font-manager 0.7.9 - en to pl translation catalogue (474 entries)

en: Font Manager
pl: Zarządzanie czcionkami

en: A simple font management application for Gtk+ Desktop Environments
pl: Prosta aplikacja do zarządzania czcionkami dla środowisk graficznych opartych o Gtk+

en: Font Manager is intended to provide a way for average users to easily manage desktop fonts, without having to resort to command line tools or editing configuration files by hand.
pl: Font Manager ułatwia zwykłym użytkownikom dostęp do narzędzi do zarządzania czcionkami, bez użycia linii komend lub ręcznego edytowania plików konfiguracyjnych.

en: While designed primarily with the Gnome Desktop Environment in mind, it should work well with other Gtk+ desktop environments.
pl: Choć aplikacja została stworzona z myślą o środowisku Gnome, powinna działać dobrze z innymi środowiskami graficznymi opartymi na Gtk+.

en: Font Manager is NOT a professional-grade font management solution.
pl: Font Manager NIE JEST profesjonalną aplikacją do zarządzania czcionkami.

en: Preview, Compare and Manage Fonts
pl: Przeglądaj, porównuj i zarządzaj czcionkami

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Graphics;Viewer;GNOME;GTK;Publishing;
pl: Grafika;Czcionki;Zarządzanie;GNOME;GTK;Publikowanie;

en: Font Viewer
pl: Podgląd czcionek

en: A font viewer application for Gtk+ Desktop Environments
pl: Aplikacja do podglądu plików czcionek dla środowisk graficznych opartych o Gtk+

en: Font Viewer allows previewing font files prior to installation. It features several ways to preview font files along with a character map and displays font properties and license details.
pl: Font Viewer umożliwia podgląd plików czcionek przed ich zainstalowaniem. Zawiera kilka widoków umożliwiających podgląd czcionki oraz mapę znaków i pokazuje właściwości i licencję czcionki.

en: Full featured font file preview application
pl: Funkcjonalna aplikacja do podglądania plików czcionek

en: Install
pl: Zainstaluj

en: Install the selected font file
pl: Zainstaluj wybrany plik czcionki

en: Install the selected font files
pl: Zainstaluj wybrane pliki czcionek

en: Font Properties
pl: Właściwości czcionki

en: Preview
pl: Podgląd

en: Waterfall
pl: Wodospad

en: Thin
pl: Cienka

en: Ultra-Light
pl: Ultralekka

en: Light
pl: Lekka

en: Semi-Light
pl: Półlekka

en: Book
pl: Książka

en: Medium
pl: Średnia

en: Semi-Bold
pl: Półpogrubiona

en: Bold
pl: Pogrubiona

en: Ultra-Bold
pl: Ultrapogrubiona

en: Heavy
pl: Ciężka

en: Ultra-Heavy
pl: Ultraciężka

en: Italic
pl: Kursywa

en: Oblique
pl: Ukośna

en: Ultra-Condensed
pl: Bardzo zagęszczona

en: Extra-Condensed
pl: Ekstra zagęszczona

en: Condensed
pl: Zagęszczona

en: Semi-Condensed
pl: Półzagęszczona

en: Semi-Expanded
pl: Półrozszerzona

en: Expanded
pl: Rozszerzona

en: Extra-Expanded
pl: Ekstra rozszerzona

en: Ultra-Expanded
pl: Bardzo rozszerzona

en: Proportional
pl: Proporcjonalna

en: Dual Width
pl: Podwójna szerokość

en: Monospace
pl: Stała szerokość

en: Unknown
pl: Nieznane

en: None
pl: Brak

en: Slight
pl: Drobne

en: Full
pl: Pełne

en: Default
pl: Domyślne

en: Legacy
pl: Przestarzałe

en: Restricted License Embedding
pl: Osadzanie: restrykcyjna licencja

en: Preview & Print Embedding
pl: Osadzanie: podgląd i druk

en: Editable Embedding
pl: Osadzanie: edytowalna

en: Preview & Print Embedding | No Subsetting
pl: Osadzanie: podgląd, druk | Bez podzbioru

en: Editable Embedding | No Subsetting
pl: Osadzanie: edytowalna | Bez podzbioru

en: Preview & Print Embedding | Bitmap Embedding Only
pl: Osadzanie: podgląd, druk | Tylko jako bitmapa

en: Editable Embedding | Bitmap Embedding Only
pl: Osadzanie: edytowalna | Tylko jako bitmapa

en: Preview & Print Embedding | No Subsetting | Bitmap Embedding Only
pl: Osadzanie: podgląd, druk | Bez podzbioru | Tylko jako bitmapa

en: Editable Embedding | No Subsetting | Bitmap Embedding Only
pl: Osadzanie: edytowalna | Bez podzbioru | Tylko jako bitmapa

en: Installable Embedding
pl: Osadzanie: można zainstalować

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Unknown Vendor
pl: Nieznany dostawca

en: File does not contain license information.
pl: Plik nie zawiera informacji o licencji.

en: Left Aligned
pl: Wyrównane do lewej

en: Centered
pl: Wyśrodkowane

en: Fill
pl: Wypełnij

en: Right Aligned
pl: Wyrównane do prawej

en: Edit preview text
pl: Edycja tekstu podglądu

en: Undo changes
pl: Wycofaj zmiany

en: Characters
pl: Znaki

en: Properties
pl: Właściwości

en: License
pl: Licencja

en: Search available characters
pl: Przeszukuj dostępne znaki

en: PostScript Name
pl: Nazwa PostScript

en: Family
pl: Rodzina

en: Style
pl: Styl

en: Width
pl: Szerokość

en: Slant
pl: Pochylenie

en: Weight
pl: Grubość

en: Spacing
pl: Odstępy między znakami

en: Version
pl: Wersja

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Vendor
pl: Wytwórnia

en: FileType
pl: Typ pliku

en: Filesize
pl: Rozmiar pliku

en: Regular
pl: Zwykły

en: Normal
pl: Normalne

en: Source Unavailable
pl: Źródło niedostępne

en: <Non Private Use High Surrogate>
pl: <Wysoki surogat, nie dla użytku prywatnego>

en: <Private Use High Surrogate>
pl: <Wysoki surogat, dla użytku prywatnego>

en: <Low Surrogate>
pl: <Niski surogat>

en: <Private Use>
pl: <Użytek prywatny>

en: <Plane 15 Private Use>
pl: <Użytek prywatny, poziom 15>

en: <Plane 16 Private Use>
pl: <Użytek prywatny, poziom 16>

en: <not assigned>
pl: <nieprzydzielone>

en: Other, Control
pl: Inne, Kontrolne

en: Other, Format
pl: Inne, Format

en: Other, Not Assigned
pl: Inne, Nie przypisano

en: Other, Private Use
pl: Inne, Użytek prywatny

en: Other, Surrogate
pl: Inne, Surogat

en: Letter, Lowercase
pl: Litera, Mała litera

en: Letter, Modifier
pl: Litera, Modyfikator

en: Letter, Other
pl: Litera, Inna

en: Letter, Titlecase
pl: Litera, Tytuł

en: Letter, Uppercase
pl: Litera, Duża litera

en: Mark, Spacing Combining
pl: Znacznik, Odstęp łączący

en: Mark, Enclosing
pl: Znacznik, Zamykający

en: Mark, Non-Spacing
pl: Znacznik, Bez odstępów

en: Number, Decimal Digit
pl: Cyfra, Cyfra dziesiętna

en: Number, Letter
pl: Cyfra, Litera

en: Number, Other
pl: Cyfra, Inna

en: Punctuation, Connector
pl: Interpunkcja, Łącznik

en: Punctuation, Dash
pl: Interpunkcja, Kreska

en: Punctuation, Close
pl: Interpunkcja, Zamykające

en: Punctuation, Final Quote
pl: Interpunkcja, Końcowy cudzysłów

en: Punctuation, Initial Quote
pl: Interpunkcja, Początkowy cudzysłów

en: Punctuation, Other
pl: Interpunkcja, Inne

en: Punctuation, Open
pl: Interpunkcja, Otwierające

en: Symbol, Currency
pl: Symbol, Waluta

en: Symbol, Modifier
pl: Symbol, Modyfikator

en: Symbol, Math
pl: Symbol, Matematyka

en: Symbol, Other
pl: Symbol, Inne

en: Separator, Line
pl: Separator, Linia

en: Separator, Paragraph
pl: Separator, Paragraf

en: Separator, Space
pl: Separator, Spacja

en: Simple font management for GTK+ desktop environments
pl: Proste zarządzanie czcionkami dla środowisk pulpitowych GTK+

en: Grouped by font width
pl: Pogrupowane według szerokości czcionek

en: Grouped by font weight
pl: Pogrupowane według grubości czcionek

en: Grouped by font angle
pl: Pogrupowane według kąta czcionek

en: Grouped by font spacing
pl: Pogrupowane według odstępu czcionek

en: Grouped by license type
pl: Pogrupowane według rodzaju licencji

en: Grouped by vendor
pl: Pogrupowane według dostawcy

en: Filetype
pl: Rodzaj pliku

en: Grouped by filetype
pl: Pogrupowane według rodzaju pliku

en: All
pl: Wszystkie

en: All Fonts
pl: Wszystkie czcionki

en: Fonts available to all users
pl: Czcionki dostępne dla wszystkich użytkowników

en: Family Kind
pl: Podobne rodziny

en: Only fonts which include Panose information will be grouped here.
pl: Tutaj pogrupowane są tylko czcionki, które posiadają informację Panose.

en: Any
pl: Dowolne

en: No Fit
pl: Brak pasujących

en: Text and Display
pl: Tekst i wyświetlanie

en: Script
pl: Skrypt

en: Decorative
pl: Dekoracyjne

en: Pictorial
pl: Obrazkowe

en: %i Variation  | %i Variations
pl[0]: %i wariant
pl[1]: %i warianty
pl[2]: %i wariantów

en: Enter Collection Name
pl: Podaj nazwę kolekcji

en: Copy to…
pl: Kopiuj do…

en: Compress…
pl: Skompresuj…

en: Rename…
pl: Zmień nazwę…

en: Saved Comparison
pl: Zapisane porównanie

note: Translators : Please preserve the newline character somewhere in the middle of the string
en: Save the current comparison
    by clicking the + button
pl: Zapisz porównanie
    naciskając przycisk +

en: Select executable
pl: Wybierz plik wykonywalny

en: _Select
pl: _Wybierz

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: Select Destination
pl: Wybierz miejsce docelowe

en: Select files to install
pl: Wybierz pliki do zainstalowania

en: _Open
pl: _Otwórz

en: Select source folders
pl: Wybierz katalogi źródeł

en: Select fonts to remove
pl: Wybierz czcionki do usunięcia

en: _Delete
pl: _Skasuj

en: Fonts installed in your home directory will appear here.
pl: Czcionki zapisane w twoim folderze domowym pojawią się tutaj.

en: Remove selected font from collection
pl: Usuń wybraną czcionkę z kolekcji

en: Expand all
pl: Rozwiń wszystkie

en: Search Families…
pl: Szukaj rodzin…

en: Case insensitive search of family names.
    
    Start search using %s to filter based on filepath.
    Start search using %s to filter based on characters.
pl: Wyszukiwanie nazw rodzin, bez rozróżniania wielkości liter w nazwie.
    
    Rozpocznij wyszukiwanie od %s by filtrować na podstawie ścieżki do pliku.
    Rozpocznij wyszukiwanie od %s by filtrować na podstawie znaków.

en: Collapse all
pl: Zwiń wszystkie

note: Translators : Even though singular form is not used yet, it is here to make for a proper ngettext call. Still it is advisable to translate it.
en: %i selected item | %i selected items
pl[0]: %i wybrany element
pl[1]: %i wybrane elementy
pl[2]: %i wybranych elementów

en: Copy Location
pl: Kopiuj ścieżkę

en: Show in Folder
pl: Pokaż w folderze

en: Enable selected items
pl: Włącz wybrane elementy

en: Disable selected items
pl: Wyłącz wybrane elementy

en: Browse
pl: Przeglądaj

en: Compare
pl: Porównaj

en: Manage
pl: Zarządzaj

en: Afrikaans
pl: Afrykanerski

en: Aleut Cyrillic
pl: Cyrylica aleucka

en: Aleut Latin
pl: Łacina aleucka

en: Arabic
pl: Arabski

en: Archaic Greek Letters
pl: Archaiczne litery greckie

en: Armenian
pl: Armeński

en: Astronomy
pl: Astronomia

en: Balinese
pl: Balijski

en: Baltic
pl: Bałtycki

en: Basic Cyrillic
pl: Podstawowa cyrylica

en: Basic Greek
pl: Podstawowy grecki

en: Basic Latin
pl: Podstawowa łacina

en: Bengali
pl: Bengalski

en: Buginese
pl: Bugijski

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
pl: Ujednolicone sylaby kanadyjskich aborygenów

en: Carian
pl: Karyjski

en: Catalan
pl: Kataloński

en: Central European
pl: Środkowoeuropejski

en: Chakma
pl: Czakma

en: Cham
pl: Czam

en: Cherokee
pl: Czerokeski

en: Chess Symbols
pl: Symbole szachowe

note: CJK entries added manually
en: CJK Unified
pl: CJK ujednolicony

en: CJK Unified Extension A
pl: CJK ujednolicony Rozszerzenie A

en: CJK Unified Extension B
pl: CJK ujednolicony Rozszerzenie B

en: CJK Unified Extension C
pl: CJK ujednolicony Rozszerzenie C

en: CJK Unified Extension D
pl: CJK ujednolicony Rozszerzenie D

en: CJK Unified Extension E
pl: CJK ujednolicony Rozszerzenie E

en: CJK Compatibility Ideographs
pl: Ideogramy zgodności CJK

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
pl: Suplement do Ideogramów zgodności CJK

note: End CJK entries
en: Claudian Letters
pl: Klaudiańskie litery

en: Coptic
pl: Koptyjski

en: Currencies
pl: Waluty

en: Cypriot Syllabary
pl: Sylabariusz cypryjski

en: Devanagari
pl: Dewanagari

en: Dutch
pl: Holenderski

en: Egyptian Hieroglyphs
pl: Egipskie hieroglify

en: Emoticons
pl: Emotikony

en: Ethiopic
pl: Etiopski

en: Food and Drink
pl: Jedzenie i picie

en: Full Cyrillic
pl: Pełna cyrylica

en: Georgian
pl: Gruziński

en: Glagolitic
pl: Głagolicy

en: Gothic
pl: Gotycki

en: Gujarati
pl: Gudżarati

en: Korean Hangul
pl: Koreański Hangul

en: Hebrew
pl: Hebrajski

en: Korean Jamo
pl: Koreański Jamo

en: Javanese
pl: Jawajski

en: Japanese Jinmeiyo
pl: Japoński Jinmeiyo

en: Japanese Joyo
pl: Japoński Joyo

en: Kaithi
pl: Kaiti

en: Japanese Kana
pl: Japoński Kana

en: Kazakh
pl: Kazachski

en: Khmer
pl: Khmerski

en: Japanese Kokuji
pl: Japoński Kokuji

en: Lao
pl: Laotański

en: Latin Ligatures
pl: Ligatury łacińskie

en: Linear B Ideograms
pl: Ideogramy pisma linearnego B

en: Linear B Syllabary
pl: Sylabariusz pisma linearnego B

en: Malayalam
pl: Malajam

en: Mathematical Greek
pl: Matematyczny grecki

en: Mathematical Latin
pl: Matematyczna łacina

en: Mathematical Numerals
pl: Matematyczne cyfry

en: Mathematical Operators
pl: Operatory matematyczne

en: MeroiticCursive
pl: Kursywa meroicka

en: Meroitic Hieroglyphs
pl: Hieroglify meroickie

en: Mongolian
pl: Mongolski

en: New Tai Lue
pl: Nowy Tai Lue

en: Old Italic
pl: Stary włoski

en: Old South Arabian
pl: Stary południowoarabski

en: Oriya
pl: Orija

en: Osmanya
pl: Osmański

en: Pan African Latin
pl: Panafrykańska łacina

en: Pashto
pl: Paszto

en: Polynesian
pl: Polinezyjski

en: Polytonic Greek
pl: Politoniczny grecki

en: Romanian
pl: Rumuński

en: Runic
pl: Runiczny

en: Saurashtra
pl: Saurasztra

en: Simplified Chinese
pl: Chiński uproszczony

en: Sinhala
pl: Syngaleski

en: South Korean Hanja
pl: Południowokoreański Hanja

en: Sundanese
pl: Sundajski

en: Syriac
pl: Syryjski

en: Tamil
pl: Tamilski

en: Thaana
pl: Thana

en: Thai
pl: Tajski

en: Tibetan
pl: Tybetański

en: Traditional Chinese
pl: Tradycyjny chiński

en: Turkish
pl: Turecki

en: Uighur
pl: Ujgurski

en: Vedic Extensions
pl: Rozszerzenia wedyjskie

en: Vietnamese
pl: Wietnamski

en: Western European
pl: Zachodnioeuropejski

en: Chinese Zhuyin Fuhao
pl: Chiński Zhuyin Fuhao

note: Translators : Coverage refers to the amount of support the font provides for an orthography. This will be displayed as "Coverage : XXX%" in the interface.
en: Coverage
pl: Pokrycie

en: Supported Orthographies
pl: Wspierane ortografie

en: Update in progress
pl: Aktualizacja w toku

en: Updating Database — Fonts
pl: Aktualizowanie bazy danych — Czcionki

en: Updating Database — Metadata
pl: Aktualizowanie bazy danych — Metadane

en: Updating Database — Orthography
pl: Aktualizowanie bazy danych — Ortografia

en: Keyboard Shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: Help
pl: Pomoc

en: About
pl: O programie

en: Import
pl: Importuj

en: Export
pl: Eksportuj

en: User Data
pl: Dane użytkownika

note: HAVE_WEBKIT
en: Add Fonts
pl: Dodaj czcionki

en: Remove Fonts
pl: Usuń czcionki

en: Preferences
pl: Preferencje

en: Select Exported Data
pl: Wybierz wyeksportowane dane

en: Copying files…
pl: Kopiowanie plików…

en: New Collection
pl: Nowa kolekcja

en: Created : %s
pl: Utworzone: %s

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Fonts which have been disabled
pl: Czcionki, które zostały wyłączone

en: Filter based on supported orthographies
pl: Filtruj na podstawie wspieranych ortografii

en: Unsorted
pl: Nieposortowane

en: Fonts not present in any collection
pl: Czcionki niedostępne w żadnej kolekcji

en: User
pl: Użytkownik

en: Fonts available only to you
pl: Czcionki dostępne tylko dla Ciebie

en: Interface Font
pl: Czcionka interfejsu

en: Font used throughout interface.
pl: Czcionka użyta w interfejsie.

en: Document Font
pl: Czcionka dokumentów

en: Font used for reading documents.
pl: Czcionka użyta do czytania dokumentów.

en: Monospace Font
pl: Czcionka o stałej szerokości

en: Monospaced (fixed-width) font for use in locations such as terminals.
pl: Czcionka o stałej szerokości (monospace) użyta m.in. w terminalach.

en: Text Scaling Factor
pl: Współczynnik skalowania tekstu

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size
pl: Współczynnik użyty do zwiększenia/zmniejszenia wyświetlanego tekstu, bez zmieniania rozmiaru czcionki

en: Antialiasing
pl: Wygładzanie krawędzi

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts.
pl: Rodzaj wygładzania krawędzi używany podczas renderowania czcionek.

en: RGBA order
pl: Kolejność RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to rgba.
pl: Kolejność subpikseli na ekranie LCD; używane jedynie gdy wygładzanie krawędzi jest ustawione na rgba.

en: The type of hinting to use when rendering fonts.
pl: Rodzaj hintingu używany podczas renderowania czcionek.

en: GNOME desktop settings schema not found
pl: Nie znaleziono ustawień GNOME

en: Select save to generate a fontconfig configuration file from the above settings.
    
    Select discard to remove the configuration file and revert to the default settings.
    
    Note that not all environments/applications will honor these settings.
pl: Wybierz opcję "Zapisz" by wygenerować plik konfiguracyjny fontconfig z powyższych ustawień.
    
    Wybierz opcję "Odrzuć" by usunąć plik konfiguracyjny i powrócić do domyślnych ustawień.
    
    Uwaga: nie wszystkie środowiska/aplikacje będą używać tych ustawień.

en: Settings saved to file.
pl: Ustawienia zostały zapisane do pliku.

en: Removed configuration file.
pl: Usunięty plik konfiguracyjny.

en: Target DPI
pl: Docelowe DPI

en: Scale Factor
pl: Współczynnik skalowania

en: LCD Filter
pl: Filtr LCD

en: Antialias
pl: Antyalias

en: Enable Autohinter
pl: Włącz automatyczny hinting

en: Hinting Style
pl: Styl hintingu

en: Use Embedded Bitmaps
pl: Użyj osadzonych bitmap

en:  Size Restrictions
pl:  Ograniczenia rozmiaru

en:  Apply settings to point sizes
pl:  Zastosuj ustawienia do rozmiarów punktu

en: Smaller than
pl: Mniejsze niż

en: Larger than
pl: Większe niż

en: Add alias
pl: Dodaj alias

en: Remove selected alias
pl: Usuń wybrany alias

en: Font Substitutions
pl: Substytucje czcionek

en: Easily substitute one font family for another.
pl: Dodaj substytut dla wybranej czcionki.

en: To add a new substitute click the add button in the toolbar.
pl: By dodać nowy substytut, naciśnij przycisk "Dodaj" na pasku narzędzi.

en: Interface
pl: Interfejs

en: Desktop
pl: Pulpit

en: Sources
pl: Źródła

en: Actions
pl: Akcje

en: Substitutions
pl: Substytucje

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: Rendering
pl: Renderowanie

en: Actions defined here will be added to the font list context menu.
    
    By default the filepath for the selected font will be appended to the end of the argument list.
    To control where the filepath is inserted use FILEPATH as a placeholder.
    If FAMILY or STYLE are found in the argument list they will also be replaced.
pl: Akcje tutaj zdefiniowane zostaną dodane do menu kontekstowego listy czcionek.
    
    Domyślnie ścieżka pliku wybranej czcionki zostanie dodana na koniec listy argumentów.
    Żeby dodać ścieżkę w inne miejsce, użyj FILEPATH jako symbol zastępczy.
    FAMILY (rodzina czcionki) i STYLE (styl czcionki) również zostaną zastąpione.

en: User Actions
pl: Akcje użytkownika

en: Custom context menu entries
pl: Własne pozycje w menu kontekstowym

en: Wide Layout
pl: Układ szeroki

en: Only When Maximized
pl: Tylko gdy zmaksymalizowane

en: Client Side Decorations
pl: Dekoracje po stronie klienta

en: Enable Animations
pl: Włącz animacje

en: Prefer Dark Theme
pl: Użyj ciemnego motywu

en: CSD enabled. Change will take effect next time the application is started.
pl: CSD zostało włączone. Zmiany zostaną zastosowane przy następnym uruchomieniu programu.

en: CSD disabled. Change will take effect next time the application is started.
pl: CSD zostało wyłączone. Zmiany zostaną zastosowane przy następnym uruchomieniu programu.

en: Fonts in any folders listed here will be available within the application.
    
    They will not be visible to other applications until the source is actually enabled.
    
    Note that not all environments/applications will honor these settings.
pl: Czcionki w niniejszych folderach będą dostępne w tej aplikacji.
    
    Nie będą dostępne w innych aplikacjach dopóki ścieżka nie zostanie włączona.
    
    Uwaga: nie wszystkie środowiska/aplikacje używają tych ustawień.

en: Font Sources
pl: Źródła czcionek

en: Easily add or preview fonts without actually installing them.
pl: Łatwo dodaj lub podejrzyj czcionki bez ich instalowania.

en: To add a new source simply drag a folder onto this area or click the add button in the toolbar.
pl: Aby dodać nowe źródło po prostu przeciągnij katalog na ten obszar lub kliknij przycisk dodawania na pasku narzędzi.

en: Case insensitive search of family names.
pl: Wyszukiwanie nazw rodzin czcionek bez względu na wielkość liter w nazwie.

en: Error procesing data
pl: Błąd przetwarzania danych

en: Network Error
pl: Błąd sieci

en: Please check your network settings
pl: Sprawdź swoje ustawienia sieci

en: Client Error
pl: Błąd klienta

en: Try restarting the application. If the issue persists, please file a bug.
pl: Spróbuj uruchomić aplikację ponownie. Jeśli błąd nadal będzie się pojawiać, zgłoś błąd do deweloperów.

en: Server Error
pl: Błąd serwera

en: Network Offline
pl: Jesteś offline

note: Translators : Avoid translating "Google Fonts" in this message, if possible
en: An active internet connection is required to access the Google Fonts catalog
pl: Do dostępu do katalogu Google Fonts wymagane jest aktywne połączenie z siecią

en: Chinese (Hong Kong)
pl: Chiński (Hong Kong)

en: Chinese (Simplified)
pl: Chiński (Uproszczony)

en: Chinese (Traditional)
pl: Chiński (Tradycjyny)

en: Cyrillic
pl: Cyrylica

en: Cyrillic Extended
pl: Rozszerzona cyrylica

en: Greek
pl: Grecki

en: Greek Extended
pl: Rozszerzony grecki

en: Japanese
pl: Japoński

en: Korean
pl: Koreański

en: Latin
pl: Łacina

en: Latin Extended
pl: Rozszerzona łacina

note: TRANSLATORS : The replacement character here refers to a language name
en: No sample for %s available
pl: Brak przykładowego tekstu dla %s

en: Please file an issue requesting an update to available samples.
pl: Prosimy o przesłanie zgłoszenia z prośbą o aktualizację dostępnych próbek.

en: Update Family
pl: Aktualizuj rodzinę

en: Update Font
pl: Aktualizuj czcionkę

en: Remove Family
pl: Usuń rodzinę

en: Remove Font
pl: Usuń czcionkę

en: Download Family
pl: Pobierz rodzinę

en: Download Font
pl: Pobierz czcionkę

en: %i Language Sample Available  | %i Language Samples Available
pl[0]: %i przykład języka dostępny
pl[1]: %i przykłady języków dostępne
pl[2]: %i przykładów języków dostępnych

en: ExtraLight
pl: Ekstra cienka

en: SemiBold
pl: Półpogrubiona

en: ExtraBold
pl: Ekstra pogrubiona

en: Black
pl: Mocno pogrubiona

en: Preview font files before installing them.
pl: Podejrzyj pliki czcionek przed ich zainstalowaniem.

en: To preview a font simply drag it onto this area.
pl: Aby dokonać podglądu czcionki po prostu przeciągnij ją na ten obszar.

en: No file selected
pl: Nie wybrano pliku

en: Or unsupported filetype.
pl: Lub nieobsługiwany rodzaj pliku.

en: Newer version already installed
pl: Zainstalowana jest nowsza wersja

en: Installed
pl: Zainstalowane

en: Install Font
pl: Zainstaluj czcionkę

en: Copy
pl: Kopiuj

en: List View
pl: Widok listy

en: Grid View
pl: Widok siatki

en: Enter Preview Text…
pl: Wpisz tekst podglądowy…

en: Previous page
pl: Poprzednia strona

en: Next page
pl: Następna strona

en: Collection Name
pl: Nazwa kolekcji

en: _Rename
pl: _Zmień nazwę

en: Add selected font to comparison
pl: Dodaj wybraną czcionkę do porównania

en: Remove selected font from comparison
pl: Usuń wybraną czcionkę z porównania

en: Pinned Comparisons
pl: Przypięte porównania

en: Select background color
pl: Wybierz kolor tła

en: Select text color
pl: Wybierz kolor tekstu

en: Discard
pl: Odrzuć

en: Running applications may require a restart to reflect any changes.
pl: Aby odzwierciedlić poczynione zmiany, działające programy mogą wymagać ponownego uruchomienia.

en: Save
pl: Zapisz

en: Back
pl: Powrót

en: Search Orthographies…
pl: Szukaj ortografii…

en: Deselect All
pl: Odznacz wszystko

en: Minimum Coverage
pl: Minimalne pokrycie

en: Clear selected filter
pl: Wyczyść wybrany filtr

en: Created :
pl: Utworzono :

en: Save current comparison
pl: Zapisz porównanie

en: Remove selected comparison
pl: Usuń wybrane porównanie

en: Restore selected comparison
pl: Przywróć wybrane porównanie

en: General
pl: Ogólne

en: Increase preview size
pl: Zwiększ rozmiar podglądu

en: Decrease preview size
pl: Zmniejsz rozmiar podglądu

en: Reset preview size
pl: Zresetuj rozmiar podglądu

en: Reload
pl: Odśwież

en: Quit the application
pl: Wyjdź z aplikacji

en: Mode
pl: Tryb

en: Switch to Manage mode
pl: Przejdź na tryb zarządzania

en: Switch to Browse mode
pl: Przejdź na tryb przeglądania

en: Switch to Compare mode
pl: Przejdź na tryb porównywania

en: Preview Mode
pl: Tryb podglądu

en: Switch to Standard preview
pl: Przejdź na tryb standardowy

en: Switch to Waterfall preview
pl: Przejdź na tryb wodospadu

en: Switch to Body Text preview
pl: Przejdź na tryb podglądu przykładowego tekstu

en: Categories
pl: Kategorie

en: Collections
pl: Kolekcje

en: Edit selected category
pl: Edytuj wybraną kategorię

en: Add new collection
pl: Dodaj nową kolekcję

en: Remove selected collection
pl: Usuń wybraną kolekcję

en: Subpixel Geometry
pl: Geometria podpikselowa

en: Enter target family
pl: Wpisz docelową rodzinę

en: Add substitute
pl: Dodaj substytut

en: Remove substitute
pl: Usuń substytut

en: Enter substitute family
pl: Wpisz rodzinę-substytut

en: prefer
pl: preferuj

en: accept
pl: akceptuj

en: default
pl: domyślne

en: Titlebar Button Style
pl: Styl przycisków na pasku tytułu

en: Flat
pl: Płaskie

en: Name
pl: Nazwa

en: Comment
pl: Komentarz

en: Executable
pl: Plik wykonywalny

en: Arguments
pl: Argumenty

en: Font Configuration
pl: Konfiguracja czcionek

en: Font Collections
pl: Kolekcje czcionek

en: Installed Fonts
pl: Zainstalowane czcionki

en: Custom Actions
pl: Niestandardowe akcje

en: Display line size in Waterfall Preview
pl: Wyświetl rozmiar linii w podglądzie wodospadu

en: Waterfall Preview Size Settings
pl: Ustawienia rozmiaru podglądu wodospadu

en: Up to 48 points (Linear Scaling)
pl: Do 48 punktów (Skalowanie liniowe)

en: Up to 72 points (1.1 Common Ratio)
pl: Do 72 punktów (Iloraz ciągu: 1.1)

en: Up to 96 points (Linear Scaling)
pl: Do 96 punktów (Skalowanie liniowe)

en: Up to 96 points (1.1 Common Ratio)
pl: Do 96 punktów (Iloraz ciągu: 1.1)

en: Up to 120 points (1.2 Common Ratio)
pl: Do 120 punktów (Iloraz ciągu 1.2)

en: Up to 144 points (1.3 Common Ratio)
pl: Do 144 punktów (Iloraz ciągu: 1.3)

en: Up to 192 points (1.4 Common Ratio)
pl: Do 192 punktów (Iloraz ciągu: 1.4)

en: Custom Size Settings
pl: Niestandardowe opcje rozmiaru

en: Minimum Waterfall Preview Point Size
pl: Minimalny rozmiar czcionki w podglądzie wodospadu

en: 8.0
pl: 8,0

en: Maximum Waterfall Preview Point Size
pl: Maksymalny rozmiar czcionki w podglądzie wodospadu

en: Higher values may adversely affect performance
pl: Wyższe wartości mogą niekorzystnie wpłynąć na wydajność

en: 48.0
pl: 48,0

en: Waterfall Preview Point Size Common Ratio
pl: Iloraz ciągu rozmiaru czcionki w podglądzie wodospadu

en: 1.0
pl: 1,0

en: Newest
pl: Najnowsze

en: Most Popular
pl: Najbardziej popularne

en: Trending
pl: Na czasie

en: Sort Order
pl: Kolejność sortowania

en: Serif
pl: Szeryfowy

en: Sans Serif
pl: Bezszeryfowy

en: Handwriting
pl: Rękopis

en: Category
pl: Kategoria

en: Variations
pl: Warianty
