folks master - en to ie translation catalogue (50 entries)

note: The timeout after which we consider a property change to have failed if we * haven't received a property change notification for it. seconds The timeout after which we consider a contact addition to have failed if we * haven't received an object addition signal for it. Translators: This should be tr
en: Starred in Android
ie: Con astre in Android

en: Can’t remove contact ‘%s’: %s
ie: Ne successat remover li contacte «%s»: %s

note: Translators: the parameter is an address book * URI.
en: Address book ‘%s’ is offline.
ie: Adressarium «%s» ne es disponibil.

note: Translators: the first parameter is an address book URI * and the second is an error message.
en: Couldn’t open address book ‘%s’: %s
ie: Ne successat aperter li adresarium «%s»: %s

en: Avatar is not writeable on this contact.
ie: Li avatar ne es scribil in ti contacte.

en: URLs are not writeable on this contact.
ie: Li URLs ne es scribil in ti contacte.

en: The contact cannot be marked as favourite.
ie: Li contacte ne posse esser marcat quam un preferet.

note: Translators: the parameter is an error message.
en: Can’t update avatar: %s
ie: Ne successat actualisar li avatar: %s

en: E-mail addresses are not writeable on this contact.
ie: Li adresses de e-post ne es scribil in ti contacte.

en: Phone numbers are not writeable on this contact.
ie: Li telefon-numerós ne es scribil in ti contacte.

en: Postal addresses are not writeable on this contact.
ie: Li postal adresses ne es scribil in ti contacte.

en: Full name is not writeable on this contact.
ie: Li complet nómine ne es scribil in ti contacte.

en: Nickname is not writeable on this contact.
ie: Li pseudonim ne es scribil in ti contacte.

en: Notes are not writeable on this contact.
ie: Li notes ne es scribil in ti contacte.

en: Birthday is not writeable on this contact.
ie: Li aniversarie ne es scribil in ti contacte.

en: Roles are not writeable on this contact.
ie: Li roles ne es scribil in ti contacte.

en: IM addresses are not writeable on this contact.
ie: Li adresses MI ne es scribil in ti contacte.

en: Groups are not writeable on this contact.
ie: Li gruppes ne es scribil in ti contacte.

en: Gender is not writeable on this contact.
ie: Li sexu ne es scribil in ti contacte.

en: Location is not writeable on this contact.
ie: Li localisation ne es scribil in ti contacte.

note: Translators: the first parameter is a non-human-readable * property name and the second parameter is an error * message.
en: New contact is not writeable: %s
ie: Nov contacte ne es scribil: %s

note: Translators: the first parameter is an error message.
en: Invalid value in contact: %s
ie: Ínvalid valore in un contacte: %s

note: Translators: the first parameter is a non-human-readable * property name and the second parameter is an error * message.
en: Property ‘%s’ is not writeable: %s
ie: Proprietá %s ne es scribil: %s

en: Telepathy contacts representing the local user may not be removed.
ie: Contactes de Telepathy quel representa li local usator ne posse esser removet.

note: Translators: the parameter is an error message.
en: Failed to remove a persona from store: %s
ie: Ne successat remover un persona ex magasinage: %s

note: Translators: the first two parameters are store identifiers and * the third is a contact identifier.
en: Persona store (%s, %s) requires the following details:
        contact (provided: ‘%s’)
ie: Li magasinage de Persona (%s, %s) besona li sequent detallies :
        contacte (providet: «%s»)

note: Translators: "account" refers to an instant messaging * account.
en: Account is offline.
ie: Li conto es índisponibil.

note: Translators: the parameter is a filename.
en: File or directory ‘%s’ does not exist.
ie: Li file o fólder «%s» ne existe.

en: Extended fields are not writeable on this contact.
ie: Li extendet campes ne es scribil in ti contacte.

en: Favorite status is not writeable on this contact.
ie: Li statu «preferet» ne es scribil in ti contacte.

note: Translators: the parameter is an IM address.
en: The IM address ‘%s’ could not be understood.
ie: Li adresse MI «%s» es íncomprensibil.

note: Translators: This is the default name for an Individual * when displayed in the UI if no personal details are available * for them.
en: Unnamed Person
ie: Persone sin nómine

note: FIXME: Ideally we’d use a format string translated to the locale of the * persona whose name is being formatted, but no backend provides * information about personas’ locales, so we have to settle for the * current user’s locale. * * We thought about using nl_langinfo(_NL_NAME_NAME_FMT) here, but * 
en: %g%t%m%t%f
ie: %g%t%M%t%f

en: Unknown status
ie: Ínconosset statu

en: Offline
ie: Ne in li rete

en: Error
ie: Errore

en: Available
ie: Disponibil

en: Away
ie: Absent

en: Extended away
ie: Longmen absent

en: Busy
ie: Ocupat

en: Hidden
ie: Celat

en: Title: %s, Organisation: %s, Role: %s
ie: Titul: %s, Organisation: %s, Rol: %s

note: Translators: the parameter is a filename.
en: File %s does not exist.
ie: Li file %s ne existe.

note: Translators: the parameter is a filename.
en: File %s is not readable.
ie: File %s ne es un leibil.

note: Translators: the first parameter is the number of buddies which * were successfully imported, and the second is a filename.
en: Imported %u buddy from ‘%s’. | Imported %u buddies from ‘%s’.
ie[0]: Importat %u cumpane ex «%s».
ie[1]: Importat %u cumpanes ex «%s».

note: Translators: the parameter is an error message.
en: Couldn’t parse command line options: %s
ie: Ne successat analisar li linea de comandes: %s

note: Translators: the parameter is an error message.
en: Couldn’t load the backends: %s
ie: Ne successat cargar li infrastructura: %s

note: Translators: the parameter is a backend identifier.
en: Couldn’t load the ‘%s’ backend.
ie: Ne successat cargar li infrastructura «%s».

note: Translators: the first parameter is a backend identifier and the * second parameter is an error message.
en: Couldn’t prepare the ‘%s’ backend: %s
ie: Ne successat preparar li infrastructura «%s»: %s

note: Translators: the parameter is an error message.
en: Error importing contacts: %s
ie: Errore evenit importante contactes: %s
