font-manager 0.8.3 - en to ja translation catalogue (109 entries)

en: Font Manager
ja: フォントマネージャー

en: A simple font management application for Gtk+ Desktop Environments
ja: Gtk+ デスクトップ環境用のシンプルなフォント管理アプリケーション

en: Font Manager is intended to provide a way for average users to easily manage desktop fonts, without having to resort to command line tools or editing configuration files by hand.
ja: “フォントマネージャー”は、一般的なユーザーがデスクトップフォントを簡単に管理できる方法を提供することを目的としています。コマンドラインツールを使用したり、設定ファイルを手動で編集したりする必要はありません。

en: While designed primarily with the Gnome Desktop Environment in mind, it should work well with other Gtk+ desktop environments.
ja: 主に Gnome デスクトップ環境を念頭に置いて設計されていますが、他の Gtk+ デスクトップ環境でもうまく機能するはずです。

en: Font Manager is NOT a professional-grade font management solution.
ja: “フォントマネージャー”は、プロ用のフォント管理ソリューションではありません。

en: Preview, Compare and Manage Fonts
ja: フォントをプレビュー、比較、管理します

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Graphics;Viewer;GNOME;GTK;Publishing;
ja: Graphics;Viewer;GNOME;GTK;Publishing;グラフィックス;ビューアー;ビュアー;ビューワー;GNOME;GTK;出版;

en: Font Viewer
ja: フォントビューアー

en: A font viewer application for Gtk+ Desktop Environments
ja: Gtk+ デスクトップ環境用のフォントビューアーアプリケーション

en: Full featured font file preview application
ja: フル機能のフォントファイルプレビューアプリケーション

en: Install
ja: インストール

en: Install the selected font file
ja: 選択したフォントファイルをインストールします

en: Install the selected font files
ja: 選択した複数のフォントファイルをインストールします

en: Font Properties
ja: フォントプロパティ

en: Preview
ja: プレビュー

en: Waterfall
ja: ウォーターフォール

en: Thin
ja: シン

en: Ultra-Light
ja: ウルトラライト

en: Light
ja: ライト

en: Semi-Light
ja: セミライト

en: Book
ja: ブック

en: Medium
ja: ミディアム

en: Semi-Bold
ja: セミボールド

en: Bold
ja: ボールド

en: Ultra-Bold
ja: ウルトラボールド

en: Heavy
ja: ヘビー

en: Ultra-Heavy
ja: ウルトラヘビー

en: Italic
ja: イタリック体

en: Oblique
ja: 斜体

en: Ultra-Condensed
ja: ウルトラコンサイズド

en: Extra-Condensed
ja: エクストラコンデンスド

en: Condensed
ja: コンデンスド

en: Semi-Condensed
ja: セミコンデンスド

en: Semi-Expanded
ja: セミエクスパンデッド

en: Expanded
ja: エクスパンデッド

en: Extra-Expanded
ja: エクストラエクスパンデッド

en: Ultra-Expanded
ja: ウルトラエクスパンデッド

en: Proportional
ja: プロポーショナル

en: Dual Width
ja: 二倍幅

en: Monospace
ja: 等幅

en: Charcell
ja: チャーセル幅

en: Unknown
ja: 不明

en: None
ja: なし

en: License
ja: ライセンス

en: PostScript Name
ja: PostScript での名前

en: Family
ja: フォントファミリー

en: Style
ja: スタイル

en: Width
ja: 幅

en: Slant
ja: 傾き

en: Weight
ja: 太さ

en: Spacing
ja: 文字間隔

en: Version
ja: バージョン

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Vendor
ja: 作成元

en: FileType
ja: ファイルの種類

en: Filesize
ja: ファイルサイズ

en: Regular
ja: レギュラー

en: Normal
ja: ノーマル

en: Filetype
ja: ファイル形式

en: All
ja: すべて

en: All Fonts
ja: すべてのフォント

en: System
ja: システム

en: Fonts available to all users
ja: 全ユーザーが利用可能なフォント

en: Family Kind
ja: フォントファミリーの種類

en: Enter Collection Name
ja: コレクション名を入力

en: Copy to…
ja: 指定先にコピー…

en: Compress…
ja: 圧縮…

en: Rename…
ja: 名前を変更…

en: Select executable
ja: 実行可能ファイルを選択

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Select files to install
ja: インストールするファイルを選択

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Select fonts to remove
ja: 削除するフォントを選択

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Fonts installed in your home directory will appear here.
ja: ここには、ホームディレクトリにインストールされたフォントが表示されます。

en: Remove selected font from collection
ja: 選択したフォントをコレクションから削除

en: Expand all
ja: すべて表示

note: Translators : Even though singular form is not used yet, it is here to make for a proper ngettext call. Still it is advisable to translate it.
en: %i selected item | %i selected items
ja[0]: %i 項目を選択

en: Copy Location
ja: 場所をコピー

en: Show in Folder
ja: フォルダーで表示

en: Enable selected items
ja: 選択項目を有効化

en: Disable selected items
ja: 選択項目を無効化

en: Browse
ja: 表示

en: Compare
ja: 比較

en: Manage
ja: 管理

en: Update in progress
ja: 更新しています

en: Updating Database — Fonts
ja: データベースを更新しています: フォント

en: Updating Database — Metadata
ja: データベースを更新しています: メタデータ

en: Updating Database — Orthography
ja: データベースを更新しています: グリフ

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Help
ja: ヘルプ

en: About
ja: フォントマネージャーについて

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: User Data
ja: ユーザーデータ

note: HAVE_WEBKIT
en: Add Fonts
ja: フォントを追加

en: Remove Fonts
ja: フォントを削除

en: Preferences
ja: 設定

en: Select Exported Data
ja: エクスポートしたデータを選択

en: Copying files…
ja: ファイルをコピーしています…

en: New Collection
ja: 新しいコレクション

en: Created : %s
ja: 作成日時: %s

en: Disabled
ja: 無効なフォント

en: Fonts which have been disabled
ja: 無効化されたフォント

en: Unsorted
ja: 未分類

en: User
ja: ユーザー

en: Sources
ja: ソース

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Collections
ja: コレクション
