fontconfig 2.3.2-1 - en to sv translation catalogue (18 entries)

note: Type: select Choices
en: None
sv: Ingen

note: Type: select Description
en: Font tuning method for screen (system default):
sv: Metod för justerings av typsnitt för skärm (systemstandard):

note: Type: select Description
en: Please select the preferred method for tuning fonts for screen rendering.
sv: Välj den metod som föredras för justering av skärmrendering av typsnitt.

note: Type: select Description
en: Select 'Native' if you mostly use DejaVu (the default in Debian) or any of the Microsoft fonts. Select 'Autohinter' if you mostly use other TrueType fonts. Select 'None' if you want blurry text.
sv: Välj 'Native' om du mestadels använder DejaVu (standard i Debian) eller någon av Microsofts typsnitt. Välj 'Autohinter' om du mestadels använder andra TrueType-typsnitt. Välj 'Ingen' om du vill ha suddig text.

note: Type: select Choices
en: Slight
sv: Lätt

note: Type: select Choices
en: Medium
sv: Mellan

note: Type: select Description
en: Automatic font hinting style:
sv: Automatisk justering av skärmrendering av typsnitt:

note: Type: select Description
en: Please select the preferred automatic font hinting style to be used as the system default.
sv: Välj den metod som föredras för justering av skärmrendering av typsnitt att använda som systemstandard.

note: Type: select Description
en: The hinting style is the amount of font reshaping done to line up to the grid. "Slight" will make the font more fuzzy to line up to the grid but will be better in retaining font shape, while "Full" will be a crisp font that aligns well to the pixel grid but will lose a greater amount of font shape. "Slight" is the default setting.
sv: Skärmjustering av typsnitt är mängden av fonten som omformas för att linjera med rutnätet. "Lätt" gör fonter mer suddig för att linjera med rutnätet men kommer vara bättre på att bibehålla typsnittets form, medan "Full" ger en skarpt typsnitt som linjerar väl med rutnätet men kommer förlora en stärre andel  av typsnittets form. "Lätt" är standard-inställningen.

note: Type: select Description
en: To revert to the pre-2.12 behavior, select "Full".
sv: För att återgå till beteendet före 2.12, välj "Full".

note: Type: select Choices
en: Automatic
sv: Automatisk

note: Type: select Choices
en: Always
sv: Alltid

note: Type: select Choices
en: Never
sv: Aldrig

note: Type: select Description
en: Enable subpixel rendering for screen:
sv: Aktivera underpixelritning för skärm:

note: Type: select Description
en: Rendering text at a subpixel level generally makes it look a bit better on flat (LCD) screens, but can show color artifacts on CRT screens. The "Automatic" choice will enable it only if a LCD screen is detected.
sv: Rita upp text vid en underpixelnivå gör generellt att det ser bättre ut på platta skärmar (LCD) men kan visa färgavvikelser på CRT-skärmar. Valet "Automatisk" kommer bara aktivera det om en LCD-skärm hittats.

note: Type: boolean Description
en: Enable bitmapped fonts by default?
sv: Aktivera punktavbildade typsnitt som standard?

note: Type: boolean Description
en: By default, only outline fonts are used by applications which support fontconfig.
sv: Som standard används bara konturtypsnitt av program som stödjer fontconfig.

note: Type: boolean Description
en: Outline fonts are fonts which scale well to various sizes. In contrast, bitmapped fonts are often lower quality. Enabling this option will affect the systemwide default; this and many other fontconfig options may be enabled or disabled on a per-user basis.
sv: Konturtypsnitt är typsnitt som skalas väl till olika storlekar. Motsatsen, bitmappade typsnitt är ofta av sämre kvalitet. Aktivering av denna inställning kommer att påverka den systembreda standarden, denna och många andra inställningar för fontconfig kan aktiveras eller deaktiveras på användarnivå.
