font-manager 0.7.9 - en to nl translation catalogue (457 entries)

en: Font Manager
nl: Lettertypebeheer

en: A simple font management application for Gtk+ Desktop Environments
nl: Een eenvoudige lettertypebeheertoepassing voor GTK+-werkomgevingen

en: Font Manager is intended to provide a way for average users to easily manage desktop fonts, without having to resort to command line tools or editing configuration files by hand.
nl: Lettertypebeheer biedt onervaren computergebruikers een manier om lettertypen te beheren, zonder opdrachtregelhulpmiddelen en configuratiebestanden.

en: While designed primarily with the Gnome Desktop Environment in mind, it should work well with other Gtk+ desktop environments.
nl: De toepassing in ontworpen voor de GNOME-werkomgeving, maar werkt ook prima binnen andere GTK+-werkomgevingen.

en: Font Manager is NOT a professional-grade font management solution.
nl: Lettertypebeheer is GEEN professionele beheeroplossing.

en: Preview, Compare and Manage Fonts
nl: Lettertypen voorvertonen, vergelijken en beheren

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Graphics;Viewer;GNOME;GTK;Publishing;
nl: Grafisch;Weergave;GNOME;GTK;Publicatie;Beheer;Lettertype;Font;

en: Font Viewer
nl: Lettertypeweergave

en: A font viewer application for Gtk+ Desktop Environments
nl: Een lettertypeweergavetoepassing voor GTK+-werkomgevingen

en: Font Viewer allows previewing font files prior to installation. It features several ways to preview font files along with a character map and displays font properties and license details.
nl: Lettertypebeheer laat gebruikers lettertypen voorvertonen zonder ze te installeren. Dit kan op verschillende manieren en bevat altijd een tekenoverzicht, lettertype-eigenschappen en licentie-informatie.

en: Full featured font file preview application
nl: Lettertypevoorvertoning boordevol functies

en: Install
nl: Installeren

en: Install the selected font file
nl: Installeer het geselecteerde lettertypebestand

en: Install the selected font files
nl: Installeer de geselecteerde lettertypebestanden

en: Font Properties
nl: Lettertype-eigenschappen

en: Preview
nl: Voorvertoning

en: Waterfall
nl: Waterval

en: Thin
nl: Dun

en: Ultra-Light
nl: Erg licht

en: Light
nl: Licht

en: Semi-Light
nl: Deels licht

en: Book
nl: Boek

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Semi-Bold
nl: Deels vetgedrukt

en: Bold
nl: Vetgedrukt

en: Ultra-Bold
nl: Erg vetgedrukt

en: Heavy
nl: Zeer vetgedrukt

en: Ultra-Heavy
nl: Zeer, zeer vetgedrukt

en: Italic
nl: Cursief

en: Oblique
nl: Cursief

en: Ultra-Condensed
nl: Zeer smal

en: Extra-Condensed
nl: Erg smal

en: Condensed
nl: Smal

en: Semi-Condensed
nl: Deels smal

en: Semi-Expanded
nl: Deels breed

en: Expanded
nl: Breed

en: Extra-Expanded
nl: Erg breed

en: Ultra-Expanded
nl: Zeer breed

en: Proportional
nl: Proportioneel

en: Dual Width
nl: Dubbele breedte

en: Monospace
nl: Vaste breedte

en: Unknown
nl: Onbekend

en: None
nl: Geen

en: Slight
nl: Licht

en: Full
nl: Volledig

en: Default
nl: Standaard

en: Legacy
nl: Klassiek

en: Restricted License Embedding
nl: Beperkte licentie-insluiting

en: Preview & Print Embedding
nl: Insluiting voorvertonen en afdrukken

en: Editable Embedding
nl: Insluiting bewerken

en: Preview & Print Embedding | No Subsetting
nl: Insluiting voorvertonen en afdrukken | Geen subsetting

en: Editable Embedding | No Subsetting
nl: Insluiting bewerken | Geen subsetting

en: Preview & Print Embedding | Bitmap Embedding Only
nl: Insluiting voorvertonen en afdrukken | Alleen bitmap-insluiting

en: Editable Embedding | Bitmap Embedding Only
nl: Insluiting bewerken | Alleen bitmap-insluiting

en: Preview & Print Embedding | No Subsetting | Bitmap Embedding Only
nl: Insluiting voorvertonen en afdrukken | Geen subsetting | Alleen bitmap-insluiting

en: Editable Embedding | No Subsetting | Bitmap Embedding Only
nl: Insluiting bewerken | Geen subsetting | Alleen bitmap-insluiting

en: Installable Embedding
nl: Installeerbare insluiting

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Unknown Vendor
nl: Onbekende maker

en: File does not contain license information.
nl: Het bestand bevat geen licentie-informatie.

en: Left Aligned
nl: Links uitgelijnd

en: Centered
nl: Gecentreerd

en: Fill
nl: Opgevuld

en: Right Aligned
nl: Rechts uitgelijnd

en: Edit preview text
nl: Voorbeeldtekst bewerken

en: Undo changes
nl: Ongedaan maken

en: Characters
nl: Tekens

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: License
nl: Licentie

en: Search available characters
nl: Beschikbare tekens doorzoeken

en: PostScript Name
nl: PostScript-naam

en: Family
nl: Familie

en: Style
nl: Stijl

en: Width
nl: Breedte

en: Slant
nl: Schuinte

en: Weight
nl: Dikte

en: Spacing
nl: Spatiëring

en: Version
nl: Versie

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Vendor
nl: Maker

en: FileType
nl: Bestandstype

en: Filesize
nl: Bestandsgrootte

en: Regular
nl: Normaal

en: Source Unavailable
nl: Geen bron beschikbaar

en: <Private Use>
nl: <Privégebruik>

en: <Plane 15 Private Use>
nl: <Plane 15-privégebruik>

en: <Plane 16 Private Use>
nl: <Plane 16-privégebruik>

en: <not assigned>
nl: <niet-opgegeven>

en: Other, Control
nl: Overig, Beheer

en: Other, Format
nl: Overig, Formaat

en: Other, Not Assigned
nl: Overig, Niet-opgegeven

en: Other, Private Use
nl: Overig, Privégebruik

en: Other, Surrogate
nl: Overig, Vervanging

en: Letter, Lowercase
nl: Letter, Klein

en: Letter, Modifier
nl: Letter, Sneltoets

en: Letter, Other
nl: Letter, Overig

en: Letter, Titlecase
nl: Letter, Kop

en: Letter, Uppercase
nl: Letter, Hoofdletter

en: Mark, Spacing Combining
nl: Markering, Spatiecombinatie

en: Mark, Enclosing
nl: Markering, Insluiting

en: Mark, Non-Spacing
nl: Markering, Geen spatiëring

en: Number, Decimal Digit
nl: Getal, Decimaal getal

en: Number, Letter
nl: Getal, Letter

en: Number, Other
nl: Getal, Overig

en: Punctuation, Connector
nl: Punctuatie, Verbinder

en: Punctuation, Dash
nl: Punctuatie, Streepje

en: Punctuation, Close
nl: Punctuatie, Sluiten

en: Punctuation, Final Quote
nl: Punctuatie, Laatste dubbele aanhalingsteken

en: Punctuation, Initial Quote
nl: Punctuatie, Eerste dubbele aanhalingsteken

en: Punctuation, Other
nl: Punctuatie, Overig

en: Punctuation, Open
nl: Punctuatie, Openen

en: Symbol, Currency
nl: Symbool, Valuta

en: Symbol, Modifier
nl: Symbool, Sneltoets

en: Symbol, Math
nl: Symbool, Wiskunde

en: Symbol, Other
nl: Symbool, Overig

en: Separator, Line
nl: Scheidingsteken, Regel

en: Separator, Paragraph
nl: Scheidingsteken, Paragraaf

en: Separator, Space
nl: Scheidingsteken, Spatie

en: Simple font management for GTK+ desktop environments
nl: Een eenvoudige lettertypebeheertoepassing voor GTK+-werkomgevingen

en: 
        This program is free software: you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program.
    
        If not, see <http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt>.
nl: 
        This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: Grouped by font width
nl: Gegroepeerd op letterbreedte

en: Grouped by font weight
nl: Gegroepeerd op letterzwaarte

en: Grouped by font angle
nl: Gegroepeerd op letterschuinte

en: Grouped by font spacing
nl: Gegroepeerd op letterspatiëring

en: Grouped by license type
nl: Gegroepeerd op licentie

en: Grouped by vendor
nl: Gegroepeerd op leverancier

en: Filetype
nl: Bestandstype

en: Grouped by filetype
nl: Gegroepeerd op bestandstype

en: All
nl: Alle

en: All Fonts
nl: Alle lettertypen

en: System
nl: Systeem

en: Fonts available to all users
nl: Lettertypen voor alle gebruikers

en: Family Kind
nl: Familie

en: Only fonts which include Panose information will be grouped here.
nl: Alleen lettertypen met Panose-informatie worden hier gegroepeerd.

en: Any
nl: Elke

en: No Fit
nl: Niet inpassen

en: Text and Display
nl: Tekst en weergave

en: Decorative
nl: Decoratief

en: Pictorial
nl: Pictogram

en: %i Variation  | %i Variations
nl[0]: %i variatie
nl[1]: %i variaties

en: Enter Collection Name
nl: Voer een naam in voor de verzameling

en: Copy to…
nl: Kopiëren naar…

en: Compress…
nl: Inpakken…

en: Rename…
nl: Naam wijzigen…

en: Saved Comparison
nl: Opgeslagen vergelijking

note: Translators : Please preserve the newline character somewhere in the middle of the string
en: Save the current comparison
    by clicking the + button
nl: Klik op de plusknop om de huidige
    vergelijking op te slaan

en: Select executable
nl: Kies het uitvoerbare bestand

en: _Select
nl: _Kiezen

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: Select Destination
nl: Kies een bestemming

en: Select files to install
nl: Selecteer de te installeren bestanden

en: _Open
nl: _Openen

en: Select source folders
nl: Selecteer de bronmappen

en: Select fonts to remove
nl: Selecteer de te verwijderen lettertypen

en: _Delete
nl: Verwij_deren

en: Fonts installed in your home directory will appear here.
nl: De in je persoonlijke map geïnstalleerde lettertypen worden hier getoond.

en: Remove selected font from collection
nl: Geselecteerd lettertype verwijderen uit verzameling

en: Expand all
nl: Alles uitklappen

en: Search Families…
nl: Zoeken naar families…

en: Case insensitive search of family names.
    
    Start search using %s to filter based on filepath.
    Start search using %s to filter based on characters.
nl: Hoofdletterongevoelige zoekfunctie.
    
    Begin met zoeken met %s om te filteren op bestandspad.
    Begin met zoeken met %s om te filteren op tekens.

en: Collapse all
nl: Alles inklappen

note: Translators : Even though singular form is not used yet, it is here to make for a proper ngettext call. Still it is advisable to translate it.
en: %i selected item | %i selected items
nl[0]: %i geselecteerde item
nl[1]: %i geselecteerde items

en: Copy Location
nl: Locatie kopiëren

en: Show in Folder
nl: Bekijken in map

en: Enable selected items
nl: Geselecteerde items inschakelen

en: Disable selected items
nl: Geselecteerde items uitschakelen

en: Browse
nl: Verkennen

en: Compare
nl: Vergelijken

en: Manage
nl: Beheren

en: Aleut Cyrillic
nl: Aleutcyrillisch

en: Aleut Latin
nl: Aleutlatijns

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Archaic Greek Letters
nl: Archaïsche Griekse letters

en: Armenian
nl: Armeens

en: Astronomy
nl: Astronomisch

en: Balinese
nl: Balinees

en: Baltic
nl: Baltisch

en: Basic Cyrillic
nl: Basiscyrillisch

en: Basic Greek
nl: Basisgrieks

en: Basic Latin
nl: Basislatijns

en: Bengali
nl: Bengaals

en: Brāhmī
nl: Brahmi

en: Buginese
nl: Boeginees

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
nl: Gemeenschappelijk Canadees Aboriginalschrift

en: Carian
nl: Karisch

en: Catalan
nl: Catalaans

en: Central European
nl: Centraal-Europees

en: Chess Symbols
nl: Schaaksymbolen

note: CJK entries added manually
en: CJK Unified
nl: CJK (gemeenschappelijk)

en: CJK Unified Extension A
nl: CJK-uitbreiding A (gemeenschappelijk)

en: CJK Unified Extension B
nl: CJK-uitbreiding B (gemeenschappelijk)

en: CJK Unified Extension C
nl: CJK-uitbreiding C (gemeenschappelijk)

en: CJK Unified Extension D
nl: CJK-uitbreiding D (gemeenschappelijk)

en: CJK Unified Extension E
nl: CJK-uitbreiding E (gemeenschappelijk)

en: CJK Compatibility Ideographs
nl: CJK-comptabiliteitspictogrammen

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
nl: CJK-comptabiliteitsaanvulling

note: End CJK entries
en: Claudian Letters
nl: Letters van Claudius

en: Coptic
nl: Koptisch

en: Currencies
nl: Valuta

en: Cypriot Syllabary
nl: Cypriotisch

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Egyptian Hieroglyphs
nl: Egyptische hiëroglyfen

en: Ethiopic
nl: Ethiopisch

en: Food and Drink
nl: Eten en drinken

en: Full Cyrillic
nl: Volledig Cyrillisch

en: Georgian
nl: Georgisch

en: Glagolitic
nl: Glagolitisch

en: Gothic
nl: Gotisch

en: Korean Hangul
nl: Koreaans (Hangul)

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Korean Jamo
nl: Koreaans (Jamo)

en: Javanese
nl: Javaans

en: Japanese Jinmeiyo
nl: Japans (Jinmeiyo)

en: Japanese Joyo
nl: Japans (Joyo)

en: Japanese Kana
nl: Japans (Kana)

en: Kazakh
nl: Kazachs

en: Japanese Kokuji
nl: Japans (Kokuji)

en: Lao
nl: Laotiaans

en: Latin Ligatures
nl: Latijnse ligaturen

en: Linear B Ideograms
nl: Lineaire B-pictogrammen

en: Linear B Syllabary
nl: Lineaire B-lettergrepen

en: Mathematical Greek
nl: Wiskundig Grieks

en: Mathematical Latin
nl: Wiskundig Latijn

en: Mathematical Numerals
nl: Wiskundig Numeriek

en: Mathematical Operators
nl: Wiskundige operatoren

en: MeroiticCursive
nl: Meriotisch (cursief)

en: Meroitic Hieroglyphs
nl: Meritotisch (hiëroglyfen)

en: Mongolian
nl: Mongools

note: Medieval Unicode Font Initiative - http://folk.uib.no/hnooh/mufi/ * Contains lots of duplicates, doubt many would find it useful { "MUFI 3.0", "MUFI 3.0" },
en: Myanmar
nl: Boermees

en: Old Italic
nl: Oudcursief

en: Old South Arabian
nl: Oud-Zuidarabisch

en: Oriya
nl: Odia

en: Pan African Latin
nl: Pan-Afrikaans Latijn

en: Phags Pa
nl: Phagspa

en: Polynesian
nl: Polynesisch

en: Polytonic Greek
nl: Politonisch Grieks

en: Rejang
nl: Redjang

en: Romanian
nl: Romaans

en: Runic
nl: Runenschrift

en: Simplified Chinese
nl: Vereenvoudigd Chinees

en: Sinhala
nl: Sinhalees

en: South Korean Hanja
nl: Zuid-Koreaans (Hanja)

en: Sundanese
nl: Soedanees

en: Syriac
nl: Syrisch

en: Thai
nl: Thais

en: Tibetan
nl: Tibetaans

en: Traditional Chinese
nl: Traditioneel Chinees

en: Turkish
nl: Turks

en: Uighur
nl: Oeigoers

en: Vedic Extensions
nl: Vedische uitbreidingen

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: Western European
nl: West-Europees

en: Chinese Zhuyin Fuhao
nl: Chinees Zhuyin Fuhao

note: Translators : Coverage refers to the amount of support the font provides for an orthography. This will be displayed as "Coverage : XXX%" in the interface.
en: Coverage
nl: Bereik

en: Supported Orthographies
nl: Ondersteunde orthografieën

en: Update in progress
nl: Bezig met bijwerken

en: Updating Database — Fonts
nl: Bezig met bijwerken van databank — Lettertypen

en: Updating Database — Metadata
nl: Bezig met bijwerken van databank — Metagegevens

en: Updating Database — Orthography
nl: Bezig met bijwerken van databank — Orthografieën

en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: Help
nl: Hulp

en: About
nl: Over

en: Import
nl: Importeren

en: Export
nl: Exporteren

en: User Data
nl: Gebruikersgegevens

note: HAVE_WEBKIT
en: Add Fonts
nl: Lettertypen toevoegen

en: Remove Fonts
nl: Lettertypen verwijderen

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Select Exported Data
nl: Geëxporteerde gegevens selecteren

en: Copying files…
nl: Bezig met kopiëren van bestanden…

en: New Collection
nl: Nieuwe verzameling

en: Created : %s
nl: Gemaakt op %s

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Fonts which have been disabled
nl: Uitgeschakelde lettertypen

en: Filter based on supported orthographies
nl: Filter op basis van ondersteunde orthografieën

en: Unsorted
nl: Ongesorteerd

en: Fonts not present in any collection
nl: Lettertypen die geen onderdeel zijn van een verzameling

en: User
nl: Eigen

en: Fonts available only to you
nl: Voor jou beschikbare lettertypen

en: Interface Font
nl: Vormgevingslettertype

en: Font used throughout interface.
nl: Het lettertype dat in de toepassing wordt gebruikt.

en: Document Font
nl: Documentlettertype

en: Font used for reading documents.
nl: Het lettertype dat gebruikt wordt bij het lezen van documenten.

en: Monospace Font
nl: Vastebreedtelettertype

en: Monospaced (fixed-width) font for use in locations such as terminals.
nl: Het vastebreedtelettertype dat gebruikt wordt in locaties, zoals terminalvensters.

en: Text Scaling Factor
nl: Tekstgroottefactor

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size
nl: De factor die gebruikt wordt om de tekstweergave te vergroten of verkleinen zonder de lettergrootte aan te passen

en: Antialiasing
nl: Anti-kartelvorming

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts.
nl: Het soort anti-kartelvorming dat moet worden gebruikt tijdens het laden van lettertypen.

en: RGBA order
nl: RGBA-volgorde

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to rgba.
nl: De volgorde van subpixelelementen op lcd-schermen (alleen van toepassing als anti-kartelvorming is ingesteld op rgba).

en: Hinting
nl: Hinten

en: The type of hinting to use when rendering fonts.
nl: Hoe lettertypen moeten worden gehint.

en: GNOME desktop settings schema not found
nl: GNOME-werkomgevingsinstellingenschema niet aangetroffen

en: Select save to generate a fontconfig configuration file from the above settings.
    
    Select discard to remove the configuration file and revert to the default settings.
    
    Note that not all environments/applications will honor these settings.
nl: Klik op 'Opslaan' om een fontconfig-configuratie te genereren op basis van bovenstaande instellingen.
    
    Klik op 'Verwerpen' om het configuratiebestand te verwijderen en terug te vallen op de standaardinstellingen.
    
    Let op: niet alle werkomgevingen/toepassingen honoreren deze instellingen.

en: Settings saved to file.
nl: Opgeslagen naar bestand.

en: Removed configuration file.
nl: Configuratiebestand verwijderd.

en: Target DPI
nl: Doel-dpi

en: Scale Factor
nl: Schaalfactor

en: LCD Filter
nl: LCD-filter

en: Antialias
nl: Anti-kartelvorming

en: Enable Autohinter
nl: Automatisch hinten inschakelen

en: Hinting Style
nl: Hintstijl

en: Use Embedded Bitmaps
nl: Ingesloten bitmaps gebruiken

en:  Size Restrictions
nl:  Groottebeperkingen

en:  Apply settings to point sizes
nl:  Instellingen toepassen op puntgroottes

en: Smaller than
nl: Kleiner dan

en: Larger than
nl: Groter dan

en: Add alias
nl: Alias toevoegen

en: Remove selected alias
nl: Geselecteerde alias verwijderen

en: Font Substitutions
nl: Vervangingen

en: Easily substitute one font family for another.
nl: Vervang één familie door een andere.

en: To add a new substitute click the add button in the toolbar.
nl: Klik op de werkbalkknop 'Toevoegen' om een vervanging toe te voegen.

en: Interface
nl: Uiterlijk

en: Desktop
nl: Bureaublad

en: Sources
nl: Bronnen

en: Actions
nl: Acties

en: Substitutions
nl: Vervangingen

en: Display
nl: Weergave

en: Rendering
nl: Opmaak

en: Actions defined here will be added to the font list context menu.
    
    By default the filepath for the selected font will be appended to the end of the argument list.
    To control where the filepath is inserted use FILEPATH as a placeholder.
    If FAMILY or STYLE are found in the argument list they will also be replaced.
nl: De hier opgegeven acties worden toegevoegd aan het rechtermuisknopmenu van de lettertypenlijst.
    
    Standaard wordt het bestandspad van het geselecteerde lettertype toegevoegd aan het eind van de opdrachtregeloptielijst.
    Gebruik FILEPATH als plaatshouder om een andere positie daarvoor te kiezen.
    Als FAMILY of STYLE zijn aangetroffen, worden zij eveneens vervangen.

en: User Actions
nl: Eigen acties

en: Custom context menu entries
nl: Aangepaste rechtermuisknopmenu-items

en: Wide Layout
nl: Brede indeling

en: Only When Maximized
nl: Alleen indien gemaximaliseerd

en: Client Side Decorations
nl: Decoraties aan cliëntzijde

en: Enable Animations
nl: Animaties gebruiken

en: Prefer Dark Theme
nl: Voorkeur voor donker thema

en: CSD enabled. Change will take effect next time the application is started.
nl: CSD is ingeschakeld. Herstart om de wijziging toe te passen.

en: CSD disabled. Change will take effect next time the application is started.
nl: CSD is uitgeschakeld. Herstart om de wijziging toe te passen.

en: Fonts in any folders listed here will be available within the application.
    
    They will not be visible to other applications until the source is actually enabled.
    
    Note that not all environments/applications will honor these settings.
nl: Lettertypen in de hier opgesomde mappen zijn beschikbaar in de toepassing.
    
    Ze zijn niet beschikbaar in andere toepassingen zolang de bronnen niet zijn ingeschakeld.
    
    Let op: niet alle werkomgevingen/toepassingen honoreren deze instellingen.

en: Font Sources
nl: Lettertypebronnen

en: Easily add or preview fonts without actually installing them.
nl: Lettertypen toevoegen en voorvertonen zonder ze te installeren.

en: To add a new source simply drag a folder onto this area or click the add button in the toolbar.
nl: Voeg een nieuwe bron toe door een map naar dit vak te verslepen of door op de werkbalkknop 'Toevoegen' te klikken.

en: Case insensitive search of family names.
nl: Hoofdletterongevoelige zoekfunctie van lettertypenamen.

en: Error procesing data
nl: Fout tijdens gegevensverwerking

en: Network Error
nl: Netwerkfout

en: Please check your network settings
nl: Controleer je internetverbinding

en: Client Error
nl: Clientfout

en: Try restarting the application. If the issue persists, please file a bug.
nl: Herstart de toepassing. Meld het probleem als bug als het probleem zich blijft voordoen.

en: Server Error
nl: Serverfout

en: Network Offline
nl: Geen internetverbinding

note: Translators : Avoid translating "Google Fonts" in this message, if possible
en: An active internet connection is required to access the Google Fonts catalog
nl: Je moet verbonden zijn met het internet om de Google Fonts-catalogus te kunnen openen

en: Chinese (Hong Kong)
nl: Chinees (Hongkong)

en: Chinese (Simplified)
nl: Chinees (Vereenvoudigd)

en: Chinese (Traditional)
nl: Chinees (Traditioneel)

en: Cyrillic
nl: Cyrillisch

en: Cyrillic Extended
nl: Cyrillisch (Uitgebreid)

en: Greek
nl: Grieks

en: Greek Extended
nl: Grieks (Uitgebreid)

en: Japanese
nl: Japans

en: Korean
nl: Koreaans

en: Latin
nl: Latijns

en: Latin Extended
nl: Latijns (Uitgebreid)

note: TRANSLATORS : The replacement character here refers to a language name
en: No sample for %s available
nl: Geen voorbeeld van %s beschikbaar

en: Please file an issue requesting an update to available samples.
nl: Open een ‘issue’ en vraag om de beschikbare voorbeelden bij te werken.

en: Update Family
nl: Familie bijwerken

en: Update Font
nl: Lettertype bijwerken

en: Remove Family
nl: Familie verwijderen

en: Remove Font
nl: Lettertype verwijderen

en: Download Family
nl: Familie downloaden

en: Download Font
nl: Lettertype downloaden

en: %i Language Sample Available  | %i Language Samples Available
nl[0]: %i taalvoorbeeld beschikbaar
nl[1]: %i taalvoorbeelden beschikbaar

en: ExtraLight
nl: Erg licht

en: SemiBold
nl: Deels vetgedrukt

en: ExtraBold
nl: Erg vetgedrukt

en: Black
nl: Zwart

en: Preview font files before installing them.
nl: Lettertypen voorvertonen.

en: To preview a font simply drag it onto this area.
nl: Sleep een lettertype hierheen voor een vertoning.

en: No file selected
nl: Geen bestand geselecteerd

en: Or unsupported filetype.
nl: Of niet-ondersteund bestandstype.

en: Newer version already installed
nl: Nieuwere versie geïnstalleerd

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Install Font
nl: Lettertype installeren

en: Copy
nl: Kopiëren

en: List View
nl: Lijstweergave

en: Grid View
nl: Roosterweergave

en: Enter Preview Text…
nl: Voer een voorbeeldtekst in…

en: Previous page
nl: Vorige pagina

en: Next page
nl: Volgende pagina

en: Collection Name
nl: Verzamelingsnaam

en: _Rename
nl: _Naam wijzigen

en: Add selected font to comparison
nl: Geselecteerd lettertype toevoegen aan vergelijking

en: Remove selected font from comparison
nl: Geselecteerd lettertype verwijderen uit vergelijking

en: Pinned Comparisons
nl: Opgeslagen vergelijkingen

en: Select background color
nl: Kies een achtergrondkleur

en: Select text color
nl: Kies een tekstkleur

en: Discard
nl: Verwerpen

en: Running applications may require a restart to reflect any changes.
nl: Herstart geopende toepassingen om de wijzigingen toe te passen.

en: Save
nl: Opslaan

en: Back
nl: Terug

en: Search Orthographies…
nl: Orthografieën doorzoeken…

en: Deselect All
nl: Niets selecteren

en: Minimum Coverage
nl: Minimumbereik

en: Clear selected filter
nl: Geselecteerd filter wissen

en: Created :
nl: Gemaakt op:

en: Save current comparison
nl: Huidige vergelijking opslaan

en: Remove selected comparison
nl: Geselecteerde vergelijking verwijderen

en: Restore selected comparison
nl: Geselecteerde vergelijking herstellen

en: General
nl: Algemeen

en: Increase preview size
nl: Grotere voorbeeldgrootte

en: Decrease preview size
nl: Kleinere voorbeeldgrootte

en: Reset preview size
nl: Standaardgrootte

en: Reload
nl: Herladen

en: Quit the application
nl: Sluit de toepassing af

en: Mode
nl: Modus

en: Switch to Manage mode
nl: Overschakelen naar beheermodus

en: Switch to Browse mode
nl: Overschakelen naar verkenmodus

en: Switch to Compare mode
nl: Overschakelen naar vergelijkmodus

en: Preview Mode
nl: Voorvertoningsmodus

en: Switch to Standard preview
nl: Overschakelen naar standaard voorvertoning

en: Switch to Waterfall preview
nl: Overschakelen naar watervalvoorvertoning

en: Switch to Body Text preview
nl: Overschakelen naar inhoudstekstvoorvertoning

en: Categories
nl: Categorieën

en: Collections
nl: Verzamelingen

en: Edit selected category
nl: Geselecteerde categorie bewerken

en: Add new collection
nl: Verzameling toevoegen

en: Remove selected collection
nl: Geselecteerde verzameling verwijderen

en: Subpixel Geometry
nl: Subpixelafmetingen

en: Enter target family
nl: Voer een doelfamilie in

en: Add substitute
nl: Vervanging toevoegen

en: Remove substitute
nl: Vervanging verwijderen

en: Enter substitute family
nl: Voer een vervangende familie in

en: prefer
nl: voorkeur

en: accept
nl: accepteren

en: default
nl: standaard

en: Titlebar Button Style
nl: Titelbalkknopstijl

en: Flat
nl: Plat

en: Name
nl: Naam

en: Comment
nl: Opmerking

en: Executable
nl: Uitvoerbaar bestand

en: Arguments
nl: Opdrachtregelopties

en: Font Configuration
nl: Lettertypeconfiguratie

en: Font Collections
nl: Lettertypeverzamelingen

en: Installed Fonts
nl: Geïnstalleerde lettertypen

en: Custom Actions
nl: Aangepaste acties

en: Display line size in Waterfall Preview
nl: Regelhoogte tonen in waterval-voorvertoning

en: Waterfall Preview Size Settings
nl: Watervalvoorvertoningsgrootte

en: Up to 48 points (Linear Scaling)
nl: T/m 48 punten (lineair)

en: Up to 72 points (1.1 Common Ratio)
nl: T/m 72 punten (1.1)

en: Up to 96 points (Linear Scaling)
nl: T/m 96 punten (lineair)

en: Up to 96 points (1.1 Common Ratio)
nl: T/m 96 punten (1.1)

en: Up to 120 points (1.2 Common Ratio)
nl: T/m 120 punten (1.2)

en: Up to 144 points (1.3 Common Ratio)
nl: T/m 144 punten (1.3)

en: Up to 192 points (1.4 Common Ratio)
nl: T/m 192 punten (1.4)

en: Custom Size Settings
nl: Aangepaste groottes

en: Minimum Waterfall Preview Point Size
nl: Minimale watervalvoorvertoningsgrootte

en: Maximum Waterfall Preview Point Size
nl: Maximale watervalvoorvertoningsgrootte

en: Higher values may adversely affect performance
nl: Hogere waarden kunnen leiden tot slechtere prestaties

en: Waterfall Preview Point Size Common Ratio
nl: Maximale watervalvoorvertoningsgrootte (verhouding)

en: Newest
nl: Nieuwste

en: Most Popular
nl: Populairste

en: Trending
nl: Uitgelicht

en: Sort Order
nl: Sorteervolgorde

en: Serif
nl: Met schreef

en: Sans Serif
nl: Schreefloos

en: Handwriting
nl: Handschrift

en: Category
nl: Categorie

en: Variations
nl: Variaties
