fontforge - en to de_DE translation catalogue (5653 entries)

en: 
    
    If the default decomposition is inappropriate for this font, you may choose your own.
de_DE: 
    
    Wenn die Standard-Zerlegung für diese Schrift nicht korrekt ist, kannst du deine eigene wählen.

en: 
    Layers:
de_DE: 
    Ebenen:

en:   Attach right
de_DE:   Rechts anhängen

en:   Floating accent
de_DE:   Fliegender Akzent

en:   Hang left
de_DE:   Links hängend

en:   Hang right
de_DE:   Rechts hängend

en:   Ignoring '%c%c%c%c'
de_DE:   Ignoriere '%c%c%c%c'

en:   Ignoring '%c%c%c%c' %s
de_DE:   Ignoriere '%c%c%c%c' %s

en:   Left Bound=%d
de_DE:   Linke Begrenzung=%d

en:   Mirror=%.30s
de_DE:   Spiegeln=%.30s

en:   Right Bound=%d
de_DE:   Rechte Begrenzung=%d

en:   Stroke _Width:
de_DE:   Strich_breite:

en:   Subsequent errors will not be reported.
de_DE:   Folgefehler werden nicht gemeldet.

en:  %s: line %d
de_DE:  %s: Zeile %d

en:  Adding a size will create it by scaling.
de_DE:  Hinzufügen einer Größe erstellt sie skaliert.

en:  Adding a size will create it.
de_DE:  Hinzufügen einer Größe erstellt sie.

en:  At least one anchor point used point matching. It may be out of date now.
de_DE:  Mindestens ein Ankerpunkt benutzte Punkt-Übereinstimmung.
     Ist jetzt wahrscheinlich nicht mehr aktuell.

en:  At least one reference to this glyph used point matching. That match is now out of date.
de_DE:  Mindestens eine Referenz zu dieser Glyphe benutzte Punkt-Übereinstimmung.
     Die Übereinstimmung ist jetzt nicht mehr aktuell.

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad contextual chaining substitution table, ignored
de_DE:  Ungültige Tabelle der kontextuellen Ketten-Substitution, ignoriert

en:  Bad contextual chaining table, ignored
de_DE:  Ungültige Tabelle der kontextuellen Kette, ignoriert

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad contextual substitution table, ignored
de_DE:  Ungültige Tabelle der kontekstuellen Substitution, ignoriert

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad contextual table, ignored
de_DE:  Ungültige kontextuelle Tabelle, ignoriert

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad cursive alignment table, ignored
de_DE:  Ungültige Tabelle der Kursiv-Ausrichtung, ignoriert

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad kerning class table, ignored
de_DE:  Ungültige Tabelle der Unterschneidungs-Klassen, ignoriert

en:  Bad ligature table, ignored
de_DE:  Ungültige Tabelle der Ligaturen, ignoriert

en:  Bad mark attachment table, ignored
de_DE:  Ungültige Tabelle der Akzent-Verbindung, ignoriert

en:  Bad multiple substitution table, ignored
de_DE:  Ungültige Tabelle der mehrfachen Substitution, ignoriert

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad pairwise kerning table, ignored
de_DE:  Ungültige Tabelle der paarweisen Unterschneidung, ignoriert

en:  Bad simple positioning table, ignored
de_DE:  Ungültige Tabelle der einfachen Positionierung, ignoriert

en:  Bad simple substitution table, ignored
de_DE:  Ungültige Tabelle der einfachen Substitution, ignoriert

en:  Curvature: %g
de_DE:  Krümmung: %g

en:  Curvature: %g  Radius: %g
de_DE:  Krümmung: %g  Radius: %g

en:  Instructions in this glyph (or one that refers to it) are now out of date.
de_DE:  Instruktionen der Glyphe (oder diejenige auf die sie verweist) sind jetzt nicht mehr aktuell.

en:  Instructions in this glyph (or one that refers to it) have been lost.
de_DE:  Instruktionen der Glyphe (oder diejenige auf die sie verweist) sind verloren.

en:  Next
de_DE:  Weiter

en:  Next CP
de_DE:  Nächster Kontrollpunkt

en:  Perhaps you meant to use the keyword 'sub' rather than 'subs'?
de_DE:  Vielleicht wolltest du das Schlüsselwort 'sub' benutzen, statt 'subs'?

en:  Prev
de_DE:  Zurück

en:  Prev CP
de_DE:  Voriger Kontrollpunkt

en:  Removing a size will delete it.
de_DE:  Entfernen einer Größe, löscht sie.

note: GT: The space in front of "Same" makes things line up better
en:  Same as Fontname
de_DE:  wie Schriftname

en:  There must be at least one contextual rule
de_DE:  Es muss mindestens eine kontextuelle Regel geben

en:  Used in %s
de_DE:  Verwendet in %s

en:  _Em Size:
de_DE: _Geviertgröße:

en:  refers to a missing glyph
de_DE:  bezieht sich auf eine fehlende Glyphe

en:  snapped
de_DE:  eingefangen

en: !!!! Unknown caret format %d !!!!
de_DE: !!!! Unbekanntes Trenner-Format %d !!!!

en: !!!!! Bad Base Coord format (%d) for '%c%c%c%c' in '%c%c%c%c' script in 'BASE' table
de_DE: !!!!! Ungültiges Format der Koordinaten des Grundzeichens (%d) für '%c%c%c%c' im Schriftsystem '%c%c%c%c' in der 'BASE' Tabelle

en: !!!!! Coord count (%d) for '%c%c%c%c' script does not match base tag count (%d) in 'BASE' table
de_DE: !!!!! Anzahl an Koordinaten (%d) für das Schriftsystem '%c%c%c%c' entspricht nicht der
    Anzahl der Markierungszeichen des Grundzeichens (%d) in der 'BASE' Tabelle

en: "%.40s" size=%d point=%d (%d,%d) distance=%g
de_DE: "%.40s" Größe=%d Punkt=%d (%d,%d) Entfernung=%g

en: "%s" is not the name of a known named anchor on line %d of %s.
de_DE: "%s" ist nicht der Name eines bekannten, benannten Ankers in Zeile %d von %s.

en: "%s" is not the name of a known named value record on line %d of %s.
de_DE: "%s" ist nicht der Name eines bekannten, benannten eingetragenen Wertes in Zeile %d von %s.

en: %.*s is not a valid class name (or number)
de_DE: %.*s ist kein gültiger Klassenname (oder Nummer)

en: %.100s is not in a known format (or uses features of that format fontforge does not support, or is so badly corrupted as to be unreadable)
de_DE: %.100s ist nicht in einem bekannten Format (oder verwendet Funktionen dieses Formats, die FontForge nicht unterstützt, oder ist so stark beschädigt, dass es unlesbar ist).

en: %.50s contains a flipped reference. This cannot be corrected as is. Would you like me to unlink it and then correct it?
de_DE: %.50s enthält eine gespiegelte Referenz. So wie es ist, kann dies nicht korrigiert werden. Soll ich die Verbindung trennen und es dann korrigieren?

en: %1$.30s string for %2$.30s
de_DE: %1$.30s Zeichenkette für %2$.30s

note: GT: This is the title for a window showing an outline character GT: It will look something like: GT:  exclam at 33 from Arial GT: $1 is the name of the glyph GT: $2 is the glyph's encoding GT: $3 is the font name GT: $4 is the changed flag ('*' for the changed items)
en: %1$.80s at %2$d from %3$.90s%4$s
de_DE: %1$.80s bei %2$d von %3$.90s%4$s

note: GT: This is the title for a window showing a bitmap character GT: It will look something like: GT:  exclam at 33 size 12 from Arial GT: $1 is the name of the glyph GT: $2 is the glyph's encoding GT: $3 is the pixel size of the bitmap font GT: $4 is the font name
en: %1$.80s at %2$d size %3$d from %4$.80s
de_DE: %1$.80s bei %2$d Größe %3$d von %4$.80s

en: %1$s from lookup subtable %2$.50s
de_DE: %1$s von Subtabelle %2$.50s

en: %1$s had a reference, %2$s, with a bad transformation matrix (one of the matrix elements was bigger than 2). I moved the transformed contours into this glyph and made a reference to it, instead.
de_DE: %1$s hatte eine Referenz, %2$s, mit einer schlechten Transformationsmatrix (eines der Matrixelemente war größer als 2). Die transformierten Konturen wurden in diese Glyphe verschoben und stattdessen eine Referenz hergestellt.

note: GT: The user is trying to open a font file which contains multiple fonts and GT: has asked for a font which is not in that file.
en: %1$s is not in font file
de_DE: %1$s ist keine Schriftdatei

en: %1$s: %2$d. Expected %3$s got %4$s
de_DE: %1$s: %2$d. Erwartet %3$s erhalten %4$s

en: %2$.20s refers to an empty character "%1$.20s"
de_DE: %2$.20s verweist auf ein leeres Zeichen "%1$.20s"

en: %3d: <uninitialized>
de_DE: %3d: <nicht initialisiert>

en: %c%c%c%c  Min Extent=%d, Max Extent=%d
de_DE: %c%c%c%c  Min Erweiterung=%d, Max Erweiterung=%d

en: %d pixel bitmap
de_DE: %d Pixel Bitmap

en: %d pixels
de_DE: %d Pixel

en: %d@%d pixel bitmap
de_DE: %d@%d Pixel Bitmap

en: %s
    Proceed anyway?
de_DE: %s
    Trotzdem fortfahren?

en: %s No Slope
de_DE: %s Keine Neigung

en: %s anchor %d
de_DE: %s Anker %d

note: GT: In the next few lines the "%s" is the name of an anchor class, and the GT: rest of the string identifies the type of the anchor
en: %s at ligature pos %d
de_DE: %s bei Ligatur Position %d

en: %s base
de_DE: %s Grundzeichen

note: GT: There are various broad classes of lookups here and the first string GT: describes those: "Contextual Positioning", Contextual Substitution", etc. GT: Each of those may be formatted in 3 different ways: by (or perhaps using GT: would be a better word) glyphs, classes or coverage tables. GT: So t
en: %s by %s
de_DE: %s mit %s

en: %s contextual %d
de_DE: %s kontextuelle %d

en: %s does not contain an <svg> element at the top
de_DE: %s enthält kein <svg> Element ganz oben

en: %s entry
de_DE: %s Eingang

en: %s exit
de_DE: %s Ausgang

en: %s has a bounding box which is too big for this algorithm to work. Ignored.
de_DE: %s hat einen Begrenzungsrahmen, der zu groß ist, damit dieser Algorithmus funktioniert. Ignoriert.

note: GT: This string is used to generate a name for each OpenType lookup. GT: The %s will be filled with the user friendly name of the feature used to invoke the lookup GT: The second %s (if present) is the script GT: While the %d is the index into the lookup list and is used to disambiguate it GT: In ca
en: %s in %s lookup %d
de_DE: %s in %s Nachschlagetabelle %d

en: %s is a mac resource file but contains no postscript or truetype fonts
de_DE: %s ist eine mac Ressourcen-Datei, enthält aber keine PostScript- oder TrueType-Schriften

en: %s is not a cidmap file, please download
    http://fontforge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
de_DE: %s ist keine cidmap-Datei, bitte folgendes herunterladen
    http://fontforge.sourceforge.net/cidmaps.tgz

en: %s is not in %.100s
de_DE: %s ist nicht in %.100s

en: %s kerning class %d
de_DE: %s Unterschneidungs-Klasse %d

en: %s line: %d %s
de_DE: %s Zeile: %d %s

en: %s line: %d %s: %s
de_DE: %s Zeile: %d %s: %s

en: %s lookup %d
de_DE: %s Nachschlagetabelle %d

en: %s mark
de_DE: %s Akzent

note: GT: This is to give the name to a nested substitution lookup invoked by GT: a statemachine. The %s is the name of the statemachine('s lookup) GT: and the %d is n, where this lookup is the n'th defined for this state GT: machine
en: %s nested-substitutions %d
de_DE: %s verschachtelte Substitutionen %d

note: GT: This string is used to generate a name for an OpenType lookup subtable. GT:  %s is the lookup name, %d is the index of the subtable in the lookup
en: %s per glyph data %d
de_DE: %s Glyphen-Daten %d

note: GT: This string is used to generate a name for an OpenType lookup subtable. GT:  %s is the lookup name
en: %s subtable
de_DE: %s Subtabelle

en: %s subtable %d
de_DE: %s Subtabelle %d

en: %s(%s) and %s(%s) 0x%x in FOND %s
de_DE: %s(%s) und %s(%s) 0x%x in FOND %s

en: %s: %d Expected %s, got %s
de_DE: %s: %d Erwartet %s, erhalten %s

en: %s: %d Unexpected %s found
de_DE: %s: %d Unerwartet gefunden %s

en: %s: Is not callable
de_DE: %s: Kann nicht aufgerufen werden

en: %s:%d Unexpected character %c (%d)
de_DE: %s:%d Unerwartetes Zeichen %c (%d)

en: 'BASE' Baseline Table
de_DE: 'BASE' Grundlinie Tabelle

en: 'FOND' and 'NFNT' family compatibility table
de_DE: 'FOND' und 'NFNT' Tabelle der Familien-Kompatibilität

en: 'GDEF' Glyph Definition Table
de_DE: 'GDEF' Glyphen Definition Tabelle

en: 'GPOS' Glyph Positioning Table
de_DE: 'GPOS' Glyphen Positionierung Tabelle

en: 'GSUB' Glyph Substitution Table
de_DE: 'GSUB' Glyphen Substitution Tabelle

en: 'JSTF' Justification Table
de_DE: 'JSTF' Textbündigkeit Tabelle

en: 'bsln' Horizontal Baseline Table
de_DE: 'bsln' Tabelle für horizontale Grundlinien

en: 'fpgm'
de_DE: {Anfang der Eingabe}

en: 'kern' Horizontal Kerning Table
de_DE: 'kern' Tabelle für horizontale Unterschneidung

en: 'lcar' Ligature Caret Table
de_DE: 'lcar' Ligaturen-Trenner Tabelle

en: 'morx' Glyph Extended Metamorphosis Table
de_DE: 'morx' erweiterte Glyphen Metamorphosis Tabelle

en: 'opbd' Optical Bounds Table
de_DE: 'opbd' Tabelle für optische Grenzen

en: 'prop' Glyph Properties Table
de_DE: 'prop' Tabelle für Glyphen-Eigenschaften

en: (Adobe now considers XUID/UniqueID unnecessary)
de_DE: (Adobe hält XUID/UniqueID nun für unnötig)

en: (Define "Almost")
de_DE: (Definieren „Fast“)

en: (faked) MS bitmap only sfnt (ttf)
de_DE: (gefälscht) Nur MS Bitmap sfnt (ttf)

en: (kerning class)
de_DE: (Unterschneidungs-Klasse)

en: (unspecified) SIL Graphite table
de_DE: (nicht spezifiziert) SIL Graphite Tabelle

en: ) while in %s it is (
de_DE: ) währenddessen ist es in %s (

en: -
de_DE: −

en: -1 glyph index in dumpcoveragetable.
de_DE: -1 Glyphenindex in dumpcoveragetable.

en: ...
de_DE: …

en: 100 Thin
de_DE: 100 Fein

en: 1250, Latin-2 (Eastern Europe)
de_DE: 1250, Lateinisch-2 (Osteuropa)

en: 1251, Cyrillic
de_DE: 1251, Kyrillisch

en: 1252, Latin-1
de_DE: 1252, Lateinisch-1

en: 1253, Greek
de_DE: 1253, Griechisch

en: 1254, Turkish
de_DE: 1254, Türkisch

en: 1255, Hebrew
de_DE: 1255, Hebräisch

en: 1256, Arabic
de_DE: 1256, Arabisch

en: 1257, Windows Baltic
de_DE: 1257, Windows Baltisch

en: 1258, Vietnamese
de_DE: 1258, Vietnamesisch

en: 1361, Korean Johab
de_DE: 1361, Koreanische Johab

en: 200 Extra-Light
de_DE: 200 Extra-Leicht

en: 300 Light
de_DE: 300 Leicht

en: 32x8 cell window
de_DE: Fenster: 32 × 8 Felder

en: 400 Regular
de_DE: 400 Normal

en: 437, US
de_DE: 437, USA

en: 500 Medium
de_DE: 500 Mittel

en: 600 Semi-Bold
de_DE: 600 Halb-Fett

en: 700 Bold
de_DE: 700 Fett

en: 708, Arabic ASMO 708
de_DE: 708, Arabisch ASMO 708

en: 737, Greek; former 437 G
de_DE: 737, Griechisch; ehemals 437 G

en: 775, MS-DOS Baltic
de_DE: 775, MS-DOS Baltisch

en: 800 Extra-Bold
de_DE: 800 Extra-Fett

en: 850, WE/Latin 1
de_DE: 850, WE/Lateinisch 1

en: 852, Latin 2
de_DE: 852, Lateinisch 2

en: 855, IBM Cyrillic; primarily Russian
de_DE: 855, IBM Kyrillisch; vorwiegend Russisch

en: 857, IBM Turkish
de_DE: 857, IBM Türkisch

en: 860, MS-DOS Portuguese
de_DE: 860, MS-DOS Portugiesisch

en: 861, MS-DOS Icelandic
de_DE: 861, MS-DOS Isländisch

en: 862, Hebrew
de_DE: 862, Hebräisch

en: 863, MS-DOS Canadian French
de_DE: 863, MS-DOS Kanadisches Französisch

en: 864, Arabic
de_DE: 864, Arabisch

en: 865, MS_DOS Nordic
de_DE: 865, MS_DOS Nordisch

en: 866, MS-DOS Russian
de_DE: 866, MS-DOS Russisch

en: 869, IBM Greek
de_DE: 869, IBM Griechisch

en: 874, Thai
de_DE: 874, Thailändisch

en: 900 Black
de_DE: 900 Schwarz

en: 936, Simplified Chinese
de_DE: 936, Vereinfachtes Chinesisch

en: 949, Korean Wansung
de_DE: 949, Koreanische Wansung

en: 950, Traditional Chinese
de_DE: 950, Traditionelles Chinesisch

en: < _Prev
de_DE: < _Zurück

en: <Nothing>
de_DE: <Nichts>

en: <Temporary kerning>
de_DE: <Temporäre Unterschneidung>

en: <Unassigned Plane 10>
de_DE: <Nicht zugewiesen Ebene 10>

en: <Unassigned Plane 11>
de_DE: <Nicht zugewiesen Ebene 11>

en: <Unassigned Plane 12>
de_DE: <Nicht zugewiesen Ebene 12>

en: <Unassigned Plane 13>
de_DE: <Nicht zugewiesen Ebene 13>

en: <Unassigned Plane 3>
de_DE: <Nicht zugewiesen Ebene 3>

en: <Unassigned Plane 4>
de_DE: <Nicht zugewiesen Ebene 4>

en: <Unassigned Plane 5>
de_DE: <Nicht zugewiesen Ebene 5>

en: <Unassigned Plane 6>
de_DE: <Nicht zugewiesen Ebene 6>

en: <Unassigned Plane 7>
de_DE: <Nicht zugewiesen Ebene 7>

en: <Unassigned Plane 8>
de_DE: <Nicht zugewiesen Ebene 8>

en: <Unassigned Plane 9>
de_DE: <Nicht zugewiesen Ebene 9>

en: <Unknown direction>
de_DE: <Unbekannte Richtung>

en: <Untitled>
de_DE: <Unbenannt>

en: <empty>
de_DE: <leer>

en: <instrs inherited>
de_DE: <instruktionen geerbt>

en: <no glyph>
de_DE: <keine Glyphe>

en: <no instrs>
de_DE: <keine Instruktionen>

en: <none>
de_DE: <keine>

en: <undefined>
de_DE: <undefiniert>

en: A Font Family name is required
de_DE: Ein Schriftfamilienname ist erforderlich

en: A PostScript name may not be a number
de_DE: Ein PostScript-Name darf keine Zahl sein

en: A PostScript name should be ASCII
    and must not contain (){}[]<>%%/ or space
de_DE: Ein PostScript-Name sollte aus ASCII-Zeichen bestehen,
    darf nicht (){}[]<>%%/ oder ein Leerzeichen enthalten

en: A PostScript name should be ASCII
    and must not contain (){}[]<>%%/ or space
    and must be shorter than 63 characters
de_DE: Ein PostScript-Name sollte aus ASCII-Zeichen bestehen,
    darf nicht (){}[]<>%%/ oder ein Leerzeichen enthalten und
    muss kürzer sein als 63 Zeichen

en: A canvas (sub-window) wrapped up in a gadget, for drawing
de_DE: Eine Leinwand (Unterfenster) in einem Gadget verpackt, zum Zeichnen

en: A comma separated list of font family names used to display small example images of glyphs over the user designed glyphs
de_DE: Eine kommagetrennte Liste von Schriftfamiliennamen, die verwendet werden, um kleine Beispielbilder von Glyphen über den vom Benutzer erstellten Glyphen anzuzeigen

en: A contour in this glyph contains a different number of points in different instances
de_DE: Eine Kontur in dieser Glyphe enthält in verschiedenen Instanzen eine unterschiedliche Anzahl von Punkten

en: A coverage table was found in a glyph or class based contextual lookup, starting at: %.20s...
de_DE: Eine Abdeckungstabelle wurde in einer Glyphen- oder Klassenbasierten kontextuellen Nachschlagetabelle gefunden, beginnend bei: %.20s …

en: A coverage table:
de_DE: Abdeckungstabelle:

en: A device table for horizontal accent positioning.
    Expects a comma separated list of <pixelsize>":"<adjustment>
    As "9:-1,12:1,13:1"
de_DE: Eine Gerätetabelle für horizontale Akzentpositionierung.
    erwartet eine kommaseparierte Liste von <pixelsize>":"<adjustment>
    Als "9:-1,12:1,13:1"

en: A few glyphs, like Aring, Ccedilla, Eogonek
    are composed of two overlapping references.
    Often it is desirable to retain the references
    (so that changes made to the base glyph are
    reflected in the composed glyph), but that
    means you are stuck with overlapping contours.
    This flag means that just before generating
    the font, FontForge will unlink the references
    and run remove overlap on them, while
     retaining the references in the SFD.
de_DE: Einige Glyphen, wie Aring, Ccedilla, Eogonek, usw.
    bestehen aus zwei sich überlappenden Referenzen.
    Oft ist es wünschenswert, die Referenzen beizubehalten
    (so dass sich Änderungen an der Grundglyphe in der zusammengesetzten Glyphe widerspiegeln), aber das
    bedeutet, dass die Schrift überlappenden Konturen enhällt.
    Dieses Option bedeutet, dass kurz vor der Generierung
    die Schrift, FontForge die Verknüpfung der Referenzen
    aufhebt und Überlappungen entfernt, bei gleichzeitiger
    Beibehaltung der Referenzen in der SFD Datei.

note: GT: These strings are for fun. If they are offensive or incomprehensible GT: simply translate them as something dull like: "FontForge" GT: This is a spoof of political slogans, designed to point out how foolish they are
en: A free press discriminates
    against the illiterate.
de_DE: Eine freie Presse diskriminiert
    gegen die Analphabeten.

en: A glyph name may not start with a digit nor a full stop (period)
de_DE: Glyphenamen dürfen nicht mit einer Zahl oder einem Punkt anfangen

en: A glyph name must be ASCII, without spaces and may not contain the characters "([{<>}])/%%", and should contain only alphanumerics, periods and underscores
de_DE: Glyphenamen müssen ASCII Zeichen sein, ohne Leerzeichen und ohne "([{<>}])/%%" und sollten nur alfanumerische Zeichen enthalten, Punkte und Unterstriche

en: A glyph name should contain only alphanumerics, periods and underscores
    Do you want to use this name in spite of that?
de_DE: Glyphenamen sollten nur alfanumerische Zeichen enthalten, Punkte und Unterstriche.
    Möchtest du dennoch diesen Namen benutzen?

en: A language tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters
de_DE: Das Markierungselement der Sprache in Zeile %d (%s) ist zu lang. Es kann höchstens 4 Buchstaben lang sein

en: A language tag on line %d (%s) should be in ASCII.
de_DE: Das Markierungselement der Sprache in Zeile %d (%s) sollte ASCII-Zeichen beinhalten.

en: A line is "almost" horizontal (or vertical)
    if the coordinates are within this many em-units
de_DE: Eine Linie ist „fast“ horizontal (oder vertikal), wenn
    die Koordinaten so viel Geviert-Einheiten entfernt sind

en: A list of coverage tables:
de_DE: Eine Liste der Abdeckungstabellne:

en: A list of glyph names
de_DE: Eine Liste von Glyphen-Namen

en: A list of glyphs:
de_DE: Eine Liste von Glyphen:

en: A list of languages and the lookups turned on and off
    for each to accomplish justification.  A language may
    appear more than once, in which case second (or third,
    etc.) will be tried if the first fails.
de_DE: Eine Liste der Sprachen und der Nachschlagetabellen, um
    Textbündigkeit einzeln ein- und auszuschalten. Eine Sprache
    kann mehrmals erscheinen, in diesem Fall wir die zweite
    (oder dritte, usw.) versucht, wenn die erste fehlschlägt.

en: A list of scripts with special justification needs
de_DE: Eine Liste von Schriftsystemen mit besonderen
    Anforderungen an die Textbündigkeit

en: A match was found after unlinking references in glyph “%s”
de_DE: Eine Übereinstimmung wurde gefunden, nachdem die Verweise
    in der Glyphe „%s“ entfernt wurden

en: A point in %s is outside the font bounding box data.
de_DE: Ein Punkt in %s ist außerhalb der Begrenzungsrahmen der Schrift.

en: A point in GID %d is outside the glyph bounding box
de_DE: Ein Punkt in GID %d ist außerhalb der Begrenzungsrahmen der Glyphe

en: A reference in this glyph refers to a different encoding in different instances
de_DE: Eine Referenz in dieser Glyphe bezieht sich auf eine unterschiedliche Kodierung in verschiedenen Instanzen

en: A reverse contextual chaining lookup can only match one coverage table directly
de_DE: Eine Nachschlagetabelle der kontextuellen Kette kann nur mit einer Abdeckungstabelle direkt übereinstimmen

en: A reverse contextual chaining lookup must have a set of replacement glyphs somewhere
de_DE: Eine Nachschlagetabelle der umgekehrten kontextuellen Kette muss eine Reihe von Ersatzglyphen irgendwo haben

en: A script tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters
de_DE: Ein Markierungselement der Schriftsysteme in Zeile %d (%s) ist zu lang. Es kann höchstens 4 Buchstaben lang sein

en: A script tag on line %d (%s) should be in ASCII.
de_DE: Das Markierungselement der Schriftsysteme in Zeile %d (%s) sollte ASCII-Zeichen beinhalten.

en: A style may not have both condense and extend set (it makes no sense)
de_DE: Ein Stil kann nicht eine schmale und eine breite Laufweite zugleich haben (unsinnig)

en: A tag must be 4 ASCII characters
de_DE: Markierungselement muss 4 ASCII-Zeichen lang sein

en: A value must be between [-32768,32767]
de_DE: Ein Wert muss zwischen [-32768,32767] liegen

en: A value must be between [-8,-1] or [1,8]
de_DE: Ein Wert muss zwischen [-8,-1] oder [1,8] liegen

en: A value must be between [0,15]
de_DE: Ein Wert muss zwischen [0,15] liegen

en: AGL For New Fonts
de_DE: AGL für neue Schriften

en: AGL with PUA
de_DE: AGL mit PUA

en: AGL without afii
de_DE: AGL ohne afii

en: AMS Names
de_DE: AMS Namen

en: AR: Char 119
de_DE: Seitenverhältnis: Zeichen 119

en: AR: Char 157
de_DE: Seitenverhältnis: Zeichen 157

en: AR: Char 163
de_DE: Seitenverhältnis: Zeichen 163

en: AR: Char 211
de_DE: Seitenverhältnis: Zeichen 211

en: AR: Char 94
de_DE: Seitenverhältnis: Zeichen 94

en: ATM requires that fonts be encoded with the Macintosh Latin encoding. This postscript font will print fine, but only the bitmap versions will be displayed on the screen
de_DE: ATM benötigt, dass Schriften mit der Macintosh Latin Kodierung kodiert sind. Diese PostScript-Schrift kann gedruckt werden, aber auf dem Bildschirm werden nur die Bitmap-Versionen angezeigt

en: A_lign
de_DE: Ausric_hten

en: Abkhazian
de_DE: Abchasisch

en: Above Base Forms
de_DE: Formen über dem Grundzeichen

en: Above Base Mark
de_DE: Akzent über dem Grundzeichen

en: Above Base Substitutions
de_DE: Substitutionen über dem Grundzeichen

en: AccentBaseHeight:
de_DE: Akzente Grundbuchstabe Höhe:

en: AccentCenterLowest
de_DE: Akzente Zentriert Tief

en: AccentOffsetPercent
de_DE: Akzente Versatz Prozent

en: Accented glyph composed of:
de_DE: Akzentuierte Glyphe besteht aus:

en: Accents
de_DE: Akzente

en: Accept an outline which is a close approximation to the original.
    It may be off by an em-unit, or have a reference which matches a contour.
de_DE: Akzeptiere eine Kontur, die dem Original sehr nahe kommt.
    Sie kann um eine Geviert-Einheit abseits stehen oder
    eine Referenz haben, die mit einer Kontur übereinstimmt.

en: Accept outlines which exactly match the original
de_DE: Akzeptiere Konturen, die genau dem Original entsprechen

en: Acceptable _Extrema
de_DE: Akzeptierbare _Extrempunkte

en: Access All Alternates
de_DE: Zugriff auf alle Alternativen

en: Activate diagonal stem processing
de_DE: Diagonale Stammverarbeitung aktivieren

en: Active Background
de_DE: Aktiver Hintergrund

en: Active Border:
de_DE: Aktiver Rahmen:

en: Active Color
de_DE: Aktiv Farbe

en: Active Hints
de_DE: Aktive Hints

en: Active Layer Color
de_DE: Aktive Ebene Farbe

en: Active Layer: %s (%s)
de_DE: Aktive Ebene: %s (%s)

en: Actually a bit in the 'head' table.
    If unset then certain East Asian fonts will not be hinted
de_DE: Eigentlich ein Bit in der 'head' Tabelle. Wenn deaktiviert,
    wird auf manche ostasiatische Schriften kein Hinting angewendet

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Add 'D_FLT' script
de_DE: 'D_FLT' Schriftsystem hinzufügen

en: Add All Extrema
de_DE: Alle Extrempunkte hinzufügen

en: Add Anchor
de_DE: Anker hinzufügen

en: Add Base Anchor...
de_DE: Grundzeichen-Anker hinzufügen …

en: Add DHint
de_DE: DHint hinzufügen

en: Add E_ncoding Name...
de_DE: Kodieru_ngs-Name hinzufügen …

en: Add E_xtrema
de_DE: E_xtrempunkte hinzufügen

en: Add Encoding Name...
de_DE: Kodierungs-Name hinzufügen …

en: Add Encoding Slots...
de_DE: Kodierungs-Felder hinzufügen …

en: Add Entry Anchor...
de_DE: Eingangs-Anker hinzufügen …

en: Add Exit Anchor...
de_DE: Ausgangs-Anker hinzufügen …

en: Add Good Extrema
de_DE: Gute Extrempunkte hinzufügen

en: Add Language to Script...
de_DE: Sprache dem Schriftsystem hinzufügen …

en: Add Language(s) to Script
de_DE: Sprachen dem Schriftsystem hinzufügen

en: Add Lookup
de_DE: Nachschlagetabelle hinzufügen

en: Add Mark Anchor...
de_DE: Akzent-Anker hinzufügen …

note: GT: when translating this please leave the "SIL Open Font License" in GT: English (possibly translating it in parentheses). I believe there GT: are legal reasons for this. GT: So "Añadir SIL Open Font License (licencia de fuentes libres)"
en: Add OFL
de_DE: OFL Lizenz hinzufügen

en: Add Points Of I_nflection
de_DE: We_ndepunkte hinzufügen

en: Add Sub_table
de_DE: Su_btabelle hinzufügen

en: Add Subscripts/Superscripts...
de_DE: Tief-/Hochgestellte Zeichen hinzufügen …

en: Add VHi_nt
de_DE: VHi_nt hinzufügen

en: Add _Lookup
de_DE: Nac_hschlagetabelle hinzufügen

en: Add _Missing Glyphs
de_DE: _Fehlende Glyphen hinzufügen

en: Add _Small Capitals...
de_DE: K_apitälchen hinzufügen …

en: Add a corner point
de_DE: Eckpunkt hinzufügen

en: Add a curve point
de_DE: Kurvenpunkt hinzufügen

en: Add a curve point always either horizontal or vertical
de_DE: Kurvenpunkt immer horizontal oder vertikal hinzufügen

en: Add a g2 curve point
de_DE: Füge einen g2 Kurvenpunkt hinzu

en: Add a left "tangent" point
de_DE: Linker „Tangent“-Punkt hinzufügen

en: Add a new layer
de_DE: Neue Ebene hinzufügen

en: Add a next constraint point (sometimes like a tangent)
de_DE: Füge einen nächsten Beschränkungspunkt hinzu (manchmal wie eine Tangente)

en: Add a point, then drag out its control points
de_DE: Füge einen Punkt hinzu, ziehe dann seine Kontrollpunkte aus

en: Add a prev constraint point (sometimes like a tangent)
de_DE: Füge einen vorherigen Beschränkungspunkt hinzu (manchmal wie eine Tangente)

en: Add a right "tangent" point
de_DE: Rechten „Tangent“-Punkt hinzufügen

en: Add a subtable to which lookup?
de_DE: Subtabelle welcher Nachschlagetabelle hinzufügen?

en: Add a tangent point
de_DE: Tangentenpunkt hinzufügen

en: Add entries for all selected glyphs.
de_DE: Einträge für alle ausgewählten Glyphen hinzufügen.

en: Add entries to the lookup based on the following suffix.
    So if the suffix is set to "superior" and the font
    contains glyphs named "A" and "A.superior" (and the
    lookup applies to the latin script), then FontForge will
    add an entry mapping "A" -> "A.superior".
de_DE: Füge der Nachschlagetabelle Einträge hinzu, die auf dem
    folgenden Suffix basieren. Wenn also das Suffix auf "superior"
    gesetzt ist und die Schrift enthält Glyphen mit den Namen "A"
    und "A.superior" (und die Nachschlagetabelle bezieht sich
    auf das lateinische Schriftsystem), dann wird FontForge
    eine Eintragszuordnung "A" → "A.superior" hinzufügen.

en: Add kerning info between all pairs of selected glyphs
de_DE: Unterschneidungs-Informationen zwischen allen Paaren der ausgewählten Glyphen hinzufügen

en: AddCharToNameList
de_DE: Zeichen der Namensliste hinzufügen

en: Adding points at Extrema...
de_DE: Extrempunkte werden hinzufgefügt …

en: Adding points of inflection...
de_DE: Wendepunkte werden hinzugefügt …

en: Additional arguments for autotrace program:
de_DE: Zusätzliche Argumente für das autotrace-Programm:

en: Adds a new lookup after the selected lookup
    or at the start of the lookup list if nothing is selected.
de_DE: Fügt eine neue Nachschlagetabelle unter die ausgewählte
    Nachschlagetabelle hinzu, oder an den Anfang der Liste der
    Nachschlagetabellen, falls nichts ausgewählt ist.

en: Adds a new lookup subtable after the selected subtable
    or at the start of the lookup if nothing is selected.
de_DE: Fügt eine neue Subtabelle der Nachschlagetabelle unter die
    ausgewählte Subtabelle der Nachschlagetabelle hinzu, oder
    an den Anfang der Liste der Nachschlagetabellen, falls nichts
    ausgewählt ist.

note: GT: "Adjust" here means Device Table based pixel adjustments, an OpenType GT: concept which allows small corrections for small pixel sizes where GT: rounding errors (in kerning for example) may smush too glyphs together GT: or space them too far apart. Generally not a problem for big pixelsizes
en: Adjust
de_DE: Anpassen

en: Adobe Glyph List
de_DE: Adobe Glyphen-Liste

en: Adobe says that "big" splines should not have extrema.
    But they don't define what big means.
    If the distance between the spline's end-points is bigger than this value, then the spline is "big" to fontforge.
de_DE: Adobe sagt, dass „große“ Kurven keine Extema haben sollten.
    aber sie definieren nicht, was groß ist.
    Wenn die Entfernung zwischen den Endpunkten der Kurven größer ist als dieser Wert, dann ist die Kurve „groß“ für FontForge.

en: Adobe's fontname spec (5088.FontNames.pdf) says that fontnames should not be longer than 29 characters. Do you want to continue anyway?
de_DE: Adobes Spezifikation für Schriftnamen (5088.FontNames.pdf) sagt, dass der Schriftnamen nicht länger als 29 Zeichen sein sollten. Möchtest du trotzdem fortfahren?

en: Advance To Next Glyph
de_DE: Weiter bis zur nächsten Glyphe

en: Advance Width Col
de_DE: Dickte Farbe

en: Advance Width Metrics For %.50s
de_DE: Dickten-Metrik für %.50s

en: Advance Width as a Bar
de_DE: Dickte als Unterstrich

en: Advance Width as a Line
de_DE: Dickte als Linie

en: Advance Width does not change.
de_DE: Dickte ändert sich nicht.

en: Advance Width not
de_DE: Dickte nicht

en: Advance width of glyph %.30s must be less than 127
de_DE: Die Dickte der Glyphe %.30s muss kleiner sein als 127

en: Afm Save Failed
de_DE: Speichern von AFM fehlgeschlagen

en: After rotating or skewing a glyph you should probably apply Element->Add Extrema
de_DE: Nachdem du eine Glyphe drehst oder neigst, solltest du wahrscheinlich „Element → Extrempunkte hinzufügen“ anwenden

en: Ahead Classes
de_DE: Vorwärts-Klassen

en: Albanian
de_DE: Albanisch

en: Alchemical Symbols
de_DE: Alchemistische Symbole

en: Align Points
de_DE: Punkte ausrichten

en: Align:
de_DE: Ausrichten:

en: Alignment zone height in BlueValues/OtherBlues array is too big for BlueScale.
de_DE: Die Höhe der Ausrichtungszone in der BlueValues/OtherBlues Reihe ist zu groß für BlueScale.

en: Alignment zone height in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array is too big for BlueScale.
de_DE: Die Höhe der Ausrichtungszone in der FamilyBlues/FamilyOtherBlues Reihe ist zu groß für BlueScale.

en: All
de_DE: Alles

en: All Files
de_DE: Alle Dateien

en: All Fonts
de_DE: Alle Schriften

en: All Glyphs
de_DE: Alle Zeichen

en: All characters in the value must be in ASCII
de_DE: Alle Zeichen müssen ASCII-Zeichen sein

en: All entries in a lookup must have the same type on line %d of %s
de_DE: Alle Einträge in einer Nachschlagetabelle müssen dieselbe Art haben in Zeile %d von %s

en: All glyphs
de_DE: Alle Glyphen

en: All glyphs have the same baseline
de_DE: Alle Glyphen haben die gleiche Grundlinie

en: All layers _cubic
de_DE: Alle Ebenen _kubisch

en: All layers _quadratic
de_DE: Alle Ebenen _quadratisch

en: Allow _curve smoothing
de_DE: _Kurven-Glättung erlauben

en: Allow _removal of extrema
de_DE: Entfe_rnen von Extrempunkten erlauben

en: Allow _slopes to change
de_DE: Erlaube da_s Ändern der Neigungen

en: Allow a match even if the search pattern has
    to be transformed by a combination of the
    following transformations.
de_DE: Erlaube eine Übereinstimmung, auch wenn das
    Suchmuster durch eine Kombination der folgenden
    Transformationen transformiert werden muss.

en: Allow errors of:
de_DE: Fehler zulassen von:

en: Allow the full unicode character set in glyph names.
    This does not conform to adobe's glyph name standard.
    Such names should be for internal use only and
    should NOT end up in production fonts.
de_DE: Erlaubt den vollständigen Unicode-Zeichensatz in Glyphennamen.
    Dies entspricht nicht dem Glyphnamen-Standard von Adobe.
    Solche Namen sollten nur für den internen Gebrauch bestimmt sein
    und NICHT in Produktionsschriften landen.

en: Allow the height match to differ by this much
de_DE: Erlaube, dass die Höhe um so viel abweicht

en: Allow:
de_DE: Erlauben:

en: Allows you to check that horizontal stems in several
    characters start at the same location.
de_DE: Ermöglicht es zu überprüfen, ob horizontale Stämme
    in mehreren Zeichen an der gleichen Stelle beginnen.

en: Allows you to check that stems have consistent widths..
de_DE: Erlaubt es zu überprüfen, dass Stämme gleichmäßige Breiten haben.

en: Allows you to check that vertical stems in several
    characters start at the same location.
de_DE: Ermöglicht es zu überprüfen, ob vertikale Stämme
    in mehreren Zeichen an der gleichen Stelle beginnen.

en: Allows you to find lines which are almost,
    but not quite horizontal or vertical
    (or at the italic angle).
de_DE: Ermöglicht es, Linien zu finden, die fast,
    aber nicht ganz horizontal oder vertikal sind
    (oder im Winkel der Kursiven).

en: Allows you to find points which are slightly
    off from the baseline, xheight, cap height,
    ascender, descender heights.
de_DE: Ermöglicht es Punkte zu finden, die etwas
    von der Grundlinie, der x-Höhe, der Versalhöhe,
    der Oberlänge und der Unterlänge abweichen.

en: Allows you to select optional behavior when generating the font
de_DE: Ermöglicht es, bei der Erstellung der Schriften optionales Verhalten auszuwählen

en: Almost H/V Color
de_DE: Fast horizontal/vertikal Farbe

en: Almost Horizontal/Vertical Curves
de_DE: Fast Horizontale/Vertikale Kurven

en: Almost Horizontal/Vertical Lines
de_DE: Fast Horizontale/Vertikale Linien

note: GT: The _3 is used to mark an accelerator
en: Almost stem_3 hint
de_DE: Fast stem_3 Hint

en: Alphabetic
de_DE: Alphabetisch

en: Alphabetic Extended
de_DE: Alphabetisch Erweiterung

en: Alphabetic Presentation Forms
de_DE: Alphabetische Präsentationsformen

en: Alphabetic and syllabic LTR scripts
de_DE: Alphabetische und Silben-Schriftsysteme links-nach-rechts

en: Alphabetic and syllabic RTL scripts
de_DE: Alphabetische und Silben-Schriftsysteme rechts-nach-links

en: Alt Subs
de_DE: Alternative Substitution

en: Alternate Annotation Forms
de_DE: Alternative Anmerkungsformen

en: Alternate Substitution
de_DE: Alternative Substitution

en: Alternate Unicode Encodings / Variation Selectors
de_DE: Alternative Unicode-Kodierung / Variationen-Selektoren

en: Alternate Vertical Half Metrics
de_DE: Alternative Vertikale Halb-Metriken

en: Alternate Vertical Metrics
de_DE: Alternative vertikale Metriken

en: Alternative Half Widths
de_DE: Alternative halbe Breiten

en: Always
de_DE: Immer

en: Amount
de_DE: Menge

en: An SVG font without a familyname value might not be usable.
de_DE: Eine SVG-Schriftart ohne einen Wert für den Familiennamen ist möglicherweise unbrauchbar.

en: An entry in the "Sizes" field is not a number.
de_DE: Ein Eintrag im Feld „Größe“ ist nicht eine Zahl.

en: An entry in the "Sizes" field is unreasonable.
de_DE: Ein Eintrag im Feld „Größe“ ist unangemessen.

en: An error occurred when writing the resource file
de_DE: Beim Schreiben der Ressource ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred writing %s
de_DE: Fehler beim Schreiben von %s

en: An ordered list of lookups and positions
de_DE: Eine geordnete Liste von Nachschlagetabellen und Positionen

en: An outline font editor
de_DE: Ein Font-Editor

en: An range in the "Sizes" field is incorrectly ordered.
de_DE: Ein Bereich im Feld „Größe“ ist falsch eingeordnet.

en: Anatolian Hieroglyphs
de_DE: Anatolische Hieroglyphen

en: Anchor Class Name
de_DE: Ankerklasse Name

en: Anchor Color
de_DE: Ankerfarbe

en: Anchor Control
de_DE: Ankereinstellungen

en: Anchor Control for Base
de_DE: Ankereinstellungen für Grundzeichen

en: Anchor Control for Mark
de_DE: Ankereinstellungen für Akzent

en: Anchor Control for class %.100s in glyph %.100s as %.20s
de_DE: Ankereinstellungen für Klasse %.100s in Glyphe %.100s als %.20s

en: Anchor Control...
de_DE: Ankereinstellungen …

en: Anchor Lost
de_DE: Anker verloren

en: Anchor Point Info
de_DE: Ankerpunkt Informationen

en: Anchor Point with no class name: %s
de_DE: Ankerpunkt ohne Klassennamen: %s

en: Anchor _Glyph at Point
de_DE: _Glyphe an Punkt verankern

en: Anchor classes in subtable %.80s
de_DE: Ankerklassen in Subtabelle %.80s

en: Anchor-%d
de_DE: Anker-%d

en: AnchorClass|New _Class
de_DE: Neue _Klasse

en: AnchorPoint|_New
de_DE: _Neu

en: Anchored Line Color
de_DE: Verankerung Linienfarbe

en: Anchored Pairs
de_DE: Verankerte Paare

en: Ancient Greek Musical Notation
de_DE: Altgriechische musikalische Zeichen

en: Ancient Greek Numbers
de_DE: Altgriechische Zahlen

en: Ancient Ligatures (Obsolete)
de_DE: Alte Ligaturen (veraltet)

en: Ancient Symbols
de_DE: Alte Symbole

en: Angle:
de_DE: Winkel:

en: Anti-Alias
de_DE: Kantenglättung

en: Any computed kerning change whose absolute value is less
    that this will be ignored.
de_DE: Jede berechnete Änderung der Unterschneidung, deren
    absoluter Wert weniger ist als dieser, wird ignoriert.

en: Any other command with all its arguments.
    The command must expect to deal with a postscript
    file which it will find by reading its standard input.
de_DE: Jeder andere Befehl mit allen seinen Argumenten.
    Der Befehl muss mit einer Postscript umgehen können,
    die er durch das Lesen seiner Standardeingabe finden wird.

en: Any points this high will be assumed to be on serifs,
    and will remain at that height after processing.
    (So serifs should remain the same size).
    (If you do wish the serifs to grow, set this to 0)
de_DE: Alle Punkte dieser Höhe werden als Serifen angenommen
    und bleiben nach der Verarbeitung auf dieser Höhe.
    (Also sollten die Serifen gleich groß bleiben).
    (Wenn du möchtest, dass die Serifen wachsen, setzte dies auf 0)

en: Anything outside the OS/2 WinAscent &
    WinDescent fields will be clipped by windows.
    This includes marks, etc. that have been repositioned by GPOS.
    (The descent field is usually positive.)
    If the "[] Is Offset" checkbox is clear then
    any number you enter will be the value used in OS/2.
    If set then any number you enter will be added to the
    font's bounds. You should leave this
    field 0 and check "[*] Is Offset" in most cases.
    
    Note: WinDescent is a POSITIVE number for
    things below the baseline
de_DE: Alles, was außerhalb der OS/2-Felder Win Oberlänge und Win Unterlänge liegt,
    wird von Windows abgeschnitten. Dazu gehören auch Akzente usw., die
    von GPOS neu positioniert wurden. (Das Unterlängen-Feld ist in der Regel
    positiv.) Wenn das Kontrollkästchen "[] Ist Versatz" leer ist, dann wird jede
    eingegebene Zahl als Wert in OS/2 verwendet. Wenn diese Option gesetzt ist,
    wird jede eingegebene Zahl den Grenzen der Schrift hinzugefügt. In den
    meisten Fällen solltest du diese Feld auf 0 lassen und "[*] Ist Versatz" aktivieren. 
    
    Hinweis: Win Unterlänge ist eine POSITIVE Zahl für Dinge unterhalb der Grundlinie.

en: Appea_rance Editor...
de_DE: Da_rstellungseditor...

en: Appearance Editor
de_DE: Darstellungseditor

en: Append a FONTLOG entry
de_DE: FONTLOG-Eintrag anhängen

en: Append to it
de_DE: Anhängen

en: Apple Advanced Typography
de_DE: Apple erweiterte Typografie

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files
    This allows you to select which standard to follow for your font.
    The main differences are:
     The requirements for the 'postscript' name in the name table conflict
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite characters are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
de_DE: Apple und MS/Adobe unterscheiden sich in Bezug auf das Format von Truetype- und Opentype-Dateien.
    Dies ermöglicht die Auswahl des Standards, der für deine Schrift gelten soll.
    Die Hauptunterschiede sind:
     Die Anforderungen an den „Postscript”-Namen in der Namenstabelle widersprechen sich.
     Bitmap-Daten werden in verschiedenen Tabellen gespeichert.
     Skalierte zusammengesetzte Zeichen werden unterschiedlich behandelt.
     Verwendung von GSUB statt morx(t)/feat
     Verwendung von GPOS statt von kern/opbd
     Verwendung von GDEF statt lcar/prop

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files
    This allows you to select which standard to follow for your font.
    The main differences are:
     The requirements for the 'postscript' name in the name table conflict
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite glyphs are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
de_DE: Apple und MS/Adobe unterscheiden sich in Bezug auf das Format von Truetype- und Opentype-Dateien.
    Dies ermöglicht die Auswahl des Standards, der für deine Schrift gelten soll.
    Die Hauptunterschiede sind:
     Die Anforderungen an den „Postscript”-Namen in der Namenstabelle widersprechen sich.
     Bitmap-Daten werden in verschiedenen Tabellen gespeichert.
     Skalierte zusammengesetzte Glyphen werden unterschiedlich behandelt.
     Verwendung von GSUB statt morx(t)/feat
     Verwendung von GPOS statt von kern/opbd
     Verwendung von GDEF statt lcar/prop

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files.
    This controls the default setting of the Apple checkbox in the
    File->Generate Font dialog.
    The main differences are:
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite glyphs are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
    If both this and OpenType are set, both formats are generated
de_DE: Apple und MS/Adobe unterscheiden sich in Bezug auf das Format von Truetype- und Opentype-Dateien.
    Dies steuert die Standardeinstellung des Apple-Kästchens im Dialog „Datei → Schriften erstellen”.
    Die Hauptunterschiede sind:
     Bitmap-Daten werden in verschiedenen Tabellen gespeichert.
     Skalierte zusammengesetzte Glyphen werden unterschiedlich behandelt.
     Verwendung von GSUB statt morx(t)/feat
     Verwendung von GPOS statt von kern/opbd
     Verwendung von GDEF statt lcar/prop
    Wenn sowohl dies als auch OpenType gesetzt sind, werden beide Formate generiert.

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files.
    This controls the default setting of the OpenType checkbox in the
    File->Generate Font dialog.
    The main differences are:
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite glyphs are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
    If both this and Apple are set, both formats are generated
de_DE: Apple und MS/Adobe unterscheiden sich in Bezug auf das Format von Truetype- und Opentype-Dateien.
    Dies steuert die Standardeinstellung des OpenType-Kästchens im Dialog „Datei → Schriften erstellen”.
    Die Hauptunterschiede sind:
     Bitmap-Daten werden in verschiedenen Tabellen gespeichert.
     Skalierte zusammengesetzte Glyphen werden unterschiedlich behandelt.
     Verwendung von GSUB statt morx(t)/feat
     Verwendung von GPOS statt von kern/opbd
     Verwendung von GDEF statt lcar/prop
    Wenn sowohl dies als auch Apple gesetzt sind, werden beide Formate generiert.

en: Apple bitmap only sfnt (dfont)
de_DE: Nur Apple bitmap sfnt (dfont)

en: Apply at %d %.80s
de_DE: Anwenden bei %d %.80s

en: Apply change to which lookups?
de_DE: Änderungen auf welche Nachschlagetabelle anwenden?

en: Apply lookup
de_DE: Nachschlagetabelle anwenden

en: Apply to:
de_DE: Anwenden auf:

en: Apps
de_DE: Applikationen

en: Arabic
de_DE: Arabisch

en: Arabic (Algeria)
de_DE: Arabisch (Algerien)

en: Arabic (Bahrain)
de_DE: Arabisch (Bahrain)

en: Arabic (Egypt)
de_DE: Arabisch (Ägypten)

en: Arabic (Iraq)
de_DE: Arabisch (Irak)

en: Arabic (Jordan)
de_DE: Arabisch (Jordanien)

en: Arabic (Kuwait)
de_DE: Arabisch (Kuwait)

en: Arabic (Lebanon)
de_DE: Arabisch (Libanon)

en: Arabic (Libya)
de_DE: Arabisch (Libyen)

en: Arabic (Morocco)
de_DE: Arabisch (Marokko)

en: Arabic (Oman)
de_DE: Arabisch (Oman)

en: Arabic (Qatar)
de_DE: Arabisch (Katar)

en: Arabic (Saudi Arabia)
de_DE: Arabisch (Saudi-Arabien)

en: Arabic (Syria)
de_DE: Arabisch (Syrien)

en: Arabic (Tunisia)
de_DE: Arabisch (Tunesien)

en: Arabic (U.A.E.)
de_DE: Arabisch (V.A.E.)

en: Arabic (Yemen)
de_DE: Arabisch (Jemen)

en: Arabic Extended-A
de_DE: Arabisch Erweiterung-A

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
de_DE: Arabische mathematische alphabetische Symbole

en: Arabic Number
de_DE: Arabische Nummer

en: Arabic Presentation Forms-A
de_DE: Arabische Darstellungssformen-A

en: Arabic Presentation Forms-B
de_DE: Arabische Darstellungssformen-B

en: Arabic Right to Left
de_DE: Arabisch rechts nach links

en: Arabic Supplement
de_DE: Arabisch Ergänzung

en: Archives
de_DE: Archive

en: Are there any bitmap glyphs whose advance width
    is not is expected from scaling and rounding
    the outline's advance width?
de_DE: Gibt es Bitmap-Glyphen, deren Dickte nicht der
    Skalierung und Rundung der Kontur entspricht?

en: Are there any glyph's whose bounding boxes extend above this number?
de_DE: Gibt es Glyphen, deren Begrenzungsrahmen über diese Zahl hinausgehen?

en: Are there any glyph's whose bounding boxes extend below this number?
de_DE: Gibt es Glyphen, deren Begrenzungsrahmen unterhalb diese Zahl liegen?

en: Are there any glyph's whose bounding boxes extend to the left of this number?
de_DE: Gibt es Glyphen, deren Begrenzungsrahmen links über diese Zahl hinausgehen?

en: Are there any glyphs whose bounding boxes extend to the right of this number?
de_DE: Gibt es Glyphen, deren Begrenzungsrahmen rechts über diese Zahl hinausgehen?

en: Are you sure you don't want to use the cidmap I found?
de_DE: Bist Du sicher, dass Du die von mir gefundene cidmap nicht verwenden möchtest?

en: Are you sure you want to replace Å?
    The ring will not join to the A.
de_DE: Bist Du sicher, dass Du Å ersetzen möchten?
    Der Ring wird mit A nicht verbunden sein.

en: Are you sure you wish to remove sub-font %1$.40s from the CID font %2$.40s
de_DE: Bist du sicher, dass du die Sub-Schrift %1$.40s aus der CID-Schrift %2$.40s entfernen möchten

en: Are you sure you wish to remove these glyphs? This operation cannot be undone.
de_DE: Bist du sicher, dass du diese Glyphen löschen möchtest? Dieser Vorgang kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: Armenian
de_DE: Armenisch

en: Armenian Ligatures
de_DE: Armenische Ligaturen

en: Arrow Options
de_DE: Pfeil Optionen

en: ArrowAccelFactor
de_DE: Faktor

en: ArrowMoveSize
de_DE: Pfeil Bewegen Größe

en: Arrows
de_DE: Pfeile

en: Arrows Supplement-A
de_DE: Pfeile Ergänzung-A

en: Arrows Supplement-B
de_DE: Pfeile Ergänzung-B

en: As Background
de_DE: Als hintere Ebene

en: As CFF fonts
de_DE: Als CFF-Schriften

en: Ascent and Descent must be positive and their sum less than 16384
de_DE: Oberlänge und Unterlänge müssen positiv und ihre Summe <16384 sein

en: Ask the user for mf commands each time mf is invoked
de_DE: Frage den Benutzer nach mf Befehlen, bei jedem mf Aufruf

en: AskBDFResolution
de_DE: Frage nach BDF Auflösung

en: AskUserForCMap
de_DE: Frag Benutzer nach Kodierungstabelle

en: Aspect Ratio same as Tile Glyph
de_DE: Seitenverhältnis wie bei Kachel-Glyphe

en: Assamese
de_DE: Assamesisch

en: At End
de_DE: Am Ende

en: At Start
de_DE: Am Anfang

en: At least one anchor point was lost when pasting from one font to another because no matching anchor class could be found in the new font.
de_DE: Mindestens ein Ankerpunkt wurde verloren, beim Einfügen von einer Schrift in eine andere, da in der neuen Schrift keine passende Ankerklasse gefunden werden konnte.

en: At most 31 glyphs may be specified in an insert list
de_DE: In der Liste zum Einfügen können maximal 31 Glyphen angegeben werden

en: At most 8 kerning values may be specified here
de_DE: Maximal 8 Unterschneidungs-Werte können hier angegeben werden

en: At pixelsize %d the character %s either starts before the origin or extends beyond the advance width.
de_DE: In der Pixelgröße %d beginnt das Zeichen %s entweder vor dem Ursprung oder erstreckt sich über die Dickte hinaus.

en: Attempt to apply a lookup to a location out of the range of this contextual
     lookup seq=%d max=%d
de_DE: Versuch, eine Nachschlagetabelle auf eine Position außerhalb des Bereichs
    dieser kontextuellen Nachschlagetabelle anzuwenden
     seq=%d max=%d

en: Attempt to back up twice
de_DE: Versuch, zweifach zu sichern

en: Attempt to divide by 0 in %.30s
de_DE: Versuch, in %.30s mit 0 zu teilen

en: Attempt to encode missing glyph %d to %d (0x%x)
de_DE: Versuch, fehlende Glyphe %d bis %d (0x%x) zu kodieren

en: Attempt to have a font with more than %d layers
de_DE: Versuch, eine Schrift mit mehr als %d Ebenen zu haben

en: Attempt to make a character that refers to itself
de_DE: Versuch, ein Zeichen zu erstellen, das auf sich selbst verweist

en: Attempt to make a glyph that refers to itself
de_DE: Versuch, eine Glyphe zu erstellen, die auf sich selbst verweist

en: Attempt to output %d into a 16-bit field. It will be truncated and the file may not be useful.
de_DE: Versuch, %d in ein 16-Bit-Feld auszugeben. Sie wird abgeschnitten und die Datei ist möglicherweise nicht brauchbar.

en: Attempt to read feature data beyond end of %s table
de_DE: Versuch, Daten des Schrift-Funktion über das Ende der %s-Tabelle hinaus zu lesen

en: Attempt to read script data beyond end of %s table
de_DE: Versuch, Daten des Schriftsystems über das Ende der %s-Tabelle hinaus zu lesen

en: Attempt to redefine anchor definition of "%s" on line %d of %s
de_DE: Versuch, die Definition der Anker von "%s" in Zeile %d von %s neu zu definieren

en: Attempt to reference lookup %d (within a contextual lookup), but there are
     only %d lookups in %s
de_DE: Versuch, die Nachschlagetabelle %d (innerhalb einer Kontextsuche) zu referenzieren, aber es gibt
     nur %d Nachschlagetabellen in %s

en: Attempt to regenerate a pixel size that has not been created (%d@%d)
de_DE: Versuche eine nicht erstellte Pixelgröße erneut zu erstellen (%d@%d)

en: Attempt to take the square root of %1$g in %2$.30s
de_DE: Versuch, die Quadratwurzel von %1$g zu nehmen, in %2$.30s.

en: Attention
de_DE: Achtung

en: Auto
de_DE: Automatisch

en: Auto Hinting Font...
de_DE: Automatisches Hinting der Schrift …

en: Auto Instructing Font...
de_DE: Automatisches erstellen von Instruktionen …

en: Auto Width
de_DE: Automatische Dickte

en: Auto _Counter Hint
de_DE: Automatisches _Punzen-Hinting

en: AutoHint
de_DE: Automatisches Hinting

en: AutoHint changed glyphs before generating a font
de_DE: Automatisches Hinting für geänderte Glyphen bevor die Schrift erstellt wird

en: AutoKern All
de_DE: Automatische Unterschneidung für alle

en: AutoKern Column
de_DE: Automatische Unterschneidung Reihe

en: AutoKern Row
de_DE: Automatische Unterschneidung Zeile

en: AutoKernDialog
de_DE: Automatische Unterschneidung Dialog

en: AutoLBearingSync
de_DE: Vorbreite automatisch synchronisieren

en: AutoSaveFrequency
de_DE: Häufigkeit der automatischen Sicherung

en: AutoWidth failure on %s
de_DE: AutoWidth Fehler bei %s

en: AutoWidthSync
de_DE: Automatische Synchronisierung der Dickten

en: Auto_Hint
de_DE: _Automatisches Hinting

en: Auto_Instr
de_DE: Automatische _Instruktionen

en: Auto_Kern
de_DE: Automatische _Unterschneidung

en: Autohinta_ble
de_DE: Automatisches Hinting _möglich

en: Autokern new entries
de_DE: Automatische Unterschneidung für neue Einträge

en: Automatic
de_DE: Automatisch

en: Autot_race
de_DE: Auto_matisch nachzeichnen

en: AutotraceArgs
de_DE: Argumente für automatisches Nachzeichnen

en: AutotraceAsk
de_DE: Frage nach automatischem Nachzeichnen

en: Autotracing...
de_DE: Automatisches Nachzeichnen …

en: Avestan
de_DE: Avestanisch

en: Axerbaijani (Arabic)
de_DE: Axerbaidschanisch (Arabisch)

en: Axerbaijani (Cyrillic)
de_DE: Axerbaidschanisch (Kyrillisch)

en: Axis 1
de_DE: Achse 1

en: Axis 2
de_DE: Achse 2

en: Axis 3
de_DE: Achse 3

en: Axis 4
de_DE: Achse 4

en: Axis Ht:
de_DE: Achsen-Höhe:

en: Axis Range:
de_DE: Achsen-Bereich:

en: Axis Type:
de_DE: Achsen-Art:

en: Axis height of the font
de_DE: Achsenhöhe der Schrift

en: Axis range not valid
de_DE: Achsen-Bereich nicht gültig

en: AxisHeight:
de_DE: Achsenhöhe:

en: AxisValue|Default
de_DE: Standard

en: BB
de_DE: Begrenzungsrahmen

note: GT: Bottom/Right (side) bearing
en: BBearing:
de_DE: Obere Nachbreite:

en: BDF Info...
de_DE: BDF-Informationen …

en: BDF Resolution
de_DE: BDF Auflösung

en: BDF bitmap properties table
de_DE: Tabelle der BDF Bitmap Eigenschaften

en: B_uild
de_DE: _Erstellen

note: GT: Background, make it short
en: Back
de_DE: Hinten

en: Back Classes
de_DE: Rückwärts-Klassen

en: Back coverage %d:
de_DE: Abdeckung rückwärts %d:

en: Background Gradient
de_DE: Hintergrund-Farbverlauf

en: Background Gradient:
de_DE: Hintergrund Farbverlauf:

en: Background Image Color
de_DE: Hintergrund Bild Farbe

en: Background color for popup windows
de_DE: Hintergrundfarbe für Popup-Fenster

en: Background color for progress windows
de_DE: Hintergrundfarbe für Fortschrittsfenster

en: Background color for the drawing area of all views
de_DE: Hintergrundfarbe für den Zeichnungsbereich in allen Ansichten

en: Background color of column headers at the top of a matrix edit
de_DE: Hintergrundfarbe der Spaltenüberschriften im Kopfbereich einer Matrix-Bearbeitung

en: Background color of the active entry in the main section of a matrix edit
de_DE: Hintergrundfarbe des aktiven Eintrags im Hauptbereich einer Matrix-Bearbeitung

en: Backtrack
de_DE: Rückwärts

en: Backtrack Match:
de_DE: Rückwärts Übereinstimmung:

en: Backtrack class %d:
de_DE: Rückwärts-Klasse %d:

en: Backtrack class:  | Backtrack classes:
de_DE[0]: Rückwärts-Klasse:
de_DE[1]: Rückwärts-Klassen:

en: Backup SFD
de_DE: SFD Sicherheitskopie

en: Bad Anchor Point: %s
de_DE: Ungültiger Ankerpunkt: %s

en: Bad Apple Kern Class
de_DE: Ungültige Apple Unterschneidungs-Klasse

en: Bad Ascent/Descent
de_DE: Ungültige Ober-/Unterlänge

en: Bad Axis
de_DE: Ungültige Achse

en: Bad BlueFuzz entry.
de_DE: Ungültiger BlueFuzz Eintrag.

en: Bad BlueScale entry.
de_DE: Ungültiger BlueScale Eintrag.

en: Bad BlueShift entry.
de_DE: Ungültiger BlueShift Eintrag.

note: GT: The CFF font type contains a thing called a name INDEX, and that INDEX GT: is bad. It is an index of many of the names used in the CFF font. GT: We hope the user will never see this.
en: Bad CFF name INDEX
de_DE: Inkorrekter CFF name INDEX

en: Bad Class
de_DE: Ungültige Klasse

en: Bad Color
de_DE: Ungültige Farbe

en: Bad Copyright
de_DE: Ungültiges Urheberrecht

en: Bad Coverage Table
de_DE: Ungültige Abdeckungstabelle

en: Bad Design Size Info
de_DE: Fehlerhafte Design-Größe Informationen

en: Bad Encoding
de_DE: Ungültige Kodierung

en: Bad Extension
de_DE: Ungültige Erweiterung

en: Bad FPST format
de_DE: Ungültiges FPST-Format

en: Bad Family Name
de_DE: Ungültiger Familienname

en: Bad Family Name, must begin with an alphabetic character.
de_DE: Ungültiger Familienname, muss mit einem alphabetischen Zeichen beginnen.

en: Bad Font
de_DE: Ungültige Schrift

en: Bad Font Family Name
de_DE: Ungültiger Schriftfamilienname

en: Bad Font Name
de_DE: Ungültiger Schriftname

en: Bad Glyph Count
de_DE: Ungültige Anzahl an Glyphen

en: Bad Glyph Name
de_DE: Ungültiger Glyphen-Name

en: Bad Gradient
de_DE: Ungültiger Farbverlauf

en: Bad Grid Fitting table
de_DE: Ungültige Tabelle für die Ausrichtung am Gitter

en: Bad Human Fontname
de_DE: Ungültiger menschlich lesbarer Schriftname

en: Bad IBM Family
de_DE: Ungültige IBM-Familie

en: Bad Language
de_DE: Ungültige Sprache

en: Bad Lig. Caret Count
de_DE: Ungültige Ligaturen-Trenner Anzahl

en: Bad MM Weights
de_DE: Ungültige MM-Strichstärke

en: Bad Mac Family
de_DE: Ungültige Mac-Familie

en: Bad Metrics
de_DE: Ungültige Metriken

en: Bad Multiple Master Font
de_DE: Ungültige Multiple Master Schrift

en: Bad Name
de_DE: Ungültiger Name

en: Bad Number
de_DE: Ungültige Nummer

en: Bad Number in %s
de_DE: Ungültige Nummer in %s

en: Bad OS/2 version
de_DE: Ungültige OS/2 Version

en: Bad Parts List
de_DE: Ungültige Teileliste

en: Bad Pattern
de_DE: Ungültiges Muster

en: Bad Pattern Size
de_DE: Ungültige Mustergröße

en: Bad Point Match
de_DE: Ungültige Punkt-Übereinstimmung

en: Bad Point Numbering
de_DE: Ungültige Punkt-Übereinstimmung

en: Bad PostScript function
de_DE: Ungültige PostScript-Funktion

en: Bad Private Dictionary
de_DE: Ungültiges Private Wörterbuch

en: Bad RGB color spec: %s
de_DE: Ungültige RGB-Farbspezifikation: %s

en: Bad Range
de_DE: Ungültiger Bereich

en: Bad Range, start (%1$04X) is greater than end (%2$04X)
de_DE: Ungültiger Bereich, Start (%1$04X) ist größer als Ende (%2$04X)

en: Bad Reference
de_DE: Ungültige Referenz

en: Bad Script
de_DE: Ungültiges Schriftsystem

en: Bad Sections
de_DE: Ungültige Abschnitte

en: Bad Sequence/Lookup List
de_DE: Ungültige Sequenz/Nachschlagetabellen-Liste

en: Bad Size
de_DE: Ungültige Größe

en: Bad StdHW entry.
de_DE: Ungültiger StdHW Eintrag (Standardbreite der horizontalen Stämme).

en: Bad StdVW entry.
de_DE: Ungültiger StdVW Eintrag (Standardbreite der vertikalen Stämme).

en: Bad StemSnapH entry.
de_DE: Ungültiger StemSnapH Eintrag.

en: Bad StemSnapV entry.
de_DE: Ungültiger StemSnapV Eintrag.

en: Bad Style
de_DE: Ungültiger Stil

en: Bad Template
de_DE: Ungültige Vorlage

en: Bad Tile
de_DE: Ungültige Kachel

en: Bad Transformation Matrix
de_DE: Ungültige Transformationsmatrix

en: Bad Transformation matrix
de_DE: Ungültige Transformationsmatrix

en: Bad Value
de_DE: Ungültiger Wert

en: Bad Variants List
de_DE: Ungültige Varianten-Liste

en: Bad Variants list for glyph %s in %s
de_DE: Ungültige Varianten-Liste für Glyphe %s in %s

en: Bad Version
de_DE: Ungültige Version

en: Bad Weight
de_DE: Ungültige Strichstärke

en: Bad base table.
de_DE: Ungültige Tabelle der Grundzeichen.

en: Bad bounding box for %s.
de_DE: Ungültiger Begrenzungsrahmen für %s.

en: Bad cidmap file
de_DE: Ungültige cidmap-Datei

en: Bad class count in contextual chaining sub-table.
de_DE: Ungültige Anzahl der Klassen in der Subtabelle der kontextuellen Kette.

en: Bad class name
de_DE: Ungültiger Klassenname

en: Bad color on line %d, must be between 000000 and ffffff.
de_DE: Ungültige Farbe in Zeile %d, muß zwischen 000000 und ffffff sein.

en: Bad contents.plist
de_DE: Ungültige contents.plist

en: Bad contextual or chaining sub table. Glyph %d out of range [0,%d)
de_DE: Ungütlige Tabelle der kontextuellen oder Ketten-Substitution. Glyphe %d ausserhalb des Bereichs [0,%d)

en: Bad correction
de_DE: Ungültige Korrektur

en: Bad count in context chaining sub-table.
de_DE: Ungültige Anzahl in Subtabelle der kontekstuellen Kettung.

en: Bad count in contextual chaining sub-table.
de_DE: Ungültige Anzahl in Subtabelle der kontextuellen Kette.

en: Bad count.
de_DE: Ungültige Anzahl.

en: Bad coverage table. Glyph %d out of range [0,%d)
de_DE: Ungütlige Abdeckungstabelle. Glyphe %d ausserhalb des Bereichs [0,%d)

en: Bad coverage table. Glyph range %d-%d out of range [0,%d)
de_DE: Ungütlige Abdeckungstabelle. Glyphenbereich %d – %d ausserhalb des Bereichs [0,%d)

en: Bad dash list
de_DE: Ungültige Strich-Liste

en: Bad default baseline
de_DE: Ungültige Standard-Grundlinie

en: Bad device table
de_DE: Ungültige Geräte-Tabelle

en: Bad encoding file format
de_DE: Ungültiges Format der Kodierung

en: Bad encoding information in 'cmap' table.
de_DE: Ungültige Kodierungs-Informationen in der 'cmap' Tabelle.

en: Bad fdselect
de_DE: Ungültige fdselect

en: Bad feature tag
de_DE: Ungültiges Markierungselement der Funktion

en: Bad flex subroutine in %s
de_DE: Ungültige flex Subrutine in %s

en: Bad font
de_DE: Ungültige Schrift

en: Bad font specification
de_DE: Ungültige Schrift-Spezifikation

en: Bad font: Encoding data out of range.
de_DE: Ungültige Schrift: Kodierungs-Daten ausserhalb des Bereichs.

en: Bad format for coverage table %d
de_DE: Ungültiges Format für Abdeckungstabelle %d

en: Bad glif file %s
de_DE: Ungültige glif-Datei %s

en: Bad glyph count in mort table.
de_DE: Ungültige Anzahl an Glyphen in mort Tabelle.

en: Bad glyph name.
de_DE: Falscher Glyphenname.

en: Bad glyph reference in layer info.
de_DE: Ungültige Glyphen-Referenz in Ebenen-Informationen.

en: Bad glyph variant subtable of MATH table.
de_DE: Ungültige Subtabelle der Glyphen-Varianten der MATH Tabelle.

en: Bad hex color spec: %s
de_DE: Ungültige Hex-Farbspezifikation: %s

en: Bad hex number
de_DE: Ungültige Hexadezimal-Nummer

en: Bad hex number in %s
de_DE: Ungültige Hexadezimal-Nummer in %s

en: Bad image file
de_DE: Ungültige Bilddatei

en: Bad image file, not a bitmap: %.100s
de_DE: Ungültige Bilddatei, keine Bitmap: %.100s

en: Bad image file: %.100s
de_DE: Ungültige Bilddatei: %.100s

en: Bad kern pair: glyphs %d & %d must be less than %d
de_DE: Ungültiges Unterschneidungpaar: Glyphen %d und %d müssen weniger sein %d

en: Bad kern pair: glyphs %d & %d mustn't be negative
de_DE: Ungültiges Unterschneidungpaar: Glyphen %d und %d sollten nicht negativ sein

en: Bad kern pair: glyphs %d & %d should have been < %d
de_DE: Ungültiges Unterschneidungpaar: Glyphen %d und %d sollten kleiner sein als %d

en: Bad kern pair: glyphs at %d & %d are null
de_DE: Ungültiges Unterschneidungpaar: Glyphen bei %d und %d sind Null

en: Bad language tag
de_DE: Ungültiges Markierungselement der Sprache

en: Bad ligature anchor count.
de_DE: Ungültige Anzahl Ligaturen-Anker.

en: Bad ligature base table.
de_DE: Ungültige Tabelle der Grundzeichen von Ligaturen.

en: Bad ligature component glyph. GID %d not less than %d (in ligature %d)
de_DE: Ungültige Glyphe der Ligaturen-Komponente. GID %d nicht weniger als %d (in Ligatur %d)

en: Bad ligature glyph. GID %d not less than %d
de_DE: Ungültige Ligaturen-Glyphe: GID %d nicht kleiner als %d

en: Bad lookup type
de_DE: Ungültige Nachschlagetabellen-Art

en: Bad magic number
de_DE: Ungültige magische Nummer

en: Bad mark table.
de_DE: Ungültige Akzent-Tabelle.

en: Bad mort ligature table. Not long enough
de_DE: Ungültige mort Ligaturen-Tabelle. Nicht lang genug

en: Bad namelist file
de_DE: Ungültige Datei der Namensliste

en: Bad number
de_DE: Ungültige Nummer

note: GT: NaN is a concept in IEEE floating point which means "Not a Number" GT: it is used to represent errors like 0/0 or sqrt(-1).
en: Bad number, infinity or nan: %s
de_DE: Ungültige Zahl, Unendlich oder ist keine Zahl: %s

en: Bad numeric value for %s.%s
de_DE: Ungültiger numerischer Wert für %s.%s

en: Bad numeric value for %s.%s must be between 0 and 255
de_DE: Ungültiger numerischer Wert für %s.%s muss zwischen 0 und 255 liegen

en: Bad offset on line %d, must be between 0% and 100%.
de_DE: Ungültiger Versatz in Zeile %d, muß zwischen 0% und 100% sein.

en: Bad opacity on line %d, must be between 0.0 and 1.0.
de_DE: Ungültige Deckkraft in Zeile %d, muß zwischen 0,0 und 1,0 sein.

en: Bad openTypeOS2type key: all bits are set. It will be ignored
de_DE: Ungültige openTypeOS2type Schlüssel: alle Bits sind gesetzt. Wird ignoriert

en: Bad pair position: glyphs %d & %d should have been < %d
de_DE: Ungültige Paar-Position: Glyphen %d und %d hätten < %d sein sollen

en: Bad parts list for glyph %s in %s
de_DE: Ungültige Teileliste für Glyphe %s in %s

en: Bad pixel size
de_DE: Falsche Pixelgröße

en: Bad replace pattern
de_DE: Ungültiges Ersatz-Muster

en: Bad reverse contextual chaining substitution glyph: %d is not less than %d
de_DE: Ungültige Glyphe der umgekehrten kontextuellen Ketten-Substitution: %d ist nicht weniger als %d

en: Bad rule
de_DE: Ungültige Regel

en: Bad script tag
de_DE: Ungültiges Markierungselement der Schriftsysteme

en: Bad search pattern
de_DE: Ungültiges Suchmuster

en: Bad selection
de_DE: Ungültige Auswahl

en: Bad setting
de_DE: Ungültige Einstellung

en: Bad sfd file. Glyph %s has width %d even though it should be
      bound to the width of %s which is %d.
de_DE: Ungültige sfd-Datei. Glyphe %s hat Dickte von %d obwohl sie
      an die Dickte von %s gebunden ist %d.

en: Bad sid %d (0 <= sid < %d)
de_DE: Ungültige sid %d (0 <= sid < %d)

en: Bad sid %d (must be less than %d)
de_DE: Ungültige sid %d (muß kleiner sein als %d)

en: Bad signature in WOFF header.
de_DE: Ungültige Signatur in WOFF Kopfbereich.

en: Bad stem add
de_DE: Ungültige Stammvergrößerung

en: Bad substitution glyph: GID %d not less than %d
de_DE: Ungültige Substitutions-Glyphe: GID %d nicht kleiner als %d

en: Bad tag
de_DE: Ungültiges Markierungselement

en: Bad template, no extension
de_DE: Ungültige Vorlage, keine Erweiterung

en: Bad template, unrecognized format
de_DE: Ungültige Vorlage, nicht erkanntes Format

en: Bad tt font: contour ends make no sense in glyph %d.
de_DE: Ungültige tt Schrift: Konturenende macht keinen Sinn in der Glyphe %d.

note: GT: The words "true" and "false" should be left untranslated. We are restricted GT: here by what PostScript understands, and it only understands the English GT: words. You may, of course, change it to something like ("true" (vrai) ou "false" (faux))
en: Bad type
de_DE: Ungültiger Typ

en: Bad undo
de_DE: Ungültiger Schritt zurück

en: Bad unicode value for an alternate unicode / variation selector
de_DE: Ungültiger Wert für einen alternativen Unicode / Variationen-Selektor

en: Bad xfig file
de_DE: Ungültige xfig-Datei

en: Balancing...
de_DE: Kontrollpunkte werden ausbalanciert …

en: Balinese
de_DE: Balinesisch

en: Ball (Round Cap)
de_DE: Kugelschriber (runde Spitze)

en: Bamum Supplement
de_DE: Bamum Ergänzung

en: Bar Width:
de_DE: Balkenbreite:

en: Base
de_DE: Grundzeichen

en: Base Glyph
de_DE: Grundglyphe

en: Base Glyph Name
de_DE: Grund-Glyphe Name

en: Base Glyphs
de_DE: Grundglyphen

en: Base Lig
de_DE: Grundligatur

en: Base Ligatures
de_DE: Grundligaturen

en: Base Mark
de_DE: Grund-Akzent

en: Base Marks
de_DE: Grund-Akzente

en: Base X
de_DE: Basis X

en: Base Y
de_DE: Basis Y

en: Base:
de_DE: Basis:

en: Baseline
de_DE: Grundlinie

en: Baseline table (OT version)
de_DE: Tabelle der Grundlinien (OT Version)

en: Baseline used for Latin, Greek, Cyrillic text.
de_DE: Grundlinie für latinischen, griechischen, kyrillischen Text.

en: Bases
de_DE: Grundzeichen

en: Basic Latin
de_DE: Lateinische Grundzeichen

en: Basic Multilingual Plane
de_DE: Mehrsprachige Grund-Tafel

en: Basque
de_DE: Baskisch

en: Be_vel
de_DE: _Stumpf

en: Begin:
de_DE: Anfang:

en: Below Base Forms
de_DE: Formen unter dem Grundzeichen

en: Below Base Mark
de_DE: Akzent unter dem Grundzeichen

en: Below Base Substitutions
de_DE: Substitutionen unter dem Grundzeichen

note: GT: I don't really understand these "Big Op Space" things. They have GT: something to do with TeX and are roughly defined a few strings down
en: Big Op Space1:
de_DE: Großer Operator Weißraum 1:

en: Big Op Space2:
de_DE: Großer Operator Weißraum 2:

en: Big Op Space3:
de_DE: Großer Operator Weißraum 3:

en: Big Op Space4:
de_DE: Großer Operator Weißraum 4:

en: Big Op Space5:
de_DE: Großer Operator Weißraum 5:

en: Big5 (Trad. Chinese)
de_DE: Big5 (Trad. Chinesisch)

en: Big5 HKSCS (Trad. Chinese)
de_DE: Big5 HKSCS (Trad. Chinesisch)

en: Bind to Path
de_DE: An Pfad binden

en: Bitm_ap Strikes Available...
de_DE: Verfügbare Bitm_ap Versionen …

en: Bitm_ap strikes Available...
de_DE: Verfügbare Bitm_ap Versionen …

en: Bitmap Fonts
de_DE: Bitmap-Schriften

en: Bitmap Magnification...
de_DE: Bitmap-Vergrößerung …

en: Bitmap Paste
de_DE: Bitmap einfügen

en: Bitmap Strikes
de_DE: Bitmap Versionen

en: Bitmap Strikes Available
de_DE: Verfügbare Bitmap Versionen

en: Bitmap _Magnification...
de_DE: Bit_map-Vergrößerung …

en: Bitmap/outline _advance mismatch
de_DE: Abweichende Dickten zw. Bitmap/Kontur

en: Black
de_DE: Schwarz

en: Blackletter
de_DE: Gebrochene Schrift

en: Blackletter Connected
de_DE: Gebrochener Stil verbunden

en: Blackletter Disconnected
de_DE: Gebrochener Stil unverbunden

en: Blackletter Trailing
de_DE: Gebrochener Stil mit Verbindungsstrich

en: Blend to New Font
de_DE: In neue Schrift verschmelzen

en: Block Elements
de_DE: Bolckelemente

en: Block Separator
de_DE: Block Trennzeichen

en: Blue Values Color
de_DE: Blue Values Farbe

en: Blue:
de_DE: Blau:

en: BlueValues come in pairs. Select another.
de_DE: BlueValues kommen in Paaren. Wähle einen anderen Wert.

en: Blues
de_DE: Blue Werte

en: Bold
de_DE: Fett

en: Bold Italic
de_DE: Fett Kursiv

en: Bone
de_DE: Knochen

en: Book
de_DE: Buch

en: Bookmark Current Dir
de_DE: Aktuelles Verzeichnis zu Lesezeichen hinzufügen

en: Bookmarks
de_DE: Lesezeichen

en: Bopomofo Extended
de_DE: Bopomofo Erweiterung

en: Border Shape:
de_DE: Rahmen Form:

en: Border Type:
de_DE: Rahmen Art:

en: Border Width
de_DE: Rahmen Breite

en: Border Width:
de_DE: Rahmen Breite:

en: Borders
de_DE: Rahmen

en: Bosnian
de_DE: Bosnisch

en: Both points must be specified, or neither
de_DE: Ungültige Punkte müssen angegeben werden, oder keiner

en: Both selected references have use-my-metrics set
de_DE: Beide ausgewählten Referenzen haben „Meine Metriken verwenden“ gesetzt

en: Bottom Hint
de_DE: Unterer Hint

en: Bottom Left
de_DE: Unten links

en: Bottom Right
de_DE: Unten rechts

en: Bottom Zone
de_DE: Untere Zone

en: BottomLeft
de_DE: Unten Links

en: BottomRight
de_DE: Unten Rechts

en: Bounding Box
de_DE: Begrenzungsrahmen

en: Bounding Box:
de_DE: Begrenzungsrahmen:

en: Bounding box above
de_DE: Begrenzungsrahmen über

en: Bounding box below
de_DE: Begrenzungsrahmen unter

en: Bounding box left of
de_DE: Begrenzungsrahmen links von

en: Bounding box right of
de_DE: Begrenzungsrahmen rechts von

en: Box Drawing
de_DE: Rahmenzeichnung

en: Box surrounding the ListMark in a list field (combobox)
de_DE: Kästchen um das Listenzeichen, in einem Listenfeld (Kontrollkästchen)

en: Bracketted value is too large
de_DE: Wert in Klammern zu groß

en: Braille Patterns
de_DE: Braille-Muster

en: Breton
de_DE: Bretonisch

en: Brighter Border:
de_DE: Hellerer Rahmen:

en: Brightest Border:
de_DE: Hellster Rahmen:

en: Brings up a dialog which gives fine control over
    horizontal positioning of subscripts and superscripts
    depending on their vertical positioning.
de_DE: Bringt einen Dialog auf, der eine feine Kontrolle über die
    horizontale Positionierung von tief- und hochgestellten Zeichen
    ermöglicht, je nach ihrer vertikalen Positionierung.

en: Broken
de_DE: Kaputt

en: Browse...
de_DE: Durchsuchen …

en: Brush
de_DE: Pinsel

en: Buginese
de_DE: Buginesisch

en: Buil_d Duplicate Glyph
de_DE: Duplikat _der Glyphe erstellen

en: Build _Composite Glyph
de_DE: _Zusammengesetzte Glyphen erstellen

en: Building accented glyphs
de_DE: Erstellen von Glyphen mit Akzenten

en: Building duplicate encodings
de_DE: Erstellen von doppelten Kodierungen

en: Building small capitals
de_DE: Kapitälchen erstellen

en: Building sub/superscripts
de_DE: Tief-/Hochgestellte Zeichen erstellen

en: Bulgarian
de_DE: Bulgarisch

en: Bump Size
de_DE: Größe der Beule

en: Button
de_DE: Schaltfläche

en: Buttons
de_DE: Schaltflächen

en: By Classes
de_DE: Nach Klassen

en: By Coverage
de_DE: Nach Abdeckung

en: By Glyphs
de_DE: Nach Glyphen

en: By _Scripts
de_DE: Nach _Schriftsystemen

en: By appending the suffix:
de_DE: Durch Anhängen des Suffix:

en: By what angle (in degrees) do you want to slant the font?
de_DE: Mit welchem Winkel (in Grad) möchtest du die Schrift neigen?

en: Byelorussian
de_DE: Weißrussisch

en: C0 Control Character
de_DE: C0 Control-Zeichen

en: C1 Control Character
de_DE: C1 Kontrollzeichen

note: GT: "CFF (Bare)" means a CFF font without the normal OpenType wrapper GT: CFF is a font format that normally lives inside an OpenType font GT: but it is perfectly meaningful to remove all the OpenType complexity GT: and just leave a bare CFF font
en: CFF (Bare)
de_DE: CFF (nackt)

en: CFF CID (Bare)
de_DE: CFF CID (nackt)

en: CFF version mismatch
de_DE: Nichtübereinstimmung der CFF-Version

en: CJK Compatibility
de_DE: CJK Kompatibilität

en: CJK Compatibility Forms
de_DE: CJK Kompatibilitätsformen

en: CJK Compatibility Ideographs
de_DE: CJK Kompatibilitäts-Ideogramme

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
de_DE: CJK Kompatibilitäts-Ideogramme, Ergänzung

en: CJK Enclosed Letters and Months
de_DE: CJK eingeschlossene Buchstaben und Monate

en: CJK Half Width Forms
de_DE: CJK Zeichenformen halber Breite

en: CJK Ideographic
de_DE: CJK Ideographische Zeichen

en: CJK Phonetics and Symbols
de_DE: CJK fonetische Zeichen und Symbole

en: CJK Radicals Supplement
de_DE: CJK Radikale Ergänzung

en: CJK Strokes
de_DE: CJK Striche

en: CJK Symbols and Punctuation
de_DE: CJK Symbole und Satzzeichen

en: CJK Unified Ideographs
de_DE: CJK Vereinte Ideogramme

en: CJK Unified Ideographs Extension A
de_DE: CJK Vereinte Ideogramme Erweiterung A

en: CJK Unified Ideographs Extension B
de_DE: CJK Vereinte Ideogramme Erweiterung B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
de_DE: CJK Vereinte Ideogramme Erweiterung C

en: CJK Unified Ideographs Extension D
de_DE: CJK Vereinte Ideogramme Erweiterung D

en: CJK Unified Ideographs Extension E
de_DE: CJK Vereinte Ideogramme Erweiterung E

en: CJK Unified Ideographs Extension F
de_DE: CJK Vereinte Ideogramme Erweiterung F

en: CS Clarendon
de_DE: 4.1 – Clarendon

en: CS Miscellaneous
de_DE: 4.15 – Verschiedenes

en: CS Modern
de_DE: 4.2 – Modern

en: CS Monotone
de_DE: 4.6 – Ohne Strichtärkenkontrasten

en: CS Newspaper
de_DE: 4.4 – Zeitungen

en: CS Stub Serif
de_DE: 4.5 – Gekürzte Serifen

en: CS Traditional
de_DE: 4.3 – Traditionell

en: CS Typewriter
de_DE: 4.7 – Schreibmaschine

en: CVT variation table
de_DE: Tabelle der CVT Variationen

en: C_ID Font Info...
de_DE: C_ID-Schrift Informationen …

en: C_all...
de_DE: _Aufruf …

en: C_enter
de_DE: Z_entrieren

en: C_hange
de_DE: _Ändern

en: C_hop
de_DE: _Löschen

en: C_lasses
de_DE: K_lassen

en: C_lear
de_DE: _Löschen

en: C_lose Tab
de_DE: Tab sch_ließen

en: C_ontrast
de_DE: K_ontrast

en: C_opy Reference
de_DE: Referenz k_opieren

en: C_orner
de_DE: _Ecke

en: C_ustom
de_DE: _Angepasst

en: Ca_pital Height:
de_DE: _Versal-Höhe:

en: Call Script
de_DE: Skript aufrufen

en: Called from...
de_DE: Aufgerufen von …

en: Can Be _Interpolated
de_DE: Kann _interpoliert werden

en: Can't Find Glyph
de_DE: Kann Glyphe nicht finden

en: Can't Parallel
de_DE: Kann nicht parallel stellen

en: Can't _Be Interpolated
de_DE: Kann _nicht interpoliert werden

en: Can't compare arrays
de_DE: Kann Reihen nicht vergleichen

en: Can't create temporary directory
de_DE: Kann temporäres Verzeichnis nicht erstellen

en: Can't find autotrace
de_DE: Kann autotrace nicht finden

en: Can't find autotrace program (set AUTOTRACE environment variable) or download from:
      http://sf.net/projects/autotrace/
de_DE: Kann autotrace Programm nicht finden (AUTOTRACE Umgebungsvariable setzen) oder herunterladen von:
      http://sf.net/projects/autotrace/

en: Can't find mf
de_DE: Kann mf (metafont) nicht finden

en: Can't find mf program -- metafont (set MF environment variable) or download from:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    It's part of the TeX distribution
de_DE: Kann mf Programm nicht finden – metafont (MF Umgebungsvariable setzen) oder herunterladen von:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    Es ist Teil der TeX Distribution

en: Can't find the file
de_DE: Kann die Datei nicht finden

en: Can't fix
de_DE: Kann nicht reparieren

en: Can't insert 'cvt'
de_DE: Kann 'cvt' nicht einfügen

en: Can't insert 'fpgm'
de_DE: Kann 'fpgm' nicht einfügen

en: Can't insert 'prep'
de_DE: Kann 'prep' nicht einfügen

en: Can't instruct this glyph
de_DE: Dieser Glyphe können keine Instruktionen vergeben werden

en: Can't open %s
de_DE: Kann %s nicht öffnen

en: Can't open %s
de_DE: Kann %s nicht öffnen

en: Can't open temporary file for postscript output
de_DE: Kann temporäre Datei für die PostScript-Ausgabe nicht öffnen

en: Can't open temporary file for truetype output.
de_DE: Kann temporäre Datei für die Truetype-Ausgabe nicht öffnen.

en: Can't run mf
de_DE: Kann mf nicht ausführen

en: Can't specify a subtable here
de_DE: Kann hier keine Subtabelle angeben

en: Canadian Syllabics
de_DE: Kanadische Silbenzeichen

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Cancel Button
de_DE: Abbrechen-Schaltfläche

en: Cancel Buttons
de_DE: Abbrechen-Schaltflächen

en: Cannot Be Undone
de_DE: Kann nicht rückgängig gemacht werden

en: Cannot be Undone
de_DE: Kann nicht rückgängig gemacht werden

en: Cannot open %s
de_DE: Kann %s nicht öffnen

en: Cannot open %s
de_DE: Kann %s nicht öffnen

en: Cannot open a temporary file
de_DE: Kann temporäre Datei nicht öffnen

en: Cannot open feature file %.120s
de_DE: Funktionen-Datei %.120s kann nicht geöffnet werden

en: Cannot open file
de_DE: Datei kann nicht geöffnet werden

en: Canonical Start _Point
de_DE: Kanonischer _Startpunkt

en: Canonical _Contours
de_DE: Kanonische _Konturen

en: Capital Spacing
de_DE: Spationierung von Versalien

en: Capitals to Petite Capitals
de_DE: Versalien in kleine Kapitälchen

en: Capitals to Small Capitals
de_DE: Versalien in Kapitälchen

en: Cartoon
de_DE: Gezeichnet

en: Case-Sensitive Forms
de_DE: Formen abhängig von Groß-/Kleinschreibung

en: Catalan
de_DE: Katalanisch

en: Center Bet_ween Control Points
de_DE: Zwischen Kontrollpunkten zentrieren

en: Center Out
de_DE: Aus der Mitte

en: Center of Selection
de_DE: Zentrum der Auswahl

en: Centered
de_DE: Zentriert

en: Centered CJK Punctuation
de_DE: Zentrierte CJK-Satzzeichen

en: Chaining Positioning
de_DE: Ketten-Positionierung

en: Chaining Substitution
de_DE: Ketten-Substitution

en: Chaining position
de_DE: Ketten-Position

en: Chaining substitution
de_DE: Ketten-Substitution

en: Change
de_DE: Ändern

en: Change Glyphs
de_DE: Glyphen ändern

en: Change Length
de_DE: Länge ändern

en: Change Supplement...
de_DE: Ergänzung ändern …

en: Change UniqueID?
de_DE: UniqueID ändern?

en: Change Weight
de_DE: Strichstärke ändern

en: Change X-Height
de_DE: x-Höhe ändern

en: Change XHeight
de_DE: x-Höhe ändern

en: Change _Glyph...
de_DE: _Glyphe ändern …

en: Change _Weight...
de_DE: _Strichstärke ändern …

en: Change _X-Height...
de_DE: _x-Höhe ändern …

en: Change whether spiro is active or not
de_DE: Aktiviere oder deaktiviere Spiro

en: Changed Color
de_DE: Farbe für Änderungen

en: Changing glyph weights
de_DE: Strichstärke der Glyphe ändern

en: Changing glyphs
de_DE: Glyphen ändern

en: Changing the left side bearing
    of a glyph adjusts the lbearing
    of other references in all accented
    glyphs based on it.
de_DE: Durch das Ändern der Vorbreite
    einer Glyphe werden die Vorbreiten
    aller Referenzen angepasst, in allen
    Akzent-Glyphen.

en: Changing the width of a glyph
    changes the widths of all accented
    glyphs based on it.
de_DE: Die Änderung der Dickte einer Glyphe
    ändert die Dickte aller darauf basierenden
    akzentuierten Glyphen.

en: Char. _Range
de_DE: Zeichenbe_reich

en: CharCenterHighest
de_DE: Zeichen Zentriert höchster Bereich

en: Character Variants 01
de_DE: Zeichenvarianten 01

en: Character Variants 02
de_DE: Zeichenvarianten 02

en: Character Variants 03
de_DE: Zeichenvarianten 03

en: Character Variants 04
de_DE: Zeichenvarianten 04

en: Character Variants 05
de_DE: Zeichenvarianten 05

en: Character Variants 06
de_DE: Zeichenvarianten 06

en: Character Variants 07
de_DE: Zeichenvarianten 07

en: Character Variants 08
de_DE: Zeichenvarianten 08

en: Character Variants 09
de_DE: Zeichenvarianten 09

en: Character Variants 10
de_DE: Zeichenvarianten 10

en: Character Variants 11
de_DE: Zeichenvarianten 11

en: Character Variants 12
de_DE: Zeichenvarianten 12

en: Character Variants 13
de_DE: Zeichenvarianten 13

en: Character Variants 14
de_DE: Zeichenvarianten 14

en: Character Variants 15
de_DE: Zeichenvarianten 15

en: Character Variants 16
de_DE: Zeichenvarianten 16

en: Character Variants 17
de_DE: Zeichenvarianten 17

en: Character Variants 18
de_DE: Zeichenvarianten 18

en: Character Variants 19
de_DE: Zeichenvarianten 19

en: Character Variants 20
de_DE: Zeichenvarianten 20

en: Character Variants 21
de_DE: Zeichenvarianten 21

en: Character Variants 22
de_DE: Zeichenvarianten 22

en: Character Variants 23
de_DE: Zeichenvarianten 23

en: Character Variants 24
de_DE: Zeichenvarianten 24

en: Character Variants 25
de_DE: Zeichenvarianten 25

en: Character Variants 26
de_DE: Zeichenvarianten 26

en: Character Variants 27
de_DE: Zeichenvarianten 27

en: Character Variants 28
de_DE: Zeichenvarianten 28

en: Character Variants 29
de_DE: Zeichenvarianten 29

en: Character Variants 30
de_DE: Zeichenvarianten 30

en: Character Variants 31
de_DE: Zeichenvarianten 31

en: Character Variants 32
de_DE: Zeichenvarianten 32

en: Character Variants 33
de_DE: Zeichenvarianten 33

en: Character Variants 34
de_DE: Zeichenvarianten 34

en: Character Variants 35
de_DE: Zeichenvarianten 35

en: Character Variants 36
de_DE: Zeichenvarianten 36

en: Character Variants 37
de_DE: Zeichenvarianten 37

en: Character Variants 38
de_DE: Zeichenvarianten 38

en: Character Variants 39
de_DE: Zeichenvarianten 39

en: Character Variants 40
de_DE: Zeichenvarianten 40

en: Character Variants 41
de_DE: Zeichenvarianten 41

en: Character Variants 42
de_DE: Zeichenvarianten 42

en: Character Variants 43
de_DE: Zeichenvarianten 43

en: Character Variants 44
de_DE: Zeichenvarianten 44

en: Character Variants 45
de_DE: Zeichenvarianten 45

en: Character Variants 46
de_DE: Zeichenvarianten 46

en: Character Variants 47
de_DE: Zeichenvarianten 47

en: Character Variants 48
de_DE: Zeichenvarianten 48

en: Character Variants 49
de_DE: Zeichenvarianten 49

en: Character Variants 50
de_DE: Zeichenvarianten 50

en: Character Variants 51
de_DE: Zeichenvarianten 51

en: Character Variants 52
de_DE: Zeichenvarianten 52

en: Character Variants 53
de_DE: Zeichenvarianten 53

en: Character Variants 54
de_DE: Zeichenvarianten 54

en: Character Variants 55
de_DE: Zeichenvarianten 55

en: Character Variants 56
de_DE: Zeichenvarianten 56

en: Character Variants 57
de_DE: Zeichenvarianten 57

en: Character Variants 58
de_DE: Zeichenvarianten 58

en: Character Variants 59
de_DE: Zeichenvarianten 59

en: Character Variants 60
de_DE: Zeichenvarianten 60

en: Character Variants 61
de_DE: Zeichenvarianten 61

en: Character Variants 62
de_DE: Zeichenvarianten 62

en: Character Variants 63
de_DE: Zeichenvarianten 63

en: Character Variants 64
de_DE: Zeichenvarianten 64

en: Character Variants 65
de_DE: Zeichenvarianten 65

en: Character Variants 66
de_DE: Zeichenvarianten 66

en: Character Variants 67
de_DE: Zeichenvarianten 67

en: Character Variants 68
de_DE: Zeichenvarianten 68

en: Character Variants 69
de_DE: Zeichenvarianten 69

en: Character Variants 70
de_DE: Zeichenvarianten 70

en: Character Variants 71
de_DE: Zeichenvarianten 71

en: Character Variants 72
de_DE: Zeichenvarianten 72

en: Character Variants 73
de_DE: Zeichenvarianten 73

en: Character Variants 74
de_DE: Zeichenvarianten 74

en: Character Variants 75
de_DE: Zeichenvarianten 75

en: Character Variants 76
de_DE: Zeichenvarianten 76

en: Character Variants 77
de_DE: Zeichenvarianten 77

en: Character Variants 78
de_DE: Zeichenvarianten 78

en: Character Variants 79
de_DE: Zeichenvarianten 79

en: Character Variants 80
de_DE: Zeichenvarianten 80

en: Character Variants 81
de_DE: Zeichenvarianten 81

en: Character Variants 82
de_DE: Zeichenvarianten 82

en: Character Variants 83
de_DE: Zeichenvarianten 83

en: Character Variants 84
de_DE: Zeichenvarianten 84

en: Character Variants 85
de_DE: Zeichenvarianten 85

en: Character Variants 86
de_DE: Zeichenvarianten 86

en: Character Variants 87
de_DE: Zeichenvarianten 87

en: Character Variants 88
de_DE: Zeichenvarianten 88

en: Character Variants 89
de_DE: Zeichenvarianten 89

en: Character Variants 90
de_DE: Zeichenvarianten 90

en: Character Variants 91
de_DE: Zeichenvarianten 91

en: Character Variants 92
de_DE: Zeichenvarianten 92

en: Character Variants 93
de_DE: Zeichenvarianten 93

en: Character Variants 94
de_DE: Zeichenvarianten 94

en: Character Variants 95
de_DE: Zeichenvarianten 95

en: Character Variants 96
de_DE: Zeichenvarianten 96

en: Character Variants 97
de_DE: Zeichenvarianten 97

en: Character Variants 98
de_DE: Zeichenvarianten 98

en: Character Variants 99
de_DE: Zeichenvariante 99

en: Charsets
de_DE: Zeichensätze

en: Check Advance:
de_DE: Dickten prüfen:

en: Check Box
de_DE: Kontrollkästchen

en: Check Box Off Mark
de_DE: Kontrollkästchen Markierung Aus

en: Check Box On Mark
de_DE: Kontrollkästchen Markierung An

en: Check Self-Intersection
de_DE: Auf Selbstüberschneidung prüfen

en: Check VAdvance:
de_DE: Vertikale Dickten prüfen:

en: Check _flipped references
de_DE: Prü_fe nach gespiegelten Referenzen

en: Check _missing extrema
de_DE: Prüfe nach fehlenden Extre_mpunkten

en: Check _outermost paths clockwise
de_DE: Prüfe nach ä_ußersten Pfaden im Uhrzeigersinn

en: Check for CIDs defined _twice
de_DE: Prüfe nach doppel_t definierten CIDs

en: Check for _irrelevant control points
de_DE: Prüfe nach _irrelevanten Kontrollpunkten

en: Check for _undefined CIDs
de_DE: Prüfe nach _undefinierten CIDs

en: Check for characters whose advance width is not the displayed value.
de_DE: Suche nach Zeichen, deren Dickte nicht dem angezeigten Wert entspricht.

en: Check for characters whose vertical advance width is not the displayed value.
de_DE: Suche nach Zeichen, deren vertikale Dickte nicht dem angezeigten Wert entspricht.

en: Check for incomplete mark to base subtables
de_DE: Suche nach unvollständigen Akzent-auf-Grundzeichen Subtabellen

en: Check for missing _glyph names
de_DE: Prüfe nach fehlende _Glyph-Namen

en: Check for missing glyph names
de_DE: Auf fehlende Glyph-Namen prüfen

en: Check multiple Names
de_DE: Prüfe nach mehrfach vergebenen Namen

en: Check multiple Unicode
de_DE: Prüfe nach mehrfach vergebenem Unicode

en: Check substitutions for empty chars
de_DE: Prüfe nach Substitutionen für leere Zeichen

en: Check the glyph outlines for standard errors before saving
    This can be slow.
de_DE: Prüfe die Glyphen-Konturen nach Standardfehlern vor
    dem Speichern. Dies kann langsam sein.

en: Chess Symbols
de_DE: Schach-Symbole

en: Chinese (Hong Kong)
de_DE: Chinesisch (Hong Kong)

en: Chinese (Macau)
de_DE: Chinesisch (Macau)

en: Chinese (PRC)
de_DE: Chinesisch (VRC)

en: Chinese (Singapore)
de_DE: Chinesisch (Singapore)

en: Chinese (Taiwan)
de_DE: Chinesisch (Taiwan)

en: Chinese Hong Kong
de_DE: Chinesisch Hongkong

en: Chinese Phonetic
de_DE: Chinesisch Phonetisch

en: Chinese Simplified
de_DE: Chinesisch Vereinfacht

en: Chinese Traditional
de_DE: Chinesisch Traditionell

en: Choose a file format...
de_DE: Dateiformat wählen …

en: Choose the appropriate method depending on the glyph's script
de_DE: Wähle die entsprechende Methode aus, je nach Schriftsystem der Glyphe

en: Choose which lookups to copy
de_DE: Wählen welche Nachschlagetabellen kopiert werden sollen

en: Clarendon Serifs
de_DE: 4 – Clarendon Serifen

en: Class | Classes
de_DE[0]: Klasse
de_DE[1]: Klassen

en: Class %d:
de_DE: Klasse %d:

en: Class 0
de_DE: Klasse 0

en: Class 1: {Everything Else}
de_DE: Klasse 1: {Alles andere}

en: Class Name
de_DE: Klassenname

en: Class already used
de_DE: Klasse bereits verwendet

en: Class index out of range %d (must be <%d)
de_DE: Klassen-Index außerhalb des Bereichs %d (muss <%d sein)

en: Class out of bounds in GPOS mark sub-table
de_DE: Klasse außerhalb der Grenzen in GPOS Akzent-Subtabelle

en: Class out of bounds in GPOS mark sub-table for mark %.30s
de_DE: Klasse außerhalb der Grenzen in GPOS Akzent-Subtabelle für Akzent %.30s

en: Class10
de_DE: Klasse10

en: Class2
de_DE: Klasse2

en: Class3
de_DE: Klasse3

en: Class4
de_DE: Klasse4

en: Class5
de_DE: Klasse5

en: Class6
de_DE: Klasse6

en: Class7
de_DE: Klasse7

en: Class8
de_DE: Klasse8

en: Class9
de_DE: Klasse9

en: Classes
de_DE: Klassen

en: Class|Name
de_DE: Name

en: Clea_nup Glyph
de_DE: _Glyphe bereinigen

en: Cleanup Self Intersect
de_DE: Selbst-Überschneidung bereinigen

en: Clear
de_DE: Löschen

en: Clear All
de_DE: Alles löschen

en: Clear DStem
de_DE: DStem löschen

en: Clear Instructions
de_DE: Instruktionen löschen

en: Clear Special Data
de_DE: Spezielle Daten entfernen

en: Clear _Background
de_DE: _Hintere Ebene löschen

en: Clear _VStem
de_DE: _VStem löschen

en: Clear destination layer before copy
de_DE: Zielebene vor dem Kopieren löschen

en: ClearInstrsBigChanges
de_DE: Instruktionen entfernen bei großen Änderungen

en: Click here for more information about the OFL (SIL Open Font License) 
    including the corresponding FAQ.
de_DE: Klicke hier für weitere Informationen über die OFL (SIL Open Font License).
    einschließlich der entsprechenden FAQ.

en: Click here to add the OFL metadata to your own font in the License and License URL fields. 
    Then click on the License field to fill in the placeholders in sync with OFL.txt.
de_DE: Klicke hier, um die OFL-Metadaten deiner eigenen Schriftart in den Feldern Lizenz und Lizenz-URL hinzuzufügen.
    Klicke dann auf das Feld Lizenz, um die Platzhalter synchron mit OFL.txt auszufüllen.

en: Click on a range to select characters in that range.
    Double click on a range to see characters that should be
    in the range but aren't.
de_DE: Klick auf einen Bereich, um Zeichen in diesem Bereich auszuwählen.
    Doppelklick auf einen Bereich, um die Zeichen zu sehen, die im Bereich
    sein sollten, es aber nicht sind.

en: Clip Path Color
de_DE: Ausschneide-Pfad Farbe

en: Cloc_kwise
de_DE: Im _Uhrzeigersinn

en: Close Open Contours
de_DE: Offene Konturen schließen

en: Co_py LBearing
de_DE: _Vorbreite kopieren

en: Color
de_DE: Farbe

en: Color Button
de_DE: Farb-Schaltfläche

en: Color of the font used to display glyph information in the fontview
de_DE: Farbe der Schrift, die zur Anzeige von Glyph-Informationen in der Schriftansicht verwendet wird

en: Color used to draw the advance width line of a glyph
de_DE: Farbe für die Zeichnung der Linie der Dickte einer Glyphe

en: Color used to draw the background of selected glyphs
de_DE: Farbe die verwendet wird, um den Hintergrund der ausgewählten Glyphen zu zeichnen

en: Color used to draw the foreground of empty slots
de_DE: Farbe die verwendet wird, um den Vordergrund der leeren Felder zu zeichnen

en: Color used to draw the foreground of selected glyphs
de_DE: Farbe die verwendet wird, um den Vordergrund der ausgewählten Glyphen zu zeichnen

en: Color used to draw the italic advance width line of a glyph
de_DE: Farbe für die Zeichnung der Linie der Kursiv-Dickte einer Glyphe

en: Color used to draw the kerning line
de_DE: Farbe, die zum Zeichnen der Unterschneidungslinie verwendet wird

en: Color used to draw the left side bearing
de_DE: Farbe, die zum Zeichnen der Vorbreite verwendet wird

en: Color used to draw the progress bar
de_DE: Farbe zum Zeichnen des Fortschrittsbalkens

en: Color used to mark a changed glyph
de_DE: Farbe, die zur Markierung einer veränderten Glyphe verwendet wird

en: Color used to mark glyphs that need hinting
de_DE: Farbe, die verwendet wird, um Glyphen zu markieren, die Hints benötigen

en: Color used to mark the selected glyph
de_DE: Farbe, die zur Markierung einer ausgewählten Glyphe verwendet wird

en: Color:
de_DE: Farbe:

en: Color|Background
de_DE: Hintergrund

en: Color|Choose...
de_DE: Wählen …

en: Color|Default
de_DE: Standard

en: Color|FillColor
de_DE: Füllfarbe

en: Color|Foreground
de_DE: Vordergrund

en: Com_binations
de_DE: Kom_binationen

en: Combining Diacritical Marks
de_DE: Kombinierende diakritische Zeichen

en: Combining Diacritical Marks Extended
de_DE: Kombinierende diakritische Zeichen, erweitert

en: Combining Diacritical Marks Supplement
de_DE: Kombinierende diakritische Zeichen, Ergänzung

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
de_DE: Kombinierende diakritische Zeichen für Symbole

en: Combining Half Marks
de_DE: Zusammenstellende Halb-Akzente

en: Combining Marks for Symbols
de_DE: Kombinierende Zeichen für Symbole

en: Comment
de_DE: Kommentar

en: Common Indic Number Forms
de_DE: Gewöhnliche indische Nummernformen

en: Common Number Separator
de_DE: Gewöhnliche Nummer Trennzeichen

en: Compact
de_DE: Kompakt

en: CompactOnOpen
de_DE: Kompakt beim Öffnen

en: Compacted
de_DE: Kompakt

en: Compare %s to %s
de_DE: Vergleiche %s mit %s

en: Compare Fonts...
de_DE: Vergleiche Schriften …

en: Compare Glyph _Positioning
de_DE: Glyphen-_Positionierung vergleichen

en: Compare Glyph _Substitution
de_DE: Glyphen-_Substitution vergleichen

en: Compare Hint_Masks
de_DE: Hint-_Masken vergleichen

en: Compare Layers
de_DE: Vergleiche Ebenen

en: Compare Layers...
de_DE: Vergleiche Ebenen …

en: Compare _Bitmaps
de_DE: _Bitmaps vergleichen

en: Compare _Hints
de_DE: _Hints vergleichen

en: Compare _Names
de_DE: _Namen vergleichen

en: Compare _Outlines
de_DE: _Konturen vergleichen

en: Compare hintmasks
de_DE: Vergleiche Hint-Masken

en: Compare postscript hints and hintmasks and truetype instructions
de_DE: Vergleiche postscript Hints und Hint-Masken und truetype Instruktionen

en: Compare two layers
de_DE: Vergleiche zwei Ebenen

en: Compare version %s of %s to %s
de_DE: Vergleiche Version %s von %s mit %s

en: Compatible Full
de_DE: Kompatibler voller Name

en: Complex
de_DE: Komplex

en: Complex Fill
de_DE: Komplexe Füllung

en: Component
de_DE: Komponente

en: Component %d %.30s (%d,%d)
de_DE: Komponente %d %.30s (%d,%d)

en: Components
de_DE: Komponenten

en: Composites in AFM
de_DE: Zusammengesetzte Zeichen in AFM

en: Compress (as a percentage)
de_DE: Komprimieren (als Prozentsatz)

en: Compressed object container is itself a compressed object
de_DE: Komprimierter Objektbehälter ist selbst ein komprimiertes Objekt

en: Condense/Extend
de_DE: Schmaler/Breiter

en: Condensed
de_DE: Schmal

en: Condensed (75%)
de_DE: Schmal (75%)

en: Config_ure Plugins...
de_DE: Pl_ugins konfigurieren...

en: Configure
de_DE: Konfigurieren

en: Conflict Hint Color
de_DE: Konflikt Hint Farbe

en: Conjunct Form After Ro
de_DE: Verbindungsform nach Ro

en: Conjunct Forms
de_DE: Verbidnungsformen

en: Connectors
de_DE: Verbinder

en: Constants
de_DE: Konstanten

en: Contains anchor points for some, but not all, classes in a subtable
de_DE: E enthält Ankerpunkte für einige, aber nicht alle Klassen in einer Subtabelle

en: Contextual Alternates
de_DE: Kontextuelle Alternativen

en: Contextual Chaining Position
de_DE: Kontextuelle Ketten-Position

en: Contextual Chaining Positioning
de_DE: Kontextuelle Ketten-Positionierung

en: Contextual Chaining Substitution
de_DE: Kontextuelle Ketten-Substitution

en: Contextual Ligatures
de_DE: Kontextuelle Ligaturen

en: Contextual Position
de_DE: Kontextuelle Position

en: Contextual Positioning
de_DE: Kontextuelle Positionierung

en: Contextual State Machine
de_DE: Kontextuelle Maschinen-Zuständen

en: Contextual Substitution
de_DE: Kontextuelle Substitution

en: Contextual Swash
de_DE: Kontextuelle Schwungformen

en: Contextual insertion
de_DE: Kontextuelles Einfügen

en: Contextual position
de_DE: Kontextuelle Position

en: Contextual substitution
de_DE: Kontextuelle Substitution

en: Continue
de_DE: Fortsetzen

en: Control Pictures
de_DE: Kontrollbilder

en: Control Points (Always_)
de_DE: Kontrollpunkte (immer_)

en: Control Points _beyond spline
de_DE: Kontroll-Punkte _jenseits der Kurve

en: Control Points near horizontal/vertical/italic
de_DE: Kontroll-Punkte fast horizontal/vertikal/kursiv

en: Control Vertical Counters (use for CJK)
de_DE: Vertikale Punzen steuern (für CJK)

en: Control Vertical Mapping (use for Latin, Greek, Cyrillic)
de_DE: Vertikale Zuordnung steuern (für Lateinisch, Griechisch, Kyrillisch)

en: ControlPoint|Default
de_DE: Standard

en: Convert By C_Map
de_DE: Mit C_Map konvertieren

en: Convert Design Vector Function:
de_DE: Konvertieren Design-Vektor Funktion:

en: Converting PostScript
de_DE: PostScript konvertieren

en: Coordinate Line Color
de_DE: Koordinate Linie Farbe

en: Coordinate along which to space
de_DE: Koordinate der Laufweite

en: Cop_y Layer To Layer...
de_DE: E_bene nach Ebene kopieren …

en: Coptic
de_DE: Koptisch

en: Coptic Epact Numbers
de_DE: Koptische Wirkungszahlen

en: Copy Gri_d Fit
de_DE: Gitte_ranpassung kopieren

en: Copy Layer To Layer
de_DE: Ebene in Ebene kopieren

en: Copy Layers
de_DE: Ebenen kopieren

en: Copy Loo_kup Data
de_DE: Nachschlage_tabellen Daten kopieren

en: Copy RBearin_g
de_DE: _Nachbreite kopieren

en: Copy _Fg To Bg
de_DE: V_G nach HG kopieren

en: Copy _From
de_DE: Kopieren a_us

en: Copy _Lookup Data
de_DE: Nachschlage_tabellen Daten kopieren

en: Copy _VWidth
de_DE: V_ert. Dickte kopieren

en: Copy _Width
de_DE: Dickte ko_pieren

en: Copy one layer to another
de_DE: Eine Ebene in eine andere kopieren

en: CopyMetaData
de_DE: Metadaten kopieren

en: CopyTTFInstrs
de_DE: TTF Instruktionen kopieren

en: Copy_right:
de_DE: U_rheber:

en: Copyright
de_DE: Urheberrecht

en: Copyright text (in the Names pane) must be entirely ASCII. So, use (c) instead of ©.
de_DE: Urheberrecht-Text (im Namensbereich) muss vollständig im ASCII-Format sein. Benutze also (c) anstatt ©.

note: GT: Short for Correction
en: Cor:
de_DE: Korr.:

en: Corner
de_DE: Ecke

en: Corporate Use
de_DE: Unternehmensnutzung

en: Correct Direction
de_DE: Richtung korrigieren

en: Correct References
de_DE: Referenzen korrigieren

en: Correct for Italic Angle
de_DE: Korrektur für Kursiv-Winkel

en: Correcting Direction...
de_DE: Korrektur der Richtung …

en: Correcting References
de_DE: Korrektur der Referenzen

en: Correction
de_DE: Korrektur

en: Correction in pixels to the horizontal positioning of this anchor point
    when rasterizing at the given pixelsize.
    (Lives in a Device Table)
de_DE: Korrektur der horizontalen Positionierung dieses Ankerpunkts in Pixeln
    bei der Rasterisierung in der angegebenen Pixelgröße.
    (Wird in einer Gerätetabelle eingetragen)

en: Cou_nter Clockwise
de_DE: _linksherum

en: Could not figure out a lookup type
de_DE: Konnte keine Art der Nachschlagetabellen herausfinden

en: Could not find a bitmap font in %s
de_DE: Konnte keine Bitmap-Schrift finden in %s

en: Could not find a usable encoding table
de_DE: Konnte keine benutzbare Kodierungstabelle finden

en: Could not find any valid encoding tables
de_DE: Konnte keine gültige Kodierungstabelle finden

en: Could not find original glyph
de_DE: Original-Glyphe konnte nicht gefunden werden

en: Could not find the glyph: %.70s
de_DE: Konnte das Zeichen %.70s nicht finden

en: Could not match points in composite glyph (%d to %d) when adding %s to %s
de_DE: Punkte in der zusammengesetzten Glyphe (%d bis %d) konnten nicht übereinstimmen beim hinzufügen von %s nach %s

en: Could not open
de_DE: Konnte nicht öffnen

en: Could not open %.100s
de_DE: Konnte nicht öffnen %.100s

en: Could not open %s
de_DE: Konnte %s nicht öffnen

en: Could not open file
de_DE: Datei konnte nicht geöffnet werden

en: Could not open image
de_DE: Bild konnte nicht geöffnet werden

en: Could not open include file (%s) on line %d of %s
de_DE: Konnte die einzufügende Datei (%s) nicht öffnen in Zeile %d von %s

en: Could not open output file: %s
de_DE: Ausgabedatei konnte nicht geöffnet werden: %s

en: Could not parse %s
de_DE: Konnte %s nicht bearbeiten

en: Could not read %s
de_DE: Konnte %s nicht lesen

en: Could not read (or perhaps find) mf output file
de_DE: Konnte mf-Ausgangsdatei nicht lesen (oder vielleicht nicht finden)

en: Could not write
de_DE: Konnte nicht schreiben

en: Could not write %.100s
de_DE: Konnte %.100s nicht schreiben

en: Could not write %s
de_DE: Konnte %s nicht schreiben

en: Couldn't create directory
de_DE: Konnte Verzeichnis nicht erstellen

en: Couldn't create directory: %1$s
    %2$s
    %3$s
de_DE: Verzeichnis konnte nicht erstellt werden: %1$s
    %2$s
    %3$s

en: Couldn't create directory: %s
de_DE: Konnte Verzeichnis nicht erstellen: %s

en: Couldn't find a font file named %s
de_DE: Schriftdatei mit Namen %s nicht gefunden

en: Couldn't find base point
de_DE: Konnte Punkt des Grundzeichens nicht finden

en: Couldn't find point in reference
de_DE: Konnte Punkt in der Referenz nicht finden

en: Couldn't find referenced character "%s" in %s
de_DE: Das referenzierte Zeichen "%s" konnte in %s nicht gefunden werden

en: Couldn't open cidmap file: %s
de_DE: Konnte cidmap-Datei nicht öffnen: %s

en: Couldn't open directory as a font: %s
de_DE: Verzeichnis konnte nicht als Schriftart geöffnet werden: %s

en: Couldn't open file
de_DE: Datei konnte nicht geöffnet werden

en: Couldn't open file %.200s
de_DE: Datei %.200s konnte nicht geöffnet werden

en: Couldn't open font
de_DE: Schrift konnte nicht geöffnet werden

en: Counter Addition
de_DE: Punzen vergrößern

en: Counter Compression Percent
de_DE: Punze komprimieren Prozent

en: Counter Expansion Factor
de_DE: Punzen Erweiterungsfaktor

en: Counter Size:
de_DE: Punzengröße:

en: CounterControl
de_DE: Punzen-Steuerung

en: CounterHint|_New...
de_DE: _Neu …

en: Counters
de_DE: Punzen

en: Counters:
de_DE: Punzen:

en: Cove
de_DE: Rund

en: Coverage %d:
de_DE: Abdeckung %d:

en: Coverage table specifies a different number of glyphs than the sub-table expects.
de_DE: Die Abdeckungstabelle gibt eine andere Anzahl von Glyphen an, als die Subtabelle erwartet.

en: Cr_eate
de_DE: Erst_elle

en: Cr_eate VHint...
de_DE: VHint _erstellen …

en: Cre_ate Named Glyphs...
de_DE: Erstelle Glyphen mit N_amen …

en: Crea_te HHint...
de_DE: HHint ers_tellen …

en: Create Hint
de_DE: Hint erstellen

en: Create Horizontal Stem Hint
de_DE: Hint für horizontalen Stamm erstellen

en: Create MM
de_DE: MM erstellen

en: Create Rasterized Strikes (Not empty ones)
de_DE: Erstelle rasterisierte Versionen (keine leere Versionen)

en: Create Small Caps
de_DE: Kapitälchen erstellen

en: Create Subscript/Superscript
de_DE: Tief-/Hochgestellte Zeichen erstellen

en: Create Vertical Stem Hint
de_DE: Hint für vetikalen Stamm erstellen

en: Create a new lookup
de_DE: Neue Nachschlagetabelle erstellen

en: Create directory
de_DE: Verzeichnis erstellen

en: Create directory...
de_DE: Verzeichnis erstellen …

en: Create failed
de_DE: Erstellen fehlgeschlagen

en: Create small caps variants for symbols as well as letters
de_DE: Erstelle Kapitälche-Varianten sowohl für Buchstaben, als auch für Symbole

en: Creation Date:
de_DE: Erstellungsdatum:

en: Croatian
de_DE: Kroatisch

en: Cu_t
de_DE: _Ausschneiden

en: Cubic
de_DE: Kubisch

en: Cuneiform
de_DE: Keilschrift

en: Cuneiform Numbers
de_DE: Keilschrift-Zahlen

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
de_DE: Keilschrift-Zahlen und Satzzeichen

en: Cuneiform and other ancient scripts
de_DE: Keilschrift und andere alten Schriftsysteme

en: Currency Symbols
de_DE: Währungssymbole

en: Current
de_DE: Aktuell

en: Current Glyph
de_DE: Aktuelle Glyphe

en: Current Glyph Is Kashida Like
de_DE: Aktuelle Glyphe ist wie ein Kashida

en: Current Insert:
de_DE: Aktuelles Einfügen:

en: Current Raster (TrueType)
de_DE: Aktueller Raster (TrueType)

en: Current Subs:
de_DE: Aktuelle Substitutionen:

en: Current X-Height
de_DE: Aktuelle x-Höhe

en: Current x-height:
de_DE: Aktuelle x-Höhe:

note: GT: Cursive Entry. This defines a point on the glyph that should be matched GT: with the "Cursive Exit" point of the preceding glyph. GT: This is a special way of joining letters which was developed for Urdu GT: fonts. Essentially every glyph has an entry point and an exit point. GT: When written th
en: CursEntry
de_DE: Kursiv Anfang

note: GT: Cursive Exit. This defines a point on the glyph that should be matched GT: with the "Cursive Entry" point of the following glyph. This allows GT: scripts such as Urdu to work
en: CursExit
de_DE: Kursiv Ende

en: Cursive
de_DE: Kursiv

en: Cursive Attachment
de_DE: Kursiv-Verbindung

en: Cursive Connected
de_DE: Kursiver Stil verbunden

en: Cursive Disconnected
de_DE: Kursiver Stil unverbunden

en: Cursive Position
de_DE: Kursive Position

en: Cursive Trailing
de_DE: Kursiver Stil mit Verbindungsstrich

en: Cursive attachment
de_DE: Kursiv-Verbindung

en: Cursive-%d
de_DE: Kursiv-%d

en: Curvature: %g
de_DE: Krümmung: %g

en: Curvature: -0.00000000
de_DE: Krümmung: -0.00000000

en: Curvature: ?
de_DE: Krümmung: ?

en: Curve
de_DE: Kurve

en: Curve Type
de_DE: Kurventyp

en: Custom
de_DE: Eigene

en: Cut splines in two
de_DE: Kurven in zwei Teile zerschneiden

en: Cypriot Syllabary
de_DE: Zypriotische Silbenschrift

en: Cypriot syllabary
de_DE: Zypriotische Silbenschrift

en: Cyrillic
de_DE: Kyrillisch

en: Cyrillic Extended-A
de_DE: Kyrillisch Erweiterung-A

en: Cyrillic Extended-B
de_DE: Kyrillisch Erweiterung-B

en: Cyrillic Extended-C
de_DE: Kyrillisch Erweiterung-C

en: Cyrillic Supplement
de_DE: Kyrillisch Ergänzung

en: Czech
de_DE: Tschechisch

en: DELTA suggestions
de_DE: DELTA-Vorschläge

en: D_efine Groups...
de_DE: Gruppen def_inieren …

en: Danish
de_DE: Dänisch

en: Darker Border:
de_DE: Dunklerer Rahmen:

en: Darkest Border:
de_DE: Dunkelster Rahmen:

en: Dashes
de_DE: Striche

en: Dates
de_DE: Daten

en: De_activate Spiro
de_DE: Spiro _deaktivieren

en: De_lete
de_DE: _Löschen

en: De_sign Size:
de_DE: Designgröße:

en: Debug Raster Cha_nges
de_DE: Fehlerkorrektur Raster Ä_nderungen

en: Debug _fpgm/prep
de_DE: _fpgm/prep Fehlerkorrektur

en: Deco (E,M,S) Waco Midline
de_DE: Deko (E,M,S) unregelmäßige Mittellinie

en: Decompress Failed!
de_DE: Dekomprimieren fehlgeschlagen!

en: Decompressed length did not match expected length for table
de_DE: Dekomprimierte Länge entsprach nicht der erwarteten Länge für die Tabelle

en: Decorative
de_DE: Zierschrift

en: Default
de_DE: Standard

en: Default All
de_DE: Standard für alle

en: Default Background
de_DE: Standard Hintergrund

en: Default Baseline
de_DE: Standard-Grundlinie

en: Default Baseline: '%s'
de_DE: Standard-Grundlinie: '%s'

en: Default Button
de_DE: Standardschaltfläche

en: Default Buttons
de_DE: Standardschaltflächen

en: Default Foreground
de_DE: Standard Vordergrund

en: Default Ligature Caret Count
de_DE: Standard Ligaturen-Trenner Anzahl

en: Default This
de_DE: Standard hierfür

en: Default background color for windows
de_DE: Standard Hintergrundfarbe für Fenster

en: Default encoding for
    new fonts
de_DE: Standardkodierung für neue Schriften

en: Default foreground color for windows
de_DE: Standard Vordergrundfarbe für Fenster

en: Default:
de_DE: Standard:

en: Define "Almost Horizontal"
de_DE: Definiere „fast Horizontal“

en: Define Groups
de_DE: Gruppen definieren

en: Del Layer
de_DE: Ebene löschen

en: Delay
de_DE: Verzögerung

en: Delay (in milliseconds) before popup windows appear
de_DE: Verzögerung (in Millisekunden) bevor Popup-Fenster erscheinen

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Delete Character
de_DE: Löschen-Zeichen

en: Delete the current layer
de_DE: Aktuelle Ebene löschen

en: Deletes any selected lookups and their subtables, or deletes any selected subtables.
    This will also delete any transformations associated with those subtables.
de_DE: Löscht ausgewählte Nachschlagetabellen oder ihrer Subtabellen, oder löscht
    ausgewählte Subtabellen. Dies wird auch alle Transformationene löschen, die mit den
    Subtabellen verbunden sind.

en: Deleting a layer cannot be UNDONE!
de_DE: Löschen einer Ebene kann NICHT rückgängig gemacht werden!

en: Delim1:
de_DE: Trenner 1:

en: Delim2:
de_DE: Trenner 2:

en: DelimitedSubFormulaMinHeight:
de_DE: Abgegrenzte Subformel Min. Höhe:

en: Delta Grid Color
de_DE: Delta Gitter Farbe

en: Demi
de_DE: Halbfett

en: Denom1:
de_DE: Nenner 1:

en: Denom2:
de_DE: Nenner 2:

en: Denominators
de_DE: Nenner

en: Dependent Substitutions
de_DE: Abhängige Substitutionen

en: Dependents
de_DE: Abhängige

en: Depressed Background
de_DE: Unterdrückter Hintergrund

en: Depressed Background:
de_DE: Unterdrückt Hintergrund:

en: Depth
de_DE: Tiefe

en: Depth:
de_DE: Tiefe:

en: Derivative
de_DE: Abgeleitet

en: Descriptor
de_DE: Beschreibung

en: Deselect VWidth
de_DE: Auswahl der vertikalen Dickte aufheben

en: Deselect Width
de_DE: Auswahl der Dickte aufheben

en: Design Axis Values
de_DE: Design-Axis Werte

en: Design Range
de_DE: Design-Bereich

en: Design Settings:
de_DE: Designeinstellungen:

en: Designer
de_DE: Gestalter

en: Designer URL
de_DE: Gestalter URL

en: Design|_New...
de_DE: _Neu …

en: Desired X-Height
de_DE: Gewünschte x-Höhe

en: Desired x-height:
de_DE: Gewünschte x-Höhe:

en: Detach & Remo_ve Glyphs...
de_DE: Glyphen trennen und ent_fernen …

en: Detach & Remove Glyphs
de_DE: Glyphen trennen und entfernen

en: Detach from PostScript Names
de_DE: Vom PostScript-Namen trennen

en: Detaching Anchor Point
de_DE: Ankerpunkt trennen

en: DetectDiagonalStems
de_DE: Diagonale Stämme finden

en: Devanagari Extended
de_DE: Devanagari Erweiterung

en: Diagonal Fractions
de_DE: Diagonale Brüche

en: Diagonal Hint Color
de_DE: Diagonaler Hint Farbe

en: Dialog Type:
de_DE: Dialog Art:

en: Diameter:
de_DE: Durchmesser:

en: Didn't understand "%s" in font info
de_DE: Konnte "%s" in Schrift-Informationen nicht verstehen

en: Didn't understand "%s" while adding info to private subroutines
de_DE: Konnte "%s" nicht verstehen, während Informationen zu privaten Unterroutinen hinzugefügt werden

en: Didn't understand format for fdselect %d
de_DE: Format nicht verstanden für fdselect %d

en: Didn't understand index format: %d
de_DE: Index-Format nicht verstanden: %d

en: Differ
de_DE: Unterscheiden sich

en: Differences...
de_DE: Unterschiede …

en: Different Fonts
de_DE: Verschiedene Schriften

en: Different fill patterns in layer %d of %s
de_DE: Verschiedene Füllmuster in Ebene %d von %s

en: Different number of contours in glyph “%s”
de_DE: Unterschiedliche Anzahl von Konturen in der Glyphe „%s”

en: Different numbers of layers in %s
de_DE: Unterschiedliche Anzahl von Ebenen in %s

en: Different settings on whether to inherit stroke width in layer %d of %s
de_DE: Verschiedene Einstellungen, ob die Strichbreite geerbt werden soll in der Ebene %d von %s

en: Different stroke patterns in layer %d of %s
de_DE: Verschiedene Strichmuster in Ebene %d von %s

en: Diphthongs (Obsolete)
de_DE: Doppellaut (veraltet)

en: Direction of gaze:
de_DE: Richtung des Blicks:

en: Directories Amid Files
de_DE: Verzeichnisse zwischen Dateien

en: Directories First
de_DE: Verzeichnisse zuerst

en: Directories Separate
de_DE: Verzeichnisse getrennt

en: Directory name?
de_DE: Verzeichnisname?

en: Directory|Back
de_DE: Zurück

en: Directory|Forward
de_DE: Weiter

en: Directory|_New
de_DE: _Neu

en: Disabled Background:
de_DE: Deaktiviert Hintergrund:

en: Disabled Image
de_DE: Bild für deaktiviert

en: Disabled Text Color:
de_DE: Deaktiviert Textfarbe:

en: Discarding a duplicate kerning pair.
de_DE: Ein doppeltes Unterschneidungspaar verwerfen.

en: Discretionary Ligatures
de_DE: Beliegige Ligaturen

en: Disordered designs
de_DE: Ungeordnete Designs

en: Display
de_DE: Anzeige

en: Display By Groups
de_DE: Nach Gruppen anzeigen

en: Display By _Groups...
de_DE: Nach _Gruppen anzeigen …

en: Display S_ubstitutions...
de_DE: _Substitutionen anzeigen …

en: Display Size:
de_DE: Anzeigegröße:

en: Display files of this type
de_DE: Dateien dieses Typs anzeigen

en: Display rulers in the Outline Glyph View
de_DE: Lineale in der Glyphenkontur-Ansicht anzeigen

en: Display the advance width as a bar under the glyph
    showing the extent of the advance
de_DE: Zeige die Dickte als Unterstrich,
    um die Dicktenbreite anzuzeigen

en: Display the advance width as a line
    perpendicular to the advance direction
de_DE: Zeige die Dickte als Linie,
    senkrecht zur Schreibrichtung

en: DisplayOperatorMinHeight:
de_DE: Min. Höhe Operator, vergößerte Form:

en: Displays all the glyphs in the font on a rectangular grid at the given point size
de_DE: Zeigt alle Glyphen der Schrift auf einem rechteckigen Gitter in der angegebenen Punktgröße

en: Displays all the selected characters, at several different point sizes
de_DE: Zeigt alle ausgewählten Zeichen in verschiedenen Punktgrößen

en: Displays all the selected characters, each on its own page, at an extremely large point size
de_DE: Zeigt alle ausgewählten Zeichen, jedes auf seiner eigenen Seite, in extremer Größe

en: Dist
de_DE: Entfernung

en: Distance
de_DE: Entfernung

en: Distance between adjacent points is too big
de_DE: Entfernung zwischen angrenzenden Punkten ist zu groß

en: Distance between the overbar and
    the ink top of the base.
de_DE: Abstand zwischen Oberstrich und
    der Oberseite des Grundzeichens.

en: Distance between underbar and
    the (ink) bottom of the base.
de_DE: Abstand zwischen Unterstrich und
    der Unterseite des Grundzeichens.

en: Distance to drawing plane:
de_DE: Abstand zur Zeichnungsebene:

en: Distance to projection plane:
de_DE: Abstand zur Projektionsebene:

en: Diverse Arms
de_DE: Verschiedene Arme

en: Diverse Forms
de_DE: Verschiedene Formen

en: Divide by zero in postscript code.
de_DE: Teile mit Null im Postscript-Code.

en: Do Nothing
de_DE: Nichts machen

en: Do it
de_DE: Mach es

en: Do not add duplicated name entries for legacy Mac platform. These name entries are only needed for some legacy Mac applications.
de_DE: Füge keine doppelten Namenseinträge für ältere Mac-Plattformen hinzu. Diese Namenseinträge werden nur für einige ältere Mac-Anwendungen benötigt.

en: Do you want the font file to contain PostScript flex hints?
de_DE: Möchtest du, dass die Schrift PostScript Flex Hints enthällt?

en: Do you want the font file to contain PostScript hints?
de_DE: Möchtest du, dass die Schrift PostScript Hints enthällt?

en: Do you want the font file to contain the names of each glyph in the font?
de_DE: Möchtest du, dass die Schriftdatei die Namen einzelner Glyphen in der Schrift enthält?

en: Do you want the font file to contain truetype hints? This will not
    generate new instructions, it will just make use of whatever is associated
    with each character.
de_DE: Möchtest du, dass die Schriftdatei Truetype-Instruktionen enthält?
    Dadurch werden keine neuen Instruktionen generiert, sondern es wird
    nur das verwendet, was mit jedem Zeichen verbunden ist.

en: Do you want the font file to do hint substitution?
de_DE: Möchtest du, dass die Schrift Hint Substitution ausführt?

en: Do you want to load the bitmap fonts embedded in this true/open type file?
    (And if so, which)
de_DE: Sollen die eingebauten Bitmap-Schriftarten in dieser True/Open-Type Datei geladen werden?
    (Wenn ja, welche)

en: Do you want to round coordinates to integers (this saves space)?
de_DE: Möchtest du die Koordinaten auf ganze Zahlen runden (das spart Platz)?

en: Does not inherit from anything
de_DE: Erbt von nichts

en: Don't Compare HintMasks
de_DE: Hint-Masken nicht vergleichen

en: Don't Warn Again
de_DE: Nicht erneut warnen

en: Don't compare hintmasks if the glyph has no hint conflicts
de_DE: Vergleiche Hint-Masken nicht, wenn die Glyphe kein Problem hat

en: Don't smooth lines
de_DE: Linien nicht glätten

en: Dotless Forms
de_DE: Formen ohne Punkt

en: Dragging Comparison Outline
de_DE: Vergleichs-Kontur beim ziehen

en: Dragging Comparison Outline Color
de_DE: Vergleichs-Kontur Farbe

en: Draw a Line
de_DE: Linie zeichnen

en: Draw a freehand curve
de_DE: Ziehe freihändig eine Kurve

en: Drawing Area
de_DE: Zeichnungsbereich

en: Drawn or Distressed
de_DE: Gezeichnet oder skiziert

en: Drop Caps (Obsolete)
de_DE: Initialen (veraltet)

en: Drop List Button
de_DE: Drop-Liste Schaltfläche

en: Dummy 'DSIG'
de_DE: Platzhalter 'DSIG'

en: Duplicate Anchor
de_DE: Doppelter Anker

en: Duplicate Anchor Class
de_DE: Doppelte Ankerklasse

en: Duplicate Kern data
de_DE: Doppelte Unterschneidungs-Daten

en: Duplicate Ligature
de_DE: Ligatur duplizieren

en: Duplicate Name
de_DE: Doppelter Name

en: Duplicate StyleSet Name
de_DE: Doppelter Stilgruppen-Name

en: Duplicate data
de_DE: Doppelte Daten

en: Duplicate name
de_DE: Doppelter Name

en: Duplicate pixelsize
de_DE: Dopplung der Pixelgröße

en: Dutch
de_DE: Niederländisch

en: EPS Template
de_DE: EPS-Vorlage

en: EUC GB 2312 (Chinese)
de_DE: EUC GB 2312 (Chinesisch)

en: E_lement
de_DE: _Element

en: E_ncoding
de_DE: _Kodierung

en: E_xecute Script...
de_DE: S_kript ausführen …

en: E_xport...
de_DE: E_xportieren …

en: Each feature is active for a specific set of
    scripts and languages.
    Usually only one script is specified, but
    occasionally more will be.
    A script is a four letter OpenType script tag
de_DE: Jede Funktion ist für einen bestimmten Satz von
    Schriftsystemen und Sprachen aktiv.
    Normalerweise wird nur ein Schriftsystem angegeben,
    aber gelegentlich werden es mehrere sein.
    Ein Schriftsystem ist ein vierbuchstabiges 
    Schriftsystem-Markierungselement für OpenType

en: Edges near horizontal/vertical/italic
de_DE: Kanten fast horizontal/vertikal/kursiv

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Edit 'cvt '...
de_DE: 'cvt ' bearbeiten …

en: Edit 'fpgm'...
de_DE: 'fpgm' bearbeiten …

en: Edit 'maxp'...
de_DE: 'maxp' bearbeiten …

en: Edit 'prep'...
de_DE: 'prep' bearbeiten …

en: Edit Chaining Position
de_DE: Ketten-Position bearbeiten

en: Edit Chaining Substitution
de_DE: Ketten-Substitution bearbeiten

en: Edit Contextual Glyph Insertion
de_DE: Kontextuelles Einfügen von Glyphen bearbeiten

en: Edit Contextual Kerning
de_DE: Kontextuelle Unterschneidung bearbeiten

en: Edit Contextual Position
de_DE: Kontextuelle Position bearbeiten

en: Edit Contextual Substitution
de_DE: Kontextuelle Substitution bearbeiten

en: Edit Counter Mask
de_DE: Punzen-Maske bearbeiten

en: Edit Filter List
de_DE: Filterliste bearbeiten

en: Edit Font Filters
de_DE: Schrift-Filter bearbeiten

en: Edit Indic Rearrangement
de_DE: Indische Neuordnung bearbeiten

en: Edit Reverse Chaining Substitution
de_DE: Umgekehrte Ketten-Substitution bearbeiten

en: Edit State Transition
de_DE: Zustand-Übergang Bearbeiten

en: Edit _Metadata
de_DE: _Metadaten bearbeiten

en: Editable Document
de_DE: Editierbares Dokument

en: Editing
de_DE: Bearbeitung

en: Edits a lookup or lookup subtable.
de_DE: Zum überarbeiten einer Nachschlagetabelle oder einer Subtabelle der Nachschlagetabelle.

en: Edits the transformations in a lookup subtable.
de_DE: Zum überarbeiten der Transformationen in einer Subtabelle der Nachschlagetabelle.

en: Effects
de_DE: Effekte

en: Egyptian Hieroglyphs
de_DE: Ägyptische Hieroglyphen

en: Either:
    The amount of extra space to be added after a sentence
    Or the space to be used within math formulae
de_DE: Entweder:
    Zusätzlicher Raum, der nach einem Satz hinzugefügt werden soll
    oder der Raum, der in Mathematikformeln verwendet werden soll

en: Elements in BlueValues/OtherBlues array are disordered.
de_DE: Elemente in der BlueValues/OtherBlues Reihe sind nicht in der richtigen Reihenfolge.

en: Elements in BlueValues/OtherBlues array are not integers.
de_DE: Elemente in der BlueValues/OtherBlues Reihe sind keine ganze Zahlen.

en: Elements in BlueValues/OtherBlues array are too close (Change BlueFuzz).
de_DE: Elemente in der BlueValues/OtherBlues Reihe sind zu nah (ändere BlueFuzz).

en: Elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array are disordered.
de_DE: Elemente in der FamilyBlues/FamilyOtherBlues Reihe sind nicht in der richtigen Reihenfolge.

en: Elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array are not integers.
de_DE: Elemente in der FamilyBlues/FamilyOtherBlues Reihe sind keine ganze Zahlen.

en: Elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array are too close (Change BlueFuzz).
de_DE: Elemente in der FamilyBlues/FamilyOtherBlues Reihe sind zu nah (ändere BlueFuzz).

en: Em Units
de_DE: Geviert-Einheiten

en: Embolden as appropriate for Chinese, Japanese, Korean scripts
de_DE: Verfetten entsprechend der chinesischen, japanischen und koreanischen Schriftsysteme

en: Embolden as appropriate for Latin, Cyrillic and Greek scripts
de_DE: Verfetten entsprechend der lateinischen, kyrillischen und griechischen Schriftsysteme

en: Embolden by
de_DE: Verfetten um

en: Embolden by:
de_DE: Verfetten um:

en: Empty
de_DE: Leer

en: Empty composite %d
de_DE: Leeres zusammengesetztes Zeichen %d

en: Empty position on line %d of %s
de_DE: Leere Position in Zeile %d von %s

en: Empty rule
de_DE: Leere Regel

en: Empty substitute on line %d of %s
de_DE: Leeres Substitutionselement in Zeile %d von %s

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
de_DE: Eingeschlossene alphanumerische Zeichen, Ergänzung

en: Enclosed Alphanumerics
de_DE: Eingeschlossene alphanumerische Zeichen

en: Enclosed CJK Letters and Months
de_DE: Eingeschlossene CJK-Buchstaben und Monate

en: Enclosed Ideographic Supplement
de_DE: Eingeschlossene ideografische Zeichen, Ergänzung

en: Encoding Too Large
de_DE: Kodierung zu groß

en: Encoding name
de_DE: Kodierungs-Name

en: Encoding value (%x) not in font, ignored
de_DE: Kodierungswert (%x) nicht in Schrift, ignoriert

en: Encoding value not in font
de_DE: Kodierungswert nicht in Schrift

en: Encoding|Glyph Order
de_DE: Glyphen-Reihenfolge

en: End of file found in JSTF table.
de_DE: Ende der Datei in der JSTF-Tabelle gefunden.

en: End of file found in coverage table.
de_DE: Ende der Datei in Abdeckungstabelle gefunden.

en: End of file found in string on line %d of %s
de_DE: Ende der Datei in Zeichenfolge gefunden, in Zeile %d von %s

en: End of file in %s table
de_DE: Ende der Datei in Tabelle %s

en: End of file in context chaining sub-table.
de_DE: Ende der Datei in Subtabelle der kontekstuellen Kettung.

en: End of file in context chaining subtable.
de_DE: Ende der Datei in Subtabelle der kontekstuellen Kettung.

en: End of file in feat table.
de_DE: Ende der Datei in feat Tabelle.

en: End of file in include on line %d of %s
de_DE: Dateiende beim Einfügen in Zeile %d von %s

en: End of file when reading features in %s table
de_DE: Ende der Datei beim Lesen der Funktionen in Tabelle %s

en: End of file when reading scripts in %s table
de_DE: Ende der Datei beim Lesen der Schriftsysteme in Tabelle %s

en: End:
de_DE: Ende:

en: EndLen
de_DE: Längen-Ende

en: Endpoints specify minimum length and direction only
de_DE: Endpunkte geben nur die minimale Länge und Richtung an

en: English
de_DE: Englisch

en: English (Australian)
de_DE: Englisch (Australien)

en: English (Belize)
de_DE: Englisch (Belize)

en: English (British)
de_DE: Englisch (Britisch)

en: English (Canada)
de_DE: Englisch (Kanada)

en: English (Caribbean)
de_DE: Englisch (Karibik)

en: English (Hong Kong)
de_DE: Englisch (Hongkong)

en: English (India)
de_DE: Englisch (Indien)

en: English (Indonesia)
de_DE: Englisch (Indonesien)

en: English (Irish)
de_DE: Englisch (Irisch)

en: English (Jamaica)
de_DE: Englisch (Jamaika)

en: English (Malaysia)
de_DE: Englisch (Malaysia)

en: English (New Zealand)
de_DE: Englisch (Neuseeland)

en: English (Philippines)
de_DE: Englisch (Philippinen)

en: English (South Africa)
de_DE: Englisch (Südafrika)

en: English (Trinidad)
de_DE: Englisch (Trinidad)

en: English (US)
de_DE: Englisch (US)

en: English (Zimbabwe)
de_DE: Englisch (Simbabwe)

en: Engraved
de_DE: Engraviert

en: Enter a list of 4 letter table tags, separated by commas.
    FontForge will make a binary copy of these tables when it
    loads a True/OpenType font, and will output them (unchanged)
    when it generates the font. Do not include table tags which
    FontForge thinks it understands.
de_DE: Gebe eine Liste von Tabellen-Tags mit vier Buchstaben ein, die durch Kommas
    getrennt sind. FontForge erstellt beim Laden einer TrueType-/OpenType-Schrift
    eine Binärkopie dieser Tabellen und gibt sie (unverändert) beim Erstellen der Schrift
    aus. Füge keine Tabellen-Tags ein, von denen FontForge glaubt, dass er sie verstehen.

en: Enter the name of a glyph in the font
de_DE: Namen einer Glyphe in der Schrift eingeben

en: Entries
de_DE: Einträge

en: Entry
de_DE: Eingang

en: Entry (%d,%d)
de_DE: Anfang (%d,%d)

en: Error Bound
de_DE: Fehler in der Begrenzung

en: Error parsing color component.
de_DE: Fehler beim Parsen der Farbkomponente.

en: Error: %s
de_DE: Fehler: %s

en: Error: Expected %s, got %s
de_DE: Fehler: Erwartet %s, erhalten %s

en: Error: Unexpected %s found
de_DE: Fehler: Unerwartet gefunden %s

en: Error: wrong format
de_DE: Fehler: falsches Format

en: Errors detected
de_DE: Fehler gefunden

en: Estonian
de_DE: Estnisch

en: Ethiopic
de_DE: Äthiopisch

en: Ethiopic Extended
de_DE: Äthiopisch Erweiterung

en: Ethiopic Extended-A
de_DE: Äthiopisch Erweiterung-A

en: Ethiopic Supplement
de_DE: Äthiopisch Ergänzung

en: European Number
de_DE: Europäisch Nummer

en: European Number Separator
de_DE: Europäische Nummer Trennzeichen

en: European Number Terminator
de_DE: Europäische Nummer Endzeichen

en: Even Width
de_DE: Gleichmäßige Breite

en: Everything to its default value
de_DE: Alles zurück auf Standardwerte

en: Exaggerated
de_DE: Extrem

en: Exaggerated/Extreme Wrapping
de_DE: Übertrieben/Extreme Schnörkel

en: Exaggerated/More Wrapping
de_DE: Übertrieben/Mehr Schnörkel

en: Exaggerated/No Wrapping
de_DE: Übertrieben/Ohne Schnörkel

en: Exaggerated/Some Wrapping
de_DE: Übertrieben/MitSchnörkel

en: Exceptionally Wide
de_DE: Außerordentlich breit

en: Execute Script
de_DE: Skript ausführen

en: Execution of script %s failed
de_DE: Ausführung des Skripts %s fehlgeschlagen

en: Exit
de_DE: Ausgang

en: Exit (%d,%d)
de_DE: Ende (%d,%d)

en: Exit Debugger
de_DE: Fehlerkorrektur beenden

en: Expand Stroke
de_DE: Strich verbreitern

en: Expanded
de_DE: Breit

en: Expanded (125%)
de_DE: Breit (125%)

en: Expected %s in lookup definition on line %d of %s
de_DE: Erwartet %s in der Definition der Nachschlagetabelle in Zeile %d von %s

en: Expected '%c%c%c%c' in lookup definition on line %d of %s
de_DE: Erwartet '%c%c%c%c' in der Definition der Nachschlagetabelle in Zeile %d von %s

en: Expected '%c' on line %d of %s
de_DE: Erwartet '%c' in Zeile %d von %s

en: Expected '%s' on line %d of %s
de_DE: Erwartet '%s' in Zeile %d von %s

en: Expected ';' at statement end on line %d of %s
de_DE: Erwartet ';' am Anweisungsende in Zeile %d von %s

en: Expected ';' in lookupflags on line %d of %s
de_DE: Erwartet ';' in Markierungen der Nachschlagetabelle in Zeile %d von %s

en: Expected ';' on line %d of %s
de_DE: Erwartet ';' in Zeile %d von %s

en: Expected '=' in glyph class definition on line %d of %s
de_DE: Erwartet '=' in der Definition der Glyphen-Klassen in Zeile %d von %s

en: Expected '>' in anchor on line %d of %s
de_DE: Erwartet '>' im Anker in Zeile %d von %s

en: Expected '>' in caret on line %d of %s
de_DE: Erwartet '>' im Trenner in Zeile %d von %s

en: Expected '[' in glyph class definition on line %d of %s
de_DE: Erwartet '[' in der Definition der Glyphen-Klassen in Zeile %d von %s

en: Expected 'anchor' keyword in anchor on line %d of %s
de_DE: Erwartet Schlüsselwort 'anchor' im Anker in Zeile %d von %s

en: Expected 'by' or 'from' keywords in substitution on line %d of %s
de_DE: Erwartet Schlüsselwörter 'by' oder 'from' in Substitution in Zeile %d von %s

en: Expected '{' in feature definition on line %d of %s
de_DE: Erwartet '{' in der Definition der Funktionen in Zeile %d von %s

en: Expected '}' on line %d of %s
de_DE: Erwartet '}' in Zeile %d von %s

en: Expected Attach or LigatureCaret or GlyphClassDef on line %d of %s
de_DE: Erwartet Anhang oder Ligaturen-Trenner oder Definition der Glyphen-Klasse in Zeile %d von %s

en: Expected PostScript code.
    Which usually begins with a "{" and ends with a "}".
de_DE: Erwartet wird ein PostScript-Code.
    Beginnt normalerweise mit "{" und endet mit "}".

en: Expected an anchor (after base/mark) on line %d of %s
de_DE: Erwartet einen Anker (nach Grundzeichen/Akzent) auf Zeile %d von %s

en: Expected anchor in mark class definition on line %d of %s
de_DE: Erwarteter Anker in der Akzentenklasse-Definition in Zeile %d von %s

en: Expected boolean value.
    ("true" or "false")
de_DE: Erwartet wird ein boolescher Wert.
    ("richtig" oder "falsch")

en: Expected class name in mark class definition on line %d of %s
de_DE: Erwarteter Klassenname in der Akzentenklasse-Definition in Zeile %d von %s

en: Expected class on line %d of %s
de_DE: Erwartet Klasse in Zeile %d von %s

en: Expected comma or semicolon on line %d of %s
de_DE: Erwartet Komma oder Semikolon in Zeile %d von %s

en: Expected glyph file with format==1 or 2
de_DE: Erwartete Glyphen-Datei mit Format==1 oder 2

en: Expected glyph name, cid, or class in glyph class definition on line %d of %s
de_DE: Erwartet Glyphen-Name, cid oder Klasse in der Definition der Glyphen-Klassen in Zeile %d von %s

en: Expected integer in anchor on line %d of %s
de_DE: Erwartet ganze Zahl im Anker in Zeile %d von %s

en: Expected integer in caret on line %d of %s
de_DE: Erwartet ganze Zahl im Trenner in Zeile %d von %s

en: Expected integer on line %d of %s
de_DE: Erwartet ganze Zahl in Zeile %d von %s

en: Expected integer or list of integers after %s on line %d of %s
de_DE: Erwartet ganze Zahl oder Liste ganzer Zahlen nach %s in Zeile %d von %s

en: Expected name in anchor definition on line %d of %s
de_DE: Erwartet Namen in der Definition der Anker in Zeile %d von %s

en: Expected name in lookup on line %d of %s
de_DE: Erwartet Name in Nachschlagetabelle in Zeile %d von %s

en: Expected name or class on line %d of %s
de_DE: Erwartet Name oder Klasse in Zeile %d von %s

en: Expected number.
de_DE: Erwartet wird eine Zahl.

en: Expected semicolon on line %d of %s
de_DE: Erwartet Semikolon in Zeile %d von %s

en: Expected string on line %d of %s
de_DE: Erwartet Zeichenfolge in Zeile %d von %s

en: Expected tag in feature on line %d of %s
de_DE: Erwartet Markierungselement in Funktion in Zeile %d von %s

en: Expert
de_DE: Expertenzeichen

en: Expert Forms
de_DE: Expertenformen

en: Expor_t...
de_DE: Expor_tieren …

en: Export
de_DE: Exportieren

en: ExportClipboard
de_DE: Ablage exportieren

en: Exten Shapes
de_DE: Erweiterte Formen

en: Extended
de_DE: Breit

en: Extended Collection
de_DE: Erweiterte Sammlung

en: Extender
de_DE: Erweitertes Zeichen

en: Extender Glyphs
de_DE: Erweiternde Glyphen

en: Extender Glyphs (kashidas, etc.)
de_DE: Erweiternde Glyphen (Kashida, usw.)

en: Extenders
de_DE: Erweiternde Zeichen

en: Extension
de_DE: Erweiterung

en: Extent
de_DE: Erweitern

en: Extra Black (Nord)
de_DE: Extra Schwarz (Nord)

note: GT: Extra Space, see below for a full comment GT: Extra Space
en: Extra Sp:
de_DE: Extra Zwischenraum:

en: Extra horizontal kern before the degree of a
    radical if such be present.
de_DE: Zusätzliche horizontale Unterschneidung vor
    dem Grad eines Radikalen, falls vorhanden.

en: Extra white space reserved above the overbar.
de_DE: Zusätzlicher Weißraum über dem Überstrich.

en: Extra white space reserved above the radical.
de_DE: Zusätzlicher Weißreaum über dem Radikal.

en: Extra white space reserved below the underbar.
de_DE: Zusätzlicher Weißraum unter dem Unterstrich.

en: Extra white space to be added after each
    sub/superscript.
de_DE: Extra Weißraum, der nach jedem hoch-/tiefgestellten
    Element hinzugefügt werden soll.

en: Extra-Condensed (62.5%)
de_DE: Extra-Schmal (62.5%)

en: Extra-Expanded (150%)
de_DE: Extra-Breit (150%)

en: Extract from PDF
de_DE: Aus PDF extrahieren

en: Extraneous glyphs
de_DE: Fremde Glyphen

en: Extrema Point Color
de_DE: Extrempunkte Farbe

en: Extremum bound...
de_DE: Begrenzung der Extrempunkte …

en: FS Miscellaneous
de_DE: 7.15 – Verschiedenes

en: FS Modern
de_DE: 7.1 – Modern

en: F_ind / Replace...
de_DE: F_inden / Ersetzen …

en: F_inials
de_DE: _Endformen

note: GT: Foreground, make it short
en: F_ore
de_DE: V_orne

en: Failed to find NameList: %s
de_DE: Namensliste konnte nicht gefunden werden: %s

en: Failed to generate postscript font
de_DE: Fehler beim Erstellen der Postscript-Schrift

en: Failed to generate postscript in file %s
de_DE: Fehler beim Erstellen von postscript in Datei %s

en: Failed to load kern data from %s
de_DE: Fehler beim Laden der Unterschneidungs-Daten von %s

en: Failed to open %s for output
de_DE: Fehler beim Öffnen von %s für Ausgabe

en: Failed to open file %s for output
de_DE: Fehler beim Öffnen der Datei %s für die Ausgabe

en: Failed to open temporary output file
de_DE: Fehler beim Öffnen der temporären Ausgabedatei

en: Failed to read guideline.
de_DE: Hilfslinie konnte nicht lesen.

en: Failed to write %s
de_DE: Fehler beim Schreiben von %s

en: Failure
de_DE: Fehlgeschlagen

en: Family
de_DE: Familie

en: Family Blue Color
de_DE: Family Blue Farbe

en: Faroese (Icelandic)
de_DE: Färöisch (Isländisch)

en: Feature
de_DE: Funktion

en: Feature Tag:
de_DE: Markierungselement der Funktionen:

en: Feature Tags
de_DE: Markierungselemente der Funktionen

en: Feature _Id:
de_DE: _ID der Funktion:

en: Feature file?
de_DE: Funktionen-Datei?

en: Feature out of bounds in script table.
de_DE: Funktion außerhlab der Grenzen in der Tabelle der Schriftsysteme.

en: Feature tags are limited to 4 letters
de_DE: Markierungselemente der Funktionen sind auf 4 Buchstaben beschränkt

en: Feature tags must be exactly 4 ASCII characters
de_DE: Markierungselemente der Funktionen müssen genau 4 ASCII-Zeichen lang sein

en: Feature tags will be removed
de_DE: Markierungselemente der Funktionen werden entfernt

en: Features
de_DE: Funktionen

en: Features inside of other features are only permitted for 'aalt' features on line %d of %s
de_DE: Funktionen innerhalb anderer Funktionen sind nur für 'aalt' Funktionen erlaubt in Zeile %d von %s

en: Felt Pen or Brush Tip
de_DE: Filzstift oder Pinselspitze

en: Fi_ll
de_DE: Fü_llen

en: Figure out flex hints after every change
de_DE: Finde Flex Hints nach jeder Änderung

en: File Exists
de_DE: Datei existiert

en: File length as specified in the WOFF header does not match the actual file length.
de_DE: Die im WOFF-Header angegebene Dateilänge stimmt nicht mit der tatsächlichen Dateilänge überein.

en: File, %s, exists. Replace it?
de_DE: Vorhandene Datei %s ersetzen?

en: Fill
de_DE: Füllen

en: Fill Color
de_DE: Füllfarbe

en: Filled Ellipse
de_DE: Ausgefüllte Ellipse

en: Filled Rectangle
de_DE: Ausgefülltes Rechteck

en: Filter|New
de_DE: Neu

en: Final
de_DE: Letzte

en: Final Glyph On Line
de_DE: End-Glyphe in der Zeile

en: Find
de_DE: Suchen

en: Find All
de_DE: Alle suchen

en: Find In Font _View
de_DE: _Finde in Font-Ansicht

en: Find Next
de_DE: Weitersuchen

en: Find Pr_oblems...
de_DE: Pr_obleme finden …

en: Find Proble_ms...
de_DE: Finde Proble_me …

en: Find Problems
de_DE: Probleme finden

en: Find Sub Font Definition file
de_DE: Definition-Datei der Sub-Schrift finden

en: Find a cidmap file...
de_DE: Finde eine cidmap Datei …

en: Find an adobe CMap file...
de_DE: Finde eine Adobe CMap Datei...

en: Find in %.100s
de_DE: Finden in %.100s

en: Finding Counter Masks...
de_DE: Punzen-Masken finden …

en: Finding Substitution Points...
de_DE: Substitution-Punkte finden …

en: Finnish
de_DE: Finnisch

en: First
de_DE: Erste

en: First 256
de_DE: Erste 256

en: First Char
de_DE: Erstes Zeichen

en: First Edge to Last Edge: %g x %g length %f
de_DE: Erster Rand zum letzten Rand: %g × %g Länge %f

en: First Glyph Name
de_DE: Erste Glyphe Name

en: First P_oint, Next Contour
de_DE: Erster Punkt, nächste K_ontur

en: First Point Color
de_DE: Erste Punktfarbe

en: First to _All
de_DE: Ersten zu _Allen

en: Fix
de_DE: Reparieren

en: Fixing up References
de_DE: Referenzen korrigieren

en: Flared
de_DE: Erweitert

en: Flat
de_DE: Flach

en: Flat Nib
de_DE: Flache Feder

en: Flate decompression failed.
de_DE: Flate-Dekompression fehlgeschlagen.

en: Flattened Accents over Capitals
de_DE: Gestauchte Akzente über Großbuchstaben

en: FlattenedAccentBaseHeight:
de_DE: Gestauchte Akzente Grundbuchstabe Höhe:

en: Flemish
de_DE: Flämisch

en: Flip
de_DE: Spiegeln

en: Flip Horizontally
de_DE: Horizontal spiegeln

en: Flip Vertically
de_DE: Vertikal spiegeln

en: Flip _Horizontally
de_DE: _horizontal spiegeln

en: Flip _Vertically
de_DE: _vertikal spiegeln

en: Flip the selection
de_DE: Auswahl spiegeln

en: Flip...
de_DE: Spiegeln …

en: Flipped Reference
de_DE: Umgekehrtes Referenzobjekt

en: Flipped References
de_DE: Gespiegelte Referenzen

en: Flipping
de_DE: Spiegeln

en: Fo_ntname:
de_DE: Schrift_name:

en: Font %1$.40s in file %2$.40s has been changed.
    Do you want to save it?
de_DE: Schrift %1$.40s in Datei %2$.40s wurde geändert.
    Möchtest du sie speichern?

en: Font %1$.40s in file %2$.40s has been changed.
    Reverting the file will lose those changes.
    Is that what you want?
de_DE: Schrift %1$.40s in Datei %2$.40s wurde geändert.
    Durch das Zurücksetzen der Datei verlierst Du diese Änderungen.
    Willst Du das?

en: Font Compare
de_DE: Schrift vergleichen

en: Font Editor
de_DE: Font-Editor

en: Font Family
de_DE: Schriftfamilie

en: Font Info
de_DE: Schriftinformationen

en: Font Information Dialog
de_DE: Schriftinformationen Dialog

en: Font Information for %.90s
de_DE: Schriftinformationen für %.90s

en: Font Size
de_DE: Schriftgröße

en: Font Type:
de_DE: Schriftart:

en: Font changed
de_DE: Schrift hat sich geändert

en: Font file has bad glyph count field. maxp says: %d sizeof(loca)=>%d
de_DE: Schriftdatei hat Feld mit ungültiger Anzahl an Glyphen. maxp sagt: %d sizeof(loca)=>%d

en: Font to compare with %.20s
de_DE: Schrift für den Vergleich mit %.20s

en: Font to merge into %.20s
de_DE: Schrift zum Zusammenführen in %.20s

en: Font:
de_DE: Schrift:

en: FontForge font debugging table
de_DE: FontForge Tabelle der Schrift-Fehlerkorrekturen

en: FontForge internally uses paths drawn in a
    clockwise direction. This lets you check that they are.
    Before doing this test insure that
    no paths self-intersect.
de_DE: FontForge benutzt intern Pfade mit Richtung im
    Uhrzeigersinn. Dies erlaubt es dir zu überprüfen,
    ob sie es sind. Prüfe vor diesem Test, dass sich
    kein Pfad selbst überschneidet.

en: FontForge is a font editor for outline and bitmap fonts that lets you create, edit, or convert, a range of fonts, including PostScript, TrueType, OpenType, cid-keyed, multi-master, cff, SVG and BitMap (bdf, FON, NFNT) fonts.
de_DE: FontForge ist ein Font-Editor für Kontur- und Bitmap-Schriften. Es ermöglicht das Erstellen, Bearbeiten oder Konvertieren einer ganzen Reihe von Schriften, einschließlich PostScript, TrueType, OpenType, cid, Multi-Master, cff, SVG und BitMap-Schriften (bdf, FON, NFNT).

en: FontForge is free Open Source Software written to run on various computer operating systems. You can use FontForge Graphically or as a command-line tool.
de_DE: FontForge ist eine freie Open-Source-Software, die für den Betrieb auf verschiedenen Betriebssystemen geschrieben wurde. FontForge kann sowohl über die grafische Oberfläche benutzt werden, als auch über die Befehlszeile.

en: FontForge loads large images into the background of each glyph
    prior to autotracing them. You may retain those
    images to look at after mf processing is complete, or
    remove them to save space
de_DE: FontForge lädt große Bilder in den Hintergrund jeder Glyphe,
    bevor sie automatisch nachgezeichnet werden. Du kannst diese
    Bilder speichern, um sie dir nach Abschluß der mf-Verarbeitung
    anzugucken, oder sie entfernen, um Platz zu speichern

en: FontForge only supports embedded images in data: URIs
de_DE: FontForge unterstützt nur eingebettete Bilder in Daten: URIs

en: FontForge supports at most %d layers
de_DE: FontForge unterstützt höchstens %d Ebenen

en: FontForge time stamp table
de_DE: Tabelle des FontForge Zeitstempels

en: FontForge was unable to find a cidmap file for this font. It is not essential to have one, but some things will work better if you do. If you have not done so you might want to download the cidmaps from:
       http://FontForge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
    and then gunzip and untar them and move them to:
      %.80s
    
    Would you like to search your local disk for an appropriate file?
de_DE: FontForge konnte keine cidmap-Datei für diese Schriftart finden. Diese wird nicht zwingend benötigt, aber einige Dinge funktionieren besser, wenn sie vorhanden ist. Falls noch nicht geschehen, können Sie die cidmaps von
       http://FontForge herunterladen. ourceforge.net/cidmaps. gz
    herunterladen, mit gunzip und untar entpacken und nach
      %.80s
    verschieben.
    
    Möchten Sie Ihre lokale Festplatte nach einer passenden Datei durchsuchen?

en: FontForge was unable to load libspiro, spiros are not available for use.
de_DE: FontForge konnte libspiro nicht laden, Spiros können nicht benutzt werden.

en: FontForge will attempt to adjust the left and right
    sidebearings of the selected glyphs so that the average
    separation between glyphs in a script will be the
    specified amount. You may also specify a minimum and
    maximum value for each glyph's sidebearings.
de_DE: FontForge wird versuchen die Vor- und Nachbreite der
    ausgewählten Glyphen anzupassen, so dass der
    durchschnittlicher Abstand zwischen der Glyphen eines
    Schriftsystems dem angegebenen Wert enstpricht.
    Für die Vor- und Nachbreiten kannst du auch ein Minimum
    und Maximum angeben.

en: FontForge will generate diagonal stem hints, which then can be used by the AutoInstr command.
de_DE: FontForge generiert Hints für diagonale Stämme, die dann für die Generierung von automatischen Instruktionen benutzt werden kann.

en: FontForge will place vertical or horizontal hints at the ends of diagonal stems.
de_DE: FontForge platziert vertikale oder horizontale Hints am Ende diagonaler Stämme.

en: FontForge will place vertical or horizontal hints at the intersections of diagonal stems.
de_DE: FontForge platziert vertikale oder horizontale Hints wo sich diagonale Stämme kreuzen.

en: FontForge will place vertical or horizontal hints to describe the bounding boxes of suitable glyphs.
de_DE: FontForge platziert vertikale oder horizontale Hints um den Begrenzungsrahmen passender Glyphen zu beschreiben.

en: FontForge will use this namelist when assigning
    glyph names to code points in a new font.
de_DE: FontForge verwendet diese Namensliste, um Glyphennamen
    den Codepunkten in einer neuen Schrift zuzuweisen.

en: FontForge's SFD
de_DE: FontForge SFD

en: FontView
de_DE: Schrift-Ansicht

en: Fontforge showing a glyph being edited
de_DE: Fontforge zeigt eine Glyphe, die bearbeitet wird

en: Font|New
de_DE: Neu

en: Font|_New
de_DE: _Neu

en: For example, to build this character from U+0061 (lowercase a) as the base and U+030C (combining caron), write:
    0061 030C
de_DE: Zum Beispiel, um dieses Zeichen aus U+0061 (Kleinbuchstaben a) als Grundzeichen und U+030C (caron-Akzent mit Dickte) zu bauen, schreibe:
    0061 030C

en: Force Bold Threshold:
de_DE: Erzwinge Fettschnitt Schwellenwert:

en: Force glyph names to:
de_DE: Glyphennamen erzwingen nach:

note: GT: Foreground, make it short
en: Fore
de_DE: Vorne

en: Foreground color for warning messages and error conditions
de_DE: Vordergrundfarbe für Warnmeldungen und Fehlerzustände

en: Forget _to All
de_DE: Für alle _vergessen

en: Form_er Glyph
de_DE: _ehemaliges Zeichen

en: Found %1$.4g, expected %2$.4g
de_DE: Gefunden %1$.4g, erwartet %2$.4g

en: FoundryName
de_DE: Name des Schriftherstellers

en: FractionDenominatorDisplayStyleGapMin:
de_DE: Bruch Nenner Min. Abstand, größere Form:

en: FractionDenominatorDisplayStyleShiftDown:
de_DE: Bruch Nenner senken, größere Form:

en: FractionDenominatorGapMin:
de_DE: Bruch Nenner Min. Abstand:

en: FractionDenominatorShiftDown:
de_DE: Bruch Nenner senken:

en: FractionNumeratorDisplayStyleGapMin:
de_DE: Bruch Zähler Min. Abstand, größere Form:

en: FractionNumeratorDisplayStyleShiftUp:
de_DE: Bruch Zähler anheben, größere Form:

en: FractionNumeratorGapMin:
de_DE: Bruch Nenner Min. Abstand:

en: FractionNumeratorShiftUp:
de_DE: Bruch Zähler anheben:

en: FractionRuleThickness:
de_DE: Bruchstrich Strichstärke:

en: Fractions
de_DE: Brüche

en: FreeType internals
de_DE: FreeType Interne

en: FreeType unavailable
de_DE: FreeType nicht verfügbar

en: FreeType unavailable.
de_DE: FreeType nicht verfügbar.

en: FreeTypeInFontView
de_DE: FreeType in Schrift-Ansicht

en: Freeform Serifs
de_DE: 7 – Serifen mit freien Formen

note: GT: This does not mean the program, but freehand drawing
en: Freehand
de_DE: Freihand

en: Freetype rasterization failed.
de_DE: Freetype-Rasterisierung fehlgeschlagen.

en: French
de_DE: Französisch

en: French Antillean
de_DE: Französische Antillen

en: French Belgium
de_DE: Französisch Belgien

en: French Camaroon
de_DE: Französisch Kamerun

en: French Canadian
de_DE: Französisch Kanada

en: French Côte d'Ivoire
de_DE: Französisch Elfenbeinküste

en: French D.R. Congo
de_DE: Französisch D.R. Congo

en: French French
de_DE: Französisch Französisch

en: French Haiti
de_DE: Französisch Haiti

en: French Luxembourg
de_DE: Französisch Luxemburg

en: French Mali
de_DE: Französisch Mali

en: French Monaco
de_DE: Französisch Monaco

en: French Morocco
de_DE: Französisch Marokko

en: French North Africa
de_DE: Französisch Nordafrika

en: French Réunion
de_DE: Französisch Réunion

en: French Senegal
de_DE: Französisch Senegal

en: French Swiss
de_DE: Französisch Schweiz

en: French West Indies
de_DE: Französisch West Indies

en: Friendly Name
de_DE: Freundlicher Name

en: From the _other class
de_DE: V_on der anderen Klasse

en: From:
de_DE: Von:

en: Frozen Color
de_DE: Eingefronen Farbe

en: Full Pa_ge Glyph
de_DE: Glyphe auf _ganzer Seite

en: Full Pa_ge Glyphs
de_DE: Glyphen auf _ganzer Seite

en: Full Width Brackets
de_DE: Klammern voller Breite

en: Full Width Symbol Variants
de_DE: Symbol Varianten voller Breite

en: Full Widths
de_DE: Volle Breite

en: FullLen
de_DE: Volle Länge

en: Fullname
de_DE: Voller Name

en: G2 Curve
de_DE: G2 Kurve

en: G4 Curve
de_DE: G4 Kurve

en: G4 _Curve
de_DE: G4 _Kurve

en: GB 2312 (Simp. Chinese)
de_DE: GB 2312 (Vereinf. Chinesisch)

note: GT: This is an unusual string. It is used to get around a limitation in GT: FontForge's widget set. You should put a number here (do NOT translate GT: "GGadget|ButtonSize|", that's only to provide context. The number should GT: be the number of points used for a standard sized button. It should be G
en: GGadget|ButtonSize|55
de_DE: 75

note: GT: This is an unusual string. It is used to get around a limitation in GT: FontForge's widget set. You should put a number here (do NOT translate GT: "GGadget|ScaleFactor|", that's only to provide context. The number should GT: be a percentage and indicates the ratio of the length of a string in GT
en: GGadget|ScaleFactor|100
de_DE: 140

en: GID out of range (%d) in format 14 'cmap' subtable
de_DE: GID außerhalb des Bereichs (%d) in format 14 'cmap' Subtabelle

en: GID out of range.
de_DE: GID ausserhalb des Bereichs.

en: GPOS lookup refered to in this GSUB contextual lookup: %s
de_DE: GPOS Nachschlagetabelle auf die in dieser GSUB kontextuellen Nachschlagetabelle verwiesen wird: %s

en: GSUB lookup refered to in this GPOS contextual lookup: %s
de_DE: GSUB Nachschlagetabelle auf die in dieser GPOS kontextuellen Nachschlagetabelle verwiesen wird: %s

en: Galician
de_DE: Galicisch

en: Gasp|Anti-Alias
de_DE: Kantenglättung

en: Gasp|For Pixels Per EM <= Value
de_DE: Für Pixel pro Geviert <= Wert

en: Gasp|Grid Fit
de_DE: Ausrichtung am Gitter

en: Gasp|Grid Fit w/ Sym Smooth
de_DE: Ausrichtung am Gitter mit Weichzeichnen

en: Gasp|Symmetric Smoothing
de_DE: Symmetrisches-Glätten

en: Gasp|_Default
de_DE: _Standard

en: Gasp|_Version
de_DE: _Version

en: General
de_DE: Allgemein

en: General Punctuation
de_DE: Allgemeine Satzzeichen

en: General facts about the windowing system
de_DE: Allgemeine Fakten über das Fenster-System

en: Generate
de_DE: Erstellen

en: Generate Fonts
de_DE: Schriften erstellen

en: Generate Mac Family
de_DE: Mac-Familie erstellen

en: Generate Mac _Family...
de_DE: Mac-Fami_lie erstellen …

en: Generate TTC
de_DE: TTC erstellen

en: Generate TTC...
de_DE: TTC erstellen …

en: Generating PostScript Font
de_DE: Generiere PostScript-Schrift

en: Generating anti-alias font
de_DE: Generiere Schrift mit Kantenglättung

en: Generating bitmap font
de_DE: Bitmal-Font Generierung

en: Generic
de_DE: Generisch

en: Generic change
de_DE: Generische Änderung

en: Geometric Shapes
de_DE: Geometrische Formen

en: Geometric Shapes Extended
de_DE: Geometrische Formen Erweiterung

en: Georgian
de_DE: Georgisch

en: Georgian Extended
de_DE: Georgisch Erweiterung

en: Georgian Supplement
de_DE: Georgisch Ergänzung

en: German
de_DE: Deutsch

en: German Austrian
de_DE: Deutsch Österreich

en: German German
de_DE: Deutsch Deutsch

en: German Liechtenstein
de_DE: Deutsch Liechtenstein

en: German Luxembourg
de_DE: Deutsch Luxemburg

en: German Swiss
de_DE: Deutsch Schweiz

en: Get Info...
de_DE: Informationen erhalten …

en: Get _Info...
de_DE: _Informationen erhalten …

en: Gl_yph Name:
de_DE: Gl_yphenname:

en: Glagolitic
de_DE: Glagolitisch

en: Glagolitic Supplement
de_DE: Glagolitisch Ergänzung

en: Glif Template
de_DE: Glif-Vorlage

en: Gloss
de_DE: Glossar

en: Glyph
de_DE: Zeichen

en: Glyph %1$.50s with a %2$s from lookup subtable %3$.50s
de_DE: Glyphe %1$.50s mit einem %2$s von der Subtabelle der Nachschlagetabelle %3$.50s

en: Glyph BB Above
de_DE: Begrenzungsrahmen der Glyphe oberhalb

en: Glyph BB Below
de_DE: Begrenzungsrahmen der Glyphe unterhalb

en: Glyph BB Left Of
de_DE: Begrenzungsrahmen der Glyphe links von

en: Glyph BB Right Of
de_DE: Begrenzungsrahmen der Glyphe rechts von

en: Glyph Composition/Decomposition
de_DE: Glyphen-Zusammensetzung/Zerlegung

en: Glyph Construction
de_DE: Glyphen Konstruktion

en: Glyph Definition Sub-Table
de_DE: Glyphen Definition Subtabelle

en: Glyph Differences
de_DE: Glyphen-Unterschiede

en: Glyph Extension Components
de_DE: Glyphen-Erweiterung Komponenten

en: Glyph Extension:
de_DE: Glyphen-Erweiterung:

en: Glyph Extensions
de_DE: Glyphen-Erweiterung

en: Glyph Info
de_DE: Glyphen-Informationen

en: Glyph Info Color
de_DE: Glyphen-Information Farbe

en: Glyph Info for %.40s
de_DE: Glyphen-Informationen für %.40s

en: Glyph Info...
de_DE: Glyphen-Informationen …

en: Glyph Insertion
de_DE: Glyphen Einfügen

en: Glyph Name Changed
de_DE: Glyphenname geändert

en: Glyph Names
de_DE: Glyphen-Namen

en: Glyph Order
de_DE: Glyphen-Reihenfolge

en: Glyph Origin
de_DE: Glyphen-Ursprung

en: Glyph Positioning
de_DE: Glyphen-Positionierung

en: Glyph Self-Intersects
de_DE: Glyphe überschneidet sich selbst

en: Glyph Substitution
de_DE: Glyphen-Substitution

en: Glyph Valid
de_DE: Glyphe gültig

en: Glyph _Info...
de_DE: Glyphen-_Informationen …

en: Glyph _Metadata
de_DE: Glyphen-_Metadaten

en: Glyph bounding box data exceeds font bounding box data for GID %d
de_DE: Begrenzungsrahmen der Glyphe überschreiten den Begrenzungsrahmen der Schrift für GID %d

en: Glyph composed of:
de_DE: Zeichen besteht aus:

en: Glyph in two classes
de_DE: Glyphe in zwei Klassen

en: Glyph names (or unicode code points) may occur at most once in this group and any of its sub-groups
de_DE: Glyphen-Namen (oder Unicode Code-Punkte) können in dieser Gruppe und einer ihrer Untergruppen höchstens einmal auftreten

en: Glyph names are limited to 31 characters
de_DE: Zeichennamen sind auf 31 Buchstaben begrenzt

en: Glyph names must be valid postscript names
de_DE: Glyph-Namen müssen gültige Postscript-Namen sein

en: Glyph names should be limited to characters in the ASCII character set,
    but there are names in this namelist which use characters outside
    that range.
de_DE: Nur ASCII-Zeichen sind für die Benennung von Zeichen zulässig,
    in der Namensliste sind jedoch Sonderzeichen enthalten.

en: Glyph not in font
de_DE: Glyphe nicht in Schrift

en: Glyph out of bounds in 'lcar' table %d
de_DE: Glyphe außerhlab der Grenzen in 'lcar' Tabelle %d

en: Glyph out of bounds in 'mort'/'morx' table %d
de_DE: Glyphe außerhlab der Grenzen in 'mort'/'morx' Tabelle %d

en: Glyph out of bounds in 'opbd' table %d
de_DE: Glyphe außerhlab der Grenzen in 'opbd' Tabelle %d

en: Glyph out of bounds in 'prop' table %d
de_DE: Glyphe außerhlab der Grenzen in 'prop' Tabelle %d

en: Glyph too big
de_DE: Glyphe zu groß

en: Glyph “%s” contains a reference to %s in %s
de_DE: Glyphe „%s” enthält einen Verweis zu %s in %s

note: GT: FontForge needs to recognize the quotes used here(“”). If you change them GT: (in the translated strings) let me know. It currently also recognizes GT: guillemets and a couple of other quotes as well. GT:   pfaedit@users.sourceforge.net
en: Glyph “%s” differs
de_DE: Glyphe „%s” unterscheidet sich

en: Glyph “%s” differs at %d@%d
de_DE: Glyphe „%s“ unterscheidet sich bei %d@%d

en: Glyph “%s” does not have splines which match exactly, but they are close
de_DE: Glyphe „%s” hat keine Kurven, die genau übereinstimmen, aber sie sind nah dran

en: Glyph “%s” has a different bitmap at %d@%d
de_DE: Glyphe „%s” hat ein anderes Bitmap bei %d@%d

en: Glyph “%s” has a different fill in layer %d
de_DE: Glyphe „%s” hat eine andere Füllung in Ebene %d

en: Glyph “%s” has a different number of layers
de_DE: Glyphe „%s” hat eine andere Anzahl von Ebenen

en: Glyph “%s” has a different stroke in layer %d
de_DE: Glyphe „%s” hat einen anderen Strichzug in der Ebene %d

en: Glyph “%s” has advance width %d in %s but %d in %s
de_DE: Glyphe „%s” hat eine Dickte von %d in %s aber %d in %s

en: Glyph “%s” has advance width %d in %s but %d in %s at %d@%d
de_DE: Glyphe „%s” hat eine Dickte von %d in %s aber %d in %s bei %d@%d

en: Glyph “%s” has different truetype instructions
de_DE: Glyphe „%s” hat unterschiedliche TrueType-Instrutionen

en: Glyph “%s” has vertical advance width %d in %s but %d in %s
de_DE: Glyphe „%s” hat eine vertikale Dickte von %d in %s aber %d in %s

en: Glyph “%s” has vertical advance width %d in %s but %d in %s at %d@%d
de_DE: Glyphe „%s” hat eine vertikale Dickte von %d in %s aber %d in %s bei %d@%d

en: Glyph “%s” in %s has no truetype instructions
de_DE: Glyphe „%s” in %s hat keine TrueType-Instrutionen

en: Glyph “%s” missing from %s
de_DE: Glyphe „%s“ fehlt von %s

en: Glyph “%s” missing from %s at %d@%d
de_DE: Glyphe „%s“ fehlt von %s bei %d@%d

en: Glyph “%s” refers to %s with a different transformation matrix
de_DE: Glyphe „%s” bezieht sich auf %s mit einer anderen Transformationsmatrix

en: Glyph, Point, Size
de_DE: Glyphe, Punkt, Größe

en: Glyph, Size, Point
de_DE: Glyphe, Größe, Punkt

en: Glyph:
de_DE: Glyphe:

en: GlyphName|New
de_DE: Neu

en: Glyphs Differences at %d@%d
de_DE: Glyphen-Unterschiede bei %d@%d

en: Glyphs in %s but not in %s
de_DE: Glyphen in %s, aber nicht in %s

en: Glyphs in %s but not in %s at %d@%d
de_DE: Glyphen in %s aber nicht in %s bei %d@%d

en: Glyphs in the class
de_DE: Glyphen in der Klasse

en: Glyphs in the classes
de_DE: Glyphen in den Klassen

en: Glyphs in the coverage tables
de_DE: Glyphen in den Abdeckungstabelle

en: Glyphs in the set
de_DE: Glyphen in der Gruppe

en: Glyphs may be either identified by name or by unicode code point.
    Generally you control this by what you type in.
    Typing "A" would identify a glyph by name.
    Typing "U+0041" identifies a glyph by code point.
    When loading glyphs from the selection you must specify which format is desired.
de_DE: Glyphen können entweder durch Namen oder durch Unicode-Codepunkte
    identifiziert werden. Im Allgemeinen steuerst du dies, anhand dessen, was du
    eingibst.
    Die Eingabe von "A" identifiziert eine Glyphe anhand des Namens.
    Die Eingabe von "U+0041" identifiziert eine Glyphe anhand des Codepunkts.
    Beim Laden von Glyphen aus der Auswahl musst du angeben, welches Format du gewünscht.

en: Glyphs must be ordered when creating coverage table
de_DE: Glyphen müssen beim Erstellen der Abdeckungstabelle geordnet sein

en: Glyphs will be composed of stroked lines rather than filled outlines.
    All glyphs are stroked at the following width
de_DE: Glyphen werden aus Strichlinien und nicht aus gefüllten Konturen
    zusammengesetzt. Alle Glyphen haben die folgenden Strichbreite

en: Glyphs with both
de_DE: Glyphen mit beiden

en: Glyphs with only S_plines
de_DE: Glyphen nur mit _Kurven

en: Glyphs with only _References
de_DE: Glyphen nur mit _Referenzen

en: Glyphs:
de_DE: Glyphen:

note: GT: This is the default class name for the class containing any glyphs_simple GT: which aren't specified in other classes_simple. The class name may NOT GT: contain spaces. Use an underscore or something similar instead
en: Glyphs|All_Others
de_DE: Alle _Andere

en: Gothic
de_DE: Gothisch

en: Goto
de_DE: Gehe zu

en: Gradient
de_DE: Farbverlauf

en: Gradient:
de_DE: Farbverlauf:

en: Gradual/Diagonal
de_DE: Allmählich/Diagonal

en: Gradual/Horizontal
de_DE: Allmählich/Horizontal

en: Gradual/Transitional
de_DE: Allmählich/Übergangsweise

en: Gradual/Vertical
de_DE: Allmählich/Vertikal

en: Graphical
de_DE: Grafisch

en: Graphite glyph attribute table
de_DE: Graphite Tabelle der Glyphenattributte

en: Graphite glyph location in Glat table
de_DE: Graphite Glyphenposition in Glat Tabelle

en: Greek
de_DE: Griechisch

en: Greek (polytonic)
de_DE: Griechisch (Polytonisch)

en: Greek Extended
de_DE: Griechisch Erweiterung

en: Greek and Coptic
de_DE: Griechisch und koptisch

en: Greek small caps
de_DE: Griechische Kapitälchen

en: Green:
de_DE: Grün:

en: Greenlandic
de_DE: Grönländisch

en: Grid
de_DE: Gitter

en: Grid Color
de_DE: Gitterfarbe

en: Grid Fi_t
de_DE: Ausrich_tung am Gitter

en: Grid Fit
de_DE: Ausrichtung am Gitter

en: Grid Fit Color
de_DE: Ausrichtung am Gitter Farbe

en: Grid Fit Parameters
de_DE: Ausrichtung am Gitter Parameter

en: Grid Fit Width Color
de_DE: Ausrichtung am Gitter Dickte Farbe

en: Grid Fit w/ Sym-Smooth
de_DE: Ausrichtung am Gitter mit Weichzeichnen

en: Grid Fitting
de_DE: Ausrichten am Gitter

en: Group | Groups
de_DE[0]: Gruppe
de_DE[1]: Gruppen

en: Group Name:
de_DE: Gruppenname:

en: Groups
de_DE: Gruppen

en: Guess
de_DE: Schätzen

en: Guess each font's resolution based on its pixel size
de_DE: Schätze die Auflösung jeder Schrift anhand ihrer Pixelgröße

note: GT: Guide layer, make it short
en: Guide
de_DE: Gerüst

en: Guidelines:
de_DE: Hilfslinien:

en: HHead Ascent Offset:
de_DE: HHead Oberlänge Versatz:

en: HHead Ascent:
de_DE: HHead Oberlänge:

en: HHead De_scent Offset:
de_DE: HH_ead Unterlänge Versatz:

en: HHead Descent Offset:
de_DE: HHead Unterlänge Versatz:

en: HHead Descent:
de_DE: HHead Unterlänge:

en: HHead _Line Gap:
de_DE: HHead _Durchschuss:

en: HHint Active Color
de_DE: HHint aktiv Farbe

en: HStem
de_DE: H-Stamm

en: HVCurve
de_DE: HVKurve

en: Halant Forms
de_DE: Halant-Formen

en: Half Forms
de_DE: Halbe-Formen

en: Half Width Symbol Variants
de_DE: Symbol Varianten halber Breite

en: Half Widths
de_DE: Halbe Breiten

en: Half and Full Width Forms
de_DE: Formen halber und voller Breite

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
de_DE: Formen halber und voller Breite

en: Hangul Jamo Extended-A
de_DE: Hangul Jamo Erweiterung-A

en: Hangul Jamo Extended-B
de_DE: Hangul Jamo Erweiterung-B

en: Hangul Jamo Half Width Forms
de_DE: Formen Hangul Jamo-Zeichen halber Breite

en: Hanja to Hangul (Deprecated)
de_DE: Hanja nach Hangul (veraltet)

en: Harmoni_ze
de_DE: Harmoni_sieren

en: Harmonizing...
de_DE: Krümmungen werden harmonisiert …

en: Has _Vertical Metrics
de_DE: Enthält _vertikale Metriken

en: Have the measure tool show horizontal and vertical distances on the canvas.
de_DE: Das Messwerkzeug zeigt horizontale und vertikale Entfernungen auf der Leinwand.

en: Heavy
de_DE: Kräftig

en: Hebrew
de_DE: Hebräisch

en: Height
de_DE: Höhe

en: Height Adjusts
de_DE: Höhen-Einstellungen

en: Height of Horizontal Stems:
de_DE: Höhe der horizontalen Stämme:

en: Height of the bottom of the radical degree, if
    such be present, in proportion to the ascender
    of the radical sign.
de_DE: Höhe der Unterseite des Radikal-Grades, falls
    vorhanden, proportional zur Oberlänge des
    Radikal-Zeichens.

en: Height/Kern Data
de_DE: Höhen-/Unterschneidungs-Daten

en: Height:
de_DE: Höhe:

en: Hidden
de_DE: Versteckt

en: Hide when _Moving
de_DE: Verstecken beim _Verschieben

en: High
de_DE: Hoch

en: High-Density Font
de_DE: Schriftart mit hoher Dichte

en: Hint Label Color
de_DE: Hint Etikette Farbe

en: Hint Mask
de_DE: Hint-Maske

en: Hint _Substitution Pts
de_DE: Hint _Substitutions-Punkte

en: Hint _Width Near¹
de_DE: Hint _Breite nahe¹

en: Hint mask (or counter mask) with too many hints in %s
de_DE: Hint-Maske (oder Punzen-Maske) mit zu vielen Hints in %s

en: Hint masks differ in glyph “%s” at (%g,%g)
de_DE: Hint Masken unterscheiden sich in der Glyphe „%s” bei (%g,%g)

en: HintBoundingBoxes
de_DE: Hinting für Begrenzungsrahmen

en: HintDiagonalEnds
de_DE: Hinting für diagonale Enden

en: HintDiagonalInter
de_DE: Hinting für diagonales Kreuzen

en: HintMasks only if conflicts
de_DE: Hint-Masken nur bei Problemen

en: Hinting Needed Color
de_DE: Farbe für „Benötigt Hints“

en: Hints differ in glyph “%s”
de_DE: Hints unterscheiden sich in der Glyphe „%s”

en: Histogram Dialog
de_DE: Histogramm Dialog

en: Histograms
de_DE: Histogramme

en: Historic Ligatures
de_DE: Historische Ligaturen

en: Historical Forms
de_DE: Historische Formen

en: Hmm, the 'avar' table is too long.
de_DE: Hmm, die 'avar'-Tabelle ist zu lang.

en: Hmm, the axis count in the 'avar' table is different from that in the 'fvar' table.
de_DE: Hmm, die Achseanzahl in der 'avar'-Tabelle unterscheidet sich von der in der 'fvar'-Tabelle.

en: Hmm, this 'fvar' table has an unexpected size for an axis, I shan't parse it
de_DE: Hmm, diese 'fvar' Tabelle hat eine unerwartete Größe für eine Achse, sie wird nicht analysieret

en: Hmm, this 'fvar' table has an unexpected size for an instance, I shan't parse it
de_DE: Hmm, diese 'fvar' Tabelle hat eine unerwartete Größe für eine Instanz, sie wird nicht analysieret

en: Hmm, this 'fvar' table has more axes than FontForge can handle.
de_DE: Hmm, diese 'fvar' Tabelle hat mehr Achsen als FontForge verarbeiten kann.

en: Hmm, this 'fvar' table has more count/size pairs than I expect
de_DE: Hmm, diese 'fvar' Tabelle enthällt mehr Paare für Anzahl/Größe als erwartet

en: Hmm, this 'fvar' table has no axes, that doesn't make sense.
de_DE: Hmm, diese 'fvar' Tabelle hat keine Achsen, das macht keinen Sinn.

en: Hmm, this 'fvar' table has too few count/size pairs, I shan't parse it
de_DE: Hmm, diese 'fvar' Tabelle enthällt zu wenige Paare für Anzahl/Größe, wrid nicht analysieret

en: Hmm, this 'fvar' table is too short
de_DE: Hmm, diese 'fvar' Tabelle ist zu kurz

en: Hojo (JIS X 0212-1990) Kanji Forms
de_DE: Hojo (JIS X 0212-1990) Kanji Formen

en: Hold [Control] key to restrict
de_DE: Halte die Steuerungstaste um zu begrenzen

en: Hold [Shift] key to merge
de_DE: Halte die Umschalttaste um zusammen zu führen

en: Holding down the Shift key will speed up arrow key motion by this factor
de_DE: Mit der Shift-Taste wird die Pfeiltasten-Bewegung um diesen Faktor beschleunigt

en: Home Folder
de_DE: Home-Verzeichnis

en: Hor. Construction
de_DE: Horizontale Konstruktion

en: Hor. Variants
de_DE: Horizontale Varianten

en: Hori_zontal Metric Lines
de_DE: Linien hori_zontaler Metrik

en: Horiz. Hint Color
de_DE: Horizontaler Hint Farbe

note: GT: "Horiz." is an abbreviation for Horizontal
en: Horiz. Variants
de_DE: Horiz. Varianten

en: Horizontal Baselines
de_DE: Horizontale Grundlinien

en: Horizontal Counter Add
de_DE: Horizontal Punze vergrößern

en: Horizontal Counter Scale
de_DE: Horizontal Punze skalieren

en: Horizontal Extension Italic Correction
de_DE: Horizontale Erweiterungen Kursiv Korrektur

en: Horizontal Extents for %c%c%c%c
de_DE: Horizontale Erweiterungen für %c%c%c%c

en: Horizontal High
de_DE: Horizontal hoch

en: Horizontal Kana Alternatives
de_DE: Horizontale Kana Alternativen

en: Horizontal Kerning
de_DE: Horizontale Unterschneidung

en: Horizontal Low
de_DE: Horizontal niedrig

en: Horizontal Medium
de_DE: Horizontal mittel

en: Horizontal Stem Height Add
de_DE: Horizontale Stämme Höhe vergrößern

en: Horizontal Stem Height Scale
de_DE: Horizontale Stämme Höhe skalieren

en: Horizontal distance between the top
    and bottom elements of a skewed fraction.
de_DE: Horizontale Distanz zwischen den oberen
    und unteren Elementen eines geneigten Bruchs.

en: Horizontal: %d baseline | Horizontal: %d baselines
de_DE[0]: Horizontal: %d Grundlinie
de_DE[1]: Horizontal: %d Grundlinien

en: Horseshoe E and A
de_DE: Hufeisen E und A

en: How many CID slots do you wish to add?
de_DE: Wie viele CID-Felder möchtest du hinzufügen?

en: How many unencoded glyph slots do you wish to add?
de_DE: Wie viele unkodierte Glyphen-Felder möchtest du hinzufügen?

en: Hue:
de_DE: Farbton:

en: Hungarian
de_DE: Ungarisch

en: I'm sorry this file is too complex for me to understand (or is erroneous)
de_DE: Diese Datei ist zu komplex um sie zu verstehen (oder sie hat Fehler)

en: I'm sorry this file is too complex for me to understand (or is erroneous, or is empty)
de_DE: Diese Datei ist zu komplex um sie zu verstehen (oder sie hat Fehler, oder sie ist leer)

note: GT: "I." is an abbreviation for "Inherits"
en: I.
de_DE: E.

note: GT: Italic correction
en: I.C.
de_DE: Kursiv Korr.

en: IPA Extensions
de_DE: IPA Erweiterungen

en: IPA usage
de_DE: IPA Benutzung

en: ISO (Deprecated)
de_DE: ISO (veraltet)

en: ISO 10646-1 (Unicode, Full)
de_DE: ISO 10646-1 (Unicode, Voll)

en: ISO 8859-1  (Latin1)
de_DE: ISO 8859-1  (Lateinisch 1)

en: ISO 8859-10  (Latin6)
de_DE: ISO 8859-10  (Lateinisch 6)

en: ISO 8859-11 (Thai)
de_DE: ISO 8859-11 (Thailändisch)

en: ISO 8859-13  (Latin7)
de_DE: ISO 8859-13  (Lateinisch 7)

en: ISO 8859-14  (Latin8)
de_DE: ISO 8859-14  (Lateinisch 8)

en: ISO 8859-15  (Latin0)
de_DE: ISO 8859-15  (Lateinisch 0)

en: ISO 8859-16  (Latin10)
de_DE: ISO 8859-16  (Lateinisch 10)

en: ISO 8859-2  (Latin2)
de_DE: ISO 8859-2  (Lateinisch 2)

en: ISO 8859-3  (Latin3)
de_DE: ISO 8859-3  (Lateinisch 3)

en: ISO 8859-4  (Latin4)
de_DE: ISO 8859-4  (Lateinisch 4)

en: ISO 8859-5 (Cyrillic)
de_DE: ISO 8859-5 (Kyrillisch)

en: ISO 8859-6 (Arabic)
de_DE: ISO 8859-6 (Arabisch)

en: ISO 8859-7 (Greek)
de_DE: ISO 8859-7 (Griechisch)

en: ISO 8859-8 (Hebrew)
de_DE: ISO 8859-8 (Hebräisch)

en: ISO 8859-9  (Latin5)
de_DE: ISO 8859-9  (Lateinisch 5)

en: Icelandic
de_DE: Isländisch

en: Icons
de_DE: Symbole

en: Identify by
de_DE: Identifizieren nach

en: Ideographic Description Characters
de_DE: Ideographische Beschreibungs-Zeichen

en: Ideographic Symbols and Punctuation
de_DE: Ideografische Symbole und Satzzeichen

en: If a glyph in the second font is missing from the first, then
    add it to the first with the outlines of the second font in
    the background
de_DE: Wenn eine Glyphe in der zweiten Schrift fehlt, verglichen mit
    der ersten Schrift, dann platziere deren Konturen auf die
    hintere Ebene der ersten Schrift

en: If a line has a bump on it then flatten out that bump
de_DE: Wenn eine Linie Unebenheiten hat, begradige diese Unebenheiten

en: If one of those glyphs already has a suffix
de_DE: Wenn eine dieser Glyphen einen Suffix bereits enthällt

en: If specified this should be a space separated list of integers each
    less than 16777216 which uniquely identify your organization
    FontForge will generate a random number for the final component.
de_DE: Wenn angegeben, sollte dies eine durch Leerzeichen getrennte Liste von
    ganzen Zahlen sein, jeweils weniger als 16777216, die deine Organisation
    eindeutig identifizieren. FontForge generiert eine Zufallszahl für die
    endgültige Komponente.

en: If the design size is 0, then all other fields on that pane must be zero (or unspecified) too.
de_DE: Wenn die Designgröße 0 ist, dann müssen auch alle anderen Felder in diesem Bereich Null (oder nicht spezifiziert) sein.

en: If the old-style 'kern' table contains unencoded glyphs
    (or glyphs encoded outside of the BMP), many Windows applications
    won't have any kerning at all. This option excludes such
    problematic glyphs from the old-style 'kern' table.
de_DE: Wenn die 'kern' Tabelle im alten Stil unkodierte Glyphen enthält
    (oder Glyphen, die außerhalb des BMP kodiert sind), werden viele
    Windows-Anwendungen überhaupt keine Unterschneidung haben.
    Diese Option schließt solche problematischen Glyphen aus der
    alten 'kern'-Tabelle aus.

en: If the slope of an adjusted point is near horizontal or vertical
    snap to that
de_DE: Wenn die Neigung eines eingestellten Punktes in der Nähe der
    Horizontalen oder Vertikalen liegt, raste ihn dort ein

en: If the start point of a contour is not an extremum, find a new start point (on the contour) which is.
de_DE: Wenn der Startpunkt einer Kontur kein Extrempunkt ist, suche einen neuen Startpunkt (auf der Kontur) der es ist.

en: If two glyphs differ, then add the outlines of the second glyph
    to the background layer of the first (So when opening the first
    the differences will be visible).
de_DE: Wenn sich zwei Glyphen unterscheiden, dann platziere die Konturen
    der zweiten Glyphe auf die hintere Ebene der ersten Glyphe
    (Damit beim Öffnen der ersten Glyphe, die Unterschiede sichtbar sind).

en: If you leave this field blank FontForge will use a default based on
    either the version string above, or one in the 'name' table.
de_DE: Wenn du dieses Feld leer lässt, verwendet FontForge einen Standard,
    der entweder auf der obigen Versionszeichenkette basiert, oder
    auf einem Wert aus der 'name' Tabelle.

en: If you leave this field blank FontForge will use a default based on
    either the version string, or one in the 'name' table.
de_DE: Wenn du dieses Feld leer lässt, verwendet FontForge einen Standardwert.
    Benutzt wird dabei entweder die Zeichenkette der Version oder die Angabe in
    der "name" Tabelle.

en: If you specify a design size range, then you are supposed to specify a style id and style name too. FontForge will allow you to leave those fields blank, but other applications may not.
de_DE: Wenn du einen Bereich der Designgröße angiebst, dann musst du auch eine Stil-ID und einen Stilnamen angeben. FontForge erlaubt es diese Felder leer zu lassen, andere Anwendungen jedoch nicht.

en: If you specify a design size, it must be positive
de_DE: Wenn du eine Designgröße angiebst, dann muss sie positiv sein.

en: If you specify a style id for the design size, then you must specify a size range
de_DE: Wenn du eine Stil-ID für die Designgröße angiebst, dann musst du einen Größenbereich angeben.

en: If you specify a style id for the design size, then you must specify a style name
de_DE: Wenn du eine Stil-ID für die Designgröße angiebst, dann musst du einen Stilnamen angeben.

en: If you specify a style name for the design size, then you must specify a style id
de_DE: Wenn du eine Stilnamen für die Designgröße angiebst, dann musst du einen Stil-ID angeben.

en: Ignore
de_DE: Ignorieren

en: Ignore Base Glyphs
de_DE: Basiszeichen ignorieren

en: Ignore Combining Marks
de_DE: Zusammengestellte Akzente ignorieren

en: Ignore Ligatures
de_DE: Ligaturen ignorieren

en: Ignore this problem in the future
de_DE: Problem in Zukunft ignorieren

en: Image
de_DE: Bild

en: Image Info
de_DE: Bild-Informationen

en: Image Path
de_DE: Bild-Pfad

en: Image Size:  %d x %d  pixels
de_DE: Bildgröße:  %d × %d  Pixel

en: Image Template
de_DE: Bildvorlage

en: Image at:      (%.0f,%.0f)
de_DE: Bild bei:      (%.0f,%.0f)

en: Image used for disabled listmarks (overrides the box)
de_DE: Bild für nicht aktivierte Listenzeichen (überschreibt das Kästchen)

en: Image used for enabled listmarks (overrides the box)
de_DE: Bild für aktivierte Listenzeichen (überschreibt das Kästchen)

en: Image used instead of the Check Box Off Mark
de_DE: Bild anstatt Kontrollkästchen Aus

en: Image used instead of the Check Box Off Mark (when the radio is disabled)
de_DE: Bild anstatt Kontrollkästchen Aus (wenn das Feld deaktiviert ist)

en: Image used instead of the Radio Off Mark
de_DE: Bild anstatt Optionsfeld Aus

en: Image used instead of the Radio Off Mark (when the radio is disabled)
de_DE: Bild anstatt Optionsfeld Aus (wenn das Feld deaktiviert ist)

en: Image used instead of the Radio On Mark
de_DE: Bild anstatt Optionsfeld An

en: Image used instead of the Radio On Mark (when the radio is disabled)
de_DE: Bild anstatt Optionsfeld An (wenn das Feld deaktiviert ist)

en: Implied Topology
de_DE: Implizierte Topologie

en: Import
de_DE: Importieren

en: Import Lookup
de_DE: Nachschlagetabelle importieren

en: Imports a lookup (and all its subtables) from another font.
de_DE: Importiert eine Nachschlagetabelle (und alle ihre Subtabellen)
    aus einer anderen Schrift.

en: In %s, in glyph %s, 'CFF ' advance width (%d) and
      'hmtx' width (%d) do not match. (Subsequent mismatches will not be reported)
de_DE: In %s, in der Glyphe %s, stimmen die Dickten in 'CFF ' (%d) und
      'hmtx' (%d) nicht überein. (Nachfolgende Unstimmigkeiten werden nicht gemeldet)

en: In %s, the advance width (%d) for glyph %s is greater than the maximum (%d)
de_DE: In %s ist die Dickte (%d) für die Glyphe %s größer als der maximale Wert (%d)

en: In GID %d the advance width (%d) is greater than the stated maximum (%d)
de_DE: In GID %d ist die Dickte (%d) größer als der angegebene maximale Wert (%d)

en: In GID %d, 'CFF ' advance width (%d) and 'hmtx' width (%d) do not match.
      (Subsequent mismatches will not be reported)
de_DE: In der GID %d stimmen die Dickten in 'CFF ' (%d) und 'hmtx' (%d) nicht überein.
     (Nachfolgende Unstimmigkeiten werden nicht gemeldet)

en: In an italic font the horizontal change per unit vertical change
de_DE: Bei Kursiv-Schrift, horizontale Änderung pro Einheit vertikaler Änderung

en: In font %1$d the advance width of glyph %2$.30s does not scale the base advance width properly, it shall be forced to the proper value
de_DE: In der Schrift %1$d skaliert die Dickte der Glyphe %2$.30s die Dickte des Grundzeichens nicht richtig, sie wird auf den richtigen Wert gesetzt

en: In font %1$d the glyph %2$.30s either starts before 0, or extends after the advance width or is above the ascent or below the descent
de_DE: In der Schrift %1$d beginnt die Glyphe %2$.30s entweder vor 0, oder sie erstreckt sich über die Dickte hinaus, oder sie befindet sich über dem Akzent oder unter dem Akzent

en: In glyph %s the reference to %s is positioned by point matching, and the point numbers may no longer reflect the original intent.
    Do you want to proceed anyway?
de_DE: In Glyphe %s wird die Referenz auf %s durch Punktabgleich positioniert, und die Punktzahlen entsprechen möglicherweise nicht mehr der ursprünglichen Absicht.
    Willst du trotzdem weitermachen?

en: In the Outline View, the Shift key constrains motion to be parallel to the ItalicAngle rather than constraining it to be vertical.
de_DE: In der Konturen-Sicht erzwinkt die Umschalt-Taste Bewegungen parallel zum Kursiv-Winkel, anstatt zur Vertikale.

note: GT: Spoof on the bible
en: In the beginning was the letter...
de_DE: Am Anfang war der Buchstabe …

en: In the design size range, the bottom field must be less than the design size.
de_DE: Im Bereich der Designgröße muss der untere Wert kleiner sein als die Designgröße.

en: In the design size range, the bottom top must be more than the design size.
de_DE: Im Bereich der Designgröße muss der obere Wert größer sein als die Designgröße.

en: In the saved font, force all glyph names to match those in the specified namelist
de_DE: In der gespeicherten Schrift, erzwinge die Namensgebung aller Glyphen
    entsprechend der angegebenen Namensliste

en: In_line...
de_DE: _Innenkontur …

en: Include Empty Blocks
de_DE: Leere Blöcke einschließen

en: Include Whitespace below Tile
de_DE: Weiß­raum unterhalb der Kachel einfügen

en: Include filename too long on line %d of %s
de_DE: Name der einzufügenden Datei zu lang in Zeile %d in %s

en: Includes nested too deeply on line %d of %s
de_DE: Einzufügende zu tief verschachtelt in Zeile %d von %s

en: Increment Bearings By:
de_DE: Vor- und Nachbreite verändern um:

en: Increment LBearing By:
de_DE: Vorbreite verändern um:

en: Increment RBearing By:
de_DE: Nachbreite verändern um:

en: Increment V. Adv. By:
de_DE: Vertikale Dickte verändern um:

en: Increment Width By:
de_DE: Dickte verändern um:

en: Index in use
de_DE: Verwendeter Index

en: Index out of range in %s
de_DE: Index außerhalb des Bereichs in %s

en: Index too big (must be <%d) "%s
de_DE: Index zu groß (muss <%d sein) "%s

en: Indic Reordering
de_DE: Indische Neuordnung

en: Indic reordering
de_DE: Indische Neuordnung

en: Indicates a notable grid pixel when suggesting deltas.
de_DE: Zeigt einen sichtbaren Gitter-Pixel an, wenn Deltas vorgeschlagen werden.

en: Indonesian
de_DE: Indonesisch

en: Industry Specific
de_DE: Industriespezifisch

en: Inherit
de_DE: Erben

en: Inherited
de_DE: Vererbt

en: Inherits for same field in parent
de_DE: Erbt für dasselbe Feld im Elternteil

en: Inherits from
de_DE: Erbt von

en: Initial Forms
de_DE: Anfangs-Formen

en: Initials
de_DE: Initialbuchstaben

en: Inline
de_DE: Innenkonturen

en: Inline All References
de_DE: Alle Referenzen trennen

en: Inline Flipped References
de_DE: Umgekehrte Referenzen trennen

en: Inlining glyphs
de_DE: Erstelle Glyphen mit Innenkonturen

en: Inner Border:
de_DE: Innerer Rahmen:

en: Inse_rt Point On Spline At...
de_DE: Punkt auf Ku_rve einfügen bei …

en: Insert Before Current Glyph
de_DE: Vor aktueller Glyphe einfügen

en: Insert Before Marked Glyph
de_DE: Vor markierter Glyphe einfügen

en: Insert F_ont...
de_DE: Schrift _einfügen …

en: Insert Glyph _After...
de_DE: Glyphe einfügen _nach …

en: Insert Glyph _Before...
de_DE: Glyphe einfügen _vor …

en: Insert Point On Spline At...
de_DE: Punkt auf Kurve einfügen bei …

en: Insert Text Outlines
de_DE: Text-Konturen einfügen

en: Insert Text Outlines...
de_DE: Text-Konturen einfügen …

en: Insert _Blank
de_DE: _Leeres einfügen

en: Insert a point on the given spline at either...
de_DE: Füge einen Punkt auf der gegebenen Kurve ein entweder bei …

en: Insert random text in the specified script
de_DE: Zufallstext im angegebenen Schriftsystem einfügen

en: Installable Font
de_DE: Installierbare Schrift

en: Instance fonts may only contain a 'cvt ' table, but %.30s has some other truetype table as well
de_DE: Instanzschriften dürfen nur eine 'cvt ' Tabelle enthalten, aber %.30s hat auch eine andere Truetype-Tabelle

en: Instant/Horizontal
de_DE: Sofort/Horizontal

en: Instant/Vertical
de_DE: Sofort/Vertikal

en: Instruction Gloss (TrueType)
de_DE: Instruktions-Glossar (TrueType)

en: Instructions in a TrueType font refer to
    points by number, so if you edit a glyph
    in such a way that some points have different
    numbers (add points, remove them, etc.) then
    the instructions will be applied to the wrong
    points with disasterous results.
      Normally FontForge will remove the instructions
    if it detects that the points have been renumbered
    in order to avoid the above problem. You may turn
    this behavior off -- but be careful!
de_DE: Instruktionen in einer TrueType-Schrift beziehen sich auf
    nummerierte Punkte, wenn du also eine Glyphe so bearbeitst,
    dass einige Punkte unterschiedlich nummeriert sind (durch das
    Hinzufügen oder Entfernen von Punkten, usw.), dann werden
    die Instruktionen auf die falschen Punkte angewendet, mit
    verherenden Ergebnissen.
      Normalerweise wird FontForge die Instruktionen entfernen,
    wenn feststellt wird, dass die Punkte umnummeriert wurden,
    um das oben genannte Problem zu vermeiden. Du kannst dieses
    Verhalten abschalten – sei dabei aber vorsichtig!

en: Instructions out of date
de_DE: Instruktionen veraltet

en: Instructions were changed
de_DE: Instruktionen wurden geändert

en: Interface
de_DE: Oberfläche

en: Interpo_late Fonts...
de_DE: Schriften interpo_lieren …

en: Interpolate Fonts
de_DE: Schriften interpolieren

en: InterpolateCPsOnMotion
de_DE: Interpoliere Kontroll-Punkte bei Bewegung

en: InterpolateStrongPoints
de_DE: Interpoliere wichtige Punkte

en: Interpolating Problem
de_DE: Problem beim Interpolieren

en: Interpolating a font with itself achieves nothing
de_DE: Eine Schrift mit sich selbst zu interpolieren, bringt nichts

en: Interpolating between %.20s and:
de_DE: Interpolieren zwischen %.20s und:

en: Interpolating between fonts with different editing types (ie. between type3 and type1)
de_DE: Interpolieren zwischen verschiedenartigen Schriften (z.B. zwischen type3 und type1)

en: Interpolating between fonts with different spline orders (i.e. between postscript and truetype)
de_DE: Interpolieren zwischen Schriften mit verschiedenen Kurvenarten (z.B. zwischen postscript und truetype)

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "None", ignore "Interpretation|" GT: In french this could be "Aucun" or "Aucune" depending on the gender GT:  of "Interpretation"
en: Interpretation|None
de_DE: Keine

en: Interpreted as:
de_DE: Interpretiert als:

en: Interpreting Glyphs
de_DE: Interpretation von Glyphen

en: Intersecting Paths
de_DE: Überschneidende Pfade

en: Introduction
de_DE: Einführung

en: Invalid CID range in glyph class on line %d of %s
de_DE: Ungültiger CID-Bereich in Glyphen-Klasse in Zeile %d von %s

en: Invalid Encoding
de_DE: Ungültige Kodierung

en: Invalid cursive position on line %d of %s
de_DE: Ungültige Kursiv-Position in Zeile %d von %s

en: Invalid font count in TTC %s.
de_DE: Ungültige Schriftanzahl in TTC %s.

en: Invalid glif name.
de_DE: Ungültiger glif Name.

en: Invalid glyph name range in glyph class on line %d of %s
de_DE: Ungültiger Bereich von Glyphen-Namen in Glyphen-Klasse in Zeile %d von %s

en: Invalid guideline.
de_DE: Ungültige Hilfslinie.

en: Invalid hex digit in sfnts array
de_DE: Ungültige Hex-Ziffer in der sfnt Reihe

en: Invalid language
de_DE: Ungültige Sprache

en: Invalid lookup table format. %d
de_DE: Ungültiges Tabellenformat der Nachschlagetabelle. %d

en: Invalid point size
de_DE: Ungültige Punktgröße

en: Invalid ttf hmtx table (or hhea), numOfLongMetrics is 0
de_DE: Ungültige ttf hmtx Tabelle (oder hhea), numOfLongMetrics ist 0

en: Invalid ttf vmtx table (or vhea), numOfLongVerMetrics is 0
de_DE: Ungültige ttf vmtx-Tabelle (oder vhea), numOfLongVerMetrics ist 0

en: Invalid unit vector has been specified. The hint is ignored.
de_DE: Ungültige Vektoren-Einheit spezifiziert. Hint wird ignoriert.

en: Irish
de_DE: Irisch

en: Irish Gaelic
de_DE: Irisches Gälisch

en: Irish Traditional
de_DE: Irisch traditionell

en: Irrelevant _Factor:
de_DE: Irrelevanter _Faktor:

en: Is Extended Shape
de_DE: Ist erweiterte Form

en: Is Layer Editable?
de_DE: Kann die Ebene bearbeitet werden?

en: Is Layer Visible?
de_DE: Ist die Ebene sichtbar?

en: Is Offset
de_DE: Ist Versatz

en: Is this horizontal or vertical kerning data?
de_DE: Handelt es sich um horizontale oder vertikale Unterschneidung?

en: Isolated
de_DE: Isolierte

en: Isolated Forms
de_DE: Selbständige Formen

en: Italian
de_DE: Italienisch

en: Italic
de_DE: Kursiv

en: Italic Advance Col
de_DE: Kursiv-Dickte Farbe

en: Italic Angle
de_DE: Kursiv Winkel

en: Italic Angle:
de_DE: Kursiv Winkel:

en: Italic Conversion
de_DE: Kursiv-Konvertierung

note: GT: "Cor" is an abbreviation for correction
en: Italic Cor:
de_DE: Kursiv-Korrektur:

en: Italic Correction
de_DE: Kursiv-Korrektur

en: Italic Correction:
de_DE: Kursiv-Korrektur:

en: ItalicConstrained
de_DE: Kursive Eingeschränkt

note: GT: Italic Correction
en: ItalicCor.
de_DE: Kursiv-Korrektur

en: Italics
de_DE: Kursive

en: JIS2004 Forms
de_DE: JIS2004 Formen

en: JIS78 Forms
de_DE: JIS78 Formen

en: JIS83 Forms
de_DE: JIS83 Formen

en: JIS90 Forms
de_DE: JIS90 Formen

en: JSTF extension max at priority %d #%d for %c%c%c%c in %c%c%c%c
de_DE: JSTF max. Erweiterung bei Priorität %d #%d für %c%c%c%c in %c%c%c%c

note: GT: This string is used to generate a name for an OpenType lookup. GT:  the %c%c... is the language followed by the script (OT tags)
en: JSTF shrinkage max at priority %d #%d for %c%c%c%c in %c%c%c%c
de_DE: JSTF max. Schrumpfen bei Priorität %d #%d für %c%c%c%c in %c%c%c%c

en: JSTF table is too long.
de_DE: JSTF-Tabelle ist zu lang.

en: Japanese
de_DE: Japanisch

en: Japanese Forms (Obsolete)
de_DE: Japanische Formen (veraltet)

en: Johab (Korean)
de_DE: Johab (Koreanisch)

en: JoinSnap
de_DE: Bei Verbindung einrasten

en: Justification Alternatives
de_DE: Textbündigkeit Alternativen

en: KOI8-R (Cyrillic)
de_DE: KOI8-R (Kyrillisch)

en: KSC 5601-1987 (Korean)
de_DE: KSC 5601-1987 (Koreanisch)

en: Kana Extended-A
de_DE: Kana Erweiterung-A

en: Kana Supplement
de_DE: Kana Ergänzung

en: Kangxi Radicals
de_DE: Kangxi Radikale

en: Katakana Phonetic Extensions
de_DE: Katakana phonetische Erweiterungen

en: Kazakh
de_DE: Kasachisch

en: Ker_n By Classes...
de_DE: Unterschneidung nach _Klassen …

en: Kern
de_DE: Unterschneidung

en: Kern Adjusts
de_DE: Unterschneidungs-Einstellungen

en: Kern By Classes
de_DE: Unterschneidung nach Klassen

en: Kern Line Color
de_DE: Unterschneidung Linien Farbe

en: Kern Offset:
de_DE: Unterschneidungs-Versatz:

en: Kern Pair Closeup
de_DE: Unterschneidungs-Paar überprüfen

en: Kern Pair Closeup...
de_DE: Unterschneidungs-Paar überprüfen …

en: Kern Pairs
de_DE: Unterschneidungs-Paare

en: Kern Size
de_DE: Unterschneidungs-Größe

en: Kern Values:
de_DE: Unterschneidungs-Werte:

en: Kern by State
de_DE: Unterscheiden nach Zustand

en: Kern:
de_DE: Unterschneidung:

en: Kerning
de_DE: Unterschneidung

en: Kerning & such
de_DE: Unterschneidung und ähnliches

en: Kerning Class
de_DE: Unterschneidungs-Klasse

en: Kerning Metrics For %.50s
de_DE: Unterschneidungs-Metrik für %.50s

en: Kerning between “%s” and %s is %d in %s and %d in %s
de_DE: Unterschneidung zwischen „%s” und %s ist %d in %s und %d in %s

note: GT: The %s is the name of the lookup subtable containing this kerning class
en: Kerning by Classes: %s
de_DE: Unterschneidung nach Klassen: %s

en: Kerning direction
de_DE: Richtung der Unterschneidung

en: Kerning format
de_DE: Format der Unterschneidung

en: Kerning is likely to fail on Windows
de_DE: Unterschneidung wird wahrscheinlich unter Windows scheitern

en: Kerning may be specified either by classes of glyphs
    or by pairwise combinations of individual glyphs.
    Which do you want for this subtable?
de_DE: Unterschneidung kann entweder nach Glyphenklassen oder
    nach Paarkombinationen einzelner Glyphen angegeben werden.
    Welche Art möchtest du für diese Subtabelle benutzen?

en: Kerning values must be even
de_DE: Unterschneidungs-Werte müssen gleich sein

en: Key
de_DE: Schlüssel

en: Khutsuri Georgian
de_DE: Khutsuri Georgisch

en: Kirghiz
de_DE: Kirgisisch

en: Korean
de_DE: Koreanisch

en: Kurdish
de_DE: Kurdisch

en: LBearing:
de_DE: Vorbreite:

en: LSB
de_DE: Vorbreite

en: LSB Compression Percent
de_DE: Vorbreite komprimieren Prozent

en: L_ater
de_DE: _Später

en: L_oad Namelist...
de_DE: Namensliste la_den …

en: Label
de_DE: Beschriftung

en: Label Gl_yph By
de_DE: Gl_yphen-Beschriftung mit

en: Language
de_DE: Sprache

en: Language List
de_DE: Sprachen-Liste

en: Language Missing
de_DE: Sprache fehlt

en: Language Tag:
de_DE: Markierungselement der Sprache:

en: Language info
de_DE: Spracheninfo

en: Language(s)
de_DE: Sprache(n)

en: Language|New
de_DE: Neu

en: Lang|Arabic
de_DE: Arabisch

en: Lang|Armenian
de_DE: Armenisch

en: Lang|Bengali
de_DE: Bengalisch

en: Lang|Coptic
de_DE: Koptisch

en: Lang|Default
de_DE: Standard

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Farsi/Persian"), ignore "Lang|" GT: The msgstr should contain a translation of "Farsi/Persian", ignore "Lang|"
en: Lang|Farsi/Persian
de_DE: Farsi/Persisch

en: Lang|Georgian
de_DE: Georgisch

en: Lang|Greek
de_DE: Griechisch

en: Lang|Hebrew
de_DE: Hebräisch

en: Lang|Thai
de_DE: Thailändisch

en: Last Anchor Point
de_DE: Letzter Ankerpunkt

note: GT: The (x,y) position on the window where the user last pressed a mouse button
en: Last Press
de_DE: Zuletzt gedrückt

en: Latin Extended Additional
de_DE: Lateinisch Erweiterung Zusatz

en: Latin Extended-A
de_DE: Lateinisch Erweiterung-A

en: Latin Extended-B
de_DE: Lateinisch Erweiterung-B

en: Latin Extended-C
de_DE: Lateinisch Erweiterung-C

en: Latin Extended-D
de_DE: Lateinisch Erweiterung-D

en: Latin Extended-E
de_DE: Lateinisch Erweiterung-E

en: Latin Full Width Forms
de_DE: Formen lateinischer Zeichen voller Breite

en: Latin-1 Supplement
de_DE: Lateinisch-1 Ergänzung

en: Latin: Decorative
de_DE: Lateinisch: Zierschrift

en: Latin: Pictorial and Symbol
de_DE: Lateinisch: Bilder und Symbole

en: Latin: Text and Display
de_DE: Lateinisch: Text und Überschrift

en: Latvian
de_DE: Lettisch

en: Layer
de_DE: Ebene

en: Layer Info...
de_DE: Ebenen-Informationen …

en: Layer Name
de_DE: Ebenenname

en: Layer:
de_DE: Ebene:

en: Layers
de_DE: Ebenen

en: Layer|Background
de_DE: Hintere Ebene

en: Layer|Foreground
de_DE: Vordere Ebene

en: Leading Jamo Forms
de_DE: Führende Jamo-Formen

en: Learning to use FontForge is easy, and there are various tutorials available beginning with the basics up to more advanced features such as making and using scripts.
de_DE: Die Bedienung von FontForge ist einfach zu erlernen, und es gibt verschiedene Tutorials, die von den Grundlagen bis hin zu weiterführenden Funktionen reichen, z. B. dem Erstellen und Verwenden von Skripten.

en: Lef_t
de_DE: Lin_ks

en: Left Bounds
de_DE: Linke Grenzen

en: Left Constraint
de_DE: Linke Beschränkung

en: Left Side Bearing
de_DE: Vorbreite

en: Left Side Bearing Add
de_DE: Vorbreite vergrößern

en: Left Side Bearing Scale
de_DE: Vorbreite skalieren

en: Left Side Bearing does not change.
de_DE: Vorbreite ändert sich nicht.

en: Left Side Bearing:
de_DE: Vorbreite:

en: Left to Right Alternates
de_DE: Links nach rechts Alternativen

en: Left to Right mirrored forms
de_DE: Linke nach rechts gespiegelte Formen

en: Letterlike Symbols
de_DE: Buchstabenähnliche Symbole

en: Letters:
de_DE: Buchstaben:

en: License
de_DE: Lizenz

en: License URL
de_DE: Lizenz URL

en: Life Time
de_DE: Dauer

en: Lig
de_DE: Ligatur

en: Lig Index:
de_DE: Ligaturen Index:

en: Lig. Carets
de_DE: Ligaturen-Trenner

en: Lig.Caret
de_DE: Ligaturen-Trenner

en: Ligature
de_DE: Ligatur

note: GT: Need to split some AnchorClasses into two classes, one for normal GT:  base letters, and one for ligatures. So create a new AnchorClass GT:  name for the ligature version
en: Ligature %s
de_DE: Ligatur %s

en: Ligature Caret Color
de_DE: Ligaturen-Trenner Farbe

en: Ligature Caret Count
de_DE: Ligaturen-Trenner Anzahl

en: Ligature Caret Count:
de_DE: Ligaturen-Trenner Anzahl:

note: GT: Here caret means where to place the cursor inside a ligature. So OpenType GT: allows there to be a typing cursor inside a ligature (for instance you GT: can have a cursor between f and i in the "fi" ligature)
en: Ligature Caret Sub-Table
de_DE: Ligaturen-Trenner Subtabelle

en: Ligature Glyph Name
de_DE: Ligatur-Glyphe Name

en: Ligature Substitution
de_DE: Ligaturen Substitution

en: Ligature caret locations are used by a text editor
    when it needs to draw a text edit caret inside a
    ligature. This means there should be a caret between
    each ligature component so if there are n components
    there should be n-1 caret locations.
      You may adjust the caret locations themselves in the
    outline glyph view (drag them from to origin to the
    appropriate place).
de_DE: Ligaturen-Trenner werden von Texteditoren verwendet, um
    Text-Einfügemarken innerhalb einer Ligatur zu zeichnen.
    Das bedeutet, dass es zwischen den Ligaturkomponenten
    Einfügemarken geben sollte. Gibt es also eine Anzahl von
    n Komponenten, sollte es n-1 Einfügemarken geben.
      Einfügemarken können in der Konturansicht der Glyphe
    angepasst werden (ziehe sie aus dem Ursprungspunkt an
    die geeignete Position).

en: Ligatures
de_DE: Ligaturen

en: Ligatures & such
de_DE: Ligaturen und solche

en: Light
de_DE: Leicht

en: Light Angle:
de_DE: Lichtwinkel:

en: Limit the font so that only the glyphs referenced in the first 256 encodings
    will be included in the file
de_DE: Schränke die Schrift so ein, dass nur die ersten 256 Glyphen der Kodierungenen auf die verwiesen wird, in die Datei aufgenommen werden.

en: Limits
de_DE: Begrenzungen

en: Line
de_DE: Linie

en: Line Cap
de_DE: Linienspitze

en: Line Join
de_DE: Linienverbindung

en: Line length max
de_DE: Maximale Linienlänge

en: Lining Figures
de_DE: Versalziffern

en: List
de_DE: Liste

en: List Field
de_DE: Listenfeld

en: List Field (Combo Box)
de_DE: Listenfeld (Kombinationsfeld)

en: List Field Menu
de_DE: Listenfeld Menü

en: List Mark
de_DE: Listenzeichen

en: List of class names
de_DE: Liste der Klassen-Namen

en: List of directories to search for images, separated by colons
de_DE: Liste der Verzeichnisse um nach Bildern zu suchen, getrennt durch einen Dopplepunkt

en: Literals
de_DE: Literale

en: Lithuanian
de_DE: Litauisch

en: Load Bitmap Fonts
de_DE: Bitmap-Schriften laden

en: Load Encoding
de_DE: Kodierung laden

en: Load Glyph Name List...
de_DE: Glyphen-Namen Liste laden …

en: Load Namelist
de_DE: Namensliste laden

en: Load Word List...
de_DE: Wortliste laden …

en: Load _Word List...
de_DE: _Wortliste laden …

en: Load glyph names
de_DE: Glyphen-Namen laden

en: Load of Kerning Metrics Failed
de_DE: Laden der Unterschneidungs-Metrik fehlgeschlagen

en: LoadedFontsAsNew
de_DE: Geladene Schriften als neue

en: Loading font from
de_DE: Lade Schrift von

en: Loading font from %.100s
de_DE: Lade Schrift aus %.100s

en: Loading...
de_DE: Wird geladen …

en: Localized Forms
de_DE: Lokalisierte Formen

en: Location
de_DE: Lage

en: Logical And with Selection
de_DE: Logisches „und“ mit Auswahl

en: Lombardic Forms
de_DE: Lombardische Formen

en: Lookahead
de_DE: Vorwärts

en: Lookahead Class | Lookahead Classes
de_DE[0]: Vorwärts-Klasse:
de_DE[1]: Vorwärts-Klassen:

en: Lookahead Match:
de_DE: Vorwärts Übereinstimmung:

en: Lookahead class %d:
de_DE: Vorwärts-Klasse %d:

en: Lookahead coverage %d:
de_DE: Abdeckung vorwärts %d:

en: Lookup %s is not in %s
de_DE: Nachschlagetabelle %s ist nicht in %s

en: Lookup Differences
de_DE: Unterschiede der Nachschlagetabelle

en: Lookup Names
de_DE: Namen der Nachschlagetabellen

en: Lookup Type|Unspecified
de_DE: Nicht spezifiziert

en: Lookup information attached to unmarked glyph on line %d of %s
de_DE: Informationen der Nachschlagetabelle an nichtmarkierte Glyphe in Zeile %d von %s angehängt

en: Lookup subtable %s (matched with %s)
de_DE: Subtabelle der Nachschlagetabelle %s (stimmt überein mit %s)

en: Lookup subtable %s contains a glyph %s whose kerning information takes up more than 64k bytes
de_DE: Subtabellen der Nachschlagetabelle %s enthält eine Glyphe %s, deren Unterschneidungs-Information mehr als 64k Bytes benötigt

en: Lookup subtable %s is not in %s
de_DE: Subtabelle der Nachschlagetabelle %s ist nicht in %s

en: Lookup subtable contains unused glyph %s making the whole subtable invalid
de_DE: Subtabelle der Nachschlagetabelle enthält ungenutzte Glyphe %s und macht die ganze Subtabelle ungültig

en: Lookup, %s, does not exist
de_DE: Nachschlagetabelle %s existiert nicht

en: LookupName|New
de_DE: Neu

en: LookupType|Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Lookups
de_DE: Nachschlagetabellen

en: Lookups Disabled for Expansion
de_DE: Nachschlagetabellen deaktiviert für Erweiterung

en: Lookups Disabled for Shrinkage
de_DE: Nachschlagetabellen deaktiviert für Schrumpfung

en: Lookups Enabled for Expansion
de_DE: Nachschlagetabellen aktiviert für Erweiterung

en: Lookups Enabled for Shrinkage
de_DE: Nachschlagetabellen aktiviert für Schrumpfung

en: Lookups Limiting Expansion
de_DE: Nachschlagetabellen begrenzen Erweiterung

en: Lookups Limiting Shrinkage
de_DE: Nachschlagetabellen begrenzen Schrumpfung

en: Lookups in %s but not in %s
de_DE: Nachschlagetabellen in %s, aber nicht in %s

en: Lookups in contextual state machines must be simple substitutions,
    , but %s is not
de_DE: Nachschlagetabellen in kontextuellen Maschinen-Zuständen muss eine
    einfache Substitution sein, %s ist es aber nicht

en: Lookups may only be specified after marked glyphs on line %d of %s
de_DE: Nachschlagetabellen können nur nach markierten Glyphen in Zeile %d von %s angegeben werden

en: Lookups must be defined before being used on line %d of %s
de_DE: Nachschlagetabellen müssen definiert sein, bevor sie in Zeile %d von %s verwendet werden

en: Lookups must follow the glyph, class or coverage table to which they apply: %s
de_DE: Nachschlagetabellen müssen den Glyphen, Klassen oder Abdeckungstabellen folgen, auf die sie angewendet werden: %s

en: Lookups subtables in %s but not in %s
de_DE: Subtabellen der Nachschlagetabellen in %s, aber nicht in %s

en: Lookups will be removed
de_DE: Nachschlagetabellen werden entfernt

en: Loop Count
de_DE: Schleifenanzahl

en: Low
de_DE: Niedrig

en: Lower Case
de_DE: Kleinbuchstaben

en: Lower Sorbian
de_DE: Niedersorbisch

en: LowerLimitBaselineDropMin:
de_DE: Untere Grenze Grundlinie senken:

en: LowerLimitGapMin:
de_DE: Min. Abstand untere Grenze:

en: Lowercase to Petite Capitals
de_DE: Gemeine in kleine Kapitälchen

en: Lowercase to Small Capitals
de_DE: Gemeine in Kapitälchen

en: Luxembourgish
de_DE: Luxemburgisch

en: MATH table
de_DE: MATH Tabelle

en: MATH table extends beyond table bounds
de_DE: MATH-Tabelle reicht über Tabellengrenzen hinaus

en: MM Change Def Weights
de_DE: MM ändere Standard-Strichstärke

en: MM Change Default _Weights...
de_DE: MM ändere Standard-_Strichstärke …

en: MM _Info
de_DE: MM _Informationen

en: MM _Info...
de_DE: MM _Informationen …

note: GT: Here (and following) MM means "MultiMaster"
en: MM _Reblend
de_DE: MM _erneut verschmelzen

en: MM _Validity Check
de_DE: MM _Validitätsprüfung

en: MS Code Pages
de_DE: MS Zeichensatztabellen

en: MS Code Pages:
de_DE: MS Code-Seiten:

en: MS Italian
de_DE: 3.1 – Italienisch

en: MS Miscellaneous
de_DE: 3.15 – Verschiedenes

en: MS Script
de_DE: 3.1 – Handschriftlich

en: MS needs to know whether a font family's members differ
    only in weight, width and slope (and not in other variables
    like optical size).
de_DE: MS muss wissen, ob sich die Mitglieder der Schriftfamilie
    nur in Strichstärke, Laufweite und Neigung unterscheiden
    (und nicht in anderen Variablen, wie optische Größe).

en: Ma_ke Arc
de_DE: In _Bogen umwandeln

en: Ma_ke From Font...
de_DE: _Erstelle aus Schrift …

en: Mac Contextual State Machine
de_DE: Mac kontextuelle Maschinen-Zuständen

en: Mac Features
de_DE: Mac Funktionen

en: Mac Style Set:
de_DE: Mac Stilgruppe:

en: MacFeature|Default
de_DE: Standard

en: MacFeature|_New...
de_DE: _Neue …

en: MacIcons
de_DE: Mac-Symbole

en: MacMapping|Default
de_DE: Standard

en: MacMap|_New...
de_DE: _Neu …

en: MacName|_New...
de_DE: _Neu …

en: MacSetting|_New...
de_DE: _Neu …

en: MacStyles|Bold
de_DE: Fett

en: MacStyles|Condense
de_DE: Schmal

en: MacStyles|Expand
de_DE: Breit

en: MacStyles|Italic
de_DE: Kursiv

en: MacStyles|Outline
de_DE: Kontur

en: MacStyles|Shadow
de_DE: Schatten

en: MacStyles|Underline
de_DE: Unterstrichen

en: Macedonian
de_DE: Mazedonisch

en: Macintosh Latin
de_DE: Macintosh Lateinisch

note: GT: Short for: Magnification GT: Short for "Magnification"
en: Mag:
de_DE: Vergr.:

en: Magnification:
de_DE: Vergrößerung:

en: Magnify (Minify with alt)
de_DE: Vergrößern (mit alt verkleinern)

en: Make Arc
de_DE: In Bogen umwandeln

en: Make Background
de_DE: Als hintere Ebene bestimmen

en: Make Clip Path
de_DE: Ausschneide-Pfad erstellen

en: Make Clip _Path
de_DE: Ausschneide-_Pfad erstellen

en: Make Cubic
de_DE: Als kubisch bestimmen

en: Make Foreground
de_DE: Als vorne bestimmen

en: Make Line
de_DE: In Linie umwandeln

en: Make Namelist
de_DE: Namensliste erstellen

en: Make Quadratic
de_DE: Als quadratisch bestimmen

en: Make _Line
de_DE: In _Linie umwandeln

en: Make _Parallel...
de_DE: _Paralellisieren …

en: Make sure similar or equal counters remain the same in gridfitted outlines.
    Enabling this option may result in glyph advance widths being
    inconsistently scaled at some PPEMs.
de_DE: Stelle sicher, dass ähnliche oder gleiche Punzen in den gerasterten Konturen
    gleich bleiben. Wenn diese Option aktiviert ist, kann es vorkommen, dass die
    Dickten einiger PPEM-Größen inkonsistent skaliert werden.

en: Make the counters narrower
de_DE: Verengere die Punzen

en: Maltese
de_DE: Maltesisch

en: Manufacturer
de_DE: Hersteller

en: Many Windows
de_DE: Viele Fenster

en: Many applications still don't support 'GPOS' kerning.
    If you want to include both 'GPOS' and old-style 'kern'
    tables set this check box.
    It may not be set in conjunction with the Apple checkbox.
    This may confuse other applications though.
de_DE: Viele Anwendungen unterstützen immer noch nicht die
    Unterschneidung mittels 'GPOS'. Wenn du sowohl 'GPOS'
    als auch den alten 'kern'-Tabellen einbinden möchtest,
    aktivirere dieses Kontrollkästchen. Nicht aktivieren
    wenn da Apple-Kontrollkästchen aktiviert ist. Dies kann
    andere Anwendungen verwirren.

en: Mapping
de_DE: Zuordnung

en: Mark
de_DE: Akzent

en: Mark Attachment Classes
de_DE: Klassen der Akzent-Verbindung

en: Mark Class %.20s
de_DE: Akzentklasse %.20s

en: Mark Class was in use
de_DE: Akzentklasse war verwendet

note: GT: Process is a verb here and Mark is a noun. GT: Marks of the given mark class are to be processed
en: Mark Class:
de_DE: Akzentklasse:

en: Mark Classes
de_DE: Akzentklassen

en: Mark Current Glyph
de_DE: Aktuelle Glyphe markieren

en: Mark Current Glyph As First
de_DE: Aktuelle Glyphe als Erste markieren

en: Mark Current Glyph As Last
de_DE: Aktuelle Glyphe als Letzte markieren

en: Mark Insert:
de_DE: Einfügen markieren:

en: Mark Positioning
de_DE: Akzent-Positionierung

en: Mark Positioning via Substitution
de_DE: Akzent-Positionierung durch Substitution

en: Mark Set was in use
de_DE: Akzentgruppe war verwendet

note: GT: Mark is a noun here and Set is also a noun.
en: Mark Set:
de_DE: Akzentgruppe:

en: Mark Sets
de_DE: Akzentgruppen

en: Mark Subs:
de_DE: Substitution markieren:

en: Mark anchors provided when nothing can use them
de_DE: Akzenten-Anker, wenn sie nichts verwenden kann

en: Mark class/set names should not contain spaces.
de_DE: Namen von Akzentklassen/-gruppen sollten keine Leerzeichen enthalten.

en: Mark for Overlap fix before Save
de_DE: Markiere, um vor dem Speichern die Überlappungen zu korrigieren

en: Mark for Unlink, Remove Overlap before Generating
de_DE: Markiere, um vor dem Erstellen der Schrift die Verbindungen zu trennen und Überlappungen zu korrigieren

en: Mark to Base Position
de_DE: Akzent-auf-Grundzeichen Position

en: Mark to Ligature Position
de_DE: Akzent-auf-Ligatur Position

en: Mark to Ligature attachment
de_DE: Akzent-auf-Ligatur Verbindung

en: Mark to Mark
de_DE: Akzent-zu-Akzent

en: Mark to Mark Position
de_DE: Akzent-auf-Akzent Position

en: Mark to Mark attachment
de_DE: Akzent-auf-Akzent Verbindung

en: Mark to base attachment
de_DE: Akzent-auf-Grundzeichen Verbindung

en: MarkClass-%d
de_DE: Akzentklasse-%d

en: MarkSet-%d
de_DE: Akzentgruppe-%d

en: Marked Glyph Is Kashida Like
de_DE: Markierte Glyphe ist wie ein Kashida

en: Marks
de_DE: Akzente

en: Marks within a ligature should be ordered with the direction of writing.
    This one and %d are out of order.
de_DE: Akzente innerhalb einer Ligatur sollten in der Reihenfolge der Schreibrichtung sein.
    Dieser und %d sind es nicht.

en: Mass Glyph Rename
de_DE: Massen-Umbenennung von Glyphen

en: Mass Glyph _Rename...
de_DE: Massen-Umbenennung von Glyphen …

en: Match
de_DE: Übereinstimmung

en: Match Classes
de_DE: Übereinstimmungs-Klassen

en: Match Fuzziness:
de_DE: Ungenaue abgleichen:

en: Match:
de_DE: Übereinstimmung:

en: Matching TTF Point:
de_DE: Übereinstimmender TT Punkt:

en: Math Kern
de_DE: Math Unterschneidung

en: Math Kerning
de_DE: Math Unterschneidung

en: Math Misc. Symbols-A
de_DE: Math verschiedene Symbole-A

en: Math Misc. Symbols-B
de_DE: Math verschiedene Symbole-B

en: Math Operators Supplement
de_DE: Math Operatoren Ergänzung

en: Math Sp:
de_DE: Math. Leerzeichen:

en: MathLeading:
de_DE: Math. Zeilenabstand:

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
de_DE: Mathematische Alphanumerische Symbole

en: Mathematical Greek
de_DE: Mathematische griechische Zeichen

en: Mathematical Operators
de_DE: Mathematische Operatoren

en: Mathematical centerline
de_DE: Mathematische Mittellinie

en: Max # Functions
de_DE: Max. Anzahl an Funktionen

en: Max (ascent)
de_DE: Max (Oberlänge)

en: Max Bearing
de_DE: Max. Vor- und Nachbreite

en: Maximum (ink) height of accent base that
    does not require flattening the accents.
de_DE: Maximale Höhe der Grundbuchstaben, bei denen
    keine Gestauchten Akzente benötigt werden.

en: Maximum (ink) height of accent base that
    does not require raising the accents.
de_DE: Maximale Höhe der Grundbuchstaben, bei denen
    Akzente nicht höher gestellt werden müssen.

en: Maximum allowed drop of the baseline of
    subscripts relative to the bottom of the base.
    Used for bases that are treated as a box
    or extended shape. Positive for subscript
    baseline dropped below base bottom.
de_DE: Maximal zulässige Absenkung der Grundlinie der
    tiefgestellten Elemente relativ zur unteren Grenze
    der Grundzeichen. Wird für Grundzeichen verwendet,
    die als Rahmen oder als gestreckte Form behandelt werden.
    Positiver Wert fürs Absenken unter die unteren Grenze
    der Grundzeichens.

en: Maximum allowed drop of the baseline of
    superscripts relative to the top of the base.
    Used for bases that are treated as a box
    or extended shape. Positive for superscript
    baseline below base top.
de_DE: Maximal zulässige Absenkung der Grundlinie der
    hochgestellten Elemente relativ zur oberen Grenze
    der Grundzeichen. Wird für Grundzeichen verwendet,
    die als Rahmen oder als gestreckte Form behandelt werden.
    Positiver Wert für die Grundlinie der hochgestellten
    Elemente unter der oberen Grenze des Grundzeichens.

en: Maximum height of the (ink) top of subscripts
    that does not require moving
    subscripts further down.
de_DE: Maximale Höhe der tiefgestellten Elemente, bei denen
    es nicht erforderlich ist, sie tiefer zu stellen.

en: Measure Tool Windows Background Color
de_DE: Messwerkzeug Fenster Hintergrundfarbe

en: Measure Tool Windows Foreground Color
de_DE: Messwerkzeug Fenster Vordergrundfarbe

en: Measure distance, angle between points
de_DE: Abstand messen, Winkel zwischen Punkten

en: MeasureToolShowHorizontalVertical
de_DE: Messwerkzeug zeight horizontale/vertikale Messungen

en: Medial
de_DE: Mittlere

en: Medial Forms
de_DE: Mittlere-Formen

en: Medial Forms 2
de_DE: Mittlere-Formen 2

en: Medium
de_DE: Mittel

en: Medium (100%)
de_DE: Mittel (100%)

en: Medium High
de_DE: Mittel-hoch

en: Medium Low
de_DE: Mittel-niedrig

en: Menu
de_DE: Menü

en: Menu Bar
de_DE: Menüleiste

en: Menu Name
de_DE: Menüname

en: Menu name with no associated script
de_DE: Menüname ohne zugehöriges Skript

en: Merge
de_DE: Zusammenführen

en: Merge Feature Info
de_DE: Informationen der Schriftfunktionen zusammenführen

en: Merge Fonts
de_DE: Schriften zusammenführen

en: Merge Results
de_DE: Ergebnisse zusammenführen

en: Merge into selection
de_DE: In Auswahl zusammenführen

en: Merge tables across fonts
de_DE: Schriften-Tabellen zusammenführen

en: Merge to Line
de_DE: In Linie zusammenführen

en: Merges two selected (and compatible) lookups into one,
    or merges two selected subtables of a lookup into one
de_DE: Vereint zwei ausgewählte (und kompatible) Nachschlagetabellen,
    oder zwei ausgewählte Subtabellen einer Nachschlagetabelle.

en: Merging Problem
de_DE: Problem beim Zusammenführen

en: Merging a font with itself achieves nothing
de_DE: Eine Schrift mit sich selbst zusammenzuführen, bringt nichts

en: MetaFont exited with an error
de_DE: MetaFont wurde mit einem Fehler beendet

en: Metadata (xml):
de_DE: Metadaten (xml):

en: Metrics
de_DE: Metriken

en: Metrics For %.50s
de_DE: Metriken für %.50s

en: Metrics Label Color
de_DE: Metriken Beschriftung Farbe

en: MetricsControlShiftSkip
de_DE: Metrik-Änderung, Ctrl + Shift

en: MetricsShiftSkip
de_DE: Metrik-Änderung, Shift

en: MetricsView
de_DE: Metriken-Ansicht

en: MfArgs
de_DE: Metafont Argumente

en: MfAsk
de_DE: Metafont fragen

en: MfClearBg
de_DE: Metafont Hintergrund entfernen

en: MfShowErr
de_DE: Metafont zeige Fehler

en: Min (descent)
de_DE: Min (Unterlänge)

en: Min Bearing
de_DE: Min. Vor- und Nachbreite

en: Min Kern
de_DE: Min. Unterschneidung

en: MinConnectorOverlap:
de_DE: Min. Überlappung Verbinder:

en: Minimum allowed height of the bottom
    of superscripts that does not require moving
    them further up.
de_DE: Minimale Höhe der tiefgestellten Elemente, bei denen
    es nicht erforderlich ist, sie höher zu stellen.

en: Minimum distance between the baseline of an upper
    limit and the bottom of the base operator.
de_DE: Minimaler Abstand zwischen der Grundlinie einer oberen
    Grenze und der Unterseite des Grund-Operators.

en: Minimum distance between the baseline of the
    lower limit and bottom of the base operator.
de_DE: Minimaler Abstand zwischen der Grundlinie einer unteren
    Grenze und der Unterseite des Grund-Operators.

en: Minimum gap between (ink) top of the lower limit,
    and (ink) bottom of the base operator.
de_DE: Minimaler Abstand zwischen der Oberseite einer unteren
    Grenze und der Unterseite des Grund-Operators.

en: Minimum gap between bottom of the top
    element of a stack and the top of the bottom
    element in display style.
de_DE: Minimaler Abstand zwischen dem oberen
    Element und der Oberseite des unteren Elements
    bei größeren Formen.

en: Minimum gap between bottom of the top
    element of a stack, and the top of the bottom element.
de_DE: Minimaler Abstand zwischen dem oberen
    Element und der Oberseite des unteren Elements.

en: Minimum gap between the bottom of the
    upper limit, and the top of the base operator.
de_DE: Minimaler Abstand zwischen dem unteren Teil einer oberen
    Grenze und der Oberseite des Grund-Operators.

en: Minimum gap between the ink of the stretched
    element and the ink bottom of the element
    above..
de_DE: Minimaler Abstand zwischen dem gestreckten Element
    und der Unterseite des darüberligenden Elements.

en: Minimum gap between the ink of the stretched
    element and the ink top of the element below.
de_DE: Minimaler Abstand zwischen dem gestreckten Element
    und der Oberseite des darunterligenden Elements.

en: Minimum gap between the superscript and subscript ink.
de_DE: Minimaler Abstand zwischen hochgestellten und tiefgestellten Elementen.

en: Minimum height at which to treat a delimited
    expression as a subformula
de_DE: Minimale Höhe, um einen abgegrenzten
    Ausdruck als Subformel zu behandeln

en: Minimum height of n-ary operators (integration, summation, etc.)
de_DE: Minimale Höhe der n-ten Operatoren (Integral, Summe, etc.)

en: Minimum overlap of connecting glyphs during
    glyph construction.
de_DE: Minimale Überlappung vebindender Glyphen
    während der Glyphenkonstruktion.

en: Minimum tolerated gap between the ink
    bottom of the numerator and the ink of the fraction
    bar in display style.
de_DE: Minimaler möglicher Abstand zwischen der
    Unterseite des Zählers und dem Bruchstrich
    bei größeren Formen.

en: Minimum tolerated gap between the ink
    bottom of the numerator and the ink of the fraction bar.
de_DE: Minimaler möglicher Abstand zwischen der
    Unterseite des Zählers und dem Bruchstrich.

en: Minimum tolerated gap between the ink top of the denominator
    and the ink of the fraction bar in display style.
de_DE: Minimaler möglicher Abstand zwischen der
    Oberseite des Nenners und dem Bruchstrich
    bei größeren Formen.

en: Minimum tolerated gap between the ink top of the denominator
    and the ink of the fraction bar..
de_DE: Minimaler möglicher Abstand zwischen der
    Oberseite des Nenners und dem Bruchstrich.

en: Minor A_xis:
de_DE: Nebena_chse:

en: Minor:
de_DE: Unterversion:

en: Misc.
de_DE: Verschiedenes

en: Miscellaneous Math Symbols-A
de_DE: Verschiedene mathematische Symbole-A

en: Miscellaneous Math Symbols-B
de_DE: Verschiedene math Symbole-B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
de_DE: Verschiedene mathematische Symbole-A

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
de_DE: Verschiedene mathematische Symbole-B

en: Miscellaneous Symbols
de_DE: Verschiedene Symbole

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
de_DE: Verschiedene Symbole und Pfeile

en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
de_DE: Verschiedene Symbole und Pictogramme

en: Miscellaneous Technical
de_DE: Verschiedene technische Symbole

en: Miscellaneous Technical Symbols
de_DE: Verschiedene technische Symbole

en: Mismatch lookup types inside a parsed lookup
de_DE: Nicht übereinstimmende Arten der Nachschlagetabellen innerhalb einer analysierten Nachschlagetabelle

en: Missing "OS/2" table
de_DE: Fehlende "OS/2"-Tabelle

en: Missing Bitmap
de_DE: Fehlende Bitmap

en: Missing BlueValues entry.
de_DE: Fehlender BlueValues Eintrag.

en: Missing Glyph
de_DE: Fehlende Glyphe

note: GT: the string "dotlessi" is the official postscript name for the glyph GT: containing an "i" without a dot on top of it. The name "dotlessi" GT: should be left untranslated, though you may wish to explain what it GT: means
en: Missing Glyph...
de_DE: Fehlende Glyphe …

en: Missing POST resource %u
de_DE: Fehlende POST-Ressource %u

en: Missing Points at Extrema
de_DE: Fehlende Extrempunkte

en: Missing Script
de_DE: Schriftsystem fehlt

en: Missing bitmap strike
de_DE: Fehlende Bitmap-Versionen

en: Missing cidmap file
de_DE: Fehlende cidmap-Datei

en: Missing close parenthesis in include on line %d of %s
de_DE: Fehlende schliessende Klammer beim Einfügen in Zeile %d von %s

en: Missing color component.
de_DE: Fehlende Farbkomponente.

en: Missing extension
de_DE: Fehlende Erweiterung

en: Missing glyph
de_DE: Fehlende Glyphe

en: Missing glyph extension
de_DE: Fehlende Glyphen-Erweiterung

en: Missing glyph name
de_DE: Fehlender Glyphenname

en: Missing name on line %d of %s
de_DE: Fehlender Name in Zeile %d von %s

en: Missing number on line %d of %s
de_DE: Fehlende Nummer in Zeile %d von %s

en: Missing rename "to" name %s
    %s
de_DE: Umbenennen "in" Name %s fehlt
    %s

en: Missing required table: "glyf"
de_DE: Erforderliche Tabelle fehlt: "glyf"

en: Missing required table: "head"
de_DE: Erforderliche Tabelle fehlt: "head"

en: Missing required table: "hhea"
de_DE: Erforderliche Tabelle fehlt: "hhea"

en: Missing required table: "loca"
de_DE: Erforderliche Tabelle fehlt: "loca"

en: Missing required table: "maxp"
de_DE: Erforderliche Tabelle fehlt: "maxp"

en: Missing required table: "name"
de_DE: Erforderliche Tabelle fehlt: "name"

en: Missing required table: "post"
de_DE: Erforderliche Tabelle fehlt: "post"

en: Missing rules
de_DE: Fehlende Regeln

en: Missing suffix
de_DE: Fehlender Suffix

en: Mixed contours and references
de_DE: Gemischte Konturen und Referenzen

en: Modern
de_DE: Klassizistische Antiqua

en: Modern Serifs
de_DE: 3 – Klassizistische Antiqua Serifen

en: Modes:
de_DE: Modi:

en: Modification Date:
de_DE: Änderungsdatum:

en: Moldavian
de_DE: Moldauisch

en: Mongolian (Mongolian)
de_DE: Mongolisch (Mongolisch)

en: Mongolian (cyrillic)
de_DE: Mongolisch (Kyrillisch)

en: Mongolian Supplement
de_DE: Mongolisch Ergänzung

en: Monospace
de_DE: Dicktengleiche Schrift

en: Monospaced
de_DE: Dicktengleich

en: Montages
de_DE: Montagen

en: More Images Than Selected Glyphs
de_DE: Mehr Bilder als ausgewählte Glyphen

note: GT: More Parameters
en: More Params
de_DE: Weitere Parameter

en: Move by Ruler...
de_DE: Bewegen mit Lineal …

en: Move...
de_DE: Verschieben …

en: Moves the currently selected lookup after the next lookup
    or moves the currently selected subtable after the next subtable.
de_DE: Bewegt die aktuell ausgewählte Nachschlagetabelle eins nach unten,
    oder bewegt die aktuell ausgewählte Subtabelle eins nach unten
    innerhalb ihrer Nachschlagetabelle.

en: Moves the currently selected lookup before the previous lookup
    or moves the currently selected subtable before the previous subtable.
de_DE: Bewegt die aktuell ausgewählte Nachschlagetabelle eins nach oben,
    oder bewegt die aktuell ausgewählte Subtabelle eins nach oben
    innerhalb ihrer Nachschlagetabelle.

en: Moves the currently selected lookup to be first in the lookup ordering
    or moves the currently selected subtable to be first in its lookup.
de_DE: Bewegt die aktuell ausgewählte Nachschlagetabelle ganz nach oben,
    oder bewegt die aktuell ausgewählte Subtabelle ganz nach oben
    innerhalb ihrer Nachschlagetabelle.

en: Moves the currently selected lookup to the end of the lookup chain
    or moves the currently selected subtable to be the last subtable in the lookup
de_DE: Bewegt die aktuell ausgewählte Nachschlagetabelle ganz nach unten,
    oder bewegt die aktuell ausgewählte Subtabelle ganz nach unten
    innerhalb ihrer Nachschlagetabelle.

en: Mult Subs
de_DE: Mehrfache Substitution

en: Multi-Master table, obsolete
de_DE: Multi-Master Tabelle, veraltet

en: Multi-line edit
de_DE: Bearbeiten in Mehrfachzeilen

en: Multiple
de_DE: Mehrfach

en: Multiple Segment
de_DE: Mehrteiliges Segment

en: Multiple Substitution
de_DE: Mehrfache Substitution

en: Multiple glyphs map to the same unicode encoding U+%04X, only one will be used
de_DE: Mehrere Glyphen zeigen auf die gleiche Unicode-Kodierung U+%04X, nur eine wird verwendet

en: Multiple master font with more than 16 instances
de_DE: Multiple Master-Schrift mit mehr als 16 Instanzen

en: Multiple master font with more than 4 axes
de_DE: Multiple Master-Schrift mit mehr als 4 Instanzen

en: Multiple names for language
de_DE: Mehrfache Namen für Sprache

en: Multiple refs with use-my-metrics
de_DE: Mehrere Referenzen mit „Meine Metriken verwenden“

en: Multiple-Density Font
de_DE: Schriftart mit mehrfacher Dichte

en: MultipleEncodingIgnored
de_DE: Mehrfache Kodierung ignoriert

en: Music
de_DE: Musik

en: Musical
de_DE: Musikalische Zeichen

en: Musical Symbols
de_DE: Musiksymbole

en: Must be a number
de_DE: Muss eine Zahl sein

en: Mutually Exclusive
de_DE: Schließen sich gegenseitig aus

en: Myanmar Extended-A
de_DE: Myanmar Erweiterung-A

en: Myanmar Extended-B
de_DE: Myanmar Erweiterung-B

en: NFNT (Resource)
de_DE: NFNT (Ressource)

en: NLC Kanji Forms
de_DE: NLC Kanji Formen

en: NUL, Default Character
de_DE: NUL, Standard-Zeichen

en: N_ever Interpolate
de_DE: Int_erpoliere nie

en: N_umber Points
de_DE: Punkte n_ummerieren

en: Name Contour
de_DE: Kontur benennen

en: Name For Human_s:
de_DE: _Vollständiger Name:

en: Name List:
de_DE: Namensliste:

en: Name Point
de_DE: Punkt benennen

en: Name Point...
de_DE: Punkt benennen …

en: Name in use
de_DE: Name wird verwendet

en: Name this contour
de_DE: Benenne diese Kontur

en: Name this point
de_DE: Benenne diesen Punkt

en: Name used for Vendor ID field in
    ttf (OS/2 table) font generation.
    Must be no more than 4 characters
de_DE: Name, der für das Feld Lieferant ID verwendet wird,
    beim Erstellen einer ttf-Schrift (OS/2-Tabelle).
    Darf nicht mehr als 4 Zeichen lang sein.

en: Name used for foundry field in bdf
    font generation
de_DE: Name des Schriftherstellers
    beim Erstellen einer bdf Schrift

en: Name used twice
de_DE: Name zweimal verwendet

en: Name, %s%s, too long on line %d of %s
de_DE: Name, %s%s, zu lang in Zeile %d von %s

en: NameList %s based on %s which could not be found
de_DE: Namensliste %s basierend auf %s, die nicht gefunden werden konnte

en: NameList %s based on two NameLists
de_DE: Namensliste %s basierend auf zwei Namenslisten

en: NameList base missing
de_DE: Namensliste-Basis fehlt

en: NameList duplicated
de_DE: Namensliste dupliziert

en: NameList with the name "%s" already exists
de_DE: Namensliste mit dem Namen „%s“ existiert bereits

en: Named Styles
de_DE: Benannte Stile

en: Namelist contains non-ASCII names
de_DE: Namensgebung enthält Sonderzeichen

en: Namelist creation failed
de_DE: Erstellen der Namensliste fehlgeschlagen

en: Narrow
de_DE: Schmal

en: Ne_xt Control Point
de_DE: Nä_chster Kontrollpunkt

en: Near
de_DE: Nahe

en: Near (%f,%f)
de_DE: Nahe (%f,%f)

en: Needs bitmap font
de_DE: Benötigt Bitmap-Schrift

en: Negative Width
de_DE: Negative Dickte

en: Negative character widths are not allowed in TrueType.
    Do you really want a negative width?
de_DE: Negative Dickten sind im TrueType nicht erlaubt.
    Möchtest du wirklich eine negative Dickte?

en: Negative glyph widths are not allowed in TrueType
    Do you really want a negative width?
de_DE: Negative Glyphen-Dickten sind im TrueType nicht erlaubt.
    Möchtest du wirklich einen negativen Wert angeben?

en: Negative horizontal kern after the degree of a
    radical if such be present.
de_DE: Negative horizontale Unterschneidung nach
    dem Grad eines Radikalen, falls vorhanden.

en: Nepali
de_DE: Nepalesisch

en: Nested Substitution %.80s
de_DE: Verschachtelte Substitution %.80s

en: Never Embed/No Editing
de_DE: Nie einbetten/keine Bearbeitung

en: New Alternate List
de_DE: Neue Alternativliste

en: New Anchor Class
de_DE: Neue Ankerklasse

en: New Chaining Position
de_DE: Neue Ketten-Position

en: New Chaining Substitution
de_DE: Neue Ketten-Substitution

en: New Contextual Glyph Insertion
de_DE: Neues kontextuelles Einfügen von Glyphen

en: New Contextual Kerning
de_DE: Neue kontextuelle Unterschneidung

en: New Contextual Position
de_DE: Neue kontextuelle Position

en: New Contextual Substitution
de_DE: Neue kontextuelle Position

en: New Counter Mask
de_DE: Neu Punzen-Maske

en: New Font
de_DE: Neue Schrift

en: New Indic Rearrangement
de_DE: Neue indische Neuordnung

en: New Layer
de_DE: Neue Ebene

en: New Layer...
de_DE: Neue Ebene …

en: New Ligature
de_DE: Neue Ligatur

en: New Multiple List
de_DE: Neue Merfachliste

en: New O_utline Window
de_DE: Neues _Konturenfenster

en: New Pair Position
de_DE: Neue paarweise Position

en: New Positioning
de_DE: Neue Positionierung

en: New Reverse Chaining Substitution
de_DE: Neue umgekehrte Ketten-Substitution

en: New Section
de_DE: Neuer Abschnitt

en: New Sub-Group
de_DE: Neue Untergruppe

en: New Substitution Variant
de_DE: Neue Substitutions-Variante

en: New _Bitmap Window
de_DE: Neues _Bitmapfenster

en: New _Metrics Window
de_DE: Neues _Metrikfenster

en: NewCharset
de_DE: Neue Zeichengruppe

en: NewEmSize
de_DE: Neue Geviert-Größe

en: NewFontNameList
de_DE: Namensliste für neue Schrift

en: NewFontsQuadratic
de_DE: Neue Schrift Quadratisch

en: Next CP Angle
de_DE: Nächster Kontrollpunkt Winkel

en: Next CP Color
de_DE: Nächster Kontroll-Punkt Farbe

en: Next CP Dist
de_DE: Nächster Kontrollpunkt Entfernung

en: Next CP X
de_DE: Nächster Kontrollpunkt X

en: Next CP Y
de_DE: Nächster Kontrollpunkt Y

en: Next CP:
de_DE: Nächster Kontrollpunkt:

en: Next CP: (%f,%f)
de_DE: Nächster Kontrollpunkt: (%f,%f)

en: Next Hint.
de_DE: Nächster Hint.

en: Next On Contour
de_DE: Nächster auf Kontur

en: Next State:
de_DE: Nächster Zustand:

en: Next _Defined Glyph
de_DE: Nächstes _definiertes Zeichen

en: Next _Line in Word List
de_DE: Nächste Zeile in Wort-_Liste

en: No (useable) bitmap strikes in this TTF font: %s
de_DE: Keine (brauchbaren) Bitmap-Versionen in dieser TTF Schrift: %s

en: No Advanced Typography
de_DE: Keine erweiterte Typografie

en: No Anti-Alias
de_DE: Keine Kantenglättung

en: No Bitmap Font
de_DE: Keine Bitmap-Schrift

en: No Bitmap Fonts
de_DE: Keine Bitmap-Schriften

en: No Bitmap Strikes
de_DE: Keine Bitmap Versionen

en: No ByteCode Interpreter
de_DE: Kein ByteCode-Interpreter

en: No CID named %s
de_DE: Kein CID mit dem Namen %s

en: No Change
de_DE: Keine Änderung

en: No Class
de_DE: Keine Klasse

en: No Classification
de_DE: Keine Klassifizierung

en: No Command Specified
de_DE: Kein Befehl angegeben

en: No Curvature
de_DE: Keine Krümmung

en: No Encoded Glyphs
de_DE: Keine kodierte Glyphen

en: No Extender Glyphs
de_DE: Keine erweiternde Glyphen

en: No Fill
de_DE: Keine Füllung

en: No FreeType
de_DE: Kein FreeType

en: No Glyph
de_DE: Keine Glyphe

en: No Glyph Duplicates
de_DE: Keine Glyphen-Duplikate

en: No Grid Fit
de_DE: Ohne Ausrichtung am Gitter

en: No Grid Fit w/ Sym-Smooth
de_DE: Ohne Ausrichtung am Gitter mit Weichzeichnen

en: No Groups
de_DE: Keine Gruppen

en: No Instructions
de_DE: Keine Instruktionen

en: No Intersections
de_DE: Keine Überschneidungen

en: No Kern Pairs
de_DE: Keine Unterschneidungs-Paare

en: No Lookups
de_DE: Keine Nachschlagetabellen

en: No Lookups Disabled for Expansion
de_DE: Keine Nachschlagetabellen deaktiviert für Erweiterung

en: No Lookups Disabled for Shrinkage
de_DE: Keine Nachschlagetabellen deaktiviert für Schrumpfung

en: No Lookups Enabled for Expansion
de_DE: Keine Nachschlagetabellen aktiviert für Erweiterung

en: No Lookups Enabled for Shrinkage
de_DE: Keine Nachschlagetabellen aktiviert für Schrumpfung

en: No Lookups Limiting Expansion
de_DE: Keine Nachschlagetabellen begrenzen Erweiterung

en: No Lookups Limiting Shrinkage
de_DE: Keine Nachschlagetabellen begrenzen Schrumpfung

en: No Lower Case
de_DE: Ohne Kleinbuchstaben

en: No Mac Names
de_DE: Keine Mac-Namen

en: No Name
de_DE: Kein Name

en: No Next Control Point
de_DE: Kein nächster Kontrollpunkt

en: No Outline Font
de_DE: Keine Kontur-Schrift

en: No Previous Control Point
de_DE: Kein voriger Kontrollpunkt

en: No References
de_DE: Keine Referenzen

en: No Rename
de_DE: Ohne Umbenennung

en: No Script
de_DE: Kein Schriftsystem

en: No Script Tag
de_DE: Kein Markierungselement der Schriftsysteme

en: No Sequence/Lookups
de_DE: Keine Sequenz/Nachschlagetabellen

en: No Slope
de_DE: Keine Neigung

en: No Start Glyph
de_DE: Keine Start-Glyphe

en: No Subsetting
de_DE: Ohne Untergruppen

en: No Subtable
de_DE: Keine Subtabelle

en: No Symmetric-Smooth
de_DE: Ohne Symmetrisches-Glätten

en: No Variation
de_DE: Ohne Variation

en: No Vertical Metrics
de_DE: Keine vertikale Metrik

en: No Watch Points
de_DE: Keine Beobachtung der Punkte

en: No Width
de_DE: Keine Breite

en: No _to All
de_DE: Nein _zu allen

en: No applicable lookup subtables
de_DE: Keine anwendbaren Subtabellen der Nachschlagetabelle

en: No bitmap strikes
de_DE: Keine Bitmal-Versionen

en: No cidmap file...
de_DE: Keine cidmap Datei …

en: No components
de_DE: Keine Komponenten

en: No curvature info
de_DE: Keine Informationen über Krümmung

en: No data
de_DE: Keine Daten

en: No differences found
de_DE: Keine Unterschiede gefunden

en: No filename specified in include on line %d of %s
de_DE: Kein Dateiname beim Einfügen festgelegt in Zeile %d von %s

en: No flags specified in lookupflags on line %d of %s
de_DE: Keine Markierungen spezifiziert in Markierungen der Nachschlagetabellen in Zeile %d von %s

en: No glyph named %s, used as a pattern in %s
de_DE: Keine Glyphe mit dem Namen %s, benutzt als Muster in %s

en: No glyph named %s.
de_DE: Keine Glyphe mit dem Namen %s.

en: No glyph with unicode U+%05x in font
de_DE: Keine Glyphe mit Unicode U+%05x in Schrift

en: No glyphs matched
de_DE: Keine Glyphen entsprechen

en: No kerning between “%s” and %s in %s whilst it is %d in %s
de_DE: Keine Unterschneidung zwischen „%s” und %s in %s, sie ist aber %d in %s

en: No kerning pairs found in %.200s
de_DE: Keine Unterschneidungs-Paare in %.200s

en: No kerning table for %s
de_DE: Keine Unterschneidungstabelle für %s

en: No languages
de_DE: Keine Sprachen

en: No letters in font
de_DE: Keine Buchstaben in Schrift

en: No lookup named %s
de_DE: Keine Nachschlagetabelle mit dem Namen %s

en: No lookups may be specified in a reverse contextual lookup (use a replacement list instead), starting at: %.20s...
de_DE: Es können keine Nachschlagetabellen in einer kontextuellen Nachschlagetabelle angegeben werden (verwende eine Ersatzliste stattdessen), beginnend bei: %.20s …

en: No lookups to copy
de_DE: Keine Nachschlagetabellen zum Kopieren

en: No marked glyphs allowed in replacement on line %d of %s
de_DE: Keine markierten Glyphen erlaubt bei Ersetzung in Zeile %d von %s

en: No matching AnchorClass for %s
de_DE: Keine passende Ankerklasse für %s

en: No paths with within a glyph should intersect
de_DE: Innerhalb einer Glyphe sollten sich keine Pfade überschneiden

en: No problems detected
de_DE: Keine Probleme gefunden

en: No problems detected in %s
de_DE: Keine Probleme gefunden in %s

en: No problems found
de_DE: Keine Probleme gefunden

en: No references allowed in a pen.
de_DE: Keine Referenzen in Feder erlaubt.

en: No replacement lists may be specified in this contextual lookup, use a nested lookup instead, starting at: %.20s...
de_DE: In dieser kontextuellen Nachschlagetabelle dürfen keine Ersatzlisten angegeben werden, verwende stattdessen eine verschachtelte Nachschlagetabelle, beginnend bei: %.20s …

en: No scripts
de_DE: Kein Schriftsysteme

en: No selection
de_DE: Keine Auswahl

en: No selection
de_DE: Keine Auswahl

en: No significant differences found
de_DE: Keine wesentlichen Unterschiede gefunden

en: No spaces allowed in class names.
de_DE: In Klassennamen sind keine Leerzeichen erlaubt.

en: No such file
de_DE: Keine solche Datei

en: Non Linear Transform
de_DE: Nichtlineare Transformation

en: Non uniform scaling for horizontal counters and side bearings
de_DE: Nicht-einheitliches Skalieren für Punzenbreite und der Vor-/Nachbreiten

en: Non-ASCII glyphnames
de_DE: Nicht-ASCII Glyphennamen

en: Non-Basic Multilingual Plane
de_DE: Mehrsprachige Nicht-Grund-Tafel

en: Non-Straight Arms/Double Serif
de_DE: Nicht-gerade Arme/Doppelserife

en: Non-Straight Arms/Horizontal
de_DE: Nicht-gerade Arme/Horizontal

en: Non-Straight Arms/Single Serif
de_DE: Nicht-gerade Arme/Einzelserife

en: Non-Straight Arms/Vertical
de_DE: Nicht-gerade Arme/Vertikal

en: Non-Straight Arms/Wedge
de_DE: Nicht-gerade Arme/Angeschrägt

en: Non-Unicode Glyphs
de_DE: Nicht-Unicode Glyphen

en: Non-_Integral coordinates
de_DE: Nicht _ganzzahlige Koordinaten

en: Non-existant glyph
de_DE: Nicht existierende Glyphe

en: Non-integral coordinates
de_DE: Nicht ganzzahlige Koordinaten

en: Non-standard Aspect
de_DE: Nicht standardgemäßes Seitenverhältnis

en: Non-standard Elements
de_DE: Nicht standardgemäßes Element

en: Non-standard Em-Size
de_DE: Nicht-standardgemäße Geviert-Größe

en: Non-standard Topology
de_DE: Nicht standardgemäße Topologie

en: None
de_DE: Keine

en: None of the glyphs in the current font match any names or code points in the selected groups
de_DE: Keine Glyphe in der aktuellen Schrift entspricht den Namen oder Code-Punkten in den ausgewählten Gruppen

en: None/Closed Loops
de_DE: Ohne/geschlossene Schleifen

en: None/No Loops
de_DE: Ohne/keine Schleifen

en: None/Open Loops
de_DE: Ohne/offene Schleifen

en: Normal Background:
de_DE: Normaler Hintergrund:

en: Normal Distance: %.2f Along Spline: %.2f
de_DE: Normale Entfernung: %.2f Entlang Kurve: %.2f

en: Normal Sans
de_DE: Normal serifenlos

en: Normal Text Color:
de_DE: Normale Textfarbe:

en: Normal/Boxed
de_DE: Normal/Eckig

en: Normal/Contact
de_DE: Normal/Kontakt

en: Normal/Flattened
de_DE: Normal/Gestaucht

en: Normal/Off-Center
de_DE: Normal/Versetzt vom Zentrum

en: Normal/Rounded
de_DE: Normal/Rund

en: Normal/Square
de_DE: Normal/Quadratisch

en: Normal/Weighted
de_DE: Normal/Gewichtet

en: Normalize Design Vector Function:
de_DE: Normalisieren Design-Vektor Funktion:

en: Normalized Settings:
de_DE: Normalisierte Einstellungen:

en: Normally simplify will not change the slope of the contour at the points.
de_DE: Mit der Funktion Vereinfachen, wird die Neigung der Kontur an den
    Punkten normalerweise nicht verändert.

en: Normally simplify will not remove points at the extrema of curves
    (both PostScript and TrueType suggest you retain these points)
de_DE: Mit der Funktion Vereinfachen, werden Extrem-Punkte der Kurven
    normalerweise nicht entfernt (sowohl PostScript als auch TrueType
    empfehlen, diese Punkte beizubehalten)

en: Normally the Tile will consist of everything
    within the minimum bounding box of the tile --
    so adjacent tiles will abut directly on one
    another. If you wish whitespace between tiles
    set this flag
de_DE: Normalerweise besteht die Kachel aus allem
    innerhalb des minimalen Begrenzungsrahmens
    der Kachel – so dass sich benachbarte Kacheln
    direkt berühren. Wenn du einen Weißraum zwischen
    den Kacheln möchtest, setze dieses Zeichen

en: Norwegian
de_DE: Norwegisch

en: Norwegian (Bokmal)
de_DE: Norwegisch (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
de_DE: Norwegisch (Nynorsk)

en: Not ASCII
de_DE: Nicht ASCII

en: Not Found
de_DE: Nicht gefunden

en: Not Guides
de_DE: Nicht Hilfslinien

en: Not a (metafont) gf file %.200s
de_DE: Keine (metafont) gf-Datei %.200s

en: Not a (metafont) pk file %.200s
de_DE: Keine (metafont) pk-Datei %.200s

en: Not a CID format
de_DE: Kein CID-Format

en: Not a CID-keyed font
de_DE: Keine CID-kodierte Schrift

en: Not a Unicode Character
de_DE: Kein Unicode-Zeichen

en: Not a bdf file
de_DE: Keine bdf-Datei

en: Not a bdf file %.200s
de_DE: Keine X11 bdf-Datei %.200s

en: Not a gf file
de_DE: Keine gf-Datei

en: Not a pcf file
de_DE: Keine pcf-Datei

en: Not a pk file
de_DE: Keine pk-Datei

en: Not a plate file
de_DE: Keine plate-Datei

en: Not an X11 pcf file %.200s
de_DE: Keine X11 pcf-Datei %.200s

en: Not attached to a feature
de_DE: Mit keiner Funktion verbunden

en: Not classified
de_DE: Nicht klassifiziert

en: Not enough data: %d < 4
de_DE: Ungenügende Menge an Daten: %d < 4

en: Not enough glyphs
de_DE: Nicht genügend Glyphen

en: Not enough lines
de_DE: Nicht ausreichend Linien

en: Not in Collection
de_DE: Nicht in Sammlung

en: Not quadratic
de_DE: Nicht quadratisch

en: Not sure if this is an error...
de_DE: Nicht sicher, ob dies ein Fehler ist …

en: Notdef name
de_DE: Notdef Name

en: Nothing Loaded
de_DE: Nichts geladen

en: Nothing Selected
de_DE: Nichts ausgewählt

en: Nothing found
de_DE: Nichts gefunden

en: Nothing specified
de_DE: Nicht angegeben

en: Nothing to match.
de_DE: Nichts zum übereinstimmen

en: Nothing to trace
de_DE: Nichts nachzuzeichnen

en: Nothng found.
de_DE: Nichts gefunden.

en: Nukta Forms
de_DE: Nukta Formen

note: GT: TeX parameters for math fonts. "Num" means numerator, "Denom" GT: means denominator, "Sup" means superscript, "Sub" means subscript
en: Num1:
de_DE: Zähler 1:

en: Num2:
de_DE: Zähler 2:

en: Num3:
de_DE: Zähler 3:

en: Number Forms
de_DE: Zahlenformen

en: Number expected
de_DE: Zahl erwartet

en: Number of Axes:
de_DE: Anzahl der Achsen:

en: Number of Master Designs:
de_DE: Anzahl der Master Designs:

en: Number of star points/Polygon vertices
de_DE: Anzahl der Sternpunkte/Polygonspitzen

en: Number of units to increment/decrement a table value by in the metrics window when both control and shift is held
de_DE: Anzahl der Einheiten, um die ein Tabellenwert im Metrikenfenster erhöht/verringert wird, wenn die Control- und Shift-Taste gehalten werden

en: Number of units to increment/decrement a table value by in the metrics window when shift is held
de_DE: Anzahl der Einheiten, um die ein Tabellenwert im Metrikenfenster erhöht/verringert wird, wenn die Shift-Taste gehalten wird

en: Number out of range
de_DE: Zahl außerhalb des Bereichs

en: Number out of range: %g in type2 output (must be [-65536,65535])
de_DE: Zahl außerhalb des Bereichs: %g bei Type2-Ausgabe (muss sein [-65536,65535])

en: Number too long on line %d of %s
de_DE: Nummer zu lang in Zeile %d von %s

en: Numerators
de_DE: Zähler

en: Numeric Field
de_DE: Numerisches Feld

en: Numeric Field (Spinner)
de_DE: Numerisches Feld (Spinner)

en: Numeric Field Sign
de_DE: Numerisches Feld Zeichen

en: Numeric Forms
de_DE: Zahlenformen

en: O Black Letter
de_DE: 9.2 – Gebrochene Schrift

en: O Decorative
de_DE: 9.3 – Dokorativ

en: O Engraver
de_DE: 9.1 – Gravur

en: O Miscellaneous
de_DE: 9.15 – Verschiedenes

en: O Three Dimensional
de_DE: 9.4 – Dreidimensionell

en: OEM Charset
de_DE: OEM Zeichensatz

en: OS/2 -> Charsets
de_DE: OS/2 → Zeichensätze

en: OS/2 and Windows specific metrics table
de_DE: OS/2 und Windows Tabelle der spezifische Metriken

en: OS2Version|Automatic
de_DE: Automatisch

en: OSS Calligraphic
de_DE: 1.8 – Kalligrafisch

en: OSS Contemporary
de_DE: 1.7 – Zeitgenössisch

en: OSS Dutch Modern
de_DE: 1.5 – Holländisch modern

en: OSS Dutch Trad
de_DE: 1.6 – Holländisch traditionell

en: OSS Geralde
de_DE: 1.2 – Renaissance

en: OSS Miscellaneous
de_DE: 1.15 – Verschiedenes

en: OSS Modified Venetian
de_DE: 1.4 – Modifiziert Venezianisch

en: OSS Rounded Legibility
de_DE: 1.1 – Abgerundet leserlich

en: OSS Venetian
de_DE: 1.3 – Venezianisch

en: OT _Glyph Class:
de_DE: OT-_Zeichenklasse:

en: O_pen Paths
de_DE: O_ffene Pfade

en: O_verlap
de_DE: Über_lappen

en: Obli_que...
de_DE: S_chräg stellen …

en: Oblique Slant...
de_DE: Schräg Neigung …

en: Oblique/Boxed
de_DE: Schräg/Eckig

en: Oblique/Contact
de_DE: Schräg/Kontakt

en: Oblique/Extreme Wrapping
de_DE: Schräg/Extreme Schnörkel

en: Oblique/Flattened
de_DE: Schräg/Gestaucht

en: Oblique/More Wrapping
de_DE: Schräg/Mehr Schnörkel

en: Oblique/No Wrapping
de_DE: Schräg/Ohne Schnörkel

en: Oblique/Off-Center
de_DE: Schräg/Versetzt vom Zentrum

en: Oblique/Rounded
de_DE: Schräg/Abgerundet

en: Oblique/Some Wrapping
de_DE: Schräg/Mit Schnörkel

en: Oblique/Square
de_DE: Schräg/Quadratisch

en: Oblique/Weighted
de_DE: Schräg/Gewichtet

en: Obsolete table for a type1 CID keyed font
de_DE: Veraltete Tabelle für eine Type1 CID kodierte Schrift

en: Obsolete table for a type1 font
de_DE: Veraltete Tabelle für eine Type1 Schrift

en: Obtuse Cove
de_DE: Schräg rund

en: Obtuse Sans
de_DE: Angeschrägt serifenlos

en: Obtuse Square Cove
de_DE: Schräg eckig rund

en: Odd number of elements in BlueValues/OtherBlues array.
de_DE: Ungerade Elementenanzahl in der BlueValues/OtherBlues Reihe.

en: Odd number of elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array.
de_DE: Ungerade Elementenanzahl in der FamilyBlues/FamilyOtherBlues Reihe.

en: Off
de_DE: Aus

en: Offset
de_DE: Versatz

en: Offset %
de_DE: Versatz %

en: Offset text from path by:
de_DE: Text-Abstand vom Pfad um:

en: Offsets from def. baseline:  romn: %d  idcn: %d  ideo: %d  hang: %d  math: %d
de_DE: Versatz von def. Grundlinie:  romn: %d  idcn: %d  ideo: %d  hang: %d  math: %d

en: Ofm Save Failed
de_DE: Speichern von OFM fehlgeschlagen

en: Old Hungarian
de_DE: Alt-Ungarisch

en: Old North Arabian
de_DE: Altes Nordarabisch

en: Old Persian cuneiform
de_DE: Altpersische Keilschrift

en: Old South Arabian
de_DE: Altes Südarabisch

en: Old Style
de_DE: Renaissance-Antiqua

en: Old Style Serifs
de_DE: 1 – Renaissance-Antiqua Serifen

en: Old Turkic
de_DE: Alttürkisch

en: Old sfd file
de_DE: Alte sfd-Datei

en: Old style 'kern'
de_DE: Alte 'kern' Tabelle

en: Oldstyle Figures
de_DE: Mediävalziffern

en: On
de_DE: Ein

en: Once upon a time, Adobe assigned PUA (public use area) encodings
    for many stylistic variants of characters (small caps, old style
    numerals, etc.). Adobe no longer believes this to be a good idea,
    and recommends that these encodings be ignored.
    
     The assignments were originally made because most applications
    could not handle OpenType features for accessing variants. Adobe
    now believes that all apps that matter can now do so. Applications
    like Word and OpenOffice still can't handle these features, so
     fontforge's default behavior is to ignore Adobe's current
    recommendations.
    
    Note: This does not affect figuring out unicode from the font's encoding,
    it just controls determining unicode from a name.
de_DE: Früher hat Adobe für die vielen stilistischen Varianten von Zeichen 
    (Kapitälchen, Mediävalziffern, usw.) PUA-Codes (Public Use Area) benutzt. 
    Adobe hält dies nicht mehr für zeitgemäß und empfiehlt, diese Kodierungen 
    zu ignorieren.
    
     Die Zuweisungen erfolgten ursprünglich weil die meisten Programme die 
    OpenType-Funktionen für den Zugriff auf Varianten nicht verarbeiten. 
    Jetzt glaubt Adobe, dass alle wichtigen Programme dies mittlerweile können. 
    Programme wie Word und OpenOffice können diese Funktionen immer noch nicht 
    verarbeiten, weshalb fontforge standramäßig Adobes Empfehlungen ignoriert.
    
    Hinweis: Dies hat keinen Einfluss darauf, wie Unicode aus der Kodierung der Schrift 
    ermittelt wird. Es steuert nur die Bestimmung des Unicodes anhand eines Namens.

en: One of the bitmap fonts specified, %1$d, is not an integral scale up of the smallest font, %2$d (or is too large a factor)
de_DE: Eine der angegebenen Bitmap-Schriften, %1$d, ist keine ganzzahlige Skalierung der kleinsten Schrift, %2$d (oder ist ein zu großer Faktor)

en: One of the fonts %1$d,%2$d is missing glyph %3$d
de_DE: Einer der Schriften %1$d,%2$d fehlt die Glyphe %3$d

en: One of the multiple master instances contains quadratic splines. It must be converted to cubic splines before it can be used in a multiple master
de_DE: Eine der multiple master Instanzen enthält quadratische Kurven. Sie muss in kubische Kurven umgewandelt werden, bevor sie in multiple master verwendet werden kann

en: Only Embed Bitmaps
de_DE: Nur Bitmaps einbetten

en: Only One Font
de_DE: Nur eine Schrift

en: Only a single character allowed
de_DE: Nur ein einzelnes Zeichen ist erlaubt

en: Only kern glyphs closer
de_DE: Glyphen nur zueinander unterschneiden

en: Only lower case
de_DE: Nur Kleinbuchstaben

en: Only one font may be imported into the background
de_DE: Nur eine Schrift kann in den Hintergrund importiert werden

en: Only one replacement list may be specified in a reverse contextual chaining lookup, starting at: %.20s...
de_DE: Es darf nur eine Ersetzungsliste in einer Nachschlagetabelle der umgekehrten kontextabhängigen Kette angegeben werden, beginnend bei: %.20s …

en: Only relevant in a truetype font, this flag indicates that if the reference
    is translated, then the translation should be rounded during grid fitting.
de_DE: Nur in einer TrueType-Schriften relevant, diese Option zeigt an, dass wenn
    die Referenz parallel verschoben wird, die Werte während der Gitteranpassung
    aufgerundet werden sollen.

en: Only relevant in a truetype font, this flag indicates that the width
    of the composite glyph should be the same as the width of this reference.
de_DE: Nur in einer TrueType-Schriften relevant, diese Option zeigt an,
    dass die Dickte der zusammengesetzten Glyphe die gleiche sein
    sollte, wie die Dickte dieser Referenz.

en: Only relevant in a truetype font, this flag indicates that this
    reference should not be translated normally, but rather its position
    should be determined by moving the reference so that the indicated
    point in the reference falls on top of the indicated point in the base
    character.
de_DE: Nur in einer TrueType-Schriften relevant, diese Option zeigt an,
    dass die Referenz nicht normal versetzt werden soll, sondern dass
    ihre Position durch Verschieben der Referenz so bestimmt werden,
    dass der angegebene Punkt in der Referenz auf den angegebenen
    Punkt im Grundzeichen fällt.

en: Only search characters selected in the fontview.
    Normally we search all characters in the font.
de_DE: Nur Zeichen suchen, die in der Schriftansicht ausgewählt wurden.
    Normalerweise werden alle Zeichen in der Schrift durchsucht.

en: Only the first 256 glyphs in the encoding will be used
de_DE: Nur die ersten 256 Glyphen in der Kodierung werden benutzt

en: Only upper case
de_DE: Nur Großbuchstaben

en: Opacity
de_DE: Deckkraft

en: Opacity:
de_DE: Deckkraft:

en: Open
de_DE: Öffnen

en: Open Contour
de_DE: Offene Kontur

en: Open Font
de_DE: Schrift öffnen

en: Open Glyph
de_DE: Glyphe öffnen

en: Open Path Color
de_DE: Offener Pfad Farbe

en: Open Reference
de_DE: Referenz öffnen

en: Open failed
de_DE: Öffnen fehlgeschlagen

en: Open/Closed contour mismatch in glyph “%s”
de_DE: Nichtübereinstimmung offener/geschlossener Konturen in der Glyphe „%s”

en: OpenCharsInNewWindow
de_DE: Zeichen öffnen im neuen Fenster

en: OpenType Tables
de_DE: OpenType Tabellen

en: OpenType fonts must have a version greater than 1
    Use Element->Font Info->OS/2->Misc to change this.
de_DE: OpenType-Schriften müssen eine Version größer als 1 haben.
    Benutze „Element → Schrift-Informationen → OS/2 → Verschiedenes”,
    um dies zu ändern.

en: OpenTypeFeature|New
de_DE: Neue

en: OpenType|Lookups
de_DE: Nachschlagetabellen

en: Optical Bounds
de_DE: Optische Grenzen

en: Optical Character Recognition
de_DE: Optische Zeichenerkennung

en: Optimized For ClearType
de_DE: Optimiert für ClearType

en: Optionally, add this mapping to the lookup subtable:
de_DE: Optional, füge diese Zuordnung der Subtabelle der Nachschlagetabelle hinzu:

en: Options
de_DE: Optionen

en: Ordinals
de_DE: Ordnungszahlen

en: Orig layer
de_DE: Original-Ebene

en: Origin
de_DE: Ursprung

en: Origin:
de_DE: Ursprung:

en: Ornamental Dingbats
de_DE: Ornamentale Dingbats

en: Ornamentals
de_DE: 9 – Verzierungen

en: Ornamented
de_DE: Verziert

en: Ornaments
de_DE: Ornamente

en: Other ...
de_DE: Andere …

en: Other Info
de_DE: Andere Informationen

en: Other:
de_DE: Andere:

en: Others
de_DE: Andere

en: Out Of Order
de_DE: Ungeordnet

en: Out of Range
de_DE: Außerhalb des Bereichs

en: Out of memory
de_DE: Kein Speicherplatz mehr vorhanden

en: Outer Border:
de_DE: Äußerer Rahmen:

en: Outer Shadow
de_DE: Äußerer Schatten

en: Outline
de_DE: Kontur

en: Outline Default Button
de_DE: Standard-Schaltflächen Kontur

en: Outline Fonts
de_DE: Kontur-Schriften

en: Outline Glyphs
de_DE: Glyphen mit Konturen

en: Outline Inner Border
de_DE: Innere Grenze Kontur

en: Outline Outer Border
de_DE: Äußere Grenze Kontur

en: Outline View
de_DE: Konturen-Ansicht

en: Outline View 2
de_DE: Konturen-Ansicht 2

en: Outline Width
de_DE: Kontur-Breite

en: Outline Width:
de_DE: Kontur-Breite:

en: OutlineThickness
de_DE: Kontur-Dicke

en: Outlining glyphs
de_DE: Erstelle Glyphen mit Konturen

en: Output AFM
de_DE: AFM ausgeben

en: Output FONTLOG.txt
de_DE: FONTLOG.txt ausgeben

en: Output Glyph Map
de_DE: Glyphen-Zuordnung ausgeben

en: Output OFM & CFG
de_DE: OFM und CFG ausgeben

en: Output PFM
de_DE: PFM ausgeben

en: Output TFM & ENC
de_DE: TFM und ENC ausgeben

en: Output error
de_DE: Ausgabefehler

en: Oval
de_DE: Ovale Form

en: Over/Underbars
de_DE: Über-/Unterstriche

en: OverbarExtraAscender:
de_DE: Überstrich zusätzlich Oberlänge:

en: OverbarRuleThickness:
de_DE: Überstrich Strichstärke

en: OverbarVerticalGap:
de_DE: Überstrich vertikaler Abstand

en: Overlapped Hints
de_DE: Überlappende Hints

en: PCL 5 data table
de_DE: Tabelle der PCL 5 Daten

en: PDF page graphics
de_DE: PDF-Seiten-Grafiken

en: PS Glyph Names
de_DE: PS Glyphen-Namen

en: PS Names
de_DE: PS Name

en: PS Type 1 (Binary)
de_DE: PS Typ 1 (Binär)

en: PS Type 1 (Resource)
de_DE: PS Typ 1 (Ressource)

en: PSPrivateDictKey|New
de_DE: Neu

en: P_FM Family
de_DE: P_FM Familie

en: P_en
de_DE: F_eder

en: P_ositions
de_DE: P_ositionen

en: P_rev Control Point
de_DE: Vo_rheriger Kontrollpunkt

en: Padding
de_DE: Innenabstand

en: Padding:
de_DE: Innenabstand:

en: Page Setup
de_DE: Seiteneinrichtung

en: Page_Size:
de_DE: _Seitengröße:

en: Pair Position (kerning)
de_DE: Paarweise Position (Kerning)

en: Pairwise Pos
de_DE: Paarweise Positionierung

en: Pairwise Positioning (kerning)
de_DE: Paarweise Positionierung (Unterschneidung)

en: Pale_ttes
de_DE: Pale_tten

en: PanoseArmStyle|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseArmStyle|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseAspectRatio|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseAspectRatio|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseAspect|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseAspect|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseCharRange|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseCharRange|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseClass|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseClass|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseContrast|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseContrast|High
de_DE: Hoch

en: PanoseContrast|Low
de_DE: Niedrig

en: PanoseContrast|Medium
de_DE: Mittel

en: PanoseContrast|Medium High
de_DE: Mittel hoch

en: PanoseContrast|Medium Low
de_DE: Mittel niedrig

en: PanoseContrast|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseContrast|None
de_DE: Ohne

en: PanoseContrast|Very High
de_DE: Sehr hoch

en: PanoseContrast|Very Low
de_DE: Sehr niedrig

en: PanoseFamily|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseFamily|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseFinials|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseFinials|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseForm|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseForm|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseKind|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseKind|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseLetterform|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseLetterform|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseLining|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseLining|Backdrop
de_DE: Entfernter Schatten

en: PanoseLining|Engraved (Multiple Lines)
de_DE: Graviert (mehrere Konturen)

en: PanoseLining|Inline
de_DE: Innenkontur

en: PanoseLining|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseLining|None
de_DE: Keine

en: PanoseLining|Outline
de_DE: Kontur

en: PanoseLining|Relief
de_DE: Relief

en: PanoseLining|Shadow
de_DE: Schatten

en: PanoseMidline|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseMidline|Constant/Pointed
de_DE: Konstant/Spitz

en: PanoseMidline|Constant/Serifed
de_DE: Konstant/Mit Serife

en: PanoseMidline|Constant/Trimmed
de_DE: Konstant/Abgeschnitten

en: PanoseMidline|High/Pointed
de_DE: Hoch/Spitz

en: PanoseMidline|High/Serifed
de_DE: Hoch/Mit Serife

en: PanoseMidline|High/Trimmed
de_DE: Hoch/Abgeschnitten

en: PanoseMidline|Low/Pointed
de_DE: Tief/Spitz

en: PanoseMidline|Low/Serifed
de_DE: Tief/Mit Serife

en: PanoseMidline|Low/Trimmed
de_DE: Tief/Abgeschnitten

en: PanoseMidline|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseMidline|Standard/Pointed
de_DE: Standard/Spitz

en: PanoseMidline|Standard/Serifed
de_DE: Standard/Mit Serife

en: PanoseMidline|Standard/Trimmed
de_DE: Standard/Abgeschnitten

en: PanoseProportion|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseProportion|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseSerifVariant|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseSerifVariant|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseSerifs|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseSerifs|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseSerifs|Thin
de_DE: Fein

en: PanoseSerivfs|Rounded
de_DE: Abgerundet

en: PanoseSerivfs|Script
de_DE: Schreibschrift

en: PanoseSerivfs|Square
de_DE: Quadratisch

en: PanoseSpacing|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseSpacing|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseStrokeVariation|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseStrokeVariation|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseTool|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseTool|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseTopology|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseTopology|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseTreatment|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseTreatment|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseUse|Default
de_DE: Standard

en: PanoseWeight|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseWeight|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseWeight|Thin
de_DE: Fein

en: PanoseXAscent|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseXAscent|High
de_DE: Hoch

en: PanoseXAscent|Low
de_DE: Niedrig

en: PanoseXAscent|Medium
de_DE: Mittel

en: PanoseXAscent|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: PanoseXAscent|Very High
de_DE: Sehr hoch

en: PanoseXAscent|Very Low
de_DE: Sehr niedrig

en: PanoseXHeight|Any
de_DE: Beliebig

en: PanoseXHeight|Constant/Large
de_DE: Konstant/Groß

en: PanoseXHeight|Constant/Small
de_DE: Konstant/Klein

en: PanoseXHeight|Constant/Standard
de_DE: Konstant/Standard

en: PanoseXHeight|Ducking/Large
de_DE: Duckend/Groß

en: PanoseXHeight|Ducking/Small
de_DE: Duckend/Klein

en: PanoseXHeight|Ducking/Standard
de_DE: Duckend/Standard

en: PanoseXHeight|No Fit
de_DE: Ohne Zuordnung

en: Panose|_Family Kind
de_DE: _Familien-Art

en: Panose|_Weight
de_DE: _Strichstärke

en: Parent Folder
de_DE: Übergeordneter Ordner

en: Parts List
de_DE: Teileliste

en: Pashto
de_DE: Paschtunisch

en: Passed Validation
de_DE: Validierung bestanden

en: Paste After
de_DE: Einfügen nach

en: Paste Into
de_DE: Innen einfügen

en: Pasting...
de_DE: Wird eingefügt …

en: Path Length: %g
de_DE: Pfadlänge: %g

en: Paths
de_DE: Pfade

en: Pattern
de_DE: Muster

en: Pattern Size:
de_DE: Mustergröße:

en: Pattern:
de_DE: Muster:

en: Patterned Fill
de_DE: Gemusterte Füllung

en: Patterns
de_DE: Muster

en: Pen Slanted
de_DE: Geneigte Feder

en: Pen _Angle:
de_DE: Feder-_Winkel:

en: Per glyph baseline data
de_DE: Grundlinien-Daten pro Glyphe

en: Percentage scale down for script level 1
de_DE: Prozentsatz der Verkleinerung für Ebene 1

en: Percentage scale down for script level 2
de_DE: Prozentsatz der Verkleinerung für Ebene 2

en: Perform a perspective transformation on the selection
de_DE: Auswahl perspektivisch transformieren

en: Perpendicular Sans
de_DE: Senkrecht serifenlos

en: Perspecti_ve
de_DE: Perspekti_ve

en: Petite Caps
de_DE: Kleine Kapitälchen

en: PfaEdit Table
de_DE: PfaEdit Tabelle

en: Pfm Save Failed
de_DE: PFM speichern fehlgeschlagen

en: Phonetic Extensions
de_DE: Phonetische Erweiterungen

en: Phonetic Extensions Supplement
de_DE: Phonetische Erweiterungen, Ergänzung

en: Physical screen width, measured in centimeters
    For this to take effect you must save the resource data (press the [Save] button)
    and restart fontforge
de_DE: Physikalische Bildschirmbreite, gemessen in Zentimetern.
    Damit dies wirksam wird, mußt du die Ressourcendaten speichern
    (drücke die Schaltfläche [Speichern]) und starte FontForge erneut.

en: Physical screen width, measured in inches
    For this to take effect you must save the resource data (press the [Save] button)
    and restart fontforge
de_DE: Physikalische Bildschirmbreite, gemessen in Inch.
    Damit dies wirksam wird, mußt du die Ressourcendaten speichern
    (drücke die Schaltfläche [Speichern]) und starte FontForge erneut.

en: Pick a CMap subtable
de_DE: Wähle eine CMap Subtabelle

en: Pick a color
de_DE: Wähle eine Farbe

en: Pick a font, any font...
de_DE: Wähle eine Schrift, egal welche …

en: Pick a page
de_DE: Eine Seite auswählen

en: Picture Stems
de_DE: Bildhafte Stämme

en: Pictures
de_DE: Bilder

en: Pixel List
de_DE: Pixelliste

en: Pixel Size
de_DE: Pixelgröße

en: Pixel Sizes:
de_DE: Pixelgrößen:

en: Pixel size:
de_DE: Pixelgröße:

en: Pixel size?
de_DE: Pixelgröße?

en: PixelSize|New
de_DE: Neu

en: Please choose File/Generate Fonts to save to other formats.
de_DE: Wähle „Datei->Schriften generieren“, um in andere Formate zu speichern.

en: Please close %s before inserting it into a CID font
de_DE: Schließe %s bevor Du sie in eine CID-Schrift einfügst

en: Please close font
de_DE: Schrift schließen

en: Please don't do that
de_DE: Bitte mach das nicht

en: Please draw a convex polygon in the drawing area.
de_DE: Ziehe ein konvexes Polygon im Zeichnungsbereich.

en: Please identify a glyph by name, and FontForge will add an anchor to that glyph.
de_DE: Identifiziere eine Glyphe nach Namen und FontForge wird ihr einen Anker hinzufügen.

en: Please name encoding %d in this file
de_DE: Bitte benenne die Kodierung %d in dieser Datei

en: Please name this contour
de_DE: Benenne diese Kodierung

en: Please name this encoding
de_DE: Bitte benenne diese Kodierung

en: Please name this point
de_DE: Benenne diesen Punkt

en: Please select a CID ordering
de_DE: Wähle eine CID Reihenfolge

en: Please set the Axis Type field
de_DE: Bestimme das Feld der Achsen-Art

en: Please specify a 4 letter opentype script tag
de_DE: Gebe ein OpenType-Markierungselement der Schriftsysteme an, mit 4 Buchstaben

en: Please specify a comma separated list of 4 letter opentype language tags
de_DE: Gebe eine kommagetrennte Liste von OpenType-Markierungselementen der Schriftarten an, die 4 Buchstaben lang sind

en: Please specify a name for this mark class or set
de_DE: Gebe einen Namen für diese Akzentklasse oder -gruppe an

en: Please specify a new supplement for %.20s-%.20s
de_DE: Gib eine neue Ergänzung an, für %.20s-%.20s

en: Please specify a script
de_DE: Gebe ein Schriftsystem an

en: Poin_ts too close
de_DE: Punk_te zu nah

en: Point A_t
de_DE: Punkt b_ei

en: Point Color
de_DE: Punktfarbe

en: Point Info
de_DE: Punkt-Informationen

en: Point Size
de_DE: Punktgröße

en: Point Size:
de_DE: Punktgröße:

en: Point of Inflection Color
de_DE: Punkt der Biegung Farbe

en: Point of View Projection
de_DE: Ausganspunkt der Projektion

en: Point sizes on a 100 dpi screen
de_DE: Punktgröße beim 100 dpi Bildschirm

en: Point sizes on a 120 dpi screen
de_DE: Punktgröße beim 120 dpi Bildschirm

en: Point sizes on a 72 dpi screen
de_DE: Punktgröße beim 72 dpi Bildschirm

en: Point sizes on a 75 dpi screen
de_DE: Punktgröße beim 75 dpi Bildschirm

en: Point sizes on a 96 dpi screen
de_DE: Punktgröße beim 96 dpi Bildschirm

en: Point: %d (%d)
de_DE: Punkt: %d (%d)

en: PointNumbers|_None
de_DE: _Keine

en: Pointer
de_DE: Zeiger

en: Points
de_DE: Punkte

en: Points (TrueType)
de_DE: Punkte (TrueType)

en: Points of _Inflection
de_DE: Punkte der _Biegung

en: Points on Selected _Contours
de_DE: Punkte auf der gewählten Kontur

en: Points:
de_DE: Punkte:

en: Pointsize X
de_DE: Punktgröße X

en: Pointsize Y
de_DE: Punktgröße Y

en: Points|Original
de_DE: Original

en: Polish
de_DE: Polnisch

en: Polygon or Star
de_DE: Polygon oder Stern

en: Polytonic Greek
de_DE: Griechisch Polytonisch

en: Popup windows
de_DE: Pop-up Fenster

en: Portuguese
de_DE: Portugiesisch

en: Portuguese (Brasil)
de_DE: Portugiesisch (Brasil)

en: Portuguese (Portugal)
de_DE: Portugiesisch (Portugal)

en: Pos
de_DE: Position

en: Position: %d
    Count: %d
de_DE: Position: %d
    Anzahl: %d

en: Position: %d-%d (%d)
    Count: %d (%d)
de_DE: Position: %d-%d (%d)
    Anzahl: %d (%d)

en: Positionings
de_DE: Positionierungen

en: Post Base Forms
de_DE: Formen nach dem Grundzeichen

en: Post Base Substitutions
de_DE: Substitutionen nach dem Grundzeichen

en: PostScript font program (Compact Font Format 2)
de_DE: PostScript Schriftprogramm (Compact Font Format 2)

en: PostScript font program (Compact Font Format)
de_DE: PostScript Schriftprogramm (Compact Font Format)

en: Potential spots for Delta instructions
de_DE: Potenzielle Orte für Delta-Instruktionen

en: Pr_eferences...
de_DE: _Einstellungen …

en: Pre Base Forms
de_DE: Formen vor dem Grundzeichen

en: Pre Base Substitutions
de_DE: Substitutionen vor dem Grundzeichen

en: Pre-Built Larger Variants
de_DE: Vorgebaute größere Varianten

en: Prefer native kerning
de_DE: Bevorzuge ursprüngliche Unterschneidung

en: PreferCJKEncodings
de_DE: Benutze CJK Kodierung

en: PreferPotrace
de_DE: Bevorzuge Potrace

en: PreferSpacingAccents
de_DE: Benutze Akzente mit Dickte

en: Preferences
de_DE: Einstellungen

en: Preferred Family
de_DE: Bevorzugter Familienname

en: Preferred Styles
de_DE: Bevorzugte Stilbezeichnungen

en: Prefs_App|FontForge recognizes BROWSER, MF and AUTOTRACE.
de_DE: FontForge erkennt BROWSER, MF und AUTOTRAGE.

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: This and the next few strings show a limitation of my widget set which GT: cannot handle multi-line text labels. These strings should be concatenated GT: (after striping off "Prefs_App|") together, translated, and then broken up GT: to fit the dialog. T
en: Prefs_App|Normally FontForge will find applications by searching for
de_DE: Normalerweise findet FontForge Anwendungen, indem es in

en: Prefs_App|them in your PATH environment variable, if you want
de_DE: deinen PATH-Umgebungsvariablen nach ihnen sucht. Wenn du

en: Prefs_App|to alter that behavior you may set an environment
de_DE: dieses Verhalten ändern möchtest, kannst du eine Umgebungsvariable

en: Prefs_App|variable giving the full path spec of the application.
de_DE: setzen, die die vollständige Pfadangabe der Anwendung enthält.

en: Prepend timestamp
de_DE: Zeitstempel hinzufügen

en: Preserve any background and spiro layers.
    Also if we output a truetype font from a
    cubic database, save the cubic splines.
de_DE: Erhalte alle hinteren und Spiro-Ebenen. Auch wenn
    wir eine truetype-Schrift aus einer kubischen
    Datenbank ausgeben, speichere die kubischen Kurven.

en: Preserve cross-font kerning
de_DE: Unterschneidung zwischen Schriften beibehalten

en: Preserve the names of the GPOS/GSUB lookups and subtables
de_DE: Behalte die Namen der GPOS/GSUB Nachschlagetabellen und Subtabellen

en: PreserveTables
de_DE: Tabellen erhalten

en: Pressure Point
de_DE: Druckpunkt

en: Prev CP Angle
de_DE: Voriger Kontrollpunkt Winkel

en: Prev CP Color
de_DE: Voriger Kontrollpunkt Farbe

en: Prev CP Dist
de_DE: Voriger Kontrollpunkt Entfernung

en: Prev CP X
de_DE: Voriger Kontrollpunkt X

en: Prev CP Y
de_DE: Voriger Kontrollpunkt Y

en: Prev CP:
de_DE: Voriger Kontrollpunkt:

en: Prev CP: (%f,%f)
de_DE: Voriger Kontrollpunkt: (%f,%f)

en: Prev Defined Gl_yph
de_DE: Voriges de_finiertes Zeichen

en: Prev On Contour
de_DE: Voriger auf Kontur

en: Previe_w
de_DE: Vorscha_u

en: Preview Fill Color
de_DE: Füllfarbe Vorschau

en: Previous Hint.
de_DE: Vorheriger Hint.

en: Previous Line in _Word List
de_DE: Vorherige Zeile in _Wort-Liste

en: Print
de_DE: Drucken

en: Print Failed
de_DE: Drucken fehlgeschlagen

en: Print To File...
de_DE: In Datei drucken …

en: Printable Document
de_DE: Druckbares Dokument

en: Printing Font
de_DE: Drucke Schrift

en: Priority: %d
de_DE: Priorität: %d

note: GT: "Private" is a keyword (sort of) in PostScript. Perhaps it GT: should remain untranslated?
en: Private Dictionary
de_DE: Privates Wörterbuch

en: Private Use
de_DE: Private Nutzung

en: Private Use Area
de_DE: Bereich der privaten Nutzung

en: Problem decompressing '%c%c%c%c' table.
de_DE: Problem beim entkomprimieren der '%c%c%c%c' Tabelle.

en: Problem explanation
de_DE: Problemerklärung

en: Processing Variations
de_DE: Verarbeite Variationen

en: Progress
de_DE: Fortschritt

en: Progress Bars
de_DE: Fortschrittsbalken

en: Projecting...
de_DE: Projektion …

note: GT: I am told that the use of "|" to provide contextual information in a GT: gettext string is non-standard. However it is documented in section GT: 10.2.6 of http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_mono/gettext.html GT: GT: Anyway here the word "Property" is used to provide context for "New
en: Property|New...
de_DE: Neu …

en: Proportional Alternate Metrics
de_DE: Proportionale alternative Metriken

en: Proportional Alternate Vertical Metrics
de_DE: Proportionale alternative vertikale Metriken

en: Proportional Kana
de_DE: Proportionale Kana

en: Proportional Numbers
de_DE: Proportionalziffern

en: Proportional Spaced
de_DE: Proportional spationiert

en: Proportional Width
de_DE: Proportionale Breite

en: Provide a glyph name
de_DE: Glyphen-Name angeben

en: Proximity
de_DE: Nähe

en: Proximity:
de_DE: Nähe:

en: Punctuation Supplement
de_DE: Satzzeichen Ergänzung

en: Push Current Glyph
de_DE: Aktuelle Glyphe schieben

en: Put CFF fonts into the ttc rather than TTF.
     These seem to work on the mac and linux
     but are documented not to work on Windows.
de_DE: Lege CFF-Schriften in das TTC und nicht in das TTF.
     Diese scheinen auf dem Mac und Linux zu funktionieren,
     dokumentiert ist jedoch, dass sie unter Windows nicht funktionieren.

en: Quad:
de_DE: Geviert:

en: Quadratic
de_DE: Quadratisch

en: Quarter Widths
de_DE: Viertel-Breite

en: RBearing:
de_DE: Nachbreite:

en: RSB
de_DE: Nachbreite

en: RSB Compression Percent
de_DE: Nachbreite komprimieren Prozent

en: RadicalDegreeBottomRaisePercent:
de_DE: Radikal Grad

en: RadicalDisplayStyleVerticalGap:
de_DE: Vergößerter Stil Vertikaler Abstand:

en: RadicalExtraAscender:
de_DE: Zusätzliche Oberlänge:

en: RadicalKernAfterDegree:
de_DE: Radikal Unterschneidung nach Grad:

en: RadicalKernBeforeDegree:
de_DE: Radikal Unterschneidung vor Grad:

en: RadicalRuleThickness:
de_DE: Strichdicke:

en: RadicalVerticalGap:
de_DE: Vertikaler Abstand:

en: Radicals
de_DE: Radikale

en: Radio Button
de_DE: Optionsfeld

en: Radio Off Mark
de_DE: Optionsfeld Aus

en: Radio On Mark
de_DE: Optionsfeld An

en: Rakar Forms
de_DE: Rakar Formen

en: Random
de_DE: Zufällig

en: Randomize
de_DE: Zufällig

en: Raph's plate
de_DE: Raphs plate Dateien

en: Raph's plate files
de_DE: Raphs plate Dateien

en: Rapid/Horizontal
de_DE: Schnell/Horizontal

en: Rapid/Vertical
de_DE: Schnell/Vertikal

en: Raster Color
de_DE: Raster Farbe

en: Raster Dark Color
de_DE: Raster dunkle Farbe

en: Raster Grid Color
de_DE: Raster Gitter Farbe

en: Raster New Color
de_DE: Raster neue Farbe

en: Raster Old Color
de_DE: Raster alte Farbe

en: Rasterize at sizes:
de_DE: Rasterisieren für Größen:

en: Rasterizing...
de_DE: Rasterisieren …

en: Raw
de_DE: Roh

en: Re_move
de_DE: E_ntferne

en: Reached end of file when reading composite glyph
de_DE: Ende der Datei erreicht, beim Lesen der zusammengesetzten Glyphe

en: Reached end of file when reading simple glyph
de_DE: Ende der Datei erreicht, beim Lesen der einfachen Glyphe

en: Reading AFM file
de_DE: AFM-Datei lesen

en: Reading Glyphs
de_DE: Glyphen werden gelesen

en: Reading Names
de_DE: Lesen der Namen

en: Really use Typo metrics
de_DE: Typo-Metriken verwenden

en: Reason:%s
de_DE: Grund:%s

en: Recalculate Bitmaps
de_DE: Bitmaps neu berechnen

en: Recen_t
de_DE: Le_tzte

en: RecognizePUANames
de_DE: Erkenne PUA Namen

en: Recover old edit
de_DE: Alte Überarbeitung wiederherstellen

en: Recovery Complete
de_DE: Wiederherstellung abgeschlossen

en: Recovery Failed
de_DE: Wiederherstellung fehlgeschlagen

en: Rectan_gle
de_DE: Rechtec_k

en: Rectangle
de_DE: Rechteck

en: Rectangle or Ellipse
de_DE: Rechteck oder Ellipse

en: Red:
de_DE: Rot:

en: Reference Info
de_DE: Referenz-Informationen

en: Reference Names
de_DE: Referenz Namen

en: Reference encoding out of bounds in %s
de_DE: Kodierung der Referenz außerhlab der Grenzen in %s

en: Reference point match out of date
de_DE: Referenz mit veralteter Punkt-Übereinstimmung

en: Reference to a CID in a non-CID-keyed font on line %d of %s
de_DE: Verweis auf eine CID in einer nicht-CID-kodierten Schrift in Zeile %d von %s

en: Reference to a glyph name in a CID-keyed font on line %d of %s
de_DE: Verweis auf einen Glyphen-Namen in einer CID-kodierten Schrift in Zeile %d von %s

en: Reference to a lookup which is not in the feature file but which is in the font, %.50s
de_DE: Verweis auf eine Nachschlagetabelle, die nicht in der Funktionen-Datei ist, jedoch in der Schrift %.50s

en: Reference to a non-existent glyph name on line %d of %s: %s
de_DE: Verweis auf einen nicht vorhandenen Glyphen-Namen in Zeile %d von %s: %s

en: Reference to character %1$.20s at %2$d
de_DE: Referenz auf Zeichen %1$.20s bei %2$d

en: References are nested more deeply in this glyph than the maximum allowed
de_DE: Referenzen sind in dieser Glyphe tiefer verschachtelt als maximal zulässig

en: References may not be dragged into the guidelines layer
de_DE: Referenz darf nicht in die Ebene der Hilfslinien gezogen werden

en: Refers to Font
de_DE: Verweist auf Schrift

en: Reflect
de_DE: Reflektieren

en: Refresh File List
de_DE: Dateiliste aktualisieren

note: GT: Refs is an abbreviation for References. Space is tight here
en: Refs
de_DE: Referenzen

note: GT: Refs is an abbreviation for References. Space is somewhat constrained here
en: Refs neste_d deeper than:
de_DE: Referenzen verschachtelt _tiefer als:

note: GT: Refs is an abbreviation for References. Space is somewhat constrained here
en: Refs with bad ps transformation matrices
de_DE: Referenzen mit ungültigen ps-Transformationsmatrizen

note: GT: Refs is an abbreviation for References. Space is somewhat constrained here
en: Refs with bad tt transformation matrices
de_DE: Referenzen mit ungültigen tt-Transformationsmatrizen

en: Refs with out of date point matching
de_DE: Referenzen mit veralteter Punkt-Übereinstimmung

en: Regenerate Bitmap Glyphs
de_DE: Erstelle Bitmap-Glyphen erneut

en: Regenerate Hint Substitution Points
de_DE: Hint Substitutions-Punkte neu erstellen

en: Regenerate _Bitmap Glyphs...
de_DE: Erstelle _Bitmap-Glyphen erneut …

en: Registers
de_DE: Register

en: Registers (TrueType)
de_DE: Register (TrueType)

en: Regular
de_DE: Normal

en: Remo_ve Undoes
de_DE: Rü_ckgängig-Schritte löschen

en: Remo_ve Undoes...
de_DE: Rü_ckgängig-Schritte löschen …

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Remove All
de_DE: Alle entfernen

en: Remove All Kern _Pairs
de_DE: _Alle Unterschneidungs-Paare entfernen

en: Remove All VKern Pairs
de_DE: Alle vert. Unterschneidungs-_Paare entfernen

en: Remove Anchor Class?
de_DE: Ankerklasse entfernen?

en: Remove Bitmap Glyphs
de_DE: Bitmap-Glyphen entfernen

en: Remove Bitmap Glyphs...
de_DE: Bitmap-Glyphen entfernen …

en: Remove Bookmark...
de_DE: Lesezeichen entfernen …

en: Remove En_coding...
de_DE: K_odierung entfernen …

en: Remove Encoding
de_DE: Kodierung entfernen

en: Remove Instr Tables
de_DE: Instruktionen-Tabellen entfernen

en: Remove Kern _Pairs
de_DE: _Unterschneidungs-Paare entfernen

en: Remove Language from Script...
de_DE: Sprache aus Schriftsystem entfernen …

en: Remove Language(s) from Script
de_DE: Sprachen aus Schriftsystem entfernen

en: Remove Lookup
de_DE: Nachschlagetabelle entfernen

en: Remove Overlap
de_DE: Überlappung entfernen

en: Remove This Glyph
de_DE: Diese Glyphe entfernen

en: Remove VKern Pairs
de_DE: Vert. Unterschneidungs-Paare entfernen

en: Remove _Unused Slots
de_DE: _Unbenutzte Felder entfernen

en: Remove all "empty" entries -- entries with no second glyph
de_DE: Alle "leeren" Einträge entfernen – Einträge ohne zweite Glyphe

en: Remove all "empty" entries -- those where all fields are 0
de_DE: Alle "leeren" Einträge entfernen – jene, in denen alle Felder 0 sind

en: Remove all "empty" entries -- those with no replacement glyphs
de_DE: Alle "leeren" Einträge entfernen – Einträge ohne Ersatz-Glyphe

en: Remove all "empty" entries -- those with no source glyphs
de_DE: Alle "leeren" Einträge entfernen – jene ohne Quell-Glyphen

en: Remove all entries.
de_DE: Alle Einträge entfernen.

en: Remove bookmarks
de_DE: Lesezeichen entfernen

en: Remove glyphs which do not match from the selection.
de_DE: Entferne Glyphen aus der Auswahl, die nicht übereinstimmen.

en: Remove matching glyphs from the selection.
de_DE: Entferne Glyphen aus der Auswahl, die übereinstimmen.

en: Remove selected bookmarks
de_DE: Ausgewählte Lesezeichen entfernen

en: Removing both the internal and the external contours makes no sense
de_DE: Innere und äußere Konturen zu entfernen macht keinen Sinn

en: Removing instructions cannot be UNDONE!
de_DE: Das Entfernen von Instruktionen kann NICHT rückgängig gemacht werden!

en: Removing overlaps...
de_DE: Entferne Überlappungen …

en: Rename Gl_yphs...
de_DE: Gl_yphen umbenennen …

en: Rename all glyphs in the selection
de_DE: Alle Glyphen in der Auswahl umbenennen

en: Rename by NameList
de_DE: Umbenennen nach Namensliste

en: Rename the glyphs in this font to the names found in the selected namelist
de_DE: Benenne Glyphen in dieser Schrift in die Namen um, die in der ausgewählten Namensliste gefunden wurden

en: Render using Hinting
de_DE: Darstellung mithilfe des Hintings

en: Repeat
de_DE: Wiederholen

en: Repeat Counts:
de_DE: Wiederholungs-Anzahl:

en: Reph Form
de_DE: Reph Formen

en: Replace
de_DE: Ersetzen

en: Replace All
de_DE: Alles ersetzen

en: Replace Outline with Reference
de_DE: Kontur mit Referenz ersetzen

en: Replace Pattern
de_DE: Muster ersetzen

en: Replace Pattern:
de_DE: Muster ersetzen:

en: Replace With:
de_DE: Ersetzen mit:

en: Replace it
de_DE: Ersetzen

en: Replace with Reference
de_DE: Mit Referenz ersetzen

en: Replace Å
de_DE: Å ersetzen

en: Replacement Glyph Name
de_DE: Name der Ersetzungs-Glyphe

en: Replacement Glyph Names
de_DE: Name der Ersetzungs-Glyphen

en: Replacement glyphs
de_DE: Ersetzungs-Glyphen

en: Replacement mismatch
de_DE: Nichtübereinstimmung der Ersetzung

en: Replacement:
de_DE: Ersetzung:

en: Replacements
de_DE: Ersetzungen

en: Replacements must follow the coverage table to which they apply: %s
de_DE: Ersetzungen müssen der Abdeckungstabelle folgen, auf die sie angewendet werden: %s

en: Report as Error
de_DE: Als Fehler melden

en: Requested bitmap size not available in font. Font supports %s
de_DE: Angeforderte Bitmap-Größe nicht verfügbar in Schrift. Schrift unterstützt %s

en: Required Contextual Alternates
de_DE: Erforderliche kontextuelle Alternativen

en: Required Feature
de_DE: Erforderliche Funktion

en: Required Ligatures
de_DE: Erforderliche Ligaturen

en: Required Variation Alternates
de_DE: Erforderliche Variationsalternativen

en: Required feature
de_DE: Erforderliche Funktion

en: Required feature out of bounds in script table.
de_DE: Benötigte Schrift-Funktion außerhlab der Begrenzung in der Tabelle der Schriftsysteme.

en: Reserved Bit 10
de_DE: Reserviertes Bit 10

en: Reserved Bit 11
de_DE: Reserviertes Bit 11

en: Reserved Bit 12
de_DE: Reserviertes Bit 12

en: Reserved Bit 13
de_DE: Reserviertes Bit 13

en: Reserved Bit 14
de_DE: Reserviertes Bit 14

en: Reserved Bit 15
de_DE: Reserviertes Bit 15

en: Reserved Bit 22
de_DE: Reserviertes Bit 22

en: Reserved Bit 23
de_DE: Reserviertes Bit 23

en: Reserved Bit 24
de_DE: Reserviertes Bit 24

en: Reserved Bit 25
de_DE: Reserviertes Bit 25

en: Reserved Bit 26
de_DE: Reserviertes Bit 26

en: Reserved Bit 27
de_DE: Reserviertes Bit 27

en: Reserved Bit 28
de_DE: Reserviertes Bit 28

en: Reserved Bit 32
de_DE: Reserviertes Bit 32

en: Reserved Bit 33
de_DE: Reserviertes Bit 33

en: Reserved Bit 34
de_DE: Reserviertes Bit 34

en: Reserved Bit 35
de_DE: Reserviertes Bit 35

en: Reserved Bit 36
de_DE: Reserviertes Bit 36

en: Reserved Bit 37
de_DE: Reserviertes Bit 37

en: Reserved Bit 38
de_DE: Reserviertes Bit 38

en: Reserved Bit 39
de_DE: Reserviertes Bit 39

en: Reserved Bit 40
de_DE: Reserviertes Bit 40

en: Reserved Bit 41
de_DE: Reserviertes Bit 41

en: Reserved Bit 42
de_DE: Reserviertes Bit 42

en: Reserved Bit 43
de_DE: Reserviertes Bit 43

en: Reserved Bit 44
de_DE: Reserviertes Bit 44

en: Reserved Bit 45
de_DE: Reserviertes Bit 45

en: Reserved Bit 46
de_DE: Reserviertes Bit 46

en: Reserved Bit 47
de_DE: Reserviertes Bit 47

en: Reserved Bit 9
de_DE: Reserviertes Bit 9

en: Reset
de_DE: Zurücksetzen

note: GT: The following strings have no spaces and an odd capitalization GT: this is because these strings are used in two different ways, one GT: translated (which the user sees, and should probably have added spaces, GT: and one untranslated which needs the current odd format
en: ResourceFile
de_DE: Ressourcendatei

en: Restrict Selection
de_DE: Auswahl begrenzen

en: Restricted Font
de_DE: Eingeschränkte Schrift

en: Resultant Y Position
de_DE: Resultierende Y Position

en: Retain
de_DE: Beibehalten

en: Retain counter size for glyphs using latin algorithm
    Squish them for those using CJK.
de_DE: Behalte die Punzengröße für lateinische Schriften,
    verengere sie für CJK Schriften.

en: Retain current advance width, center glyph within that width
de_DE: Aktuelle Dickte beibehalten, zentriere die Glyphe innerhalb dieser Breite

en: Retain current advance width, scale side bearings proportionally
de_DE: Aktuelle Dickte beibehalten, Vor-/Nachbreite proportional skalieren

en: Revalidate
de_DE: Erneut validieren

en: Revalidate All
de_DE: Alle erneut validieren

en: Reverse Chaining Subs
de_DE: Umgekehrte Ketten-Substitution

en: Reverse Chaining Substitution
de_DE: Umgekehrte Ketten-Substitution

en: Reverse Contextual Chaining Substitution
de_DE: Umgekehrte kontextuelle Ketten-Substitution

en: Reverse Direction
de_DE: Umgekehrte Richtung

en: Reverse chaining subs
de_DE: Umgekehrte Ketten-Substitution

en: Reverse substitute must have exactly one marked glyph and no lookups on line %d of %s
de_DE: Umgekehrte Substitution muss genau eine markierte Glyphe enthalten und keine Nachschlagetabelle in Zeile %d von %s

en: Revert Gl_yph
de_DE: Gl_yphe zurücksetzen

en: Revert Kerning
de_DE: Unterschneidung zurücksetzen

en: Revert To _Backup
de_DE: Zurücksetzen auf Sic_herungsdatei

en: Reverts the lookup list to its original condition.
    But any changes to subtable data will remain.
de_DE: Setzt die Liste dr Nachschlagetabellen in ihren
    ursprünglichen Zustand zurück. Alle Änderungen
    an Daten der Subtabellen bleiben erhalten.

en: Review Hints
de_DE: Hints überprüfen

en: RevisionsToRetain
de_DE: Anzahl Revisionen zu behalten

en: Rhaeto-Romanic
de_DE: Rätoromanisch

en: Rig_ht
de_DE: Rec_hts

en: Right Bounds
de_DE: Rechte Grenzen

en: Right Constraint
de_DE: Rechte Beschränkung

en: Right Side Bearing
de_DE: Nachbreite

en: Right Side Bearing Add
de_DE: Nachbreite vergrößern

en: Right Side Bearing Scale
de_DE: Nachbreite skalieren

en: Right Side Bearing:
de_DE: Nachbreite:

en: Right To Left
de_DE: Rechts nach links

en: Right to Left Alternates
de_DE: Rechts nach links Alternativen

en: Right to Left mirrored forms
de_DE: Rechts nach links gespiegelte Formen

en: Ro_und
de_DE: Abger_undet

en: Roman Connected
de_DE: Aufrechter Stil verbunden

en: Roman Disconnected
de_DE: Aufrechter Stil unverbunden

en: Roman Trailing
de_DE: Aufrechter Stil mit Verbindungsstrich

en: Romanian
de_DE: Rumänisch

en: Romanian (Moldova)
de_DE: Rumänisch (Moldawien)

en: Rotate
de_DE: Drehen

en: Rotate 180°
de_DE: 180° drehen

en: Rotate 3D Around...
de_DE: 3D Drehung um …

note: GT: "CW" means Counter-Clockwise
en: Rotate 90° CCW
de_DE: 90° links drehen

note: GT: "CW" means Clockwise
en: Rotate 90° CW
de_DE: 90° rechts drehen

en: Rotate _180°
de_DE: _180° drehen

en: Rotate _90° CCW
de_DE: _90° links drehen

en: Rotate by Ruler...
de_DE: Drehe mit Lineal …

en: Rotate each glyph as a unit
de_DE: Drehe jede Glyphe als Einheit

en: Rotate the selection
de_DE: Auswahl drehen

en: Rotate...
de_DE: Drehen …

en: Rotate:
de_DE: Drehen:

en: Rotating
de_DE: Drehen

en: Rotation Angle
de_DE: Drehwinkel

en: Rotation about X Axis
de_DE: Drehung um X-Axis

en: Rotation about Y Axis
de_DE: Drehung um Y-Axis

en: Rough
de_DE: Grob

en: Roun_d
de_DE: Run_den

en: Round
de_DE: Runden

en: Round Rectangle Radius
de_DE: Rundes Rechteck Radius

en: Round To _Int
de_DE: Runde auf ganze _Zahlen

en: Round/Closed Loops
de_DE: Rund/geschlossene Schleifen

en: Round/No Loops
de_DE: Rund/keine Schleifen

en: Round/Open Loops
de_DE: Rund/offene Schleifen

en: Rounding to integer...
de_DE: Auf ganze Zahlen runden …

en: Row|New
de_DE: Neu

en: Ruby Notational Forms
de_DE: Ruby Formen für Anmerkungen

en: Rule %d
de_DE: Regel %d

en: Rule Color
de_DE: Regelfarbe

en: Ruler Options
de_DE: Lineal Optionen

en: Russian
de_DE: Russisch

en: Russian (Moldova)
de_DE: Russisch (Moldawien)

en: S Brush Joined
de_DE: 10.2 – Pinsel verbunden

en: S Brush Unjoined
de_DE: 10.6 – Pinsel unverbunden

en: S Calligraphic
de_DE: 10.5 – Kalligrafisch

en: S Formal Joined
de_DE: 10.3 – Formell verbunden

en: S Formal Unjoined
de_DE: 10.7 – Formell unverbunden

en: S Miscellaneous
de_DE: 10.15 – Verschiedenes

en: S Monotone Joined
de_DE: 10.4 – Gleichbleibend verbunden

en: S Monotone Unjoined
de_DE: 10.8 – Gleichbleibend unverbunden

en: S Uncial
de_DE: 10.1 – Unizial

en: SIL Graphite layout feature table
de_DE: SIL Graphite Tabelle der Umbruch-Funktionen

en: SIL Graphite rule table
de_DE: SIL Graphite Tabelle der Regel

en: SVG (Scalable Vector Graphics) table
de_DE: SVG (Skalierbare Vektorgrafik) Tabelle

en: SVG Template
de_DE: SVG-Vorlage

en: SVG font
de_DE: SVG-Schrift

en: S_ave Feature File...
de_DE: Funktionen-D_atei speichern …

en: S_ave as...
de_DE: Speichern _unter …

en: S_etup
de_DE: Kon_figuration

en: S_hadow...
de_DE: Sc_hatten …

en: S_how Dependent
de_DE: Zeige ab_hängige

en: S_how H. Metrics...
de_DE: _Horizontale Metriken anzeigen …

en: S_nap to horizontal/vertical
de_DE: A_n die Horizontale/Vertikale einrasten

en: S_quare
de_DE: _Quadratisch

en: S_uggest Deltas...
de_DE: Deltas v_orschlagen …

en: Sa_me Glyph As
de_DE: Gleiche Gl_yphe wie

en: Sa_ve Lookup...
de_DE: Nachschlagetabelle _speichern …

en: Samaritan, Punctuation
de_DE: Samaritanisch, Satzzeichen

en: Same as Match Classes
de_DE: Gelich wie Übereinstimmungs-Klassen

en: Same as PostScript Names
de_DE: Wie PostScript-Name

en: Sample Text
de_DE: Beispieltext

en: Sans-Serif
de_DE: Groteskschrift

en: Sans-Serif|SS High-x Round Geometric
de_DE: 8.4 – Große Minuskeln rund geometrich

en: Sans-Serif|SS Humanist
de_DE: 8.2 – Humanistisch

en: Sans-Serif|SS IBM NeoGrotesque Gothic
de_DE: 8.1 – IBM Neo-grotesk linear

en: Sans-Serif|SS Low-x Round Geometric
de_DE: 8.3 – Kleine Minuskeln rund geometrich

en: Sans-Serif|SS Matrix
de_DE: 8.10 – Nadeldrucker

en: Sans-Serif|SS Miscellaneous
de_DE: 8.15 – Verschiedenes

en: Sans-Serif|SS Modified Grotesque Gothic
de_DE: 8.6 – Modifiziert Neo-grotesk linear

en: Sans-Serif|SS NeoGrotesque Gothic
de_DE: 8.5 – Neo-grotesk linear

en: Sans-Serif|SS Typewriter Gothic
de_DE: 8.9 – Schreibmaschine linear

en: Saturation:
de_DE: Sättigung:

en: Save
de_DE: Speichern

en: Save A_ll
de_DE: _Alles speichern

en: Save As _Image...
de_DE: Als _Bild speichern …

en: Save Colors
de_DE: Farben speichern

en: Save Comments
de_DE: Kommentare speichern

en: Save Failed
de_DE: Speichern fehlgeschlagen

en: Save Guides
de_DE: Hilfslinien speichern

en: Save Image
de_DE: Bild speichern

en: Save Layers
de_DE: Ebenen speichern

en: Save Resource file as...
de_DE: Ressourcen-Datei speichern als …

en: Save a font based on the specified layer
de_DE: Schrift basierend auf der angegebenen Ebene speichern

en: Save as _Directory
de_DE: Als _Verzeichnis speichern

en: Save as...
de_DE: Speichern unter …

en: Save glyph colors in the PfEd table
de_DE: Glyphenfarbe in der PfEd Tabelle speichern

en: Save glyph comments in the PfEd table
de_DE: Glyphenkommentare in der PfEd Tabelle speichern

en: Save in _UCS2
de_DE: Speichern in _UCS2

en: Save the guidelines in the Guide layer.
de_DE: Hilfslinien in der Hilfslinien-Ebene speichern.

en: Saving AFM File
de_DE: AFM-Datei speichern

en: Saving Bitmap Font(s)
de_DE: Bitmap Schrift(en) speichern

en: Saving Bitmaps
de_DE: Bitmaps speichern

en: Saving CID keyed font
de_DE: CID-Schrift speichern

en: Saving Multiple PostScript Fonts
de_DE: Mehrere PostScript-Schriften speichern

en: Saving OFM File
de_DE: OFM-Datei speichern

en: Saving OpenType Font
de_DE: OpenType-Schrift speichern

en: Saving Outlines
de_DE: Konturen speichern

en: Saving PFM File
de_DE: PFM-Datei speichern

en: Saving PostScript Font
de_DE: Speichere PostScript-Schrift

en: Saving SVG font
de_DE: SVG-Schrift speichern

en: Saving Spline Font Database
de_DE: Schriftdatenbank der Kurven speichern

en: Saving TFM File
de_DE: TFM-Datei speichern

en: Saving TrueType Font
de_DE: TrueType-Schrift speichern

en: Saving Unified Font Object
de_DE: Unified Font Object speichern

en: Saving Unified Font Object 2
de_DE: Unified Font Object 2 speichern

en: Saving Unified Font Object 3
de_DE: Unified Font Object 3 speichern

en: Saving font
de_DE: Schrift speichern

en: Saving multi-master font
de_DE: MultipleMaster-Schrift speichern

en: Saving...
de_DE: Speichern …

en: Sc_ale & Tile
de_DE: Sk_aliren und kacheln

en: Sca_le
de_DE: Ska_lieren

en: Scale Bearings By:
de_DE: Vor- und Nachbreite skalieren um:

en: Scale By
de_DE: Skalieren um

en: Scale Factor
de_DE: Skalierungsfaktor

en: Scale LBearing By:
de_DE: Vorbreite skalieren um:

en: Scale RBearing By:
de_DE: Nachbreite skalieren um:

en: Scale Uniformly...
de_DE: Einheitlich skalieren …

en: Scale VAdvance By:
de_DE: Vertikale Dickte skalieren um:

en: Scale Width By:
de_DE: Dickte skalieren um:

en: Scale X/Y the same
de_DE: X/Y gleich skalieren

en: Scale factors must be between 3 and 1000 percent
de_DE: Skalierungsfaktoren müssen zwischen 3 und 1000 Prozent betragen

en: Scale so text width matches path length
de_DE: Skalieren, so dass Textbreite der Pfadnlänge entspricht

en: Scale the selection
de_DE: Auswahl skalieren

en: Scale...
de_DE: Skalieren …

en: Scaled by:    (%.2f,%.2f)
de_DE: Skaliert um:    (%.2f,%.2f)

en: Scaling
de_DE: Skalieren

en: Scaling Bitmaps
de_DE: Skaliere Bitmaps

en: Scientific
de_DE: Wissenschaftlich

en: Scientific Inferiors
de_DE: Wissenschaftliche Indices

en: Screen Width in Centimeters
de_DE: Bildschirmbreite in Zentimeter

en: Screen Width in Inches
de_DE: Bildschirmbreite in Inch

en: Script '%c%c%c%c'
de_DE: Schriftsystem '%c%c%c%c'

en: Script '%c%c%c%c' claims baseline '%c%c%c%c' as its default, but that baseline is not currently active.
de_DE: Schriftsystem '%c%c%c%c' behauptet die Grundlinie '%c%c%c%c' als Standard zu haben, aber diese Grundlinie ist aktuell nicht aktiv.

en: Script '%c%c%c%c' on %c%c%c%c
de_DE: Schriftsystem '%c%c%c%c' auf %c%c%c%c

en: Script File
de_DE: Skriptdatei

en: Script Menu
de_DE: Skriptmenü

en: Script Tag too long
de_DE: Markierungselement der Schriftsysteme zu lang

en: Script Tag:
de_DE: Markierungselement der Schriftsysteme:

en: Script with no associated menu name
de_DE: Skript ohne zugehörigen Menünamen

en: Script(s)
de_DE: Skript(e)

en: Script(s) & Language(s)
de_DE: Schriftsysteme und Sprachen

en: ScriptPercentScaleDown:
de_DE: Prozentsatz Verkleinerung Ebene 1:

en: ScriptScriptPercentScaleDown:
de_DE: Prozentsatz Verkleinerung Ebene 2:

en: Scripts
de_DE: 10 – Handschriftliche Schriften

en: Scripts are 4 letter tags
de_DE: Markierungselemente der Schriftsysteme sind 4 Buchstaben lang

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Arabic", ignore "Script|"
en: Script|Arabic
de_DE: Arabisch

en: Script|Aramaic
de_DE: Aramaisch

en: Script|Armenian
de_DE: Armenisch

en: Script|Avestan
de_DE: Avestanisch

en: Script|Balinese
de_DE: Balinesisch

en: Script|Batak
de_DE: Batak

en: Script|Bengali
de_DE: Bengalisch

en: Script|Bengali2
de_DE: Bengalisch2

en: Script|Buginese
de_DE: Buginesisch

en: Script|Buhid
de_DE: Buid

en: Script|Central European
de_DE: Zentraleuropäisch

en: Script|Cham
de_DE: Cham

en: Script|Cherokee
de_DE: Cherokee

en: Script|Coptic
de_DE: Koptisch

note: GT: Don't ask me what RSymbol means, I don't know either. It's in apple's GT:  docs though
en: Script|Cyrillic
de_DE: Kyrillisch

en: Script|Default
de_DE: Standard

en: Script|Devanagari
de_DE: Devanagari

en: Script|Ethiopic
de_DE: Äthiopisch

en: Script|Georgian
de_DE: Georgisch

en: Script|Greek
de_DE: Griechisch

en: Script|Gujarati
de_DE: Gujarati

en: Script|Gujarati2
de_DE: Gujarati2

en: Script|Gurmukhi
de_DE: Gurmukhi

en: Script|Hanunóo
de_DE: Hanunóo

en: Script|Hebrew
de_DE: Hebräisch

en: Script|Japanese
de_DE: Japanisch

en: Script|Javanese
de_DE: Javanisch

en: Script|Kannada
de_DE: Kannada

en: Script|Kannada2
de_DE: Kannada2

en: Script|Kharosthi
de_DE: Kharosthi

en: Script|Khmer
de_DE: Khmer

en: Script|Korean
de_DE: Koreanisch

en: Script|Lao
de_DE: Laotisch

en: Script|Latin
de_DE: Lateinisch

en: Script|Limbu
de_DE: Limbu

en: Script|Malayālam
de_DE: Malayalam

en: Script|Malayālam2
de_DE: Malayalam2

en: Script|Mandaean
de_DE: Mandäisch

en: Script|Mongolian
de_DE: Mongolisch

en: Script|Myanmar
de_DE: Birmanisch

en: Script|New
de_DE: Neu

en: Script|Old Permic
de_DE: Altpermisch

en: Script|Oriya
de_DE: Oriya

en: Script|Oriya2
de_DE: Oriya2

en: Script|Phags-pa
de_DE: Phagpa

en: Script|Phoenician
de_DE: Phönizisch

en: Script|RSymbol
de_DE: RSymbol

en: Script|Roman
de_DE: Lateinisch

en: Script|Simplified Chinese
de_DE: Vereinfachtes Chinesisch

en: Script|Sinhala
de_DE: Singhalesisch

en: Script|Sumero-Akkadian Cuneiform
de_DE: Sumerich-Akkadische Keilschrift

en: Script|Sundanese
de_DE: Sundanesisch

en: Script|Syloti Nagri
de_DE: Syloti Nagri

en: Script|Syriac
de_DE: Syrisch

en: Script|Tagalog
de_DE: Tagalog

en: Script|Tagbanwa
de_DE: Tagbanuwa

en: Script|Tamil
de_DE: Tamil

en: Script|Tamil2
de_DE: Tamil2

en: Script|Telugu
de_DE: Telugu

en: Script|Telugu2
de_DE: Telugu2

en: Script|Thai
de_DE: Thailändisch

en: Script|Tibetan
de_DE: Tibetisch

en: Script|Traditional Chinese
de_DE: Traditionelles Chinesisch

en: Script|Ugaritic
de_DE: Ugaritisch

en: Script|Vai
de_DE: Vai

en: Script|Yi
de_DE: Yi

en: Scroll Bar
de_DE: Bildlaufleiste

en: Scroll Bar Thumb
de_DE: Bildlaufleiste Schieberegler

en: Scroll Bitmap
de_DE: Blättern Bitmap

en: Scroll To Glyph
de_DE: Zur Glyphe blättern

en: Scroll by hand
de_DE: Mit der Hand blättern

en: ScrollBar
de_DE: Bildlaufleiste

en: Search Pattern
de_DE: Muster durchsuchen

en: Search Pattern:
de_DE: Muster durchsuchen:

en: Search Radius
de_DE: Suche im Umkreis

en: Search Selected Chars Only
de_DE: Nur ausgewählte Zeichen suchen

en: Second Char
de_DE: Zweites Zeichen

en: Second Class %d
de_DE: Zweite Klasse %d:

en: Second Glyph Name
de_DE: Zweiter Glyphenname

en: Second _to All
de_DE: Zweiten _zu Allen

note: GT: I'm not happy with this phrase. Suggestions for improvements are welcome GT:  Here I am generating a list of lookup names representing data that can GT:  be copied from one glyph to another. For a kerning (pairwise) lookup GT:  the first entry in the list (marked by the lookup name by itself) wi
en: Second glyph of %s
de_DE: Zweite Glyphe von %s

en: Section
de_DE: Abschnitt

en: Section|Continue
de_DE: Weiter

en: Section|Start
de_DE: Start

en: See also:
de_DE: Siehe auch:

en: SeekCharacter
de_DE: Suche Zeichen

en: Segment Separator
de_DE: Segment Trennzeichen

en: Selec_t By Lookup Subtable...
de_DE: Nach Sub_tabellen der Nachschlagetabelle wählen …

en: Select All _Points & Refs
de_DE: Alle _Punkte & Referenzen auswählen

en: Select Anc_hors
de_DE: _Anker auswählen

en: Select By ATT...
de_DE: Nach ATT auswählen …

en: Select By Lookup Subtable
de_DE: Nach Subtabellen der Nachschlagetabelle wählen

note: GT: Select the class containing the glyph named in the following text field
en: Select Class Containing:
de_DE: Klasse auswählen, die enthällt:

en: Select Glyphs With
de_DE: Wähle Glyphen mit

en: Select Glyphs in lookup subtable
de_DE: Glyphen in Subtabelle der Nachschlagetabelle wählen

en: Select In Font
de_DE: In Schrift auswählen

en: Select Open Contours
de_DE: Offene Konturen aufwählen

en: Select Point(s) at...
de_DE: Punkte auswählen bei …

en: Select Points Affected by HM
de_DE: HM-beeinflusste Punkte auswählen

en: Select Results
de_DE: Ergebnisse auswählen

en: Select _All
de_DE: _Alle auswählen

en: Select a ligature to view
de_DE: Wähle eine Ligatur zum Anzeigen

en: Select as many languages as needed
    Hold down the control key when clicking
    to make disjoint selections.
de_DE: Wähle so viele Sprachen wie nötig.
    Halte die Kontroll-Taste gedrückt,
    um mehrere Sprachen auszuwählen.

en: Select by Color
de_DE: Nach Farbe auswählen

en: Select by Name
de_DE: Nach Name auswählen

en: Select by Script
de_DE: Nach Schriftsystem auswählen

en: Select by _Color
de_DE: Nach _Farbe auswählen

en: Select by _Script...
de_DE: Nach _Schriftsystem auswählen …

en: Select by _Wildcard...
de_DE: Nach _Platzhalter auswählen …

en: Select glyphs for the first part of the kern pair
de_DE: Glyphen für den ersten Teil des Unterschneidungspaares auswählen

en: Select glyphs for the second part of the kern pair
de_DE: Glyphen für den zweiten Teil des Unterschneidungspaares auswählen

en: Select glyphs in the font view above.
    The selected glyphs become your glyph class.
de_DE: Wähle Glyphen in der oberen Schriftansicht aus.
    Die ausgewählten Glyphen werden deine Glyphenklasse sein.

en: Select hints between which counters are formed
de_DE: Wähle Hints aus, zwischen denen Punzen gebildet werden

en: Select lookups from other fonts
de_DE: Nachschlagetabellen aus anderen Schriften auswählen

en: Select some text, then use this list to change the
    font in which those characters are displayed.
de_DE: Wähle einen Text aus und verwende dann diese Liste,
    um die Schrift zu wählen, in der diese Zeichen angezeigt werden.

en: Select some text, then use this list to specify
    active features.
de_DE: Wähle einen Text aus und verwende dann diese Liste,
    um aktive Funktionen zu definieren.

en: Select some text, then use this list to specify
    the current script & language.
de_DE: Wähle einen Text aus und verwende dann diese Liste,
    um die aktuellen Schriftsysteme und Sprachen zu definieren.

en: Select some text, this controls whether those characters will be
    AntiAlias (greymap) characters, or bitmap characters
de_DE: Wähle einen Text aus. Dies steuert die Darstellung der Zeichen,
    entweder durch die Verwendung der Weichzeichnung (Anti-Alias)
    oder die Verwendung von Bitmap-Zeichen

en: Select some text, this specifies the pixel
    size of those characters
de_DE: Wähle einen Text aus. Dies gibt die Pixelgröße
    der Zeichen an

en: Select some text, this specifies the point
    size of those characters
de_DE: Wähle einen Text aus. Dies gibt die Punktgröße
    der Zeichen an

en: Select some text, this specifies the vertical
    size of those characters in em-units
de_DE: Wähle einen Text aus. Dies gibt die vertikale Größe
    der Zeichen an, in Geviert-Einheiten

en: Select the class containing the named glyph
de_DE: Wähle die Klasse aus, die die benannte Glyphe enthällt

en: Selected BG Color
de_DE: Ausgewählte hintere Ebene Farbe

en: Selected CP Color
de_DE: Ausgewählte Kontrollpunkte Farbe

en: Selected FG Color
de_DE: Ausgewählte fordere Ebene Farbe

en: Selected Glyph Col
de_DE: Ausgewählte Glyphe Farbe

en: Selected Glyphs
de_DE: Ausgewählte Glyphen

en: Selected LBearing Color
de_DE: Ausgewählte Vorbreite Farbe

en: Selected Point Color
de_DE: Ausgewählte Punkte Farbe

en: Selected Point Width
de_DE: Ausgewählte Punkte Breite

en: Selected Width Color
de_DE: Ausgewählte Dickte Farbe

en: Self Intersecting
de_DE: Selbst-Überschneidung

en: Self-referential character
de_DE: Selbstverweisendes Zeichen

en: Self-referential glyph
de_DE: Selbstverweisende Glyphe

en: Semi-Condensed (87.5%)
de_DE: Halb-Schmal (87.5%)

en: Semi-Expanded (112.5%)
de_DE: Halb-Breit (112,5%)

en: Separate ratios for horizontal and vertical stems
de_DE: Unterschiedliche Verhältnisse für horizontale und vertikale Stämme

en: Separate ratios for thin and thick stems
de_DE: Unterschiedliche Verhältnisse für dünne und dicke Stämme

en: Separation
de_DE: Abstand

en: Separation marks only meaningful in contextual chaining lookups, starting at: %.20s...
de_DE: Trennzeichen nur in Nachschlagetabellen kontextueller Kette sinnvoll, beginnend bei: %.20s …

en: Sequence number out of bounds, must be less than %d (number of classes in list above)
de_DE: Sequenznummer außerhalb der Grenzen, muss kleiner sein als %d (Anzahl der Klassen in der Liste oben)

en: Sequence number out of bounds, must be less than %d (number of glyphs, classes or coverage tables)
de_DE: Sequenznummer außerhalb der Grenzen, muss kleiner sein als %d (Anzahl der Glyphen, Klassen oder Abdeckungstabellen)

en: Serbian
de_DE: Serbisch

en: Serbian (Cyrillic)
de_DE: Serbisch (Kyrillisch)

en: Serbian (Latin)
de_DE: Serbisch (Lateinisch)

en: Serif
de_DE: Serifenschrift

en: Serif Height
de_DE: Serifenhöhe

en: Serif Height Fuzz
de_DE: Serifenhöhe Fuzz

en: Serif height:
de_DE: Serifenhöhe:

en: Set All
de_DE: Alle festlegen

en: Set Bearings To:
de_DE: Vor- und Nachbreiten setzen auf:

en: Set Both Bearings...
de_DE: Vor- und Nachbreiten setzen …

en: Set Both Side Bearings...
de_DE: Vor- und Nachbreiten setzen …

en: Set E_xtremum Bound...
de_DE: Begrenzung der E_xtrempunkte festlegen …

en: Set Extents
de_DE: Erweiterungen festlegen

en: Set Feature Extents
de_DE: Funktion zum Strecken festlegen

en: Set From Font
de_DE: Nach Schrift festlegen

en: Set From N_ame
de_DE: Nach N_amen festlegen

en: Set From Selection
de_DE: Nach Auswahl festlegen

en: Set From Val_ue
de_DE: Nach _Wert festlegen

en: Set LBearing To:
de_DE: Vorbreite setzen auf:

en: Set LBearing...
de_DE: Vorbreite setzen …

en: Set Name
de_DE: Name festlegen

en: Set Point Size
de_DE: Punktgröße festlegen

en: Set Point _Size
de_DE: Punkt_größe festlegen

en: Set RBearing To:
de_DE: Nachbreite setzen auf:

en: Set RBearing...
de_DE: Nachbreite setzen …

en: Set Vert. Advance To:
de_DE: Vertikale Dickte setzen auf:

en: Set Vertical Advance...
de_DE: Vertikale Dickte festlegen …

en: Set Vertical Width...
de_DE: Vertikale Dickte festlegen …

en: Set Width To:
de_DE: Dickte setzen auf:

en: Set Width...
de_DE: Dickte festlegen …

en: Set _Color
de_DE: _Farbe festlegen

en: Set _LBearing...
de_DE: _Vorbreite setzen …

en: Set _RBearing...
de_DE: _Nachbreite setzen …

en: Set _Vertical Advance...
de_DE: Vertikale Dickte _festlegen …

en: Set _Vertical Width...
de_DE: _Vertikale Dickte festlegen …

en: Set _Width...
de_DE: _Dickte festlegen …

en: Set as Default
de_DE: Als Standard festlegen

en: Set the fontview's selection to be the glyphs named here
de_DE: Die Auswahl in der Schriftansicht als Glyphen festlegen,
    die hier banannt werden

en: Set the minimum and maximum values by which
    the glyphs in this script extend below and
    above the baseline when modified by a feature.
de_DE: Lege die Minimal- und Maximalwerte fest, um die sich
    die Glyphen in diesem Schriftsystem unterhalb und
    oberhalb der Grundlinie erstrecken, wenn sie durch eine
    Funktion geändert werden.

en: Set this glyph list from a selection.
de_DE: Diese Glyphenliste aus einer Auswahl festlegen.

en: Set this glyph list to be the glyphs selected in the fontview
de_DE: Diese Glyph-Liste festlegen, um Glyphen zu bestimmen,
    die in der Schriftansicht ausgewählt werden

en: Set/Clear Pixels
de_DE: Pixel setzen/löschen

en: Set/Clear Pixels
    (Eyedropper with alt)
de_DE: Pixel setzen/löschen
    (Pipette mit Alt-Taste)

en: Sets the TypoLinegap field in the OS/2 table, used on MS Windows
de_DE: Setzt das Feld TypoLinegap in der OS/2-Tabelle, das unter MS Windows verwendet wird.

en: Sets the linegap field in the hhea table, used on the mac
de_DE: Setzt das Feld linegap in der hhea-Tabelle, das unter dem Mac verwendet wird.

en: Sets the linegap field in the vhea table.
    This is the horizontal spacing between rows
    of vertically set text.
de_DE: Legt das Zeilenabstand in der vhea-Tabelle fest.
    Dies ist der horizontale Abstand zwischen Zeilen
    eines vertikal gesetzten Textes.

en: Setting
de_DE: Einstellung

en: Setting Id:
de_DE: Einstellung-Id:

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Several language tags, including '%s', are not in the list of known languages and will be omitted
de_DE: Mehrere Markierungselemente der Sprachen, einschließlich '%s', sind nicht in der Liste der bekannten Sprachen und werden ausgelassen

en: Shades
de_DE: Nuancen

en: Shadow
de_DE: Schatten

en: Shadow Length:
de_DE: Schattenlänge:

en: Shadowing glyphs
de_DE: Erstelle Glyphen mit Schatten

en: Shape Type
de_DE: Form-Art

en: Shaped Fill
de_DE: Geformte Füllung

en: Shapes
de_DE: Formen

en: Sharp/Closed Loops
de_DE: Spitz/geschlossene Schleifen

en: Sharp/No Loops
de_DE: Spitz/keine Schleifen

en: Sharp/Open Loops
de_DE: Spitz/offene Schleifen

en: Shift Contents To _First
de_DE: Verschiebe Inhalt auf _erste

en: Shift Contents To _Last
de_DE: Verschiebe Inhalt auf _letzte

en: Shift Contents _Down
de_DE: Verschiebe Inhalt _runter

en: Shift Contents _Up
de_DE: Verschiebe Inhalt _hoch

en: Shift Entire Bitmap
de_DE: Verschiebe gesamtes Bitmap

en: Shift On Press
de_DE: Umschalt auf Drücken

en: Sho_w
de_DE: An_zeigen

en: Shouldn't be in addinfo "%s
de_DE: Sollte nicht in addinfo sein "%s

en: Show
de_DE: Anzeigen

en: Show ATT
de_DE: ATT anzeigen

en: Show Active Border
de_DE: Aktiven Rand anzeigen

en: Show Cubic Column
de_DE: Kubische Spalte anzeigen

en: Show Fore/Back Column
de_DE: Zeige Fordergrund/Hintergrund Spalte

en: Show H. Metrics
de_DE: Horizontale Metriken anzeigen

en: Show Hidden Files
de_DE: Versteckte Dateien anzeigen

en: Show Kerning
de_DE: Unterschneidung anzeigen

en: Show V. Metrics
de_DE: Vertikale Metriken anzeigen

en: Show _Dependent
de_DE: _Abhängige anzeigen

en: Show _Grid
de_DE: _Gitter anzeigen

en: Show _Grid Fit (Live Update)...
de_DE: Ausrichtung am _Gitter anzeigen (Live Aktualisierung) …

en: Show _Grid Fit...
de_DE: Ausrichtung am _Gitter anzeigen …

en: Show _V. Metrics...
de_DE: _Vertikale Metriken anzeigen …

en: Show splash screen on start-up
de_DE: Startbildschirm beim Start anzeigen

en: ShowControlPointsAlways
de_DE: Zeige Kontrollpunkte immer

en: Shows when this character is exactly a stem3 hint
de_DE: Zeigt an, wenn dieses Zeichen genau ein stem3 Hint ist

en: Shrink Lookups Off
de_DE: Zusammenklappen Nachschlagetabelle Aus

en: Shrink Lookups On
de_DE: Zusammenklappen Nachschlagetabelle An

en: Shrink Max Lookups
de_DE: Zusammenklappen Max Nachschlagetabelle

en: Shrink:
de_DE: Verringert:

en: Side Bearing Addition
de_DE: Vor- und Nachbreite vergrößern

en: Side Bearing Color
de_DE: Vor-/Nachbreite Farbe

en: Side Bearing Expansion Factor
de_DE: Vor- und Nachbreite Erweiterungsfaktor

en: Side Bearings:
de_DE: Vor- und Nachbreiten:

en: Signature Mark
de_DE: Signatur-Zeichen

en: Simple
de_DE: Einfach

en: Simple Substitution
de_DE: Einfache Substitution

en: Simplified Chinese
de_DE: Vereinfachtes Chinesisch

en: Simplified Forms
de_DE: Vereinfachte Formen

en: Simplify
de_DE: Vereinfachen

en: Simplify More...
de_DE: Stärker vereinfachen …

en: Simplify will examine corner points whose control points are almost
    colinear and smooth them into curve points
de_DE: Die Funktion Vereinfachen, wird Eckpunkte prüfen, deren Kontrollpunkte fast
    kolinear sind und sie in Kurvenpunkte glätten

en: Simplifying...
de_DE: Wird vereinfacht …

en: Sindhi India
de_DE: Sindhi Indien

en: Single Position
de_DE: Einzelne Position

en: Single Positioning
de_DE: Einzelne Positionierung

en: Single Substitution
de_DE: Einzelne Substitution

en: Single and High-Density Fonts
de_DE: Schriftart mit einzelner und hoher Dichte

en: Single and Multi-Density Fonts
de_DE: Schriftart mit einzelner und mehrfachen Dichte

en: Sinhala
de_DE: Singhalesisch

en: Sinhala Archaic Numbers
de_DE: Singhalesisch archaische Zahlen

en: Size
de_DE: Größe

en: Size (in points) of the font used to display information and glyph labels in the fontview
de_DE: Schriftröße (in Punkten), die zur Anzeige von Informationen und Glyphen-Beschriftungen in der Schriftansicht verwendet wird

en: Size of Points
de_DE: Größe der Punkte

en: Size of the list mark
de_DE: Größe der Listenzeichens

en: Size set from _Window
de_DE: Größe nach _Fenstergröße gesetzt

en: Size, Glyph, Point
de_DE: Größe, Glyphe, Punkt

en: Size:
de_DE: Größe:

en: Size: %d (%d)
de_DE: Größe: %d (%d)

en: Size|Points
de_DE: Punkte

en: Ske_w
de_DE: _Neigen

en: Skew
de_DE: Neigen

en: Skew Angle
de_DE: Neigungswinkel

en: Skew Ratio
de_DE: Neigen Verhältnis

en: Skew by Ruler...
de_DE: Neigen mit Lineal …

en: Skew the selection
de_DE: Auswahl neigen

en: Skew...
de_DE: Neigen …

en: Skew:
de_DE: Neigen:

en: SkewedFractionHorizontalGap:
de_DE: Geneigter Bruch horizontaler Abstand:

en: SkewedFractionVerticalGap:
de_DE: Geneigter Bruch vertikaler Abstand:

en: Skip
de_DE: Überspringen

en: Skipping duplicate group %s.
de_DE: Überspringen von doppelten Gruppen %s.

en: Skipping group %s with same name as a glyph.
de_DE: Überspringen der Gruppe %s mit dem selben Namen wie eine Glyphe.

en: Skipping non-existent glyph %s in group %s.
de_DE: Überspringen nicht-vorhandener Glyphe %s in Gruppe %s.

en: Slab Serifs
de_DE: 5 – Serifenbetont

en: Slab Serifs|SS Geometric
de_DE: 5.3 – Geometrisch

en: Slab Serifs|SS Humanist
de_DE: 5.2 – Humanistisch

en: Slab Serifs|SS Miscellaneous
de_DE: 5.15 – Verschiedenes

en: Slab Serifs|SS Monotone
de_DE: 5.2 – Ohne Strichtärkenkontrasten

en: Slab Serifs|SS Swiss
de_DE: 5.4 – Swiss

en: Slab Serifs|SS Typewriter
de_DE: 5.5 – Schreibmaschine

en: Slant:
de_DE: Neigung:

en: Slanted
de_DE: Geneigt

en: Slashed Zero
de_DE: Gestrichene Null

en: Slovak
de_DE: Slowakisch

en: Slovenian
de_DE: Slowenisch

en: Small Capitals
de_DE: Kapitälchen

en: Small Caps
de_DE: Kapitälchen

en: Small Form Variants
de_DE: Kleine Form Varianten

en: Small Kana Extension
de_DE: Kleine Kana Erweiterungen

en: Snap Outlines to Pi_xel Grid
de_DE: Konturen am Pixel-Gitter ausrichten

en: SnapDistance
de_DE: Einrast-Entfernung

en: SnapDistanceMeasureTool
de_DE: Einrast-Entfernung Meßwerkzeug

en: SnapToInt
de_DE: Auf ganze Zahlen einrasten

en: So if you type "A" here the first selected glyph would be named "A.suffix".
    The second "B.suffix", and so on.
de_DE: Wenn du hier „A“ eingibst, dann bekommt die erste ausgewählte Glyphe den Namen „A.suffix“. Die zweite „B.suffix“ und so weiter.

en: Some versions of Windows will refuse to install postscript fonts if the familyname is longer than 31 characters. Do you want to continue anyway?
de_DE: Einige Versionen von Windows werden es ablehnen, Postscript-Schriften zu installieren, wenn der Familienname länger als 31 Zeichen ist. Möchtest du trotzdem fortfahren?

en: Some versions of Windows will refuse to install postscript fonts if the fontname is longer than 31 characters. Do you want to continue anyway?
de_DE: Einige Versionen von Windows werden es ablehnen, Postscript-Schriften zu installieren, wenn der Schriftname länger als 31 Zeichen ist. Möchtest du trotzdem fortfahren?

en: Something went wrong
de_DE: Etwas ist schief gelaufen

en: Sorbian
de_DE: Sorbisch

en: Sort By:
de_DE: Sortieren nach:

en: Sort first using the glyph's script.
    Thus A and Z would sort together
    while Alpha would sort with Omega and not A
de_DE: Sortiere zuerst nach dem Schriftsystem der Glyphe.
    So sortieren sich A und Z zusammen, während sich
    Alpha mit Omega sortiert und nicht mit A

en: Sort this display based on the alphabetic name of the glyph
de_DE: Sortiere diese Anzeige nach dem alphabetischen Namen der Glyphe

en: Sort this display based on the unicode code of the glyph
de_DE: Sortiere diese Anzeige nach dem Unicode der Glyphe

en: Sort:
de_DE: Sortieren:

en: SortingScheme|Default
de_DE: Standard

en: Sorts the lookups in a default ordering based on feature tags
de_DE: Sortiert die Nachschlagetabellen in der Reihenfolge der
    Markireungszeichen der Schriftfunktionen

en: Sort|Alphabetic
de_DE: Alphabetisch

en: Source Glyph Names
de_DE: Quelle Glyphen Namen

en: Source from which this design is to be taken
de_DE: Quelle, aus der dieses Design übernommen werden soll

en: Space (in points) left between images and text in labels, buttons, menu items, etc. which have both
de_DE: Weißraum (in Punkten) links zwischen Bildern und Text in Beschriftungen, Schaltflächen, Menüelementen, usw., die beides haben

en: Space Regions
de_DE: Regionen verteilen

en: Space _Regions...
de_DE: _Regionen verteilen …

en: Space between the ink to of the
    expression and the bar over it.
de_DE: Weißraum zwischen dem Ausdruck
    und dem darüberliegendem Strich.

en: Space between the ink top of the
    expression and the bar over it in display
    style.
de_DE: Weißraum zwischen dem Ausdruck
    und dem darüberliegendem Strich
    in größeren Stil.

en: Space:
de_DE: Zwischenraum:

en: SpaceAfterScript:
de_DE: Weißraum nach hoch-/tiefgestellt:

en: Spacing Modifier Letters
de_DE: Leerzeichen-Modifikator-Buchstaben

en: Spanish
de_DE: Spanisch

en: Spanish (Argentina)
de_DE: Spanisch (Argentinien)

en: Spanish (Bolivia)
de_DE: Spanisch (Bolivien)

en: Spanish (Chile)
de_DE: Spanisch (Chile)

en: Spanish (Colombia)
de_DE: Spanisch (Kolumbien)

en: Spanish (Costa Rica)
de_DE: Spanisch (Costa Rica)

en: Spanish (Dominican Republic)
de_DE: Spanisch (Dominikanische Republik)

en: Spanish (Ecuador)
de_DE: Spanisch (Ecuador)

en: Spanish (El Salvador)
de_DE: Spanisch (El Salvador)

en: Spanish (Guatemala)
de_DE: Spanisch (Guatemala)

en: Spanish (Honduras)
de_DE: Spanisch (Honduras)

en: Spanish (Latin America)
de_DE: Spanisch (Lateinamerika)

en: Spanish (Modern)
de_DE: Spanisch (modern)

en: Spanish (Nicaragua)
de_DE: Spanisch (Nicaragua)

en: Spanish (Panama)
de_DE: Spanisch (Panama)

en: Spanish (Paraguay)
de_DE: Spanisch (Paraguay)

en: Spanish (Peru)
de_DE: Spanisch (Peru)

en: Spanish (Puerto Rico)
de_DE: Spanisch (Puerto Rico)

en: Spanish (Traditional)
de_DE: Spanisch (traditionell)

en: Spanish (United States)
de_DE: Englisch (Vereinigte Staaten)

en: Spanish (Uruguay)
de_DE: Spanisch (Uruguay)

en: Spanish (Venezuela)
de_DE: Spanisch (Venezuela)

en: Spanish Mexico
de_DE: Spanisch Mexiko

en: Specials
de_DE: Spezielle Zeichen

en: Specifies file format used to pass the font to freetype
      pfb -- is the standard postscript type1
      ttf -- is truetype
      otf -- is opentype
      nohints -- freetype rasterizes without hints
      bitmap -- not passed to freetype for rendering
        bitmap fonts must already be generated
      FontForge -- uses FontForge's own rasterizer, not
        freetype's. Only as last resort
de_DE: Gibt das Dateiformat an, mit dem die Schrift an freetype übergeben wird.
      pfb – ist der Standard-Postscript-Typ1
      ttf – ist truetype
      otf – ist opentype
      nohints – freetype rastert ohne Hints
      Bitmap – nicht an freetype übergeben für das Rendering
        Bitmap-Schriften müssen bereits generiert sein.
      FontForge – verwendet den FontForge-eigenen Rasterizer,
        nicht Freetype's. Nur als letztes Mittel

en: Specifies screen dots per inch
de_DE: Definiert Bildschirmpunkte pro inch

en: Specify bitmap sizes to be regenerated
de_DE: Gebe Bitmap-Größen an, die neu erstellt werden sollen

en: Specify bitmap sizes to be removed
de_DE: Gebe Bitmap-Größen an, die entfernt werden sollen

en: Spiro Point Info
de_DE: Spiro Punkt Informationen

en: Spiros did not converge
de_DE: Spiro-Kurven stimmen nicht überein

en: SplashScreen
de_DE: Startbildschirm

en: Spline Length=%.1f
de_DE: Kurven Länge=%.1f

en: Spline Length=%g
de_DE: Kurven Länge=%g

en: Spline mismatch in glyph “%s”
de_DE: Nichtübereinstimmung der Kurven in der Glyphe „%s”

en: Square
de_DE: Quadrat

en: Square Cove
de_DE: Eckig rund

en: Squish
de_DE: Verengen

en: St_yle
de_DE: St_il

en: St_yles
de_DE: St_ile

en: Stack
de_DE: Stapel

en: Stack (TrueType)
de_DE: Stapel (TrueType)

en: StackBottomDisplayStyleShiftDown:
de_DE: Unteres Element senken, größere Form:

en: StackBottomShiftDown:
de_DE: Unteres Element senken:

en: StackDisplayStyleGapMin:
de_DE: Min. Abstand zw. Elementen, größere Form:

en: StackGapMin:
de_DE: Min. Abstand zw. Elementen:

en: StackTopDisplayStyleShiftUp:
de_DE: Oberes Element anheben, größere Form:

en: StackTopShiftUp:
de_DE: Oberes Element anheben:

en: Stacks
de_DE: Stapel

en: Standard Ligatures
de_DE: Standard-Ligaturen

en: Standard Solid Fill
de_DE: Standard Gefüllt

en: Standard shift down applied to the
    denominator in display style.
    Positive values indicate downward motion.
de_DE: Standardversatz nach unten für Nenner
    bei vergößerter Form.
    Positiver Wert zum absenken.

en: Standard shift down applied to the bottom
    element of a stack in display style.
    Positive values indicate downward motion.
de_DE: Standardversatz nach unten für das untere Element
    bei vergößerter Form.
    Positiver Wert zum absenken.

en: Standard shift down applied to the bottom
    element of the stretch stack.
    Positive values indicate downward motion.
de_DE: Standardversatz nach unten für das
    untere Element bei gestreckter Form.

en: Standard shift down applied to the bottom element of a stack.
    Positive values indicate downward motion.
de_DE: Standardversatz nach unten für das untere Element.
    Positiver Wert zum absenken.

en: Standard shift down applied to the denominator.
    Positive values indicate downward motion.
de_DE: Standardversatz nach unten für Nenner.
    Positiver Wert zum absenken.

en: Standard shift of superscript relative
    to base in cramped mode.
de_DE: Standardversatz für hochgestellte Elemente,
    relativ zum Grundbuchstaben im gestauchten Modus.

en: Standard shift up applied to superscript elements.
de_DE: Standardversatz nach oben für hochgestellte Elemente.

en: Standard shift up applied to the
    numerator in display style.
de_DE: Standardversatz nach oben für Zähler
    bei vergößerter Form.

en: Standard shift up applied to the numerator.
de_DE: Standardversatz nach oben für Zähler.

en: Standard shift up applied to the top element of
    a stack in display style.
de_DE: Standardversatz nach oben für das obere Element
    bei vergößerter Form.

en: Standard shift up applied to the top element of a stack.
de_DE: Standardversatz nach oben für das obere Element.

en: Standard shift up applied to the top element of the stretch stack.
de_DE: Standardversatz nach oben für das obere Element bei gestreckter Form.

en: StandardSlopeError
de_DE: Standard Neigung Fehler

en: Star
de_DE: Stern

en: Start contours at e_xtrema
de_DE: Konturenstart bei E_xtrempunkten

note: GT: "Len" is an abbreviation for "Length"
en: StartLen
de_DE: Längen-Start

en: State %d,  %.40s
de_DE: Zustand %d,  %.40s

en: Stem Compression Percent
de_DE: Stamm komprimieren Prozent

en: Stem threshold should be positive
de_DE: Stamm-Schwellenwert sollte positiv sein

en: StemSnapH does not contain StdHW value.
de_DE: StemSnapH enthält keinen Wert für StdHW.

en: StemSnapV does not contain StdVW value.
de_DE: StemSnapV enthält keinen Wert für StdVW.

en: Stems
de_DE: Stämme

en: Step into
de_DE: Eintreten

en: Step out of current function
de_DE: Aus der aktuellen Funktion heraustreten

en: Step over (Next)
de_DE: Übergehen (Weiter)

en: StopAtJoin
de_DE: Stoppe bei Verbindung

en: Storage
de_DE: Speicher

en: Storage (TrueType)
de_DE: Speicher (TrueType)

en: Store ligature data in AFM files
de_DE: Ligaturen-Daten in AFM-Dateien speichern

en: Store this filename in preferences
de_DE: Diesen Dateinamen in den Einstellungen speichern

en: Straight Arms/Double Serif
de_DE: Gerade Arme/Doppelserife

en: Straight Arms/Horizontal
de_DE: Gerade Arme/Horizontal

en: Straight Arms/Single Serif
de_DE: Gerade Arme/Einzelserife

en: Straight Arms/Vertical
de_DE: Gerade Arme/Vertikal

en: Straight Arms/Wedge
de_DE: Gerade Arme/Angeschrägt

en: Stretch:
de_DE: Erweitert:

en: StretchStackBottomShiftDown:
de_DE: Gestreckt unteres Element senken:

en: StretchStackGapAboveMin:
de_DE: Min. Abstand obere Elemente, gestreckte Form:

en: StretchStackGapBelowMin:
de_DE: Min. Abstand untere Elemente, gestreckte Form:

en: StretchStackTopShiftUp:
de_DE: Gestreckt oberes Element anheben:

en: Strike %d@%d
de_DE: Version %d@%d

en: Strike %d@%d missing from %s
de_DE: Version %d@%d fehlt von %s

en: Strike Information for %.90s
de_DE: Strichinformationen für %.90s

en: Strikeout
de_DE: Durchstreichen

en: Strikes in %s but not in %s
de_DE: Versionen in %s, aber nicht in %s

en: String
de_DE: Zeichenkette

en: String ID
de_DE: Zeichenkette-ID

en: Stroke
de_DE: Strich

en: Stroke _Variation
de_DE: Strichstärke-_Variation

en: Stroke _Width:
de_DE: Strich_breite:

en: Stroke width cannot be zero
de_DE: Strichbreite darf nicht Null sein

en: Strong Left to Right
de_DE: Stark links nach rechts

en: Strong Right to Left
de_DE: Stark rechts nach links

en: Style Map:
de_DE: Stil:

en: Style Name:
de_DE: Name des Stils:

en: Style Set 1
de_DE: Stilgruppe 1

en: Style Set 10
de_DE: Stilgruppe 10

en: Style Set 11
de_DE: Stilgruppe 11

en: Style Set 12
de_DE: Stilgruppe 12

en: Style Set 13
de_DE: Stilgruppe 13

en: Style Set 14
de_DE: Stilgruppe 14

en: Style Set 15
de_DE: Stilgruppe 15

en: Style Set 16
de_DE: Stilgruppe 16

en: Style Set 17
de_DE: Stilgruppe 17

en: Style Set 18
de_DE: Stilgruppe 18

en: Style Set 19
de_DE: Stilgruppe 19

en: Style Set 2
de_DE: Stilgruppe 2

en: Style Set 20
de_DE: Stilgruppe 20

en: Style Set 3
de_DE: Stilgruppe 3

en: Style Set 4
de_DE: Stilgruppe 4

en: Style Set 5
de_DE: Stilgruppe 5

en: Style Set 6
de_DE: Stilgruppe 6

en: Style Set 7
de_DE: Stilgruppe 7

en: Style Set 8
de_DE: Stilgruppe 8

en: Style Set 9
de_DE: Stilgruppe 9

en: Style _ID:
de_DE: Stil-_ID:

en: StyleSet Names
de_DE: Stilgruppen-Namen

en: Styles (SubFamily)
de_DE: Stile (Sub-Familie)

en: Stylistic Alternatives
de_DE: Stilistische Alternativformen

en: Sub/Super
de_DE: Tief-/Hochgestellt

en: Sub/Superscript
de_DE: Tief-/Hochgestellte Zeichen

en: Sub1:
de_DE: Tiefgestellt 1:

en: Sub2:
de_DE: Tiefgestellt 2:

en: SubDrop:
de_DE: Tiefgestellt senken:

en: SubFonts|_All
de_DE: _Alle

en: SubFonts|_None
de_DE: _Keine

en: SubSuperscriptGapMin:
de_DE: Min. Abstand hoch-/tiefgestellt:

en: Subroutine number out of bounds in %s
de_DE: Nummer der Subroutine außerhal der Grenzen in %s

en: Subscript
de_DE: Tiefgestellt

en: SubscriptBaselineDropMin:
de_DE: Tiefgestellt Grundlinie senken:

en: SubscriptShiftDown:
de_DE: Tiefgestellt senken:

en: SubscriptSuperUse|Default
de_DE: Standard

en: SubscriptTopMax:
de_DE: Tiefgestellt Max. Höhe:

en: Subscripts and Superscripts
de_DE: Tief- und hochgestellte Zeichen

en: Subscripts/Superscripts
de_DE: Tief-/Hochgestellte Zeichen

en: Substitute glyph out of bounds in 'mort'/'morx' table %d
de_DE: Substitutions-Glyphe außerhlab der Grenzen in 'mort'/'morx' Tabelle %d

en: Substitution generates itself
de_DE: Substitution erstellt sich selbst

en: Substitutions
de_DE: Substitutionen

en: Subtable
de_DE: Subtabelle

en: Subtable %.60s in glyph %.60s
de_DE: Subtabelle %.60s in Glyphe %.60s

en: Subtable extends beyond end of GPOS table
de_DE: Subtabelle reicht über das Ende der GPOS-Tabelle hinaus

en: Subtable extends beyond end of GSUB table
de_DE: Subtabelle reicht über das Ende der GSUB-Tabelle hinaus

en: Sum Around:
de_DE: Summe drumherum:

en: Sundanese
de_DE: Sundanesisch

en: Sundanese (roman)
de_DE: Sundanesisch (lateinisch)

en: Sup1:
de_DE: Hochgestellt 1:

en: Sup2:
de_DE: Hochgestellt 2:

en: Sup3:
de_DE: Hochgestellt 3:

en: SupDrop:
de_DE: Hochgestellt senken:

en: Super Condensed
de_DE: Super schmal

en: Super Extended
de_DE: Super breit

en: Super Wide
de_DE: Super-Breit

en: Super and Sub scripts
de_DE: Tief- und hochgestellte Zeichen

en: Superscript
de_DE: Hochgestellt

en: SuperscriptBaselineDropMax:
de_DE: Hochgestellt Grundlinie senken:

en: SuperscriptBottomMaxWithSubscript:
de_DE: Hochgestellt Unterseite Max. mit tiefgestellt

en: SuperscriptBottomMin:
de_DE: Hochgestellt Min. Höhe:

en: SuperscriptShiftUp:
de_DE: Hochgestellt anheben:

en: SuperscriptShiftUpCramped:
de_DE: Hochgestellt anheben gestaucht:

en: Superscripts and Subscripts
de_DE: Tief- und hochgestellte Zeichen

en: Supplemental Arrows-A
de_DE: Ergänzende Pfeile-A

en: Supplemental Arrows-B
de_DE: Ergänzende Pfeile-B

en: Supplemental Arrows-C
de_DE: Ergänzende Pfeile-C

en: Supplemental Math Operators
de_DE: Ergänzende Math Operatoren

en: Supplemental Mathematical Operators
de_DE: Ergänzende mathematische Operatoren

en: Supplemental Punctuation
de_DE: Ergänzende Satzzeichen

en: Supplemental Symbols and Arrows
de_DE: Ergänzende Symbole und Pfeile

en: Supplemental Symbols and Pictographs
de_DE: Ergänzende Symbole und Pictographen

en: Supplementary Ideographic Plane
de_DE: Ergänzende ideografische Tafel

en: Supplementary Multilingual Plane
de_DE: Ergänzende mehrsprachige Tafel

en: Supplementary Private Use Area-A
de_DE: Ergänzender Bereich für private Nutzung-A

en: Supplementary Private Use Area-B
de_DE: Ergänzender Bereich für private Nutzung-B

en: Supplementary Special-purpose Plane
de_DE: Ergänzende Spezial-Anwendung Tafel

en: Swash
de_DE: Schwungformen

en: Swash Variance
de_DE: Schwungformen Varianz

en: Swedish
de_DE: Schwedisch

en: Swedish (Finland)
de_DE: Schwedisch (Finland)

en: Swedish (Sweden)
de_DE: Schwedisch (Sweden)

en: Sy Miscellaneous
de_DE: 11.4 – Verschiedenes

en: Sy Mixed Serif
de_DE: 11.1 – Unterschiedliche Serifen

en: Sy Neo-grotesque Sans Serif
de_DE: 11.3 – Neo-grotesk serifenlos

en: Sy Old Style Serif
de_DE: 11.2 – Humanistische Serifen

en: Symbol Charset
de_DE: Symbol Zeichensatz

en: Symbolic
de_DE: 11 – Symbolische

en: Symbols
de_DE: Symbole

en: Symbols Misc.
de_DE: Symbole Verschiedenes

en: Symbols and Arrows Supplement
de_DE: Symbole und Pfeile Ergänzung

en: Symbols and Pictographs Extended-A
de_DE: Symbole und Pictogramme, erweitert-A

en: Symbols:
de_DE: Symbole:

en: Symmetric-Smoothing
de_DE: Symmetrisches-Glätten

en: Synchronize
de_DE: Synchronisieren

en: Syriac
de_DE: Syrisch

en: Syriac Supplement
de_DE: Syrisch Ergänzung

note: GT: Top/Left (side) bearing
en: TBearing:
de_DE: Obere Vorbreite:

en: TS Direct Line
de_DE: 2.1 – Kontrastreich

en: TS Miscellaneous
de_DE: 2.15 – Verschiedenes

en: TS Script
de_DE: 2.2 – Handschriftlich

en: TT Instrs
de_DE: TT Instruktionen

en: TTF Names
de_DE: TTF Namen

en: TTFFoundry
de_DE: TTF Schrifthersteller

en: T_reatment
de_DE: A_rt der Füllung

en: T_ypo Descent Offset:
de_DE: T_ypo Unterlänge Versatz:

en: Table '%c%c%c%c' extends beyond end of file and must be ignored.
de_DE: Tabelle '%c%c%c%c' erstreckt sich über das Ende der Datei hinaus und muss ignoriert werden.

en: Table '%c%c%c%c' extends beyond end of file.
de_DE: Tabelle '%c%c%c%c' erstreckt sich über das Ende der Datei hinaus.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 32 or 6 but is %d.
de_DE: Tabelle '%c%c%c%c' hat ungültige Länge, muss 32 oder 6 sein, ist aber %d.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 36 but is %d.
de_DE: Tabelle '%c%c%c%c' hat ungültige Länge, muss 36 sein, ist aber %d.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 54 but is %d.
de_DE: Tabelle '%c%c%c%c' hat ungültige Länge, muss 54 sein, ist aber %d.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 78, 86 or 96 but is %d.
de_DE: Tabelle '%c%c%c%c' hat ungültige Länge, muss 78, 86 oder 96 sein, ist aber %d.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be even.
de_DE: Tabelle '%c%c%c%c' hat ungültige Länge, muss eine gerade Zahl sein.

en: Table length should not be odd
de_DE: Tabellenlänge sollte nicht ungerade sein

en: Table length stretches beyond end of file for '%c%c%c%c'.
de_DE: Die Tabellenlänge erstreckt sich außerhalb des Dateiendes für '%c%c%c%c'.

en: Table tags should be in alphabetic order in the font header
     but '%c%c%c%c', appears after '%c%c%c%c'.
de_DE: Tabellen-Markierungszeichen sollten in alphabetischer Reihenfolge
    in der Haupttabelle der Schrift stehen, aber '%c%c%c%c' erscheint
    nach '%c%c%c%c'.

en: Tables '%c%c%c%c' and '%c%c%c%c' overlap
de_DE: Tabellen '%c%c%c%c' und '%c%c%c%c' überlappen sich

en: Tabular Numbers
de_DE: Tabellenziffern

en: Tag Characters
de_DE: Zeichen markieren

en: Tag must be 4 characters long
de_DE: Markierungselement muss 4 Buchstaben lang sein

en: Tag too long
de_DE: Markierungselement zu lang

en: Tagbanwa
de_DE: Tagbanuwa

en: Tags
de_DE: Markierungselemente

en: Tajiki
de_DE: Tadschikisch

en: Tamil
de_DE: Tamilisch

en: Tangent
de_DE: Tangente

en: Tapered/Closed Loops
de_DE: Ausgedünnt/geschlossene Schleifen

en: Tapered/No Loops
de_DE: Ausgedünnt/keine Schleifen

en: Tapered/Open Loops
de_DE: Ausgedünnt/offene Schleifen

en: Tatar
de_DE: Tatarisch

en: TeX Table
de_DE: TeX Tabelle

en: TeX table
de_DE: TeX Tabelle

en: Technical Symbols Misc.
de_DE: Technische Symbole Verschiedenes

en: Template Color
de_DE: Vorlage Farbe

en: Terminal Forms
de_DE: End-Formen

en: Terminal Forms #2
de_DE: End-Formen #2

en: Terminal Forms #3
de_DE: End-Formen #3

en: Text Field
de_DE: Textfeld

en: Text Image Skip
de_DE: Weißraum zw. Text und Bild

en: Text Labels
de_DE: Text-Beschriftung

en: Text Width:    0
de_DE: Textbreite:    0

en: Text Width:%4d
de_DE: Textbreite:%4d

en: Text and Background
de_DE: Text und Hintergrund

en: Text color for popup windows
de_DE: Textfarbe für Popup-Fenster

en: Text color for progress windows
de_DE: Textfarbe für Fortschrittsfenster

en: Text from script
de_DE: Text vom Schriftsystem

en: Textual
de_DE: Textuell

en: Tfm Save Failed
de_DE: Speichern von TFM fehlgeschlagen

en: Thai
de_DE: Thailändisch

en: The "DPI" field must be more than 10 and less than 5000.
de_DE: Das Feld „DPI“ muss mehr als 10 sein und weniger als 5000.

en: The "Proximity" field must be more than 0 and less than a half.
de_DE: Das Feld „Nähe“ muss mehr als 0 sein und weniger als ein Halb.

en: The %1$s hints in glyph "%2$.30s" in font %3$.30s do not match those in %4$.30s (different number or different overlap criteria)
de_DE: Die %1$s Hints in der Glyphe "%2$.30s" in Schrift %3$.30s entsprechen nicht denen in %4$.30s (unterschiedliche Anzahl oder unterschiedliche Kriterien für Überlappungen)

en: The %1$s in the search dialog contains a reference to %2$.20hs which does not exist in the new font.
    Should I remove the reference?
de_DE: %1$s im Suchdialog enthält eine Referenz auf %2$.20hs, die in der neuen Schrift nicht existiert.
    Soll der Referenz entfernt werden?

en: The %s differs. In %s it is (
de_DE: %s unterscheidet sich. In %s ist es (

en: The %s is missing in %s. Whilst in %s it is (
de_DE: %s fehlt in %s. Währenddessen is es in %s (

en: The %s list is not ordered
de_DE: Die %s-Liste ist nicht geordnet

en: The 'NFNT' bitmap format is not used under OS/X (though you still need to create a (useless) bitmap font if you are saving a type1 PostScript resource)
de_DE: Das Bitmap-Format 'NFNT' wird unter OS/X nicht verwendet (obwohl du immer noch eine (nutzlose) Bitmap-Schrift erstellen musst, wenn du eine Type1 PostScript-Ressource speicherst).

en: The 'NFNT' bitmap format is obsolete
de_DE: Das Bitmap-Format 'NFNT' ist veraltet

en: The 'POST' type1 format is probably deprecated
de_DE: Das Format 'POST' Type1 ist wahrscheinlich veraltet

en: The 'POST' type1 format is probably deprecated and may not work in future version of the mac.
de_DE: Das Format 'POST' Type1 ist wahrscheinlich veraltet und funktioniert in zukünftigen Mac-Versionen möglicherweise nicht.

en: The 'cvt ' table in instance %.30s is a different size from that in the default font
de_DE: Die 'cvt ' Tabelle in der Instanz %.30s hat eine andere Größe als die in der Standardschrift

en: The 'gasp' (Grid Fit) table must end with a pixel entry of 65535
de_DE: Die 'gasp' Tabelle (Ausrichtung am Gitter) muss mit einem Pixeleintrag von 65535 enden

en: The 'gasp' table gives you control over when grid-fitting and
    anti-aliased rasterizing are done.
    The table consists of an (ordered) list of pixel sizes each with
    a set of flags. Those flags apply to all pixel sizes bigger than
    the previous table entry but less than or equal to the current.
    The list must be terminated with a pixel size of 65535.
    Version 1 of the table contains two additional flags that
    apply to MS's ClearType rasterizer.
    
    The 'gasp' table only applies to truetype fonts.
de_DE: Die 'gasp' Tabelle steuert die Gitteranpassung und das
    Weichzeichnen der Ränder für die Darstellung am Ausgabegerät.
    Die Tabelle besteht aus einer (geordneten) Liste von Pixelgrößen
    und jede Größe enthällt eine Gruppen von Kennzeichen. Diese
    Kennzeichen gelten für alle Pixelgrößen größer als der vorherige
    Tabelleneintrag, aber kleiner oder gleich dem aktuellen.
    Die Liste muss mit einer Pixelgröße von 65535 abschließen.
    Die Version 1 der Tabelle enthält zwei zusätzliche Kennzeichen,
    die für den ClearType-Rasterizer von MS gelten.
    
    Die 'gasp' Tabelle gilt nur für TrueType Schriften.

en: The 'kern' table supports at most 10920 kern pairs in a subtable
de_DE: Die 'kern'-Tabelle unterstützt maximal 10920 Unterschneidungspaare in einer Untertabelle

en: The 'name' table contains (at least) two strings for the %s in language %s, the first '%.12s...' the second '%.12s...'.
    Which do you prefer?
de_DE: Die 'name' Tabelle enthält (mindestens) zwei Zeichenketten für %s in der Sprache %s, die erste '%.12s…' die zweite '%.12s…'.
    Was ist dir lieber?

en: The 'sfnt' format is currently limited to 65535 glyphs, and your font has %d of them.
de_DE: Das 'sfnt' Format ist derzeit auf 65535 Glyphen begrenzt. Deine Schriftart hat %d.

en: The 'size' feature does not seem to follow the standard,
    nor does it conform to Adobe's early misinterpretation of
    the standard. I cannot parse it.
de_DE: Die 'size'-Funktion scheint nicht dem Standard zu entsprechen,
    noch entspricht es Adobes früher Fehlinterpretation
    des Standards. Ich kann es nicht analysieren.

en: The 'size' feature of this font conforms to Adobe's early misinterpretation of the otf standard.
de_DE: Die 'size'-Funktion entspricht Adobes frühen Fehlinterpretation des otf Standards.

en: The AFM file contains metrics information that many word-processors will read when using a PostScript® font.
de_DE: Die AFM-Datei enthält Metriken-Informationen, die viele Wortprozessoren lesen, wenn Sie PostScript® Schriften verwenden.

en: The AFM format allows some information about composites
    (roughly the same as mark to base anchor classes) to be
    included. However it tends to make AFM files huge as it
    is not stored in an efficient manner.
de_DE: Das AFM-Format ermöglicht das Hinzufügen einiger Informationen
    über zusammengesetzte Zeichen (ungefähr das gleiche wie die
    Akzent-zu-Grundzeichen Ankerklassen). Allerdings neigt die
    AFM-Datei groß zu werden, da sie die Daten nicht effizient speichert.

en: The Edit->Join command will join points which are this close together
    A value of 0 means they must be coincident
de_DE: Der Befehl „Bearbeiten → Verbinden” verbindet Punkte, die so nah beieinander liegen.
    Ein Wert von 0 bedeutet, dass sie übereinstimmen müssen

en: The FONTLOG allows you to keep a log of changes made to your font.
de_DE: Mit dem FONTLOG können Änderungen an deiner Schrift festgehalten halten.

en: The FONTLOG contains some description of the 
     font project, a detailed changelog, and a list of contributors
de_DE: FONTLOG enthält eine Beschreibung des Font-Projekts, eine detaillierte 
     Aufzeichnung von Änderungen und eine Liste der Mitwirkenden

en: The FONTLOG is a text file containing relevant information
    about the font including such things as its changelog.
    (A general template is available in the OFL FAQ on http://scripts.sil.org/OFL-FAQ_web)
    Usage within an open font project is highly recommended but not required.
    If your font already contains a fontlog table (see the Element->Font Info)
    and you check this box, then the internal fontlog information will be
    appended to the file "FONTLOG.txt" in the same directory
    as the font itself.
de_DE: FONTLOG ist eine Textdatei, die relevante Informationen über die Schriftart enthält, 
    einschließlich Dinge wie Veränderungen. (Eine allgemeine Vorlage gibt es auf der 
    OFL FAQ Seite, unter http://scripts.sil.org/OFL-FAQ_web)
    Verwendung innerhalb eines offenen Font-Projekts ist sehr zu empfehlen, aber nicht 
    zwingend erforderlich. Wenn Deine Schriftart bereits eine Fontlog-Tabelle enthält 
    (siehe Element->Schrift-Informationen) und diese Option aktivieren ist, dann werden die 
    internen Fontlog Informationen der Datei „FONTLOG.txt“ angehängt, die sich im selben 
    Verzeichnis befindet, wie die Schriftart selbst.

en: The Merge operation cannot be reverted.
    Do it anyway?
de_DE: Die Zusammenführen-Operation kann nicht rückgängig gemacht werden.
    Trotzdem durchführen?

en: The OpenType Style Set features ('ss01'-'ss20') may
    be assigned human readable names here.
de_DE: Den OpenType-Funktionen der Stilgruppen ('ss01' – 'ss20')
    können hier menschlich lesbare Namen zugewiesen werden.

en: The OpenType documentation suggests in a rather confusing way
    that if a base glyph (or base mark) contains an anchor point
    for one class in a lookup subtable, then it should contain
    anchors for all classes in the subtable
de_DE: Die OpenType-Dokumentation schlägt in einer etwas verwirrenden
    Weise vor, dass wenn eine Grund-Glyphe (oder Grund-Akzent) einen
    Ankerpunkt für eine Klasse in der Subtabelle einer Nachschlagetabelle
    enthält, dann sollte sie Anker für alle Klassen der Subtabelle enthalten

en: The PFM file contains information Windows needs to install a PostScript® font.
de_DE: Die PFM-Datei enthält Informationen, die Windows benötigt, um eine PostScript®-Schrift zu installieren.

en: The PfaEdit table is an extension to the TrueType format
    and contains various data used by FontForge
    (It should be called the FontForge table,
    but isn't for historical reasons)
de_DE: Die PfaEdit-Tabelle ist eine Erweiterung des TrueType-Formats
    und enthält verschiedene von FontForge verwendete Daten.
    (Es sollte die FontForge-Tabelle heißen,
    tut dies aber aus historischen Gründen nicht)

en: The PostScript font name "%.63s" is invalid.
    It should be printable ASCII,
    must not contain (){}[]<>%%/ or space
    and must be shorter than 63 characters
de_DE: Der PostScript-Schriftname „%.63s“ ist ungültig.
    Er sollte druckbar ASCII Zeichen enthalten,
    darf nicht (){}[]<>%%/ oder ein Leerzeichen
    enthalten und muss kürzer sein als 63 Zeichen

en: The TeX table is an extension to the TrueType format
    and the various data you would expect to find in
    a tfm file (that isn't already stored elsewhere
    in the ttf file)
de_DE: Die TeX-Tabelle ist eine Erweiterung des TrueType-Formats
    und der verschiedenen Daten, die du in einer tfm-Datei
    erwarten würdest (Daten die nicht bereits an anderer Stelle
    in der ttf-Datei gespeichert sind).

en: The X coordinate of the anchor point in this glyph
de_DE: Die X-Koordinate des Ankerpunkts in dieser Glyphe

en: The Y coordinate of the anchor point in this glyph
de_DE: Die Y-Koordinate des Ankerpunkts in dieser Glyphe

en: The advance width of %s (%d) does not match the font's advanceWidthMax (%d) and this is a fixed pitch font
de_DE: Die Dickte von %s (%d) entspricht nicht der maximalen Dickte der Schrif (%d) und ist eine dicktengleiche Schrift

en: The amount of space between words when using this font
de_DE: Wortabstand, wenn diese Schrift verwendet wird

en: The amount of stretchable space between words when using this font
de_DE: Erweiterter Wortabstand, wenn diese Schrift verwendet wird

en: The amount the space between words may shrink when using this font
de_DE: Veringerter Wortabstand, wenn diese Schrift verwendet wird

en: The box around the up/down arrows of a numeric field (spinner)
de_DE: Das Kästchen in dem sich die Auf-/Ab-Pfeile eines numerischen Feldes befinden (Drehknopf)

en: The class name, %s, is already in use.
de_DE: Der Klassenname %s wird bereits verwendet.

en: The code point U+%1$04X occurs in groups %2$.30s and %3$.30s
de_DE: Der Code-Punkt U+%1$04X tritt in den Gruppen %2$.30s und %3$.30s auf

en: The color of a selected point
de_DE: Farbe eines ausgewählten Punktes

en: The color of an on-curve point
de_DE: Farbe eines Kurven-Punktes

en: The color of anchor stars
de_DE: Die Farbe der Ankersterne

en: The color of grid-fit (and other) raster blocks
de_DE: Farbe der Rasterblöcke (und andere), die am Gitter ausgerichtet sind

en: The color of grid-fit outlines
de_DE: Farbe der Konturen, die am Gitter ausgerichtet sind

en: The color of outlines in inactive layers
de_DE: Farbe der Konturen in inaktiven Ebenen

en: The color of outlines in the active layer
de_DE: Farbe der Konturen in der aktiven Ebene

en: The color of raster blocks which have just been turned off (in the debugger when an instruction moves a point)
de_DE: Die Farbe der Rasterblöcke, die gerade ausgeschaltet wurden (im Fehlerkorrektur-Modus, wenn eine Instruktion einen Punkt bewegt)

en: The color of raster blocks which have just been turned on (in the debugger when an instruction moves a point)
de_DE: Die Farbe der Rasterblöcke, die gerade eingeschaltet wurden (im Fehlerkorrektur-Modus, wenn eine Instruktion einen Punkt bewegt)

en: The color of the large bitmap
de_DE: Farbe des großen Bitmaps

en: The color of the line marking the advance width
de_DE: Farbe der Linie, um die Dickte zu markieren

en: The color of the line marking the advance width when it is selected
de_DE: Farbe der Linie, um die Dickte zu markieren, wenn sie ausgewählt ist

en: The color of the line marking the grid-fit advance width
de_DE: Farbe der Linie, um die am Gitter ausgerichtete Dickte zu markieren

en: The color of the line marking the left bearing when it is selected
de_DE: Farbe der Linie, um die Vorbreite zu markieren, wenn sie ausgewählt ist

en: The color of the line(s) marking ligature carets
de_DE: Die Farbe der Markierungslinien für Ligaturen-Trenner

en: The color of thick outlines in inactive layers
de_DE: Farbe der dicken Konturen in inaktiven Ebenen

en: The color of thick outlines in the active layer
de_DE: Farbe der dicken Konturen in der aktiven Ebene

en: The color used to draw diagonal hints
de_DE: Die Farbe zum Zeichnen von diagonalen Hints

en: The color used to draw horizontal hints
de_DE: Die Farbe zum Zeichnen von horizontalen Hints

en: The color used to draw minimum distance hints
de_DE: Die Farbe, die verwendet wird, um Mindestabstands-Hints zu zeichnen

en: The color used to draw points at extrema (if that mode is active)
de_DE: Farbe zum zeichnen der Extrempunkte (wenn der Modus aktiviert ist)

en: The color used to draw the active horizontal hint which the Review Hints dialog is examining
de_DE: Die Farbe, die verwendet wird, um den aktiven horizontalen Hint zu zeichnen, der im Hinweisdialog geprüft wird

en: The color used to draw the active vertical hint which the Review Hints dialog is examining
de_DE: Die Farbe, die verwendet wird, um den aktiven vertikalen Hint zu zeichnen, der im Hinweisdialog geprüft wird

en: The color used to draw vertical hints
de_DE: Die Farbe zum Zeichnen von vertikalen Hints

en: The context/chaining subtable %s in %s fails to match %s in %s
de_DE: Die kontextuelle/Ketten-Subtabelle %s in %s stimmt nicht überein mit %s in %s

en: The control point above the selected point is near the italic angle
de_DE: Der Kontrollpunkt über dem ausgewählten Punkt liegt nahe dem kursiven Winkel

en: The control point above the selected point is nearly horizontal
de_DE: Der Kontrollpunkt über dem ausgewählten Punkt ist nahezu horizontal

en: The control point above the selected point is nearly vertical
de_DE: Der Kontrollpunkt über dem ausgewählten Punkt ist nahezu vertikal

en: The control point above the selected point is outside the spline segment
de_DE: Der Kontrollpunkt über dem ausgewählten Punkt liegt außerhalb des Kurvensegments

en: The control point below the selected point is near the italic angle
de_DE: Der Kontrollpunkt unter dem ausgewählten Punkt liegt nahe dem kursiven Winkel

en: The control point below the selected point is nearly horizontal
de_DE: Der Kontrollpunkt unter dem ausgewählten Punkt ist nahezu horizontal

en: The control point below the selected point is nearly vertical
de_DE: Der Kontrollpunkt unter dem ausgewählten Punkt ist nahezu vertikal

en: The control point below the selected point is outside the spline segment
de_DE: Der Kontrollpunkt unter dem ausgewählten Punkt liegt außerhalb des Kurvensegments

en: The control point left of the selected point is near the italic angle
de_DE: Der Kontrollpunkt links vom ausgewählten Punkt liegt nahe dem kursiven Winkel

en: The control point left of the selected point is nearly horizontal
de_DE: Der Kontrollpunkt links vom ausgewählten Punkt ist nahezu horizontal

en: The control point left of the selected point is nearly vertical
de_DE: Der Kontrollpunkt links vom ausgewählten Punkt ist nahezu vertikal

en: The control point left of the selected point is outside the spline segment
de_DE: Der Kontrollpunkt links vom ausgewählten Punkt liegt außerhalb des Kurvensegments

en: The control point right of the selected point is near the italic angle
de_DE: Der Kontrollpunkt rechts vom ausgewählten Punkt liegt nahe dem kursiven Winkel

en: The control point right of the selected point is nearly horizontal
de_DE: Der Kontrollpunkt rechts vom ausgewählten Punkt ist nahezu horizontal

en: The control point right of the selected point is nearly vertical
de_DE: Der Kontrollpunkt rechts vom ausgewählten Punkt ist nahezu vertikal

en: The control point right of the selected point is outside the spline segment
de_DE: Der Kontrollpunkt rechts vom ausgewählten Punkt liegt außerhalb des Kurvensegments

en: The convention is that PostScript fonts should have an Em-Size of 1000. But this font has a size of %d. This is not an error, but you might consider altering the Em-Size with the Element->Font Info->General dialog.
    Do you wish to continue to generate your font in spite of this?
de_DE: Die Konvention besagt, dass PostScript-Schriften eine Geviert-Größe von 1000 haben sollten. Aber diese Schrift hat eine Größe von %d. Dies ist kein Fehler, aber du solltest in Betracht ziehen, die Geviert-Größe im Dialog „Element → Schrift-Informationen → Allgemein” zu ändern.
    Möchtest du trotzdem deine Schrift weiter erstellen?

en: The convention is that TrueType fonts should have an Em-Size which is a power of 2. But this font has a size of %d. This is not an error, but you might consider altering the Em-Size with the Element->Font Info->General dialog.
    Do you wish to continue to generate your font in spite of this?
de_DE: Die Konvention besagt, dass TrueType-Schriften eine Geviert-Größe einer Zweierpotenz haben sollten. Aber diese Schrift hat eine Größe von %d. Dies ist kein Fehler, aber du solltest in Betracht ziehen, die Geviert-Größe im Dialog „Element → Schrift-Informationen → Allgemein” zu ändern.
    Möchtest du trotzdem deine Schrift weiter erstellen?

en: The coordinates of all points and control points in truetype
    must be integers (if they are not integers then FontForge will
    round them when it outputs them, potentially causing havoc).
    Even in PostScript fonts it is generally a good idea to use
    integral values.
de_DE: Die Koordinaten aller Punkte und Kontrollpunkte im Truetype-Format
    müssen ganze Zahlen sein (wenn es sich nicht um ganze Zahlen handelt,
    wird sie FontForge bei der Ausgabe runden, was zu Problemen führen kann).
    Auch in PostScript-Schriften ist es in der Regel eine gute Idee, ganzzahlige
    Werte zu verwenden.

en: The counters between these hints are not the same size, bad for a stem3 hint
de_DE: Diese Punzen zwischen diesen Hits sind nicht gleich, schlecht für ein stem3 Hint

en: The current encoding contains glyphs which I cannot map to CIDs.
    Should I delete them or add them to the end (where they may conflict with future ros definitions)?
de_DE: Die aktuelle Kodierung enthält Glyphen, die den CIDs nicht zugeordnet werden können.
    Soll ich sie löschen oder sie ans Ende hinzufügen (wo sie mit zukünftigen Definitionen in Konflikt geraten können)?

en: The default font does not have a 'cvt ' table, but the instance %.30s does
de_DE: Die Standardschrift hat keine 'cvt '-Tabelle, aber die Instanz %.30s hat sie

en: The default size of the Em-Square in a newly created font.
de_DE: Standardgröße des Gevierts in einer neu erstellten Schrift.

en: The different instances of this mm have a different number of glyphs
de_DE: Die verschiedenen Instanzen dieses multiple masters haben unterschiedliche Anzahl an Glyphen

en: The entry "%1$.20s" is not present in the private dictionary of both %2$.30s and %3$.30s
de_DE: Der Eintrag „%1$.20s” ist nicht vorhanden im private Wörterbuch, weder von %2$.30s noch von %3$.30s.

en: The feature '%c%c%c%c' is named twice in language %s
    %.80s
    %.80s
de_DE: Die Funktion '%c%c%c%c' ist zweimal benannt in der Sprache %s
    %.80s
    %.80s

en: The feature tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters (or it could be a mac feature setting, two numbers in brokets <3,4>)
de_DE: Das Markierungselement der Funktion in Zeile %d (%s) ist zu lang. Es kann höchstens 4 Buchstaben lang sein (oder es könnte eine Mac-Funktion sein, zwei Nummern in Klammern <3,4>)

en: The feature tag on line %d (%s) should be in ASCII.
de_DE: Das Markierungselemente der Funktion in Zeile %d (%s) sollte ASCII-Zeichen beinhalten.

en: The following error occurred on the selected glyphs: %.100s
de_DE: Bei ausgewählter Glyphe ist folgender Fehler aufgetreten: %.100s

en: The following table(s) in the font have been ignored by FontForge
de_DE: Die folgenden Tabellen in der Schrift wurden von FontForge ignoriert

en: The font %.30s contains cubic splines. It must be converted to quadratic splines before it can be used in an apple distortable font
de_DE: Die Schrift %.30s enthält kubische Kurven. Sie muss in quadratische Kurven umgewandelt werden, bevor sie in einer Apple-verzerrten Schrift verwendet werden kann

en: The font %.30s contains quadratic splines. It must be converted to cubic splines before it can be used in a multiple master
de_DE: Die Schrift %.30s enthält quadratische Kurven. Sie muss in kubische Kurven umgewandelt werden, bevor sie in multiple master verwendet werden kann

en: The font comment can contain whatever you feel it should
de_DE: Der Schrift-Kommentar kann alles enthalten, was du für erforderlich hällst

en: The font contains errors.
    %sWould you like to review the errors or save the font anyway?
de_DE: Die Schrift enthält Fehler.
    %sMöchtest du die Fehler überprüfen oder die Schrift trotzdem speichern?

en: The font database already contains a bitmap
    font with this pixelsize (%d)
    Do you want to overwrite it?
de_DE: Die Schriftdatenbank enthällt schon eine
    Bitmap-Schrift mit dieser Pixelgröße (%d)
    Möchtest Du sie überschreiben?

en: The font does not contain a glyph named %s.
de_DE: Die Schrift enthält keine Glyphe mit dem Namen %s.

en: The fontname begins with the utf8 byte order sequence. This is illegal. %s
de_DE: Der Fontname beginnt mit der utf8 Byte-Reihenfolge. Das ist ungültig. %s

en: The fonts %1$.30s and %2$.30s have a different number of glyphs or different encodings
de_DE: Die Schriften %1$.30s und %2$.30s haben eine unterschiedliche Anzahl von Glyphen oder unterschiedliche Kodierungen

en: The fonts %1$.30s and %2$.30s use different types of splines (one quadratic, one cubic)
de_DE: Die Schriften %1$.30s und %2$.30s verwenden verschiedene Kurvenarten (eine quadratische, eine kubische)

en: The generated font won't work with ATM
de_DE: Die generierte Schrift wird mit dem ATM nicht funktionieren

en: The glyph %1$.30s has a different number of contours in font %2$.30s than in %3$.30s
de_DE: Die Glyphe %1$.30s hat eine andere Anzahl von Konturen in der Schrift %2$.30s als in %3$.30s.

en: The glyph %1$.30s has a different numbering of points (and control points) on its contours than in the various instances of the font
de_DE: Die Glyphe %1$.30s hat eine andere Nummerierung der Punkte (und Kontrollpunkte) auf ihren Konturen als in den verschiedenen Instanzen der Schrift

en: The glyph %1$.30s in %2$.30s has both references and contours. This is not supported in a font with variations
de_DE: Die Glyphe %1$.30s in %2$.30s hat sowohl Referenzen als auch Konturen. Dies wird in einer Schrift mit Variationen nicht unterstützt

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different hint mask on its contours than in %3$.30s
de_DE: Die Glyphe %1$.30s in der Schrift %2$.30s hat eine unterschiedliche Hint-Maske auf ihren Konturen in %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different number of points (or control points) on its contours than in %3$.30s
de_DE: Die Glyphe %1$.30s in der Schrift %2$.30s hat eine andere Anzahl von Punkten (oder Kontrollpunkten) auf ihren Konturen als in %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different number of references than in %3$.30s
de_DE: Die Glyphe %1$.30s in der Schrift %2$.30s hat eine andere Anzahl an Referenzen als in %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different set of kern pairs than in %3$.30s
de_DE: Die Glyphe %1$.30s in der Schrift %2$.30s hat einen anderen Satz an Unterschneidungspaaren als in %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has contours running in a different direction than in %3$.30s
de_DE: Die Glyphe %1$.30s in der Schrift %2$.30s hat Konturen, die in eine andere Richtung laufen als in %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has references with different scaling or rotation (etc.) than in %3$.30s
de_DE: Die Glyphe %1$.30s in der Schrift %2$.30s hat Referenzen mit unterschiedlicher Skalierung oder Drehung (usw.) als in %3$.30s

en: The glyph %1$.30s is defined in font %2$.30s but not in %3$.30s
de_DE: Die Glyphe %1$.30s ist definiert in der Schrfit %2$.30s aber nicht in %3$.30s

en: The glyph at CID %d is mapped to more than %d encodings. Only the first %d are handled.
de_DE: Die Glyphe mit CID %d wird mehr als %d Kodierungen zugeordnet. Nur die ersten %d werden behandelt.

en: The glyph at encoding %d is named ".notdef" but contains an outline. Because it is called ".notdef" it will not be included in the generated font. You may give it a new name using Element->Glyph Info. Do you wish to continue font generation (and omit this character)?
de_DE: Die Glyphe in der Kodierung %d heißt ".notdef", enthält aber eine Outline. Da sie ".notdef" heißt, wird sie nicht in die generierte Schrift aufgenommen. Du kannst ihr einen neuen Namen geben, indem du „Element → Glyphen-Informationen” benutzt. Möchtest du mit dem Erstellen der Schrift fortsetzen (und dieses Zeichen weglassen)?

en: The glyph name "%1$.30s" occurs in groups %2$.30s and %3$.30s
de_DE: Der Glyphen-Name „U+%1$.30s“ tritt in den Gruppen %2$.30s und %3$.30s auf

en: The glyph named %.30s is mapped to U+%04X.
    But its name indicates it should be mapped to U+%04X.
de_DE: Die Glyphe mit dem Namen %.30s wird U+%04X zugeordnet.
    Aber ihr Name zeigt an, dass sie U+%04X zugeordnet werden soll.

en: The glyph named %s also occurs in the class on row %d which begins with %.20s...
    You must remove it from one of them.
de_DE: Die Glyphe mit dem Namen %s tritt auch in der Klasse in Zeile %d auf, die mit %.20s beginnt …
    Du musst sie aus einer der Beiden entfernen.

en: The glyph, %.80s, already contains an anchor in this class, %.80s.
de_DE: Die Glyphe, %.80s, enthält bereits einen Anker in dieser Klasse, %.80s.

en: The glyph, %.80s, can't be found in the sfd file
de_DE: Die Glyphe, %.80s, kann in der sfd-Datei nicht gefunden werden

en: The glyph, %.80s, is not in the font
de_DE: Die Glyphe %.80s ist nicht in der Schrift

en: The glyph, %s, contains the same %s from %s and from %s.
    The one from %s will be removed.
de_DE: Die Glyphe, %s, enthält die gleiche %s von %s und von %s.
    Die von %s wird entfernt.

en: The glyph, %s, contains the same kern pair from %s and from %s.
    The one from %s will be removed.
de_DE: Die Glyphe, %s, enthält das gleiche Unterschneidungspaar von %s und von %s.
    Die von %s wird entfernt.

en: The height of the lower case letters with flat tops
de_DE: Höhe der Kleinbuchstaben mit flachen Oberteilen

en: The hint mask of the selected point contains overlapping hints
de_DE: Die Hint-Maske de ausgewählten Punkte enthält überlappende Hints

en: The human-readable fontname text (in the Names pane) must be entirely ASCII.
de_DE: Der Text des menschlich lesbaren Schriftnamens (im Namensbereich) muss vollständig ASCII sein.

en: The instructions for %.80s have changed. Do you want to lose those changes?
de_DE: Instruktionen für %.80s haben sich geändert. Möchtest du diese Änderungen verlieren?

en: The italic correction of the composed glyph. Should be independent of glyph size
de_DE: Kursiv-Korrektur zusammengesetzter Glyphe. Sollte unabhängig sein von der Glyphengröße

en: The language, '%s', is not in the list of known languages and will be omitted
de_DE: Die Sprache '%s', ist nicht in der Liste der bekannten Sprachen und wird ausgelassen

en: The layers do not match
de_DE: Die Ebenen stimmen nicht überein

en: The list of current pixel bitmap sizes
de_DE: Liste der aktuellen Pixel Bitmapgrößen

en: The mark showing a checkbox is off (up, not selected)
de_DE: Die Markierung zeigt ein aktiviertes Kontrollkästchen (nicht gedrückt, nicht ausgewählt)

en: The mark showing a checkbox is on (depressed, selected)
de_DE: Die Markierung zeigt ein aktiviertes Kontrollkästchen (gedrückt, ausgewählt)

en: The mark showing a radio button is off (up, not selected)
de_DE: Die Markierung zeigt ein nicht aktiviertes Optionsfeld (nicht gedrückt, nicht ausgewählt)

en: The mark showing a radio button is on (depressed, selected)
de_DE: Die Markierung zeigt ein aktiviertes Optionsfeld (gedrückt, ausgewählt)

en: The maximum level to which the (ink) bottom
    of superscript can be pushed to increase the
    gap between superscript and subscript, before
    subscript starts being moved down.
de_DE: Die maximale Höhe auf die Unterseite eines hochgestellten
    Zeichens geschoben werden kann, um den Abstand zwischen
    hoch- und tiefgestellen Zeichen zu vergrößern, bevor das
    tiefgestelle Zeichen nach unten verschoben wird.

en: The maximum number of Undoes/Redoes stored in a glyph
de_DE: Maximale Anzahl an Rückgängig/Wiederholen-Schritten die in der Schrift gespeichert werden

en: The measure tool window background color.
de_DE: Hintergrundfarbe des Fensters des Messwerkzeugs.

en: The measure tool window foreground color.
de_DE: Vordergrundfarbe des Fensters des Messwerkzeugs.

en: The name FontForge would like to assign to this glyph, %.30s, is already used by a different glyph.
de_DE: Der Name, den FontForge dieser Glyphe zuweisen möchte, %.30s, wird bereits von einer anderen Glyphe verwendet.

en: The name of glyph %.40s has changed. This is what I use to find the glyph in the file, so I cannot revert this glyph.
    (You will not be warned for subsequent glyphs.)
de_DE: Der Name der Glyphe %.40s hat sich geändert. Dies ist, was benutzt wird, um die Glyphe in der Datei zu finden, daher kann diese Glyphe nicht rückgängig machen.
    (Über nachfolgende Glyphen wird nicht gewarnt.)

en: The name parameter of the '%c%c%c%c' feature does not contain a valid name id.
de_DE: Der Namensparameter der Schrift-Funktion '%c%c%c%c' enthält keine gültige Namens-ID.

en: The name parameter of the '%c%c%c%c' feature has an unlikely version number %d.
de_DE: Der Namensparameter der Schrift-Funktion '%c%c%c%c' enthält eine unwahrscheinliche Versionsnummer %d.

en: The name, %.80s, appears twice in this list.
    Each anchor class must have a distinct name.
de_DE: Der Name, %.80s, erscheint zweimal in dieser Liste.
    Jede Ankerklasse muss einen eindeutigen Namen haben.

en: The number of em-units by which an arrow key will move a selected point
de_DE: Anzahl der Geviert-Einheiten, um die eine Pfeiltaste einen ausgewählten Punkt bewegt

en: The ofm and cfg files contain information Omega needs to process a font.
de_DE: Die ofm- und cfg-Dateien enthalten Informationen, die Omega zur Verarbeitung einer Schrift benötigt.

en: The only valid values for bits/pixel are 1, 2, 4 or 8
de_DE: Die einzig gültigen Werte für Bits/Pixel sind 1, 2, 4 oder 8

en: The outlines of glyph %2$.30s were not found in the font %1$.60s
de_DE: Die Konturen der Glyphe %2$.30s wurden in der Schriftart %1$.60s nicht gefunden

en: The paths that make up this glyph intersect one another
de_DE: Die Pfade, die diese Glyphe bilden, überschneiden sich

en: The pattern size (width & height) must be a positive number
de_DE: Die Mustergröße (Breite und Höhe) muss eine positive Zahl sein

en: The percentage of an em by which an accent is offset from its base glyph in Build Accent
de_DE: Der Prozentsatz eines Gevierts, um den ein Akzent von seiner Grund-Glyphe bewegt wird, in „Glyphen mit Akzenten erstellen“

en: The pixel size on line %d is out of bounds.
de_DE: Pixelgröße in Zeile %d ist außerhalb der Grenzen.

en: The points have been changed. This may mean that the truetype instructions now refer to the wrong points and they may cause unexpected results.
de_DE: Die Punkte wurden geändert. Dies kann bedeuten, dass sich die Truetype-Instruktionen nun auf die falschen Punkte beziehen und zu unerwarteten Ergebnissen führen können.

en: The range of sizes (in points) to which this face applies.
    Lower bound is exclusive, upper bound is inclusive.
de_DE: Größen (in Punkten), auf die dieser Schriftschnitt angewendet wird.
    Untere Begrenzung ist ausschließend, die obere ist einschließend.

en: The repeat counts must be positive numbers
de_DE: Zahlen der Wiederholung müssen positive Zahlen sein

en: The requested file, %.100s, does not exist
de_DE: Die angeforderte Datei %.100s existiert nicht

en: The script tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters
de_DE: Das Markierungselement der Schriftsysteme in Zeile %d (%s) ist zu lang. Es kann höchstens 4 Buchstaben lang sein

en: The script tag on line %d (%s) should be in ASCII.
de_DE: Das Markierungselement der Schriftsysteme in Zeile %d (%s) sollte ASCII-Zeichen beinhalten.

en: The search pattern was not found again in the font %.100s
de_DE: Das Suchmuster wurde in der Schrift %.100s nicht nochmal gefunden

en: The search pattern was not found in the font %.100s
de_DE: Das Suchmuster wurde in der Schrift %.100s nicht gefunden

en: The selected glyphs have no hints. FontForge will not produce many instructions.
de_DE: Die Ausgewählten Glyphen haben keine Hints. FotForge wird nur wenige Instruktionen erstellen.

en: The selected line segment is near the italic angle
de_DE: Das ausgewählte Liniensegment liegt nahe dem kursiven Winkel

en: The selected line segment is nearly horizontal
de_DE: Das ausgewählte Liniensegment liegt nahe der Horizontalen

en: The selected line segment is nearly vertical
de_DE: Das ausgewählte Liniensegment liegt nahe der Vertikalen

en: The selected point does not have integral control points
de_DE: Der ausgewählte Punkt hat keine ganzzahlige Kontrollpunkte

en: The selected point is near a horizontal stem hint
de_DE: Der ausgewählte Punkt ist nahe des Hints der horizontalen Stämme

en: The selected point is near a vertical stem hint
de_DE: Der ausgewählte Punkt ist nahe des Hints der vertikalen Stämme

en: The selected point is not at integral coordinates
de_DE: Der ausgewählte Punkt ist keine ganzzahlige Koordinate

en: The selected point is too far from the origin
de_DE: Der ausgewählte Punkt ist weit vom Ursprung

en: The selected points (or the intermediate control points) are too far apart
de_DE: Die ausgewählten Punkte (oder Zwischen-Kontrollpunkte) sind zu weit auseinander

en: The selected points are too close to each other
de_DE: Die ausgewählten Punkte sind zu nahe

en: The selected spline attains its extrema somewhere other than its endpoints
de_DE: Die ausgewählte Kurve erreicht ihren Extrempunkt irgendwo anders als ihre Endpunkte

en: The selection should be scaled so that it will cover the path's length
de_DE: Die Auswahl sollte so skaliert werden, dass sie die Länge des Pfades abdeckt

en: The simple application of this algorithm will squeeze counters
    That is not normally seen in bold latin fonts
de_DE: Dieser Algorithmus verengt die Punzen. Für fette lateinische Schriften
    wird dies nicht empfohlen

en: The size (in points) for which this face was designed
de_DE: Größe (in Punkten), für die dieser Schriftschnitt entworfen wurde

en: The smaller number must be selected first in a pair of bluevalues
de_DE: In einem Paar von bluevalues, muss die kleinere Zahl zuerst angegeben werden

en: The specification already says that the typo metrics should be
    used to determine line spacing. But so many
    programs fail to follow the spec. that MS decided an additional
    bit was needed to remind them to do so.
de_DE: Die Spezifikation besagt bereits, dass zur Bestimmung des Zeilenabstands
    die Typo-Metriken verwendet werden sollte. Aber viele Programme folgen nicht
    der Spezifikation, also beschloss MS, dass ein zusätzliches Bit benötigt wird,
    um sie daran zu erinnern.

en: The spline does not reach %g
de_DE: Die Kurve erreicht nicht %g

en: The standard shift down applied to subscript elements.
    Positive for moving downward.
de_DE: Standardversatz nach unten für tiefgestellte Elemente.
    Positiver Wert für den Versatz nach unten.

en: The tfm and enc files contain information TeX needs to install a PostScript® font.
de_DE: Die tfm- und enc-Dateien enthalten Informationen, die TeX benötigt, um eine PostScript®-Schrift zu installieren.

en: The tiles should be centered on the path
de_DE: Die Kacheln sollten auf dem Pfad zentriert werden

en: The truetype instructions on glyph %s are out of date.
    Do you want to proceed anyway?
de_DE: Die TrueType-Instruktionen der Glyphe %s sind veraltet.
    Willst du trotzdem weitermachen?

en: The two selected points are the endpoints of an open path
de_DE: Die zwei ausgewählten Punkte sind Endpunkte eines offenen Pfades

en: The typo ascent&descent fields are>supposed<
    to specify the line spacing on windows.
    In fact usually the win ascent/descent fields do.
    (The descent field is usually negative.)
    If the "[] Is Offset" checkbox is clear then
    any number you enter will be the value used in OS/2.
    If set then any number you enter will be added to the
    Em-size. You should leave this
    field 0 and check "[*] Is Offset" in most cases.
    
    NOTE: Typo Descent is a NEGATIVE number for
    things below the baseline
de_DE: Die Felder Typo Oberlänge und Unterlänge "sollten" den Zeilenabstand
    in Windows definieren. In Wahrheit tun dies die Felder Win Oberlänge und
    Win Unterlänge. (Das Unterlängen-Feld ist in der Regel negativ.)
    Wenn das Kontrollkästchen "[] Ist Versatz" leer ist, dann wird jede
    eingegebene Zahl als Wert in OS/2 verwendet. Wenn diese Option gesetzt ist,
    wird jede eingegebene Zahl dem Geviert der Schrift hinzugefügt. In den
    meisten Fällen solltest du diese Feld auf 0 lassen und "[*] Ist Versatz" aktivieren. 
    
    Hinweis: Typo Unterlänge ist eine NEGATIVE Zahl für Dinge unterhalb der Grundlinie.

en: The use of names 'alefmaksurainitialarabic' and 'alefmaksuramedialarabic' is discouraged.
de_DE: Es wird nicht empfohlen, die Namen 'alefmaksurainitialarabic' und 'alefmaksuramedialarabic' zu benutzen.

en: The version text (in the Names pane) must be entirely ASCII.
de_DE: Der Text der Version (im Namensbereich) muss vollständig ASCII sein.

en: The weight text (in the Names pane) must be entirely ASCII.
de_DE: Der Text der Strichstärke (im Namensbereich) muss vollständig ASCII sein.

en: The weights for the default version of the font must sum to 1.0
de_DE: Die Gewichtungen der Standardversion der Schrift müssen 1,0 ergeben

en: The width of %s is too big to fit in a tfm fix_word, it shall be truncated to the largest size allowed.
de_DE: Die Dickte von %s ist zu groß, um in ein tfm fix_word zu passen, wird auf die größte erlaubte Dickte abgeschnitten.

en: The width of one em
de_DE: Breite eines Gevierts

en: The width of the line used to draw selected points
de_DE: Die Breite der Linie, die verwendet wird, um ausgewählte Punkte zu zeichnen

en: The width, height, depth or italic correction of %s is too big. Tfm files may not contain values bigger than 16 times the em-size of the font. Width=%g, height=%g, depth=%g, italic correction=%g
de_DE: Die Dickte, Höhe, Tiefe oder Kursiv-Korrektur %s sind zu groß. Tfm-Dateien können nicht Werte größer als 16 mal die Geviertgröße enthalten. Dickte=%g, Höhe=%g, Tiefe=%g, Kursiv-Korrektur=%g

en: The x coord of the selected point is near the specified value
de_DE: Die X-Koordinate des ausgewählten Punktes ist nahe des vorgegebenen Wertes

en: The y coord of the selected point is near the ascender height
de_DE: Die Y-Koordinate des ausgewählten Punktes ist nahe der Höhe der Oberlänge

en: The y coord of the selected point is near the baseline
de_DE: Die Y-Koordinate des ausgewählten Punktes ist nahe der Grundlinie

en: The y coord of the selected point is near the cap height
de_DE: Die Y-Koordinate des ausgewählten Punktes ist nahe der Versalhöhe

en: The y coord of the selected point is near the descender height
de_DE: Die Y-Koordinate des ausgewählten Punktes ist nahe der Höhe der Unterlänge

en: The y coord of the selected point is near the specified value
de_DE: Die Y-Koordinate des ausgewählten Punktes ist nahe des vorgegebenen Wertes

en: The y coord of the selected point is near the xheight
de_DE: Die Y-Koordinate des ausgewählten Punktes ist nahe der x-Höhe

en: There are %d pages in this file, which do you want?
de_DE: Es gibt %d Seiten in dieser Datei, welche soll es sein?

en: There are more hints in this glyph than the maximum allowed
de_DE: Es gibt mehr Hints in dieser Glyphe als die maximal zulässige Anzahl von Hints

en: There are more points in this glyph than the maximum allowed
de_DE: Es gibt mehr Punkte in dieser Glyphe als die maximal zulässige Anzahl von Punkten

en: There are multiple files in this archive, pick one
de_DE: In diesem Archiv gibt es mehrere Dateien, wähle eine aus

en: There are multiple fonts in this file, pick one
de_DE: Es gibt mehrere Schriften in dieser Datei, wähle eine aus

en: There are multiple name ids naming the '%c%c%c%c' feature
     this is technically legitimate, but fontforge can't handle it.
de_DE: Es gibt mehrere Namens-IDs, die die Schrift-Funktion '%c%c%c%c' benennen.
     Das ist technisch legitim, aber FontForge kann damit nicht umgehen.

en: There are no hint masks in this layer but there are overlapping hints.
de_DE: In dieser Ebene gibt es keine Hint-Masken, es gibt aber überlappende Hints.

en: There are so few glyphs selected that it seems unlikely to me that you will get a representative sample of this aspect of your font. If you deselect everything the command will apply to all glyphs in the font
de_DE: Es sind zu wenige Glyphen ausgewählt, um ein repräsentatives Beispiel für diesen Aspekt deiner Schrift zu erhalten. Wenn du die Markierung aufhebst, gilt der Befehl für alle Glyphen in der Schrift

en: There are two ligature entries with the same components (%.80s) in the same lookup subtable (%.30s)
de_DE: Es gibt zwei Ligatureneinträge mit den gleichen Komponenten (%.80s) in der selben Subtabelle der Nachschlagetabelle (%.30s)

en: There are two open fonts with the current family name and the same style. %.30s and %.30s
de_DE: Es gibt zwei offene Schriften mit dem aktuellen Familiennamen und dem gleichen Stil. %.30s und %.30s

en: There is already an anchor point named %1$.40s in %2$.40s.
de_DE: Es gibt bereits einen Ankerpunkt mit dem Namen %1$.40s in %2$.40s.

en: There is no ForceBoldThreshold entry in the weighted font, but there is a ForceBold entry in font %30s
de_DE: Es gibt keinen Eintrag für „Erzwinge Fettschnitt Schwellenwert“ (ForceBold) in der fetten Schrift, aber es gibt einen solchen Eintrag in der Schrift %30s

en: There is no anchor for class %1$.30s in subtable %2$.30s
de_DE: Es gibt keinen Anker für Klasse %1$.30s in Subtabelle %2$.30s

en: There is no glyph named "%s" in the font.
de_DE: In der Schrift gibt es keine Glyphe mit dem Namen "%s".

en: There is no glyph named %s (used in %s)
de_DE: Es gibt keine Glyphe namens %s (verwendet in %s)

en: There is no glyph named %s in the font
de_DE: In der Schrift gibt es keine Glyphe mit dem Namen "%s"

en: There may be at most one reference with the use-my-metrics bit set
de_DE: Es kann maximal eine Referenz geben, die die Option „Meine Metriken verwenden“ aktiviert hat

en: There must be at least 2 gradient stops
de_DE: Es muss mindestens 2 Kontrollpunkte geben

en: There must be at least one match coverage table
de_DE: Es muss mindestens eine Vergleichs-Abdeckungstabelle geben

en: There's a reference to a glyph with no name.
de_DE: Es gibt eine Referenz zu einer namenlosen Glyphe.

en: These mappings may be used to fix certain standard heights.
de_DE: Diese Zuordnungen können verwendet werden, um bestimmte Standardhöhen zu beheben.

en: These results are those of the freetype autohinter. They do not reflect the truetype instructions.
de_DE: Die Resultate kommen vom freetype autohinter. Sie spiegeln nicht die TrueType Instruktionen.

en: Thickness of the fraction bar.
de_DE: Strichstärke des Bruchstrichs.

en: Thickness of the overbar.
de_DE: Strichstärke des Überstrichs.

en: Thickness of the radical rule in
    designed or constructed radical
    signs.
de_DE: Strichdicke des Radikalstrichs in
    gestaltetem oder konstruiertem
    Radikalzeichen.

en: Thickness of the underbar.
de_DE: Strichstärke des Unterstrichs.

en: Things could be better...
de_DE: Die Dinge könnten besser sein …

en: Thinking...
de_DE: Denken …

en: Third Widths
de_DE: Drittel-Dickten

en: This anchor class already is associated with a point in this character
de_DE: Diese Ankerklasse ist mit einem Punkt in diesem Zeichen bereits verknüpft

en: This blank outline glyph has an unexpected bitmap version
de_DE: Eine leere Konturenglyphe hat eine unerwartete Bitmap-Version

en: This character (gid=%d) has a following part (%d). I'm not sure what that means, please send me (gww@silcom.com) a copy of this font so I can test with it.
de_DE: Dieses Zeichen (gid=%d) hat einen folgenden Teil (%d). Ich bin mir nicht sicher, was das bedeutet, bitte sende mir (gww@silcom.com) eine Kopie dieser Schrift, damit ich mit ihr testen kann.

en: This contextual rule applies no lookups.
de_DE: Diese Kontextregel wendet keine Nachschlagetabelle an.

en: This denotes the height of X.
de_DE: Dies ist die Höhe von X.

en: This denotes the height of x.
de_DE: Dies ist die Höhe von x.

en: This does not appear to be a Windows FNT for FON file
de_DE: Dies scheint keine Windows FNT- oder FON-Datei zu sein

en: This does not seem to be a plate file
    Expected left paren
de_DE: Dies scheint keine plate-Datei zu sein
    Erwartet wird eine linke Klammer

en: This does not seem to be a plate file
    Expected one of 'voc[]z'
de_DE: Dies scheint keine plate-Datei zu sein
    Erwartet wird eine von 'voc[]z'

en: This does not seem to be a plate file
    Expected two real numbers
de_DE: Dies scheint keine plate-Datei zu sein
    Erwartet werden zwei reale Zahlen

en: This does not seem to be a plate file
    First line wrong
de_DE: Dies scheint keine plate-Datei zu sein
    Erste Zeile falsch

en: This doesn't look like an ofm file, I don't know how to read it.
de_DE: Das sieht nicht wie eine ofm-Datei aus, ich weiß nicht, wie man sie liest.

en: This feature code is already used
de_DE: Diese Funktion wird bereits verwendet

en: This file contains an unnamed encoding, which cannot be named in a script
de_DE: Diese Datei enthält eine namenlose Kodierung, die in einem Skript nicht benannt werden kann

en: This file contains no SVG fonts.
de_DE: Diese Datei enthällt keine SVG-Schriften.

en: This font comes from an old format sfd file. Not all aspects of it can be reverted successfully.
de_DE: Diese Schrift stammt aus einer alten sfd-Datei. Nicht alle Eigenschaften können erfolgreich wiederhergestellt werden.

en: This font contains a 'size' feature with a design size and design range but no stylename. That is technically an error, but we'll let it pass
de_DE: Diese Schrift enthält eine 'size'-Funktion mit einer Designgröße und einem Designbereich, aber kein Stilnamen. Das ist technisch ein Fehler, aber wir lassen es durchgehen

en: This font contains both a 'BASE' table and a 'bsln' table.
      FontForge will only read one of them ('BASE').
de_DE: Diese Schrift enthält sowohl eine 'BASE' Tabelle als auch eine 'bsln' Tabelle.
      FontForge liest nur einen von ihnen ('BASE').

en: This font contains both a 'kern' table and a 'GPOS' table.
      The 'kern' table will only be read if there is no 'kern' feature in 'GPOS'.
de_DE: Diese Schrift enthält sowohl eine 'kern' Tabelle als auch eine 'GPOS' Tabelle.
      Die 'kern' Tabelle wird nur gelesen, wenn es in 'GPOS' keine 'kern' Funktion gibt.

en: This font contains both a 'mor[tx]' table and a 'GSUB' table.
      FF will only read feature/settings in 'morx' which do not match features
      found in 'GSUB'.
de_DE: Diese Schrift enthält sowohl eine 'mor[tx]' Tabelle, als auch eine
     'GSUB' Tabelle.
      FF liest nur Funktionen/Einstellungen in 'morx', die nicht mit Funktionen in 'GSUB' übereinstimmen.

en: This font contains both a TrueType 'glyf' table and an OpenType 'CFF ' table. FontForge can only deal with one at a time, please pick which one you want to use
de_DE: Diese Schrift enthält sowohl eine TrueType 'glyf' Tabelle, als auch eine OpenType 'CFF' Tabelle. FontForge kann sie nur einzeln bearbeiten. Wähle, welche du verwenden möchtest.

en: This font contains both truetype and PostScript glyph descriptions
      only one will be used.
de_DE: Diese Schrift enthält sowohl Truetype- als auch PostScript-Glyphenbeschreibungen.
    Es wird nur eine verwendet.

en: This font contains multiple glyph descriptions
      only one will be used.
de_DE: Diese Schrift enthält mehrfache Glyphenbeschreibungen.
    Es wird nur eine verwendet.

en: This font contains neither "CFF " nor "glyf"/"loca" tables
de_DE: Diese Schrift enthält weder "CFF " noch "glyf"/"loca" Tabellen

en: This font contains no glyphs with unicode encodings.
    Would you like to use a "Symbol" encoding instead of Unicode?
de_DE: Diese Schriftart enthält keine Glyphen mit Unicode-Kodierungen.
    Soll die "Symbol"-Kodierung verwendet werden anstelle von Unicode?

en: This font contains no glyphs with unicode encodings.
    You will probably not be able to use the output.
de_DE: Diese Schriftart enthält keine Glyphen mit Unicode-Kodierungen.
    Die Ausgabe wird wahrscheinlich unbrauchbar sein.

en: This font does not contain a glyph named "%.40s"
de_DE: Diese Schrift enthält keine Glyphe mit dem Namen "%.40s "

en: This font does not have vertical metrics enabled.
    Use Element->Font Info to enable them.
de_DE: Diese Schrift enthält keine aktivierten vertikalen Metriken.
    Benutze „Element → Schrift-Informationen”, um sie zu aktivieren.

en: This font does not specify font-face
de_DE: Diese Schrift enthält keinen Schriftschnitt

en: This font does not specify units-per-em
de_DE: Diese Schrift enthält keine Geviert-Einheiten

en: This font does not specify unitsPerEm, so we guess 1000.
de_DE: Diese Schrift enthält keine Geviert-Einheiten, 1000 wird angenommen.

en: This font is based on the charset %1$.20s-%2$.20s-%3$d, but the best I've been able to find is %1$.20s-%2$.20s-%4$d.
    Shall I use that or let you search?
de_DE: Diese Schrift basiert auf dem Zeichensatz %1$.20s-%2$.20s-%3$d, aber das Beste, was ich gefunden habe, ist %1$.20s-%2$.20s-%4$d.
    Soll dieser Zeichensatz verwendet werden oder willst du selber danach suchen?

en: This font is marked with an FSType of 2 (Restricted
    License). That means it is not editable without the
    permission of the legal owner.
    
    Do you have such permission?
de_DE: Diese Schrift ist mit einem FSType von 2 (eingeschränkte Lizenz)
    gekennzeichnet. Das heißt, sie darf ohne Zustimmung des
    Rechteinhaber nicht bearbeitet werden.
    
    Hast du die Zustimmung?

en: This font, %s, has multiple GPOS 'size' features. I'm not sure how to interpret that. I shall pick one arbitrarily.
de_DE: Diese Schriftart, %s, hat mehrere GPOS 'size' Funktionen. Ich bin mir nicht sicher, wie man das interpretieren kann. Ich werde eine beliebige auswählen.

en: This glyph can use a stem3 hint
de_DE: Diese Glyphe kann einen stem3 Hint benutzen

en: This glyph contains a different number of contours in different instances
de_DE: Diese Glyphe enthällt eine unterschiedliche Anzahl an Konturen in verschiedenen Instanzen

en: This glyph contains a different number of hints in different instances
de_DE: Diese Glyphe enthällt eine unterschiedliche Anzahl an Hints in verschiedenen Instanzen

en: This glyph contains a different number of references in different instances
de_DE: Diese Glyphe enthällt eine unterschiedliche Anzahl an Referenzen in verschiedenen Instanzen

en: This glyph contains a horizontal hint near the specified width
de_DE: Diese Glyphe enthällt einen horizontalen Hint nahe der angegebenen Breite

en: This glyph contains a substitution or ligature entry which refers to an empty char
de_DE: Diese Glyphe enthält einen Substitutions- oder Ligatureintrag, der sich auf ein leeres Zeichen bezieht

en: This glyph contains a vertical hint near the specified width
de_DE: Diese Glyphe enthällt einen vertikalen Hint nahe der angegebenen Breite

en: This glyph contains anchor points from some, but not all anchor classes in a subtable
de_DE: Diese Glyphe enthält Ankerpunkte von einigen, aber nicht alle Ankerklassen in einer Subtabelle

en: This glyph contains both contours and references.
    (or contains a reference which has a bad transformation matrix and counts as a contour).
    This cannot be expressed in the TrueType glyph format.
de_DE: Diese Glyphe enthält sowohl Konturen als auch Referenzen
    (oder eine Referenz enthält, die eine schlechte Transformationsmatrix
    aufweist und als Kontur zählt).
    Dies kann nicht im TrueType Glyphenformat ausgedrückt werden.

en: This glyph contains control points which are probably too close to the main points to alter the look of the spline
de_DE: Diese Glyphe enthält Kontrollpunkte, die wahrscheinlich zu nahe an den Hauptpunkten liegen, um das Aussehen der Kurve zu verändern

en: This glyph contains different kerning pairs in different instances
de_DE: Diese Glyphe enthällt eine unterschiedliche Anzahl an Unterschneidungspaaren in verschiedenen Instanzen

en: This glyph extends further below the baseline than desired
de_DE: Diese Glyphe erstreckt sich tiefer unter der Grundlinie als gewünscht

en: This glyph extends left further than desired
de_DE: Diese Glyphe erstreckt sich nach links weiter als gewünscht

en: This glyph has four hints, but if this one were omitted it would fit a stem3 hint
de_DE: Diese Glyphe hat vier Hints, aber wenn dieser vernachläßigt wird, würde ein stem3 Hint passen

en: This glyph has no instructions. Adding instructions (a DELTA) may change its rasterization significantly.
de_DE: Diese Glyphe hat keine Instruktionen. Das Hinzufügen von Instruktionen (eine DELTA-Instruktion) kann ihre Rasterisierung erheblich ändern.

en: This glyph is defined in more than one of the CID subfonts
de_DE: Diese Glyphe ist mehr als einer CID Subschrift definiert

en: This glyph is defined in one instance font but not in another
de_DE: Diese Glyphe ist in einer Instanz-Schriftart definiert, aber nicht in einer anderen

en: This glyph is mapped to a unicode code point which is different from its name.
de_DE: Diese Glyphe ist einem Unicode zugeordnet, der anders ist als ihr Name.

en: This glyph is not defined in any of the CID subfonts
de_DE: Diese Glyphe ist in keiner der CID Subschriften definiert

en: This glyph is not mapped to any unicode code point, but its name should be.
de_DE: Diese Glyphe ist keinem Unicode zugeordnet, aber ihr Name sollte es sein.

en: This glyph is taller than desired
de_DE: Diese Glyphe ist höher als gewünscht

en: This glyph is wider than desired
de_DE: Diese Glyphe ist breiter als gewünscht

en: This glyph self-intersects
de_DE: Glyphe überschneidet sich selbst

en: This glyph self-intersects. Checking for correct direction is meaningless until that is fixed
de_DE: Glyphe überschneidet sich selbst. Das Prüfen der Richtung ist bedeutungslos, bis das behoben ist

en: This glyph's advance width is different from the standard width
de_DE: Die Dickte dieser Glyphe unterscheidet sich vom Standardwert

en: This glyph's vertical advance is different from the standard width
de_DE: Die vertikale Dickte dieser Glyphe unterscheidet sich vom Standardwert

en: This hint does not control any points
de_DE: Dieser Hint kontrolliert keine Punkte

en: This hint has the wrong width for a stem3 hint
de_DE: Der Hint hat eine falsche Breite für ein stem3 Hint

en: This index is much larger than the closest neighbor
de_DE: Dieser Index ist viel größer als der nächste Nachbarn

en: This involves opening more than 10 windows.
    Is that really what you want?
de_DE: Dabei werden mehr als 10 Fenster geöffnet.
    Ist es wirklich das, was du willst?

en: This is an abstract class which defines common features of the
    FontView, CharView, BitmapView and MetricsView
de_DE: Dies ist eine abstrakte Klasse, die gemeinsame Merkmale definiert für
    Schrift-Ansicht, Zeichen-Ansicht, Bitmap-Ansicht und Metrik-Ansicht

en: This is an identifying number shared by all members of
    this font family with the same style (I.e. 10pt Bold and
    24pt Bold would have the same id, but 10pt Italic would not
de_DE: Dies ist eine Identifikationsnummer, die von allen Mitgliedern
    dieser Schriftfamilie mit dem gleichen Stil geteilt wird.
    z.B. 10pt Fett und 24pt Fett hätten die gleiche ID, aber 10pt Kursiv nicht

en: This is probably a valid URW font, but it is in a format (%c%c) which FontForge
    does not support. FontForge only supports 'IK' format fonts.
de_DE: Dies ist wahrscheinlich eine gültige URW-Schrift, aber sie ist in einem Format (%c%c), das FontForge nicht unterstützt. FontForge unterstützt nur Schriften im 'IK'-Format.

en: This is the main fontforge window displaying a font
de_DE: Dies ist das Hauptanzeigefenster für Schriften

en: This is the mark that differentiates ComboBoxes and ListButtons
    from TextFields and normal Buttons.
de_DE: Dies ist das Zeichen, das Kontrollkästchen und Optionsfelder
    von Textfeldern und normalen Buttons unterscheidet.

en: This italic conversion will be incomplete!
    You will probably want to do manual fixups on e, g, k, and v-z
    And on в, г, д, е, ж, л, м, ц, щ, ъ, ђ
    And on all Greek lower case letters. And maybe everything else.
de_DE: Die Kursiv-Umwandlung wird nicht komplett sein!
    Wahrscheinlich musst du einiges korrigieren, z.B. e, g, k, und v-z
    Auch в, г, д, е, ж, л, м, ц, щ, ъ, ђ
    Und alle griechischen Kleinbuchstaben. Vielleicht auch alles andere.

en: This ligature index is already in use
de_DE: Dieser Ligaturen-Index wird bereits verwendet

en: This looks like a level1 (or level2) ofm. FontForge only supports level0 files, and can't read a real level1 file.
de_DE: Dies sieht aus wie ein Level1 (oder Level2) ofm. FontForge unterstützt nur Level0-Dateien und kann keine echte Level1-Datei lesen.

en: This looks like an ikarus format which I have seen examples of, but for which
    I have no documentation. FontForge does not support it yet.
de_DE: Dies sieht aus wie ein Ikarus-Format, für das ich zwar Beispiele gesehen habe, 
    ich aber keine Dokumentation habe. FontForge unterstützt es noch nicht.

en: This lookup contains no data
de_DE: Diese Nachschlagetabelle enthält keine Daten

en: This lookup has no effect, I can't figure out its type on line %d of %s
de_DE: Diese Nachschlagetabelle hat keinen Effekt, kann ihre Art nicht herausfinden in Zeile %d von %s

en: This mark class (%s) was used in lookup %s
de_DE: Diese Akzentklasse (%s) wurde in der Nachschlagetabelle %s verwendet

en: This mark set (%s) was used in lookup %s
de_DE: Diese Akzentgruppe (%s) wurde in der Nachschlagetabelle %s verwendet

en: This may take a while. Please be patient...
de_DE: Dies kann eine Weile dauern. Hab Geduld …

en: This must be ASCII, so you may not use the copyright symbol (use (c) instead).
de_DE: Dies muss im ASCII-Format sein, daher darf das Urheberrecht-Symbol nicht verwenden werden (verwende stattdessen (c)).

en: This must be a truetype layer.
de_DE: Dies muss eine Truetype-Ebene sein.

en: This name was previously used to identify mark class/set #%d.
de_DE: Dieser Name wurde zuvor verwendet, um die Akzentklasse/-gruppe #%d zu identifizieren.

en: This namelist contains at least one non-ASCII glyph name, namely: %s
de_DE: Diese Namensliste enthält mindestens einen nicht-ASCII Glyphen-Namen, nämlich: %s

en: This namelist is based on a namelist which contains non-ASCII glyph names
de_DE: Diese Namensliste basiert auf einer Namensliste, die nicht-ASCII Glyphen-Namen enthält

en: This operation cannot be undone, do it anyway?
de_DE: Diese Operation kann nicht rückgängig gemacht werden, trotzdem ausführen?

en: This option prepends a timestamp in the format YYMMDDHHMM to the filename and font-family name metadata.
de_DE: Diese Option fügt dem Dateinamen und den Metadaten des Schriftfamiliennamens einen Zeitstempel hinzu im Format YYMMDDHHMM.

en: This outline glyph is missing a bitmap version
de_DE: Dieser Konturen-Glyphe fehlt eine Bitmap-Version

en: This outline glyph's advance width is different from that of the bitmap's
de_DE: Die Dickte dieser Kontur unterscheidet sich von der Dickte des Bitmaps

en: This pane is informative only and shows the characters
    actually in the font. If you wish to set the OS/2 Unicode
    Range field, change the pane to
de_DE: Dieser Bereich ist nur informativ und zeigt die tatsächlich
    vorhanden Zeichen in der Schrift. Wenn du das OS/2
    Unicode-Bereich Feld setzen möchten, gehe auf

en: This path probably intersects itself (though I could not find that when
     I checked for intersections), look closely at the corners
de_DE: Wahrscheinlich überschneidet sich die Kurve (allerdings konnte nichts
    festgestellt werden). Überprüfe die Ecken in vergrößerter Ansicht

en: This path should have been drawn in a clockwise direction
de_DE: Dieser Pfad sollte im Uhrzeigersinn gezeichnet sein

en: This path should have been drawn in a counter-clockwise direction
de_DE: Dieser Pfad sollte gegen den Uhrzeigersinn gezeichnet sein

en: This pdf file has no fonts
de_DE: Die pdf-Datei hat keine Schriften

en: This pdf file has no pages
de_DE: Die pdf-Datei hat keine Seiten

en: This provides a set of names used to identify the
    style of this font. Names may be translated into multiple
    languages (English is required, others are optional)
    All fonts with the same Style ID should share this name.
de_DE: Dies liefert eine Reihe von Namen, um den Schriftstil zu
    identifizieren. Namen können in mehrere Sprachen übersetzt
    werden (Englisch ist erforderlich, andere sind optional).
    Alle Schriften mit dem gleichen Stil-ID sollten diesen Namen teilen.

en: This reference has a transformation matrix which cannot be expressed in Type1/2 fonts.
    No scaling or rotation allowed.
de_DE: Diese Referenz hat eine Transformationsmatrix, die nicht in Type1/2 Schriften ausgedrückt werden kann.
    Skalierung oder Drehung sind nicht erlaubt.

en: This reference has a transformation matrix which cannot be expressed in truetype.
    All entries (except translation) must be between [-2.0,2.0).
    Translation must be integral.
de_DE: Diese Referenz hat eine Transformationsmatrix, die nicht im True Type ausgedrückt werden kann.
    Alle Einträge (außer Parallelverschiebung) müssen zwischen[-2.0,2.0] liegen.
    Die Parallelverschiebung muss eine ganze Zahl sein.

en: This reference has been flipped, so the paths in it are drawn backwards
de_DE: Diese Referenz wurde gespiegelt, so dass ihre Pfade rückwärts gezeichnet werden

en: This reference uses point-matching but it refers to a glyph
    (or a previous reference refers to a glyph)
    whose points have been renumbered.
de_DE: Diese Referenz verwendet die Punktübereinstimmung,
    bezieht sich aber auf eine Glyphe (oder eine vorherige
    Referenz bezieht sich auf eine Glyphe), deren Punkte
    neu nummeriert wurden.

en: This rule activates no lookups.
    Proceed anyway?
de_DE: Diese Regel aktiviert keine Nachschlagetabelle.
    Trotzdem fortfahren?

en: This setting is already used
de_DE: Diese Einstellung wird bereits verwendet

en: This specifies the line spacing on the mac.
    (The descent field is usually negative.)
    If the "[] Is Offset" checkbox is clear then
    any number you enter will be the value used in hhea.
    If set then any number you enter will be added to the
    font's bounds. You should leave this
    field 0 and check "[*] Is Offset" in most cases.
    
    NOTE: hhea Descent is a NEGATIVE value for things
    below the baseline
de_DE: Dies definiert den Zeilenabstand auf dem Mac. (Das Unterlängen-Feld ist
    in der Regel negativ.) Wenn das Kontrollkästchen "[] Ist Versatz" leer ist,
    dann wird jede eingegebene Zahl als Wert in hhea verwendet. Wenn diese
    Option gesetzt ist, wird jede eingegebene Zahl den Grenzen der Schrift
    hinzugefügt. In den meisten Fällen solltest du diese Feld auf 0 lassen und
    "[*] Ist Versatz" aktivieren.
    
    Hinweis: hhea Unterlänge ist eine NEGATIVE Zahl für Dinge unterhalb der Grundlinie.

en: This version of FontForge expects freetype 2.3.7 or more.
de_DE: Diese Version von FontForge erwartet Freetype 2.3.7 oder neuer.

en: This version of fontforge was not linked with the spiro library, so you may not use them.
de_DE: Diese FontForge Version wurde nicht mit der Spiro-Bibliothek verknüpft, weshalb du sie nicht verwenden kannst.

en: This window displays a single outline glyph
de_DE: Dieses Fenster zeigt die Kontur einer Glyphe

en: This window displays a single outline glyph (more data)
de_DE: Dieses Fenster zeigt die Kontur einer Glyphe (mehr Daten)

en: This window displays metrics information about a font
de_DE: Dieses Fenster zeigt Metrik-Informationen einer Schrift an

en: Threshold between "thin" and "thick":
de_DE: Schwellenwert zwischen dünn und dick:

en: Threshold between Thin and Thick Stems
de_DE: Schwellenwert zwischen dünnen und dicken Stemmen

en: Tibetan
de_DE: Tibetisch

en: Tibetan (PRC)
de_DE: Tibetisch (VRC)

en: Tile Bounding Box:
de_DE: Kachel Begrenzungsrahmen:

en: Tile Margin
de_DE: Kachel Margine

en: Tile Margin:
de_DE: Kachel Margine:

en: Tile Max X
de_DE: Kachel Max X

en: Tile Max Y
de_DE: Kachel Max Y

en: Tile Min X
de_DE: Kachel Min X

en: Tile Min Y
de_DE: Kachel Min Y

en: Tile Path
de_DE: Kachelpfad

en: Tile Pattern
de_DE: _Kachelmuster

en: Tile Pattern...
de_DE: Kachelmuster …

en: Tile Size
de_DE: Kachelgröße

en: Tile _Path...
de_DE: Kachel _Pfad …

en: Time (in milliseconds) that popup windows remain visible
de_DE: Zeit (in Millisekunden) in der Popup-Fenster sichtbar bleiben

en: Tiny Selection
de_DE: Kleine Auswahl

en: Title Background
de_DE: Titelhintergrund

en: Title Divider Color
de_DE: Titel Trenner Farbe

en: Title Font
de_DE: Titel Schrift

en: Title Text Color
de_DE: Titel Text Farbe

en: Titling
de_DE: Titel-Formen

en: To P_DF File
de_DE: Zu P_DF-Datei

en: To _File
de_DE: Zu _Datei

en: To _Hundredths
de_DE: Auf _Hun­derts­tel

en: To _Int
de_DE: Auf ganze _Zahlen

en: To create a new name, left click on the <New> button, and select a locale (language).
    To change the locale, left click on it.
    To change the feature, left click on it.
    To change the text, left click in it and then type.
de_DE: Um einen neuen Namen zu erstellen, klick mit linker Maustaste auf die Schaltfläche <Neu>
    und wähle ein Gebietsschema (Sprache).
    Um das Gebietsschema zu ändern, klick mit linker Maustaste darauf.
    Um die Schrift-Funktion zu ändern, klick mit linker Maustaste darauf.
    Um den Text zu ändern, klick mit linker Maustaste darauf und gebe deinen Text ein.

en: To create a new name, left click on the <New> button, and select a locale (language).
    To change the locale, left click on it.
    To change the text, left click in it and then type.
de_DE: Um einen neuen Namen zu erstellen, klick mit linker Maustaste auf die Schaltfläche <Neu>
    und wähle ein Gebietsschema (Sprache).
    Um das Gebietsschema zu ändern, klick mit linker Maustaste darauf.
    Um den Text zu ändern, klick mit linker Maustaste darauf und gebe deinen Text ein.

en: To create a new name, left click on the <New> button, and select a locale.
    To change the locale, left click on it.
    To change the string type, left click on it.
    To change the text, left click in it and then type.
    To delete a name, right click on the name & select Delete from the menu.
    To associate or disassociate a truetype name to its postscript equivalent
    right click and select the appropriate menu item.
de_DE: Um einen neuen Namen zu erstellen, klick mit linker Maustaste auf die
    Schaltfläche <Neu> und wähle ein Gebietsschema aus.
    Um das Gebietsschema zu ändern, klick mit linker Maustaste darauf.
    Um den Zeichenkettentyp zu ändern, klick mit linker Maustaste darauf.
    Um den Text zu ändern, klick mit linker Maustaste darauf und gebe deinen Text ein.
    Um einen Namen zu löschen, klick mit rechter Maustaste auf den Namen und
    wähle "Löschen" aus dem Menü.
    Um einen Truetype-Namen mit seinem Postscript-Äquivalent zu verknüpfen oder um sie
    zu trennen, klick mit rechter Maustaste und wähle den entsprechenden Menüpunkt.

en: To generate a Mac family file, the current font must have plain (Normal, Regular, etc.) style, and there must be other open fonts with the same family name.
de_DE: Um eine Mac-Familiendatei zu erzeugen, muss die aktuelle Schrift den normalen, regulären, usw. Stil beinhalten und es müssen weitere Schriften mit dem gleichen Familiennamen offen sein.

en: To the glyph names starting at:
de_DE: Nach deren Glyphen-Namen beginnend bei:

en: To their own names
de_DE: Zu ihren eigenen Namen

en: To:
de_DE: Nach:

en: Too Big
de_DE: Zu groß

en: Too Complex or Bad
de_DE: Zu komplex oder ungültig

en: Too Many Glyphs
de_DE: Zu viele Glyphen

en: Too Many Hints
de_DE: Zu viele Hints

en: Too Many Kerns
de_DE: Zu viele Unterschneidungen

en: Too Many Points
de_DE: Zu viele Punkte

en: Too many Unique Font IDs
de_DE: Zu viele eindeutige Font-IDs

en: Too many dashes (at most %d allowed)
de_DE: Zu viele Striche (höchstens %d erlaubt)

en: Too many elements in BlueValues/OtherBlues array.
de_DE: Zu viele Elemente in der BlueValues/OtherBlues Reihe.

en: Too many elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array.
de_DE: Zu viele Elemente in der FamilyBlues/FamilyOtherBlues Reihe.

en: Too many features %d
de_DE: Zu viele Schriftfunktionen %d

en: Too many glyphs
de_DE: Zu viele Glyphen

en: Too many kern pairs
de_DE: Zu viele Unterschneidungs-Paare

en: Too many layers
de_DE: Zu viele Ebenen

en: Too many lookups %d
de_DE: Zu viele Nachschlagetabellen %d

en: Too many mapping data points specified in /BlendDesignMap for axis %s.
de_DE: Zu viele Zuordnungs-Datenpunkte angegeben, in /BlendDesignMap für Achsen %s.

en: Too many scripts %d
de_DE: Zu viele Schriftsysteme %d

en: Too many separation marks, starting at: %.20s...
de_DE: Zu viele Trennzeichen, beginnend bei: %.20s …

en: Too many subroutine calls in %s
de_DE: Zu viele Aufrufe von Unterprogrammen in %s

en: Too many subroutines. We can deal with at most 14 (0-13)
de_DE: Zu viele Subrutinen. Höchstens 14 (0 – 13) können verarbeitet werden

en: Tool_s
de_DE: Werkzeug_e

en: Tools
de_DE: Werkzeuge

en: Tools_2
de_DE: Werkzeuge_2

en: Top Accent
de_DE: Akzente oben

en: Top Accent Horiz. Pos
de_DE: Oberer Akzent Horizontale Position

en: Top Accent Horizontal Pos
de_DE: Oberer Akzent Horizontale Position

en: Top Accent Pos:
de_DE: Oberer Akzent Position:

en: Top Bearing does not change.
de_DE: Oberer Abstand ändert sich nicht.

en: Top Hint
de_DE: Oberer Hint

en: Top Left
de_DE: Oben links

en: Top Right
de_DE: Oben rechts

en: Top Zone
de_DE: Obere Zone

en: TopAccent
de_DE: Oberer Akzent

en: TopLeft
de_DE: Oben Links

en: TopRight
de_DE: Oben Rechts

en: Trademark
de_DE: Warenzeichen

en: Traditional Chinese
de_DE: Traditionelles Chinesisch

en: Traditional Forms
de_DE: Traditionelle Formen

en: Traditional Name Forms
de_DE: Traditionelle Namensformen

en: Traditionally the x-height of an italic face is slightly less
    than the x-height of the companion roman
de_DE: Traditionellerweise ist die x-Höhe von kursiven
    Schriftschnitten etwas kleiner als die der aufrechten

en: Trailing Jamo Forms
de_DE: Folgende Jamo-Formen

en: Transform
de_DE: Transformieren

en: Transform _All Layers
de_DE: Transformiere _alle Ebenen

en: Transform _Guide Layer Too
de_DE: Transformiere auch _Hilfslinienebene

en: Transform _Width Too
de_DE: Transformiere auch _Dickte

en: Transform ascender serifs
de_DE: Serifen der Oberlängen transformieren

en: Transform baseline serifs
de_DE: Serifen auf Grundlinie transformieren

en: Transform descender serifs
de_DE: Serifen der Unterlängen transformieren

en: Transform diagonal serifs
de_DE: Serifen der Diagonalen transformieren

en: Transform kerning _classes too
de_DE: Transformiere auch Unterschneidungs-_Klassen

en: Transform simple positioning features & _kern pairs
de_DE: Transformiere einfache Positionierung und _Unterschneidungs-Paare

en: Transform x-height serifs
de_DE: Serifen auf x-Höhe transformieren

en: Transform:
de_DE: Transformieren:

en: Transformation Matrix
de_DE: Transformationsmatrix

en: Transformation Matrix Changed
de_DE: Transformationsmatrix geändert

en: Transformed
de_DE: Transformiert

en: Transformed by:
de_DE: Transformiert um:

en: Transforming...
de_DE: Transformiere …

en: Transitional Serifs
de_DE: 2 – Barock-Antiqua Serifen

en: Translate By
de_DE: Versetzen um

en: Translation in X
de_DE: Parallelverschiebung in X-Richtung

en: Translation in Y
de_DE: Parallelverschiebung in Y-Richtung

en: Transport and Map Symbols
de_DE: Transport- und Kartensymbole

en: Triangle
de_DE: Dreieckig

en: Trimming Undo Information
de_DE: Rückgängig-Informationen abschneiden

en: TrueType (Resource)
de_DE: TrueType (Ressource)

en: TrueType Hints
de_DE: TrueType Instruktionen

en: TrueType Instructions for %.50s
de_DE: TrueType Instruktionen für %.50s

en: TrueType Point _Matching:
de_DE: TrueType Punkt-Übereinsti_mmung:

en: TrueType does not support references which
    are scaled by more than 200%%.  But %1$.30s
    has been in %2$.30s. Any instructions
    added would be meaningless.
de_DE: TrueType unterstützt keine Referenzen, die um
    mehr als 200%% skaliert sind. Dies ist jedoch der
    Fall bei %1$.30s, in %2$.30s. Das Hinzufügen von
    Instruktionen wäre sinnlos.

en: TrueType requires that all scaling and rotational
    entries in a transformation matrix be between -2 and 2
de_DE: TrueType erfordert, dass in einer Transformationsmatrix
    alle Einträge zum Skalieren und Drehen zwischen −2 und 2 liegen

en: TrueTypeName|New
de_DE: Neu

en: Try To Fix Glyphs With
de_DE: Versuche Glyphen zu reparieren mit

en: Try to insure that the counters are as wide
    afterward as they were before
de_DE: Versuche sicher zu stellen, dass die Punzenbreite
    bleibt wie zuvor

en: Turkish
de_DE: Türkisch

en: Turkmen
de_DE: Turkmenisch

en: Two cursive anchor classes
de_DE: Zwei kursive Ankerklassen

en: Two cursive anchor classes in the same subtable, %s
de_DE: Zwei kursive Ankerklassen in der gleichen Subtabelle, %s

en: Two glyphs have the same name.
    Change the encoding to "Glyph Order" and use
    Edit->Select->Wildcard with the following name
de_DE: Zwei Glyphen teilen sich den gleichen Namen.
    Ändere die Kodierung auf „Glyphen-Reihenfolge” und verwende
    „Bearbeiten → Auswählen → Nach Platzhalter auswählen” mit folgendem Codepunkt

en: Two glyphs share the same unicode code point.
    Change the encoding to "Glyph Order" and use
    Edit->Select->Wildcard with the following code point
de_DE: Zwei Glyphen teilen sich den gleichen Unicode-Codepunkt.
    Ändere die Kodierung auf „Glyphen-Reihenfolge” und verwende
    „Bearbeiten → Auswählen → Nach Platzhalter auswählen” mit folgendem Codepunkt

en: Type
de_DE: Typ

en: Type in new layer name
de_DE: Neuen Ebenen-Namen eingeben

en: Type of distortable font:
de_DE: Art der verzerrbaren Schrift:

en: Type1
de_DE: Typ1

en: Type1 and 2 fonts only support translation of references.
    The first four entries of the transformation matrix should be
    [1 0 0 1].
de_DE: Type1 und 2 Schriften unterstützen nur die Parallelverschiebung
    von Referenzen. Die ersten vier Einträge der Transformationsmatrix
    sollten [1 0 0 1] sein.

en: Type2
de_DE: Typ2

en: Type2 fonts do not support the Type1 setcurrentpoint operator
de_DE: Type2-Schriftarten unterstützen nicht den Type1-Operator setcurrentpoint

en: Type3
de_DE: Typ3

en: Type:
de_DE: Art:

en: Typo Ascent Offset:
de_DE: Typo Oberlänge Versatz:

en: Typo Ascent:
de_DE: Typo Oberlänge:

en: Typo Descent Offset:
de_DE: Typo Unterlänge Versatz:

en: Typo Descent:
de_DE: Typo Unterlänge:

en: Typo Line _Gap:
de_DE: Typo Durch_schuss:

en: U_nlink Reference
de_DE: Referen_z trennen

en: Ugaritic
de_DE: Ugaritisch

en: Ukrainian
de_DE: Ukrainisch

en: Ultra-Condensed (50%)
de_DE: Ultra-Schmal (50%)

en: Ultra-Expanded (200%)
de_DE: Ultra-Breit (200%)

en: Unassigned Bit 123
de_DE: Nicht zugewiesenes Bit 123

en: Unassigned Bit 124
de_DE: Nicht zugewiesenes Bit 124

en: Unassigned Bit 125
de_DE: Nicht zugewiesenes Bit 125

en: Unassigned Bit 126
de_DE: Nicht zugewiesenes Bit 126

en: Unassigned Bit 127
de_DE: Nicht zugewiesenes Bit 127

en: Unassigned Code Points
de_DE: Nicht zugewiesene Codepunkte

en: Undefined positioning
de_DE: Undefinierte Positionierung

en: Undefined substitution
de_DE: Undefinierte Substitution

en: UnderbarExtraDescender:
de_DE: Unterstrich zusätzlich Unterlänge:

en: UnderbarRuleThickness:
de_DE: Unterstrich Strichstärke

en: UnderbarVerticalGap:
de_DE: Unterstrich vertikaler Abstand

en: Underline _Position:
de_DE: Unterstreichen _Position:

en: Underline|_Height:
de_DE: _Dicke:

en: Undo Fontlevel
de_DE: Rückgängig auf Schriftebene

en: Undo information incomplete
de_DE: Rückgängig-Informationen unvollständig

en: UndoDepth
de_DE: Rückgängig Tiefe

en: UndoRedoLimitToLoad
de_DE: Anzahl geladener Schritte für Rückgängig/Wiederholen

en: UndoRedoLimitToSave
de_DE: Anzahl gespeicherter Schritte für Rückgängig/Wiederholen

en: Uneven Weighting
de_DE: Ungleiche Strichstärke

en: Unexpected EOF in gf
de_DE: Unerwartetes EOF (Ende der Datei) in gf

en: Unexpected PST type in GetPosSub (%d).
de_DE: Unerwartetes PST-Art in GetPosSub (%d).

en: Unexpected Variation Selector
de_DE: Unerwartete Variations-Selektoren

en: Unexpected character (0x%02X) on line %d of %s
de_DE: Unerwartetes Zeichen (0x%02X) in Zeile %d von %s

en: Unexpected charset format in cff: %d
de_DE: Unerwartetes Format der Zeichengruppe in cff: %d

en: Unexpected density
de_DE: Unerwartete Dichte

en: Unexpected encoding format in cff: %d
de_DE: Unerwartetes Kodierungsformat in cff: %d

en: Unexpected end of file found in morx chain.
de_DE: Unerwartetes Ende der Datei in der morx Kette.

en: Unexpected end of file in GSUB ligature sub-table.
de_DE: Unerwartetes Ende der Datei in der GSUB Subtabelle der Ligaturen.

en: Unexpected end of file in GSUB sub-table.
de_DE: Unerwartetes Ende der Datei in der GSUB Subtabelle.

en: Unexpected end of file in contextual chaining subtable.
de_DE: Unerwartetes Ende der Datei in Subtabelle der kontextuellen Kette.

en: Unexpected end of file in feature definition on line %d of %s
de_DE: Unerwartetes Ende der Datei in der Definition der Funktion in Zeile %d von %s

en: Unexpected end of file in lookup definition on line %d of %s
de_DE: Erwartet Ende der Datei in der Definition der Nachschlagetabelle in Zeile %d von %s

en: Unexpected error
de_DE: Unerwarteter Fehler

en: Unexpected number
de_DE: Unerwartete Zahl

en: Unexpected size for font info section of URW font (expected 12, got %d)
de_DE: Unerwartete Größe des Abschnitts mit Schrift-Informationen der URW-Schrift (erwartet 12, erhalten %d)

en: Unexpected size for name section of URW font (expected 55, got %d)
de_DE: Unerwartete Größe des Abschnitts der Namen der URW-Schrift (erwartet 55, erhalten %d)

en: Unexpected token in lookupflags on line %d of %s
de_DE: Unerwartes Zeichen in Markierungen der Nachschlagetabellen in Zeile %d von %s

en: Unexpected token, %s, in feature definition on line %d of %s
de_DE: Unerwartetes Zeichen %s, in der Definition der Funktion in Zeile %d von %s

en: Unexpected token, %s, in lookup definition on line %d of %s
de_DE: Unerwartetes Zeichen %s, in der Definition der Nachschlagetabelle in Zeile %d von %s

en: Unexpected token, %s, on line %d of %s
de_DE: Unerwartetes Zeichen, %s, auf Zeile %d von %s

en: Unicase
de_DE: Einheitliche Höhe

en: Unicode 2.0+, BMP only
de_DE: Unicode 2.0+, nur BMP

en: Unicode 2.0+, all planes
de_DE: Unicode 2.0+, alle Tafeln

en: Unicode Basic Multilingual Plane
de_DE: Unicode mehrsprachige Grund-Tafel

en: Unicode C_har:
de_DE: Unicode-Zeic_hen:

en: Unicode Ranges
de_DE: Unicode-Bereiche

en: Unicode Ranges:
de_DE: Unicode-Bereiche:

en: Unicode Supplementary Ideographic Plane
de_DE: Unicode ergänzende ideografische Tafel

en: Unicode Supplementary Multilingual Plane
de_DE: Unicode ergänzende mehrsprachige Tafel

en: Unicode Supplementary Special-purpose Plane
de_DE: Unicode ergänzende Spezial-Anwendung Tafel

en: Unicode _Value:
de_DE: Unicode-_Wert:

en: Unicode out of range
de_DE: Unicode außerhalb des Bereichs

en: Unicode value (%x) not in font, ignored
de_DE: Unicode-Wert (%x) nicht in Schrift, ignoriert

en: Unicode value not in font
de_DE: Unicode-Wert nicht in Schrift

en: UnicodeGlyphNames
de_DE: Unicode Glyphen-Namen

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
de_DE: Vereinte kanadische Ureinwohner Silbenzeichen

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
de_DE: Vereinte kanadische Ureinwohner Silbenzeichen, erweitert

en: Unified Font Object
de_DE: Vereintes Schriftobjekt (UFO)

en: Uniform scaling for horizontal counters and side bearings
de_DE: Einheitliches Skalieren für Punzenbreite und der Vor-/Nachbreiten

en: Uniform scaling for stems of any width and direction
de_DE: Einheitliche Skalierung der Stämme jeglicher Breite und Richtung

en: Uninterpreted code in gf: %d
de_DE: Nicht-interpretierender code in gf: %d

en: UniqueID
de_DE: Eindeutige ID

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Unknown GPOS sub-table type: %d
de_DE: Unbekannte Art der GPOS Subtabelle: %d

en: Unknown GSUB sub-table type: %d
de_DE: Unbekannte Art der GSUB Subtabelle: %d

en: Unknown Language
de_DE: Unbekannte Sprache

en: Unknown class table format: %d
de_DE: Unbekanntes Format der Klassen-Tabelle: %d

en: Unknown field %s on line %d of %s
de_DE: Unbekanntes Feld %s in Zeile %d von %s

en: Unknown glyph referenced in GSUB/GPOS/MATH
de_DE: Unbekannte Glyphe referenziert in GSUB/GPOS/MATH

en: Unknown lookup
de_DE: Unbekannte Nachschlagetabelle

en: Unknown lookup name: %60.60s
de_DE: Unbekannte Name der Nachschlagetabelle: %60.60s

en: Unknown lookup: %s
de_DE: Unbekannte Nachschlagetabelle: %s

en: Unknown operator in %s: %x
de_DE: Unbekannter Operator in %s: %x

en: Unknown python type <%s> when reading UFO/GLIF lib data.
de_DE: Unbekannte Python-Art <%s> beim lesen von UFO/GLIF Bibliotheksdaten.

en: Unknown string type
de_DE: Unbekannte Zeichenketten-Art

en: Unknown type '%c' found in path specification
de_DE: Unbekannten Typ '%c' gefunden in der Pfadspezifikation

en: Unlike most commands this one does not work directly on the
    selected glyphs. Instead, if you select a glyph FontForge will
    create (or reuse) another glyph named by appending the extension
    to the original name, and it will copy a modified version of
    the original glyph into the new one.
de_DE: Im Gegensatz zu den meisten Befehlen funktioniert dieser nicht direkt mit
    den ausgewählten Glyphen. Wenn du stattdessen eine Glyphe auswählst,
    erstellt (oder verwendet) FontForge eine andere Glyphe, die durch Anhängen
    der Erweiterung an den ursprünglichen Namen benannt ist, und kopiert eine
    geänderte Version der ursprünglichen Glyphe in die neue.

en: Unlike most commands this one does not work directly on the
    selected glyphs. Instead, if you select an "A" (or an "a")
    FontForge will create (or reuse) a glyph named "a.sc", and
    it will copy a modified version of the "A" glyph into "a.sc".
de_DE: Im Gegensatz zu den meisten Befehlen funktioniert dieser Befehl nicht direkt
    auf die ausgewählte Glyphen. Wenn du ein „A“ (oder „a“) auswählst, erstellt
    (oder verwendet) FontForge eine Glyphe mit dem Namen „a.sc“ und kopiert eine modifizierte Version der Glyphe „A“ nach „a.sc“.

en: Unlikely Ofm File
de_DE: Unwharscheinliche Ofm-Datei

en: Unlikely count of ligature components (%d), I suspect this ligature sub-
     table is garbage, I'm giving up on it.
de_DE: Unwahrscheinliche Anzahl von Ligaturen-Komponenten (%d). Vermutet wird, dass diese Ligaturen-Subtabelle nichts taugt. Wir geben auf.

en: Unlikely length for table, so I'm ignoring it. %u
de_DE: Unwahrscheinliche Tabellenlänge. Wird ignoriert. %u

en: Unlikely scale factor
de_DE: Unwahrscheinlicher Skalierungsfaktor

en: Unlikely stem threshold
de_DE: Unwahrscheinlicher Stamm-Schwellenwert

en: Unlink
de_DE: Verknüpfung aufheben

en: Unlink All
de_DE: Alle Verbindungen trennen

en: Unnamed lookup
de_DE: Unbenannte Nachschlagetabelle

en: Unparseable contextual sequence on line %d of %s
de_DE: Nicht-analysierbare kontextuelle Folge auf Zeile %d von %s

en: Unparseable include on line %d of %s
de_DE: Unlesbares Einzufügendes in Zeile %d in %s

en: Unreasonable DPI
de_DE: Unangemessene DPI-Größe

en: Unreasonable ligature caret count
de_DE: Unangemessene Ligaturen-Trenner Anzahl

en: Unsaved script
de_DE: Nichtgespeicherter Skript

en: Unspecified Language
de_DE: Unbenannte Sprache

en: Unsupported decode filter parameters : %s
de_DE: Nicht unterstützte Parameter des Filter-Dekodierung: %s

en: Unsupported filter: %s
de_DE: Nicht unterstützter Filter: %s

en: Unsupported image format
de_DE: Nicht unterstütztes Bildformat

en: Unsupported image format must be bmp
de_DE: Nicht unterstütztes Bildformat muss bmp sein

en: Unsupported image format must be bmp or png
de_DE: Nicht unterstütztes Bildformat muss bmp oder png sein

en: Unsupported mime type in data URI: %s
de_DE: Nichtunterstützte mime-Art in Daten-URI: %s

en: Unterminated coverage table, starting at: %.20s...
de_DE: Nicht abgeschlossenen Abdeckungstabelle, beginnend bei: %.20s …

en: Unterminated lookup invocation, starting at: %.20s...
de_DE: Nicht abgeschlossener Aufruf der Nachschlagetabelle, beginnend bei: %.20s …

en: UntitledGroup
de_DE: Unbenannte Gruppe

en: UpdateFlex
de_DE: Flex aktualisieren

en: Upper Case
de_DE: Großbuchstaben

en: Upper Case in Lower Case
de_DE: Großbuchstaben in Kleinbuchstaben

en: UpperLimitBaselineRiseMin:
de_DE: Obere Grenze Grundlinie anheben:

en: UpperLimitGapMin:
de_DE: Min. Abstand obere Grenze:

en: Upright/Extreme Wrapping
de_DE: Aufrecht/Extreme Schnörkel

en: Upright/More Wrapping
de_DE: Aufrecht/Mehr Schnörkel

en: Upright/No Wrapping
de_DE: Aufrecht/Ohne Schnörkel

en: Upright/Some Wrapping
de_DE: Aufrecht/Mit Schnörkel

en: Use CID Map
de_DE: CID Zuordnung verwenden

en: Use FreeType
de_DE: Freetype verwenden

en: Use Kerning Class?
de_DE: Unterschneidungs-Klasse benutzen?

en: Use UniqueID
de_DE: UniqueID verwenden

en: Use XUID
de_DE: XUID verwenden

en: Use _First
de_DE: _Ersten verwenden

en: Use _Second
de_DE: _Zweiten verwenden

en: Use a matrix of kerning classes
de_DE: Benutze eine Matrix von Unterschneidungsklassen

en: Use cubic (that is postscript) splines to hold the outlines of all
    layers of this font. Cubic splines are generally easier to edit
    than quadratic (and you may still generate a truetype font from them).
de_DE: Benutze kubische (postscript) Kurven für die Konturen in allen
    Ebenen dieser Schriftart. Kubische Kurven sind in der Regel
    einfacher zu bearbeiten als quadratisch (und du kannst trotzdem
    eine TrueType-Schriftart aus ihnen erzeugen).

en: Use default?
de_DE: Standard verwenden?

en: Use individual kerning pairs
de_DE: Einzelne Unterschneidungs-Paare verwenden

en: Use native kerning structures (instead of a feature file) even when this might lose information.
de_DE: Verwende ursprüngliche Unterschneidungs-Strukturen (statt einer Funktionen-Datei),
    auch wenn dadurch Informationen verloren gehen könnten.

en: Use of undefined glyph class, %s, on line %d of %s
de_DE: Verwendung undefinierter Glyphenklasse, %s, in Zeile %d von %s

en: Use of undefined mark class, %s, on line %d of %s
de_DE: Verwendung undefinierter Akzentklasse, %s, in Zeile %d von %s

en: Use quadratic (that is truetype) splines to hold the outlines of all
    layers of this font rather than cubic (postscript) splines.
de_DE: Benutze quadratische (truetype) Kurven für die Konturen in allen
    Ebenen dieser Schriftart, anstatt kubische (postscript) Kurven.

en: Use spacing accents (Unicode: 02C0-02FF) rather than
    combining accents (Unicode: 0300-036F) when
    building accented glyphs.
de_DE: Beim Erstellen von Akzentbuchstaben, benutze
    Akzente mit Dickte (Unicode: 02C0-02FF) anstatt
    Akzente ohne Dickte (Unicode: 0300-036F).

en: Use the 'hhint' property to specify a horizontal hint.
de_DE: Benutze die 'hhint' Eigenschaft, um einen horizontalen Hint anzugeben.

en: Use the 'vhint' property to specify a vertical hint.
de_DE: Benutze die 'vhint' Eigenschaft, um einen vertikalen Hint anzugeben.

en: Use the FreeType rasterizer (when available)
    to rasterize glyphs in the font view.
    This generally results in better quality.
de_DE: Verwende den FreeType-Rasterizer (falls verfügbar),
    um Glyphen in der Schriftansicht zu rasterisieren.
    In der Regel führt dies zu einer besseren Qualität.

en: Use this as the default base for the filename
    when generating a font.
de_DE: Benutze dies standardmäßig als Grundnamen
    beim erstellen von Dateinamen der Schriften

en: Use-my-metrics flag set on at least two components in glyph %d
de_DE: „Meine Metriken verwenden“ auf mindestens zwei Komponenten gesetzt in Glyphe %d

en: UseCairoDrawing
de_DE: Benutze Cairo Zeichnen

en: UseNewIndicScripts
de_DE: Benutze neue indische Schriftsysteme

en: User controls the emboldening with the next two fields
de_DE: Benutzer steuert das Verfetten mit den nächsten beiden Feldern

en: Using the OFL for your open fonts
de_DE: Benutzt wird die OFL Lizenz für deine offenen Schriften

en: Uzbek
de_DE: Usbekisch

en: Uzbek (Cyrillic)
de_DE: Usbekisch (Kyrillisch)

en: Uzbek (Latin)
de_DE: Usbekisch (Lateinisch)

note: GT: Abbreviation for "Visible"
en: V
de_DE: S

en: VFlex Hint Color
de_DE: VFlex Hint Farbe

en: VHead _Column Spacing:
de_DE: VHe_ad Spaltenabstand:

en: VHint Active Color
de_DE: VHint aktiv Farbe

en: VKern By Classes
de_DE: Vert. Unterschneidung nach Klassen

en: VKern By Classes...
de_DE: Vert. Unterschneidung nach Klassen …

en: VKern From HKern
de_DE: Vert. Unterschneidung aus horiz. Unterschneidung

en: VKern:
de_DE: Vert. Unterschneidung:

en: VStem
de_DE: V-Stamm

en: VWidth
de_DE: Vertikale Dickte

en: Validate Before Saving
de_DE: Vor dem Speichern validieren

en: Validating...
de_DE: Validieren …

en: Validation of %.100s
de_DE: Validierung von %.100s

en: Value
de_DE: Wert

en: Value exceeds tfm limitations
de_DE: Wert übersteigt tfm Begrenzungen

en: Value out of bounds
de_DE: Wert außerhalb des Bereichs

en: Value out of bounds in spline.
de_DE: Wert außerhlab der Grenzen in der Kurve.

en: Value out of range
de_DE: Wert außerhalb des Bereichs

en: Value:
de_DE: Wert:

en: Vanishing Point:
de_DE: Fluchtpunkt:

en: Variant Glyphs:
de_DE: Variante Glyphen:

en: Variation Selector (or 0)
de_DE: Variations-Selektor (oder 0)

en: Variation Selectors
de_DE: Variations-Selektoren

en: Variation Selectors B
de_DE: Variations-Selektoren B

en: Variation Selectors Supplement
de_DE: Variations-Selektoren Ergänzung

en: Variation selectors are normally between
       U+180B and U+180D
       U+FE00 and U+FE0F
       U+E0100 and U+E01EF
    did you really intend to use U+%04X?
de_DE: Variations-Selektoren sind normalerweise zwischen
       U+180B and U+180D
       U+FE00 and U+FE0F
       U+E0100 and U+E01EF
    wolltest du wirklich U+%04X benutzen?

en: Various errors occurred at the selected glyphs
de_DE: Bei den ausgewählten Glyphen sind verschiedene Fehler aufgetreten

en: Vattu Variants
de_DE: Vattu Varianten

en: Vedic Extensions
de_DE: Vedic Erweiterungen

en: Vendor ID:
de_DE: Lieferant-ID:

en: Vendor URL
de_DE: Lieferant URL

en: Version, Major:
de_DE: Version:

en: Vert. Construction
de_DE: Vertikale Konstruktion

en: Vert. Hint Color
de_DE: Vertikaler Hint Farbe

note: GT: "Vert." is an abbreviation for Vertical
en: Vert. Variants
de_DE: Vert. Varianten

en: Vertical
de_DE: Vertikal

en: Vertical Advance not
de_DE: Vertikale Dickte nicht

en: Vertical Alternates
de_DE: Vertikale Alternativen

en: Vertical Alternates for Rotation
de_DE: Vertikale Alternativen zum drehen

en: Vertical Baselines
de_DE: Vertikale Grundlinien

en: Vertical Counter Add
de_DE: Vertikal Punze vergrößern

en: Vertical Counter Scale
de_DE: Vertikal Punze skalieren

en: Vertical Counters:
de_DE: Vertikale Punzen:

en: Vertical Extension Italic Correction
de_DE: Vertikale Erweiterungen Kursiv Korrektur

en: Vertical Extents for %c%c%c%c
de_DE: Vertikale Erweiterungen für %c%c%c%c

en: Vertical Forms
de_DE: Vertikale Formen

en: Vertical Fractions
de_DE: Vertikale Brüche

en: Vertical Kana Alternates
de_DE: Vertikale Kana-Alternativen

en: Vertical Kerning
de_DE: Vertikale Unterschneidung

en: Vertical Kerning Class
de_DE: Vertikale Unterschneidungs-Klasse

en: Vertical Offset
de_DE: Vertikaler Versatz

en: Vertical Offset:
de_DE: Vertikaler Versatz:

en: Vertical Only
de_DE: Nur vertikal

en: Vertical Rotation & Alternates
de_DE: Vertikale Drehung und Alternativen

en: Vertical Scale
de_DE: Vertikal skalieren

en: Vertical Scale:
de_DE: Vertikal skalieren:

en: Vertical Stem Width Add
de_DE: Vertikale Stämme Breite vergrößern

en: Vertical Stem Width Scale
de_DE: Vertikale Stämme Breite skalieren

en: Vertical _Metric Lines
de_DE: Linien vertikaler _Metrik

en: Vertical distance between the ink of the top and
    bottom elements of a skewed fraction.
de_DE: Vertikaler Abstand zwischen den oberen
    und unteren Elementen eines geneigten Bruchs.

en: Vertical: %d baseline | Vertical: %d baselines
de_DE[0]: Vertikal: %d Grundlinie
de_DE[1]: Vertikal: %d Grundlinien

en: Very Condensed
de_DE: Sehr schmal

en: Very Expanded
de_DE: Sehr breit

en: Very Extended
de_DE: Sehr breit

en: Very High
de_DE: Sehr hoch

en: Very Light
de_DE: Sehr leicht

en: Very Low
de_DE: Sehr niedrig

en: Very Narrow
de_DE: Sehr schmal

en: Very Wide
de_DE: Sehr breit

en: Vietnamese
de_DE: Vietnamesisch

en: View
de_DE: Ansicht

en: View Point
de_DE: Standpunkt

en: Vowel Jamo Forms
de_DE: Jamo Vokal-Formen

en: WWS Family
de_DE: WWS Familie

en: WWS Subfamily
de_DE: WWS Subfamilie

en: W_hitespace Glyphs
de_DE: _Weißraum-Glyphen

en: W_ithin Rectangle
de_DE: _Innerhalb des Rechtecks

en: Wansung (Korean)
de_DE: Wansung (Koreanisch)

en: Warn if _unlinked references
de_DE: Warne wenn _getrennte Referenzen

en: Warn if one glyph contains an outline while the other contains a reference (but the reference describes the same outline)
de_DE: Warnung, wenn eine Glyphe eine Kontur enthält, während die andere eine Referenz enthält (aber die Referenz beschreibt die gleiche Kontur).

en: Warn if the outlines are close but not exactly the same
de_DE: Warnen, wenn die Konturen geschlossen sind, aber nicht genau gleich sind

en: WarnScriptUnsaved
de_DE: Warnen Skript nich gespeichert

en: Warning
de_DE: Warnung

en: Warning: %dth axis value (%g) is outside the allowed range [%g,%g]
de_DE: Warnung: %d. Achsenwert (%g) ist außerhalb des erlaubten Bereichs [%g,%g]

en: Warning: %s has a different family name than does %s (GenerateFamily)
de_DE: Warnung: %s hat einen anderen Familiennamen als %s (Mac-Familie erstellen)

en: Warning: %s(%s) is both extended and condensed. That's impossible.
de_DE: Warnung: %s(%s) ist sowohl breit als auch schmal. Das ist unmöglich.

en: Warning: Both extended and condensed. That's impossible.
de_DE: Warnung: Breit und schmal. Das ist unmöglich.

en: Warning: Font contained no glyphs
de_DE: Warnung: Schrift enthält keine Glyphen

en: Warning: Mac and Unicode entries in the 'name' table differ for the
     %s string in the language %s
     Mac String: %s
    Mac Unicode String: %s
de_DE: Warnung: Mac- und Unicode-Einträge in der 'name' Tabelle unterscheiden sich
    für die Zeichenkette %s in der Sprache %s.
     Mac-Zeichenkette: %s
     Mac Unicode Zeichenkette: %s

en: Warning: Mac and Windows entries in the 'name' table differ for the
     %s string in the language %s
     Mac String: %s
    Windows String: %s
de_DE: Warnung: Mac- und Windows-Einträge in der 'name' Tabelle unterscheiden sich
    für die Zeichenkette %s in der Sprache %s.
     Mac-Zeichenkette: %s
     Windows Zeichenkette: %s

en: Warning: Mac string is a subset of the Unicode string in the 'name' table
     for the %s string in the %s language.
de_DE: Warnung: Mac-Zeichenkette ist eine Teilmenge der Unicodezeichenkette
    in der 'name' Tabelle, für die Zeichenkette %s in der Sprache %s.

en: Warning: Mac string is a subset of the Windows string in the 'name' table
     for the %s string in the %s language.
de_DE: Warnung: Mac-Zeichenkette ist eine Teilmenge der Windows-Zeichenkette
    in der 'name' Tabelle für die Zeichenkette %s in der Sprache %s.

en: Warning: No characters selected in AddDHint(%d,%d %d,%d %d,%d)
de_DE: Warnung: Keine Zeichen ausgewählt in AddDHint(%d,%d %d,%d %d,%d)

en: Warning: No characters selected in AddHint(%d,%d,%d)
de_DE: Warnung: Keine Zeichen ausgewählt in AddHint(%d,%d,%d)

en: Warning: StdGlyphName returning name for value %d outside of Unicode range
de_DE: Warnung: zurückgegebener Name von StdGlyphName für Wert %d außerhalb des Unicode-Bereichs

en: Warning: Unable to parse token %s, some features may be lost
de_DE: Warnung: Zeichen %s kann nicht analysiert werden, einige Funktionen können verloren gehen

en: Warning: could not figure out where the hint (%d,%d %d,%d %d,%d) is valid
de_DE: Warnung: konnte nicht herausfinden wo der Hint (%d,%d %d,%d %d,%d) gültig ist

en: Warnings
de_DE: Warnungen

en: Watch Points not supported in glyphs with references
de_DE: Beobachtung der Punkte nicht unterstützt in Glyphen mit Referenzen

en: Watch all selected points
    (stop when a point moves)
de_DE: Alle ausgewählten Punkte beobachten
    (stoppe, wenn sich ein Punkt bewegt)

en: We don't understand this font
de_DE: Wir verstehen diese Schriftart nicht

en: Weight, Width, Slope Only
de_DE: Nur Strichstärke, Laufweite, Neigung

en: Welsh
de_DE: Walisisch

en: What is the pixel size of the font in this file?
de_DE: Welche Pixelgröße hat diese Schrift in dieser Datei?

en: When "Endpoints specify minimum length and direction only" is checked, the replace pattern must be a single open contour with at least 3 points on it.
de_DE: Wenn „Endpunkte geben nur die minimale Länge und Richtung an“ aktiviert ist, muß das Ersatz-Muster eine einzelne offene Kontur sein, mit mindestens 3 Punkten.

en: When "Endpoints specify minimum length and direction only" is checked, the search pattern must be a single open contour with at least 3 points on it (otherwise there is nothing to match).
de_DE: Wenn „Endpunkte geben nur die minimale Länge und Richtung an“ aktiviert ist, muß das Suchmuster eine einzelne offene Kontur sein, mit mindestens 3 Punkten (ansonsten kann nichts verglichen werden).

en: When "Endpoints specify minimum length and direction only" is checked, the search pattern must be a single open contour.
de_DE: Wenn „Endpunkte geben nur die minimale Länge und Richtung an“ aktiviert ist, muß das Suchmuster eine einzelne offene Kontur sein.

en: When FontForge detects that an expanded stroke will self-intersect,
    then setting this option will cause it to try to make things nice
    by removing the intersections
de_DE: Wenn FontForge erkennt, dass sich ein erweiterte Linie selbst
    überschneiden wird, dann wird mit dieser Option versucht,
    alles schön zu machen, indem die Überschneidung entfernt wird

en: When FontForge starts up, it loads the user interface theme from
    this file. Any changes will only take effect the next time you start FontForge.
de_DE: Beim Start von FontForge wird das Design der Benutzeroberfläche aus
    dieser Datei geladen. Alle Änderungen werden erst beim nächsten Start
    von FontForge wirksam.

en: When adding a new class provide default kerning values
    Between it and every class with which it interacts.
de_DE: Wenn eine neue Klasse hinzugefügt wird, gebe Standardwerte
    für die Unterschneidung an, die zwischen ihr und jeder Klasse,
    mit der sie interagiert, benutzt werden soll.

en: When centering an accent over a glyph, should the accent
    be centered on the highest point(s) of the glyph,
    or the middle of the glyph?
de_DE: Wenn ein Akzent über einer Glyphe zentrieren wird,
    sollte der Akzent auf den höchsten Punkt der Glyphe
    zentriert werden oder auf die Mitte der Glyphe?

en: When copying glyphs from the font view, also copy the
    glyphs' metadata (name, encoding, comment, etc).
de_DE: Wenn du Glyphen aus der Schriftansicht kopierst, kopiere auch
    die Metadaten der Glyphen (Name, Kodierung, Kommentar, usw.).

en: When debugging in grey-scale this is the color of a raster block which is fully covered.
de_DE: Bei der Fehlerkorrektur in Graustufen-Modus ist dies die Farbe eines Rasterblocks, der vollständig abgedeckt ist.

en: When doing autokerning, only move glyphs closer together,
    so the kerning offset will be negative.
de_DE: Beim automatischer Unterschneidung, bewege Glyphen nur
    zueinander, so dass der Unterschneidungwert negativ ist.

en: When double clicking on a character in the font view
    open that character in a new window, otherwise
    reuse an existing one.
de_DE: Beim Doppelklick auf ein Zeichen in der Schriftansicht,
    öffne dieses Zeichen in einem neuen Fenster, andernfalls
    verwende ein bestehendes Fenster.

en: When fontforge opens a (non-sfd) font it will try to display this unicode character in the fontview.
de_DE: Wenn FontForge eine (nicht sfd) Schrift öffnet, wird versucht, dieses Unicode-Zeichen in der Schriftansicht anzuzeigen.

en: When generating a Mac Type1 resource font, you MUST generate at least one NFNT bitmap font to go with it. If you have not created any bitmaps for this font, cancel this dlg and use the Element->Bitmaps Available command to create one
de_DE: Wenn du eine Mac Type1 Ressourcenschrift erstellst, MUSST du mindestens eine NFNT-Bitmapschrift erzeugen, die dazu passt. Wenn du keine Bitmaps für diese Schrift erstellt hast, breche diesen Dialog ab und erstelle sie mit dem Befehl „Element → Verfügbare Bitmap Versionen”.

en: When generating a set of BDF fonts ask the user
    to specify the screen resolution of the fonts
    otherwise FontForge will guess depending on the pixel size.
de_DE: Bei der Generierung eines Satzes von BDF-Schriften,
    frag den Benutzer nach der Bildschirmauflösung der Schriften,
    weil sie FontForge ansonsten anhand der Pixelgröße errät.

en: When generating a truetype or opentype font it is occasionally
    useful to know the mapping between truetype glyph ids and
    glyph names. Setting this option will cause FontForge to
    produce a file (with extension .g2n) containing those data.
de_DE: Bei der Generierung einer Truetype- oder Opentype-Schrift
    ist es gelegentlich nützlich, über die Zuordnung zwischen
    truetype Glyphen-IDs und Glyphennamen zu kennen. Wenn
    diese Option aktiviert ist, wird FontForge eine Datei erzeugen
    (mit der Erweiterung .g2n), die diese Daten enthält.

en: When importing an OpenType font, for the purposes of hinting spline points might not exactly match boundaries. For example, a point might be -0.0002 instead of exactly 0
    This setting gives the user some control over this allowing a small tolerance value to be fed into the OpenType loading code.
    Comparisons are then not performed for raw equality but for equality within tolerance (e.g., values within the range -0.0002 to 0.0002 will be considered equal to 0 when figuring out hints).
de_DE: Beim Importieren einer OpenType-Schrift im Falle des Hintings, stimmen Kurvenpunkte möglicherweise nicht genau mit den Grenzen überein. Ein Punkt kann beispielsweise -0,0002, statt genau 0 sein.
    Diese Einstellung erlaubt es dem Benutzer, einen kleinen Toleranzwert dem geladenen OpenType-Code hinzu zu fügen.
    Verglichen wird dann nicht auf Gleichheit, sondern auf Gleichheit innerhalb der Toleranz (z.B. werden Werte im Bereich von -0,0002 bis 0,0002 bei der Berechnung von Hints als 0 angesehen).

en: When loading a font in sfnt format (TrueType, OpenType, etc.),
    ask the user to specify which cmap to use initially.
de_DE: Wenn du eine Schrift im sfnt-Format (TrueType, OpenType, usw.) lädst,
    lass den Benutzer angeben, welche cmap zunächst verwendet werden soll.

en: When loading a truetype or opentype font which has both a unicode
    and a CJK encoding table, use this flag to specify which
    should be loaded for the font.
de_DE: Wenn du eine TrueType- oder OpenType-Schrift lädst, die sowohl
    eine Unicode- als auch eine CJK-Codierungstabelle enthält, gib mit
    dieser Option an, welche für die Schrift geladen werden soll.

en: When loading tt instrs from sfd: %s
de_DE: Beim Laden der tt-Instruktionen aus sfd: %s

en: When placing grave and acute accents above letters, should
    FontForge center them based on their full width, or
    should it just center based on the lowest point
    of the accent.
de_DE: Beim Positionieren von grave- und acute-Akzente über den
    Buchstaben, sollte sie FontForge zentrieren aufgrund ihrer
    vollen Breite, oder nur aufgrund des tiefsten Punktes
    des Akzents.

en: When serifs are removed (as first two in "m"), replace with:
de_DE: Wenn Serifen entfernt werden (z.B. die ersten zwei im „m“), ersetze sie mit:

en: When the mouse pointer is within this many pixels
    of one of the various interesting features (baseline,
    width, grid splines, etc.) the pointer will snap
    to that feature.
de_DE: Wenn sich der Mauszeiger innerhalb so vieler Pixel
    von interessanten Stellen befindet (Grundlinie,
    Dickte, Gitterlinien, usw.), wird der Mauszeiger bei
    diesen Stellen einrasten.

en: When the search path is a single open contour, the replace pattern must also be.
de_DE: Wenn eine Pfad-Suche eine einzelne offene Kontur ist, muß das Ersatz-Muster auch so sein.

en: When the user clicks in the editing window, round the location to the nearest integers.
de_DE: Wenn der Benutzer im Bearbeitungsfenster klickt, runde den Standort auf die nächsten ganzen Zahlen.

en: Whether fonts loaded from the disk should retain their splines
    with the original order (quadratic or cubic), or whether the
    splines should be converted to the default order for new fonts
    (see NewFontsQuadratic).
de_DE: Ob von der Festplatte geladene Schriften ihre Kurven in ihrer
    ursprünglichen Form (quadratisch oder kubisch) beibehalten sollen,
    oder ob die Kurven in die Standardform für neue Schriften
    umgewandelt werden sollen (siehe Neue Schriften quadratisch).

en: Whether new fonts should contain splines of quadratic (truetype)
    or cubic (postscript & opentype).
de_DE: Ob die neue Schrift quadratische (TrueType) oder
    kubische (PostScript & OpenType) Kurven enthalten sollten.

en: Which archived item should be opened?
de_DE: Welches Archivelement soll geöffnet werden?

en: White Space
de_DE: Weißeraum

en: White space to be left between math formulae
    to ensure proper line spacing.
de_DE: Weißraum zwischen Mathematikformeln,
    um richtigen Zeilenabstand zu gewährleisten.

en: Whoops, attempt to name anchors in a subtable which doesn't contain any
de_DE: Hoppla, Versuch Anker in einer Subtabelle zu benennen, die keine enthält

en: Whoops, more names than lookups
de_DE: Hoppla, mehr Namen als Nachschlagetabellen

en: Whoops, more names than subtables of lookup %s
de_DE: Hoppla, mehr Namen als Subtabellen der Nachschlagetabelle %s

en: Wide
de_DE: Breit

en: Width
de_DE: Dickte

en: Width Color
de_DE: Dickte Farbe

en: Width _Class
de_DE: _Laufweite

en: Width of Vertical Stems:
de_DE: Breite der Vertikale Stämme:

en: Width/Height of Thick Stems:
de_DE: Breite/Höhe der dicken Stämme:

en: Width/Height of Thin Stems:
de_DE: Breite/Höhe der dünnen Stämme:

en: Width:
de_DE: Breite:

en: Width: %d
    Count: %d
    Percentage of Max: %d%%
de_DE: Breite: %d
    Anzahl: %d
    Prozentsatz von Maks.: %d%%

en: Width: %d-%d (%d)
    Count: %d (%d)
    Percentage of Max: %d%%
de_DE: Breite: %d-%d (%d)
    Zähler: %d (%d)
    Prozentsatz von Maks.: %d%%

en: Wild Brush - Drips a lot
de_DE: Wilder Pinsel – tropft viel

en: Win Ascent Offset:
de_DE: Win Oberlänge Versatz:

en: Win Ascent:
de_DE: Win Oberlänge:

en: Win Descent Offset:
de_DE: Win Unterlänge Versatz:

en: Win Descent:
de_DE: Win Unterlänge:

en: Win _Ascent Offset:
de_DE: Win _Oberlänge Versatz:

en: Win _Descent Offset:
de_DE: Win _Unterlänge Versatz:

en: Window
de_DE: Fenster

en: Windows Latin ("ANSI")
de_DE: Windows Lateinisch (ANSI)

en: Windows will reject fonts with an OS/2 version number of 0
de_DE: Windows lehnt Schriften mit einer OS/2-Versionsnummer von 0 ab

en: Windows will reject otf (cff) fonts with an OS/2 version number of 1
de_DE: Windows lehnt otf (cff) Schriften mit einer OS/2-Versionsnummer von 1 ab

en: Windows-compatible 'kern'
de_DE: Windows-kompatible 'kern' Tabelle

en: Woff Major Version:
de_DE: Woff Hauptversion:

en: Woff Minor Version:
de_DE: Woff Sub-Version:

en: Wrap Pos:
de_DE: Umbrechen Position:

en: Write failed
de_DE: Schreiben fehlgeschlagen

en: WritePNGInSFD
de_DE: PNG in SFD schreiben

en: Wrong Direction
de_DE: Falsche Richtung

en: Wrong number of entries in %s
de_DE: Falsche Anzahl von Einträgen in %s

en: Wrong type of SFD file
de_DE: Falsche Art der SFD-Datei

note: GT: an expression describing the transformation applied to the X coordinate
en: X Expr:
de_DE: X Ausdruck:

en: X Movement
de_DE: X Bewegung

en: X Repeat Count
de_DE: X Wiederholung Anzahl

en: X Resource Editor
de_DE: X Ressourcen Editor

en: X Scale Factor
de_DE: X-Skalierungsfaktor

en: X11 bitmap only sfnt (otb)
de_DE: Nur X11 bitmap sfnt (otb)

en: XHeight Percent
de_DE: x-Höhe Prozent

en: XHeight Percent:
de_DE: x-Höhe Prozent:

en: XHeight:
de_DE: x-Höhe:

en: XUID-Base
de_DE: XUID-Basis

note: GT: an expression describing the transformation applied to the Y coordinate
en: Y Expr:
de_DE: Y Ausdruck:

en: Y Movement
de_DE: Y Bewegung

en: Y Repeat Count
de_DE: Y Wiederholung Anzahl

en: Y Scale Factor
de_DE: Y-Skalierungsfaktor

en: Y near¹ _standard heights
de_DE: Y nahe¹ _Standardhöhen

en: Yes
de_DE: Ja

en: Yes to _All
de_DE: Ja zu _allen

en: Yes, and don't _remind me again
de_DE: Ja, und nicht e_rneut erinnern

en: Yi Classic
de_DE: Yi klassisch

en: Yi Modern
de_DE: Yi modern

en: Yi Radicals
de_DE: Yi Radikale

en: Yi Syllables
de_DE: Yi Silben

en: Yi Syllables/Radicals
de_DE: Yi Silben/Radikale

en: Yiddish
de_DE: Jiddisch

en: Yijing Hexagram Symbols
de_DE: I-Ging-Hexagramme

en: You are about to change the last quadratic
    layer to cubic. When this happens FontForge
    will remove all truetype instructions.
    
    This cannot be undone.
    
    Is this really your intent?
de_DE: Du bist dabei, die letzte quadratischen Ebene
    in eine kubische zu ändern. In diesem Fall wird
    FontForge alle Truetype-Instruktionen entfernen.
    
    Dies kann nicht rückgängig gemacht werden.
    
    Ist das wirklich was du willst?

en: You are attempting to clear %.30s which is referred to by
    another character. Are you sure you want to clear it?
de_DE: Du versuchst %.30s zu löschen, auf das sich ein anderes Zeichen
    bezieht. Bist Du sicher, dass Du es löschen möchten?

en: You are attempting to paste a reference to %1$s into %2$s.
    But %1$s does not exist in this font, nor can I find the original character referred to.
    It will not be copied.
de_DE: Du versuchst, eine Referenz zu %1$s in %2$s einzufügen.
    Aber %1$s existiert nicht in dieser Schrift, und ich finde auch nicht das
    ursprüngliche Zeichen, auf das verwiesen wird. Es wird nicht kopiert.

en: You are attempting to paste a reference to %1$s into %2$s.
    But %1$s does not exist in this font.
    Would you like to copy the original splines (or delete the reference)?
de_DE: Du versuchst, eine Referenz zu %1$s in %2$s einzufügen.
    Aber %1$s existiert nicht in dieser Schrift.
    Möchtest Du die ursprünglichen Kurven kopieren (oder die Referenz löschen)?

en: You are attempting to paste glyph instructions from one font to another. Generally this will not work unless the 'prep', 'fpgm' and 'cvt ' tables are the same.
    Do you want to continue anyway?
de_DE: Du versuchst, Glyph-Instruktionen von einer Schrift in eine andere einzufügen. Im Allgemeinen funktioniert dies nicht, wenn die Tabellen 'prep', 'fpgm' und 'cvt' nicht gleich sind.
    Möchtest Du trotzdem fortfahren?

en: You are attempting to save a CID font in a non-CID format. This is ok, but it means that only the current sub-font will be saved.
    Is that what you want?
de_DE: Du versuchst, eine CID-Schrift in einem Nicht-CID-Format zu speichern. Dies ist in Ordnung, bedeutet aber, dass nur die aktuelle Sub-Schrift gespeichert wird.
    Ist es das, was du willst?

en: You changed the point numbering
de_DE: Punktenummerierung wurde geändert

en: You do not have permission to read %.100s
de_DE: Du hast keine Berechtigung, %.100s zu lesen

en: You have an unsaved script in the «Execute Script» dialog. Do you intend to discard it?
de_DE: Du hast ein nicht gespeichertes Skript im Dialog "Skript ausführen". Hast du vor es zu entsorgen?

en: You have changed this font's name without changing the UniqueID (or XUID).
    This is probably not a good idea, would you like me to
    generate a random new value?
de_DE: Sie haben den Schriftnamen geändert ohne die UniqueID (oder XUID) zu wechseln.
    Das ist nicht empfehlenswert. Soll FontForge einen neuen Zufallswert erstellen?

en: You have just changed the point numbering of glyph %s.%s%s%s
de_DE: Du hast gerade die Punktnummerierung der Glyphe geändert %s.%s%s%s

en: You may not paste a reference into this window
de_DE: Du darfst kein Referenzobjekt in dieses Fenster einfügen

en: You may not select both variants of 'f'
de_DE: Du darfst nicht beide Varianten von „f“ auswählen

en: You may not use spiros
de_DE: Du kannst keine Spiros verwenden

en: You must choose a lookup type
de_DE: Du musst eine Nachschlagetabelle wählen

en: You must draw a line
de_DE: Du musst eine Linie zeichnen

en: You must draw a line, with at most one additional point
de_DE: Du musst eine Linie zeichnen, mit höchstens einem zusätzlichen Punkt

en: You must install the freetype library before using this command.
de_DE: Die Freetype-Bibliothek muß installiert sein, bevor dieser Befehl verwendet wird.

en: You must name the lookup.
de_DE: Du musst der Nachschlagetabelle einen Namen geben.

en: You must provide a glyph extension
de_DE: Du musst eine Glyphen-Erweiterung angeben

en: You must provide at least one name here
de_DE: Hier mußt du mindestens einen Namen angeben

en: You must select a Lookup Type.
de_DE: Du musst eine Art der Nachschlagetabellen wählen.

en: You must select a glyph before you can import an image into it
de_DE: Eine Glyphe muß ausgewählt sein, bevor ein Bild in sie importiert werden kann

en: You must select at least one language for each script.
de_DE: Mindestens eine Sprache muß für jedes Schriftsystem ausgewählt werden.

en: You must select at least one language.
    Use the "Default" language if nothing else fits.
de_DE: Mindestens eine Sprache muß ausgewählt sein.
    Verwende die "Standard"-Sprache, wenn nichts anderes passt.

en: You must select at least one script if you provide a feature tag.
de_DE: Mindestens ein Schriftsystem muß auswählt werden, wenn ein Markierungselement der Schrift-Funktionen angeben ist.

en: You must specify a glyph extension
de_DE: Du musst eine Glyphen-Erweiterung angeben

en: You must specify a glyph name for subtable %s
de_DE: Du mußt einen Glyphenname angeben, für die Subtabelle %s

en: You must specify a medial tile
de_DE: Du musst eine mittlere Kachel angeben

en: You must specify a pattern
de_DE: Du musst ein Muster angeben

en: You must specify a standard type1 extension (.pfb or .pfa)
de_DE: Es muß eine Standarderweiterung für Type1 (.pfb oder .pfa) angeben werden

en: You must specify an isolated (or medial) tile
de_DE: Du musst eine isolierte (oder mittlere) Kachel angeben

en: You tried to save with the filename %s but it was saved as %s.
de_DE: Du hast versucht unter dem Dateinamen %s zu speichern, aber gespeichert wurde unter %s.

en: You will get better instructions if you fill in the Private dictionary, Element->Font Info->Private, for the font
de_DE: Du erhälst bessere Instruktionen, wenn Du das „Private“ Wörterbuch für die Schrift ausfüllst,
    „Element → Schrift-Informationen → Private”

en: Your file %s has been recovered.
    You must now Save your file to continue working on it.
de_DE: Deine Datei %s wurde wiederhergestellt.
    Du musst deine Datei jetzt speichern, um weiter daran zu arbeiten.

en: Your font has a 2 byte encoding, but you are attempting to save it in a format that only supports one byte encodings. This means that you won't be able to access anything after the first 256 characters without reencoding the font.
    
    Do you want to proceed anyway?
de_DE: Deine Schrift hat eine 2-Byte-Kodierung, aber du versuchst sie in einem Format zu speichern, das nur 1-Byte-Kodierung unterstützt. Das bedeutet, dass du auf nichts zugreifen kannst, das nach den ersten 256 Zeichen kommt, ohne die Schrift neu zu kodieren.
    
    Willst du trotzdem weitermachen?

en: Your font is missing the dotlessi glyph,
    please add it and remake your accented glyphs
de_DE: In deiner Schrift fehlt die Glyphe 'dotlessi',
    füge sie hinzu und erstelle deine Akzent-Glyphe erneut

note: GT: Adobe decided that a dotless j glyph was needed, assigned a code GT: point to it in the private use area, and named it "dotlessj". Then GT: years later the Unicode people decided one was needed and assigned GT: it U+0237, so that's now the official code point and it is named GT: "uni0237". The n
en: Your font is missing the uni0237 glyph,
    and the deprecated dotlessj glyph,
    please add the former and remake your accented glyphs
de_DE: In deiner Schrift fehlt die Glyphe 'uni0237',
    sowie die veraltete Glyphe 'dotlessj',
    füge die erste hinzu und erstelle deine Akzent-Glyphe erneut

en: Your version of the freetype library does not contain the bytecode interpreter.
de_DE: Deine Version der Freetype-Bibliothek enthält nicht den Bytecode-Interpreter.

en: Z_oom out
de_DE: Herausz_oomen

en: Zones
de_DE: Zonen

en: Zoom _in
de_DE: H_ineinzoomen

en: [%d] (%g,%g) %g x %g length %g
de_DE: [%d] (%g,%g) %g × %g Länge %g

en: _128 pixel outline
de_DE: Kontur _128 Pixel

en: _16x4 cell window
de_DE: Fenster: _16 × 4 Felder

en: _24 pixel outline
de_DE: Kontur _24 Pixel

en: _36 pixel outline
de_DE: Kontur _36 Pixel

en: _3D Rotate
de_DE: _3D drehen

en: _48 pixel outline
de_DE: Kontur _48 Pixel

en: _72 pixel outline
de_DE: Kontur _72 Pixel

en: _8x2  cell window
de_DE: Fenster: _8 × 2 Felder

en: _96 pixel outline
de_DE: Kontur _96 Pixel

en: _AA
de_DE: _Antialiasing

en: _About...
de_DE: Ü_ber …

en: _Accept inexact
de_DE: _Akzeptiere ungenaue

en: _Activate Spiro
de_DE: Spiro _aktivieren

en: _Add
de_DE: _Hinzufügen

en: _Add 'aalt' features
de_DE: '_aalt' Schriftfunktionen hinzufügen

en: _Add Anchor
de_DE: _Anker hinzufügen

en: _Add Diff Outlines to Background
de_DE: _Unterschiedliche Konturen auf hintere Ebene platzieren

en: _Add Encoding Slots...
de_DE: Kodierungs-Felder _hinzufügen …

en: _Add HHint
de_DE: HHint hin_zufügen

en: _Add Selected
de_DE: _Ausgewählte hinzufügen

en: _Advance Width only
de_DE: _Nur Dickte

note: GT: Align these points to their average position
en: _Align Points
de_DE: _Punkte ausrichten

en: _All Fonts
de_DE: _Alle Schriften

en: _Alphabetic
de_DE: _Alphabetisch

en: _Alter Class
de_DE: _Klasse ändern

en: _Anchor Control...
de_DE: _Ankereinstellungen …

en: _Anchored Pairs
de_DE: _Ankerpaare

en: _Anchors
de_DE: _Anker

en: _Anti Alias
de_DE: _Kantenglättung

en: _Anti-Aliased
de_DE: _Kantenglättung

en: _Apply
de_DE: _Anwenden

en: _Apply to All
de_DE: _Auf alle anwenden

en: _Apply to Selection
de_DE: _Auf Auswahl anwenden

en: _Arm Style
de_DE: _Arm-Stil

en: _Around
de_DE: _Annähernd

en: _Ascent:
de_DE: _Oberlänge:

en: _Aspect
de_DE: _Eigenschaft

en: _Aspect Ratio
de_DE: _Seitenverhältnis

en: _Auto
de_DE: _Automatisch

en: _Auto Width...
de_DE: Automatische Di_ckte …

en: _AutoKern Selected
de_DE: _Ausgewählte automatische unterschneiden

en: _BDF Info...
de_DE: _BDF Informationen …

note: GT: Background, make it short
en: _Back
de_DE: _Hinten

en: _Balance
de_DE: Aus_balancieren

en: _Base Filename:
de_DE: _Grundname für Dateien:

en: _Base:
de_DE: _Basis:

en: _Bigger Pixel Size
de_DE: Größere Pixel

en: _Bigger Point Size
de_DE: _Größere Punktgröße

en: _Blend to New Font...
de_DE: I_n neue Schrift verschmelzen …

en: _Both
de_DE: _Beide

en: _Bottom
de_DE: Ganz nach _unten

en: _Bottom hint:
de_DE: _Unterer Hint:

en: _Bottom:
de_DE: _Unten:

en: _Browse
de_DE: _Durchsuchen

en: _Build Accented Glyph
de_DE: Glyphen mit _Akzenten erstellen

en: _Build Syllables
de_DE: Sil_ben erstellen

en: _Butt
de_DE: _Abgeflacht

en: _By Base Char
de_DE: _Nach Grundzeichen

en: _Cancel
de_DE: _Abbrechen

en: _Center in Width
de_DE: In Dickte _zentrieren

en: _Change Supplement...
de_DE: Er_gänzung ändern …

en: _Changed Glyphs
de_DE: _Geänderte Glyphen

en: _Class
de_DE: _Klasse

en: _Clear HStem
de_DE: HStem lös_chen

en: _Clear Hints
de_DE: Hints lös_chen

en: _Close
de_DE: S_chließen

en: _Compact
de_DE: _Kompakt

en: _Condense/Extend...
de_DE: Schmaler/_Breiter …

en: _Contrast
de_DE: _Kontrast

en: _Control Point Info
de_DE: _Kontrollpunkt-Informationen

en: _Control Points near horizontal/vertical
de_DE: _Kontroll-Punkte fast horizontal/vertikal

en: _Convert to CID
de_DE: Nach _CID konvertieren

en: _Copies:
de_DE: _Kopien:

en: _Copy
de_DE: _Kopieren

en: _Correct Direction
de_DE: Richtung _korrigieren

note: GT: Here (and following) MM means "MultiMaster"
en: _Create MM...
de_DE: _MM erstellen …

en: _Create Pair
de_DE: Paar _erstellen

en: _Curve
de_DE: _Kurve

en: _Debug...
de_DE: _Fehlerkorrektur …

en: _Default Separation:
de_DE: _Standardtrennung:

en: _Delete
de_DE: _Löschen

en: _Descent:
de_DE: _Unterlänge:

en: _Deselect All
de_DE: A_uswahl aufheben

en: _Detach
de_DE: _Trennen

en: _Detach Glyphs
de_DE: Glyphen _trennen

en: _Diagonal Hints
de_DE: _Diagonale Hints

en: _Display Compositions...
de_DE: _Zusammensetzungen anzeigen …

en: _Displayed Font
de_DE: Angezeigte _Schrift

en: _Docked Palettes
de_DE: Paletten an_docken

en: _Don't AutoHint
de_DE: _Kein automatisches Hinting

en: _Don't Expand
de_DE: _Nicht verbreitern

en: _Don't Save
de_DE: _Nicht sichern

en: _Done
de_DE: _Fertig

en: _Down
de_DE: Ru_nter

en: _Earlier
de_DE: _früher

en: _Edges near horizontal/vertical
de_DE: _Kanten fast horizontal/vertikal

en: _Edit
de_DE: _Bearbeiten

en: _Edit Data
de_DE: Daten b_earbeiten

en: _Edit Instructions...
de_DE: Instruktion_en bearbeiten …

en: _Edit...
de_DE: _Bearbeiten …

en: _Em Size:
de_DE: _Geviertgröße:

en: _Embeddable
de_DE: _Einbetten

en: _Enabled
de_DE: _Aktiviert

en: _Encoding Hex
de_DE: _Verschlüsselung Hexadezimal

en: _Error Limit:
de_DE: _Fehlergrenze:

en: _Exact
de_DE: _Genau

en: _Exclude
de_DE: Ausschli_eßen

en: _Expand Stroke...
de_DE: Strich ve_rbreitern …

en: _Extrema
de_DE: _Extrempunkte

en: _Family Name:
de_DE: _Familienname:

en: _Feature:
de_DE: _Funktion:

en: _File
de_DE: _Datei

en: _Fill
de_DE: _Füllen

en: _Find Intersections
de_DE: Überschneidungen _finden

en: _First
de_DE: _Erster

en: _First Point
de_DE: _Erster Punkt

en: _Fit
de_DE: Einpassen

en: _Fit to font bounding box
de_DE: An Begren_zungsrahmen der Schrift anpassen

en: _Flatten
de_DE: _Begradigen

en: _Flatten bumps on lines
de_DE: _Begradige Unebenheiten auf Linien

en: _Font Info...
de_DE: _Schrift-Informationen …

en: _Force Encoding
de_DE: Kodierung er_zwingen

en: _Forget about it
de_DE: _Vergiss es

en: _Freehand
de_DE: _Freihand

en: _From this class
de_DE: _Von dieser Klasse

en: _Full Font Display
de_DE: _Gesamte Schrift anzeigen

en: _G2 Curve
de_DE: _G2 Kurve

en: _Gap:
de_DE: _Lücke:

en: _Generate
de_DE: _Erstellen

en: _Generate Fonts...
de_DE: Sch_riften erstellen …

en: _Give Up
de_DE: _Aufgeben

en: _Glyph Image
de_DE: _Glyphen-Bild

en: _Glyph Info...
de_DE: _Glyphen-Informationen …

en: _Glyph Tabs
de_DE: _Glyphen-Reiter

en: _Glyphs Worth Outputting
de_DE: G_lyphen, die es sich lohnt auszugeben

en: _Goto
de_DE: _Gehe zu

en: _Guess
de_DE: _Schätzen

note: GT: Guide layer, make it short
en: _Guide
de_DE: Hilfs_linien

en: _HHead Ascent Offset:
de_DE: _HHead Oberlänge Versatz:

en: _HStem
de_DE: _Horiz. Stamm

en: _HVCurve
de_DE: _HVKurve

en: _Height:
de_DE: _Höhe:

en: _Help
de_DE: _Hilfe

en: _Hide
de_DE: _Verstecken

en: _Hide Unused Columns
de_DE: _Unbenutzte Spalten verstecken

en: _Hinting Needed
de_DE: Benötigt _Hinting

en: _Histogram
de_DE: _Histogramm

en: _Horizontal Baselines...
de_DE: _Horizontale Grundlinien …

en: _Horizontal Hints
de_DE: _Horizontale Hints

en: _IBM Family:
de_DE: _IBM-Familie:

en: _Import
de_DE: _Importieren

en: _Import...
de_DE: _Importieren …

en: _Inline
de_DE: _Innenkonturen

en: _Insert
de_DE: E_infügen

en: _Insert Random Text...
de_DE: Zufäll_igen Text einfügen …

en: _Interpolated
de_DE: _Interpoliert

en: _Intersect
de_DE: _Schnittmenge

en: _Invert Selection
de_DE: Auswahl _invertieren

en: _Italic Angle:
de_DE: Kursiv _Winkel:

en: _Italic...
de_DE: _Kursiv …

en: _Join
de_DE: Verbin_den

en: _Justification...
de_DE: _Textbündigkeit  …

en: _Kern Pairs
de_DE: _Unterschneidungs-Paare

en: _Kerning only
de_DE: _Nur Unterschneidung

en: _Kind
de_DE: _Art

en: _Knife
de_DE: _Messer

en: _LCG
de_DE: _LatGrKyr

en: _Language
de_DE: _Sprache

en: _Language:
de_DE: _Sprache:

en: _Last
de_DE: _Letzter

en: _Layers
de_DE: _Ebenen

en: _Left
de_DE: _Links

en: _Left Constraint
de_DE: _Linke Beschränkung

en: _Letterform
de_DE: _Buchstabenform

en: _License...
de_DE: _Lizenz …

en: _Ligatures
de_DE: _Ligaturen

en: _Lining
de_DE: _Linienart

en: _Load Encoding...
de_DE: Kodierung _laden …

en: _Loops:
de_DE: _Schleifen:

en: _MATH Info...
de_DE: _MATH Informationen …

en: _Magnify
de_DE: _Vergrößern

note: GT: Make this (selected) point the first point in the glyph
en: _Make First
de_DE: _Prämieren

en: _Match Fuzziness:
de_DE: _Ungenaue abgleichen:

en: _Maximum distance between points in a region
de_DE: _Maximalabstand zweier Punkte in einer Region

en: _Merge
de_DE: _Zusammenführen

en: _Merge Feature Info...
de_DE: Infor_mationen der Schriftfunktionen zusammenführen …

en: _Merge Fonts...
de_DE: Schriften _zusammenführen …

en: _Metrics
de_DE: _Metrik

en: _Midline
de_DE: _Mittellinie

en: _Min Kern:
de_DE: _Min. Unterschneidung:

en: _Miter
de_DE: _Eckig

en: _Mixed
de_DE: _Gemischt

en: _Modify Composition...
de_DE: _Zusammensetzungen ändern …

en: _Mono
de_DE: _Schwarzweiß

en: _More hints than:
de_DE: _Mehr Hints als:

en: _More points than:
de_DE: _Mehr Punkte als:

en: _Move Points
de_DE: _Punkte verschieben

en: _Multi Size Glyph
de_DE: Glyphe in _mehreren Größen

en: _Multi Size Glyphs
de_DE: Glyphen in _mehreren Größen

en: _Name Contour
de_DE: Ko_ntur benennen

en: _Name Point
de_DE: Pu_nkt benennen

en: _New Composition...
de_DE: _Neue Zusammensetzungen …

en: _Next
de_DE: _Weiter

en: _Next >
de_DE: _Weiter >

en: _Next Glyph
de_DE: _Nächstes Zeichen

en: _Next Point
de_DE: _Nächster Punkt

en: _No
de_DE: _Nein

en: _Non Linear Transform...
de_DE: _Nichtlineare Transformation …

en: _None
de_DE: Kei_ns

en: _OS/2 Version
de_DE: _OS/2-Version

en: _Off
de_DE: _Aus

en: _Open
de_DE: Ö_ffnen

en: _Order
de_DE: _Reihenfolge

en: _Other
de_DE: _Andere

en: _Outline
de_DE: _Kontur

en: _Outline Font
de_DE: K_ontur-Schrift

en: _Outline...
de_DE: Kon_tur …

en: _Overview
de_DE: Über_sicht

en: _Pad
de_DE: _Innenabstand

en: _Pairs
de_DE: _Paare

en: _Palettes
de_DE: _Paletten

en: _Partial
de_DE: _Teilweise

en: _Paste
de_DE: Ein_fügen

en: _Point
de_DE: _Punkt

en: _Point of View Projection...
de_DE: _Ausganspunkt der Projektion …

en: _Pointer
de_DE: _Zeiger

en: _Points
de_DE: _Punkte

en: _Points too far
de_DE: _Punkte zu weit entfernt

en: _Pointsize Y:
de_DE: _Punktgröße Y:

en: _Pointsize:
de_DE: _Punktgröße:

en: _Populate
de_DE: _Füllen

en: _Prev Glyph
de_DE: V_origes Zeichen

en: _Prev Point
de_DE: _Voriger Punkt

en: _Print
de_DE: _Drucken

en: _Print...
de_DE: _Drucken …

en: _Printer:
de_DE: _Drucker:

en: _Quit
de_DE: _Beenden

en: _Redo
de_DE: _Wiederholen

en: _Reencode
de_DE: Umkodie_ren

en: _References...
de_DE: _Referenzen …

en: _Refresh
de_DE: _Aktualisieren

en: _Remove
de_DE: Entfe_rnen

en: _Remove Empty
de_DE: _Leere entfernen

en: _Remove Font
de_DE: Schrift entfe_rnen

en: _Remove Overlap
de_DE: Überlappung _entfernen

en: _Replace
de_DE: E_rsetzen

en: _Replace Glyph...
de_DE: _Glyphe ersetzen …

en: _Retain
de_DE: _Beibehalten

en: _Revert
de_DE: Zu_rücksetzen

en: _Revert All
de_DE: Alles zu_rücksetzen

en: _Revert File
de_DE: Datei _zurücksetzen

en: _Review
de_DE: Ü_berprüfen

en: _Review Hints...
de_DE: Hints übe_rprüfen …

en: _Right
de_DE: _Rechts

en: _Right Constraint
de_DE: _Rechte Beschränkung

en: _Right→
de_DE: _Rechts→

en: _Rotate 90° CW
de_DE: 90° _rechts drehen

en: _Round
de_DE: _Rund

en: _Round To Grid
de_DE: _Aufrunden auf Gitter

en: _Ruler
de_DE: _Lineal

en: _Rulers
de_DE: _Lineale

en: _Save
de_DE: _Speichern

en: _Save As...
de_DE: _Speichern unter …

en: _Save Namelist of Font...
de_DE: Na_mensliste des Fonts speichern …

en: _Save in UTF8
de_DE: _Speichern in UTF8

en: _Scale
de_DE: _Skalieren

en: _Scale Outlines
de_DE: Konturen _skalieren

en: _Scroll
de_DE: _Blättern

en: _Search
de_DE: _Suche

en: _Select
de_DE: Au_swählen

en: _Separation:
de_DE: _Abstand:

en: _Serif Variant
de_DE: _Serifen-Variante

en: _Serifs
de_DE: _Serifen

en: _Shades
de_DE: _Nuancen

en: _Shadow
de_DE: _Schatten

en: _Show
de_DE: _Anzeigen

en: _Show ATT
de_DE: _ATT anzeigen

en: _Show Exact *stem3
de_DE: _Zeige genaue *stem3

en: _Side Bearings
de_DE: _Vor- und Nachbreiten

en: _Simplify
de_DE: Verein_fachen

en: _Size:
de_DE: Grö_ße:

en: _Skew...
de_DE: _Neigen …

en: _Skip
de_DE: Über_springen

en: _Skip for now
de_DE: Für jetzt über_springen

en: _Smaller Pixel Size
de_DE: kleinere Pixel

en: _Smaller Point Size
de_DE: _Kleinere Punktgröße

en: _Sort
de_DE: _Sortieren

en: _Space Points
de_DE: Punkte _verteilen

en: _Spacing
de_DE: _Laufweite

en: _String Type
de_DE: _Zeichenketten-Art

en: _Stroked Font
de_DE: _Strich-Schrift

en: _Substitutions...
de_DE: _Substitutionen …

en: _Tag:
de_DE: Markierungselemen_t:

en: _Tangent
de_DE: _Tangente

en: _Thirds in Width
de_DE: In Dick_te dritteln

en: _Tile
de_DE: _Kachel

en: _Tool
de_DE: _Werkzeug

en: _Tools
de_DE: _Werkzeuge

en: _Top
de_DE: Ganz nach _oben

en: _Top hint:
de_DE: _Oberer Hint:

en: _Top:
de_DE: _Oben:

en: _Topology
de_DE: _Topologie

en: _Touching
de_DE: _Berührung

en: _Transform Pen:
de_DE: _Feder umwandeln:

en: _Transform...
de_DE: _Transformieren …

en: _Transformations
de_DE: _Transformationen

en: _TrueType Instructions
de_DE: _TrueType Instruktionen

en: _Type3 Multi Layered Font
de_DE: _Type3 Schrift mit mehreren Ebenen

en: _Typo Ascent Offset:
de_DE: _Typo Oberlänge Versatz:

en: _Undo
de_DE: _Rückgängig

en: _Unlink
de_DE: _Verbindung trennen

en: _Unlink All
de_DE: Alle Verbindungen _trennen

en: _Up
de_DE: R_auf

en: _Up↑
de_DE: R_auf↑

en: _Use It
de_DE: _Verwenden

en: _Use My Metrics
de_DE: _Meine Metriken verwenden

en: _VStem
de_DE: _Vert. Stamm

en: _VWidth
de_DE: _Vertikale Dickte

en: _Validate...
de_DE: _Validieren …

en: _Validation
de_DE: _Validierung

en: _Vertical Baselines...
de_DE: _Vertikale Grundlinien …

en: _Vertical Hints
de_DE: _Verticale Hints

en: _View
de_DE: _Ansicht

en: _Warn if inexact
de_DE: _Warne wenn ungenau

en: _Weight
de_DE: _Strichstärke

en: _Weight Class
de_DE: _Strichstärke

en: _Width
de_DE: _Dickte

en: _Width:
de_DE: _Breite:

en: _Window
de_DE: _Fenster

en: _Window Type
de_DE: _Fenstertyp

en: _Wireframe
de_DE: _3D Schlag

en: _Wireframe...
de_DE: _3D …

en: _X Height:
de_DE: _x-Höhe:

en: _X Resource Editor...
de_DE: _X Ressourcen Editor …

en: _X near¹
de_DE: _X nahe¹

en: _X-Ascent
de_DE: _X-Akzent

en: _X-Height
de_DE: _x-Höhe

en: _Y near¹
de_DE: _Y nahe¹

en: _Yes
de_DE: _Ja

en: _Zones:
de_DE: _Zonen:

en: accent attachment table
de_DE: Tabelle der Akzent-Verbindung

en: alternate subs
de_DE: alternative Substitution

en: anchor point table
de_DE: Tabelle der Ankerpunkte

en: anti-alias merge table
de_DE: Tabelle der Zusammenstellung mit Anti-Alias

en: at position
de_DE: bei Position

en: axis variation table
de_DE: Tabelle der Achsen-Variationen

en: base
de_DE: Grundzeichen

en: baseline table (AAT version)
de_DE: Tabelle der Grundlinien (AAT Version)

en: bitmap data table (AAT version)
de_DE: Tabelle der Bitmapdaten (AAT Version)

en: bitmap data table (OT version)
de_DE: Tabelle der Bitmapdaten (OT Version)

en: bitmap font header table
de_DE: Tabelle der globalen Eigenschaften der Bitmap-Schrift

en: bitmap location table (AAT version)
de_DE: Tabelle der Bitmap-Positionen (AAT Version)

en: bitmap location table (OT version)
de_DE: Tabelle der Bitmap-Positionen (OT Version)

note: GT: The dialog looks like: GT:   Interpolating between <fontname> and: GT: <list of possible fonts> GT:   by  <50>% GT: So "by" means how much to interpolate.
en: by
de_DE: von

en: can't create temporary file
de_DE: kann temporäre Datei nicht erstellen

en: character code mapping table
de_DE: Tabelle der Zeichencode-Zuordnung

en: cidmap entry out of bounds: %s
de_DE: cidmap-Eintrag außerhalb der Grenzen: %s

en: classes
de_DE: Klassen

en: color bitmap data table
de_DE: Tabelle der farbigen Bitmapdaten (AAT Version)

en: color bitmap location table
de_DE: Tabelle der farbigen Bitmap-Positionen (AAT Version)

en: component with no base glyph
de_DE: Komponente ohne Grundglyphe

en: control value program table
de_DE: Tabelle der Programm-Steuerungswerte

en: control value table
de_DE: Tabelle der Steuerungswerte

en: copyright notice
de_DE: Urheberrecht-Notiz

en: couldn't find the character %s
de_DE: konnte das Zeichen %s nicht finden

en: couldn't write encodings file
de_DE: konnte Kodierungs-Datei nicht schreiben

en: coverage
de_DE: Abdeckung

en: cursive entry
de_DE: Kursiv Eingang

en: cursive exit
de_DE: Kursiv Ausgang

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Script", ignore "cursive|" GT: English uses "script" to me a general writing style (latin, greek, kanji) GT: and the cursive handwriting style. Here we mean cursive handwriting.
en: cursive|Latin: Handwritten
de_DE: Lateinisch: Schreibschrift

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Script", ignore "cursive|" GT: English uses "script" to me a general writing style (latin, greek, kanji) GT: and the cursive handwriting style. Here we mean cursive handwriting.
en: cursive|Script
de_DE: Schreibschrift

en: digital signature table
de_DE: Tabelle der digitalen Unterschrift

en: electronic end user license table
de_DE: Tabelle der elektronischen Endnutzerlizenz

en: em units
de_DE: Geviert-Einheiten

en: em-units
de_DE: Geviert-Einheiten

en: embedded bitmap scaling control table
de_DE: Tabelle der Steuerung der Skalierung eingebetteter Bitmaps

en: extended metamorphosis table
de_DE: Tabelle der erweiterten Metamorphose

en: false
de_DE: falsch

en: family name
de_DE: Familienname

en: font descriptor table
de_DE: Tabelle der Schriftbeschreibung

en: font header table
de_DE: Schrift-Header-Tabelle

en: font metrics table
de_DE: Tabelle der Schrift-Metriken

en: font name
de_DE: Schriftname

en: font program table
de_DE: Tabelle des Schriftprogramms

en: font variation table
de_DE: Tabelle der Schrift-Variationen

en: font;fonts;editor;TTF;OTF;typeface;
de_DE: font;fonts;Editor;TTF;OTF;Schrift;

note: GT: Some wit at MIT came up with this ("ontology recapitulates phylogony" is the original)
en: fontology recapitulates file-ogeny
de_DE: fontology wiederholt die Datei-Generierung

en: full name
de_DE: Vollständiger Name

en: gaspTableEntry|New
de_DE: Neu

en: glyph definition table
de_DE: Tabelle der Glyphen-Definition

en: glyph location table
de_DE: Tabelle für Glyphen-Position

en: glyph name and PostScript compatibility table
de_DE: Tabelle der Glyphen-Namen und PostScript Kompatibilität

en: glyph outline table
de_DE: Tabelle der Glyphen-Konturen

en: glyph positioning table
de_DE: Tabelle für Glyphen-Positionierung

en: glyph reference table
de_DE: Tabelle der Glyphen-Referenzen

en: glyph substitution table
de_DE: Tabelle der Glyphen-Substitution

en: glyph to CID mapping table (AAT version)
de_DE: Tabelle der Glyphe-zu-CID Zuordnung (AAT-Version)

en: glyph variation table
de_DE: Tabelle der Glyphen-Variation

en: glyphs
de_DE: glyphen

en: grid-fitting and scan-conversion procedure table
de_DE: Tabelle der Verfahren der Gitteranpassung und Umwandlung

en: horizontal device metrics table
de_DE: Tabelle der horizontalen Geräte-Metriken

en: horizontal header table
de_DE: Tabelle der globalen horizontalen Eigenschaften

en: horizontal metrics table
de_DE: Tabelle der horizontalen Metriken

en: horizontal metrics variations table
de_DE: Tabelle der horizontalen Metrik-Variationen

en: horizontal style table
de_DE: Tabelle der horizontalen Stile

en: if smaller than
de_DE: wenn kleiner als

note: GT: here "tan" means trigonometric tangent
en: if tan less than
de_DE: wenn Tangente weniger ist als

en: justification table (AAT version)
de_DE: Tabelle der Textbündigkeit (AAT Version)

en: justification table (OT version)
de_DE: Tabelle der Textbündigkeit (OT Version)

en: kern pair
de_DE: Unterscheidungs-Paar

en: kerning table
de_DE: Tabelle der Unterschneidungen

en: language tag table
de_DE: Tabelle der Markierungselemente für Sprachen

en: layout feature table
de_DE: Tabelle der Umbruch-Funktionen

en: ligature
de_DE: Ligatur

en: ligature caret table
de_DE: Tabelle der Ligaturen-Trenner

en: linear threshold table
de_DE: Tabelle der linearen Schwellenwerte

en: longer than
de_DE: länger als

en: mark
de_DE: Akzent

en: math table
de_DE: Tabelle der Mathematik-Werte

en: maximum profile table
de_DE: Tabelle der maximalen Profile

en: metadata table
de_DE: Tabelle der Metadaten

en: metamorphosis table
de_DE: Tabelle der Metamorphose

en: metrics variations table
de_DE: Tabelle der Metrik-Variationen

en: multiple subs
de_DE: mehrfache Substitution

en: name table
de_DE: Tabelle der Namen

en: nohints
de_DE: ohne Hints

en: optical bounds table
de_DE: Tabelle der optischen Grenzen

en: pair
de_DE: paar

en: pixels
de_DE: Pixel

en: points|Merge to Line
de_DE: In Linie zusammenführen

en: points|_Merge
de_DE: _Zusammenführen

en: position
de_DE: Position

en: positioning
de_DE: Positionierungen

en: ppem is different in the two fonts, cowardly refusing to compare glyphs
de_DE: Die beiden Schriften haben unterschiedliche ppem-Größen, Glyphen werden nicht verglichen

en: problfixup|Bad Directions
de_DE: Ungültige Richtung

en: problfixup|Mark for Overlap fix before Save
de_DE: Markiere, um vor dem Speichern die Überlappungen zu korrigieren

en: problfixup|Missing Extrema
de_DE: Fehlende Extrempunkte

en: problfixup|Missing Extrema (cautiously)
de_DE: Fehlende Extrempunkte (vorsichtig)

en: problfixup|Open Contours
de_DE: Offene Konturen

en: problfixup|Self Intersections
de_DE: Selbst-Überschneidung

en: problfixup|Too Many Points
de_DE: Zu viele Punkte

en: problselect|Bad Direction
de_DE: Ungültige Richtung

en: problselect|Errors
de_DE: Fehler

en: problselect|Missing Extrema
de_DE: Fehlende Extrempunkte

en: problselect|Open Contours
de_DE: Offene Konturen

en: problselect|Self Intersections
de_DE: Selbst-Überschneidung

en: properties table
de_DE: Tabelle der Eigenschaften

en: standard bitmap graphics table
de_DE: Tabelle der standard Bitmap-Grafiken

en: style attributes table
de_DE: Tabelle der Stil-Attribute

en: substitution
de_DE: Substitution

en: subtable
de_DE: Subtabelle

en: tracking table
de_DE: Tabelle der Spationierung

en: true
de_DE: wahr

en: unknown SIL table
de_DE: unbekannte SIL Tabelle

en: values for each axis
de_DE: Werte für jede Ache

en: version
de_DE: Version

en: vertical device metrics table
de_DE: Tabelle der vertikalen Geräte-Metriken

en: vertical header table
de_DE: Tabelle der globalen vertikalen Eigenschaften

en: vertical metrics table
de_DE: Tabelle der vertikalen Metriken

en: vertical metrics variations table
de_DE: Tabelle der vertikalen Metrik-Variationen

en: vertical origin table
de_DE: Tabelle der vertikalen Ursprünge

en: weight
de_DE: Strichstärke

note: GT: English uses "script" to mean a general writing system (latin, greek, kanji) GT: and the cursive handwriting style. Here we mean the general writing system. GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Script", ignore "writing system|" GT: English us
en: writing system|Script
de_DE: Schriftsystem

note: GT: Short form of {Everything Else}, might use universal? U+2200
en: {All}
de_DE: {Alles}

en: {Deleted Glyph}
de_DE: {Gelöschte Glyphen}

en: {End of Line}
de_DE: {Zeilenende}

en: {End of Text}
de_DE: {Textende}

note: GT: The string "{Everything Else}" is used in the context of a list GT: of classes (a set of kerning classes) where class 0 designates the GT: default class containing all glyphs not specified in the other classes
en: {Everything Else}
de_DE: {Alles andere}

en: {Start of Input}
de_DE: {Anfang der Eingabe}

en: {Start of Line}
de_DE: {Anfang der Zeile}

en: ° Clockwise
de_DE: ° Rechtsrum

note: GT: Sometimes spelled Widdershins. An old word which means counter clockwise. GT: I used it because "counter clockwise" took too much space.
en: ° Withershins
de_DE: ° Linksrum

en: ¹ "Near" means within
de_DE: ¹ "Nahe" bedeutet innerhalb von

en: ΤεΧ & Math
de_DE: ΤεΧ und Math

en: ΤεΧ Bitmap Fonts
de_DE: ΤεΧ Bitmap-Schriften

en: ΤεΧ General
de_DE: ΤεΧ Allgemein

en: ΤεΧ Math Extension
de_DE: ΤεΧ Math Erweiterung

en: ΤεΧ Names
de_DE: ΤεΧ Namen

en: “%s” in %s contains an anchor point (%g,%g) class %s which differs from its counterpart by point matching
de_DE: „%s” in %s enhthällt eine Ankerpunkt (%g,%g) Klasse %s die sich von ihrem Gegenteil unterscheidet durch Punkt-Übereinstimmung

en: “%s” in %s did not contain a pairwise positioning lookup ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d to %s ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d
de_DE: „%s” in %s enthielt keine Nachschlagetabelle der paarweisen Positionierung ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d to %s ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d

en: “%s” in %s did not contain a positioning lookup ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d
de_DE: „%s” in %s enthielt keine Nachschlagetabelle der Positionierung ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d

en: “%s” in %s did not contain a substitution lookup to %s
de_DE: „%s” in %s enthielt keine Nachschlagetabelle der Substitution zu %s

en: “%s” in %s did not contain an anchor point (%g,%g) class %s
de_DE: „%s” in %s hat keinen Ankerpunkt enthalten (%g,%g) Klasse %s

en: ←_Left
de_DE: ←_Links

en: ↓_Down
de_DE: ↓R_unter

en: ∆Curvature: %g
de_DE: ∆Krümmung: %g

en: ∆x_adv
de_DE: ∆x_Dickte

en: ∆x_adv #1
de_DE: ∆x_Dickte #1

en: ∆x_adv #2
de_DE: ∆x_Dickte #2

en: ∆y_adv
de_DE: ∆y_Dickte

en: ∆y_adv #1
de_DE: ∆y_Dickte #1

en: ∆y_adv #2
de_DE: ∆y_Dickte #2
