fontconfig - en to tr translation catalogue (19 entries)

note: Type: select Choices
en: None
tr: Hiçbiri

note: Type: select Description
en: Font tuning method for screen (system default):
tr: Ekran gösterimi için yazı tipi ayarlama yöntemi:

note: Type: select Description
en: Please select the preferred method for tuning fonts for screen rendering.
tr: Yazı tiplerinin ekranınıza uyumunu iyileştirecek uyarlama yöntemini seçin.

note: Type: select Description
en: Select 'Native' if you mostly use DejaVu (the default in Debian) or any of the Microsoft fonts. Select 'Autohinter' if you mostly use other TrueType fonts. Select 'None' if you want blurry text.
tr: "Font hinting", özetle, yazı tiplerinin ekran çözünürlüğüne göre düzenlenmelerini ve böylece daha iyi görünmelerini sağlar. Debian'ın ön tanımlı yazı tipi olan DejaVu yazı tipini ya da Microsoft yazı tiplerinden birini kullanıyorsanız, 'Native' seçeneğini; başka TrueType yazı tiplerinden birini kullanıyorsanız, 'Autohinter' seçeneğini seçebilirsiniz. Yazı tiplerinin uyarlama yapılmadan gösterilmesi için 'Hiçbiri' seçenegini seçiniz. Uyarlama yapılmadığında metinler genellikle bulanık görünürler.

note: Type: select Choices
en: Slight
tr: Az

note: Type: select Choices
en: Medium
tr: Orta

note: Type: select Choices
en: Full
tr: Tam

note: Type: select Description
en: Automatic font hinting style:
tr: Otomatik yazı tipi uyarlama tarzı:

note: Type: select Description
en: Please select the preferred automatic font hinting style to be used as the system default.
tr: Sistem geneline uygulanacak otomatik yazı tipi uyarlama tarzını seçin.

note: Type: select Description
en: The hinting style is the amount of font reshaping done to line up to the grid. "Slight" will make the font more fuzzy to line up to the grid but will be better in retaining font shape, while "Full" will be a crisp font that aligns well to the pixel grid but will lose a greater amount of font shape. "Slight" is the default setting.
tr: Uyarlama tarzı yazı tipinin ekranın ızgarasına, piksellerine uyarlanırken ne kadar değiştirileceğidir. "Az" seçimininde yazı tipi ekranın yapısına tam uymayabilir ama daha kendi gibi görünecektir. "Tam" seçiminde ise yazı tipi ekranın yapısına daha çok uysun diye keskin bir hal alacaktır ama aslından uzaklaşacaktır. "Az" seçimi ön tanımlıdır; tarzınıza göre seçin.

note: Type: select Description
en: To revert to the pre-2.12 behavior, select "Full".
tr: 2.12 sürümünden önceki gibi kullanmayı isterseniz, "Tam" seçeneğini seçiniz.

note: Type: select Choices
en: Automatic
tr: Otomatik

note: Type: select Choices
en: Always
tr: Her zaman

note: Type: select Choices
en: Never
tr: Hiçbir zaman

note: Type: select Description
en: Enable subpixel rendering for screen:
tr: Alt piksel dönüşümü:

note: Type: select Description
en: Rendering text at a subpixel level generally makes it look a bit better on flat (LCD) screens, but can show color artifacts on CRT screens. The "Automatic" choice will enable it only if a LCD screen is detected.
tr: Metni altpiksel seviyesinde dönüştürmek LCD ekranlarda biraz işe yarar; fakat CRT ekranlarda yapay renkleri gösterir. "Otomatik" seçeneğinde yalnızca LCD bir ekran algılanırsa dönüşüm yapılacaktır.

note: Type: boolean Description
en: Enable bitmapped fonts by default?
tr: Biteşlemli yazı tipleri ön tanımlı olarak etkinleştirilsin mi?

note: Type: boolean Description
en: By default, only outline fonts are used by applications which support fontconfig.
tr: Çerçeve yazı tipleri, ön tanımlı olarak, yalnızca fontconfig desteği olan yazılımlar tarafından kullanılır.

note: Type: boolean Description
en: Outline fonts are fonts which scale well to various sizes. In contrast, bitmapped fonts are often lower quality. Enabling this option will affect the systemwide default; this and many other fontconfig options may be enabled or disabled on a per-user basis.
tr: Çerçeve yazı tipleri karakterlerin yalnızca sınır çizgilerinden oluşan yazı tipleridir ve çeşitli boyutlara kolayca ölçeklenebilirler. Buna karşın, bit eşlemli yazı tipleri ölçeklendirilirken bozulabilirler. Bu seçeneği etkinleştirmek sistem genelinde geçerli ön tanımlı ayarları belirleyecektir; ancak bu ve diğer bir çok fontconfig özelliği kullanıcı özelinde etkin ya da edilgin yapılabilir.
