font-manager 0.8.0 - en to fr translation catalogue (293 entries)

en: Font Manager
fr: Gestionnaire de police

en: A simple font management application for Gtk+ Desktop Environments
fr: Une application simple de gestion des polices pour les environnements de bureau Gtk+

en: Font Manager is intended to provide a way for average users to easily manage desktop fonts, without having to resort to command line tools or editing configuration files by hand.
fr: Gestionnaire de polices est destiné à fournir un manière pour les utilisateurs moyens de gérer facilement les polices de bureau, sans avoir à recourir à des outils de ligne de commande ou à modifier les fichiers de configuration à la main.

en: While designed primarily with the Gnome Desktop Environment in mind, it should work well with other Gtk+ desktop environments.
fr: Bien que conçu principalement avec l’environnement de bureau Gnome à l’esprit, il devrait bien fonctionner avec d’autres environnements de bureau Gtk+.

en: Font Manager is NOT a professional-grade font management solution.
fr: Gestionnaire de polices n’est PAS une solution de gestion des polices de qualité professionnelle.

en: Preview, Compare and Manage Fonts
fr: Prévisualiser, comparer et gérer les polices

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Graphics;Viewer;GNOME;GTK;Publishing;
fr: Graphisme; Visionneuse; GNOME; GTK; Publication;

en: Font Viewer
fr: Visionneuse de polices

en: A font viewer application for Gtk+ Desktop Environments
fr: Une application de visualisation de polices pour les environnements de bureau Gtk+

en: Font Viewer allows previewing font files prior to installation. It features several ways to preview font files along with a character map and displays font properties and license details.
fr: Visionneuse de polices permet de prévisualiser les fichiers de polices avant l’installation. Il propose plusieurs manières de prévisualiser les fichiers de police avec une carte de caractères et affiche les propriétés de police et les détails de la licence.

en: Full featured font file preview application
fr: Application de prévisualisation de fichiers de police entièrement fonctionnelle

en: Install
fr: Installer

en: Install the selected font file
fr: Installer le fichier de police sélectionné

en: Install the selected font files
fr: Installer les fichiers de polices sélectionnés

en: Font Properties
fr: Propriétés de la police

en: Preview
fr: Aperçu

en: Waterfall
fr: Cascade

en: Thin
fr: Mince

en: Ultra-Light
fr: Ultra-léger

en: Light
fr: Léger

en: Semi-Light
fr: Demi-léger

en: Book
fr: Livre

en: Medium
fr: Moyen

en: Semi-Bold
fr: Demi-gras

en: Bold
fr: Gras

en: Ultra-Bold
fr: Ultra-gras

en: Heavy
fr: Lourd

en: Ultra-Heavy
fr: Ultra-lourd

en: Italic
fr: Italique

en: Ultra-Condensed
fr: Ultra-condensé

en: Extra-Condensed
fr: Extra-condensé

en: Condensed
fr: Condensé

en: Semi-Condensed
fr: Demi-condensé

en: Semi-Expanded
fr: Demi-étendu

en: Expanded
fr: Étendu

en: Extra-Expanded
fr: Extra-étendu

en: Ultra-Expanded
fr: Ultra-étendu

en: Proportional
fr: Proportionnel

en: Dual Width
fr: Double largeur

en: Monospace
fr: Chasse fixe

en: Charcell
fr: CharCell

en: Unknown
fr: Inconnu

en: RGB
fr: RVB

en: BGR
fr: BVR

en: VRGB
fr: VRVB

en: VBGR
fr: VBVR

en: None
fr: Aucun

en: Slight
fr: Léger

en: Full
fr: Complet

en: Default
fr: Par défaut

en: Legacy
fr: Ancien

en: Restricted License Embedding
fr: Licence d’incorporation restreinte

en: Preview & Print Embedding
fr: Incorporation d’aperçu et d’impression

en: Editable Embedding
fr: Incorporation modifiable

en: Preview & Print Embedding | No Subsetting
fr: Incorporation d’aperçu et d’impression | Aucun sous-ensemble

en: Editable Embedding | No Subsetting
fr: Incorporation modifiable | Aucun sous-ensemble

en: Preview & Print Embedding | Bitmap Embedding Only
fr: Incorporation d’aperçu et d’impression | Incorporation bitmap uniquement

en: Editable Embedding | Bitmap Embedding Only
fr: Incorporation modifiable | Incorporation bitmap uniquement

en: Preview & Print Embedding | No Subsetting | Bitmap Embedding Only
fr: Incorporation d’aperçu et d’impression | Aucun sous-ensemble | Incorporation bitmap uniquement

en: Editable Embedding | No Subsetting | Bitmap Embedding Only
fr: Incorporation modifiable | Aucun sous-ensemble | Incorporation bitmap uniquement

en: Installable Embedding
fr: Incorporation installable

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Unknown Vendor
fr: Fournisseur inconnu

en: File does not contain license information.
fr: Le fichier ne contient pas d’informations de licence.

en: Left Aligned
fr: Aligné à gauche

en: Centered
fr: Centré

en: Fill
fr: Justifié

en: Right Aligned
fr: Aligné à droite

en: Edit preview text
fr: Modifier le texte de l’aperçu

en: Undo changes
fr: Annuler les changements

en: Characters
fr: Caractères

en: Properties
fr: Propriétés

en: License
fr: Licence

en: Search available characters
fr: Rechercher les caractères disponibles

en: PostScript Name
fr: Nom PostScript

en: Family
fr: Famille

en: Width
fr: Largeur

en: Slant
fr: Inclinaison

en: Weight
fr: Graisse

en: Spacing
fr: Espacement

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Vendor
fr: Fournisseur

en: FileType
fr: Type de fichier

en: Filesize
fr: Taille du fichier

en: Regular
fr: Régulier

en: Source Unavailable
fr: Source indisponible

en: <Non Private Use High Surrogate>
fr: <Usage non privé Substitut élevé>

en: <Private Use High Surrogate>
fr: <Usage privé Substitut élevé>

en: <Low Surrogate>
fr: <Substitut bas>

en: <Private Use>
fr: <Usage privé>

en: <Plane 15 Private Use>
fr: <Plan 15 Usage privé>

en: <Plane 16 Private Use>
fr: <Plan 16 Usage privé>

en: <not assigned>
fr: <non attribué>

en: Other, Control
fr: Autres, Contrôle

en: Other, Format
fr: Autres, Format

en: Other, Not Assigned
fr: Autres, Non attribués

en: Other, Private Use
fr: Autres, Usage privé

en: Other, Surrogate
fr: Autres, Substitut

en: Letter, Lowercase
fr: Lettre, Minuscule

en: Letter, Modifier
fr: Lettre, Modificateur

en: Letter, Other
fr: Lettre, Autres

en: Letter, Titlecase
fr: Lettre, Casse de titre

en: Letter, Uppercase
fr: Lettre, Majuscule

en: Number, Decimal Digit
fr: Nombre, Chiffre décimal

en: Number, Letter
fr: Nombre, Lettre

en: Number, Other
fr: Nombre, Autres

en: Punctuation, Dash
fr: Ponctuation, Tiret

en: Punctuation, Other
fr: Ponctuation, Autres

en: Punctuation, Open
fr: Ponctuation, ouvrir

en: Symbol, Currency
fr: Symbole, monnaie

en: Symbol, Other
fr: Symbole, Autre

en: Separator, Line
fr: Séparateur, Ligne

en: Separator, Paragraph
fr: Séparateur, Paragraphe

en: Separator, Space
fr: Séparateur, espace

en: Grouped by font width
fr: Regroupé par largeur

en: Grouped by font weight
fr: Regroupé par graisse

en: Grouped by font angle
fr: Regroupé par inclinaison

en: Grouped by font spacing
fr: Regroupé par espacement

en: Grouped by license type
fr: Régroupé par type de licence

en: Grouped by vendor
fr: Regroupé par fournisseur

en: Filetype
fr: Type de fichier

en: Grouped by filetype
fr: Regroupé par type de fichier

en: All
fr: Toutes

en: All Fonts
fr: Toutes les polices

en: System
fr: Système

en: Fonts available to all users
fr: Polices disponibles pour tous les utilisateurs

en: Family Kind
fr: Type de famille

en: Any
fr: Toutes

en: Text and Display
fr: Texte et Affichage

en: Decorative
fr: Décorative

en: Pictorial
fr: Picturale

en: %i Variation  | %i Variations
fr[0]: %i variante
fr[1]: %i variantes

en: Enter Collection Name
fr: Entrez le nom de la collection

en: Copy to…
fr: Copier vers…

en: Compress…
fr: Compresser…

en: Saved Comparison
fr: Comparaison enregistrée

note: Translators : Please preserve the newline character somewhere in the middle of the string
en: Save the current comparison
    by clicking the + button
fr: Enregistrer la comparaison actuelle
    en cliquant sur le bouton +

en: Select executable
fr: Sélectionnez l’exécutable

en: _Select
fr: _Sélectionner

en: _Cancel
fr: Ann_uler

en: Select Destination
fr: Sélectionnez la destination

en: Select files to install
fr: Sélectionnez les fichiers à installer

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Select source folders
fr: Sélectionnez les dossiers source

en: Select fonts to remove
fr: Sélectionnez les polices à supprimer

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: Fonts installed in your home directory will appear here.
fr: Les polices installées dans votre répertoire personnel apparaîtront ici.

en: Remove selected font from collection
fr: Supprimer la police sélectionnée de la collection

en: Expand all
fr: Tout développer

en: Search Families…
fr: Rechercher les familles…

en: Collapse all
fr: Tout réduire

en: Copy Location
fr: Copier l’emplacement

en: Show in Folder
fr: Afficher dans le dossier

en: Browse
fr: Parcourir

en: Compare
fr: Comparer

en: Manage
fr: Gérer

en: Arabic
fr: arabe

en: Bengali
fr: bengali

en: Devanagari
fr: devanagari

en: Gujarati
fr: gujarati

en: Gurmukhi
fr: gurmukhi

en: Hebrew
fr: hébreu

en: Kannada
fr: kannada

en: Khmer
fr: khmer

en: Malayalam
fr: malayalam

note: Medieval Unicode Font Initiative - http://folk.uib.no/hnooh/mufi/ * Contains lots of duplicates, doubt many would find it useful { "MUFI 3.0", "MUFI 3.0" },
en: Myanmar
fr: birman

en: Oriya
fr: odia

en: Sinhala
fr: singhalais

en: Tamil
fr: tamoul

en: Telugu
fr: télougou

en: Thai
fr: thaï

en: Tibetan
fr: tibétain

en: Vietnamese
fr: vietnamien

note: Translators : Coverage refers to the amount of support the font provides for an orthography. This will be displayed as "Coverage : XXX%" in the interface.
en: Coverage
fr: Couverture

en: Supported Orthographies
fr: Orthographes prises en charge

en: Update in progress
fr: Mise à jour en cours

en: Updating Database — Fonts
fr: Mise à jour de la base de données — Polices

en: Updating Database — Metadata
fr: Mise à jour de la base de données — Métadonnées

en: Updating Database — Orthography
fr: Mise à jour de la base de données — Orthographe

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Help
fr: Aide

en: About
fr: À propos

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: User Data
fr: Données utilisateur

note: HAVE_WEBKIT
en: Add Fonts
fr: Ajouter des polices

en: Remove Fonts
fr: Supprimer des polices

en: Preferences
fr: Préférences

en: Select Exported Data
fr: Sélectionnez les données exportées

en: Copying files…
fr: Copie des fichiers…

en: New Collection
fr: Nouvelle collection

en: Created : %s
fr: Créé : %s

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Fonts which have been disabled
fr: Polices désactivées

en: Unsorted
fr: Non trié

en: Fonts not present in any collection
fr: Polices présentes dans aucune collection

en: User
fr: Utilisateur

en: Fonts available only to you
fr: Polices disponibles uniquement pour vous

en: Interface Font
fr: Police de l’interface

en: Font used throughout interface.
fr: Police utilisée dans toute l’interface.

en: Document Font
fr: Police de documents

en: Font used for reading documents.
fr: Police utilisée pour la lecture des documents.

en: Monospace Font
fr: Police à chasse fixe

en: Monospaced (fixed-width) font for use in locations such as terminals.
fr: Police à chasse fixe destinée à être utilisée dans des endroits tels que les terminaux.

en: Text Scaling Factor
fr: Facteur d’échelle du texte

en: Antialiasing
fr: Anticrénelage

en: RGBA order
fr: Ordre RVBA

en: Target DPI
fr: DPI cible

en: Scale Factor
fr: Facteur d’échelle

en: LCD Filter
fr: Filtre LCD

en: Antialias
fr: Anticrénelage

en: Use Embedded Bitmaps
fr: Utiliser les bitmaps intégrés

en: Smaller than
fr: Plus petit que

en: Larger than
fr: Plus grand que

en: Add alias
fr: Ajouter un alias

en: Remove selected alias
fr: Supprimer l’alias sélectionné

en: Font Substitutions
fr: Substitutions de polices

en: Desktop
fr: Bureau

en: Display
fr: Affichage

en: Rendering
fr: Rendu

en: User Actions
fr: Actions utilisateur

en: Enable Animations
fr: Activer les animations

en: Prefer Dark Theme
fr: Préférer le thème sombre

en: Error procesing data
fr: Erreur de traitement des données

en: Network Error
fr: Erreur réseau

en: Please check your network settings
fr: Veuillez vérifier vos paramètres réseau

en: Client Error
fr: Erreur du client

en: Server Error
fr: Erreur du serveur

en: Network Offline
fr: Réseau hors ligne

en: Chinese (Hong Kong)
fr: chinois (Hong Kong)

en: Chinese (Simplified)
fr: chinois (simplifié)

en: Chinese (Traditional)
fr: chinois (traditionnel)

en: Cyrillic
fr: cyrillique

en: Cyrillic Extended
fr: cyrillique étendu

en: Greek
fr: grec

en: Greek Extended
fr: grec étendu

en: Japanese
fr: japonais

en: Korean
fr: coréen

en: Latin
fr: latin

en: Latin Extended
fr: latin étendu

en: Update Family
fr: Mettre à jour la famille

en: Update Font
fr: Mettre à jour la police

en: Remove Family
fr: Retirer la famille

en: Remove Font
fr: Retirer la police

en: Download Family
fr: Télécharger la famille

en: Download Font
fr: Télécharger la police

en: %i Language Sample Available  | %i Language Samples Available
fr[0]: %i échantillon de langue disponible
fr[1]: %i échantillons de langue disponibles

en: ExtraLight
fr: Extra-léger

en: SemiBold
fr: Demi-gras

en: ExtraBold
fr: Extra-gras

en: Black
fr: Noir

en: Preview font files before installing them.
fr: Prévisualisez les fichiers de polices avant de les installer.

en: To preview a font simply drag it onto this area.
fr: Pour prévisualiser une police, faites-la simplement glisser sur cette zone.

en: No file selected
fr: Aucun fichier sélectionné

en: Or unsupported filetype.
fr: Ou type de fichier non pris en charge.

en: Newer version already installed
fr: Version plus récente déjà installée

en: Installed
fr: Installée

en: Install Font
fr: Installer la police

en: Copy
fr: Copier

en: List View
fr: Vue en liste

en: Grid View
fr: Vue en grille

en: Enter Preview Text…
fr: Entrez le texte de prévisualisation…

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Next page
fr: Page suivante

en: Add selected font to comparison
fr: Ajouter la police sélectionnée à la comparaison

en: Select background color
fr: Sélectionnez la couleur d’arrière-plan

en: Select text color
fr: Sélectionnez la couleur du texte

en: Discard
fr: Annuler

en: Save
fr: Enregistrer

en: Back
fr: Retour

en: Deselect All
fr: Tout déselectionner

en: Clear selected filter
fr: Effacer le filtre selectionné

en: General
fr: Général

en: Reload
fr: Recharger

en: Quit the application
fr: Quitter l’application

en: Preview Mode
fr: Mode de prévisualisation

en: Categories
fr: Catégories

en: Edit selected category
fr: Modifier la catégorie selectionnée

en: Add new collection
fr: Ajouter une nouvelle collection

en: Remove selected collection
fr: Supprimer la collection sélectionnée

en: prefer
fr: préférer

en: accept
fr: accepter

en: default
fr: par défaut

en: Flat
fr: Plat

en: Name
fr: Nom

en: Comment
fr: Commentaire

en: Executable
fr: Exécutable

en: Most Popular
fr: Plus populaire

en: Trending
fr: Populaire

en: Sort Order
fr: Ordre de tri

en: Serif
fr: Sérif

en: Sans Serif
fr: Sans sérif

en: Handwriting
fr: Manuscrite

en: Category
fr: Catégorie

en: Variations
fr: Variantes
