com.github.johnfactotum.Foliate - en to uk translation catalogue (259 entries)

en: Bookmark deleted
uk: Закладка видалена

en: Undo
uk: Скасувати

en: Underline
uk: Пікреслений

en: Squiggly
uk: Хвилястий

en: Strikethrough
uk: Закреслений

en: Yellow
uk: Жовтий

en: Orange
uk: Помаранчевий

en: Red
uk: Червоний

en: Magenta
uk: Пупурний

en: Aqua
uk: Аква

en: Lime
uk: Лаймовий

en: Custom Color…
uk: Власний колір…

en: Custom
uk: Власний

en: JSON Files
uk: JSON файли

en: All Files
uk: Усі файли

en: No Annotations
uk: Немає нотаток

en: The imported file has no annotations
uk: Імпортований файл не містить нотаток

en: Cannot Import Annotations
uk: Не вдалося імпортувати нотатки

en: An error occurred
uk: Сталася помилка

en: You don’t have any annotations for this book
uk: У вас немає жодних нотаток для цієї книги

en: Annotations for “%s”
uk: Нотатки для "%s"

en: %d Annotation | %d Annotations
uk[0]: %d нотатка
uk[1]: %d нотатки
uk[2]: %d нотаток

en: Close
uk: Закрити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: E-Book Files
uk: Файли електронних книг

en: Read e-books in style
uk: Читайте електронні книги у стилі

en: Source Code
uk: Джерельний код

en: Publisher
uk: Видавець

note: Translators: this is the heading for the publication date
en: Published
uk: Опубліковано

note: Translators: this is the heading for the modified date
en: Updated
uk: Оновлено

en: Language
uk: Мова

en: Translated by
uk: Переклад

en: Edited by
uk: Редактор

en: Narrated by
uk: Озвучив

en: Illustrated by
uk: Ілюстрації

en: Produced by
uk: Вироблено

en: Artwork by
uk: Обкладинка

en: Color by
uk: Колір

en: Contributors
uk: Вкладачі

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: About This Book
uk: Про цю книгу

en: Loc. %s of %s
uk: Позиція %s із %s

en: Page %s of %s
uk: Сторінка %s із %s

en: Page %s
uk: Сторінка %s

en: Footnote
uk: Виноска

en: Go to Footnote
uk: Перейти до виноски

en: Endnote
uk: Кінцева виноска

en: Go to Endnote
uk: Перейти до кінцевої виноски

en: Note
uk: Нотатка

en: Go to Note
uk: Перейти до примітки

en: Definition
uk: Визначення

en: Go to Definition
uk: Перейти до визначення

en: Bibliography
uk: Бібліографія

en: Go to Bibliography
uk: Перейти у Бібліографію

en: Remove bookmark
uk: Видалити закладку

en: Add bookmark
uk: Додати закладку

en: File not found
uk: Файл не знайдено

en: File type not supported
uk: Тип файлу не підтримується

en: Annotation deleted
uk: Нотатка видалена

en: ‘%s’
    —%s, “%s”, p. %s
uk: "%s"
    — %s, "%s", стр. %s

en: ‘%s’
    —“%s”, p. %s
uk: "%s"
    —"%s", сторінка %s

en: ‘%s’ (p. %s)
uk: "%s" (сторінка %s)

en: ‘%s’
    —%s, “%s”
uk: "%s"
    —%s, "%s"

en: ‘%s’
    —“%s”
uk: "%s"
    —"%s"

en: ‘%s’
uk: "%s"

en: Image from “%s”
uk: Зображення з "%s"

en: Image
uk: Зображення

en: of %d
uk: з %d

en: Loading
uk: Завантаження

en: Failed to Load
uk: Не вдалося завантажити

en: Reload
uk: Перезавантажити

en: See All
uk: Побачити усі

en: Search
uk: Пошук

en: Filter
uk: Фільтр

en: Download
uk: Завантажити

en: Buy
uk: Купити

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Sample
uk: Зразок

en: Borrow
uk: Позичити

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Free
uk: Безкоштовно

en: First
uk: Перше

en: Previous
uk: Попереднє

en: Next
uk: Наступне

en: Last
uk: Останнє

en: Search Terms
uk: Терміни пошуку

en: Title
uk: Назва

en: Author
uk: Автор

en: Contributor
uk: Вкладач

en: Remove Book?
uk: Вилучити книгу?

en: Reading progress, annotations, and bookmarks will be permanently lost
uk: Прогрес читання, нотатки та закладки будуть назавжди втрачені

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Remove
uk: _Видалити

en: Download Failed
uk: Не вдалось завантажити

en: Rename…
uk: Перейменувати…

en: Remove
uk: Видалити

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Name
uk: Назва

en: All Books
uk: Усі книги

en: Add Catalog…
uk: Додати каталог…

en: Library
uk: Бібліотека

en: Catalogs
uk: Каталоги

en: Catalog removed
uk: Каталог видалено

en: Add Catalog
uk: Додати каталог

en: Add
uk: Додати

en: You can browse and download books from OPDS catalogs. <a href="https://opds.io">Learn More…</a>
uk: Ви можете переглядати та завантажувати книжки із OPDS каталогів. <a href="https://opds.io">Дізнатися більше…</a>

en: URL
uk: URL-адреса

en: Dictionary
uk: Словник

en: From <a id="link">Wiktionary</a>, released under the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">CC BY-SA License</a>.
uk: Із <a id="link">Вікісловника</a>, розповсюджується під <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.uk">CC BY-SA ліцензею</a>.

en: No Definitions Found
uk: Жодних визначень не було знайдено

en: Search on Wiktionary
uk: Шукати на Вікісловник

en: Wikipedia
uk: Вікіпедія

en: From <a id="link">Wikipedia</a>, released under the <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_the_Creative_Commons_Attribution-ShareAlike_4.0_International_License">CC BY-SA License</a>.
uk: Із <a id="link">Вікіпедії</a>, розповсюджується під <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_the_Creative_Commons_Attribution-ShareAlike_4.0_International_License">CC BY-SA ліцензею</a>.

en: Search on Wikipedia
uk: Шукати у Вікіпедії

en: Translate
uk: Переклад

en: Translation by Google Translate
uk: Перекладено через Google перекладач

en: Cannot retrieve translation
uk: Не вдалося отримати переклад

en: Default
uk: Стандартний

en: Gray
uk: Сірий

en: Sepia
uk: Сепія

en: Grass
uk: Трава

en: Cherry
uk: Вишня

en: Sky
uk: Небо

en: Text-to-Speech Error
uk: Помилка синтезу мовлення

en: Make sure Speech Dispatcher is installed and working on your system
uk: Впевніться що Speech Dispatcher модуль встановлений і коректно працює на вашій системі

en: Copied to clipboard
uk: Скопійовано в буфер обміну

en: Highlight Style
uk: Стиль виділення

en: Delete
uk: Вилучити

en: Menu
uk: Меню

en: Add Note…
uk: Додати нотатку…

en: Open in New Window
uk: Відкрити в новому вікні

en: Export Annotations…
uk: Експортувати нотатки…

en: New Window
uk: Нове вікно

en: Open a Copy
uk: Відкрити копію

en: Import Annotations…
uk: Імпортувати нотатки…

en: About Foliate
uk: Про Foliate

en: All Sections
uk: Усі розділи

en: Current Section
uk: Поточний розділ

en: Match Whole Words Only
uk: Шукати тільки цілі слова

en: Match Case
uk: Враховувати регістр

en: Match Diacritics
uk: Враховувати діакритичні знаки

en: Font & Layout Settings
uk: Налаштування шрифту та макету

en: Scrolled Mode
uk: Режим гортання

en: Invert Colors in Dark Mode
uk: Інвертувати кольори у темному стилі

en: Autohide Cursor
uk: Автоматично ховати курсор

en: Print…
uk: Друк…

en: Inspector
uk: Інспектор

en: Book Cannot Be Opened
uk: Неможливо відкрити книгу

en: Details
uk: Подробиці

en: Open Another File…
uk: Відкрити інший файл…

en: Pin Sidebar
uk: Закріпити бічну панель

en: Book Menu
uk: Меню книги

en: Find
uk: Знайти

en: Find in book…
uk: Пошук в книзі…

en: Contents
uk: Вміст

en: Annotations
uk: Нотатки

en: Select some text to add annotations
uk: Оберіть текст щоб додати його до нотаток

en: Filter annotations…
uk: Фільтрувати нотатки…

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: No Bookmarks
uk: Немає закладок

en: Add some bookmarks to see them here
uk: Додайте закладки щоб побачити їх тут

en: No Results Found
uk: Нічого не знайдено

en: Try a different search
uk: Спробуйте інший пошуковий запит

en: Sidebar
uk: Бічна панель

en: View Menu
uk: Меню перегляду

en: Zoom Out
uk: Зменшити

en: Reset Zoom
uk: Скинути масштаб

en: Zoom In
uk: Збільшити

en: Follow System Style
uk: Використовувати стиль системи

en: Light Style
uk: Світлий стиль

en: Dark Style
uk: Темний стиль

en: Fullscreen
uk: Повноекранний режим

en: Export Annotations
uk: Експортувати нотатки

en: Export
uk: Експортувати

en: Format
uk: Формат

en: Choose “JSON” if you plan on importing annotations back to Foliate
uk: Оберіть "JSON" якщо ви плануєте імпортувати нотатки назад у Foliate

en: Copy
uk: Скопіювати

en: Save As…
uk: Зберегти як…

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
uk: Повернути на 90° проти годинникової стрілки

en: Rotate 90° Clockwise
uk: Повернути на 90° за годинниковою стрілкою

en: Import Annotations
uk: Імпортувати нотатки

en: Import
uk: Імпортувати

en: The identifier doesn’t match. These annotations may not be for this book.
uk: Ідентифікатори не збігаються. Можливо, ці нотатки не для цієї книги.

en: Import Anyway
uk: Все рівно імпортувати

en: List View
uk: Перегляд списком

en: Grid View
uk: Перегляд ґраткою

en: Open…
uk: Відкрити…

en: Main Menu
uk: Головне меню

en: Open
uk: Відкрити

en: Library Menu
uk: Меню бібліотеки

en: Search library…
uk: Пошук у бібліотеці…

en: Back
uk: Назад

en: Forward
uk: Вперед

en: No Books Yet
uk: Поки що книжок немає

en: Open a book to start reading
uk: Відкрийте книгу, щоб почати читати

en: Location
uk: Позиція

en: Narration
uk: Озвучення

en: Time Left in Section
uk: Залишилось часу в розділі

en: Time Left in Book
uk: Залишилось часу в книзі

en: Page
uk: Сторінка

en: Paste and Go
uk: Скопіювати та перейти

en: Section
uk: Розділ

en: First Section
uk: Перший розділ

en: Previous Section
uk: Попередній розділ

en: Jump To…
uk: Перестрибнути до…

en: Next Section
uk: Наступний розділ

en: Last Section
uk: Останній розділ

en: Highlight
uk: Виділити

en: Speak from Here
uk: Промовити звідси

en: Copy with Citation
uk: Копіювати з цитатою

en: Copy Identifier
uk: Копіювати ідентифікатор

en: Print Selection…
uk: Друкувати обране…

en: Speed
uk: Швидкість

en: Pitch
uk: Гучність

en: Play/Pause
uk: Грати/Призупинити

en: Stop
uk: Зупинити

en: Font
uk: Шрифт

en: Font Size
uk: Розмір шрифту

en: Default Font Size
uk: Стандартний розмір шрифту

en: Minimum Font Size
uk: Мінімальний розмір шрифту

en: Font Family
uk: Сімейство шрифту

en: Default Font
uk: Стандартний шрифт

en: Serif
uk: Із засічками

en: Sans-serif
uk: Без засічок

en: Override Publisher Font
uk: Замінити шрифти видавця

en: Serif Font
uk: Шрифт із засічками

en: Sans-Serif Font
uk: Шрифт без засічок

en: Monospace Font
uk: Моноширинний шрифт

en: Layout
uk: Макет

en: Paragraph
uk: Параграф

en: Line Height
uk: Висота рядка

en: Full Justification
uk: Повне вирівнювання

en: Hyphenation
uk: Перенесення слів

en: Margins
uk: Поля

en: Maximum Number of Columns
uk: Максимальна кількість стовпців

en: Maximum Inline Size
uk: Максимальний вбудований розмір

en: Maximum column width (horizontal writing) or height (vertical writing)
uk: Максимальна ширина стовпця (для горизонтального напису) або висота (для вертикального напису)

en: Maximum Block Size
uk: Максимальний розмір блоку

en: Maximum height (horizontal writing) or width (vertical writing)
uk: Максимальна висота (для горизонтального напису) або ширина (для вертикального напису)

en: Color
uk: Колір

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Reduce Animation
uk: Зменшити обсяг анімацій

en: E-Book Viewer
uk: Переглядач електронних книг

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ebook;Book;EPUB;Viewer;Reader;
uk: Ebook;Book;EPUB;Viewer;Reader;pdf;книга;переглядач;читач;документ;

en: Discover a new chapter in reading with Foliate, the modern e-book reader tailored for GNOME. Immerse yourself in a distraction-free interface, with customization features designed to match your unique preferences.
uk: Досліджуйте новий розділ читаючи з Foliate - сучасною читалкою електронних книг адаптованою для GNOME. Заглибтеся у читання з не відволікаючим інтерфейсом з налаштуваннями функцій під ваші особисті уподобання.

en: Features include:
uk: Можливості:

en: Open EPUB, Mobipocket, Kindle, FB2, CBZ, and PDF files
uk: Вміє відкривати EPUB, Mobipocket, Kindle, FB2, CBZ, та PDF файли

en: Paginated mode and scrolled mode
uk: Посторінковий і режим гортання

en: Customize font and line-spacing
uk: Налаштування шрифтів та міжстрочний інтервал

en: Light, sepia, dark, and invert mode
uk: Світлий, сепія, темний та інвертовані стилі

en: Reading progress slider with chapter marks
uk: Прогрес читання з підтримкою закладок

en: Bookmarks and annotations
uk: Примітки та нотатки

en: Find in book
uk: Пошук в книзі

en: Quick dictionary lookup
uk: Швидкий пошук у словнику

en: Book
uk: Книга

en: Ebook
uk: Електронна книга

en: Reader
uk: Читач

en: Viewer
uk: Переглядач

en: Foliate has been rewritten from scratch with a new e-book rendering library and the latest platform libraries, GTK 4 and Libadwaita, with refreshed UI and improved performance.
uk: Foliate був переписаний з нуля з використанням нової бібліотеки рендеру електронних книг і найновіших бібліотек платформи, такі як GTK 4 та Libadwaita з оновленим інтерфейсом та покращеннями продуктивності.
