font-manager 0.7.9 - en to ar translation catalogue (147 entries)

en: Font Manager
ar: مدير الخطوط

en: Font Viewer
ar: عارض الخطوط

en: Preview
ar: عاين

en: Waterfall
ar: شلال

en: Thin
ar: رفيع

en: Ultra-Light
ar: خفيف جدا

en: Light
ar: خفيف

en: Book
ar: كتاب

en: Medium
ar: وسط

en: Semi-Bold
ar: شبه ثخين

en: Bold
ar: ثخين

en: Ultra-Bold
ar: ثخين جدا

en: Heavy
ar: ثقيل

en: Ultra-Heavy
ar: ثقيل جدا

en: Italic
ar: مائل

en: Oblique
ar: مائل

en: Ultra-Condensed
ar: مضغوط جدا

en: Extra-Condensed
ar: مضغوط أكثر

en: Condensed
ar: مضغوط

en: Semi-Condensed
ar: شبه مضغوط

en: Semi-Expanded
ar: شبه ممدد

en: Expanded
ar: ممدد

en: Extra-Expanded
ar: ممدد كثيرا

en: Ultra-Expanded
ar: ممدد جدا

en: Proportional
ar: متناسب

en: Dual Width
ar: مزدوج العرض

en: Monospace
ar: ثابت العرض

en: Charcell
ar: خلية الحرف

en: Unknown
ar: غير معروف

en: None
ar: لا شيء

en: Slight
ar: خفيف

en: Full
ar: كامل

en: Default
ar: المبدئي

en: Legacy
ar: عتيق

en: File does not contain license information.
ar: لا يحتوي الملف على معلومات الترخيص.

en: Left Aligned
ar: محاذى إلى اليسار

en: Centered
ar: مُوسّط

en: Fill
ar: مُساوى

en: Right Aligned
ar: محاذى إلى اليمين

en: Edit preview text
ar: حرّر نص المعاينة

en: Undo changes
ar: تراجع عن التغييرات

en: Characters
ar: المحارف

en: Properties
ar: الخصائص

en: License
ar: الترخيص

en: PostScript Name
ar: اسم بوستسكربت

en: Width
ar: العرض

en: Slant
ar: الميلان

en: Weight
ar: الوزن

en: Spacing
ar: التوسع

en: Version
ar: الإصدارة

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Vendor
ar: البائع

en: Regular
ar: عادي

en: Normal
ar: طبيعي

en: Source Unavailable
ar: المصدر غير متاح

en: Simple font management for GTK+ desktop environments
ar: إدارة بسيطة للخطوط لبيئات سطح مكتك جتك+

en: Grouped by font width
ar: مجمّعة حسب عرض الخط

en: Grouped by font weight
ar: مجمّعة حسب وزن الخط

en: Grouped by font angle
ar: مجمّعة حسب زاوية الخط

en: Grouped by font spacing
ar: مجمّعة حسب توسع الخط

en: Grouped by license type
ar: مجمّعة حسب نوع الترخيص

en: Grouped by vendor
ar: مجمّعة حسب البائع

en: Filetype
ar: نوع الملف

en: Grouped by filetype
ar: مجمّعة حسب نوع الملف

en: All
ar: الكل

en: All Fonts
ar: كل الخطوط

en: System
ar: النظام

en: Fonts available to all users
ar: الخطوط المتاحة لكل المستخدمين

en: Family Kind
ar: نوع العائلة

en: Only fonts which include Panose information will be grouped here.
ar: لن تظهر سوى الخطوط التي تحتوي معلومات Panose.

en: Any
ar: أي شيء

en: No Fit
ar: لا شيء مناسب

en: Text and Display
ar: النص و العناوين

en: Script
ar: نظام الكتابة

en: Decorative
ar: زخرفي

en: Pictorial
ar: تصويري

en: Enter Collection Name
ar: اكتب اسم المجموعة

en: _Cancel
ar: أ_لغِ

en: Select files to install
ar: اختر الملفات لتنصيبها

en: _Open
ar: ا_فتح

en: Select source folders
ar: اختر مجلدات المصادر

en: Select fonts to remove
ar: اختر الخطوط لإزالتها

en: _Delete
ar: ا_حذف

en: Remove selected font from collection
ar: احذف الخط المحدد من المجموعة

en: Expand all
ar: مدّد الكل

en: Search Families…
ar: ابحث في العائلات…

en: Collapse all
ar: قلّص الكل

en: Browse
ar: تصفح

en: Compare
ar: قارن

en: Manage
ar: أدر

en: Help
ar: مساعدة

en: About
ar: عن

note: HAVE_WEBKIT
en: Add Fonts
ar: أضف خطوط

en: Remove Fonts
ar: احذف الخطوط

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: New Collection
ar: مجموعة جديدة

en: Created : %s
ar: تاريخ الإنشاء: %s

en: Disabled
ar: غير مفعّلة

en: Fonts which have been disabled
ar: الخطوط غير المفعّلة

en: Unsorted
ar: غير مرتبة

en: Fonts not present in any collection
ar: الخطوط غير الموجودة في مجموعتي

en: User
ar: المستخدم

en: Fonts available only to you
ar: الخطوط المتاحة لك فقط

en: Hinting
ar: التلميح

en: Settings saved to file.
ar: احفظ الإعدادات إلى ملف.

en: Removed configuration file.
ar: أزِل ملف الإعدادات.

en: Target DPI
ar: الميز المستهدف

en: LCD Filter
ar: مرشح LCD

en: Antialias
ar: التنعيم

en: Enable Autohinter
ar: فعّل الملمِّح الآلي

en: Hinting Style
ar: أسلوب التلميح

en: Use Embedded Bitmaps
ar: استخدم البتمابات المدمجة

en:  Size Restrictions
ar:  قيود الحجم

en:  Apply settings to point sizes
ar:  طبّق الإعدادات على المقاسات

en: Smaller than
ar: أصغر من

en: Larger than
ar: أكبر من

en: Interface
ar: الواجهة

en: Sources
ar: المصادر

en: Display
ar: العرض

en: Rendering
ar: التصيير

en: Wide Layout
ar: تصميم واسع

en: Client Side Decorations
ar: أطر النوافذ التي يرسمها العميل

en: CSD enabled. Change will take effect next time the application is started.
ar: فُعّلت أطر النوافذ التي يرسمها العميل. سيُطب التغيير في المرة القادمة التي تشغل فيها البرنامج.

en: CSD disabled. Change will take effect next time the application is started.
ar: عُطّلت أطر النوافذ التي يرسمها العميل. سيُطب التغيير في المرة القادمة التي تشغل فيها البرنامج.

en: Font Sources
ar: مصادر الخطوط

en: Easily add or preview fonts without actually installing them.
ar: أضف و عاين الخطوط بسهولة دون تنصيبهم.

en: To add a new source simply drag a folder onto this area or click the add button in the toolbar.
ar: لإضافة خطوط جديدة يمكنك إما سحب المجلد إلى هذه المنطقة أو النقر على زر الإضافة في شريط الأدوات.

en: Preview font files before installing them.
ar: عاين ملفات الخطوط قبل تنصيبهم

en: To preview a font simply drag it onto this area.
ar: لمعاينة خط يمكنك سحبه إلى هذه المنطقة.

en: No file selected
ar: لا ملفات محددة

en: Or unsupported filetype.
ar: أو نوع الملف غير مدعوم.

en: Newer version already installed
ar: هناك إصدارة أحدث منصّبة

en: Installed
ar: المنصبة

en: Install Font
ar: نصِّب الخط

en: Add selected font to comparison
ar: أضف الخط المحدد إلى المقارنة

en: Remove selected font from comparison
ar: احذف الخط المحدد من المقارنة

en: Select background color
ar: اختر لون الخلفية

en: Discard
ar: ألغِ

en: Running applications may require a restart to reflect any changes.
ar: تحتاج إعادة تشغيل البرامج المفتوحة لتطبيق التغييرات.

en: Save
ar: احفظ

en: Categories
ar: الفئات

en: Collections
ar: المجموعات

en: Add new collection
ar: أضف مجموعة جديدة

en: Remove selected collection
ar: احذف المجموعة المحددة

en: Subpixel Geometry
ar: الترتيب التحت بكسلي

en: prefer
ar: فضّل

en: accept
ar: اقبل

en: default
ar: المبدئي
