fontconfig - en to ar translation catalogue (13 entries)

note: Type: select Choices
en: Native
ar: عادي

note: Type: select Choices
en: Autohinter
ar: تشكيل آلي

note: Type: select Choices
en: None
ar: بدون

note: Type: select Description
en: Please select the preferred method for tuning fonts for screen rendering.
ar: الرجاء اختيار طريقة موالفة الخطوط المفضلة للشاشة.

note: Type: select Description
en: Select 'Native' if you mostly use DejaVu (the default in Debian) or any of the Microsoft fonts. Select 'Autohinter' if you mostly use other TrueType fonts. Select 'None' if you want blurry text.
ar: اختر `عادي` إن كنت غالباً تستخدم خطوط DejaVu (الخط الافتراضي في ديبيان) أو أياً من خطوط ميكروسوفت. اختر `تشكيل آلي` إن كنت غالباً تستخدم أية خطوط TrueType أخرى. أختر `بدون` إن كنت تريد طريقة عرض الخطوط الاعتيادية.

note: Type: select Choices
en: Automatic
ar: آلي

note: Type: select Choices
en: Always
ar: دائماً

note: Type: select Choices
en: Never
ar: نهائياً

note: Type: select Description
en: Enable subpixel rendering for screen:
ar: تمكين التصيير التحت بكسلي للشاشة:

note: Type: select Description
en: Rendering text at a subpixel level generally makes it look a bit better on flat (LCD) screens, but can show color artifacts on CRT screens. The "Automatic" choice will enable it only if a LCD screen is detected.
ar: تصيير النص بمستوى تحت بكسلي يتسبب عامة بجعله يظهر بشكل أفضل قليلاً على شاشات LCD المسطحة، ولكنه قد لا يكون مناسباً لشاشات CRT. سيقوم الخيار `آلي` بتمكين هذا الخيار فقط إن عثر على شاشة مسطحة.

note: Type: boolean Description
en: Enable bitmapped fonts by default?
ar: تمكين الخطوط النقطية بشكل افتراضي؟

note: Type: boolean Description
en: By default, only outline fonts are used by applications which support fontconfig.
ar: افتراضياً، تستخدم خطوط outline فقط من قبل التطبيقات التي تدعم fontconfig.

note: Type: boolean Description
en: Outline fonts are fonts which scale well to various sizes. In contrast, bitmapped fonts are often lower quality. Enabling this option will affect the systemwide default; this and many other fontconfig options may be enabled or disabled on a per-user basis.
ar: خطوط Outline هي الخطوط التي تتلائم بشكل جيد من الأحجام المختلفة. وعلى العكس، فإن الخطوط النقطية غالباً ما تكون ذات جودة أقل. تمكين هذا الخيار سوف يؤثر على الوضع الافتراضي للنظام بأكمله؛ هذا الخيار والعديد من خيارات fontconfig الأخري يمكن تمكينه وتعطيله وفقاً لكل مستخدم.
