folks master - en to fi translation catalogue (62 entries)

note: Translators: the parameter is an error message.
en: Error reading the transferred address book file: %s
fi: Virhe luettaessa siirrettyä osoitekirjatiedostoa: %s

note: Translators: the first parameter is the name of the * failed transfer, and the second is a Bluetooth device * alias. Translators: the first parameter is the name of the failed * transfer, and the second is a Bluetooth device alias.
en: Error during transfer of the address book ‘%s’ from Bluetooth device ‘%s’.
fi: Virhe osoitekirjan ‘%s’ siirron aikana Bluetooth-laitteelta ‘%s’.

note: Translators: the first parameter is a Bluetooth device * alias, and the second is an error message.
en: An OBEX address book transfer from device ‘%s’ could not be started: %s
fi: Osoitekirjan OBEX-siirtoa laitteelta ‘%s’ ei voitu käynnistää: %s

note: Translators: the first parameter is a Bluetooth device * alias, and the second is an error message.
en: The OBEX address book transfer from device ‘%s’ failed: %s
fi: Osoitekirjan OBEX-siirto laitteelta ‘%s’ epäonnistui: %s

note: Translators: the first parameter is a Bluetooth device * alias, and the second is an error message.
en: Error during transfer of the address book from Bluetooth device ‘%s’: %s
fi: Virhe osoitekirjan siirron aikana Bluetooth-laitteelta ‘%s’: %s

en: Bluetooth device ‘%s’ disappeared during address book transfer.
fi: Bluetooth-laite ‘%s’ katosi kesken osoitekirjan siirron.

note: The timeout after which we consider a property change to have failed if we * haven't received a property change notification for it. seconds The timeout after which we consider a contact addition to have failed if we * haven't received an object addition signal for it. Translators: This should be tr
en: Starred in Android
fi: Tähdelliset Androidissa

note: Translators: the first parameter is an address book * URI and the second is a persona UID.
en: Address book ‘%s’ is offline, so contact ‘%s’ cannot be removed.
fi: Osoitekirja ‘%s’ on offline-tilassa, joten yhteystietoa ‘%s’ ei voi poistaa.

note: Translators: the first parameter is an address book * URI and the second is an error message.
en: Permission denied to remove contact ‘%s’: %s
fi: Käyttöoikeudet eivät riitä yhteystiedon ‘%s’ poistamiseen: %s

en: Can’t remove contact ‘%s’: %s
fi: Yhteystietoa ‘%s’ ei voi poistaa: %s

note: Translators: the parameter is an address book * URI.
en: Address book ‘%s’ is offline.
fi: Osoitekirja "%s" ei ole yhteydessä verkkoon.

note: Translators: the first parameter is an address * book URI and the second is an error message.
en: Permission denied to open address book ‘%s’: %s
fi: Käyttöoikeudet eivät riitä osoitekirjan "%s" avaamiseen: %s

note: Translators: the first parameter is an address book URI * and the second is an error message.
en: Couldn’t open address book ‘%s’: %s
fi: Osoitekirjan ‘%s’ avaaminen ei onnistunut: %s

note: Translators: the parameter is an address book URI.
en: Couldn’t get view for address book ‘%s’.
fi: Ei saatu osoitekirjan ‘%s’ näkymää.

note: Translators: the first parameter is an address book URI * and the second is an error message.
en: Couldn’t get view for address book ‘%s’: %s
fi: Ei saatu osoitekirjan ‘%s’ näkymää: %s

en: Creating a new contact failed due to reaching the timeout.
fi: Uuden yhteystiedon luominen epäonnistui aikakatkaisun vuoksi.

en: Web service addresses are not writeable on this contact.
fi: Web service -osoitteet eivät ole kirjoitettavissa tämän yhteystiedon kohdalla.

en: The contact cannot be marked as favourite.
fi: Yhteystietoa ei voi merkitä suosikiksi.

note: Translators: the parameter is an error message.
en: Can’t update avatar: %s
fi: Avatarin päivittäminen ei onnistu: %s

en: E-mail addresses are not writeable on this contact.
fi: Tähän yhteystietoon ei voi kirjoittaa sähköpostiosoitteita.

en: Phone numbers are not writeable on this contact.
fi: Tähän yhteystietoon ei voi kirjoittaa puhelinnumeroita.

en: Postal addresses are not writeable on this contact.
fi: Tähän yhteystietoon ei voi kirjoittaa postiosoitteita.

en: Full name is not writeable on this contact.
fi: Tähän yhteystietoon ei voi kirjoittaa koko nimeä.

en: Nickname is not writeable on this contact.
fi: Tähän yhteystietoon ei voi kirjoittaa nimimerkkiä.

en: Birthday is not writeable on this contact.
fi: Tähän yhteystietoon ei voi kirjoittaa syntymäpäivää.

en: Roles are not writeable on this contact.
fi: Tähän yhteystietoon ei voi kirjoittaa rooleja.

en: IM addresses are not writeable on this contact.
fi: Tähän yhteystietoon ei voi kirjoittaa pikaviestiosoitteita.

en: Groups are not writeable on this contact.
fi: Tähän yhteystietoon ei voi kirjoittaa ryhmiä.

en: Gender is not writeable on this contact.
fi: Tähän yhteystietoon ei voi kirjoittaa sukupuolta.

en: Location is not writeable on this contact.
fi: Tähän yhteystietoon ei voi kirjoittaa sijaintia.

note: Translators: the first parameter is an error message.
en: Permission denied when creating new contact: %s
fi: Käyttöoikeus estetty uutta yhteystietoa luotaessa: %s

note: Translators: the first parameter is an error message.
en: Address book is offline and a new contact cannot be created: %s
fi: Osoitekirja on offline-tilassa eikä uutta yhteystietoa voi luoda: %s

note: Translators: the first parameter is a non-human-readable * property name and the second parameter is an error * message.
en: New contact is not writeable: %s
fi: Uusi yhteystieto ei ole kirjoitettavissa: %s

note: Translators: the first parameter is an error message.
en: Invalid value in contact: %s
fi: Virheellinen arvo yhteystiedossa: %s

note: Translators: the first parameter is an error message.
en: Unknown error adding contact: %s
fi: Tuntematon virhe yhteystietoa lisättäessä: %s

note: Translators: the first parameter is a non-human-readable * property name and the second parameter is an error * message.
en: Property ‘%s’ is not writeable: %s
fi: Ominaisuus "%s" ei ole kirjoitettavissa: %s

note: Translators: the first parameter is a non-human-readable * property name and the second parameter is an error * message.
en: Invalid value for property ‘%s’: %s
fi: Virheellinen arvo ominaisuudelle "%s": %s

note: Translators: the first parameter is a non-human-readable * property name and the second parameter is an error message.
en: Unknown error setting property ‘%s’: %s
fi: Tuntematon virhe asettaessa ominaisuutta "%s": %s

note: Translators: the parameter is an error message.
en: Couldn’t load data from key file: %s
fi: Ei voitu ladata tietoja avaintiedostosta: %s

en: Telepathy contacts representing the local user may not be removed.
fi: Paikallista käyttäjää esittävät Telepathy-yhteystiedot eivät ole poistettavissa.

note: Translators: the parameter is an error message.
en: Failed to change group membership: %s
fi: Ryhmäjäsenyyden muutos epäonnistui: %s

note: Translators: "account" refers to an instant messaging * account.
en: Account is offline.
fi: Tili ei ole yhteydessä verkkoon.

note: Translators: the first parameter is a folder path and the second * is an error message.
en: Error listing contents of folder ‘%s’: %s
fi: Virhe listatessa kansion ‘%s’ sisältöä: %s

note: Translators: the parameter is a filename.
en: File or directory ‘%s’ does not exist.
fi: Tiedostoa tai kansiota ‘%s’ ei ole olemassa.

note: Translators: the parameter is an IM address.
en: The IM address ‘%s’ could not be understood.
fi: Pikaviestinosoitetta ‘%s’ ei ymmärretty.

note: Translators: This is the default name for an Individual * when displayed in the UI if no personal details are available * for them.
en: Unnamed Person
fi: Nimetön henkilö

en: Unknown status
fi: Tuntematon tila

en: Offline
fi: Ei linjoilla

en: Error
fi: Virhe

en: Available
fi: Käytettävissä

en: Away
fi: Poissa

en: Busy
fi: Kiireinen

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Title: %s, Organisation: %s, Role: %s
fi: Nimike: %s, Organisaatio: %s, Rooli: %s

note: Translators: the parameter is a filename.
en: File %s does not exist.
fi: Tiedostoa %s ei ole olemassa.

note: Translators: the first parameter is a filename, and the second * is an error message.
en: Failed to get information about file %s: %s
fi: Ei saatu informaatiota tiedostosta %s: %s

note: Translators: the parameter is a filename.
en: File %s is not readable.
fi: Tiedosto %s ei ole luettavissa.

en: Source backend name (default: ‘pidgin’)
fi: Lähteen taustaosan nimi (oletus: ‘pidgin’)

note: Translators: the parameter is an error message.
en: Couldn’t parse command line options: %s
fi: Komentorivivalitsimien jäsennys epäonnistui: %s

note: Translators: the parameter is an error message.
en: Couldn’t load the backends: %s
fi: Taustaosaa ei voitu ladata: %s

note: Translators: the parameter is a backend identifier.
en: Couldn’t load the ‘%s’ backend.
fi: "%s"-taustaosaa ei voitu ladata.

note: Translators: the parameter is an error message.
en: Error importing contacts: %s
fi: Virhe tuodessa yhteystietoja: %s
