com.github.johnfactotum.Foliate - en to tr translation catalogue (255 entries)

en: Bookmark deleted
tr: Yer imi silindi

en: Undo
tr: Geri Al

en: Underline
tr: Altı Çizili

en: Squiggly
tr: Dalgalı

en: Strikethrough
tr: Üstü Çizili

en: Yellow
tr: Sarı

en: Orange
tr: Turuncu

en: Red
tr: Kırmızı

en: Magenta
tr: Macenta

en: Aqua
tr: Deniz Mavisi

en: Lime
tr: Limon

en: Custom Color…
tr: Özel Renk…

en: Custom
tr: Özel

en: JSON Files
tr: JSON Dosyaları

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: No Annotations
tr: Not Yok

en: The imported file has no annotations
tr: İçe aktarılan dosyada not yok

en: Cannot Import Annotations
tr: Notlar İçe Aktarılamadı

en: An error occurred
tr: Hata oluştu

en: You don’t have any annotations for this book
tr: Bu kitap için notunuz yok

en: Annotations for “%s”
tr: “%s” notları

en: %d Annotation | %d Annotations
tr[0]: %d Not

en: Close
tr: Kapat

en: Cancel
tr: İptal

en: E-Book Files
tr: E-Kitap Dosyaları

en: Read e-books in style
tr: E-kitapları okuyun

en: Source Code
tr: Kaynak Kodu

en: Publisher
tr: Yayımcı

note: Translators: this is the heading for the publication date
en: Published
tr: Yayın

note: Translators: this is the heading for the modified date
en: Updated
tr: Güncellenme

en: Language
tr: Dil

en: Translated by
tr: Çeviren

en: Edited by
tr: Düzenleyen

en: Narrated by
tr: Anlatan

en: Illustrated by
tr: Resimleyen

en: Produced by
tr: Üreten

en: Artwork by
tr: Grafikler

en: Color by
tr: Renk

en: Contributors
tr: Katkıda Bulunanlar

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: About This Book
tr: Bu Kitap Hakkında

en: Loc. %s of %s
tr: Konum %s / %s

en: Page %s of %s
tr: Sayfa %s / %s

en: Page %s
tr: Sayfa %s

en: Footnote
tr: Dipnot

en: Go to Footnote
tr: Dipnota Git

en: Endnote
tr: Sonnot

en: Go to Endnote
tr: Sonnota Git

en: Note
tr: Not

en: Go to Note
tr: Nota Git

en: Definition
tr: Tanım

en: Go to Definition
tr: Tanıma Git

en: Bibliography
tr: Kaynakça

en: Go to Bibliography
tr: Kaynakçaya Git

en: Remove bookmark
tr: Yer İmini Kaldır

en: Add bookmark
tr: Yer İmi Ekle

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

en: File type not supported
tr: Dosya türü desteklenmiyor

en: Annotation deleted
tr: Not silindi

en: ‘%s’
    —%s, “%s”, p. %s
tr: ‘%s’
    —%s, “%s”, s. %s

en: ‘%s’
    —“%s”, p. %s
tr: ‘%s’
    —“%s”, s. %s

en: ‘%s’ (p. %s)
tr: ‘%s’ (s. %s)

en: Image from “%s”
tr: “%s” kaynağından resim

en: Image
tr: Resim

en: of %d
tr: / %d

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Failed to Load
tr: Yüklenemedi

en: Reload
tr: Yeniden Yükle

en: See All
tr: Tümünü Gör

en: Search
tr: Ara

en: Filter
tr: Süz

en: Download
tr: İndir

en: Buy
tr: Satın Al

en: Preview
tr: Ön İzle

en: Sample
tr: Örnek

en: Borrow
tr: Ödünç Al

en: Subscribe
tr: Abone Al

en: Free
tr: Ücretsiz

en: First
tr: İlk

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Last
tr: En Son

en: Search Terms
tr: Arama Terimleri

en: Title
tr: Başlık

en: Author
tr: Yazar

en: Contributor
tr: Katkıda Bulunanlar

en: Remove Book?
tr: Kitap Kaldırılsın Mı?

en: Reading progress, annotations, and bookmarks will be permanently lost
tr: Okuma ilerlemesi, notlar ve yer imleri kalıcı olarak kaybedilecek

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: Download Failed
tr: İndirilemedi

en: Rename…
tr: Yeniden Adlandır…

en: Remove
tr: Kaldır

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Name
tr: Ad

en: All Books
tr: Tüm Kitaplar

en: Add Catalog…
tr: Katalog Ekle…

en: Library
tr: Kitaplık

en: Catalogs
tr: Kataloglar

en: Catalog removed
tr: Katalog kaldırıldı

en: Add Catalog
tr: Katalog Ekle

en: Add
tr: Ekle

en: You can browse and download books from OPDS catalogs. <a href="https://opds.io">Learn More…</a>
tr: OPDS kataloglarından kitaplara göz atabilir ve indirebilirsiniz. <a href="https://opds.io">Daha Fazla Bilgi…</a>

en: Dictionary
tr: Sözlük

en: From <a id="link">Wiktionary</a>, released under the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">CC BY-SA License</a>.
tr: <a id="link">Vikisözlük</a>’ten, <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">CC BY-SA Lisansı</a> ile yayınlanmıştır.

en: No Definitions Found
tr: Tanım Bulunamadı

en: Search on Wiktionary
tr: Vikisözlük’te Ara

en: Wikipedia
tr: Vikipedi

en: From <a id="link">Wikipedia</a>, released under the <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_the_Creative_Commons_Attribution-ShareAlike_4.0_International_License">CC BY-SA License</a>.
tr: <a id="link">Wikipedia</a> tarafından <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_the_Creative_Commons_Attribution-ShareAlike_4.0_International_License">CC BY-SA Lisansı</a> altında yayınlanmıştır.

en: Search on Wikipedia
tr: Wikipedia’da ara

en: Translate
tr: Çevir

en: Translation by Google Translate
tr: Google Çeviri ile çevir

en: Cannot retrieve translation
tr: Çeviri alınamadı

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Gray
tr: Gri

en: Sepia
tr: Sepya

en: Grass
tr: Çimen

en: Cherry
tr: Kiraz

en: Sky
tr: Gökyüzü

en: Solarized
tr: Solarize

en: Text-to-Speech Error
tr: Metinden Sese Hatası

en: Make sure Speech Dispatcher is installed and working on your system
tr: Speech Dispatcher’ın sisteminizde kurulu ve çalışır olduğundan emin olun

en: Copied to clipboard
tr: Panoya kopyalandı

en: Highlight Style
tr: Vurgulama Biçemi

en: Delete
tr: Sil

en: Menu
tr: Menü

en: Add Note…
tr: Not Ekle…

en: Open in New Window
tr: Yeni Pencerede Aç

en: Export Annotations…
tr: Notları Dışa Aktar…

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: Open a Copy
tr: Kopya Aç

en: Import Annotations…
tr: Notları İçe Aktar…

en: About Foliate
tr: Foliate Hakkında

en: All Sections
tr: Tüm Bölümler

en: Current Section
tr: Geçerli Bölüm

en: Match Whole Words Only
tr: Sadece Tam Kelimeleri Eşleştir

en: Match Case
tr: Büyük Küçük Harf Eşleştir

en: Match Diacritics
tr: Aksanları Eşleştir

en: Font & Layout Settings
tr: Yazı Tipi ve Düzen Ayarları

en: Scrolled Mode
tr: Kaydırmalı Kip

en: Invert Colors in Dark Mode
tr: Koyu Kipte Renkleri Ters Çevir

en: Autohide Cursor
tr: İmleci Kendiliğinden Gizle

en: Print…
tr: Yazdır…

en: Inspector
tr: İnceleyici

en: Book Cannot Be Opened
tr: Kitap Açılamadı

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Open Another File…
tr: Başka Dosya Aç

en: Pin Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Sabitle

en: Book Menu
tr: Kitap Menüsü

en: Find
tr: Bul

en: Find in book…
tr: Kitapta bul…

en: Contents
tr: İçindekiler

en: Annotations
tr: Notlar

en: Select some text to add annotations
tr: Not eklemek için metin seçin

en: Filter annotations…
tr: Notları süz…

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: No Bookmarks
tr: Yer İmi Yok

en: Add some bookmarks to see them here
tr: Burada görünmeleri için yer imleri ekleyin

en: No Results Found
tr: Sonuç Bulunamadı

en: Try a different search
tr: Başka arama dene

en: Sidebar
tr: Kenar çubuğu

en: View Menu
tr: Menüyü Göster

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Reset Zoom
tr: Yakınlaştırmayı Sıfırla

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Follow System Style
tr: Sistem Biçemini İzle

en: Light Style
tr: Açık Biçem

en: Dark Style
tr: Koyu Biçem

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: Export Annotations
tr: Notları Dışa Aktar

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Format
tr: Biçim

en: Choose “JSON” if you plan on importing annotations back to Foliate
tr: Notları Foliate’e içe aktarmayı planlıyorsanız “JSON” biçimini seçin

en: Org Mode
tr: Organizasyon Kipi

en: Copy
tr: Kopyala

en: Save As…
tr: Farklı Kaydet…

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
tr: 90° Sola Döndür

en: Rotate 90° Clockwise
tr: 90° Sağa Döndür

en: Import Annotations
tr: Notları İçe Aktar

en: Import
tr: İçe Aktar

en: The identifier doesn’t match. These annotations may not be for this book.
tr: Tanımlayıcı eşleşmiyor. Bu notlar bu kitap için olmayabilir.

en: Import Anyway
tr: Yine De İçe Aktar

en: List View
tr: Liste Görünümü

en: Grid View
tr: Izgara Görünümü

en: Open…
tr: Aç…

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Open
tr: Aç

en: Library Menu
tr: Kitaplık Menüsü

en: Search library…
tr: Kitaplıkta ara…

en: Back
tr: Geri

en: Forward
tr: İleri

en: No Books Yet
tr: Henüz Kitap Yok

en: Open a book to start reading
tr: Okumaya başlamak için kitap açın

en: Location
tr: Konum

en: Narration
tr: Öyküleme

en: Time Left in Section
tr: Bölümde Kalan Zaman

en: Time Left in Book
tr: Kitapta Kalan Zaman

en: Page
tr: Sayfa

en: Paste and Go
tr: Yapıştır ve Git

en: Section
tr: Bölüm

en: First Section
tr: İlk Bölüm

en: Previous Section
tr: Önceki Bölüm

en: Jump To…
tr: Git…

en: Next Section
tr: Sonraki Bölüm

en: Last Section
tr: Son Bölüm

en: Highlight
tr: Vurgula

en: Speak from Here
tr: Buradan Konuş

en: Copy with Citation
tr: Atıfla Kopyala

en: Copy Identifier
tr: Tanımlayıcıyı Kopyala

en: Print Selection…
tr: Seçimi Yazdır…

en: Speed
tr: Hız

en: Pitch
tr: Ses Tonu

en: Play/Pause
tr: Oynat/Beklet

en: Stop
tr: Durdur

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Font Size
tr: Yazı Tipi Boyutu

en: Default Font Size
tr: Öntanımlı Yazı Tipi Boyutu

en: Minimum Font Size
tr: Asgari Yazı Tipi Boyutu

en: Font Family
tr: Yazı Tipi Ailesi

en: Default Font
tr: Öntanımlı Yazı Tipi

en: Override Publisher Font
tr: Yayıncı Yazı Tipini Geçersiz Kıl

en: Serif Font
tr: Serif Yazı Tipi

en: Sans-Serif Font
tr: Sans-Serif Yazı Tipi

en: Monospace Font
tr: Eşaralıklı Yazı Tipi

en: Layout
tr: Düzen

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Line Height
tr: Satır Yüksekliği

en: Full Justification
tr: İki Yana Yasla

en: Hyphenation
tr: Tireleme

en: Margins
tr: Kenar Boşlukları

en: Maximum Number of Columns
tr: Azami Sütun Sayısı

en: Maximum Inline Size
tr: Azami Satır Boyutu

en: Maximum column width (horizontal writing) or height (vertical writing)
tr: Azami sütun genişliği (yatay yazı) ya da yükseklik (dikey yazı)

en: Maximum Block Size
tr: Azami Blok Boyutu

en: Maximum height (horizontal writing) or width (vertical writing)
tr: Azami yükseklik (yatay yazı) ya da genişlik (dikey yazı)

en: Color
tr: Renk

en: Behavior
tr: Davranış

en: Reduce Animation
tr: Canlandırmayı Azalt

en: E-Book Viewer
tr: E-Kitap Görüntüleyici

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ebook;Book;EPUB;Viewer;Reader;
tr: Ekitap;Kitap;EPUB;Görüntüleyici;Okuyucu;E-kitap;

en: Discover a new chapter in reading with Foliate, the modern e-book reader tailored for GNOME. Immerse yourself in a distraction-free interface, with customization features designed to match your unique preferences.
tr: GNOME için özel hazırlanmış modern e-kitap okuyucu Foliate ile okumada yeni bir sayfa açın. Özel tercihlerinize uyacak şekilde tasarlanmış özelleştirme özellikleriyle, dikkat dağıtmayan bir arayüze kendinizi kaptırın.

en: Features include:
tr: Özellikleri şunlardır:

en: Open EPUB, Mobipocket, Kindle, FB2, CBZ, and PDF files
tr: EPUB, Mobipocket, Kindle, FB2, CBZ ve PDF dosyalarını açın

en: Paginated mode and scrolled mode
tr: Sayfalandırılmış kip ve kaydırmalı kip

en: Customize font and line-spacing
tr: Yazı tipini ve satır aralığını özelleştirme

en: Light, sepia, dark, and invert mode
tr: Açık, sepya, koyu ve ters çevirme kipleri

en: Reading progress slider with chapter marks
tr: Bölüm imli okuma ilerleme kaydırıcısı

en: Bookmarks and annotations
tr: Yer imleri ve notlar

en: Find in book
tr: Kitapta bul

en: Quick dictionary lookup
tr: Hızlı sözlük araması

en: Book
tr: Kitap

en: Ebook
tr: E-kitap

en: Reader
tr: Okuyucu

en: Viewer
tr: Görüntüleyici

en: Foliate has been rewritten from scratch with a new e-book rendering library and the latest platform libraries, GTK 4 and Libadwaita, with refreshed UI and improved performance.
tr: Foliate, yeni bir e-kitap oluşturma kütüphanesi ve en son platform kütüphaneleri olan GTK 4 ve Libadwaita ile yenilenmiş kullanıcı arayüzü ve geliştirilmiş performans ile sıfırdan yeniden yazılmıştır.
