font-manager 0.7.9 - en to ru translation catalogue (468 entries)

note: Application.vala
en: Font Manager
ru: Менеджер шрифтов

en: A simple font management application for Gtk+ Desktop Environments
ru: Простой менеджер шрифтов для сред рабочего стола Gtk+

en: Font Manager is intended to provide a way for average users to easily manage desktop fonts, without having to resort to command line tools or editing configuration files by hand.
ru: Менеджер шрифтов предназначен для простого управления шрифтами рабочего стола обычными пользователями без необходимости использования командной строки или редактирования файлов конфигурации вручную.

en: While designed primarily with the Gnome Desktop Environment in mind, it should work well with other Gtk+ desktop environments.
ru: Хотя и разрабатывался для среды рабочего стола Gnome, должен хорошо работать и с другими средами рабочего стола Gtk+.

en: Font Manager is NOT a professional-grade font management solution.
ru: Менеджер шрифтов — это НЕ профессиональное решение для управления шрифтами.

en: Preview, Compare and Manage Fonts
ru: Предпросмотр, cравнение, управление шрифтами

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Graphics;Viewer;GNOME;GTK;Publishing;
ru: Графика;Просмотр;GNOME;GTK;Издательство;

en: Font Viewer
ru: Программа просмотра шрифтов

en: A font viewer application for Gtk+ Desktop Environments
ru: Программа просмотра шрифтов для сред рабочего стола Gtk+

en: Font Viewer allows previewing font files prior to installation. It features several ways to preview font files along with a character map and displays font properties and license details.
ru: Менеджер шрифтов позволяет предварительно просматривать файлы шрифтов перед установкой. Предлагает несколько способов предварительного просмотра шрифтов вместе с картой символов и показывает свойства и лицензию шрифта.

en: Full featured font file preview application
ru: Полнофункциональная программа просмотра шрифтов

en: Install
ru: Установить

en: Install the selected font file
ru: Установить выбранный шрифт

en: Install the selected font files
ru: Установить выбранные шрифты

en: Font Properties
ru: Свойства шрифта

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Unknown Vendor
ru: Неизвестный распространитель

en: Thin
ru: Тонкий

en: Ultra-Light
ru: Ультралёгкий

en: Light
ru: Лёгкий

en: Semi-Light
ru: Полулёгкий

en: Book
ru: Книжный

en: Medium
ru: Средний

en: Semi-Bold
ru: Полужирный

en: Bold
ru: Жирный

en: Ultra-Bold
ru: Ультражирный

en: Heavy
ru: Тяжёлый

en: Ultra-Heavy
ru: Ультратяжёлый

en: Italic
ru: Курсив

en: Oblique
ru: Наклонный

en: Ultra-Condensed
ru: Ультрасжатый

en: Extra-Condensed
ru: Экстрасжатый

en: Condensed
ru: Сжатый

en: Semi-Condensed
ru: Полусжатый

en: Semi-Expanded
ru: Полурасширенный

en: Expanded
ru: Расширенный

en: Extra-Expanded
ru: Экстрарасширенный

en: Ultra-Expanded
ru: Ультрарасширенный

en: Proportional
ru: Пропорциональный

en: Dual Width
ru: Двойная ширина

en: Monospace
ru: Моноширинный

en: Charcell
ru: Фиксированный

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: RGB
ru: RGB (красно-зелёно-синий)

en: BGR
ru: BGR (сине-зелёно-красный)

en: VRGB
ru: VRGB (вертикальный красно-зелёно-синий)

en: VBGR
ru: VBGR (вертикальный сине-зелёно-красный)

en: None
ru: Отсутствует

en: Slight
ru: Слегка

en: Full
ru: Полный

en: Default
ru: По умолчанию

en: Legacy
ru: Устаревший

en: Source Unavailable
ru: Источник недоступен

en: Simple font management for GTK+ desktop environments
ru: Простой менеджер шрифтов для сред рабочего стола GTK+

en: Restricted License Embedding
ru: Встраивание ограничено лицензией

en: Preview & Print Embedding
ru: Встраивание для печати и предварительного просмотра

en: Editable Embedding
ru: Редактируемое встраивание

en: Preview & Print Embedding | No Subsetting
ru: Встраивание для печати и предварительного просмотра | Не подмножество

en: Editable Embedding | No Subsetting
ru: Редактируемое встраивание | Не подмножество

en: Preview & Print Embedding | Bitmap Embedding Only
ru: Встраивание для печати и предварительного просмотра | Только битовое встраивание

en: Editable Embedding | Bitmap Embedding Only
ru: Редактируемое встраивание | Только битовое встраивание

en: Preview & Print Embedding | No Subsetting | Bitmap Embedding Only
ru: Встраивание для печати и предварительного просмотра | Не подмножество | Только битовое встраивание

en: Editable Embedding | No Subsetting | Bitmap Embedding Only
ru: Редактируемое встраивание | Не подмножество | Только битовое встраивание

en: Installable Embedding
ru: Устанавливаемое встраивание

en: File does not contain license information.
ru: Файл не содержит информацию о лицензии.

en: Left Aligned
ru: Выравнивание по левому краю

en: Centered
ru: Выравнивание по центру

en: Fill
ru: Выравнивание по ширине

en: Right Aligned
ru: Выравнивание по правому краю

en: Edit preview text
ru: Редактировать текст предварительного просмотра

en: Undo changes
ru: Отменить изменения

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: Waterfall
ru: Водопад

en: Characters
ru: Символы

en: Properties
ru: Свойства

en: License
ru: Лицензия

en: Regular
ru: Обычный

en: Normal
ru: Нормальный

en: Search available characters
ru: Искать доступные символы

en: PostScript Name
ru: Название PostScript

en: Family
ru: Семейство

en: Style
ru: Стиль

en: Width
ru: Ширина

en: Slant
ru: Наклон

en: Weight
ru: Насыщенность

en: Spacing
ru: Пропорции

en: Version
ru: Версия

note: Translators : For context see https://docs.microsoft.com/en-us/typography/opentype/spec/os2#achvendid
en: Vendor
ru: Распространитель

en: FileType
ru: Тип файла

note: Keep this entry last
en: Filesize
ru: Размер файла

en: Copy
ru: Копировать

en: <Non Private Use High Surrogate>
ru: <Верхняя часть суррогатных пар>

en: <Private Use High Surrogate>
ru: <Верхняя часть суррогатных пар для частного использования>

en: <Low Surrogate>
ru: <Нижняя часть суррогатных пар>

en: <Private Use>
ru: <Частное использование>

en: <Plane 15 Private Use>
ru: <Плоскость 15 для частного использования>

en: <Plane 16 Private Use>
ru: <Плоскость 16 для частного использования>

en: <not assigned>
ru: <не назначено>

en: Other, Control
ru: Другое, Управляющие символы

en: Other, Format
ru: Другое, Формат

en: Other, Not Assigned
ru: Другое, Не назначено

en: Other, Private Use
ru: Другое, Частное использование

en: Other, Surrogate
ru: Другое, Суррогатные пары

en: Letter, Lowercase
ru: Буквы, Строчные

en: Letter, Modifier
ru: Буквы, Модификаторы

en: Letter, Other
ru: Буквы, Другие

en: Letter, Titlecase
ru: Буквы, Заголовочные

en: Letter, Uppercase
ru: Буквы, Прописные

en: Mark, Spacing Combining
ru: Метки, Комбинируемые интервалы

en: Mark, Enclosing
ru: Метки, Обрамление

en: Mark, Non-Spacing
ru: Метки, Не интервалы

en: Number, Decimal Digit
ru: Числа, Цифры

en: Number, Letter
ru: Числа, Буквы

en: Number, Other
ru: Числа, Другие

en: Punctuation, Connector
ru: Знаки препинания, Соединители

en: Punctuation, Dash
ru: Знаки препинания, Тире

en: Punctuation, Close
ru: Знаки препинания, Закрытие

en: Punctuation, Final Quote
ru: Знаки препинания, Закрывающие Кавычки

en: Punctuation, Initial Quote
ru: Знаки препинания, Открывающие Кавычки

en: Punctuation, Other
ru: Знаки препинания, Другие

en: Punctuation, Open
ru: Знаки препинания, Открытие

en: Symbol, Currency
ru: Знаки, Валюта

en: Symbol, Modifier
ru: Знаки, Модификаторы

en: Symbol, Math
ru: Знаки, Математические

en: Symbol, Other
ru: Знаки, Другое

en: Separator, Line
ru: Разделители, Линия

en: Separator, Paragraph
ru: Разделители, Абзац

en: Separator, Space
ru: Разделители, Интервал

en: Up to 48 points (Linear Scaling)
ru: До 48 пунктов (линейная шкала)

en: Up to 72 points (1.1 Common Ratio)
ru: До 72 пунктов (знаменатель прогрессии: 1.1)

en: Up to 96 points (Linear Scaling)
ru: До 96 пунктов (линейная шкала)

en: Up to 96 points (1.1 Common Ratio)
ru: До 96 пунктов (знаменатель прогрессии: 1.1)

en: Up to 120 points (1.2 Common Ratio)
ru: До 120 пунктов (знаменатель прогрессии: 1.2)

en: Up to 144 points (1.3 Common Ratio)
ru: До 144 пунктов (знаменатель прогрессии: 1.3)

en: Up to 192 points (1.4 Common Ratio)
ru: До 192 пунктов (знаменатель прогрессии: 1.4)

en: Custom Size Settings
ru: Пользовательские настройки размера

en: Waterfall Preview Size Settings
ru: Настройки размера при предпросмотре в режиме Водопад

en: Higher values may adversely affect performance
ru: Бóльшие значения могут негативно повлиять на производительность

en: Minimum Waterfall Preview Point Size
ru: Минимальный размер при предпросмотре в режиме Водопад

en: Waterfall Preview Point Size Common Ratio
ru: Знаменатель прогрессии размера при предпросмотре в режиме Водопад

en: Maximum Waterfall Preview Point Size
ru: Максимальный размер при предпросмотре в режиме Водопад

en: Grouped by font width
ru: Сгруппированные по ширине

en: Grouped by font weight
ru: Сгруппированные по насыщенности

en: Grouped by font angle
ru: Сгруппированные по наклону

en: Grouped by font spacing
ru: Сгруппированные по пропорциям

en: Grouped by license type
ru: Сгруппированные по лицензии

en: Grouped by vendor
ru: Сгруппированные по распространителю

en: Filetype
ru: Тип файла

en: Grouped by filetype
ru: Сгруппированные по типу файла

en: All
ru: Все

en: All Fonts
ru: Все шрифты

en: System
ru: Системные

en: Fonts available to all users
ru: Шрифты, доступные всем пользователям

en: Family Kind
ru: Тип семейства

en: Only fonts which include Panose information will be grouped here.
ru: Здесь сгруппированы только шрифты, имеющие информацию Panose.

en: Any
ru: Любой

en: No Fit
ru: Без категории

en: Text and Display
ru: Для текста и экрана

en: Script
ru: Рукописные

en: Decorative
ru: Декоративные

en: Pictorial
ru: Псевдографические

en: Enter Collection Name
ru: Введите название коллекции

en: Copy to…
ru: Копировать в …

en: Compress…
ru: Сжать…

en: Rename…
ru: Переименовать…

en: Saved Comparison
ru: Сохранённое сравнение

note: Translators : Please preserve the newline character somewhere in the middle of the string
en: Save the current comparison
    by clicking the + button
ru: Сохраните текущее сравнение,
    нажав на кнопку +

en: Keyboard Shortcuts
ru: Клавиатурные сокращения

en: Help
ru: Помощь

en: Preferences
ru: Настройки

en: Import
ru: Импорт

en: Export
ru: Экспорт

en: User Data
ru: Пользовательские данные

en: Name
ru: Название

en: Grid View
ru: Таблицей

en: List View
ru: Списком

en: Add Fonts
ru: Добавить шрифты

en: Remove Fonts
ru: Удалить шрифты

en: Back
ru: Назад

en: _Select
ru: _Выбрать

en: Font Configuration
ru: Настройки шрифта

en: Font Collections
ru: Коллекции шрифтов

en: Font Sources
ru: Источники шрифтов

en: Installed Fonts
ru: Установленные шрифты

en: Custom Actions
ru: Пользовательские действия

en: Fonts installed in your home directory will appear here.
ru: Шрифты, установленные в вашей домашней директории, появятся тут.

note: FontList.vala * * Copyright (C) 2020-2025 Jerry Casiano * This program is free software: you can redistribute it and/or modify * it under the terms of the GNU General Public License as published by * the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or * (at your option) any later versi
en: Case insensitive search of family names.
    
    Start search using %s to filter based on filepath.
    Start search using %s to filter based on characters.
ru: Поиск по именам семейств без учёта регистра.
    
    Начните поиск с «%s», чтобы фильтровать по месторасположению.
    Начните поиск с «%s», чтобы фильтровать по символам.

en: %i Variation  | %i Variations
ru[0]: %i вариант
ru[1]: %i варианта
ru[2]: %i вариантов

en: Collapse all
ru: Свернуть все

en: Expand all
ru: Развернуть все

en: Copy Location
ru: Копировать расположение

en: Show in Folder
ru: Показать в папке

en: Enable selected items
ru: Активировать выбранные элементы

en: Disable selected items
ru: Деактивировать выбранные элементы

note: Translators : Even though singular form is not used yet, it is here to make for a proper ngettext call. Still it is advisable to translate it.
en: %i selected item | %i selected items
ru[0]: %i выбранный элемент
ru[1]: %i выбранных элемента
ru[2]: %i выбранных элементов

en: Actions
ru: Действия

en: Browse
ru: Просмотр

en: Compare
ru: Сравнение

en: Manage
ru: Управление

en: Afrikaans
ru: Африкаанс

en: Ahom
ru: Ахомский

en: Aleut Cyrillic
ru: Алеутский, кириллица

en: Aleut Latin
ru: Алеутский, латиница

en: Arabic
ru: Арабский

en: Archaic Greek Letters
ru: Древнегреческие буквы

en: Armenian
ru: Армянский

en: Astronomy
ru: Астрономия

en: Balinese
ru: Балийский

en: Baltic
ru: Балтийский

en: Bamum
ru: Бамум

en: Basic Cyrillic
ru: Базовая кириллица

en: Basic Greek
ru: Базовый греческий

en: Basic Latin
ru: Базовая латиница

en: Surat Batak
ru: Батакский

en: Bengali
ru: Бенгальский

en: Brāhmī
ru: Брахми

en: Buginese
ru: Бугийский

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ru: Слоговое письмо канадских аборигенов

en: Carian
ru: Карийский

en: Catalan
ru: Каталонский

en: Central European
ru: Центрально-европейский

en: Chakma
ru: Чакма

en: Cham
ru: Чамский

en: Cherokee
ru: Чероки

en: Chess Symbols
ru: Шахматные символы

note: CJK entries added manually
en: CJK Unified
ru: Восточноазиатские

en: CJK Unified Extension A
ru: Восточноазиатские, расширение A

en: CJK Unified Extension B
ru: Восточноазиатские, расширение B

en: CJK Unified Extension C
ru: Восточноазиатские, расширение C

en: CJK Unified Extension D
ru: Восточноазиатские, расширение D

en: CJK Unified Extension E
ru: Восточноазиатские, расширение E

en: CJK Compatibility Ideographs
ru: Восточноазиатские идеограммы совместимости

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
ru: Восточноазиатские идеограммы совместимости, дополнение

note: End CJK entries
en: Claudian Letters
ru: Клавдиевы буквы

en: Coptic
ru: Коптский

en: Currencies
ru: Знаки валют

en: Cypriot Syllabary
ru: Кипрское письмо

en: Devanagari
ru: Деванагари

en: Dutch
ru: Голландский

en: Egyptian Hieroglyphs
ru: Египетские иероглифы

en: Emoticons
ru: Эмотиконы

en: Ethiopic
ru: Эфиопский

note: This "orthography" contains only the euro symbol... { "Euro", "Euro" },
en: Farsi
ru: Фарси

en: Food and Drink
ru: Еда и напитки

en: Full Cyrillic
ru: Полная кириллица

en: Georgian
ru: Грузинский

en: Glagolitic
ru: Глаголица

en: Gothic
ru: Готический

en: Gujarati
ru: Гуджарати

en: Gurmukhi
ru: Гурмукхи

en: Korean Hangul
ru: Корейский Хангыль

en: Hanunó'o
ru: Ханунуо

en: Hebrew
ru: Иврит

en: IPA
ru: МФА

en: Igbo Onwu
ru: Игбо

en: Korean Jamo
ru: Корейский

en: Javanese
ru: Яванский

en: Japanese Jinmeiyo
ru: Дзиммэйё кандзи

en: Japanese Joyo
ru: Дзёё кандзи

en: Kaithi
ru: Кайтхи

en: Japanese Kana
ru: Японская кана

en: Kannada
ru: Каннада

en: Kayah Li
ru: Кая-ли

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Kharoshthi
ru: Кхароштхи

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: Japanese Kokuji
ru: Японский кокудзи

en: Lao
ru: Лаосский

en: Latin Ligatures
ru: Лигатуры, латиница

en: Lepcha
ru: Лепча

en: Limbu
ru: Лимбу

en: Linear B Ideograms
ru: Линейные идеограммы B

en: Linear B Syllabary
ru: Линейный силлабарий B

en: Malayalam
ru: Малаялам

en: Mathematical Greek
ru: Математический греческий

en: Mathematical Latin
ru: Математический латинский

en: Mathematical Numerals
ru: Математические числительные

en: Mathematical Operators
ru: Математические операторы

en: Meetei Mayak
ru: Манипури

en: Mende Kikakui
ru: Кикакуи

en: MeroiticCursive
ru: Мероитский курсив

en: Meroitic Hieroglyphs
ru: Мероитские иероглифы

note: { N_(""), "meroitic-cursive", "" }, { N_(""), "meroitic-heiroglyphs", "" },
en: Miao
ru: Письмо Полларда

en: Mongolian
ru: Монгольский

note: Medieval Unicode Font Initiative - http://folk.uib.no/hnooh/mufi/ Contains lots of duplicates, doubt many would find it useful { "MUFI 3.0", "MUFI 3.0" },
en: Myanmar
ru: Мьянма

en: New Tai Lue
ru: Новое письмо лы

en: N’Ko
ru: Нко

en: Ogham
ru: Огамическое письмо

en: Ol Chiki
ru: Ол-чики

en: Old Italic
ru: Староитальянский

en: Old South Arabian
ru: Южноаравийский

en: Oriya
ru: Орийя

en: Osmanya
ru: Исмания

en: Pan African Latin
ru: Африканский латинский

en: Pashto
ru: Пашто

en: Phags Pa
ru: Письмо Пагба-ламы

en: Pinyin
ru: Пиньинь

en: Polynesian
ru: Полинезийский

en: Polytonic Greek
ru: Политонический греческий

en: Rejang
ru: Реджанг

en: Romanian
ru: Румынский

en: Runic
ru: Рунный

en: Saurashtra
ru: Саураштра

en: Simplified Chinese
ru: Упрощённый китайский

en: Sindhi
ru: Синдхи

en: Sinhala
ru: Сингальский

en: South Korean Hanja
ru: Южнокорейский Ханча

en: Sundanese
ru: Сунданский

en: Syloti Nagri
ru: Силхетское нагари

note: { N_("Symbols"), "symbols", "" },
en: Syriac
ru: Сирийский

en: Tai Le
ru: Лы

en: Tai Tham (Lanna)
ru: Ланна

en: Tai Viet
ru: Тайский

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Telugu
ru: Телугу

en: Thaana
ru: Тана

en: Thai
ru: Тайский

en: Tibetan
ru: Тибетский

en: Tifinagh
ru: Древнеливийское письмо

en: Traditional Chinese
ru: Традиционный китайский

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Uighur
ru: Уйгурский

en: Urdu
ru: Урду

en: Vai
ru: Ваи

en: Vedic Extensions
ru: Ведические расширения

en: Venda
ru: Венда

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Western European
ru: Западно-европейский

en: Yi
ru: Носу

en: Chinese Zhuyin Fuhao
ru: Китайский чжуинь фухао

note: Translators : Coverage refers to the amount of support the font provides for an orthography. This will be displayed as "Coverage : XXX%" in the interface.
en: Coverage
ru: Покрытие

en: Supported Orthographies
ru: Поддерживаемая орфография

en: Update in progress
ru: Происходит обновление

en: Add new collection
ru: Добавить новую коллекцию

en: Copying files…
ru: Копирование файлов…

en: New Collection
ru: Новая коллекция

en: Created : %s
ru: Создана : %s

en: Disabled
ru: Отключено

en: Fonts which have been disabled
ru: Отключенные шрифты

en: Filter based on supported orthographies
ru: Фильтр по поддерживаемой орфографии

en: Unsorted
ru: Неотсортированные

en: Fonts not present in any collection
ru: Шрифты, не входящие ни в одну из коллекций

en: User
ru: Пользовательские

en: Fonts available only to you
ru: Шрифты, доступные только вам

en: Interface Font
ru: Шрифт интерфейса

en: Font used throughout interface.
ru: Шрифт, используемый в интерфейсе пользователя.

en: Document Font
ru: Шрифт для документов

en: Font used for reading documents.
ru: Шрифт, используемый для чтения документов.

en: Monospace Font
ru: Моноширинный шрифт

en: Monospaced (fixed-width) font for use in locations such as terminals.
ru: Моноширинный шрифт для использования, например, в терминалах.

en: Text Scaling Factor
ru: Коэффициент масштабирования текста

en: Factor used to enlarge or reduce text display, without changing font size
ru: Коэффициент, используемый для увеличения или уменьшения текста при отображении, не меняя размера шрифта

en: Antialiasing
ru: Сглаживание

en: RGBA order
ru: Порядок RGBA

en: The order of subpixel elements on an LCD screen; only used when antialiasing is set to rgba.
ru: Порядок субпикселов на ЖК экране; используется только если сглаживание установлено в rgba.

en: Hinting
ru: Хинтинг

en: The type of hinting to use when rendering fonts.
ru: Тип хинтинга, используемый при отображении шрифтов.

en: GNOME desktop settings schema not found
ru: Схема рабочего стола GNOME не найдена

en: Subpixel Geometry
ru: Субпиксельная геометрия

en: Target DPI
ru: Целевая разрешающая способность экрана (DPI)

en: Scale Factor
ru: Коэффициент масштабирования

en: LCD Filter
ru: Фильтр LCD

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Desktop
ru: Рабочий стол

en: Sources
ru: Источники

en: Substitutions
ru: Подстановки

en: Display
ru: Экран

en: Rendering
ru: Отображение

en: Antialias
ru: Сглаживание

en: Enable Autohinter
ru: Включить автохинтинг

en: Hinting Style
ru: Стиль хинтинга

en: Use Embedded Bitmaps
ru: Использовать встроенные битовые карты

en: Font Substitutions
ru: Подстановки шрифтов

en: Easily substitute one font family for another.
ru: Лёгкая подстановка одного семейства шрифтов другим.

en: To add a new substitute click the add button in the toolbar.
ru: Для добавления подстановки необходимо нажать на кнопку «Добавить» на панели инструментов.

en: Actions defined here will be added to the font list context menu.
    
    By default the filepath for the selected font will be appended to the end of the argument list.
    To control where the filepath is inserted use FILEPATH as a placeholder.
    If FAMILY or STYLE are found in the argument list they will also be replaced.
ru: Определённые здесь действия будут добавлены к контекстному меню списка шрифтов.
    
    Путь к файлу будет добавлен в конец списка аргументов по-умолчанию.
    Чтобы определить, куда должен быть вставлен путь к файлу, используйте FILEPATH в нужном месте.
    Если в списке аргументов будут найдены FAMILY или STYLE, они тоже будут подставлены.

en: User Actions
ru: Пользовательские действия

en: Custom context menu entries
ru: Индивидуальные элементы контекстного меню

en: Flat
ru: Плоский

en: Wide Layout
ru: Широкоформатный режим

en: Only When Maximized
ru: Только когда окно распахнуто на весь экран

en: Enable Animations
ru: Включить анимации

note: The added margins here are due to PreviewColors widget alignment issues
en: Prefer Dark Theme
ru: Предпочитать тёмную тему

en: Titlebar Button Style
ru: Стиль кнопок заголовка окна

en: Display line size in Waterfall Preview
ru: Отображать размер строки при предпросмотре в режиме Водопад

en: Easily add or preview fonts without actually installing them.
ru: Лёгкое добавление или предварительный просмотр шрифтов без их установки.

en: To add a new source simply drag a folder onto this area or click the add button in the toolbar.
ru: Для добавления нового источника просто перетащите папку в данную область или нажмите на кнопку «Добавить» на панели инструментов.

en: Network Offline
ru: Нет подключения

note: Translators : Avoid translating "Google Fonts" in this message, if possible
en: An active internet connection is required to access the Google Fonts catalog
ru: Для доступа к каталогу Google Fonts необходимо активное сетевое подключение

en: Client Error
ru: Ошибка клиента

en: Try restarting the application. If the issue persists, please file a bug.
ru: Попробуйте перезапустить приложение. Если проблема не исчезнет, сообщите об ошибке.

en: Server Error
ru: Ошибка сервера

en: Chinese (Hong Kong)
ru: Китайский (Гонконг)

en: Chinese (Simplified)
ru: Китайский (упрощённый)

en: Chinese (Traditional)
ru: Китайский (Традиционный)

en: Cyrillic
ru: Кириллица

en: Cyrillic Extended
ru: Расширенная кириллица

en: Greek
ru: Греческий

en: Greek Extended
ru: Греческий расширенный

en: Japanese
ru: Японский

en: Korean
ru: Корейский

en: Latin
ru: Латинский

en: Latin Extended
ru: Латинский расширенный

note: TRANSLATORS : The replacement character here refers to a language name.
en: No sample for %s available
ru: Нет образца для %s

en: Please file an issue requesting an update to available samples.
ru: Пожалуйста, подайте запрос на обновление доступных образцов.

en: %i Language Sample Available  | %i Language Samples Available
ru[0]: Доступен %i языковой образец
ru[1]: Доступно %i языковых образца
ru[2]: Доступно %i языковых образцов

en: ExtraLight
ru: Ультралёгкий

en: SemiBold
ru: Полужирный

en: ExtraBold
ru: Ультражирный

en: Black
ru: Чёрный

en: No file selected
ru: Файл не выбран

en: Or unsupported filetype.
ru: Или формат файла не поддерживается.

en: Newer version already installed
ru: Последняя версия программы уже установлена

en: Update Font
ru: Обновить шрифт

en: Remove Font
ru: Удалить шрифт

en: Install Font
ru: Установить шрифт

en: Select background color
ru: Выбрать цвет фона

en: Select text color
ru: Выбрать цвет текста

en: General
ru: Общие

en: Increase preview size
ru: Увеличить размер предпросмотра

en: Decrease preview size
ru: Уменьшить размер предпросмотра

en: Reset preview size
ru: Сбросить размер предпросмотра

en: Reload
ru: Перезагрузить

en: Quit the application
ru: Выйти из приложения

en: Mode
ru: Режим

en: Switch to Manage mode
ru: Переключиться в режим Управления

en: Switch to Browse mode
ru: Переключиться в режим Просмотра

en: Switch to Compare mode
ru: Переключиться в режим Сравнения

en: Preview Mode
ru: Режим предварительного просмотра

en: Switch to Standard preview
ru: Переключиться в режим стандартного предпросмотра

en: Switch to Waterfall preview
ru: Переключиться в режим водопада

en: Switch to Body Text preview
ru: Переключиться в режим предварительного просмотра обычного текста

en: Collection Name
ru: Название коллекции

en: _Rename
ru: _Переименовать

en: Add selected font to comparison
ru: Добавить выбранный шрифт к сравнению

en: Remove selected font from comparison
ru: Удалить выбранный шрифт из сравнения

en: Pinned Comparisons
ru: Закреплённые сравнения

en: Search Families…
ru: Поиск в семействах…

en: Search Orthographies…
ru: Искать орфографии…

en: Minimum Coverage
ru: Минимальное покрытие

en: Deselect All
ru: Снять все отметки

en: Clear selected filter
ru: Очистить выбранный фильтр

en: Save current comparison
ru: Сохранить текущее сравнение

en: Remove selected comparison
ru: Удалить выбранное сравнение

en: Restore selected comparison
ru: Восстановить выбранное сравнение

en: Select fonts to remove
ru: Выберите шрифты для удаления

en: Categories
ru: Категории

en: Sort Order
ru: Порядок сортировки

en: Collections
ru: Коллекции

en: Enter target family
ru: Введите целевое семейство

en: Add substitute
ru: Добавить подстановку

en: Remove substitute
ru: Убрать подстановку

en: Enter substitute family
ru: Введите подстановочное семейство

en: prefer
ru: предпочитать

en: accept
ru: принимать

en: default
ru: нормальный

en: Comment
ru: Комментарий

en: Executable
ru: Исполнимый файл

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Newest
ru: По новизне

en: Most Popular
ru: По популярности

en: Trending
ru: По тренду

en: Serif
ru: С засечками

en: Sans Serif
ru: Рубленный

en: Handwriting
ru: Рукописный

en: Category
ru: Категории

en: Variations
ru: Вариации

en: Preview font files before installing them.
ru: Предварительный просмотр файлов шрифтов перед их установкой.

en: To preview a font simply drag it onto this area.
ru: Перетащите файл шрифта в эту область, чтобы просмотреть его.
