fontconfig - en to hu translation catalogue (13 entries)

note: Type: select Choices
en: Native
hu: Natív

note: Type: select Choices
en: Autohinter
hu: Autosúgó

note: Type: select Choices
en: None
hu: Nincs

note: Type: select Description
en: Please select the preferred method for tuning fonts for screen rendering.
hu: Válaszd ki a fő módot betűk hangolására képernyőn való kirajzolásra

note: Type: select Description
en: Select 'Native' if you mostly use DejaVu (the default in Debian) or any of the Microsoft fonts. Select 'Autohinter' if you mostly use other TrueType fonts. Select 'None' if you want blurry text.
hu: Válaszd a 'natív' módot ha főleg DejaVu netán Microsoft fontokat használsz. Válaszd az 'Autosúgó' módot, ha nem angol anyanyelvű vagy. Válasz a 'Nincs' lehetőséget, ha randa betűket akarsz.

note: Type: select Choices
en: Automatic
hu: Automata

note: Type: select Choices
en: Always
hu: Mindig

note: Type: select Choices
en: Never
hu: Soha

note: Type: select Description
en: Enable subpixel rendering for screen:
hu: Képpont-alatti kirajzolás engedélyezése:

note: Type: select Description
en: Rendering text at a subpixel level generally makes it look a bit better on flat (LCD) screens, but can show color artifacts on CRT screens. The "Automatic" choice will enable it only if a LCD screen is detected.
hu: A szöveg-rajz képpont-alatti szinten általában jobban néz ki LCD képernyőkön, de CRT-n néha érdekes részeket ad. Az "Automata" választás csak LCD érzékelése esetén lép működésbe.

note: Type: boolean Description
en: Enable bitmapped fonts by default?
hu: Engedélyezed bittérképés betűk használatát alapból?

note: Type: boolean Description
en: By default, only outline fonts are used by applications which support fontconfig.
hu: A fontconfig rendszert használó alkalmazások alapértelmezetten csak outline betűket használnak.

note: Type: boolean Description
en: Outline fonts are fonts which scale well to various sizes. In contrast, bitmapped fonts are often lower quality. Enabling this option will affect the systemwide default; this and many other fontconfig options may be enabled or disabled on a per-user basis.
hu: Az outline betűk a rugalmasan méretezhető betűk. Ezzel szemben a bittérképesek általában jóval rosszabb minőségűek. E lehetőség bekapcsolása az egész rendszerre hat; ez és sok más fontconfig lehetőség felhasználónként is ki-bekapcsolható.
