font-manager 0.8.5 - en to id translation catalogue (154 entries)

en: Font Manager
id: Pengelola Font

en: A simple font management application for Gtk+ Desktop Environments
id: Aplikasi pengelolaan font sederhana untuk Lingkungan Desktop Gtk+

en: Preview, Compare and Manage Fonts
id: Pratinjau, Bandingkan, dan Kelola Font

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Graphics;Viewer;GNOME;GTK;Publishing;
id: Grafik;Penampil;GNOME;GTK;Publishing;

en: Font Viewer
id: Penampil Font

en: A font viewer application for Gtk+ Desktop Environments
id: Aplikasi penampil font untuk Lingkungan Desktop Gtk+

en: Install
id: Pasang

en: Install the selected font file
id: Pasang berkas font yang dipilih

en: Install the selected font files
id: Pasang berkas-berkas font yang dipilih

en: Font Properties
id: Properti Font

en: Preview
id: Tinjauan

en: Thin
id: Tipis

en: Ultra-Light
id: Ultra-Ringan

en: Light
id: Ringan

en: Semi-Light
id: Semi-Ringan

en: Book
id: Buku

en: Semi-Bold
id: Semi-tebal

en: Bold
id: Tebal

en: Ultra-Bold
id: Ultra-Tebal

en: Heavy
id: Berat

en: Ultra-Heavy
id: Ultra-Berat

en: Italic
id: Miring

en: Proportional
id: Proporsional

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: None
id: Tidak Ada

en: Slight
id: Sedikit

en: Full
id: Penuh

en: Preview & Print Embedding
id: Pratinjau & Cetak Penyematan

en: Editable Embedding
id: Penyematan yang dapat diedit

en: Preview & Print Embedding | No Subsetting
id: Pratinjau & Cetak Penyematan | Tanpa Subsetting

en: Editable Embedding | No Subsetting
id: Penyematan yang dapat diedit | Tanpa Subsetting

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Unknown Vendor
id: Vendor tidak dikenal

en: File does not contain license information.
id: Berkas tidak mengandung informasi lisensi.

en: Left Aligned
id: Rata Kiri

en: Centered
id: Rata Tengah

en: Fill
id: Isi

en: Right Aligned
id: Rata Kanan

en: Edit preview text
id: Edits teks pratinjau

en: Undo changes
id: Batalkan perubahan

en: Characters
id: Karakter-karakter

en: Properties
id: Properti-properti

en: License
id: Lisensi

en: Search available characters
id: Cari karakter yang tersedia

en: PostScript Name
id: Nama PostScript

en: Family
id: Keluarga

en: Style
id: Gaya

en: Width
id: Lebar

en: Weight
id: Berat

en: Spacing
id: Jarak

en: Version
id: Versi

en: FileType
id: JenisBerkas

en: Filesize
id: Ukuran berkas

en: Regular
id: Reguler

en: Source Unavailable
id: Sumber Tidak Tersedia

en: <Private Use>
id: <Penggunaan Pribadi>

en: Other, Format
id: Lainnya, Format

en: Symbol, Other
id: Simbol, Lainnya

en: Grouped by font width
id: Kelompokan berdasarkan lebar font

en: Grouped by font weight
id: Kelompokkan berdasarkan berat font

en: Grouped by font angle
id: Kelompokkan berdasarkan sudut font

en: Grouped by font spacing
id: Kelompokkan berdasarkan spasi font

en: Filetype
id: tipe file

en: All
id: Semua

en: All Fonts
id: Semua Font

en: System
id: Sistem

en: Fonts available to all users
id: Font yang tersedia untuk semua pengguna

en: Family Kind
id: Jenis Keluarga

en: Text and Display
id: Teks dan Display

en: Script
id: Skrip

en: Copy to…
id: Salin ke…

en: Rename…
id: Ganti nama…

en: _Select
id: _Pilih

en: _Cancel
id: _Batal

en: Select Destination
id: Pilih Tujuan

en: Select files to install
id: Pilih file untuk diinstal

en: _Open
id: _Buka

en: Select source folders
id: Pilih folder sumber

en: Copy Location
id: Salin Lokasi

en: Show in Folder
id: Tampilkan di dalam Folder

en: Browse
id: Telusuri

en: Compare
id: Bandingkan

en: Manage
id: Kelola

en: Afrikaans
id: Afrika

en: Aleut Latin
id: Latin Aleut

en: Arabic
id: Arab

en: Archaic Greek Letters
id: Huruf Yunani Kuno

en: Armenian
id: Armenia

en: Astronomy
id: Astronomi

en: Balinese
id: Bahasa Bali

en: Baltic
id: Baltik

en: Basic Cyrillic
id: Cyrillic Dasar

en: Javanese
id: Bahasa Jawa

en: Simplified Chinese
id: Cina Sederhana

en: South Korean Hanja
id: Hanja Korea Selatan

en: Sundanese
id: Sunda

en: Tibetan
id: Tibet

en: Traditional Chinese
id: Cina Tradisional

en: Turkish
id: Turki

en: Vedic Extensions
id: Ekstensi Veda

en: Vietnamese
id: Vietnam

en: Western European
id: Eropa Barat

en: Chinese Zhuyin Fuhao
id: Zhuyin Fuhao Cina

note: Translators : Coverage refers to the amount of support the font provides for an orthography. This will be displayed as "Coverage : XXX%" in the interface.
en: Coverage
id: Cakupan

en: Supported Orthographies
id: Ortografi yang Didukung

en: Update in progress
id: Pembaruan sedang berlangsung

en: Updating Database — Fonts
id: Memperbarui Database — Font

en: Updating Database — Metadata
id: Memperbarui Database — Metadata

en: Updating Database — Orthography
id: Memperbarui Database — Ortografi

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Keyboard

en: Help
id: Bantuan

en: About
id: Tentang

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: User Data
id: Data Pengguna

note: HAVE_WEBKIT
en: Add Fonts
id: Tambah Font

en: Remove Fonts
id: Buang Font

en: Preferences
id: Preferensi

en: Select Exported Data
id: Pilih Data yang Diekspor

en: Copying files…
id: Menyalin file…

en: New Collection
id: Koleksi Baru

en: Created : %s
id: Dibuat : %s

en: Disabled
id: Nonaktif

en: Fonts which have been disabled
id: Font yang dinonaktifkan

en: Filter based on supported orthographies
id: Filter berdasarkan ortografi yang didukung

en: Unsorted
id: Tidak disortir

en: Fonts not present in any collection
id: Font tidak ada dalam koleksi apa pun

en: User
id: Pengguna

en: Fonts available only to you
id: Font hanya tersedia untuk Anda

en: Interface Font
id: Font Antarmuka

en: Font used throughout interface.
id: Font yang digunakan di seluruh antarmuka.

en: Document Font
id: Font Dokumen

en: Settings saved to file.
id: Pengaturan disimpan ke file.

en: Removed configuration file.
id: File konfigurasi dihapus.

en: Sources
id: Sumber

en: Japanese
id: Bahasa Jepang

en: Korean
id: Bahasa Korea

en: Collection Name
id: Nama Koleksi

en: Categories
id: Kategori

en: Collections
id: Koleksi

en: accept
id: terima

en: Name
id: Nama

en: Comment
id: Komentar

en: Executable
id: Eksekusi

en: Arguments
id: Argumen

en: Font Configuration
id: Konfigurasi Font

en: Font Collections
id: Koleksi Font

en: Installed Fonts
id: Font terpasang

en: Custom Actions
id: Aksi kustom

en: Newest
id: Terbaru

en: Most Popular
id: Paling Populer

en: Trending
id: Sedang tren

en: Sort Order
id: Urutkan

en: Category
id: Kategori

en: Variations
id: Variasi
