font-manager 0.7.9 - en to sv translation catalogue (450 entries)

en: A simple font management application for Gtk+ Desktop Environments
sv: En enkel teckensnittshanterare för GTK+ skrivbordsmiljöer

en: Font Manager is intended to provide a way for average users to easily manage desktop fonts, without having to resort to command line tools or editing configuration files by hand.
sv: Font Manager är avsett att tillhandahålla ett sätt för den genomsnittlige användaren att hantera teckensnitt på skrivbordet, utan att behöva använda kommandoradsverktyg eller redigera konfigurationsfiler för hand.

en: While designed primarily with the Gnome Desktop Environment in mind, it should work well with other Gtk+ desktop environments.
sv: Även om den är utformad främst med GNOME skrivbordsmiljö i åtanke, bör den fungera bra med andra GTK+ skrivbordsmiljöer.

en: Font Manager is NOT a professional-grade font management solution.
sv: Font Manager är INTE en lösning för professionell teckensnittshantering.

en: Preview, Compare and Manage Fonts
sv: Förhandsgranska, jämför och hantera teckensnitt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Graphics;Viewer;GNOME;GTK;Publishing;
sv: Grafik;Visare;GNOME;GTK;Publicering;

en: Font Viewer
sv: Teckensnittsvisare

en: A font viewer application for Gtk+ Desktop Environments
sv: En teckensnittsvisare för GTK+ skrivbordsmiljöer

en: Font Viewer allows previewing font files prior to installation. It features several ways to preview font files along with a character map and displays font properties and license details.
sv: Font Viewer kan förhandsvisa teckensnittsfiler före installation. Det finns flera sätt att förhandsgranska teckensnittsfiler tillsammans med en teckenuppsättning och den visar teckensnittsegenskaper och licensinformation.

en: Full featured font file preview application
sv: Program för förhandsvisning av teckensnitt

en: Install
sv: Installera

en: Install the selected font file
sv: Installera markerad teckensnittsfil

en: Install the selected font files
sv: Installera markerad teckensnittsfiler

en: Font Properties
sv: Teckensnittsegenskaper

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Waterfall
sv: Kaskad

en: Thin
sv: Tunn

en: Ultra-Light
sv: Ultralätt

en: Light
sv: Lätt

en: Semi-Light
sv: Semilätt

en: Book
sv: Bok

en: Semi-Bold
sv: Semifet

en: Bold
sv: Fet

en: Ultra-Bold
sv: Ultrafet

en: Heavy
sv: Tung

en: Ultra-Heavy
sv: Ultratung

en: Italic
sv: Kursiv

en: Oblique
sv: Sned

en: Ultra-Condensed
sv: Ultrakomprimerad

en: Extra-Condensed
sv: Extra komprimerad

en: Condensed
sv: Komprimerad

en: Semi-Condensed
sv: Semikomprimerad

en: Semi-Expanded
sv: Semiexpanderad

en: Expanded
sv: Expanderad

en: Extra-Expanded
sv: Extra expanderad

en: Ultra-Expanded
sv: Ultraexpanderad

en: Proportional
sv: Proportionerlig

en: Dual Width
sv: Dubbel bredd

en: Monospace
sv: Fast bredd

en: Charcell
sv: Teckencell

en: Unknown
sv: Okänt

en: None
sv: Ingen

en: Slight
sv: Liten

en: Default
sv: Standard

en: Legacy
sv: Äldre

en: Restricted License Embedding
sv: Begränsad licensinbäddning

en: Preview & Print Embedding
sv: Förhandsgransknings- & utskriftsinbäddning

en: Editable Embedding
sv: Redigerbar inbäddning

en: Preview & Print Embedding | No Subsetting
sv: Förhandsgransknings- & utskriftsinbäddning | Ingen underinställning

en: Editable Embedding | No Subsetting
sv: Redigerbar inbäddning | Ingen underinställning

en: Preview & Print Embedding | Bitmap Embedding Only
sv: Förhandsgransknings- & utskriftsinbäddning | Endast bitmap-inbäddning

en: Editable Embedding | Bitmap Embedding Only
sv: Redigerbar inbäddning | Endast bitmap-inbäddning

en: Preview & Print Embedding | No Subsetting | Bitmap Embedding Only
sv: Förhandsgransknings- & utskriftsinbäddning | Ingen underinställning | Endast bitmap-inbäddning

en: Editable Embedding | No Subsetting | Bitmap Embedding Only
sv: Redigerbar inbäddning | Ingen underinställning | Endast bitmap-inbäddning

en: Installable Embedding
sv: Installerbar-inbäddning

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Unknown Vendor
sv: Okänd leverantör

en: File does not contain license information.
sv: Filen innehåller ingen licensinformation.

en: Left Aligned
sv: Vänsterjusterat

en: Centered
sv: Centrerat

en: Fill
sv: Fyll

en: Right Aligned
sv: Högerjusterat

en: Edit preview text
sv: Redigera exempeltext

en: Undo changes
sv: Ångra ändringar

en: Characters
sv: Tecken

en: Properties
sv: Egenskaper

en: License
sv: Licens

en: Search available characters
sv: Sök tillgängliga tecken

en: PostScript Name
sv: PostScript-namn

en: Family
sv: Familj

en: Style
sv: Stil

en: Width
sv: Bredd

en: Slant
sv: Lutning

en: Weight
sv: Tjocklek

en: Spacing
sv: Mellanrum

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Vendor
sv: Leverantör

en: FileType
sv: Filtyp

en: Filesize
sv: Filstorlek

en: Regular
sv: Normal

en: Source Unavailable
sv: Källa ej tillgänglig

en: <Non Private Use High Surrogate>
sv: <Icke privat bruk Stor surrogat>

en: <Private Use High Surrogate>
sv: <Privat bruk Stor surrogat>

en: <Low Surrogate>
sv: <Liten surrogat>

en: <Private Use>
sv: <Privat bruk>

en: <Plane 15 Private Use>
sv: <Plan 15 Privat bruk>

en: <Plane 16 Private Use>
sv: <Plan 16 Privat bruk>

en: <not assigned>
sv: <inte tilldelad>

en: Other, Control
sv: Annat, Kontroll

en: Other, Format
sv: Annat, Format

en: Other, Not Assigned
sv: Annat, Inte tilldelat

en: Other, Private Use
sv: Annat, Privat användning

en: Other, Surrogate
sv: Annat, Surrogat

en: Letter, Lowercase
sv: gemener

en: Letter, Modifier
sv: Modifierare

en: Letter, Other
sv: Annat

en: Letter, Titlecase
sv: Inledande Versal

en: Letter, Uppercase
sv: VERSALER

en: Mark, Spacing Combining
sv: Markera, Kombinera blanksteg

en: Mark, Enclosing
sv: Markera, Omslut

en: Mark, Non-Spacing
sv: Markera, Ej blanksteg

en: Number, Decimal Digit
sv: Tal, Decimal siffra

en: Number, Letter
sv: Siffra, Bokstav

en: Number, Other
sv: Siffra, Annat

en: Punctuation, Connector
sv: Interpunktion, Koppling

en: Punctuation, Dash
sv: Interpunktion, Streck

en: Punctuation, Close
sv: Interpunktion, Stäng

en: Punctuation, Final Quote
sv: Interpunktion, Slutcitat

en: Punctuation, Initial Quote
sv: Interpunktion, Inledande citat

en: Punctuation, Other
sv: Interpunktion, Annat

en: Punctuation, Open
sv: Interpunktion, Öppen

en: Symbol, Currency
sv: Symbol, Valuta

en: Symbol, Modifier
sv: Symbol, Modifierare

en: Symbol, Math
sv: Symbol, Matematik

en: Symbol, Other
sv: Symbol, Annat

en: Separator, Line
sv: Separator, Rad

en: Separator, Paragraph
sv: Separator, Stycke

en: Separator, Space
sv: Separator, Blanksteg

en: Simple font management for GTK+ desktop environments
sv: Enkel teckensnittshantering för GTK+ skrivbordsmiljöer

en: 
        This program is free software: you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program.
    
        If not, see <http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt>.
sv: 
        Detta program är fri mjukvara! Du kan återdistribuera det och/eller
        modifiera det, under villkoren för GNU General Public License som
        den publiceras av Free Software Foundation. Antingen version 3 av
        licensen, eller valfri senare version.
    
        Programmet distribueras i hopp om att det skall vara användbart,
        men UTAN NÅGRA GARANTIER. Utan ens underförstådd garanti om
        SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR ETT VISST ÄNDAMÅL. 
        See GNU General Public License för mer detaljerad info.
    
        Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License
        tillsammans med det här programmet. 
    
        Om inte, se <http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt>.

en: Grouped by font width
sv: Grupperad efter teckenbredd

en: Grouped by font weight
sv: Grupperad efter teckenvikt

en: Grouped by font angle
sv: Grupperad efter teckenvinkel

en: Grouped by font spacing
sv: Grupperad efter teckenavstånd

en: Grouped by license type
sv: Grupperad efter licenstyp

en: Grouped by vendor
sv: Grupperad efter leverantör

en: Filetype
sv: Filtyp

en: Grouped by filetype
sv: Grupperad efter filtyp

en: All
sv: Alla

en: All Fonts
sv: Alla teckensnitt

en: Fonts available to all users
sv: Teckensnitt tillgängliga för alla användare

en: Family Kind
sv: Familjetyp

en: Only fonts which include Panose information will be grouped here.
sv: Endast teckensnitt som inkluderar Panose-information, kommer att grupperas här.

en: Any
sv: Alla

en: No Fit
sv: Ingen passning

en: Text and Display
sv: Text och visning

en: Script
sv: Skript

en: Decorative
sv: Dekorativ

en: Pictorial
sv: Bildmässigt

en: %i Variation  | %i Variations
sv[0]: %i variation
sv[1]: %i variationer

en: Enter Collection Name
sv: Ange kollektionsnamn

en: Copy to…
sv: Kopiera till…

en: Compress…
sv: Komprimera…

en: Rename…
sv: Byt namn…

en: Saved Comparison
sv: Sparade jämförelse

note: Translators : Please preserve the newline character somewhere in the middle of the string
en: Save the current comparison
    by clicking the + button
sv: Spara aktuell jämförelse
    genom att klicka på +

en: Select executable
sv: Välj körbar

en: _Select
sv: _Välj

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Select Destination
sv: Välj målmapp

en: Select files to install
sv: Välj filer att installera

en: _Open
sv: _Öppna

en: Select source folders
sv: Välj källmappar

en: Select fonts to remove
sv: Välj teckensnitt att ta bort

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Fonts installed in your home directory will appear here.
sv: Teckensnitt installerade i din hemkatalog visas här.

en: Remove selected font from collection
sv: Ta bort markerat teckensnitt från kollektionen

en: Expand all
sv: Expandera alla

en: Search Families…
sv: Söker teckensnitt…

en: Case insensitive search of family names.
    
    Start search using %s to filter based on filepath.
    Start search using %s to filter based on characters.
sv: Skiftlägesokänslig sökning av familjnamn.
    
    Starta sökningen med %s för att filtrera baserat på sökväg.
    Starta sökningen med %s för att filtrera baserat på tecken.

en: Collapse all
sv: Komprimera alla

note: Translators : Even though singular form is not used yet, it is here to make for a proper ngettext call. Still it is advisable to translate it.
en: %i selected item | %i selected items
sv[0]: %i markerat objekt
sv[1]: %i markerade objekt

en: Copy Location
sv: Kopiera plats

en: Show in Folder
sv: Visa i mapp

en: Enable selected items
sv: Aktivera markerade objekt

en: Disable selected items
sv: Inaktivera markerade objekt

en: Browse
sv: Bläddra

en: Compare
sv: Jämför

en: Manage
sv: Hantera

en: Afrikaans
sv: Afrikaan

en: Aleut Cyrillic
sv: Aleut kyrilliska

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Archaic Greek Letters
sv: Arkaiska grekiska bokstäver

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Astronomy
sv: Astronomi

en: Balinese
sv: Balinesiska

en: Basic Cyrillic
sv: Grundläggande kyrilliska

en: Basic Greek
sv: Grundläggande grekiska

en: Basic Latin
sv: Grundläggande latin

en: Buginese
sv: Buginesiska

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
sv: Unified kanadensiska aboriginal syllabics

en: Carian
sv: Kariska

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Cherokee
sv: Cherokesiska

en: Chess Symbols
sv: Schacksymboler

note: CJK entries added manually
en: CJK Unified
sv: CJK enhetlig

en: CJK Unified Extension A
sv: CJK enhetligt tillägg A

en: CJK Unified Extension B
sv: CJK enhetligt tillägg B

en: CJK Unified Extension C
sv: CJK enhetligt tillägg C

en: CJK Unified Extension D
sv: CJK enhetligt tillägg D

en: CJK Unified Extension E
sv: CJK enhetligt tillägg E

en: CJK Compatibility Ideographs
sv: CJK-kompatibilitetsideografier

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
sv: Tillägg till CJK-kompatibilitetsideografier

en: Coptic
sv: Koptiska

en: Currencies
sv: Valutor

en: Cypriot Syllabary
sv: Cypriotiska syllabary

en: Dutch
sv: Nederländska

en: Egyptian Hieroglyphs
sv: Egyptiska Hieroglyfer

en: Emoticons
sv: Uttryckssymboler

en: Ethiopic
sv: Etiopiska

note: This "orthography" contains only the euro symbol... { "Euro", "Euro" },
en: Farsi
sv: Persiska

en: Food and Drink
sv: Mat och dryck

en: Full Cyrillic
sv: Fullständig kyrilliska

en: Georgian
sv: Georgiska

en: Glagolitic
sv: Glagolitiska

en: Gothic
sv: Gotiska

en: Korean Hangul
sv: Koreansk hangul

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Korean Jamo
sv: Koreansk Jamo

en: Javanese
sv: Javanesiska

en: Japanese Jinmeiyo
sv: Japansk Jinmeiyo

en: Japanese Joyo
sv: Japansk Joyo

en: Japanese Kana
sv: Japansk Kana

en: Kazakh
sv: Kazakiska

en: Japanese Kokuji
sv: Japansk Kokuji

en: Lao
sv: Laotiska

en: Latin Ligatures
sv: Latinska ligaturer

en: Linear B Ideograms
sv: Linjära B-Ideogram

en: Linear B Syllabary
sv: Linjär B Syllabary

en: Mathematical Greek
sv: Matematisk grekiska

en: Mathematical Latin
sv: Matematisk latin

en: Mathematical Numerals
sv: Matematiska siffror

en: Mathematical Operators
sv: Matematiska operatorer

en: MeroiticCursive
sv: MeroiticKursiv

en: Meroitic Hieroglyphs
sv: Meroitiska hieroglyfer

en: Mongolian
sv: Mongoliska

en: New Tai Lue
sv: Nya Tai Lue

en: N’Ko
sv: N'Ko

en: Old Italic
sv: Gammal kursiv

en: Old South Arabian
sv: Gammal Sydarabiska

en: Osmanya
sv: Osmanska

en: Pan African Latin
sv: Panafrikansk latin

en: Polynesian
sv: Polynesiska

en: Polytonic Greek
sv: Polytonisk grekiska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Runic
sv: Runor

en: Simplified Chinese
sv: Förenklad kinesiska

en: South Korean Hanja
sv: Sydkoreansk hanja

en: Sundanese
sv: Sundanesiska

en: Syriac
sv: Syriska

en: Thai
sv: Thailändska

en: Tibetan
sv: Tibetanska

en: Traditional Chinese
sv: Traditionell kinesiska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Uighur
sv: Uiguriska

en: Vedic Extensions
sv: Vediska tillägg

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Western European
sv: Västeuropeiska

en: Chinese Zhuyin Fuhao
sv: Kinesiska Zhuyin Fuhao

note: Translators : Coverage refers to the amount of support the font provides for an orthography. This will be displayed as "Coverage : XXX%" in the interface.
en: Coverage
sv: Täckning

en: Supported Orthographies
sv: Ortografier som stöds

en: Update in progress
sv: Uppdatering pågår

en: Updating Database — Fonts
sv: Uppdaterar databas — Teckensnitt

en: Updating Database — Metadata
sv: Uppdaterar databas — Metadata

en: Updating Database — Orthography
sv: Uppdaterar databas — Ortografi

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangenbordsgenvägar

en: Help
sv: Hjälp

en: About
sv: Om

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: User Data
sv: Användardata

note: HAVE_WEBKIT
en: Add Fonts
sv: Lägg till teckensnitt

en: Remove Fonts
sv: Ta bort teckensnitt

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Select Exported Data
sv: Välj exporterad data

en: Copying files…
sv: Kopierar filer…

en: New Collection
sv: Ny kollektion

en: Created : %s
sv: Skapad: %s

en: Disabled
sv: Avaktiverad

en: Fonts which have been disabled
sv: Teckensnitt som har inaktiverats

en: Filter based on supported orthographies
sv: Filter baserat på ortografier som stöds

en: Unsorted
sv: Osorterat

en: Fonts not present in any collection
sv: Teckensnitt som inte finns i någon kollektion

en: User
sv: Användare

en: Fonts available only to you
sv: Teckensnitt tillgängliga endast för dig

en: Interface Font
sv: Teckensnitt för gränssnitt

en: Font used throughout interface.
sv: Teckensnitt som används i hela gränssnittet.

en: Document Font
sv: Dokumentteckensnitt

en: Font used for reading documents.
sv: Teckensnitt för att läsa dokument.

en: Monospace Font
sv: Monospace teckensnitt

en: Monospaced (fixed-width) font for use in locations such as terminals.
sv: Monospace (fixerad bredd) teckensnitt för användning på platser såsom terminal.

en: Text Scaling Factor
sv: Textskalningsfaktor

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size
sv: Faktor för att förstora eller minska textvisning, utan att ändra teckenstorlek.

en: Antialiasing
sv: Kantutjämning

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts.
sv: Typ av kantutjämning vid rendering av teckensnitt.

en: RGBA order
sv: RGBA-ordning

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to rgba.
sv: Ordningen för subpixel-objekt på en LCD-skärm. Används endast när kantutjämningen är satt till RGBA.

en: Hinting
sv: Hintning

en: The type of hinting to use when rendering fonts.
sv: Typ av hintning vid rendering av teckensnitt.

en: GNOME desktop settings schema not found
sv: Skrivbordsinställningsschema för GNOME hittades inte

en: Select save to generate a fontconfig configuration file from the above settings.
    
    Select discard to remove the configuration file and revert to the default settings.
    
    Note that not all environments/applications will honor these settings.
sv: Välj Spara, för att generera en fontconfig konfigurationsfil från ovanstående inställningar.
    
    Välj Ignorera för att ta bort konfigurationsfilen och återgå till standardinställningarna.
    
    Notera att inte alla miljöer/ program kommer att hedra dessa inställningar.

en: Settings saved to file.
sv: Inställningar sparade till fil.

en: Removed configuration file.
sv: Tog bort konfigurationsfil.

en: Target DPI
sv: Mål-DPI

en: Scale Factor
sv: Skalningsfaktor

en: LCD Filter
sv: LCD-filter

en: Antialias
sv: Kantutjämning

en: Enable Autohinter
sv: Aktivera automatisk hintning

en: Hinting Style
sv: Hintningsstil

en: Use Embedded Bitmaps
sv: Använd inbäddade bitmappar

en:  Size Restrictions
sv:  Storleksbegränsning

en:  Apply settings to point sizes
sv:  Tillämpa inställningar för punktstorlekar

en: Smaller than
sv: Mindre än

en: Larger than
sv: Större än

en: Add alias
sv: Lägg till alias

en: Remove selected alias
sv: Ta bort valda alias

en: Font Substitutions
sv: Teckensnittsersättningar

en: Easily substitute one font family for another.
sv: Ersätt enkelt ett teckensnitt med ett annat.

en: To add a new substitute click the add button in the toolbar.
sv: Klicka på "Lägg till" i verktygsfältet, för att lägga till en ny ersättare.

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Sources
sv: Källor

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Substitutions
sv: Ersättningar

en: Display
sv: Visning

en: Actions defined here will be added to the font list context menu.
    
    By default the filepath for the selected font will be appended to the end of the argument list.
    To control where the filepath is inserted use FILEPATH as a placeholder.
    If FAMILY or STYLE are found in the argument list they will also be replaced.
sv: Åtgärder som definieras här kommer att läggas till i teckensnittslistans snabbmeny.
    
    Som standard kommer sökvägen för det valda teckensnittet att läggas till i slutet av argumentlistan.
    Om du vill styra var sökvägen infogas använder du FILEPATH som platshållare.
    Om FAMILY eller STYLE hittas i argumentlistan kommer de också att ersättas.

en: User Actions
sv: Användaråtgärder

en: Custom context menu entries
sv: Anpassade snabbmenyposter

en: Wide Layout
sv: Bred layout

en: Only When Maximized
sv: Endast vid maximerad

en: Client Side Decorations
sv: Dekorationer på klientsidan

en: Enable Animations
sv: Aktivera animationer

en: Prefer Dark Theme
sv: Föredra mörkt tema

en: CSD enabled. Change will take effect next time the application is started.
sv: CSD är aktiverat. Ändring tillämpas nästa gång programmet startas.

en: CSD disabled. Change will take effect next time the application is started.
sv: CSD är inaktiverat. Ändring tillämpas nästa gång programmet startas.

en: Fonts in any folders listed here will be available within the application.
    
    They will not be visible to other applications until the source is actually enabled.
    
    Note that not all environments/applications will honor these settings.
sv: Teckensnitt i alla mappar som anges här kommer att finnas tillgängliga i programmet.
    
    De kommer inte att vara synliga för andra program förrän källan verkligen är aktiverad.
    
    Notera att inte alla miljöer/program kommer att hedra dessa inställningar.

en: Font Sources
sv: Teckensnittskällor

en: Easily add or preview fonts without actually installing them.
sv: Lägg till eller förhandsgranska teckensnitt utan att installera dem.

en: To add a new source simply drag a folder onto this area or click the add button in the toolbar.
sv: Dra en mapp till det här fältet eller klicka på "Lägg till" i verktygsfältet, för att lägga till en ny källa.

en: Case insensitive search of family names.
sv: Skiftlägesokänslig sökning av familjnamn.

en: Error procesing data
sv: Kunde inte bearbeta data

en: Network Error
sv: Nätverksfel

en: Please check your network settings
sv: Kontrollera dina nätverksinställningar

en: Client Error
sv: Klientfel

en: Try restarting the application. If the issue persists, please file a bug.
sv: Försök starta om programmet. Posta gärna en felrapport om problemet kvarstår.

en: Server Error
sv: Serverfel

en: Network Offline
sv: Nätverket offline

note: Translators : Avoid translating "Google Fonts" in this message, if possible
en: An active internet connection is required to access the Google Fonts catalog
sv: En aktiv internetanslutning krävs för att få tillgång till Google Fonts-katalogen

en: Chinese (Hong Kong)
sv: Kinesiska (Hong Kong)

en: Chinese (Simplified)
sv: Kinesiska (Förenklad)

en: Chinese (Traditional)
sv: Kinesiska (Traditionell)

en: Cyrillic
sv: Cyrilliska

en: Cyrillic Extended
sv: Cyrilliska Utökad

en: Greek
sv: Grekiska

en: Greek Extended
sv: Grekiska Utökad

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Latin Extended
sv: Latin Utökad

note: TRANSLATORS : The replacement character here refers to a language name
en: No sample for %s available
sv: Inget exempel för %s tillgängligt

en: Please file an issue requesting an update to available samples.
sv: Registrera ett ärende för att begära en uppdatering av tillgängliga exempel.

en: Update Family
sv: Uppdatera familj

en: Update Font
sv: Uppdatera teckensnitt

en: Remove Family
sv: Ta bort familj

en: Remove Font
sv: Ta bort teckensnitt

en: Download Family
sv: Ladda ner familj

en: Download Font
sv: Ladda ner teckensnitt

en: %i Language Sample Available  | %i Language Samples Available
sv[0]: %i språkexempel tillgängligt
sv[1]: %i språkexempel tillgängliga

en: ExtraLight
sv: Extra lätt

en: SemiBold
sv: Semifet

en: ExtraBold
sv: Extra fet

en: Black
sv: Svart

en: Preview font files before installing them.
sv: Förhandsgranska teckensnitt före installation.

en: To preview a font simply drag it onto this area.
sv: Dra ett teckensnitt till det här området, för att förhandsgranska.

en: No file selected
sv: Ingen fil vald

en: Or unsupported filetype.
sv: Eller filtyp utan stöd.

en: Newer version already installed
sv: Nyare version är redan installerad

en: Installed
sv: Installerad

en: Install Font
sv: Installera teckensnitt

en: Copy
sv: Kopiera

en: List View
sv: Listvy

en: Grid View
sv: Ikonvy

en: Enter Preview Text…
sv: Ange förhandsvisningstext…

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Collection Name
sv: Kollektionsnamn

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: Add selected font to comparison
sv: Lägg till markerat teckensnitt för jämförelse

en: Remove selected font from comparison
sv: Ta bort markerat teckensnitt från jämförelsen

en: Pinned Comparisons
sv: Fästa jämförelser

en: Select background color
sv: Välj bakgrundsfärg

en: Select text color
sv: Välj textfärg

en: Discard
sv: Ignorera

en: Running applications may require a restart to reflect any changes.
sv: Program som körs, kanske måste startas om för att tillämpa ändringar.

en: Save
sv: Spara

en: Back
sv: Tillbaka

en: Search Orthographies…
sv: Sök ortografier…

en: Deselect All
sv: Avmarkera alla

en: Minimum Coverage
sv: Minsta täckning

en: Clear selected filter
sv: Rensa valt filter

en: Created :
sv: Skapad :

en: Save current comparison
sv: Spara aktuell jämförelse

en: Remove selected comparison
sv: Ta bort markerad jämförelse

en: Restore selected comparison
sv: Återställ markerad jämförelse

en: General
sv: Allmänt

en: Increase preview size
sv: Minska förhandsgranskningsstorlek

en: Decrease preview size
sv: Öka förhandsvisningsstorlek

en: Reset preview size
sv: Återställ granskningsstorlek

en: Reload
sv: Uppdatera

en: Quit the application
sv: Avsluta programmet

en: Mode
sv: Läge

en: Switch to Manage mode
sv: Växla till hanteringsläge

en: Switch to Browse mode
sv: Växla till bläddringsläge

en: Switch to Compare mode
sv: Växla till jämförelseläge

en: Preview Mode
sv: Förhandsgranskningsläge

en: Switch to Standard preview
sv: Växla till standardgranskningsläge

en: Switch to Waterfall preview
sv: Växla till kaskadgranskning

en: Switch to Body Text preview
sv: Växla till brödtextgranskning

en: Categories
sv: Kategorier

en: Collections
sv: Samlingar

en: Edit selected category
sv: Redigera vald kategori

en: Add new collection
sv: Lägg till ny kollektion

en: Remove selected collection
sv: Ta bort markerad kollektion

en: Subpixel Geometry
sv: Subpixel-geometri

en: Enter target family
sv: Ange målteckensnitt

en: Add substitute
sv: Lägg till ersättare

en: Remove substitute
sv: Ta bort ersättare

en: Enter substitute family
sv: Ange ersättningsteckensnitt

en: prefer
sv: föredra

en: accept
sv: acceptera

en: default
sv: standard

en: Titlebar Button Style
sv: Knappstil för rubrikfält

en: Flat
sv: Platt

en: Name
sv: Namn

en: Comment
sv: Kommentar

en: Executable
sv: Körbar

en: Arguments
sv: Argument

en: Font Configuration
sv: Teckensnittsinställning

en: Font Collections
sv: Teckensnittskollektioner

en: Installed Fonts
sv: Installerade teckensnitt

en: Custom Actions
sv: Anpassade åtgärder

en: Display line size in Waterfall Preview
sv: Visa radstorlek i kaskadliknande förhandsgranskning

en: Waterfall Preview Size Settings
sv: Storleksinställning för kaskadgranskning

en: Up to 48 points (Linear Scaling)
sv: Upp till 48 punkter (linjär skalning)

en: Up to 72 points (1.1 Common Ratio)
sv: Upp till 72 punkter (1,1 vanligt förhållande)

en: Up to 96 points (Linear Scaling)
sv: Upp till 96 punkter (linjär skalning)

en: Up to 96 points (1.1 Common Ratio)
sv: Upp till 96 punkter (1,1 vanligt förhållande)

en: Up to 120 points (1.2 Common Ratio)
sv: Upp till 120 punkter (1,2 vanligt förhållande)

en: Up to 144 points (1.3 Common Ratio)
sv: Upp till 144 punkter (1,3 vanligt förhållande)

en: Up to 192 points (1.4 Common Ratio)
sv: Upp till 192 punkter (1,4 vanligt förhållande)

en: Custom Size Settings
sv: Anpassat

en: Minimum Waterfall Preview Point Size
sv: Minsta punktstorlek för kaskadliknande förhandsgranskning

en: Maximum Waterfall Preview Point Size
sv: Största punktstorlek för kaskadliknande förhandsgranskning

en: Higher values may adversely affect performance
sv: Högre värden kan påverka prestanda negativt

en: Waterfall Preview Point Size Common Ratio
sv: Punktstorlek för kaskadliknande förhandsgranskning

en: Newest
sv: Nyast

en: Most Popular
sv: Mest populär

en: Trending
sv: Trend

en: Sort Order
sv: Sorteringsordning

en: Handwriting
sv: Handskrift

en: Category
sv: Kategori

en: Variations
sv: Variationer
