fontconfig - en to da translation catalogue (20 entries)

note: Type: select Choices
en: Native
da: Indbygget

note: Type: select Choices
en: None
da: Ingen

note: Type: select Description
en: Font tuning method for screen (system default):
da: Skriftjusteringsmetode for skærm (systemstandard):

note: Type: select Description
en: Please select the preferred method for tuning fonts for screen rendering.
da: Vælg venligst den foretrukne metode til skriftjustering til skærmoptegning.

note: Type: select Description
en: Select 'Native' if you mostly use DejaVu (the default in Debian) or any of the Microsoft fonts. Select 'Autohinter' if you mostly use other TrueType fonts. Select 'None' if you want blurry text.
da: Vælg »Indbygget« hvis du mest benytter DejaVu (standarden i Debian) eller nogen af Microsoftskrifttyperne. Vælg »Autohinter« hvis du mest benytter andre Truetype-skrifter. Vælg »Ingen« hvis du ønsker utydelig tekst.

note: Type: select Choices
en: Slight
da: Let

note: Type: select Choices
en: Medium
da: Mellem

note: Type: select Choices
en: Full
da: Fuld

note: Type: select Description
en: Automatic font hinting style:
da: Automatisk hinting-stil for skrifttype:

note: Type: select Description
en: Please select the preferred automatic font hinting style to be used as the system default.
da: Vælg venligst den foretrukne automatiske hinting-stil for skrifttypen, der skal bruges som systemstandard.

note: Type: select Description
en: The hinting style is the amount of font reshaping done to line up to the grid. "Slight" will make the font more fuzzy to line up to the grid but will be better in retaining font shape, while "Full" will be a crisp font that aligns well to the pixel grid but will lose a greater amount of font shape. "Slight" is the default setting.
da: Hinting-stilen er mængden af omformning af skrifttypen gjort for at tilpasse gitteret. »Let« vil gør skrifttypen mere utydelig at tilpasse til gitteret men vil være bedre til at bevare skriftformen, mens »Fuld« vil være en sprøg skrifttype, der justerer sig godt til billedpunktgitteret, men vil miste en større mængde af skriftformen. »Let« er standardindstillingen.

note: Type: select Description
en: To revert to the pre-2.12 behavior, select "Full".
da: For at gå tilbgae til præ-2.12-opførelsen, vælg »Fuld«.

note: Type: select Choices
en: Automatic
da: Automatisk

note: Type: select Choices
en: Always
da: Altid

note: Type: select Choices
en: Never
da: Aldrig

note: Type: select Description
en: Enable subpixel rendering for screen:
da: Aktiver delpiksel-tekstoptegning for skærm:

note: Type: select Description
en: Rendering text at a subpixel level generally makes it look a bit better on flat (LCD) screens, but can show color artifacts on CRT screens. The "Automatic" choice will enable it only if a LCD screen is detected.
da: Optegningen af tekst på delpikselniveau får generelt teksten til at se bedre ud på fladskærme (LCD), men kan give uønskede farver i kanterne på CRT-skærme. Valget »Automatisk« vil kun aktivere delpiksel-tekstoptegningen, hvis der detekteres en LCD-skærm.

note: Type: boolean Description
en: Enable bitmapped fonts by default?
da: Aktivér billedbaserede skrifttyper som standard?

note: Type: boolean Description
en: By default, only outline fonts are used by applications which support fontconfig.
da: Som standard bruges kun omridsskrifter af programmer som understøtter fontconfig.

note: Type: boolean Description
en: Outline fonts are fonts which scale well to various sizes. In contrast, bitmapped fonts are often lower quality. Enabling this option will affect the systemwide default; this and many other fontconfig options may be enabled or disabled on a per-user basis.
da: Omridsskrifter er skrifter som er gode til at blive skaleret til forskellige størrelser. Aktivering af denne funktion vil påvirke hele systemets standardindstilling. Denne og mange andre fontconfig-indstillinger kan aktiveres eller deaktiveres for hver enkelt bruger.
