com.github.johnfactotum.Foliate - en to ja translation catalogue (261 entries)

en: Bookmark deleted
ja: ブックマークは削除されました

en: Undo
ja: 戻す

en: Underline
ja: 下線

en: Squiggly
ja: 波線

en: Strikethrough
ja: 取り消し線

en: Yellow
ja: イエロー

en: Orange
ja: オレンジ

en: Red
ja: レッド

en: Magenta
ja: マゼンタ

en: Aqua
ja: アクア

en: Lime
ja: ライム

en: Custom Color…
ja: 色を選択

en: Custom
ja: カスタム

en: JSON Files
ja: JSONファイル

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: No Annotations
ja: 注釈がありません

en: The imported file has no annotations
ja: インポートされたファイルには注釈がありません

en: Cannot Import Annotations
ja: 注釈がインポートできません

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: You don’t have any annotations for this book
ja: この本には注釈がありません

en: Annotations for “%s”
ja: “%s”の注釈

en: %d Annotation | %d Annotations
ja[0]: %d つの注釈

en: Close
ja: 閉じる

en: Cancel
ja: キャンセル

en: E-Book Files
ja: 電子書籍ファイル

en: Read e-books in style
ja: 電子書籍をスタイリッシュに読む

en: Source Code
ja: ソースコード

en: Publisher
ja: 出版社

note: Translators: this is the heading for the publication date
en: Published
ja: 出版日

note: Translators: this is the heading for the modified date
en: Updated
ja: 更新日

en: Language
ja: 言語

en: Translated by
ja: 翻訳

en: Edited by
ja: 編集

en: Narrated by
ja: ナレーション

en: Illustrated by
ja: イラスト

en: Produced by
ja: プロデューサー

en: Artwork by
ja: 絵

en: Color by
ja: カラリスト

en: Contributors
ja: 寄稿者

en: Identifier
ja: 識別子

en: About This Book
ja: この本について

en: Loc. %s of %s
ja: 位置 %s / %s

en: Page %s of %s
ja: ページ %s / %s

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Footnote
ja: 脚注

en: Go to Footnote
ja: 脚注へ

en: Endnote
ja: エンドノート

en: Go to Endnote
ja: エンドノートへ

en: Note
ja: ノート

en: Go to Note
ja: ノートへ

en: Definition
ja: 定義

en: Go to Definition
ja: 定義へ

en: Bibliography
ja: 参考文献

en: Go to Bibliography
ja: 参考文献へ

en: Remove bookmark
ja: ブックマークを削除

en: Add bookmark
ja: ブックマークを追加

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: File type not supported
ja: サポートされていないファイル形式です

en: Annotation deleted
ja: 注釈は削除されました

en: ‘%s’
    —%s, “%s”, p. %s
ja: 「%s」
    —%s『%s』 p. %s

en: ‘%s’
    —“%s”, p. %s
ja: 「%s」
    —『%s』 p. %s

en: ‘%s’ (p. %s)
ja: 「%s」 (p. %s)

en: ‘%s’
    —%s, “%s”
ja: 「%s」
    —%s『%s』

en: ‘%s’
    —“%s”
ja: 「%s」
    —『%s』

en: ‘%s’
ja: 「%s」

en: Image from “%s”
ja: 『%s』からの画像

en: Image
ja: 画像

en: of %d
ja: / %d

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Failed to Load
ja: 読み込みに失敗しました

en: Reload
ja: 再読み込み

en: See All
ja: すべて見る

en: Search
ja: 検索

en: Filter
ja: フィルター

en: Download
ja: ダウンロード

en: Buy
ja: 購入

en: Preview
ja: プレビュー

en: Sample
ja: サンプル

en: Borrow
ja: 借りる

en: Subscribe
ja: 購買する

en: Free
ja: 無料

en: First
ja: 最初

en: Previous
ja: 前

en: Next
ja: 次

en: Last
ja: 最後

en: Search Terms
ja: 検索する語

en: Title
ja: タイトル

en: Author
ja: 著者

en: Contributor
ja: 寄稿者

en: Remove Book?
ja: 本を削除しますか？

en: Reading progress, annotations, and bookmarks will be permanently lost
ja: 読書の進捗状況、注釈、ブックマークは永久に失われます

en: _Cancel
ja: _キャンセル

en: _Remove
ja: _削除

en: Failed to Open
ja: 開けませんでした

en: Could not open the file with the selected application
ja: 選択したアプリケーションでファイルを開けませんでした

en: Download Failed
ja: ダウンロードに失敗しました

en: Rename…
ja: 名前を変更

en: Remove
ja: 削除

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Name
ja: 名前

en: All Books
ja: すべての本

en: Add Catalog…
ja: カタログを追加する

en: Library
ja: ライブラリ

en: Catalogs
ja: カタログ

en: Catalog removed
ja: カタログは削除されました

en: Add Catalog
ja: カタログを追加

en: Add
ja: 追加

en: You can browse and download books from OPDS catalogs. <a href="https://opds.io">Learn More…</a>
ja: OPDSカタログから書籍を閲覧およびダウンロードできます。<a href="https://opds.io">詳細はこちら…</a>

en: Dictionary
ja: 辞書

en: From <a id="link">Wiktionary</a>, released under the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">CC BY-SA License</a>.
ja: <a id="link">ウィクショナリー</a> より、<a href="https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/">CC BY-SA ライセンス</a>の下で公開されています。

en: No Definitions Found
ja: 定義が見つかりません

en: Search on Wiktionary
ja: ウィクショナリーで検索

en: Wikipedia
ja: ウィキペディア

en: From <a id="link">Wikipedia</a>, released under the <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_the_Creative_Commons_Attribution-ShareAlike_4.0_International_License">CC BY-SA License</a>.
ja: <a id="link">ウィキペディア</a>より、<a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Text_of_the_Creative_Commons_Attribution-ShareAlike_4.0_International_License">CC BY-SA ライセンス</a>の下で公開されています。

en: Search on Wikipedia
ja: ウィキペディアで検索

en: Translate
ja: 翻訳

en: Translation by Google Translate
ja: Google翻訳による翻訳

en: Cannot retrieve translation
ja: 翻訳を取得できません

en: Search…
ja: 検索

en: Text-to-Speech Error
ja: テキスト読み上げエラー

en: Make sure Speech Dispatcher is installed and working on your system
ja: Speech Dispatcherがシステムにインストールされ、動作していることを確認してください

en: Copied to clipboard
ja: クリップボードにコピーされました

en: Highlight Style
ja: ハイライトスタイル

en: Delete
ja: 削除

en: Menu
ja: メニュー

en: Add Note…
ja: ノートを追加

en: Open in New Window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Open with External App
ja: 外部アプリで開く

en: Export Annotations…
ja: 注釈をエクスポート

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: Open a Copy
ja: コピーを開く

en: Import Annotations…
ja: 注釈をインポート

en: About Foliate
ja: Foliateについて

en: All Sections
ja: すべてのセクション

en: Current Section
ja: 現在のセクション

en: Match Whole Words Only
ja: 単語完全一致のみ

en: Match Case
ja: 大文字と小文字を区別する

en: Match Diacritics
ja: 発音区別符号を区別する

en: Font & Layout Settings
ja: フォントとレイアウトの設定

en: Scrolled Mode
ja: スクロールモード

en: Invert Colors in Dark Mode
ja: ダークモードで色を反転する

en: Autohide Cursor
ja: カーソルを自動的に隠す

en: Print…
ja: 印刷

en: Inspector
ja: インスペクタ

en: Book Cannot Be Opened
ja: 本を開くことができません

en: Details
ja: 詳細

en: Open Another File…
ja: 別のファイルを開く

en: Pin Sidebar
ja: サイドバーをピン留め

en: Book Menu
ja: 本のメニュー

en: Find
ja: 検索

en: Find in book…
ja: 本の中で検索…

en: Contents
ja: コンテンツ

en: Annotations
ja: 注釈

en: Select some text to add annotations
ja: テキストを選択して注釈を追加してください

en: Filter annotations…
ja: 注釈をフィルター

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: No Bookmarks
ja: ブックマークなし

en: Add some bookmarks to see them here
ja: ブックマークを追加するとここに表示されます

en: No Results Found
ja: 結果が見つかりませんでした

en: Try a different search
ja: 別の検索を試してください

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: View Menu
ja: ビューメニュー

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Reset Zoom
ja: ズームをリセット

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Follow System Style
ja: システムスタイルに従う

en: Light Style
ja: ライトスタイル

en: Dark Style
ja: ダークスタイル

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Export Annotations
ja: 注釈をエクスポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Format
ja: フォーマット

en: Choose “JSON” if you plan on importing annotations back to Foliate
ja: 注釈をFoliateにインポートする場合は「JSON」を選択してください

en: Copy
ja: コピー

en: Save As…
ja: 名前を付けて保存

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
ja: 反時計回りに90°回転

en: Rotate 90° Clockwise
ja: 時計回りに90°回転

en: Import Annotations
ja: 注釈をインポート

en: Import
ja: インポート

en: The identifier doesn’t match. These annotations may not be for this book.
ja: 識別子が一致しません。これらの注釈はこの本のものではない可能性があります。

en: Import Anyway
ja: インポートする

en: List View
ja: リストビュー

en: Grid View
ja: グリッドビュー

en: Open…
ja: 開く

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Open
ja: 開く

en: Library Menu
ja: ライブラリメニュー

en: Search library…
ja: ライブラリを検索

en: Back
ja: 戻る

en: Forward
ja: 進む

en: No Books Yet
ja: まだ本がありません

en: Open a book to start reading
ja: 本を開いて読み始めてください

en: Location
ja: 位置

en: Narration
ja: ナレーション

en: Time Left in Section
ja: セクションを読み終えるまでの所要時間

en: Time Left in Book
ja: 本を読み終わるまでの所要時間

en: Page
ja: ページ

en: Paste and Go
ja: ペーストして移動

en: Section
ja: セクション

en: First Section
ja: 最初のセクション

en: Previous Section
ja: 前のセクション

en: Jump To…
ja: ジャンプする

en: Next Section
ja: 次のセクション

en: Last Section
ja: 最後のセクション

en: Highlight
ja: ハイライト

en: Speak from Here
ja: ここから読み上げ

en: Copy with Citation
ja: 引用付きコピー

en: Copy Identifier
ja: 識別子をコピー

en: Print Selection…
ja: セクションを印刷

en: Speed
ja: スピード

en: Pitch
ja: ピッチ

en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

en: Stop
ja: 停止

en: Font
ja: フォント

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Default Font Size
ja: デフォルトのフォントサイズ

en: Minimum Font Size
ja: 最小フォントサイズ

en: Font Family
ja: フォントファミリー

en: Default Font
ja: デフォルトのフォント

en: Serif
ja: セリフ

en: Sans-serif
ja: サンセリフ

en: Override Publisher Font
ja: 出版社のフォントを上書きする

en: Serif Font
ja: セリフフォント

en: Sans-Serif Font
ja: サンセリフフォント

en: Monospace Font
ja: 等幅フォント

en: Layout
ja: レイアウト

en: Paragraph
ja: 段落

en: Line Height
ja: 行の高さ

en: Full Justification
ja: 行の両端を揃える

en: Hyphenation
ja: ハイフネーション

en: Margins
ja: 余白

en: Maximum Number of Columns
ja: 一画面の最大列数

en: Maximum Inline Size
ja: 最大インラインサイズ

en: Maximum column width (horizontal writing) or height (vertical writing)
ja: 最大列幅（横書きの場合）または最大高さ（縦書きの場合）

en: Maximum Block Size
ja: 最大ブロックサイズ

en: Maximum height (horizontal writing) or width (vertical writing)
ja: 最大高さ（横書きの場合）または最大幅（縦書きの場合）

en: Color
ja: カラー

en: Behavior
ja: 動作

en: Reduce Animation
ja: アニメーションを減らす

en: E-Book Viewer
ja: 電子書籍ビューア

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Ebook;Book;EPUB;Viewer;Reader;
ja: 電子書籍;本;EPUB;ビューア;リーダー;

en: Discover a new chapter in reading with Foliate, the modern e-book reader tailored for GNOME. Immerse yourself in a distraction-free interface, with customization features designed to match your unique preferences.
ja: GNOME向けにカスタマイズされた最新の電子書籍リーダー、Foliateで読書の新しい章を発見しましょう。独自の好みに合わせて設計されたカスタマイズ機能を備えた、気が散ることのないインターフェイスで読書に没頭しましょう。

en: Features include:
ja: 機能は次のとおりです:

en: Open EPUB, Mobipocket, Kindle, FB2, CBZ, and PDF files
ja: EPUB、Mobipocket、Kindle、FB2、CBZ、PDFファイルを開く

en: Paginated mode and scrolled mode
ja: ページモードとスクロールモード

en: Customize font and line-spacing
ja: フォントと行間隔をカスタマイズする

en: Light, sepia, dark, and invert mode
ja: ライト、セピア、ダーク、反転モード

en: Reading progress slider with chapter marks
ja: 章マーク付きの読書進捗スライダー

en: Bookmarks and annotations
ja: ブックマークと注釈

en: Find in book
ja: 本の中で検索

en: Quick dictionary lookup
ja: 素早い辞書検索

en: Fixed end of chapter cut off when chapter starts with page break
ja: 章がページ区切りで始まる場合に章末が切り取られる問題を修正

en: Fixed incorrect text wrapping in tables
ja: 表内のテキストの折り返しが正しく行われなかった問題を修正

en: Fixed a performance issue with OPDS catalogs
ja: OPDSカタログのパフォーマンス問題を修正

en: Added support for OPDS catalogs, now with support for OPDS 2.0
ja: OPDSカタログのサポート追加、OPDS2.0もサポート

en: Added option to override publisher font
ja: 出版社のフォントを上書きするオプションを追加

en: Added option to reduce animation
ja: アニメーションを減らすオプションを追加

en: Added support for JPEG XL in CBZ
ja: CBZ に JPEG XL のサポートを追加

en: Fixed getting file from Tracker in Flatpak
ja: Flatpak の Tracker からファイルを取得する問題を修正

en: Fixed parsing of non-year-only first-century and BCE dates
ja: 年のみではない 1 世紀および紀元前の日付の解析を修正

en: Foliate has been rewritten from scratch with a new e-book rendering library and the latest platform libraries, GTK 4 and Libadwaita, with refreshed UI and improved performance.
ja: Foliateは、新しい電子書籍レンダリングライブラリと最新のプラットフォームライブラリであるGTK4および Libadwaitaを使用してゼロから書き直され、UIが刷新され、パフォーマンスが向上しました。
