font-manager 0.8.5 - en to tr translation catalogue (475 entries)

en: Font Manager
tr: Yazı Tipi Yöneticisi

en: A simple font management application for Gtk+ Desktop Environments
tr: Gtk+ Masaüstü Ortamları için basit bir yazı tipi yönetim uygulaması

en: Font Manager is intended to provide a way for average users to easily manage desktop fonts, without having to resort to command line tools or editing configuration files by hand.
tr: Yazı Tipi Yöneticisi, ortalama kullanıcılara, komut satırı araçlarına başvurmaya veya yapılandırma dosyalarını elle düzenlemeye gerek kalmadan yazı tiplerini yönetmek için kolay bir yol olmayı amaçlamıştır.

en: While designed primarily with the Gnome Desktop Environment in mind, it should work well with other Gtk+ desktop environments.
tr: Öncelikli olarak Gnome Masaütü Ortamı düşünülerek tasarlanmış olsa da diğer Gtk+ masaüstü ortamlarıyla da iyi çalışmalıdır.

en: Font Manager is NOT a professional-grade font management solution.
tr: Yazı Tipi Yöneticisi profesyonel düzeyde bir yazı tipi yönetim çözümü DEĞİLDİR.

en: Preview, Compare and Manage Fonts
tr: Yazı Tiplerini Önizleyin, Karşılaştırın ve Yönetin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Graphics;Viewer;GNOME;GTK;Publishing;
tr: Grafik;Görüntüleyici;GNOME;GTK;Yayıncılık;

en: Font Viewer
tr: Yazı Tipi Görüntüleyici

en: A font viewer application for Gtk+ Desktop Environments
tr: Gtk+ Masaüstü Ortamları için bir yazı tipi görüntüleyici uygulaması

en: Font Viewer allows previewing font files prior to installation. It features several ways to preview font files along with a character map and displays font properties and license details.
tr: Yazı Tipi Görüntüleyici yazı tiplerini yüklemeden önce önizlenmesini sağlar. Karakter haritaları ile birlikte yazı tipi dosyalarının önizlenmesi için çeşitli yollar sunar ve yazı tipi özellikleri ile lisans detaylarını gösterir.

en: Full featured font file preview application
tr: Tam özellikli yazı tipi dosyası önizleme uygulaması

en: Install
tr: Yükle

en: Install the selected font file
tr: Seçili yazı tipi dosyasını yükle

en: Install the selected font files
tr: Seçili yazı tipi doyalarını yükle

en: Font Properties
tr: Yazı Tipi Özellikleri

en: Preview
tr: Önizle

en: Waterfall
tr: Şelale

en: Thin
tr: İnce

en: Ultra-Light
tr: Aşırı İnce

en: Light
tr: Hafif

en: Semi-Light
tr: Yarı Hafif

en: Book
tr: Kitap

en: Medium
tr: Orta

en: Semi-Bold
tr: Yarı Kalın

en: Bold
tr: Kalın

en: Ultra-Bold
tr: Aşırı Kalın

en: Heavy
tr: Ağır

en: Ultra-Heavy
tr: Aşırı Ağır

en: Italic
tr: İtalik

en: Oblique
tr: Eğik

en: Ultra-Condensed
tr: Aşırı Dar

en: Extra-Condensed
tr: Fazla Dar

en: Condensed
tr: Dar

en: Semi-Condensed
tr: Yarı Dar

en: Semi-Expanded
tr: Yarı Geniş

en: Expanded
tr: Geniş

en: Extra-Expanded
tr: Fazla Geniş

en: Ultra-Expanded
tr: Aşırı Geniş

en: Proportional
tr: Orantılı

en: Dual Width
tr: Çift Genişlik

en: Monospace
tr: Eşaralıklı

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: RGB
tr: RGB (Kırmızı-Yeşil-Mavi)

en: BGR
tr: BGR (Mavi-Yeşil-Kırmızı)

en: VRGB
tr: VRGB (Dikey Kırmızı-Yeşil-Mavi)

en: VBGR
tr: VBGR (Dikey Mavi-Yeşil-Kırmızı)

en: None
tr: Hiçbiri

en: Slight
tr: Hafif

en: Full
tr: Tam

en: Default
tr: Varsayılan

en: Legacy
tr: Eski

en: Restricted License Embedding
tr: Kısıtlı Lisans Yerleştirme

en: Preview & Print Embedding
tr: Önizleme ve Yazdırma Yerleştirme

en: Editable Embedding
tr: Düzenlenebilir Yerleştirme

en: Preview & Print Embedding | No Subsetting
tr: Önizleme Ve Yazdırma Yerleştirme | Alt Kümeleme Yok

en: Editable Embedding | No Subsetting
tr: Düzenlenebilir Yerleştirme | Alt Kümeleme Yok

en: Preview & Print Embedding | Bitmap Embedding Only
tr: Önizleme ve Yazdırma Yerleştirme | Sadece Bit Eşlem Yerleştirme

en: Editable Embedding | Bitmap Embedding Only
tr: Düzenlenebilir Yerleştirme | Sadece Bit Eşlem Yerleştirme

en: Preview & Print Embedding | No Subsetting | Bitmap Embedding Only
tr: Önizleme ve Yazdırma Yerleştirme | Alt Kümeleme Yok | Sadece Bit Eşlem Yerleştirme

en: Editable Embedding | No Subsetting | Bitmap Embedding Only
tr: Düzenlenebilir Yerleştirme | Alt Kümeleme Yok | Sadece Bit Eşlem Yerleştirme

en: Installable Embedding
tr: Yüklenebilir Yerleştirme

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Unknown Vendor
tr: Bilinmeyen Sağlayıcı

en: File does not contain license information.
tr: Dosya lisans bilgisi içermiyor.

en: Left Aligned
tr: Sola Hizalı

en: Centered
tr: Merkezde

en: Fill
tr: Doldur

en: Right Aligned
tr: Sağa Hizalı

en: Edit preview text
tr: Önizleme yazısını düzenle

en: Undo changes
tr: Değişiklikleri geri al

en: Characters
tr: Karakterler

en: Properties
tr: Özellikler

en: License
tr: Lisans

en: Search available characters
tr: Mevcut karakterleri ara

en: PostScript Name
tr: PostScript Adı

en: Family
tr: Aile

en: Style
tr: Tarz

en: Width
tr: Genişlik

en: Slant
tr: Eğim

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Spacing
tr: Aralık

en: Version
tr: Sürüm

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Vendor
tr: Sağlayıcı

en: FileType
tr: Dosya Türü

en: Filesize
tr: Dosya Boyutu

en: Regular
tr: Düz

en: Source Unavailable
tr: Kaynak Kullanılamıyor

en: <Non Private Use High Surrogate>
tr: <Özel Olmayan Kullanım Yüksek Vekil>

en: <Private Use High Surrogate>
tr: <Özel Kullanım Yüksek Vekil>

en: <Low Surrogate>
tr: <Düşük Vekil>

en: <Private Use>
tr: <Özel Kullanım>

en: <Plane 15 Private Use>
tr: <Düzlem 15 Özel Kullanım>

en: <Plane 16 Private Use>
tr: <Düzlem 16 Özel Kullanım>

en: <not assigned>
tr: <atanmamış>

en: Other, Control
tr: Diğer, Kontrol

en: Other, Format
tr: Diğer, Biçim

en: Other, Not Assigned
tr: Diğer, Atanmamış

en: Other, Private Use
tr: Diğer, Özel Kullanım

en: Other, Surrogate
tr: Diğer, Vekil

en: Letter, Lowercase
tr: Harf, Küçük Harf

en: Letter, Modifier
tr: Harf, Değiştirici

en: Letter, Other
tr: Harf, Diğer

en: Letter, Titlecase
tr: Harf, Başlık

en: Letter, Uppercase
tr: Harf, Büyük Harf

en: Mark, Spacing Combining
tr: İşaret, Aralık Birleştirme

en: Mark, Enclosing
tr: İşaret, Çevreleme

en: Mark, Non-Spacing
tr: İşaret, Aralık Yok

en: Number, Decimal Digit
tr: Sayı, Ondalık Basamak

en: Number, Letter
tr: Sayı, Harf

en: Number, Other
tr: Sayı, Diğer

en: Punctuation, Connector
tr: Noktalama, Birleştirici

en: Punctuation, Dash
tr: Noktalama, Kısa Çizgi

en: Punctuation, Close
tr: Noktalama, Kapanış

en: Punctuation, Final Quote
tr: Noktalama, Alıntı Sonu

en: Punctuation, Initial Quote
tr: Noktalama, Alıntı Başı

en: Punctuation, Other
tr: Noktalama, Diğer

en: Punctuation, Open
tr: Noktalama, Açılış

en: Symbol, Currency
tr: Simge, Para Birimi

en: Symbol, Modifier
tr: Simge, Düzenleyici

en: Symbol, Math
tr: Simge, Matematik

en: Symbol, Other
tr: Simge, Diğer

en: Separator, Line
tr: Ayırıcı, Satır

en: Separator, Paragraph
tr: Ayırıcı, Paragraf

en: Separator, Space
tr: Ayırıcı, Boşluk

en: Simple font management for GTK+ desktop environments
tr: GTK+ masaüstü ortamları için basit yazı tipi yönetimi

en: 
        This program is free software: you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program.
    
        If not, see <http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt>.
tr: 
        Bu program özgür yazılımdır: Özgür Yazılım Vakfı tarafından
        yayınlanan GNU Genel Kamu Lisansı koşulları altında yeniden
        dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz, Lisans'ın 3. sürümünde
        veya (seçiminizle) sonraki herhangi bir sonraki sürümde.
    
        Bu program faydalı olacağı umuduyla dağıtılmıştır, ama HERHANGİ
        BİR GARANTİ OLMADAN; SATILABİLİRLİK veya BELİRLİ BİR
        AMACA UYGUNLUK ima edilmiş garantisi bile olmadan. Daha
        fazla detay için GNU Genel Kamu Lisansı'na bakınız.
    
        Bu programla birlikte GNU Genel Kamu Lisansı'nın
        bir kopyasını almış olmalısınız.
    
        Eğer almadıysanız, bkz. <http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt>.

en: Grouped by font width
tr: Yazı tipi genişliğine göre gruplandırılmış

en: Grouped by font weight
tr: Yazı tipi ağırlığına göre gruplandırılmış

en: Grouped by font angle
tr: Yazı tipi açısına göre gruplandırılmış

en: Grouped by font spacing
tr: Yazı tipi aralığına göre gruplandırılmış

en: Grouped by license type
tr: Lisans türüne göre gruplandırılmış

en: Grouped by vendor
tr: Sağlayıcıya göre gruplandırılmış

en: Filetype
tr: Dosya Türü

en: Grouped by filetype
tr: Dosya türüne göre gruplandırılmış

en: All
tr: Tümü

en: All Fonts
tr: Tüm Yazı Tipleri

en: System
tr: Sistem

en: Fonts available to all users
tr: Tüm kullanıcılar için kullanılabilir yazı tipleri

en: Family Kind
tr: Aile Tipi

en: Only fonts which include Panose information will be grouped here.
tr: Burada yalnızca Pano bilgilerini içeren yazı tipleri gruplandırılacaktır.

en: Any
tr: Herhangi

en: No Fit
tr: Sığdırma Yok

en: Text and Display
tr: Metin ve Görüntü

en: Script
tr: Komut Dosyası

en: Decorative
tr: Dekoratif

en: Pictorial
tr: Resimsel

en: %i Variation  | %i Variations
tr[0]: %i Değişimi
tr[1]: %i Değişimleri

en: Enter Collection Name
tr: Koleksiyon Adını Girin

en: Copy to…
tr: Şuraya kopyala…

en: Compress…
tr: Sıkıştır…

en: Rename…
tr: Yeniden adlandır…

en: Saved Comparison
tr: Kaydedilmiş Karşılaştırma

note: Translators : Please preserve the newline character somewhere in the middle of the string
en: Save the current comparison
    by clicking the + button
tr: + düğmesine basarak geçerli
    karşılaştırmayı kaydet

en: Select executable
tr: Çalıştırma dosyasını seçiniz

en: _Select
tr: _Seç

en: _Cancel
tr: _İptal

en: Select Destination
tr: Hedef Seç

en: Select files to install
tr: Yüklenecek dosyaları seçin

en: _Open
tr: _Aç

en: Select source folders
tr: Kaynak klasörleri seçin

en: Select fonts to remove
tr: Kaldırılacak yazı tiplerini seçin

en: _Delete
tr: _Sil

en: Fonts installed in your home directory will appear here.
tr: Ev dizinine yüklenmiş yazı tipleri burada görünecek.

en: Remove selected font from collection
tr: Seçili yazı tipini koleksiyondan kaldır

en: Expand all
tr: Tümünü Genişlet

en: Search Families…
tr: Aileleri Ara…

en: Case insensitive search of family names.
    
    Start search using %s to filter based on filepath.
    Start search using %s to filter based on characters.
tr: Aile adlarında büyük/küçük harfe duyarsız arama.
    
    Dosya yoluna göre filtrelemek için %s kullanarak aramayı başlatın.
    Karakterlere göre filtrelemek için %s kullanarak aramayı başlatın.

en: Collapse all
tr: Tümünü daralt

en: Copy Location
tr: Konumu Kopyala

en: Show in Folder
tr: Klasörde Göster

en: Browse
tr: Göz At

en: Compare
tr: Karşılaştır

en: Manage
tr: Yönet

en: Afrikaans
tr: Afrikaanca

en: Aleut Cyrillic
tr: Aleut Kiril

en: Aleut Latin
tr: Aleut Latince

en: Arabic
tr: Arapça

en: Archaic Greek Letters
tr: Arkaik Yunan Harfleri

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Astronomy
tr: Astronomi

en: Balinese
tr: Bali Dili

en: Baltic
tr: Baltık Dili

en: Basic Cyrillic
tr: Temel Kiril

en: Basic Greek
tr: Temel Yunanca

en: Basic Latin
tr: Temel Latince

en: Bengali
tr: Bengalce

en: Brāhmī
tr: Brahmi

en: Buginese
tr: Bugice

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
tr: Birleşik Kanada Aborijin Heceleri

en: Carian
tr: Karyak

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Central European
tr: Orta Avrupa

en: Chakma
tr: Çakma Dili

en: Cham
tr: Çam Dili

en: Cherokee
tr: Çerokice

en: Chess Symbols
tr: Satranç Sembolleri

note: CJK entries added manually
en: CJK Unified
tr: CJK Birleşik

en: CJK Unified Extension A
tr: CJK Birleşik Uzantısı A

en: CJK Unified Extension B
tr: CJK Birleşik Uzantısı B

en: CJK Unified Extension C
tr: CJK Birleşik Uzantısı C

en: CJK Unified Extension D
tr: CJK Birleşik Uzantısı D

en: CJK Unified Extension E
tr: CJK Birleşik Uzantısı E

en: CJK Compatibility Ideographs
tr: CJK Uyumluluk İdeografları

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
tr: CJK Uyumluluk İdeografları Eki

note: End CJK entries
en: Claudian Letters
tr: Klaudian Harfleri

en: Coptic
tr: Kıptice

en: Currencies
tr: Para Birimleri

en: Cypriot Syllabary
tr: Kıbrıs Heceleri

en: Dutch
tr: Felemenkçe

en: Egyptian Hieroglyphs
tr: Mısır Hiyeroglifleri

en: Emoticons
tr: İfadeler

en: Ethiopic
tr: Etiyopya Dili

note: This "orthography" contains only the euro symbol... { "Euro", "Euro" },
en: Farsi
tr: Farsça

en: Food and Drink
tr: Yiyecek ve İçecek

en: Full Cyrillic
tr: Tam Kiril

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: Glagolitic
tr: Glagolitik

en: Gothic
tr: Gotik

en: Gujarati
tr: Guceratça

en: Korean Hangul
tr: Korece Hangul

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Igbo Onwu
tr: İbo Onwu

en: Korean Jamo
tr: Kore Jamosu

en: Javanese
tr: Cavaca

en: Japanese Jinmeiyo
tr: Japon Jinmeiyo

en: Japanese Joyo
tr: Japon Joyosu

en: Japanese Kana
tr: Japonca Kana

en: Kannada
tr: Kannada Dili

en: Kazakh
tr: Kazakça

en: Khmer
tr: Kmerce

en: Japanese Kokuji
tr: Japon Kokuji

en: Lao
tr: Laoca

en: Latin Ligatures
tr: Latince Bitişik Harfler

en: Lepcha
tr: Lepça

en: Linear B Ideograms
tr: Doğrusal B İdeogramları

en: Linear B Syllabary
tr: Doğrusal B Heceleri

en: Malayalam
tr: Malayalamca

en: Mathematical Greek
tr: Matematiksel Yunanca

en: Mathematical Latin
tr: Matematiksel Latince

en: Mathematical Numerals
tr: Matematiksel Rakamlar

en: Mathematical Operators
tr: Matematiksel İşleçler

en: MeroiticCursive
tr: Meroitik El Yazısı

en: Meroitic Hieroglyphs
tr: Meroitik Hiyeroglifler

en: Mongolian
tr: Moğolca

en: New Tai Lue
tr: Yeni Tai Lue

en: Old Italic
tr: Eski İtalik

en: Old South Arabian
tr: Eski Güney Arapça

en: Pan African Latin
tr: Pan Afrika Latincesi

en: Pashto
tr: Peştuca

en: Polynesian
tr: Polinezya Dili

en: Polytonic Greek
tr: Politonik Yunanca

en: Romanian
tr: Rumence

en: Runic
tr: Runik

en: Simplified Chinese
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: Sindhi
tr: Sintçe

en: Sinhala
tr: Seylanca

en: South Korean Hanja
tr: Güney Kore Hanjası

en: Sundanese
tr: Sundaca

en: Syloti Nagri
tr: Siloti Nagri

en: Syriac
tr: Süryanice

en: Tai Le
tr: Tay Le

en: Tai Viet
tr: Tay Viet

en: Tamil
tr: Tamilce

en: Telugu
tr: Teluguca

en: Thai
tr: Tayca

en: Tibetan
tr: Tibetçe

en: Tifinagh
tr: Tifinag

en: Traditional Chinese
tr: Geleneksel Çince

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Uighur
tr: Uygurca

en: Urdu
tr: Urduca

en: Vedic Extensions
tr: Vedik Uzantılar

en: Venda
tr: Venda Dili

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Western European
tr: Batı Avrupa

en: Chinese Zhuyin Fuhao
tr: Çin Zhuyin Fuhao

note: Translators : Coverage refers to the amount of support the font provides for an orthography. This will be displayed as "Coverage : XXX%" in the interface.
en: Coverage
tr: Kapsam

en: Supported Orthographies
tr: Desteklenen Yazımlar

en: Update in progress
tr: Güncelleme sürüyor

en: Updating Database — Fonts
tr: Veritabanı Güncelleniyor — Yazı Tipleri

en: Updating Database — Metadata
tr: Veritabanı Güncelleniyor — Üstveri

en: Updating Database — Orthography
tr: Veritabanı Güncelleniyor — Yazım

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Help
tr: Yardım

en: About
tr: Hakkında

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: User Data
tr: Kullanıcı Verisi

note: HAVE_WEBKIT
en: Add Fonts
tr: Yazı Tipi Ekle

en: Remove Fonts
tr: Yazı Tiplerini Kaldır

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Select Exported Data
tr: Dışa Aktarılan Verileri Seç

en: Copying files…
tr: Dosyalar kopyalanıyor…

en: New Collection
tr: Yeni Koleksiyon

en: Created : %s
tr: Oluşturuldu: %s

en: Disabled
tr: Devre Dışı

en: Fonts which have been disabled
tr: Devre dışı bırakılmış yazı tipleri

en: Filter based on supported orthographies
tr: Desteklenen yazımlara göre filtre

en: Unsorted
tr: Sıralanmamış

en: Fonts not present in any collection
tr: Herhangi bir koleksiyonda bulunmayan yazı tipleri

en: User
tr: Kullanıcı

en: Fonts available only to you
tr: Yalnızca sizin kullanabileceğiniz yazı tipleri

en: Interface Font
tr: Arayüz Yazı Tipi

en: Font used throughout interface.
tr: Arayüz boyunca kullanılan yazı tipi.

en: Document Font
tr: Belge Yazı Tipi

en: Font used for reading documents.
tr: Belgeleri okumak için kullanılan yazı tipi.

en: Monospace Font
tr: Tek Aralıklı Yazı Tipi

en: Monospaced (fixed-width) font for use in locations such as terminals.
tr: Uçbirimler gibi konumlarda kullanım için tek aralıklı (sabit genişlikli) yazı tipi.

en: Text Scaling Factor
tr: Metin Ölçekleme Değişkeni

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size
tr: Yazı tipi boyutunu değiştirmeden metin görüntüsünü büyütmek veya küçültmek için kullanılan değişken

en: Antialiasing
tr: Kenar yumuşatma

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts.
tr: Yazı tiplerini işlerken kullanılacak kenar yumuşatma türü.

en: RGBA order
tr: RGBA sırası

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to rgba.
tr: LCD ekrandaki alt piksel öğelerinin sırası; yalnızca kenar yumuşatma rgba olarak ayarlandığında kullanılır.

en: Hinting
tr: Düzgünleştirme

en: The type of hinting to use when rendering fonts.
tr: Yazı tiplerini işlerken kullanılacak düzgünleştirme türü.

en: GNOME desktop settings schema not found
tr: GNOME masaüstü ayarları şeması bulunamadı

en: Select save to generate a fontconfig configuration file from the above settings.
    
    Select discard to remove the configuration file and revert to the default settings.
    
    Note that not all environments/applications will honor these settings.
tr: Yukarıdaki ayarlardan bir fontconfig yapılandırma dosyası oluşturmak için kaydet seçeneğini seçin.
    
    Yapılandırma dosyasını kaldırmak ve varsayılan ayarlara geri dönmek için at seçeneğini seçin.
    
    Tüm ortamların/uygulamaların bu ayarlara uymayacağını unutmayın.

en: Settings saved to file.
tr: Ayarlar dosyaya kaydedildi.

en: Removed configuration file.
tr: Yapılandırma dosyası kaldırıldı.

en: Target DPI
tr: Hedef DPI

en: Scale Factor
tr: Ölçek Değişkeni

en: LCD Filter
tr: LCD Filtresi

en: Antialias
tr: Kenar Yumuşatma

en: Enable Autohinter
tr: Otomatik Düzgünleştirmeyi Etkinleştir

en: Hinting Style
tr: Düzgünleştirme Tarzı

en: Use Embedded Bitmaps
tr: Gömülü Bit Eşlemleri Kullan

en:  Size Restrictions
tr:  Boyut Kısıtlamaları

en:  Apply settings to point sizes
tr:  Ayarları nokta boyutlarına uygula

en: Smaller than
tr: Şundan küçük

en: Larger than
tr: Şundan büyük

en: Add alias
tr: Takma ad ekle

en: Remove selected alias
tr: Seçili takma adı kaldır

en: Font Substitutions
tr: Yazı Tipi Değişimleri

en: Easily substitute one font family for another.
tr: Bir yazı tipi ailesini diğeriyle kolayca değiştirin.

en: To add a new substitute click the add button in the toolbar.
tr: Yeni bir yedek eklemek için araç çubuğundaki ekle düğmesini tıklayın.

en: Interface
tr: Arayüz

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: Actions
tr: Eylemler

en: Substitutions
tr: Değişimler

en: Display
tr: Görünüm

en: Rendering
tr: Görselleştirme

en: Actions defined here will be added to the font list context menu.
    
    By default the filepath for the selected font will be appended to the end of the argument list.
    To control where the filepath is inserted use FILEPATH as a placeholder.
    If FAMILY or STYLE are found in the argument list they will also be replaced.
tr: Burada tanımlanan eylemler, yazı tipi listesi bağlam menüsüne eklenecektir.
    
    Varsayılan olarak, seçilen yazı tipinin dosya yolu, argüman listesinin sonuna eklenecektir.
    Dosya yolunun nereye eklendiğini kontrol etmek için yer tutucu olarak FILEPATH'ı kullanın.
    Argüman listesinde FAMILY veya STYLE bulunursa, bunlar da değiştirilir.

en: User Actions
tr: Kullanıcı Eylemleri

en: Custom context menu entries
tr: Özel bağlam menüsü girdileri

en: Wide Layout
tr: Geniş Düzen

en: Only When Maximized
tr: Yalnızca Ekranı Kapladığında

en: Client Side Decorations
tr: İstemci Tarafı Süslemeleri

en: Enable Animations
tr: Animasyonları Etkinleştir

en: Prefer Dark Theme
tr: Koyu Temayı Tercih Et

en: CSD enabled. Change will take effect next time the application is started.
tr: CSD etkin. Değişiklik, uygulamanın bir sonraki başlatılışında geçerli olacaktır.

en: CSD disabled. Change will take effect next time the application is started.
tr: CSD devre dışı bırakıldı. Değişiklik, uygulamanın bir sonraki başlatılışında geçerli olacaktır.

en: Fonts in any folders listed here will be available within the application.
    
    They will not be visible to other applications until the source is actually enabled.
    
    Note that not all environments/applications will honor these settings.
tr: Burada listelenen herhangi bir klasördeki yazı tipleri uygulama içinde mevcut olacaktır.
    
    Kaynak gerçekten etkinleştirilene kadar diğer uygulamalar tarafından görülmeyeceklerdir.
    
    Tüm ortamların/uygulamaların bu ayarlara uymayacağını unutmayın.

en: Font Sources
tr: Yazı Tipi Kaynakları

en: Easily add or preview fonts without actually installing them.
tr: Yazı tiplerini yüklemeden kolayca ekleyin veya önizleyin.

en: To add a new source simply drag a folder onto this area or click the add button in the toolbar.
tr: Yeni bir kaynak eklemek için bir klasörü bu alana sürüklemeniz veya araç çubuğundaki ekle düğmesini tıklamanız yeterlidir.

en: Case insensitive search of family names.
tr: Aile adlarında büyük/küçük harfe duyarsız arama.

en: Error procesing data
tr: Veri işleme hatası

en: Network Error
tr: Ağ Hatası

en: Please check your network settings
tr: Lütfen ağ ayarlarınızı denetleyin

en: Client Error
tr: İstemci Hatası

en: Try restarting the application. If the issue persists, please file a bug.
tr: Uygulamayı yeniden başlatmayı deneyin. Sorun devam ederse, lütfen hatayı bildirin.

en: Server Error
tr: Sunucu Hatası

en: Network Offline
tr: Ağ Çevrimdışı

note: Translators : Avoid translating "Google Fonts" in this message, if possible
en: An active internet connection is required to access the Google Fonts catalog
tr: Google Fonts kataloğuna erişmek için etkin bir internet bağlantısı gereklidir

en: Chinese (Hong Kong)
tr: Çince (Hong Kong)

en: Chinese (Simplified)
tr: Çince (Basitleştirilmiş)

en: Chinese (Traditional)
tr: Çince (Geleneksel)

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Cyrillic Extended
tr: Kiril Genişletilmiş

en: Greek
tr: Yunanca

en: Greek Extended
tr: Yunanca Genişletilmiş

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Latin
tr: Latince

en: Latin Extended
tr: Latince Genişletilmiş

note: TRANSLATORS : The replacement character here refers to a language name
en: No sample for %s available
tr: %s için örnek yok

en: Please file an issue requesting an update to available samples.
tr: Lütfen kullanılabilir örnekler için güncelleme talep eden bir sorun bildirin.

en: Update Family
tr: Aileyi Güncelle

en: Update Font
tr: Yazı Tipini Güncelle

en: Remove Family
tr: Aileyi Kaldır

en: Remove Font
tr: Yazı Tipini Kaldır

en: Download Family
tr: Aileyi İndir

en: Download Font
tr: Yazı Tipini İndir

en: %i Language Sample Available  | %i Language Samples Available
tr[0]: %i Dil Örneği Var
tr[1]: %i Dil Örneği Var

en: ExtraLight
tr: Fazla Hafif

en: SemiBold
tr: Yarı Kalın

en: ExtraBold
tr: Fazla Kalın

en: Black
tr: Çok Kalın

en: Preview font files before installing them.
tr: Yazı tipi dosyalarını yüklemeden önce önizleyin.

en: To preview a font simply drag it onto this area.
tr: Bir yazı tipini önizlemek için bu alana sürüklemeniz yeterlidir.

en: No file selected
tr: Seçili dosya yok

en: Or unsupported filetype.
tr: Veya desteklenmeyen dosya türü.

en: Newer version already installed
tr: Daha yeni sürüm zaten yüklü

en: Installed
tr: Yüklü

en: Install Font
tr: Yazı Tipini Yükle

en: Copy
tr: Kopyala

en: List View
tr: Liste Görünümü

en: Grid View
tr: Izgara Görünümü

en: Enter Preview Text…
tr: Önizleme Metni Girin…

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Collection Name
tr: Koleksiyon Adı

en: _Rename
tr: _Yeniden Adlandır

en: Add selected font to comparison
tr: Seçili yazı tipini karşılaştırmaya ekle

en: Remove selected font from comparison
tr: Seçili yazı tipini karşılaştırmadan kaldır

en: Pinned Comparisons
tr: Sabitlenmiş Karşılaştırmalar

en: Select background color
tr: Arka plan rengini seçin

en: Select text color
tr: Metin rengini seçin

en: Discard
tr: At

en: Running applications may require a restart to reflect any changes.
tr: Çalışan uygulamalar, herhangi bir değişikliği yansıtmak için yeniden başlatma gerektirebilir.

en: Save
tr: Kaydet

en: Back
tr: Geri

en: Search Orthographies…
tr: Yazımları Ara…

en: Deselect All
tr: Tüm Seçimleri Kaldır

en: Minimum Coverage
tr: En Az Kapsam

en: Clear selected filter
tr: Seçili filtreyi temizle

en: Created :
tr: Oluşturuldu:

en: Save current comparison
tr: Geçerli karşılaştırmayı kaydet

en: Remove selected comparison
tr: Seçili karşılaştırmayı kaldır

en: Restore selected comparison
tr: Seçili karşılaştırmayı geri yükle

en: General
tr: Genel

en: Increase preview size
tr: Önizleme boyutunu büyüt

en: Decrease preview size
tr: Önizleme boyutunu küçült

en: Reset preview size
tr: Önizleme boyutunu sıfırla

en: Reload
tr: Yeniden yükle

en: Quit the application
tr: Uygulamadan çık

en: Mode
tr: Kip

en: Switch to Manage mode
tr: Yönetme kipine geç

en: Switch to Browse mode
tr: Gözatma kipine geç

en: Switch to Compare mode
tr: Karşılaştırma kipine geç

en: Preview Mode
tr: Önizleme kipine geç

en: Switch to Standard preview
tr: Standart önizlemeye geç

en: Switch to Waterfall preview
tr: Şelale ön izlemesine geç

en: Switch to Body Text preview
tr: Gövde Metni önizlemesine geç

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Collections
tr: Koleksiyonlar

en: Edit selected category
tr: Seçili kategoriyi düzenle

en: Add new collection
tr: Yeni koleksiyon ekle

en: Remove selected collection
tr: Seçili koleksiyonu kaldır

en: Subpixel Geometry
tr: Alt Piksel Geometrisi

en: Enter target family
tr: Hedef aileyi girin

en: Add substitute
tr: Yedek ekle

en: Remove substitute
tr: Yedeği kaldır

en: Enter substitute family
tr: Yedek aileyi girin

en: prefer
tr: tercih et

en: accept
tr: kabul et

en: default
tr: varsayılan

en: Titlebar Button Style
tr: Başlık Çubuğu Düğme Tarzı

en: Flat
tr: Düz

en: Name
tr: Ad

en: Comment
tr: Yorum

en: Executable
tr: Çalıştırılabilir

en: Arguments
tr: Argümanlar

en: Font Configuration
tr: Yazı Tipi Yapılandırması

en: Font Collections
tr: Yazı Tipi Koleksiyonları

en: Installed Fonts
tr: Yüklü Yazı Tipleri

en: Custom Actions
tr: Özel Eylemler

en: Display line size in Waterfall Preview
tr: Şelale ön izlemesinde satır boyutunu görüntüle

en: Waterfall Preview Size Settings
tr: Şelale Ön İzlemesi Boyutu Ayarları

en: Up to 48 points (Linear Scaling)
tr: 48 noktaya kadar (Doğrusal Ölçekleme)

en: Custom Size Settings
tr: Özel Boyut Ayarları

en: Minimum Waterfall Preview Point Size
tr: Asgari Şelale Ön İzlemesi Nokta Boyutu

en: 8.0
tr: 8,0

en: Maximum Waterfall Preview Point Size
tr: Azami Şelale Ön İzlemesi Nokta Boyutu

en: Higher values may adversely affect performance
tr: Daha yüksek değerler performansı olumsuz etkileyebilir

en: 48.0
tr: 48,0

en: 1.0
tr: 1,0

en: Newest
tr: En yeni

en: Most Popular
tr: En Popüler

en: Trending
tr: Trendler

en: Sort Order
tr: Sıralama Düzeni

en: Handwriting
tr: El yazısı

en: Category
tr: Kategori

en: Variations
tr: Varyasyonlar
