fontforge - en to ca_ES translation catalogue (4383 entries)

en: 
    Layers:
ca_ES: 
    Capes:

en:   Ignoring '%c%c%c%c'
ca_ES:   S'està ignorant «%c%c%c%c»

en:   Ignoring '%c%c%c%c' %s
ca_ES:   S'està ignorant «%c%c%c%c» %s

en:   Stroke _Width:
ca_ES:   _Gruix del traç:

en:  Bad mark attachment table, ignored
ca_ES:  La taula d'adjunts de marques no és correcta i no es té en compte

en:  Bad simple positioning table, ignored
ca_ES:  La taula de posicionament simple no és correcta i no es té en compte

en:  Curvature: %g
ca_ES:  Curvatura: %g

en:  Curvature: %g  Radius: %g
ca_ES:  Curvatura: %g  Radi: %g

en:  Perhaps you meant to use the keyword 'sub' rather than 'subs'?
ca_ES:  Potser volíeu fer servir la paraula clau «sub» en lloc de «subs»?

en:  Removing a size will delete it.
ca_ES:  Esborrar una mida farà que se suprimeixi.

note: GT: The space in front of "Same" makes things line up better
en:  Same as Fontname
ca_ES:  El mateix que el nom de la font

en:  Used in %s
ca_ES:  Utilitzat a %s

en:  _Em Size:
ca_ES: Mida del _quadratí:

en: !!!! Unknown caret format %d !!!!
ca_ES: No s'admet el format del separador %d

en: "%s" is not the name of a known named anchor on line %d of %s.
ca_ES: «%s» no és cap nom d'àncora existent, a la línia %d de %s.

en: "%s" is not the name of a known named value record on line %d of %s.
ca_ES: «%s» no és cap nom de registre de valors existent, a la línia %d de %s.

en: %.50s contains a flipped reference. This cannot be corrected as is. Would you like me to unlink it and then correct it?
ca_ES: %.50s inclou una referència reflectida. Si es manté l'enllaç no es pot corregir. Voleu desenllaçar-la per tal de corregir-la?

note: GT: This is the title for a window showing an outline character GT: It will look something like: GT:  exclam at 33 from Arial GT: $1 is the name of the glyph GT: $2 is the glyph's encoding GT: $3 is the font name GT: $4 is the changed flag ('*' for the changed items)
en: %1$.80s at %2$d from %3$.90s%4$s
ca_ES: %1$.80s a %2$d de %3$.90s%4$s

note: GT: This is the title for a window showing a bitmap character GT: It will look something like: GT:  exclam at 33 size 12 from Arial GT: $1 is the name of the glyph GT: $2 is the glyph's encoding GT: $3 is the pixel size of the bitmap font GT: $4 is the font name
en: %1$.80s at %2$d size %3$d from %4$.80s
ca_ES: Glif: %1$.80s - Codi: %2$d - Píxels: %3$d - Tipus: %4$.80s

note: GT: The user is trying to open a font file which contains multiple fonts and GT: has asked for a font which is not in that file.
en: %1$s is not in font file
ca_ES: No s'ha trobat %1$s al fitxer de la font

en: %1$s: %2$d. Expected %3$s got %4$s
ca_ES: %1$s: %2$d. Hauria de ser %3$s en lloc de %4$s

en: %3d: <uninitialized>
ca_ES: %3d: <no inicialitzat>

en: %s anchor %d
ca_ES: Ancoratge %s %d

en: %s base
ca_ES: Base %s

en: %s contextual %d
ca_ES: Contextual %s %d

en: %s entry
ca_ES: Entrada %s

en: %s has a bounding box which is too big for this algorithm to work. Ignored.
ca_ES: %s té una caixa contenidora massa gran per a aquest algorisme. S'ignorarà.

note: GT: This string is used to generate a name for each OpenType lookup. GT: The %s will be filled with the user friendly name of the feature used to invoke the lookup GT: The second %s (if present) is the script GT: While the %d is the index into the lookup list and is used to disambiguate it GT: In ca
en: %s in %s lookup %d
ca_ES: %s a %s consulta %d

en: %s is a mac resource file but contains no postscript or truetype fonts
ca_ES: %s és un recurs del Mac, però no conté cap font, ni PostScript ni TrueType.

en: %s is not a cidmap file, please download
    http://fontforge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
ca_ES: %s no és un fitxer de mapatge CID, descarregueu
    http://fontforge.sourceforge.net/cidmaps.tgz

en: %s is not a class name for the backtracking classes.
ca_ES: %s no és un nom de classe per a les classes precedents.

en: %s is not a class name for the forward classes.
ca_ES: %s no és un nom de classe per a les classes següents.

en: %s is not a class name for the matching classes.
ca_ES: %s no és un nom de classe per a les classes corresponents.

en: %s is not in %.100s
ca_ES: %s no és a %.100s

en: %s kerning class %d
ca_ES: Classe d'interlletratge %s %d

en: %s lookup %d
ca_ES: %s consulta %d

en: %s mark
ca_ES: Marca %s

note: GT: This string is used to generate a name for an OpenType lookup subtable. GT:  %s is the lookup name, %d is the index of the subtable in the lookup
en: %s per glyph data %d
ca_ES: %s per dades de glif %d

note: GT: This string is used to generate a name for an OpenType lookup subtable. GT:  %s is the lookup name
en: %s subtable
ca_ES: Subtaula %s

en: %s subtable %d
ca_ES: %s subtaula %d

en: %s: %d Expected %s, got %s
ca_ES: %s: %d Hauria de ser %s, en lloc de %s

en: %s: %d Unexpected %s found
ca_ES: %s: %d Contingut inesperat %s

en: %s:%d Unexpected character %c (%d)
ca_ES: %s:%d Caràcter inesperat %c (%d)

en: 'JSTF' Justification Table
ca_ES: «JSTF» Taula de justificació

en: 'bsln' Horizontal Baseline Table
ca_ES: «bsln» Taula de línia de base horitzontal

en: 'kern' Horizontal Kerning Table
ca_ES: «kern» Taula d'interlletrat horitzontal

en: 'lcar' Ligature Caret Table
ca_ES: «lcar» Taula de separadors de lligadura

en: (Adobe now considers XUID/UniqueID unnecessary)
ca_ES: Actualment, Adobe considera innecessaris els identificadors únics XUID i UniqueID.

en: (Define "Almost")
ca_ES: (Defineix «gairebé»)

en: (faked) MS bitmap only sfnt (ttf)
ca_ES: Fals mapa de bits de MS, només sfnt (ttf)

en: (kerning class)
ca_ES: (classe d'interlletratge)

en: (unspecified) SIL Graphite table
ca_ES: taula sense especificar del Graphite del SIL

en: ) while in %s it is (
ca_ES: ) mentre que a %s és (

en: 100 Thin
ca_ES: 100 Ultrafina

en: 1250, Latin-2 (Eastern Europe)
ca_ES: 1250, llatí 2 (Europa occidental)

en: 1251, Cyrillic
ca_ES: 1251, ciríl·lic

en: 1252, Latin-1
ca_ES: 1252, llatí 1

en: 1253, Greek
ca_ES: 1253, grec

en: 1254, Turkish
ca_ES: 1254, turc

en: 1255, Hebrew
ca_ES: 1255, hebreu

en: 1256, Arabic
ca_ES: 1256, àrab

en: 1257, Windows Baltic
ca_ES: 1257, bàltic del Windows

en: 1258, Vietnamese
ca_ES: 1258, vietnamita

en: 1361, Korean Johab
ca_ES: 1361, coreà johab

en: 200 Extra-Light
ca_ES: 200 Molt fina

en: 300 Light
ca_ES: 300 Fina

en: 32x8 cell window
ca_ES: Finestra de 32 x 8 caselles

en: 400 Regular
ca_ES: 400 Regular (book)

en: 437, US
ca_ES: 437, EUA

en: 500 Medium
ca_ES: 500 Normal (medium)

en: 600 Semi-Bold
ca_ES: 600 Seminegra

en: 700 Bold
ca_ES: 700 Negreta

en: 708, Arabic ASMO 708
ca_ES: 708, àrabic (ASMO 708)

en: 737, Greek; former 437 G
ca_ES: 737, grec (abans 437 G)

en: 775, MS-DOS Baltic
ca_ES: 775, bàltic de l'MS-DOS

en: 800 Extra-Bold
ca_ES: 800 Pesant

en: 850, WE/Latin 1
ca_ES: 850, llatí 1 (Europa oriental)

en: 852, Latin 2
ca_ES: 852, llatí 2

en: 855, IBM Cyrillic; primarily Russian
ca_ES: 855, ciríl·lic de l'IBM (rus principalment)

en: 857, IBM Turkish
ca_ES: 857, turc de l'MS-DOS

en: 860, MS-DOS Portuguese
ca_ES: 860 portuguès de l'MS-DOS

en: 861, MS-DOS Icelandic
ca_ES: 861, islandès de l'MS-DOS

en: 862, Hebrew
ca_ES: 862, hebreu

en: 863, MS-DOS Canadian French
ca_ES: 863, francès canadenc del MS-DOS

en: 864, Arabic
ca_ES: 864, àrab

en: 865, MS_DOS Nordic
ca_ES: 865, nòrdic de l'MS-DOS

en: 866, MS-DOS Russian
ca_ES: 866, rus de l'MS-DOS

en: 869, IBM Greek
ca_ES: 869, grec de l'IBM

en: 874, Thai
ca_ES: 874, tai

en: 900 Black
ca_ES: 900 Ultranegra

en: 932, JIS/Japan
ca_ES: 932, japonès JIS

en: 936, Simplified Chinese
ca_ES: 936, xinès simplificat

en: 949, Korean Wansung
ca_ES: 949, coreà wansung

en: 950, Traditional Chinese
ca_ES: 950, xinès tradicional

en: < _Prev
ca_ES: < _Anterior

en: <Nothing>
ca_ES: <Res>

en: <Unassigned Plane 10>
ca_ES: <Pla no assignat 10>

en: <Unassigned Plane 11>
ca_ES: <Pla no assignat 11>

en: <Unassigned Plane 12>
ca_ES: <Pla no assignat 12>

en: <Unassigned Plane 13>
ca_ES: <Pla no assignat 13>

en: <Unassigned Plane 4>
ca_ES: <Pla no assignat 4>

en: <Unassigned Plane 5>
ca_ES: <Pla no assignat 5>

en: <Unassigned Plane 6>
ca_ES: <Pla no assignat 6>

en: <Unassigned Plane 7>
ca_ES: <Pla no assignat 7>

en: <Unassigned Plane 8>
ca_ES: <Pla no assignat 8>

en: <Unassigned Plane 9>
ca_ES: <Pla no assignat 9>

en: <Unknown direction>
ca_ES: <Direcció desconeguda>

en: <Untitled>
ca_ES: <Sense títol>

en: <empty>
ca_ES: <buid>

en: <none>
ca_ES: <cap>

en: A PostScript name may not be a number
ca_ES: Els noms PostScript no poden ser números

en: A coverage table was found in a glyph or class based contextual lookup, starting at: %.20s...
ca_ES: S'ha trobat una taula de cobertura en una consulta contextual basada en glifs o classes. A partir de: %.20s...

en: A coverage table:
ca_ES: Taula de cobertura:

en: A device table adjustment specified for %.80s is invalid
ca_ES: Un ajust de taula de dispositiu especificat per a %.80s és erroni.

en: A glyph name may not start with a digit nor a full stop (period)
ca_ES: Els noms dels glifs no poden començar ni amb un dígit ni amb un punt

en: A glyph name must be ASCII, without spaces and may not contain the characters "([{<>}])/%%", and should contain only alphanumerics, periods and underscores
ca_ES: Els noms dels glifs han de ser en ASCII, sense espais i no poden contenir els caràcters «([{<>}])/%%». Només haurien de tenir caràcters alfanumèrics, comes i caràcters de subratllat

en: A glyph name should contain only alphanumerics, periods and underscores
    Do you want to use this name in spite of that?
ca_ES: Els noms dels glifs només haurien de tenir caràcters alfanumèrics, comes
    i caràcters de subratllat. Tot i això, voleu fer servir aquest nom?

en: A language tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters
ca_ES: Una etiqueta d'idioma, a la línia %d (%s), és massa llarga.
    Hauria de ser de 4 caràcters, com a molt.

en: A language tag on line %d (%s) should be in ASCII.
ca_ES: Una etiqueta d'idioma, a la línia %d (%s), hauria de ser ASCII.

en: A list of coverage tables:
ca_ES: Llista de taules de cobertura

en: A list of glyph names
ca_ES: Llista dels noms dels glifs

en: A list of glyphs:
ca_ES: Llista de glifs:

en: A list of languages and the lookups turned on and off
    for each to accomplish justification.  A language may
    appear more than once, in which case second (or third,
    etc.) will be tried if the first fails.
ca_ES: Llista dels idiomes i de les consultes que, per a cadascun,
    hagin d'estar actives o inactives de cara a la justificació.
    Un mateix idioma pot aparèixer a la llista més d'una vegada,
    però les ocurrències posteriors només s'utilizaran si fallen
    les anteriors.

en: A list of lookup names
ca_ES: Llista de noms de consultes

en: A list of scripts with special justification needs
ca_ES: Llista dels alfabets amb justificat especial de text

en: A lookup invocation must be started by the sequence '@<' and ended with '>', starting at: %.20s...
ca_ES: Les crides a consultes han de començar amb la seqüència «@<» i acabar amb «>». A partir de: %.20s...

en: A match was found after unlinking references in glyph “%s”
ca_ES: S’ha trobat una correspondència desenllaçant les referències del glif «%s»

en: A point in %s is outside the font bounding box data.
ca_ES: Un punt a %s és fora de la caixa contenidora de dades de la font.

en: A reverse contextual chaining lookup can only match one coverage table directly
ca_ES: Una consulta d'encadenament contextual invers només pot correspondre directament a una taula de cobertura

en: A reverse contextual chaining lookup must have a set of replacement glyphs somewhere
ca_ES: Les consultes d'ecadenament contextual invers han de tenir un conjunt de glifs de reemplaçament en algun lloc

en: A tag must be 4 ASCII characters
ca_ES: L'etiqueta ha de tenir 4 caràcters ASCII

en: A value must be between [-32768,32767]
ca_ES: El valor ha d'estar dins el rang [-32768,32767]

en: A value must be between [-8,-1] or [1,8]
ca_ES: El valor ha d'estar dins els rangs [-8,-1] o [1,8]

en: A value must be between [0,15]
ca_ES: El valor ha d'estar dins el rang [0,15]

en: AGL For New Fonts
ca_ES: AGL per a fonts noves

en: AGL with PUA
ca_ES: AGL amb àrea d'ús privat

en: AGL without afii
ca_ES: AGL sense «afii»

en: AMS Names
ca_ES: Noms de l'AMS

en: ATM requires that fonts be encoded with the Macintosh Latin encoding. This postscript font will print fine, but only the bitmap versions will be displayed on the screen
ca_ES: L'Adobe Type Manager (ATM) només admet lletres tipogràfiques amb la codificació llatina del MacIntosh. Aquesta lletra s'imprimirà correctament, però en pantalla només es mostraran els mapes de bits.

en: A_lign
ca_ES: A_linea

en: Abkhazian
ca_ES: Abkhaz

en: Above Base Forms
ca_ES: Formes superiors

en: Above Base Mark
ca_ES: Marques superiors

en: Above Base Substitutions
ca_ES: Substitucions superiors

en: AccentBaseHeight:
ca_ES: AlturaBaseAccents:

en: AccentCenterLowest
ca_ES: Centra la part de baix de l'accent

en: AccentOffsetPercent
ca_ES: Percentatge de separació dels accents

en: Acceptable _Extrema
ca_ES: Admet punts _extrems

en: Access All Alternates
ca_ES: Inclou totes les variants

en: Active Hints
ca_ES: Optimitzacions actives

en: Add
ca_ES: Afegeix

en: Add 'D_FLT' script
ca_ES: Afegeix l'alfabet «D_FLT»

en: Add All Extrema
ca_ES: Afegeix tots els nodes extrems

en: Add Anchor
ca_ES: Afegeix una àncora

en: Add Base Anchor...
ca_ES: Afegeix una àncora de base...

en: Add E_xtrema
ca_ES: Afegeix nodes e_xtrems

en: Add Encoding Name...
ca_ES: Afegeix un nom de codificació...

en: Add Encoding Slots...
ca_ES: Afegeix caselles de codificació...

en: Add Entry Anchor...
ca_ES: Afegeix una àncora d'entrada...

en: Add Exit Anchor...
ca_ES: Afegeix una àncora de sortida...

en: Add Good Extrema
ca_ES: Afegeix nodes extrems correctes

en: Add Language to Script...
ca_ES: Afegeix un idioma a l'alfabet...

en: Add Lookup
ca_ES: Afegeix una consulta

en: Add Mark Anchor...
ca_ES: Afegeix una àncora de marca...

en: Add Sub_table
ca_ES: Afegeix una sub_taula

en: Add Subscripts/Superscripts...
ca_ES: Afegeix índexs/subíndexs...

en: Add _Lookup
ca_ES: Afegeix una consu_lta

en: Add _Missing Glyphs
ca_ES: Afegeix els glifs perduts

en: Add _Small Capitals...
ca_ES: Afegeix ver_saletes

en: Add a corner point
ca_ES: Afegeix un node de cantonada

en: Add a curve point
ca_ES: Afegeix un node de corba

en: Add a curve point always either horizontal or vertical
ca_ES: Afegeix un node de corba ortogonal

en: Add a g2 curve point
ca_ES: Afegeix un node de corba G2

en: Add a left "tangent" point
ca_ES: Afegeix un put «tangent» per l'esquerra

en: Add a next constraint point (sometimes like a tangent)
ca_ES: Afegeix un node d'entrada de corba (semblant al node de connexió)

en: Add a point, then drag out its control points
ca_ES: Afegeix un node i arrossega les seves nanses

en: Add a prev constraint point (sometimes like a tangent)
ca_ES: Afegeix un node de sortida de corba (semblant al node de connexió)

en: Add a right "tangent" point
ca_ES: Afegeix un put «tangent» per la dreta

en: Add a subtable to which lookup?
ca_ES: A quina consulta voleu afegir una subtaula?

en: Add a tangent point
ca_ES: Afegeix un node de connexió

en: Add entries to the lookup trying to make the optical
    separation between all pairs of glyphs equal to this
    value.
ca_ES: Afegeix entrades a la consulta intentant fer que
    la separació òptica entre tots els parells de glifs
    sigui igual a aquest valor.

en: AddCharToNameList
ca_ES: Afegeix el caràcter

en: Adding points at Extrema...
ca_ES: S'estan afegint nodes extrems...

en: Adding points of inflection...
ca_ES: S'estan afegint punts d‘inflexió...

en: Additional arguments for autotrace program:
ca_ES: Arguments addicionals per al programa de traçat automàtic:

en: Adds a new lookup after the selected lookup
    or at the start of the lookup list if nothing is selected.
ca_ES: Afegeix una consulta nova al principi de la llista
    o en la posició següent de la consulta seleccionada.

en: Adds a new lookup subtable after the selected subtable
    or at the start of the lookup if nothing is selected.
ca_ES: Afegeix una subtaula de consulta nova al principi de la llista
    o en la posició següent de la subtaula seleccionada.

note: GT: "Adjust" here means Device Table based pixel adjustments, an OpenType GT: concept which allows small corrections for small pixel sizes where GT: rounding errors (in kerning for example) may smush too glyphs together GT: or space them too far apart. Generally not a problem for big pixelsizes
en: Adjust
ca_ES: Ajusta

en: Adobe Glyph List
ca_ES: Llista de glifs d'Adobe (AGL)

en: Adobe Standard
ca_ES: Estàndard d'Adobe

en: Adobe says that "big" splines should not have extrema.
    But they don't define what big means.
    If the distance between the spline's end-points is bigger than this value, then the spline is "big" to fontforge.
ca_ES: Segons Adobe, els splines «grans» no haurien de tenir 
    punts extrems; però no aclareix el significat de grans.
    Si la distància entre els punts finals de l'spline és més gran que aquest valor, aleshores FontForge considerarà «gran» l'spline.

en: Advance Width as a Bar
ca_ES: Amplada com a barra inferior

en: Advance Width as a Line
ca_ES: Amplada com a filet final

en: Advance Width does not change.
ca_ES: L'amplada no canvia

en: Aegean Numbers
ca_ES: Nombres egeus

en: After rotating or skewing a glyph you should probably apply Element->Add Extrema
ca_ES: Després de girar o d'esbiaixar, potser cal afegir nodes extrems nous.
    Seleccioneu l'opció «Afegeix nodes extrems» del menú «Element».

en: Ahead Classes
ca_ES: Classes posteriors

en: Albanian
ca_ES: Albanès

en: Alchemical Symbols
ca_ES: Símbols acadèmics

en: All
ca_ES: Tot

en: All Files
ca_ES: Tots els formats de fitxer

en: All Fonts
ca_ES: Tots els formats de tipus

en: All Glyphs
ca_ES: Tots els glifs

en: All characters in the value must be in ASCII
ca_ES: Els caràcters del valor han de ser ASCII

en: All entries in a lookup must have the same type on line %d of %s
ca_ES: Totes les entrades de la consulta han de set del mateix tipus, a la línia %d de %s

en: All glyphs
ca_ES: Tots els glifs

en: All layers _cubic
ca_ES: Capes _cúbiques

en: All layers _quadratic
ca_ES: Capes _quadràtiques

en: Allow _curve smoothing
ca_ES: Permet suavitzar les corbes

en: Allow _removal of extrema
ca_ES: Permet eliminar els nodes extrems

en: Allow _slopes to change
ca_ES: Permet modificar els pendents

en: Allow a match even if the search pattern has
    to be transformed by a combination of the
    following transformations.
ca_ES: Admet com a coincident un patró que hagi estat
    sotmès a una combinació de les transformacions
    marcades.

en: Allow errors of:
ca_ES: Permet errors de:

en: Allow the full unicode character set in glyph names.
    This does not conform to adobe's glyph name standard.
    Such names should be for internal use only and
    should NOT end up in production fonts.
ca_ES: Permet el joc complet de caràcters de l'Unicode en els
    noms dels glifs. Aquesta opció fa que no se segueixi
    l'estàndard d'Adobe pel que fa a nomenclatura de glifs.
    Els noms Unicode només s'utilitzaran internament i no
    seran presents en les lletres tipogràfiques generades.

en: Allow:
ca_ES: Permet:

en: Allows you to select optional behavior when generating the font
ca_ES: Permet seleccionar opcions addicionals
    en la generació de la font.

en: Almost H/V Color
ca_ES: Color de quasi H/V

en: Almost Horizontal/Vertical Curves
ca_ES: Corbes gairebé horitzontals/verticals

en: Almost Horizontal/Vertical Lines
ca_ES: Línies gairebé horitzontals/verticals

en: Alphabetic
ca_ES: Alfabètic

en: Alphabetic Presentation Forms
ca_ES: Formes de presentació alfabètica

en: Alphabetic and syllabic RTL scripts
ca_ES: Escriptures de dreta a esquerra alfabètiques i sil·làbiques

en: Alsatian
ca_ES: Alsacià

en: Alternate Annotation Forms
ca_ES: Formes d'anotacions alternatives

en: Alternate Substitution
ca_ES: Substitució alternativa

en: Alternate Unicode Encodings / Variation Selectors
ca_ES: Codificacions Unicode alternatives / Selectors de variació

en: Alternate Vertical Half Metrics
ca_ES: Alternatius vertical de mitja mètrica

en: Alternate Vertical Metrics
ca_ES: Mètrica vertical alternativa

en: Alternative Half Widths
ca_ES: Mitges formes alternatives

en: Always
ca_ES: Sempre

en: An error occurred when writing the resource file
ca_ES: Hi ha hagut un error mentre s'escrivia el fitxer de recursos.

en: An error occurred writing %s
ca_ES: Hi ha hagut un error en escriure %s

en: An ordered list of lookups and positions
ca_ES: Llista ordenada de consultes i posicions

en: An outline font editor
ca_ES: Editor de fonts vectorials

en: An sfnt file may contain a large number of tables, but this one has over 1000
     and that seems like too many
ca_ES: Tot i que els fitxers de font vectorial poden contenir un nombre
    de taules força gran, aquest fitxer en té unes 1.000 que, segurament, són massa.

en: An sfnt file must contain SOME tables, but this one does not.
ca_ES: Els fitxers SFNT han de tenir almenys una taula i aquest no en té cap.

en: Anatolian Hieroglyphs
ca_ES: Jeroglífics d'Anatòlia

en: Anchor Class Name
ca_ES: Nom de la classe d'àncora

en: Anchor Control
ca_ES: Control d'àncora

en: Anchor Control for Base
ca_ES: Control d'àncora de la base

en: Anchor Control for Mark
ca_ES: Control d'àncora de la marca

en: Anchor Control for class %.100s in glyph %.100s as %.20s
ca_ES: Control d'àncora per a la classe %.100s al glif %.100s com a %.20s

en: Anchor Control...
ca_ES: Control d'àncora...

en: Anchor Lost
ca_ES: S'ha perdut l'àncora

en: Anchor _Glyph at Point
ca_ES: Ancora el _glif al punt

en: Anchor classes in subtable %.80s
ca_ES: Classes d'àncora de la subtaula %.80s

en: Anchor-%d
ca_ES: Àncora - %d

en: AnchorPoint|_New
ca_ES: _Nou

en: Anchored Pairs
ca_ES: Parells d'ancoratges

en: Ancient Greek Musical Notation
ca_ES: Notació musical grega antiga

en: Ancient Greek Numbers
ca_ES: Nombres grecs antics

en: Ancient Ligatures (Obsolete)
ca_ES: Lligadures antigues (obsolet)

en: Ancient Symbols
ca_ES: Símbols antics

en: Anti-Alias
ca_ES: Antialiàsing

en: Any computed kerning change whose absolute value is less
    that this will be ignored.
ca_ES: No s'aplicaran els resultats de l'interlletratge automàtic que,
    en valor absolut, siguin més petits que el valor indicat.

en: Append a FONTLOG entry
ca_ES: Afegeix una entrada al FontLog

en: Append to it
ca_ES: Afegeix-li aquest també

en: Apple Advanced Typography
ca_ES: Tipografia avançada d'Apple

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files
    This allows you to select which standard to follow for your font.
    The main differences are:
     The requirements for the 'postscript' name in the name table conflict
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite characters are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
ca_ES: Aquesta opció us permet triar l'estàndard d'Apple o el d'Adobe i MicroSoft
    per als tipus TrueType i OpenType. Les diferències principals són:
     Els requisits del nom «PostScript» a la taula de noms són discrepants.
     Les dades dels mapes de bits es desen en taules diferents.
     Els glifs compostos escalats es tracten de manera diferent.
     El primer usa morx(t)/feat i el segon GSUB.
     El primer usa kern/opbd i el segon GPOS.
     El primer usa lcar/prop i el segon GDEF.

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files
    This allows you to select which standard to follow for your font.
    The main differences are:
     The requirements for the 'postscript' name in the name table conflict
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite glyphs are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
ca_ES: Aquesta opció us permet triar l'estàndard d'Apple o el d'Adobe i MicroSoft
    per als tipus TrueType i OpenType. Les diferències principals són:
     Els requisits del nom «PostScript» a la taula de noms són discrepants.
     Les dades dels mapes de bits es desen en taules diferents.
     Els glifs compostos escalats es tracten de manera diferent.
     El primer usa morx(t)/feat i el segon GSUB.
     El primer usa kern/opbd i el segon GPOS.
     El primer usa lcar/prop i el segon GDEF.

en: Apple bitmap only sfnt (dfont)
ca_ES: Mapa de bits d'Apple, només sfnt (dfont)

en: Apply change to which lookups?
ca_ES: Indiqueu les consultes que voleu modificar

en: Apply lookup
ca_ES: Aplica la consulta

en: Apply to:
ca_ES: Aplica-ho a:

en: Apps
ca_ES: Aplicacions externes

en: Arabic
ca_ES: Àrab

en: Arabic (Algeria)
ca_ES: Àrab (Algèria)

en: Arabic (Bahrain)
ca_ES: Àrab (Bahrein)

en: Arabic (Egypt)
ca_ES: Àrab (Egipte)

en: Arabic (Iraq)
ca_ES: Àrab (Iraq)

en: Arabic (Jordan)
ca_ES: Àrab (Jordània)

en: Arabic (Kuwait)
ca_ES: Àrab (Kuwait)

en: Arabic (Lebanon)
ca_ES: Àrab (Líban)

en: Arabic (Libya)
ca_ES: Àrab (Líbia)

en: Arabic (Morocco)
ca_ES: Àrab (Marroc)

en: Arabic (Oman)
ca_ES: Àrab (Oman)

en: Arabic (Qatar)
ca_ES: Àrab (Qatar)

en: Arabic (Saudi Arabia)
ca_ES: Àrab (Aràbia Saudita)

en: Arabic (Syria)
ca_ES: Àrab (Síria)

en: Arabic (Tunisia)
ca_ES: Àrab (Tunísia)

en: Arabic (U.A.E.)
ca_ES: Àrab (Emirats Àrabs Units)

en: Arabic (Yemen)
ca_ES: Àrab (Iemen)

en: Arabic Extended-A
ca_ES: Àrab estès A

en: Arabic Extended-B
ca_ES: Àrab estès B

en: Arabic Extended-C
ca_ES: Àrab estès C

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
ca_ES: Símbols alfabètics matemàtics àrabs

en: Arabic Number
ca_ES: Nombres àrabs

en: Arabic Presentation Forms-A
ca_ES: Formes de presentació aràbiga - A

en: Arabic Presentation Forms-B
ca_ES: Formes de presentació àrab - B

en: Arabic Supplement
ca_ES: Suplement àrab

en: Archives
ca_ES: Fitxers comprimits

en: Are there any glyph's whose bounding boxes extend above this number?
ca_ES: La capsa contenidora d'algun glif sobresurt per damunt d'aquest valor numèric?

en: Are there any glyph's whose bounding boxes extend below this number?
ca_ES: La capsa contenidora d'algun glif sobrepassa per ensota aquest valor numèric?

en: Are there any glyph's whose bounding boxes extend to the left of this number?
ca_ES: La capsa contenidora d'algun glif sobrepassa per l'esquerra aquest valor numèric?

en: Are there any glyphs whose bounding boxes extend to the right of this number?
ca_ES: La capsa contenidora d'algun glif sobrepassa per la dreta aquest valor numèric?

en: Are you sure you don't want to use the cidmap I found?
ca_ES: Voleu descartar el fitxer de mapatge de bits trobat?

en: Are you sure you want to replace Å?
    The ring will not join to the A.
ca_ES: Segur que voleu reemplaçar la «Å»?
    La rodoneta no s'unirà amb la «A».

en: Are you sure you wish to remove sub-font %1$.40s from the CID font %2$.40s
ca_ES: Confirmeu que voleu suprimir el subtipus %1$.40s del tipus CID %2$.40s

en: Armenian
ca_ES: Armeni

en: Armenian Ligatures
ca_ES: Lligadures armènies

en: Arrow Options
ca_ES: Opcions de les fletxes

en: ArrowAccelFactor
ca_ES: Acceleració dels cursors

en: ArrowMoveSize
ca_ES: Desplaçament dels cursors

en: Arrows
ca_ES: Fletxes

en: As Background
ca_ES: Com a fons

en: As CFF fonts
ca_ES: Com a tipus CFF

en: Ask the user for autotrace arguments each time autotrace is invoked
ca_ES: Demana a l'usuari l'entrada d'arguments cada vegada
    que s'executa un programa de traçat automàtic.

en: Ask the user for mf commands each time mf is invoked
ca_ES: Demana a l'usuari l'entrada d'arguments
    cada vegada que s'invoca el MetaFont

en: AskBDFResolution
ca_ES: Demana la resolució pels BDF

en: AskUserForCMap
ca_ES: Demana pel CMap

en: Assamese
ca_ES: Assamès

en: At least one anchor point was lost when pasting from one font to another because no matching anchor class could be found in the new font.
ca_ES: S'ha perdut un punt d'àncora com a mínim en enganxar d'una font a l'altra, ja que a la font nova no s'ha trobat una classe d'àncora coincident.

en: At pixelsize %d the character %s either starts before the origin or extends beyond the advance width.
ca_ES: Al cos en pixels %d el caràcter %s o bé comença abans de l'origen o bé s'allarga fins més enllà de la seva amplada.

en: Attempt to divide by 0 in %.30s
ca_ES: Intent de divisió per zero a %.30s

en: Attempt to make a character that refers to itself
ca_ES: Intenteu fer un caràcter que es referencia a si mateix

en: Attempt to make a glyph that refers to itself
ca_ES: Intenteu fer un glif que es referencia a si mateix

en: Attempt to redefine anchor definition of "%s" on line %d of %s
ca_ES: S'està intentant redefinir la definició d'àncora de «%s», a la línia %d de %s

en: Attempt to redefine value record definition of "%s" on line %d of %s
ca_ES: S'està intentant redefinir la definició de registre de valors de «%s», a la línia %d de %s

en: Attempt to regenerate a pixel size that has not been created (%d@%d)
ca_ES: Intenteu regenerar un cos, en píxels, que encara no s'ha creat (%d@%d)

en: Attempt to save a pixel size that has not been created (%d@%d)
ca_ES: Intenteu desar un cos en píxels que encara no s'ha creat (%d@%d)

en: Attempt to take logarithm of %1$g in %2$.30s
ca_ES: Intent de fer el logaritme de %1$g a %2$.30s

en: Attempt to take the square root of %1$g in %2$.30s
ca_ES: Intent de fer l'arrel quadrada de %1$g a %2$.30s

en: Auto Hinting Font...
ca_ES: Optimització automàtica...

en: Auto Instructing Font...
ca_ES: Instruccions automàtiques...

en: Auto Width
ca_ES: Amplada automàtica

en: Auto _Counter Hint
ca_ES: Optimitza automàticament els _contrapunxons

en: AutoHint
ca_ES: Optimització automàtica

en: AutoHint changed glyphs before generating a font
ca_ES: Abans de generar la font, es farà
    l'optimització automàtica dels glifs modificats.

en: AutoKern All
ca_ES: Interll. auto. de tot

en: AutoKern Column
ca_ES: Interll. auto. de columna

en: AutoKern Row
ca_ES: Interll. auto. de fila

en: AutoKernDialog
ca_ES: Diàleg d'interlletratge

en: AutoLBearingSync
ca_ES: Sincronització automàtica del marge esquerre

en: AutoWidth failure on %s
ca_ES: Error d'amplada automàtica a %s

en: AutoWidthSync
ca_ES: Sincronització d'amplada

en: Auto_Hint
ca_ES: Optimitza automàticament

en: Autohinta_ble
ca_ES: Optimitzables automàticament

en: Autokern new entries
ca_ES: Automàtic a les entrades noves

en: Automatic
ca_ES: Automàtic

en: Autot_race
ca_ES: _Traça automàticament

en: AutotraceArgs
ca_ES: Arguments addicionals

en: AutotraceAsk
ca_ES: Demana arguments de traçat automàtic

en: Autotracing...
ca_ES: S'està traçant automàticament...

en: Avestan
ca_ES: Avèstic

en: Axerbaijani (Arabic)
ca_ES: Àzeri (àrab)

en: Axerbaijani (Cyrillic)
ca_ES: Àzeri (ciríl·lic)

en: Axis 1
ca_ES: Eix 1

en: Axis 2
ca_ES: Eix 2

en: Axis 3
ca_ES: Eix 3

en: Axis 4
ca_ES: Eix 4

en: Axis Range:
ca_ES: Rang de l'eix:

en: Axis Type:
ca_ES: Tipus d'eix:

en: Axis height of the font
ca_ES: Altura axial de la font

en: AxisHeight:
ca_ES: AlturaAxial:

en: AxisValue|Default
ca_ES: Predeterminat

en: Aymara
ca_ES: Aimara

en: Azebaijani (roman)
ca_ES: Àzeri (llatí)

en: Azeri
ca_ES: Àzeri

en: Azeri (Cyrillic)
ca_ES: Àzeri (ciríl·lic)

en: Azeri (Latin)
ca_ES: Àzeri (llatí)

en: BDF Info...
ca_ES: Informació del BDF...

en: BDF Resolution
ca_ES: Resolució del BDF

en: BDF bitmap properties table
ca_ES: Taula de propietats del mapa de bits BDF

en: B_uild
ca_ES: M_unta

note: GT: Background, make it short
en: Back
ca_ES: Fons

en: Back Classes
ca_ES: Classes anteriors

en: Background color for popup windows
ca_ES: Color del fons a les finestres emergents

en: Background color for progress windows
ca_ES: Color del fons a les finestres de progrés

en: Background color of column headers at the top of a matrix edit
ca_ES: Color de fons de les capçaleres de les taules editables

en: Backtrack
ca_ES: Anteriors

en: Backup SFD
ca_ES: Còpia de seguretat d'un SFD

en: Bad Apple Kern Class
ca_ES: La classe d'interlletratge d'Apple és incorrecta

en: Bad Axis
ca_ES: L'eix és incorrecte

en: Bad Class
ca_ES: La classe és incorrecta

en: Bad Color
ca_ES: El color és incorrecte

en: Bad Copyright
ca_ES: El copyright és incorrecte

en: Bad Design Size Info
ca_ES: La informació del cos del disseny és incorrecta

en: Bad Device Table Adjustment
ca_ES: L'ajust de la taula de dispositiu és erroni

en: Bad Encoding
ca_ES: La codificació és incorrecta

en: Bad Extension
ca_ES: L'extensió és incorrecta

en: Bad FPST format
ca_ES: El format FPST és incorrecte

en: Bad Family Name
ca_ES: El nom és incorrecte

en: Bad Font Name
ca_ES: El nom és incorrecte

en: Bad Glyph Count
ca_ES: El nombre de glifs és incorrecte

en: Bad Grid Fitting table
ca_ES: La taula d'ajust a la retícula és incorrecta

en: Bad Human Fontname
ca_ES: El nom humà és incorrecte

en: Bad IBM Family
ca_ES: La família IBM és incorrecta

en: Bad Language
ca_ES: El llenguatge és incorrecte

en: Bad Lig. Caret Count
ca_ES: El número de separadors és erroni

en: Bad Mac Family
ca_ES: La família Mac és incorrecta

en: Bad Metrics
ca_ES: La mètrica és incorrecta

en: Bad Multiple Master Font
ca_ES: La font Multiple Master és incorrecta

en: Bad Name
ca_ES: Nom incorrecte

en: Bad Number
ca_ES: El nombre és incorrecte

en: Bad OS/2 version
ca_ES: La versió OS/2 és incorrecta

en: Bad Parts List
ca_ES: La llista de parts és incorrecta

en: Bad Point Match
ca_ES: La coincidència de punt és errònia

en: Bad Point Numbering
ca_ES: La numeració dels punts és incorrecta

en: Bad Private Dictionary
ca_ES: El diccionari privat és incorrecte

en: Bad Range
ca_ES: El rang és incorrecte

en: Bad Reference
ca_ES: La referència és incorrecta

en: Bad Script
ca_ES: L'alfabet és incorrecte

en: Bad Sections
ca_ES: Les seccions són incorrectes

en: Bad Template
ca_ES: La plantilla no és correcta

en: Bad Value
ca_ES: El valor no és correcte

en: Bad Variants List
ca_ES: La llista de variants és incorrecta

en: Bad Variants list for glyph %s in %s
ca_ES: La llista de variants és incorrecta pel glif %s a %s

en: Bad Version
ca_ES: La versió és incorrecta

en: Bad Weight
ca_ES: El gruix és incorrecte

en: Bad base table.
ca_ES: La taula base no és correcta.

en: Bad bounding box for %s.
ca_ES: La caixa contenidora de %s no és vàlida.

en: Bad cidmap file
ca_ES: El fitxer de mapatge CID no és correcte

en: Bad class name
ca_ES: El nom de la classe és incorrecte

en: Bad correction
ca_ES: La correcció és errònia

en: Bad default baseline
ca_ES: La línia de base predeterminada és incorrecta

en: Bad device table
ca_ES: La taula de dispositiu és incorrecta

en: Bad device table
ca_ES: La taula de dispositiu és incorrecta

en: Bad device table for %s
ca_ES: La taula de dispositiu és incorrecta per %s

en: Bad device table for glyph %s in %s
ca_ES: La taula de dispositiu és incorrecta pel glif %s a %s

en: Bad device table for in row %d of %s
ca_ES: La taula de dispositiu és incorrecta a la fila %d de %s

en: Bad encoding file format
ca_ES: El format del fitxer de codificació no és correcte

en: Bad feature tag
ca_ES: L'etiqueta de la singularitat és incorrecta

en: Bad font, offset out of bounds.
ca_ES: La font no és correcta, el desplaçament se surt dels límits.

en: Bad format of subtable %d (of %d) in bloc/EBLC of strike with pixelsize=%d. First=%d, last=%d.
ca_ES: El format de la subtaula %d (de %d) no és correcte al bloc/EBLC de la pòlissa de %d píxels. Primer = %d, darrer = %d.

en: Bad hex number
ca_ES: El nombre hexadecimal és incorrecte

en: Bad hex number in %s
ca_ES: El nombre hexadecimal és incorrecte a %s

en: Bad image file
ca_ES: El fitxer d'imatge no és correcte

en: Bad image file, not a bitmap: %.100s
ca_ES: Fitxer d'imatge incorrecte. No és un mapa de bits: %.100s

en: Bad image file: %.100s
ca_ES: El fitxer d'imatge no és correcte: %.100s

en: Bad kern pair: glyphs %d & %d should have been < %d
ca_ES: L'interlletatge és erroni: els glifs %d i %d haurien de ser < %d

en: Bad language tag
ca_ES: L'etiqueta de l'idioma és incorrecta

en: Bad ligature anchor count.
ca_ES: El recompte d'àncores de lligadures no és correcte.

en: Bad ligature base table.
ca_ES: La taula base de lligadures no és correcta.

en: Bad magic number
ca_ES: Nombre màgic incorrecte

en: Bad number
ca_ES: El nombre és incorrecte

note: GT: NaN is a concept in IEEE floating point which means "Not a Number" GT: it is used to represent errors like 0/0 or sqrt(-1).
en: Bad number, infinity or nan: %s
ca_ES: El nombre és incorrecte (infinit o valor no numèric): %s

en: Bad numeric value for %s.%s
ca_ES: %s.%s és un valor numèric erroni.

en: Bad parts list for glyph %s in %s
ca_ES: La llista de parts és incorrecta pel glif %s a %s

en: Bad pixel size
ca_ES: El cos és incorrecte

en: Bad rule
ca_ES: La regla és incorrecta

en: Bad script tag
ca_ES: L'etiqueta de l'alfabet és incorrecta

en: Bad selection
ca_ES: La selecció és incorrecta

en: Bad template, no extension
ca_ES: La plantilla no és correcta, no té extensió

en: Bad template, unrecognized format
ca_ES: La plantilla no és correcta, no s'ha reconegut el format

en: Bad token. Expected "%.10s"
    near ...%40s
ca_ES: Element incorrecte. Hi hauria d'haver «%.10s» a la vora de ...%40s

en: Bad token. Expected "%.10s" got "%.10s"
    near ...%40s
ca_ES: Element incorrecte. Hi hauria d'haver «%.10s» conté «%.10s»
    a la vora de ...%40s

note: GT: The words "true" and "false" should be left untranslated. We are restricted GT: here by what PostScript understands, and it only understands the English GT: words. You may, of course, change it to something like ("true" (vrai) ou "false" (faux))
en: Bad type
ca_ES: Tipus incorrecte

en: Bad unicode value for an alternate unicode / variation selector
ca_ES: El valor Unicode de la variant o del selector de variacions és incorrecte.

en: Bad xfig file
ca_ES: El fitxer xfig no és correcte

en: Balancing...
ca_ES: S'està equilibrant...

en: Balinese
ca_ES: Balinès

en: Ball (Round Cap)
ca_ES: Bolígraf

en: Bamum Supplement
ca_ES: Suplement bamum

en: Base Glyph
ca_ES: Glif base

en: Base Glyph Name
ca_ES: Nom del glif base

en: Base Glyphs
ca_ES: Glifs base

en: Base Lig
ca_ES: Lligadura base

en: Base Ligatures
ca_ES: Lligadures base

en: Base Mark
ca_ES: Marca base

en: Base Marks
ca_ES: Marques base

en: Base X
ca_ES: x base

en: Base Y
ca_ES: y base

en: Baseline
ca_ES: Línia de base

en: Baseline table (OT version)
ca_ES: Taula de línia de base (versió OpenType)

en: Baseline used for Latin, Greek, Cyrillic text.
ca_ES: Línea de base usada en text llatí, grec i ciríl·lic

en: Bashkir
ca_ES: Baixkir

en: Basic Latin
ca_ES: Llatí bàsic

en: Basic Multilingual Plane
ca_ES: Pla multilingüe bàsic (BMP)

en: Basque
ca_ES: Basc

en: Begin:
ca_ES: Inici:

en: Belarussian
ca_ES: Bielorús

en: Below Base Forms
ca_ES: Formes inferiors

en: Below Base Mark
ca_ES: Marques inferiors

en: Below Base Substitutions
ca_ES: Substitucions inferiors

en: Bengali
ca_ES: Bengalí

en: Bengali Bangladesh
ca_ES: Bengalí (Bangladesh)

en: Big5 (Trad. Chinese)
ca_ES: Big5 (xinès tradicional)

en: Big5 HKSCS (Trad. Chinese)
ca_ES: Big5 HKSCS (xinès tradicional)

en: Bitm_ap Strikes Available...
ca_ES: Pòlisses de m_apa de bits disponibles...

en: Bitm_ap strikes Available...
ca_ES: Pòlisses de m_apa de bits disponibles...

en: Bitmap
ca_ES: Mapa de bits

en: Bitmap Fonts
ca_ES: Tipus de mapa de bits

en: Bitmap Magnification...
ca_ES: Ampliació del mapa de bits...

en: Bitmap Paste
ca_ES: Enganxament de mapa de bits

en: Bitmap Strikes
ca_ES: Pòlisses de mapa de bits

en: Bitmap Strikes Available
ca_ES: Pòlisses de mapa de bits disponibles

en: Bitmap View
ca_ES: Editor de mapa de bits

en: Bitmap _Magnification...
ca_ES: Ampliació dels mapes de bits...

en: Bits/Pixel:
ca_ES: Bits per píxel:

en: Black
ca_ES: Supernegra

en: Blackletter
ca_ES: Gòtica

en: Blackletter Connected
ca_ES: Gòtica lligada

en: Blackletter Disconnected
ca_ES: Gòtica sense lligar

en: Blackletter Trailing
ca_ES: Gòtica fregant-se

en: Block Elements
ca_ES: Elements de bloc

en: Block Separator
ca_ES: Separador de bloc

en: Blue:
ca_ES: Blau:

en: Bold
ca_ES: Negreta

en: Bone
ca_ES: Ovals (en foma d'os)

en: Book
ca_ES: Normal (Book)

en: Bookmark Current Dir
ca_ES: Afegeix la carpeta actual com a adreça d'interès

en: Bookmarks
ca_ES: Adreces d'interès

en: Bopomofo Extended
ca_ES: Bopomofo estès

en: Border Width
ca_ES: Gruix de la vora

en: Borders
ca_ES: Cantoneres

en: Bosnian
ca_ES: Bosni

en: Both points must be specified, or neither
ca_ES: S'han d'especificar els dos punts, o bé cap

en: Bottom Right
ca_ES: Inferior dreta

en: BottomLeft
ca_ES: Inferior esquerra

en: BottomRight
ca_ES: Inferior dreta

en: Bounding Box
ca_ES: Caixa contenidora

en: Bounding Box:
ca_ES: Caixa contenidora:

en: Bounding box above
ca_ES: Dalt de la caixa contenidora

en: Bounding box below
ca_ES: Sota de la caixa contenidora

en: Bounding box left of
ca_ES: Esquerra de la caixa contenidora

en: Bounding box right of
ca_ES: Dreta de la caixa contenidora

en: Box Drawing
ca_ES: Dibuix de caixes

en: Box surrounding the ListMark in a list field (combobox)
ca_ES: Capsa que envolta el marcador d'un camp de llista (quadre combinat)

en: Braille Patterns
ca_ES: Patrons Braille

en: Breton
ca_ES: Bretó

en: Broken
ca_ES: Trencat

en: Browse...
ca_ES: Navega...

en: Brush
ca_ES: Pinzell

en: Brāhmī
ca_ES: Brahmi

en: Buginese
ca_ES: Bugui

en: Buhid
ca_ES: Bugui

en: Buil_d Duplicate Glyph
ca_ES: Munta el glif _duplicat

en: Build _Composite Glyph
ca_ES: Munta el glif _compost

en: Building accented glyphs
ca_ES: S'estan muntant els glifs accentuats

en: Building duplicate encodings
ca_ES: S'estan creant els codis duplicats

en: Bulgarian
ca_ES: Búlgar

en: Burmese
ca_ES: Birmà

en: Button
ca_ES: Botó

en: Buttons
ca_ES: Botons

en: By Classes
ca_ES: Per classes

en: By Coverage
ca_ES: Per cobertura

en: By Glyphs
ca_ES: Per glifs

en: By _Scripts
ca_ES: Per alfabet

en: By appending the suffix:
ca_ES: Afegeix el sufix:

en: Byelorussian
ca_ES: Bielorús

en: Byzantine Music
ca_ES: Música bizantina

en: Byzantine Musical Symbols
ca_ES: Símbols musicals bizantins

en: C0 Control Character
ca_ES: Caràcter de control C0

en: C1 Control Character
ca_ES: Caràcter de control C1

note: GT: "CFF (Bare)" means a CFF font without the normal OpenType wrapper GT: CFF is a font format that normally lives inside an OpenType font GT: but it is perfectly meaningful to remove all the OpenType complexity GT: and just leave a bare CFF font
en: CFF (Bare)
ca_ES: CFF (sense contenidor)

en: CFF CID (Bare)
ca_ES: CFF CID (sense contenidor)

en: CID findfont Name
ca_ES: Nom pel findfont CID

en: CID format doesn't contain what we expected it to.
ca_ES: El format CID no conté allò que hauria de tenir.

en: CJK Compatibility
ca_ES: Compatibilitat CJK

en: CJK Compatibility Forms
ca_ES: Formes de compatibilitat CJK

en: CJK Compatibility Ideographs
ca_ES: Ideogrames de compatibilitat CJK

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
ca_ES: Suplement dels ideogrames de compatibilitat CJK

en: CJK Ideographic
ca_ES: Ideogràfic CJK

en: CJK Radicals Supplement
ca_ES: Suplement de radicals CJK

en: CJK Strokes
ca_ES: Traços CJK

en: CJK Symbols and Punctuation
ca_ES: Símbols i puntuació CJK

en: CJK Unified Ideographs
ca_ES: Ideogrames unificats CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension A
ca_ES: Extensió A dels ideogrames unificats CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension B
ca_ES: Extensió B dels ideogrames unificats CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension C
ca_ES: Extensió C dels ideogrames unificats CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension D
ca_ES: Extensió D dels ideogrames unificats CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension E
ca_ES: Extensió E dels ideogrames unificats CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension F
ca_ES: Extensió F dels ideogrames unificats CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension G
ca_ES: Extensió G dels ideogrames unificats CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension H
ca_ES: Extensió H dels ideogrames unificats CJK

en: C_ID Font Info...
ca_ES: Informació de la font C_ID...

en: C_enter
ca_ES: C_entre

en: C_hange
ca_ES: _Modifica

en: C_hop
ca_ES: S_uprimeix

en: C_lose Tab
ca_ES: Tanca _la pestanya

en: C_opy Reference
ca_ES: C_opia la referència

en: C_orner
ca_ES: Cant_onada

en: Call Script
ca_ES: Crida l'script

en: Called from...
ca_ES: S'ha cridat des de...

en: Cambodian
ca_ES: Cambodjà (khmer)

en: Can Be _Interpolated
ca_ES: _Interpolable

en: Can this font be embedded in a downloadable (pdf)
    document, and if so, what behaviors are permitted on
    both the document and the font.
ca_ES: Indica si és permès que la font es pugui
    incrustar en documents PDF i, si és així, quines altres
    opcions són permeses tant pel document com per a la lletra.

en: Can't Find Glyph
ca_ES: No es pot trobar el glif

en: Can't Parallel
ca_ES: No es pot fer paral·lel

en: Can't _Be Interpolated
ca_ES: No interpola_ble

en: Can't create temporary directory
ca_ES: No es pot crear el directori temporal

en: Can't find autotrace
ca_ES: No es troba l'Autotrace

en: Can't find autotrace program (set AUTOTRACE environment variable) or download from:
      http://sf.net/projects/autotrace/
ca_ES: No es troba el programa Autotrace. Establiu la variable d'entorn AUTOTRACE o descarregueu-lo de:
      http://sf.net/projects/autotrace/

en: Can't find mf
ca_ES: No es troba el MetaFont

en: Can't find mf program -- metafont (set MF environment variable) or download from:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    It's part of the TeX distribution
ca_ES: No es troba el programa MetaFont. Establiu la variable d'entorn MF o descarregueu-lo de:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    Està inclòs a la distribució del TeX

en: Can't find the file
ca_ES: No s'ha trobat el fitxer

en: Can't fix
ca_ES: No es pot arreglar

en: Can't insert 'prep'
ca_ES: No es pot inserir 'prep'

en: Can't open %s
ca_ES: No es pot obrir %s

en: Can't open temporary file for postscript output
ca_ES: No s'ha pogut obrir un fitxer temporal per a la sortida PostScript

en: Can't open temporary file for truetype output.
ca_ES: No es pot obrir el fitxer temporal per generar un tipus TrueType.

en: Can't run mf
ca_ES: No es pot executar el MetaFont

en: Canadian Syllabics
ca_ES: Canadenc sil·làbic

en: Cancel
ca_ES: Cancel·la

en: Cancel Button
ca_ES: Botó de cancel·lar

en: Cancel Buttons
ca_ES: Botons de cancel·lar

en: Cannot Be Undone
ca_ES: No es pot desfer

en: Cannot be Undone
ca_ES: No es pot desfer

en: Cannot find your hotkey definition file!
ca_ES: No s'ha pogut trobar el fitxer de definició de dreceres de teclat.

en: Cannot open %s
ca_ES: No es pot obrir %s

en: Cannot open %s
ca_ES: No es pot obrir %s

en: Cannot open a temporary file
ca_ES: No es pot obrir el fitxer temporal

en: Cannot open feature file %.120s
ca_ES: No s'ha pogut obrir el fitxer de característiques %.120s

en: Cannot open file
ca_ES: No es pot obrir el fitxer

en: Canonical Start _Point
ca_ES: _Punt inicial canònic

en: Canonical _Contours
ca_ES: _Contorns canònics

en: Capital Spacing
ca_ES: Espaiat de capitals

en: Capitals to Petite Capitals
ca_ES: Capitals a falses versaletes

en: Capitals to Small Capitals
ca_ES: Capitals a versaletes

en: Carian
ca_ES: Cari

en: Cartoon
ca_ES: Dibuix

en: Case-Sensitive Forms
ca_ES: Formes dependents de maj./min.

en: Catalan
ca_ES: Català

en: Caucasian Albanian
ca_ES: Albanès caucasic

en: Center Bet_ween Control Points
ca_ES: Centra entre les nanses

en: Center Out
ca_ES: Del centre cap enfora

en: Center of Selection
ca_ES: Centre de la selecció

en: Centered
ca_ES: Centrat

en: Centered CJK Punctuation
ca_ES: Puntuació CJK centrada

en: Certain programs use pens with white ink as erasers
    This option attempts to simulate that effect.
ca_ES: Alguns programes utilitzen pinzells de pintura blanca com a goma d'esborrar.
    Aquesta opció mira de simular aquest efecte.

en: Chaining position
ca_ES: Posició de seqüència

en: Chaining substitution
ca_ES: Substitució de seqüència

en: Change
ca_ES: Canvia

en: Change Supplement...
ca_ES: Canvia el suplement...

en: Change UniqueID?
ca_ES: Voleu canviar l'identificador únic?

en: Change XHeight
ca_ES: Canvia l'ull mitjà

en: Change _Glyph...
ca_ES: Canvia el _glif...

en: Change _Weight...
ca_ES: Canvia l'amplada...

en: Change _X-Height...
ca_ES: Canvia l'ull mitjà...

en: Change whether spiro is active or not
ca_ES: Activa/Desactiva l'Spiro

en: Changing the left side bearing
    of a glyph adjusts the lbearing
    of other references in all accented
    glyphs based on it.
ca_ES: Els canvis en el marge esquerre d'un glif
    també afecten les referències de tots els
    glifs accentuats que el tinguin com a base.

en: Changing the width of a glyph
    changes the widths of all accented
    glyphs based on it.
ca_ES: En canviar l'amplada d'un glif, també es canviarà
    l'amplada dels glifs accentuats que el tinguin com
    a base.

en: Char. _Range
ca_ES: Rang de caràcters

en: CharCenterHighest
ca_ES: Centra amb la part més alta del caràcter

en: Character Variants 01
ca_ES: Variants de caràcter 01

en: Character Variants 02
ca_ES: Variants de caràcter 02

en: Character Variants 03
ca_ES: Variants de caràcter 03

en: Character Variants 04
ca_ES: Variants de caràcter 04

en: Character Variants 05
ca_ES: Variants de caràcter 05

en: Character Variants 06
ca_ES: Variants de caràcter 06

en: Character Variants 07
ca_ES: Variants de caràcter 07

en: Character Variants 08
ca_ES: Variants de caràcter 08

en: Character Variants 09
ca_ES: Variants de caràcter 09

en: Character Variants 10
ca_ES: Variants de caràcter 10

en: Character Variants 11
ca_ES: Variants de caràcter 11

en: Character Variants 12
ca_ES: Variants de caràcter 12

en: Character Variants 13
ca_ES: Variants de caràcter 13

en: Character Variants 14
ca_ES: Variants de caràcter 14

en: Character Variants 15
ca_ES: Variants de caràcter 15

en: Character Variants 16
ca_ES: Variants de caràcter 16

en: Character Variants 17
ca_ES: Variants de caràcter 17

en: Character Variants 18
ca_ES: Variants de caràcter 18

en: Character Variants 19
ca_ES: Variants de caràcter 19

en: Character Variants 20
ca_ES: Variants de caràcter 20

en: Character Variants 21
ca_ES: Variants de caràcter 21

en: Character Variants 22
ca_ES: Variants de caràcter 22

en: Character Variants 23
ca_ES: Variants de caràcter 23

en: Character Variants 24
ca_ES: Variants de caràcter 24

en: Character Variants 25
ca_ES: Variants de caràcter 25

en: Character Variants 26
ca_ES: Variants de caràcter 26

en: Character Variants 27
ca_ES: Variants de caràcter 27

en: Character Variants 28
ca_ES: Variants de caràcter 28

en: Character Variants 29
ca_ES: Variants de caràcter 29

en: Character Variants 30
ca_ES: Variants de caràcter 30

en: Character Variants 31
ca_ES: Variants de caràcter 31

en: Character Variants 32
ca_ES: Variants de caràcter 32

en: Character Variants 33
ca_ES: Variants de caràcter 33

en: Character Variants 34
ca_ES: Variants de caràcter 34

en: Character Variants 35
ca_ES: Variants de caràcter 35

en: Character Variants 36
ca_ES: Variants de caràcter 36

en: Character Variants 37
ca_ES: Variants de caràcter 37

en: Character Variants 38
ca_ES: Variants de caràcter 38

en: Character Variants 39
ca_ES: Variants de caràcter 39

en: Character Variants 40
ca_ES: Variants de caràcter 40

en: Character Variants 41
ca_ES: Variants de caràcter 41

en: Character Variants 42
ca_ES: Variants de caràcter 42

en: Character Variants 43
ca_ES: Variants de caràcter 43

en: Character Variants 44
ca_ES: Variants de caràcter 44

en: Character Variants 45
ca_ES: Variants de caràcter 45

en: Character Variants 46
ca_ES: Variants de caràcter 46

en: Character Variants 47
ca_ES: Variants de caràcter 47

en: Character Variants 48
ca_ES: Variants de caràcter 48

en: Character Variants 49
ca_ES: Variants de caràcter 49

en: Character Variants 50
ca_ES: Variants de caràcter 50

en: Character Variants 51
ca_ES: Variants de caràcter 51

en: Character Variants 52
ca_ES: Variants de caràcter 52

en: Character Variants 53
ca_ES: Variants de caràcter 53

en: Character Variants 54
ca_ES: Variants de caràcter 54

en: Character Variants 55
ca_ES: Variants de caràcter 55

en: Character Variants 56
ca_ES: Variants de caràcter 56

en: Character Variants 57
ca_ES: Variants de caràcter 57

en: Character Variants 58
ca_ES: Variants de caràcter 58

en: Character Variants 59
ca_ES: Variants de caràcter 59

en: Character Variants 60
ca_ES: Variants de caràcter 60

en: Character Variants 61
ca_ES: Variants de caràcter 61

en: Character Variants 62
ca_ES: Variants de caràcter 62

en: Character Variants 63
ca_ES: Variants de caràcter 63

en: Character Variants 64
ca_ES: Variants de caràcter 64

en: Character Variants 65
ca_ES: Variants de caràcter 65

en: Character Variants 66
ca_ES: Variants de caràcter 66

en: Character Variants 67
ca_ES: Variants de caràcter 67

en: Character Variants 68
ca_ES: Variants de caràcter 68

en: Character Variants 69
ca_ES: Variants de caràcter 69

en: Character Variants 70
ca_ES: Variants de caràcter 70

en: Character Variants 71
ca_ES: Variants de caràcter 71

en: Character Variants 72
ca_ES: Variants de caràcter 72

en: Character Variants 73
ca_ES: Variants de caràcter 73

en: Character Variants 74
ca_ES: Variants de caràcter 74

en: Character Variants 75
ca_ES: Variants de caràcter 75

en: Character Variants 76
ca_ES: Variants de caràcter 76

en: Character Variants 77
ca_ES: Variants de caràcter 77

en: Character Variants 78
ca_ES: Variants de caràcter 78

en: Character Variants 79
ca_ES: Variants de caràcter 79

en: Character Variants 80
ca_ES: Variants de caràcter 80

en: Character Variants 81
ca_ES: Variants de caràcter 81

en: Character Variants 82
ca_ES: Variants de caràcter 82

en: Character Variants 83
ca_ES: Variants de caràcter 83

en: Character Variants 84
ca_ES: Variants de caràcter 84

en: Character Variants 85
ca_ES: Variants de caràcter 85

en: Character Variants 86
ca_ES: Variants de caràcter 86

en: Character Variants 87
ca_ES: Variants de caràcter 87

en: Character Variants 88
ca_ES: Variants de caràcter 88

en: Character Variants 89
ca_ES: Variants de caràcter 89

en: Character Variants 90
ca_ES: Variants de caràcter 90

en: Character Variants 91
ca_ES: Variants de caràcter 91

en: Character Variants 92
ca_ES: Variants de caràcter 92

en: Character Variants 93
ca_ES: Variants de caràcter 93

en: Character Variants 94
ca_ES: Variants de caràcter 94

en: Character Variants 95
ca_ES: Variants de caràcter 95

en: Character Variants 96
ca_ES: Variants de caràcter 96

en: Character Variants 97
ca_ES: Variants de caràcter 97

en: Character Variants 98
ca_ES: Variants de caràcter 98

en: Character Variants 99
ca_ES: Variants de caràcter 99

en: Charsets
ca_ES: Jocs de caràcters

en: Chechen
ca_ES: Txetxè

en: Check Box
ca_ES: Casella de selecció

en: Check Self-Intersection
ca_ES: Comprova les autointerseccions

en: Check the glyph outlines for standard errors before saving
    This can be slow.
ca_ES: Comprova si hi ha errades habituals als contorns dels glifs
    abans de desar la font. Aquest procés pot ser lent.

en: Cherokee Supplement
ca_ES: Suplement cherokee

en: Chess Symbols
ca_ES: Símbols d'escacs

en: Chinese (Hong Kong)
ca_ES: Xinès (Hong Kong)

en: Chinese (Macau)
ca_ES: Xinès (Macau)

en: Chinese (PRC)
ca_ES: Xinès (Xina)

en: Chinese (Singapore)
ca_ES: Xinès (Singapur)

en: Chinese (Taiwan)
ca_ES: Xinès (Taiwan)

en: Chinese Hong Kong
ca_ES: Xinès (Hong Kong)

en: Chinese Phonetic
ca_ES: Xinès fonètic

en: Chinese Simplified
ca_ES: Xinès simplificat

en: Chinese Traditional
ca_ES: Xinès tradicional

en: Choose a file format...
ca_ES: Trieu un format de fitxer...

en: Choose which lookups to copy
ca_ES: Trieu les consultes que voleu copiar

en: Chorasmian
ca_ES: Coràsmic

en: Chuvash
ca_ES: Txuvaix

en: Class | Classes
ca_ES[0]: Classe
ca_ES[1]: Classes

en: Class 0
ca_ES: Classe 0

en: Class Name
ca_ES: Nom de la classe

en: Class10
ca_ES: Classe 10

en: Class2
ca_ES: Classe 2

en: Class3
ca_ES: Classe 3

en: Class4
ca_ES: Classe 4

en: Class5
ca_ES: Classe 5

en: Class6
ca_ES: Classe 6

en: Class7
ca_ES: Classe 7

en: Class8
ca_ES: Classe 8

en: Class9
ca_ES: Classe 9

en: Class|Name
ca_ES: Nom

en: Clea_nup Glyph
ca_ES: Poleix el glif

en: Cleanup Self Intersect
ca_ES: Neteja les autointerseccions

en: Clear
ca_ES: Esborra

en: Clear All
ca_ES: Esborra-ho tot

en: Clear All Device Tables
ca_ES: Esborra totes les taules de dispositiu

en: Clear Device Table
ca_ES: Esborra la taula de dispositiu

en: Clear Instructions
ca_ES: Elimina les instruccions

en: Clear Special Data
ca_ES: Esborra les dades especials

en: Clear _Background
ca_ES: Suprimeix el fons

en: Clear all device table corrections associated with this combination
ca_ES: Esborra les correccions a la taula de disposicitiu associades a la combinació

en: Clear destination layer before copy
ca_ES: Neteja la capa destí abans de copiar

en: ClearInstrsBigChanges
ca_ES: Els canvis majors esborren les instruccions

en: Click on a range to select characters in that range.
    Double click on a range to see characters that should be
    in the range but aren't.
ca_ES: Feu clic en un rang per seleccionar-ne els caràcters presents
    realment al fitxer. Feu doble clic en un rang per seleccionar-ne
    els caràcters absents.

en: Cloc_kwise
ca_ES: Sentit horari

en: Close Open Contours
ca_ES: Tanca els contorns oberts

en: Co_py LBearing
ca_ES: Co_pia el marge esquerre

en: Color Button
ca_ES: Botons de color

en: Color:
ca_ES: Color

en: Color|Background
ca_ES: Fons

en: Color|Choose...
ca_ES: Selector...

en: Color|Default
ca_ES: Predeterminat

en: Color|Foreground
ca_ES: Primer pla

en: Com_binations
ca_ES: Com_binacions

en: Combining Diacritical Marks
ca_ES: Signes diacrítics combinats

en: Combining Diacritical Marks Extended
ca_ES: Combinació estesa de signes diacrítics

en: Combining Diacritical Marks Supplement
ca_ES: Suplement de combinació de signes diacrítics

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ca_ES: Combinació de marques diacrítiques per a símbols

en: Combining Half Marks
ca_ES: Combinació de mitges marques

en: Commands to pass to mf (metafont) program, the filename will follow these
ca_ES: Ordres per passar al MetaFont (MF), el nom
    del fitxer ha d'anar al final de tot.

en: Comment
ca_ES: Comentari

en: Common Indic Number Forms
ca_ES: Formes numèriques de l'índic comú

en: Compact
ca_ES: Compacta

en: CompactOnOpen
ca_ES: Compacta en obrir

en: Compacted
ca_ES: Compactat

en: Compare Fonts...
ca_ES: Compara les lletres tipogràfiques...

en: Compare Glyph _Positioning
ca_ES: Compara la posició dels glifs

en: Compare Glyph _Substitution
ca_ES: Compara la substitució dels glifs

en: Compare Layers
ca_ES: Compara les capes

en: Compare Layers...
ca_ES: Compara les capes...

en: Compare _Bitmaps
ca_ES: Compara els mapes de bits

en: Compare _Names
ca_ES: Compara els _noms

en: Compare two layers
ca_ES: Compara dues capes

en: Compatible Full
ca_ES: Nom complet compatible

en: Complex Fill
ca_ES: Emplenament complex

en: Composites in AFM
ca_ES: Inclou els tipus compostos

en: Condensed
ca_ES: Estreta

en: Condensed (75%)
ca_ES: Estreta (75%)

en: Configure
ca_ES: Configura...

en: Conjunct Form After Ro
ca_ES: Forma de conjunció després de ro

en: Conjunct Forms
ca_ES: Formes de conjunció

en: Contextual Alternates
ca_ES: Variants contextuals

en: Contextual Chaining Positioning
ca_ES: Posicionament d'encadenament contextual

en: Contextual Chaining Substitution
ca_ES: Substitució d'encadenaments contextual

en: Contextual Half-width Spacing
ca_ES: Mig espai contextual

en: Contextual Ligatures
ca_ES: Lligadures contextuals

en: Contextual Positioning
ca_ES: Posicionament contextual

en: Contextual State Machine
ca_ES: Màquina d'estats contextual

en: Contextual Substitution
ca_ES: Substitució contextual

en: Contextual Swash
ca_ES: Floritura contextual

en: Contextual insertion
ca_ES: Inserció contextual

en: Contextual position
ca_ES: Posició contextual

en: Contextual substitution
ca_ES: Substitució contextual

en: Continue
ca_ES: Continua

en: Control Pictures
ca_ES: Imatges de control

en: ControlPoint|Default
ca_ES: Predeterminada

en: Convert Design Vector Function:
ca_ES: Funció de conversió del disseny vectorial:

en: Converting PostScript
ca_ES: S'està fent la conversió a PostScript

en: Coordinate along which to space
ca_ES: Eix de la distribució

en: Cop_y Layer To Layer...
ca_ES: Copia d'una capa a una altra...

en: Coptic
ca_ES: Copte

en: Coptic Epact Numbers
ca_ES: Nombres epactals coptes

en: Copy Gri_d Fit
ca_ES: Copia l'ajust a la retícula

en: Copy Layer To Layer
ca_ES: Copia d'una capa a una altra...

en: Copy Layers
ca_ES: Copia les capes

en: Copy Loo_kup Data
ca_ES: Copia les dades consultables

en: Copy RBearin_g
ca_ES: Copia el marge d_ret

en: Copy _Fg To Bg
ca_ES: Copia el primer pla al fons

en: Copy _From
ca_ES: Origen de la còpia

en: Copy _Lookup Data
ca_ES: Copia _les dades consultables

en: Copy _VWidth
ca_ES: Copia l'amplada vertical

en: Copy _Width
ca_ES: Copia l'amplada

en: Copy one layer to another
ca_ES: Copia d'una capa a una altra

en: CopyMetaData
ca_ES: Copia les metadades

en: CopyTTFInstrs
ca_ES: Copia les instruccions TrueType

en: Copyright text (in the Names pane) must be entirely ASCII. So, use (c) instead of ©.
ca_ES: El text del copyright de la subfinestra de noms
    només pot contenir caràcters ASCII. Podeu utilitzar
    «(c)» en lloc de «©».

note: GT: Short for Correction
en: Cor:
ca_ES: Corr.:

en: Corner
ca_ES: Cantonada

en: Corporate Use
ca_ES: Ús corporatiu

en: Correct Direction
ca_ES: Corregeix el sentit

en: Correct References
ca_ES: Corregeix les referències

en: Correcting Direction...
ca_ES: S'està corregint el sentit...

en: Correction
ca_ES: Correcció

en: Correction in pixels to the horizontal positioning of this anchor point
    when rasterizing at the given pixelsize.
    (Lives in a Device Table)
ca_ES: Correcció de la posició horitzontal d'aquest punt d'ancoratge quan
    es representi al cos indicat, expressada en píxels. Es desarà en
    una taula de dispositiu.

en: Corrections must be between -128 and 127 (and should be smaller)
ca_ES: Les correccions han de ser entre -128 i 127 (i haurien de ser més petites)

en: Corsican
ca_ES: Cors

en: Cou_nter Clockwise
ca_ES: Se_ntit antihorari

en: Could not figure out a lookup type
ca_ES: No s'ha pogut determinar un tipus de consulta

en: Could not find a bitmap font in %s
ca_ES: No s’ha pogut trobar un tipus demapa de bits a %s.

en: Could not find original glyph
ca_ES: No s'ha trobat el glif original

en: Could not find the glyph: %.70s
ca_ES: No s'ha trobat el glif: %.70s

en: Could not open %s
ca_ES: No s'ha pogut obrir %s

en: Could not open file
ca_ES: No s'ha pogut obrir el fitxer

en: Could not open image
ca_ES: No s'ha pogut obrir la imatge

en: Could not open include file (%s) on line %d of %s
ca_ES: No s'ha pogut obrir el fitxer de capçalera (%s) de la línia %d de %s

en: Could not open temporary file.
ca_ES: No s'ha pogut obrir el fitxer temporal

en: Could not parse %s
ca_ES: %s no s'ha pogut analitzar

en: Could not read (or perhaps find) mf output file
ca_ES: No s'ha pogut llegir o no s'ha trobat el fitxer MetaFont de sortida

en: Couldn't create directory
ca_ES: No s'ha pogut crear el directori

en: Couldn't create directory: %1$s
    %2$s
    %3$s
ca_ES: No s'ha pogut crear la carpeta: %1$s
    %2$s
    %3$s

en: Couldn't create directory: %s
ca_ES: No s'ha pogut crear el directori %s

en: Couldn't find a font file named %s
ca_ES: No s'ha pogut trobar un fitxer de font anomenat %s

en: Couldn't find base point
ca_ES: No s'ha trobat el punt de base

en: Couldn't find point in reference
ca_ES: No s'ha trobat el punt a la referència

en: Couldn't open cidmap file: %s
ca_ES: No s'ha pogut obrir el fitxer de mapatge CID %s

en: Couldn't open file
ca_ES: No s'ha pogut obrir el fitxer

en: Couldn't open file %.200s
ca_ES: No s'ha pogut obrir el fitxer %.200s

en: CounterControl
ca_ES: Mantingues els contrapunxons

en: CounterHint|_New...
ca_ES: _Nou...

en: Counters
ca_ES: Contrapunxons

en: Counting Rod Numerals
ca_ES: Numerals de varetes de comptar

en: Cove
ca_ES: Còncaves

en: Cr_eate
ca_ES: Cr_ea

en: Create Hint
ca_ES: Optimitza

en: Create Horizontal Stem Hint
ca_ES: Optimitza l'asta horitzontal

en: Create MM
ca_ES: Crea MM

en: Create Rasterized Strikes (Not empty ones)
ca_ES: Renderitza les pòlisses (que no siguin buides)

en: Create Vertical Stem Hint
ca_ES: Optimitza l'asta vertical

en: Create a new lookup
ca_ES: Crea una consulta nova

en: Create directory
ca_ES: Crea un directori

en: Create directory...
ca_ES: Crea un directori...

en: Creation Date:
ca_ES: Data de creació:

en: Crimean Tatar
ca_ES: Tatar (Crimea)

en: Croatian
ca_ES: Croat

en: Croatian Bosnia/Herzegovina
ca_ES: Croat (Bòsnia i Hercegovina)

en: Cu_t
ca_ES: Re_talla

en: Cubic
ca_ES: Cúbiques

en: Cuneiform
ca_ES: Cuneïforme

en: Cuneiform Numbers
ca_ES: Nombres cuneïformes

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
ca_ES: Nombres i puntuació cuneïforme

en: Currency Symbols
ca_ES: Símbols monetaris

en: Current
ca_ES: Actual

en: Current Glyph
ca_ES: El glif en curs

en: Current Raster (TrueType)
ca_ES: Ràster actual (TrueType)

en: Current X-Height
ca_ES: Ull mitjà actual

en: Current x-height:
ca_ES: Ull mitjà actual

note: GT: Cursive Entry. This defines a point on the glyph that should be matched GT: with the "Cursive Exit" point of the preceding glyph. GT: This is a special way of joining letters which was developed for Urdu GT: fonts. Essentially every glyph has an entry point and an exit point. GT: When written th
en: CursEntry
ca_ES: Entrada de cursiva

note: GT: Cursive Exit. This defines a point on the glyph that should be matched GT: with the "Cursive Entry" point of the following glyph. This allows GT: scripts such as Urdu to work
en: CursExit
ca_ES: Sortida de cursiva

en: Cursive
ca_ES: Cursiva

en: Cursive Attachment
ca_ES: Adjunció de cursiva

en: Cursive Connected
ca_ES: Cursiva lligada

en: Cursive Disconnected
ca_ES: Cursiva sense lligar

en: Cursive Trailing
ca_ES: Cursiva fregant-se

en: Cursive attachment
ca_ES: Adjunció de cursiva

en: Curvature: %g
ca_ES: Curvatura: %g

en: Curvature: -0.00000000
ca_ES: Curvatura: -0.00000000

en: Curvature: ?
ca_ES: Curvatura: ?

en: Curve Type
ca_ES: Tipus de corbes

en: Custom
ca_ES: Personalitzat

en: Cut splines in two
ca_ES: Divideix la corba en dos trossos

en: Cypriot Syllabary
ca_ES: Sil·labari xipriota

en: Cypriot syllabary
ca_ES: Sil·labari xipriota

en: Cypro-Minoan
ca_ES: Xiprominoic

en: Cyrillic
ca_ES: Ciríl·lic

en: Cyrillic Extended-A
ca_ES: Ciríl·lic estès A

en: Cyrillic Extended-B
ca_ES: Ciríl·lic estès B

en: Cyrillic Extended-C
ca_ES: Ciríl·lic estès C

en: Cyrillic Extended-D
ca_ES: Ciríl·lic estès D

en: Cyrillic Supplement
ca_ES: Suplement ciríl·lic

en: Czech
ca_ES: Txec

en: DPI
ca_ES: ppp

en: DPI:
ca_ES: ppp:

en: Danish
ca_ES: Danès

en: Dashes
ca_ES: Guionets

en: De_activate Spiro
ca_ES: Desactiva l'Spiro

en: De_lete
ca_ES: E_limina

en: De_sign Size:
ca_ES: Co_s del disseny:

en: Debug Raster Cha_nges
ca_ES: Depura les modificacions ràster

en: Decompress Failed!
ca_ES: No s’ha pogut descomprimir.

en: Decorative
ca_ES: Decorativa

note: GT: Default Rule Thickness. A rule being a typographic term for a straight GT: black line on a printed page.
en: Def Rule Thick:
ca_ES: Gruix predeterminat dels filets

en: Default
ca_ES: Predeterminat

en: Default Background
ca_ES: Fons predeterminat

en: Default Baseline
ca_ES: Línia de base predeterminada

en: Default Baseline: '%s'
ca_ES: Línia de base predeterminada: «%s»

en: Default Button
ca_ES: Botó predeterminat

en: Default Buttons
ca_ES: Botons predeterminats

en: Default Foreground
ca_ES: Primer pla predeterminat

en: Default Ligature Caret Count
ca_ES: Núm. predeterminat de separadors

en: Default background color for windows
ca_ES: Color predeterminat del fons de les finestres

en: Default encoding for
    new fonts
ca_ES: Codificació predeterminada
    dels fitxers nous

en: Default foreground color for windows
ca_ES: Color predeterminat del primer pla de les finestres

en: Default:
ca_ES: Predeterminat:

en: Define Groups
ca_ES: Defineix els grups

en: Del Layer
ca_ES: Elimina la capa

en: Delay
ca_ES: Retard

en: Delay (in milliseconds) before popup windows appear
ca_ES: Retard d'obertura de les finestres emergents, en milisegons.

en: Delete
ca_ES: Suprimeix

en: Delete Character
ca_ES: Suprimeix el caràcter

en: Delete the current layer
ca_ES: Suprimeix la capa actual

en: Deletes any selected lookups and their subtables, or deletes any selected subtables.
    This will also delete any transformations associated with those subtables.
ca_ES: Esborra les subtaules o les consultes seleccionades.
    En esborrar una consulta, s'esborren les seves subtaules.
    En esborrar una subtaula, s'esborren les seves transformacions.

en: Deleting a layer cannot be UNDONE!
ca_ES: L'acció d'esborrar capes no es pot desfer

en: DelimitedSubFormulaMinHeight:
ca_ES: AlturaMinDelimExpEsSubFormula:

en: Demi
ca_ES: Seminegra

en: Denominators
ca_ES: Denominadors

en: Dependent Substitutions
ca_ES: Substitucions dependents

en: Depth
ca_ES: Profunditat

en: Depth:
ca_ES: Profunditat:

en: Derivative
ca_ES: Derivada

en: Descriptor
ca_ES: Descripció

en: Deseret
ca_ES: Mormó

en: Deseret (Mormon)
ca_ES: Mormó

en: Design Range
ca_ES: Rang del disseny

en: Designer
ca_ES: Dissenyador

en: Designer URL
ca_ES: URL del dissenyador

en: Design|_New...
ca_ES: _Nou...

en: Desired X-Height
ca_ES: Ull mitjà volgut

en: Desired x-height:
ca_ES: Ull mitjà volgut

en: Detach & Remo_ve Glyphs...
ca_ES: Separa i elimina els glifs...

en: Detach & Remove Glyphs
ca_ES: Separa i elimina els glifs

en: Detaching Anchor Point
ca_ES: S'està separant el punt d'ancora

en: DetectDiagonalStems
ca_ES: Detecta les astes diagonals

en: Devanagari Extended
ca_ES: Devanagari estès

en: Devanagari Extended-A
ca_ES: Devanagari estès A

en: Devanagari2
ca_ES: Devanagari 2

en: Device Table Correction:
      (at display size)
ca_ES: Correcció a la taula de dispositiu:
      (a la mida de visualització)

en: Dhivehi
ca_ES: Divehi

en: Dhivehi (Obsolete)
ca_ES: Divehi (obsolet)

en: Diagonal Fractions
ca_ES: Fraccions diagonals

en: Diagonal Hint Color
ca_ES: Color de l'optimització diagonal

en: Dialog Type:
ca_ES: Tipus de diàleg:

en: Diameter:
ca_ES: Diàmetre

en: Differ
ca_ES: És diferent

en: Differences...
ca_ES: Diferències...

en: Different Fonts
ca_ES: Fonts diferents

en: Different fill patterns in layer %d of %s
ca_ES: Hi ha diferents patrons d'ompliment a la capa %d de %s

en: Different number of contours in glyph “%s”
ca_ES: El glif «%s» té un nombre de contorns diferent

en: Different numbers of layers in %s
ca_ES: Hi ha nombres de capes diferents a %s

en: Different settings on stroke linecap in layer %d of %s
ca_ES: La configuració d'extrem de traçat és diferent a la capa %d de %s

en: Different settings on stroke linejoin in layer %d of %s
ca_ES: La configuració d'unió de traçat és diferent a la capa %d de %s

en: Different settings on whether to fill in layer %d of %s
ca_ES: La configuració d'ompliment és diferent a la capa %d de %s

en: Different settings on whether to inherit fill color in layer %d of %s
ca_ES: La configuració d'heretar color d'ompliment és diferent a la capa %d de %s

en: Different settings on whether to inherit fill opacity in layer %d of %s
ca_ES: La configuració d'heretar opacitat d'ompliment és diferent a la capa %d de %s

en: Different settings on whether to inherit stroke opacity in layer %d of %s
ca_ES: La configuració d'heretar opacitat de traçat és diferent a la capa %d de %s

en: Different settings on whether to inherit stroke width in layer %d of %s
ca_ES: La configuració d'heretar gruix de traçat és diferent a la capa %d de %s

en: Different settings on whether to stroke in layer %d of %s
ca_ES: La configuració de traçat és diferent a la capa %d de %s

en: Different stroke patterns in layer %d of %s
ca_ES: Hi ha diferents patrons d'e traçat a la capa %d de %s

en: Dingbats
ca_ES: Dibuixos

en: Diphthongs (Obsolete)
ca_ES: Diftongs (obsolet)

en: Direction of gaze:
ca_ES: Direcció de la mirada:

en: Directories Amid Files
ca_ES: Mostra les carpetes entre els fitxers

en: Directories First
ca_ES: Mostra les carpetes primer

en: Directories Separate
ca_ES: Mostra les carpetes en un lateral

en: Directory name?
ca_ES: Nom del directori

en: Directory|Back
ca_ES: Vés enrere un directori

en: Directory|Forward
ca_ES: Vés endavant un directori

en: Directory|_New
ca_ES: _Nova

en: Discarding a duplicate kerning pair.
ca_ES: Descarta un parell d'interlletratge repetit.

en: Discretionary Ligatures
ca_ES: Lligadures discrecionals

en: Display
ca_ES: Presentació

en: Display By Groups
ca_ES: Mostra per grups

en: Display S_ubstitutions...
ca_ES: S_ubstitucions...

en: Display Size:
ca_ES: Mida de visualització:

en: Display Substitution...
ca_ES: Mostra la substitució...

en: Display files of this type
ca_ES: Mostra només aquesta classe de fitxers

en: Display rulers in the Outline Glyph View
ca_ES: Mostra les regles a l'editor de glifs.

en: Display the advance width as a bar under the glyph
    showing the extent of the advance
ca_ES: Mostra l'avanç de l'amplada
    amb una barra sota el glif

en: Display the advance width as a line
    perpendicular to the advance direction
ca_ES: Mostra l'amplada amb un filet
    perpendicular al sentit de l'avanç.

en: DisplayOperatorMinHeight:
ca_ES: AlturaMinimaOperadors:

en: Displays all the glyphs in the font on a rectangular grid at the given point size
ca_ES: Presenta tots els glifs, amb el cos indicat, en un caseller rectangular.

en: Displays all the selected characters, at several different point sizes
ca_ES: Presenta els caràcters seleccionats a diferents cossos escalonats.

en: Displays all the selected characters, each on its own page, at an extremely large point size
ca_ES: Presenta els caràcter seleccionats, cadascun en una pàgina i molt ampliats.

en: Dist
ca_ES: Distància

en: Distance
ca_ES: Distància

en: Distance to drawing plane:
ca_ES: Distància al pla de dibuix:

en: Distance to projection plane:
ca_ES: Distància al pla de projecció:

en: Diverse Arms
ca_ES: Braços diferents

en: Diverse Forms
ca_ES: Formes diferents

en: Do Nothing
ca_ES: No facis res

en: Do it
ca_ES: Fes-ho

en: Do not add duplicated name entries for legacy Mac platform. These name entries are only needed for some legacy Mac applications.
ca_ES: No afegeixis entrades de noms duplicades per a l'antiga plataforma del Mac, aquestes entrades només és necessiten en algunes aplicacions Mac molt antigues.

en: Do you really want to remove the anchor class, %.80s?
    This will remove all anchor points associated with that class.
ca_ES: Confirmeu que voleu esborra la classe d'ancoratge %.80s.
    Això farà que els punts d'ancoratge associats a la classe també s'esborrin.

en: Do you want the font file to contain PostScript flex hints?
ca_ES: Inclou al fitxer els hints flex PostScript.

en: Do you want the font file to contain PostScript hints?
ca_ES: Inclou les dades d'optimització PostScript a la font.

en: Do you want the font file to contain the names of each glyph in the font?
ca_ES: Inclou al fitxer el nom de cada glif de la font.

en: Do you want the font file to contain truetype hints? This will not
    generate new instructions, it will just make use of whatever is associated
    with each character.
ca_ES: Inclou al fitxer generat els hints TrueType. Aquesta opció
    no crea instruccions noves, només farà servir tot allò que
    cada caràcter tingui associat.

en: Do you want to round coordinates to integers (this saves space)?
ca_ES: Arrodoneix les coordenades a valor enters (estalvia espai).

en: Does not inherit from anything
ca_ES: No heretat de ningú

en: Domino Tiles
ca_ES: Fitxes del dòmino

en: Don't Warn Again
ca_ES: No em tornis a avisar

en: Don't display columns of 0s.
    The OpenType lookup allows for up to 8 kinds
    of data, but almost all kerning lookups will use just one.
    Omitting the others makes the behavior clearer.
ca_ES: No mostris columnes de zeros.
    La consulta d'OpenType admet fins a 8 tipus de dades, però, gairebé totes les consultes d'interlletratge en fan servir només un. Ometent-ne els altres, l'entorn és més net.

en: Dotless Forms
ca_ES: Formes sense punts

en: Draw a Line
ca_ES: Dibuixa una línia

en: Draw a freehand curve
ca_ES: Dibuixa línies a mà alçada

en: Drawing Area
ca_ES: Àrea de dibuix

en: Drawing plane tilt:
ca_ES: Inclinació del pla de dibuix:

en: Drop Caps (Obsolete)
ca_ES: Capitulars (obsolet)

en: Drop List Button
ca_ES: Botó de llista desplegable

en: Dummy 'DSIG'
ca_ES: DSIG buida

en: Duplicate Anchor
ca_ES: Duplica l'àncora

en: Duplicate Anchor Class
ca_ES: Duplica l'àncora de classe

en: Duplicate Kern data
ca_ES: Duplica les dades d'interlletratge

en: Duplicate Ligature
ca_ES: Duplica la lligadura

en: Duplicate StyleSet Name
ca_ES: El nom del joc d'estil està repetit

en: Duplicate data
ca_ES: Hi ha dades duplicades

en: Duplicate name
ca_ES: El nom està repetit

en: Duplicate pixelsize
ca_ES: Cos en píxels duplicat

en: Duplicate repeat row count in char %d of pk file
ca_ES: El recompte de files repetides està duplicat al caràcter %d del fitxer pk

en: Dutch
ca_ES: Holandès

en: EPS Template
ca_ES: Pantilla EPS

en: EUC GB 2312 (Chinese)
ca_ES: EUC GB 2312 (xinès)

en: E_ncoding
ca_ES: C_odificació

en: E_xecute Script...
ca_ES: _Executa l'script...

en: E_xport...
ca_ES: E_xporta...

en: Each feature is active for a specific set of
    scripts and languages.
    Usually only one script is specified, but
    occasionally more will be.
    A script is a four letter OpenType script tag
ca_ES: Cada singularitat és activa per a un joc concret
    d'alfabets i llenguatges.
    Normalment, s'especifica un alfabet, però, si convé,
    n'hi poden haver més.
    Un alfabet s'indica amb una etiqueta OpenType de 4 lletres.

en: Early Dynastic Cuneiform
ca_ES: Cuneïforme dinàstic primerenc

en: Edit
ca_ES: Edita

en: Edit Chaining Position
ca_ES: Edita la posició d'encadenaments

en: Edit Chaining Substitution
ca_ES: Edita la substitució d'encadenaments

en: Edit Contextual Position
ca_ES: Edita la posició contextual

en: Edit Contextual Substitution
ca_ES: Edita la substitució contextual

en: Edit Counter Mask
ca_ES: Edita la màscara de contrapunxó

en: Edit Filter List
ca_ES: Modifica la llista de filtres

en: Edit Font Filters
ca_ES: Modifica els filtres

en: Edit Reverse Chaining Substitution
ca_ES: Edita la substitució d'encadenaments inversos

en: Edit _Metadata
ca_ES: Edita les _metadades

en: Editable Document
ca_ES: En documents que es puguin editar

en: Editing
ca_ES: Edició

en: Edits a lookup or lookup subtable.
ca_ES: Edita una consulta o una subtaula de consulta.

en: Edits the transformations in a lookup subtable.
ca_ES: Edita les transformacions d'una subtaula de consulta.

en: Effects
ca_ES: Efectes

en: Egyptian Hieroglyph Format Controls
ca_ES: Controls de format dels jeroglífics egipcis

en: Egyptian Hieroglyphs
ca_ES: Jeroglífics egipcis

en: Either:
    The amount of extra space to be added after a sentence
    Or the space to be used within math formulae
ca_ES: L'espai addicional que s'afegeix al final d'una oració
    o l'espai que s'utilitza a les fórmules matemàtiques

en: Ellipse
ca_ES: El·lipse

en: Elymaic
ca_ES: Elimaic

en: Em Units
ca_ES: Quadratins

en: Emoticons
ca_ES: Emoticones

en: Empty
ca_ES: Les taules són buides

en: Empty position on line %d of %s
ca_ES: Hi ha una posició buida a la línia %d de %s

en: Empty rule
ca_ES: La regla és buida

en: Empty substitute on line %d of %s
ca_ES: Hi ha uns substitució buida a la línia %d de %s

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
ca_ES: Suplement dels alfanumèrics tancats

en: Enclosed Alphanumerics
ca_ES: Alfanumèrics tancats

en: Enclosed CJK Letters and Months
ca_ES: Lletres i mesos CJK aglutinats

en: Enclosed Ideographic Supplement
ca_ES: Suplement d'ideogrames tancats

en: Encoding Too Large
ca_ES: La codificació és massa gran

en: Encoding name
ca_ES: Nom de codificació

en: Encoding value (%x) not in font, ignored
ca_ES: El valor de codificació (%x) no és a la font, s'ignora

en: Encoding value not in font
ca_ES: El valor de codificació no és a la font

en: Encoding|Glyph Order
ca_ES: Ordre dels glifs

en: End of file found in string on line %d of %s
ca_ES: S'ha trobat un final de fitxer a la cadena de text, a la línia %d de %s

en: End of file in include on line %d of %s
ca_ES: Final de fitxer del fitxer de capçalera de la línia %d de %s

en: End:
ca_ES: Final:

en: Endpoints specify minimum length and direction only
ca_ES: Els extrems indiquen la direcció i la longitud mínima del traçat

en: English
ca_ES: Anglès

en: English (Australian)
ca_ES: Anglès (Austràlia)

en: English (Belize)
ca_ES: Anglès (Belize)

en: English (British)
ca_ES: Anglès (Regne Unit)

en: English (Canada)
ca_ES: Anglès (Canadà)

en: English (Caribbean)
ca_ES: Anglès (Carib)

en: English (Hong Kong)
ca_ES: Anglès (Hong Kong)

en: English (India)
ca_ES: Anglès (Índia)

en: English (Indonesia)
ca_ES: Anglès (Indonèsia)

en: English (Irish)
ca_ES: Anglès (Irlanda)

en: English (Jamaica)
ca_ES: Anglès (Jamaica)

en: English (Malaysia)
ca_ES: Anglès (Malàisia)

en: English (New Zealand)
ca_ES: Anglès (Nova Zelanda)

en: English (Philippines)
ca_ES: Anglès (Filipines)

en: English (South Africa)
ca_ES: Anglès (República de Sud-àfrica)

en: English (Trinidad)
ca_ES: Anglès (Trinitat i Tobago)

en: English (US)
ca_ES: Anglès (EUA)

en: English (Zimbabwe)
ca_ES: Anglès (Zimbàbue)

en: Engraved
ca_ES: Gravat

en: Enter a list of 4 letter table tags, separated by commas.
    FontForge will make a binary copy of these tables when it
    loads a True/OpenType font, and will output them (unchanged)
    when it generates the font. Do not include table tags which
    FontForge thinks it understands.
ca_ES: Llista de taules que el Font Forge conservarà intactes.
    En carregar una font TrueType o OpenType, es
    farà una còpia binària que no es modificarà a la sortida
    en generar-la. Indiqueu etiquetes de taula de 4 lletres,
    separades per comes. No inclogueu taules que el FontForge
    pot gestionar normalment.

en: Enter either a wildcard pattern (to match glyph names)
     or a unicode encoding like "U+0065".
ca_ES: Introduiu un patró de comodins (per cercar coincidències
    amb els noms de glifs) o una codificació Unicode (p.ex. «U+0065»).

en: Enter the name of a glyph in the font
ca_ES: Indiqueu el nom d'un glif

en: Entries
ca_ES: Entrades

en: Error Bound
ca_ES: El límit és erroni

en: Error: Expected %s, got %s
ca_ES: Error: Hauria de ser %s, en lloc de %s

en: Error: Unexpected %s found
ca_ES: Error: %s contingut inesperat

en: Errors detected
ca_ES: S'han detectat errors

en: Estonian
ca_ES: Estonià

en: Ethiopic
ca_ES: Etíop

en: Ethiopic Extended
ca_ES: Etíop estès

en: Ethiopic Extended-A
ca_ES: Etíop estès A

en: Ethiopic Extended-B
ca_ES: Etíop estès B

en: Ethiopic Supplement
ca_ES: Suplement etíop

en: Even Width
ca_ES: Equilibrada

en: Exaggerated
ca_ES: Exagerades

en: Exaggerated/Extreme Wrapping
ca_ES: Exagerada / Molt recargolada

en: Exaggerated/More Wrapping
ca_ES: Exagerada / Més cargolada

en: Exaggerated/No Wrapping
ca_ES: Exagerada / Sense cargolament

en: Exaggerated/Some Wrapping
ca_ES: Exagerada / Una mica cargolada

en: Exceptionally Wide
ca_ES: Excepcionalment ample

en: Exit Debugger
ca_ES: Surt del depurador

en: Exits
ca_ES: Sortides

en: Expand the selection of the font view to include
    all the glyphs found by this search
ca_ES: Amplia la selecció de la finestra principal incloent-t'hi
    els glifs resultants de la cerca

en: Expanded
ca_ES: Ampla

en: Expanded (125%)
ca_ES: Ampla (125%)

en: Expected %s in lookup definition on line %d of %s
ca_ES: Hi ha d'haver %s a la definició de consulta, a la línia %d de %s

en: Expected '%c%c%c%c' in lookup definition on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver «%c%c%c%c» a la definició de la consulta, a la línia %d de %s

en: Expected '%c' on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver «%c» a la línia %d de %s

en: Expected '%s' on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver «%s» a la línia %d de %s

en: Expected ';' at statement end on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un «;» al final de la declaració de la línia %d de %s

en: Expected ';' in lookupflags on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un «;» a la línia %d de %s als senyaladors de la consulta

en: Expected ';' on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un «;» a la línia %d de %s

en: Expected '=' in glyph class definition on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un «=» a la definició de classe de glifs, a la línia %d de %s

en: Expected '>' in anchor on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un «>» a l'àncora, a la línia %d de %s

en: Expected '>' in caret on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un «>» al separador a la línia %d de %s

en: Expected '>' in value record on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un «>» al registre de valors, a la línia %d de %s

en: Expected '[' in glyph class definition on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un «[» a la definició de classe de glifs de la línia %d de %s

en: Expected 'anchor' keyword in anchor on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver la paraula clau «anchor» a l'ancora, a la línia %d de %s

en: Expected 'by' keyword in substitution on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver la paraula clau «by» a la substitució, a la línia %d de %s

en: Expected 'by' or 'from' keywords in substitution on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver les paraules clau «by» o «from» a la substitució, a la línia %d de %s

en: Expected '{' in feature definition on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un «{» a la definició de característiques, a la línia %d de %s

en: Expected '}' on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un «}» a la línia %d de %s

en: Expected Attach or LigatureCaret or GlyphClassDef on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un adjunt, o un separador de lligadura, o una definició de classes de glif a la línia %d de %s

en: Expected PostScript code.
    Which usually begins with a "{" and ends with a "}".
ca_ES: Codi PostScrip esperat.
    Normalment comença amb «{» i acaba amb «}».

en: Expected a single glyph name in reverse substitution on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un sol nom de glif a la substitució inversa, a la línia %d de %s

en: Expected a valid glyph/CID name on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un nom vàlid de glif o CID, a la línia %d de %s

en: Expected an anchor (after base/mark) on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver una àncora (després de la base o la marca) a la línia %d de %s

en: Expected an anchor (after ligature) on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver una àncora (després de la lligadura) a la línia %d de %s

en: Expected an integer specifying baseline positions in BASE table on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un enter que especifiqués la posició de la línia base a la taula BASE, a la línia %d de %s

en: Expected anchor in mark class definition on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver una àncora a la definició de classe de marques, a la línia %d de %s

en: Expected baseline tag in BASE table on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver una etiqueta de línia base a la taula BASE, a la línia %d de %s

en: Expected class name in mark class definition on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un nom de classe a la definició de classe de marques, a la línia %d de %s

en: Expected class on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver una classe a la línia %d de %s

en: Expected closing curly brace on line %d of %s
ca_ES: Hi ha d'haver un tancament de clau a la línia %d de %s

en: Expected comma in device table on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver una coma a la taula de dispositiu a la línia %d de %s

en: Expected comma or semicolon in BASE table on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver una coma o un punt i coma a la taula BASE, a la línia %d de %s

en: Expected comma or semicolon on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver una coma o un punt i coma a la línia %d de %s

en: Expected either "HorizAxis" or "VertAxis" in BASE table on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver o bé «HorizAxis» o bé «VertAxis» a la taula BASE, a la línia %d de %s

en: Expected glyph name, cid, or class in glyph class definition on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un nom de glif, de CID o de classe a la definició de classe de glifs, a la línia %d de %s

en: Expected glyph or glyphclass (after cursive) on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un glif o una classe de glifs (després de la cursiva) a la línia %d de %s

en: Expected glyph or glyphclass (after ligature) on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un glif o una classe de glifs (després de la lligadura) a la línia %d de %s

en: Expected integer in anchor on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un enter a l'àncora, a la línia %d de %s

en: Expected integer in caret on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un enter al separador a la línia %d de %s

en: Expected integer in device table on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un enter a la taula de dispositiu a la línia %d de %s

en: Expected integer on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un valor enter a la línia %d de %s

en: Expected integer or list of integers after %s on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un enter o una llista d'enters després de %s, a la línia %d de %s

en: Expected matching tag in table on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver una etiqueta coincident a la taula, a la línia %d de %s

en: Expected name in anchor definition on line %d of %s
ca_ES: La definició d'àncora hauria de tenir un nom, a la línia %d de %s

en: Expected name in lookup on line %d of %s
ca_ES: La consulta de la línia %d de %s hauria de tenir nom

en: Expected name in value record definition on line %d of %s
ca_ES: La definició de registre de valors hauria de tenir un nom, a la línia %d de %s

en: Expected name or class on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un nom o una classe a la línia %d de %s

en: Expected number.
ca_ES: Nombre esperat.

en: Expected semicolon in BASE table on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un punt i coma a la taula BASE a la línia %d de %s

en: Expected semicolon on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un punt i coma a la línia %d de %s

en: Expected string on line %d of %s
ca_ES: Hi ha d'haver una cadena de text a la línia %d de %s

en: Expected tag in feature on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver una etiqueta a la característica, a la línia %d de %s

en: Expected tag in languagesystem on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver una etiqueta al sistema de llengua, a la línia %d de %s

en: Expected tag in table on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver una etiqueta a la taula, a la línia %d de %s

en: Expected tag on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver una etiqueta a la línia %d de %s

en: Expected two anchors (after cursive) on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver dues àncores (després de la cursiva) a la línia %d de %s

en: Expected unknown token (internal error) on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un segment desconegut (error intern) a la línia %d de %s

en: Expert Forms
ca_ES: Formes d'expert

en: Expor_t...
ca_ES: Expor_ta...

en: Export
ca_ES: Exporta

en: Export Options
ca_ES: Opcions d'exportació

en: ExportClipboard
ca_ES: Exporta el porta-retalls

en: Extend Lookups Off
ca_ES: Consultes d'allargament inactives

en: Extend Lookups On
ca_ES: Consultes d'allargament actives

en: Extend Max Lookups
ca_ES: Consultes d'allargament màxim

en: Extended
ca_ES: Ampla

en: Extended Collection
ca_ES: Col·lecció estesa

en: Extender Glyphs (kashidas, etc.)
ca_ES: Glifs allargadors (kashides, etc.)

en: Extenders
ca_ES: Allargadors

en: Extension
ca_ES: Extensió

note: GT: Extra Space, see below for a full comment GT: Extra Space
en: Extra Sp:
ca_ES: Espai addicional:

en: Extra arguments for configuring the autotrace program
    (either autotrace or potrace)
ca_ES: Arguments addicionals per configurar el programa de traçat
    automàtic, tant l'Autotrace com el Potrace

en: Extra horizontal kern before the degree of a
    radical if such be present.
ca_ES: Interlletratge horitzontal afegit abans del grau d'un radical si hi és.

en: Extra white space reserved above the radical.
ca_ES: Espai en blanc afegit reservat damunt del radical.

en: Extra white space to be added after each
    sub/superscript.
ca_ES: Espai blanc extra després de cada subíndex o superíndex.

en: Extra-Condensed (62.5%)
ca_ES: Molt estreta (62,5%)

en: Extra-Expanded (150%)
ca_ES: Molt ampla (150%)

en: Extract from PDF
ca_ES: Extreu d'un PDF

en: Extraneous glyphs
ca_ES: Glifs estranys

en: Extrema Point Color
ca_ES: Color dels nodes extrems

en: Extremum bound...
ca_ES: Límitador de node extrem...

en: FOND Name:
ca_ES: Nom del recurs FOND:

en: FONTLOG
ca_ES: FontLog

en: F_ind / Replace...
ca_ES: Cerca/Canv_ia...

en: F_inials
ca_ES: Terminacions

note: GT: Foreground, make it short
en: F_ore
ca_ES: 1r pla

en: F_orm
ca_ES: Forma

en: Faeroese
ca_ES: Feroés

en: Failed to generate postscript font
ca_ES: No s'ha pogut generar la font PostScript

en: Failed to load kern data from %s
ca_ES: No s'han pogut carregar les dades d'interlletratge de %s

en: Failed to open %s for output
ca_ES: No s'ha pogut obrir %s.

en: Failed to open hotkey definition file: %s
ca_ES: No s'ha pogut obrir el fitxer de definició de dreceres de teclat: %s

en: Failed to open your hotkey definition file for updates.
ca_ES: No s'ha pogut obrir i actualitzar el fitxer de definició de dreceres de teclat.

en: Failed to rename the new hotkeys file over your old one!
ca_ES: No s'ha pogut sobreescriure el fitxer de dreceres de teclat.

en: Failed to write %s
ca_ES: No s'ha pogut escriure %s

en: Family
ca_ES: Família

note: GT: You might not want to translate this, it's a keyword in PostScript font files
en: FamilyBl_ues
ca_ES: «_Blues» de família

en: Faroese (Icelandic)
ca_ES: Feroès (islandès)

en: Feature
ca_ES: Singularitat

en: Feature Tags
ca_ES: Etiquetes de singularitat

en: Feature _Id:
ca_ES: Identificador de singularitat:

en: Feature file?
ca_ES: Fitxer de singularitat?

en: Feature tags must be exactly 4 ASCII characters
ca_ES: Les etiquetes han de ser de 4 caràcters ASCII

en: Feature tags will be removed
ca_ES: S'eliminaran les etiquetes de singularitats

en: Features
ca_ES: Singularitats

en: Features inside of other features are only permitted for 'aalt' features on line %d of %s
ca_ES: Les característiques dins d'altres característiques només s'admenten a les característiques «aalt», a la línia %d de %s

en: Figure out flex hints after every change
ca_ES: Calcula els hints flex cada vegada que el glif es modifica.

en: Fijian
ca_ES: Fijià

en: File Exists
ca_ES: El fitxer ja existeix

en: File checksum is incorrect.
ca_ES: La suma de verificació del fitxer és incorrecta.

en: File, %s, exists. Replace it?
ca_ES: El fitxer %s ja existeix. Voleu reemplaçar-lo?

en: Filipino
ca_ES: Filipí

en: Filled Ellipse
ca_ES: Elipse plena

en: Filled Rectangle
ca_ES: Rectangle ple

en: Filter
ca_ES: Filtre

en: Filter:
ca_ES: Filtre:

en: Filter|New
ca_ES: Nou

en: Final Glyph On Line
ca_ES: Glifs de final de línia

en: Find
ca_ES: Cerca

en: Find All
ca_ES: Cerca-ho tot

en: Find In Font _View
ca_ES: Cerca a la finestra principal

en: Find Next
ca_ES: Cerca el següent

en: Find Pr_oblems...
ca_ES: Cerca problemes...

en: Find Proble_ms...
ca_ES: Cerca proble_mes...

en: Find Problems
ca_ES: Cerca problemes

en: Find a cidmap file...
ca_ES: Cerca un fitxer de mapatge CID...

en: Find an adobe CMap file...
ca_ES: Cerca un fitxer CMap d'Adobe...

en: Find in %.100s
ca_ES: Cerca a %.100s

en: Finding Counter Masks...
ca_ES: S'estan cercant les màscares de contrapunxons...

en: Finding Substitution Points...
ca_ES: S'estan cercant els punts de substitució...

en: Finnish
ca_ES: Finès

en: First
ca_ES: Primer

en: First 256
ca_ES: Els 256 primers

en: First Char
ca_ES: Primer caràcter

en: First Class %d
ca_ES: Primera classe %d

en: First Glyph Name
ca_ES: Nom del primer glif

en: First P_oint, Next Contour
ca_ES: Primer punt, c_ontorn següent

en: First Point Color
ca_ES: Color del primer node

en: Fix
ca_ES: Arregla-ho

en: Flared
ca_ES: Acampanades

en: Flat Nib
ca_ES: Ploma plana

en: Flattened Accents over Capitals
ca_ES: Accents aplanats sobre les majúscules

en: FlattenedAccentBaseHeight:
ca_ES: AlturaBaseAccentsAplanats:

en: Flemish
ca_ES: Flamenc

en: Flemish (Belgian Dutch)
ca_ES: Flamenc (neerlandès de Bèlgica)

en: Flex Hints
ca_ES: Optimització Flex

en: Flip
ca_ES: Reflecteix

en: Flip Horizontally
ca_ES: Reflecteix horitzontalment

en: Flip Vertically
ca_ES: Reflecteix verticalment

en: Flip _Horizontally
ca_ES: Reflecteix _horitzontalment

en: Flip _Vertically
ca_ES: Reflecteix _verticalment

en: Flip the selection
ca_ES: Reflecteix la selecció

en: Flip...
ca_ES: Reflecteix...

en: Flipped Reference
ca_ES: Referència reflectida

en: Flipping
ca_ES: Reflectir

en: Fo_ntname:
ca_ES: _Nom de la font:

en: Font %1$.40s in file %2$.40s has been changed.
    Do you want to save it?
ca_ES: La font %1$.40s del fitxer %2$.40s s'ha modificat.
    Voleu desar els canvis?

en: Font %1$.40s in file %2$.40s has been changed.
    Reverting the file will lose those changes.
    Is that what you want?
ca_ES: La font %1$.40s del fitxer %2$.40s s'ha modificat.
    La restauració del fitxer farà que es perdin aquests canvis.
    Voleu continuar amb el procés de restauració?

en: Font Editor
ca_ES: Editor de fonts

en: Font Family
ca_ES: Família

en: Font Info
ca_ES: Informació dels tipus

en: Font Information Dialog
ca_ES: Informació de la font

en: Font Information for %.90s
ca_ES: Informació de la font %.90s

en: Font Size
ca_ES: Cos

en: Font Type:
ca_ES: Variant de lletra:

en: Font changed
ca_ES: La font s'ha modificat

en: FontForge can generate two styles of ttc file.
    In the first each font is a separate entity
    with no connection to other fonts. In the second
    FontForge will attempt to use the same glyph table
    for all fonts, merging duplicate glyphs. It will
    also attempt to use the same space for tables in
    different fonts which are bit by bit the same.
    
    FontForge isn't always able to perform a merge, in
    which case it falls back on generating independent
    fonts within the ttc.
     FontForge cannot merge if:
      * The fonts have different em-sizes
      * Bitmaps are involved
      * The merged glyf table has more than 65534 glyphs
    
    (Merging will take longer)
ca_ES: El FontForge pot generar dos estils diferents
    de fitxers de col·leció TrueType. Al primer, cada
    font és una entitat diferent, sense cap
    connexió amb els altres tipus de la col·lecció.
    Al segon, s'intenta fusionar els glifs equivalents
    de les diferents lletres implicades, per tal que
    tots utilitzin la mateixa taula de glifs, i es
    mira d'eliminar duplicats de taules idèntiques.
    Aquesta fusió és un procés lent i no és possible si:
     * Les lletres tipogràfiques tenen diferent quadratí.
     * Hi ha mapes de bits involucrats.
     * La taula fusionada té més de 65534 glifs.
    
    Si la fusió no és possible, es crearà el primer
    estil de col·lecció encara que marqueu aquesta opció.

en: FontForge does not support anonymous tables on line %d of %s
ca_ES: El FontForge no admet taules sense nom a la línia %d de %s

en: FontForge does not support this bit depth %d (must be 1,2,4,8,16,32)
ca_ES: El FontForge no admet aquesta profunditat de bit: %d. Ha de ser 1, 2, 4, 8, 16 o 32.

en: FontForge does not update this window when a change is made to the font.
    If a font has changed press the button to force an update
ca_ES: El FontForge no actualitza la finestra quan es modifica la font.
    Premeu el botó si heu fet canvis i voleu forçar l'actualització.

en: FontForge font debugging table
ca_ES: taula de depuració de la font del FontForge

en: FontForge is a font editor for outline and bitmap fonts that lets you create, edit, or convert, a range of fonts, including PostScript, TrueType, OpenType, cid-keyed, multi-master, cff, SVG and BitMap (bdf, FON, NFNT) fonts.
ca_ES: El FontForge és un editor de fonts, tant vectorials com de mapa de bits, que permet crear, editar o convertir tipus de diferents formats, com ara PostScript, TrueType, OpenType, CID, MM, CFF, SVG i BitMap (BDF, FON, NFNT).

en: FontForge is free Open Source Software written to run on various computer operating systems. You can use FontForge Graphically or as a command-line tool.
ca_ES: El FontForge és programari lliure dissenyat per poder ser utilitzat en diversos sistemes operatius, tant des de la interfície gràfica com des de la línia d'ordres.

en: FontForge loads large images into the background of each glyph
    prior to autotracing them. You may retain those
    images to look at after mf processing is complete, or
    remove them to save space
ca_ES: En usar el Metafont, el FontForge carrega imatges grans
    a la capa de fons de cada glif com a pas previ per fer-ne
    el traçat. Podeu mantenir aquestes imatges per veure-les
    un cop s'ha acabat el procés o esborrar-les per estalviar
    espai.

en: FontForge supports at most %d layers
ca_ES: El FontForge admet %d capes, com a màxim.

en: FontForge supports two different helper applications to do autotracing
     autotrace and potrace
    If your system only has one it will use that one, if you have both
    use this option to tell FontForge which to pick.
ca_ES: El FontForge admet dues aplicacions de traçat
    automàtic: l'Autotrace (AT) i el Potrace (PT).
    Si només teniu una de les dues, s'utilitzarà
    la que tingueu. Si teniu les dues, marqueu
    l'opció que us convingui.

en: FontForge time stamp table
ca_ES: taula de marca horària del FontForge

en: FontForge was unable to find a cidmap file for this font. The following path was searched:
       %.80s
    
    It is not essential to have one, but some things will work better if you do. Would you like to search your local disk for an appropriate file?
ca_ES: El FontForge no ha pogut trobar un fitxer de mapatge CID per a aquesta font. S'ha cercat a la següent ruta:
       %.80s
    
    No és imprescindible que n'hi hagi un, però algunes coses funcionaran millor si hi és. Voleu cercar al disc dur local un fitxer adient?

en: FontForge was unable to load libspiro, spiros are not available for use.
ca_ES: No es pot utilitzar l'Spiro ja que el FontForge no ha pogut carregar-ne la biblioteca.

en: FontForge will attempt to adjust the left and right
    sidebearings of the selected glyphs so that the average
    separation between glyphs in a script will be the
    specified amount. You may also specify a minimum and
    maximum value for each glyph's sidebearings.
ca_ES: FontForge intentarà ajustar els marges drets i esquerres
    dels glifs seleccionats de manera que la separació mitjana
    entre els glifs d'un alfabet concret sigui el valor
    que indiqueu. També podeu especificar els valors màxim i
    mínim pels marges dels glifs.

en: FontForge will generate diagonal stem hints, which then can be used by the AutoInstr command.
ca_ES: El FontForge crearà indicacions d'astes diagonals que, més tard,
    podran utilitzar-se per crear les instruccions automàtiques.

en: FontForge will place vertical or horizontal hints at the ends of diagonal stems.
ca_ES: El FontForge crearà indicacions verticals i horitzontals
    a les terminacions de les astes diagonals.

en: FontForge will place vertical or horizontal hints at the intersections of diagonal stems.
ca_ES: El FontForge crearà indicacions verticals i horitzontals
    a les interseccions de les astes diagonals.

en: FontForge will place vertical or horizontal hints to describe the bounding boxes of suitable glyphs.
ca_ES: El FontForge crearà indicacions verticals i horitzontals marcant la caixa contenidora dels glifs disponibles.

en: FontForge will use this namelist when assigning
    glyph names to code points in a new font.
ca_ES: Llista de noms que s'utilitzarà per assignar noms als glifs
    de les lletres tipogràfiques noves.

en: FontForge's SFD
ca_ES: Fitxers SFD del FontForge

en: FontLog Save Failed
ca_ES: No s'ha pogut desar el FontLog

en: FontView
ca_ES: Finestra principal

en: Fontforge showing a glyph being edited
ca_ES: Edició d'un glif amb el FontForge

en: Font|New
ca_ES: Nou

en: Font|_New
ca_ES: _Nou

en: Force glyph names to:
ca_ES: Força els noms dels glifs:

note: GT: Foreground, make it short
en: Fore
ca_ES: 1r pla

en: Form_er Glyph
ca_ES: An_terior glif editat

en: FoundryName
ca_ES: Nom de la foneria

en: Fractions
ca_ES: Fraccions

en: FreeType internals
ca_ES: FreeType intern

en: FreeTypeInFontView
ca_ES: Usa el FreeType

note: GT: This does not mean the program, but freehand drawing
en: Freehand
ca_ES: Mà alçada

en: Freetype rasterization failed.
ca_ES: L'escombratge del FreeType ha fallat.

en: French
ca_ES: Francès

en: French Antillean
ca_ES: Francès antillà

en: French Belgium
ca_ES: Francès (Bèlgica)

en: French Camaroon
ca_ES: Francès (Camerun)

en: French Canadian
ca_ES: Francès (Canadà)

en: French Côte d'Ivoire
ca_ES: Francés (Costa d'Ivori)

en: French D.R. Congo
ca_ES: Francès (República Democràtica del Congo)

en: French French
ca_ES: Francès (França)

en: French Haiti
ca_ES: Francès (Haití)

en: French Luxembourg
ca_ES: Francès (Luxemburg)

en: French Mali
ca_ES: Francés (Mali)

en: French Monaco
ca_ES: Francès (Mònaco)

en: French Morocco
ca_ES: Francès (Marroc)

en: French North Africa
ca_ES: Francès (Àfrica del Nord)

en: French Réunion
ca_ES: Francès (Reunió)

en: French Senegal
ca_ES: Francès (Senegal)

en: French Swiss
ca_ES: Francès (Suïssa)

en: French West Indies
ca_ES: Francès (Carib)

en: Friendly Name
ca_ES: Nom amigable

en: Frisian
ca_ES: Frisó

en: Friulian
ca_ES: Friülès

en: From the _other class
ca_ES: De l'altra classe

en: From the list below, select the baselines for which you
    will provide data.
ca_ES: Seleccioneu les línies de base que vulgueu definir
    de la llista de sota.

en: From:
ca_ES: Origen:

en: Fulfulde
ca_ES: Ful

en: Full Pa_ge Glyph
ca_ES: Glif a pà_gina completa

en: Full Pa_ge Glyphs
ca_ES: Glifs a pà_gina completa

en: Full Widths
ca_ES: Ample complet

en: Fullname
ca_ES: Nom complet

en: G4 _Curve
ca_ES: _Corba G4

en: GB 2312 (Simp. Chinese)
ca_ES: GB 2312 (xinès simplificat)

note: GT: This is an unusual string. It is used to get around a limitation in GT: FontForge's widget set. You should put a number here (do NOT translate GT: "GGadget|ButtonSize|", that's only to provide context. The number should GT: be the number of points used for a standard sized button. It should be G
en: GGadget|ButtonSize|55
ca_ES: 60

note: GT: This is an unusual string. It is used to get around a limitation in GT: FontForge's widget set. You should put a number here (do NOT translate GT: "GGadget|ScaleFactor|", that's only to provide context. The number should GT: be a percentage and indicates the ratio of the length of a string in GT
en: GGadget|ScaleFactor|100
ca_ES: 130

en: GPOS lookup referred to in this GSUB contextual lookup: %s
ca_ES: Consulta GPOS referenciada en aquesta consulta contextual GSUB: %s

en: GSUB lookup referred to in this GPOS contextual lookup: %s
ca_ES: Consulta GSUB referenciada en aquesta consulta contextual GPOS: %s

en: Gaelic (Irish)
ca_ES: Gaèlic (Irlanda)

en: Gaelic (Scottish)
ca_ES: Gaèlic (Escòcia)

en: Galician
ca_ES: Gallec

en: Gasp|_Default
ca_ES: Pre_determinat

en: Gasp|_Version
ca_ES: _Versió

en: General Punctuation
ca_ES: Puntuació general

en: General facts about the windowing system
ca_ES: Detalls generals del sistema de finestres

en: Generate
ca_ES: Generació de tipus

en: Generate Fonts
ca_ES: Generació de lletres tipogràfiques

en: Generate Mac Family
ca_ES: Genera una família o una col·lecció

en: Generate Mac _Family...
ca_ES: Genera una _família per al Mac...

en: Generate TTC...
ca_ES: Genera una col·lecció TrueType (TTC)...

en: Generate instructions for ball terminals.
ca_ES: Genera les instruccions per a les terminacions
    en forma de bola o botons.

en: Generate instructions for diagonal stem hints.
ca_ES: Genera les instruccions per a l'ajust de les astes diagonals.

en: Generating PostScript Font
ca_ES: S'està generant la font PostScript

en: Generic
ca_ES: General

en: Geometric Shapes
ca_ES: Formes geomètriques

en: Geometric Shapes Extended
ca_ES: Formes geomètriques esteses

en: Georgian
ca_ES: Georgià

en: Georgian Extended
ca_ES: Georgià estès

en: Georgian Supplement
ca_ES: Georgià, suplement

en: German
ca_ES: Alemany

en: German Austrian
ca_ES: Alemany (Àustria)

en: German German
ca_ES: Alemany (Alemanya)

en: German Liechtenstein
ca_ES: Alemany (Liechtenstein)

en: German Luxembourg
ca_ES: Alemany (Luxemburg)

en: German Swiss
ca_ES: Alemany (Suïssa)

en: Get Info...
ca_ES: Obtenir informació...

en: Get _Info...
ca_ES: Obtenir _informació...

en: Gl_yph Name:
ca_ES: _Nom del glif

en: Glagolitic
ca_ES: Glagolític

en: Glagolitic Supplement
ca_ES: Suplement glacolític

en: Glif Template
ca_ES: Plantilla de glif

en: Glyph
ca_ES: Glif

en: Glyph %d in bitmap strike %d pixels refers to a missing glyph (%d)
ca_ES: El glif %d a la pòlissa de mapa de bits de %d píxels fa referència a un glif que no hi és (%d)

en: Glyph Composition/Decomposition
ca_ES: Composició/descomposició de glifs

en: Glyph Construction
ca_ES: Construcció de glif

en: Glyph Differences
ca_ES: Diferències entre glifs

en: Glyph Info
ca_ES: Informació del glif

en: Glyph Info for %.40s
ca_ES: Informació del glif %.40s

en: Glyph Info...
ca_ES: Informació del glif

en: Glyph Name Changed
ca_ES: El nom del glif s'ha modificat

en: Glyph Names
ca_ES: Noms dels glifs

en: Glyph Origin
ca_ES: Origen del glif

en: Glyph Positioning
ca_ES: Posicionament dels glifs

en: Glyph Self-Intersects
ca_ES: El glif s'autointerseca

en: Glyph Substitution
ca_ES: Substitució de glifs

en: Glyph _Info...
ca_ES: _Informació del glif...

en: Glyph _Metadata
ca_ES: Les _metadades del glif

en: Glyph in two classes
ca_ES: El glif és a les dues classes

en: Glyph not in font
ca_ES: El glif no és present

en: Glyph too big
ca_ES: El glif és massa gran

en: Glyph “%s” contains a reference to %s in %s
ca_ES: El glif «%s» conté una referència a %s dins %s

en: Glyph “%s” contains a reference which has different truetype point match specifications
ca_ES: El glif «%s» té una referència amb especificacions de coincidència de punts TrueType diferents

note: GT: FontForge needs to recognize the quotes used here(“”). If you change them GT: (in the translated strings) let me know. It currently also recognizes GT: guillemets and a couple of other quotes as well. GT:   pfaedit@users.sourceforge.net
en: Glyph “%s” differs
ca_ES: El glif «%s» és diferent

en: Glyph “%s” differs at %d@%d
ca_ES: El glif «%s» es diferent a %d@%d

en: Glyph “%s” does not have splines which match exactly, but they are close
ca_ES: El glif «%s»no té corbes que coincideixin exactament, però són molt semblants

en: Glyph “%s” has a different bitmap at %d@%d
ca_ES: El glif «%s» té un mapa de bits diferent a %d@%d

en: Glyph “%s” has a different fill in layer %d
ca_ES: El glif «%s» té un reompliment diferent a la capa %d

en: Glyph “%s” has a different number of layers
ca_ES: El glif «%s» té un nombre diferent de capes

en: Glyph “%s” has a different stroke in layer %d
ca_ES: El glif «%s» té un traç diferent a la capa %d

en: Glyph “%s” has advance width %d in %s but %d in %s
ca_ES: El glif «%s» té una avanç horitzontal de %d a %s, però de %d a %s

en: Glyph “%s” has advance width %d in %s but %d in %s at %d@%d
ca_ES: El glif «%s» té una avanç horitzontal de %d a %s, però de %d a %s a %d@%d

en: Glyph “%s” has different truetype instructions
ca_ES: El glif «%s» té instruccions TrueType diferents

en: Glyph “%s” has vertical advance width %d in %s but %d in %s
ca_ES: El glif «%s» té una avanç vertical de %d a %s, però de %d a %s

en: Glyph “%s” has vertical advance width %d in %s but %d in %s at %d@%d
ca_ES: El glif «%s» té una avanç vertical de %d a %s, però de %d a %s a %d@%d

en: Glyph “%s” in %s has no truetype instructions
ca_ES: El glif «%s» de %s no té instruccions TrueType

en: Glyph “%s” missing from %s
ca_ES: El glif «%s» no és troba a %s

en: Glyph “%s” missing from %s at %d@%d
ca_ES: El glif «%s» no és troba a %s a %d@%d

en: Glyph “%s” refers to %s with a different transformation matrix
ca_ES: El glif «%s» fa referència a %s amb una matriu de transformació diferent

en: Glyph “%s” refers to %s with a different truetype point matching scheme
ca_ES: El glif %s fa referència a %s amb un esquema diferent de correspondència de punt TrueType

en: Glyph:
ca_ES: Glif:

en: GlyphAutoGoto
ca_ES: Vés automàticament al glif

en: GlyphName|New
ca_ES: Nou

en: Glyphs Differences at %d@%d
ca_ES: Diferències de glifs a %d@%d

en: Glyphs in %s but not in %s
ca_ES: El glif és a %s però no a %s

en: Glyphs in %s but not in %s at %d@%d
ca_ES: Glifs a %s però no a %s a %d@%d

en: Glyphs in the class
ca_ES: Glifs de la classe

en: Glyphs in the classes
ca_ES: Glifs a les classes

en: Glyphs in the coverage tables
ca_ES: Glifs de les taules de cobertura

en: Glyphs in the set
ca_ES: Glifs presents al joc

en: Glyphs with both
ca_ES: Glifs amb traçats i referències

en: Glyphs with only S_plines
ca_ES: Glifs amb només traçats

en: Glyphs with only _References
ca_ES: Glifs amb només _referències

en: Glyphs:
ca_ES: Glifs:

note: GT: This is the default class name for the class containing any glyphs_simple GT: which aren't specified in other classes_simple. The class name may NOT GT: contain spaces. Use an underscore or something similar instead
en: Glyphs|All_Others
ca_ES: Glifs_restants

en: Gothic
ca_ES: Gòtic

en: Goto
ca_ES: Vés a

en: Gradient
ca_ES: Degradat

en: Gradient:
ca_ES: Degradat:

en: Gradual/Diagonal
ca_ES: Progressiva / Diagonal

en: Gradual/Horizontal
ca_ES: Progressiva / Horitzontal

en: Gradual/Transitional
ca_ES: Progressiva / Transicional

en: Gradual/Vertical
ca_ES: Progressiva / Vertical

en: Graphical
ca_ES: Gràfic

en: Graphite glyph attribute table
ca_ES: taula d'atributs de glif del Graphite

en: Greek
ca_ES: Grec

en: Greek (polytonic)
ca_ES: Grec (politònic)

en: Greek Extended
ca_ES: Grec estès

en: Greek and Coptic
ca_ES: Grec i copte

en: Greek small caps
ca_ES: Versaletes gregues

en: Green:
ca_ES: Verd:

en: Greenlandic
ca_ES: Groenlandès

en: Grid
ca_ES: Retícula

en: Grid Fi_t
ca_ES: Ajust a la re_tícula

en: Grid Fit
ca_ES: Graella d'ajust

en: Grid Fit Color
ca_ES: Color de la retícula d'ajust

en: Grid Fit Parameters
ca_ES: Paràmetres de la retícula

en: Grid Fit Width Color
ca_ES: Color de l'amplada de retícula

en: Grid Fitting
ca_ES: Ajust a la retícula

en: Group Name:
ca_ES: Nom del grup:

en: Groups
ca_ES: Grups

en: Guarani
ca_ES: Guaraní

en: Guessing pixel size based on font ascent in %s
ca_ES: Estimació del cos en píxels en base als ascendents del tipus a %s

en: Guessing pixel size based on font descent in %s
ca_ES: Estimació del cos en píxels en base als descendents del tipus a %s

note: GT: Guide layer, make it short
en: Guide
ca_ES: Guia

en: Guidelines:
ca_ES: Pauta:

en: Gurmukhi2
ca_ES: Gurmukhi 2

en: H_ints
ca_ES: O_ptimització

en: Haitian
ca_ES: Haitià

en: Halant Forms
ca_ES: Formes sense vocals

en: Half Forms
ca_ES: Mitges formes

en: Half Widths
ca_ES: Mitja amplada

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
ca_ES: Formes d'amplada mitja i total

en: Handle Erasers (PS/EPS)
ca_ES: Arregla la goma d'esborrar (PS/EPS)

en: Hangul Compatibility Jamo
ca_ES: Jamo amb compatibilitat hangul

en: Hangul Jamo
ca_ES: Hangul jamo

en: Hangul Jamo Extended-A
ca_ES: Hangul Jamo estès A

en: Hangul Jamo Extended-B
ca_ES: Hangul Jamo estès B

en: Hangul Syllables
ca_ES: Síl·labes hangul

en: Hanja to Hangul (Deprecated)
ca_ES: Hanja a Hangul (desfasat)

en: Harmonizing...
ca_ES: S'està harmonitzant...

en: Has _Vertical Metrics
ca_ES: Mètrica _vertical

en: Hatran
ca_ES: Hatreu

en: Hausa
ca_ES: Haussa

en: Hawaiian
ca_ES: Hawaià

en: Heavy
ca_ES: Gruixuda

en: Hebrew
ca_ES: Hebreu

en: Height
ca_ES: Alçària

en: Height of the bottom of the radical degree, if
    such be present, in proportion to the ascender
    of the radical sign.
ca_ES: Altura de la base del grau d'un radical, si hi és, en proporció a l'acendent del signe radical.

en: Height:
ca_ES: Alçària:

en: Hidden
ca_ES: Ocult

en: High
ca_ES: Alt

en: High Private Use Surrogates
ca_ES: Subrogats d'ús privat alts

en: High Surrogates
ca_ES: Subrogats alt

en: High-Density Font
ca_ES: Font d'alta densitat

en: Hiligaynon
ca_ES: Hiligayà

en: Hindi
ca_ES: hindi

en: Hint Label Color
ca_ES: Color de l'etiqueta de l'optimització

en: Hint Mask
ca_ES: Màscara d'optimització

en: Hint _Substitution Pts
ca_ES: Optimitza els punts de _substitució

en: Hint masks differ in glyph “%s” at (%g,%g)
ca_ES: Les màscares d'optimització són diferents al glif «%s» a (%g,%g)

en: HintBoundingBoxes
ca_ES: Indicacions de caixa contenidora

en: HintDiagonalEnds
ca_ES: Indicacions d'extrems diagonals

en: HintDiagonalInter
ca_ES: Indicacions d'interseccions diagonals

en: Hints
ca_ES: Optimització

en: Hints differ in glyph “%s”
ca_ES: L'optimització és diferent al glif «%s»

en: Hiragana
ca_ES: hiragana

en: Hiragana & Katakana
ca_ES: Hiragana i katakana

en: Histogram Dialog
ca_ES: Diàleg de l'histograma

en: Histograms
ca_ES: Histogrames

en: Historic Ligatures
ca_ES: Lligadures històriques

en: Historical Forms
ca_ES: Formes històriques

en: Hmm, this 'fvar' table has an unexpected size for an axis, I shan't parse it
ca_ES: No s'ha pogut analitzar la taula «fvar» ja que un dels eixos té un valor inesperat

en: Hmm, this 'fvar' table has an unexpected size for an instance, I shan't parse it
ca_ES: No s'ha pogut analitzar la taula «fvar» ja que una instància seva té una mida inesperada

en: Hojo (JIS X 0212-1990) Kanji Forms
ca_ES: Hojo (JIS X 0212-1990) formes kanji

en: Hold [Control] key to restrict
ca_ES: «Ctrl» resta a la selecció

en: Hold [Shift] key to merge
ca_ES: «Maj» afegeix a la selecció

en: Holding down the Shift key will speed up arrow key motion by this factor
ca_ES: Factor d'acceleració de les tecles de cursor
    en mantenir premuda la tecla «Shift».

en: Home Folder
ca_ES: Vés a la carpeta inicial

en: Hor. Construction
ca_ES: Construcció horitzontal

en: Hor. Variants
ca_ES: Variants horitzontals

en: Hori_zontal Metric Lines
ca_ES: Línies de mètrica horit_zontal

note: GT: "Horiz." is an abbreviation for Horizontal
en: Horiz. Variants
ca_ES: Variants horit.

en: Horizontal Baselines
ca_ES: Línies de base horitzontals

en: Horizontal Extents for %c%c%c%c
ca_ES: Extensió horitzontal de %c%c%c%c

en: Horizontal High
ca_ES: Horitzontal alt

en: Horizontal Kana Alternatives
ca_ES: Kana horitzontals alternatius

en: Horizontal Kerning
ca_ES: Interlletratge horitzontal

en: Horizontal Low
ca_ES: Horitzontal baix

en: Horizontal Medium
ca_ES: Horitzontal mitjà

en: Horseshoe E and A
ca_ES: A i E en forma de ferradura

en: How many most-recent Undos should be kept?
ca_ES: Quants passos de l'historial de desfer voleu conservar?

en: Hue:
ca_ES: To:

en: Hungarian
ca_ES: Hongarès

en: I can't even imagine how to attempt to interpolate gradients in layer %d of %s
ca_ES: No es poden interpolar els degradats a la capa %d de %s

en: I can't even imagine how to attempt to interpolate images in layer %d of %s
ca_ES: No es poden interpolar les imatges a la capa %d de %s

en: I can't figure out how to compare the subtable, %s, in %s to %s in %s
ca_ES: No s'ha pogut comparar la subtaula %s a %s amb %s a %s

en: I'm sorry this file is too complex for me to understand (or is erroneous)
ca_ES: El fitxer és massa complex o té errades

en: I'm sorry this file is too complex for me to understand (or is erroneous, or is empty)
ca_ES: El fitxer és massa complex, erroni o buit.

en: IPA Extensions
ca_ES: Extensions de l'AFI

en: ISO 10646-1 (Unicode, BMP)
ca_ES: ISO 10646-1 (BMP de l'Unicode)

en: ISO 10646-1 (Unicode, Full)
ca_ES: ISO 10646-1 (Unicode complet)

en: ISO 8859-1  (Latin1)
ca_ES: ISO 8859-1  (llatí 1)

en: ISO 8859-10  (Latin6)
ca_ES: ISO 8859-10  (llatí 6)

en: ISO 8859-11 (Thai)
ca_ES: ISO 8859-11 (tai)

en: ISO 8859-13  (Latin7)
ca_ES: ISO 8859-13  (llatí 7)

en: ISO 8859-14  (Latin8)
ca_ES: ISO 8859-14  (llatí 8)

en: ISO 8859-15  (Latin0)
ca_ES: ISO 8859-15  (llatí 0)

en: ISO 8859-16  (Latin10)
ca_ES: ISO 8859-16  (llatí 10)

en: ISO 8859-2  (Latin2)
ca_ES: ISO 8859-2  (llatí 2)

en: ISO 8859-3  (Latin3)
ca_ES: ISO 8859-3  (llatí 3)

en: ISO 8859-4  (Latin4)
ca_ES: ISO 8859-4  (llatí 4)

en: ISO 8859-5 (Cyrillic)
ca_ES: ISO 8859-5 (ciríl·lic)

en: ISO 8859-6 (Arabic)
ca_ES: ISO 8859-6 (àrab)

en: ISO 8859-7 (Greek)
ca_ES: ISO 8859-7 (grec)

en: ISO 8859-8 (Hebrew)
ca_ES: ISO 8859-8 (hebreu)

en: ISO 8859-9  (Latin5)
ca_ES: ISO 8859-9  (llatí 5)

en: Ibibio
ca_ES: Ibibio/Efik

en: Icelandic
ca_ES: Islandès

en: Icons
ca_ES: Icones

en: Identify by
ca_ES: Identificació per

en: Ideographic Description Characters
ca_ES: Caràcters de descripció ideogràfica

en: Ideographic Symbols and Punctuation
ca_ES: Símbols ideogràfics i puntuació

en: Ideographic character face bottom edge baseline
ca_ES: Línia de base del peu del caràcter ideogràfic

en: Ideographic character face top edge baseline
ca_ES: Línia de base de la part de dalt del caràcter ideogràfic

en: Ideographic em-box bottom edge baseline
ca_ES: Línia de base de la base del contenidor ideogràfic

en: Ideographic em-box top edge baseline
ca_ES: Línia de base de la part de dalt del contenidor ideogràfic

en: If a class name is a number, it must be the index of the class in the array of classes_simple.
ca_ES: Si el nom d'una classe és un número, ha de ser l'índex de la classe a la matriu classes_simple.

en: If one of those glyphs already has a suffix
ca_ES: Si algun d'aquests glif ja tenia un sufix

en: If set then the entire font must be
    embedded in a document when any character is.
    Otherwise the document creator need
    only include the characters it uses.
ca_ES: Permet incrustar la font sencera en un document
    en lloc d'incrustar només un subconjunt amb només els caràcters
    que apareguin al document.

en: If the design size is 0, then all other fields on that pane must be zero (or unspecified) too.
ca_ES: Si el cos del disseny és 0, aleshores tots els altres camps d'aquesta subfinestra han de ser també 0 o sense especificar.

en: If the old-style 'kern' table contains unencoded glyphs
    (or glyphs encoded outside of the BMP), many Windows applications
    won't have any kerning at all. This option excludes such
    problematic glyphs from the old-style 'kern' table.
ca_ES: Si l'antiga taula «kern» inclou glifs no codificats (o glifs fora del BMP), moltes aplicacions del Windows no faran cap mena d'interlletratge. Aquesta opció fa que aquests glifs problemàtics siguin exclosos de la taula «kern» antiga.

en: If the search pattern is a single open contour
    then do not match the end points. They merely
    specify the direction from which the curve should
    move toward the next point (which will be matched),
    and the minimum distance between the first matched
    point and the one before it. The endpoints of the
    replace contour will also only be used for positioning.
    
    This allows you to match a right angle corner
    without needed to specify exactly how long the edges
    are which form the right angle.
ca_ES: Si el patró de cerca és un traçat obert, aleshores
    no es tindran en compte punts extrems. Només indiquen
    la direcció des de la qual la corba va cap al punt
    següent (que si que es tindrà en compte) i la longitud
    mínima entre el primer punt coincident i l'anterior.
    Els punts extrems del patró de reemplaçament, igualment,
    s'usaran nomes per posicionar
    .
    Aquesta opció permet cercar un angle concret d'una
    cantonada, per exemple, sense haver d'indicar la longitud
    exacta dels costats que el defineixen.

en: If the start point of a contour is not an extremum, find a new start point (on the contour) which is.
ca_ES: Si el punt inicial d'un contorn no és un node extrem, cerca-n'hi un que sí que ho sigui.

en: If this glyph is used as a pattern to tile
    some other glyph then it is useful to specify
    the amount of whitespace surrounding the tile.
    Either specify a margin to extend the bounding
    box of the contents, or specify the bounds
    explicitly.
ca_ES: Si s'utilitza aquest glif com a plantilla per fragmentar algun altre glif, és recomanable especificar una quantitat d'espai blanc al voltant de la peça del mosaic. Podeu indicar un marge d'ampliació de la caixa contenidora o indicar-ne directament els valors límit.

en: If you are running an X11 clipboard manager you might want
    to turn this off. FF can put things into its internal clipboard
    which it cannot export to X11 (things like copying more than
    one glyph in the fontview). If you have a clipboard manager
    running it will force these to be exported with consequent
    loss of data.
ca_ES: El FontForge disposa d'un porta-retalls intern que permet,
    per exemple, copiar més d'un glif alhora. Si esteu executant
    un sistema de finestres amb gestor de porta-retalls, haurieu
    de desactivar aquesta opció ja que exportant d'un porta-
    retalls a l'altre es poden perdre dades.

en: If you don't specify a suffix, the glyphs don't get renamed.
ca_ES: Si no s'especifica un sufix, no es canviarà el nom als glifs

en: If you leave this field blank FontForge will use a default based on
    either the version string above, or one in the 'name' table.
ca_ES: Si deixeu aquest camp en blanc, el Font Forge li assignarà
    un valor predeterminat basant-se en el camp anterior (versió)
    o en un valor de la taula de noms.

en: If you specify a design size range, then you are supposed to specify a style id and style name too. FontForge will allow you to leave those fields blank, but other applications may not.
ca_ES: Si heu indicat un rang del disseny, aleshores heu d'indicar també un identificador d'estil i un nóm d'estil. El FontForge us permet deixar aquests camps en blanc però pot ser que altres aplicaciosn no us ho permetin.

en: If you specify a style id for the design size, then you must specify a size range
ca_ES: Si heu indicat un identificador d'estil al cos del disseny, aleshores heu d'indicar un rang del disseny.

en: If you specify a style id for the design size, then you must specify a style name
ca_ES: Si heu indicat un identificador d'estil pel cos del disseny, aleshores heu d'indicar també un nom d'estil.

en: If you wish to replace Adobe's OtherSubrs array (for Type1 fonts)
    with an array of your own, set this to point to a file containing
    a list of up to 14 PostScript subroutines. Each subroutine must
    be preceded by a line starting with '%%%%' (any text before the
    first '%%%%' line will be treated as an initial copyright notice).
    The first three subroutines are for flex hints, the next for hint
    substitution (this MUST be present), the 14th (or 13 as the
    numbering actually starts with 0) is for counter hints.
    The subroutines should not be enclosed in a [ ] pair.
ca_ES: En els tipus de tipus 1, si voleu reemplaçar la matriu d'altres
    subrutines d'Adobe per una de vostra, indiqueu en aquest requadre
    el camí a un fitxer propi que contingui una llista de fins a 14
    subrutines PostScript. Cada subrutina ha d'anar precedida per una
    línia que comenci amb «%%%%», qualsevol text abans de la primera
    línia amb «%%%%» serà considerat com a avís de copyright.
    Les tres primeres subrutines són per a l'optimització flex. La
    següent, que és obligatoria, és per a la substitució d'optimització.
    La darrera, és per a l'optimització de contragrafismes.
    Les subrutines han d'anar numerades de la 0 a la 13 i no poden
    estar tancades entre claudàtors.

en: Ignore
ca_ES: Ignora-ho

en: Ignore Base Glyphs
ca_ES: Ignora els glifs base

en: Ignore Combining Marks
ca_ES: Ignora les marques combinades

en: Ignore Ligatures
ca_ES: Ignora les lligadures

en: Ignore this problem in the future
ca_ES: No tornis a tenir en compte aquest problema

en: Image
ca_ES: Imatge

en: Image Info
ca_ES: Informació de la imatge

en: Image Path
ca_ES: Camí de la imatge

en: Image Size:  %d x %d  pixels
ca_ES: Mida original (amplada x alçada): %d x %d  píxels

en: Image Template
ca_ES: Plantilla d'imatge

en: Image at:      (%.0f,%.0f)
ca_ES: Posició (x,y): %.0f, %.0f

en: Imperial Aramaic
ca_ES: Arameu imperial

en: Implied Topology
ca_ES: Topologia implícita

en: Import
ca_ES: Importa

en: Import Lookup
ca_ES: Importa la consulta

en: Import Parameters
ca_ES: Paràmetres de la importació

en: Imports a lookup (and all its subtables) from another font.
ca_ES: Importa una consulta, amb les subtaules corresponents,
    d'un altre fitxer obert de font.

en: In TTF/OTF
ca_ES: Dins el fitxer TTF/OTF

en: In an italic font the horizontal change per unit vertical change
ca_ES: Inclinació de la cursiva: canvi horitzontal / unitat de canvi vertical

en: In character %s, could not find reference to %s
ca_ES: Al caràcter %s, no s'ha trobat la referència a %s

en: In character %s, there are too few points on a path in the base
ca_ES: Al caràcter %s hi ha massa pocs punts en un traçat de la base

en: In character %s, there are too many points on a path in the base
ca_ES: Al caràcter %s hi ha massa punts en un traçat de la base

en: In lookup subtable %.30s you refer to a glyph named %.80s, which is not in the font yet. Was this intentional?
ca_ES: A la subtaula de consulta %.30s es fa referència a un glif anomenat %.80s que encara no és al fitxer de font. Això és intencionat?

en: In lookup subtable %.30s you replace a glyph with itself. Was this intentional?
ca_ES: A la subtaula de consultes %.30s un glif se substitueix a si mateix. Això és intencionat?

en: In the Outline View, the Shift key constrains motion to be parallel to the ItalicAngle rather than constraining it to be vertical.
ca_ES: A l'editor de traçats, la tecla «Majúscules» limita
    el moviment per ajustar-lo paral·lelament a l'angle
    de la cursiva, en lloc d'ajustar-lo a la vertical.

en: In the design size range, the bottom field must be less than the design size.
ca_ES: Al rang del disseny, el camp «Pel damunt de» ha de contenir un valor més petit que el cos del disseny.

en: In the design size range, the bottom top must be more than the design size.
ca_ES: Al rang del disseny, el camp «Com a molt de» ha de contenir un valor més gran que el cos del disseny.

en: In the saved font, force all glyph names to match those in the specified namelist
ca_ES: Força que els noms dels glifs del fitxer desat concordin amb els de la llista especificada

en: In this format you define a series of glyph classes and
    specify a matrix showing how each class interacts with all
    the others.
ca_ES: L'interlletratge s'especifica definint una sèrie
    de classes de glifs  amb les quals s'omple una matriu
    que indica com interactuen entre elles.

en: In this format you specify every kerning pair in which
    you are interested in.
ca_ES: Els parells d'interlletratge s'especifiquen d'un en un.

en: In_line...
ca_ES: Perfilada per dins

en: Include Empty Blocks
ca_ES: Inclou els blocs buits

en: Include filename too long on line %d of %s
ca_ES: El nom del fitxer de capçalera de la línia %d de %s és massa llarg

en: Includes nested too deeply on line %d of %s
ca_ES: Els fitxers de capçalera són massa niats a la línia %d de %s

en: Increment Bearings By:
ca_ES: Augmenta els marges

en: Increment LBearing By:
ca_ES: Augmenta el marge esquerre:

en: Increment RBearing By:
ca_ES: Augmenta el marge dret

en: Increment V. Adv. By:
ca_ES: Augmenta el marge vertical

en: Increment Width By:
ca_ES: Augmenta l'amplada:

en: Index too big (must be <%d) "%s
ca_ES: L'índex és massa gran. Ha de ser més petit que %d "%s

en: Indic (& Tibetan) hanging baseline
ca_ES: Línia de base penjant de l'índic i el tibetà

en: Indic Siyaq Numbers
ca_ES: Nombres siyaq índics

en: Indic State Machine
ca_ES: Màquina d'estats de l'índic

en: Indonesian
ca_ES: Indonesi

en: Inherit
ca_ES: Heretat

en: Inherits for same field in parent
ca_ES: Heretat del mateix camp del pare

en: Inherits from
ca_ES: Heretat de

en: Initial Forms
ca_ES: Formes inicials

en: Initials
ca_ES: Capitulars

en: Inline
ca_ES: Perfila internament

en: Inlining glyphs
ca_ES: S'està fent el perfilat intern

en: Inscriptional Pahlavi
ca_ES: Pahlavi inscripcional

en: Inscriptional Parthian
ca_ES: Part inscipcional

en: Inse_rt Point On Spline At...
ca_ES: Inse_reix un punt al segment...

en: Insert Text Outlines
ca_ES: Insereix contorns de text

en: Insert Text Outlines...
ca_ES: Insereix contorns de text...

en: Insert a point on the given spline at either...
ca_ES: Inserció d'un punt a un segment

en: Installable Font
ca_ES: Es permet, a més, extreure i instal·lar

en: Instant/Vertical
ca_ES: Sobtada / Vertical

en: InstructBallTerminals
ca_ES: Instruccions de botons

en: InstructDiagonalStems
ca_ES: Instruccions de diagonals

en: InstructSerifs
ca_ES: Instruccions de terminals

en: Instructions in a TrueType font refer to
    points by number, so if you edit a glyph
    in such a way that some points have different
    numbers (add points, remove them, etc.) then
    the instructions will be applied to the wrong
    points with disasterous results.
      Normally FontForge will remove the instructions
    if it detects that the points have been renumbered
    in order to avoid the above problem. You may turn
    this behavior off -- but be careful!
ca_ES: Les instruccions d'un tipus de lletra TrueType
    fan referència als números de node. Si, de resultes
    de l'edició d'un glif, s'esdevenen canvis en la
    numeració dels nodes, les instruccions podrien aplicar-se
    a nodes erronis i els resultats serien inesperats.
    Per tant, el FontForge elimina les instruccions quan
    detecta canvis en la numeració (s'afegeixen o s'esborren
    nodes,etc.).
    Aquesta opció us permet desactivar aquest comportament,
    tot i que haureu d'estar alerta per evitar problemes.

en: Instructions out of date
ca_ES: Les instruccions estan desfasades

en: Intermediate Points:
ca_ES: Punts intermedis:

en: Internal state messed up on line %d of %s
ca_ES: L'estat intern se n'ha anat en orris, a la línia %d de %s

en: Interpo_late Fonts...
ca_ES: Interpo_la les lletres tipogràfiques...

en: Interpolate between stem edges some important points, not affected by other instructions.
ca_ES: Interpola alguns punts d'interès entre les vores de les astes
    que no són afectats per altres instruccions.

en: InterpolateCPsOnMotion
ca_ES: Interpola les nanses

en: InterpolateStrongPoints
ca_ES: Interpola els punts d'interès

en: Interpolating Problem
ca_ES: Problema d'interpolació

en: Interpolating a font with itself achieves nothing
ca_ES: La interpolació d'una font amb ella mateixa no produeix cap resultat

en: Interpolating between fonts with different editing types (ie. between type3 and type1)
ca_ES: Interpolació entre fonts amb tipus d'edició diferents (per exemple entre tipus 3 i tipus 1)

en: Interpolating between fonts with different spline orders (i.e. between postscript and truetype)
ca_ES: Interpolació entre fonts amb corbes d'ordres diferents (per exemple PostScript i TrueType)

en: Interpretation:
ca_ES: Interpretació:

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "None", ignore "Interpretation|" GT: In french this could be "Aucun" or "Aucune" depending on the gender GT:  of "Interpretation"
en: Interpretation|None
ca_ES: Cap

en: Interpreting Glyphs
ca_ES: S'estan interpretant els glifs

en: Invalid CID range in glyph class on line %d of %s
ca_ES: El rang CID de la classe de glifs no és correcte, a la línia %d de %s

en: Invalid Encoding
ca_ES: La codificació no és vàlida

en: Invalid cursive position on line %d of %s
ca_ES: Hi ha una posició de cursiva incorrecta a la línia %d de %s

en: Invalid glyph name range in glyph class on line %d of %s
ca_ES: El rang de noms de glifs a la classe de glifs no és correcte, a la línia %d de %s

en: Invalid hex digit in sfnts array
ca_ES: Hi ha un digit hexadecimal incorrecte a la matriu

en: Invalid lookup table format. %d
ca_ES: El format de la taula de consulta no és correcte. %d

en: Invalid platform for string on line %d of %s
ca_ES: La plataforma per a la cadena de text no és correcta, a la línia %d de %s

en: Invalid point size
ca_ES: El cos és incorrecte

en: Irish
ca_ES: Irlandès

en: Irish Gaelic
ca_ES: Gaèlic irlandès

en: Irish Gaelic (with dot)
ca_ES: Gaèlic irlandès (amb punt)

en: Irish Traditional
ca_ES: Irlandès tradicional

en: Is Extended Shape
ca_ES: És una forma estesa

en: Is Layer Editable?
ca_ES: Activa/desactiva l'edició de la capa

en: Is Layer Visible?
ca_ES: Activa/desactiva la visibilitat de la capa

en: Is this an extended shape (like a tall parenthesis)?
    Extended shapes need special attention for vertical
    superscript placement.
ca_ES: ¿És una forma estesa (com un parèntesis allargat)?
    Cal anar amb compte amb les formes esteses i el posicionament vertical dels superíndexs.

en: Is this horizontal or vertical kerning data?
ca_ES: Aquest interlletratge és horitzontal o vertical?

en: Isolated
ca_ES: Aïllat

en: Isolated Forms
ca_ES: Formes aïllades

en: Italian
ca_ES: Italià

en: Italian Swiss
ca_ES: Italià (Suïssa)

en: Italic Angle:
ca_ES: Angle de la cursiva

en: ItalicConstrained
ca_ES: Ajusta a la cursiva

en: Italics
ca_ES: Cursives

en: JIS 208 (Kanji)
ca_ES: JIS 208 (kanji)

en: JIS 212 (Kanji)
ca_ES: JIS 212 (kanji)

en: JIS2004 Forms
ca_ES: Formes JIS2004

en: JIS78 Forms
ca_ES: Formes JIS78

en: JIS83 Forms
ca_ES: Formes JIS83

en: JIS90 Forms
ca_ES: Formes JIS90

en: JSTF table is too long.
ca_ES: La taula JSTF és massa llarga

en: Japanese
ca_ES: Japonès

en: Japanese Forms (Obsolete)
ca_ES: Formes japoneses (obsolet)

en: Javanese
ca_ES: Javanès

en: Javanese (roman)
ca_ES: Javanès (llatí)

en: Johab (Korean)
ca_ES: Johab (coreà)

en: JoinSnap
ca_ES: Distància d'unió

en: Justification Alternatives
ca_ES: Alternatives de justificació

en: Justified Languages
ca_ES: Idiomes amb text justificat

en: Justified Scripts
ca_ES: Alfabets amb text justificat

en: KOI8-R (Cyrillic)
ca_ES: KOI8-R (ciríl·lic)

en: KSC 5601-1987 (Korean)
ca_ES: KSC 5601-1987 (coreà)

en: Kana Extended-A
ca_ES: Kana estès A

en: Kana Extended-B
ca_ES: Kana estès B

en: Kana Supplement
ca_ES: Suplement kana

en: Kangxi Radicals
ca_ES: Radicals kangxi

en: Kannada
ca_ES: Kannarès

en: Kashmiri
ca_ES: Caixmiri

en: Kashmiri (India)
ca_ES: Caixmiri (Índia)

en: Katakana
ca_ES: katakana

en: Katakana Phonetic Extensions
ca_ES: Extensions fonètiques katakana

en: Kazakh
ca_ES: Casac

en: Ker_n By Classes...
ca_ES: Interlletrarge per classes...

en: Kern
ca_ES: Interlletratge

en: Kern By Classes
ca_ES: Interlletratge per classes

en: Kern Offset:
ca_ES: Desplaçament:

en: Kern Pair Closeup
ca_ES: Interlletratge en detall

en: Kern Pair Closeup...
ca_ES: Interlletratge en detall...

en: Kern Pairs
ca_ES: Parells d'interlletratge

en: Kern Size
ca_ES: Mida de l'interlletratge

en: Kern:
ca_ES: Interll.:

en: KernClass|_New Lookup...
ca_ES: Consulta _nova...

en: Kerning
ca_ES: Interlletratge

en: Kerning & such
ca_ES: Interlletratge i similars

en: Kerning Class
ca_ES: Classe d'interlletratge

en: Kerning State Machine
ca_ES: Màquina d'estats d'interlletratge

en: Kerning between “%s” and %s is %d in %s and %d in %s
ca_ES: L'interlletratge entre «%s» i %s és %d a %s i %d a %s

note: GT: The %s is the name of the lookup subtable containing this kerning class
en: Kerning by Classes: %s
ca_ES: Interlletratge per classes: %s

en: Kerning direction
ca_ES: Direcció de l'interlletratge

en: Kerning format
ca_ES: Format de l'interlletratge

en: Kerning is likely to fail on Windows
ca_ES: És probable que l'interlletratge no funcioni bé al Windows

en: Kerning may be specified either by classes of glyphs
    or by pairwise combinations of individual glyphs.
    Which do you want for this subtable?
ca_ES: L'interlletratge és pot establir per parells individuals
    o per classes de glifs. Trieu quina de les dues maneres
    voleu que tingui aquesta subtaula.

en: Key
ca_ES: Clau

en: Khitan Small Script
ca_ES: Escriptura kitan petita

en: Khmer Symbols
ca_ES: Símbols khmer

en: Kirghiz
ca_ES: Kirguís

en: Korean
ca_ES: Coreà

en: Korean (Johab)
ca_ES: Coreà (JOHAB)

en: Kurdish
ca_ES: Kurd

en: LBearing:
ca_ES: Marge E:

en: LSB
ca_ES: mgE

en: L_ater
ca_ES: Bai_xa

en: Label
ca_ES: Etiqueta

en: Label Gl_yph By
ca_ES: Eti_queta el glif amb

en: Language
ca_ES: Idioma

en: Language List
ca_ES: Llista de llenguatges

en: Language Missing
ca_ES: No hi ha cap idioma

en: Language Tag:
ca_ES: Etiqueta d'idioma:

en: Language info
ca_ES: Informació de l'idioma

en: Language(s)
ca_ES: Llenguatges

en: Language|New
ca_ES: Nou

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Malayalam", ignore "Lang|" GT: The msgstr should contain a translation of "Amharic", ignore "Lang|"
en: Lang|Amharic
ca_ES: Amhàric

en: Lang|Arabic
ca_ES: Àrab

en: Lang|Armenian
ca_ES: Armeni

en: Lang|Avar
ca_ES: Avar

en: Lang|Bengali
ca_ES: Bengalí

en: Lang|Berber
ca_ES: Berber

en: Lang|Cherokee
ca_ES: Cherokee

en: Lang|Coptic
ca_ES: Copte

en: Lang|Default
ca_ES: Predeterminat

en: Lang|Farsi
ca_ES: Persa

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Farsi/Persian"), ignore "Lang|" GT: The msgstr should contain a translation of "Farsi/Persian", ignore "Lang|"
en: Lang|Farsi/Persian
ca_ES: farsi/persa

en: Lang|Georgian
ca_ES: Georgià

en: Lang|Greek
ca_ES: Grec

en: Lang|Gujarati
ca_ES: Gujarati

en: Lang|Hebrew
ca_ES: Hebreu

en: Lang|Javanese
ca_ES: Javanès

en: Lang|Kannada
ca_ES: Kannarès

en: Lang|Khmer
ca_ES: Khmer

en: Lang|Lao
ca_ES: Laosià

en: Lang|Latin
ca_ES: Llatí

en: Lang|Malayalam
ca_ES: Malaiàlam

en: Lang|Mongolian
ca_ES: Mongol

en: Lang|Oriya
ca_ES: Oriya

en: Lang|Sinhalese
ca_ES: Singalès

en: Lang|Syriac
ca_ES: Siríac

en: Lang|Tagalog
ca_ES: Tagal

en: Lang|Tamil
ca_ES: Tàmil

en: Lang|Telugu
ca_ES: Telugu

en: Lang|Thai
ca_ES: Tai

en: Lang|Tibetan
ca_ES: Tibetà

en: Lang|Uighur
ca_ES: Uigur

en: Lang|Yi
ca_ES: Yi

en: Lao
ca_ES: Laosià

en: Last Anchor Point
ca_ES: Darrer punt d'ancoratge

note: GT: The (x,y) position on the window where the user last pressed a mouse button
en: Last Press
ca_ES: Darrer punt clicat

en: Latin Extended Additional
ca_ES: Llatí estès addicional

en: Latin Extended Additional/C/D
ca_ES: Llatí estès addicional/C/D

en: Latin Extended-A
ca_ES: Llatí estès A

en: Latin Extended-B
ca_ES: Llatí estès B

en: Latin Extended-C
ca_ES: Llatí estès C

en: Latin Extended-D
ca_ES: Llatí estès D

en: Latin Extended-E
ca_ES: Llatí estès E

en: Latin Extended-F
ca_ES: Llatí estès F

en: Latin Extended-G
ca_ES: Llatí estès G

en: Latin Ligatures
ca_ES: Lligadures llatines

en: Latin-1 Supplement
ca_ES: Suplement del Llatí 1

en: Latin: Decorative
ca_ES: Llatí, decorativa

en: Latvian
ca_ES: Letó

en: Layer
ca_ES: Capa

en: Layer Info...
ca_ES: Informació de la capa...

en: Layer Name
ca_ES: Nom de la capa

en: Layer:
ca_ES: Capa:

en: Layers
ca_ES: Capes

en: Layer|Background
ca_ES: Fons

en: Layer|Foreground
ca_ES: Primer pla

en: Leading Jamo Forms
ca_ES: Formes jamo inicials

en: Learning to use FontForge is easy, and there are various tutorials available beginning with the basics up to more advanced features such as making and using scripts.
ca_ES: Aprendre a utilitzar el FontForge és senzill; podeu consultar els tutorials existents que van de les funcions més bàsiques del programa fins a les més complicades, com ara escriure i usar scripts.

en: Lef_t
ca_ES: Esquerra

en: Left Bounds
ca_ES: Límits esquerres

en: Left Side Bearing
ca_ES: Marge esquerre

en: Left Side Bearing does not change.
ca_ES: El marge esquerre no canvia

en: Left to Right Alternates
ca_ES: Variants d'esquerra a dreta

en: Left to Right mirrored forms
ca_ES: Formes especulars d'esquerra a dreta

en: Letterlike Symbols
ca_ES: Símbols semblants a lletres

en: License
ca_ES: Llicència

en: License URL
ca_ES: URL de la llicència

en: Life Time
ca_ES: Temps de vida

en: Lig. Carets
ca_ES: Separadors

en: Lig.Caret
ca_ES: Separador

en: Ligature
ca_ES: Lligadura

note: GT: Need to split some AnchorClasses into two classes, one for normal GT:  base letters, and one for ligatures. So create a new AnchorClass GT:  name for the ligature version
en: Ligature %s
ca_ES: Lligadura %s

en: Ligature Caret Color
ca_ES: Color dels separadors de lligadura

en: Ligature Caret Count
ca_ES: Número de separadors

en: Ligature Caret Count:
ca_ES: Número de separadors:

note: GT: Here caret means where to place the cursor inside a ligature. So OpenType GT: allows there to be a typing cursor inside a ligature (for instance you GT: can have a cursor between f and i in the "fi" ligature)
en: Ligature Caret Sub-Table
ca_ES: Subtaula de separadors de lligadures

en: Ligature Glyph Name
ca_ES: Nom del glif de lligadura

en: Ligature Substitution
ca_ES: Substitució de lligadures

en: Ligature caret locations are used by a text editor
    when it needs to draw a text edit caret inside a
    ligature. This means there should be a caret between
    each ligature component so if there are n components
    there should be n-1 caret locations.
      You may adjust the caret locations themselves in the
    outline glyph view (drag them from to origin to the
    appropriate place).
ca_ES: Els editors de text utilitzen la posició dels separadors de lligadura per tal de representar el punt d'inserció de text a l'interior de la lligadura. Això vol dir que hi ha d'haver un separador entre cada component de la lligadura, per tant, si la lligadura té n components, hi ha d'haver n-1 posicions de separadors.
    Podeu ajustar la posició dels separadors a l'editor de glifs arrossegant-los des de l'origen fins al lloc adient.

en: Ligatures
ca_ES: Lligadures

en: Ligatures & such
ca_ES: Lligadures i similars

en: Light
ca_ES: Fina

en: Light Angle:
ca_ES: Angle de la llum:

en: Limit the font so that only the glyphs referenced in the first 256 encodings
    will be included in the file
ca_ES: El fitxer de font inclourà només els 256 primers glifs
    que apareguin a la codificació.

en: Limits
ca_ES: Límits

en: Linear
ca_ES: Lineal

en: Linear A
ca_ES: Lineal A

en: Linear B
ca_ES: Lineal B

en: Linear B Ideograms
ca_ES: Ideogrames lineals B

en: Linear B Syllabary
ca_ES: Sil·labari lineal B

en: Lining Figures
ca_ES: Figures perfilades

en: List Field
ca_ES: Camp de llista

en: List Field (Combo Box)
ca_ES: Camp de llista (quadre combinat)

en: List Field Menu
ca_ES: Menú de camp de llista

en: List of class names
ca_ES: Llista de noms de classe

en: Lisu Supplement
ca_ES: Suplement lisu

en: Lithuanian
ca_ES: Lituà

en: Lithuanian (Classic)
ca_ES: Lituà (clàssic)

en: Load Bitmap Fonts
ca_ES: Carrega les lletres tipogràfiques de mapa de bits

en: Load Encoding
ca_ES: Carrega una codificació

en: Load Glyph Name List...
ca_ES: Carrega una llista de noms de glif...

en: Load Word List...
ca_ES: Carrega una llista de paraules...

en: Load _Word List...
ca_ES: Carrega una _llista de paraules...

en: Load of Kerning Metrics Failed
ca_ES: No s'ha pogut carregar la mètrica d'interlletratge

en: LoadedFontsAsNew
ca_ES: Conversió d'ordre

en: Loading font from %.100s
ca_ES: S’està carregant la font des de %.100s

en: Loading...
ca_ES: S'està carregant...

en: Localized Forms
ca_ES: Formes localitzades

en: Location
ca_ES: Posició

en: Logical And with Selection
ca_ES: Aplica un «and» lògic amb la selecció.

en: Logos
ca_ES: Logotips

en: Lombardic Forms
ca_ES: Formes lombardes

en: Lookahead
ca_ES: Posteriors

en: Lookup
ca_ES: Consulta

en: Lookup %s is not in %s
ca_ES: La consulta %s no és a %s

en: Lookup Differences
ca_ES: Diferències a la consulta

en: Lookup Name:
ca_ES: Nom de la consulta:

en: Lookup Names
ca_ES: Noms de consultes

en: Lookup Subtable, %s
ca_ES: Subtaula de consulta, %s

en: Lookup Subtable: %s
ca_ES: Subtaula de consulta: %s

en: Lookup Table Edit
ca_ES: Edició de la taula de consultes

en: Lookup Type|Unspecified
ca_ES: Sense especificar

en: Lookup information attached to unmarked glyph on line %d of %s
ca_ES: Hi ha informació de consulta adjunta a un glif sense marcar a la línia %d de %s

en: Lookup name already used
ca_ES: El nom de la consulta ja existeix

en: Lookup subtable %s (matched with %s)
ca_ES: Subtaula de consulta %s (coincident amb %s)

en: Lookup subtable %s is not in %s
ca_ES: La subtaula de consulta %s no és a %s

en: Lookup subtable contains unused glyph %s making the whole subtable invalid
ca_ES: La subtaula de consultes inclou el glif %s que no sútilitza, això fa que la taula sencera no sigui vàlida

en: Lookup subtable:
ca_ES: Subtaula de consulta:

en: LookupName|New
ca_ES: Nou

en: LookupType|Unknown
ca_ES: Desconeguda

en: Lookups
ca_ES: Consultes

en: Lookups in %s but not in %s
ca_ES: La consulta és a %s però no a %s

en: Lookups may only be specified after marked glyphs on line %d of %s
ca_ES: Les consultes només es poden especificar sobre els glifs marcats a la línia %d de %s

en: Lookups must be defined before being used on line %d of %s
ca_ES: Cal definir les consultes abans d'utilitzar-les a la línia %d de %s

en: Lookups must follow the glyph, class or coverage table to which they apply: %s
ca_ES: Les consultes han de complir el glif, la classe o la taula de cobertura per la qual són aplicats: %s

en: Lookups subtables in %s but not in %s
ca_ES: Hi ha subtaules de consulta a %s però no a %s

en: Lookups turned OFF to extend a line
ca_ES: Desactiva les consultes d'allargament de traços

en: Lookups turned OFF to shrink a line
ca_ES: Desactiva les consultes d'escurçament de traços

en: Lookups turned ON to extend a line
ca_ES: Activa les consultes d'allargament de traços

en: Lookups turned ON to shrink a line
ca_ES: Activa les consultes d'escurçament de traços

en: Lookups which specify the maximum size by which a glyph may grow
ca_ES: Consultes que indiquen la mida màxima a la qual es pot allargar un glif

en: Lookups which specify the maximum size by which a glyph may shrink
ca_ES: Consultes que indiquen la mida màxima a la qual es pot escurçar un glif

en: Lookups will be removed
ca_ES: S'eliminaran les consultes

en: Loop Count
ca_ES: Recompte de llaços

en: Low
ca_ES: Baix

en: Low Surrogates
ca_ES: Subrogats baixos

en: Lower Case
ca_ES: Caixa baixa

en: LowerLimitBaselineDropMin:
ca_ES: BaixMinLinBaseLimitInf:

en: LowerLimitGapMin:
ca_ES: MinBlancDaltLimitInf:

en: Lowercase to Petite Capitals
ca_ES: Minúscules a falses versaletes

en: Lowercase to Small Capitals
ca_ES: Minúscula a versaletes

en: Luxembourgish
ca_ES: Luxemburguès

en: Lycian
ca_ES: Lici

en: Lydian
ca_ES: Lidi

en: MATH table
ca_ES: Taula MATH

note: GT: Here (and following) MM means "MultiMaster"
en: MM
ca_ES: M_ultiMaster

en: MM Change Default _Weights...
ca_ES: Canvia les amplades predeterminades del MM...

en: MM _Info
ca_ES: Informació del MM

en: MM _Info...
ca_ES: _Informació del MM...

en: MM _Validity Check
ca_ES: Test de _validació MM

en: MS Code Pages
ca_ES: Taula de codis de Microsoft

en: MS Code Pages:
ca_ES: Taula de codis de Microsoft:

en: MS has changed (in August 2006) the inner workings of their Indic shaping
    engine, and to disambiguate this change has created a parallel set of script
    tags (generally ending in '2') for Indic writing systems. If you are working
    with the new system set this flag, if you are working with the old unset it.
    (if you aren't doing Indic work, this flag is irrelevant).
ca_ES: L'agost de 2006, MicroSoft va modificar el funcionament intern
    del motor de formes índiques. Per diferenciar aquest nou motor
    de l'antic, es va crear un joc paral·lel d'etiquetes índiques
    que, generalment, acaben amb «2».
    Activeu aquesta opció si esteu treballant amb aquest sistema nou
    i desactiveu-la si treballeu amb el sistema antic.
    Si no esteu fent res en índic, tant se val quina opció trieu.

en: MS needs to know whether a font family's members differ
    only in weight, width and slope (and not in other variables
    like optical size).
ca_ES: Microsoft necessita saber si una família de lletres tipogràfiques
    presenta variacions només de gruix, amplada i inclinació i no
    d'altres paràmetres com la mida òptica, per exemple.

en: MS uses the presence of a 'DSIG' table to determine whether to use an OpenType
    icon for the tt font. FontForge can't generate a useful 'DSIG' table, but it can
    generate an empty one with no signature info. A pointless table.
ca_ES: Microsoft assigna la icona d'OpenType a les lletres tipogràfiques TrueType
    que contenen la taula DSIG. El FontForge no pot generar taules DSIG
    amb contingut útil, però pot crear-ne de buides, sense informació
    de signatura. Una taula inútil.

en: Ma_ke Arc
ca_ES: Fes una corba

en: Ma_x:
ca_ES: Mà_x.

en: Mac Bitmap
ca_ES: Mapa de bits del Mac

en: Mac Contextual State Machine
ca_ES: Màquina d'estats contextual del Mac

en: Mac Features
ca_ES: Singularitats Mac

en: Mac Indic State Machine
ca_ES: Màquina d'estats de l'índic del Mac

en: Mac Insertion State Machine
ca_ES: Maquina d'estats d'inserció del Mac

en: Mac Kerning State Machine
ca_ES: Màquina d'estats d'interlletratge del Mac

en: Mac Roman
ca_ES: Llatí del Mac

en: Mac Style Set:
ca_ES: Joc d'estils del Mac:

en: MacFeature|Default
ca_ES: Predeterminades

en: MacFeature|_New...
ca_ES: _Nova...

en: MacIcons
ca_ES: Icones del Mac

en: MacMapping|Default
ca_ES: Predeterminat

en: MacMap|_New...
ca_ES: _Nou...

en: MacName|_New...
ca_ES: _Nou...

en: MacSetting|_New...
ca_ES: _Nou...

en: MacStyles|Bold
ca_ES: Negreta

en: MacStyles|Condense
ca_ES: Estreta

en: MacStyles|Expand
ca_ES: Ampla

en: MacStyles|Italic
ca_ES: Cursiva

en: MacStyles|Outline
ca_ES: Buidada

en: MacStyles|Shadow
ca_ES: Ombrejada

en: MacStyles|Underline
ca_ES: Subratllada

en: Macedonian
ca_ES: Macedoni

en: Macintosh Latin
ca_ES: Llatí del MacIntosh

note: GT: Short for: Magnification GT: Short for "Magnification"
en: Mag:
ca_ES: Ampl.:

en: Magnification:
ca_ES: Ampliació:

en: Magnify (Minify with alt)
ca_ES: Apropa o allunya (+Alt)

en: Mahjong Tiles
ca_ES: Fitxes del mahjong

en: Make Clip Path
ca_ES: Fes el camí de retall

en: Make Clip _Path
ca_ES: Camí de retall

en: Make _Line
ca_ES: Fes una recta

en: Make _Parallel...
ca_ES: Fes _paral·lel...

en: Make sure similar or equal counters remain the same in gridfitted outlines.
    Enabling this option may result in glyph advance widths being
    inconsistently scaled at some PPEMs.
ca_ES: Assegura que els contrapunxons iguals o similars es mantenen
    quan els contorns s'ajusten a una retícula. Aquesta opció
    pot fer que l'amplada dels glifs s'escali de manera inconsistent
    en algunes combinacions de cos i resolució.

en: Malagasy
ca_ES: Malgaix

en: Malay
ca_ES: Malai

en: Malay (Brunei)
ca_ES: Malai (Brunei)

en: Malay (arabic)
ca_ES: Malai (àrab)

en: Malay (roman)
ca_ES: Malai (llatí)

en: Malayalam
ca_ES: Malaiàlam

en: Maltese
ca_ES: Maltès

en: Mandaic
ca_ES: Mandeu

en: Manichaean
ca_ES: Maniqueu

en: Manufacturer
ca_ES: Fabricant

en: Manx Gaelic
ca_ES: Gaèlic manx

en: Many Windows
ca_ES: Hi ha massa finestres

en: Many applications still don't support 'GPOS' kerning.
    If you want to include both 'GPOS' and old-style 'kern'
    tables set this check box.
    It may not be set in conjunction with the Apple checkbox.
    This may confuse other applications though.
ca_ES: Moltes aplicacions encara no accepten l'interlletratge
    mitjançant la taula GPOS. Podeu incloure una taula
    d'interlletratge a l'estil antic marcant aquesta opció.
    No és compatible amb l'opció Apple i, probablement,
    algunes aplicacions no l'acceptin.

en: Mapping
ca_ES: Mapatge

en: Mark
ca_ES: Marca

en: Mark Attachment Classes
ca_ES: Classes d'adjunció de marques

en: Mark Class %.20s
ca_ES: Classe de marques %.20s

note: GT: Process is a verb here and Mark is a noun. GT: Marks of the given mark class are to be processed
en: Mark Class:
ca_ES: Classe de marca:

en: Mark Classes
ca_ES: Classes de marques

en: Mark Positioning
ca_ES: Posicionament de marques

en: Mark Positioning via Substitution
ca_ES: Posicionament de marques per substitució

note: GT: Mark is a noun here and Set is also a noun.
en: Mark Set:
ca_ES: Joc de marca:

en: Mark Sets
ca_ES: Jocs de marques

en: Mark anchors provided when nothing can use them
ca_ES: Marques d'àncora indicades quan no es poden fer servir

en: Mark to Ligature attachment
ca_ES: Adjunció de marca a lligadura

en: Mark to Mark
ca_ES: Marca sobre marca

en: Mark to Mark attachment
ca_ES: Adjunció de marca a marca

en: Mark to base attachment
ca_ES: Adjunció de marca a base

en: Marks
ca_ES: Marques

en: Mass Glyph Rename
ca_ES: Canvi de nom d'un grup de glifs

en: Mass Glyph _Rename...
ca_ES: Canvia de nom a un grup de glifs...

en: Master Designs
ca_ES: Dissenys mestres

en: Match
ca_ES: Coincidència

en: Match Classes
ca_ES: Classes de coindidència

en: Matching rules based on a list of classes
ca_ES: Regles coincidents basades en una llista de classes

en: Matching rules based on a list of glyphs
ca_ES: Regles coincidents basades en una llista de glifs

en: Math Kern
ca_ES: Interlletratge matemàtic

en: Math Script Style
ca_ES: Estil d'escriptura matemàtic

en: MathLeading:
ca_ES: InterlineaFormMatem:

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
ca_ES: Símbols alfanumèrics matemàtics

en: Mathematical Greek
ca_ES: Grec de matemàtiques

en: Mathematical Operators
ca_ES: Operadors matemàtics

en: Mathematical centerline
ca_ES: Línea central matemàtica

en: Max
ca_ES: Màx.

en: Max (ascent)
ca_ES: Màx. (ascendent)

en: Max Bearing
ca_ES: Marge màxim

en: Maximum (ink) height of accent base that
    does not require flattening the accents.
ca_ES: Altura màxima de la base dels accents que no necessiten aplanar-se.

en: Maximum (ink) height of accent base that
    does not require raising the accents.
ca_ES: Altura màxima de la base dels accents que no necessiten apujar-se.

en: Maximum allowed drop of the baseline of
    subscripts relative to the bottom of the base.
    Used for bases that are treated as a box
    or extended shape. Positive for subscript
    baseline dropped below base bottom.
ca_ES: Abaixament màxim admès de la línia de base dels subíndexs relativa al peu de la base.
    Es fa servir per a bases que es tracten com a capses o formes esteses.
    És positiu en sentit descendent.

en: Maximum allowed drop of the baseline of
    superscripts relative to the top of the base.
    Used for bases that are treated as a box
    or extended shape. Positive for superscript
    baseline below base top.
ca_ES: Abaixament màxim admès de la línia de base dels superíndexs relativa al peu de la base.
    Es fa servir per a bases que es tracten com a capses o formes esteses.
    És positiu en sentit descendent.

en: Maximum height of the (ink) top of subscripts
    that does not require moving
    subscripts further down.
ca_ES: Altura màxima de la part de dalt dels subíndexs que no necessiten abaixar-se encara més.

en: Mayan Numerals
ca_ES: Numerals maies

en: Measure Tool Windows Background Color
ca_ES: Color de fons de la finestra de l'eina de mesura

en: Measure Tool Windows Foreground Color
ca_ES: Color de primer pla de la finestra de l'eina de mesura

en: Measure distance, angle between points
ca_ES: Mesura distàncies i angles entre punts

en: Medial Forms
ca_ES: Formes intermèdies

en: Medial Forms 2
ca_ES: Formes intermèdies 2

en: Medium
ca_ES: Normal

en: Medium (100%)
ca_ES: Normal (100%)

en: Medium High
ca_ES: Mitjà alt

en: Medium Low
ca_ES: Mitjà baix

en: Meetei Mayek Extensions
ca_ES: Meetei Mayek estès

en: Mende Kikakui
ca_ES: Mende kikakui

en: Menu
ca_ES: Menú

en: Menu Bar
ca_ES: Barra de menú

en: Menu Name
ca_ES: Nom del menú

en: Menu name with no associated script
ca_ES: El nom de menú no té associat cap script

en: Merge Feature Info
ca_ES: Incorpora un fitxer auxiliar

en: Merge Results
ca_ES: Fusiona el resultat

en: Merge into selection
ca_ES: Combina amb la selecció

en: Merge tables across fonts
ca_ES: Fusiona les taules

en: Merges two selected (and compatible) lookups into one,
    or merges two selected subtables of a lookup into one
ca_ES: Fusiona dues consultes o dues subtaules compatibles seleccionades.

en: Merging Problem
ca_ES: Problema de combinació

en: Merging a font with itself achieves nothing
ca_ES: La combinació d'una font amb ella mateixa no produeix cap resultat

en: Meroitic Cursive
ca_ES: Cursiva meroítica

en: Meroitic Hieroglyphs
ca_ES: Jeroglífics meroítics

en: MetaFont (mf) generates lots of verbiage to stdout.
    Most of the time I find it an annoyance but it is
    important to see if something goes wrong.
ca_ES: El MetaFont genera molta informació a la sortida estàndard
    que, en general, no és gaire interessant. Si cal, però,
    podeu revisar-la per comprovar possibles errors.

en: MetaFont exited with an error
ca_ES: El MetaFont ha sortit amb un error

en: Metadata (xml):
ca_ES: Metadades (XML):

en: Metrics
ca_ES: Mètrica

en: MfArgs
ca_ES: Arguments del MetaFont

en: MfAsk
ca_ES: Demana arguments del MetaFont

en: MfClearBg
ca_ES: Esborra el fons

en: MfShowErr
ca_ES: Mostra els errors

en: Min
ca_ES: Mín.

en: Min (descent)
ca_ES: Mín. (descendent)

en: Min Bearing
ca_ES: Marge mínim

en: Min Kern
ca_ES: Interlletratge mínim

en: Minimum allowed height of the bottom
    of superscripts that does not require moving
    them further up.
ca_ES: Altura mínima admesa del peu dels superíndexs que no necessiten una elevació extra.

en: Minimum distance between the baseline of an upper
    limit and the bottom of the base operator.
ca_ES: Distància mínima entre la línia de base d'un límit superior i el peu de l'operador de base.

en: Minimum distance between the baseline of the
    lower limit and bottom of the base operator.
ca_ES: Distància mínima entre la línia de base d'un límit inferior i el peu de l'operador de base.

en: Minimum gap between (ink) top of the lower limit,
    and (ink) bottom of the base operator.
ca_ES: Espai blanc mínim entre el dalt del límit inferior i em peu de l'operador de base.

en: Minimum gap between bottom of the top
    element of a stack and the top of the bottom
    element in display style.
ca_ES: Espai blanc mínim entre el peu de l'element superior i el cim de l'element inferior en estil display.

en: Minimum gap between bottom of the top
    element of a stack, and the top of the bottom element.
ca_ES: Espai blanc mínim entre el peu de l'element superior i el dalt de l'element inferior d'una pila.

en: Minimum gap between the bottom of the
    upper limit, and the top of the base operator.
ca_ES: Espai blanc màxim entre el peu del límit superior i el dalt de l'operador de base.

en: Minimum gap between the superscript and subscript ink.
ca_ES: Espai blanc mínim entre els superíndexs i els subíndexs.

en: Minimum height at which to treat a delimited
    expression as a subformula
ca_ES: Altura mínima a partir de la qual una expressió delimitada es tracta com a subfórmula

en: Minimum height of n-ary operators (integration, summation, etc.)
ca_ES: Altura mínima dels operadors n-aris (integral, sumatori, etc.)

en: Minor:
ca_ES: menor:

en: Misc.
ca_ES: Miscel·lània

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
ca_ES: Miscel·lània de símbols matemàtics A

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
ca_ES: Miscel·lània de símbols matemàtics B

en: Miscellaneous Symbols
ca_ES: Símbols miscel·lanis

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
ca_ES: Miscel·lània de símbols i fletxes

en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
ca_ES: Miscel·lània de símbols i pictogrames

en: Miscellaneous Technical
ca_ES: Tècnics miscel·lanis

en: Miscellaneous Technical Symbols
ca_ES: Miscel·lània de símbols tècnics

en: Mismatch lookup types inside a parsed lookup
ca_ES: Els tipus de consulta dins la consulta analitzada no es corresponen

en: Missing "OS/2" table
ca_ES: Falta la taula «OS/2»

en: Missing Bitmap
ca_ES: No es troba el mapa de bits

en: Missing Glyph
ca_ES: No s'ha trobat el glif

note: GT: the string "dotlessi" is the official postscript name for the glyph GT: containing an "i" without a dot on top of it. The name "dotlessi" GT: should be left untranslated, though you may wish to explain what it GT: means
en: Missing Glyph...
ca_ES: Falta un glif...

en: Missing POST resource %u
ca_ES: No s'ha trobat el recurs POST %u

en: Missing Script
ca_ES: No s'ha trobat l'script

en: Missing bitmap strike
ca_ES: No es troba la pòlissa de mapa de bits

en: Missing cidmap file
ca_ES: No s'ha trobat el fitxer de mapatge CID

en: Missing close parenthesis in include on line %d of %s
ca_ES: Falta tancar un parèntesi al fitxer de capçalera de la línia %d de %s

en: Missing glyph
ca_ES: No es pot trobar el glif

en: Missing glyph name
ca_ES: No hi ha cap nom de glif

en: Missing name on line %d of %s
ca_ES: Falta un nom a la línia %d de %s

en: Missing number on line %d of %s
ca_ES: Falta un nombre a la línia %d de %s

en: Missing required table: "glyf"
ca_ES: Falta la taula necessària «glyf»

en: Missing required table: "head"
ca_ES: Falta la taula necessària «head»

en: Missing required table: "hhea"
ca_ES: Falta la taula necessària «hhea»

en: Missing required table: "loca"
ca_ES: Falta la taula necessària «loca»

en: Missing required table: "maxp"
ca_ES: Falta la taula necessària «maxp»

en: Missing required table: "name"
ca_ES: Falta la taula necessària «name»

en: Missing required table: "post"
ca_ES: Falta la taula necessària «post»

en: Missing suffix
ca_ES: No hi ha cap sufix

en: Modern
ca_ES: Moderna

en: Modification Date:
ca_ES: Data de modificació:

en: Modifier Tone Letters
ca_ES: Lletres modificadores del to

en: Moldavian
ca_ES: Moldau

en: Mongolian
ca_ES: Mongolès

en: Mongolian (Cyrillic)
ca_ES: Mongol (Ciríl·lic)

en: Mongolian (Mongolian)
ca_ES: Mongol (Mongòlia)

en: Mongolian (cyrillic)
ca_ES: Mongol (ciríl·lic)

en: Mongolian Supplement
ca_ES: Suplement mongol

en: Monospace
ca_ES: D'ample fix

en: Monospaced
ca_ES: D'ample fix

en: Montage
ca_ES: Muntatge

en: Montages
ca_ES: Muntatges

en: More Images Than Selected Glyphs
ca_ES: Hi ha més imatges que glifs seleccionats

en: Moroccan
ca_ES: Marroquí

en: Move by Ruler...
ca_ES: Desplaça un valor mesurat...

en: Move...
ca_ES: Desplaça...

en: Moves the currently selected lookup after the next lookup
    or moves the currently selected subtable after the next subtable.
ca_ES: Desplaça la consulta o la subtaula seleccionada
    una posició cap avall de la llista.

en: Moves the currently selected lookup before the previous lookup
    or moves the currently selected subtable before the previous subtable.
ca_ES: Desplaça la consulta o la subtaula seleccionada
    una posició cap amunt de la llista.

en: Moves the currently selected lookup to be first in the lookup ordering
    or moves the currently selected subtable to be first in its lookup.
ca_ES: Desplaça la consulta o la subtaula seleccionada
    al principi de la llista.

en: Moves the currently selected lookup to the end of the lookup chain
    or moves the currently selected subtable to be the last subtable in the lookup
ca_ES: Desplaça la consulta o la subtaula seleccionada
    al final de la llista.

en: Multi-Master table, obsolete
ca_ES: Taula de Multi-Master (obsolet)

en: Multiple
ca_ES: Múltiple

en: Multiple Segment
ca_ES: Segmentada

en: Multiple Substitution
ca_ES: Substitució múltiple

en: Multiple-Density Font
ca_ES: Font de densitat múltiple

en: MultipleEncodingIgnored
ca_ES: S'ha ignorat la codificació múltiple

en: Music
ca_ES: Música

en: Musical Symbols
ca_ES: Símbols musicals

en: Must be a number
ca_ES: Ha de ser un nombre

en: Mutually Exclusive
ca_ES: Mútuament exclusius

en: Myanmar
ca_ES: Birmà (Myanmar)

en: Myanmar Extended-A
ca_ES: Myanmar estès A

en: Myanmar Extended-B
ca_ES: Myanmar estès B

en: N'Ko
ca_ES: Nko

en: NFNT (MacBin)
ca_ES: NFNT (binari Mac)

en: NFNT (Resource)
ca_ES: NFNT (recurs)

en: NKo
ca_ES: Nko

en: NLC Kanji Forms
ca_ES: Formes kanji NLC

en: NUL, Default Character
ca_ES: NUL, caràcter predeterminat

en: N_ever Interpolate
ca_ES: No int_erpolis mai

en: N_umber Points
ca_ES: N_umeració dels nodes

en: Nabataean
ca_ES: Nabateu

en: Name
ca_ES: Nom

en: Name For Human_s:
ca_ES: No_m humà

en: Name List:
ca_ES: Llista de noms:

en: Name in use
ca_ES: El nom ja s'està utilitzant

en: Name this contour
ca_ES: Nom del traçat

en: Name this guideline or cancel to create it without a name
ca_ES: Podeu associar una etiqueta de text a la guia

en: Name used for Vendor ID field in
    ttf (OS/2 table) font generation.
    Must be no more than 4 characters
ca_ES: Contingut del camp «Vendor ID» dels
    tipus ttf generats (taula de l'OS/2).
    Ha de ser de 4 caràcters, com a màxim.

en: Name used for foundry field in bdf
    font generation
ca_ES: Contingut del camp «Foneria» dels tipus BDF generats.

en: Name used twice
ca_ES: El nom està duplicat

en: Name, %s%s, too long on line %d of %s
ca_ES: El nom %s%s, a la línia %d de %s, és massa llarg

en: Name:
ca_ES: Nom:

en: Narrow
ca_ES: Estret

en: Navigation
ca_ES: Navegació

en: Ne_xt Control Point
ca_ES: Punt de control següent

en: Negative Width
ca_ES: L'amplada és negativa

en: Negative character widths are not allowed in TrueType.
    Do you really want a negative width?
ca_ES: El format TrueType no admet caràcters amb amplada negativa.
    Tot i això, voleu conservar aquest valor negatiu?

en: Negative glyph widths are not allowed in TrueType
    Do you really want a negative width?
ca_ES: El TrueType no permet amplades de glif negatives.
    Voleu mantenir aquest valor negatiu?

en: Negative horizontal kern after the degree of a
    radical if such be present.
ca_ES: Interlletratge negatiu horitzontal després del grau d'un radical si hi és.

en: Nepali
ca_ES: Nepalès

en: Nepali (India)
ca_ES: Nepalès (Índia)

en: Never Embed/No Editing
ca_ES: Mai. No es permet incrustar ni editar

en: New Alternate List
ca_ES: Llista de variants nova

en: New Anchor Class
ca_ES: Classe d'àncora nova

en: New Chaining Position
ca_ES: Posició d'encadenaments nova

en: New Chaining Substitution
ca_ES: Substitució d'encadenaments nova

en: New Contextual Position
ca_ES: Posició contextual nova

en: New Contextual Substitution
ca_ES: Substitució contextual nova

en: New Counter Mask
ca_ES: Màscara de contrapunxó nova

en: New Font
ca_ES: Font nova

en: New Layer...
ca_ES: Capa nova...

en: New Ligature
ca_ES: Lligadura nova

en: New Lookup Subtable...
ca_ES: Subtaula de consultes nova...

en: New Multiple List
ca_ES: Llista múltiple nova

en: New O_utline Window
ca_ES: Finestra nova de con_torn

en: New Pair Position
ca_ES: Posicionament de parells nou

en: New Positioning
ca_ES: Posicionament nou

en: New Reverse Chaining Substitution
ca_ES: Substitució d'encadenaments inversos nova

en: New Section
ca_ES: Secció nova

en: New Sub-Group
ca_ES: Subgrup nou

en: New Substitution Variant
ca_ES: Variant de substitució nova

en: New Tai Lue
ca_ES: Tai Le nou

en: New _Bitmap Window
ca_ES: Finestra nova de mapa de _bits

en: New _Metrics Window
ca_ES: Finestra nova de _mètrica

en: NewCharset
ca_ES: Joc de caràcters

en: NewEmSize
ca_ES: Mida del quadratí

en: NewFontNameList
ca_ES: Llista de glifs

en: NewFontsQuadratic
ca_ES: Corbes quadràtiques

en: Newa
ca_ES: Newar

en: Next CP Angle
ca_ES: angle nansa seg.

en: Next CP Color
ca_ES: Color de la nansa següent

en: Next CP Dist
ca_ES: dist. nansa seg.

en: Next CP X
ca_ES: x nansa seg.

en: Next CP Y
ca_ES: y nansa seg.

en: Next CP:
ca_ES: Nansa seg.:

en: Next Hint.
ca_ES: Optimització seg.

en: Next On Contour
ca_ES: Punt següent del contorn

en: Next _Defined Glyph
ca_ES: Glif definit s_egüent

en: Nifty, you've got one of the old Apple/Adobe type1 sfnts here
ca_ES: Aquest és una font de tipus 1 antic d'Apple o d'Adobe

en: No (useable) bitmap strikes in this TTF font: %s
ca_ES: No hi cap pòlissa (utilitzable) de mapa de bits en aquesta font TrueType: %s

en: No Advanced Typography
ca_ES: Sense tipografia avançada

en: No Anti-Alias
ca_ES: Sense antialiàsing

en: No Bitmap Font
ca_ES: No hi ha cap tipus de mapa de bits

en: No Bitmap Fonts
ca_ES: Cap tipus de mapa de bits

en: No Bitmap Strikes
ca_ES: No hi ha cap pòlissa de mapa de bits

en: No ByteCode Interpreter
ca_ES: No hi ha intèrpret de codi de bits

en: No CID named %s
ca_ES: No hi ha cap CID anomenat %s

en: No Change
ca_ES: No ho canvïis

en: No Class
ca_ES: Sense classe

en: No Classification
ca_ES: Sense classificar

en: No Curvature
ca_ES: Sense curvatura

en: No Encoded Glyphs
ca_ES: No hi ha glifs codificats

en: No Fill
ca_ES: Sense emplenament

en: No Grid Fit
ca_ES: Sense graella d'ajust

en: No Groups
ca_ES: No hi ha grups

en: No Intersections
ca_ES: No hi ha interseccions

en: No Kern Pairs
ca_ES: No hi ha parells d'interlletratge

en: No Lookup Type Selected
ca_ES: No s'ha seleccionat el tipus de funcionalitat

en: No Lookups
ca_ES: No hi ha consultes

en: No Lower Case
ca_ES: Sense minúscules

en: No Mac Names
ca_ES: Sense noms del Mac antic

en: No Outline Font
ca_ES: Cap tipus vectorial

en: No Rename
ca_ES: Sense canvis

en: No Script
ca_ES: No hi ha cap alfabet

en: No Script Tag
ca_ES: No hi ha cap eiqueta d'alfabet

en: No Start Glyph
ca_ES: Sense glif incial

en: No Subsetting
ca_ES: Sense subconjunts

en: No Subtable
ca_ES: No hi ha cap subtaula

en: No Symmetric-Smooth
ca_ES: Sense suavitzat simètric

en: No Vertical Metrics
ca_ES: No hi ha mètrica vertical

en: No Width
ca_ES: Sense amplada

en: No _to All
ca_ES: No a _tot

en: No applicable lookup subtables
ca_ES: No hi ha cap subtaula de consultes aplicable

en: No argument to operator
ca_ES: L'operador no té arguments

en: No bitmap strikes
ca_ES: No hi ha cap pòlissa de mapa de bits

en: No cidmap file...
ca_ES: No hi ha cap fitxer de mapatge CID...

en: No components
ca_ES: No hi ha components

en: No data
ca_ES: No hi ha dades

en: No differences found
ca_ES: No s'ha trobat cap diferència

en: No filename specified in include on line %d of %s
ca_ES: Cal indicar el nom del fitxer de capçalera de la línia %d de %s

en: No flags specified in lookupflags on line %d of %s
ca_ES: No hi ha senyaladors especificats a la consulta, a la línia %d de %s

en: No glyph named %s, used as a pattern in %s
ca_ES: No hi ha cap glif anomenat %s que s'usi com a patró a %s

en: No glyph named %s.
ca_ES: No hi ha cap glif anomenat %s.

en: No glyphs matched
ca_ES: No hi ha cap glif coincident

en: No kerning between “%s” and %s in %s whilst it is %d in %s
ca_ES: No hi ha interlletratge entre «%s» i %s a %s, mentre que és %d a %s

en: No kerning pairs found in %.200s
ca_ES: No s'han trobat parells d'interlletratge a %.200s

en: No kerning table for %s
ca_ES: No hi ha cap taula d'interlletratge a %s

en: No languages
ca_ES: No hi ha cap idioma

en: No lookup named %s
ca_ES: No hi ha cap consulta amb el nom %s

en: No lookup selected
ca_ES: No s'ha seleccionat cap consulta

en: No lookups may be specified in a reverse contextual lookup (use a replacement list instead), starting at: %.20s...
ca_ES: En una consulta contextual inversa no s'ha d'especificar cap consulta, en comptes d'això podeu fer servir una llista de reemplaçament. A partir de: %.20s...

en: No lookups to copy
ca_ES: No hi ha cap consulta per copiar

en: No marked glyphs allowed in replacement on line %d of %s
ca_ES: No hi ha cap glif marcat permès a la substitució, a la línia %d de %s

en: No matching AnchorClass for %s
ca_ES: No s'ha trobat una classe d'àncora coincident a %s

en: No problems detected
ca_ES: No s'ha trobat cap problema.

en: No problems detected in %s
ca_ES: No s'han trobat problemes a %s

en: No problems found
ca_ES: No s'ha trobat cap problema

en: No replacement lists may be specified in this contextual lookup, use a nested lookup instead, starting at: %.20s...
ca_ES: En aquesta consulta contextual no s'ha d'especificar cap llista de reemplaçament, en comptes d'això podeu fer servir una consulta niuada. A partir de: %.20s...

en: No scripts
ca_ES: No hi ha cap alfabet

en: No selection
ca_ES: Sense selecció

en: No selection
ca_ES: No hi ha res seleccionat

en: No significant differences found
ca_ES: No s'han trobat diferències significatives

en: No spaces allowed in class names.
ca_ES: Els noms de les classes no poden contenir espais.

en: No substitution specified on line %d of %s
ca_ES: No s'ha especificat cap substitució a la línia %d de %s

en: Non Linear Transform
ca_ES: Transformació no lineal

en: Non-Basic Multilingual Plane
ca_ES: Pla multilingüe no bàsic

en: Non-Straight Arms/Double Serif
ca_ES: No rectes / Gràcies dobles

en: Non-Straight Arms/Horizontal
ca_ES: No rectes / Horitzontal

en: Non-Straight Arms/Single Serif
ca_ES: No rectes / Gràcies simples

en: Non-Straight Arms/Vertical
ca_ES: No rectes / Vertical

en: Non-Straight Arms/Wedge
ca_ES: No rectes / Falca

en: Non-Unicode Glyphs
ca_ES: Glifs no Unicode

en: Non-_Integral coordinates
ca_ES: Les coordenades no són enteres

en: Non-existant glyph
ca_ES: El glif no existeix

en: Non-standard Aspect
ca_ES: Aspecte no estàndard

en: Non-standard Elements
ca_ES: Elements no estàndard

en: Non-standard Em-Size
ca_ES: La mida del quadratí no es estàndard

en: Non-standard Topology
ca_ES: Topologia no estàndard

en: Normal Sans
ca_ES: De pal sec normals

en: Normal/Boxed
ca_ES: Normal / Encaixada

en: Normal/Contact
ca_ES: Normal / Contacte

en: Normal/Flattened
ca_ES: Normal / Aplanada

en: Normal/Off-Center
ca_ES: Normal / Descentrada

en: Normal/Rounded
ca_ES: Normal / Arrodonida

en: Normal/Square
ca_ES: Normal / Quadrada

en: Normal/Weighted
ca_ES: Normal / Pesada

en: Normalize Design Vector Function:
ca_ES: Funció de normalització del disseny vectorial:

en: Normally the Tile will consist of everything
    within the minimum bounding box of the tile --
    so adjacent tiles will abut directly on one
    another. If you wish whitespace between tiles
    set this flag
ca_ES: Per defecte, cada peça del mosaic inclou tot allò que queda dins de la seva capsa contenidora, sense espai entre peça i peça. Activeu aquest indicador per afegir un marge blanc entre les peces.

en: Norwegian
ca_ES: Noruec

en: Norwegian (Bokmal)
ca_ES: Noruec (bokmål)

en: Norwegian (Nynorsk)
ca_ES: Noruec (nynorsk)

en: Not ASCII
ca_ES: No ASCII

en: Not Found
ca_ES: No s'ha trobat

en: Not a (metafont) gf file %.200s
ca_ES: No és un fitxer .gf del Metafont %.200s

en: Not a (metafont) pk file %.200s
ca_ES: No és un fitxer .pk del Metafont %.200s

en: Not a CID-keyed font
ca_ES: La font no té codificació CID

en: Not a Unicode Character
ca_ES: No és un caràcter de l'Unicode

en: Not a bdf file
ca_ES: No és un fitxer bdf

en: Not a bdf file %.200s
ca_ES: No és un fitxer bdf %.200s

en: Not a gf file
ca_ES: No és un fitxer .gf

en: Not a pcf file
ca_ES: No és un fitxer pcf

en: Not a pk file
ca_ES: No és un fitxer .pk

en: Not a plate file
ca_ES: No és una placa de l'Spiro

en: Not an X11 pcf file %.200s
ca_ES: No és un fitxer pcf de l’X11 %.200s

en: Not attached to a feature
ca_ES: No està vinculat a cap singularitat

en: Not enough glyphs
ca_ES: No hi ha prou glifs

en: Not enough lines
ca_ES: No hi ha prou línies

en: Not in Collection
ca_ES: No és a la col·lecció

en: Not sure if this is an error...
ca_ES: No se sap si és un error o no...

en: Note: On Windows many apps can have problems with this font's kerning, because %d of its glyph kern pairs cannot be mapped to unicode-BMP kern pairs (eg, they have a Unicode value of -1) To avoid this, go to Generate, Options, and check the "Windows-compatible 'kern'" option.
ca_ES: Nota: al Windows, moltes aplicacions poden tenir problemes amb l'interlletratge d'aquesta font, ja que conté %d interlletratges de parells de glifs que no es poden assignar a interlletratges de parells del BMP de l'Unicode (perquè, per exemple, tenen un valor Unicode de -1). Per tal d'evitar aquests problemes, podeu activar l'opció «Interlletratge compatible amb el Windows» al botó d'opcions del quadre de diàleg «Genera la font...» del menú «Fitxer».

en: Nothing Loaded
ca_ES: No s’ha carregat res

en: Nothing Selected
ca_ES: No s'ha seleccionat res

en: Nothing found
ca_ES: No s'ha trobat res

en: Nothing specified
ca_ES: No hi ha res especificat

en: Nothing to trace
ca_ES: No hi ha res per traçar

en: Nothng found.
ca_ES: No s'ha trobat res

en: Nukta Forms
ca_ES: Formes nukta

en: Number Forms
ca_ES: Formes numèriques

en: Number expected
ca_ES: El valor ha de ser un nombre

en: Number of Axes:
ca_ES: Nombre d'eixos:

en: Number of Master Designs:
ca_ES: Nombre de dissenys mestres:

en: Number of star points/Polygon vertices
ca_ES: Nombre de puntes de l'estrella/vértexs del polígon

en: Number too long on line %d of %s
ca_ES: Hi ha un nombre massa llarg a la línia %d de %s

en: Numerators
ca_ES: Numeradors

en: Numeric Field
ca_ES: Camp numèric

en: Numeric Field (Spinner)
ca_ES: Camp numèric (selector rotatiu)

en: Numeric Field Sign
ca_ES: Signe de camp numèric

en: Numeric Forms
ca_ES: Formes numèriques

en: OEM Charset
ca_ES: Joc de caràcters OEM

en: OK
ca_ES: D'acord

en: OS/2 -> Charsets
ca_ES: OS/2 -> Jocs de caràcters

en: OS/2 and Windows specific metrics table
ca_ES: taula de mètrica específica de l'OS/2 i del Windows

en: OS2Version|Automatic
ca_ES: Automàtica

en: OT _Glyph Class:
ca_ES: Classe de _glif OpenType:

en: OTF 'CFF '
ca_ES: OTF «CFF»

en: O_verlap
ca_ES: Superposicions

en: Obli_que...
ca_ES: Inclinada...

en: Oblique/Boxed
ca_ES: Obliqua / Encaixada

en: Oblique/Contact
ca_ES: Obliqua / Contacte

en: Oblique/Extreme Wrapping
ca_ES: Obliqua / Molt recargolada

en: Oblique/Flattened
ca_ES: Obliqua / Aplanada

en: Oblique/More Wrapping
ca_ES: Obliqua / Mes cargolada

en: Oblique/No Wrapping
ca_ES: Obliqua / Sense cargolament

en: Oblique/Off-Center
ca_ES: Obliqua / Descentrada

en: Oblique/Rounded
ca_ES: Obliqua / Arrodonida

en: Oblique/Some Wrapping
ca_ES: Obliqua / Una mica cargolada

en: Oblique/Square
ca_ES: Obliqua / Quadrada

en: Oblique/Weighted
ca_ES: Obliqua / Pesada

en: Obsolete table for a type1 font
ca_ES: taula obsoleta pels tipus 1

en: Obtuse Cove
ca_ES: Còncaves obtuses

en: Obtuse Sans
ca_ES: De pal sec obtuses

en: Obtuse Square Cove
ca_ES: Còncaves quadrades obtuses

en: Occitan
ca_ES: Occità

en: Off
ca_ES: Inactiu

en: Offset
ca_ES: Desplaçament

en: Offset %
ca_ES: % de desplaçament

en: Old Hungarian
ca_ES: Hongarès antic

en: Old Italic
ca_ES: Etrusc

en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
ca_ES: Antic itàlic (etrusc, osc, etc.)

en: Old North Arabian
ca_ES: Antic nord aràbic

en: Old Permic
ca_ES: Permià antic

en: Old Persian
ca_ES: Persa antic

en: Old Persian cuneiform
ca_ES: Cuneïforme persa antic

en: Old Sogdian
ca_ES: Sogdià antic

en: Old South Arabian
ca_ES: Antic sud aràbic

en: Old Style
ca_ES: Estil antic

en: Old Style Serifs
ca_ES: Serif d'estil antic

en: Old Turkic
ca_ES: Turc antic

en: Old Uyghur
ca_ES: Uigur antic

en: Old sfd file
ca_ES: El fitxer SFD és antic

en: Old style 'kern'
ca_ES: Interlletratge a l'estil antic

en: Oldstyle Figures
ca_ES: Figures d'estil antic

en: On
ca_ES: Actiu

en: Once upon a time, Adobe assigned PUA (public use area) encodings
    for many stylistic variants of characters (small caps, old style
    numerals, etc.). Adobe no longer believes this to be a good idea,
    and recommends that these encodings be ignored.
    
     The assignments were originally made because most applications
    could not handle OpenType features for accessing variants. Adobe
    now believes that all apps that matter can now do so. Applications
    like Word and OpenOffice still can't handle these features, so
     fontforge's default behavior is to ignore Adobe's current
    recommendations.
    
    Note: This does not affect figuring out unicode from the font's encoding,
    it just controls determining unicode from a name.
ca_ES: Temps era temps, Adobe va assignar codis de l'àrea d'ús públic (PUA)
    a diverses variants estilístiques dels caràcters (versaletes, numerals
    d'estil antic, etc.). A hores d'ara, Adobe opina que això no és gaire
    bona idea i recomana que aquestes codificacions s'ignorin.
    
    El motiu inicial d'aquestes assignacions era permetre l'accés a les
    variants d'estil a moltes aplicacions que no eren compatibles amb
    l'OpenType. Adobe considera que, actualment, totes les aplicacions
    importants ho són. Amb tot, l'OpenOffice o el Word encara no poden
    gestionar aquestes característiques. Per tant, el comportament
    predeterminat del FontForge és ignorar les recomanacions actuals
    d'Adobe.
    
    Nota: aquesta opció permet determinar un punt Unicode a partir d'un
    nom i no afecta la conversió de la codificació original a Unicode.

en: Only Bitmaps may be embedded.
    Outline descriptions may not be
    (if font file contains no bitmaps
    then nothing may be embedded).
ca_ES: Només es permet que s'incrustin els mapes de bits.
    Els traçats vectorials no s'incrustaran. Si no hi ha
    mapes de bits, no s'incrustarà res de res.

en: Only Embed Bitmaps
ca_ES: Incrusta només els mapes de bits

en: Only One Font
ca_ES: Només una font

en: Only kern glyphs closer
ca_ES: Només acosta els glifs

en: Only lower case
ca_ES: Només caixa baixa

en: Only one font may be imported into the background
ca_ES: Només es pot importar una font a la capa de fons

en: Only one replacement list may be specified in a reverse contextual chaining lookup, starting at: %.20s...
ca_ES: A una consulta d'encadenament contextual inversa només es pot especificar una llista de substitució. A partir de: %.20s...

en: Only relevant in a truetype font, this flag indicates that if the reference
    is translated, then the translation should be rounded during grid fitting.
ca_ES: Només s'aplica als tipus TrueType. Aquest senyalador indica que si la referència es mou, el desplaçament s'arrodoneixi en fer l'ajust a la retícula.

en: Only search characters selected in the fontview.
    Normally we search all characters in the font.
ca_ES: Cerca només entre els caràcters seleccionats
    a la finestra principal. Altrament, se cerca
    a tots els caràcters del fitxer.

en: Only search the selected glyphs, and unselect
    any characters which do not match this search
ca_ES: Cerca només els glifs seleccionats i treu de la selecció
    els caràcters que no coincideixin amb la cerca

en: Only the first 256 glyphs in the encoding will be used
ca_ES: Només s'utilitzaran els primers 256 glifs de la codificació

en: Only upper case
ca_ES: Només caixa alta

en: Opacity
ca_ES: Opacitat

en: Opacity:
ca_ES: Opacitat:

en: Open AutoKern dialog for new kerning subtables
ca_ES: Obre el diàleg d'interlletratge automàtic
    per a les subtaules d'interlletratge noves.

en: Open Font
ca_ES: Obre una font

en: Open Glyph
ca_ES: Glif obert

en: Open Reference
ca_ES: Obre la referència

en: Open failed
ca_ES: No s'ha pogut obrir

en: Open/Closed contour mismatch in glyph “%s”
ca_ES: No hi ha concordança de contorn obert/tancat al glif «%s»

en: OpenCharsInNewWindow
ca_ES: Obre finestres noves

en: OpenType (Mac dfont)
ca_ES: OpenType (dfont Mac)

en: OpenType Tables
ca_ES: Taules de l'OpenType

en: OpenTypeFeature|New
ca_ES: Nova

en: OpenType|Lookups
ca_ES: Consultes

en: Optical Bounds
ca_ES: Límits òptics

en: Optical Character Recognition
ca_ES: Reconeixement òptic de caràcters

en: Optimized For ClearType
ca_ES: Optimitzada per al ClearType

en: Optionally, add this mapping to the lookup subtable:
ca_ES: Afegeix aquest mapatge a la subtaula de consultes:

en: Options
ca_ES: Opcions

en: Orig layer
ca_ES: Capa d'origen

en: Origin
ca_ES: Origen

en: Origin:
ca_ES: Origen:

en: Ornamental Dingbats
ca_ES: Vinyetes ornamentals

en: Ornamented
ca_ES: Ornamentada

en: Other Info
ca_ES: Altres informacions

en: Other:
ca_ES: Altra:

en: OtherSubrsFile
ca_ES: Fitxer d'altres subrutines

en: Others
ca_ES: Altres

en: Ottoman Siyaq Numbers
ca_ES: Nombres siyaq otomans

en: Out Of Order
ca_ES: L'ordre és incorrecte

en: Out of Range
ca_ES: Fora de rang

en: Out of memory
ca_ES: No hi ha prou memòria

en: Outline
ca_ES: Contorns

en: Outline Color
ca_ES: Color del contorn

en: Outline Fonts
ca_ES: Tipus vectorials

en: Outline Glyphs
ca_ES: Glifs vectorials

en: Outline View
ca_ES: Editor de contorns (1)

en: Outline View 2
ca_ES: Editor de contorns (2)

en: Outline Width
ca_ES: Gruix de la vora

en: Outline Width:
ca_ES: Gruix de la vora:

en: Outlining glyphs
ca_ES: S'està fent el buidat

en: Output AFM
ca_ES: Genera un fitxer AFM

en: Output FONTLOG.txt
ca_ES: Genera el FontLog

en: Output Glyph Map
ca_ES: Genera el mapa de glifs

en: Output OFM & CFG
ca_ES: Genera fitxers OFM i CFG

en: Output PFM
ca_ES: Genera un fitxer PFM

en: Output TFM & ENC
ca_ES: Genera fitxers TFM i ENC

en: Output error
ca_ES: Error de sortida

en: Oval
ca_ES: Ovals (en forma d'ós)

en: Over/Underbars
ca_ES: Ratlles superiors/inferiors

en: OverbarRuleThickness:
ca_ES: GruixRatllaSuperior:

en: Overlapped Hints
ca_ES: Superposició d'optimitzacions

en: PCL 5 data table
ca_ES: taula de dades del PCL 5

en: PDF page graphics
ca_ES: Imatges d'una pàgina PDF

en: PS CID
ca_ES: PostScript CID

en: PS Glyph Names
ca_ES: Noms dels glifs PostScript

en: PS Hints
ca_ES: Optimització PostScript

en: PS Multiple Master(A)
ca_ES: PostScript Multiple Master (A)

en: PS Multiple Master(B)
ca_ES: PostScript Multiple Master (B)

en: PS Names
ca_ES: Noms PostScript

en: PS Private
ca_ES: Diccionari privat PostScript

en: PS Type 0
ca_ES: PostScript tipus 0

en: PS Type 1 (Ascii)
ca_ES: PostScript tipus 1 (ASCII)

en: PS Type 1 (Binary)
ca_ES: PostScript tipus 1 (binari)

en: PS Type 1 (MacBin)
ca_ES: PostScript tipus 1 (binari Mac)

en: PS Type 1 (Multiple)
ca_ES: PostScript tipus 1 (múltiple)

en: PS Type 1 (Resource)
ca_ES: PostScript tipus 1 (recurs)

en: PS Type 3
ca_ES: PostScript tipus 3

en: PS Type3 Bitmap
ca_ES: Mapa de bits del tipus 3 PS

en: PS UID
ca_ES: Identificadors PostScript

en: PSPrivateDictKey|New
ca_ES: Nova

en: P_FM Family
ca_ES: _Família PFM

en: P_en
ca_ES: Ploma

en: P_ositions
ca_ES: P_osicions

en: P_rev Control Point
ca_ES: Punt de control ante_rior

en: Padding
ca_ES: Separació

en: Page Setup
ca_ES: Configuració de la pàgina

en: Page_Size:
ca_ES: Mida de la pàgina:

en: Pairwise Positioning (kerning)
ca_ES: Posicionament de parells (interlletratge)

en: Pale_ttes
ca_ES: Pale_tes

en: Palestinian Aramaic
ca_ES: Arameu palestí

en: Palm OS Bitmap
ca_ES: Mapa de bits del Palm OS

en: Palmyrene
ca_ES: Palmirenc

en: PanoseArmStyle|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseArmStyle|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseAspectRatio|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseAspectRatio|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseAspect|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseAspect|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseCharRange|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseCharRange|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseClass|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseClass|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseContrast|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseContrast|High
ca_ES: Alt

en: PanoseContrast|Low
ca_ES: Baix

en: PanoseContrast|Medium
ca_ES: Mitjà

en: PanoseContrast|Medium High
ca_ES: Mitjà alt

en: PanoseContrast|Medium Low
ca_ES: Mitjà baix

en: PanoseContrast|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseContrast|None
ca_ES: Cap

en: PanoseContrast|Very High
ca_ES: Molt alt

en: PanoseContrast|Very Low
ca_ES: Molt baix

en: PanoseFamily|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseFamily|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseFinials|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseFinials|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseForm|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseForm|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseKind|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseKind|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseLetterform|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseLetterform|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseLining|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseLining|Backdrop
ca_ES: Flotants

en: PanoseLining|Engraved (Multiple Lines)
ca_ES: Gravat (línies múltiples)

en: PanoseLining|Inline
ca_ES: Perfil interior

en: PanoseLining|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseLining|None
ca_ES: Cap

en: PanoseLining|Outline
ca_ES: Perfil exterior

en: PanoseLining|Relief
ca_ES: Relleu

en: PanoseLining|Shadow
ca_ES: Ombra

en: PanoseMidline|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseMidline|Constant/Pointed
ca_ES: Constant / Apuntada

en: PanoseMidline|Constant/Serifed
ca_ES: Constant / Amb gràcies

en: PanoseMidline|Constant/Trimmed
ca_ES: Constant / Estilitzada

en: PanoseMidline|High/Pointed
ca_ES: Alta / Apuntada

en: PanoseMidline|High/Serifed
ca_ES: Alta / Amb gràcies

en: PanoseMidline|High/Trimmed
ca_ES: Alta / Estilitzada

en: PanoseMidline|Low/Pointed
ca_ES: Baixa / Apuntada

en: PanoseMidline|Low/Serifed
ca_ES: Baixa / Amb gràcies

en: PanoseMidline|Low/Trimmed
ca_ES: Baixa / Estilitzada

en: PanoseMidline|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseMidline|Standard/Pointed
ca_ES: Estàndard / Apuntada

en: PanoseMidline|Standard/Serifed
ca_ES: Estàndard / Amb gràcies

en: PanoseMidline|Standard/Trimmed
ca_ES: Estàndard / Estilitzada

en: PanoseProportion|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseProportion|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseSerifVariant|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseSerifVariant|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseSerifs|Any
ca_ES: Qualssevol

en: PanoseSerifs|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseSerifs|Thin
ca_ES: Fines

en: PanoseSerivfs|Rounded
ca_ES: Arrodonides

en: PanoseSerivfs|Script
ca_ES: Manuscrites

en: PanoseSerivfs|Square
ca_ES: Quadrades

en: PanoseSpacing|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseSpacing|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseStrokeVariation|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseStrokeVariation|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseTool|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseTool|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseTopology|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseTopology|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseTreatment|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseTreatment|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseUse|Default
ca_ES: Predeterminat

en: PanoseWeight|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseWeight|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseWeight|Thin
ca_ES: Prima

en: PanoseXAscent|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseXAscent|High
ca_ES: Alt

en: PanoseXAscent|Low
ca_ES: Baix

en: PanoseXAscent|Medium
ca_ES: Mitjà

en: PanoseXAscent|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: PanoseXAscent|Very High
ca_ES: Molt alt

en: PanoseXAscent|Very Low
ca_ES: Molt baix

en: PanoseXHeight|Any
ca_ES: Qualsevol

en: PanoseXHeight|Constant/Large
ca_ES: Constant / Gran

en: PanoseXHeight|Constant/Small
ca_ES: Constant / Petit

en: PanoseXHeight|Constant/Standard
ca_ES: Constant / Estàndard

en: PanoseXHeight|Ducking/Large
ca_ES: Imprecís / Gran

en: PanoseXHeight|Ducking/Small
ca_ES: Imprecís / Petit

en: PanoseXHeight|Ducking/Standard
ca_ES: Imprecís / Estàndard

en: PanoseXHeight|No Fit
ca_ES: No és aplicable

en: Panose|_Weight
ca_ES: Gruix

en: Papiamentu
ca_ES: Papiament

en: Parent Folder
ca_ES: Vés al directori pare

en: ParseGlyphOrderAndAliasDB: Invalid (non-tab separated entry) at index %d: %s
ca_ES: Ordre d'anàlisi de glifs i àlies de base de dades erroni, falta una entrada separada per tabuladors a l'índex %d: %s

en: Pashto
ca_ES: Paixtu

en: Paste After
ca_ES: Enganxa després

en: Paste Into
ca_ES: Enganxa dins

en: Pasting...
ca_ES: S'està enganxant...

en: Pattern:
ca_ES: Patró:

en: Patterned Fill
ca_ES: Motiu repetit

en: Patterns
ca_ES: Motiu repetit

en: Percentage scale down for script level 1
ca_ES: Percentatge de reducció per l'alfabet de nivell 1

en: Percentage scale down for script level 2
ca_ES: Percentatge de reducció per l'alfabet de nivell 2

en: Perform a perspective transformation on the selection
ca_ES: Transforma la selecció amb perspectiva

en: Perpendicular Sans
ca_ES: De pal sec perpendiculars

en: Perspecti_ve
ca_ES: Perspecti_va

en: PfaEdit Table
ca_ES: Taula del PfaEdit

en: Phaistos Disc
ca_ES: Disc de Festos

en: Phoenician
ca_ES: Fenici

en: Phonetic Extensions
ca_ES: Extensions fonètiques

en: Phonetic Extensions Supplement
ca_ES: Suplement d'extensions fonètiques

en: Physical screen width, measured in centimeters
    For this to take effect you must save the resource data (press the [Save] button)
    and restart fontforge
ca_ES: Amplada física de la pantalla mesurada en centímetres.
    Per tal que el canvi sigui efectiu heu de desar el fitxer de recursos (amb el botó «Desa»)
    i reiniciar el FontForge.

en: Physical screen width, measured in inches
    For this to take effect you must save the resource data (press the [Save] button)
    and restart fontforge
ca_ES: Amplada física de la pantalla mesurada en polzades.
    Per tal que el canvi sigui efectiu heu de desar el fitxer de recursos (amb el botó «Desa»)
    i reiniciar el FontForge.

en: Pick a color
ca_ES: Trieu un color

en: Pick a font, any font...
ca_ES: Trieu una font qualsevol...

en: Pick a page
ca_ES: Trieu una pàgina

en: Pick a substitution to display in the window.
ca_ES: Trieu quina substitució voleu mostrar.

en: Picture Stems
ca_ES: Astes pictòriques

en: Pictures
ca_ES: Imatges

en: Pilipino (Filipino)
ca_ES: Filipí

en: Pixel List
ca_ES: Llista de cossos

en: Pixel Size
ca_ES: Cos, en pixels

en: Pixel Sizes:
ca_ES: Cossos, en píxels:

en: Pixel size does not match sum of Font ascent+descent in %s
ca_ES: El cos en píxels no es correspon amb la suma ascendents + descendents de la font a %s

en: Pixel size too big in device table on line %d of %s
ca_ES: El cos en píxels és massa gran a la taula de dispositiu a la línia %d de %s

en: Pixel size:
ca_ES: Cos, en píxels:

en: Pixel size?
ca_ES: Cos, en píxels?

en: PixelSize|New
ca_ES: Nou

en: Playing Cards
ca_ES: Cartes de joc

en: Please close %s before inserting it into a CID font
ca_ES: Tanqueu %s abans d'inserir-lo en una font CID.

en: Please close font
ca_ES: Tanqueu el fitxer

en: Please don't do that
ca_ES: No ho facis

en: Please identify a glyph by name, and FontForge will add an anchor to that glyph.
ca_ES: Identifiqueu un glif pel nom i el FontForge afegirà una àncora a aquest glif.

en: Please name encoding %d in this file
ca_ES: Poseu un nom al punt de codi %d d'aquest fitxer

en: Please name this contour
ca_ES: Indiqueu un nom per a aquest traçat

en: Please name this encoding
ca_ES: Indiqueu un nom per a aquesta codificació

en: Please name this subtable
ca_ES: Anomeneu la subtaula

en: Please provide the name of an encoding in the iconv database which you want in the menu.
ca_ES: Indiqueu el nom de la codificació de la base de dades de l'iconv que voleu que surti al menú.

en: Please select a CID ordering
ca_ES: Seleccioneu una ordenació CID

en: Please specify a bitmap magnification factor.
ca_ES: Especifiqueu el factor d'ampliació dels mapes de bits.

en: Please specify a new supplement for %.20s-%.20s
ca_ES: Especifiqueu un suplement nou per %.20s-%.20s

en: Please specify a script
ca_ES: Heu d'especificar un alfabet

en: Poin_ts too close
ca_ES: Els nodes són massa propers

en: Point Color
ca_ES: Color del node

en: Point Info
ca_ES: Informació del punt

en: Point of Inflection Color
ca_ES: Color dels punts d'inflexió

en: Point of View Projection
ca_ES: Projecció en perspectiva

en: Point sizes on a 100 dpi screen
ca_ES: Mides de punt en un monitor de 100 ppp

en: Point sizes on a 120 dpi screen
ca_ES: Mides de punt en un monitor de 120 ppp

en: Point sizes on a 72 dpi screen
ca_ES: Mides de punt en un monitor de 72 ppp

en: Point sizes on a 75 dpi screen
ca_ES: Mides de punt en un monitor de 75 ppp

en: Point sizes on a 96 dpi screen
ca_ES: Mides de punt en un monitor de 96 ppp

en: PointNumbers|_None
ca_ES: Sense _numerar

en: Pointer
ca_ES: Punter

en: Points
ca_ES: Punts

en: Points (TrueType)
ca_ES: Punts (TrueType)

en: Points of _Inflection
ca_ES: Punts d'_inflexió

en: Points:
ca_ES: Punts:

en: Points|Original
ca_ES: Original

en: Pol_ygon
ca_ES: Poligon

en: Polish
ca_ES: Polonès

en: Polygon
ca_ES: Polígon

en: Polygon or Star
ca_ES: Poligon/Estrella

en: Polytonic Greek
ca_ES: Grec politònic

en: Popup
ca_ES: Emergent

en: Popup windows
ca_ES: Finestres emergents

en: Portuguese
ca_ES: Portuguès

en: Portuguese (Brasil)
ca_ES: Portuguès (Brasil)

en: Position: %d
    Count: %d
ca_ES: Posició: %d
    Quantitat: %d

en: Positionings
ca_ES: Posicionaments

en: Post Base Forms
ca_ES: Formes posposades

en: Post Base Substitutions
ca_ES: Substitucions posposades

en: PostScript and TrueType require that paths be drawn
    in a clockwise direction. If you have a reference
    that has been flipped then the paths in that reference will
    probably be counter-clockwise. You should unlink it and do
    Element->Correct direction on it.
ca_ES: Els traçats dels formats PostScript i TrueType han de tenir sentit horari. Si heu reflectit una referència, els seus traçats probablement tindran sentit antihorari. Per tal de solucionar-ho, desenllaceu la referència i apliqueu-hi l'opció «Corregeix el sentit» del menú «Element».

en: PostScript font program (Compact Font Format)
ca_ES: Programari de pòlissa PostScript (Compact Font Format)

en: Pr_eferences...
ca_ES: Pr_eferències...

en: Pre Base Forms
ca_ES: Formes anteposades

en: Pre Base Substitutions
ca_ES: Substitucions anteposades

en: PreferCJKEncodings
ca_ES: Prefereix la codificació CJK

en: PreferPotrace
ca_ES: Prefereix el Potrace

en: PreferSpacingAccents
ca_ES: Prefereix els accents espaiats

en: Preferences
ca_ES: Preferències

en: Preferred Family
ca_ES: Família preferent

en: Preferred Styles
ca_ES: Estils preferents

en: Prefs_App|FontForge recognizes BROWSER, MF and AUTOTRACE.
ca_ES: reconeix les variables BROWSER, MF i AUTOTRACE.

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: This and the next few strings show a limitation of my widget set which GT: cannot handle multi-line text labels. These strings should be concatenated GT: (after striping off "Prefs_App|") together, translated, and then broken up GT: to fit the dialog. T
en: Prefs_App|Normally FontForge will find applications by searching for
ca_ES: El FontForge troba les aplicacions externes

en: Prefs_App|them in your PATH environment variable, if you want
ca_ES: consultant la variable d'entorn PATH. Per modificar

en: Prefs_App|to alter that behavior you may set an environment
ca_ES: aquest comportament, establiu una variable d'entorn

en: Prefs_App|variable giving the full path spec of the application.
ca_ES: entrant la ruta completa de l'aplicació. El FontForge

en: Prepend timestamp
ca_ES: Prefixa amb una marca de temps

en: Preserve any background and spiro layers.
    Also if we output a truetype font from a
    cubic database, save the cubic splines.
ca_ES: Conserva totes les capes de fons i les que
    tinguin dibuixos fets amb l'Spiro.
    Desa també les corbes cúbiques quan, a partir
    d'elles, es generi un tipus TrueType.

en: Preserve the names of the GPOS/GSUB lookups and subtables
ca_ES: Conserva els noms de les consultes i subtaules GPOS/GSUB.

en: PreserveTables
ca_ES: Conserva les taules

en: Pressure Point
ca_ES: Punt de pressió

en: Prev CP Angle
ca_ES: angle nansa ant.

en: Prev CP Color
ca_ES: Color de la nansa anterior

en: Prev CP Dist
ca_ES: dist nansa ant.

en: Prev CP X
ca_ES: x nansa ant.

en: Prev CP Y
ca_ES: y nansa ant.

en: Prev CP:
ca_ES: Nansa ant.:

en: Prev Defined Gl_yph
ca_ES: Glif definit a_nterior

en: Prev On Contour
ca_ES: Punt anterior del contorn

en: Previous Hint.
ca_ES: Optimització ant.

en: Print
ca_ES: Impressió

en: Print Failed
ca_ES: La impressió ha fallat

en: Print To File...
ca_ES: Imprimeix a un fitxer...

en: Printable Document
ca_ES: En documents imprimibles

en: Printing Font
ca_ES: Impressió

note: GT: "Private" is a keyword (sort of) in PostScript. Perhaps it GT: should remain untranslated?
en: Private Dictionary
ca_ES: Diccionari privat

en: Private Use
ca_ES: Ús privat

en: Private Use Area
ca_ES: Àrea d'ús privat

en: Problem decompressing '%c%c%c%c' table.
ca_ES: Hi ha hagut un problema en descomprimir la taula «%c%c%c%c»

en: Problem explanation
ca_ES: Explicació del problema

en: Projecting...
ca_ES: S'està projectant...

note: GT: I am told that the use of "|" to provide contextual information in a GT: gettext string is non-standard. However it is documented in section GT: 10.2.6 of http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_mono/gettext.html GT: GT: Anyway here the word "Property" is used to provide context for "New
en: Property|New...
ca_ES: Nova

en: Proportional Alternate Metrics
ca_ES: Mètrica alternativa proporcional

en: Proportional Alternate Vertical Metrics
ca_ES: Mètrica vertical alternativa proporcional

en: Proportional Kana
ca_ES: Kana proporcional

en: Proportional Numbers
ca_ES: Nombres proporcionals

en: Proportional Spaced
ca_ES: Espaiat proporcional

en: Proportional Width
ca_ES: Ample proporcional

en: Provencal
ca_ES: Provençal

en: Provide a glyph name
ca_ES: Entreu un nom de glif

en: Punjabi
ca_ES: Panjabi

en: Punjabi (India)
ca_ES: Panjabi (Índia)

en: Punjabi (Pakistan)
ca_ES: Panjabi (Pakistan)

en: Put CFF fonts into the ttc rather than TTF.
     These seem to work on the mac and linux
     but are documented not to work on Windows.
ca_ES: La col·lecció contindrà tipus en format CFF
    en lloc de TTF. Sembla que això funciona bé
    al Mac i al Linux però no al Windows.

en: Quad:
ca_ES: Quadratí:

en: Quadratic
ca_ES: Quadràtiques

en: Quarter Widths
ca_ES: Quarts d'amplada

en: Quecha (Bolivia)
ca_ES: Quítxua (Bolívia)

en: Quecha (Ecuador)
ca_ES: Quítxua (Equador)

en: Quecha (Peru)
ca_ES: Quítxua (Perú)

en: Quechua
ca_ES: Quítxua

en: RBearing:
ca_ES: Marge D:

en: RSB
ca_ES: mgD

en: RadicalDegreeBottomRaisePercent:
ca_ES: PercentatgeVolatGrauRadical:

en: RadicalExtraAscender:
ca_ES: BlancExtraDamuntRadical:

en: RadicalKernAfterDegree:
ca_ES: ProsaPostGrauRadical:

en: RadicalKernBeforeDegree:
ca_ES: ProsaPreGrauRadical:

en: Radio Button
ca_ES: Botó d'opció

en: Radius:
ca_ES: Radi:

en: Rakar Forms
ca_ES: Formes rakar

en: Randomize
ca_ES: Aleatòriament

en: Raph's plate
ca_ES: Placa de l'Spiro

en: Raph's plate files
ca_ES: Fitxers de placa de l'Spiro

en: Rapid/Horizontal
ca_ES: Ràpida / Horitzontal

en: Rapid/Vertical
ca_ES: Ràpida / Vertical

en: Raster
ca_ES: Ràster

en: Raw
ca_ES: Cru

en: Re_move
ca_ES: Eli_mina

en: Reading Glyphs
ca_ES: Lectura de glifs

en: Reading Names
ca_ES: S'estan llegint els noms

en: Reason:%s
ca_ES: Motiu: %s

en: Recalculate Bitmaps
ca_ES: Torna a calcular els mapes de bits

en: Recen_t
ca_ES: Fitxers recen_ts

en: RecognizePUANames
ca_ES: Reconeix el noms de la PUA

en: Rectangle or Ellipse
ca_ES: Rectangle/El·lipse

en: Red:
ca_ES: Vermell:

en: Ref:
ca_ES: Ref.:

en: Reference Info
ca_ES: Informació de la referència

en: Reference Names
ca_ES: Noms de les referències

en: Reference to a CID in a non-CID-keyed font on line %d of %s
ca_ES: Hi ha una referència a un CID dins una font no codificada CID a la línia %d de %s

en: Reference to a glyph name in a CID-keyed font on line %d of %s
ca_ES: Hi ha una referència a un nom de glif d'una font codificada CID a la línia %d de %s

en: Reference to a lookup which is not in the feature file but which is in the font, %.50s
ca_ES: Referència a una consulta que no es present al fitxer de característiques però sí a la font, %.50s

en: Reference to a non-existent glyph name on line %d of %s: %s
ca_ES: Hi ha una referència a un glif inexistent a la línia %d of %s: %s

en: Reference to character %1$.20s at %2$d
ca_ES: Referència al caràcter %1$.20s de %2$d

en: Refers to Font
ca_ES: Fa referència a la font

en: Refresh File List
ca_ES: Actualitza la llista de fitxers

en: Regenerate Bitmap Glyphs
ca_ES: Torna a crear els glifs de mapa de bits

en: Regenerate Hint Substitution Points
ca_ES: Regenera els punts de substitució de l'optimització

en: Regenerate _Bitmap Glyphs...
ca_ES: Torna a generar els glifs de mapa de _bits...

en: Registers
ca_ES: Registres

en: Registers (TrueType)
ca_ES: Registres (TRueType)

en: Remo_ve Undoes
ca_ES: Elimina l'_historial de desfer

en: Remo_ve Undoes...
ca_ES: Elimina l'_historial de desfer...

en: Remove
ca_ES: Suprimeix

en: Remove All Kern _Pairs
ca_ES: Elimina els parells d'interlletratge

en: Remove All VKern Pairs
ca_ES: Elimina els parells d'interlletratge vert.

en: Remove Anchor Class?
ca_ES: Voleu esborrar la classe d'àncora?

en: Remove Bitmap Glyphs
ca_ES: Elimina els glifs de mapa de bits

en: Remove Bitmap Glyphs...
ca_ES: Suprimeix els glifs de mapa de bits

en: Remove Bookmark...
ca_ES: Esborra una adreça d'interès...

en: Remove Encoding
ca_ES: Suprimeix una codificació

en: Remove Kern _Pairs
ca_ES: Elimina els _parells d'interlletratge

en: Remove Language from Script...
ca_ES: Elimina un idioma de l'alfabet...

en: Remove Lookup
ca_ES: Elimina la consulta

en: Remove Overlap
ca_ES: Elimina les superposicions

en: Remove This Glyph
ca_ES: Elimina el glif

en: Remove VKern Pairs
ca_ES: Elimina els parells d'interlletratge vertical

en: Remove _Unused Slots
ca_ES: Elimina les caselles no _usades

en: Remove bookmarks
ca_ES: Elimina totes les adreces d'interès

en: Remove glyphs which do not match from the selection.
ca_ES: Suprimeix de la selecció els glifs no coincidents.

en: Remove matching glyphs from the selection.
ca_ES: Suprimeix de la selecció els glifs coincidents.

en: Remove selected bookmarks
ca_ES: Elimina les adreces d'interès seleccionades

en: Removing instructions cannot be UNDONE!
ca_ES: L'acció d'esborrar instruccions no es pot desfer

en: Removing overlaps...
ca_ES: S'estan eliminant les superposicions...

en: Rename all glyphs in the selection
ca_ES: Canvia el nom de tots els glifs seleccionats

en: Reph Form
ca_ES: Formes reph

en: Replace
ca_ES: Reemplaça

en: Replace All
ca_ES: Reemplaça-ho tot

en: Replace Pattern
ca_ES: Patró de reemplaçament

en: Replace Pattern:
ca_ES: Patró de reemplaçament:

en: Replace With:
ca_ES: Substitueix per:

en: Replace it
ca_ES: Substituex-lo per aquest

en: Replace with Reference
ca_ES: Canvia per la referència

en: Replace Å
ca_ES: Substitueix Å

en: Replacement Glyph Name
ca_ES: Nom del glif finals

en: Replacement Glyph Names
ca_ES: Noms dels glifs finals

en: Replacement glyphs
ca_ES: Glifs de reemplaçament

en: Replacements
ca_ES: Reemplaçaments

en: Replacements must follow the coverage table to which they apply: %s
ca_ES: Les substitucions han de complir la taula de cobertura per la qual són aplicats: %s

en: Report as Error
ca_ES: Considera-ho un error

en: Required Contextual Alternates
ca_ES: Variants contextuals necessàries

en: Required Feature
ca_ES: Funcionalitat obligatòria

en: Required Ligatures
ca_ES: Lligadures obligatòries

en: Required Variation Alternates
ca_ES: Variants alternatives necessàries

en: Required feature
ca_ES: Funcionalitat obligatòria

en: Reserved Bit 10
ca_ES: 10è bit reservat

en: Reserved Bit 11
ca_ES: 11è bit reservat

en: Reserved Bit 12
ca_ES: 12è bit reservat

en: Reserved Bit 13
ca_ES: 13è bit reservat

en: Reserved Bit 14
ca_ES: 14è bit reservat

en: Reserved Bit 15
ca_ES: 15è bit reservat

en: Reserved Bit 22
ca_ES: 22è bit reservat

en: Reserved Bit 23
ca_ES: 23è bit reservat

en: Reserved Bit 24
ca_ES: 24è bit reservat

en: Reserved Bit 25
ca_ES: 25è bit reservat

en: Reserved Bit 26
ca_ES: 26è bit reservat

en: Reserved Bit 27
ca_ES: 27è bit reservat

en: Reserved Bit 28
ca_ES: 28è bit reservat

en: Reserved Bit 32
ca_ES: 32è bit reservat

en: Reserved Bit 33
ca_ES: 33è bit reservat

en: Reserved Bit 34
ca_ES: 34è bit reservat

en: Reserved Bit 35
ca_ES: 35è bit reservat

en: Reserved Bit 36
ca_ES: 36è bit reservat

en: Reserved Bit 37
ca_ES: 37è bit reservat

en: Reserved Bit 38
ca_ES: 38è bit reservat

en: Reserved Bit 39
ca_ES: 39è bit reservat

en: Reserved Bit 40
ca_ES: 40è bit reservat

en: Reserved Bit 41
ca_ES: 41è bit reservat

en: Reserved Bit 42
ca_ES: 42è bit reservat

en: Reserved Bit 43
ca_ES: 43è bit reservat

en: Reserved Bit 44
ca_ES: 44è bit reservat

en: Reserved Bit 45
ca_ES: 45è bit reservat

en: Reserved Bit 46
ca_ES: 46è bit reservat

en: Reserved Bit 47
ca_ES: 47è bit reservat

en: Reserved Bit 9
ca_ES: 9è bit reservat

en: Resets the kerning offset and device table corrections to what they were originally
ca_ES: Restaura els valors originals del desplaçament de l'interlletratge i les correccions a la taula de dispositiu.

note: GT: The following strings have no spaces and an odd capitalization GT: this is because these strings are used in two different ways, one GT: translated (which the user sees, and should probably have added spaces, GT: and one untranslated which needs the current odd format
en: ResourceFile
ca_ES: Fitxer de recursos

en: Restrict Selection
ca_ES: Restringeix la selecció

en: Retain
ca_ES: Conserva

en: Revalidate
ca_ES: Torna a validar

en: Revalidate All
ca_ES: Torna a validar-ho tot

en: Reverse Contextual Chaining Substitution
ca_ES: Substitució d'encadenaments contextual inversa

en: Reverse Direction
ca_ES: Inverteix el sentit

en: Reverse chaining subs
ca_ES: Substitució de seqüencia inversa

en: Reverse substitute must have exactly one marked glyph and no lookups on line %d of %s
ca_ES: La substitució inversa ha de tenir exactament un glif marcat i cap consulta, a la línia %d de %s

en: Revert Gl_yph
ca_ES: Restaura el _glif

en: Revert To _Backup
ca_ES: Restaura usant la còpia de seguretat

en: Reverts the lookup list to its original condition.
    But any changes to subtable data will remain.
ca_ES: Restaura la llista de consultes a l'estat original
    però es mantenen els canvis de les subtaules.

en: Review Hints
ca_ES: Revisa l'optimització

en: Rhaeto-Romanic
ca_ES: Retoromànic

en: Rig_ht
ca_ES: Dreta

en: Right Bounds
ca_ES: Límits drets

en: Right Side Bearing
ca_ES: Marge dret

en: Right To Left
ca_ES: Dreta a esquerra

en: Right to Left Alternates
ca_ES: Variants de dreta a esquerra

en: Right to Left mirrored forms
ca_ES: Formes reflectides de dreta a esquerra

en: Roman Connected
ca_ES: Rodona lligada

en: Roman Disconnected
ca_ES: Rodona sense lligar

en: Roman Trailing
ca_ES: Rodona fregant-se

en: Romanian
ca_ES: Romanès

en: Romanian (Moldova)
ca_ES: Romanès (Moldàvia)

en: Rotate
ca_ES: Gira

en: Rotate 180°
ca_ES: Gira 180°

en: Rotate 3D Around...
ca_ES: Gira al voltant dels eixos X i Y...

note: GT: "CW" means Counter-Clockwise
en: Rotate 90° CCW
ca_ES: Gira 90° en sentit antihorari

note: GT: "CW" means Clockwise
en: Rotate 90° CW
ca_ES: Gira 90° en sentit horari

en: Rotate _180°
ca_ES: Gira _180°

en: Rotate _90° CCW
ca_ES: Gira _90° en sentit antihorari

en: Rotate by Ruler...
ca_ES: Gira un valor mesurat...

en: Rotate the selection
ca_ES: Gira la selecció

en: Rotate...
ca_ES: Gira...

en: Rotate:
ca_ES: Gira:

en: Rotating
ca_ES: Girar

en: Rotation Angle
ca_ES: Angle de gir

en: Rotation about X Axis
ca_ES: Gir al voltant de l'eix X

en: Rotation about Y Axis
ca_ES: Gir al voltant de l'eix Y

en: Rough
ca_ES: Esborrany

en: Roun_d
ca_ES: Arro_doneix

en: Round
ca_ES: Arrodoneix

en: Round Rectangle Radius
ca_ES: Radi de les cantonades

en: Round To _Int
ca_ES: Arrodoneix a enter

en: Rounding to integer...
ca_ES: S'esta arrodonint a valors enters...

en: Row|New
ca_ES: Nova

en: Ruby Notational Forms
ca_ES: Formes notacionals Ruby

en: Ruler Options
ca_ES: Opcions de les regles

en: Rumi Numeral Symbols
ca_ES: Símbols numerals rumi

en: Run Simplify after expanding stroked paths
    to reduce the number of points.
ca_ES: Simplifica el traç després de fer una expansió del perfil per tal de reduir el nombre de punts.

en: Runic
ca_ES: Rúnic

en: Russian
ca_ES: Rus

en: Russian (Moldova)
ca_ES: Rus (Moldàvia)

en: SB Thumb
ca_ES: Minibarra lliscant

en: SIL Graphite layout feature table
ca_ES: taula de funcionalitat de format del Graphite de SIL

en: SIL Graphite rule table
ca_ES: taula de normes del Graphite del SIL

en: SJIS (Kanji)
ca_ES: SJIS (kanji)

en: SVG (Scalable Vector Graphics) table
ca_ES: Taula SVG (gràfics vectorials escalables)

en: SVG Template
ca_ES: Plantilla SVG

en: SVG font
ca_ES: Font SVG

en: S_ave Feature File...
ca_ES: Des_a el fitxer de singularitat...

en: S_ave as...
ca_ES: _Anomena i desa...

en: S_etup
ca_ES: Configura

en: S_hadow...
ca_ES: Ombrejada...

en: S_how Dependent
ca_ES: Mostra les dependències

en: S_how H. Metrics...
ca_ES: Mètrica _horitzontal...

en: S_uggest Deltas...
ca_ES: S_uggereix els valors delta...

en: Sa_me Glyph As
ca_ES: Usa el _mateix glif

en: Sa_ve Lookup...
ca_ES: Desa la consulta...

en: Samaritan
ca_ES: Samarità

en: Samaritan, Punctuation
ca_ES: Puntuació del samarità

en: Same as above, but for terminals of small features (e. g. serifs), which can deviate more significantly from the horizontal or vertical direction.
ca_ES: El mateix que el valor anterior però per a terminacions
    amb petits detalls (gràcies), que es poden desviar
    encara més de la vertical o de la horitzontal.

en: Same table tag, '%c%c%c%c', appears twice in sfnt header
ca_ES: L'etiqueta «%c%c%c%c» surt dues vegades a la capçalera del fitxer SFNT

en: Sami (Lappish)
ca_ES: Sami (Lapó)

en: Samoan
ca_ES: Samoà

en: Sample Text
ca_ES: Text de mostra

en: Sans-Serif
ca_ES: De pal sec

en: Sanskrit
ca_ES: Sànscrit

en: Saturation:
ca_ES: Saturació:

en: Save
ca_ES: Desa

en: Save A_ll
ca_ES: Desa-_ho tot

en: Save As _Image...
ca_ES: Desa com a _imatge...

en: Save Colors
ca_ES: Desa els colors

en: Save Comments
ca_ES: Desa els comentaris

en: Save Failed
ca_ES: No s'ha pogut desar

en: Save Guides
ca_ES: Desa les guies

en: Save Image
ca_ES: Desa la imatge

en: Save Layers
ca_ES: Desa les capes

en: Save Resource file as...
ca_ES: Anomena i desa el fitxer de recursos...

en: Save a font based on the specified layer
ca_ES: Desa una font basada en la capa especificada.

en: Save as _Directory
ca_ES: Desa com a _directori

en: Save as...
ca_ES: Anomena i desa...

en: Save glyph colors in the PfEd table
ca_ES: Desa els colors dels glifs a la taula PfaEdit.

en: Save glyph comments in the PfEd table
ca_ES: Desa els comentaris dels glifs a la taula PfaEdit.

en: Save in _UCS2
ca_ES: Desa en _UCS-2

en: Save the guidelines in the Guide layer.
ca_ES: Desa la pauta de la capa guia.

en: Saving AFM File
ca_ES: S'està desant el fitxer AFM

en: Saving Bitmap Font(s)
ca_ES: S'estan desant les lletres tipogràfiques de mapa de bits

en: Saving Bitmaps
ca_ES: S'estan desant els mapes de bits

en: Saving OFM File
ca_ES: S'està desant el fitxer OFM

en: Saving Outlines
ca_ES: S'estan desant els traçats

en: Saving PostScript Font
ca_ES: S'està desant el tipus PostScript

en: Saving Spline Font Database
ca_ES: S'està desant la base de dades del tipus vectorial

en: Saving TFM File
ca_ES: S'està desant el fitxer TFM

en: Saving TrueType Font
ca_ES: S'està desant la font TrueType

en: Saving font
ca_ES: S'està desant la font

en: Saving...
ca_ES: S'està desant...

en: Sca_le
ca_ES: Esca_la

en: Scale Bearings By:
ca_ES: Escala els marges

en: Scale Factor
ca_ES: Factor d'escala

en: Scale LBearing By:
ca_ES: Escala el marge esquerre

en: Scale RBearing By:
ca_ES: Escala el marge dret

en: Scale Uniformly...
ca_ES: Escala proporcionalment...

en: Scale VAdvance By:
ca_ES: Escala el marge vertical

en: Scale Width By:
ca_ES: Escala l'amplada:

en: Scale X/Y the same
ca_ES: Retícula quadrada

en: Scale the selection
ca_ES: Escala la selecció

en: Scale...
ca_ES: Escala...

en: Scaled by:    (%.2f,%.2f)
ca_ES: Escala horitzontal: %.2f - Escala vertical: %.2f

en: Scaling
ca_ES: Escalar

en: Scaling Bitmaps
ca_ES: Escalat de mapes de bits

en: Scientific
ca_ES: Científic

en: Scientific Inferiors
ca_ES: Subídexs científics

en: Scottish Gaelic
ca_ES: Gaèlic escocès

en: Screen Width in Centimeters
ca_ES: Amplada de la pantalla (cm)

en: Screen Width in Inches
ca_ES: Amplada de la pantalla (in)

en: Script File
ca_ES: Fitxer script

en: Script Menu
ca_ES: Menú d'scripts

en: Script Tag:
ca_ES: Etiqueta d'alfabet:

en: Script with no associated menu name
ca_ES: L'script no té associat cap nom de menú

en: Script(s)
ca_ES: Alfabets

en: Script(s) & Language(s)
ca_ES: Alfabets i llenguatges

en: ScriptPercentScaleDown:
ca_ES: PercentReduccioAlfabet:

en: ScriptScriptPercentScaleDown:
ca_ES: PercentReduccioAlfabetAlfabet:

en: Scripts are 4 letter tags
ca_ES: Els alfabets són etiquetes de 4 lletres

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Arabic", ignore "Script|"
en: Script|Arabic
ca_ES: Àrab

en: Script|Aramaic
ca_ES: Arameu

en: Script|Armenian
ca_ES: Armeni

en: Script|Avestan
ca_ES: Avèstic

en: Script|Balinese
ca_ES: Balinès

en: Script|Batak
ca_ES: Batak

en: Script|Bengali
ca_ES: Bengalí

en: Script|Bengali2
ca_ES: Bengalí 2

en: Script|Buginese
ca_ES: Bugui

en: Script|Buhid
ca_ES: Bugui

en: Script|Central European
ca_ES: Europeu central

en: Script|Cham
ca_ES: Cham

en: Script|Cherokee
ca_ES: Cherokee

en: Script|Chorasmian
ca_ES: Coràsmic

en: Script|Coptic
ca_ES: Copte

note: GT: Don't ask me what RSymbol means, I don't know either. It's in apple's GT:  docs though
en: Script|Cyrillic
ca_ES: Ciríl·lic

en: Script|Default
ca_ES: Predeterminat

en: Script|Ethiopic
ca_ES: Etíop

en: Script|Georgian
ca_ES: Georgià

en: Script|Greek
ca_ES: Grec

en: Script|Gujarati
ca_ES: Gujarati

en: Script|Gujarati2
ca_ES: Gujarati 2

en: Script|Hanunóo
ca_ES: Hanunóo

en: Script|Hebrew
ca_ES: Hebreu

en: Script|Japanese
ca_ES: Japonès

en: Script|Javanese
ca_ES: Javanès

en: Script|Kannada
ca_ES: Kannarès

en: Script|Kannada2
ca_ES: Kannarès 2

en: Script|Kharosthi
ca_ES: Kharosthi

en: Script|Khmer
ca_ES: Khmer

en: Script|Korean
ca_ES: Coreà

en: Script|Lao
ca_ES: Laosià

en: Script|Latin
ca_ES: Llatí

en: Script|Limbu
ca_ES: Limbu

en: Script|Malayālam
ca_ES: Malaiàlam

en: Script|Malayālam2
ca_ES: Malaiàlam 2

en: Script|Mandaean
ca_ES: Mandeu

en: Script|Mongolian
ca_ES: Mongol

en: Script|Myanmar
ca_ES: Birmà (Myanmar)

en: Script|Myanmar2
ca_ES: Myanmar2

en: Script|New
ca_ES: Nou

en: Script|Old Permic
ca_ES: Permià antic

en: Script|Oriya
ca_ES: Oriya

en: Script|Oriya2
ca_ES: Oriya 2

en: Script|Phags-pa
ca_ES: Phags-pa

en: Script|Phoenician
ca_ES: Fenici

en: Script|Roman
ca_ES: Llatí

en: Script|Simplified Chinese
ca_ES: Xinès simplificat

en: Script|Sinhala
ca_ES: Singalès

en: Script|Sumero-Akkadian Cuneiform
ca_ES: Cuneïforme sumero-accadi

en: Script|Sundanese
ca_ES: Sudanès

en: Script|Syloti Nagri
ca_ES: Syloti nagri

en: Script|Syriac
ca_ES: Siríac

en: Script|Tagalog
ca_ES: Tagàlog

en: Script|Tagbanwa
ca_ES: Tagbanwa

en: Script|Tamil
ca_ES: Tàmil

en: Script|Tamil2
ca_ES: Tàmil 2

en: Script|Telugu
ca_ES: Telugu

en: Script|Telugu2
ca_ES: Telugu 2

en: Script|Thai
ca_ES: Tai

en: Script|Tibetan
ca_ES: Tibetà

en: Script|Traditional Chinese
ca_ES: Xinès tradicional

en: Script|Ugaritic
ca_ES: Ugarític

en: Script|Vai
ca_ES: Vai

en: Script|Wancho
ca_ES: Wancho

en: Script|Yezidi
ca_ES: Yezidi

en: Script|Yi
ca_ES: Yi

en: Scroll Bar
ca_ES: Barra de desplaçament

en: Scroll Bar Thumb
ca_ES: Barra de desplaçament en miniatura

en: Scroll Bitmap
ca_ES: Desplaça el mapa de bits

en: Scroll by hand
ca_ES: Desplaça amb la mà

en: ScrollBar
ca_ES: Barra de desplaçament

en: Search Pattern
ca_ES: Patró de cerca

en: Search Pattern:
ca_ES: Patró de cerca:

en: Search Selected Chars Only
ca_ES: Cerca només als caràcters seleccionats

en: Second Char
ca_ES: Segon caràcter

en: Second Class %d
ca_ES: Segona classe %d

en: Second Glyph Name
ca_ES: Nom del segon glif

note: GT: I'm not happy with this phrase. Suggestions for improvements are welcome GT:  Here I am generating a list of lookup names representing data that can GT:  be copied from one glyph to another. For a kerning (pairwise) lookup GT:  the first entry in the list (marked by the lookup name by itself) wi
en: Second glyph of %s
ca_ES: Segon glif de %s

en: Section
ca_ES: Secció

en: SeekCharacter
ca_ES: Caràcter inicial

en: Segment Separator
ca_ES: Separador de segment

en: Selec_t By Lookup Subtable...
ca_ES: Selecció per subtaula consultable

en: Select Anc_hors
ca_ES: Selecciona les àncores

en: Select By ATT...
ca_ES: Selecciona per ATT

en: Select By Lookup Subtable
ca_ES: Selecciona per subtaula de consultes

note: GT: Select the class containing the glyph named in the following text field
en: Select Class Containing:
ca_ES: Selecció la classe que inclogui:

en: Select Glyphs in lookup subtable
ca_ES: Selecciona els glifs de la subtaula de consultes

en: Select Open Contours
ca_ES: Selecciona els traços oberts

en: Select Results
ca_ES: Selecciona el resultat

en: Select _All
ca_ES: Seleccion_a-ho tot

en: Select a ligature to view
ca_ES: Sellecioneu la lligadura

en: Select by Color
ca_ES: Selecciona per color

en: Select by Name
ca_ES: Selecciona per nom

en: Select by Script
ca_ES: Seleciona per alfabet

en: Select by _Color
ca_ES: Selecciona per _color

en: Select by _Script...
ca_ES: Selecciona per alfabet...

en: Select by _Wildcard...
ca_ES: Selecciona per comodí...

en: Select glyphs for the first part of the kern pair
ca_ES: Seleccioneu els glifs del primer element del parell

en: Select glyphs for the second part of the kern pair
ca_ES: Seleccioneu els glifs del segon element del parell

en: Select hints between which counters are formed
ca_ES: Selecciona les indicacions entre els contrapunxons

en: Select lookups from other fonts
ca_ES: Selecciona consultes d'altres lletres tipogràfiques

en: Select some text, then use this list to change the
    font in which those characters are displayed.
ca_ES: Establiu la font del text seleccionat.

en: Select some text, then use this list to specify
    active features.
ca_ES: Activeu/desactiveu les singularitats del text seleccionat

en: Select some text, then use this list to specify
    the current script & language.
ca_ES: Establiu l'alfabet i la llengua del text seleccionat.

en: Select some text, this controls whether those characters will be
    AntiAlias (greymap) characters, or bitmap characters
ca_ES: Activeu/desactiveu l'antialiàsing en el text seleccionat.

en: Select some text, this specifies the pixel
    size of those characters
ca_ES: Establiu el cos, en píxels, del text seleccionat.

en: Select some text, this specifies the point
    size of those characters
ca_ES: Establiu el cos, en punts, del text seleccionat.

en: Select some text, this specifies the vertical
    size of those characters in em-units
ca_ES: Establiu el cos ,en unitats de quadratí,
    del text seleccionat.

en: Select the class containing the named glyph
ca_ES: Selecciona la clase que inclogui el glif anomenat

en: Selected BG Color
ca_ES: Color de fons seleccionat

en: Selected CP Color
ca_ES: Color de la nansa seleccionada

en: Selected FG Color
ca_ES: Color de dibuix seleccionat

en: Selected Glyphs
ca_ES: Els glifs seleccionats

en: Selected Point Color
ca_ES: Color del node seleccionat

en: Selected Point Width
ca_ES: Gruix del node seleccionat

en: Self-referential character
ca_ES: Caràcter autoreferenciat

en: Self-referential glyph
ca_ES: Glif autoreferenciat

en: Semi-Condensed (87.5%)
ca_ES: Semiestreta (87,5%)

en: Semi-Expanded (112.5%)
ca_ES: Semiampla (112,5%)

en: Separation
ca_ES: Separació

en: Separation marks only meaningful in contextual chaining lookups, starting at: %.20s...
ca_ES: Les marques de separació només tenen sentint en consultes d'encadenaments contextuals. A partir de: %.20s...

en: Serbian
ca_ES: Serbi

en: Serbian (Cyrillic)
ca_ES: Serbi (Ciríl·lic)

en: Serbian (Latin)
ca_ES: Serbi (Llatí)

en: SerifSlopeError
ca_ES: Error amb les gràcies

en: Set Bearings To:
ca_ES: Estableix els marges:

en: Set Both Bearings...
ca_ES: Estableix _ambdós marges...

en: Set Both Side Bearings...
ca_ES: Estableix els dos marges...

en: Set E_xtremum Bound...
ca_ES: Limitador de node extrem...

en: Set Extents
ca_ES: Estableix les extensions

en: Set From N_ame
ca_ES: Estableix pel _nom

en: Set From Selection
ca_ES: Estableix a partir de la selecció

en: Set From Val_ue
ca_ES: Estableix pel _valor

en: Set LBearing To:
ca_ES: Estableix el marge esquerre:

en: Set LBearing...
ca_ES: Estableix el marge esquerre...

en: Set Name
ca_ES: Indiqueu un nom

en: Set RBearing To:
ca_ES: Estableix el marge dret:

en: Set RBearing...
ca_ES: Estableix el marge dret...

en: Set Vert. Advance To:
ca_ES: Estableix el marge vertical

en: Set Vertical Advance...
ca_ES: Estableix el marge vertical...

en: Set Vertical Width...
ca_ES: Estableix amplada vertical...

en: Set Width To:
ca_ES: Estableix l'amplada:

en: Set Width...
ca_ES: Estableix l'amplada...

en: Set _Color
ca_ES: Estableix el color

en: Set _LBearing...
ca_ES: Estableix el marge _esquerre...

en: Set _RBearing...
ca_ES: Estableix el marge _dret...

en: Set _Vertical Advance...
ca_ES: Estableix l'avanç _vertical...

en: Set _Vertical Width...
ca_ES: Estableix l'amplada _vertical...

en: Set _Width...
ca_ES: Estableix l'_amplada...

en: Set as Default
ca_ES: Estableix com a predeterminat

en: Set the selection of the font view to all glyphs in the script.
ca_ES: Estableix la selecció de la finestra principal
    amb tots els glifs de l'alfabet.

en: Set the selection of the font view to any lower case glyphs in the script.
ca_ES: Estableix la selecció de la finestra principal
    amb tots els glifs de caixa baixa.

en: Set the selection of the font view to any upper case glyphs in the script.
ca_ES: Estableix la selecció de la finestra principal
    amb tot els glifs de caixa alta.

en: Set the selection of the font view to the glyphs
    found by this search
ca_ES: Estableix la selecció de la finestra principal amb els
    glifs resultants de la cerca

en: Set the selection of the font view to the glyphs
    which match
ca_ES: Estableix la selecció de la finestra principal
    amb els glifs coincidents.

en: Set this glyph list from a selection.
ca_ES: Estableix la llista de glifs a partir de la selecció actual.

en: Set/Clear Pixels
ca_ES: Posa o treu píxels

en: Set/Clear Pixels
    (Eyedropper with alt)
ca_ES: Posa o treu píxels
    (comptagotes + Alt)

en: Setting
ca_ES: Paràmetres

en: Setting Id:
ca_ES: Identificador de paràmetre:

en: Settings
ca_ES: Paràmetres

en: Shades
ca_ES: Grisos

en: Shadow
ca_ES: Ombreja

en: Shadow Length:
ca_ES: Longitud de l'ombra:

en: Shadowing glyphs
ca_ES: S'estan fent les ombres

en: Shape Type
ca_ES: Tipus de forma

en: Shaped Fill
ca_ES: Emplenament amb formes

en: Shapes
ca_ES: Formes

en: Shavian
ca_ES: Shavià

en: Sho_w
ca_ES: _Mostra

en: Shorthand Format Controls
ca_ES: Controls de format taquigràfics

en: Show
ca_ES: Mostra

en: Show ATT
ca_ES: Taules ATT

en: Show H. Metrics
ca_ES: Mostra la mètrica horitzontal

en: Show Hidden Files
ca_ES: Mostra els fitxers ocults

en: Show Kerning
ca_ES: Mostra l'interlletratge

en: Show V. Metrics
ca_ES: Mostra la mètrica vertical

en: Show _Dependent
ca_ES: Mostra les dependències

en: Show _Grid Fit (Live Update)...
ca_ES: Ajusta a la retícula en temps real...

en: Show _Grid Fit...
ca_ES: Mostra l'ajust a la _retícula...

en: Show _V. Metrics...
ca_ES: Mètrica _vertical...

en: Show splash screen on start-up
ca_ES: Mostra la pantalla de presentació
    en engegar el FontForge.

en: Shrink Lookups Off
ca_ES: Consultes d'escurçament inactives

en: Shrink Lookups On
ca_ES: Consultes d'escurçament actives

en: Shrink Max Lookups
ca_ES: Consultes d'escurçament màxim

en: Shrink:
ca_ES: Encongiment:

en: Simplified Chinese
ca_ES: Xinès simplificat

en: Simplified Forms
ca_ES: Formes simplificades

en: Simplify
ca_ES: Simplifica

en: Simplify More...
ca_ES: Simplifica més...

en: Simplify Stroke (SVG/PS/EPS)
ca_ES: Simplifica el traç (SVG/PS/EPS)

en: Simplifying...
ca_ES: S'esta simplificant...

en: Sindhi India
ca_ES: Sindhi (Índia)

en: Sindhi Pakistan
ca_ES: Sindhi (Pakistan)

en: Single Positioning
ca_ES: Posicionament senzill

en: Single Substitution
ca_ES: Substitució senzilla

en: Single and High-Density Fonts
ca_ES: Font de densitat normal i alta

en: Single and Multi-Density Fonts
ca_ES: Font de densitat senzilla i múltiple

en: Sinhala
ca_ES: Singalès

en: Sinhala Archaic Numbers
ca_ES: Nombres singalesos arcaics

en: Size
ca_ES: Mida

en: Size of Points
ca_ES: Mida dels punts

en: Size:
ca_ES: Mida/Cos:

en: Size|Points
ca_ES: Punts

en: Ske_w
ca_ES: Esbiaixa

en: Skew
ca_ES: Esbiaixa

en: Skew Angle
ca_ES: Biaix

en: Skew Ratio
ca_ES: Biaix

en: Skew by Ruler...
ca_ES: Esbiaixa un valor mesurat...

en: Skew the selection
ca_ES: Esbiaixa la selecció

en: Skew...
ca_ES: Esbiaixa...

en: Skew:
ca_ES: Esbiaixa

en: Skip
ca_ES: Omet

en: Slant:
ca_ES: Inclinació:

en: Slashed Zero
ca_ES: Zero barrat

en: Slovak
ca_ES: Eslovac

en: Slovenian
ca_ES: Eslovè

en: Small Caps
ca_ES: Només versaletes

en: Small Form Variants
ca_ES: Variants de formes petites

en: Small Kana Extension
ca_ES: Extensió kana petit

en: Snap Outlines to Pi_xel Grid
ca_ES: Ajusta els contorns a la retícula

en: SnapDistance
ca_ES: Distància d'imant

en: SnapToInt
ca_ES: Edita amb enters

en: So if you type "A" here the first selected glyph would be named "A.suffix".
    The second "B.suffix", and so on.
ca_ES: Si aquí poseu «A», el primer glif seleccionat s'anomenarà «A.sufix».
    El segon «B.sufix», i així.

en: Sogdian
ca_ES: Sogdià

en: Some versions of Windows will refuse to install postscript fonts if the familyname is longer than 31 characters. Do you want to continue anyway?
ca_ES: Algunes versions del Windows no admetran la instal·lació de tipus PostScript si el nom de la família té més de 31 caràcters. Voleu continuar malgrat tot?

en: Some versions of Windows will refuse to install postscript fonts if the fontname is longer than 31 characters. Do you want to continue anyway?
ca_ES: Algunes versions del Windows no admetran la instal·lació de tipus PostScript si el nom de la font té més de 31 caràcters. Voleu continuar malgrat tot?

en: Sorbian
ca_ES: Sòrab

en: Sort By:
ca_ES: Ordena per:

en: SortingScheme|Default
ca_ES: Predeterminat

en: Sorts the lookups in a default ordering based on feature tags
ca_ES: Ordena les consultes de manera predeterminada,
    en funció de les etiquetes de singularitat.

en: Source Glyph Names
ca_ES: Noms dels glifs inicials

en: Space Regions
ca_ES: Distribueix les zones

en: Space _Regions...
ca_ES: Distribuexix les zones...

en: Space:
ca_ES: Espaiat:

en: SpaceAfterScript:
ca_ES: EspaiDespresIndex:

en: Spacing Modifier Letters
ca_ES: Lletres que modifiquen l'espaiat

en: Spanish
ca_ES: Espanyol

en: Spanish (Argentina)
ca_ES: Espanyol (Argentina)

en: Spanish (Bolivia)
ca_ES: Espanyol (Bolívia)

en: Spanish (Chile)
ca_ES: Espanyol (Xile)

en: Spanish (Colombia)
ca_ES: Espanyol (Colòmbia)

en: Spanish (Costa Rica)
ca_ES: Espanyol (Costa Rica)

en: Spanish (Dominican Republic)
ca_ES: Espanyol (República Dominicana)

en: Spanish (Ecuador)
ca_ES: Espanyol (Equador)

en: Spanish (El Salvador)
ca_ES: Espanyol (El Salvador)

en: Spanish (Guatemala)
ca_ES: Espanyol (Guatemala)

en: Spanish (Honduras)
ca_ES: Espanyol (Hondures)

en: Spanish (Latin America)
ca_ES: Espanyol (Amèrica Llatina)

en: Spanish (Modern)
ca_ES: Espanyol (modern)

en: Spanish (Nicaragua)
ca_ES: Espanyol (Nicaragua)

en: Spanish (Panama)
ca_ES: Espanyol (Panamà)

en: Spanish (Paraguay)
ca_ES: Espanyol (Paraguai)

en: Spanish (Peru)
ca_ES: Espanyol (Perú)

en: Spanish (Puerto Rico)
ca_ES: Espanyol (Puerto Rico)

en: Spanish (Traditional)
ca_ES: Espanyol (tradicional)

en: Spanish (United States)
ca_ES: Espanyol (EUA)

en: Spanish (Uruguay)
ca_ES: Espanyol (Uruguai)

en: Spanish (Venezuela)
ca_ES: Espanyol (Veneçuela)

en: Spanish Mexico
ca_ES: Espanyol (Mèxic)

en: Specials
ca_ES: Especials

en: Specifies file format used to pass the font to freetype
      pfb -- is the standard postscript type1
      ttf -- is truetype
      otf -- is opentype
      nohints -- freetype rasterizes without hints
      bitmap -- not passed to freetype for rendering
        bitmap fonts must already be generated
      FontForge -- uses FontForge's own rasterizer, not
        freetype's. Only as last resort
ca_ES: Indiqueu el format del fitxer d'entrada al FreeType:
      pfb -- PostScript tipus 1 estàndard.
      ttf -- TrueType.
      otf -- OpenType.
      sense hints -- el FreeType no interpreta els hints.
      bitmap -- no s'utilitza el FreeType (cal haver generat
        els mapes de bits prèviament.
      FontForge -- en lloc del FreeType, s'utilitza l'interpret
        intern del FontForge. Useu-lo només com a darrer recurs.

en: Specifies screen dots per inch
ca_ES: Indiqueu la resolució de la pantalla, en punts per polzada.

en: Spiro Point Info
ca_ES: Informació del punt Spiro

en: Spiros did not converge
ca_ES: Les corbes Spiro no convergeixen

en: SplashScreen
ca_ES: Pantalla de presentació

en: Spline mismatch in glyph “%s”
ca_ES: Discordança de corba al glif «%s»

en: Square
ca_ES: Quadrada

en: Square Cove
ca_ES: Còncaves quadrades

en: St_yle
ca_ES: E_stil

en: St_yles
ca_ES: Estils

en: Stack
ca_ES: Pila

en: Stack (TrueType)
ca_ES: Pila (TrueType)

en: StackBottomDisplayStyleShiftDown:
ca_ES: AbaixamentBasePilaModeDisplay:

en: StackBottomShiftDown:
ca_ES: AbaixamentBasePila:

en: StackGapMin:
ca_ES: BlancMinPila:

en: StackTopDisplayStyleShiftUp:
ca_ES: ElevacioDaltPilaModeDisplay:

en: StackTopShiftUp:
ca_ES: ElevacioDaltPila:

en: Standard
ca_ES: Estàndard

en: Standard Ligatures
ca_ES: Lligadures estàndard

en: Standard shift down applied to the bottom
    element of a stack in display style.
    Positive values indicate downward motion.
ca_ES: Abaixament estàndard de l'element basal d'una pila en mode <i>display</i>.
    Positiu en sentit descendent.

en: Standard shift down applied to the bottom element of a stack.
    Positive values indicate downward motion.
ca_ES: Abaixament estàndard de l'element basal d'una pila.
    Positiu en sentit descendent.

en: Standard shift of superscript relative
    to base in cramped mode.
ca_ES: Elevació estàndard, relativa a la base, dels superíndexs en mode reduït.

en: Standard shift up applied to superscript elements.
ca_ES: Elevació estàndard dels superíndexs.

en: Standard shift up applied to the top element of
    a stack in display style.
ca_ES: Elevació estàndard del l'element superior d'una pila en mode <i>display</i>.

en: Standard shift up applied to the top element of a stack.
ca_ES: Elevació estàndard del l'element superior d'una pila.

en: StandardSlopeError
ca_ES: Error màxim del pendent

en: Star
ca_ES: Estrella

en: Start contours at e_xtrema
ca_ES: Inicia els contorns als nodes extrems

en: State Machine
ca_ES: Màquina d'estats

en: Step into
ca_ES: Passa a

en: Step over (Next)
ca_ES: Passa al següent

en: StopAtJoin
ca_ES: Atura després d'una unió

en: Storage
ca_ES: Emmagatzematge

en: Storage (TrueType)
ca_ES: Emmagatzematge (TrueType)

en: Store ligature data in AFM files
ca_ES: Desa les dades de les lligadures en fitxers AFM

en: Store this filename in preferences
ca_ES: Desa el nom d'aquest fitxer a les preferències

en: Straight Arms/Double Serif
ca_ES: Braços rectes / Gràcies dobles

en: Straight Arms/Horizontal
ca_ES: Braços rectes / Horitzontal

en: Straight Arms/Single Serif
ca_ES: Braços rectes / Gràcies simples

en: Straight Arms/Vertical
ca_ES: Braços rectes / Vertical

en: Straight Arms/Wedge
ca_ES: Braços rectes / Falca

en: Stretch:
ca_ES: Ampliació:

en: Stretching Glyph Decomposition
ca_ES: Descomposició de glifs estirats

en: Strike %d@%d
ca_ES: Pòlissa %d@%d

en: Strike %d@%d missing from %s
ca_ES: La pòlissa %d@%d no s'ha trobat a %s

en: Strike Information for %.90s
ca_ES: Informació de la pòlissa %.90s

en: Strikeout
ca_ES: Ratllat

en: Strikes in %s but not in %s
ca_ES: Pòlisses a %s però no a %s

en: String
ca_ES: Cadena

en: String ID
ca_ES: Identificador de cadena

en: Stroke
ca_ES: Traç

en: Stroke _Variation
ca_ES: Modulació del traç

en: Stroke _Width:
ca_ES: _Gruix del traç:

en: Style Name:
ca_ES: Nom de l'estil:

en: Style Set 1
ca_ES: Joc d'estil 1

en: Style Set 10
ca_ES: Joc d'estil 10

en: Style Set 11
ca_ES: Joc d'estil 11

en: Style Set 12
ca_ES: Joc d'estil 12

en: Style Set 13
ca_ES: Joc d'estil 13

en: Style Set 14
ca_ES: Joc d'estil 14

en: Style Set 15
ca_ES: Joc d'estil 15

en: Style Set 16
ca_ES: Joc d'estil 16

en: Style Set 17
ca_ES: Joc d'estil 17

en: Style Set 18
ca_ES: Joc d'estil 18

en: Style Set 19
ca_ES: Joc d'estil 19

en: Style Set 2
ca_ES: Joc d'estil 2

en: Style Set 20
ca_ES: Joc d'estil 20

en: Style Set 3
ca_ES: Joc d'estil 3

en: Style Set 4
ca_ES: Joc d'estil 4

en: Style Set 5
ca_ES: Joc d'estil 5

en: Style Set 6
ca_ES: Joc d'estil 6

en: Style Set 7
ca_ES: Joc d'estil 7

en: Style Set 8
ca_ES: Joc d'estil 8

en: Style Set 9
ca_ES: Joc d'estil 9

en: Style _ID:
ca_ES: _Identificador d'estil:

en: StyleSet Names
ca_ES: Noms dels jocs d'estil

en: Styles (SubFamily)
ca_ES: Estils (subfamília)

en: Stylistic Alternatives
ca_ES: Alternatives estilístiques

en: Sub/Super
ca_ES: Subíndexs i lletres volades

en: Sub/Superscript
ca_ES: Lletres volades/Subíndexs

en: SubFonts|_All
ca_ES: Tots

en: SubFonts|_None
ca_ES: Cap

en: SubSuperscriptGapMin:
ca_ES: EspaiBlancMinSubSuper:

en: Subscript
ca_ES: Subíndexs

en: SubscriptBaselineDropMin:
ca_ES: MinAbaixLinBaseSubindexs:

en: SubscriptShiftDown:
ca_ES: AbaixamentSubindexs:

en: SubscriptSuperUse|Default
ca_ES: Predeterminat

en: SubscriptTopMax:
ca_ES: DaltMaxSubindexs:

en: Subscripts and Superscripts
ca_ES: Índexs i subíndexs

en: Substitution generates itself
ca_ES: El glif se substitueix a si mateix

en: Substitutions
ca_ES: Substitucions

en: Subtable
ca_ES: Subtaula

en: Subtable %.60s in glyph %.60s
ca_ES: Subtaula %.60s del glif %.60s

en: Sundanese
ca_ES: Sudanès

en: Sundanese (roman)
ca_ES: Sudanès (llatí)

en: Sundanese Supplement
ca_ES: Suplement sudanès

en: Super Condensed
ca_ES: Súperestreta

en: Super Extended
ca_ES: Superampla

en: Super Wide
ca_ES: Súperample

en: Super and Sub scripts
ca_ES: Índexs i subíndexs

en: Superscript
ca_ES: Lletres volades

en: SuperscriptBaselineDropMax:
ca_ES: MaxAbaixPeuSuperindexs:

en: SuperscriptBottomMaxWithSubscript:
ca_ES: MaxAltPeuSuperindexsAmbSubs:

en: SuperscriptBottomMin:
ca_ES: AltMinPeuSuperindexs:

en: SuperscriptShiftUp:
ca_ES: ElevacioSuperindexs:

en: SuperscriptShiftUpCramped:
ca_ES: ElevacioSuperindexsReduits:

en: Superscripts and Subscripts
ca_ES: Superíndexs i subíndexs

en: Supplemental Arrows-A
ca_ES: Fletxes suplementàries A

en: Supplemental Arrows-B
ca_ES: Fletxes suplementàries B

en: Supplemental Arrows-C
ca_ES: Fletxes suplementàries C

en: Supplemental Mathematical Operators
ca_ES: Operadors matemàtics suplementaris

en: Supplemental Punctuation
ca_ES: Puntuació, joc suplementari

en: Supplemental Symbols and Pictographs
ca_ES: Símbols i pictogrames suplementaris

en: Supplementary Ideographic Plane
ca_ES: Pla ideogràfic suplementari

en: Supplementary Multilingual Plane
ca_ES: Pla multilingüe suplementari

en: Supplementary Private Use Area-A
ca_ES: Àrea A d'ús privat suplementària

en: Supplementary Private Use Area-B
ca_ES: Àrea B d'us privat suplementària

en: Supplementary Special-purpose Plane
ca_ES: Pla de finalitats especials suplementari

en: Sutton SignWriting
ca_ES: Llenguatge de signes de Sutton

en: Sutu
ca_ES: Sotho

en: Swahili
ca_ES: Suahili

en: Swahili (Kenyan)
ca_ES: Suahili (Kenya)

en: Swash
ca_ES: Floritura

en: Swash Variance
ca_ES: Diverses floritures

en: Swedish
ca_ES: Suec

en: Swedish (Finland)
ca_ES: Suec (Finlàndia)

en: Swedish (Sweden)
ca_ES: Suec (Suècia)

en: Symbol
ca_ES: Símbols

en: Symbol Charset
ca_ES: Joc de caràcters simbòlics

en: Symbols
ca_ES: Símbols

en: Symbols and Pictographs Extended-A
ca_ES: Símbols i pictogrames estesos A

en: Symbols for Legacy Computing
ca_ES: Símbols informàtics antics

en: Symmetric-Smoothing
ca_ES: Suavitzat simètric

en: Synchronize
ca_ES: Sincronització

en: Syriac
ca_ES: Siríac

en: Syriac Supplement
ca_ES: Suplement sirià

en: TT
ca_ES: TrueType

en: TT Instrs
ca_ES: Instruccions TrueType

en: TTF Names
ca_ES: Noms TrueType/OpenType

en: TTFFoundry
ca_ES: Foneria TTF

en: T_reatment
ca_ES: Tractament

en: Table '%c%c%c%c' extends beyond end of file and must be ignored.
ca_ES: La taula «%c%c%c%c» s'ha d'ignorar perquè sobrepassa el final de fitxer.

en: Table '%c%c%c%c' extends beyond end of file.
ca_ES: La taula «%c%c%c%c» conté dades més enllà dle final del fitxer.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad checksum.
ca_ES: La suma de verificació de la taula «%c%c%c%c» és incorrecta.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 32 or 6 but is %d.
ca_ES: La longitud de la taula «%c%c%c%c» és incorrecta, és %d i hauria de ser 32 o 6.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 36 but is %d.
ca_ES: La longitud de la taula «%c%c%c%c» és incorrecta, és %d i hauria de ser 36.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 54 but is %d.
ca_ES: La longitud de la taula «%c%c%c%c» és incorrecta, és %d i hauria de ser 54.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 78, 86 or 96 but is %d.
ca_ES: La longitud de la taula «%c%c%c%c» és incorrecta, és %d i hauria de ser 78, 86 o 96.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be even.
ca_ES: La longitud de la taula «%c%c%c%c» és incorrecta, ha de ser un valor parell.

en: Table tags should be in alphabetic order in the font header
     but '%c%c%c%c', appears after '%c%c%c%c'.
ca_ES: Les etiquetes de les taules han d'estar en ordre alfabètic a la capçalera de la font,
    però, «%c%c%c%c» està després de «%c%c%c%c».

en: Tables '%c%c%c%c' and '%c%c%c%c' overlap
ca_ES: Les taules «%c%c%c%c» i «%c%c%c%c» se superposen

en: Tabular Numbers
ca_ES: Nombres tabulars

en: Tag must be 4 characters long
ca_ES: L'etiqueta ha de tenir 4 caràcters

en: Tag too long
ca_ES: L'etiqueta és massa llarga

en: Tagalog
ca_ES: Tagal

en: Tags
ca_ES: Etiquetes

en: Tahitian
ca_ES: Tahitià

en: Tai Xuan Jing Symbols
ca_ES: Símbols Tai Xuan Jing

en: Tajik
ca_ES: Tadjik

en: Tamazight (Arabic)
ca_ES: Berber (àrab)

en: Tamazight (Latin)
ca_ES: Berber (llatí)

en: Tamil
ca_ES: Tàmil

en: Tamil Supplement
ca_ES: Suplement tàmil

en: Tangut Components
ca_ES: Components tangut

en: Tangut Supplement
ca_ES: Suplement tangut

en: Tatar
ca_ES: Tatarstan

en: Tatar (Tatarstan)
ca_ES: Tàtar (Tatarstan)

en: TeX Table
ca_ES: Taula del TeX

en: TeX table
ca_ES: taula del TeX

en: Terminal Forms
ca_ES: Formes terminals

en: Terminal Forms #2
ca_ES: Segones formes terminals

en: Terminal Forms #3
ca_ES: Terceres formes terminals

en: Tertiary Ideographic Plane
ca_ES: Pla ideogràfic terciari

en: Text Field
ca_ES: Camp de text

en: Text Labels
ca_ES: Etiquetes de text

en: Text Width:    0
ca_ES: Amplada del text:    0

en: Text and Background
ca_ES: Text i fons

en: Text color for popup windows
ca_ES: Color del text a les finestres emergents

en: Text color for progress windows
ca_ES: Color del text a les finestres de progrés

en: Thai
ca_ES: Tai

en: The %1$s in the search dialog contains a reference to %2$.20hs which does not exist in the new font.
    Should I remove the reference?
ca_ES: Al diàleg de cerca, %1$s conté una referència a %2$.20hs
    que no existeix en el nou tipus.
    Voleu eliminar la referència?

en: The %s differs. In %s it is (
ca_ES: Hi ha diferències a %s. A %s és (

en: The %s is missing in %s. Whilst in %s it is (
ca_ES: No s'ha trobat %s a %s. A %s és (

en: The 'OS/2' table has changed slightly over the years.
    Generally fields have been added, but occasionally their
    meanings have been redefined.
ca_ES: La taula OS/2 s'ha anat modificant lleugerament amb el anys.
    En general, només ha estat per afegir camps, però, de vegades,
    també ha estat per modificar-ne el significat d'algun d'ells.

en: The 'gasp' (Grid Fit) table must end with a pixel entry of 65535
ca_ES: La taula «gasp» (ajust a la retícula) ha d'acabar-se amb una entrada de píxel de 65535

en: The 'gasp' table gives you control over when grid-fitting and
    anti-aliased rasterizing are done.
    The table consists of an (ordered) list of pixel sizes each with
    a set of flags. Those flags apply to all pixel sizes bigger than
    the previous table entry but less than or equal to the current.
    The list must be terminated with a pixel size of 65535.
    Version 1 of the table contains two additional flags that
    apply to MS's ClearType rasterizer.
    
    The 'gasp' table only applies to truetype fonts.
ca_ES: La taula «gasp» permet controlar la manera com es fa l'ajust a la retícula i l'antialiàsing.
    La taula conté una llista ordenada de mides de píxels cadascuna amb un conjunt de senyaladors.
    Aquests senyaladors afecten totes les mides de píxel més grans que l'anterior entrada de la taula però no les menors o iguals a l'entrada en curs. La llista ha d'acabar amb una mida de píxel de 65635. La versió 1 de la taula conté dos senyaladors addicionals que s'utilitzen al renderitzador ClearType de MS.
    
    La taula «gasp» només afecta els tipus TrueType.

en: The 'kern' table supports at most 10920 kern pairs in a subtable
ca_ES: La taula «kern» permet 10.920 parells a cada subtaula com a màxim

en: The AFM file contains metrics information that many word-processors will read when using a PostScript® font.
ca_ES: El fitxer AFM (Adobe Font Metrics) conté informació mètrica
    que els pocessadors de text poden usar quan fan servir un tipus
    de lletra PostScript.

en: The AFM format allows some information about composites
    (roughly the same as mark to base anchor classes) to be
    included. However it tends to make AFM files huge as it
    is not stored in an efficient manner.
ca_ES: El fitxer AFM pot incloure informació sobre els tipus compostos
    (a grans trets, el mateix que les classes d'àncores de marca i
    de base). Amb tot, la manera en què el fitxer AFM incorpora
    aquesta informació no és gaire eficient i sol passar que s'obté
    un fitxer enorme.

en: The Edit->Join command will join points which are this close together
    A value of 0 means they must be coincident
ca_ES: Distància màxima de separació entre dos nodes per a que l'ordre
    «Edita» > «Uneix» els uneixi. Si s'indica un valor de zero,
    aleshores caldrà que els nodes siguin coincidents.

en: The FONTLOG allows you to keep a log of changes made to your font.
ca_ES: El FontLog us permet diposar d'un registre
    dels canvis fets a les lletres tipogràfiques.

en: The FONTLOG contains some description of the 
     font project, a detailed changelog, and a list of contributors
ca_ES: El FontLog conté una breu descripció del projecte
    de font, un registre de canvis detallat
    i una llista de les col·laboracions.

en: The FONTLOG is a text file containing relevant information
    about the font including such things as its changelog.
    (A general template is available in the OFL FAQ on http://scripts.sil.org/OFL-FAQ_web)
    Usage within an open font project is highly recommended but not required.
    If your font already contains a fontlog table (see the Element->Font Info)
    and you check this box, then the internal fontlog information will be
    appended to the file "FONTLOG.txt" in the same directory
    as the font itself.
ca_ES: El FontLog és un fitxer de text amb informació rellevant sobre la font que inclou dades com ara el registre de canvis, per exemple (trobareu una plantilla genèrica a les PMF de l'OFL, a l'enllaç http://scripts.sil.org/OFL-FAQ_web)
    Tot i que no és obligatori, és molt recomanable afegir un FontLog als projectes de lletres tipogràfiques lliures. Si la font ja inclou una taula fontlog (vegeu «Element» > «Informació de la font») i activeu aquesta casella de verificació, la informació interna de la taula s'afegirà al fitxer «FONTLOG.txt» que es crearà a la mateixa carpeta que la font generat.

en: The Italic correction field is used by both TeX and the MS 'MATH'
    table. It is used when joining slanted text (italic) to upright.
    It is the amount of extra white space needed so the slanted text
    will not run into the upright text.
ca_ES: El camp de correcció d'itàliques s'utilitza tant al TeX com a la taula MS «MATH». Es fa servir quan s'ajunta text inclinat (cursives o itàliques) amb text sense inclinar. Especifica la quantitat d'espai blanc que cal afegir seguit del text inclinat per tal que no trepitgi el text dret.

en: The OpenType Style Set features ('ss01'-'ss20') may
    be assigned human readable names here.
ca_ES: Podeu assignar noms concrets i al vostre gust als jocs d'estil
    de l'OpenType («ss01» a «ss20»).

en: The PFM file contains information Windows needs to install a PostScript® font.
ca_ES: El fitxer PFM (Printer Font Metric) conté informació
    que el Windows necessita per instal·lar una font
    PostScript.

en: The PfaEdit table is an extension to the TrueType format
    and contains various data used by FontForge
    (It should be called the FontForge table,
    but isn't for historical reasons)
ca_ES: La taula del PfaEdit és un afegit al format TrueType que permet
    desar diverses dades que utilitza el Font Forge.
    (Es podria dir taula del FontForge però s'ha conservat el nom
    antic per raons històriques ja que el FontForge abans es deia
    PfaEdit).

en: The PostScript font name "%.63s" is invalid.
    It should be printable ASCII,
    must not contain (){}[]<>%%/ or space
    and must be shorter than 63 characters
ca_ES: El nom de pòlissa PostScript «%.63s» és incorrecte.
    Només pot tenir caràcters ASCII, sense incloure (){}[]<>%%/
    ni espais i com a molt pot tenir 62 caràcters.

en: The TeX table is an extension to the TrueType format
    and the various data you would expect to find in
    a tfm file (that isn't already stored elsewhere
    in the ttf file)
ca_ES: La taula del TeX és un afegit al format TrueType
    i permet desar diverses dades que haurien de ser
    presents al fitxer TFM però que no tenen cabuda al
    fitxer TrueType.

en: The X coordinate of the anchor point in this glyph
ca_ES: Coordenada X del punt d'ancoratge d'aquest glif

en: The Y coordinate of the anchor point in this glyph
ca_ES: Coordenada Y del punt d'ancoratge d'aquest glif

en: The amount of space between words when using this font
ca_ES: Espai entre paraules

en: The amount the space between words may shrink when using this font
ca_ES: Encongiment màxim de l'espai entre paraules

en: The box around the up/down arrows of a numeric field (spinner)
ca_ES: Capsa al voltant de les fletxes amunt/avall d'un camp numèric (selector rotatiu)

en: The character, %d, was not read properly (or pk file is in bad format)
     At %ld should be %d, off by %ld
ca_ES: El caràcter %d no s'ha pogut llegir correctament (o el fitxer pk té un format incorrecte)
     A %ld hauria de ser %d, fora de %ld

en: The color of a selected point
ca_ES: Color del node seleccionat

en: The color of an on-curve point
ca_ES: Color d'un node de corba

en: The color of grid-fit (and other) raster blocks
ca_ES: Color de la retícula d'ajust i altres àrees de mapa de bits

en: The color of grid-fit outlines
ca_ES: Color del contorn de la retícula d'ajust

en: The color of the line marking the grid-fit advance width
ca_ES: Color de la línia que indica l'amplada de la retícula d'ajust

en: The color of the line(s) marking ligature carets
ca_ES: El color de les línies que indiquen els separadors de lligadura

en: The color of the point which is the start of a contour
ca_ES: Color del node inicial d'un traç

en: The color of the small bitmap view
ca_ES: Color de la vista de mapa de bits petita

en: The color used to draw a selected control point of an on-curve point
ca_ES: Color usat per ressaltar la nansa seleccionada d'un node de corba

en: The color used to draw markers for splines which are almost, but not quite horizontal or vertical at their end-points
ca_ES: Color usat per ressaltar els segments que són gairebé, però no del tot, horitzontals o verticals

en: The color used to draw points at extrema (if that mode is active)
ca_ES: Color usat per ressaltar els nodes extrems (si el mode és actiu)

en: The color used to draw points of inflection (if that mode is active)
ca_ES: Color usat per ressaltar els punts d'inflexió (si el mode és actiu)

en: The color used to draw the "next" control point of an on-curve point
ca_ES: Color usat per ressaltar la nansa de sortida d'un node de corba

en: The color used to draw the "previous" control point of an on-curve point
ca_ES: Color usat per ressaltar la nansa d'entrada d'un node de corba

en: The context/chaining subtable %s in %s fails to match %s in %s
ca_ES: La subtaula d'encadenament contextual %s a %s no es correspon amb %s a %s

en: The convention is that PostScript fonts should have an Em-Size of 1000. But this font has a size of %d. This is not an error, but you might consider altering the Em-Size with the Element->Font Info->General dialog.
    Do you wish to continue to generate your font in spite of this?
ca_ES: Convencionalment, a les lletres tipogràfiques PostScript la mida del quadratí és 1000. La d'aquesta lletra és %d. Tot i que això no sigui estrictament un error, si voleu, podeu canviar-ho usant el menú «Element», opció «Informació de la font...», pestanya «General».
    Voleu continuar amb la generació de la font sense canviar aquest valor?

en: The convention is that TrueType fonts should have an Em-Size which is a power of 2. But this font has a size of %d. This is not an error, but you might consider altering the Em-Size with the Element->Font Info->General dialog.
    Do you wish to continue to generate your font in spite of this?
ca_ES: Convencionalment, a les lletres tipogràfiques TrueType la mida del quadratí és una potència de 2. La d'aquesta lletra és %d. Tot i que això no sigui estrictament un error, si voleu, podeu canviar-ho usant el menú «Element», opció «Informació de la font...», pestanya «General».
    Voleu continuar amb la generació de la font sense canviar aquest valor?

en: The coordinates of all points and control points in truetype
    must be integers (if they are not integers then FontForge will
    round them when it outputs them, potentially causing havoc).
    Even in PostScript fonts it is generally a good idea to use
    integral values.
ca_ES: En TrueType, les coordenades dels nodes i de les nanses
    han de tenir valors enters. El FontForge arrodonirà els
    valors que no compleixin aquesta restricció i la sortida
    pot ser que no sigui del tot satisfactòria. En general, és
    preferible usar sempre valors enters, fins i tot en tipus
    PostScript on, en principi, no són obligatoris.

en: The current encoding contains glyphs which I cannot map to CIDs.
    Should I delete them or add them to the end (where they may conflict with future ros definitions)?
ca_ES: A la codificació actual hi ha glifs que no es poden assignar a posicions CID.
    Voleu suprimir-los o enviar-los al final de tot (on podrien causar problemes amb possibles definicions futures)?

en: The default size of the Em-Square in a newly created font.
ca_ES: Mida predeterminada del quadratí dels fitxers nous

en: The feature '%c%c%c%c' is named twice in language %s
    %.80s
    %.80s
ca_ES: El nom de singularitat «%c%c%c%c»
    de l'idioma %s està repetit.
    %.80s
    %.80s

en: The following options influence how files are imported.
    Most are specific to one or more formats.
ca_ES: Les opcions següents afecten la manera d'importar els fitxers.
    Moltes són específiques d’un o més formats.

en: The following options influence how glyphs are exported.
    Most are specific to one or more formats.
ca_ES: Les opcions següents afecten la manera d'exportar els glifs.
    Moltes són específiques d’un o més formats.

en: The following table(s) in the font have been ignored by FontForge
ca_ES: S'han ignorat les següents taules presents a la font

en: The font comment can contain whatever you feel it should
ca_ES: El comentari de la font pot contenir
    qualsevol cosa que cregueu convenient

en: The font database already contains a bitmap
    font with this pixelsize (%d)
    Do you want to overwrite it?
ca_ES: La base de dades de la font ja té una font de mapa de bits amb aquest cos (%d).
    Voleu sobreescriure’l?

en: The font does not contain a glyph named %s.
ca_ES: La font no inclou cap glif anomenat %s.

en: The generated font won't work with ATM
ca_ES: La font no funcionara amb l'ATM

en: The glyph at CID %d is mapped to more than %d encodings. Only the first %d are handled.
ca_ES: El glif amb CID %d està mapat a més de %d codificacions. Només es considera la primera %d.

en: The glyph is rasterized at the size above, but it
    may be difficult to see the alignment errors
    that can happen at small pixelsizes. This allows
    you to expand each pixel to show potential problems
    better.
ca_ES: La mida de la trama del glif és la que s'indica a dalt,
    però a mides de píxel petites és difícil detectar els
    errors d'alineació. Això us permet expandir cada píxel
    per fer més evidents els defectes que hi pugui
    haver.

en: The glyph named %.30s is mapped to U+%04X.
    But its name indicates it should be mapped to U+%04X.
ca_ES: El glif anomenat %.30s està assignat a U+%04X, però, el seu nom indica que hauria d'estar assignat a U+%04X.

en: The glyph, %.80s, already contains an anchor in this class, %.80s.
ca_ES: El glif %.80s ja conté una àncora en aquesta classe %.80s.

en: The glyph, %.80s, can't be found in the sfd file
ca_ES: No s'ha trobat el glif %.80s al fitxer SFD

en: The glyph, %.80s, is not in the font
ca_ES: El glif %.80s no és present en aquesta font

en: The glyph, %s, contains a %s from %s and one from %s.
    The one from %s will be removed.
ca_ES: El glif %s inclou un %s de %s i un de %s.
    El de %s serà eliminat.

en: The glyph, %s, contains the same %s from %s and from %s.
    The one from %s will be removed.
ca_ES: El glif %s inclou el mateix %s de %s i de %s.
    El de %s serà eliminat.

en: The glyph, %s, contains the same kern pair from %s and from %s.
    The one from %s will be removed.
ca_ES: El glif %s inclou el mateix parell d'interlletratge de %s i de %s.
    El de %s serà eliminat.

en: The height of the lower case letters with flat tops
ca_ES: L'alçària de la «x»

en: The human-readable fontname text (in the Names pane) must be entirely ASCII.
ca_ES: El nom humà de la font a la subfinestra de noms
    només pot contenir caràcters ASCII.

en: The ignore keyword must be followed by either position or substitute on line %d of %s
ca_ES: La paraula clau «ignore» ha d'anar seguida o bé d'una posició o bé d'una substitució, a la línia %d de %s

en: The kerning class subtable %s in %s fails to match %s in %s
ca_ES: La subtaula de classe d'interlletratge %s a %s no es correspon amb %s a %s

en: The kerning values for class 0 ("Everything Else") should always be 0
ca_ES: Els valor de l'interlletratge de la classe 0 (Qualsevol altre) sempre ha de ser 0.

en: The language, '%s', is not in the list of known languages and will be omitted
ca_ES: L'idioma %s no es tindrà en compte, ja que no figura a la llista de llenguatges coneguts.

en: The layers do not match
ca_ES: Les capes no coincideixen

en: The list of current pixel bitmap sizes
ca_ES: Llista dels cossos de mapa de bits actuals

en: The master designs are not positioned in the expected order. FontForge will be unable to suggest a ConvertDesignVector for you. Is this what you want?
ca_ES: Els dissenys mestres no estan col·locats en l'ordre esperat. Així, el FontForge no podrà suggerir-vos una conversió de disseny vectorial. Això és el que voleu?

en: The maximum level to which the (ink) bottom
    of superscript can be pushed to increase the
    gap between superscript and subscript, before
    subscript starts being moved down.
ca_ES: Nivell màxim fins on es pot apujar el peu dels superíndexs per tal d'augmentar l'espai blanc amb els subíndexs, sense haver abaixat els subíndexs.

en: The maximum number of Undoes/Redoes stored in a glyph
ca_ES: Nombre màxim de nivells de desfer/refer desats en un glif

en: The maximum slope difference which still allows to consider two points "parallel".
    Enlarge this to make the autohinter more tolerable to small deviations from straight lines when detecting stem edges.
ca_ES: Valor màxim de diferència de pendents pel qual dos punts encara
    seran considerats «paral·lels».
    Un valor gran fara que el procés de hinting automàtic sigui més
    tolerable a petites desviacions respecte de la línia recta en tractar
    les vores de les astes.

en: The name of glyph %.40s has changed. This is what I use to find the glyph in the file, so I cannot revert this glyph.
    (You will not be warned for subsequent glyphs.)
ca_ES: No s'ha pogut restaurar el glif %.40s ja que el seu nom s'ha modificat i el FontForge no el pot localitzar.
    No rebreu més aquest avís.

en: The name, %.80s, appears twice in this list.
    Each anchor class must have a distinct name.
ca_ES: El nom %.80s surt dues vegades a la llista.
    Les classes d'àncora han de tenir noms únics.

en: The name, %.80s, has already been used to identify an anchor class in a different lookup subtable (%.80s)
ca_ES: El nom %.80s ja s'està fent servir per indentificar una classe d'àncora en una altra subtaula de consulta (%.80s).

en: The names 'alefmaksurainitialarabic' and 'alefmaksuramedialarabic' in the Adobe Glyph List disagree with Unicode.  The use of these glyph names is therefore discouraged.
ca_ES: Els noms «alefmaksurainitialarabic» i «alefmaksuramedialarabic» del llistat de glifs d'Adobe no concorden amb l'Unicode.  Per tant, es desacolsella l'ús d'aquests noms de glifs.

en: The number of em-units by which an arrow key will move a selected point
ca_ES: Desplaçament de la selecció amb les tecles
    de cursor, en unitats de quadratí.

en: The number of seconds between autosaves. If you set this to 0 there will be no autosaves.
ca_ES: Interval de desament automàtic, en segons. Si s'estableix a 0, no es desarà automàticament.

en: The ofm and cfg files contain information Omega needs to process a font.
ca_ES: Els fitxers OFM (Omega Font Metric) i CFG (configuració) contenen informació
    que l'Omega necessita per processar les lletres tipogràfiques.

en: The only valid values for bits/pixel are 1, 2, 4 or 8
ca_ES: Els valors vàlids de bits per píxel són 1, 2, 4 o 8

en: The order of each layer of the font can be controlled
    individually. This might be useful if you wished to
    retain both quadratic and cubic versions of a font.
ca_ES: L'ordre, cúbic o quadràtic, de cada capa s'estableix
    de manera independent. Això us pot ser d'utilitat si,
    per exemple, voleu tenir les dues versions d'una mateixa
    font.

en: The percentage of an em by which an accent is offset from its base glyph in Build Accent
ca_ES: Separació dels accents respecte del seu caràcter base en el
    muntatge de glifs accentuats, en tant per cent de quadratí.

en: The points have been changed. This may mean that the truetype instructions now refer to the wrong points and they may cause unexpected results.
ca_ES: S'han modificat els nodes. És possible que les instruccions TrueType encara facin referència als nodes antics i, per tant, els resultats poden ser inesperats.

en: The range of sizes (in points) to which this face applies.
    Lower bound is exclusive, upper bound is inclusive.
ca_ES: El rang de cossos (en punts) que es poden assignar a la font.
    El límit inferior no s'inclou, el superior sí.

en: The results produced by applying the NormalizeDesignVector and ConvertDesignVector functions were not the results expected. You may need to change these functions
ca_ES: Els resultats d'executar les funcions de normalització i conversió del disseny vectorial no són els que s'esperaven, potser hauríeu de modificar-les.

en: The script tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters
ca_ES: L'etiqueta de l'alfabet, a la línia %d (%s), és massa llarga.
    Hauria de ser de 4 caràcters, com a molt.

en: The script tag on line %d (%s) should be in ASCII.
ca_ES: L'etiqueta de l'alfabet, a la línia %d (%s), hauria de ser ASCII.

en: The search pattern was not found again in the font %.100s
ca_ES: No s'ha trobat més el patró de cerca a la font %.100s

en: The search pattern was not found in the font %.100s
ca_ES: No s'ha trobat el patró de cerca a la font %.100s

en: The selected glyphs have no hints. FontForge will not produce many instructions.
ca_ES: Els glifs seleccionats no tenen indicacions. El FontForge no produirà gaires instruccions.

en: The selected line segment is near the italic angle
ca_ES: El segment seleccionat s'aproxima a l'angle de la cursiva

en: The selected line segment is nearly horizontal
ca_ES: El segment seleccionat és gairebé horitzontal

en: The selected line segment is nearly vertical
ca_ES: El segment seleccionat és gairebé vertical

en: The size (in points) for which this face was designed
ca_ES: El cos (en punts) pel qual s'ha dissenyat la font

en: The size at which the current glyph is rasterized.
    For small pixelsize you may want to use the magnification
    factor below to get a clearer view.
    
    The pulldown list contains the pixelsizes at which there
    are device table corrections.
ca_ES: La mida de la trama del glif actual.
    Per a mides de píxel més petites podeu usar el factor
    d'ampliació, a baix, per veure-ho millor.
    
    La llista desplegable conté les mides de píxel per a les
    quals existeixen taules de correcció de dispositiu.

en: The standard shift down applied to subscript elements.
    Positive for moving downward.
ca_ES: Abaixament estàndard dels subíndexs.
    És positiu en sentit descendent.

en: The text will wrap to a new line after this many em-units
ca_ES: La columna s'establirà a l'ample indicat, en unitats de quadratí.

en: The tfm and enc files contain information TeX needs to install a PostScript® font.
ca_ES: Els fitxer TFM (TeX Font Metric) i ENC (codificació) contenen informació
    que el TeX necessita per instal·lar una font PostScript.

en: The version text (in the Names pane) must be entirely ASCII.
ca_ES: El text de la versió a la subfinestra de noms
    només pot contenir caràcters ASCII.

en: The weight text (in the Names pane) must be entirely ASCII.
ca_ES: El text del gruix a la subfinestra de noms
    només pot contenir caràcters ASCII.

en: The width of one em
ca_ES: L'amplada del quadratí

en: The width of the line used to draw selected points
ca_ES: Gruix de la línia que ressalta un node seleccionat

en: There are %d pages in this file, which do you want?
ca_ES: Hi ha %d pàgines al fitxer. Quina voleu?

en: There are multiple files in this archive, pick one
ca_ES: En aquest arxiu, hi ha diversos fitxers. Trieu-ne un

en: There are multiple fonts in this file, pick one
ca_ES: Aquest fitxer conté diverses lletres tipogràfiques; trieu-ne una.

en: There are two kerning entries for the same glyph (%.80s) in the same lookup subtable (%.30s)
ca_ES: Hi ha dos registres d'interlletratge del mateix glif (%.80s), a la mateixa subtaula de consultes (%.30s)

en: There are two ligature entries with the same components (%.80s) in the same lookup subtable (%.30s)
ca_ES: Hi ha dos registres de lligadura amb els mateixos components (%.80s), a la mateixa subtaula de consultes (%.30s).

en: There is a character (%d) which cannot be encoded
ca_ES: El caràcter %d no es pot codificar

en: There is a character (%d) which is not normally in the encoding
ca_ES: Normalment, el caràcter %d no pertany a aquesta codificació

en: There is already a glyph with this encoding,
    which must be unique within a font,
    do you want to swap the encodings of the two?
ca_ES: Ja hi ha un glif amb aquesta mateixa codificació
    la qual, dins de cada font, no es pot repetir.
    Voleu intercanviar entre elles les dues codificacions?

en: There is already a glyph with this name and encoding,
    both must be unique within a font,
    do you want to swap them?
ca_ES: Ja hi ha un glif amb aquests mateixos nom i codificació
    els quals, dins de cada font, no es poden repetir.
    Voleu intercanviar-los entre ells?

en: There is already a subtable with that name, please pick another.
ca_ES: Hi ha una altra subtaula amb aquest mateix nom.
    Trieu-ne un altre.

en: There is already an anchor point named %1$.40s in %2$.40s.
ca_ES: Ja existeix un punt d'àncora anomenat %1$.40s dins %2$.40s.

en: There is no glyph named "%s" in the font.
ca_ES: No hi cap glif anomenat «%s» en aquesta font.

en: There is no glyph named %s (used in %s)
ca_ES: No hi ha cap glif anomenat %s (utilitzat a %s)

en: There is no glyph named %s in the font
ca_ES: No hi ha cap glif anomenat %s a la font

en: There must be as many replacement glyphs as there are match glyphs: %s => %s
ca_ES: Hi ha d'haver tants glifs substituts com glifs coincidents: %s => %s

en: These are not Anchor Classes. For them see the "Lookups" pane.
    (Mark Classes can control when lookups are active, they do NOT
     position glyphs.)
ca_ES: Les classes de marca poden controlar en quin moment les consultes
    són actives, però no posicionen els glifs. Podeu trobar les classes
    d'àncora a la subfinestra de consultes.

en: These are not Anchor Classes. For them see the "Lookups" pane.
    (Mark Sets, like Mark Classes can control when lookups are active,
     they do NOT position glyphs.)
ca_ES: Els jocs de marques, igual que les classes de marca, poden controlar
    en quin moment les consultes són actives, però no posicionen els glifs.
    Podeu trobar les classes d'àncora a la subfinestra de consultes.

en: These expressions may contain the operators +,-,*,/,%,^ (which means raise to the power of here), and ?: It may also contain a few standard functions. Basic terms are real numbers, x and y.
    Examples:
     x^3+2.5*x^2+5
     (x-300)*(y-200)/100
     y+sin(100*x)
ca_ES: Els operadors admesos en aquestes expressions són:
    «+», «-», «*», «/», «%», «^» (elevat a) i «?».
    També s'accepten algunes funcions estàndard.
    Els operands són els nombres reals «x» i «y».
    Exemples:
      x^3+2.5*x^2+5
      (x-300)*(y-200)/100
      y+sin(100*x)

en: These results are those of the freetype autohinter. They do not reflect the truetype instructions.
ca_ES: Aquests són els resultats de l'otimitzador del Freetype i no representen les instruccions TrueType.

en: These two lines share a common endpoint, I can't make them parallel
ca_ES: Les dues línies no es poden fer paral·leles ja que comparteixen el mateix punt final

en: Thickness of the overbar.
ca_ES: Gruix de la ratlla superior.

en: Thickness of the underbar.
ca_ES: Gruix del subratllat.

en: Things could be better...
ca_ES: Es pot millorar...

en: Thinking...
ca_ES: S'està processant...

en: Third Widths
ca_ES: Terços d'amplada

en: This anchor was attached to point %d, but that's not a point I can move. I'm detaching the anchor from the point.
ca_ES: Aquesta àncora és adjunta al punt %d, però aquest punt no es pot moure.Es sepaparà l'àncora del punt.

en: This character (gid=%d) has a following part (%d). I'm not sure what that means, please send me (gww@silcom.com) a copy of this font so I can test with it.
ca_ES: El caràcter (gid=%d) té una part següent (%d) i el FontForge no sap exactament com s'ha d'interpretar, això. Podeu enviar una còpia de la font a l'autor del FontForge (gww@silcom.com) perquè en faci proves.

en: This contextual rule applies no lookups.
ca_ES: Aquesta regla contextual no aplica cap consulta.

en: This dialog has two formats. A simpler one which
     hides some of the complexities of these rules,
     or a more complex form which gives you full control.
ca_ES: Podeu escollir quina de les dues versions d'aquest diàleg
    voleu utilitzar. La versió simple amaga algunes opcions
    complicades de les regles. La versió complexa permet l'accés
    complet a totes les opcions disponibles.

en: This does not seem to be a plate file
    Expected left paren
ca_ES: El fitxer no sembla ser una placa de l'Spiro,
    hi falta un parèntesis d'obertura.

en: This does not seem to be a plate file
    Expected one of 'voc[]z'
ca_ES: El fitxer no sembla ser una placa de l'Spiro,
    hi falta almenys algun símbol «v», «o», «c», «[», «]» o «z».

en: This does not seem to be a plate file
    Expected two real numbers
ca_ES: El fitxer no sembla ser una placa de l'Spiro,
    hi falten almenys dos números reals.

en: This does not seem to be a plate file
    First line wrong
ca_ES: El fitxer no sembla ser una placa de l'Spiro,
    la primera línia no és correcta.

en: This file contains an unnamed encoding, which cannot be named in a script
ca_ES: El fitxer conté una codificació sense nom que no es pot referenciar en un script

en: This font comes from an old format sfd file. Not all aspects of it can be reverted successfully.
ca_ES: Aquesta font prové d'un fitxer SFD de format antic. Potser no es podrà restaurar completament.

en: This font contains both a 'kern' table and a 'GPOS' table.
      The 'kern' table will only be read if there is no 'kern' feature in 'GPOS'.
ca_ES: Aquesta font inclou taules «kern» i «GPOS». La taula «kern» només
    es tindrà en compte si no existeix la funcionalitat «kern» de la taula «GPOS».

en: This font contains both a TrueType 'glyf' table and an OpenType 'CFF ' table. FontForge can only deal with one at a time, please pick which one you want to use
ca_ES: La font inclou una taula «glif» TrueType i una taula «CFF» OpenType a la vegada. El FontForge només en pot gestionar una de les dues. Trieu quina voleu utilitzar

en: This font contains both truetype and PostScript glyph descriptions
      only one will be used.
ca_ES: Aquesta font inclou descripcions de glifs
    PostScript i TrueType. Només se n'utilitzarà una.

en: This font contains multiple glyph descriptions
      only one will be used.
ca_ES: Aquesta font inclou diverses descripcions de glifs.
    Només se n'utilitzarà una.

en: This font contains no glyphs with unicode encodings.
    Would you like to use a "Symbol" encoding instead of Unicode?
ca_ES: La font no inclou cap glif codificat com a Unicode.
    Voleu fer servir la codificació «Symbol» en lloc d'Unicode?

en: This font contains no glyphs with unicode encodings.
    You will probably not be able to use the output.
ca_ES: La font no inclou cap glif codificat com a Unicode.
    És possible que la sortida no sigui utilitzable.

en: This font contains non-integral coordinates. That's OK
    in PostScript and SVG but causes problems in TrueType.
    Should I consider that an error here?
ca_ES: La font conté coordenades no enteres. Això és correcte
    a les lletres PostScript i SVG però pot causar problemes a les lletres
    TrueType. En aquest cas concret, s'ha de considerar com a error?

en: This font does not have vertical metrics enabled.
    Use Element->Font Info to enable them.
ca_ES: Aquesta font no té activada la mètrica vertical.
    Podeu activar-la al menú «Element», opció «Informació de la font...»,
    pestanya «General».

en: This font is based on the charset %1$.20s-%2$.20s-%3$d, but the best I've been able to find is %1$.20s-%2$.20s-%4$d.
    Shall I use that or let you search?
ca_ES: Aquesta font es basa en el joc de caràcters %1$.20s-%2$.20s-%3$d, però el millor que s'ha trobat és %1$.20s-%2$.20s-%4$d.
    Voleu utilitzar-lo o cercar-ne vosaltres un altre?

en: This glyph self-intersects. Checking for correct direction is meaningless until that is fixed
ca_ES: El glif s'interseca amb ell mateix. Mirar de corregir-ne el sentit no tindrà cap efecte fins que no se solucioni l'autointersecció.

en: This involves opening more than 10 windows.
    Is that really what you want?
ca_ES: S'obriran més de 10 finestres.
    Voleu continuar?

en: This is an abstract class which defines common features of the
    FontView, CharView, BitmapView and MetricsView
ca_ES: Classe abstracta on es deineixen les caracteríctiques comunes de les
    finestres de tipus, de caràcters, de mapes de bits i de mètrica

en: This is an identifying number shared by all members of
    this font family with the same style (I.e. 10pt Bold and
    24pt Bold would have the same id, but 10pt Italic would not
ca_ES: Nombre compartit que identifica els membres d'una família
    amb el mateix estil. Per exemple, negreta de 10 punts
    i negreta de 24 punts tindrien el mateix identificador,
    però cursiva de 10 punts en tindria un altre.

en: This is probably a valid URW font, but it is in a format (%c%c) which FontForge
    does not support. FontForge only supports 'IK' format fonts.
ca_ES: Tot i que, segurament, es tracta d'una font vàlida d'URW, el FontForge
    no accepta el format (%c%c) del fitxer; només s'accepta el format «IK».

en: This is the approximate location of the vanishing point.
    It does not include the offset induced by "Center of selection"
    nor "Last Press".
ca_ES: Localització aproximada del punt de fuga, sense
    comptar amb el desplaçament que poden causar les
    opcions «Centre de la selecció» o «Darrer punt clicat».

en: This is the main fontforge window displaying a font
ca_ES: Finestra principal del FontForge

en: This is the number of pixels by which the anchor
    should be moved horizontally when the glyph is
    rasterized at the above size.  This information
    is part of the device table for this anchor.
    Device tables are particularly important at small
    pixelsizes where rounding errors will have a
    proportionally greater effect.
ca_ES: Desplaçament horitzontal, en píxels, que s'aplicarà a l'àncora
    quan el glif es representi al cos indicat.
    Aquesta informació es desa a la taula de dispositiu
    d'aquesta àncora. Les taules de dispositiu són especialment
    importants amb els cossos petits, on el errors per causa
    de l'arrodoniment tenen un efecte proporcionalment més greu.

en: This is the number of pixels by which the anchor
    should be moved vertically when the glyph is
    rasterized at the above size.  This information
    is part of the device table for this anchor.
    Device tables are particularly important at small
    pixelsizes where rounding errors will have a
    proportionally greater effect.
ca_ES: Desplaçament vertical, en píxels, que s'aplicarà a l'àncora
    quan el glif es representi al cos indicat.
    Aquesta informació es desa a la taula de dispositiu
    d'aquesta àncora. Les taules de dispositiu són especialment
    importants amb els cossos petits, on el errors per causa
    de l'arrodoniment tenen un efecte proporcionalment més greu.

en: This looks like an ikarus format which I have seen examples of, but for which
    I have no documentation. FontForge does not support it yet.
ca_ES: Sembla que el fitxer és una font en format Ikarus.
    L'autor del FontForge n'ha vist exemples però no disposa de
    la documentació corresponent, per tant, el programa, de moment,
    no accepta aquest format.

en: This lookup contains no data
ca_ES: La consulta no conté cap dada

en: This lookup has no effect, I can't figure out its type on line %d of %s
ca_ES: No es pot determinar el tipus de la consulta i, per tant, no tindrà efecte, a la línia %d de %s

en: This must be ASCII, so you may not use the copyright symbol (use (c) instead).
ca_ES: És obligatori que el text d'aquest camp sigui ASCII, per tant, no és pot
    utilitzar el símbol de copyright. Com a alternativa, podeu utilitzar «(c)».

en: This name has already been used for another lookup.
    Lookup names must be unique.
ca_ES: El nom ja existeix i és utilitzat per una altra consulta.
    Els noms de consulta han de ser únics.

en: This operation cannot be undone, do it anyway?
ca_ES: Aquesta acció no es pot desfer, voleu continuar?

en: This option prepends a timestamp in the format YYMMDDHHMM to the filename and font-family name metadata.
ca_ES: Afegeix una marca de temps en forma de prefix amb el format AAMMDDHHMM al nom del fitxer i de la família a les metadades.

en: This outline glyph is missing a bitmap version
ca_ES: No s'ha tobat la versió de mapa de bits d'aquest glif

en: This pane is informative only and shows the characters
    actually in the font. If you wish to set the OS/2 Unicode
    Range field, change the pane to
ca_ES: Aquesta subfinestra és només informativa i mostra els jocs de caràcters
    que són realment presents al fitxer. Si voleu establir l'abast del rang
    Unicode de l'OS/2, aneu a la subfinestra de l'enllaç següent:

en: This pdf file has no fonts
ca_ES: El fitxer PDF no inclou cap font

en: This pdf file has no pages
ca_ES: El fitcer PDF no té cap pàgina

en: This provides a set of names used to identify the
    style of this font. Names may be translated into multiple
    languages (English is required, others are optional)
    All fonts with the same Style ID should share this name.
ca_ES: Això proporciona un joc de noms que s'utilitzen per identificar
    els estils de la font. Els noms es poden traduir a diferents
    idiomes dels quals només l'anglès és obligatori. Les lletres tipogràfiques
    amb el mateix identificador d'estil tindran tots aquest mateix nom.

en: This rule activates no lookups.
    Proceed anyway?
ca_ES: Aquesta regla no activa cap consulta.
    Tot i això, voleu continuar?

en: This setting is already used
ca_ES: Aquest paràmetre ja s'està utilitzant

en: This version of FontForge expects freetype 2.3.7 or more.
ca_ES: Aquesta versió del FontForge necessita el FreeType 2.3.7 o posterior.

en: This version of fontforge was not linked with the spiro library, so you may not use them.
ca_ES: No es pot utilitzar l'Spiro ja que aquesta versió del FontForge no s'ha enllaçat amb seva biblioteca.

en: This window displays a single outline glyph
ca_ES: La finestra mostra els contorns d'un glif

en: This window displays a single outline glyph (more data)
ca_ES: La finestra mostra els contorns d'un glif i les seves dades.

en: Tibetan
ca_ES: Tibetà

en: Tibetan (PRC)
ca_ES: Tibetà (Xina)

en: Tibetan Bhutan
ca_ES: Tibetà (Bhutan)

en: Tifinagh (Berber)
ca_ES: Tifinagh (berber)

en: Tigrinya Ethiopia
ca_ES: Tigrinya (Etiòpia)

en: Tigrinyan Eritrea
ca_ES: Tigrinya (Eritrea)

en: Tile Bounding Box:
ca_ES: Fragmenta la caixa contenidora:

en: Tile Pattern
ca_ES: Patró de mosaic

en: Tile Pattern...
ca_ES: Fragmenta el patró...

en: Tile _Path...
ca_ES: Fragmenta el traçat...

en: Time (in milliseconds) that popup windows remain visible
ca_ES: Temps de visibilitat de les finestres emergents, en milisegons.

en: Titling
ca_ES: Titular

en: To P_DF File
ca_ES: Crea un fitxer P_DF

en: To _File
ca_ES: Imprimeix a un _fitxer

en: To _Hundredths
ca_ES: A _centèsimes

en: To _Int
ca_ES: A _enters

en: To create a new name, left click on the <New> button, and select a locale (language).
    To change the locale, left click on it.
    To change the text, left click in it and then type.
ca_ES: Podeu crear un nom nou clicant damunt del botó <Nou>
    i seleccionant l'idioma de la llista.
    Podeu modificar el text fent clic al damunt i teclejant.

en: To create a new name, left click on the <New> button, and select a locale.
    To change the locale, left click on it.
    To change the string type, left click on it.
    To change the text, left click in it and then type.
    To delete a name, right click on the name & select Delete from the menu.
    To associate or disassociate a truetype name to its postscript equivalent
    right click and select the appropriate menu item.
ca_ES: Per crear un nom nou, cliqueu el botó «Nou» i seleccioneu una localització.
    Per canviar la localització, cliqueu-la.
    Per canviar el tipus de cadena, cliqueu-la.
    Per canviar el text, cliqueu-lo i escriviu.
    Per suprimir un nom, cliqueu-lo amb el botó secundari i trieu l'opció «Suprimeix» del menú.
    Per associar o desfer l'associació d'un nom TrueType del seu equivalent PostScript, cliqueu amb el botó secundari i trieu l'opció adient del menú.

en: To generate a Mac family file, the current font must have plain (Normal, Regular, etc.) style, and there must be other open fonts with the same family name.
ca_ES: Per tal de generar una família per al Mac, la font activa ha de tenir l'estil bàsic (Normal, Regular, etc.) i ha d'haver-hi altres fonts obertes amb el mateix nom de família.

en: To the glyph names starting at:
ca_ES: Als noms de glif a partir de:

en: To their own names
ca_ES: Al nom de cadascun

en: To:
ca_ES: Destí:

en: Tongan
ca_ES: Tongalès

en: Too Complex or Bad
ca_ES: Massa complex o erroni

en: Too many Unique Font IDs
ca_ES: Hi ha massa identificadors únics

en: Too many glyphs
ca_ES: Hi ha massa glifs

en: Too many kern pairs
ca_ES: Hi ha massa parells d'interlletratge

en: Too many layers
ca_ES: Hi ha massa capes

en: Too many lookups %d
ca_ES: Hi ha massa consultes %d

en: Too many separation marks, starting at: %.20s...
ca_ES: Hi ha massa marques de separció. A partir de: %.20s...

en: Too many subroutines. We can deal with at most 14 (0-13)
ca_ES: Hi ha massa subrutines. Com a molt n'hi poden haver 14 (0-13)

en: Tool_s
ca_ES: Eine_s

en: Tools
ca_ES: Eines

en: Top Accent
ca_ES: Accent superior

en: Top Bearing does not change.
ca_ES: El marge superior no canvia

en: Top Left
ca_ES: Superior esquerra

en: Top Right
ca_ES: Superior dreta

en: TopLeft
ca_ES: Superior esquerra

en: TopRight
ca_ES: Superior dreta

en: Trademark
ca_ES: Marca registrada

en: Traditional Chinese
ca_ES: Xinès tradicional

en: Traditional Forms
ca_ES: Formes tradicionals

en: Traditional Name Forms
ca_ES: Formes de noms tradicionals

en: Trailing Jamo Forms
ca_ES: Formes finals jamo

en: Transform
ca_ES: Transforma

en: Transform _All Layers
ca_ES: Transform_a totes les capes

en: Transform _Guide Layer Too
ca_ES: Transforma també la capa _guia

en: Transform _Width Too
ca_ES: Transforma també l'amplada

en: Transform kerning _classes too
ca_ES: Transforma també les classes d'interlletratge

en: Transform simple positioning features & _kern pairs
ca_ES: Transforma les singularitats de posició simples i els parells d'interlletratge

en: Transform:
ca_ES: Transforma:

en: Transformation Matrix
ca_ES: Matriu de transformació

en: Transformation Matrix Changed
ca_ES: S'ha modificat la matriu de transformació

en: Transformed
ca_ES: Transformat

en: Transformed by:
ca_ES: Transformat per:

en: Transforming...
ca_ES: S'està transformant...

en: Transport and Map Symbols
ca_ES: Símbols de mapes i transports

en: Triangle
ca_ES: Triangulars

en: TrueType (Mac dfont)
ca_ES: TrueType (dfont Mac)

en: TrueType (MacBin)
ca_ES: TrueType (binari Mac)

en: TrueType (Resource)
ca_ES: TrueType (recurs)

en: TrueType Hints
ca_ES: Hints TrueType

en: TrueType Point _Matching:
ca_ES: Coincidència de punt TrueType:

en: TrueTypeName|New
ca_ES: Nou

en: Try to detect serifs and other elements protruding from base stems and generate instructions for them.
ca_ES: Intenta detectar les gràcies i altres elements
    que sobresurtin de les astes principals i genera
    les instruccions corresponents.

en: Turkish
ca_ES: Turc

en: Turkmen
ca_ES: Turcman

en: Twilight
ca_ES: Penombra

en: Type
ca_ES: Tipus

en: Type1
ca_ES: Tipus 1

en: Type11 (CID 2)
ca_ES: Tipus 11 (CID 2)

en: Type2
ca_ES: Tipus 2

en: Type3
ca_ES: Tipus 3

en: Type42
ca_ES: Tipus 42

en: Type:
ca_ES: Tipus:

en: Typing a normal character in the glyph view window changes the window to look at that character
ca_ES: En teclejar un caràcter normal mentre s'està a l'editor de glifs,
    la finestra mostrarà el caràcter teclejat.

en: U_nlink Reference
ca_ES: Dese_nllaça la referència

en: Ugaritic
ca_ES: Ugarític

en: Ukrainian
ca_ES: Ucraïnès

en: Ultra-Condensed (50%)
ca_ES: Ultraestreta (50%)

en: Ultra-Expanded (200%)
ca_ES: Ultraampla (200%)

en: Unassigned Bit 123
ca_ES: 123è bit sense assignar

en: Unassigned Bit 124
ca_ES: 124è bit sense assignar

en: Unassigned Bit 125
ca_ES: 125è bit sense assignar

en: Unassigned Bit 126
ca_ES: 126è bit sense assignar

en: Unassigned Bit 127
ca_ES: 127è bit sense assignar

en: Unassigned Code Points
ca_ES: Punts de codi sense assignar

en: Undefined positioning
ca_ES: Posicionament sense definir

en: Undefined substitution
ca_ES: Substitució sense definir

en: UnderbarRuleThickness:
ca_ES: GruixRatllaSubratllat:

en: Underline _Position:
ca_ES: _Base del subratllat:

en: Underline|_Height:
ca_ES: Alçada del _subratllat:

en: UndoDepth
ca_ES: Nivells de desfer

en: Uneven Weighting
ca_ES: Gruix no uniforme

en: Unexpected EOF in gf
ca_ES: S'ha trobat un final de fitxer inesperat a gf

en: Unexpected PST type in GetPosSub (%d).
ca_ES: S'ha trobat un tipus PST inesperat a GetPosSub (%d).

en: Unexpected Variation Selector
ca_ES: El selector de variacions és inusual

en: Unexpected character (0x%02X) on line %d of %s
ca_ES: Hi ha un caràcter incorrecte (0x%02X) a la línia %d de %s

en: Unexpected charset format in cff: %d
ca_ES: S'ha trobat un format de joc de caràcters inesperat al cff: %d

en: Unexpected density
ca_ES: La densitat és inesperada

en: Unexpected encoding format in cff: %d
ca_ES: S'ha trobat un format de codificació inesperat al cff: %d

en: Unexpected end of file found in morx chain.
ca_ES: S'ha trobat un final de fitxer inesperat a la cadena morx.

en: Unexpected end of file in GSUB ligature sub-table.
ca_ES: S'ha torbat un final de fitxer inesperat a la subtaula de lligadures GSUB.

en: Unexpected end of file in GSUB sub-table.
ca_ES: S'ha trobat un final de fitxer inesperat a la subtaula GSUB.

en: Unexpected end of file in contextual chaining subtable.
ca_ES: S'ha trobat un final de fitxer inesperat a la subtaula de canvis contextuals.

en: Unexpected end of file in feature definition on line %d of %s
ca_ES: S'ha trobat un final de fitxer inesperat a la definició de característiques, a la línia %d de %s

en: Unexpected end of file in lookup definition on line %d of %s
ca_ES: S'ha trobat un final de fitxer inesperat a la definició de consulta, a la línia %d de %s

en: Unexpected error
ca_ES: S'ha produït un error

en: Unexpected size for font info section of URW font (expected 12, got %d)
ca_ES: La mida de la secció «info» de la font d'URW hauria de ser 12 i és %d

en: Unexpected size for name section of URW font (expected 55, got %d)
ca_ES: La mida de la secció «nom» de la font d'URW hauria de ser 55 i és %d

en: Unexpected token after expression end.
    before ...%40s
ca_ES: Element incorrecte després del final d'expressió.
    abans de ... %40s

en: Unexpected token in GDEF on line %d of %s
ca_ES: S'ha trobat un element inesperat dins GDEF, a la línia %d de %s

en: Unexpected token in glyph class range on line %d of %s
ca_ES: Hi ha un element inesperat al rang de classe de glifs a la línia %d de %s

en: Unexpected token in lookupflags on line %d of %s
ca_ES: Hi ha un element inesperat als senyaladors de la consulta, a la línia %d de %s

en: Unexpected token in value record on line %d of %s
ca_ES: Hi ha un element inesperat al registre de valors, a la línia %d de %s

en: Unexpected token, %s, in BASE table on line %d of %s
ca_ES: S'ha trobat un element inesperat, %s, a la línia %d de %s

en: Unexpected token, %s, in feature definition on line %d of %s
ca_ES: S'ha trobat un element inesperat, %s, a la definició de característiques, a la línia %d de %s

en: Unexpected token, %s, in lookup definition on line %d of %s
ca_ES: S'ha trobat un element inesperat, %s, a la definició de consulta, a la línia %d de %s

en: Unexpected token, %s, on line %d of %s
ca_ES: Hi hauria d'haver un element, %s, a la línia %d de %s

en: Unexpected token.
    before ...%40s
ca_ES: Element incorrecte.
    abans de ... %40s

en: Unexpected use of bitmap format 5, no metrics are appearant
ca_ES: S'ha trobat un ús inesperat del format de mapa de bits 5, no hi figura cap mètrica

en: Unexpected value in dictionary %d
ca_ES: S'ha trobat un valor inesperat al diccionari %d

en: Unexpected values for binsearch header. Based on the number of tables I
     expect searchRange=%d (not %d), entrySel=%d (not %d) rangeShift=%d (not %d)
ca_ES: S'han trobat valors inesperats a la capçalera de la cerca binària. Segons el nombre de taules, els valors haurien de ser: searchRange=%d (no %d), entrySel=%d (no %d) rangeShift=%d (no %d)

en: Unicase
ca_ES: Caixa única

en: Unicode 2.0+, BMP only
ca_ES: Unicode 2.0+, només BMP

en: Unicode 2.0+, all planes
ca_ES: Unicode 2.0+, tot els plans

en: Unicode Basic Multilingual Plane
ca_ES: Pla multilingüe bàsic (BMP) de l'Unicode.

en: Unicode C_har:
ca_ES: Caràcter Unicode:

en: Unicode Ranges
ca_ES: Rangs Unicode

en: Unicode Ranges:
ca_ES: Rangs Unicode:

en: Unicode Supplementary Ideographic Plane
ca_ES: Pla ideogràfic suplementari de l'Unicode

en: Unicode Supplementary Special-purpose Plane
ca_ES: Pla de finalitats especials suplementari de l'Unicode

en: Unicode _Value:
ca_ES: _Valor Unicode:

en: Unicode out of range
ca_ES: Fora del rang de l'Unicode

en: Unicode value (%x) not in font, ignored
ca_ES: El valor Unicode (%x) no és a la font, s'ignora

en: Unicode value not in font
ca_ES: El valor Unicode no és a la font

en: UnicodeGlyphNames
ca_ES: Noms de glif de l'Unicode

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ca_ES: Síl·labes aborigens canadenques unificades

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
ca_ES: Sil·labari aborigen canadenc unificat estès

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended-A
ca_ES: Sil·labari aborigen canadenc unificat estès A

en: Unified Font Object
ca_ES: Unified Font Object (UFO)

en: Uninterpreted code in gf: %d
ca_ES: Hi ha codi sense interpretar a gf: %d

en: UniqueID
ca_ES: Identificador únic

en: Unix style wildcarding is accepted:
    Most characters match themselves
    A "?" will match any single character
    A "*" will match an arbitrary number of characters (including none)
    An "[abd]" set of characters within square brackets will match any (single) character
    A "{scmp,c2sc}" set of strings within curly brackets will match any string
    So "a.*" would match "a." or "a.sc" or "a.swash"
    While "a.{scmp,c2sc}" would match "a.scmp" or "a.c2sc"
    And "a.[abd]" would match "a.a" or "a.b" or "a.d"
ca_ES: L'estil de comodins és el de l'Unix, és a dir:
    - Un «?» equival a un caràcter qualsevol.
    - Un «*» equival a un número arbitrari (zero inclòs) de caràcters qualssevol.
    - Un joc de caràcters entre claudàtors, per exemple «[abc]», cerca la coincidència
      amb qualsevol dels caràcters del joc individualment.
    - Un joc de cadenes, separades per comes, entre claus, per exemple «{scmp,c2sc}»,
      cercarà la coincidència amb qualsevol de les cadenes individualment.
    Exemples:
    El patró «a.*» coincidirà amb «a.», «a.sc» i «a.swash».
    El patró «a.[abc]» coincidirà amb «a.a», «a.b» i «a.c».
    El patró «a.{scmp,c2sc}» coincidirà amb «a.scmp» i amb «a.c2sc».

en: Unknown
ca_ES: Desconegut

en: Unknown Language
ca_ES: Llenguatge desconegut

en: Unknown field %s on line %d of %s
ca_ES: Hi ha un camp %s desconegut a la línia %d de %s

en: Unknown lookup
ca_ES: La consulta és desconeguda

en: Unknown lookup name: %60.60s
ca_ES: El nom de consulta %60.60s és desconegut

en: Unknown lookup: %s
ca_ES: Consulta desconeguda: %s

en: Unlink
ca_ES: Desenllaça

en: Unlink All
ca_ES: Desenllaça-ho tot

en: Unnamed lookup
ca_ES: Consulta sense nom

en: Unparseable contextual sequence on line %d of %s
ca_ES: S'ha trobat una seqüència contextual que no es pot analitzar a la línia %d de %s

en: Unparseable glyph sequence in position on line %d of %s
ca_ES: No s'ha pogut analitzar la seqüència de glifs a la posició, a la línia %d de %s

en: Unparseable glyph sequence in substitution on line %d of %s
ca_ES: No s'ha pogut analitzar la seqüència de glifs a la substitució, a la línia %d de %s

en: Unparseable include on line %d of %s
ca_ES: No es pot analitzar el fitxer de capçalera de la línia %d de %s

en: Unparsed characters found after end of groups file (last line parsed was %d).
ca_ES: S'han trobat caràcters sense analitzar al final del fitxer de grups (la darrera línia analitzada és la %d).

en: Unreasonable ligature caret count
ca_ES: El número de separadors no és raonable

en: Unspecified Language
ca_ES: Llenguatge no especificat

en: Unterminated coverage table, starting at: %.20s...
ca_ES: Taula de consulta indeterminada. A partir de: %.20s...

en: Unterminated lookup invocation, starting at: %.20s...
ca_ES: Hi ha una crida a consulta sense tancament. A partir de: %.20s...

en: UntitledGroup
ca_ES: Grup sense títol

en: UpdateFlex
ca_ES: Actualitza els Flex

en: Upper Case
ca_ES: Caixa alta

en: Upper Case in Lower Case
ca_ES: Majúscules en lloc de minúscules

en: UpperLimitBaselineRiseMin:
ca_ES: AltMinLinBaseLimitSup:

en: UpperLimitGapMin:
ca_ES: MinBlancPeuLimSup:

en: Upright/Extreme Wrapping
ca_ES: Dreta / Molt recargolada

en: Upright/More Wrapping
ca_ES: Dreta / Més cargolada

en: Upright/No Wrapping
ca_ES: Dreta / Sense cargolament

en: Upright/Some Wrapping
ca_ES: Dreta / Una mica cargolada

en: Urdu
ca_ES: Urdú

en: Urdu (India)
ca_ES: Urdú (Índia)

en: Urdu (Pakistan)
ca_ES: Urdú (Pakistan)

en: Use CID Map
ca_ES: Utilitza el mapatge CID

en: Use FreeType
ca_ES: Usa el FreeType

en: Use UniqueID
ca_ES: Utilitza l'identificador únic (UniqueID)

en: Use XUID
ca_ES: Utilitza l'identificador únic ampliat (XUID)

en: Use a matrix of kerning classes
ca_ES: Matriu de classes d'interlletratge

en: Use cubic (that is postscript) splines to hold the outlines of all
    layers of this font. Cubic splines are generally easier to edit
    than quadratic (and you may still generate a truetype font from them).
ca_ES: Per representar els contorns d'aquesta font,
    s'utilitzaran corbes cúbiques (PostScript) a totes les capes.
    En general, les corbes cúbiques són més senzilles d'editar
    que les quadràtiques i també permeten generar tipus TueType.

en: Use individual kerning pairs
ca_ES: Parells d'interlletratge individuals

en: Use of undefined glyph class, %s, on line %d of %s
ca_ES: Hi ha una classe de glifs no definida, %s, que s'utilitza a la línia %d de %s

en: Use of undefined mark class, %s, on line %d of %s
ca_ES: Hi ha una classe de marca no definida, %s, que s'utilitza a la línia %d de %s

en: Use quadratic (that is truetype) splines to hold the outlines of all
    layers of this font rather than cubic (postscript) splines.
ca_ES: Per representar els contorns d'aquesta font,
    s'utilitzaran corbes quadràtiques (TrueType) a totes les capes.
    No s'utilitzaran corbes cúbiques (PostScript).

en: Use quadratic splines for the guidelines layer of the font
ca_ES: Utilitza corbes quadràtiques a la capa de pauta

en: Use spacing accents (Unicode: 02C0-02FF) rather than
    combining accents (Unicode: 0300-036F) when
    building accented glyphs.
ca_ES: En el muntatge de glifs accentuats s'utilitzaran
    els accents espaiats (Unicode 02C0-02FF) en lloc
    dels accents de combinació (Unicode 0300-036F).

en: Use the FreeType rasterizer (when available)
    to rasterize glyphs in the font view.
    This generally results in better quality.
ca_ES: Si està disponible, s'utilitzara el FreeType
    per representar el glifs a la finestra principal.
    Aquesta opció, generalment, ofereix més qualitat.

en: Use the cairo library for drawing (if available)
    This makes for prettier (anti-aliased) but slower drawing
    This applies to any windows created AFTER this is set.
    Already existing windows will continue as they are.
ca_ES: Si està disponible, s'usarà el Cairo com a biblioteca
    de dibuix. Les formes seran millors (antialiàsing) però
    es trigarà més a representar-les.
    Aquesta opció s'aplica a totes les finestres que s'obrin
    després d'haver-la establert i no afecta les que estaven
    obertes abans d'haver-ho fet.

en: Use this as the default base for the filename
    when generating a font.
ca_ES: Aquest valor s'utilitzara com a nom de fitxer base
    per a la generació de les lletres tipogràfiques

en: UseCairoDrawing
ca_ES: Dibuixa amb el Cairo

en: UseNewIndicScripts
ca_ES: Usa l'índic nou

en: Uzbek
ca_ES: Usbec

en: Uzbek (Cyrillic)
ca_ES: Usbec (Cirí·lic)

en: Uzbek (Latin)
ca_ES: Usbec (llatí)

en: VKern By Classes
ca_ES: Interlletratge vertical per classes

en: VKern By Classes...
ca_ES: Interlletratge vert. per classes...

en: VKern From HKern
ca_ES: Interlletratge vert. des de l'hor.

en: VWidth
ca_ES: Amplada vertical

en: Validate Before Saving
ca_ES: Valida abans de desar

en: Validating...
ca_ES: S’està validant…

en: Validation of %.100s
ca_ES: Validació de %.100s

en: Value
ca_ES: Valor

en: Value out of bounds
ca_ES: Valor fora de rang

en: Value out of range
ca_ES: Valor fora de rang

en: Value:
ca_ES: Valor:

en: Vanishing Point:
ca_ES: Funt de fuga:

en: Variation Selectors
ca_ES: Selectors de variacions

en: Variation Selectors B
ca_ES: Selectors de variació B

en: Variation Selectors Supplement
ca_ES: Suplement de selectors variats

en: Variation selectors are normally between
       U+180B and U+180D
       U+FE00 and U+FE0F
       U+E0100 and U+E01EF
    did you really intend to use U+%04X?
ca_ES: Els selectors de variacions es troben
    normalment en els següents rangs:
       U+180B a U+180D
       U+FE00 a U+FE0F
       U+E0100 a U+E01EF
    tot i això, voleu usar el valor U+%04X?

en: Various specifications of PIXEL_SIZE do not match in %s
ca_ES: Algunes especificacions del cos en píxels no coincideixen a %s

en: Vattu Variants
ca_ES: Variants vattu

en: Vedic Extensions
ca_ES: Vèdic estès

en: Vendor ID:
ca_ES: Identificador del venedor:

en: Vendor URL
ca_ES: URL del venedor

en: Version
ca_ES: Versió

en: Version %.20s
ca_ES: Versió %.20s

en: Version, Major:
ca_ES: Versió, major:

en: Vert. Construction
ca_ES: Construcció vertical

note: GT: "Vert." is an abbreviation for Vertical
en: Vert. Variants
ca_ES: Variants vert.

en: Vertical Alternates
ca_ES: Alternatius verticals

en: Vertical Alternates for Rotation
ca_ES: Alternatius verticals per rotació

en: Vertical Baselines
ca_ES: Línies de base verticals

en: Vertical Contextual Half-width Spacing
ca_ES: Mig espaiat contextual vertical

en: Vertical Extents for %c%c%c%c
ca_ES: Extensió vertical de %c%c%c%c

en: Vertical Forms
ca_ES: Formes verticals

en: Vertical Fractions
ca_ES: Fraccions verticals

en: Vertical Kana Alternates
ca_ES: Alternatius kana verticals

en: Vertical Kerning
ca_ES: Interlletratge vertical

en: Vertical Offset
ca_ES: Desplaçament vertical

en: Vertical Offset:
ca_ES: Desplaçament vertical:

en: Vertical Rotation & Alternates
ca_ES: Rotació i alternatius verticals

en: Vertical _Metric Lines
ca_ES: Línies de _mètrica vertical

en: Very Condensed
ca_ES: Escanyada

en: Very Expanded
ca_ES: Molt ampla

en: Very Extended
ca_ES: Molt ampla

en: Very High
ca_ES: Molt alt

en: Very Light
ca_ES: Superfina

en: Very Low
ca_ES: Molt baix

en: Very Narrow
ca_ES: Molt estret

en: Very Wide
ca_ES: Molt ample

en: Vietnamese
ca_ES: Vietnamita

en: View
ca_ES: Visualització

en: View Point
ca_ES: Punt de vista

en: Vowel Jamo Forms
ca_ES: Formes jamo vocàliques

en: WOFF
ca_ES: Web Open Font Format

en: WWS Family
ca_ES: Família WWS

en: WWS Subfamily
ca_ES: Subfamília WWS

en: W_hitespace Glyphs
ca_ES: Espais blancs

en: Wansung (Korean)
ca_ES: Wansung (coreà)

en: Warning
ca_ES: Avís

en: Warning: %s(%s) is both extended and condensed. That's impossible.
ca_ES: Alerta: %s(%s) és ampla i estreta al mateix temps. Això és impossible.

en: Warning: Both extended and condensed. That's impossible.
ca_ES: Alerta: No pot ser ampla i estreta al mateix temps.

en: Warning: Font contained no glyphs
ca_ES: Avis: la font no conté cap glif

en: Warning: FontForge's implementation of include statements in UFO features.fea files was wrong. Please correct your path `%s` as per the specification for guaranteed future compatibility. (See GitHub issue №4629 for more info.)
ca_ES: Alerta! La implementació de les declaracions de fitxers de capçalera al features.fea de l'UFO és incorrecta. Heu de corregir la ruta `%s` segons l'especificació per tal de garantir la compatibilitat en el futur. (Vegeu el problema núm. 4629 del GitHub).

en: Warnings
ca_ES: Avisos

en: Weight, Width, Slope Only
ca_ES: Només varia el gruix, l'amplada i la inclinació

en: Welsh
ca_ES: Gal·lès

en: What is the pixel size of the font in this file?
ca_ES: Indiqueu el cos en píxels de la font d'aquest fitxer.

en: When a font is opened, should it be made compact?
ca_ES: Compacta una font en el moment d'obrir-la

en: When a single substitution is specified by glyph classes, those classes must be of the same length on line %d of %s
ca_ES: Les classes de glifs que especifiquen una substitució simple han de ser de la mateixa longitud, a la línia %d de %s

en: When a single substitution's replacement is specified by a glyph class, the thing being replaced must also be a class on line %d of %s
ca_ES: A les substitucions simples especificades mitjançant classes de glifs, allò que se substitueix també ha de ser una classe, a la línia %d de %s

en: When adding a new class provide default kerning values
    Between it and every class with which it interacts.
ca_ES: Quan s'afegeixi una classe nova, assigna valors predeterminats
    d'interlletratge entre aquesta i les existents que s'hi relacionin.

en: When centering an accent over a glyph, should the accent
    be centered on the highest point(s) of the glyph,
    or the middle of the glyph?
ca_ES: Opció de centrat dels accents, tenint en compte
    només la part més alta del caràcter base o bé
    tota la seva amplada.

en: When copying glyphs from the font view, also copy the
    glyphs' metadata (name, encoding, comment, etc).
ca_ES: En copiar glifs de la finestra principal, inclou també
    les metadades (nom, codificació, comentaris, etc.)

en: When copying glyphs from the font view, also copy the
    glyphs' truetype instructions.
ca_ES: En copiar glifs de la finestra principal, també
    s'inclouran les instruccions TrueType.

en: When displaying a list of glyph names
    (or sometimes just a single glyph name)
    FontForge will add the unicode character
    the name refers to in parenthesis after
    the name. It does this because some names
    are obscure.
    Some people would prefer not to see this,
    so this preference item lets you turn off
     this behavior
ca_ES: En algunes presentacions, el FontForge afegeix el caràcter
    Unicode entre parèntesis a continuació del seu nom
    per tal d'aclarir alguns noms poc evidents.
    Aquesta opció us permet desactivar aquest afegitó.

en: When doing autokerning, only move glyphs closer together,
    so the kerning offset will be negative.
ca_ES: En fer l'interlletratge automàtic, només es consideraran els canvis
    que impliquin un acostament dels glifs, és a dir interlletratge negatiu.

en: When double clicking on a character in the font view
    open that character in a new window, otherwise
    reuse an existing one.
ca_ES: En fer doble clic a un caràcter de la finestra principal,
    s'obrirà aquest caràcter en una finestra nova.
    Si es desactiva, s'utilizarà una finestra existent.

en: When dragging points in the outline view a join may occur
    (two open contours may connect at their endpoints). When
    this is On a join will cause FontForge to stop moving the
    selection (as if the user had released the mouse button).
    This is handy if your fingers are inclined to wiggle a bit.
ca_ES: En arrosegar nodes a la finestra d'edició de glifs, es pot produir
    una unió; dos traços oberts queden connectats pels seus punts finals.
    Amb aquesta opció activada, el FontForge aturarà el moviment de la
    selecció, com si l'usuari hagués deixat anar el botó del ratolí,
    en el moment de produir-se la unió. Això pot ser útil si no teniu
    gaire precisió amb aquests desplaçaments.

en: When fontforge opens a (non-sfd) font it will try to display this unicode character in the fontview.
ca_ES: En obrir un fitxer de font no nativa (no-SFD),
    el FontForge intentarà mostrar a la finestra principal
    aquest caràcter Unicode.

en: When generating a Mac Type1 resource font, you MUST generate at least one NFNT bitmap font to go with it. If you have not created any bitmaps for this font, cancel this dlg and use the Element->Bitmaps Available command to create one
ca_ES: Per tal de generar un recurs de tipus 1 per al Mac, heu de generar obligatòriament almenys una font de mapa de bits NFNT que l'acompanyi. Si no heu creat cap mapa de bits per aquesta font, cancel·leu l'acció i creeu-ne un amb l'opció «Assortit de mapes de bits...» del menú «Element».

en: When generating a set of BDF fonts ask the user
    to specify the screen resolution of the fonts
    otherwise FontForge will guess depending on the pixel size.
ca_ES: Demana a l'usuari que especifiqui la resolució de la
    pantalla quan es genera una font en format
    BDF. Si no s'activa aquesta opció, el FontForge estimarà
    la resolució en funció del cos.

en: When generating a truetype or opentype font it is occasionally
    useful to know the mapping between truetype glyph ids and
    glyph names. Setting this option will cause FontForge to
    produce a file (with extension .g2n) containing those data.
ca_ES: De vegades, quan es genera una font TrueType o OpenType,
    és convenient saber el mapatge dels identificadors de glif TrueType
    amb els noms de glif corresponents. Aquesta opció fa que el FontForge
    generi un fitxer, amb l'extensió .g2n, que contingui aquestes dades.

en: When loading a font in sfnt format (TrueType, OpenType, etc.),
    ask the user to specify which cmap to use initially.
ca_ES: Quan es carrega una font en format sfnt (TrueType,
    OpenType, etc.), demana a l'usuari quin CMap inicial es vol
    utilitzar.

en: When loading a truetype or opentype font which has both a unicode
    and a CJK encoding table, use this flag to specify which
    should be loaded for the font.
ca_ES: Si es carrega una font TrueType o OpenType que tingui
    dues taules de codificació, una Unicode i l'altra CJK, aquesta
    opció permet especificar quina de les dues es tindrà en compte.

en: When merging two CID keyed fonts, they must have the same Registry and Ordering, and the font being merged into (the mergee) must have a supplement which is at least as recent as the other's. Furthermore the mergee must have at least as many subfonts as the merger.
ca_ES: Per tal de fusionar de dues fonts CID, cal que les dues tinguin els mateixos registre i ordenació i la font d'arribada ha de tenir un suplement que sigui almenys tan recent com el de l'altre. A més a més, aquesta fusió ha de tenir almenys tantes subfonts com la font de sortida.

en: When moving one end point of a spline but not the other
    interpolate the control points between the two.
ca_ES: Interpola els punts de control (nanses) entre els dos caps
    d'una corba quan un d'ells és desplaçat.

en: When placing grave and acute accents above letters, should
    FontForge center them based on their full width, or
    should it just center based on the lowest point
    of the accent.
ca_ES: Opció de centrat dels accents greus i aguts,
    tenint en compte només la part més baixa de
    l'accent o bé tota la seva amplada.

en: When the mouse pointer is within this many pixels
    of one of the various interesting features (baseline,
    width, grid splines, etc.) the pointer will snap
    to that feature.
ca_ES: Distància mínima, en píxels, entre el punter i una
    àrea d'interès (línia de base, amplada, graella, etc.)
    dins la qual el punter serà atret per l'àrea.

en: When the user clicks in the editing window, round the location to the nearest integers.
ca_ES: Fa que la posició dels clics a les finestres d'edició
    s'arrodoneixi als valors enters més propers.

en: Whether fonts loaded from the disk should retain their splines
    with the original order (quadratic or cubic), or whether the
    splines should be converted to the default order for new fonts
    (see NewFontsQuadratic).
ca_ES: Conserva l'ordre original, quadràtic o cúbic, de les corbes en
    obrir un fitxer existent o converteix a l'ordre predeterminat
    de les lletres tipogràfiques noves establert a «Corbes quadràtiques».

en: Whether new fonts should contain splines of quadratic (truetype)
    or cubic (postscript & opentype).
ca_ES: Tipus de corbes dels fitxers nous: quadràtiques, pels tipus TrueType,
    o cúbiques, pels tipus PostScript i OpenType.

en: Which archived item should be opened?
ca_ES: Quin element de l'arxiu voleu obrir?

en: White Space
ca_ES: Espai en blanc

en: White space to be left between math formulae
    to ensure proper line spacing.
ca_ES: Espai blanc que cal deixar entre fórmules matemàtiques per tal d'assegurar l'espai entre línies adient.

en: Wide
ca_ES: Ample

en: Width
ca_ES: Amplada

en: Width _Class
ca_ES: _Classe d'amplada

en: Width:
ca_ES: Amplada:

en: Wild Brush - Drips a lot
ca_ES: Pinzell que degota molt

en: Win FNT
ca_ES: FNT Windows

en: Win FON
ca_ES: Fitxer FON de Windows

en: Window
ca_ES: Finestra

en: Windows Latin ("ANSI")
ca_ES: Llatí del Windows (ANSI)

en: Windows will reject fonts with an OS/2 version number of 0
ca_ES: El Windows no admetrà les lletres tipogràfiques si el seu número de versió d'OS/2 és 0

en: Windows will reject otf (cff) fonts with an OS/2 version number of 1
ca_ES: El Windows no acceptarà lletres tipogràfiques Open Type (CFF) si el número de versió d'OS/2 és 1

en: Windows-compatible 'kern'
ca_ES: Interlletratge compatible amb el Windows

en: Woff Major Version:
ca_ES: Versió major del WOFF:

en: Woff Minor Version:
ca_ES: Versió menor del WOFF:

en: Wolof
ca_ES: Wòlof

en: Wrap Pos:
ca_ES: Columna:

en: Write failed
ca_ES: No s'ha pogut escriure

en: Wrong type of SFD file
ca_ES: El tipus de fitxer SFD és incorrecte

en: X Bitmap
ca_ES: Mapa de bits X

note: GT: an expression describing the transformation applied to the X coordinate
en: X Expr:
ca_ES: Expressió X:

en: X Movement
ca_ES: Desplaçament X

en: X Repeat Count
ca_ES: Núm. de repeticions en horitzontal

en: X Resource Editor
ca_ES: Editor de recursos X

en: X Scale Factor
ca_ES: Factor d'escala horit.

en: X11 bitmap only sfnt (otb)
ca_ES: Mapa de bits d'X11, només sfnt (otb)

en: XHeight Percent:
ca_ES: Percentatge de l'ull mitjà:

en: XHeight:
ca_ES: Ull mitjà:

en: Xhosa
ca_ES: Xosa

note: GT: an expression describing the transformation applied to the Y coordinate
en: Y Expr:
ca_ES: Expressió Y:

en: Y Movement
ca_ES: Desplaçament Y

en: Y Repeat Count
ca_ES: Núm. de repeticions en vertical

en: Y Scale Factor
ca_ES: Factor d'escala vert.

en: Yes
ca_ES: Sí

en: Yes to _All
ca_ES: Sí _a tot

en: Yi Radicals
ca_ES: Radicals yi

en: Yi Syllables
ca_ES: Síl·labes yi

en: Yi Syllables/Radicals
ca_ES: Síl·labes i radicals yi

en: Yiddish
ca_ES: Jiddisch

en: Yijing Hexagram Symbols
ca_ES: Símbols hexagrams yijing

en: Yoruba
ca_ES: Ioruba

en: You are about to change the last quadratic
    layer to cubic. When this happens FontForge
    will remove all truetype instructions.
    
    This cannot be undone.
    
    Is this really your intent?
ca_ES: Confirmeu que voleu convertir l'única capa
    quadràtica del fitxer en una capa cúbica.
    Tingueu present que, de retruc, es perdran
    totes les instruccions TrueType.
    
    Aquesta acció no es pot desfer.
    
    Voleu continuar?

en: You are about to delete a layer.
    This will lose all contours in that layer.
    If this is the last quadratic layer it will
    lose all truetype instructions.
    
    Deleting a layer cannot be undone.
    
    Is this really your intent?
ca_ES: Confirmeu que voleu esborrar la capa
    amb tots els seus contorns. Si es tracta
    de l'única capa quadràtica, es perdran,
    a més, totes les instruccions TrueType.
    
    L'acció d'esborrar una capa no es pot desfer.
    
    Voleu continuar?

en: You are attempting to clear %.30s which is referred to by
    another character. Are you sure you want to clear it?
ca_ES: L'element %.30s és referenciat per un altre caràcter. Confirmeu que el voleu esborrar?

en: You are attempting to paste a reference to %1$s into %2$s.
    But %1$s does not exist in this font, nor can I find the original character referred to.
    It will not be copied.
ca_ES: Esteu intentant enganxar una referència a %1$s dins %2$s.
    Però, %1$s no és present a la font, ni es pot trobar el caràcter original al qual fa referència.
    No es copiarà res.

en: You are attempting to paste a reference to %1$s into %2$s.
    But %1$s does not exist in this font.
    Would you like to copy the original splines (or delete the reference)?
ca_ES: Esteu intentant enganxar una referència a %1$s dins %2$s, però %1$s no existeix en aquesta font.
    Voleu copiar els contorns originals (o suprimir la referència)?

en: You are attempting to paste glyph instructions from one font to another. Generally this will not work unless the 'prep', 'fpgm' and 'cvt ' tables are the same.
    Do you want to continue anyway?
ca_ES: S'esta intentant enganxar instruccions de glifs d'una font a l'altra. En general, això no funcionarà llevat que les taules 'prep', 'fpgm' i 'cvt ' siguin idèntiques.
    De tota manera, voleu continuar?

en: You changed the point numbering
ca_ES: Heu canviat la numeració dels punts

en: You have changed the transformation matrix, do you wish to use the new version?
ca_ES: Heu modificat la matriu de transformació. Voleu utilitzar-ne la nova versió?

en: You have changed this font's name without changing the UniqueID (or XUID).
    This is probably not a good idea, would you like me to
    generate a random new value?
ca_ES: Quan és canvia el nom de la font, és convenient canviar
    també l'identificador únic o únic ampliat. Voleu que el FontForge
    generi un nou valor aleatori per aquest paràmetre?

en: You may not paste a reference into this window
ca_ES: No podeu enganxar una referència dins d'aquesta finestra

en: You must choose a lookup type
ca_ES: Trieu el tipus de la funcionalitat

en: You must name the lookup.
ca_ES: Anomeneu la consulta

en: You must select a Lookup Type.
ca_ES: Seleccioneu el tipus de funcionalitat

en: You must select a glyph before you can import an image into it
ca_ES: Heu de seleccionar un glif abans d'importar-hi cap imatge

en: You must select a lookup subtable to contain this kerning pair
ca_ES: Seleccioneu la subtaula de consulta que inclourà el parell d'interlletratge

en: You must select at least one language for each script.
ca_ES: Heu de seleccionar, almenys, un idioma per a cada alfabet

en: You must select at least one language.
    Use the "Default" language if nothing else fits.
ca_ES: Heu de seleccionar almenys un idioma.
    Si no en trobau cap que s'adapti, useu el predeterminat (DFLT).

en: You must select at least one script if you provide a feature tag.
ca_ES: Si indiqueu una etiqueta de singularitat, heu de seleccionar almenys un alfabet.

en: You must specify a glyph name for subtable %s
ca_ES: Heu d'especificar un nom de glif a la subtaula %s

en: You must specify a replacement glyph for %s
ca_ES: Indiqueu un glif que substituexi a %s

en: You should only specify the TrueType Unique Font Identification string in one language. This font has more. Do you want to continue anyway?
ca_ES: L'identificador únic de font TrueType s'ha d'indicar només en una llengua i
    al fitxer aquesta cadena apareix en més d'una. Amb tot, voleu mantenir-ho així?

en: You will get better instructions if you fill in the Private dictionary, Element->Font Info->Private, for the font
ca_ES: Obtindreu millors instruccions per a la font si ompliu el Diccionari privat, al menú «Element», opció «Informació de la font...», pestanya «Diccionari privat PostScript».

en: Your font has a 2 byte encoding, but you are attempting to save it in a format that only supports one byte encodings. This means that you won't be able to access anything after the first 256 characters without reencoding the font.
    
    Do you want to proceed anyway?
ca_ES: Esteu intentant desar una font amb una codificació de 2 bytes en un format que només n'admet un. Això farà que no es pugui accedir a cap caràcter més enllà dels 256 primers si no es recodifica abans.
    
    Malgrat això, voleu continuar?

en: Your font has exactly 65535 glyphs. Encoding 65535 is the limit and is often used as a magic             value, so it may cause quirks.
ca_ES: La font té exactament 65535 glifs. Aquet valor és el límit màxim i sovint s'utilitza com a nombre màgic. Aquest fet pot causar resultats inesperats.

en: Your font is missing the dotlessi glyph,
    please add it and remake your accented glyphs
ca_ES: La font no conté la i sense puntet;
    afegiu-la i torneu a muntar els glifs accentuats.

note: GT: Adobe decided that a dotless j glyph was needed, assigned a code GT: point to it in the private use area, and named it "dotlessj". Then GT: years later the Unicode people decided one was needed and assigned GT: it U+0237, so that's now the official code point and it is named GT: "uni0237". The n
en: Your font is missing the uni0237 glyph,
    and the deprecated dotlessj glyph,
    please add the former and remake your accented glyphs
ca_ES: La font no conté el glif «uni0237»
    ni el desfasat «dotlessj». Afegiu una j sense puntet
    al primer i torneu a muntar els glifs accentuats.

en: Z_oom out
ca_ES: A_llunya

en: Zanabazar Square
ca_ES: Zanabazar quadrat

en: Znamenny Musical Notation
ca_ES: Notació musical znamenny

en: Zoom _in
ca_ES: A_propa

en: _128 pixel outline
ca_ES: Caselles de _128 pixels

en: _16x4 cell window
ca_ES: Finestra de _16 x 4 caselles

en: _24 pixel outline
ca_ES: Caselles de _24 pixels

en: _36 pixel outline
ca_ES: Caselles de _36 pixels

en: _3D Rotate
ca_ES: Gira en 3D

en: _48 pixel outline
ca_ES: Caselles de _48 pixels

en: _72 pixel outline
ca_ES: Caselles de _72 pixels

en: _8x2  cell window
ca_ES: Finestra de _8 x 2 caselles

en: _96 pixel outline
ca_ES: Caselles de _96 pixels

en: _AA
ca_ES: _Antialiàsing

en: _About...
ca_ES: _Quant al FontForge

en: _Activate Spiro
ca_ES: _Activa l'Spiro

en: _Add
ca_ES: _Afegeix

en: _Add 'aalt' features
ca_ES: _Afegeix les singularitats «aalt»

en: _Add Anchor
ca_ES: _Afegeix una àncora

en: _Add Encoding Slots...
ca_ES: _Afegeix caselles de codificació...

en: _All Fonts
ca_ES: T_ots els tipus

en: _Alphabetic
ca_ES: _Alfabètic

en: _Always raise this dialog when importing
ca_ES: _A l'hora d'importar, mostra sempre aquest diàleg

en: _Anchor Control...
ca_ES: Control d'àncora...

en: _Anchored Pairs
ca_ES: Parells ancorats

en: _Anchors
ca_ES: _Àncores

en: _Anti Alias
ca_ES: _Antialiàsing

en: _Anti-Aliased
ca_ES: Antialiàsing

en: _Apply
ca_ES: _Aplica

en: _Apply to All
ca_ES: _Aplica-ho a tots

en: _Apply to Selection
ca_ES: _Aplica-ho a la selecció

en: _Arm Style
ca_ES: Estil dels braços

en: _Around
ca_ES: _Aproximat

en: _Ascent:
ca_ES: _Ascendents:

en: _Aspect
ca_ES: _Aspecte

en: _Aspect Ratio
ca_ES: Relació d'aspecte

en: _Auto Width...
ca_ES: Amplada automàtica...

en: _BDF Info...
ca_ES: Informació del _BDF...

note: GT: Background, make it short
en: _Back
ca_ES: Fons

en: _Base Filename:
ca_ES: Nom de fitxer _base:

en: _Bigger Pixel Size
ca_ES: Cos més _gran

en: _Bigger Point Size
ca_ES: Au_gmenta el cos

note: GT: You might not want to translate this, it's a keyword in PostScript font files
en: _BlueValues
ca_ES: Valors «_blue»

en: _Bottom
ca_ES: _Baixa a baix de tot

en: _Bottom:
ca_ES: Pel damunt de:

en: _Browse
ca_ES: _Navega

en: _Build Accented Glyph
ca_ES: Munta el glif accentuat

en: _Build Syllables
ca_ES: Construeix les síl·la_bes

en: _Cancel
ca_ES: _Cancel·la

en: _Center in Width
ca_ES: _Centra a l'amplada

en: _Changed Glyphs
ca_ES: Glifs modificats

en: _Class
ca_ES: _Classe

en: _Clear Hints
ca_ES: Elimina les indi_cacions

en: _Close
ca_ES: Tan_ca

en: _Cluster
ca_ES: _Agrupa

en: _Compact
ca_ES: _Compacta

en: _Condense/Extend...
ca_ES: Estreta/Ampla ...

en: _Control Point Info
ca_ES: Dades de la nansa

en: _Convert to CID
ca_ES: _Converteix a CID

en: _Copies:
ca_ES: _Còpies:

en: _Copy
ca_ES: _Copia

en: _Correct Direction
ca_ES: _Corregeix el sentit

en: _Correct Direction (PS/EPS)
ca_ES: _Corregeix el sentit (PS/EPS)

note: GT: Here (and following) MM means "MultiMaster"
en: _Create MM...
ca_ES: _Crea MultipleMaster (MM)

en: _Curve
ca_ES: _Corba

en: _DPI:
ca_ES: _ppp

en: _Debug...
ca_ES: _Depura...

en: _Default Separation:
ca_ES: Separació pre_determinada:

en: _Delete
ca_ES: Suprimeix

en: _Descent:
ca_ES: _Descendents:

en: _Deselect All
ca_ES: _Desselecciona-ho tot

en: _Detach
ca_ES: _Separa

en: _Detach Glyphs
ca_ES: Separa els glifs

en: _Diagonal Hints
ca_ES: Optimització _diagonal

en: _Display Compositions...
ca_ES: Mostra els glifs compostos...

en: _Displayed Font
ca_ES: El tip_us mostrat

en: _Docked Palettes
ca_ES: Paletes acobla_des

en: _Don't AutoHint
ca_ES: No optimitzis automàticament

en: _Don't Save
ca_ES: No ho _desis

en: _Done
ca_ES: _Fet

en: _Down
ca_ES: Bai_xa

en: _Earlier
ca_ES: Pu_ja

en: _Edit
ca_ES: _Edita

en: _Edit Data
ca_ES: _Edita les dades

en: _Edit Instructions...
ca_ES: _Edita les instruccions...

en: _Edit...
ca_ES: _Edita...

en: _Em Size:
ca_ES: Mida del quadratí:

en: _Embeddable
ca_ES: Incrustable

en: _Enabled
ca_ES: _Habilitat

en: _Encoding Hex
ca_ES: Codificació _hexadecimal

en: _Exact
ca_ES: _Exacte

en: _Exclude
ca_ES: _Exclusió

en: _Expand Stroke...
ca_ES: _Expandeix el perfil...

en: _Extrema
ca_ES: Nodes _extrems

en: _Family Name:
ca_ES: Nom de la _famíla:

en: _Feature:
ca_ES: Singularitat:

en: _File
ca_ES: _Fitxer

en: _Fill
ca_ES: Emplenament

en: _Filter
ca_ES: _Filtre

en: _Find Intersections
ca_ES: _Marca les interseccions

en: _First
ca_ES: Puja a _dalt de tot

en: _First Point
ca_ES: Primer punt

en: _Fit
ca_ES: A_justa a la finestra

en: _Fit to font bounding box
ca_ES: Ajusta a la capsa contenidora de la _font

en: _Font Info...
ca_ES: Informació de la _font...

en: _Force Encoding
ca_ES: _Força la codificació

en: _Freehand
ca_ES: Mà alçada

en: _From this class
ca_ES: D'aquesta classe

en: _Full Font Display
ca_ES: Mostrari complet

en: _G2 Curve
ca_ES: Corba _G2

en: _Gap:
ca_ES: Buit:

en: _Generate Fonts...
ca_ES: _Genera la font...

en: _Give Up
ca_ES: Ple_ga

en: _Glyph Image
ca_ES: _Imatge del glif

en: _Glyph Info...
ca_ES: Informació del _glif...

en: _Glyphs Worth Outputting
ca_ES: _Glifs generables

en: _Goto
ca_ES: _Vés a...

en: _Guess
ca_ES: Endevina-ho

note: GT: Guide layer, make it short
en: _Guide
ca_ES: _Guia

en: _HStem
ca_ES: Astes _horitzontals

en: _HVCurve
ca_ES: Corba ortogonal

en: _Height:
ca_ES: _Alçària

en: _Help
ca_ES: A_juda

en: _Hide
ca_ES: _Amaga

en: _Hide Unused Columns
ca_ES: Amaga les columnes buides

en: _Hinting Needed
ca_ES: Pendents d'optimització

en: _Histogram
ca_ES: _Histograma

en: _Horizontal
ca_ES: _Horitzontal

en: _Horizontal Baselines...
ca_ES: Línies de base _horitzontals

en: _Horizontal Hints
ca_ES: Optimització _horitzontal

en: _IBM Family:
ca_ES: Família _IBM:

en: _Import
ca_ES: _Importa

en: _Import...
ca_ES: _Importa...

en: _Index
ca_ES: Índex

en: _Insert
ca_ES: _Insereix

en: _Insert Random Text...
ca_ES: _Insereix un text aleatori...

en: _Interpolated
ca_ES: _Interpolat

en: _Intersect
ca_ES: _Intersecció

en: _Invert Selection
ca_ES: _Inverteix la selecció

en: _Italic Angle:
ca_ES: Angle de la c_ursiva:

en: _Italic...
ca_ES: Curs_iva...

en: _Join
ca_ES: Uneix

en: _Justification...
ca_ES: _Justificació...

en: _Kern Pairs
ca_ES: Parells d'interlletratge

en: _Kind
ca_ES: Mena

en: _Knife
ca_ES: Cúter

en: _Language
ca_ES: _Idioma

en: _Language:
ca_ES: Idioma:

en: _Last
ca_ES: Baixa a _baix de tot

en: _Layers
ca_ES: _Capes

en: _Left
ca_ES: Esquerra

en: _Left Constraint
ca_ES: Sortida de corba

en: _Letterform
ca_ES: Forma de les lletres

en: _License...
ca_ES: _Llicència

en: _Ligatures
ca_ES: _Lligadures

en: _Lining
ca_ES: Perfi_l

en: _Load Encoding...
ca_ES: Carrega _la codificació...

en: _Loops:
ca_ES: _Llaços

en: _MATH Info...
ca_ES: Informació de la taula _MATH...

en: _Magnify
ca_ES: Apropa

note: GT: Make this (selected) point the first point in the glyph
en: _Make First
ca_ES: Fes que sigui el primer

en: _Match Fuzziness:
ca_ES: Tolerància:

en: _Maximum distance between points in a region
ca_ES: Distància _màxima entre els punts d'una zona

en: _Merge
ca_ES: _Fusiona

en: _Merge Feature Info...
ca_ES: Incorpora un fitxer auxiliar...

en: _Merge Fonts...
ca_ES: Fusiona les lletres tipogràfiques...

en: _Metrics
ca_ES: _Mètrica

en: _Midline
ca_ES: Línia mitjana

en: _Min Kern:
ca_ES: Interlletratge mínim:

en: _Min:
ca_ES: _Mín.

en: _Mixed
ca_ES: _Mixtes

en: _Modify Composition...
ca_ES: _Modificar la composició

en: _Mono
ca_ES: Un bit

en: _Move Points
ca_ES: _Mou els punts

en: _Multi Size Glyph
ca_ES: Glif escalonat

en: _Multi Size Glyphs
ca_ES: Glifs escalonats

en: _Name
ca_ES: _Nom

en: _Name Contour
ca_ES: A_nomena el traçat...

en: _Name Point
ca_ES: A_nomena el punt

en: _Name:
ca_ES: _Nom:

en: _New Composition...
ca_ES: Composició _nova

en: _Next
ca_ES: Següent

en: _Next >
ca_ES: _Següent >

en: _Next Glyph
ca_ES: Glif _següent

en: _Next Point
ca_ES: Següe_nt punt

en: _Non Linear Transform...
ca_ES: Tra_nsformació no lineal...

en: _None
ca_ES: _Cap

en: _OK
ca_ES: D'ac_ord

en: _OS/2 Version
ca_ES: Versió de l'_OS/2

en: _Off
ca_ES: _Desactiva la retícula

en: _Open
ca_ES: _Obre...

en: _Options
ca_ES: _Opcions

en: _Order
ca_ES: _Organitza

en: _Other
ca_ES: Una altra

en: _Outline Font
ca_ES: Font vect_orial

en: _Outline...
ca_ES: Lletra _oberta...

en: _Overview
ca_ES: Introducció

en: _Pairs
ca_ES: _Parells

en: _Palettes
ca_ES: _Paletes

en: _Paste
ca_ES: Engan_xa

en: _Point
ca_ES: _Punt

en: _Point of View Projection...
ca_ES: _Projecció en perspectiva...

en: _Pointer
ca_ES: _Punter

en: _Points
ca_ES: _Punts

en: _Points too far
ca_ES: Els nodes són massa allunyats

en: _Pointsize Y:
ca_ES: Punts _Y:

en: _Pointsize:
ca_ES: Cos:

en: _Populate
ca_ES: Emplena

en: _Prev Glyph
ca_ES: Glif _anterior

en: _Prev Point
ca_ES: _Punt anterior

en: _Print
ca_ES: Im_primeix

en: _Print...
ca_ES: Im_primeix...

en: _Printer:
ca_ES: Im_pressora:

en: _Proportion
ca_ES: _Proporció

en: _Quit
ca_ES: S_urt

en: _Radius:
ca_ES: _Radi:

en: _Redo
ca_ES: _Refés

en: _Reencode
ca_ES: _Recodifica

en: _References...
ca_ES: _Referències...

en: _Refresh
ca_ES: _Actualitza

en: _Remove
ca_ES: Esbo_rra

en: _Remove Font
ca_ES: Esbo_rra tipus

en: _Remove Overlap
ca_ES: Elimina les _superposicions

en: _Replace
ca_ES: _Reemplaça

en: _Retain
ca_ES: _Conserva

en: _Revert
ca_ES: _Restaura

en: _Revert All
ca_ES: _Restaura-ho tot

en: _Revert File
ca_ES: _Restaura el fitxer

en: _Review
ca_ES: _Revisa-ho

en: _Review Hints...
ca_ES: _Revisa l'optimització...

en: _Right
ca_ES: Dreta

en: _Right Constraint
ca_ES: Entrada a corba

en: _Rotate 90° CW
ca_ES: Gi_ra 90° en sentit horari

en: _Round To Grid
ca_ES: A_rrodoneix a la graella

en: _Ruler
ca_ES: _Regla

en: _Rulers
ca_ES: _Regles

en: _Save
ca_ES: De_sa

en: _Save As...
ca_ES: Anomena i de_sa...

en: _Save in UTF8
ca_ES: De_sa en UTF-8

en: _Scale
ca_ES: Escala

en: _Scale Outlines
ca_ES: _Escala els traçats

en: _Scroll
ca_ES: De_splaça

en: _Search
ca_ES: _Cerca

en: _Select
ca_ES: _Selecciona

en: _Separation:
ca_ES: _Separació

en: _Serif Variant
ca_ES: Variant de gràcies

en: _Serifs
ca_ES: _Gràcies

en: _Shades
ca_ES: Gri_sos

en: _Show
ca_ES: Mo_stra

en: _Show ATT
ca_ES: Taule_s ATT...

en: _Side Bearings
ca_ES: Marge_s laterals

en: _Simplify
ca_ES: _Simplifica

en: _Size:
ca_ES: Co_s

en: _Skew...
ca_ES: E_sbiaixa...

en: _Skip
ca_ES: Omet

en: _Skip for now
ca_ES: Omet, de moment

en: _Smaller Pixel Size
ca_ES: Cos més _petit

en: _Smaller Point Size
ca_ES: _Redueix el cos

en: _Sort
ca_ES: O_rdena

en: _Space Points
ca_ES: Di_stribueix els punts

en: _Spacing
ca_ES: Espaiat

en: _Stop
ca_ES: Atura

en: _String Type
ca_ES: Tipu_s de cadena

en: _Stroked Font
ca_ES: Lletra _buidada

en: _Substitutions...
ca_ES: _Substitucions...

en: _Tag:
ca_ES: _Etiqueta:

en: _Tangent
ca_ES: Connexió

en: _Thirds in Width
ca_ES: Centra amb marge dret doble

en: _Tool
ca_ES: Eina

en: _Tools
ca_ES: Ei_nes

en: _Top
ca_ES: Puja a dal_t de tot

en: _Top:
ca_ES: Com a molt de:

en: _Topology
ca_ES: Topologia

en: _Touching
ca_ES: Con_tacte

en: _Transform...
ca_ES: _Transforma...

en: _Transformations
ca_ES: _Transformacions

en: _TrueType Instructions
ca_ES: Instruccions _TrueType

en: _Type3 Multi Layered Font
ca_ES: Tipus 3 amb capes múltiples

en: _Undo
ca_ES: _Desfés

en: _UniqueID:
ca_ES: _Identificador únic:

en: _Unlink All
ca_ES: _Desenllaça-ho tot

en: _Up
ca_ES: P_uja

en: _Use It
ca_ES: _Utilitza'l

en: _Use My Metrics
ca_ES: _Usa la meva mètrica

en: _VStem
ca_ES: Astes _verticals

en: _VWidth
ca_ES: Amplada _vertical

en: _Validate...
ca_ES: _Valida...

en: _Validation
ca_ES: _Validació

en: _Version
ca_ES: _Versió

en: _Version:
ca_ES: _Versió:

en: _Vertical Baselines...
ca_ES: Línies de base _verticals

en: _Vertical Hints
ca_ES: Optimització _Vertical

en: _View
ca_ES: _Visualitza

en: _Weight
ca_ES: _Gruix:

en: _Weight Class
ca_ES: Classe de gruix

en: _Width
ca_ES: Amplada

en: _Width:
ca_ES: Amplada:

en: _Window
ca_ES: F_inestra

en: _Wireframe...
ca_ES: Tridimensional...

en: _X Resource Editor...
ca_ES: Editor de recursos _X...

en: _X-Ascent
ca_ES: Ull superior

en: _X-Height
ca_ES: Ull mitjà

en: _XUID:
ca_ES: Identificador únic _ampliat:

en: _Yes
ca_ES: _Sí

en: accent attachment table
ca_ES: taula d'adjunció d'accent

en: alternate subs
ca_ES: substitucions alternatives

en: anchor point table
ca_ES: taula dels punts d'ancoratge

en: anti-alias merge table
ca_ES: taula de combinació antiàlias

en: at position
ca_ES: a la posició

en: axis variation table
ca_ES: taula de variació d'eix

en: baseline table (AAT version)
ca_ES: taula de línia de base (versió AAT)

en: bitmap data table (AAT version)
ca_ES: Taula de dades de mapa de bits (versió AAT)

en: bitmap data table (OT version)
ca_ES: taula de dades de mapa de bits (versió OpenType)

en: bitmap font header table
ca_ES: taula de capçalera de la font de mapa de bits

en: bitmap location table (AAT version)
ca_ES: taula d'ubicació dels mapes de bits (versió AAT)

en: bitmap location table (OT version)
ca_ES: taula d'ubicació dels mapes de bits (versió OpenType)

en: can't create temporary file
ca_ES: no es pot crear el fitxer temporal

en: character code mapping table
ca_ES: taula de mapatge del codi de caràcter

en: cidmap entry out of bounds: %s
ca_ES: valor de mapatge CID fora de límits: %s

en: color bitmap data table
ca_ES: taula de combinació antiàlias

en: control value program table
ca_ES: taula del programa de valor de control

en: control value table
ca_ES: taula del valor de control

en: copyright notice
ca_ES: nota de copyright

en: couldn't find the character %s
ca_ES: no s'ha trobat el caràcter %s

en: couldn't write encodings file
ca_ES: no s'ha pogut escriure el fitxer de codificacions

en: cursive entry
ca_ES: entrada de cursiva

en: cursive exit
ca_ES: sortida de cursiva

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Script", ignore "cursive|" GT: English uses "script" to me a general writing style (latin, greek, kanji) GT: and the cursive handwriting style. Here we mean cursive handwriting.
en: cursive|Latin: Handwritten
ca_ES: Llatí, manuscrita

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Script", ignore "cursive|" GT: English uses "script" to me a general writing style (latin, greek, kanji) GT: and the cursive handwriting style. Here we mean cursive handwriting.
en: cursive|Script
ca_ES: Manuscrita

en: digital signature table
ca_ES: taula de signatura digital

en: electronic end user license table
ca_ES: taula de la llicència electrònica d'úsuari final

en: em units
ca_ES: unitats de quadratí

en: embedded bitmap scaling control table
ca_ES: taula de control de l'escalat dels mapes de bits incrustats

en: extended metamorphosis table
ca_ES: taula de metamorfosis ampliada

en: false
ca_ES: fals

en: family name
ca_ES: nom de la família

en: font descriptor table
ca_ES: taula del descriptor de la font

en: font header table
ca_ES: taula de la capçalera de la font

en: font metrics table
ca_ES: taula de mètrica de la font

en: font name
ca_ES: nom de la font

en: font program table
ca_ES: taula del programari de font

en: font variation table
ca_ES: taula de variació de la font

en: font;fonts;editor;TTF;OTF;typeface;
ca_ES: font;fonts;pòlissa;editor;TTF;OTF;tipografia;

en: full name
ca_ES: nom complet

en: gaspTableEntry|New
ca_ES: Nova

en: glyph definition table
ca_ES: taula de definició de glifs

en: glyph location table
ca_ES: taula d'ubicació dels glifs

en: glyph name and PostScript compatibility table
ca_ES: taula dels noms dels glifs i compatibilitat amb el PostScrip

en: glyph outline table
ca_ES: taula de contorns de glif

en: glyph positioning table
ca_ES: taula de posicionament de glifs

en: glyph reference table
ca_ES: taula de referències dels glifs

en: glyph substitution table
ca_ES: taula de substitució de glifs

en: glyph variation table
ca_ES: taula de variació de glifs

en: glyphs
ca_ES: glifs

en: grid-fitting and scan-conversion procedure table
ca_ES: taula del procediment d'ajust a la retícula i conversió d'escaneig

en: horizontal device metrics table
ca_ES: taula de mètrica horitzontal del dispositiu

en: horizontal header table
ca_ES: taula de la capçalera horitzontal

en: horizontal metrics table
ca_ES: taula de mètrica horitzontal

en: horizontal metrics variations table
ca_ES: taula de variacions mètriques horitzontals

en: horizontal style table
ca_ES: taula d'estil horitzontal

en: justification table (AAT version)
ca_ES: taula de justificació (versió ATT)

en: justification table (OT version)
ca_ES: taula de justificació (versió OpenType)

en: kern pair
ca_ES: parell d'interlletratge

en: kerning table
ca_ES: taula d'interlletratge

en: layout feature table
ca_ES: taula de singularitats de format

en: ligature
ca_ES: lligadura

en: ligature caret table
ca_ES: taula de separadors de lligadures

en: linear threshold table
ca_ES: taula del llindar lineal

en: mark
ca_ES: marca

en: math table
ca_ES: taula de matemàtiques

en: maximum profile table
ca_ES: taula de perfil màxim

en: metadata table
ca_ES: taula de metadades

en: metamorphosis table
ca_ES: taula de metamorfosis

en: metrics variations table
ca_ES: taula de variacions mètriques

en: multiple subs
ca_ES: substitucions múltiples

en: name table
ca_ES: taula de noms

en: nohints
ca_ES: sense hints

en: optical bounds table
ca_ES: taula de límits òptics

en: pair
ca_ES: parell

en: pixels
ca_ES: píxels

en: png
ca_ES: PNG

en: points|_Merge
ca_ES: Fusiona

en: position
ca_ES: posició

en: positioning
ca_ES: posicionament

en: ppem is different in the two fonts, cowardly refusing to compare glyphs
ca_ES: Les dues fonts tenen diferents píxels per quadratí; no es poden comparar els glifs

en: problfixup|Bad Directions
ca_ES: Sentits incorrectes

en: problfixup|Missing Extrema
ca_ES: Nodes extrems inexistents

en: problfixup|Missing Extrema (cautiously)
ca_ES: Nodes extrems inexistents (amb compte)

en: problfixup|Open Contours
ca_ES: Contorns oberts

en: problfixup|Self Intersections
ca_ES: Autointerseccions

en: problfixup|Too Many Points
ca_ES: Nombre de punts excessiu

en: problselect|Bad Direction
ca_ES: Sentit incorrecte

en: problselect|Errors
ca_ES: Errors

en: problselect|Missing Extrema
ca_ES: Nodes extrems inexistents

en: problselect|Open Contours
ca_ES: Contorns oberts

en: problselect|Self Intersections
ca_ES: Autointerseccions

en: properties table
ca_ES: taula de propietats

en: sfnt Revision:
ca_ES: Revisió de l'SFNT:

en: sfnt _Revision:
ca_ES: _Revisió de l'SFNT:

en: substitution
ca_ES: substitució

en: subtable
ca_ES: subtaula

en: tracking table
ca_ES: taula de l'interlletratge sistemàtic

en: true
ca_ES: cert

en: unknown SIL table
ca_ES: taula desconeguda del SIL

en: version
ca_ES: versió

en: vertical device metrics table
ca_ES: taula de mètrica vertical del dispositiu

en: vertical header table
ca_ES: taula de la capçalera vertical

en: vertical metrics table
ca_ES: taula de mètrica vertical

en: vertical metrics variations table
ca_ES: taula de variacions de la mètrica vertical

en: vertical origin table
ca_ES: taula de l'origen vertical

en: weight
ca_ES: gruix

note: GT: English uses "script" to mean a general writing system (latin, greek, kanji) GT: and the cursive handwriting style. Here we mean the general writing system. GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Script", ignore "writing system|" GT: English us
en: writing system|Script
ca_ES: Alfabet

note: GT: Short form of {Everything Else}, might use universal? U+2200
en: {All}
ca_ES: {Tot}

en: {Deleted Glyph}
ca_ES: {Glif suprimit}

en: ° Clockwise
ca_ES: ° en sentit horari

note: GT: Sometimes spelled Widdershins. An old word which means counter clockwise. GT: I used it because "counter clockwise" took too much space.
en: ° Withershins
ca_ES: ° en sentit antihorari

en: ΤεΧ
ca_ES: TeX

en: ΤεΧ & Math
ca_ES: TeX i matemàtiques

en: ΤεΧ Base (8r)
ca_ES: Base del TeX (8r)

en: ΤεΧ Bitmap Fonts
ca_ES: Tipus de mapa de bits del TeX

en: ΤεΧ General
ca_ES: TeX, general

en: ΤεΧ Math Extension
ca_ES: TeX, ampliació matemàtica

en: ΤεΧ Math Symbol
ca_ES: TeX, símbol matemàtic

en: ΤεΧ Names
ca_ES: Noms del TeX

en: “%s” in %s contains an anchor point (%g,%g) class %s which differs from its counterpart by point matching
ca_ES: «%s» a %s conté un punt d'ancoratge (%g,%g) classe %s que no té la mateixa correspondència de punts que el seu homòleg

en: “%s” in %s did not contain a pairwise positioning lookup ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d to %s ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d
ca_ES: «%s» a %s no conté una consulta de posicionament per parelles ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d a %s ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d

en: “%s” in %s did not contain a positioning lookup ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d
ca_ES: «%s» a %s no conté una consulta de posicionament ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d

en: “%s” in %s did not contain a substitution lookup to %s
ca_ES: «%s» a %s no conté una consulta de substititució a %s

en: “%s” in %s did not contain an anchor point (%g,%g) class %s
ca_ES: «%s» a %s no conté cap punt d'ancoratge (%g,%g) classe %s
