font-manager 0.8.3 - en to pt_BR translation catalogue (428 entries)

en: A simple font management application for Gtk+ Desktop Environments
pt_BR: Um programa simples de gerenciamento de fontes para ambientes de desktop Gtk+

en: Font Manager is intended to provide a way for average users to easily manage desktop fonts, without having to resort to command line tools or editing configuration files by hand.
pt_BR: O Font Manager se destina a fornecer um modo de os usuários comuns gerenciarem facilmente as fontes de desktop, sem ter que recorrer a ferramentas de linha de comando ou editar arquivos de configuração manualmente.

en: While designed primarily with the Gnome Desktop Environment in mind, it should work well with other Gtk+ desktop environments.
pt_BR: Embora projetado principalmente para o ambiente de desktop Gnome, ele deve funcionar bem em outros ambientes de desktop Gtk+.

en: Font Manager is NOT a professional-grade font management solution.
pt_BR: O Font Manager NÃO É uma solução de gerenciamento de fontes de nível profissional.

en: Preview, Compare and Manage Fonts
pt_BR: Visualize, Compare e Gerencie Fontes

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Graphics;Viewer;GNOME;GTK;Publishing;
pt_BR: Gráficos;Visualizador;GNOME;GTK;Publicação;

en: Font Viewer
pt_BR: Visualizador de Fontes

en: A font viewer application for Gtk+ Desktop Environments
pt_BR: Um programa visualizador de fontes para ambientes de desktop Gtk+

en: Font Viewer allows previewing font files prior to installation. It features several ways to preview font files along with a character map and displays font properties and license details.
pt_BR: O Visualizador de Fontes permite a visualização de arquivos de fontes antes da instalação. Ele apresenta várias maneiras de visualizar arquivos de fonte junto de um mapa de caracteres e exibe propriedades e detalhes de licença da fonte.

en: Full featured font file preview application
pt_BR: Programa completo de visualização de arquivos de fontes

en: Install
pt_BR: Instalar

en: Install the selected font file
pt_BR: Instalar o arquivo de fonte selecionado

en: Install the selected font files
pt_BR: Instalar os arquivos de fontes selecionados

en: Font Properties
pt_BR: Propriedades da fonte

en: Preview
pt_BR: Visualização

en: Waterfall
pt_BR: Cascata

en: Thin
pt_BR: Fino

en: Ultra-Light
pt_BR: Ultra-Leve

en: Light
pt_BR: Leve

en: Semi-Light
pt_BR: Semi-Leve

en: Book
pt_BR: Livro

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Semi-Bold
pt_BR: Semi-Negrito

en: Bold
pt_BR: Negrito

en: Ultra-Bold
pt_BR: Ultra-Negrito

en: Heavy
pt_BR: Pesado

en: Ultra-Heavy
pt_BR: Ultra-Pesado

en: Italic
pt_BR: Itálico

en: Oblique
pt_BR: Oblíquo

en: Ultra-Condensed
pt_BR: Ultra-Condensado

en: Extra-Condensed
pt_BR: Extra-Condensado

en: Condensed
pt_BR: Condensado

en: Semi-Condensed
pt_BR: Semi-Condensado

en: Semi-Expanded
pt_BR: Semi-Expandido

en: Expanded
pt_BR: Expandido

en: Extra-Expanded
pt_BR: Extra-Expandido

en: Ultra-Expanded
pt_BR: Ultra-Expandido

en: Proportional
pt_BR: Proporcional

en: Dual Width
pt_BR: Largura Dupla

en: Monospace
pt_BR: Monoespaçada

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Slight
pt_BR: Ligeiro

en: Full
pt_BR: Cheio

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Legacy
pt_BR: Legado

en: Editable Embedding
pt_BR: Incorporação Editável

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Unknown Vendor
pt_BR: Fornecedor desconhecido

en: File does not contain license information.
pt_BR: O arquivo não contém informações de licença.

en: Left Aligned
pt_BR: Alinhado à esquerda

en: Centered
pt_BR: Centralizado

en: Fill
pt_BR: Preencher

en: Right Aligned
pt_BR: Alinhado à direita

en: Edit preview text
pt_BR: Editar texto de visualização

en: Undo changes
pt_BR: Desfazer alterações

en: Characters
pt_BR: Caracteres

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: License
pt_BR: Licença

en: Search available characters
pt_BR: Pesquisar caracteres disponíveis

en: PostScript Name
pt_BR: Nome PostScript

en: Family
pt_BR: Família

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Width
pt_BR: Largura

en: Slant
pt_BR: Inclinação

en: Weight
pt_BR: Peso

en: Spacing
pt_BR: Espaçamento

en: Version
pt_BR: Versão

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Vendor
pt_BR: Fornecedor

en: FileType
pt_BR: Tipo de Arquivo

en: Filesize
pt_BR: Tamanho do arquivo

en: Source Unavailable
pt_BR: Origem não disponível

en: <Private Use>
pt_BR: <Uso Privado>

en: <not assigned>
pt_BR: <não atribuído>

en: Other, Control
pt_BR: Outro, Controle

en: Other, Format
pt_BR: Outro, Formato

en: Other, Not Assigned
pt_BR: Outro, Não Atribuído

en: Other, Private Use
pt_BR: Outro, Uso Privado

en: Other, Surrogate
pt_BR: Outro, Substituto

en: Letter, Lowercase
pt_BR: Letra, Minúsculas

en: Letter, Modifier
pt_BR: Letra, Modificador

en: Letter, Other
pt_BR: Letra, Outro

en: Letter, Titlecase
pt_BR: Letra, Caixa de Título

en: Letter, Uppercase
pt_BR: Letra, Maiúscula

en: Mark, Spacing Combining
pt_BR: Marca, Combinação de Espaço

en: Mark, Enclosing
pt_BR: Marca, Envolvente

en: Mark, Non-Spacing
pt_BR: Marca, Sem Espaçamento

en: Number, Decimal Digit
pt_BR: Número, Dígito Decimal

en: Number, Letter
pt_BR: Número, Letra

en: Number, Other
pt_BR: Número, Outro

en: Punctuation, Connector
pt_BR: Pontuação, Corretor

en: Punctuation, Dash
pt_BR: Pontuação, Traço

en: Punctuation, Close
pt_BR: Pontuação, Fechar

en: Punctuation, Final Quote
pt_BR: Pontuação, Citação Final

en: Punctuation, Initial Quote
pt_BR: Pontuação, Citação Inicial

en: Punctuation, Other
pt_BR: Pontuação, Outro

en: Punctuation, Open
pt_BR: Pontuação, Aberto

en: Symbol, Currency
pt_BR: Símbolo, Moeda

en: Symbol, Modifier
pt_BR: Símbolo, Modificador

en: Symbol, Math
pt_BR: Símbolo, Matemática

en: Symbol, Other
pt_BR: Símbolo, Outro

en: Separator, Line
pt_BR: Separador, Linha

en: Separator, Paragraph
pt_BR: Separador, Parágrafo

en: Separator, Space
pt_BR: Separador, Espaço

en: Simple font management for GTK+ desktop environments
pt_BR: Gerenciador simples de fontes para ambientes de desktop GTK+

en: 
        This program is free software: you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program.
    
        If not, see <http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt>.
pt_BR: 
        Este programa é um software livre: você pode redistribuí-lo e/ou
        modificá-lo de acordo com os termos da Licença Pública Geral GNU
        publicada pela Free Software Foundation, seja a versão 3 da
        Licença ou (conforme sua opção) qualquer versão posterior.
    
        Este programa é distribuído na esperança de que seja útil, mas
        SEM QUALQUER GARANTIA; sem mesmo a garantia implícita de
        COMERCIALIZAÇÃO ou ADEQUAÇÃO A UM DETERMINADO PROPÓSITO.
        Veja a Licença Pública Geral GNU para obter mais detalhes.
    
        Você deve ter recebido uma cópia da Licença Pública Geral GNU
        junto com este programa.
    
        Caso contrário, veja <http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt>.

en: Grouped by font width
pt_BR: Agrupado pela largura da fonte

en: Grouped by font weight
pt_BR: Agrupado por peso da fonte

en: Grouped by font angle
pt_BR: Agrupado por ângulo da fonte

en: Grouped by font spacing
pt_BR: Agrupado por espaçamento da fonte

en: Grouped by license type
pt_BR: Agrupado por tipo de licença

en: Grouped by vendor
pt_BR: Agrupar por fornecedor

en: Filetype
pt_BR: Tipo de arquivo

en: Grouped by filetype
pt_BR: Agrupado por tipo de arquivo

en: All
pt_BR: Todas

en: All Fonts
pt_BR: Todas as fontes

en: System
pt_BR: Sistema

en: Fonts available to all users
pt_BR: Fontes disponíveis para todos os usuários

en: Family Kind
pt_BR: Tipo de família

en: Only fonts which include Panose information will be grouped here.
pt_BR: Apenas fontes que incluam informações Panose serão agrupadas aqui.

en: Any
pt_BR: Qualquer

en: No Fit
pt_BR: Sem forma

en: Text and Display
pt_BR: Texto e Exibição

en: Decorative
pt_BR: Decorativo

en: Pictorial
pt_BR: Pictórica

en: %i Variation  | %i Variations
pt_BR[0]: %i Variação
pt_BR[1]: %i Variações

en: Enter Collection Name
pt_BR: Digite o nome da coleção

en: Copy to…
pt_BR: Copiar para…

en: Compress…
pt_BR: Comprimir…

en: Saved Comparison
pt_BR: Comparação salva

note: Translators : Please preserve the newline character somewhere in the middle of the string
en: Save the current comparison
    by clicking the + button
pt_BR: Salve a comparação atual
    clicando no botão +

en: Select executable
pt_BR: Selecionar executável

en: _Select
pt_BR: _Selecionar

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: Select Destination
pt_BR: Selecione o destino

en: Select files to install
pt_BR: Selecionar arquivos para instalar

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: Select source folders
pt_BR: Selecionar pastas de origem

en: Select fonts to remove
pt_BR: Selecionar fontes para remover

en: _Delete
pt_BR: _Excluir

en: Fonts installed in your home directory will appear here.
pt_BR: As fontes instaladas em seu diretório Home aparecerão aqui.

en: Remove selected font from collection
pt_BR: Remover fonte selecionada da coleção

en: Expand all
pt_BR: Expandir todos

en: Search Families…
pt_BR: Buscar famílias…

en: Case insensitive search of family names.
    
    Start search using %s to filter based on filepath.
    Start search using %s to filter based on characters.
pt_BR: Pesquisa sem distinção entre maiúsculas e minúsculas de nomes de família.
    
    Comece a pesquisa usando %s para filtrar com base no caminho de arquivo.
    Comece a pesquisa usando %s para filtrar com base em caracteres.

en: Collapse all
pt_BR: Recolher todos

en: Copy Location
pt_BR: Copiar localização

en: Show in Folder
pt_BR: Mostrar na pasta

en: Browse
pt_BR: Navegar

en: Compare
pt_BR: Comparar

en: Manage
pt_BR: Gerenciar

en: Afrikaans
pt_BR: Africâner

en: Aleut Cyrillic
pt_BR: Aleúte cirílico

en: Aleut Latin
pt_BR: Aleúte latino

en: Arabic
pt_BR: Árabe

en: Archaic Greek Letters
pt_BR: Letras gregas arcaicas

en: Armenian
pt_BR: Armênio

en: Astronomy
pt_BR: Astronomia

en: Balinese
pt_BR: Balinesa

en: Baltic
pt_BR: Báltico

en: Basic Cyrillic
pt_BR: Cirílico básico

en: Basic Greek
pt_BR: Grego básico

en: Basic Latin
pt_BR: Latim básico

en: Brāhmī
pt_BR: Brami

en: Buginese
pt_BR: Buginês

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
pt_BR: Silabários indígenas canadenses

en: Carian
pt_BR: Cariano

en: Catalan
pt_BR: Catalão

en: Central European
pt_BR: Centro-europeu

en: Chess Symbols
pt_BR: Símbolos de xadrez

note: CJK entries added manually
en: CJK Unified
pt_BR: CJK unificada

en: CJK Unified Extension A
pt_BR: CJK unificada extensão A

en: CJK Unified Extension B
pt_BR: CJK unificada extensão B

en: CJK Unified Extension C
pt_BR: CJK unificada extensão C

en: CJK Unified Extension D
pt_BR: CJK unificada extensão D

en: CJK Unified Extension E
pt_BR: CJK unificada extensão E

en: CJK Compatibility Ideographs
pt_BR: Ideogramas de compatibilidade CJK

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
pt_BR: Suplemento de ideogramas de compatibilidade CJK

note: End CJK entries
en: Claudian Letters
pt_BR: Letras claudianas

en: Coptic
pt_BR: Cóptico

en: Currencies
pt_BR: Moedas

en: Cypriot Syllabary
pt_BR: Silabário cipriota

en: Devanagari
pt_BR: Devanágari

en: Dutch
pt_BR: Neerlandês

en: Egyptian Hieroglyphs
pt_BR: Hieróglifos egípcios

en: Ethiopic
pt_BR: Etíope

note: This "orthography" contains only the euro symbol... { "Euro", "Euro" },
en: Farsi
pt_BR: Persa

en: Food and Drink
pt_BR: Comida e Bebida

en: Full Cyrillic
pt_BR: Cirílico completo

en: Georgian
pt_BR: Georgiano

en: Glagolitic
pt_BR: Glagolítico

en: Gothic
pt_BR: Gótico

en: Gujarati
pt_BR: Guzerate

en: Korean Hangul
pt_BR: Hangul coreano

en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

en: IPA
pt_BR: AFI

en: Korean Jamo
pt_BR: Jamo coreano

en: Javanese
pt_BR: Javanês

en: Japanese Jinmeiyo
pt_BR: Jinmeiyo japonês

en: Japanese Joyo
pt_BR: Joyo japonês

en: Kaithi
pt_BR: Caiti

en: Japanese Kana
pt_BR: Kana japonês

en: Kannada
pt_BR: Canarim

en: Kazakh
pt_BR: Cazaque

en: Kharoshthi
pt_BR: Caroste

en: Japanese Kokuji
pt_BR: Kokuji japonês

en: Lao
pt_BR: Laociano

en: Latin Ligatures
pt_BR: Ligaturas latinas

en: Linear B Ideograms
pt_BR: Ideogramas lineares B

en: Linear B Syllabary
pt_BR: Silabar linear B

en: Malayalam
pt_BR: Malaialo

en: Mathematical Greek
pt_BR: Grego matemático

en: Mathematical Latin
pt_BR: Latim matemático

en: Mathematical Numerals
pt_BR: Numerais matemáticos

en: Mathematical Operators
pt_BR: Operadores matemáticos

en: MeroiticCursive
pt_BR: Meroítica cursiva

en: Meroitic Hieroglyphs
pt_BR: Hieróglifos meroíticos

en: Mongolian
pt_BR: Mongol

en: New Tai Lue
pt_BR: Novo Tai Lue

en: Ogham
pt_BR: Ogam

en: Old Italic
pt_BR: Itálico antigo

en: Polynesian
pt_BR: Polinésias

en: Polytonic Greek
pt_BR: Grego politônico

en: Romanian
pt_BR: Romeno

en: Runic
pt_BR: Rúnico

en: Simplified Chinese
pt_BR: Chinês simplificado

en: Sindhi
pt_BR: Sindi

en: Sinhala
pt_BR: Cingalês

en: South Korean Hanja
pt_BR: Hanja sul-coreano

en: Sundanese
pt_BR: Sudanês

en: Syriac
pt_BR: Siríaco

en: Tamil
pt_BR: Tâmil

en: Thai
pt_BR: Tailandês

en: Tibetan
pt_BR: Tibetano

en: Tifinagh
pt_BR: Tifinague

en: Traditional Chinese
pt_BR: Chinês tradicional

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Uighur
pt_BR: Uigur

en: Vedic Extensions
pt_BR: Extensões védicas

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

en: Western European
pt_BR: Europeu ocidental

note: Translators : Coverage refers to the amount of support the font provides for an orthography. This will be displayed as "Coverage : XXX%" in the interface.
en: Coverage
pt_BR: Cobertura

en: Supported Orthographies
pt_BR: Ortografias Suportadas

en: Update in progress
pt_BR: Atualização em progresso

en: Updating Database — Fonts
pt_BR: Atualizando banco de dados — Fontes

en: Updating Database — Metadata
pt_BR: Atualizando banco de dados — Metadados

en: Updating Database — Orthography
pt_BR: Atualizando banco de dados — Ortografia

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos do Teclado

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: About
pt_BR: Sobre

en: Import
pt_BR: Importar

en: Export
pt_BR: Exportar

en: User Data
pt_BR: Dados do usuário

note: HAVE_WEBKIT
en: Add Fonts
pt_BR: Adicionar fontes

en: Remove Fonts
pt_BR: Remover fontes

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Select Exported Data
pt_BR: Selecionar dados exportados

en: Copying files…
pt_BR: Copiando arquivos…

en: New Collection
pt_BR: Nova Coleção

en: Created : %s
pt_BR: Criado: %s

en: Disabled
pt_BR: Desativada

en: Fonts which have been disabled
pt_BR: Fontes que foram desativadas

en: Filter based on supported orthographies
pt_BR: Filtro baseado em ortografias suportadas

en: Unsorted
pt_BR: Sem classificação

en: Fonts not present in any collection
pt_BR: Fontes não presentes em qualquer coleção

en: User
pt_BR: Usuário

en: Fonts available only to you
pt_BR: Fontes disponíveis apenas para você

en: Interface Font
pt_BR: Fonte da interface

en: Font used throughout interface.
pt_BR: Fonte usada em toda a interface.

en: Document Font
pt_BR: Fonte do documento

en: Font used for reading documents.
pt_BR: Fonte usada para ler documentos.

en: Monospace Font
pt_BR: Fonte monoespaçada

en: Monospaced (fixed-width) font for use in locations such as terminals.
pt_BR: Fonte monoespaçada (largura fixa) para uso em locais como terminais.

en: Text Scaling Factor
pt_BR: Fator de escala de texto

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size
pt_BR: Fator usado para ampliar ou reduzir a exibição do texto, sem alterar o tamanho da fonte

en: Antialiasing
pt_BR: Suavização

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts.
pt_BR: O tipo de suavização a ser utilizado ao renderizar fontes.

en: RGBA order
pt_BR: Ordem RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to rgba.
pt_BR: A ordem dos elementos de subpixel em uma tela LCD; usada apenas quando o anti-serrilhamento está definido como rgba.

en: The type of hinting to use when rendering fonts.
pt_BR: O tipo de hinting a ser usado ao renderizar fontes.

en: GNOME desktop settings schema not found
pt_BR: Esquema de configurações da área de trabalho GNOME não encontrado

en: Select save to generate a fontconfig configuration file from the above settings.
    
    Select discard to remove the configuration file and revert to the default settings.
    
    Note that not all environments/applications will honor these settings.
pt_BR: Selecione Salvar para gerar um arquivo de configuração fontconfig a partir das configurações acima.
    
    Selecione Descartar para remover o arquivo de configuração e reverter para a configuração padrão.
    
    Observe que nem todos os ambientes/aplicações respeitarão essas configurações.

en: Settings saved to file.
pt_BR: Configurações salvas em arquivo.

en: Removed configuration file.
pt_BR: Arquivo de configuração removido.

en: Target DPI
pt_BR: DPI alvo

en: Scale Factor
pt_BR: Fator de escala

en: LCD Filter
pt_BR: Filtro LCD

en: Enable Autohinter
pt_BR: Habilitar Autohinter

en: Hinting Style
pt_BR: Estilo de hinting

en: Use Embedded Bitmaps
pt_BR: Usar bitmaps incorporados

en:  Size Restrictions
pt_BR:  Restrições de tamanho

en:  Apply settings to point sizes
pt_BR:  Aplicar configurações a tamanho de pontos

en: Smaller than
pt_BR: Menor que

en: Larger than
pt_BR: Maior que

en: Add alias
pt_BR: Adicionar alias

en: Remove selected alias
pt_BR: Remover o alias selecionado

en: Font Substitutions
pt_BR: Substituições de fonte

en: Easily substitute one font family for another.
pt_BR: Substitua facilmente uma família de fontes por outra.

en: To add a new substitute click the add button in the toolbar.
pt_BR: Para adicionar uma nova substituta, clique no botão Adicionar na barra de ferramentas.

en: Desktop
pt_BR: Área de Trabalho

en: Sources
pt_BR: Origem

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Substitutions
pt_BR: Substituições

en: Display
pt_BR: Exibição

en: Rendering
pt_BR: Renderização

en: Actions defined here will be added to the font list context menu.
    
    By default the filepath for the selected font will be appended to the end of the argument list.
    To control where the filepath is inserted use FILEPATH as a placeholder.
    If FAMILY or STYLE are found in the argument list they will also be replaced.
pt_BR: As ações definidas aqui serão adicionadas ao menu de contexto da lista de fontes
    
    Por padrão, o caminho do arquivo para a fonte selecionada será anexado ao final da lista de argumentos.
    Para controlar onde o caminho do arquivo está inserido, use FILEPATH como um espaço reservado.
    Se FAMILY ou STYLE forem encontrados na lista de argumentos, eles também serão substituídos.

en: User Actions
pt_BR: Ações do usuário

en: Custom context menu entries
pt_BR: Entradas personalizadas do menu de contexto

en: Wide Layout
pt_BR: Layout ampliado

en: Only When Maximized
pt_BR: Somente quando maximizado

en: Client Side Decorations
pt_BR: Decorações do lado do cliente

en: Enable Animations
pt_BR: Habilitar animações

en: Prefer Dark Theme
pt_BR: Preferir tema escuro

en: CSD enabled. Change will take effect next time the application is started.
pt_BR: CSD ativado. A alteração terá efeito na próxima vez que o programa for iniciado.

en: CSD disabled. Change will take effect next time the application is started.
pt_BR: CSD desativado. A alteração terá efeito na próxima vez que o programa for iniciado.

en: Fonts in any folders listed here will be available within the application.
    
    They will not be visible to other applications until the source is actually enabled.
    
    Note that not all environments/applications will honor these settings.
pt_BR: As fontes em qualquer pasta listada aqui estarão disponíveis no programa.
    
    Elas não estarão visíveis para outros programas até que a fonte seja realmente ativada.
    
    Observe que nem todos os ambientes/programas respeitarão essas configurações.

en: Font Sources
pt_BR: Origens de fonte

en: Easily add or preview fonts without actually installing them.
pt_BR: Adicione ou visualize fontes facilmente sem realmente instalá-las.

en: To add a new source simply drag a folder onto this area or click the add button in the toolbar.
pt_BR: Para adicionar uma nova fonte, simplesmente arraste uma pasta para esta área ou clique no botão Adicionar na barra de ferramentas.

en: Case insensitive search of family names.
pt_BR: Pesquisa sem distinção entre maiúsculas e minúsculas de nomes de família.

en: Error procesing data
pt_BR: Erro ao processar dados

en: Network Error
pt_BR: Erro de rede

en: Please check your network settings
pt_BR: Verifique suas configurações de rede

en: Client Error
pt_BR: Erro de cliente

en: Try restarting the application. If the issue persists, please file a bug.
pt_BR: Tente reiniciar o programa. Se o problema persistir, informe o erro.

en: Server Error
pt_BR: Erro de servidor

en: Network Offline
pt_BR: Rede offline

note: Translators : Avoid translating "Google Fonts" in this message, if possible
en: An active internet connection is required to access the Google Fonts catalog
pt_BR: É necessária uma conexão ativa à internet para acessar o catálogo do Google Fonts

en: Chinese (Hong Kong)
pt_BR: Chinês (Hong Kong)

en: Chinese (Simplified)
pt_BR: Chinês (Simplificado)

en: Chinese (Traditional)
pt_BR: Chinês (Tradicional)

en: Cyrillic
pt_BR: Cirílico

en: Cyrillic Extended
pt_BR: Cirílico Extendido

en: Greek
pt_BR: Grego

en: Greek Extended
pt_BR: Grego Estendido

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Latin
pt_BR: Latim

en: Latin Extended
pt_BR: Latim estendido

en: Update Family
pt_BR: Atualizar família

en: Update Font
pt_BR: Atualizar fonte

en: Remove Family
pt_BR: Remover família

en: Remove Font
pt_BR: Remover fonte

en: Download Family
pt_BR: Baixar família

en: Download Font
pt_BR: Baixar fonte

en: %i Language Sample Available  | %i Language Samples Available
pt_BR[0]: %i amostra de idioma disponível
pt_BR[1]: %i amostras de idioma disponíveis

en: ExtraLight
pt_BR: ExtraLeve

en: SemiBold
pt_BR: SemiNegrito

en: ExtraBold
pt_BR: ExtraNegrito

en: Preview font files before installing them.
pt_BR: Visualize arquivos de fonte antes de instalá-los.

en: To preview a font simply drag it onto this area.
pt_BR: Para visualizar uma fonte, simplesmente arraste-a para esta área.

en: No file selected
pt_BR: Nenhum arquivo selecionado

en: Or unsupported filetype.
pt_BR: Ou tipo de arquivo não suportado.

en: Newer version already installed
pt_BR: Versão mais recente já instalada

en: Installed
pt_BR: Instalada

en: Install Font
pt_BR: Instalar fonte

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: List View
pt_BR: Visualização em lista

en: Grid View
pt_BR: Visualização em lista

en: Enter Preview Text…
pt_BR: Inserir texto de visualização…

en: Previous page
pt_BR: Página anterior

en: Next page
pt_BR: Próxima página

en: Collection Name
pt_BR: Nome da coleção

en: _Rename
pt_BR: _Renomear

en: Add selected font to comparison
pt_BR: Adicionar fonte selecionada para comparação

en: Remove selected font from comparison
pt_BR: Remover a fonte selecionada da comparação

en: Pinned Comparisons
pt_BR: Fixar comparações

en: Select background color
pt_BR: Selecionar a cor de fundo

en: Select text color
pt_BR: Selecionar a cor do texto

en: Discard
pt_BR: Descartar

en: Running applications may require a restart to reflect any changes.
pt_BR: Os aplicativos em execução podem exigir uma reinicialização para refletir as alterações.

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Search Orthographies…
pt_BR: Pesquisar ortografias…

en: Deselect All
pt_BR: Desmarcar todos

en: Minimum Coverage
pt_BR: Cobertura mínima

en: Clear selected filter
pt_BR: Limpar filtro selecionado

en: Created :
pt_BR: Criado :

en: Save current comparison
pt_BR: Salvar comparação atual

en: Remove selected comparison
pt_BR: Remover comparação selecionada

en: Restore selected comparison
pt_BR: Restaurar comparação selecionada

en: General
pt_BR: Geral

en: Increase preview size
pt_BR: Aumentar o tamanho da visualização

en: Decrease preview size
pt_BR: Diminuir o tamanho da visualização

en: Reset preview size
pt_BR: Redefinir o tamanho da visualização

en: Reload
pt_BR: Recarregar

en: Quit the application
pt_BR: Sair da aplicação

en: Mode
pt_BR: Modo

en: Switch to Manage mode
pt_BR: Alternar para o modo de Gerenciamento

en: Switch to Browse mode
pt_BR: Alternar para o modo de Navegação

en: Switch to Compare mode
pt_BR: Alterar para o modo de Comparação

en: Preview Mode
pt_BR: Modo de Visualização

en: Switch to Standard preview
pt_BR: Alternar para a visualização padrão

en: Switch to Waterfall preview
pt_BR: Alternar para a visualização em cascata

en: Switch to Body Text preview
pt_BR: Mudar para a visualização do corpo do texto

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Collections
pt_BR: Coleções

en: Edit selected category
pt_BR: Editar categoria selecionada

en: Add new collection
pt_BR: Adicionar nova coleção

en: Remove selected collection
pt_BR: Remover coleção selecionada

en: Subpixel Geometry
pt_BR: Geometria de subpixel

en: Enter target family
pt_BR: Inserir a família-alvo

en: Add substitute
pt_BR: Adicionar substituto

en: Remove substitute
pt_BR: Remover substituto

en: Enter substitute family
pt_BR: Inserir família substituta

en: prefer
pt_BR: preferir

en: accept
pt_BR: aceitar

en: default
pt_BR: padrão

en: Titlebar Button Style
pt_BR: Estilo do botão da barra de título

en: Flat
pt_BR: Plano

en: Name
pt_BR: Nome

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Executable
pt_BR: Executável

en: Arguments
pt_BR: Argumentos

en: Font Configuration
pt_BR: Configuração de fonte

en: Font Collections
pt_BR: Coleções de fontes

en: Installed Fonts
pt_BR: Fontes instaladas

en: Custom Actions
pt_BR: Ações personalizadas

en: Maximum Waterfall Preview Point Size
pt_BR: Tamanho máximo do ponto de visualização em cascata

en: Higher values may adversely affect performance
pt_BR: Valores mais altos podem afetar negativamente o desempenho

en: Newest
pt_BR: Recentes

en: Most Popular
pt_BR: Populares

en: Trending
pt_BR: Tendências

en: Sort Order
pt_BR: Ordem de Classificação

en: Serif
pt_BR: Serifa

en: Sans Serif
pt_BR: Sem serifa

en: Handwriting
pt_BR: Caligrafia

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Variations
pt_BR: Variações
