font-manager 0.8.4 - en to ro translation catalogue (411 entries)

en: Font Manager
ro: Manager de fonturi

en: A simple font management application for Gtk+ Desktop Environments
ro: O aplicație simplă de gestionare a fonturilor pentru Mediile Desktop Gtk +

en: Font Manager is intended to provide a way for average users to easily manage desktop fonts, without having to resort to command line tools or editing configuration files by hand.
ro: Font Manager este destinat să ofere utilizatorilor normali o modalitate de a gestiona cu ușurință fonturile desktop, fără a fi nevoie să recurgă la instrumente de linie de comandă sau de a edita fișiere de configurare manual.

en: While designed primarily with the Gnome Desktop Environment in mind, it should work well with other Gtk+ desktop environments.
ro: Deși este conceput în primul rând având în vedere mediul desktop Gnome, acesta ar trebui să funcționeze bine cu alte medii desktop Gtk +.

en: Font Manager is NOT a professional-grade font management solution.
ro: Font Manager NU este o soluție profesională de gestionare a fonturilor.

en: Preview, Compare and Manage Fonts
ro: Previzualizați, comparați și gestionați fonturile

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Graphics;Viewer;GNOME;GTK;Publishing;
ro: Grafică; Vizualizator; GNOME; GTK; Editare;

en: Font Viewer
ro: Vizualizator fonturi

en: A font viewer application for Gtk+ Desktop Environments
ro: O aplicație vizualizator de fonturi pentru Mediile desktop Gtk+

en: Font Viewer allows previewing font files prior to installation. It features several ways to preview font files along with a character map and displays font properties and license details.
ro: Vizualizatorul de fonturi permite examinarea fișierelor de fonturi înainte de instalare. Acesta oferă mai multe moduri de a examina fișierele de font împreună cu o hartă de caractere și afișează proprietățile fontului și detaliile licenței.

en: Full featured font file preview application
ro: Aplicație completă de previzualizare a fișierului de fonturi

en: Install
ro: Instalare

en: Install the selected font file
ro: Instalați fișierul de font selectat

en: Install the selected font files
ro: Instalați fișierul de font selectat

en: Font Properties
ro: Proprietăți font

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Waterfall
ro: Cascadă

en: Thin
ro: Subțire

en: Ultra-Light
ro: Ultra-ușor

en: Light
ro: Ușor

en: Semi-Light
ro: Semi-ușor

en: Book
ro: Carte

en: Medium
ro: Mediu

en: Heavy
ro: Greu

en: Ultra-Heavy
ro: Ultra-greu

en: Oblique
ro: Oblic

en: Ultra-Condensed
ro: Ultra-condensat

en: Extra-Condensed
ro: Extra-condensat

en: Condensed
ro: Condensat

en: Semi-Condensed
ro: Semicondensat

en: Semi-Expanded
ro: Semi-extins

en: Expanded
ro: Extins

en: Extra-Expanded
ro: Extra-extins

en: Ultra-Expanded
ro: Ultra-extins

en: Proportional
ro: Proporţional

en: Dual Width
ro: Lățime dublă

en: Unknown
ro: Necunoscut(ă)

en: None
ro: Niciunul

en: Slight
ro: Uşor

en: Full
ro: Plin

en: Default
ro: Prestabilit

en: Legacy
ro: Învechit

en: Restricted License Embedding
ro: Încorporare licență restricționată

en: Preview & Print Embedding
ro: Previzualizare și imprimare încorporare

en: Editable Embedding
ro: Încorporare editabilă

en: Preview & Print Embedding | No Subsetting
ro: Previzualizare și încorporare tipărire | Fără subsetare

en: Editable Embedding | No Subsetting
ro: Încorporare modificabilă | Fără subsetare

en: Preview & Print Embedding | Bitmap Embedding Only
ro: Previzualizare și încorporare tipărire | Numai încorporare bitmap

en: Editable Embedding | Bitmap Embedding Only
ro: Încorporare modificabilă | Numai încorporare bitmap

en: Preview & Print Embedding | No Subsetting | Bitmap Embedding Only
ro: Previzualizare și încorporare tipărire | Fără subsetare | Numai încorporare bitmap

en: Editable Embedding | No Subsetting | Bitmap Embedding Only
ro: Încorporare modificabilă | Fără subsetare | Numai încorporare bitmap

en: Installable Embedding
ro: Incorporare instalabilă

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Unknown Vendor
ro: Furnizor necunoscut

en: File does not contain license information.
ro: Fișierul nu conține informații despre licență.

en: Left Aligned
ro: Aliniat la stânga

en: Centered
ro: Centrat

en: Fill
ro: Umplere

en: Right Aligned
ro: Aliniat la dreapta

en: Edit preview text
ro: Editați textul de previzualizare

en: Undo changes
ro: Anulează modificările

en: Characters
ro: Caractere

en: Properties
ro: Proprietăţi

en: License
ro: Licență

en: Search available characters
ro: Căutați caractere disponibile

en: PostScript Name
ro: Nume PostScript

en: Family
ro: Familie

en: Style
ro: Stil

en: Width
ro: Lăţime

en: Slant
ro: Oblic

en: Weight
ro: Greutate

en: Spacing
ro: Spaţiere

en: Version
ro: Versiune

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Vendor
ro: Furnizor

en: FileType
ro: Filetype

en: Filesize
ro: Mărime fișier

en: Source Unavailable
ro: Sursa nu este disponibilă

en: <Non Private Use High Surrogate>
ro: <Non Private Use High Surogate>

en: <Private Use>
ro: <Utilizare privată>

en: <not assigned>
ro: <neatribuit>

en: Other, Control
ro: Altele, Control

en: Other, Format
ro: Altele, Format

en: Other, Not Assigned
ro: Altele, neatribuite

en: Other, Private Use
ro: Altele, Utilizare privată

en: Other, Surrogate
ro: Altele, Surogat

en: Letter, Lowercase
ro: Literă, litere mici

en: Letter, Modifier
ro: Literă, modificator

en: Letter, Other
ro: Literă, Altele

en: Letter, Titlecase
ro: Literă, Titlecase

en: Letter, Uppercase
ro: Literă, majuscule

en: Mark, Spacing Combining
ro: Marcare, Combinare spațiere

en: Mark, Enclosing
ro: Marcare, încadrare

en: Mark, Non-Spacing
ro: Marcare, fără spațiere

en: Number, Decimal Digit
ro: Număr, cifră zecimală

en: Number, Letter
ro: Număr, Literă

en: Number, Other
ro: Număr, Altele

en: Punctuation, Connector
ro: Punctuație, Conector

en: Punctuation, Dash
ro: Punctuație, liniuță

en: Punctuation, Close
ro: Punctuație, Închidere

en: Punctuation, Final Quote
ro: Punctuație, Citat final

en: Punctuation, Initial Quote
ro: Punctuație, Citat inițial

en: Punctuation, Other
ro: Punctuație, Altele

en: Punctuation, Open
ro: Punctuație, Deschis

en: Symbol, Currency
ro: Simbol, Monedă

en: Symbol, Modifier
ro: Simbol, Modificator

en: Symbol, Math
ro: Simbol, Matematică

en: Symbol, Other
ro: Simbol, Altele

en: Separator, Line
ro: Separator, Linie

en: Separator, Paragraph
ro: Separator, Paragraf

en: Separator, Space
ro: Separator, Spațiu

en: Simple font management for GTK+ desktop environments
ro: Gestionare simplă a fonturilor pentru mediile desktop GTK+

en: 
        This program is free software: you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program.
    
        If not, see <http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt>.
ro: 
        Acest program este software liber: îl puteți redistribui și/sau modifica
        în condițiile Licenței Publice Generale GNU, astfel a fost publicată de
        Fundația pentru Software Liber, fie versiunea 3 a Licenței, fie
        (la alegerea dvs.) orice versiune ulterioară.
    
    Acest program este distribuit în speranța că va fi util,
        dar fără nici o garanție; fără nici măcar garanția implicită a
        VANDABILITATEA SAU ADECVAREA PENTRU UN ANUMIT SCOP.  A se vedea
        GNU General Public License pentru mai multe detalii.
    
    Ar fi trebuit să primiți o copie a Licenței Publice Generale GNU
        împreună cu acest program.
    
    Dacă nu, vezi <http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt>.

en: Grouped by font width
ro: Grupat după lățimea fontului

en: Grouped by font weight
ro: Grupate după greutatea fontului

en: Grouped by font angle
ro: Grupate după unghiul fontului

en: Grouped by font spacing
ro: Grupate după spațierea fonturilor

en: Grouped by license type
ro: Grupare după tipul de licență

en: Grouped by vendor
ro: Grupate după furnizor

en: Filetype
ro: Tip fișier

en: Grouped by filetype
ro: Grupate după tipul de fișier

en: All
ro: Toate

en: All Fonts
ro: Toate fonturile

en: System
ro: Sistem

en: Fonts available to all users
ro: Fonturi disponibile tuturor utilizatorilor

en: Family Kind
ro: Tipul familiei

en: Only fonts which include Panose information will be grouped here.
ro: Numai fonturile care includ informații Panose vor fi grupate aici.

en: Any
ro: Oricare

en: No Fit
ro: Fără potrivire

en: Text and Display
ro: Text și afișare

en: Decorative
ro: Decorativ

en: %i Variation  | %i Variations
ro[0]: %i Variaţie
ro[1]: %i Variaţii
ro[2]: %i Variaţii

en: Enter Collection Name
ro: Introduceți numele colecției

en: Copy to…
ro: Copiază în…

en: Compress…
ro: Comprimă…

en: Saved Comparison
ro: Comparație salvată

note: Translators : Please preserve the newline character somewhere in the middle of the string
en: Save the current comparison
    by clicking the + button
ro: Salvați comparația actuală
    făcând clic pe butonul +

en: Select executable
ro: Selectare executabilă

en: _Cancel
ro: _Anulare

en: Select Destination
ro: Selectați Destinație

en: Select files to install
ro: Selectați fișierele de instalat

en: _Open
ro: _Deschis

en: Select source folders
ro: Selectați folderele sursă

en: Select fonts to remove
ro: Selectați fonturile de eliminat

en: _Delete
ro: _Șterge

en: Fonts installed in your home directory will appear here.
ro: Fonturile instalate în directorul dvs. de pornire vor apărea aici.

en: Remove selected font from collection
ro: Eliminați fontul selectat din colecție

en: Expand all
ro: Extinde toate

en: Search Families…
ro: Căutați familii …

en: Case insensitive search of family names.
    
    Start search using %s to filter based on filepath.
    Start search using %s to filter based on characters.
ro: Căutare insensibilă a numelor de familie.
    
    Începeți căutarea utilizând %s pentru a filtra pe baza filepath.
    Începeți căutarea utilizând %s pentru a filtra pe baza caracterelor.

en: Collapse all
ro: Restrânge tot

en: Copy Location
ro: Copiați locația

en: Show in Folder
ro: Arată în dosar

en: Browse
ro: Răsfoiți

en: Compare
ro: Comparaţi

en: Manage
ro: Gestionaţi

en: Aleut Cyrillic
ro: Aleut Chirilic

en: Arabic
ro: Arabă

en: Archaic Greek Letters
ro: Litere în Greaca Arhaică

en: Armenian
ro: Armeană

en: Astronomy
ro: Astronomie

en: Balinese
ro: Balineză

en: Basic Cyrillic
ro: Chirilic de bază

en: Basic Greek
ro: Greacă de bază

en: Basic Latin
ro: Latină de bază

en: Bengali
ro: Bengaleză

en: Catalan
ro: Catalană

en: Central European
ro: Europa Centrală

en: Chess Symbols
ro: Simboluri de șah

note: CJK entries added manually
en: CJK Unified
ro: CJK Unificat

en: CJK Unified Extension A
ro: Extensie unificată CJK A

en: CJK Unified Extension B
ro: Extensie unificată CJK B

en: CJK Unified Extension C
ro: Extensie unificată CJK C

en: CJK Unified Extension D
ro: Extensie unificată CJK D

en: CJK Unified Extension E
ro: Extensie unificată CJK E

en: CJK Compatibility Ideographs
ro: Ideograme de compatibilitate CJK

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
ro: Supliment de ideograme de compatibilitate CJK

note: End CJK entries
en: Claudian Letters
ro: Litere Claudiane

en: Coptic
ro: Coptă

en: Currencies
ro: Valute

en: Cypriot Syllabary
ro: Silabă cipriotă

en: Dutch
ro: Olandeză

en: Egyptian Hieroglyphs
ro: Hieroglife egiptene

en: Emoticons
ro: Emoticoane

en: Ethiopic
ro: Etiopian

en: Food and Drink
ro: Mâncare şi băutură

en: Full Cyrillic
ro: Chirilic complet

en: Georgian
ro: Georgiană

en: Gothic
ro: Gotică

en: Korean Hangul
ro: Hangul coreean

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Korean Jamo
ro: Coreeană Jamo

en: Javanese
ro: Javaneză

en: Japanese Jinmeiyo
ro: Jinmeiyo japonez

en: Japanese Joyo
ro: Japoneză Joyo

en: Japanese Kana
ro: Japoneză Kana

en: Kazakh
ro: Kazahă

en: Khmer
ro: Khmeră

en: Japanese Kokuji
ro: Japoneză Kokuji

en: Lao
ro: Loațiană

en: Latin Ligatures
ro: Ligaturi latine

en: Linear B Ideograms
ro: Ideograme liniare B

en: Linear B Syllabary
ro: Silabar B liniar

en: Mathematical Greek
ro: Greacă matematică

en: Mathematical Latin
ro: Latină matematică

en: Mathematical Numerals
ro: Numere matematice

en: Mathematical Operators
ro: Operatori matematici

en: MeroiticCursive
ro: MeroiticCursiv

en: Meroitic Hieroglyphs
ro: Hieroglife meroitice

en: Mongolian
ro: Mongolă

en: New Tai Lue
ro: Noul Tai Lue

en: N’Ko
ro: N'Ko

en: Old Italic
ro: Italic vechi

en: Old South Arabian
ro: Arabă de Sud Veche

en: Pan African Latin
ro: Latină panafricană

en: Pashto
ro: Paştună

en: Polynesian
ro: Polineziană

en: Polytonic Greek
ro: Greacă politonică

en: Romanian
ro: Română

en: Runic
ro: Runică

en: Simplified Chinese
ro: Chineză simplificată

en: Sinhala
ro: Singhaleză

en: South Korean Hanja
ro: Hanja sud-coreeană

en: Sundanese
ro: Sundaneză

en: Syriac
ro: Siriacă

en: Tamil
ro: Limba Tamil

en: Telugu
ro: Limba Telugu

en: Thai
ro: Tailandeză

en: Tibetan
ro: Tibetană

en: Traditional Chinese
ro: Chineză tradițională

en: Turkish
ro: Turcă

en: Vedic Extensions
ro: Extensii vedice

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Western European
ro: Europa de Vest

en: Chinese Zhuyin Fuhao
ro: Chineză Zhuyin Fuhao

note: Translators : Coverage refers to the amount of support the font provides for an orthography. This will be displayed as "Coverage : XXX%" in the interface.
en: Coverage
ro: Acoperire

en: Supported Orthographies
ro: Ortografii acceptate

en: Update in progress
ro: Actualizare în curs

en: Updating Database — Fonts
ro: Actualizare bază de date — Fonturi

en: Updating Database — Metadata
ro: Actualizarea bazei de date - metadate

en: Updating Database — Orthography
ro: Actualizarea bazei de date - Ortografie

en: Keyboard Shortcuts
ro: Comenzi rapide de la tastatură

en: Help
ro: Ajutor

en: About
ro: Despre

en: Import
ro: Importați

en: Export
ro: Exportează

en: User Data
ro: Datele utilizatorului

note: HAVE_WEBKIT
en: Add Fonts
ro: Adăugare fonturi

en: Remove Fonts
ro: Eliminare fonturi

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Select Exported Data
ro: Selectați Date exportate

en: Copying files…
ro: Se copiază fișierele…

en: New Collection
ro: Colecție nouă

en: Created : %s
ro: Creat : %s

en: Disabled
ro: Deactivat

en: Fonts which have been disabled
ro: Fonturi care au fost dezactivate

en: Filter based on supported orthographies
ro: Filtru bazat pe ortografii acceptate

en: Unsorted
ro: Nesortate

en: Fonts not present in any collection
ro: Fonturi care nu sunt prezente în nicio colecție

en: User
ro: Utilizator

en: Fonts available only to you
ro: Fonturi disponibile numai pentru dvs

en: Interface Font
ro: Interfață font

en: Font used throughout interface.
ro: Font utilizat în întreaga interfață.

en: Document Font
ro: Fontul Documentului

en: Font used for reading documents.
ro: Font utilizat pentru citirea documentelor.

en: Monospace Font
ro: Font Monospace

en: Monospaced (fixed-width) font for use in locations such as terminals.
ro: Font monospațiat (cu lățime fixă) pentru utilizare în locații precum terminale.

en: Text Scaling Factor
ro: Factor de scalare text

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size
ro: Factor utilizat pentru mărirea sau reducerea afișajului textului, fără modificarea dimensiunii fontului

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts.
ro: Tipul de antialiasing de utilizat la redarea fonturilor.

en: RGBA order
ro: Ordinea RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to rgba.
ro: Ordinea elementelor subpixel pe un ecran LCD; utilizat numai când antialiasing-ul este setat la rgba.

en: The type of hinting to use when rendering fonts.
ro: Tipul de hinting de utilizat la redarea fonturilor.

en: GNOME desktop settings schema not found
ro: Schema de setări desktop GNOME nu a fost găsită

en: Select save to generate a fontconfig configuration file from the above settings.
    
    Select discard to remove the configuration file and revert to the default settings.
    
    Note that not all environments/applications will honor these settings.
ro: Selectați salvare pentru a genera un fișier de configurare fontconfig din setările de mai sus.
    
    Selectați Renunțare pentru a elimina fișierul de configurare și a reveni la setările implicite.
    
    Rețineți că nu toate mediile / aplicațiile vor onora aceste setări.

en: Settings saved to file.
ro: Setări salvate în fișier.

en: Removed configuration file.
ro: Fișier de configurare eliminat.

en: Target DPI
ro: DPI țintă

en: Scale Factor
ro: Factor de scală

en: LCD Filter
ro: Filtru LCD

en: Antialias
ro: Antialiasing

en: Enable Autohinter
ro: Activați Autohinter

en: Hinting Style
ro: Stil de hinting

en: Use Embedded Bitmaps
ro: Utilizați Bitmap-uri încorporate

en:  Size Restrictions
ro:  Restricții de dimensiune

en:  Apply settings to point sizes
ro:  Aplicați setările dimensiunilor punctelor

en: Smaller than
ro: Mai mic decât

en: Larger than
ro: Mai mare decât

en: Add alias
ro: Adăugați alias

en: Remove selected alias
ro: Eliminați aliasul selectat

en: Font Substitutions
ro: Substituții de fonturi

en: Easily substitute one font family for another.
ro: Înlocuiți cu ușurință o familie de fonturi cu alta.

en: To add a new substitute click the add button in the toolbar.
ro: Pentru a adăuga un înlocuitor nou, faceți clic pe butonul adăugare din bara de instrumente.

en: Interface
ro: Interfață

en: Sources
ro: Surse

en: Actions
ro: Acţiuni

en: Substitutions
ro: Substituţii

en: Display
ro: Afişare

en: Rendering
ro: Redare

en: Actions defined here will be added to the font list context menu.
    
    By default the filepath for the selected font will be appended to the end of the argument list.
    To control where the filepath is inserted use FILEPATH as a placeholder.
    If FAMILY or STYLE are found in the argument list they will also be replaced.
ro: Acțiunile definite aici vor fi adăugate la meniul contextual al listei de fonturi.
    
    În mod implicit, calea fișierului pentru fontul selectat va fi adăugată la sfârșitul listei de argumente.
    Pentru a controla unde este introdusă calea fișierului, utilizați FILEPATH ca substituent.
    Dacă FAMILY sau STYLE se găsesc în lista de argumente, vor fi, de asemenea, înlocuite.

en: User Actions
ro: Acțiuni ale utilizatorului

en: Custom context menu entries
ro: Intrări personalizate din meniul contextual

en: Wide Layout
ro: Aspect lat

en: Only When Maximized
ro: Numai când este maximizat

en: Client Side Decorations
ro: Decorațiuni pentru client

en: Enable Animations
ro: Activare animații

en: Prefer Dark Theme
ro: Preferă Tema Întunecată

en: CSD enabled. Change will take effect next time the application is started.
ro: CSD activat. Modificarea va intra în vigoare la următoarea pornire a aplicației.

en: CSD disabled. Change will take effect next time the application is started.
ro: CSD dezactivat. Modificarea va intra în vigoare la următoarea pornire a aplicației.

en: Fonts in any folders listed here will be available within the application.
    
    They will not be visible to other applications until the source is actually enabled.
    
    Note that not all environments/applications will honor these settings.
ro: Fonturile din toate folderele listate aici vor fi disponibile în cadrul aplicației.
    
    Acestea nu vor fi vizibile pentru alte aplicații până când sursa nu este activată efectiv.
    
    Rețineți că nu toate mediile / aplicații le va onora aceste setări.

en: Font Sources
ro: Surse de fonturi

en: Easily add or preview fonts without actually installing them.
ro: Adăugați sau examinați cu ușurință fonturi fără a le instala efectiv.

en: To add a new source simply drag a folder onto this area or click the add button in the toolbar.
ro: Pentru a adăuga o sursă nouă, pur și simplu trageți un folder pe această zonă sau faceți clic pe butonul Adăugare din bara de instrumente.

en: Case insensitive search of family names.
ro: Căutare insensibilă la majuscule și minuscule a numelor de familie.

en: Error procesing data
ro: Eroare la prelucrarea datelor

en: Network Error
ro: Eroare de rețea

en: Please check your network settings
ro: Vă rugăm să verificați setările de rețea

en: Client Error
ro: Eroare client

en: Try restarting the application. If the issue persists, please file a bug.
ro: Încercați să reporniți aplicația. Dacă problema persistă, vă rugăm să arhivați o eroare.

en: Server Error
ro: Eroare de server

en: Network Offline
ro: Rețea offline

note: Translators : Avoid translating "Google Fonts" in this message, if possible
en: An active internet connection is required to access the Google Fonts catalog
ro: Pentru a accesa catalogul Google Fonts este necesară o conexiune activă la internet

en: Chinese (Hong Kong)
ro: Chineză (Hong Kong)

en: Chinese (Simplified)
ro: Chineză (simplificată)

en: Chinese (Traditional)
ro: Chineză (tradițională)

en: Cyrillic
ro: Chirilică

en: Cyrillic Extended
ro: Chirilică extinsă

en: Greek
ro: Greacă

en: Greek Extended
ro: Greacă extinsă

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Korean
ro: Coreană

en: Latin
ro: Latină

en: Latin Extended
ro: Latină extinsă

en: Update Family
ro: Actualizare familie

en: Update Font
ro: Actualizare font

en: Remove Family
ro: Eliminare familie

en: Remove Font
ro: Eliminați fontul

en: Download Family
ro: Descărcare familie

en: Download Font
ro: Descărcare font

en: %i Language Sample Available  | %i Language Samples Available
ro[0]: %i Mostră de limbă disponibilă
ro[1]: %i Mostre de limbă disponibile
ro[2]: %i Mostre de limbă disponibile

en: Black
ro: Negru

en: Preview font files before installing them.
ro: Previzualizați fișierele de fonturi înainte de a le instala.

en: To preview a font simply drag it onto this area.
ro: Pentru a previzualiza un font pur și simplu trageți-l în această zonă.

en: No file selected
ro: Nici un fișier selectat

en: Or unsupported filetype.
ro: Sau tip de fișier neacceptat.

en: Newer version already installed
ro: Versiune mai nouă deja instalată

en: Installed
ro: Instalat

en: Install Font
ro: Instalați Font

en: Copy
ro: Copiază

en: List View
ro: Vizualizare listă

en: Grid View
ro: Vizualizare grilă

en: Enter Preview Text…
ro: Introduceți textul de previzualizare …

en: Previous page
ro: Pagina anterioară

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: Add selected font to comparison
ro: Adăugați fontul selectat la comparație

en: Remove selected font from comparison
ro: Eliminați fontul selectat din comparație

en: Pinned Comparisons
ro: Comparații fixate

en: Select background color
ro: Selectați culoarea de fundal

en: Select text color
ro: Selectați culoarea textului

en: Discard
ro: Renunțaţi

en: Running applications may require a restart to reflect any changes.
ro: Aplicațiile care rulează pot necesita o repornire pentru a reflecta orice modificare.

en: Save
ro: Salvați

en: Back
ro: Înapoi

en: Search Orthographies…
ro: Căutați ortografii …

en: Deselect All
ro: Deselectați toate

en: Minimum Coverage
ro: Acoperire minimă

en: Clear selected filter
ro: Ștergeți filtrul selectat

en: Created :
ro: Creat :

en: Save current comparison
ro: Salvați comparația actuală

en: Remove selected comparison
ro: Eliminați comparația selectată

en: Restore selected comparison
ro: Restabiliți comparația selectată

en: Increase preview size
ro: Măriți dimensiunea previzualizării

en: Decrease preview size
ro: Reduceți dimensiunea previzualizării

en: Reset preview size
ro: Resetați dimensiunea previzualizării

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Quit the application
ro: Părăsiți aplicația

en: Mode
ro: Mod

en: Switch to Manage mode
ro: Comutarea la modul Gestionare

en: Switch to Browse mode
ro: Treceți la modul Navigare

en: Switch to Compare mode
ro: Treceți la modul Comparare

en: Preview Mode
ro: Mod de previzualizare

en: Switch to Standard preview
ro: Treceți la previzualizarea standard

en: Switch to Waterfall preview
ro: Treceți la previzualizarea Waterfall

en: Switch to Body Text preview
ro: Treceți la previzualizarea textului corpului

en: Categories
ro: Categorii

en: Collections
ro: Colecţii

en: Edit selected category
ro: Editarea categoriei selectate

en: Add new collection
ro: Adăugare colecție nouă

en: Remove selected collection
ro: Eliminare colecția selectată

en: Subpixel Geometry
ro: Geometria subpixelului

en: Enter target family
ro: Introduceți familia țintă

en: Add substitute
ro: Adăugare înlocuitor

en: Remove substitute
ro: Eliminare înlocuitor

en: Enter substitute family
ro: Introduceți familia înlocuitoare

en: accept
ro: acceptă

en: default
ro: implicit

en: Titlebar Button Style
ro: Stil butoane bară titlu

en: Flat
ro: Plat

en: Name
ro: Denumire

en: Comment
ro: Comentariu

en: Executable
ro: Executabil

en: Arguments
ro: Argumente

en: Font Configuration
ro: Configurare font

en: Font Collections
ro: Colecții de fonturi

en: Installed Fonts
ro: Fonturi instalate

en: Custom Actions
ro: Acțiuni personalizate

en: Newest
ro: Cele mai recente

en: Most Popular
ro: Cele mai populare

en: Trending
ro: Trenduri

en: Sort Order
ro: Sortează ordinea

en: Handwriting
ro: Scriere de mână

en: Category
ro: Categorie

en: Variations
ro: Variaţii
