fontconfig - en to fi translation catalogue (13 entries)

note: Type: select Choices
en: Native
fi: Natiivi

note: Type: select Choices
en: Autohinter
fi: Autovihjeet

note: Type: select Choices
en: None
fi: Ei mitään

note: Type: select Description
en: Please select the preferred method for tuning fonts for screen rendering.
fi: Valitse toivottu menetelmä fonttien hienosäätöön piirrettäessä niitä näytölle:

note: Type: select Description
en: Select 'Native' if you mostly use DejaVu (the default in Debian) or any of the Microsoft fonts. Select 'Autohinter' if you mostly use other TrueType fonts. Select 'None' if you want blurry text.
fi: Valitse ”Natiivi”, jos käytät lähinnä fonttia DejaVu (Debianin oletus) tai mitä tahansa Microsoftin fonttia. Valitse ”Autovihjeet”, jos käytät lähinnä muita TrueType-fontteja. Valitse ”Ei mitään”, jos haluat sumeaa tekstiä.

note: Type: select Choices
en: Automatic
fi: Automaattinen

note: Type: select Choices
en: Always
fi: Aina

note: Type: select Choices
en: Never
fi: Ei koskaan

note: Type: select Description
en: Enable subpixel rendering for screen:
fi: Otetaanko käyttöön osapikselipiirto näytöllä?

note: Type: select Description
en: Rendering text at a subpixel level generally makes it look a bit better on flat (LCD) screens, but can show color artifacts on CRT screens. The "Automatic" choice will enable it only if a LCD screen is detected.
fi: Tekstin piirto osapikselien tasolla tekee siitä yleensä hieman paremman näköistä litteillä (LCD) näytöillä, mutta voi aiheuttaa värivirheitä CRT-näytöillä. Valinta ”Automaattinen” ottaa piirron käyttöön vain, jos löydetään LCD-näyttö.

note: Type: boolean Description
en: Enable bitmapped fonts by default?
fi: Otetaanko rasterifontit käyttöön oletuksena?

note: Type: boolean Description
en: By default, only outline fonts are used by applications which support fontconfig.
fi: Oletuksena ohjelmissa, jotka tukevat fontconfigia, käytetään vain vektorifontteja.

note: Type: boolean Description
en: Outline fonts are fonts which scale well to various sizes. In contrast, bitmapped fonts are often lower quality. Enabling this option will affect the systemwide default; this and many other fontconfig options may be enabled or disabled on a per-user basis.
fi: Vektorifontit ovat fontteja, jotka skaalautuvat hyvin eri kokoihin. Sitä vastoin rasterifontit ovat usein huonompilaatuisia. Tämä valinta vaikuttaa järjestelmän oletusarvoon. Tätä ja monia muita fontconfigin asetuksia voidaan ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä käyttäjätasolla.
