font-manager 0.8.8 - en to hu translation catalogue (501 entries)

note: Application.vala
en: Font Manager
hu: Betűkészlet-kezelő

en: A simple font management application for Gtk+ Desktop Environments
hu: Egy egyszerű betűkészlet-kezelő alkalmazás Gtk+ asztali környezetekhez

en: Font Manager is intended to provide a way for average users to easily manage desktop fonts, without having to resort to command line tools or editing configuration files by hand.
hu: A betűkészlet-kezelő célja, hogy az átlagos felhasználók könnyen kezeljék az asztali betűtípusokat anélkül, hogy parancssori eszközöket kellene igénybe venniük, vagy a konfigurációs fájlokat kézzel kellene szerkeszteniük.

en: While designed primarily with the Gnome Desktop Environment in mind, it should work well with other Gtk+ desktop environments.
hu: Bár elsősorban a Gnome asztali környezetet szem előtt tartva tervezték, jól kell működnie más Gtk+ asztali környezetekben is.

en: Font Manager is NOT a professional-grade font management solution.
hu: A Betűkészlet-kezelő NEM tud professzionális szintű betűkészlet-kezelési feladatokat megoldani.

en: Preview, Compare and Manage Fonts
hu: Betűtípusok előnézete, összehasonlítása és kezelése

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Graphics;Viewer;GNOME;GTK;Publishing;
hu: Grafika;Néző;GNOME;GTK;Kiadás;

en: Font Viewer
hu: Betűkészletnéző

en: A font viewer application for Gtk+ Desktop Environments
hu: Egy betűkészletnéző alkalmazás Gtk+ asztali környezetekhez

en: Font Viewer allows previewing font files prior to installation. It features several ways to preview font files along with a character map and displays font properties and license details.
hu: A „Betűkészletnéző” lehetővé teszi a betűtípusfájlok előnézetét a telepítés előtt. Többféle módon is megtekintheti a betűtípusfájlok előnézetét a karaktertérkép mellett, valamint megjeleníti a betűtípus tulajdonságait és a licenc részleteit.

en: Full featured font file preview application
hu: Teljes értékű betűtípusfájl előnézeti alkalmazás

en: Install
hu: Telepít

en: Install the selected font file
hu: A kiválasztott betűtípusfájl telepítése

en: Install the selected font files
hu: A kiválasztott betűtípusfájlok telepítése

en: Font Properties
hu: Betűtípus tulajdonságai

en: Updating Database…
hu: Adatbázis frissítése…

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Unknown Vendor
hu: Ismeretlen forgalmazó

en: Thin
hu: Vékony

en: Ultra-Light
hu: Ultra-könnyű

en: Light
hu: Könnyű

en: Semi-Light
hu: Félkönnyű

en: Book
hu: Könyv

en: Medium
hu: Közepes

en: Semi-Bold
hu: Enyhén kövér

en: Bold
hu: Kövér

en: Ultra-Bold
hu: Ultra-kövér

en: Heavy
hu: Erős

en: Ultra-Heavy
hu: Ultra-erős

en: Italic
hu: Dőlt

en: Oblique
hu: Ferde

en: Ultra-Condensed
hu: Ultra-keskeny

en: Extra-Condensed
hu: Extra-keskeny

en: Condensed
hu: Keskeny

en: Semi-Condensed
hu: Enyhén keskeny

en: Semi-Expanded
hu: Enyhén széles

en: Expanded
hu: Széles

en: Extra-Expanded
hu: Extra-széles

en: Ultra-Expanded
hu: Ultra-széles

en: Proportional
hu: Arányos

en: Dual Width
hu: Duplaszélességű

en: Monospace
hu: Rögzített szélességű

en: Charcell
hu: Kényszer szélességű

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: RGB
hu: RGB (Piros-Zöld-Kék szinkeverés)

en: BGR
hu: BGR (Kék-Zöld-Piros szinkeverés)

en: VRGB
hu: VRGB (Függőleges RGB)

en: VBGR
hu: VBGR (Függőleges BGR)

en: None
hu: Egyik sem

en: Slight
hu: Enyhe

en: Full
hu: Teljes

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Legacy
hu: Örökölt

en: Source Unavailable
hu: A forrás nem elérhető

en: Simple font management for GTK+ desktop environments
hu: Egyszerű betűkészlet-kezelő GTK+ asztali környezetekhez

en: Restricted License Embedding
hu: Beágyazott licenckorlátozás

en: Preview & Print Embedding
hu: Előnézet és nyomtatás engedélyezett

en: Editable Embedding
hu: Szerkeszthető

en: Preview & Print Embedding | No Subsetting
hu: Előnézet és nyomtatás engedélyezett | Nincs alcsoport

en: Editable Embedding | No Subsetting
hu: Szerkeszthető | Nincs alcsoport

en: Preview & Print Embedding | Bitmap Embedding Only
hu: Előnézet és nyomtatás engedélyezett | Csak a bittérkép

en: Editable Embedding | Bitmap Embedding Only
hu: Szerkeszthető | Csak a bittérkép

en: Preview & Print Embedding | No Subsetting | Bitmap Embedding Only
hu: Előnézet és nyomtatás engedélyezett | Nincs alcsoport | Csak a bittérkép

en: Editable Embedding | No Subsetting | Bitmap Embedding Only
hu: Szerkeszthető | Nincs alcsoport | Csak a bittérkép

en: Installable Embedding
hu: Telepíthető

en: File does not contain license information.
hu: A fájl nem tartalmaz licencinformációkat.

en: Left Aligned
hu: Balra igazítva

en: Centered
hu: Középre

en: Fill
hu: Kitölt (Mindkét oldalra igazítva)

en: Right Aligned
hu: Jobbra igazítva

en: Edit preview text
hu: Előnézeti szöveg szerkesztése

en: Undo changes
hu: Változtatások visszavonása

en: Preview
hu: Előnézet

en: Waterfall
hu: Vízesés

en: Characters
hu: Karakterek

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: License
hu: Licenc

en: Regular
hu: Szabályos

en: Normal
hu: Normál

en: Search available characters
hu: Keressen az elérhető karakterek között

en: PostScript Name
hu: PostScriptnév

en: Family
hu: Család

en: Style
hu: Stílus

en: Width
hu: Szélesség

en: Slant
hu: Dőlés

en: Weight
hu: Vastagság

en: Spacing
hu: Térköz

en: Version
hu: Változat

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Vendor
hu: Forgalmazó

en: FileType
hu: Fájltípus

note: Keep this entry last
en: Filesize
hu: Fájlméret

en: Copy
hu: Másolat

en: <Non Private Use High Surrogate>
hu: <Magas helyettesítő karakterek nem magáncélú használata>

en: <Private Use High Surrogate>
hu: <Magas helyettesítő karakterek magáncélú használata>

en: <Low Surrogate>
hu: <Alacsony helyettesítő karakterek>

en: <Private Use>
hu: <Magáncélú használat>

en: <Plane 15 Private Use>
hu: <15. táblázat Magáncélú használat>

en: <Plane 16 Private Use>
hu: <16. táblázat Magáncélú használat>

en: <not assigned>
hu: <nem hozzárendelt>

en: Other, Control
hu: Egyéb, Vezérlés

en: Other, Format
hu: Egyéb, Formátum

en: Other, Not Assigned
hu: Egyéb, Nem hozzárendelt

en: Other, Private Use
hu: Egyéb, Magáncélú használat

en: Other, Surrogate
hu: Egyéb, Helyettesítő

en: Letter, Lowercase
hu: Betű, Kisbetű

en: Letter, Modifier
hu: Betű, Módosító

en: Letter, Other
hu: Betű, Egyéb

en: Letter, Titlecase
hu: Betű, Címsor

en: Letter, Uppercase
hu: Betű, Nagybetű

en: Mark, Spacing Combining
hu: Cimke, Térközök kombinálása

en: Mark, Enclosing
hu: Cimke, Átfogó

en: Mark, Non-Spacing
hu: Cimke, Nincs térköz

en: Number, Decimal Digit
hu: Számjegy, Tizedesjegy

en: Number, Letter
hu: Szám, Betű

en: Number, Other
hu: Szám, Egyéb

en: Punctuation, Connector
hu: Írásjelek, Kettősjelek

en: Punctuation, Dash
hu: Írásjelek, Kötőjelek

en: Punctuation, Close
hu: Írásjelek, Zárójelek

en: Punctuation, Final Quote
hu: Írásjelek, Bezáró idézőjelek

en: Punctuation, Initial Quote
hu: Írásjelek, Kezdő idézőjelek

en: Punctuation, Other
hu: Írásjelek, Egyéb

en: Punctuation, Open
hu: Írásjelek, Nyitott

en: Symbol, Currency
hu: Szimbólum, Pénznem

en: Symbol, Modifier
hu: Szimbólum, Módosító

en: Symbol, Math
hu: Szimbólum, Matematikai jel

en: Symbol, Other
hu: Szimbólum, Egyéb

en: Separator, Line
hu: Elválasztó, Vonal

en: Separator, Paragraph
hu: Elválasztó, Bekezdés

en: Separator, Space
hu: Elválasztó, Térköz

en: 
        This program is free software: you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program.
    
        If not, see <http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt>.
hu: 
        Ez a program ingyenes szoftver: újraterjesztheti és/vagy módosíthatja
         a GNU General Public License feltételei szerint
         a Free Software Foundation, Licenc 3-as verziója, vagy
         (tetszés szerint) bármely későbbi verziója szerint.
    
         Ezt a programot abban a reményben terjesztjük, hogy hasznos lesz,
         de MINDEN GARANCIA NÉLKÜL;  még a ráutaló garancia nélkül is
         ELADHATÓSÁG vagy MEGHATÁROZOTT CÉLRA VALÓ ALKALMASSÁG.  Lásd a
         GNU General Public License további részletekért.
    
         Meg kellett kapnia a GNU General Public License egy példányát
         ezzel a programmal együtt.
    
         Ha nem, lásd: <http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.txt>.

en: Installing Font Files…
hu: Betűtípusfájlok telepítése…

en: Grouped by font width
hu: Betűszélesség szerint csoportosítva

en: Grouped by font weight
hu: Vonalvastagság szerint csoportosítva

en: Grouped by font angle
hu: Dőlés szerint csoportosítva

en: Grouped by font spacing
hu: Betűközök szerint csoportosítva

en: Grouped by license type
hu: Licenctípus szerint csoportosítva

en: Grouped by vendor
hu: Forgalmazó szerint csoportosítva

en: Filetype
hu: Fájltípus

en: Grouped by filetype
hu: Fájltípus szerint csoportosítva

en: All
hu: Összes

en: All Fonts
hu: Az összes betűtípus

en: System
hu: Rendszer

en: Fonts available to all users
hu: Az összes felhasználó számára elérhető betűtípusok

en: Family Kind
hu: Családtípus

en: Only fonts which include Panose information will be grouped here.
hu: Csak a Panose információkat tartalmazó betűtípusok kerülnek ide csoportosításra.

en: Any
hu: Bármely

en: No Fit
hu: Nincs illeszkedés

en: Text and Display
hu: Szöveg és címsor

en: Script
hu: Leírás

en: Decorative
hu: Dekoratív

en: Pictorial
hu: Képi

en: Enter Collection Name
hu: Írja be a gyűjtemény nevét

en: Copy to…
hu: Másolás…

en: Compress…
hu: Tömörítés…

en: Rename…
hu: Átnevezés…

en: Saved Comparison
hu: Mentett összehasonlítás

note: Translators : Please preserve the newline character somewhere in the middle of the string
en: Save the current comparison
    by clicking the + button
hu: Mentse el az aktuális összehasonlítást
    a + gombra kattintva

en: Select background color
hu: Válassza ki a háttérszínt

en: Select text color
hu: Válassza ki a szöveg színét

en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Help
hu: Súgó

en: About Font Manager
hu: A betűkészlet-kezelőről

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Import
hu: Importálás

en: Export
hu: Exportálás

en: User Data
hu: Felhasználói adat

en: Name
hu: Név

en: Size
hu: Méret

en: Grid View
hu: Rácsnézet

en: List View
hu: Listanézet

en: Add Fonts
hu: Betűtípusok hozzáadása

en: Remove Fonts
hu: Betűtípusok eltávolítása

en: Back
hu: Vissza

en: _Select
hu: _Választ

en: Select Executable
hu: Végrehajtható fájl kiválasztása

en: Select a Directory
hu: Könyvtár kiválasztása

en: Select Files to Install
hu: Telepítendő fájlok kiválasztása

en: Select Source Directories
hu: Forráskönyvtárak kiválasztása

en: Font Configuration
hu: Betűtípus beállítása

en: Font Collections
hu: Betűtípus gyűjtemények

en: Font Sources
hu: Betűtípusforrások

en: Installed Fonts
hu: Telepített betűtípusok

en: Custom Actions
hu: Egyéni műveletek

en: Fonts installed in your home directory will appear here.
hu: Itt jelennek meg a saját könyvtárába telepített betűtípusok.

note: FontList.vala * * Copyright (C) 2020-2025 Jerry Casiano * This program is free software: you can redistribute it and/or modify * it under the terms of the GNU General Public License as published by * the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or * (at your option) any later versi
en: Case insensitive search of family names.
    
    Start search using %s to filter based on filepath.
    Start search using %s to filter based on characters.
hu: Kis- és nagybetűkre érzéketlen keresés a családnevekben.
    
    Indítson fájlútvonal alapján történő keresést a(z) %s szűrővel.
    Indítson karakterek alapján történő keresést a(z) %s szűrővel.

en: %i Variation  | %i Variations
hu[0]: %i Változat
hu[1]: %i Változat

en: Collapse all
hu: Mindet becsukja

en: Expand all
hu: Az összes kibontása

en: Copy Location
hu: Hely másolása

en: Show in Folder
hu: Megjelenítés mappában

en: Enable selected items
hu: A kiválasztott elemek engedélyezése

en: Disable selected items
hu: A kiválasztott elemek letiltása

note: Translators : Even though singular form is not used yet, it is here to make for a proper ngettext call. Still it is advisable to translate it.
en: %i selected item | %i selected items
hu[0]: %i kiválasztott elem
hu[1]: %i kiválasztott elem

en: Actions
hu: Műveletek

en: Browse
hu: Böngészés

en: Compare
hu: Összehasonlítás

en: Google Fonts
hu: Google betűkészletek

en: Manage
hu: Kezelés

en: Afrikaans
hu: Afrikai

en: Aleut Cyrillic
hu: Aleut cirill

en: Aleut Latin
hu: Aleut latin

en: Arabic
hu: Arab

en: Archaic Greek Letters
hu: Archaikus görög betűk

en: Armenian
hu: Örmény

en: Astronomy
hu: Csillagászati

en: Balinese
hu: Balinéz

en: Baltic
hu: Balti

en: Basic Cyrillic
hu: Cirill (alap)

en: Basic Greek
hu: Görög (alap)

en: Basic Latin
hu: Latin (alap)

en: Bengali
hu: Bengáli

en: Brāhmī
hu: Brahmi

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
hu: Egységes kanadaiőslakos-szótagírás

en: Catalan
hu: Katalán

en: Central European
hu: Közép-európai

en: Chess Symbols
hu: Sakk szimbólumok

note: CJK entries added manually
en: CJK Unified
hu: CJK egységesített

en: CJK Unified Extension A
hu: CJK egységesített bővítmény A

en: CJK Unified Extension B
hu: CJK egységesített bővítmény B

en: CJK Unified Extension C
hu: CJK egységesített bővítmény C

en: CJK Unified Extension D
hu: CJK egységesített bővítmény D

en: CJK Unified Extension E
hu: CJK egységesített bővítmény E

en: CJK Compatibility Ideographs
hu: CJK kompatibilitási ideográfok

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
hu: CJK kompatibilitási ideográfok kiegészítés

note: End CJK entries
en: Claudian Letters
hu: Claudius betűk

en: Coptic
hu: Kopt

en: Currencies
hu: Pénznemek

en: Cypriot Syllabary
hu: Ciprusi szótagírás

en: Dutch
hu: Holland

en: Egyptian Hieroglyphs
hu: Egyiptomi hieroglifák

en: Emoticons
hu: Hangulatjelek

en: Ethiopic
hu: Etiópiai

note: This "orthography" contains only the euro symbol... { "Euro", "Euro" },
en: Farsi
hu: Perzsa

en: Food and Drink
hu: Étel és ital

en: Full Cyrillic
hu: Cirill (teljes)

en: Georgian
hu: Grúz

en: Gothic
hu: Gótikus

en: Gujarati
hu: Gudzsaráti

en: Korean Hangul
hu: Koreai Hangul

en: Hanunó'o
hu: Hanunó'o (mangyan ábc)

en: Hebrew
hu: Héber

en: Igbo Onwu
hu: Igbo (Onwu ábc)

en: Korean Jamo
hu: Koreai Jamo

en: Javanese
hu: Jávai

en: Japanese Jinmeiyo
hu: Japán Jinmeiyo

en: Japanese Joyo
hu: Japán Joyo

en: Japanese Kana
hu: Japán Kana

en: Kazakh
hu: Kazah

en: Japanese Kokuji
hu: Japán Kokuji

en: Lao
hu: Laoszi

en: Latin Ligatures
hu: Latin ligatúrák

en: Linear B Ideograms
hu: Lineáris B Ideogrammák

en: Linear B Syllabary
hu: Lineáris B szótagírás

en: Mathematical Greek
hu: Görög matematikai

en: Mathematical Latin
hu: Latin matematikai

en: Mathematical Numerals
hu: Matematikai számok

en: Mathematical Operators
hu: Matematikai operátorok

en: MeroiticCursive
hu: Meroita kurzív

en: Meroitic Hieroglyphs
hu: Meroita hieroglifák

en: Mongolian
hu: Mongol

en: New Tai Lue
hu: Új Tai Lue

en: N’Ko
hu: N’Ko (mande ábc)

en: Ogham
hu: Ogham (kelta rovásírás)

en: Old South Arabian
hu: Ó dél-Arab

en: Pan African Latin
hu: Pán-Afrikai latin

en: Polynesian
hu: Polinéziai

en: Polytonic Greek
hu: Görög politon

en: Romanian
hu: Román

en: Simplified Chinese
hu: Egyszerűsített kínai

en: South Korean Hanja
hu: Dél-koreai Hanja

en: Tibetan
hu: Tibeti

en: Traditional Chinese
hu: Hagyományos kínai

en: Turkish
hu: Török

en: Uighur
hu: Ujgur

en: Vedic Extensions
hu: Védikus kiterjesztések

en: Vietnamese
hu: Vietnámi

en: Western European
hu: Nyugat-európai

en: Chinese Zhuyin Fuhao
hu: Kinai Zhuyin Fuhao

note: Translators : Coverage refers to the amount of support the font provides for an orthography. This will be displayed as "Coverage : XXX%" in the interface.
en: Coverage
hu: Lefedettség

en: Supported Orthographies
hu: Támogatott helyesírások

en: No items selected
hu: Nincsenek kiválasztva elemek

en: Update in progress
hu: Frissítés folyamatban

note: No error and no results means this font file is likely broken or empty
en: No valid orthographies for selection
hu: Nincsenek kiválasztható, érvényes helyesírások

en: Add new collection
hu: Új gyűjtemény hozzáadása

en: Remove selected item
hu: A kiválasztott elem eltávolítása

en: Edit selected item
hu: A kiválasztott elem szerkesztése

en: Copying files…
hu: Fájlok másolása…

en: New Collection
hu: Új gyűjtemény

en: Created : %s
hu: Létrehozva: %s

en: Disabled
hu: Letiltott

en: Fonts which have been disabled
hu: Betűtípusok, amelyek le vannak tiltva

en: Filter based on supported orthographies
hu: Szűrés a támogatott helyesírások alapján

en: Unsorted
hu: Osztályozatlan

en: Fonts not present in any collection
hu: Egyetlen gyűjteményben sem található betűtípusok

en: User
hu: Felhasználó

en: Fonts available only to you
hu: Csak az ön számára elérhető betűtípusok

en: Interface Font
hu: Felhasználói felület betütípus

en: Font used throughout interface.
hu: A felhasználói felületen használt betűtípus.

en: Document Font
hu: Dokumentum betűtípus

en: Font used for reading documents.
hu: A dokumentumok olvasásához használt betűtípus.

en: Monospace Font
hu: Rögzített szélességű betűtípus

en: Monospaced (fixed-width) font for use in locations such as terminals.
hu: Rögzített (fix) szélességű betűtípus a terminálokhoz.

en: Text Scaling Factor
hu: Szövegnagyítási tényező

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size
hu: A szöveg megjelenítésének növelési vagy csökkentési tényezője a betűméret megváltoztatása nélkül

en: Antialiasing
hu: Élsimítás

en: The type of antialiasing to use when rendering fonts.
hu: A betűtípusok renderelésekor használandó élsimítás típusa.

en: RGBA order
hu: RGBA sorrend

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to rgba.
hu: Az alpixel elemek sorrendje LCD képernyőn; csak akkor használható, ha rgba élsimítás van beállítva.

en: Hinting
hu: Útmutatás

en: The type of hinting to use when rendering fonts.
hu: A betűtípusok megjelenítésére vonatkozó utalás típusa.

en: GNOME desktop settings schema not found
hu: A GNOME asztali beállítási séma nem található

en: Grayscale
hu: Szürkeárnyalat

en: Subpixel Geometry
hu: Subpixel geometria

en: Target DPI
hu: Kívánt DPI

en: Scale Factor
hu: Nagyítási tényező

en: LCD Filter
hu: LCD szűrő

en: Interface
hu: Felület

en: Desktop
hu: Asztal

en: Sources
hu: Források

en: Substitutions
hu: Helyettesítések

en: Display
hu: Kijelző

en: Rendering
hu: Renderelés

en: A Fontconfig configuration file will be generated from these settings.
    
    Running applications may require a restart to reflect any changes.
    
    Note that not all environments/applications will honor these settings.
hu: Ezekből a beállításokból egy fontconfig konfigurációs fájl jön létre.
    
    A futó alkalmazások újraindítást igényelhetnek a változások tükrözéséhez.
    
    Vegye figyelembe, hogy nem minden környezet/alkalmazás tartja tiszteletben ezeket a beállításokat.

en: Reset all values to default
hu: Az összes érték visszaállítása az alapértelmezettre

en: Antialias
hu: Élsimító

en: Enable Autohinter
hu: Automatikus útmutatás engedélyezése

en: Hinting Style
hu: Útmutatásstílus

en: Use Embedded Bitmaps
hu: Beágyazott bittérképek használata

en: Font Substitutions
hu: Betűtípus helyettesítése

en: Easily substitute one font family for another.
hu: Könnyen helyettesítheti az egyik betűtípuscsaládot egy másikkal.

en: To add a new substitute click the add button in the toolbar.
hu: Új helyettesítő betűtípus hozzáadásához kattintson a hozzáadás gombra az eszköztáron.

en: Actions defined here will be added to the font list context menu.
    
    By default the filepath for the selected font will be appended to the end of the argument list.
    To control where the filepath is inserted use FILEPATH as a placeholder.
    If FAMILY or STYLE are found in the argument list they will also be replaced.
hu: Az itt meghatározott műveletek hozzáadódnak a betűtípuslista helyi menüjéhez.
    
    Alapértelmezés szerint a kiválasztott betűtípusfájl útvonala hozzá lesz fűzve az argumentumlista végéhez.
    A fájlútvonal beillesztési helyének szabályozásához használja a FILEPATH-ot helyőrzőként.
    Ha a CSALÁD vagy a STÍLUS szerepel az argumentumlistában, ezek is lecserélődnek.

en: User Actions
hu: Felhasználói műveletek

en: Custom context menu entries
hu: Saját helyi menü bejegyzések

en: Up to 48 points (Linear Scaling)
hu: 48 pontig (lineáris skálázás)

en: Up to 72 points (1.1 Common Ratio)
hu: 72 pontig (1.1 arányú)

en: Up to 96 points (Linear Scaling)
hu: 96 pontig (lineáris skálázás)

en: Up to 96 points (1.1 Common Ratio)
hu: 96 pontig (1.1 arányú)

en: Up to 120 points (1.2 Common Ratio)
hu: 120 pontig (1.2 arányú)

en: Up to 144 points (1.3 Common Ratio)
hu: 144 pontig (1.3 arányú)

en: Up to 192 points (1.4 Common Ratio)
hu: 192 pontig (1.4 arányú)

en: Custom Size Settings
hu: Egyéni méret beállítások

en: Waterfall Preview Size Settings
hu: Vízesés előnézet méret beállításai

en: Higher values may adversely affect performance
hu: A magasabb értékek hátrányosan befolyásolhatják a teljesítményt

en: Minimum Waterfall Preview Point Size
hu: A vízesés előnézet minimális pont mérete

en: Waterfall Preview Point Size Common Ratio
hu: A vízesés előnézet pontméretének aránya

en: Maximum Waterfall Preview Point Size
hu: A vízesés előnézet maximális pont mérete

en: Show line size
hu: Sorméret megjelenítése

en: Selected setting requires restart to apply
hu: A kiválasztott beállítás alkalmazásához újraindítás szükséges

en: Changes will take effect next time the application is started
hu: A változtatások az alkalmazás következő indításakor lépnek életbe

en: Wide Layout
hu: Széles elrendezés

en: Use three column layout
hu: Háromoszlopos elrendezés használata

en: Only When Maximized
hu: Csak akkor, ha maximalizálva van

en: Enable Animations
hu: Animációk engedélyezése

en: Prefer Dark Theme
hu: Sötét téma előnyben részesítése

en: Use Adwaita Stylesheet
hu: Adwaita stíluslap használata

en: Raised
hu: Emelt

en: Flat
hu: Lapos

en: Titlebar Button Style
hu: Címsor gombstílus

en: Display line size in Waterfall Preview
hu: Sorméret megjelenítése a vízesés előnézetben

en: Waterfall Line Spacing
hu: Vízesés előnézet sorainak térköze

en: Padding in pixels to insert above and below rows
hu: A sorok fölötti és alatti térköz pixelben megadva

en: Fonts in any folders listed here will be available within the application.
    
    They will not be visible to other applications until the source is actually enabled.
hu: Az itt felsorolt bármely mappában található betűkészletek az alkalmazáson belül lesznek elérhetők.
    
    Addig nem lesznek láthatók más alkalmazások számára, amíg a forrás ténylegesen nincs engedélyezve.

en: Easily add or preview fonts without actually installing them.
hu: Könnyen hozzáadhat vagy megtekinthet betűtípusokat anélkül, hogy telepítené őket.

en: To add a new source simply drag a folder onto this area or click the add button in the toolbar.
hu: Új forrás hozzáadásához egyszerűen húzzon egy mappát erre a területre, vagy kattintson a hozzáadás gombra az eszköztáron.

en: Network Access Disabled
hu: A hálózati hozzáférés le van tiltva

en: Contact your system administrator to request access.
hu: Hozzáférési kéréssel forduljon a rendszergazdához.

en: Network Offline
hu: Nincs hálózat

note: Translators : Avoid translating "Google Fonts" in this message, if possible
en: An active internet connection is required to access the Google Fonts catalog
hu: A Google betűkészletek katalógusának eléréséhez aktív internetkapcsolat szükséges

en: Client Error
hu: Ügyfélhiba

en: Try restarting the application. If the issue persists, please file a bug.
hu: Próbálja újraindítani az alkalmazást. Ha a probléma továbbra is fennáll, küldjön hibajelzést.

en: Server Error
hu: Kiszolgáló hiba

en: Anatolian Hieroglyphs
hu: Anatóliai hieroglifák

note: { N_("Buhid"), "buhid", "" },
en: Caucasian Albanian
hu: Kaukázusi albán

en: Canadian Aboriginal
hu: Kanadai őslakos

en: Chinese (Hong Kong)
hu: Kínai (Hong Kong)

en: Chinese (Simplified)
hu: Kínai (egyszerűsített)

en: Chinese (Traditional)
hu: Kínai (hagyományos)

en: Cuneiform
hu: Sumér-Akkád ékírás

en: Cypriot
hu: Ciprusi

en: Cypro Minoan
hu: Ciprusi minószi

en: Cyrillic
hu: Cirill

en: Cyrillic Extended
hu: Kiterjesztett cirill

en: Duployan
hu: Duployan gyorsírás

en: Elbasan
hu: Elbasan (18. századi albán)

en: Greek
hu: Görög

en: Greek Extended
hu: Kiterjesztett görög

en: Hanunoo
hu: Hanunoo (mangyan ábc)

en: Imperial Aramaic
hu: Arámi (birodalmi)

en: Indic Siyaq Numbers
hu: Indiai siyaq számok

en: Inscriptional Pahlavi
hu: Pahlavi (ókori középperzsa írás)

en: Inscriptional Parthian
hu: Pártus (ókori iráni írás)

en: Japanese
hu: Japán

en: Korean
hu: Koreai

en: Latin Extended
hu: Kiterjesztett latin

en: Linear A
hu: Lineáris A Ideogrammák

en: Linear B
hu: Lineáris B Ideogrammák

en: Lycian
hu: Ókori líciai

en: Lydian
hu: Ókori lüdiai

en: Manichaean
hu: Manicheus (tartalmazza a szogd, pártus és pars dialektusokat)

en: Math
hu: Matematikai

en: Marchen
hu: Marchen (tibeti zhangzung írás)

en: Masaram Gondi
hu: Masaram Gondi (indiai gondi írás)

en: Mayan Numerals
hu: Maya számok

en: Medefaidrin
hu: Nigériai medefaidrin írás

en: Meroitic
hu: Meroita

en: Modi
hu: Modi (indiai maharashtra írás)

en: Mro
hu: Mro (a burmai, myanmari mro-khimi nyelv írása)

en: Multani
hu: Multani (történelmi saraiki írás)

en: Music
hu: Music (zenei szimbólumok)

en: Nag Mundari
hu: Nag Mundari (mundari írás)

en: Old Hungarian
hu: Régi magyar rovásírás

en: Old North Arabian
hu: Régi észak-arab

en: Old Permic
hu: Régi permik

en: Old Persian
hu: Régi perzsa

en: Old Sogdian
hu: Régi szogd

en: Old Turkic
hu: Régi török rovásírás

en: Pahawh Hmong
hu: Pahawh Hmong (hmnong írás)

en: Palmyrene
hu: Ókori palmürai írás

en: Phoenician
hu: Ókori föníciai

en: Psalter Pahlavi
hu: Pahlavi zsoltár (középperzsa papírra írás)

en: Samaritan
hu: Szamaritánus

en: SignWriting
hu: Jelírás

en: Sogdian
hu: Szogd

note: TRANSLATORS : The replacement character here refers to a language name.
en: No sample for %s available
hu: A(z) %s nyelvi minta nem érhető el

en: Please file an issue requesting an update to available samples.
hu: Kérjük küldje el a kérését a rendelkezésre álló minták frissítésére.

en: %i Language Sample Available  | %i Language Samples Available
hu[0]: %i nyelvi minta érhető el
hu[1]: %i nyelvi minta érhető el

en: ExtraLight
hu: Extrakönnyű

en: SemiBold
hu: Enyhén kövér

en: ExtraBold
hu: Extrakövér

en: Black
hu: Vastagított

en: No file selected
hu: Nincs fájl kiválasztva

en: Or unsupported filetype.
hu: Vagy nem támogatott fájltípus.

en: System Font
hu: Rendszerbetűkészlet

en: Selected font file is either installed in a system directory or is not writable by the current user.
    
    If you wish to remove this font from the list of available fonts use the system package manager to remove the package containing this font file, ask the system administrator to remove it or use a font management application to disable it.
hu: A kiválasztott betűtípusfájl vagy egy rendszer könyvtárba van telepítve, vagy az aktuális felhasználó nem írhatja.
    
    Ha el kívánja távolítani ezt a betűtípust az elérhető betűtípusok listájáról, akkor a rendszer csomagkezelőjének segítségével távolítsa el a betűtípusfájlt tartalmazó csomagot, vagy kérje meg a rendszergazdát az eltávolítására vagy letiltására.

en: Newer version already installed
hu: Az újabb verzió már telepítve van

en: Click to overwrite
hu: Kattintson a felülíráshoz

en: Update Font
hu: Betűtípus frissítése

en: Remove Font
hu: Betűtípus eltávolítása

en: Install Font
hu: Betűtípus telepítése

en: General
hu: Általános

en: Increase preview size
hu: Növelje az előnézet méretét

en: Decrease preview size
hu: Csökkentse az előnézet méretét

en: Reset preview size
hu: Az előnézeti méret visszaállítása

en: Focus search entry
hu: Keresési bevitel fókusza

en: Reload
hu: Újratölt

en: Quit the application
hu: Kilépés az alkalmazásból

en: Mode
hu: Munkamód

en: Switch to Manage mode
hu: Kezelés módba vált

en: Switch to Browse mode
hu: Keresés módba vált

en: Switch to Compare mode
hu: Összehasonlítás módba vált

en: Switch to Google Fonts mode
hu: Google betűkészletek módba vált

en: Preview Mode
hu: Előnézet mód

en: Switch to Standard preview
hu: Normál előnézetre vált

en: Switch to Waterfall preview
hu: Vízesés előnézetre vált

en: Switch to Body Text preview
hu: Szövegminta előnézetre vált

en: Increase tile size
hu: Növelje a csempe méretét

en: Decrease tile size
hu: Csökkentse a csempe méretét

en: Toggle search entry
hu: Keresési bevitel bekapcsolása

en: Toggle preview panel
hu: Előnézeti panel bekapcsolása

en: Status of selected family.
    
    Disabling will prevent the selected family from being used by other applications.
hu: A kiválasztott család állapota.
    
    A letiltása megakadályozza, hogy a kiválasztott családot más alkalmazások használják.

en: Collection Name
hu: Gyűjtemény neve

en: _Rename
hu: _Átnevezés

en: Add selected font to comparison
hu: A kiválasztott betűtípus hozzáadása az összehasonlításhoz

en: Remove selected font from comparison
hu: A kiválasztott betűtípus eltávolítása az összehasonlításból

en: Pinned Comparisons
hu: Rögzített összehasonlítások

en: Cancel
hu: _Mégse

en: Search Families…
hu: Családok keresése…

en: Search Orthographies…
hu: Helyesírás keresése…

en: Minimum Coverage
hu: Minimális lefedettség

en: Deselect All
hu: Kijelölés(ek) megszüntetése

en: Clear selected filter
hu: A kiválasztott szűrő törlése

en: Created :
hu: Létrehozva:

en: Save current comparison
hu: Az aktuális összehasonlítás mentése

en: Remove selected comparison
hu: A kiválasztott összehasonlítás eltávolítása

en: Restore selected comparison
hu: A kiválasztott összehasonlítás visszaállítása

en: Select fonts to remove
hu: Válassza ki az eltávolítani kívánt betűtípusokat

en: Delete
hu: _Töröl

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Smart Collections
hu: Betűtípus gyűjtemények

en: Sort Order
hu: Sorrend

en: Collections
hu: Gyűjtemények

en: Enter target family
hu: Adja meg a kívánt családot

en: Add substitute
hu: Helyettesítő hozzáadása

en: Remove substitute
hu: Helyettesítő eltávolítása

en: Enter substitute family
hu: Adja meg a helyettesítő családot

en: prefer
hu: elsőbbséget ad

en: accept
hu: elfogad

en: default
hu: alapértelmezett

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Executable
hu: Végrehajtható

en: Arguments
hu: Paraméterek

en: Newest
hu: Legújabb

en: Most Popular
hu: Legnépszerűbb

en: Trending
hu: Felkapott

en: Serif
hu: Talpas

en: Sans Serif
hu: Talpatlan

en: Handwriting
hu: Kézírás

en: Category
hu: Kategória

en: Variations
hu: Változatok

en: Preview font files before installing them.
hu: Telepítésük előtt tekintse meg a betűtípusfájlok előnézetét.

en: To preview a font simply drag it onto this area.
hu: A betűtípust az előnézetéhez egyszerűen húzza át erre a területre.
