fontconfig - en to pt_BR translation catalogue (20 entries)

note: Type: select Choices
en: Native
pt_BR: Nativo

note: Type: select Choices
en: None
pt_BR: Nenhum

note: Type: select Description
en: Font tuning method for screen (system default):
pt_BR: Método de ajuste de fonte para tela (padrão do sistema):

note: Type: select Description
en: Please select the preferred method for tuning fonts for screen rendering.
pt_BR: Por favor, selecione o método preferido para ajustar as fontes para renderização em tela.

note: Type: select Description
en: Select 'Native' if you mostly use DejaVu (the default in Debian) or any of the Microsoft fonts. Select 'Autohinter' if you mostly use other TrueType fonts. Select 'None' if you want blurry text.
pt_BR: Selecione "Nativo" caso você utilize principalmente DejaVu (a fonte padrão no Debian) ou quaisquer fontes Microsoft. Selecione "Autohinter" caso você utilize principalmente outras fontes TrueType. Selecione "Nenhum" caso você queira texto borrado.

note: Type: select Choices
en: Slight
pt_BR: Leve

note: Type: select Choices
en: Medium
pt_BR: Médio

note: Type: select Choices
en: Full
pt_BR: Completo

note: Type: select Description
en: Automatic font hinting style:
pt_BR: Estilo de ajuste de fonte automático:

note: Type: select Description
en: Please select the preferred automatic font hinting style to be used as the system default.
pt_BR: Por favor, selecione o estilo de ajuste de fonte automático preferido para ser usado como o padrão do sistema.

note: Type: select Description
en: The hinting style is the amount of font reshaping done to line up to the grid. "Slight" will make the font more fuzzy to line up to the grid but will be better in retaining font shape, while "Full" will be a crisp font that aligns well to the pixel grid but will lose a greater amount of font shape. "Slight" is the default setting.
pt_BR: O estilo de ajuste é o quanto a fonte será remodelada para se alinhar à grade. "Leve" fará o alinhamento da fonte à grade menos preciso, mas será melhor em manter o formato original da fonte, enquanto "Completo" fará o alinhamento à grade mais preciso, mas não manterá tão bem o formato original da fonte. A configuração padrão é "Leve".

note: Type: select Description
en: To revert to the pre-2.12 behavior, select "Full".
pt_BR: Para reverter para o comportamento pre-2.12, selecione "Completo".

note: Type: select Choices
en: Automatic
pt_BR: Automática

note: Type: select Choices
en: Always
pt_BR: Sempre

note: Type: select Choices
en: Never
pt_BR: Nunca

note: Type: select Description
en: Enable subpixel rendering for screen:
pt_BR: Habilitar renderização de subpixel para a tela:

note: Type: select Description
en: Rendering text at a subpixel level generally makes it look a bit better on flat (LCD) screens, but can show color artifacts on CRT screens. The "Automatic" choice will enable it only if a LCD screen is detected.
pt_BR: Renderização de texto no nível do subpixel geralmente torna a exibição um pouco melhor em telas planas (LCD), mas pode exibir artefatos coloridos em telas CRT. A escolha "Automática" habilitará essa opção somente se uma tela LCD for detectada.

note: Type: boolean Description
en: Enable bitmapped fonts by default?
pt_BR: Habilitar fontes "bitmapped" por padrão?

note: Type: boolean Description
en: By default, only outline fonts are used by applications which support fontconfig.
pt_BR: Por padrão, somente fontes desenhadas são usadas por aplicações que suportam fontconfig.

note: Type: boolean Description
en: Outline fonts are fonts which scale well to various sizes. In contrast, bitmapped fonts are often lower quality. Enabling this option will affect the systemwide default; this and many other fontconfig options may be enabled or disabled on a per-user basis.
pt_BR: Fontes desenhadas ("outline") são fontes que escalam bem em diversos tamanhos. Em contraste, fontes "bitmapped" são geralmente de uma qualidade menor. Habilitar essa opção afetará o padrão de todo o sistema; essa e muitas outras opções do fontconfig podem ser habilitadas ou desabilitadas para cada usuário.
