com.github.johnfactotum.Foliate - en to sv translation catalogue (135 entries)

en: Bookmark deleted
sv: Bokmärke har tagits bort

en: Undo
sv: Ångra

en: Underline
sv: Understrykning

en: Squiggly
sv: Snirklig

en: Strikethrough
sv: Genomstruken

en: Yellow
sv: Gul

en: Red
sv: Röd

en: Custom Color…
sv: Anpassad färg…

en: Custom
sv: Anpassad

en: All Files
sv: Alla filer

en: No Annotations
sv: Inga anteckningar

en: An error occurred
sv: Ett fel uppstod

en: You don’t have any annotations for this book
sv: Du har inga kommentarer till för den här boken

en: Annotations for “%s”
sv: Anteckningar för “%s”

en: %d Annotation | %d Annotations
sv[0]: %d anteckningar
sv[1]: %d anteckningar

en: Close
sv: Stäng

en: Cancel
sv: Avbryt

en: E-Book Files
sv: E-bok filer

en: Read e-books in style
sv: Läs e-böcker i stil

en: Source Code
sv: Källkod

en: Publisher
sv: Förlag

note: Translators: this is the heading for the publication date
en: Published
sv: Publicerad

note: Translators: this is the heading for the modified date
en: Updated
sv: Uppdatera

en: Language
sv: Språk

en: Identifier
sv: Identifierare

en: About This Book
sv: Om denna bok

en: Footnote
sv: Fotnot

en: Go to Footnote
sv: Gå till fotnot

en: Remove bookmark
sv: Ta bort bokmärke

en: Add bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: File type not supported
sv: Filtyp stöds inte

en: Annotation deleted
sv: Anteckning borttagen

en: Image from “%s”
sv: Bild från "%s"

en: Image
sv: Bild

en: of %d
sv: av %d

en: Reload
sv: Uppdatera

en: Search
sv: Sök

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Remove Book?
sv: Ta bort bok?

en: Reading progress, annotations, and bookmarks will be permanently lost
sv: Läsförlopp, anteckningar och bokmärken kommer att gå förlorade permanent

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Remove
sv: Ta bort

en: Library
sv: Bibliotek

en: Dictionary
sv: Ordbok

en: Translate
sv: Översätt

en: Copied to clipboard
sv: Kopierade till urklipp

en: Highlight Style
sv: Markera stil

en: Delete
sv: Ta bort

en: Menu
sv: Meny

en: Add Note…
sv: Lägg till anteckning…

en: Export Annotations…
sv: Exportera anteckningar…

en: Open a Copy
sv: Öppna en kopia

en: Import Annotations…
sv: Importera anteckningar…

en: About Foliate
sv: Om Foliate

en: All Sections
sv: Alla sektioner

en: Current Section
sv: Nuvarande sektion

en: Match Whole Words Only
sv: Matcha endast hela ord

en: Match Case
sv: Matcha skiftläge

en: Match Diacritics
sv: Matcha Diakritiska tecken

en: Invert Colors in Dark Mode
sv: Invertera färger i mörkt läge

en: Inspector
sv: Inspektör

en: Book Cannot Be Opened
sv: Boken kan inte öppnas

en: Details
sv: Detalj

en: Book Menu
sv: Bok meny

en: Find
sv: Hitta

en: Find in book…
sv: Hitta i bok…

en: Contents
sv: Innehåll

en: Annotations
sv: Anteckningar

en: Filter annotations…
sv: Filtrera kommentarer...

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: No Results Found
sv: Inga resultat funna

en: Try a different search
sv: Försök med en annan sökning

en: Sidebar
sv: Sidofält

en: View Menu
sv: Visa meny

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Reset Zoom
sv: Återställ zoom

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Follow System Style
sv: Följ System stil

en: Light Style
sv: Ljus stil

en: Dark Style
sv: Mörk stil

en: Fullscreen
sv: Helskärmsläge

en: Export Annotations
sv: Exportera anteckningar

en: Export
sv: Exportera

en: Choose “JSON” if you plan on importing annotations back to Foliate
sv: Välj "JSON" om du planerar att importera kommentarer tillbaka till Foliate

en: Copy
sv: Kopiera

en: Save As…
sv: Spara som…

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
sv: Rotera 90° moturs

en: Rotate 90° Clockwise
sv: Rotera 90° medurs

en: List View
sv: Listvy

en: Grid View
sv: Rutnätsvy

en: Open…
sv: Öppna…

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Search library…
sv: Sök i biblioteket...

en: Back
sv: Tillbaka

en: Forward
sv: Framåt

en: No Books Yet
sv: Inga böcker än

en: Open a book to start reading
sv: Öppna en bok för att börja läsa

en: Location
sv: Plats

en: Time Left in Section
sv: Tid kvar i sektion

en: Time Left in Book
sv: Tid kvar i bok

en: Page
sv: Sida

en: Paste and Go
sv: Klistra in och gå

en: Section
sv: Sektion

en: First Section
sv: Första sektion

en: Previous Section
sv: Föregående sektion

en: Jump To…
sv: Hoppa till…

en: Next Section
sv: Nästa sektion

en: Last Section
sv: Sista sektion

en: Highlight
sv: Markera

en: Speak from Here
sv: Tala härifrån

en: Speed
sv: Hastighet

en: Pitch
sv: Tonhöjd

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font Size
sv: Typsnitt storlek

en: Default Font Size
sv: Standard typsnitt storlek

en: Minimum Font Size
sv: Minsta typsnitt storlek

en: Font Family
sv: Typsnitt familj

en: Default Font
sv: Standard typsnitt

en: Serif Font
sv: Serif typsnitt

en: Sans-Serif Font
sv: Sans-Serif typsnitt

en: Monospace Font
sv: Monospace typsnitt

en: Paragraph
sv: Paragraf

en: Line Height
sv: Linjehöjd

en: Full Justification
sv: Fullständig justering

en: Margins
sv: Marginaler

en: Maximum Number of Columns
sv: Maximalt antal kolumner

en: Maximum Inline Size
sv: Maximal inlinestorlek

en: Maximum column width (horizontal writing) or height (vertical writing)
sv: Maximal kolumnbredd (horisontell skrift) eller höjd (vertikal skrift)

en: Maximum Block Size
sv: Maximal blockstorlek

en: Maximum height (horizontal writing) or width (vertical writing)
sv: Maximal höjd (horisontell skrift) eller bredd (vertikal skrift)

en: E-Book Viewer
sv: E-bokvisare

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ebook;Book;EPUB;Viewer;Reader;
sv: E-bok;Bok;EPUB;Visare;Läsare;
