fontforge - en to ja_JP translation catalogue (4330 entries)

en: 
    Layers:
ja_JP: 
    レイヤー:

en:   Attach right
ja_JP:   右に接続

en:   Floating accent
ja_JP:   遊離アクセント

en:   Hang left
ja_JP:   左にはみ出る

en:   Hang right
ja_JP:   右にはみ出る

en:   Left Bound=%d
ja_JP:   左の境界=%d

en:   Mirror=%.30s
ja_JP:   鏡像=%.30s

en:   Right Bound=%d
ja_JP:   右の境界=%d

en:   Stroke _Width:
ja_JP: ストローク幅(_W):

en:  %s: line %d
ja_JP: %s: %d 行目

en:  Adding a size will create it by scaling.
ja_JP:  サイズを追加すると, 拡大/縮小を行って作成します.

en:  Adding a size will create it.
ja_JP:  サイズを追加すると作成されます.

en:  At least one anchor point used point matching. It may be out of date now.
ja_JP:  少なくとも1個のアンカーポイントが点の照合を使用していました. それはもう現状に合わないものとなっているはずです.

en:  At least one reference to this glyph used point matching. That match is now out of date.
ja_JP:  このグリフへの参照のうち少なくとも一つが点の照合を使用していました. その照合はもう現状に合わないものとなりました.

en:  Bad contextual chaining table, ignored
ja_JP: 文脈連鎖テーブルが不正です. 無視されました

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad contextual substitution table, ignored
ja_JP: 文脈依存置換テーブルが不正です. 無視されました

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad kerning class table, ignored
ja_JP: カーニングクラステーブルが不正です. 無視されました

en:  Bad ligature table, ignored
ja_JP: 合字テーブルが不正です. 無視されました

en:  Bad multiple substitution table, ignored
ja_JP: 複数置換テーブルが不正です. 無視されました

note: GT: This continues a multi-line error message, hence the leading space
en:  Bad pairwise kerning table, ignored
ja_JP: カーニングテーブルが不正です. 無視されました

en:  Instructions in this glyph (or one that refers to it) are now out of date.
ja_JP:  このグリフ(及び,それを参照するグリフ)に含まれる命令情報は現状に合っていません.

en:  Instructions in this glyph (or one that refers to it) have been lost.
ja_JP:  このグリフ(及び,それを参照するグリフ)に含まれる命令情報は失われました.

en:  Next CP
ja_JP:  次の制御点

en:  Prev CP
ja_JP:  前の制御点

en:  Removing a size will delete it.
ja_JP:  サイズを消去すると削除されます.

note: GT: The space in front of "Same" makes things line up better
en:  Same as Fontname
ja_JP: PostScript名と揃える

en:  There must be at least one contextual rule
ja_JP: 最低1個の文脈ルールが必要です

en:  _Em Size:
ja_JP: EMの大きさ(_E):

en:  refers to a missing glyph
ja_JP: は存在しないグリフを参照しています

en: !!!! Unknown caret format %d !!!!
ja_JP: !!!! キャレットフォーマット %d は未知の値です!!!!

en: %.100s is not in a known format (or uses features of that format fontforge does not support, or is so badly corrupted as to be unreadable)
ja_JP: %.100s は未知のフォーマットです(またはFontForgeがサポートしていない機能を使用している,あるいは読み込めないほど壊れています)

en: %.50s contains a flipped reference. This cannot be corrected as is. Would you like me to unlink it and then correct it?
ja_JP: %.50s には裏返しになった参照が
    含まれています.これはそのままでは
    正しく直せません. まずリンクを解除してから
    向きを補正してよろしいですか?

en: %1$.30s string for %2$.30s
ja_JP: %2$.30sのための文字列%1$.30s

note: GT: This is the title for a window showing a bitmap character GT: It will look something like: GT:  exclam at 33 size 12 from Arial GT: $1 is the name of the glyph GT: $2 is the glyph's encoding GT: $3 is the pixel size of the bitmap font GT: $4 is the font name
en: %1$.80s at %2$d size %3$d from %4$.80s
ja_JP: %1$.80s (%4$.80s の %2$d 番目, サイズ %3$d)

en: %1$s: %2$d. Expected %3$s got %4$s
ja_JP: %1$s: %2$d. %3$s となるはずが %4$s となっています

en: %d pixels
ja_JP: %d ピクセル

note: GT: There are various broad classes of lookups here and the first string GT: describes those: "Contextual Positioning", Contextual Substitution", etc. GT: Each of those may be formatted in 3 different ways: by (or perhaps using GT: would be a better word) glyphs, classes or coverage tables. GT: So t
en: %s by %s
ja_JP: %2$sによる%1$s

en: %s does not contain an <svg> element at the top
ja_JP: %s の最上位エレメントとして <svg> が含まれていません

en: %s is not a cidmap file, please download
    http://fontforge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
ja_JP: %sはcidmapファイルではありません.
    http://fontforge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
    からダウンロードしてください.

en: %s is not in %.100s
ja_JP: %sは%.100sに含まれません.

en: %s line: %d %s
ja_JP: %s 行目: %d %s

en: %s line: %d %s: %s
ja_JP: %s 行目: %d %s: %s

note: GT: This string is used to generate a name for an OpenType lookup subtable. GT:  %s is the lookup name
en: %s subtable
ja_JP: %s サブテーブル

en: %s subtable %d
ja_JP: %s サブテーブル %d

en: %s(%s) and %s(%s) 0x%x in FOND %s
ja_JP: %s(%s) および %s(%s) 0x%x という相違が FOND %s にあります

en: %s: %d Expected %s, got %s
ja_JP: %s: %d は %s となるはずですが %s となっています

en: %s: %d Unexpected %s found
ja_JP: %s: %d で予期しない %s が見つかりました

en: %s:%d Unexpected character %c (%d)
ja_JP: %s:%d 予期しない文字 %c (%d)

en: 'GDEF' Glyph Definition Table
ja_JP: 'GDEF' グリフ定義テーブル

en: 'GPOS' Glyph Positioning Table
ja_JP: 'GPOS' グリフ位置指定テーブル

en: 'GSUB' Glyph Substitution Table
ja_JP: 'GSUB' グリフ置換テーブル

en: 'kern' Horizontal Kerning Table
ja_JP: 'kern' 横書きカーニングテーブル

en: 'lcar' Ligature Caret Table
ja_JP: 'lcar' 合字キャレットテーブル

en: 'morx' Glyph Extended Metamorphosis Table
ja_JP: 'morx' グリフ拡張変形テーブル

en: 'opbd' Optical Bounds Table
ja_JP: 'opbd' 視覚的境界テーブル

en: 'prop' Glyph Properties Table
ja_JP: 'prop' グリフ属性テーブル

en: (Adobe now considers XUID/UniqueID unnecessary)
ja_JP: (Adobeは現在XUID/UniqueIDを不要だと考えています)

en: (Define "Almost")
ja_JP: ("ほとんど"の定義)

en: (faked) MS bitmap only sfnt (ttf)
ja_JP: (偽装) MS ビットマップのみの sfnt (ttf)

en: (kerning class)
ja_JP: (カーニングクラス)

en: ) while in %s it is (
ja_JP: )ですが,一方%sでは(

en: 1250, Latin-2 (Eastern Europe)
ja_JP: 1250, 東欧

en: 1251, Cyrillic
ja_JP: 1251, キリル文字

en: 1252, Latin-1
ja_JP: 1252, 西欧

en: 1253, Greek
ja_JP: 1253, ギリシア語

en: 1254, Turkish
ja_JP: 1254, トルコ語

en: 1255, Hebrew
ja_JP: 1255, ヘブライ文字

en: 1256, Arabic
ja_JP: 1256, アラビア文字

en: 1257, Windows Baltic
ja_JP: 1257, Windows バルト言語

en: 1258, Vietnamese
ja_JP: 1258, ベトナム語

en: 1361, Korean Johab
ja_JP: 1361, 韓国語(Johab)

en: 32x8 cell window
ja_JP: 32×8マス表示

en: 437, US
ja_JP: 437, 米国

en: 708, Arabic ASMO 708
ja_JP: 708, アラビア語 ASMO 708

en: 737, Greek; former 437 G
ja_JP: 737, ギリシア語 (旧 437 G)

en: 775, MS-DOS Baltic
ja_JP: 775, MS-DOS バルト言語

en: 850, WE/Latin 1
ja_JP: 850, 西欧/ラテン1

en: 852, Latin 2
ja_JP: 852, ラテン2

en: 855, IBM Cyrillic; primarily Russian
ja_JP: 855, IBM キリル文字 (ロシア語)

en: 857, IBM Turkish
ja_JP: 857, IBM トルコ語

en: 860, MS-DOS Portuguese
ja_JP: 860, MS-DOS ポルトガル語

en: 861, MS-DOS Icelandic
ja_JP: 861, MS-DOS アイスランド語

en: 862, Hebrew
ja_JP: 862, ヘブライ文字

en: 863, MS-DOS Canadian French
ja_JP: 863, MS-DOS カナダ フランス語

en: 864, Arabic
ja_JP: 864, アラビア文字

en: 865, MS_DOS Nordic
ja_JP: 865, MS-DOS 北欧

en: 866, MS-DOS Russian
ja_JP: 866, MS-DOS ロシア語

en: 869, IBM Greek
ja_JP: 869, IBM ギリシア語

en: 874, Thai
ja_JP: 874, タイ語

en: 932, JIS/Japan
ja_JP: 932, 日本語

en: 936, Simplified Chinese
ja_JP: 936, 簡体字中国語

en: 949, Korean Wansung
ja_JP: 949, 韓国語(完成型)

en: 950, Traditional Chinese
ja_JP: 950, 繁体字中国語

en: < _Prev
ja_JP: < 前(_P)

en: <Nothing>
ja_JP: <何もしない>

en: <Unassigned Plane 10>
ja_JP: 〈保留未使用面10〉

en: <Unassigned Plane 11>
ja_JP: 〈保留未使用面11〉

en: <Unassigned Plane 12>
ja_JP: 〈保留未使用面12〉

en: <Unassigned Plane 13>
ja_JP: 〈保留未使用面13〉

en: <Unassigned Plane 4>
ja_JP: 〈保留未使用面4〉

en: <Unassigned Plane 5>
ja_JP: 〈保留未使用面5〉

en: <Unassigned Plane 6>
ja_JP: 〈保留未使用面6〉

en: <Unassigned Plane 7>
ja_JP: 〈保留未使用面7〉

en: <Unassigned Plane 8>
ja_JP: 〈保留未使用面8〉

en: <Unassigned Plane 9>
ja_JP: 〈保留未使用面9〉

en: <Unknown direction>
ja_JP: <方向不明>

en: <undefined>
ja_JP: <未定義>

en: A Font Family name is required
ja_JP: フォントファミリー名が必要です.

en: A PostScript name may not be a number
ja_JP: 数字をPostScript名として使うことはできません.

en: A PostScript name should be ASCII
    and must not contain (){}[]<>%%/ or space
ja_JP: PostScript名は空白や (){}[]<>%%/ を含まない
    ASCII文字列でなければなりません.

en: A PostScript name should be ASCII
    and must not contain (){}[]<>%%/ or space
    and must be shorter than 63 characters
ja_JP: PostScript名は空白や (){}[]<>%%/ を含まない
    63文字以内のASCII文字列でなければなりません.

en: A contour in this glyph contains a different number of points in different instances
ja_JP: このグリフに含まれる輪郭の中に,別のインスタンスでは異なる個数の点を含んでいるものがあります

en: A control point is deemed irrelevant if the distance between it and the main
    (end) point is less than this times the distance between the two end points
ja_JP: 制御点は,隣接する端点との距離が
    両端点の間の距離に比べこの比率に満たない場合,
    無意味であると考えられます

en: A coverage table:
ja_JP: 範囲テーブル:

note: GT: These strings are for fun. If they are offensive or incomprehensible GT: simply translate them as something dull like: "FontForge" GT: This is a spoof of political slogans, designed to point out how foolish they are
en: A free press discriminates
    against the illiterate.
ja_JP: 出版の自由は…
    文盲への差別である.

en: A glyph name may not start with a digit nor a full stop (period)
ja_JP: グリフ名の最初の文字には数字やピリオドは使えません

en: A glyph name must be ASCII, without spaces and may not contain the characters "([{<>}])/%%", and should contain only alphanumerics, periods and underscores
ja_JP: グリフ名は空白を含まないASCII文字で, "([{<>}])/%%"に含まれる文字を含んでいてはなりません. 英数字,ピリオドと下線のみを用いるべきです

en: A glyph name should contain only alphanumerics, periods and underscores
    Do you want to use this name in spite of that?
ja_JP: グリフ名には英数字,ピリオドと下線のみを用いるべきです.
    それでもこの名前を使いますか?

en: A list of coverage tables:
ja_JP: 範囲テーブルのリスト:

en: A list of glyphs:
ja_JP: グリフのリスト:

en: A name list with this name already exists. Replace it?
ja_JP: この名前の名前リストは既に存在します. 上書きしますか?

en: A pdf stream object is missing a Length attribute
ja_JP: PDFストリームオブジェクトに /Length 属性がありません

en: A reference in this glyph refers to a different encoding in different instances
ja_JP: このグリフに含まれる参照の中に,別のインスタンスでは異なるエンコーディングを参照しているものがあります

en: A style may not have both condense and extend set (it makes no sense)
ja_JP: 1個のスタイルにcondenseとextendを両方同時に設定することはできません(その指定は無意味です)

en: A tag must be 4 ASCII characters
ja_JP: タグはASCIIでちょうど4文字でなければなりません.

en: A value must be between [-32768,32767]
ja_JP: 値は[-32768,32767]の範囲内になければなりません

en: A value must be between [-8,-1] or [1,8]
ja_JP: 値は[-8,-1]または[1,8]の範囲内になければなりません

en: A value must be between [0,15]
ja_JP: 値は[0,15]の範囲内になければなりません

en: A value to be pushed by a byte push must be between 0 and 255
ja_JP: 1バイトpushによってpushされる値は0から255の間の数でなくてはなりません

en: ABx => xAB
ja_JP: ABx ⇒ xAB

en: ABx => xBA
ja_JP: ABx ⇒ xBA

en: ABxCD => CDxAB
ja_JP: ABxCD ⇒ CDxAB

en: ABxCD => CDxBA
ja_JP: ABxCD ⇒ CDxBA

en: ABxCD => DCxAB
ja_JP: ABxCD ⇒ DCxAB

en: ABxCD => DCxBA
ja_JP: ABxCD ⇒  DCxBA

en: ABxD => DxAB
ja_JP: ABxD ⇒ DxAB

en: ABxD => DxBA
ja_JP: ABxD ⇒ DxBA

en: AGL with PUA
ja_JP: AGL(私用領域を含む)

en: AGL without afii
ja_JP: AGL(afiiを除く)

en: AMS Names
ja_JP: AMSの命名

en: AR: Char 119
ja_JP: 縦横比: キャラクター119

en: AR: Char 157
ja_JP: 縦横比: キャラクター157

en: AR: Char 163
ja_JP: 縦横比: キャラクター163

en: AR: Char 211
ja_JP: 縦横比: キャラクター211

en: AR: Char 94
ja_JP: 縦横比: キャラクター94

en: A_lign
ja_JP: 点を揃える(_L)

en: Aari
ja_JP: アリ語

en: Abaza
ja_JP: アバザ語

en: Abkhazian
ja_JP: アブハズ語

en: Above Base Forms
ja_JP: ベースライン上方形

en: Above Base Mark
ja_JP: ベースライン上方のマーク

en: Above Base Substitutions
ja_JP: ベースライン上方の置換

en: AccentCenterLowest
ja_JP: アクセントの底を中心に

en: AccentOffsetPercent
ja_JP: アクセント間隔の百分率

en: Accented glyph composed of:
ja_JP: アクセントつきグリフの構成要素:

en: Accents
ja_JP: アクセント

en: Accept outlines which exactly match the original
ja_JP:  オリジナルと正確に一致するアウトラインのみを受け入れます

en: Acceptable _Extrema
ja_JP: 許容する極大点(_E)

en: Access All Alternates
ja_JP: すべての異体字へのアクセス

en: Active Hints
ja_JP: 有効なヒント

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add Anchor
ja_JP: アンカーを追加

en: Add Base Anchor...
ja_JP: 基底アンカーを追加

en: Add DHint
ja_JP: 斜行ヒントを追加

en: Add E_ncoding Name...
ja_JP: エンコーディングの名前を追加(_N)...

en: Add E_xtrema
ja_JP: 極大点を追加(_X)

en: Add Encoding Name...
ja_JP: エンコーディングの名前を追加...

en: Add Encoding Slots...
ja_JP: エンコーディングスロットを追加...

en: Add Entry Anchor...
ja_JP: 始点アンカーを追加

en: Add Exit Anchor...
ja_JP: 終点アンカーを追加

en: Add Mark Anchor...
ja_JP: マークアンカーを追加

en: Add Subscripts/Superscripts...
ja_JP: 下付き/上付き文字を追加...

en: Add VHi_nt
ja_JP: 垂直ヒントを追加(_N)

en: Add _Missing Glyphs
ja_JP: 存在しないグリフを追加(_M)

en: Add _Small Capitals...
ja_JP: 小型大文字を追加(_S)...

en: Add a corner point
ja_JP: 頂点を追加

en: Add a curve point
ja_JP: 曲線上の点を追加

en: Add a g2 curve point
ja_JP: 曲線上の点を追加

en: Add a left "tangent" point
ja_JP: 曲線と直線の接点を追加

en: Add a point, then drag out its control points
ja_JP: 点を追加した後に制御点を引き出す

en: Add a right "tangent" point
ja_JP: 曲線と直線の接点を追加

en: Add a tangent point
ja_JP: 曲線と直線の接点を追加

en: Adding points at Extrema...
ja_JP: 極値にある点を追加中...

en: Additional arguments for autotrace program:
ja_JP: autotraceプログラムへの追加の引数:

en: Adobe Glyph List
ja_JP: Adobeグリフリスト(AGL)

en: Adobe Standard
ja_JP: Adobe標準

en: Adobe's fontname spec (5088.FontNames.pdf) says that fontnames should not be longer than 29 characters. Do you want to continue anyway?
ja_JP: フォント名に関するAdobeの仕様書(5088.FontNames.pdf)には,フォント名は29文字以内でなければならないとあります. それでも続けますか?

en: Advance To Next Glyph
ja_JP: 次のグリフへ進む

en: Advance Width Metrics For %.50s
ja_JP: %.50sの送り幅メトリック

en: Advance Width as a Bar
ja_JP: アドバンス幅をバーで表示

en: Advance Width as a Line
ja_JP: アドバンス幅を境界線で表示

en: Advance Width does not change.
ja_JP: 送り幅は変更されません.

en: Advance width of glyph %.30s must be less than 127
ja_JP: グリフ%.30sの送り幅は127未満でなければなりません

en: Adyghe
ja_JP: アディゲ語

en: Aegean scripts
ja_JP: エーゲ文明の文字

en: Afar
ja_JP: アファル語

en: Afm Save Failed
ja_JP: AFMの保存に失敗しました.

en: Afrikaans
ja_JP: アフリカーンス語

en: After rotating or skewing a glyph you should probably apply Element->Add Extrema
ja_JP: グリフを回転させたり歪ませた後, [エレメント]→[極大点の追加]を行う必要があるはずです.

en: Agaw
ja_JP: アガウ緒語

en: Ahead Classes
ja_JP: 前方クラス

en: Albanian
ja_JP: アルバニア語

en: Alchemical Symbols
ja_JP: 錬金術記号

en: All
ja_JP: 全部

en: All Files
ja_JP: すべてのファイル

en: All Fonts
ja_JP: すべてのフォント

en: All Glyphs
ja_JP: すべてのグリフ

en: All characters in the value must be in ASCII
ja_JP: 値に含まれる文字はすべて ASCII でなければなりません

en: All glyphs
ja_JP: すべてのグリフ

en: All layers _cubic
ja_JP: 全て3次(_C)

en: All layers _quadratic
ja_JP: 全て2次(_Q)

en: All paths should be closed loops, there should be no exposed endpoints
ja_JP: すべてのパスは閉じたループである必要があるので,裸の端点が存在してはいけません.

en: Allow _curve smoothing
ja_JP: 曲線の平滑化を許す(_C)

en: Allow _removal of extrema
ja_JP: 極値の点を取り除くことを許す(_R)

en: Allow _slopes to change
ja_JP: 傾きの変更を許す(_S)

en: Allow a match even if the search pattern has
    to be transformed by a combination of the
    following transformations.
ja_JP: 検索パターンに以下の変換を加えた物も
    一致の対象とします.

en: Allow editing of multiple colors and shades, fills and strokes.
    Multi layered fonts can only be output as type3 or svg fonts.
ja_JP: 複数の色,塗りつぶしと影の編集を可能にします.
    複数レイヤーフォントはType3かSVGフォントでのみ出力可能です.

en: Allow the full unicode character set in glyph names.
    This does not conform to adobe's glyph name standard.
    Such names should be for internal use only and
    should NOT end up in production fonts.
ja_JP: Unicode文字セットの全文字をグリフ名に使用できるようにします.
    これはAdobeのグリフ名標準に適合しません.
    このような名前は内部利用のみに留め,
    製品フォントに 含 め な い ようにするべきです.

en: Allow:
ja_JP: 許容する変換:

en: Allows you to check that horizontal stems in several
    characters start at the same location.
ja_JP: いくつかの文字が同じ位置から始まる水平ステムを
    含んでいないかどうかをチェックします.

en: Allows you to check that stems have consistent widths..
ja_JP: ステムの幅が一貫しているかをチェックします.

en: Allows you to check that vertical stems in several
    characters start at the same location.
ja_JP: いくつかの文字が同じ位置から始まる垂直ステムを
    含んでいないかどうかをチェックします.

en: Allows you to find control points which are almost,
    but not quite horizontal or vertical
    from their base point
    (or at the italic angle).
ja_JP: 元となる端点から,水平または垂直方向 (か, イタリックの傾き) に
    非常に近いが, 完全に一致しない線を探します.

en: Allows you to find control points which when projected
    onto the line segment between the two end points lie
    outside of those end points
ja_JP: 曲線の両端点を結ぶ直線上に制御点を投影した時に,
    その点の外側に射影されるような制御点を探します.

en: Allows you to find lines which are almost,
    but not quite horizontal or vertical
    (or at the italic angle).
ja_JP: 水平または垂直方向 (か, イタリックの傾き) に非常に近いが
    完全に一致しない線を探します.

en: Allows you to find points which are slightly
    off from the baseline, xheight, cap height,
    ascender, descender heights.
ja_JP: ベースライン, xハイト, アセンダ, ディセンダの
    高さから僅かに外れた点を探します.

en: Allows you to select optional behavior when generating the font
ja_JP: フォント生成時の振舞いに関するオプションを選択できます

en: Almost Horizontal/Vertical Curves
ja_JP: ほとんど水平/垂直な曲線

en: Almost Horizontal/Vertical Lines
ja_JP: ほとんど水平/垂直な直線

note: GT: The _3 is used to mark an accelerator
en: Almost stem_3 hint
ja_JP: 歪んだstem_3ヒント

en: Alphabetic
ja_JP: アルファベット文字

en: Alphabetic Extended
ja_JP: アルファベット拡張

en: Alphabetic Presentation Forms
ja_JP: アルファベット表示形

en: Alphabetic and syllabic LTR scripts
ja_JP: 左書きのアルファベットまたは音節文字

en: Alphabetic and syllabic RTL scripts
ja_JP: 右書きのアルファベットまたは音節文字

en: Alsatian
ja_JP: アルザス語

en: Alt Subs
ja_JP: 選択型の置換

en: Altai
ja_JP: アルタイ語

en: Alternate Annotation Forms
ja_JP: 注釈用別字形

en: Alternate Substitution
ja_JP: 選択肢をもつ置換

en: Alternate Vertical Half Metrics
ja_JP: 別の縦書き用半角メトリック

en: Alternate Vertical Metrics
ja_JP: 別の縦書き用メトリック

en: Alternative Half Widths
ja_JP: 別の半角形

en: Always
ja_JP: 常に

en: Americanist IPA
ja_JP: 北米発音記号

en: Amount
ja_JP: 量

en: Amount above top of large box to place baseline of superscripts
ja_JP: 大きなボックスの上端に対する上付き文字のベースラインの持ち上げ量

en: Amount below bottom of large box to place baseline of subscripts
ja_JP: 大きなボックスの下端に対する下付き文字のベースラインの引き下げ量

en: Amount to lower baseline for denominators in display styles
ja_JP: ディスプレイ数式における分母のベースライン引き下げ量

en: Amount to lower baseline for denominators in non-display styles
ja_JP: 非ディスプレイ数式における分母のベースライン引き下げ量

en: Amount to lower baseline for subscripts in display styles
ja_JP: ディスプレイ数式における下付き文字のベースライン引き下げ量

en: Amount to lower baseline for subscripts in non-display styles
ja_JP: 非ディスプレイ数式における下付き文字のベースライン引き下げ量

en: Amount to raise baseline for numerators in display styles
ja_JP: ディスプレイ数式における分子のベースライン持ち上げ量

en: Amount to raise baseline for numerators in non-display atop styles
ja_JP: 非ディスプレイ数式のatopスタイルにおける分子のベースライン持ち上げ量

en: Amount to raise baseline for numerators in non-display styles
ja_JP: 非ディスプレイ数式における分子のベースライン持ち上げ量

en: Amount to raise baseline for superscripts in display styles
ja_JP: ディスプレイ数式における上付き文字のベースライン持ち上げ量

en: Amount to raise baseline for superscripts in modified styles
ja_JP: 変形スタイルにおける上付き文字のベースライン持ち上げ量

en: Amount to raise baseline for superscripts in non-display styles
ja_JP: 非ディスプレイ数式における上付き文字のベースライン持ち上げ量

en: An integral number of the selection will be used to cover the path.
    If the path length is not evenly divisible by the selection's
    height, then the selection should be scaled slightly.
ja_JP: 選択したアウトラインのコピーを整数個使用して
    パスを覆います. パスの長さが選択部分の高さで
    ちょうど割り切れない場合, アウトラインを
    わずかに拡大/縮小します.

en: An outline font editor
ja_JP: アウトラインフォントエディター

en: Anchor Control
ja_JP: アンカーの制御

en: Anchor Control for Base
ja_JP: 基底文字のアンカーを制御

en: Anchor Control for Mark
ja_JP: マークのアンカーを制御

en: Anchor Control...
ja_JP: アンカーの制御...

en: Anchor Lost
ja_JP: アンカーが失われました

en: Anchor Point Info
ja_JP: アンカー点の情報

en: Anchored Pairs
ja_JP: アンカーつきペア

en: Ancient Greek Musical Notation
ja_JP: 古代ギリシャ音楽記号

en: Ancient Greek Numbers
ja_JP: 古代ギリシャ数字

en: Ancient Symbols
ja_JP: 古代の記号

en: Angle:
ja_JP: 角度:

en: Anti-Alias
ja_JP: アンチエイリアス

en: Anything outside the OS/2 WinAscent &
    WinDescent fields will be clipped by windows.
    This includes marks, etc. that have been repositioned by GPOS.
    (The descent field is usually positive.)
    If the "[] Is Offset" checkbox is clear then
    any number you enter will be the value used in OS/2.
    If set then any number you enter will be added to the
    font's bounds. You should leave this
    field 0 and check "[*] Is Offset" in most cases.
    
    Note: WinDescent is a POSITIVE number for
    things below the baseline
ja_JP: OS/2テーブルのWinAscentとWinDescentの両フィールドの
    外側への描画はWindowsではクリップされます. これには
    GPOSによって再配置されたマークなどが含まれます.
    (WinDescentフィールドは通常は正の値です.)
    もし"[]オフセットを指定"チェックボックスが空なら,
    入力した値はそのままOS/2テーブルで使われます.
    チェックされているなら,入力した値は常に,フォントの上下端に
    追加されます. ほとんどの場合,このフィールドを0にして
    "[*]オフセットを指定"にチェックを入れるべきでしょう.

en: Appea_rance Editor...
ja_JP: 外観エディター(_R)...

en: Appearance Editor
ja_JP: 外観エディター

en: Apple
ja_JP: アップル社

en: Apple Advanced Typography
ja_JP: Apple 高度組版機能

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files
    This allows you to select which standard to follow for your font.
    The main differences are:
     The requirements for the 'postscript' name in the name table conflict
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite characters are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
ja_JP: AppleとMS/Adobeとで, TrueTypeやOpenTypeのフォーマットに異なる点があります.
    どちらの標準に従ってフォントを作るかをここで選ぶことができます.
    両者の主な違いは以下のとおりです:
     'PostScript'名に対する要求事項が矛盾している
     ビットマップデータが異なるテーブルに格納される
     拡大/縮小された複合グリフの扱いが異なる
     morx(t)/featではなくGSUBを使う
     kern/opbdではなくGPOSを使う
     lcar/propではなくGDEFを使う

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files
    This allows you to select which standard to follow for your font.
    The main differences are:
     The requirements for the 'postscript' name in the name table conflict
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite glyphs are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
ja_JP: AppleとMS/Adobeとで, TrueTypeやOpenTypeのフォーマットに異なる点があります.
    どちらの標準に従ってフォントを作るかをここで選ぶことができます.
    両者の主な違いは以下のとおりです:
     'PostScript'名に対する要求事項が矛盾している
     ビットマップデータが異なるテーブルに格納される
     拡大/縮小された複合グリフの扱いが異なる
     morx(t)/featではなくGSUBを使う
     kern/opbdではなくGPOSを使う
     lcar/propではなくGDEFを使う

en: Apple bitmap only sfnt (dfont)
ja_JP: Apple ビットマップのみの sfnt (dfont)

en: Apply change to which lookups?
ja_JP: どの機能に適用しますか?

en: Apply to:
ja_JP: 次の機能に適用:

en: Apps
ja_JP: アプリケーション

en: Arabic
ja_JP: アラビア文字

en: Arabic (Algeria)
ja_JP: アラビア語(アルジェリア)

en: Arabic (Bahrain)
ja_JP: アラビア語(バーレーン)

en: Arabic (Egypt)
ja_JP: アラビア語(エジプト)

en: Arabic (Iraq)
ja_JP: アラビア語(イラク)

en: Arabic (Jordan)
ja_JP: アラビア語(ヨルダン)

en: Arabic (Kuwait)
ja_JP: アラビア語(クウェート)

en: Arabic (Lebanon)
ja_JP: アラビア語(レバノン)

en: Arabic (Libya)
ja_JP: アラビア語(リビア)

en: Arabic (Morocco)
ja_JP: アラビア語(モロッコ)

en: Arabic (Oman)
ja_JP: アラビア語(オマーン)

en: Arabic (Qatar)
ja_JP: アラビア語(カタール)

en: Arabic (Saudi Arabia)
ja_JP: アラビア語(サウジアラビア)

en: Arabic (Syria)
ja_JP: アラビア語(シリア)

en: Arabic (Tunisia)
ja_JP: アラビア語(チュニジア)

en: Arabic (U.A.E.)
ja_JP: アラビア語(アラブ首長国連邦)

en: Arabic (Yemen)
ja_JP: アラビア語(イエメン)

en: Arabic Number
ja_JP: アラビア数字

en: Arabic Presentation Forms-A
ja_JP: アラビア文字表示形A

en: Arabic Presentation Forms-B
ja_JP: アラビア文字表示形B

en: Arabic Right to Left
ja_JP: 右から左へ(アラビア語)

en: Arabic Supplement
ja_JP: アラビア文字補助

en: Arakanese
ja_JP: (ビルマ語)アラカン方言

en: Are there any outline characters which don't have a bitmap version in one of the bitmap fonts?
    Conversely are there any bitmap characters without a corresponding outline character?
ja_JP: ビットマップ版がフォント内に含まれないアウトライン文字があるか?
    逆に, 対応するアウトライン文字が無いビットマップ文字があるか?

en: Are you sure you don't want to use the cidmap I found?
ja_JP: 見つかったcidmapファイルを使わないで本当にいいですか?

en: Are you sure you want to replace Å?
    The ring will not join to the A.
ja_JP: Åを置き換えてよろしいですか?
    リングはAと接続しなくなります.

en: Are you sure you wish to remove sub-font %1$.40s from the CID font %2$.40s
ja_JP: 本当に, CIDフォント%2$.40sから%1$.40sを
    削除してよろしいですか?

en: Are you sure you wish to remove these glyphs? This operation cannot be undone.
ja_JP: 本当にこれらのグリフを削除してよろしいですか? この操作は取り消しできません.

en: Armenian
ja_JP: アルメニア文字

en: Armenian Ligatures
ja_JP: アルメニア文字の合字

en: ArrowMoveSize
ja_JP: 矢印キーの移動距離

en: Arrows
ja_JP: 矢印

en: Arrows Supplement-A
ja_JP: 矢印補助A

en: Arrows Supplement-B
ja_JP: 矢印補助B

en: As Background
ja_JP: 背景として使用

en: Ascent and Descent must be positive and their sum less than 16384
ja_JP: 高さと深さはともに正の値であり, その合計は16384より小さくなければなりません.

en: Ask the user for autotrace arguments each time autotrace is invoked
ja_JP: (AutotraceAsk)
    自動トレースプログラムを起動するたびに
    ユーザに引数を確認するかどうか

en: Ask the user for mf commands each time mf is invoked
ja_JP: (MfAsk)
    mfが起動される度にユーザにmfコマンドについて尋ねます

en: AskBDFResolution
ja_JP: BDF解像度を確認

en: Assamese
ja_JP: アッサム語

en: At least one anchor point was lost when pasting from one font to another because no matching anchor class could be found in the new font.
ja_JP: 新しいフォントに対応するアンカークラスが見つからなかったため,フォントをペーストした時にいくつかのアンカー点が失われました.

en: At most 31 glyphs may be specified in an insert list
ja_JP: 1個の挿入リストには最大31文字までしか指定できません

en: At most 8 kerning values may be specified here
ja_JP: ここではカーニング値は最大8個までしか指定できません

en: At pixelsize %d the character %s either starts before the origin or extends beyond the advance width.
ja_JP: ピクセルサイズ %d で, 文字 %s が原点より前から始まっているか, 送り幅の外に飛び出ています.

en: Athapaskan
ja_JP: アサパスカ語族

en: Attempt to apply a lookup to a location out of the range of this contextual
     lookup seq=%d max=%d
ja_JP: この文脈依存照合の範囲外の位置に照合を適用しようとしました
      seq=%d max=%d

en: Attempt to apply a lookup to a location out of the range of this contextual
     lookup seq=%d, max=%d
ja_JP: この文脈依存照合の範囲外の位置に照合を適用しようとしました
      seq=%d max=%d

en: Attempt to back up twice
ja_JP: バックアップを 2 回行おうとしました

en: Attempt to divide by 0 in %.30s
ja_JP: 0による除算を %.30s で行おうとしました.

en: Attempt to encode missing glyph %d to %d (0x%x)
ja_JP: 存在しないグリフ %d を %d (0x%x) に符号化しようとしています

en: Attempt to invert a singular matrix
ja_JP: 特異行列の逆行列を求めようとしました

en: Attempt to make a character that refers to itself
ja_JP: 自分自身を参照するグリフを作ろうとしました.

en: Attempt to make a glyph that refers to itself
ja_JP: 自分自身を参照するグリフを作ろうとしました.

en: Attempt to make a ligature for (non-existent) glyph %d out of
ja_JP: 以下のグリフから (存在しない) グリフ %d の合字を作成しようとしました:

en: Attempt to make a ligature for glyph %d out of
ja_JP: グリフ %d の合字を以下の物から作ろうとしました:

en: Attempt to reference lookup %d (within a contextual lookup), but there are
     only %d lookups in %s
ja_JP: 照合 %d を (文脈依存照合の中で) 参照しようとしましたが, %d 個しか %s に
    照合が含まれていません

en: Attempt to regenerate a pixel size that has not been created (%d@%d)
ja_JP: 未作成のサイズ (%d@%d) のビットマップを再生成しようとしました.

en: Attempt to save a pixel size that has not been created (%d@%d)
ja_JP: 未作成のサイズ (%d@%d) のビットマップを保存しようとしています.

en: Attempt to take logarithm of %1$g in %2$.30s
ja_JP: 値 %1$g の対数を %2$.30s で求めようとしました.

en: Attempt to take the square root of %1$g in %2$.30s
ja_JP: 値 %1$g の平方根を %2$.30s で求めようとしました.

en: Attempt to use a multiple master subroutine in a non-mm font in %s.
ja_JP: グリフ %s で, マルチプルマスターサブルーチンを通常フォントで使おうとしました.

en: Attempt to use a multiple master subroutine in a non-mm font.
ja_JP: マルチプルマスターサブルーチンを通常フォントで使おうとしました.

en: Attention
ja_JP: 注意

en: Auto
ja_JP: 自動

en: Auto Hinting Font...
ja_JP: フォントを自動ヒント処理中...

en: Auto Instructing Font...
ja_JP: フォントのヒント命令を自動生成中...

en: Auto Width
ja_JP: 幅の自動設定

en: Auto _Counter Hint
ja_JP: 自動カウンタヒント(_C)

en: AutoHint
ja_JP: 自動ヒント

en: AutoHint changed glyphs before generating a font
ja_JP: (HintForGen)
    フォントを出力する前に,変更されたグリフを自動ヒントづけします

en: AutoLBearingSync
ja_JP: LSBを自動更新

en: AutoWidth failure on %s
ja_JP: %sの幅の自動設定に失敗しました

en: AutoWidthSync
ja_JP: 幅を自動更新

en: Auto_Hint
ja_JP: 自動ヒント(_H)

en: Auto_Instr
ja_JP: ヒント命令の自動生成(_I)

en: Autohinta_ble
ja_JP: 自動ヒント対象グリフ(_B)

en: Automagic recovery of changes to %.80s failed.
    Should FontForge try again to recover next time you start it?
ja_JP: ファイル %.80s に行った変更を自動復元するのに失敗しました.
    FontForgeを次に起動したときにまた復元を試してみますか?

en: Automatic
ja_JP: 自動

en: Autot_race
ja_JP: 自動トレース(_R)

en: AutotraceArgs
ja_JP: トレースの引数

en: AutotraceAsk
ja_JP: トレースの確認

en: Autotracing...
ja_JP: 自動トレース中...

en: Avestan
ja_JP: アヴェスタ文字

en: Awadhi
ja_JP: アワディー語

en: Ax => xA
ja_JP: Ax ⇒ xA

en: AxCD => CDxA
ja_JP: AxCD ⇒ CDxA

en: AxCD => DCxA
ja_JP: AxCD ⇒ DCxA

en: AxD => DxA
ja_JP: AxD ⇒ DxA

en: Axerbaijani (Arabic)
ja_JP: アゼルバイジャン語(アラビア文字)

en: Axerbaijani (Cyrillic)
ja_JP: アゼルバイジャン語(キリル文字)

en: Axis 1
ja_JP: 第1軸

en: Axis 2
ja_JP: 第2軸

en: Axis 3
ja_JP: 第3軸

en: Axis 4
ja_JP: 第4軸

en: Axis Ht:
ja_JP: 軸の高さ:

en: Axis Range:
ja_JP: 軸の範囲:

en: Axis Type:
ja_JP: 軸の種類:

en: Axis range not valid
ja_JP: 軸の範囲が不正です

en: Aymara
ja_JP: アイマラ語

en: Azebaijani (roman)
ja_JP: アゼルバイジャン語(ローマ字)

en: Azeri
ja_JP: アゼルバイジャン語

en: Azeri (Cyrillic)
ja_JP: アゼルバイジャン語(キリル文字)

en: Azeri (Latin)
ja_JP: アゼルバイジャン語(ラテン文字)

note: GT: Bottom/Right (side) bearing
en: BBearing:
ja_JP: 下サイドベアリング:

en: BDF Info...
ja_JP: BDF情報...

en: BDF Resolution
ja_JP: BDFの解像度

en: B_uild
ja_JP: 組み立て(_U)

note: GT: Background, make it short
en: Back
ja_JP: 背面

en: Back Classes
ja_JP: 試行クラス

en: Back coverage %d:
ja_JP: 逆引き範囲 %d:

en: Backtrack
ja_JP: バックトラック

en: Backtrack Match:
ja_JP: バックトラック一致:

en: Backtrack class %d:
ja_JP: バックトラッククラス %d:

en: Backup SFD
ja_JP: バックアップSFD

en: Bad Apple Kern Class
ja_JP: Apple カーニングクラスが不正です

en: Bad Ascent/Descent
ja_JP: 不正な高さ/深さ

en: Bad Axis
ja_JP: 軸が不正です

note: GT: The CFF font type contains a thing called a name INDEX, and that INDEX GT: is bad. It is an index of many of the names used in the CFF font. GT: We hope the user will never see this.
en: Bad CFF name INDEX
ja_JP: CFF の name INDEX が不正です

en: Bad CID offset for CID %d
ja_JP: CID %d の CID オフセットが不正です

en: Bad CharString. Does not include lenIV bytes.
ja_JP: CharStringが不正です. lenIV のバイト数が含まれていません

en: Bad Class
ja_JP: 不正なクラス

en: Bad Color
ja_JP: 色が不正です

en: Bad Coverage Table
ja_JP: 範囲テーブルが不正です

en: Bad Drawing Operation
ja_JP: 描画操作が不正です

en: Bad Encoding
ja_JP: 不正なエンコーディング

en: Bad Extension
ja_JP: 拡張子が不正です

en: Bad Family Name
ja_JP: ファミリー名が不正です

en: Bad Family Name, must begin with an alphabetic character.
ja_JP: ファミリー名が不正です. 英字で始めなければなりません.

en: Bad Font
ja_JP: フォントが壊れています.

en: Bad Font Family Name
ja_JP: フォントファミリー名が不正です.

en: Bad Font Name
ja_JP: フォント名が不正です.

en: Bad Glyph Count
ja_JP: グリフの個数が不正です

en: Bad IBM Family
ja_JP: IBMファミリー分類が不正です

en: Bad Language
ja_JP: 言語名が正しくありません

en: Bad MM Weights
ja_JP: MMの重みづけが不正です

en: Bad Mac Family
ja_JP: Macファミリーが不正です

en: Bad Metrics
ja_JP: メトリックが不正です

en: Bad Multiple Master Font
ja_JP: マルチプルマスターフォントが不正です

en: Bad Multiple/Alternate substitution glyph. GID %d not less than %d
ja_JP: 複数/選択可能置換グリフが不正です. GID %d が %d 未満ではありません

en: Bad Name
ja_JP: 不正な名前

en: Bad Number
ja_JP: 数値が間違っています.

en: Bad Number in %s
ja_JP: %sは不正な数値を含んでいます

en: Bad OS/2 version
ja_JP: OS/2バージョンが不正です

en: Bad Point Match
ja_JP: 点の重ね合わせが不正です

en: Bad PostScript function
ja_JP: PostScript関数が不正です

en: Bad Range
ja_JP: 範囲が不正です

en: Bad Range, start (%1$04X) is greater than end (%2$04X)
ja_JP: 範囲が不正です. 先頭(%1$04X)が末尾(%2$04X)よりも大きくなっています

en: Bad Reference
ja_JP: 参照が不正です.

en: Bad Sequence/Lookup List
ja_JP: シーケンス/ルックアップリストが不正です

en: Bad Size
ja_JP: サイズが不正です.

en: Bad Style
ja_JP: スタイルが不正です

en: Bad Template
ja_JP: テンプレートが不正です.

en: Bad Token
ja_JP: 不正なトークンです

en: Bad Transformation Matrix
ja_JP: 変換行列が不正です

en: Bad Value
ja_JP: 不正な値です

en: Bad base table.
ja_JP: baseテーブルが不正です

en: Bad bounding box for %s.
ja_JP: %sのバウンディングボックスが不正です.

en: Bad cidmap file
ja_JP: cidmapファイルが不正です

en: Bad class count in contextual chaining sub-table.
ja_JP: 文脈連鎖サブテーブル内のクラス番号

en: Bad class def table. Glyph range %d-%d out of range [0,%d)
ja_JP: クラス定義テーブルが不正です. グリフ範囲 %d-%d が範囲 [0,%d) を超えています

en: Bad class def table. start=%d cnt=%d, max glyph=%d
ja_JP: クラス定義テーブルが不正です. 先頭=%d, 個数=%d, 最大グリフ=%d

en: Bad class in state machine.
ja_JP: 状態機械に不正なクラスが含まれています.

en: Bad contextual or chaining sub table. Glyph %d out of range [0,%d)
ja_JP: 文脈依存/文脈連鎖依存サブテーブルが不正です. グリフ %d が範囲 [0,%d) を超えています

en: Bad count in context chaining sub-table.
ja_JP: 文脈連鎖サブテーブル内の個数が間違っています.

en: Bad count in contextual chaining sub-table.
ja_JP: 文脈連鎖サブテーブル内の個数が間違っています.

en: Bad count.
ja_JP: 個数が間違っています.

en: Bad coverage table. Glyph %d out of range [0,%d)
ja_JP: 範囲テーブルが不正です. グリフ %d が [0,%d) の範囲外です

en: Bad coverage table. Glyph range %d-%d out of range [0,%d)
ja_JP: 範囲テーブルが不正です. グリフ範囲 %d-%d が [0,%d) の範囲外です

en: Bad dash list
ja_JP: 破線パターンが不正です

en: Bad device table
ja_JP: デバイステーブルが不正です

en: Bad encoding file format
ja_JP: エンコーディングファイルのフォーマットが不正です.

en: Bad fdselect
ja_JP: fdselect が不正です

en: Bad few values in /BlendDesignMap for axis %s.
ja_JP: 軸 %s の /BlendDesingmap の値が少なすぎて不正です.

en: Bad flags value, implied MORE components at end of glyph %d
ja_JP: フラグの値が不正です. グリフ %d の末尾に ま だ 構成要素があることになっています

en: Bad flex subroutine in %s
ja_JP: グリフ %s に不正な flex サブルーチンが含まれています

en: Bad font, offset out of bounds.
ja_JP: 不正なフォントです. オフセットが境界を越えています

en: Bad font: Encoding data out of range.
ja_JP: 不正なフォント: エンコーディングデータが範囲外です.

en: Bad format for coverage table %d
ja_JP: 範囲テーブルのフォーマットが %d という不正な値です

en: Bad glyph (%d), disordered 'loca' table (start comes after end)
ja_JP: 不正なグリフ(%d)があります. 'loca' テーブルが乱れています (開始位置が終了位置の後にあります)

en: Bad glyph (%d), its data length is negative
ja_JP: 不正なグリフ(%d)があります. データの長さが負数です

en: Bad glyph (%d), its definition extends beyond the end of the glyf table
ja_JP: 不正なグリフ(%d)があります. その定義がglyfテーブルの末尾を超えています

en: Bad glyph (%d), its definition extends beyond the space allowed for it
ja_JP: 不正なグリフ(%d)があります. グリフの定義が許される空間を超えています

en: Bad glyph count in mort table.
ja_JP: mort テーブル内のグリフの個数が不正です.

en: Bad glyph range specified in glyph comment subtable of PfEd table
ja_JP: PfEd テーブルのグリフコメントサブテーブルで指定されたグリフ範囲が不正です

en: Bad image file
ja_JP: 画像ファイルが不正です.

en: Bad image file, not a bitmap: %.100s
ja_JP: ファイル %.100s は画像ファイルとして不正です. ビットマップではありません.

en: Bad image file: %.100s
ja_JP: 画像ファイル %.100s は不正です.

en: Bad kern pair: glyphs %d & %d must be less than %d
ja_JP: カーニングペアグリフ %d と %d が不正です. これらは %d未満でなければなりません

en: Bad kern pair: glyphs %d & %d should have been < %d
ja_JP: カーニングペアが不正です: グリフ %d と %d は %d 未満でなければなりません

en: Bad ligature anchor count.
ja_JP: 合字アンカーの個数が不正です.

en: Bad ligature base table.
ja_JP: 合字baseテーブルが不正です.

en: Bad ligature glyph. GID %d not less than %d
ja_JP: 合字グリフが不正です. GID %d が %d 未満ではありません

en: Bad lookup table: format=2 (%d/%d), first=%d last=%d total glyphs in font=%d
ja_JP: フォーマット 2 (%d/%d) の照合テーブルが壊れています.最初=%d 最後=%d フォント内の全グリフ数=%d

en: Bad lookup table: format=4 (%d/%d), first=%d last=%d total glyphs in font=%d
ja_JP: フォーマット 4 (%d/%d) の照合テーブルが壊れています.最初=%d 最後=%d フォント内の全グリフ数=%d

en: Bad lookup table: format=6, first=%d total glyphs in font=%d
ja_JP: フォーマット 6 の照合テーブルが壊れています.最初=%d フォント内の全グリフ数=%d

en: Bad lookup table: format=8, first=%d cnt=%d total glyphs in font=%d
ja_JP: フォーマット 8 の照合テーブルが壊れています.最初=%d 個数=%d フォント内の全グリフ数=%d

en: Bad magic number
ja_JP: 数値が間違っています.

en: Bad mark table.
ja_JP: マークテーブルが不正です.

en: Bad mort ligature table. Not long enough
ja_JP: mort 合字テーブルが不正です. 長さが足りません

en: Bad name when parsing %s for unicode %x
ja_JP: %s の Unicode 値 %x に該当する名前が不正です

en: Bad namelist file
ja_JP: 不正な名前リストファイル

note: GT: NaN is a concept in IEEE floating point which means "Not a Number" GT: it is used to represent errors like 0/0 or sqrt(-1).
en: Bad number, infinity or nan: %s
ja_JP: %sは不正な数値(無限大または非数)です

en: Bad pair position: glyphs %d & %d should have been < %d
ja_JP: ペア位置指定が不正です: グリフ %d と %d は %d 未満でなければなりません

en: Bad replace pattern
ja_JP: 置換パターンが不正です

en: Bad reverse contextual chaining substitution glyph: %d is not less than %d
ja_JP: 前方文脈連鎖依存置換グリフが不正です: %d が %d 未満ではありません

en: Bad sid %d (must be less than %d)
ja_JP: サブルーチンID %d は不正です (%d 未満でなければなりません)

en: Bad subroutine INDEX in cff font.
ja_JP: CFF フォント内に不正なサブルーチンインデックスがあります.

en: Bad substitution glyph: GID %d not less than %d
ja_JP: 置換グリフが不正です: GID %d が %d 未満の値ではありません

en: Bad template, no extension
ja_JP: テンプレートが不正です. 拡張子がありません.

en: Bad template, unrecognized format
ja_JP: テンプレートが不正です. 認識可能なフォーマットではありません.

en: Bad token "%.30s"
    near ...%40s
ja_JP: 不正なトークン "%.30s" が
    ...%40s の近辺にあります

en: Bad token. Expected "%.10s"
    near ...%40s
ja_JP: 不正なトークンがあります. 本来 "%.10s" が
    ...%40sの近辺にあるはずです.

en: Bad token. Expected "%.10s" got "%.10s"
    near ...%40s
ja_JP: 不正なトークンがあります. 本来 "%.10s" があるはずなのが,実際には "%.10s" が
    ...%40s の近辺にあります

en: Bad token. got "%1$c"
    near ...%2$40s
ja_JP: 不正なトークンがあります. "%1$c" が
    ...%2$40sの近辺に出現しました.

en: Bad tt font: contour ends make no sense in glyph %d.
ja_JP: 不正なTrueTypeフォント: グリフ %d の輪郭の終端は無意味です.

note: GT: The words "true" and "false" should be left untranslated. We are restricted GT: here by what PostScript understands, and it only understands the English GT: words. You may, of course, change it to something like ("true" (vrai) ou "false" (faux))
en: Bad type
ja_JP: 型が間違いです

en: Bad unicode value when parsing %s
    %s
ja_JP: 不正なUnicode値が%sを解析中に見つかりました
    %s

en: Bad value for blend in /BlendDesignMap for axis %s.
ja_JP: 軸 %s の /BlendDesignMap 内の値が間違っています.

en: Bad xfig file
ja_JP: xfigファイルが不正です.

en: Badaga
ja_JP: バダガ語

en: Baghelkhandi
ja_JP: バゲーリー語

en: Balante
ja_JP: バランタ語

en: Balinese
ja_JP: バリ文字

en: Balkar
ja_JP: バルカル語

en: Ball (Round Cap)
ja_JP: ボールペン

en: Balochi
ja_JP: バルーチー語

en: Balti
ja_JP: バルティ語

en: Bambara
ja_JP: バンバラ語

en: Bamileke
ja_JP: バミレケ語

en: Bamum
ja_JP: バムン文字

en: Bamum Supplement
ja_JP: バムン文字補助

en: Bar Width:
ja_JP: バーの幅:

en: Base
ja_JP: 基底

en: Base Glyph
ja_JP: 基底グリフ

en: Base Glyphs
ja_JP: 基底グリフ

en: Base Lig
ja_JP: 基底合字グリフ

en: Base Ligatures
ja_JP: 基底合字

en: Base Mark
ja_JP: 基底マーク

en: Base Marks
ja_JP: 基底マーク

en: Base X
ja_JP: 基点のX座標

en: Base Y
ja_JP: 基点のY座標

en: Baseline
ja_JP: ベースライン

en: Baseline used for Latin, Greek, Cyrillic text.
ja_JP: ラテン, ギリシア, キリル文字に使われるベースライン

en: Bases
ja_JP: 基底

en: Bashkir
ja_JP: バシュキール語

en: Basic Latin
ja_JP: 基本ラテン文字

en: Basic Multilingual Plane
ja_JP: 基本多言語面

en: Basque
ja_JP: バスク語

en: Batak
ja_JP: バタク文字

en: Baule
ja_JP: バウレ語

en: Begin:
ja_JP: 開始:

en: Belarussian
ja_JP: ベラルーシ語

en: Below Base Forms
ja_JP: ベースライン下方の字形

en: Below Base Mark
ja_JP: ベースライン下方のマーク

en: Below Base Substitutions
ja_JP: ベースライン下方の置換

en: Bemba
ja_JP: ベンバ語

en: Bench
ja_JP: ベンチュ語

en: Bengali
ja_JP: ベンガル文字

en: Bengali Bangladesh
ja_JP: ベンガル語(バングラデシュ)

en: Beti
ja_JP: ベテ語

en: Bhili
ja_JP: ビーリー語

en: Bhojpuri
ja_JP: ボージュプリー語

en: Bible Cree
ja_JP: 聖書クリー語

note: GT: I don't really understand these "Big Op Space" things. They have GT: something to do with TeX and are roughly defined a few strings down
en: Big Op Space1:
ja_JP: 大型演算子のスペース1:

en: Big Op Space2:
ja_JP: 大型演算子のスペース2:

en: Big Op Space3:
ja_JP: 大型演算子のスペース3:

en: Big Op Space4:
ja_JP: 大型演算子のスペース4:

en: Big Op Space5:
ja_JP: 大型演算子のスペース5:

en: Big5 (Trad. Chinese)
ja_JP: Big5 (繁体字中国語)

en: Big5 HKSCS (Trad. Chinese)
ja_JP: Big5 HKSCS (繁体字中国語)

en: Bikol
ja_JP: ビコル語

en: Bilen
ja_JP: ビリン語

en: Bitm_ap strikes Available...
ja_JP: 使用するビットマップ(_A)...

en: Bitmap
ja_JP: ビットマップ

en: Bitmap Fonts
ja_JP: ビットマップフォント

en: Bitmap Magnification...
ja_JP: ビットマップの拡大...

en: Bitmap Paste
ja_JP: ビットマップ貼りつけ

en: Bitmap Strikes
ja_JP: ビットマップストライク

en: Bitmap _Magnification...
ja_JP: ビットマップの拡大(_M)...

en: Bits/Pixel:
ja_JP: ピクセル階調のビット数:

en: Black
ja_JP: 超極太

en: Blackfoot
ja_JP: ブラックフット語

en: Blackletter
ja_JP: ブラックレター

en: Blackletter Connected
ja_JP: ブラックレター/連続

en: Blackletter Disconnected
ja_JP: ブラックレター/分離

en: Blackletter Trailing
ja_JP: ブラックレター/尾付き

en: Blend to New Font
ja_JP: 補間結果を新フォントに...

en: Block Elements
ja_JP: ブロック要素

en: Block Separator
ja_JP: ブロック区切り

en: BlueValues
ja_JP: BlueValue

en: BlueValues come in pairs. Select another.
ja_JP: BlueValuesは対で指定します. もう一つ選んでください.

en: Blues
ja_JP: Blue値

en: Bold
ja_JP: 太字

en: Bone
ja_JP: 楕円セリフ

en: Book
ja_JP: 本文

en: Bopomofo
ja_JP: 注音字母

en: Bopomofo Extended
ja_JP: 注音字母拡張

en: Borders
ja_JP: 枠

en: Bosnian
ja_JP: ボスニア語

en: Both points must be specified, or neither
ja_JP: 両方の点を指定するか,両方とも指定しないかのどちらかでなければなりません

en: Bounding Box
ja_JP: 外接長方形を指定

en: Bounding Box:
ja_JP: 外接長方形を指定

en: Box Drawing
ja_JP: 罫線素片

en: Bracketted value is too large
ja_JP: 括弧内の値が大きすぎます

en: Brahmi
ja_JP: ブラフミー文字

en: Brahui
ja_JP: ブラーフーイー語

en: Braille
ja_JP: 点字図形

en: Braille Patterns
ja_JP: 点字

en: Braj Bhasha
ja_JP: ブラジュ・バーシャー語

en: Breton
ja_JP: ブルトン語

en: Broken
ja_JP: 変則的

en: Browse...
ja_JP: ファイルを見る...

en: Brush
ja_JP: ブラシ

en: Brāhmī
ja_JP: ブラーフミー文字

en: Buginese
ja_JP: ブギ文字

en: Buhid
ja_JP: ブヒド文字

en: Buil_d Duplicate Glyph
ja_JP: 複製グリフを作成(_D)

en: Build _Composite Glyph
ja_JP: 複合グリフを構築(_C)

en: Building accented glyphs
ja_JP: アクセントつきグリフの構築中

en: Building duplicate encodings
ja_JP: 複製グリフの作成中

en: Bulgarian
ja_JP: ブルガリア語

en: Bump Size
ja_JP: 凹凸のサイズ

en: Burmese
ja_JP: ビルマ語

en: By Classes
ja_JP: クラスで指定

en: By Coverage
ja_JP: 範囲で指定

en: By Glyphs
ja_JP: グリフで指定

en: Byelorussian
ja_JP: ベラルーシ語

en: Byte Order Mark
ja_JP: バイトオーダーマーク

en: Byzantine Music
ja_JP: ビザンチン音楽記号

en: Byzantine Musical Symbols
ja_JP: ビザンチン音楽記号

en: C0 Control Character
ja_JP: C0 コントロールキャラクター

en: C1 Control Character
ja_JP: C1 コントロールキャラクター

note: GT: "CFF (Bare)" means a CFF font without the normal OpenType wrapper GT: CFF is a font format that normally lives inside an OpenType font GT: but it is perfectly meaningful to remove all the OpenType complexity GT: and just leave a bare CFF font
en: CFF (Bare)
ja_JP: (裸の) CFF

en: CFF CID (Bare)
ja_JP: (裸の) CFF CID

en: CFF version mismatch
ja_JP: CFF のバージョンが合っていません

en: CID findfont Name
ja_JP: CID findfont名

en: CID format doesn't contain what we expected it to.
ja_JP: CID フォーマットのデータに予想されるデータが含まれていません.

en: CID keyed fonts may not be a master design of a multiple master font
ja_JP: CIDフォントはマルチプルマスターフォントのマスターデザインとして使用できません

en: CJK Compatibility
ja_JP: CJK互換文字

en: CJK Compatibility Forms
ja_JP: CJK互換形

en: CJK Compatibility Ideographs
ja_JP: CJK互換漢字

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
ja_JP: CJK互換漢字補助

en: CJK Enclosed Letters and Months
ja_JP: CJK囲み文字・月

en: CJK Ideographic
ja_JP: CJK統合漢字

en: CJK Phonetics and Symbols
ja_JP: CJK音声および記号

en: CJK Radicals Supplement
ja_JP: CJK部首補助

en: CJK Strokes
ja_JP: CJK筆画

en: CJK Symbols and Punctuation
ja_JP: CJK記号および句読点

en: CJK Unified Ideographs
ja_JP: CJK統合漢字

en: CJK Unified Ideographs Extension A
ja_JP: CJK統合漢字拡張A

en: CJK Unified Ideographs Extension B
ja_JP: CJK統合漢字拡張B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
ja_JP: CJK統合漢字拡張C

en: CJK Unified Ideographs Extension D
ja_JP: CJK統合漢字拡張D

en: CS Clarendon
ja_JP: CS/クラレンドン

en: CS Miscellaneous
ja_JP: CS/その他

en: CS Modern
ja_JP: CS/モダン

en: CS Monotone
ja_JP: CS/線幅一定

en: CS Newspaper
ja_JP: CS/新聞用

en: CS Stub Serif
ja_JP: CS/切り株形セリフ

en: CS Traditional
ja_JP: CS/伝統的

en: CS Typewriter
ja_JP: CS/タイプライタ体

en: C_ID Font Info...
ja_JP: CIDフォント情報(_I)...

en: C_all...
ja_JP: 呼び出す(_A)...

en: C_enter
ja_JP: 中央(_E)

en: C_hange
ja_JP: 変更(_H)

en: C_hop
ja_JP: クリア(_L)

en: C_lose Tab
ja_JP: タブを閉じる(_L)

en: C_ontrast
ja_JP: コントラスト(_O)

en: C_opy Reference
ja_JP: 参照をコピー(_O)

en: C_orner
ja_JP: 角の点(_O)

en: C_ustom
ja_JP: カスタム(_U)

en: Call Script
ja_JP: スクリプトを呼び出す

en: Cambodian
ja_JP: カンボジア語

en: Can Be _Interpolated
ja_JP: 補間を許可する(_I)

en: Can this font be embedded in a downloadable (pdf)
    document, and if so, what behaviors are permitted on
    both the document and the font.
ja_JP: このフォントがダウンロード可能な(PDF)文書に埋め込めるか,
    埋め込めるなら文書とドキュメントのそれぞれに対して
    どのような処理が可能か.

en: Can't Find Glyph
ja_JP: グリフが見つかりません

en: Can't Parallel
ja_JP: 平行にできません.

en: Can't _Be Interpolated
ja_JP: 補間を許可しない(_B)

en: Can't back up with nothing on stack
ja_JP: スタック上にバックアップする物が何もありません

en: Can't compare arrays
ja_JP: 配列を比較することはできません

en: Can't create temporary directory
ja_JP: 一時ディレクトリを作成できません.

en: Can't find autotrace
ja_JP: autotraceが見つかりません.

en: Can't find autotrace program (set AUTOTRACE environment variable) or download from:
      http://sf.net/projects/autotrace/
ja_JP: プログラム"autotrace"が見つかりません.(環境変数AUTOTRACEをセットしてください)

en: Can't find mf
ja_JP: mfを実行できません

en: Can't find mf program -- metafont (set MF environment variable) or download from:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    It's part of the TeX distribution
ja_JP: プログラムmfが見つかりません― metafont(環境変数MFに設定します)として実行するか,
    それを含むTeX のディストリビューションを
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    からダウンロードする必要があります

en: Can't find the file
ja_JP: ファイルが見つかりません.

en: Can't instruct this glyph
ja_JP: このグリフに命令が追加できません

en: Can't open %s
ja_JP: %sを開けません

en: Can't open %s
ja_JP: %sを開くことができません.

en: Can't open temporary file for truetype output.
ja_JP: TrueType出力のための一時ファイルを開けません

en: Can't run mf
ja_JP: mfを実行できません.

en: Canadian Syllabics
ja_JP: 統合カナダ先住民音節

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cannot Be Undone
ja_JP: 取り消し不能です

en: Cannot be Undone
ja_JP: 取り消し不能です

en: Cannot open %s
ja_JP: %sを開けません

en: Cannot open a temporary file
ja_JP: 一時ファイルを開けません

en: Cannot open file
ja_JP: ファイルが開けません

en: Canonical Start _Point
ja_JP: 開始点を正規化(_P)

en: Canonical _Contours
ja_JP: 輪郭の順序を正規化(_C)

en: Capital Spacing
ja_JP: 大文字組み用スペーシング

en: Capitals to Petite Capitals
ja_JP: 大文字から超小型大文字へ

en: Capitals to Small Capitals
ja_JP: 大文字から小型大文字へ

en: Carian
ja_JP: カリア文字

en: Carrier
ja_JP: カリアー語

en: Cartoon
ja_JP: 漫画的

en: Case-Sensitive Forms
ja_JP: 大文字組み用に調整した字形

en: Catalan
ja_JP: カタルーニャ語

en: Cebuano
ja_JP: セブアノ語

en: Center Bet_ween Control Points
ja_JP: 制御点の中間に移動(_W)

en: Center Out
ja_JP: 中心と四隅を指定

en: Center of Selection
ja_JP: 選択領域の中心点

en: Chaha Gurage
ja_JP: チャハ・グラゲ語

en: Chaining Positioning
ja_JP: 文脈連鎖依存の位置指定

en: Chaining Substitution
ja_JP: 文脈連鎖依存の置換

en: Chaining position
ja_JP: 文脈連鎖依存の位置指定

en: Chaining substitution
ja_JP: 文脈連鎖依存の置換

en: Cham
ja_JP: チャム文字

en: Change
ja_JP: 変更

en: Change Length
ja_JP: 長さを変更

en: Change Supplement...
ja_JP: 補遺番号を変更...

en: Change UniqueID?
ja_JP: UniqueIDを変更しますか?

en: Change _Glyph...
ja_JP: グリフの変更(_G)...

en: Change _Weight...
ja_JP: ウェイトを変更(_W)...

en: Change _X-Height...
ja_JP: Xハイトを変更(_X)...

en: Change whether spiro is active or not
ja_JP: 螺旋描画モード切り替え

en: Changing the left side bearing
    of a glyph adjusts the lbearing
    of other references in all accented
    glyphs based on it.
ja_JP: (AutoLBearingSync)
    グリフの左サイドベアリング(LSB)を変更すると
    このグリフをベースとした他のアクセントつき
    グリフに含まれる参照のLSBも調整されます

en: Changing the width of a glyph
    changes the widths of all accented
    glyphs based on it.
ja_JP: (AutoWidthSync)
    グリフの幅を変更すると, このグリフを含むすべての
    アクセントつきグリフの幅が変更されます

en: Char. _Range
ja_JP: 文字の範囲(_R)

en: CharCenterHighest
ja_JP: 文字の頂点を中心に

en: Character Variants 01
ja_JP: 異体字01

en: Character Variants 02
ja_JP: 異体字02

en: Character Variants 03
ja_JP: 異体字03

en: Character Variants 04
ja_JP: 異体字04

en: Character Variants 05
ja_JP: 異体字05

en: Character Variants 06
ja_JP: 異体字06

en: Character Variants 07
ja_JP: 異体字07

en: Character Variants 08
ja_JP: 異体字08

en: Character Variants 09
ja_JP: 異体字09

en: Character Variants 10
ja_JP: 異体字10

en: Character Variants 99
ja_JP: 異体字99

en: Charsets
ja_JP: 文字セット

en: Chattisgarhi
ja_JP: チャッティースガリー語

en: Chechen
ja_JP: チェチェン語

en: Check Advance:
ja_JP: 送り幅をチェック:

en: Check Self-Intersection
ja_JP: 自己交差を検出する

en: Check Unicode/Name mismatch
ja_JP: Unicodeとグリフ名の不一致をチェック

en: Check VAdvance:
ja_JP: 縦書きの送り幅をチェック:

en: Check _flipped references
ja_JP: 反転した参照をチェック(_F)

en: Check _missing extrema
ja_JP: 極大点の欠落をチェック(_M)

en: Check _outermost paths clockwise
ja_JP: 一番外のパスが時計回りかをチェック(_O)

en: Check for CIDs defined _twice
ja_JP: 重複定義されたCIDをチェック(_T)

en: Check for _irrelevant control points
ja_JP: 無意味な制御点をチェック(_I)

en: Check for _undefined CIDs
ja_JP: 未定義のCIDをチェック(_U)

en: Check for characters which contain 'GSUB' entries which refer to empty characters
ja_JP: 空の文字を参照しているGSUBエントリを含む文字をチェックします.

en: Check for characters whose advance width is not the displayed value.
ja_JP: 文字の送り幅が表示されている値と異なる文字をチェックします.

en: Check for characters whose vertical advance width is not the displayed value.
ja_JP: 縦書き時の送り幅が表示されている値と異なる文字をチェックします.

en: Check for missing _glyph names
ja_JP: 存在しないグリフ名をチェック(_G)

en: Check for missing _scripts in features
ja_JP: 機能の存在しない用字系をチェック(_S)

en: Check for missing glyph names
ja_JP: 存在しないグリフ名をチェック

en: Check for multiple characters with the same name
ja_JP: 複数の文字が同じ名前を持っていないかチェックします.

en: Check missing _bitmaps
ja_JP: ビットマップの欠落をチェック(_B)

en: Check multiple Names
ja_JP: グリフ名の重複をチェック

en: Check multiple Unicode
ja_JP: Unicode値の重複をチェック

en: Check substitutions for empty chars
ja_JP: 空のグリフへの置換をチェック

en: Check whether a CID is defined in more than one sub-font
ja_JP: 複数のサブフォントで定義されたCIDが
    ないかチェックします.

en: Check whether a CID is undefined in all sub-fonts
ja_JP: どのサブフォントでも定義されていないCIDが
    ないかをチェックします.

en: Check whether a substitution, kerning class, etc. uses a glyph name which does not match any glyph in the font
ja_JP: 置換・カーニングクラス等が,フォント内の
    どのグリフにも一致しないグリフを使っていないかチェックします

en: Cherokee
ja_JP: チェロキー文字

en: Chichewa
ja_JP: チェワ語

en: Chin
ja_JP: チン語

en: Chinese (Hong Kong)
ja_JP: 中国語(香港)

en: Chinese (Macau)
ja_JP: 中国語(マカオ)

en: Chinese (PRC)
ja_JP: 中国語(中華人民共和国)

en: Chinese (Singapore)
ja_JP: 中国語(シンガポール)

en: Chinese (Taiwan)
ja_JP: 中国語(台湾)

en: Chinese Hong Kong
ja_JP: 中国語(香港)

en: Chinese Phonetic
ja_JP: 中国語(注音字母)

en: Chinese Simplified
ja_JP: 中国語(簡体字)

en: Chinese Traditional
ja_JP: 中国語(繁体字)

en: Chipewyan
ja_JP: チペワイアン語

en: Choose a file format...
ja_JP: ファイルフォーマットを選択してください...

en: Choose which lookups to copy
ja_JP: コピーするルックアップを選択

en: Chukchi
ja_JP: チュクチ語

en: Church Slavonic
ja_JP: 古代教会スラブ語

en: Chuvash
ja_JP: チュバシュ語

en: Clarendon Serifs
ja_JP: クラレンドンセリフ(CS)

en: Class %d:
ja_JP: クラス %d:

en: Class 0
ja_JP: クラス0

en: Class 1: {Everything Else}
ja_JP: クラス1:{その他すべて}

en: Class Name
ja_JP: クラス名

en: Class already used
ja_JP: クラスが既に使われています.

en: Class definition sub-table extends beyond end of table
ja_JP: クラス定義テーブルが親テーブルの末尾を超えています

en: Class index out of range %d (must be <%d)
ja_JP: クラスインデックスが範囲外の %d にあります (%d 未満でなければなりません)

en: Class out of bounds in GPOS mark sub-table
ja_JP: GPOS マークサブテーブル内のクラスが範囲外です

en: Class out of bounds in GPOS mark sub-table for mark %.30s
ja_JP: マーク %.30s の GPOS マークサブテーブル内のクラスが範囲外です

en: Class10
ja_JP: クラス10

en: Class2
ja_JP: クラス2

en: Class3
ja_JP: クラス3

en: Class4
ja_JP: クラス4

en: Class5
ja_JP: クラス5

en: Class6
ja_JP: クラス6

en: Class7
ja_JP: クラス7

en: Class8
ja_JP: クラス8

en: Class9
ja_JP: クラス9

en: Classes
ja_JP: クラス

en: Clea_nup Glyph
ja_JP: 不要な曲線を除去(_N)

en: Cleanup Self Intersect
ja_JP: 自己交差を除去する

en: Clear All
ja_JP: すべてクリア

en: Clear DStem
ja_JP: 斜行ステムヒントを削除

en: Clear Instructions
ja_JP: ヒント命令を削除

en: Clear _Background
ja_JP: 背景をクリア(_B)

en: Clear _VStem
ja_JP: 垂直ステムヒントを削除(_V)

en: ClearInstrsBigChanges
ja_JP: 大変更時に命令を消去

en: Cloc_kwise
ja_JP: 時計回り(_K)

en: Co_py LBearing
ja_JP: 左サイドベアリングをコピー(_P)

en: Collage
ja_JP: コラージュ

en: Color:
ja_JP: 色:

en: Color|Choose...
ja_JP: 色を選択...

en: Color|Default
ja_JP: デフォルト

en: Com_binations
ja_JP: 複合グリフを表示(_B)

en: Combining Diacritical Marks
ja_JP: 結合可能ダイアクリティカルマーク

en: Combining Diacritical Marks Supplement
ja_JP: 結合可能ダイアクリティカルマーク補助

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ja_JP: 記号用結合可能ダイアクリティカルマーク

en: Combining Half Marks
ja_JP: 結合記号半形

en: Combining Marks for Symbols
ja_JP: 記号用の結合記号

en: Commands to pass to mf (metafont) program, the filename will follow these
ja_JP: (MfArgs)
    mf (metafont)プログラムに渡すコマンド.
    ファイル名がその後に付け加えられます

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Common Indic Number Forms
ja_JP: インドの数字の形

en: Common Number Separator
ja_JP: 一般的な数値区切り

en: Comorian
ja_JP: コモロ語

en: Compact
ja_JP: 定義済みのグリフのみ表示

en: Compacted
ja_JP: コンパクト表示

en: Compare %s to %s
ja_JP: %sを%sと比較

en: Compare Fonts...
ja_JP: フォントを比較...

en: Compare Glyph _Positioning
ja_JP: グリフの位置指定を比較(_P)

en: Compare Glyph _Substitution
ja_JP: グリフ置換を比較(_S)

en: Compare Hint_Masks
ja_JP: ヒントマスクを比較(_M)

en: Compare Layers...
ja_JP: レイヤーを比較...

en: Compare _Bitmaps
ja_JP: ビットマップを比較(_B)

en: Compare _Hints
ja_JP: ヒントを比較(_H)

en: Compare _Names
ja_JP: 名前を比較(_N)

en: Compare _Outlines
ja_JP: アウトラインを比較(_O)

en: Compare hintmasks
ja_JP: ヒントマスクを比較

en: Compare version %s of %s to %s
ja_JP: %2$sのバージョン%1$sを%3$sと比較

en: Compatible Full
ja_JP: Mac互換フルネーム

en: Complex Fill
ja_JP: 複雑な塗り

en: Component
ja_JP: 構成要素

en: Component %d %.30s (%d,%d)
ja_JP: 部品 %d %.30s (%d,%d)

en: Components
ja_JP: 構成要素

en: Composites in AFM
ja_JP: AFMで合成グリフを使用

en: Condensed
ja_JP: コンデンス

en: Config_ure Plugins...
ja_JP: プラグインの設定(_U)...

en: Contextual Alternates
ja_JP: 文脈依存の異体字

en: Contextual Chaining Substitution
ja_JP: 文脈連鎖依存の置換

en: Contextual Ligatures
ja_JP: 文脈依存の合字

en: Contextual Positioning
ja_JP: 文脈依存の位置指定

en: Contextual State Machine
ja_JP: 文脈依存のスワッシュ

en: Contextual Substitution
ja_JP: 文脈依存の置換

en: Contextual Swash
ja_JP: 文脈依存のスワッシュ

en: Contextual insertion
ja_JP: 文脈依存のグリフ挿入

en: Contextual position
ja_JP: 文脈依存の位置指定

en: Contextual substitution
ja_JP: 文脈依存の置換

en: Continue
ja_JP: 続ける

en: Contribution of each master design
ja_JP: 各マスターデザインの寄与分

en: Control Pictures
ja_JP: 制御文字の図示

en: Control Points _beyond spline
ja_JP: 端点の外にはみ出す制御点(_B)

en: Control Points near horizontal/vertical/italic
ja_JP: 水平/垂直/イタリック角に近い制御点

en: Control points are irrelevant if they are too close to the main
    point to make a significant difference in the shape of the curve.
ja_JP: 制御点は,主たる点との距離が近すぎて曲線の形を変える
    役に立たない場合,無意味なものとされます

en: Convert By C_Map
ja_JP: CMapを指定して変換(_M)

en: Convert Design Vector Function:
ja_JP: デザインベクトル関数を変換:

en: Converting PostScript
ja_JP: PostScriptに変換中

en: Coordinate along which to space
ja_JP: 余白を開ける座標方向

en: Cop_y Layer To Layer...
ja_JP: 別のレイヤーにコピー(_Y)...

en: Coptic
ja_JP: コプト文字

en: Copy Gri_d Fit
ja_JP: グリッド合わせをコピー(_D)

en: Copy Layer To Layer
ja_JP: レイヤーからレイヤーにコピー

en: Copy Loo_kup Data
ja_JP: 機能をコピー(_K)

en: Copy RBearin_g
ja_JP: 右サイドベアリングをコピー(_G)

en: Copy _Fg To Bg
ja_JP: 背面にコピー(_F)

en: Copy _From
ja_JP: コピー元の指定(_F)

en: Copy _Lookup Data
ja_JP: 機能をコピー(_L)

en: Copy _VWidth
ja_JP: 高さをコピー(_V)

en: Copy _Width
ja_JP: 幅をコピー(_W)

en: CopyMetaData
ja_JP: メタデータをコピー

en: CopyTTFInstrs
ja_JP: TrueType命令をコピー

en: Copy_right:
ja_JP: 著作権(_R):

en: Copyright
ja_JP: 著作権

note: GT: Short for Correction
en: Cor:
ja_JP: 補正:

en: Corner
ja_JP: 角の点

en: Corporate Use
ja_JP: 社用領域

en: Correct References
ja_JP: 参照を正す

en: Correcting Direction...
ja_JP: パスの向きを修正中...

en: Corrections must be between -128 and 127 (and should be smaller)
ja_JP: 補正値は-128〜127の範囲の(なるべく小さな)値でなければなりません

en: Corsican
ja_JP: コルシカ語

en: Cou_nter Clockwise
ja_JP: 反時計回り(_N)

en: Could not find a bitmap font in %s
ja_JP: ビットマップフォントが %s から見つかりませんでした.

en: Could not find any valid encoding tables
ja_JP: 有効なエンコードテーブルが見つかりませんでした

en: Could not find original glyph
ja_JP: グリフを見つけることができません

en: Could not find the glyph: %.70s
ja_JP: グリフを見つけることができません: %.70s

en: Could not match points in composite glyph (%d to %d) when adding %s to %s
ja_JP: 複合グリフ (%d から %d へ) 内で, %s を %s に追加する時に点を一致させることができません

en: Could not open
ja_JP: 開くことができませんでした

en: Could not open %.100s
ja_JP: %.100s を開くことができませんでした

en: Could not open output file: %s
ja_JP: 出力ファイル%.sを開けませんでした.

en: Could not parse %s
ja_JP: %sを解析できませんでした

en: Could not parse a CID font, %sCIDFontType %d, %sfonttype %d
ja_JP: %sCIDFontType %d, %sfonttype %d の CID フォントを解析できません

en: Could not read %s
ja_JP: %sを読み込めませんでした

en: Could not read (or perhaps find) mf output file
ja_JP: mfの出力ファイルを読み込めません(見つからなかったと思われます).

en: Could not write
ja_JP: 書き込めませんでした

en: Could not write %.100s
ja_JP: %.100s を書き込めませんでした

en: Could not write %s
ja_JP: %sを書き出せませんでした

en: Couldn't create directory
ja_JP: ディレクトリを作成できません

en: Couldn't create directory: %s
ja_JP: ディレクトリ%sを作成できません

en: Couldn't find a font file named %s
ja_JP: %s という名前のビットマップフォントが見つかりませんでした.

en: Couldn't find base point
ja_JP: 基準となる点が見つかりません

en: Couldn't find point in reference
ja_JP: 参照に含まれる点が見つかりません

en: Couldn't find referenced character "%s" in %s
ja_JP: 被参照文字 "%s" (%s 内の) を参照できません

en: Couldn't open cidmap file: %s
ja_JP: cidmapファイル%.sを開けませんでした.

en: Couldn't open file
ja_JP: ファイルを開けませんでした.

en: Couldn't open file %.200s
ja_JP: ファイル %.200s を開けませんでした.

en: Couldn't open font
ja_JP: フォントを開くことができません.

en: Counters
ja_JP: カウンタ

en: Counting Rod Numerals
ja_JP: 算木

en: Cove
ja_JP: 凹面型セリフ

en: Coverage %d:
ja_JP: 範囲 %d:

en: Coverage table specifies a different number of glyphs than the sub-table expects.
ja_JP: 範囲テーブルはサブテーブルから予想されるのと異なる個数のグリフを指定しています.

en: Cr_eate
ja_JP: 作成(_E)

en: Cr_eate VHint...
ja_JP: 垂直ヒントを作成(_E)...

en: Cre_ate Named Glyphs...
ja_JP: 名前を指定してグリフを作成(_A)...

en: Crea_te HHint...
ja_JP: 水平ヒントを作成(_T)...

en: Create Hint
ja_JP: ヒントを作成

en: Create Horizontal Stem Hint
ja_JP: 水平ステムヒントを作成します.

en: Create MM
ja_JP: MMを作成

en: Create Small Caps
ja_JP: 小型小文字を作成

en: Create Vertical Stem Hint
ja_JP: 垂直ステムヒントを作成します.

en: Create directory
ja_JP: ディレクトリを作成

en: Create directory...
ja_JP: ディレクトリを作成...

en: Create failed
ja_JP: 作成に失敗しました.

en: Cree
ja_JP: クリー語

en: Crimean Tatar
ja_JP: クリミア・タタール語

en: Croatian
ja_JP: クロアチア語

en: Croatian Bosnia/Herzegovina
ja_JP: クロアチア語(ボスニア・ヘルツェゴビナ)

en: Cu_t
ja_JP: 切り取り(_T)

en: Cubic
ja_JP: 3次スプライン

en: Cuneiform
ja_JP: 楔形文字

en: Cuneiform Numbers
ja_JP: 楔形文字の数字

en: Currency Symbols
ja_JP: 通貨記号

en: Current
ja_JP: 現在

en: Current Glyph
ja_JP: 現在のグリフ

en: Current Glyph Is Kashida Like
ja_JP: 現グリフをカシダ(字画延長)に設定

en: Current Insert:
ja_JP: 現在の挿入位置:

en: Current Raster (TrueType)
ja_JP: 現在のラスタ(TrueType)

en: Current Subs:
ja_JP: 現在の置換:

en: Currently, FontForge only supports bitmap (not bytemap) type3 output
ja_JP: 現在のところ,FontForgeはType3出力ではビットマップだけをサポートしています(バイトマップは出力できません)

note: GT: Cursive Entry. This defines a point on the glyph that should be matched GT: with the "Cursive Exit" point of the preceding glyph. GT: This is a special way of joining letters which was developed for Urdu GT: fonts. Essentially every glyph has an entry point and an exit point. GT: When written th
en: CursEntry
ja_JP: 筆記体の始点

note: GT: Cursive Exit. This defines a point on the glyph that should be matched GT: with the "Cursive Entry" point of the following glyph. This allows GT: scripts such as Urdu to work
en: CursExit
ja_JP: 筆記体の終点

en: Cursive
ja_JP: 筆記体

en: Cursive Attachment
ja_JP: 筆記体の接続

en: Cursive Connected
ja_JP: 筆記体/連続

en: Cursive Disconnected
ja_JP: 筆記体/分離

en: Cursive Trailing
ja_JP: 筆記体/尾付き

en: Cursive-%d
ja_JP: 筆記体 %d

en: Curvature: %g
ja_JP: 曲率: %g

en: Curvature: -0.00000000
ja_JP: 曲率: -0.00000000

en: Curvature: ?
ja_JP: 曲率: ?

en: Curve Type
ja_JP: 曲線の種類

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Cut splines in two
ja_JP: 曲線を2つに分割

en: Cvt %d was changed from %d (%.2f) to %d (%.2f) by the previous instruction
ja_JP: cvt %d が直前の命令によって %d (%.2f) から %d (%.2f) に移動しました

en: Cypriot Syllabary
ja_JP: キュプロス音節文字

en: Cypriot syllabary
ja_JP: キュプロス音節文字

en: Cyrillic
ja_JP: キリル文字

en: Cyrillic Extended-A
ja_JP: キリル文字拡張A

en: Cyrillic Extended-B
ja_JP: キリル文字拡張B

en: Cyrillic Supplement
ja_JP: キリル文字補助

en: Czech
ja_JP: チェコ語

en: D_efine Groups...
ja_JP: グループを定義(_E)...

en: Dangme
ja_JP: ダングメ語

en: Danish
ja_JP: デンマーク語

en: Dargwa
ja_JP: ダルガン語

en: Dari
ja_JP: ダリー語

en: Dashes
ja_JP: 破線

en: Dates
ja_JP: 日付

en: De_lete
ja_JP: 削除(_L)

en: De_sign Size:
ja_JP: デザインサイズ(_S):

en: Debug _fpgm/prep
ja_JP: _fpgm/prepをデバッグ

en: Decompress Failed!
ja_JP: 展開に失敗しました!

en: Decorative
ja_JP: 装飾的

note: GT: Default Rule Thickness. A rule being a typographic term for a straight GT: black line on a printed page.
en: Def Rule Thick:
ja_JP: 罫の標準太さ:

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default All
ja_JP: すべてデフォルトに

en: Default This
ja_JP: この項目をデフォルトに

en: Default encoding for
    new fonts
ja_JP: (NewCharset)
    新規作成フォントのエンコーディング

en: Default thickness of over and overline bars
ja_JP: over と overline の横棒のデフォルトの太さ

en: Default:
ja_JP: デフォルト:

en: Define "Almost Horizontal"
ja_JP: "ほとんど水平"を定義

en: Define Groups
ja_JP: グループを定義

en: Del Layer
ja_JP: レイヤーを削除

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Character
ja_JP: 消去文字

en: Delim1:
ja_JP: 区切り1:

en: Delim2:
ja_JP: 区切り2:

en: Demi
ja_JP: 中太

en: Denom1:
ja_JP: 分母:

en: Denom2:
ja_JP: 分母2:

en: Denominators
ja_JP: 分母

en: Dependent Substitutions
ja_JP: 依存する置換

en: Dependents
ja_JP: 依存するグリフ

en: Depth
ja_JP: 深さ

en: Depth:
ja_JP: 深さ:

en: Derivative
ja_JP: テキストから派生

en: Descriptor
ja_JP: 説明

en: Deselect VWidth
ja_JP: 高さを選択解除

en: Deselect Width
ja_JP: 幅を選択解除

en: Deseret
ja_JP: デゼレト(モルモン)文字

en: Deseret (Mormon)
ja_JP: デゼレト(モルモン)文字

en: Design Axis Values
ja_JP: デザイン軸の値

en: Design Range
ja_JP: デザイン範囲

en: Design Settings:
ja_JP: デザイン設定:

en: Designer
ja_JP: デザイナー

en: Designer URL
ja_JP: デザイナーのURL

en: Detach & Remo_ve Glyphs...
ja_JP: グリフの切り離し・削除(_V)...

en: Detach & Remove Glyphs
ja_JP: グリフの切り離し・削除

en: Detach from PostScript Names
ja_JP: PostScript名から切り離す

en: Detaching Anchor Point
ja_JP: アンカー点を切り離します

en: Devanagari
ja_JP: デーヴァナーガリー文字

en: Devanagari Extended
ja_JP: デーヴァナーガリー拡張

en: Devanagari2
ja_JP: デーヴァナーガリー文字2

en: Dhivehi
ja_JP: ディベヒ語

en: Dhivehi (Obsolete)
ja_JP: ディベヒ語【廃止】

en: Diagonal Fractions
ja_JP: 斜めの分数

en: Diameter:
ja_JP: 直径:

en: Didn't understand format for fdselect %d
ja_JP: fdselect %d のフォーマットが理解できませんでした

en: Differences...
ja_JP: 相違点...

en: Different Fonts
ja_JP: フォントが異なります

en: Different settings on whether to stroke in layer %d of %s
ja_JP: レイヤー %d (%s の) でストロークをどう行うかの設定が異なります.

en: Dingbats
ja_JP: 装飾記号

en: Dinka
ja_JP: ディンカ語

en: Direction of gaze:
ja_JP: 視線の方向:

en: Directory name?
ja_JP: ディレクトリ名は?

en: Discretionary Ligatures
ja_JP: 任意使用の合字

en: Disordered designs
ja_JP: デザインの順序が不正です

en: Display By _Groups...
ja_JP: グループ毎の表示(_G)...

en: Display S_ubstitutions...
ja_JP: 置換グリフを表示(_U)...

en: Display Size:
ja_JP: 表示サイズ:

en: Display rulers in the Outline Glyph View
ja_JP: アウトライン編集画面でルーラを表示します

en: Display the advance width as a bar under the glyph
    showing the extent of the advance
ja_JP: アドバンス幅を, 字送りの大きさを表すバーで,
    グリフの下に表示します.

en: Display the advance width as a line
    perpendicular to the advance direction
ja_JP: アドバンス幅を, 字送り方向に直交する
    線として表示します.

en: Displays all the glyphs in the font on a rectangular grid at the given point size
ja_JP: フォント内のすべてのグリフを,指定したサイズで長方形のグリッドに並べて表示します

en: Displays all the selected characters, at several different point sizes
ja_JP: 選択されたすべての文字を,いくつかの異なるポイント数で印刷します

en: Displays all the selected characters, each on its own page, at an extremely large point size
ja_JP: 選択されたすべての文字を,それぞれ1ページを使い,非常に大きなポイントサイズで印刷します

en: Dist
ja_JP: 距離

en: Distance
ja_JP: 距離

en: Distance to drawing plane:
ja_JP: 描画面からの距離:

en: Distance to projection plane:
ja_JP: 投影面までの距離:

en: Divehi
ja_JP: ディベヒ語

en: Diverse Arms
ja_JP: 多様なアーム

en: Diverse Forms
ja_JP: 多様な形状

en: Divide by zero in postscript code.
ja_JP: PostScript コードの中で 0 による除算を行いました.

en: Djerma
ja_JP: ザルマ語

en: Do Nothing
ja_JP: 何もしない

en: Do you want the font file to contain PostScript flex hints?
ja_JP: PostScriptのflexヒントを含むフォントファイルを作成するかどうか

en: Do you want the font file to contain PostScript hints?
ja_JP: PostScriptのヒント情報を含むフォントファイルを作成するかどうか

en: Do you want the font file to contain the names of each glyph in the font?
ja_JP: フォントファイルの中に各グリフの名称を含めるかどうか

en: Do you want the font file to contain truetype hints? This will not
    generate new instructions, it will just make use of whatever is associated
    with each character.
ja_JP: フォントファイルにTrueTypeのヒント命令を含めますか?
    これによって新しくヒント命令が含まれるようにはなりません.
    各文字に含まれているものを書き出すだけです.

en: Do you want the font file to do hint substitution?
ja_JP: ヒント置換を含むフォントファイルを作成するかどうか

en: Do you want to load the bitmap fonts embedded in this true/open type file?
    (And if so, which)
ja_JP: このTrueType/OpenTypeファイルに埋め込まれた
    ビットマップフォントを読み込みますか?
    (その場合,どれを)

en: Do you want to round coordinates to integers (this saves space)?
ja_JP: 座標値の整数への丸め(サイズの節約になる)を行うかどうか

en: Doesn't look like a valid pdf file, couldn't find xref section
ja_JP: 正しいPDFファイルに見えません. xref セクションが見つかりません

en: Dogri
ja_JP: ドグラ語

en: Domino Tiles
ja_JP: ドミノ牌

en: Don't Compare HintMasks
ja_JP: ヒントマスクを比較しない

en: Don't Warn Again
ja_JP: 今後は警告しない

en: Don't compare hintmasks if the glyph has no hint conflicts
ja_JP: グリフにヒントの衝突がない場合,ヒントマスクを比較しません

en: Don't smooth lines
ja_JP: 直線は平滑化しない

en: Dotless Forms
ja_JP: 点のない字形

en: Draw a Line
ja_JP: 線を引く

en: Draw a freehand curve
ja_JP: フリーハンド曲線を描画

en: Drawing plane tilt:
ja_JP: 描画面の傾き:

en: Dummy 'DSIG'
ja_JP: ダミーの'DSIG'テーブル

en: Dungan
ja_JP: ドゥンギ語

en: Duplicate Anchor
ja_JP: アンカーの重複

en: Duplicate Anchor Class
ja_JP: アンカークラスの重複

en: Duplicate Name
ja_JP: 名前の重複

en: Duplicate definition of subroutine %d
ja_JP: サブルーチン %d が重複定義されています

en: Duplicate pixelsize
ja_JP: ピクセルサイズが重複しています.

en: Duplicate repeat row count in char %d of pk file
ja_JP: PKファイルの文字 %d で, 繰返し列番号が重複しています

en: Dutch
ja_JP: オランダ語

en: Dzongkha
ja_JP: ゾンカ語

en: EPS Template
ja_JP: EPSテンプレート

en: EUC GB 2312 (Chinese)
ja_JP: EUC GB 2312 (簡体字中国語)

en: E_lement
ja_JP: エレメント(_L)

en: E_ncoding
ja_JP: エンコーディング(_N)

en: E_xecute Script...
ja_JP: スクリプトを実行(_X)...

en: E_xport...
ja_JP: 書き出し(_X)...

en: Eastern Cree
ja_JP: 東クリー語

en: Ebira
ja_JP: エビラ語

en: Edges near horizontal/vertical/italic
ja_JP: 水平/垂直/イタリック角に近い辺

en: Edit 'cvt '...
ja_JP: 'cvt' テーブルを編集...

en: Edit 'fpgm'...
ja_JP: 'fpgm' テーブルを編集...

en: Edit 'maxp'...
ja_JP: 'maxp' テーブルを編集...

en: Edit 'prep'...
ja_JP: 'prep' テーブルを編集...

en: Edit Chaining Position
ja_JP: 文脈連鎖依存の位置指定を編集

en: Edit Chaining Substitution
ja_JP: 文脈連鎖依存の置換を編集

en: Edit Contextual Glyph Insertion
ja_JP: 文脈依存のグリフ挿入を編集

en: Edit Contextual Position
ja_JP: 文脈依存の位置指定を編集

en: Edit Contextual Substitution
ja_JP: 文脈依存の置換を編集

en: Edit Counter Mask
ja_JP: カウンタマスクを編集

en: Edit Filter List
ja_JP: フィルタリストを編集

en: Edit Font Filters
ja_JP: フォントフィルタを編集

en: Edit Indic Rearrangement
ja_JP: インド系文字の再配置を編集

en: Edit Reverse Chaining Substitution
ja_JP: 前方文脈連鎖依存の置換を編集

en: Edit State Transition
ja_JP: 状態遷移を編集

en: Editable Document
ja_JP: 編集可能な文書

en: Editing
ja_JP: 編集

en: Edo
ja_JP: エド語

en: Effects
ja_JP: 効果

en: Efik
ja_JP: エフィック語

en: Either:
    The amount of extra space to be added after a sentence
    Or the space to be used within math formulae
ja_JP: 以下のどちらか:
    文末に付け加えられるスペースの追加量
    数式内で用いられるスペース

en: Ellipse
ja_JP: 楕円

en: Em Units
ja_JP: EMあたりユニット数

en: Emoticons
ja_JP: 顔文字

en: Empty
ja_JP: 空

en: Empty composite %d
ja_JP: 複合文字 %d が空です

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
ja_JP: 囲み英数字補助

en: Enclosed Alphanumerics
ja_JP: 囲み英数字

en: Enclosed CJK Letters and Months
ja_JP: 囲みCJK文字および月

en: Enclosed Ideographic Supplement
ja_JP: 囲み表意文字補助

en: Encoding Too Large
ja_JP: エンコーディングが大きすぎます.

en: Encoding name
ja_JP: エンコード

en: Encoding subtable for platform=%d, specific=%d has a 0 length subtable.
ja_JP: プラットフォームID=%d, 固有ID=%d のエンコーディングサブテーブルに,長さ 0 のサブテーブルが含まれています.

en: Encoding subtable for platform=%d, specific=%d has an unsupported format %d.
ja_JP: プラットフォームID=%d, 固有ID=%d のエンコーディングサブテーブルが,未サポートのフォーマット %d で書かれています.

en: Encoding value (%x) not in font, ignored
ja_JP: フォント内に含まれていない文字コード (%x) を無視しました.

en: Encoding value not in font
ja_JP: 文字コードがフォント内にありません.

en: Encoding|Glyph Order
ja_JP: グリフ順

en: End of file found in JSTF table.
ja_JP: JSTFテーブルの途中でファイルが終わっていまます

en: End of file found in coverage table.
ja_JP: 範囲テーブルの途中でファイルが終わっていまます

en: End of file in context chaining sub-table.
ja_JP: 文脈連鎖サブテーブルの途中でファイルが終わっています.

en: End of file in context chaining subtable.
ja_JP: 文脈連鎖サブテーブルの途中でファイルが終わっています.

en: End of file in feat table.
ja_JP: feat テーブルの途中でファイルが切れています.

en: End:
ja_JP: 終了:

en: English
ja_JP: 英語

en: English (Australian)
ja_JP: 英語(オーストラリア)

en: English (Belize)
ja_JP: 英語(ベリーズ)

en: English (British)
ja_JP: 英語(イギリス)

en: English (Canada)
ja_JP: 英語(カナダ)

en: English (Caribbean)
ja_JP: 英語(カリブ諸国)

en: English (Hong Kong)
ja_JP: 英語(香港)

en: English (India)
ja_JP: 英語(インド)

en: English (Indonesia)
ja_JP: 英語(インドネシア)

en: English (Irish)
ja_JP: 英語(アイルランド)

en: English (Jamaica)
ja_JP: 英語(ジャマイカ)

en: English (Malaysia)
ja_JP: 英語(マレーシア)

en: English (New Zealand)
ja_JP: 英語(ニュージーランド)

en: English (Philippines)
ja_JP: 英語(フィリピン)

en: English (South Africa)
ja_JP: 英語(南アフリカ)

en: English (Trinidad)
ja_JP: 英語(トリニダード・トバゴ)

en: English (US)
ja_JP: 英語(アメリカ)

en: English (Zimbabwe)
ja_JP: 英語(ジンバブエ)

en: Engraved
ja_JP: 彫刻

en: Enter a list of 4 letter table tags, separated by commas.
    FontForge will make a binary copy of these tables when it
    loads a True/OpenType font, and will output them (unchanged)
    when it generates the font. Do not include table tags which
    FontForge thinks it understands.
ja_JP: (PreserveTables)
    4文字のテーブルタグをカンマで区切ったリストを
    入力してください. FontForge はそれらのテーブルの
    バイナリコピーを,True/OpenTypeフォントを開いた時に
    保管し,フォントの出力時に(編集せずに)書き出します.
    FontForgeが解釈可能なテーブルを入力しないでください.

en: Enter the name of a glyph in the font
ja_JP: フォント内でのグリフ名を入力してください

en: Entries
ja_JP: 始点

en: Entry
ja_JP: 始点

en: Entry (%d,%d)
ja_JP: エントリ (%d,%d)

en: Errors detected
ja_JP: 問題が見つかりました

en: Erzya
ja_JP: エルジャ語

en: Esperanto
ja_JP: エスペラント

en: Estonian
ja_JP: エストニア語

en: Ethiopic
ja_JP: エチオピア文字

en: Ethiopic Extended
ja_JP: エチオピア文字拡張

en: Ethiopic Extended-A
ja_JP: エチオピア文字拡張A

en: Ethiopic Supplement
ja_JP: エチオピア文字補助

en: European Number
ja_JP: ヨーロッパ式数字:

en: European Number Separator
ja_JP: 算用数字の桁区切り

en: European Number Terminator
ja_JP: 算用数字の小数点

en: Even
ja_JP: エベ語

en: Even Width
ja_JP: 一様幅

en: Evenki
ja_JP: エベンキ語

en: Ewe
ja_JP: エウェ語

en: Exaggerated
ja_JP: 非対称セリフ

en: Exaggerated/Extreme Wrapping
ja_JP: 誇張された斜体/極度の装飾

en: Exaggerated/More Wrapping
ja_JP: 誇張された斜体/多めの装飾

en: Exaggerated/No Wrapping
ja_JP: 誇張された斜体/装飾無し

en: Exaggerated/Some Wrapping
ja_JP: 誇張された斜体/少ない装飾

en: Exceptionally Wide
ja_JP: 並外れて広い

en: Execute Script
ja_JP: スクリプトを実行...

en: Exit
ja_JP: 終点

en: Exit (%d,%d)
ja_JP: 終了 (%d,%d)

en: Exit Debugger
ja_JP: デバッガを終了

en: Exits
ja_JP: 終点

en: Expand the selection of the font view to include
    all the glyphs found by this search
ja_JP: フォントビュー内の選択範囲に,この
    検索で見つかったグリフを統合します.

en: Expanded
ja_JP: エクステンド

en: Expected a number for a push count
ja_JP: push番号となる数字がここにあるはずです

en: Expert
ja_JP: エキスパートセット

en: Expert Forms
ja_JP: エキスパート字形

en: Expor_t...
ja_JP: 書き出し(_T)...

en: Export
ja_JP: 書き出し

en: Extended
ja_JP: エクステンド

en: Extended Collection
ja_JP: フルセット

note: GT: Extra Space, see below for a full comment GT: Extra Space
en: Extra Sp:
ja_JP: 余分なスペース:

en: Extra arguments for configuring the autotrace program
    (either autotrace or potrace)
ja_JP: (AutotraceArgs)
    自動トレースプログラム(autotraceまたはpotrace)の環境
    設定用に追加する引数

en: Extraneous glyphs
ja_JP: 余ったグリフを付加

en: FOND Name:
ja_JP: FOND名:

en: FS Miscellaneous
ja_JP: FS/その他

en: FS Modern
ja_JP: FS/モダン

en: F_ind / Replace...
ja_JP: 検索/置換(_I)...

en: F_inials
ja_JP: 終端(_I)

note: GT: Foreground, make it short
en: F_ore
ja_JP: 前面(_O)

en: F_orm
ja_JP: 形状(_O)

en: Faeroese
ja_JP: フェロー語

en: Failed to find NameList: %s
ja_JP: 名前リストが見つかりません: %s

en: Failed to generate postscript font
ja_JP: PostScriptフォントの生成に失敗しました.

en: Failed to generate postscript in file %s
ja_JP: ファイル%sをPostScript書出し用に開くのに失敗しました

en: Failed to load kern data from %s
ja_JP: カーニングデータを%sから読み込むのに失敗しました.

en: Failed to open file %s for output
ja_JP: ファイル%sを出力用に開くのに失敗しました

en: Failed to open glyph to name map file for writing: %s
ja_JP: 名前マップファイル %s を, グリフ名を書き込むために開くのに失敗しました

en: Failed to open temporary output file
ja_JP: 一時ファイルを開くのに失敗しました.

en: Failed to parse color %s
ja_JP: 色 %s の構文解析に失敗しました

en: Failed to parse the StartData command properly
ja_JP: StartData コマンドを正しく解析できませんでした

en: Failed to parse the StartData command properly, bad count
ja_JP: StartDataコマンドを正しく解析できず, 個数が不正です

en: Failed to write %s
ja_JP: %sの書き出しに失敗しました.

en: Failure
ja_JP: 失敗

en: Family
ja_JP: ファミリー

note: GT: You might not want to translate this, it's a keyword in PostScript font files
en: FamilyBl_ues
ja_JP: ファミリーのBl_ue

en: Faroese
ja_JP: フェロー語

en: Faroese (Icelandic)
ja_JP: フェロー語

en: Feature
ja_JP: 機能

en: Feature Tags
ja_JP: 機能タグ

en: Feature _Id:
ja_JP: 機能_ID:

en: Feature out of bounds in script table.
ja_JP: 用字系テーブルの境界を跨いだ機能があります.

en: Feature tags must be exactly 4 ASCII characters
ja_JP: 機能タグはASCIIでちょうど4文字でなければなりません.

en: Feature tags will be removed
ja_JP: 機能タグが削除されます

en: Features
ja_JP: 機能

en: Fi_ll
ja_JP: 塗りつぶし(_L)

en: Figure out flex hints after every change
ja_JP: (UpdateFlex)
    変更を行うごとにflexヒントを表示します

en: Fijian
ja_JP: フィジー語

en: File Exists
ja_JP: ファイルが既にあります

en: File, %s, exists. Replace it?
ja_JP: ファイル '%s' は既に存在します. 上書きしますか?

en: Filipino
ja_JP: フィリピノ語

en: Filled Ellipse
ja_JP: 楕円(塗りつぶし)

en: Filled Rectangle
ja_JP: 長方形(塗りつぶし)

en: Filter
ja_JP: フィルタ

en: Filter:
ja_JP: フィルタ:

en: Final
ja_JP: 語末形

en: Final Glyph On Line
ja_JP: 行末字形

en: Find
ja_JP: 検索

en: Find All
ja_JP: すべて検索

en: Find In Font _View
ja_JP: フォント表示から探す(_V)

en: Find Next
ja_JP: 次を検索

en: Find Pr_oblems...
ja_JP: 問題点を発見(_O)...

en: Find Proble_ms...
ja_JP: 問題点を発見(_M)...

en: Find Problems
ja_JP: 問題点を発見

en: Find Sub Font Definition file
ja_JP: サブフォント定義ファイルを探す

en: Find a cidmap file...
ja_JP: cidmapファイルを探す...

en: Find an adobe CMap file...
ja_JP: Adobe CMapファイルを探す...

en: Find in %.100s
ja_JP: %.100s から検索

en: Finding Counter Masks...
ja_JP: カウンタマスクを探索中...

en: Finding Substitution Points...
ja_JP: 置き換え点を探索中...

en: Finnish
ja_JP: フィンランド語

en: First
ja_JP: 最初

en: First 256
ja_JP: 先頭256字

en: First Char
ja_JP: 最初のグリフ

en: First Class %d
ja_JP: 1番目のクラス %d

en: First P_oint, Next Contour
ja_JP: 次の輪郭の最初の点(_O)

en: First and second arguments of imagemask must be integers.
ja_JP: imagemask の最初の 2 個の引数は整数でなければなりません.

en: First to _All
ja_JP: 常に最初を選択(_A)

en: Fix
ja_JP: 修正

en: Fixing up References
ja_JP: リソースの修復中

en: Fl_attenByCMap
ja_JP: 指定したCMapで単一化(_A)

en: Flared
ja_JP: フレア

en: Flat Nib
ja_JP: 平らなペン先

en: Flattened Accents over Capitals
ja_JP: 大文字用の平らなアクセント

en: Flemish
ja_JP: フラマン語

en: Flemish (Belgian Dutch)
ja_JP: フラマン語(ベルギーのオランダ語)

en: Flex Hints
ja_JP: Flexヒント

en: Flip
ja_JP: 反転

en: Flip Horizontally
ja_JP: 水平方向に反転

en: Flip Vertically
ja_JP: 垂直方向に反転

en: Flip _Horizontally
ja_JP: 水平方向に反転(_H)

en: Flip _Vertically
ja_JP: 垂直方向に反転(_V)

en: Flip the selection
ja_JP: 選択範囲を反転

en: Flip...
ja_JP: 反転...

en: Flipped Reference
ja_JP: 参照が裏返しになっています.

en: Flipping
ja_JP: 反転

en: Fo_ntname:
ja_JP: フォント名(_N):

en: Fon
ja_JP: フォン語

en: Font %1$.40s in file %2$.40s has been changed.
    Do you want to save it?
ja_JP: ファイル'%2$.40s'に含まれるフォント'%1$.40s'は変更されています.
    保存しますか?

en: Font %1$.40s in file %2$.40s has been changed.
    Reverting the file will lose those changes.
    Is that what you want?
ja_JP: ファイル'%2$.40s'に含まれるフォント'%1$.40s'は変更されています.
    ファイルを元に戻すといくつかの編集操作の結果が失われます.
    元に戻してよろしいですか?

en: Font Compare
ja_JP: フォントの比較

en: Font Editor
ja_JP: フォントエディター

en: Font Info
ja_JP: フォント情報

en: Font Information for %.90s
ja_JP: フォント情報 %.90s

en: Font Type:
ja_JP: 種類:

en: Font changed
ja_JP: フォントが変更されています.

en: Font file has bad glyph count field. maxp says: %d sizeof(loca)=>%d
ja_JP: フォントファイルのグリフ数を表すフィールドが間違っています. maxpの値は%d個ですが,sizeof(loca)からは%dです

en: Font to compare with %.20s
ja_JP: %.20sと比較するフォント

en: Font to merge into %.20s
ja_JP: %.20s と合併するフォント

en: FontForge does not support Chameleon fonts
ja_JP: FontForge は Chameleon フォントをサポートしていません

en: FontForge does not support dictionary based imagemask operators.
ja_JP: FontForge は辞書ベースの imagemask 演算子をサポートしていません.

en: FontForge does not support synthetic fonts
ja_JP: FontForge は合成フォントをサポートしていません

en: FontForge does not support this bit depth %d (must be 1,2,4,8,16,32)
ja_JP: FontForge は %d ビットの諧調深度はサポートしていません(1,2,4,8,16,32のいずれかでなければなりません)

en: FontForge does not support type2 multiple master fonts
ja_JP: FontForge は Type2 マルチプルマスターフォントをサポートしていません

note: GT: DICT is a magic term inside CFF fonts, as is INDEX, and I guess CFF and type2
en: FontForge does not support type2 programs embedded in CFF DICT INDICES.
ja_JP: FontForge は CFF DICT INDEXに埋め込まれた Type2 プログラムはサポートしていません

en: FontForge is a font editor for outline and bitmap fonts that lets you create, edit, or convert, a range of fonts, including PostScript, TrueType, OpenType, cid-keyed, multi-master, cff, SVG and BitMap (bdf, FON, NFNT) fonts.
ja_JP: FontForge は、アウトラインフォントおよびビットマップフォントの作成、編集、変換を行うことができるフォントエディターです。扱える形式は PostScript、TrueType、OpenType、CID-Keyed、Multiple Master、CFF、SVG、ビットマップ (BDF、FON、NFNT) などです。

en: FontForge is free Open Source Software written to run on various computer operating systems. You can use FontForge Graphically or as a command-line tool.
ja_JP: FontForge は、さまざまなコンピュータのオペレーティングシステム上で動作するように書かれた無料のオープンソースソフトウェアです。FontForge は GUI を用いて、またはコマンドラインツールとして使用できます。

en: FontForge loads large images into the background of each glyph
    prior to autotracing them. You may retain those
    images to look at after mf processing is complete, or
    remove them to save space
ja_JP: (MfClearBg)
    FontForgeは,autotraceを実行する前に画像を各グリフの
    背景に貼りつけます. これらの画像をmf処理が完了した後も
    見ることができるように保持するか,スペースの節約のために
    削除するかを選べます.

en: FontForge supports two different helper applications to do autotracing
     autotrace and potrace
    If your system only has one it will use that one, if you have both
    use this option to tell FontForge which to pick.
ja_JP: (PreferPotrace)
    FontForgeは、自動トレースに用いる2種類の異なるヘルパー
    アプリケーション (autotraceとpotrace)をサポートしています.
    システムに片方しかなければそちらを使用し,両方ある場合は
    どちらを使用するかをこのオプションで指定します

en: FontForge was unable to find a cidmap file for this font. It is not essential to have one, but some things will work better if you do. If you have not done so you might want to download the cidmaps from:
       http://FontForge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
    and then gunzip and untar them and move them to:
      %.80s
    
    Would you like to search your local disk for an appropriate file?
ja_JP: FontForge はこのフォントに対応するcidmapを見つけることができませんでした.
    これは必須ではありませんが, このファイルがあったほうがうまく働く処理が
    いくつかあります.
    まだcidmapをダウンロードしていないならば, 
    http://FontForge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
    からダウンロードし, gunzip の後 tar で展開して
      %.80s
    にインストールしてください.
    
    適切なファイルをローカルディスク内で探しますか?

en: FontForge will use this namelist when assigning
    glyph names to code points in a new font.
ja_JP: (NewFontNameList)
    FontForgeは,新規に作成するフォントの符号位置に
    グリフ名を割り当てるとき,この名前リストを使用します.

en: FontForge's SFD
ja_JP: FontForge SFD

en: FontLog Save Failed
ja_JP: フォントログの保存に失敗しました.

en: Font|_New
ja_JP: 新規(_N)

en: Force Bold Threshold:
ja_JP: 強制的にBoldとする閾値:

en: Force glyph names to:
ja_JP: グリフ名を強制的に変更:

note: GT: Foreground, make it short
en: Fore
ja_JP: 前面

en: Forest Nenets
ja_JP: 森林ネネツ語

en: Forget _to All
ja_JP: 全て破棄(_T)

en: Form_er Glyph
ja_JP: 前に編集したグリフ(_E)

en: Format:
ja_JP: フォーマット:

en: Found %1$.4g, expected %2$.4g
ja_JP: 実際の値は%1$.4gですが,%2$.4gではないでしょうか

en: FoundryName
ja_JP: ファウンドリ名

en: Fourth argument of imagemask must be a 6-element transformation matrix.
ja_JP: imagemask の 4 番目の引数は 6 要素からなる変換行列でなければなりません.

en: FreeType unavailable
ja_JP: FreeTypeが使えません

en: FreeType unavailable.
ja_JP: FreeTypeは使用できません.

en: FreeTypeInFontView
ja_JP: FreeTypeでフォント表示

en: Freeform Serifs
ja_JP: 自由なセリフ書体(FS)

note: GT: This does not mean the program, but freehand drawing
en: Freehand
ja_JP: フリーハンド

en: Freetype rasterization failed.
ja_JP: FreeTypeでのラスタライズに失敗しました.

en: French
ja_JP: フランス語

en: French Antillean
ja_JP: 仏領アンチル諸島語

en: French Belgium
ja_JP: フランス語(ベルギー)

en: French Camaroon
ja_JP: フランス語(カメルーン)

en: French Canadian
ja_JP: フランス語(カナダ)

en: French Côte d'Ivoire
ja_JP: フランス語(コートジボワール)

en: French D.R. Congo
ja_JP: フランス語(コンゴ民主共和国)

en: French French
ja_JP: フランス語(フランス)

en: French Haiti
ja_JP: フランス語(ハイチ)

en: French Luxembourg
ja_JP: フランス語(ルクセンブルグ)

en: French Mali
ja_JP: フランス語(マリ)

en: French Monaco
ja_JP: フランス語(モナコ)

en: French Morocco
ja_JP: フランス語(モロッコ)

en: French North Africa
ja_JP: フランス語(北アフリカ)

en: French Réunion
ja_JP: フランス語(レユニオン)

en: French Senegal
ja_JP: フランス語(セネガル)

en: French Swiss
ja_JP: フランス語(スイス)

en: French West Indies
ja_JP: フランス語(西インド諸島)

en: Frisian
ja_JP: フリジア語

en: Friulian
ja_JP: フリウリ語

en: Fulani
ja_JP: フラニ語

en: Fulfulde
ja_JP: フルフルデ語

en: Full Pa_ge Glyph
ja_JP: ページいっぱいにグリフを印刷(_G)

en: Full Pa_ge Glyphs
ja_JP: ページいっぱいにグリフを印刷(_G)

en: Full Widths
ja_JP: 全角

en: Fullname
ja_JP: フルネーム

en: Futa
ja_JP: フータ語

en: GB 2312 (Simp. Chinese)
ja_JP: GB 2312 (簡体字中国語)

en: GID out of range.
ja_JP: GIDが範囲外です.

en: Ga
ja_JP: ガー語

en: Gaelic (Irish)
ja_JP: ゲール語(アイルランド)

en: Gaelic (Scottish)
ja_JP: ゲール語(スコットランド)

en: Gagauz
ja_JP: ガガウズ語

en: Galician
ja_JP: ガリシア語

en: Galla
ja_JP: ガラ語/オロモ語

en: Garhwali
ja_JP: ガルワーリー語

en: Garo
ja_JP: ガロ語

en: Garshuni
ja_JP: ガルシュニ語

en: Gasp|Anti-Alias
ja_JP: アンチエイリアス

en: Gasp|Grid Fit
ja_JP: グリッド合わせ

note: GT: This is a pun on the old latin drinking song "Gaudeamus igature!"
en: Gaudeamus Ligature!
ja_JP: 歓楽に合字よう!

en: General
ja_JP: 一般情報

en: General Punctuation
ja_JP: 一般句読点

en: Generate
ja_JP: 生成

en: Generate Mac _Family...
ja_JP: Macファミリーを出力(_F)...

en: Generate TTC...
ja_JP: TTCを生成...

en: Generating PostScript Font
ja_JP: PostScriptフォントを生成中

en: Generating anti-alias font
ja_JP: アンチエイリアスフォントを生成中

en: Generating bitmap font
ja_JP: ビットマップフォントを生成中

en: Generic
ja_JP: 一般

en: Geometric Shapes
ja_JP: 幾何学記号

en: Georgian
ja_JP: グルジア文字

en: Georgian Supplement
ja_JP: グルジア文字補助

en: German
ja_JP: ドイツ語

en: German Austrian
ja_JP: ドイツ語(オーストリア)

en: German German
ja_JP: ドイツ語(ドイツ)

en: German Liechtenstein
ja_JP: ドイツ語(リヒテンシュタイン)

en: German Luxembourg
ja_JP: ドイツ語(ルクセンブルグ)

en: German Swiss
ja_JP: ドイツ語(スイス)

en: Get Info...
ja_JP: 情報を得る...

en: Get _Info...
ja_JP: 情報を得る(_I)...

en: Ghostview (perhaps other interpreters) has a problem when a
    hint exists without any points that lie on it.
ja_JP: Ghostviewは (おそらくその他のインタプリタも)
    点が1個も上に載っていないヒントが存在すると
    問題を生じます.

en: Gilyak
ja_JP: ギリヤーク語

en: Glagolitic
ja_JP: グラゴル文字

en: Glif Template
ja_JP: Glifテンプレート

en: Gloss
ja_JP: 説明

en: Glyph
ja_JP: グリフ

en: Glyph %d attempts to reference glyph %d which is outside the font
ja_JP: グリフ %d がフォントのグリフ数を超えるグリフ %d を参照しようとしました

en: Glyph %d is called ".notdef", a singularly inept choice of name (only glyph 0
     may be called .notdef)
    FontForge will rename it.
ja_JP: グリフ %d は ".notdef" という名前で, この名前だけはグリフ名として使用できません (.notdef という名前が付けられるのはグリフ 0 だけです)
    FontForge は自動的に名称変更を行います.

en: Glyph Composition/Decomposition
ja_JP: グリフ合成/分解

en: Glyph Definition Sub-Table
ja_JP: グリフ定義サブテーブル

en: Glyph Differences
ja_JP: グリフの相違点

en: Glyph Info
ja_JP: グリフ情報

en: Glyph Info for %.40s
ja_JP: グリフ %.40s に関する情報

en: Glyph Info...
ja_JP: グリフ情報...

en: Glyph Insertion
ja_JP: グリフ挿入

en: Glyph Name Changed
ja_JP: グリフ名が変更されています

en: Glyph Names
ja_JP: グリフ名

en: Glyph Origin
ja_JP: グリフの原点

en: Glyph Positioning
ja_JP: グリフ位置指定

en: Glyph Self-Intersects
ja_JP: グリフの自己交差

en: Glyph Substitution
ja_JP: グリフ置換

en: Glyph _Info...
ja_JP: グリフ情報(_I)...

en: Glyph _Metadata
ja_JP: グリフのメタデータ(_M)

en: Glyph composed of:
ja_JP: グリフの構成要素:

en: Glyph index out of bounds. Was %d, must be less than %d.
     In attempt to associate a glyph with encoding %x in segment %d
     with platform=%d, specific=%d (in 'cmap')
ja_JP: グリフインデックスが範囲外の %d という値でしたが, %d 未満でなければなりません.
      エンコーディング %x というグリフ (('cmap' の)セグメント %d の中にある.  そのプラットフォームID=%d, 固有ID=%d) を対応づけようとしている時に  発見しました.

en: Glyph names (or unicode code points) may occur at most once in this group and any of its sub-groups
ja_JP: グリフ名(またはUnicode符号位置)はこのグループとそのサブグループ内にはたかだか1箇所しか出現できません.

en: Glyph names are limited to 31 characters
ja_JP: グリフ名は31文字までに制限されています

en: Glyph names should be limited to characters in the ASCII character set,
    but there are names in this namelist which use characters outside
    that range.
ja_JP: グリフ名にはASCII文字だけを使用するべきですが,
    この名前リストには非ASCII文字が含まれた名前があります.

en: Glyph out of bounds in 'lcar' table %d
ja_JP: 'lcar' テーブル %d の境界を越えたグリフがあります

en: Glyph out of bounds in 'mort'/'morx' table %d
ja_JP: 'mort'/'morx' テーブル %d の境界を越えたグリフがあります

en: Glyph out of bounds in 'opbd' table %d
ja_JP: 'opbd' テーブル %d の境界を越えたグリフがあります

en: Glyph out of bounds in 'prop' table %d
ja_JP: 'prop' テーブル %d の境界を越えたグリフがあります

en: Glyph too big
ja_JP: グリフが大き過ぎます

en: Glyph:
ja_JP: グリフ:

en: GlyphAutoGoto
ja_JP: 打鍵文字へ移動

en: Glyphs Differences at %d@%d
ja_JP: %d@%dにおけるグリフの相違点

en: Glyphs in %s but not in %s
ja_JP: %sにあるグリフが%sにありません

en: Glyphs in %s but not in %s at %d@%d
ja_JP: %3$d@%4$dのグリフは%1$sにはありますが%2$sにはありません

en: Glyphs may be either identified by name or by unicode code point.
    Generally you control this by what you type in.
    Typing "A" would identify a glyph by name.
    Typing "U+0041" identifies a glyph by code point.
    When loading glyphs from the selection you must specify which format is desired.
ja_JP: グリフは名前またはUnicode符号位置のいずれかで識別可能です.
    一般的には,この選択はタイプ入力の内容によって行われます.
    "A"とタイプすると名前によって識別されます.
    "U+0041"と入力するとグリフは符号位置で識別されます。グリフを選択範囲から呼び出す時には,
    どちらのフォーマットが望ましいかを指定する必要があります.

en: Glyphs will be composed of stroked lines rather than filled outlines.
    All glyphs are stroked at the following width
ja_JP: グリフのアウトラインを塗りつぶすのではなく,
    太さのある線を描くことによって
    グリフを構成します.
    すべてのグリフは下記の線幅で描かれます

en: Glyphs with both
ja_JP: 参照と曲線の両方を含むグリフ

en: Glyphs with only S_plines
ja_JP: 曲線のみを含むグリフ(_P)

en: Glyphs with only _References
ja_JP: 参照のみを含むグリフ(_R)

en: Glyphs:
ja_JP: グリフ:

en: Gondi
ja_JP: ゴーンディー語

en: Gothic
ja_JP: ゴート文字

en: Goto
ja_JP: 移動

en: Gradual/Diagonal
ja_JP: 低速/斜め

en: Gradual/Horizontal
ja_JP: 低速/水平

en: Gradual/Transitional
ja_JP: 低速/中間

en: Gradual/Vertical
ja_JP: 低速/垂直

en: Greek
ja_JP: ギリシャ文字

en: Greek (polytonic)
ja_JP: ギリシャ語(古典)

en: Greek Extended
ja_JP: ギリシア文字拡張

en: Greek and Coptic
ja_JP: ギリシア・コプト文字

en: Greek small caps
ja_JP: ギリシャ小型小文字

en: Greenlandic
ja_JP: グリーンランド語

en: Grid
ja_JP: グリッド

en: Grid Fi_t
ja_JP: グリッド合わせ(_T)

en: Grid Fit
ja_JP: グリッド合わせをする

en: Grid Fit Parameters
ja_JP: グリッド合わせのパラメータ

en: Group Name:
ja_JP: グループ名:

en: Groups
ja_JP: グループ

en: Guarani
ja_JP: グアラニ語

en: Guess
ja_JP: 推測

en: Guess each font's resolution based on its pixel size
ja_JP: 各フォントの解像度をピクセルサイズから推測します.

en: Guessing pixel size based on font ascent in %s
ja_JP: %sで,フォントの高さに基づいてピクセルサイズを推測しています

en: Guessing pixel size based on font descent in %s
ja_JP: %sで,フォントの深さに基づいてピクセルサイズを推測しています

note: GT: Guide layer, make it short
en: Guide
ja_JP: ガイド

en: Guidelines:
ja_JP: ガイドライン:

en: Gujarati
ja_JP: グジャラート文字

en: Gumuz
ja_JP: グムズ語

en: Gurmukhi
ja_JP: グルムキー文字

en: Gurmukhi2
ja_JP: グルムキー文字2

en: HHead Ascent Offset:
ja_JP: hheaの高さのオフセット

en: HHead Ascent:
ja_JP: hheaテーブルでの高さ

en: HHead De_scent Offset:
ja_JP: hheaの深さのオフセット(_S)

en: HHead Descent Offset:
ja_JP: hheaの深さのオフセット

en: HHead Descent:
ja_JP: hheaテーブルでの深さ

en: HHead _Line Gap:
ja_JP: (hheaテーブルの)行間アキ(_L):

en: HStem
ja_JP: 水平ステム

en: H_ints
ja_JP: ヒント(_I)

en: Haitian
ja_JP: ハイチ語

en: Halam
ja_JP: ハラム語

en: Half Forms
ja_JP: 半字形

en: Half Widths
ja_JP: 半角幅

en: Half and Full Width Forms
ja_JP: 半角・全角形

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
ja_JP: 半角・全角形

en: Hammer-Banna
ja_JP: ハメル-バナ語

en: Hangul
ja_JP: ハングル音節文字

en: Hangul Compatibility Jamo
ja_JP: ハングル互換字母

en: Hangul Jamo
ja_JP: ハングル字母

en: Hangul Jamo Extended-A
ja_JP: ハングル字母拡張A

en: Hangul Jamo Half Width Forms
ja_JP: ハングル字母半角形

en: Hangul Jamo, Choseong
ja_JP: ハングル字母, 初声

en: Hangul Jamo, Jongseong
ja_JP: ハングル字母, 終声

en: Hangul Jamo, Jungseong
ja_JP: ハングル字母, 中声

en: Hangul Syllables
ja_JP: ハングル音節

en: Harari
ja_JP: ハラル語

en: Harauti
ja_JP: ハランチュー語

en: Has _Vertical Metrics
ja_JP: 縦書きメトリックが存在(_V)

en: Hausa
ja_JP: ハウサ語

en: Hawaiian
ja_JP: ハワイ語

en: Heavy
ja_JP: 極太

en: Hebrew
ja_JP: ヘブライ文字

en: Hebrew Ligatures/Pointed Letters
ja_JP: ヘブライ文字の合字と点付き字形

en: Height
ja_JP: 高さ

en: Height of fraction bar above base line
ja_JP: 分数の横線の,ベースラインからみた高さ

en: Height:
ja_JP: 高さ:

en: High
ja_JP: 高

en: High Mari
ja_JP: 山地マリ語

en: High Surrogate
ja_JP: 上位代用対

en: High-Density Font
ja_JP: 高密度フォント

en: Hiligaynon
ja_JP: ヒリガイノン語

en: Hindi
ja_JP: ヒンディー語

en: Hindko
ja_JP: ヒンドゥコ語

en: Hint Mask
ja_JP: ヒントマスク

en: Hint Substitution
ja_JP: ヒント置換

en: Hint _Substitution Pts
ja_JP: ヒントが置換する点(_S)

en: HintMasks only if conflicts
ja_JP: 衝突するヒントマスクのみ

en: Hints
ja_JP: ヒント

en: Hiragana
ja_JP: 平仮名

en: Hiragana & Katakana
ja_JP: 平仮名と片仮名

en: Histogram Dialog
ja_JP: 柱状グラフに関するダイアログ

en: Histograms
ja_JP: 柱状グラフ

en: Historic Ligatures
ja_JP: 歴史的合字

en: Historical Forms
ja_JP: 歴史的字体

en: Hit Watch Point
ja_JP: 監視点に到達

en: Hmm, more glyph variation data specified than there are glyphs in font.
ja_JP: ふむ, フォント内に存在するよりも多くのグリフバリエーションデータが指定されています.

en: Hmm, no global tuples specified in the 'gvar' table.
ja_JP: ふむ, 'gvar' テーブル内でグローバルタプルが指定されていません.

en: Hmm, the 'avar' table is too long.
ja_JP: ふむ, 'avar' テーブルが大きすぎます

en: Hmm, the axis count in the 'avar' table is different from that in the 'fvar' table.
ja_JP: ふむ, 'avar' テーブル内の軸の本数が 'fvar' テーブルの値と異なります.

en: Hmm, the axis count in the 'gvar' table is different from that in the 'fvar' table.
ja_JP: ふむ, 'gvar' テーブル内の軸の本数が 'fvar' テーブルの値と異なります.

en: Hmm, this 'fvar' table has an unexpected size for an axis, I shan't parse it
ja_JP: ふむ, この 'fvar' テーブルに含まれる軸のサイズが予期に反する値なので,解析を中止します.

en: Hmm, this 'fvar' table has an unexpected size for an instance, I shan't parse it
ja_JP: ふむ, この 'fvar' テーブルに含まれるインスタンスのサイズが予期に反する値なので, 解析を中止します.

en: Hmm, this 'fvar' table has more axes than FontForge can handle.
ja_JP: ふむ, この 'fvar' テーブルには FontForge が扱える限界より多くのデザイン軸が含まれています.

en: Hmm, this 'fvar' table has more count/size pairs than I expect
ja_JP: ふむ, この 'fvar' テーブルは予想されるより多くの個数/サイズペアが含まれています

en: Hmm, this 'fvar' table has no axes, that doesn't make sense.
ja_JP: ふむ, この 'fvar' テーブルにはデザイン軸が無いので意味をなしません.

en: Hmm, this 'fvar' table has too few count/size pairs, I shan't parse it
ja_JP: ふむ, この 'fvar' テーブルの個数/サイズペアは少なすぎますので, 解析を中止します

en: Hmm, this 'fvar' table is too short
ja_JP: ふむ, この 'fvar' テーブルは小さすぎます

en: Hmm, too many global tuples specified in the 'gvar' table.
     FontForge only supports %d
ja_JP: ふむ, 'gvar' テーブル内で指定されたグローバルタプルが多すぎます.
     FontForge は %d 個しかサポートしていません

en: Ho
ja_JP: ホー語

en: Hojo (JIS X 0212-1990) Kanji Forms
ja_JP: 補助漢字(JIS X 0212-1990)字体

en: Hori_zontal Metric Lines
ja_JP: 横書きメトリックライン(_Z)

en: Horizontal
ja_JP: 水平

en: Horizontal Baselines
ja_JP: 横書きベースライン

en: Horizontal High
ja_JP: 横方向に高

en: Horizontal Kana Alternatives
ja_JP: 横書き用仮名

en: Horizontal Kerning
ja_JP: 横書きカーニング

en: Horizontal Low
ja_JP: 横方向に低

en: Horizontal Medium
ja_JP: 横方向に中

en: Horseshoe E and A
ja_JP: 蹄鉄型のEとA

en: How many CID slots do you wish to add?
ja_JP: CIDスロットをいくつ追加しますか?

en: How many entries should there be in the cvt table?
ja_JP: cvtテーブルに含まれる項目数をいくつにしますか?

en: How many unencoded glyph slots do you wish to add?
ja_JP: 文字符号が割り当てられていないグリフスロットをいくつ追加しますか?

en: Hungarian
ja_JP: ハンガリー語

en: I'm sorry this file is too complex for me to understand (or is erroneous)
ja_JP: 申し訳ありませんがこのファイルは複雑すぎて解釈できません(または壊れています)

en: I'm sorry this file is too complex for me to understand (or is erroneous, or is empty)
ja_JP: 申し訳ありませんがこのファイルは複雑すぎて解釈できません(または壊れているか空です)

en: IPA Extensions
ja_JP: IPA拡張

en: IPA usage
ja_JP: IPA

en: ISO 10646-1 (Unicode, BMP)
ja_JP: ISO 10646-1 (Unicode, 基本多言語面)

en: ISO 10646-1 (Unicode, Full)
ja_JP: ISO 10646-1 (Unicode, 完全)

en: ISO 8859-1  (Latin1)
ja_JP: ISO 8859-1  (ラテン1/西欧)

en: ISO 8859-10  (Latin6)
ja_JP: ISO 8859-10  (ラテン6/北欧)

en: ISO 8859-11 (Thai)
ja_JP: ISO 8859-11 (タイ文字)

en: ISO 8859-13  (Latin7)
ja_JP: ISO 8859-13  (ラテン7/バルト)

en: ISO 8859-14  (Latin8)
ja_JP: ISO 8859-14  (ラテン8/ケルト)

en: ISO 8859-15  (Latin0)
ja_JP: ISO 8859-15  (ラテン9)

en: ISO 8859-2  (Latin2)
ja_JP: ISO 8859-2  (ラテン2/中欧)

en: ISO 8859-3  (Latin3)
ja_JP: ISO 8859-3  (ラテン3/南欧)

en: ISO 8859-4  (Latin4)
ja_JP: ISO 8859-4  (ラテン4/北欧・バルト)

en: ISO 8859-5 (Cyrillic)
ja_JP: ISO 8859-5 (キリル文字)

en: ISO 8859-6 (Arabic)
ja_JP: ISO 8859-6 (アラビア文字)

en: ISO 8859-7 (Greek)
ja_JP: ISO 8859-7 (ギリシア文字)

en: ISO 8859-8 (Hebrew)
ja_JP: ISO 8859-8 (ヘブライ文字)

en: ISO 8859-9  (Latin5)
ja_JP: ISO 8859-9  (ラテン5/トルコ語)

en: Ibibio
ja_JP: イビビオ語

en: Icelandic
ja_JP: アイスランド語

en: Icons
ja_JP: アイコン

en: Identify by
ja_JP: 識別基準

en: Ideographic Description Characters
ja_JP: 漢字構成記述文字

en: If a glyph has been edited so that it has a different
    number of points now, then any references
    which use point matching and depended on that glyph's
    point count will be incorrect.
ja_JP: グリフが編集された結果,点の個数が以前と異なる場合には,
    点の照合を使用していて,そのグリフの点の個数に依存する
    ような参照は全て不正なものとなるでしょう.

en: If a glyph in the second font is missing from the first, then
    add it to the first with the outlines of the second font in
    the background
ja_JP: 比較先のフォントのグリフが比較元のフォントに含まれていない
    ときはそのグリフを挿入し,比較先のアウトラインをグリフの背景に
    配置します

en: If a line has a bump on it then flatten out that bump
ja_JP: 輪郭線に凹凸がある場合,それを平滑化します

en: If set then the entire font must be
    embedded in a document when any character is.
    Otherwise the document creator need
    only include the characters it uses.
ja_JP: これがセットされている場合, フォントを埋め込むときは
    全グリフを文書内に埋め込まなければなりません.
    セットされていない場合, 文書のクリエータは, 文中で使われている文字のみを埋め込む必要があります.

en: If specified this should be a space separated list of integers each
    less than 16777216 which uniquely identify your organization
    FontForge will generate a random number for the final component.
ja_JP: (XUID-Base)
    あなたの組織を一意に識別する値. 指定する場合,
    空白で区切った16777216未満の整数のリストで
    なければなりません. 無指定時は最後の構成要素を
    FontForgeがランダムに生成します.

en: If the slope of an adjusted point is near horizontal or vertical
    snap to that
ja_JP: 調整後の点における傾きがほとんど水平/垂直で
    ある場合,水平/垂直に揃えます

en: If the start point of a contour is not an extremum, find a new start point (on the contour) which is.
ja_JP: 輪郭の開始点が極値でない場合,極値にあたる(輪郭上の)新しい開始点を探します.

en: If two adjacent points on the same path are less than a few
    emunits apart they will cause problems for some of FontForge's
    commands. PostScript shouldn't care though.
ja_JP: 同じパス上の2つの隣り合う点が2,3ユニットより
    近くにある場合,FontForgeの一部のコマンドで問題が生ずる
    おそれがあります.
    ただし, PostScriptインタプリタには影響ありません.

en: If two glyphs differ, then add the outlines of the second glyph
    to the background layer of the first (So when opening the first
    the differences will be visible).
ja_JP: 2つのアウトラインに違いがある時は,比較先のグリフのアウトラインを
    比較元のグリフの背景レイヤーに追加します (それにより,比較元の
    フォントを開けば両者の違いを目で確認できます).

en: If you wish to replace Adobe's OtherSubrs array (for Type1 fonts)
    with an array of your own, set this to point to a file containing
    a list of up to 14 PostScript subroutines. Each subroutine must
    be preceded by a line starting with '%%%%' (any text before the
    first '%%%%' line will be treated as an initial copyright notice).
    The first three subroutines are for flex hints, the next for hint
    substitution (this MUST be present), the 14th (or 13 as the
    numbering actually starts with 0) is for counter hints.
    The subroutines should not be enclosed in a [ ] pair.
ja_JP: (OtherSubrsFile)
    Adobe製のOtherSubrs配列を自作の物に置き換えたい場合,
    この変数の値を14個以内のPostScriptサブルーチンを含んだ
    ファイルの名前に設定してください. 各サブルーチンの前には
    '%%%%'で始まる行を置かなければなりません(最初の'%%%%'行の
    前にあるテキストはすべて先頭に置く著作権表示として扱われます).
    最初の3個のサブルーチンはflexヒントで,その次はヒント置換です
    (これらは必ず存在する必要があります). 14個目(実際には0から
    始まるので 第13番ですが) はカウンタヒント用です. サブルーチンは
    [ ] の対で囲んではなりません.

en: Igbo
ja_JP: イグボ語

en: Ignore Base Glyphs
ja_JP: 基底グリフを無視する

en: Ignore Combining Marks
ja_JP: 結合型マークを無視する

en: Ignore Ligatures
ja_JP: 合字を無視する

en: Ignore this problem in the future
ja_JP: この問題は今後無視する

en: Ignoring duplicate /CharStrings entry
ja_JP: /CharStringsの重複した項目を無視します

en: Ignoring duplicate /Subrs entry
ja_JP: /Subrsの重複した項目を無視します

en: Ijo
ja_JP: イジョー語

en: Ilokano
ja_JP: イロカノ語

en: Image
ja_JP: 画像

en: Image Info
ja_JP: 画像の情報

en: Image Template
ja_JP: 画像テンプレート

en: Imperial Aramaic
ja_JP: 帝国アラム文字

en: Implied Topology
ja_JP: 暗示的な様態

en: Import
ja_JP: 取り込み

en: In %s, in glyph %s, 'CFF ' advance width (%d) and
      'hmtx' width (%d) do not match. (Subsequent mismatches will not be reported)
ja_JP: %2$sのグリフ%1$sで, 'CFF 'の送り幅(%3$d)と'hmtx'の幅(%4$d)
      が一致しません. (これ以降,不一致があっても報告しません)

en: In GID %d, 'CFF ' advance width (%d) and 'hmtx' width (%d) do not match.
      (Subsequent mismatches will not be reported)
ja_JP: GID %dで, 'CFF 'の送り幅(%d)と'hmtx'の幅(%d)が
      一致しません. (これ以降,不一致があっても報告しません)

en: In TTF/OTF
ja_JP: TTF/OTF埋め込み

en: In a Reverse Chaining Substitution there must be exactly as many replacements as there are glyph names in the match coverage table
ja_JP: 前方文脈連鎖置換では,一致した範囲テーブル内に存在するグリフ名とちょうど同じ個数の置換グリフが存在する必要があります

en: In a Reverse Chaining Substitution there must be exactly one coverage table to match
ja_JP: 前方文脈連鎖置換では,一致するテーブルがちょうど1個だけ存在する必要があります

note: GT: This is a reference to "Much Ado About Nothing". The string should read GT: "A ligature sub-table in Apple's 'mort'/'morx' table is too\ncomplex for me to understand. I shall give up on it.\nYour ligatures may not be complete."
en: In an attempt to process the ligatures of this font, I've concluded
    that the state machine in Apple's mort/morx table is
    (like the learned constable) too cunning to be understood.
    I shall give up on it. Your ligatures may be incomplete.
ja_JP: このフォント内の合字を処理しようとしている最中に, Apple の mort/morx 
    テーブル内に含まれている状態機械が (学識ある城主の如く) 理解するには
    あまりに狡猾すぎることに思い至りました. これの解釈は諦めます. 
    全ての合字を解釈できなかった可能性があります.

en: In an italic font the horizontal change per unit vertical change
ja_JP: イタリックフォントにおける, 1単位の垂直変化に対する水平変化の量

en: In character %s, could not find reference to %s
ja_JP: 文字 %s において, %s への参照を見つけることができませんでした.

en: In character %s, there are too few points on a path in the base
ja_JP: 文字 %s において, 基底グリフのパスに含まれる点の個数が少なすぎます.

en: In character %s, there are too many points on a path in the base
ja_JP: 文字 %s において, 基底グリフのパスに含まれる点の個数が多すぎます.

en: In font %1$d the advance width of glyph %2$.30s does not scale the base advance width properly, it shall be forced to the proper value
ja_JP: フォント%1$dに含まれるグリフ%2$.30sの送り幅は,基本フォントの送り幅に正確に縮小することができません. 適正な値に強制的に変更されます.

en: In font %1$d the glyph %2$.30s either starts before 0, or extends after the advance width or is above the ascent or below the descent
ja_JP: フォント%1$dに含まれるグリフ%2$.30sは左端が0よりも小さいか,送り幅よりも右・高さよりも上・深さよりも下のいずれかにはみ出しています

en: In glyph %s the reference to %s is positioned by point matching, and the point numbers may no longer reflect the original intent.
    Do you want to proceed anyway?
ja_JP: グリフ%sに,%sへの参照が点の照合により配置されていますが,
    点の番号は現在,当初の意図を反映しないものとなっています.
    それでも続けますか?

en: In the Outline View, the Shift key constrains motion to be parallel to the ItalicAngle rather than constraining it to be vertical.
ja_JP: (ItalicConstrained)
    アウトライン表示で, Shift キーを押した時の動きを
    垂直方向にではなくItalicAngleに平行な方向に制限します

note: GT: Spoof on the bible
en: In the beginning was the letter...
ja_JP: 太初に文字有りき…

en: In the saved font, force all glyph names to match those in the specified namelist
ja_JP: 保存したフォントでは,すべてのグリフ名が指定した名前リストに合わせて変更されます.

en: In_line...
ja_JP: インライン(_L)...

en: Inari Sami
ja_JP: イナリ・サーミ語

en: Incorrect number of deltas in cvt
ja_JP: cvt に含まれる delta の個数が不正です

en: Incorrect number of deltas in glyph %d (%s)
ja_JP: グリフ %d (%s) のデルタの個数が不正です

en: Incorrect number of instances weights, or illegal numbers
ja_JP: 重みづけインスタンスの個数が間違っているか,数値が不正です

en: Increment Bearings By:
ja_JP: 両サイドベアリングの増加量:

en: Increment LBearing By:
ja_JP: 左サイドベアリングの増加量:

en: Increment RBearing By:
ja_JP: 右サイドベアリングの増加量:

en: Increment V. Adv. By:
ja_JP: 縦書き字送りの増加量:

en: Increment Width By:
ja_JP: グリフ幅の増加量:

en: Index
ja_JP: 索引

en: Index in use
ja_JP: インデックスが使用中です.

en: Index out of range in %s
ja_JP: グリフ %s に範囲外のインデックスが含まれています

en: Index too big (must be <%d) "%s
ja_JP: インデックスが大きすぎます(%d未満でなければなりません) |%s

en: Indic (& Tibetan) hanging baseline
ja_JP: インド(およびチベット)のぶら下げるベースライン

en: Indic Reordering
ja_JP: インド系文字の再配置

en: Indic State Machine
ja_JP: インド系文字の状態機械

en: Indic reordering
ja_JP: インド系文字の再配置

en: Indonesian
ja_JP: インドネシア語

en: Ingush
ja_JP: イングーシ語

en: Inherited
ja_JP: 引き継いだ値

en: Initial Forms
ja_JP: 語頭形

en: Initials
ja_JP: イニシャル

en: Inline
ja_JP: インライン

en: Inlining glyphs
ja_JP: インライン文字

en: Inscriptional Pahlavi
ja_JP: パフラヴィ文字

en: Inscriptional Parthian
ja_JP: パルティア文字

en: Inse_rt Point On Spline At...
ja_JP: 曲線に点を挿入(_R)...

en: Insert Before Current Glyph
ja_JP: 現グリフの前に設定

en: Insert Before Marked Glyph
ja_JP: 印の付いたグリフの前に挿入

en: Insert F_ont...
ja_JP: フォントを挿入(_O)...

en: Insert Glyph _After...
ja_JP: 現在位置の後に挿入(_A)...

en: Insert Glyph _Before...
ja_JP: 現在位置の前に挿入(_B)...

en: Insert Text Outlines...
ja_JP: テキストのアウトラインを挿入...

en: Insert _Blank
ja_JP: 空のフォントを挿入(_B)

en: Installable Font
ja_JP: インストール可能なフォント

en: Instance fonts may only contain a 'cvt ' table, but %.30s has some other truetype table as well
ja_JP: インスタンスフォントが含むことができるのは'cvt 'テーブルだけですが,%.30sにはその他のTrueTypeテーブルがいくつか含まれています

en: Instant/Vertical
ja_JP: 瞬速/垂直

en: Instruction Gloss (TrueType)
ja_JP: 命令の説明(TrueType)

en: Instructions in a TrueType font refer to
    points by number, so if you edit a glyph
    in such a way that some points have different
    numbers (add points, remove them, etc.) then
    the instructions will be applied to the wrong
    points with disasterous results.
      Normally FontForge will remove the instructions
    if it detects that the points have been renumbered
    in order to avoid the above problem. You may turn
    this behavior off -- but be careful!
ja_JP: (ClearInstrsBigChanges)
    TrueTypeフォント内の命令は点を番号で参照しているため,
    どれかの点の番号が変わるようなやりかたでグリフを編集
    (点の追加・削除など)した場合,間違った点に命令が適用
    されることとなり,メチャクチャな結果が生じるでしょう.
      FontForgeは通常,点の番号が付け直されるのを検出
    すると,上記の問題を避けるために命令を削除します.
    この振る舞いをオフにすることもできますがー注意して使って
    ください!'

en: Instructions out of date
ja_JP: 命令が現状に合っていません

en: Instructions were changed
ja_JP: 命令が変更されました

en: Intermediate Points:
ja_JP: 中間の点:

en: Internal error in creating FNT. File offset wrong
ja_JP: FMT 作成時に内部エラーが発生しました. ファイルオフセットが誤っています

en: Internal error in creating FNT. File offset wrong in bitmap data
ja_JP: FMT 作成時に内部エラーが発生しました. ビットマップデータ内のファイルオフセットが誤っています

en: Interpo_late Fonts...
ja_JP: フォントの補間(_L)...

en: Interpolating Problem
ja_JP: 補間処理中に問題発生

en: Interpolating a font with itself achieves nothing
ja_JP: フォントを自分自身と補間しても何も起こりません.

en: Interpolating between %.20s and:
ja_JP: %.20s との間で補間:

en: Interpolating between fonts with different editing types (ie. between type3 and type1)
ja_JP: 編集タイプが異なるフォントの補間を行おうとしています(例えばType3とType1)

en: Interpretation:
ja_JP: 解釈:

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "None", ignore "Interpretation|" GT: In french this could be "Aucun" or "Aucune" depending on the gender GT:  of "Interpretation"
en: Interpretation|None
ja_JP: なし

en: Interpreting Glyphs
ja_JP: 字形記述を解析中

en: Intersecting Paths
ja_JP: 交差するパス

en: Inuktitut
ja_JP: イヌイット語

en: Invalid Encoding
ja_JP: 不正なエンコーディング

en: Invalid FD (%d) assigned to CID %d.
ja_JP: FD (%d) が CID %d に不正に代入されています.

en: Invalid character outside of string in sfnts array
ja_JP: sfnts 配列内の文字列以外の場所に不正な文字が含まれています

en: Invalid hex digit in sfnts array
ja_JP: sfnts 配列に不正な16進文字列が含まれています

en: Invalid ligature offset
ja_JP: 合字オフセットが不正です

en: Invalid lookup table format. %d
ja_JP: 照合テーブルフォーマット %d は不正な値です

en: Invalid point match. Point would be after this reference.
ja_JP: 点の一致が不正です. 点はこの参照の後にあるはずです.

en: Invalid point size
ja_JP: ポイント数が不正です

en: Invalid ttf hmtx table (or hhea), numOfLongMetrics is 0
ja_JP: TTF の hmtx (または hhea) テーブルが不正です. numOfLongMetrics が 0 になっています

en: Invalid ttf vmtx table (or vhea), numOfLongVerMetrics is 0
ja_JP: TTF の vmtx (または vhea) テーブルが不正です. numOvLongVerMetrics が 0 になっています

en: Irish
ja_JP: アイルランド語

en: Irish Gaelic
ja_JP: アイルランド・ゲール語

en: Irish Gaelic (with dot)
ja_JP: アイルランド・ゲール語(点つき)

en: Irish Traditional
ja_JP: 古アイルランド語

en: Irrelevant _Factor:
ja_JP: 無意味と見なす比率(_F):

en: Is Layer Editable?
ja_JP: レイヤーは編集可能か

en: Is Layer Visible?
ja_JP: レイヤーが見えるか

en: Is Offset
ja_JP: オフセットを指定

en: Isolated
ja_JP: 独立形

en: Isolated Forms
ja_JP: 独立形

en: It looks to me as though there's a morx sub-table with more than 1000
     states. Which makes me think there's probably an error
ja_JP: これは私には, 1000 個を超える状態を含む morx サブテーブルが存在する
    ように見えます. これはおそらく間違いなのではないかと思われます

en: It looks to me as though there's a morx sub-table with more than 1000
     transitions. Which makes me think there's probably an error
ja_JP: これは私には, 1000 個を超える状態遷移を含む morx サブテーブルが存在する
    ように見えます. これはおそらく間違いなのではないかと思われます

en: Italian
ja_JP: イタリア語

en: Italian Swiss
ja_JP: イタリア語(スイス)

en: Italic
ja_JP: イタリック

en: Italic Correction
ja_JP: イタリック補正

en: ItalicConstrained
ja_JP: イタリック角への限定移動

en: Italics
ja_JP: イタリック

en: JIS 208 (Kanji)
ja_JP: JIS X0208 (漢字)

en: JIS 212 (Kanji)
ja_JP: JIS X0212 (補助漢字)

en: JIS2004 Forms
ja_JP: 2004JIS字体

en: JIS78 Forms
ja_JP: 78JIS字体

en: JIS83 Forms
ja_JP: 83JIS字体

en: JIS90 Forms
ja_JP: 90JIS字体

en: Japanese
ja_JP: 日本語

en: Japanese Forms (Obsolete)
ja_JP: 日本語の字形【廃止】

en: Javanese
ja_JP: ジャワ文字

en: Javanese (roman)
ja_JP: ジャワ語(ローマ字)

en: Johab (Korean)
ja_JP: Johab (韓国語)

en: JoinSnap
ja_JP: 線のスナップ距離

en: Judezmo
ja_JP: ジュデズモ語

en: Jula
ja_JP: ジュラ語

en: Justification Alternatives
ja_JP: 行揃え用異体

en: KOI8-R (Cyrillic)
ja_JP: KOI8-R (キリル文字)

en: KSC 5601-1987 (Korean)
ja_JP: KSC 5601-1987 (韓国語)

en: Kabardian
ja_JP: カバルダ語

en: Kachchi
ja_JP: カッチ語

en: Kaithi
ja_JP: カイティー文字

en: Kalenjin
ja_JP: カレンジン語

en: Kalmyk
ja_JP: カルムイク語

en: Kamba
ja_JP: カンバ語

en: Kana Supplement
ja_JP: 仮名補助

en: Kanbun
ja_JP: 漢文

en: Kannada
ja_JP: カンナダ文字

en: Kanuri
ja_JP: カヌリ語

en: Karachay
ja_JP: カラチャイ語

en: Karaim
ja_JP: カライム語

en: Karakalpak
ja_JP: カラカルパク語

en: Karelian
ja_JP: カレリア語

en: Karen
ja_JP: カレン語

en: Kashmiri
ja_JP: カシミール語

en: Kashmiri (India)
ja_JP: カシミール語(インド)

en: Katakana
ja_JP: 片仮名

en: Katakana Phonetic Extensions
ja_JP: 片仮名音声拡張

en: Kayah Li
ja_JP: カヤー・リ文字

en: Kazakh
ja_JP: カザフ語

en: Kebena
ja_JP: ケベナ語

en: Ker_n By Classes...
ja_JP: クラス毎のカーニング(_N)...

en: Kern By Classes
ja_JP: クラス毎のカーニング...

en: Kern Offset:
ja_JP: カーニングオフセット:

en: Kern Pair Closeup...
ja_JP: カーニングペアの詳細...

en: Kern Pairs
ja_JP: カーニングペア

en: Kern Size
ja_JP: カーニングのサイズ

en: Kern Values:
ja_JP: カーニング値:

en: Kern by State
ja_JP: 状態機械によるカーニング

en: Kern:
ja_JP: カーニング:

en: Kerning
ja_JP: カーニング

en: Kerning & such
ja_JP: カーニングの類

en: Kerning Class
ja_JP: カーニングクラス

en: Kerning Metrics For %.50s
ja_JP: %.50sのカーニングメトリック

en: Kerning State Machine
ja_JP: 状態機械によるカーニング

note: GT: The %s is the name of the lookup subtable containing this kerning class
en: Kerning by Classes: %s
ja_JP: クラス毎のカーニング: %s

en: Kerning subtable 3 says the glyph count is %d, but maxp says %d
ja_JP: カーニングサブテーブル 3 にはグリフの個数は %d 個だとありますが, maxp は %d 個だとしています

en: Kerning values must be even
ja_JP: カーニング値は偶数個でなければなりません

en: Key
ja_JP: キー

note: GT: Here "def" is a PostScript keyword, (meaning define). GT: This "def" should not be translated as it is part of the PostScript language.
en: Key for a def must be a string or name literal
ja_JP: def のキーは文字列または名前リテラルでなければなりません

en: Khakass
ja_JP: ハカス語

en: Khanty-Kazim
ja_JP: ハンティ・カジム語

en: Khanty-Shurishkar
ja_JP: ハンティ・シュリシュカル語

en: Khanty-Vakhi
ja_JP: ハンティ・バヒ語

en: Kharoshthi
ja_JP: カローシュティー文字

en: Khasi
ja_JP: カシ語

en: Khmer
ja_JP: クメール文字

en: Khmer Symbols
ja_JP: クメール記号

en: Khowar
ja_JP: コワール語

en: Khutsuri Georgian
ja_JP: 教会グルジア語

en: Kikongo
ja_JP: コンゴ語

en: Kikuyu
ja_JP: キクユ語

en: Kildin Sami
ja_JP: キルディン・サーミ語

en: Kinyarwanda/Ruanda
ja_JP: キンヤルワンダ語/ルワンダ語

en: Kirghiz
ja_JP: キルギス語

en: Kisii
ja_JP: キスィ語

en: Kodagu
ja_JP: コダグ語

en: Kokni
ja_JP: コクニ語

en: Komi-Permyak
ja_JP: コミ・ペルニャク語

en: Komi-Zyrian
ja_JP: コミ・ジリエーン語

en: Komo
ja_JP: コモ語

en: Komso
ja_JP: コンゾ語

en: Konkani
ja_JP: コンカニ語

en: Koorete
ja_JP: コーレテ語

en: Korean
ja_JP: 韓国語

en: Korean (Johab)
ja_JP: 韓国語(Johab)

en: Korean Old Hangul
ja_JP: 韓国語(古ハングル)

en: Koryak
ja_JP: コリャーク語

en: Kpelle
ja_JP: クペレ語

en: Krio
ja_JP: クリオ語

en: Kui
ja_JP: クイ(Kui)語

en: Kulvi
ja_JP: カルビ語

en: Kumaoni
ja_JP: クマオニ語

en: Kumyk
ja_JP: クマーク語

en: Kurdish
ja_JP: クルド語

en: Kurukh
ja_JP: クルク語

en: Kuy
ja_JP: クイ(Kuy)語

en: L-Cree
ja_JP: L-クリー語

en: LBearing:
ja_JP: 左サイドベアリング:

en: L_ater
ja_JP: 後に(_A)

en: L_oad Namelist...
ja_JP: 名前リストを読み込み(_O)...

en: Label Gl_yph By
ja_JP: グリフへのラベルづけ(_Y)

en: Ladakhi
ja_JP: ラダキ語

en: Ladin
ja_JP: ラディン語

en: Lahuli
ja_JP: ラホール語

en: Lak
ja_JP: ラック語

en: Lambani
ja_JP: ランバーニー語

en: Language
ja_JP: 言語

en: Language List
ja_JP: 言語リスト

en: Language Missing
ja_JP: 言語がありません

en: Language(s)
ja_JP: 言語

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Malayalam", ignore "Lang|" GT: The msgstr should contain a translation of "Amharic", ignore "Lang|"
en: Lang|Amharic
ja_JP: アムハラ語

en: Lang|Arabic
ja_JP: アラビア語

en: Lang|Armenian
ja_JP: アルメニア語

en: Lang|Avar
ja_JP: アバール語

en: Lang|Bengali
ja_JP: ベンガル語

en: Lang|Berber
ja_JP: ベルベル語派

en: Lang|Cherokee
ja_JP: チェロキー語

en: Lang|Coptic
ja_JP: コプト語

en: Lang|Default
ja_JP: デフォルト言語

en: Lang|Farsi
ja_JP: ペルシャ語

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Farsi/Persian"), ignore "Lang|" GT: The msgstr should contain a translation of "Farsi/Persian", ignore "Lang|"
en: Lang|Farsi/Persian
ja_JP: ペルシャ語

en: Lang|Ge'ez
ja_JP: ゲーズ語

en: Lang|Georgian
ja_JP: グルジア語

en: Lang|Greek
ja_JP: ギリシャ語

en: Lang|Gujarati
ja_JP: グジャラート語

en: Lang|Hebrew
ja_JP: ヘブライ語

en: Lang|Javanese
ja_JP: ジャワ語

en: Lang|Kannada
ja_JP: カンナダ語

en: Lang|Khmer
ja_JP: クメール語

en: Lang|Lao
ja_JP: ラオ語

en: Lang|Latin
ja_JP: ラテン語

en: Lang|Limbu
ja_JP: リンブ語

en: Lang|Malayalam
ja_JP: マラヤラム語

en: Lang|Manchu
ja_JP: 満州語

en: Lang|Mongolian
ja_JP: モンゴル語

en: Lang|Oriya
ja_JP: オリヤ語

en: Lang|Sinhalese
ja_JP: シンハラ語

en: Lang|Syriac
ja_JP: シリア語

en: Lang|Tagalog
ja_JP: タガログ語

en: Lang|Tamil
ja_JP: タミル語

en: Lang|Telugu
ja_JP: テルグ語

en: Lang|Thai
ja_JP: タイ語

en: Lang|Tibetan
ja_JP: チベット語

en: Lang|Uighur
ja_JP: ウイグル語

en: Lang|Yi
ja_JP: 彝語

en: Lao
ja_JP: ラオ語

en: Last Anchor Point
ja_JP: 最後のアンカー点

note: GT: The (x,y) position on the window where the user last pressed a mouse button
en: Last Press
ja_JP: 最後に選んだ点

en: Latin Extended Additional
ja_JP: ラテン文字拡張追加

en: Latin Extended-A
ja_JP: ラテン文字拡張A

en: Latin Extended-B
ja_JP: ラテン文字拡張B

en: Latin Extended-C
ja_JP: ラテン文字拡張C

en: Latin Extended-D
ja_JP: ラテン文字拡張D

en: Latin Full Width Forms
ja_JP: 全角英数

en: Latin Ligatures
ja_JP: ラテン文字の合字

en: Latin-1 Supplement
ja_JP: Latin-1 補助

en: Latin: Decorative
ja_JP: ラテン: 飾り文字

en: Latvian
ja_JP: ラトビア語

en: Layer
ja_JP: レイヤー

en: Layer Info...
ja_JP: レイヤー情報...

en: Layer Name
ja_JP: レイヤー名

en: Layers
ja_JP: レイヤー

en: Layer|Background
ja_JP: 背景

en: Layer|Foreground
ja_JP: 前面

en: Laz
ja_JP: ラズ語

en: Leading Jamo Forms
ja_JP: ハングル字母初声形

en: Learning to use FontForge is easy, and there are various tutorials available beginning with the basics up to more advanced features such as making and using scripts.
ja_JP: FontForge の使用方法を学ぶのは簡単です。始めるための基本チュートリアルから、高度なスクリプトの作成、使用まで用意されています。

en: Left Bounds
ja_JP: 左の境界

en: Left Side Bearing does not change.
ja_JP: 左サイドベアリングは変更されません.

en: Lepcha
ja_JP: レプチャ(ロン)文字

en: Letterlike Symbols
ja_JP: 文字様記号

en: Lezgi
ja_JP: レズギ語

en: License
ja_JP: ライセンス

en: License URL
ja_JP: ライセンスのURL

en: Lig
ja_JP: 合字

en: Lig Index:
ja_JP: 合字インデックス:

en: Ligature
ja_JP: 合字

note: GT: Need to split some AnchorClasses into two classes, one for normal GT:  base letters, and one for ligatures. So create a new AnchorClass GT:  name for the ligature version
en: Ligature %s
ja_JP: 合字 %s

note: GT: Here caret means where to place the cursor inside a ligature. So OpenType GT: allows there to be a typing cursor inside a ligature (for instance you GT: can have a cursor between f and i in the "fi" ligature)
en: Ligature Caret Sub-Table
ja_JP: 合字キャレットサブテーブル

en: Ligature Substitution
ja_JP: 合字への置換

en: Ligatures
ja_JP: 合字

en: Ligatures & such
ja_JP: 合字の類

en: Light
ja_JP: 細字

en: Light Angle:
ja_JP: 光の角度:

en: Limbu
ja_JP: リンブ文字

en: Limit the font so that only the glyphs referenced in the first 256 encodings
    will be included in the file
ja_JP: 最初の(文字コードを持つ)256文字のみが
    ファイルに含まれるように制限します

en: Line Cap
ja_JP: 線端

en: Line Join
ja_JP: 線の結び

en: Line length max
ja_JP: 線の長さの最大値

en: Linear A
ja_JP: 線文字A

en: Linear B
ja_JP: 線文字B

en: Linear B Ideograms
ja_JP: 線文字B表意

en: Linear B Syllabary
ja_JP: 線文字B音節

en: Lingala
ja_JP: リンガラ語

en: Lining Figures
ja_JP: ライニング数字

en: List of class names
ja_JP: クラス名のリスト

en: Lisu
ja_JP: リス文字

en: Literals
ja_JP: 文字のみ

en: Lithuanian
ja_JP: リトアニア語

en: Lithuanian (Classic)
ja_JP: リトアニア語(歴史的)

en: Load Bitmap Fonts
ja_JP: ビットマップフォントを読み込む

en: Load Encoding
ja_JP: エンコーディングを読み込み

en: Load Glyph Name List...
ja_JP: グリフ名リストを読み込み...

en: Load Namelist
ja_JP: 名前リストを読み込み

en: Load glyph names
ja_JP: グリフ名を読み込み

en: Load of Kerning Metrics Failed
ja_JP: カーニングメトリックの読み込みに失敗しました

en: LoadedFontsAsNew
ja_JP: 新規の次数で開く

en: Loading font from
ja_JP: 読み込み中のフォント:

en: Loading font from %.100s
ja_JP: フォントを %.100s から読み込んでいます.

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中...

en: Localized Forms
ja_JP: 国・地域固有の字形

en: Location
ja_JP: 位置

en: Logos
ja_JP: ロゴ

en: Lombardic Forms
ja_JP: ロンバルド

en: Lomwe
ja_JP: ロムエ語

en: Lookahead
ja_JP: 前方参照

en: Lookahead Match:
ja_JP: 前方参照一致:

en: Lookahead class %d:
ja_JP: 前方参照クラス %d:

en: Lookahead coverage %d:
ja_JP: 前方参照型範囲指定 %d:

en: Lookup %s is not in %s
ja_JP: 機能%sは%sにはありません

en: Lookup Differences
ja_JP: グリフの相違点

en: Lookup out of bounds in feature table.
ja_JP: 機能テーブルの境界を跨いだ照合があります.

en: Lookup subtable %s is not in %s
ja_JP: 機能%sは%sにはありません

en: Lookups
ja_JP: 表引きが複数あります

en: Lookups in %s but not in %s
ja_JP: %sにある機能が%sにありません

en: Lookups subtables in %s but not in %s
ja_JP: %sに含まれる機能のサブテーブルが%sにはありません

en: Lookups will be removed
ja_JP: 機能が削除されます

en: Low
ja_JP: 低

en: Low Mari
ja_JP: 牧地マリ語

en: Low Surrogates
ja_JP: 下位代用対

en: Lower Sorbian
ja_JP: 下ソルブ語

en: Lowercase to Petite Capitals
ja_JP: 小文字から超小型大文字へ

en: Lowercase to Small Capitals
ja_JP: 小文字から小型大文字へ

en: Luganda
ja_JP: ルガンダ語

en: Luhya
ja_JP: ルヒャ語

en: Lule Sami
ja_JP: ルレ・サーミ語

en: Luo
ja_JP: ルオ語

en: Luxembourgish
ja_JP: ルクセンブルク語

en: Lycian
ja_JP: リュキア文字

en: Lydian
ja_JP: リュディア文字

en: MM Change Def Weights
ja_JP: MMの標準ウェイトを変更...

en: MM Change Default _Weights...
ja_JP: MMの標準ウェイトを変更(_W)...

en: MM _Info
ja_JP: マルチプルマスター情報(_I)...

en: MM _Info...
ja_JP: マルチプルマスター情報(_I)...

note: GT: Here (and following) MM means "MultiMaster"
en: MM _Reblend
ja_JP: MMの補間を再作成(_R)

en: MM _Validity Check
ja_JP: MMが正しいか検査(_V)

en: MS Code Pages:
ja_JP: MSコードページ:

en: MS Italian
ja_JP: MS/イタリア風

en: MS Miscellaneous
ja_JP: MS/その他

en: MS Script
ja_JP: MS/スクリプト体

en: Ma_ke Arc
ja_JP: 円弧に変換(_K)

en: Ma_ke From Font...
ja_JP: フォントから作成(_K)...

en: Ma_x:
ja_JP: 最大(_X):

en: Mac Bitmap
ja_JP: Macのビットマップ

en: Mac Features
ja_JP: Macの機能

en: Mac Style Set:
ja_JP: Macスタイルセット:

en: MacStyles|Bold
ja_JP: ボールド

en: MacStyles|Condense
ja_JP: コンデンス

en: MacStyles|Expand
ja_JP: エキスパンド

en: MacStyles|Italic
ja_JP: イタリック

en: MacStyles|Outline
ja_JP: 白抜き

en: MacStyles|Shadow
ja_JP: 影付き

en: MacStyles|Underline
ja_JP: 下線

en: Macedonian
ja_JP: マケドニア語

note: GT: Short for: Magnification GT: Short for "Magnification"
en: Mag:
ja_JP: 倍率:

en: Magnification:
ja_JP: 拡大率:

en: Magnify (Minify with alt)
ja_JP: 拡大 (altキーと併用すると縮小)

en: Mahjong Tiles
ja_JP: 麻雀牌

en: Maithili
ja_JP: マイティリー語

en: Majang
ja_JP: マジャン語

en: Make Background
ja_JP: 背景として使用

en: Make Foreground
ja_JP: 前面として使用

en: Make Namelist
ja_JP: 名前リストを作成

en: Make Quadratic
ja_JP: 2次曲線フォントを作成

en: Make _Line
ja_JP: 直線に変換(_L)

en: Make _Parallel...
ja_JP: 平行に(_P)...

en: Makua
ja_JP: マクア語

en: Malagasy
ja_JP: マラガシ語

en: Malay
ja_JP: マレー語

en: Malay (Brunei)
ja_JP: マレー語(ブルネイ)

en: Malay (arabic)
ja_JP: マレー語(アラビア文字)

en: Malay (roman)
ja_JP: マレー語(ローマ字)

en: Malayalam
ja_JP: マラヤラム文字

en: Malayalam Reformed
ja_JP: 改良マラヤラム語

en: Malayalam Traditional
ja_JP: マラヤラム語(伝統的)

en: Male
ja_JP: マレ語(オモ諸語のかパプア諸語のかは不明)

en: Malinke
ja_JP: マリンケ語

en: Maltese
ja_JP: マルタ語

en: Mandaic
ja_JP: マンダ文字

en: Mandinka
ja_JP: マンディンカ語

en: Maninka
ja_JP: マニンカ語

en: Manipuri
ja_JP: マニプリ語

en: Mansi
ja_JP: マンシ語

en: Manufacturer
ja_JP: 製造元

en: Manx Gaelic
ja_JP: マン島ゲール語

en: Many Windows
ja_JP: ウィンドウが多すぎます.

en: Many applications still don't support 'GPOS' kerning.
    If you want to include both 'GPOS' and old-style 'kern'
    tables set this check box.
    It may not be set in conjunction with the Apple checkbox.
    This may confuse other applications though.
ja_JP: 'GPOS'のカーニング情報を未だにサポートしていない
    アプリケーションがたくさんあります. 'GPOS'と旧来の
    'kern'テーブルの両方を出力するには,このチェックボックス
    をセットしてください.
    これは"Apple"チェックボックスとは同時にセットできません.
    ただし,これをセットと他のアプリケーションが混乱する
    可能性があります.

en: Maori
ja_JP: マオリ語

en: Mapping
ja_JP: 対応

en: Mapudungun
ja_JP: マプチェ語

en: Marathi
ja_JP: マラーティー語

en: Mark
ja_JP: マーク

en: Mark Attachment Classes
ja_JP: マーク接続クラス

en: Mark Class %.20s
ja_JP: マーククラス %.20s

en: Mark Class was in use
ja_JP: マーククラスは既に使われています

en: Mark Classes
ja_JP: マーククラス

en: Mark Current Glyph
ja_JP: 現在のグリフに印をつける

en: Mark Current Glyph As First
ja_JP: 現グリフを「最初」に印づけ

en: Mark Current Glyph As Last
ja_JP: 現グリフを「最後」に印づけ

en: Mark Insert:
ja_JP: 挿入位置に印づけ:

en: Mark Positioning
ja_JP: マークの位置指定

en: Mark Positioning via Substitution
ja_JP: 置換によるマーク位置指定

en: Mark Set was in use
ja_JP: マークセットは既に使われています

en: Mark Subs:
ja_JP: 印を置換:

en: Mark to Mark
ja_JP: マーク相対のマーク

en: Marked Glyph Is Kashida Like
ja_JP: 印のついたグリフをカシダに設定

en: Marks
ja_JP: マーク

en: Marks within a ligature should be ordered with the direction of writing.
    This one and %d are out of order.
ja_JP: 合字に含まれる複数のマークは筆記方向に並んでいなければなりません. これと%dは順序が逆になっています.

en: Marwari
ja_JP: マルワリ語

en: Mass Glyph Rename
ja_JP: グリフ名をまとめて変更する

en: Master Designs
ja_JP: マスターデザイン

en: Match
ja_JP: 一致

en: Match Classes
ja_JP: 一致クラス

en: Match:
ja_JP: 一致

en: Matching TTF Point:
ja_JP: 重なり合うTTF点:

en: Math Misc. Symbols-A
ja_JP: その他の数学記号A

en: Math Misc. Symbols-B
ja_JP: その他の数学記号B

en: Math Operators Supplement
ja_JP: 数学の演算子補助

en: Math Sp:
ja_JP: 数式スペース:

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
ja_JP: 数学用文字様記号

en: Mathematical Greek
ja_JP: 数式ギリシャ文字

en: Mathematical Operators
ja_JP: 数学の演算子

en: Max
ja_JP: 最大

en: Max # Functions
ja_JP: 関数の最大個数

en: Max Instruction Defines
ja_JP: 命令定義の最大個数

en: Max Stack Depth
ja_JP: スタックの最大深さ

en: Max _Stack Depth:
ja_JP: スタックの最大深さ(_S):

en: Mbundu
ja_JP: ンブンダ語

en: Me'en
ja_JP: メ・エン語

en: Measure distance, angle between points
ja_JP: 点と点の間の距離・角度を計る

en: Medial
ja_JP: 語中形

en: Medial Forms
ja_JP: 語中形

en: Medial Forms 2
ja_JP: 語中形2

en: Medium
ja_JP: 中

en: Medium High
ja_JP: 中高

en: Medium Low
ja_JP: 中低

en: Meetei Mayek
ja_JP: マニプリ文字

en: Mende
ja_JP: メンデ語

en: Menu Name
ja_JP: メニュー名

en: Menu name with no associated script
ja_JP: 対応するスクリプトのないメニュー名

en: Merge Fonts
ja_JP: フォントの統合...

en: Merge Results
ja_JP: 結果を統合

en: Merging Problem
ja_JP: 合併処理中に問題発生

en: Merging a font with itself achieves nothing
ja_JP: フォントを自分自身と合併しても何も起こりません.

en: MetaFont (mf) generates lots of verbiage to stdout.
    Most of the time I find it an annoyance but it is
    important to see if something goes wrong.
ja_JP: (MfShowErr)
    MetaFont(mf)は標準出力に大量の詳細情報を印字します.
    ほとんどの場合は単なる邪魔物だと思われますが,
    どこか悪い所がある場合は重要な意味を持ちます.

en: MetaFont exited with an error
ja_JP: MetaFontが異常終了しました.

en: Metadata (xml):
ja_JP: メタデータ（XML）:

en: Metrics
ja_JP: メトリック

en: Metrics For %.50s
ja_JP: %.50sのメトリック

en: MfArgs
ja_JP: MFの引数

en: MfAsk
ja_JP: MFの確認

en: MfClearBg
ja_JP: MFの背景をクリア

en: MfShowErr
ja_JP: MFエラーを表示

en: MicroSoft
ja_JP: マイクロソフト社

en: Min
ja_JP: 最小

en: Minor A_xis:
ja_JP: 短軸(_X):

en: Minor:
ja_JP: マイナー:

en: Misc.
ja_JP: その他

en: Miscellaneous Math Symbols-A
ja_JP: その他の数学記号A

en: Miscellaneous Math Symbols-B
ja_JP: その他の数学記号B

en: Miscellaneous Symbols
ja_JP: その他の記号

en: Miscellaneous Technical
ja_JP: その他の技術用記号

en: Miscellaneous Technical Symbols
ja_JP: その他の技術用記号

en: Mismatched local and shared tuple flags.
ja_JP: ローカルタプルフラグと共有タプルフラグが一致しません

en: Missing "OS/2" table
ja_JP: "OS/2"テーブルがありません

en: Missing Bitmap
ja_JP: ビットマップがありません

note: GT: the string "dotlessi" is the official postscript name for the glyph GT: containing an "i" without a dot on top of it. The name "dotlessi" GT: should be left untranslated, though you may wish to explain what it GT: means
en: Missing Glyph...
ja_JP: 不足のグリフ...

en: Missing POST resource %u
ja_JP: POSTリソース%uがありません

en: Missing bitmap strike
ja_JP: 存在しないビットマップストライク

en: Missing cidmap file
ja_JP: cidmapファイルがありません

en: Missing left parenthesis in command to get a cvt index
ja_JP: cvtインデックスを得るためのコマンドに左括弧がありません.

en: Missing name when parsing %s for unicode %x
ja_JP: %s の Unicode 値 %x に該当する名前がありません

en: Missing pushes
ja_JP: pushがありません

en: Missing rename "to" name %s
    %s
ja_JP: 変更先の名前%sがありません
    %s

en: Missing required table: "glyf"
ja_JP: 必須のテーブル"glyf"がありません

en: Missing required table: "head"
ja_JP: 必須のテーブル"head"がありません

en: Missing required table: "hhea"
ja_JP: 必須のテーブル"hhea"がありません

en: Missing required table: "loca"
ja_JP: 必須のテーブル"loca"がありません

en: Missing required table: "maxp"
ja_JP: 必須のテーブル"maxp"がありません

en: Missing required table: "name"
ja_JP: 必須のテーブル"name"がありません

en: Missing required table: "post"
ja_JP: 必須のテーブル"post"がありません

en: Missing right bracket in command (or bad binary value in bracket)
ja_JP: コマンドに右括弧がありません(または括弧内に間違った値があります)

en: Missing right paren in command to get a cvt index
ja_JP: cvtインデックスを得るためのコマンドに右括弧がありません.

en: Missing rules
ja_JP: ルールがありません

en: Mixed contours and references
ja_JP: 輪郭と参照の混在

en: Mizo
ja_JP: ミゾ語

en: Modern
ja_JP: モダン

en: Modern Serifs
ja_JP: モダンセリフ(MS)

en: Modifier Tone Letters
ja_JP: 声調文字

en: Mohawk
ja_JP: モホーク語

en: Moksha
ja_JP: モクシャ語

en: Moldavian
ja_JP: モルドバ語

en: Mon
ja_JP: モン語

en: Mongolian
ja_JP: モンゴル文字

en: Mongolian (Cyrillic)
ja_JP: モンゴル語(キリル文字)

en: Mongolian (Mongolian)
ja_JP: モンゴル語(モンゴル文字)

en: Mongolian (cyrillic)
ja_JP: モンゴル語(キリル文字)

en: Monospace
ja_JP: 等幅

en: Monospaced
ja_JP: 等幅

en: Montage
ja_JP: モンタージュ

en: Montages
ja_JP: 混在

en: Moose Cree
ja_JP: ムース・クリー語

en: More Images Than Selected Glyphs
ja_JP: 選択されたグリフの数よりも多くの画像があります.

note: GT: More Parameters
en: More Params
ja_JP: 追加パラメータ

en: More pushes specified than needed
ja_JP: 必要な回数より余計にpushがあります

en: More than 256 entries in subfont %s
ja_JP: サブフォント%sに256個を超える項目があります

en: Moroccan
ja_JP: モロッコ語

en: Move by Ruler...
ja_JP: ものさしを使って移動...

en: Move...
ja_JP: 移動...

en: Mult Subs
ja_JP: 複数の置換先

en: Multi-line edit
ja_JP: 複数行編集

en: Multiple
ja_JP: 重複

en: Multiple Segment
ja_JP: 複数のセグメント

en: Multiple Substitution
ja_JP: 複数グリフへの置換

en: Multiple copies of the selection should be tiled onto the path
ja_JP: 選択したアウトラインをタイルとして扱い, パス上に繰り返し敷き詰めます.

en: Multiple glyphs map to the same unicode encoding U+%04X, only one will be used
ja_JP: 複数のグリフが同一の Unicode 符号位置 U+%04X に対応づけられています. このうちの片方だけが使用されます

en: Multiple master font with more than 16 instances
ja_JP: マルチプルマスターフォントのインスタンスが 16 個を超えています

en: Multiple master font with more than 4 axes
ja_JP: マルチプルマスターフォントの軸の本数が 4 軸を超えています.

en: Multiple master subroutine called with the wrong number of arguments in %s.
ja_JP: グリフ %s で, マルチプルマスターサブルーチンの呼出し時の引数の個数が間違っています.

en: Multiple names for language
ja_JP: 異なる言語での複数の名前

en: Multiple names when parsing %s for unicode %x
ja_JP: %s の Unicode 値 %x に該当する名前が複数あります

en: Multiple-Density Font
ja_JP: 複数密度フォント

en: MultipleEncodingIgnored
ja_JP: 他のエンコーディングは無視されます.

en: Mundari
ja_JP: ムンダーリー語

en: Music
ja_JP: 音楽記号

en: Musical
ja_JP: 音楽記号

en: Musical Symbols
ja_JP: 音楽記号

en: Must be a number
ja_JP: 数値でなければなりません

en: Mutually Exclusive
ja_JP: 相互に排他的

en: Myanmar
ja_JP: ビルマ文字

en: Myanmar Extended-A
ja_JP: ビルマ文字拡張A

en: N'Ko
ja_JP: ン・コー文字

en: N-Cree
ja_JP: N-クリー語

en: NFNT (Resource)
ja_JP: NFNT (リソース)

en: NLC Kanji Forms
ja_JP: NLC漢字形

en: NUL, Default Character
ja_JP: NUL, デフォルト文字

en: N_ever Interpolate
ja_JP: 決して補間しない(_E)

en: N_umber Points
ja_JP: 点番号を表示(_U)

en: Naga-Assamese
ja_JP: ナガ・アッサム語

en: Name
ja_JP: 名前

en: Name For Human_s:
ja_JP: 表示用の名前(_S):

en: Name List:
ja_JP: 名前リスト:

en: Name used for Vendor ID field in
    ttf (OS/2 table) font generation.
    Must be no more than 4 characters
ja_JP: (TTFFoundry)
    TrueTypeフォント生成時にOS/2テーブルの
    VendorID フィールドに用いられる名前
    (最大4文字)

en: Name used for foundry field in bdf
    font generation
ja_JP: (FoundryName)
    BDFフォントの生成時に, foundry
    フィールドに用いられる名前

en: Name:
ja_JP: グリフ名:

en: NameList %s based on %s which could not be found
ja_JP: 名前リスト%sの元となっている%sが見つかりません

en: NameList %s based on two NameLists
ja_JP: 名前リスト%sの元となる名前リストが2つあります

en: NameList base missing
ja_JP: 親名前リストが見つかりません

en: NameList based twice
ja_JP: 名前リストの親が2つあります

en: NameList parsing error
ja_JP: NameListの構文解析エラー

en: Named Styles
ja_JP: 名前つきスタイル

en: Namelist contains non-ASCII names
ja_JP: 名前リストに非ASCIIの名前が含まれています

en: Namelist creation failed
ja_JP: 名前リストの作成に失敗しました

en: Nanai
ja_JP: ナーナイ語

en: Narrow
ja_JP: 狭い

en: Naskapi
ja_JP: ナスカピ語

en: Ndebele
ja_JP: ンデベレ語

en: Ndonga
ja_JP: ンドゥンガ語

en: Ne_xt Control Point
ja_JP: 次の制御点(_X)

en: Near
ja_JP: 近く

en: Needs bitmap font
ja_JP: ビットマップフォントが必要です

en: Negative Width
ja_JP: マイナスのグリフ幅

en: Negative character widths are not allowed in TrueType.
    Do you really want a negative width?
ja_JP: TrueTypeでは文字の幅を負の値にすることはできません.
    本当にマイナスの文字幅をセットしたいのですか?

en: Negative glyph widths are not allowed in TrueType
    Do you really want a negative width?
ja_JP: TrueTypeではグリフの幅を負の値にすることはできません.
    本当にマイナスのグリフ幅をセットしたいのですか?

en: Nepali
ja_JP: ネパール語

en: Nepali (India)
ja_JP: ネパール語(インド)

en: Neutral
ja_JP: 中立

en: Never Embed/No Editing
ja_JP: 埋め込み禁止/編集不可

en: New Alternate List
ja_JP: 新しい代替リスト

en: New Chaining Position
ja_JP: 文脈連鎖依存の位置指定を新規定義

en: New Chaining Substitution
ja_JP: 文脈連鎖依存の置換を新規定義

en: New Contextual Glyph Insertion
ja_JP: 文脈依存のグリフ挿入を新規定義

en: New Contextual Position
ja_JP: 文脈依存の位置指定を新規定義

en: New Contextual Substitution
ja_JP: 文脈依存の置換を新規定義

en: New Counter Mask
ja_JP: 新しいカウンタマスク

en: New Font
ja_JP: 新規フォント

en: New Indic Rearrangement
ja_JP: インド系文字の再配置を新規定義

en: New Layer...
ja_JP: 新しいレイヤー...

en: New Ligature
ja_JP: 新しい合字

en: New Multiple List
ja_JP: 新しい複数リスト

en: New O_utline Window
ja_JP: アウトラインウィンドウを開く(_U)

en: New Pair Position
ja_JP: 新しいペアの位置指定

en: New Reverse Chaining Substitution
ja_JP: 後方文脈連鎖依存の置換を新規定義

en: New Sub-Group
ja_JP: 新しいサブグループ

en: New Substitution Variant
ja_JP: 新しい置換の変種

en: New Tai Lue
ja_JP: 新タイ・ルー文字

en: New _Bitmap Window
ja_JP: ビットマップウィンドウを開く(_B)

en: New _Metrics Window
ja_JP: メトリックウィンドウを開く(_M)

en: NewCharset
ja_JP: 新規文字セット

en: NewEmSize
ja_JP: 新規EMサイズ

en: NewFontNameList
ja_JP: 新規フォントの名前リスト

en: NewFontsQuadratic
ja_JP: 2次曲線フォントを作成

en: Newari
ja_JP: ネワーリー語

en: Next CP Angle
ja_JP: 次制御点の角度

en: Next CP Dist
ja_JP: 次制御点の距離

en: Next CP X
ja_JP: 次制御点のX座標

en: Next CP Y
ja_JP: 次制御点のY座標

en: Next CP:
ja_JP: 次の制御点:

en: Next CP: (%f,%f)
ja_JP: 次の制御点: (%f,%f)

en: Next On Contour
ja_JP: 同じ輪郭上の次の点

en: Next State:
ja_JP: 次の状態:

en: Next _Defined Glyph
ja_JP: 次の定義済みグリフ(_D)

en: Nisi
ja_JP: ニシ語

en: Niuean
ja_JP: ニウエー語

en: Nkole
ja_JP: ンコレ語

en: No (useable) bitmap strikes in this TTF font: %s
ja_JP: このTTFフォントには(利用可能な)ビットマップがありません: %s

en: No Advanced Typography
ja_JP: Advanced Typography無し

en: No Anti-Alias
ja_JP: アンチエイリアスなし

en: No Bitmap Font
ja_JP: ビットマップフォントがありません.

en: No Bitmap Fonts
ja_JP: ビットマップフォント無し

en: No Bitmap Strikes
ja_JP: ビットマップがありません.

en: No ByteCode Interpreter
ja_JP: バイトコードインタプリタがありません

en: No CID named %s
ja_JP: %sという名前のCIDはありません

en: No Change
ja_JP: 変更無し

en: No Class
ja_JP: クラスなし

en: No Classification
ja_JP: 分類無し

en: No Command Specified
ja_JP: コマンドが指定されていません.

en: No Encoded Glyphs
ja_JP: グリフにエンコーディングが指定されていません

en: No Fill
ja_JP: 白抜き

en: No FreeType
ja_JP: FreeTypeがありません

en: No Glyph Duplicates
ja_JP: グリフの重複無し

en: No Grid Fit
ja_JP: グリッド合わせをしない

en: No Kern Pairs
ja_JP: カーニングペアがありません.

en: No Lower Case
ja_JP: 小文字なし

en: No Name
ja_JP: 名前がありません

en: No Next Control Point
ja_JP: 次の制御点がありません

en: No Outline Font
ja_JP: アウトラインフォント無し

en: No Previous Control Point
ja_JP: 前の制御点がありません

en: No Rename
ja_JP: 名前を変更しない

en: No Script
ja_JP: スクリプトがありません.

en: No Slope
ja_JP: 傾きがありません

en: No Sub Font Definition file
ja_JP: サブフォント定義ファイルがありません.

en: No Subsetting
ja_JP: サブセット化しない

en: No Vertical Metrics
ja_JP: 縦書きメトリックがありません

en: No Watch Points
ja_JP: 監視点がありません

en: No Width
ja_JP: 幅なし

en: No _to All
ja_JP: 全部いいえ(_T)

en: No argument to operator
ja_JP: 演算子に引数がありません

en: No argument to operator %d in private dict
ja_JP: Private 辞書内の演算子 %d に引数がありません

en: No bitmap strikes
ja_JP: ビットマップが全くありません.

en: No cidmap file...
ja_JP: cidmapファイルがありません...

en: No components
ja_JP: 構成要素がありません.

en: No curvature info
ja_JP: 曲率情報がありません

en: No data
ja_JP: データがありません

en: No differences found
ja_JP: 違いは見つかりませんでした

en: No glyph named %s.
ja_JP: %s という名前のグリフはありません。

en: No glyph with unicode U+%05x in font
ja_JP: Unicode U+%05x のグリフはフォントにありません

en: No glyphs matched
ja_JP: 一致するグリフがありません

en: No kerning pairs found in %.200s
ja_JP: %.200s にはカーニングペアが含まれていません.

en: No kerning table for %s
ja_JP: %sのカーニングテーブルがありません

en: No lookup selected
ja_JP: 機能が選択されていません.

en: No mark in ] (close array)
ja_JP: ] (配列の終了) にマークがありません

en: No mark in cleartomark
ja_JP: cleartomark にマークがありません

en: No mark in counttomark
ja_JP: counttomark にマークがありません

en: No matching AnchorClass for %s
ja_JP: %s に一致するアンカークラスはありません

en: No name for CharStrings dictionary "%s
ja_JP: CharStrings辞書%sに名前がありません

en: No paths with within a glyph should intersect
ja_JP: 同一のグリフに属するパス同士が交差していてはなりません.

en: No previous point on path in curveto from flex 0 in %s
ja_JP: グリフ %s の flex0 からの curveto に, 直前の点が存在しません

en: No previous point on path in curveto in %s
ja_JP: グリフ %s 内の curveto 演算子で, パスの直前の点が存在しません

en: No previous point on path in flex operator in %s
ja_JP: グリフ %s 内の flex 演算子で, パスの直前の点が存在しません

en: No previous point on path in lineto from flex 0 in %s
ja_JP: グリフ %s の flex0 からの lineto に, 直前の点が存在しません

en: No previous point on path in lineto in %s
ja_JP: グリフ %s 内の lineto 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: No problems detected
ja_JP: 問題は見つかりませんでした

en: No problems found
ja_JP: 問題はありませんでした.

en: No selection
ja_JP: 選択されていません

en: No such file
ja_JP: そのようなファイルはありません

en: Nogai
ja_JP: ノガイ語

en: Non Linear Transform
ja_JP: 非線形の変形

en: Non-ASCII glyphnames
ja_JP: 非ASCIIのグリフ名

en: Non-Basic Multilingual Plane
ja_JP: 非BMP

en: Non-Straight Arms/Double Serif
ja_JP: 非直線アーム/二重セリフ

en: Non-Straight Arms/Horizontal
ja_JP: 非直線アーム/水平

en: Non-Straight Arms/Single Serif
ja_JP: 非直線アーム/単一セリフ

en: Non-Straight Arms/Vertical
ja_JP: 非直線アーム/垂直

en: Non-Straight Arms/Wedge
ja_JP: 非直線アーム/楔形

en: Non-Unicode Glyphs
ja_JP: 非Unicodeグリフ

en: Non-_Integral coordinates
ja_JP: 整数ではない座標(_I)

en: Non-existant glyph
ja_JP: グリフが存在しません

en: Non-standard Aspect
ja_JP: 非標準の様相

en: Non-standard Elements
ja_JP: 非標準の要素

en: Non-standard Em-Size
ja_JP: 非標準のEMサイズ

en: Non-standard Topology
ja_JP: 非標準の形態

en: None
ja_JP: なし

en: None of the glyphs in the current font match any names or code points in the selected groups
ja_JP: 現在編集中のフォントには,選択中のグループに含まれる名前またはコードポイントに一致するグリフがありません.

en: Nonsensical class assigned to a glyph-- class=%d is too big. Glyph=%d
ja_JP: 無意味なクラスがグリフに割り当てられています―クラス=%dは大きすぎます. グリフ=%d

en: Normal
ja_JP: 通常

en: Normal Sans
ja_JP: 通常サンセリフ

en: Normal/Boxed
ja_JP: 正立/箱入

en: Normal/Contact
ja_JP: 正立/接触

en: Normal/Flattened
ja_JP: 正立/平板

en: Normal/Off-Center
ja_JP: 正立/偏心

en: Normal/Rounded
ja_JP: 正立/丸型

en: Normal/Square
ja_JP: 正立/角型

en: Normal/Weighted
ja_JP: 正立/加重

en: Normalize Design Vector Function:
ja_JP: デザインベクトル関数を正規化:

en: Normalized Settings:
ja_JP: 正規化された設定:

en: Normalized position of this design along each axis
ja_JP: 各軸に沿ってこのデザインを正規化した値

en: Normally simplify will not change the slope of the contour at the points.
ja_JP: 通常の単純化処理では端点における傾きを変更しません.

en: Normally simplify will not remove points at the extrema of curves
    (both PostScript and TrueType suggest you retain these points)
ja_JP: 通常の単純化処理では座標が極値にある曲線上の点を除去しません
    (PostScriptもTrueTypeもこれらの点を保持することを示唆しています).

en: Northern Sami
ja_JP: 北サーミ語

en: Northern Tai
ja_JP: 北ダイ語

en: Norway House Cree
ja_JP: ノルウェーハウス・クリー語

en: Norwegian
ja_JP: ノルウェー語

en: Norwegian (Bokmal)
ja_JP: ノルウェー語(ボクモール)

en: Norwegian (Nynorsk)
ja_JP: ノルウェー語(ニューノシュク)

en: Not ASCII
ja_JP: ASCII ではありません

en: Not Found
ja_JP: 見つかりません

en: Not a (metafont) gf file %.200s
ja_JP: %.200sは(metafontから作られる)GFファイルではありません.

en: Not a (metafont) pk file %.200s
ja_JP: %.200sは(metafontから作られる)PKファイルではありません.

en: Not a CID format
ja_JP: CIDフォントではありません.

en: Not a CID-keyed font
ja_JP: CIDフォントではありません.

en: Not a Unicode Character
ja_JP: 非Unicode文字

en: Not a bdf file
ja_JP: BDFファイルではありません.

en: Not a bdf file %.200s
ja_JP: %.200s はBDFファイルではありません.

en: Not a gf file
ja_JP: GFファイルではありません

en: Not a pcf file
ja_JP: PCFファイルではありません.

en: Not a pk file
ja_JP: PKファイルではありません.

en: Not an X11 pcf file %.200s
ja_JP: %.200s はX11のPCFファイルではありません.

en: Not classified
ja_JP: 分類無し

en: Not enough lines
ja_JP: 十分な行がありません.

en: Not in Collection
ja_JP: TTCに含まれません.

en: Notdef name
ja_JP: 名前が.notdefです

en: Nothing Loaded
ja_JP: 何も読み込んでいません.

en: Nothing Selected
ja_JP: 何も選択されていません.

en: Nothing on stack to print
ja_JP: スタック上に印字できる物が何もありません

en: Nothing to trace
ja_JP: トレースする物がありません.

note: GT: TeX parameters for math fonts. "Num" means numerator, "Denom" GT: means denominator, "Sup" means superscript, "Sub" means subscript
en: Num1:
ja_JP: 分子1:

en: Num2:
ja_JP: 分子2:

en: Num3:
ja_JP: 分子3:

en: Number Forms
ja_JP: 数字の形

en: Number expected
ja_JP: 予想値

en: Number of Axes:
ja_JP: 軸の本数:

en: Number of Master Designs:
ja_JP: マスターデザインの個数:

en: Number of star points/Polygon vertices
ja_JP: 星のツノの数/多角形の頂点の数

en: Number out of range: %g in type2 output (must be [-65536,65535])
ja_JP: 数値が範囲外です: Type2 出力に %g が含まれています ([-65536,65535] の範囲内でなければなりません)

en: Numerators
ja_JP: 分子

en: Numeric Forms
ja_JP: 数字の形

en: Nyanja/Chewa
ja_JP: ニャンジャ語/チェワ語

en: Nynorsk
ja_JP: ノルウェー語(ニーノシュク)

en: O Black Letter
ja_JP: O/ブラックレター

en: O Decorative
ja_JP: O/図象的

en: O Engraver
ja_JP: O/銅版文字

en: O Miscellaneous
ja_JP: O/その他

en: O Three Dimensional
ja_JP: O/3次元的

en: OEM Charset
ja_JP: OEM 文字セット

en: OS2Version|Automatic
ja_JP: 自動

en: OSS Calligraphic
ja_JP: OSS/カリグラフィ的

en: OSS Contemporary
ja_JP: OSS/同時代的

en: OSS Dutch Modern
ja_JP: OSS/モダンダッチローマン

en: OSS Dutch Trad
ja_JP: OSS/伝統的ダッチローマン

en: OSS Geralde
ja_JP: OSS/ギャラルド

en: OSS Miscellaneous
ja_JP: OSS/その他

en: OSS Modified Venetian
ja_JP: OSS/改造型ベネチアン

en: OSS Rounded Legibility
ja_JP: OSS/丸筆・高可読性

en: OSS Venetian
ja_JP: OSS/ベネチアン

en: OT _Glyph Class:
ja_JP: OTFグリフクラス(_G):

en: O_ff
ja_JP: オフ(_F)

en: O_n
ja_JP: オン(_N)

en: O_pen Paths
ja_JP: 開いたパス(_P)

en: O_verlap
ja_JP: 重複処理(_V)

en: Obli_que...
ja_JP: 斜体(_Q)...

en: Oblique/Boxed
ja_JP: 斜体/箱入

en: Oblique/Contact
ja_JP: 斜体/接触

en: Oblique/Extreme Wrapping
ja_JP: 斜体/極度の装飾

en: Oblique/Flattened
ja_JP: 斜体/平板

en: Oblique/More Wrapping
ja_JP: 斜体/多めの装飾

en: Oblique/No Wrapping
ja_JP: 斜体/装飾無し

en: Oblique/Off-Center
ja_JP: 斜体/偏心

en: Oblique/Rounded
ja_JP: 斜体/丸型

en: Oblique/Some Wrapping
ja_JP: 斜体/少ない装飾

en: Oblique/Square
ja_JP: 斜体/角型

en: Oblique/Weighted
ja_JP: 斜体/加重

en: Obtuse Cove
ja_JP: 鈍角凹面型セリフ

en: Obtuse Sans
ja_JP: 鈍角サンセリフ

en: Obtuse Square Cove
ja_JP: 角型鈍角凹面型セリフ

en: Occitan
ja_JP: オック語

en: Off
ja_JP: オフ

en: Offset
ja_JP: オフセット

en: Ofm Save Failed
ja_JP: OFMの保存に失敗しました.

en: Often if a point is slightly off from a hint
    it is because a stem is made up
    of several segments, and one of them
    has the wrong width.
ja_JP: 点があるヒントから僅かに離れている場合, その多くは
    1本のステムが複数の部分からなり, 一部が間違った幅を持っているのが
    原因です.

en: Ogham
ja_JP: オガム文字

en: Oji-Cree
ja_JP: オジ・クリー語

en: Ojibway
ja_JP: オジブエ語

en: Ol Chiki
ja_JP: オル・チキ文字

en: Old Italic
ja_JP: 古代イタリア文字

en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
ja_JP: イタリア古代(エトルリア,オスク等)文字

en: Old Persian
ja_JP: 古代ペルシャ楔形文字

en: Old Persian cuneiform
ja_JP: 古代ペルシャ楔形文字

en: Old South Arabian
ja_JP: 古代南アラビア文字

en: Old Style
ja_JP: オールドスタイル

en: Old Style Serifs
ja_JP: オールドスタイルのセリフ体(OSS)

en: Old Turkic
ja_JP: 突厥文字

en: Old sfd file
ja_JP: 古いsfdファイル

en: Old style 'kern'
ja_JP: 旧来の'kern'テーブル

en: Oldstyle Figures
ja_JP: オールドスタイル数字

en: On
ja_JP: オン

en: Once upon a time, Adobe assigned PUA (public use area) encodings
    for many stylistic variants of characters (small caps, old style
    numerals, etc.). Adobe no longer believes this to be a good idea,
    and recommends that these encodings be ignored.
    
     The assignments were originally made because most applications
    could not handle OpenType features for accessing variants. Adobe
    now believes that all apps that matter can now do so. Applications
    like Word and OpenOffice still can't handle these features, so
     fontforge's default behavior is to ignore Adobe's current
    recommendations.
    
    Note: This does not affect figuring out unicode from the font's encoding,
    it just controls determining unicode from a name.
ja_JP: (RecognizePUANames)
    かつて,AdobeはPUA(私用領域)の符号位置に,多数のスタイル上の異体字
    (小型大文字,オールドスタイル数字など)を割り当てていました. Adobeは
    もはや,この思い付きが適切であるとは信じていおらず,それらの符号位置への
    割り当てを無視するように推奨しています.
    この割り当てはもともと,OpenType機能を使って異体字にアクセスできる
    アプリケーションがほとんど存在しなかった頃に行われたものです. Adobeは
    現在,主要なアプリケーションは全てそれが扱えるようになったと確信して
    います. WordやOpenOfficeのようなアプリケーションは未だにそれらの機能を
    扱うことができないので,FontForgeのデフォルトの動作は,最近のAdobeの
    勧告を無視するようになっています.
    
    注意: これはフォントの符号位置からUnicodeを推測する処理には影響を
    与えません. これはUnicodeから名前を決定する方法を決めるだけです.

en: One of the bitmap fonts specified, %1$d, is not an integral scale up of the smallest font, %2$d (or is too large a factor)
ja_JP: 指定されたビットマップフォントの1つである%1$dが,最小のフォント%2$dの整数倍ではありません(または倍率が大きすぎます).

en: One of the fonts %1$d,%2$d is missing glyph %3$d
ja_JP: フォント%1$d,%2$dのどちらかにグリフ%3$dがありません

en: One of the multiple master instances contains quadratic splines. It must be converted to cubic splines before it can be used in a multiple master
ja_JP: マルチプルマスターインスタンスのうちの一つに2次スプラインが含まれています. マルチプルマスターで使用できるようにするためには,まず3次スプラインに変換しなければなりません

en: Only Bitmaps may be embedded.
    Outline descriptions may not be
    (if font file contains no bitmaps
    then nothing may be embedded).
ja_JP: ビットマップのみ埋め込み可能です. アウトライン記述は
    埋め込むことができません (フォントにビットマップが
    含まれていない場合は何も埋め込むことができません).

en: Only Embed Bitmaps
ja_JP: ビットマップのみ埋め込み可

en: Only One Font
ja_JP: フォントは1個しか指定できません.

en: Only a single character allowed
ja_JP: 入力できるのは1文字だけです

en: Only lower case
ja_JP: 小文字のみ

en: Only one font may be imported into the background
ja_JP: 背景に取り込み可能なフォントは1個だけです.

en: Only relevant in a truetype font, this flag indicates that if the reference
    is translated, then the translation should be rounded during grid fitting.
ja_JP: TrueTypeフォントでのみ意味があります. このフラグは
    参照を平行移動するとき,グリッド合わせの際に移動量を丸めることを
    表します.

en: Only relevant in a truetype font, this flag indicates that the width
    of the composite glyph should be the same as the width of this reference.
ja_JP: TrueTypeフォントでのみ意味があります. このフラグは
    複合グリフの文字幅がこの参照の文字幅と同じになることを示します.

en: Only relevant in a truetype font, this flag indicates that this
    reference should not be translated normally, but rather its position
    should be determined by moving the reference so that the indicated
    point in the reference falls on top of the indicated point in the base
    character.
ja_JP: TrueTypeフォントでのみ意味があります. このフラグは
    この参照を通常通りに平行移動してはならず,その代わりに位置決定は,
    参照内の指定された点が基底文字内の指定された点の上に重なるように
    移動することによって行うことを意味します.

en: Only the first 256 glyphs in the encoding will be used
ja_JP: エンコーディングの先頭に含まれる256文字のみが使用されます

en: Only upper case
ja_JP: 大文字のみ

en: Opacity:
ja_JP: 透明度:

en: Open
ja_JP: 開く

en: Open Font
ja_JP: フォントを開く

en: Open Reference
ja_JP: 参照情報を開く

en: Open _Web Page
ja_JP: Webページへ(_W)

en: OpenType
ja_JP: OpenTypeの仕様

en: OpenType Tables
ja_JP: OpenTypeテーブル

en: OpenType fonts must have a version greater than 1
    Use Element->Font Info->OS/2->Misc to change this.
ja_JP: OpenTypeフォントではバージョン2以上でなければなりません.
    エレメント→フォント情報→OS/2→その他 で設定を行ってください.

en: Optical Bounds
ja_JP: 視覚的境界

en: Optical Character Recognition
ja_JP: OCR記号

en: Optimized For ClearType
ja_JP: ClearType向けに最適化済

en: Options
ja_JP: オプション

en: Ordinals
ja_JP: 序数

en: Origin
ja_JP: 原点

en: Oriya
ja_JP: オリヤ文字

en: Ornamentals
ja_JP: 装飾的書体(O)

en: Ornamented
ja_JP: 飾り付き

en: Ornaments
ja_JP: 花形

en: Oromo
ja_JP: オロモ語

en: Osmanya
ja_JP: オスマニャ文字

en: Ossetian
ja_JP: オセット語

en: Other ...
ja_JP: その他 ...

en: Other Info
ja_JP: その他の情報

en: OtherSubrsFile
ja_JP: OtherSubrsファイル

en: Out Of Order
ja_JP: 順序が違います.

en: Out of Range
ja_JP: 範囲外です.

en: Out of memory
ja_JP: メモリ不足です

en: Outline
ja_JP: アウトライン

en: Outline Fonts
ja_JP: アウトラインフォント

en: Outline Glyphs
ja_JP: アウトライングリフ

en: Outline Width:
ja_JP: 縁どりの幅:

en: Outlining glyphs
ja_JP: 縁どり文字

en: Output AFM
ja_JP: AFMを出力

en: Output Glyph Map
ja_JP: グリフマップを出力

en: Output OFM & CFG
ja_JP: OFMとCFGを出力

en: Output PFM
ja_JP: PFMを出力

en: Output TFM & ENC
ja_JP: TFMとENCを出力

en: Oval
ja_JP: 楕円

en: Overlapped Hints
ja_JP: ヒントが重なり合っています

en: PS Glyph Names
ja_JP: PostScriptグリフ名

en: PS Hints
ja_JP: PostScriptヒント

en: PS Multiple Master(A)
ja_JP: PSマルチプルマスター(A)

en: PS Multiple Master(B)
ja_JP: PSマルチプルマスター(B)

en: PS Private
ja_JP: PS Private辞書

en: PS Type 1 (Ascii)
ja_JP: PS Type 1 (ASCII)

en: PS Type 1 (Binary)
ja_JP: PS Type 1 (バイナリ)

en: PS Type 1 (Multiple)
ja_JP: PS Type 1 (複数)

en: PS Type 1 (Resource)
ja_JP: PS Type 1 (リソース)

en: PS Type3 Bitmap
ja_JP: PS Type3ビットマップ

en: PS UID
ja_JP: PS UniqueID

en: P_FM Family
ja_JP: P_FMファミリー

en: P_rev Control Point
ja_JP: 前の制御点(_R)

en: Page Setup
ja_JP: ページ設定

en: Page_Size:
ja_JP: 用紙サイズ(_S):

en: Pahawh Hmong
ja_JP: パハウ・フモン文字

en: Pairwise Pos
ja_JP: ペア単位の位置指定

en: Palaung
ja_JP: パラウン語

en: Pale_ttes
ja_JP: パレット(_T)

en: Palestinian Aramaic
ja_JP: パレスチナ・アラム語

en: Pali
ja_JP: パーリ語

en: Palm OS Bitmap
ja_JP: Palm OSのビットマップ

en: Palpa
ja_JP: パルパ語

en: PanoseArmStyle|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseArmStyle|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseAspectRatio|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseAspectRatio|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseAspect|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseAspect|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseCharRange|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseCharRange|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseClass|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseClass|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseContrast|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseContrast|High
ja_JP: 高

en: PanoseContrast|Low
ja_JP: 低

en: PanoseContrast|Medium
ja_JP: 中

en: PanoseContrast|Medium High
ja_JP: 中高

en: PanoseContrast|Medium Low
ja_JP: 中低

en: PanoseContrast|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseContrast|None
ja_JP: なし

en: PanoseContrast|Very High
ja_JP: 超高

en: PanoseContrast|Very Low
ja_JP: 超低

en: PanoseFamily|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseFamily|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseFinials|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseFinials|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseForm|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseForm|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseKind|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseKind|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseLetterform|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseLetterform|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseLining|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseLining|Backdrop
ja_JP: 背景

en: PanoseLining|Engraved (Multiple Lines)
ja_JP: 彫刻 (複数の線)

en: PanoseLining|Inline
ja_JP: インライン

en: PanoseLining|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseLining|None
ja_JP: なし

en: PanoseLining|Outline
ja_JP: アウトライン

en: PanoseLining|Relief
ja_JP: リリーフ

en: PanoseLining|Shadow
ja_JP: 影付き

en: PanoseMidline|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseMidline|Constant/Pointed
ja_JP: 一定/尖鋭

en: PanoseMidline|Constant/Serifed
ja_JP: 一定/セリフ

en: PanoseMidline|Constant/Trimmed
ja_JP: 一定/切頭

en: PanoseMidline|High/Pointed
ja_JP: 高/尖鋭

en: PanoseMidline|High/Serifed
ja_JP: 高/セリフ

en: PanoseMidline|High/Trimmed
ja_JP: 高/切頭

en: PanoseMidline|Low/Pointed
ja_JP: 低/尖鋭

en: PanoseMidline|Low/Serifed
ja_JP: 低/セリフ

en: PanoseMidline|Low/Trimmed
ja_JP: 低/切頭

en: PanoseMidline|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseMidline|Standard/Pointed
ja_JP: 標準/尖鋭

en: PanoseMidline|Standard/Serifed
ja_JP: 標準/セリフ

en: PanoseMidline|Standard/Trimmed
ja_JP: 標準/切頭

en: PanoseProportion|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseProportion|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseSerifVariant|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseSerifVariant|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseSerifs|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseSerifs|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseSerifs|Thin
ja_JP: 細いセリフ

en: PanoseSerivfs|Rounded
ja_JP: 丸型

en: PanoseSerivfs|Script
ja_JP: 筆記体

en: PanoseSerivfs|Square
ja_JP: 角型セリフ

en: PanoseSpacing|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseSpacing|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseStrokeVariation|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseStrokeVariation|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseTool|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseTool|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseTopology|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseTopology|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseTreatment|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseTreatment|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseWeight|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseWeight|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseWeight|Thin
ja_JP: 中細

en: PanoseXAscent|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseXAscent|High
ja_JP: 高

en: PanoseXAscent|Low
ja_JP: 低

en: PanoseXAscent|Medium
ja_JP: 中

en: PanoseXAscent|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: PanoseXAscent|Very High
ja_JP: 超高

en: PanoseXAscent|Very Low
ja_JP: 超低

en: PanoseXHeight|Any
ja_JP: 任意

en: PanoseXHeight|Constant/Large
ja_JP: 一定/大

en: PanoseXHeight|Constant/Small
ja_JP: 一定/小

en: PanoseXHeight|Constant/Standard
ja_JP: 一定/標準

en: PanoseXHeight|Ducking/Large
ja_JP: ダッキング/大

en: PanoseXHeight|Ducking/Small
ja_JP: ダッキング/小

en: PanoseXHeight|Ducking/Standard
ja_JP: ダッキング/標準

en: PanoseXHeight|No Fit
ja_JP: 該当なし

en: Panose|_Weight
ja_JP: ウェイト(_W)

en: Papiamentu
ja_JP: パピアメント語

en: Parse Error
ja_JP: 解析エラー

en: Pashto
ja_JP: パシュトー語

en: Paste After
ja_JP: 隣に貼り付け

en: Paste Into
ja_JP: 追加貼り付け

en: Pasting...
ja_JP: ペースト中...

en: Paths
ja_JP: パス

en: Patterned Fill
ja_JP: パターン塗り

en: Patterns
ja_JP: パターン

en: Pen _Angle:
ja_JP: ペンの角度:(_A)

en: Perform a perspective transformation on the selection
ja_JP: 選択範囲に透視変換をほどこす

en: Perpendicular Sans
ja_JP: 垂直サンセリフ

en: PfaEdit Table
ja_JP: PfaEditテーブル

en: Pfm Save Failed
ja_JP: PFMの保存に失敗しました.

en: Phags-pa
ja_JP: パスパ文字

en: Phaistos Disc
ja_JP: ファイストス(円盤)文字

en: Phoenician
ja_JP: フェニキア文字

en: Phonetic Extensions
ja_JP: 音声記号拡張

en: Phonetic Extensions Supplement
ja_JP: 音声記号拡張補助

en: Pick a font, any font...
ja_JP: 任意のフォントを抜き出します...

en: Picture Stems
ja_JP: 絵的なステム

en: Pictures
ja_JP: 絵文字

en: Pilipino (Filipino)
ja_JP: フィリピノ語

en: Pixel List
ja_JP: ピクセル一覧

en: Pixel Sizes:
ja_JP: ピクセルサイズ一覧:

en: Pixel size does not match sum of Font ascent+descent in %s
ja_JP: %sで,フォントの高さ+深さの和がピクセルサイズに一致しません

en: Pixel size:
ja_JP: ピクセル数:

en: Pixel size?
ja_JP: ピクセル数はいくつですか?

en: Playing Cards
ja_JP: トランプ

en: Please close %s before inserting it into a CID font
ja_JP: CIDフォントに %s を挿入する前に, それを閉じてください.

en: Please close font
ja_JP: フォントを閉じてください.

en: Please name encoding %d in this file
ja_JP: エンコーディング %d に名前を付けてください

en: Please name this encoding
ja_JP: このエンコーディングに名前をつけてください.

en: Please provide the name of an encoding in the iconv database which you want in the menu.
ja_JP: メニューで選択したい符号化方式の名前を,iconvデータベースで定義されたものから選択してください.

en: Please select a CID ordering
ja_JP: CIDフォントのグリフ集合名 (ordering) を指定してください.

en: Please set the Axis Type field
ja_JP: "軸の種類"フィールドを設定してください

en: Please specify a new supplement for %.20s-%.20s
ja_JP: %.20s-%.20sの補遺番号を指定し直してください.

en: Plugin Configuration
ja_JP: プラグインの設定

en: Poin_ts too close
ja_JP: 近すぎる点(_T)

en: Point %d was moved by the previous instruction
ja_JP: 点 %d が直前の命令によって移動しました

en: Point A_t
ja_JP: 位置を指定して選択(_T)

en: Point Info
ja_JP: 点の情報

en: Point Size
ja_JP: ポイントサイズ

en: Point Size:
ja_JP: ポイントサイズ:

en: Point of View Projection
ja_JP: 透視変換

en: Point sizes on a 100 dpi screen
ja_JP: 100 dpi 画面でのポイント数

en: Point sizes on a 120 dpi screen
ja_JP: 120 dpi 画面でのポイント数

en: Point sizes on a 72 dpi screen
ja_JP: 72 dpi 画面でのポイント数

en: Point sizes on a 75 dpi screen
ja_JP: 75 dpi 画面でのポイント数

en: Point sizes on a 96 dpi screen
ja_JP: 96 dpi 画面でのポイント数

en: PointNumbers|_None
ja_JP: なし(_N)

en: Pointer
ja_JP: ポインタ

en: Points
ja_JP: 点

en: Points (TrueType)
ja_JP: 点(TrueType)

en: Points of _Inflection
ja_JP: 変曲点を表示(_I)

en: Points on Selected _Contours
ja_JP: 選択中の輪郭全体(_C)

en: Points:
ja_JP: ポイント数:

en: Polish
ja_JP: ポーランド語

en: Pollard Phonetic
ja_JP: ポラード音節文字

en: Polygon
ja_JP: 多角形

en: Polygon or Star
ja_JP: 多角形・星形

en: Polytonic Greek
ja_JP: 古典ギリシャ語

en: Pop stack underflow on pop in %s
ja_JP: グリフ %s の pop で、スタックアンダーフローが発生しました

en: Portuguese
ja_JP: ポルトガル語

en: Portuguese (Brasil)
ja_JP: ポルトガル語(ブラジル)

en: Portuguese (Portugal)
ja_JP: ポルトガル語(ポルトガル)

en: Pos
ja_JP: 位置

en: Position: %d
    Count: %d
ja_JP: 位置: %d
    個数: %d

en: Position: %d-%d (%d)
    Count: %d (%d)
ja_JP: 位置: %d-%d (%d)
    個数: %d (%d)

en: Positionings
ja_JP: 位置指定

en: Post Base Forms
ja_JP: 基底文字に後置する字形

en: Post Base Substitutions
ja_JP: 後置形への置換

en: Pr_eferences...
ja_JP: 環境設定(_E)...

en: Pre Base Forms
ja_JP: 基底文字に前置する字形

en: Pre Base Substitutions
ja_JP: 前置形への置換

en: PreferCJKEncodings
ja_JP: CJKエンコーディングを優先

en: PreferPotrace
ja_JP: potraceを使用

en: PreferSpacingAccents
ja_JP: 幅のあるアクセントを優先

en: Preferences
ja_JP: 環境設定

en: Preferred Family
ja_JP: 優先ファミリー名

en: Preferred Styles
ja_JP: 優先スタイル名

en: PreserveTables
ja_JP: 保持するテーブル

en: Pressure Point
ja_JP: 圧点

en: Prev CP Angle
ja_JP: 前制御点の角度

en: Prev CP Dist
ja_JP: 前制御点の距離

en: Prev CP X
ja_JP: 前制御点のX座標

en: Prev CP Y
ja_JP: 前制御点のY座標

en: Prev CP:
ja_JP: 前の制御点:

en: Prev CP: (%f,%f)
ja_JP: 前の制御点: (%f,%f)

en: Prev Defined Gl_yph
ja_JP: 前の定義済みグリフ(_Y)

en: Prev On Contour
ja_JP: 同じ輪郭上の前の点

en: Previe_w
ja_JP: プレビュー(_W)

en: Print
ja_JP: 印刷...

en: Print Failed
ja_JP: 印刷に失敗しました.

en: Print To File...
ja_JP: ファイルへ出力...

en: Printable Document
ja_JP: 印刷可能な文書

en: Printing Font
ja_JP: フォントを印刷中

en: Private Use
ja_JP: 私用領域

en: Private Use Area
ja_JP: 私用領域

en: Problem explanation
ja_JP: 問題の説明

en: Processing Variations
ja_JP: フォントバリエーションを処理中

en: Projecting...
ja_JP: 射影中...

note: GT: I am told that the use of "|" to provide contextual information in a GT: gettext string is non-standard. However it is documented in section GT: 10.2.6 of http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_mono/gettext.html GT: GT: Anyway here the word "Property" is used to provide context for "New
en: Property|New...
ja_JP: 新規...

en: Proportional Alternate Metrics
ja_JP: プロポーショナル代替メトリック

en: Proportional Alternate Vertical Metrics
ja_JP: プロポーショナルな別の縦書きメトリック

en: Proportional Kana
ja_JP: プロポーショナル仮名

en: Proportional Numbers
ja_JP: プロポーショナル数字

en: Proportional Spaced
ja_JP: プロポーショナル

en: Proportional Width
ja_JP: プロポーショナル幅

en: Provencal
ja_JP: プロバンス語

en: Provide a glyph name
ja_JP: グリフ名を読み込み

en: Punctuation Supplement
ja_JP: 句読点補助

en: Punjabi
ja_JP: パンジャーブ語

en: Punjabi (India)
ja_JP: パンジャーブ語(インド)

en: Punjabi (Pakistan)
ja_JP: パンジャーブ語(パキスタン)

en: Push Current Glyph
ja_JP: 現在のグリフをプッシュ

en: Quad:
ja_JP: クワタ:

en: Quadratic
ja_JP: 2次スプライン

en: Quarter Widths
ja_JP: 四分角

en: Quecha (Bolivia)
ja_JP: ケチュア語(ボリビア)

en: Quecha (Ecuador)
ja_JP: ケチュア語(エクアドル)

en: Quecha (Peru)
ja_JP: ケチュア語(ペルー)

en: Quechua
ja_JP: ケチュア語

en: R-Cree
ja_JP: R-クリー語

en: RBearing:
ja_JP: 右サイドベアリング:

en: Radius:
ja_JP: 半径:

en: Rajasthani
ja_JP: ラージャスターニー語

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Randomize
ja_JP: ランダム化

en: Rapid/Horizontal
ja_JP: 高速/水平

en: Rapid/Vertical
ja_JP: 高速/垂直

en: Raster
ja_JP: ラスタ

en: Rasterizing...
ja_JP: ラスタライズ中...

en: Raw
ja_JP: 無変換

en: Re_move
ja_JP: 削除(_M)

en: Re_vert List
ja_JP: リストを反転(_V)

en: Reached end of file when reading composite glyph
ja_JP: 合成グリフの読み込み中にファイルの終端に到達しました

en: Reached end of file when reading simple glyph
ja_JP: 単純グリフの読込み中にファイル終端に達しました.

en: Read of Uninitialized Store
ja_JP: 未初期化のストレージの読み込み

en: Reading AFM file
ja_JP: AFMファイルを読み込み中

en: Reading Glyphs
ja_JP: グリフを読み込み中

en: Reading Names
ja_JP: 名前を読み込み中

en: Recalculate Bitmaps
ja_JP: ビットマップを再計算

en: Recen_t
ja_JP: 最近開いたファイル(_T)

en: RecognizePUANames
ja_JP: 私用領域のグリフ名を認識

en: Recover old edit
ja_JP: 古い編集を修復

en: Recovery Failed
ja_JP: 修復に失敗しました.

en: Rectangle
ja_JP: 長方形

en: Rectangle or Ellipse
ja_JP: 長方形・楕円

en: Ref:
ja_JP: 参照:

en: Reference Info
ja_JP: 参照の情報

en: Reference Names
ja_JP: 参照の名前

en: Reference encoding out of bounds in %s
ja_JP: グリフ %s 内の参照のエンコーディングが境界を超えています

en: Reference point match out of date
ja_JP: 参照の点の照合が現状に合っていません

en: Reference to character %1$.20s at %2$d
ja_JP: 文字%1$.20sへの%2$dにおける参照

en: Reference to glyph %d out of bounds when parsing 'glyf' table.
ja_JP: 'glyf'テーブルの解析中に, 境界を超えたグリフ %d への参照に出会いました.

en: Reference to transient memory out of bounds in put in %s
ja_JP: グリフ %s 内の put 演算子による一時メモリへの参照が境界を超えています

en: References are nested more deeply in this glyph than the maximum allowed
ja_JP: このグリフでは、参照の入れ子レベルが最大許容値を超えています

note: GT: Refs is an abbreviation for References. Space is tight here
en: Refs
ja_JP: 参照

note: GT: Refs is an abbreviation for References. Space is somewhat constrained here
en: Refs neste_d deeper than:
ja_JP: 参照の入れ子の上限(_D):

note: GT: Refs is an abbreviation for References. Space is somewhat constrained here
en: Refs with bad ps transformation matrices
ja_JP: 不正なPostScript変換行列を含む参照

note: GT: Refs is an abbreviation for References. Space is somewhat constrained here
en: Refs with bad tt transformation matrices
ja_JP: 不正なTrueType変換行列を含む参照

en: Refs with out of date point matching
ja_JP: 現状に合わない点の照合を含む参照

en: Regenerate _Bitmap Glyphs...
ja_JP: ビットマップの再生成(_B)...

en: Registers
ja_JP: レジスタ

en: Registers (TrueType)
ja_JP: レジスタ(TrueType)

en: Rejang
ja_JP: レジャン文字

en: Remo_ve Undoes
ja_JP: アンドゥ履歴のクリア(_V)

en: Remo_ve Undoes...
ja_JP: アンドゥ履歴のクリア(_V)...

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove All Kern _Pairs
ja_JP: カーニングをすべて削除(_P)

en: Remove All VKern Pairs
ja_JP: 縦書きカーニングをすべて削除

en: Remove Bitmap Glyphs...
ja_JP: ビットマップを除去...

en: Remove En_coding...
ja_JP: エンコーディングを削除(_C)...

en: Remove Encoding
ja_JP: エンコーディングを削除

en: Remove Kern _Pairs
ja_JP: カーニングペアを削除(_P)

en: Remove VKern Pairs
ja_JP: 縦書きカーニングペアを削除

en: Remove _Unused Slots
ja_JP: 未使用のスロットを削除(_U)

en: Removing both the internal and the external contours makes no sense
ja_JP: 外側と内側の輪郭を両方削るのは無意味です

en: Removing overlaps...
ja_JP: 重なりの除去中...

en: Rename Gl_yphs...
ja_JP: グリフ名を変更(_Y)...

en: Rename by NameList
ja_JP: 名前リストによる改名

en: Rename the glyphs in this font to the names found in the selected namelist
ja_JP: このフォント内のグリフを,選択した名前リストにある名前に改名します

en: Replace
ja_JP: 上書き

en: Replace All
ja_JP: すべて置換

en: Replace Outline with Reference
ja_JP: アウトラインを参照に置換

en: Replace Pattern
ja_JP: 置換パターン

en: Replace Pattern:
ja_JP: 置換パターン:

en: Replace With:
ja_JP: 置き換え先:

en: Replace it
ja_JP: 置き換える

en: Replace with Reference
ja_JP: 参照に置換

en: Replace Å
ja_JP: Åを置き換える

en: Replacement mismatch
ja_JP: 置換グリフが一致しません

en: Replacement:
ja_JP: 置換先:

en: Replacements
ja_JP: 置換グリフ

en: Requested bitmap size not available in font. Font supports %s
ja_JP: 指定したサイズのビットマップはフォントに含まれていません.
    フォントがサポートしているのは %s の各サイズです.

en: Required Feature
ja_JP: 必須の機能

en: Required Ligatures
ja_JP: 必須の合字

en: Required feature
ja_JP: 必須の機能

en: Required feature out of bounds in script table.
ja_JP: 必須の機能が用字系テーブルの境界を跨いでいます.

en: Reserved Bit 10
ja_JP: 予約ビット 10

en: Reserved Bit 11
ja_JP: 予約ビット 11

en: Reserved Bit 12
ja_JP: 予約ビット 12

en: Reserved Bit 13
ja_JP: 予約ビット 13

en: Reserved Bit 14
ja_JP: 予約ビット 14

en: Reserved Bit 15
ja_JP: 予約ビット 15

en: Reserved Bit 22
ja_JP: 予約ビット 22

en: Reserved Bit 23
ja_JP: 予約ビット 23

en: Reserved Bit 24
ja_JP: 予約ビット 24

en: Reserved Bit 25
ja_JP: 予約ビット 25

en: Reserved Bit 26
ja_JP: 予約ビット 26

en: Reserved Bit 27
ja_JP: 予約ビット 27

en: Reserved Bit 28
ja_JP: 予約ビット 28

en: Reserved Bit 32
ja_JP: 予約ビット 32

en: Reserved Bit 33
ja_JP: 予約ビット 33

en: Reserved Bit 34
ja_JP: 予約ビット 34

en: Reserved Bit 35
ja_JP: 予約ビット 35

en: Reserved Bit 36
ja_JP: 予約ビット 36

en: Reserved Bit 37
ja_JP: 予約ビット 37

en: Reserved Bit 38
ja_JP: 予約ビット 38

en: Reserved Bit 39
ja_JP: 予約ビット 39

en: Reserved Bit 40
ja_JP: 予約ビット 40

en: Reserved Bit 41
ja_JP: 予約ビット 41

en: Reserved Bit 42
ja_JP: 予約ビット 42

en: Reserved Bit 43
ja_JP: 予約ビット 43

en: Reserved Bit 44
ja_JP: 予約ビット 44

en: Reserved Bit 45
ja_JP: 予約ビット 45

en: Reserved Bit 46
ja_JP: 予約ビット 46

en: Reserved Bit 47
ja_JP: 予約ビット 47

en: Reserved Bit 9
ja_JP: 予約ビット 9

en: Reset
ja_JP: リセット

note: GT: The following strings have no spaces and an odd capitalization GT: this is because these strings are used in two different ways, one GT: translated (which the user sees, and should probably have added spaces, GT: and one untranslated which needs the current odd format
en: ResourceFile
ja_JP: リソースファイル

en: Restrict Selection
ja_JP: 選択範囲の絞り込み

en: Restricted Font
ja_JP: 編集制限付きフォント

en: Retain
ja_JP: そのまま

en: Reverse Chaining Subs
ja_JP: 前方文脈連鎖依存の置換

en: Reverse Contextual Chaining Substitution
ja_JP: 後方文脈連鎖依存の置換

en: Reverse Direction
ja_JP: アウトラインの向きを反転

en: Reverse chaining subs
ja_JP: 前方文脈連鎖依存の置換

en: Revert Gl_yph
ja_JP: グリフを戻す(_Y)

en: Revert Kerning
ja_JP: カーニングを元に戻す

en: Revert To _Backup
ja_JP: バックアップを復元(_B)

en: Rhaeto-Romanic
ja_JP: レト・ロマンス語

en: Riang
ja_JP: リアン語

en: Right Bounds
ja_JP: 右の境界

en: Right To Left
ja_JP: 右から左へ

en: Right to Left Alternates
ja_JP: 右書き用異体

en: Right to Left mirrored forms
ja_JP: 右書き用鏡文字

en: Roman Connected
ja_JP: ローマン/連続

en: Roman Disconnected
ja_JP: ローマン/分離

en: Roman Trailing
ja_JP: ローマン/尾付き

en: Romanian
ja_JP: ルーマニア語

en: Romanian (Moldova)
ja_JP: ルーマニア語(モルドバ)

en: Romany
ja_JP: ロマーニー語

en: Rotate
ja_JP: 回転

en: Rotate 180°
ja_JP: 180°回転

en: Rotate 3D Around...
ja_JP: 3次元の回転...

note: GT: "CW" means Counter-Clockwise
en: Rotate 90° CCW
ja_JP: 左回りに90°回転

note: GT: "CW" means Clockwise
en: Rotate 90° CW
ja_JP: 右回りに90°回転

en: Rotate _180°
ja_JP: _180°回転

en: Rotate _90° CCW
ja_JP: 左回りに_90°回転

en: Rotate by Ruler...
ja_JP: ものさしを使って回転...

en: Rotate the selection
ja_JP: 選択範囲を回転

en: Rotate...
ja_JP: 回転...

en: Rotating
ja_JP: 回転

en: Rotation Angle
ja_JP: 回転角

en: Rotation about X Axis
ja_JP: X軸の周りを回転

en: Rotation about Y Axis
ja_JP: Y軸の周りを回転

en: Rough
ja_JP: 荒いブラシ

en: Roun_d
ja_JP: 座標を丸める(_D)

en: Round
ja_JP: 整数値に変換

en: Round Rectangle Radius
ja_JP: 角丸長方形の半径

en: Round To _Int
ja_JP: 座標値を整数に丸める(_I)

en: Rounding to integer...
ja_JP: 座標値を整数に変換中...

en: Ruanda
ja_JP: ルワンダ語

en: Ruby Notational Forms
ja_JP: ルビ用仮名類

en: Rule %d
ja_JP: ルール %d

en: Rumi Numeral Symbols
ja_JP: マレー数字記号

en: Rundi
ja_JP: ルンジ語

en: Runic
ja_JP: ルーン文字

en: Russian
ja_JP: ロシア語

en: Russian (Moldova)
ja_JP: ロシア語(モルドバ)

en: Russian Buriat
ja_JP: ブリヤート語

en: Rusyn
ja_JP: ルシーン語

en: S Brush Joined
ja_JP: S/筆描き,連綿

en: S Brush Unjoined
ja_JP: S/筆描き,単独

en: S Calligraphic
ja_JP: S/カリグラフィ的

en: S Formal Joined
ja_JP: S/儀礼的,連綿

en: S Formal Unjoined
ja_JP: S/儀礼的,単独

en: S Miscellaneous
ja_JP: S/その他

en: S Monotone Joined
ja_JP: S/線幅一定,連綿

en: S Monotone Unjoined
ja_JP: S/線幅一定,単独

en: S Uncial
ja_JP: S/アンシャル

en: SJIS (Kanji)
ja_JP: シフトJIS (漢字)

en: SVG Template
ja_JP: SVGテンプレート

en: SVG font
ja_JP: SVGフォント

en: S_ave as...
ja_JP: ファイル名を指定して保存(_A)...

en: S_etup
ja_JP: 設定(_E)

en: S_hadow...
ja_JP: 影つき(_H)...

en: S_how Dependent
ja_JP: 依存するグリフを表示(_H)

en: S_how H. Metrics...
ja_JP: 横書きメトリックの表示法(_H)...

en: S_nap to horizontal/vertical
ja_JP: 直角に揃える(_N)

en: S_uggest Deltas...
ja_JP: 差分を推測(_D)...

en: Sa_me Glyph As
ja_JP: 同じグリフとして設定(_M)

en: Sadri
ja_JP: サドリ語

en: Samaritan
ja_JP: サマリア文字

en: Samaritan, Punctuation
ja_JP: サマリア文字, 句読点

en: Same as Match Classes
ja_JP: 一致クラスと同じ

en: Same as PostScript Names
ja_JP: PostScript名と揃える

en: Sami (Lappish)
ja_JP: サーミ語(ラップ語)

en: Samoan
ja_JP: サモア語

en: Sample Text
ja_JP: サンプルテキスト

en: Sango
ja_JP: サンゴ語

en: Sans-Serif
ja_JP: サンセリフ

en: Sans-Serif|SS High-x Round Geometric
ja_JP: SS/高いxをもつ幾何学的丸ゴシック

en: Sans-Serif|SS Humanist
ja_JP: SS/ヒューマニスト

en: Sans-Serif|SS IBM NeoGrotesque Gothic
ja_JP: SS/IBMネオグロテスク

en: Sans-Serif|SS Low-x Round Geometric
ja_JP: SS/低いxをもつ幾何学的丸ゴシック

en: Sans-Serif|SS Matrix
ja_JP: SS/マトリクス

en: Sans-Serif|SS Miscellaneous
ja_JP: SS/その他

en: Sans-Serif|SS Modified Grotesque Gothic
ja_JP: SS/改造型グロテスクゴシック

en: Sans-Serif|SS NeoGrotesque Gothic
ja_JP: SS/ネオグロテスクゴシック

en: Sans-Serif|SS Typewriter Gothic
ja_JP: SS/タイプライタゴシック

en: Sanskrit
ja_JP: サンスクリット

en: Santali
ja_JP: サンタル語

en: Saraiki
ja_JP: サラーイキー語

en: Saurashtra
ja_JP: サウラーシュトラ文字

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save A_ll
ja_JP: すべて保存(_L)

en: Save Colors
ja_JP: 色を保存

en: Save Comments
ja_JP: コメントを保存

en: Save Failed
ja_JP: 保存に失敗しました.

en: Save as _Directory
ja_JP: ディレクトリとして保存(_D)

en: Save as...
ja_JP: ファイル名を指定して保存...

en: Save glyph colors in the PfEd table
ja_JP: グリフの色分けをPfEdテーブルに格納します

en: Save glyph comments in the PfEd table
ja_JP: グリフごとのコメントを PfEd テーブルに格納します

en: Saving AFM File
ja_JP: AFMファイルを保存中

en: Saving Bitmap Font(s)
ja_JP: ビットマップフォントを保存中

en: Saving Bitmaps
ja_JP: ビットマップを保存中

en: Saving CID keyed font
ja_JP: CIDキー指定フォントを保存中

en: Saving Multiple PostScript Fonts
ja_JP: 複数のPostScriptフォントを保存中

en: Saving OFM File
ja_JP: OFMファイルを保存中

en: Saving OpenType Font
ja_JP: OpenTypeフォントを保存中

en: Saving Outlines
ja_JP: アウトラインを保存中

en: Saving PFM File
ja_JP: PFMファイルを保存中

en: Saving PostScript Font
ja_JP: PostScriptフォントを保存中

en: Saving SVG font
ja_JP: SVGフォントを保存中

en: Saving Spline Font Database
ja_JP: Spline Font Database形式で保存中

en: Saving TFM File
ja_JP: TFMファイルを保存中

en: Saving TrueType Font
ja_JP: TrueTypeフォントを保存中

en: Saving Unified Font Object
ja_JP: Unified Font Object形式で保存中

en: Saving font
ja_JP: フォントを保存中

en: Saving multi-master font
ja_JP: マルチプルマスターフォントを保存中

en: Saving...
ja_JP: 保存中...

en: Sayisi
ja_JP: ザイセ語

en: Sc_ale & Tile
ja_JP: 拡大/縮小&繰り返し(_A)

en: Scale Bearings By:
ja_JP: 両サイドベアリングの拡大率:

en: Scale Factor
ja_JP: 拡大率

en: Scale LBearing By:
ja_JP: 左サイドベアリングの拡大率:

en: Scale RBearing By:
ja_JP: 右サイドベアリングの拡大率:

en: Scale Uniformly...
ja_JP: 一様に拡大・縮小...

en: Scale VAdvance By:
ja_JP: 縦書き字送りの拡大率:

en: Scale Width By:
ja_JP: グリフ幅の拡大率:

en: Scale the selection
ja_JP: 選択範囲を拡大/縮小

en: Scale...
ja_JP: 拡大・縮小...

en: Scaling
ja_JP: 拡大/縮小

en: Scaling Bitmaps
ja_JP: ビットマップを拡大/縮小中

en: Scientific
ja_JP: 科学記号

en: Scientific Inferiors
ja_JP: 科学文献用下つき文字

en: Scottish Gaelic
ja_JP: スコットランド・ゲール語

en: Script File
ja_JP: スクリプトファイル

en: Script Menu
ja_JP: スクリプトメニュー

en: Script with no associated menu name
ja_JP: 対応するメニュー名のないスクリプト

en: Script(s) & Language(s)
ja_JP: 用字系と言語

en: Scripts
ja_JP: スクリプト体(S)

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Arabic", ignore "Script|"
en: Script|Arabic
ja_JP: アラビア文字

en: Script|Aramaic
ja_JP: アラム文字

en: Script|Armenian
ja_JP: アルメニア文字

en: Script|Avestan
ja_JP: アヴェスタ文字

en: Script|Balinese
ja_JP: バリ文字

en: Script|Batak
ja_JP: バタク文字

en: Script|Bengali
ja_JP: ベンガル文字

en: Script|Bengali2
ja_JP: ベンガル文字2

en: Script|Buginese
ja_JP: ブギ文字

en: Script|Buhid
ja_JP: ブヒッド文字

en: Script|Central European
ja_JP: 中央ヨーロッパ言語

en: Script|Cham
ja_JP: チャム文字

en: Script|Cherokee
ja_JP: チェロキー文字

en: Script|Coptic
ja_JP: コプト文字

note: GT: Don't ask me what RSymbol means, I don't know either. It's in apple's GT:  docs though
en: Script|Cyrillic
ja_JP: キリル文字

en: Script|Default
ja_JP: デフォルト用字系

en: Script|Devanagari
ja_JP: デーヴァナーガリー文字

en: Script|Ethiopic
ja_JP: エチオピア文字

en: Script|Georgian
ja_JP: グルジア文字

en: Script|Greek
ja_JP: ギリシャ文字

en: Script|Gujarati
ja_JP: グジャラート文字

en: Script|Gujarati2
ja_JP: グジャラート文字2

en: Script|Gurmukhi
ja_JP: グルムキー文字

en: Script|Hanunóo
ja_JP: ハヌノー文字

en: Script|Hebrew
ja_JP: ヘブライ文字

en: Script|Japanese
ja_JP: 日本語

en: Script|Javanese
ja_JP: ジャワ文字

en: Script|Kannada
ja_JP: カンナダ文字

en: Script|Kannada2
ja_JP: カンナダ文字2

en: Script|Kharosthi
ja_JP: カローシュティー文字

en: Script|Khmer
ja_JP: クメール文字

en: Script|Korean
ja_JP: ハングル

en: Script|Lao
ja_JP: ラオ文字

en: Script|Latin
ja_JP: ラテン文字

en: Script|Limbu
ja_JP: リンブ文字

en: Script|Malayālam
ja_JP: マラヤーラム文字

en: Script|Mandaean
ja_JP: マンダ文字

en: Script|Mongolian
ja_JP: モンゴル文字

en: Script|Myanmar
ja_JP: ミャンマー文字

en: Script|Old Permic
ja_JP: 古代ペルム文字

en: Script|Oriya
ja_JP: オリヤー文字

en: Script|Oriya2
ja_JP: オリヤー文字2

en: Script|Phags-pa
ja_JP: パスパ文字

en: Script|Phoenician
ja_JP: フェニキア文字

en: Script|RSymbol
ja_JP: シンボル

en: Script|Roman
ja_JP: 欧文

en: Script|Simplified Chinese
ja_JP: 簡体字中国語

en: Script|Sinhala
ja_JP: シンハラ文字

en: Script|Sumero-Akkadian Cuneiform
ja_JP: シュメール・アッカド楔形文字

en: Script|Sundanese
ja_JP: スンダ文字

en: Script|Syloti Nagri
ja_JP: シロティ・ナーガリー文字

en: Script|Syriac
ja_JP: シリア文字

en: Script|Tagalog
ja_JP: タガログ文字

en: Script|Tagbanwa
ja_JP: タグバンワ文字

en: Script|Tamil
ja_JP: タミル文字

en: Script|Tamil2
ja_JP: タミル文字2

en: Script|Telugu
ja_JP: テルグ文字

en: Script|Telugu2
ja_JP: テルグ文字2

en: Script|Thai
ja_JP: タイ文字

en: Script|Tibetan
ja_JP: チベット文字

en: Script|Traditional Chinese
ja_JP: 繁体字中国語

en: Script|Ugaritic
ja_JP: ウガリト文字

en: Script|Vai
ja_JP: ヴァイ文字

en: Script|Yi
ja_JP: 彝文字

en: Scroll Bitmap
ja_JP: ビットマップをスクロール

en: Scroll by hand
ja_JP: 手動スクロール

en: Search Pattern
ja_JP: 検索パターン

en: Search Pattern:
ja_JP: 検索パターン:

en: Search Radius
ja_JP: 検索半径

en: Search Selected Chars Only
ja_JP: 選択したグリフのみ検索

en: Second Char
ja_JP: 2番目のグリフ

en: Second Class %d
ja_JP: 2番目のクラス %d

en: Second _to All
ja_JP: 常に2番目を選択(_T)

note: GT: I'm not happy with this phrase. Suggestions for improvements are welcome GT:  Here I am generating a list of lookup names representing data that can GT:  be copied from one glyph to another. For a kerning (pairwise) lookup GT:  the first entry in the list (marked by the lookup name by itself) wi
en: Second glyph of %s
ja_JP: %sの2つめのグリフ

en: SeekCharacter
ja_JP: 検索文字

en: Segment Separator
ja_JP: セグメント区切り

en: Sekota
ja_JP: セコタ語

en: Selec_t By Lookup Subtable...
ja_JP: 機能サブテーブルによる選択(_T)...

en: Select All _Points & Refs
ja_JP: すべての点と参照を選択(_P)

en: Select Anc_hors
ja_JP: アンカーを選択(_H)

en: Select By ATT...
ja_JP: ATTによる選択...

en: Select Open Contours
ja_JP: 閉じていない輪郭を選択

en: Select Point(s) at...
ja_JP: 指定位置の点を選択...

en: Select Points Affected by HM
ja_JP: ヒントマスクが作用する点を選択

en: Select Results
ja_JP: 結果を選択

en: Select _All
ja_JP: すべて選択(_A)

en: Select a ligature to view
ja_JP: 表示する合字を選択してください.

en: Select by Script
ja_JP: 用字系で選択

en: Select by _Color
ja_JP: 色で選択(_C)

en: Select by _Script...
ja_JP: 用字系で選択(_S)...

en: Select by _Wildcard...
ja_JP: ワイルドカードで選択(_W)...

en: Select the class containing the named glyph
ja_JP: 名前で指定したグリフを含むクラスを選択

en: Selected Glyphs
ja_JP: 選択されたグリフ

en: Self-referential character
ja_JP: グリフが自己参照しています.

en: Self-referential glyph
ja_JP: グリフが自己参照しています.

en: Selkup
ja_JP: セリクプ語

en: Sena
ja_JP: シナー語

en: Sepedi
ja_JP: セペディ語

en: Sequence number out of bounds, must be less than %d (number of classes in list above)
ja_JP: シーケンス番号が範囲外です. %d(上記リスト内のクラスの個数)よりも少なくなければなりません

en: Sequence number out of bounds, must be less than %d (number of glyphs, classes or coverage tables)
ja_JP: シーケンス番号が範囲外です. %d(グリフ,クラスまたは範囲テーブルの個数)よりも少なくなければなりません

en: Serbian
ja_JP: セルビア語

en: Serbian (Cyrillic)
ja_JP: セルビア語(キリル文字)

en: Serbian (Latin)
ja_JP: セルビア語(ラテン文字)

en: Serer
ja_JP: セレル語

en: Serif
ja_JP: セリフ

en: Set All
ja_JP: すべてセット

en: Set Bearings To:
ja_JP: 両サイドベアリングの設定値:

en: Set Both Bearings...
ja_JP: 両サイドベアリングを設定...

en: Set From N_ame
ja_JP: 名前で指定(_A)

en: Set From Val_ue
ja_JP: 値で指定(_U)

en: Set LBearing To:
ja_JP: 左サイドベアリングの設定値:

en: Set LBearing...
ja_JP: 左サイドベアリングを設定...

en: Set RBearing To:
ja_JP: 右サイドベアリングの設定値:

en: Set RBearing...
ja_JP: 右サイドベアリングを設定...

en: Set Vert. Advance To:
ja_JP: 縦書き字送りの設定値:

en: Set Vertical Advance...
ja_JP: 縦書き時の送り幅を設定...

en: Set Vertical Width...
ja_JP: 縦書き時の幅を設定...

en: Set Width To:
ja_JP: グリフ幅の設定値:

en: Set Width...
ja_JP: 幅を設定...

en: Set _LBearing...
ja_JP: 左サイドベアリングを設定(_L)...

en: Set _RBearing...
ja_JP: 右サイドベアリングを設定(_R)...

en: Set _Vertical Advance...
ja_JP: 縦書き時の送り幅を設定(_V)...

en: Set _Vertical Width...
ja_JP: 縦書き時の幅を設定(_V)...

en: Set _Width...
ja_JP: 幅を設定(_W)...

en: Set as Default
ja_JP: デフォルトに設定

en: Set the fontview's selection to be the glyphs named here
ja_JP: ここで命名されたグリフ名をフォントビューの選択範囲に設定する

en: Set the selection of the font view to the glyphs
    found by this search
ja_JP: この検索で見つかったグリフを
    フォントビューで選択します.

en: Set this glyph list to be the glyphs selected in the fontview
ja_JP: このグリフリストに含まれるグリフを,フォントビューで選択されるようにする

en: Set/Clear Pixels
ja_JP: ピクセルをセット/クリア

en: Set/Clear Pixels
    (Eyedropper with alt)
ja_JP: ピクセルをセット/クリアします
    (スポイトで選択します)

en: Sets the TypoLinegap field in the OS/2 table, used on MS Windows
ja_JP: MS Windowsで用いられるOS/2テーブル内のTypoLinegapフィールドを設定します

en: Sets the linegap field in the hhea table, used on the mac
ja_JP: linegapフィールドをMacで使用されるhheaテーブルにセットします.

en: Sets the linegap field in the vhea table.
    This is the horizontal spacing between rows
    of vertically set text.
ja_JP: 行間フィールドをvheaテーブルにセットします.
    これは縦書きテキストの行間の, 水平方向の開きのことです.

en: Setting
ja_JP: 設定

en: Setting Id:
ja_JP: 設定ID:

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Shades
ja_JP: 階調

en: Shadow
ja_JP: 影つき

en: Shadow Length:
ja_JP: 影の長さ:

en: Shadowing glyphs
ja_JP: 影文字

en: Shan
ja_JP: シャン語

en: Shape Type
ja_JP: 図形のタイプ

en: Shaped Fill
ja_JP: 形による塗り

en: Shapes
ja_JP: 形

en: Shavian
ja_JP: ショー文字

en: Shift Entire Bitmap
ja_JP: ビットマップ全体をシフト

en: Sho_w
ja_JP: 表示(_W)

en: Shouldn't be in addinfo "%s
ja_JP: %s は addinfo の中にあってはなりません

en: Show
ja_JP: 表示

en: Show ATT
ja_JP: ATTを表示

en: Show Kerning
ja_JP: カーニング

en: Show _Grid
ja_JP: グリッドを表示(_G)

en: Show _Grid Fit...
ja_JP: グリッド合わせを表示(_G)...

en: Show _V. Metrics...
ja_JP: 縦書きメトリックの表示法(_V)...

en: Shows when this character is exactly a stem3 hint
ja_JP: この文字が精確なstem3ヒントを含んでいるかチェックします.

en: Shrink:
ja_JP: 語間の収縮度:

en: Sibe
ja_JP: シベ語

en: Sidamo
ja_JP: シダモ語

en: Signature Mark
ja_JP: シグネチャーマーク

en: Silte Gurage
ja_JP: シルテ・グラゲ語

en: Simple
ja_JP: シンプル

en: Simple Substitution
ja_JP: 単純置換

en: Simplified Chinese
ja_JP: 簡体字中国語

en: Simplified Forms
ja_JP: 略字体

en: Simplify
ja_JP: 単純化

en: Simplify More...
ja_JP: さらに単純化

en: Simplify will examine corner points whose control points are almost
    colinear and smooth them into curve points
ja_JP: 「単純化」の際に両側の制御点がほとんど平行な頂点を探し,曲線上の点に置き換えます.

en: Simplifying...
ja_JP: 単純化の処理中...

en: Sindhi
ja_JP: シンド語

en: Sindhi India
ja_JP: シンド語(インド)

en: Sindhi Pakistan
ja_JP: シンド語(パキスタン)

en: Single Substitution
ja_JP: 単純置換

en: Single and High-Density Fonts
ja_JP: 単独フォントと高密度フォント

en: Single and Multi-Density Fonts
ja_JP: 単独フォントと複数密度フォント

en: Sinhala
ja_JP: シンハラ文字

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Size of Points
ja_JP: ポイント数

en: Size of comb delimiters in display styles
ja_JP: ディスプレイ数式の comb の区切り文字

en: Size of comb delimiters in non-display styles
ja_JP: 非ディスプレイ数式の comb の区切り文字

en: Skew
ja_JP: 傾斜

en: Skew Angle
ja_JP: 傾き角

en: Skew Ratio
ja_JP: 傾きの比率

en: Skew by Ruler...
ja_JP: ものさしを使って変形...

en: Skew the selection
ja_JP: 選択範囲を歪ませる

en: Skew...
ja_JP: 傾き...

en: Skip
ja_JP: スキップ

en: Skolt Sami
ja_JP: スコルト・サーミ語

en: Slab Serifs
ja_JP: スラブセリフ(SS)

en: Slab Serifs|SS Geometric
ja_JP: SS/幾何学的

en: Slab Serifs|SS Humanist
ja_JP: SS/ヒューマニスト

en: Slab Serifs|SS Miscellaneous
ja_JP: SS/その他

en: Slab Serifs|SS Monotone
ja_JP: SS/単調

en: Slab Serifs|SS Swiss
ja_JP: SS/スイス

en: Slab Serifs|SS Typewriter
ja_JP: SS/タイプライタ体

en: Slant:
ja_JP: 傾斜値:

en: Slashed Zero
ja_JP: スラッシュつきゼロ

en: Slavey
ja_JP: スラビ語

en: Slovak
ja_JP: スロバキア語

en: Slovenian
ja_JP: スロベニア語

en: Small Caps
ja_JP: 小型大文字

en: Small Form Variants
ja_JP: 小字形

en: Snap Outlines to Pi_xel Grid
ja_JP: アウトラインをグリッドに合わせる(_X)

en: SnapDistance
ja_JP: スナップ距離

en: Sodo Gurage
ja_JP: ソド・グラゲ語

en: Somali
ja_JP: ソマリ語

en: Some versions of Windows will refuse to install postscript fonts if the familyname is longer than 31 characters. Do you want to continue anyway?
ja_JP: 一部のバージョンのWindowsには,ファミリー名が31文字よりも長いPostScriptフォントをインストールできません. それでも続けますか?

en: Some versions of Windows will refuse to install postscript fonts if the fontname is longer than 31 characters. Do you want to continue anyway?
ja_JP: 一部のバージョンのWindowsには,フォント名が31文字よりも長いPostScriptフォントをインストールできません. それでも続けますか?

en: Soninke
ja_JP: ソニンケ語

en: Sorbian
ja_JP: ソルブ語

en: Sort By:
ja_JP: 並び順:

en: Sort:
ja_JP: 並び順:

en: Source from which this design is to be taken
ja_JP: このデザインをとった元

en: South Slavey
ja_JP: 南スラビ語

en: Southern Sami
ja_JP: 南サーミ語

en: Space _Regions...
ja_JP: グループ間を均等に(_R)...

en: Space:
ja_JP: 単語間の空白:

en: Spacing Modifier Letters
ja_JP: 前進を伴うダイアクリティカルマーク

en: Spanish
ja_JP: スペイン語

en: Spanish (Argentina)
ja_JP: スペイン語(アルゼンチン)

en: Spanish (Bolivia)
ja_JP: スペイン語(ボリビア)

en: Spanish (Chile)
ja_JP: スペイン語(チリ)

en: Spanish (Colombia)
ja_JP: スペイン語(コロンビア)

en: Spanish (Costa Rica)
ja_JP: スペイン語(コスタリカ)

en: Spanish (Dominican Republic)
ja_JP: スペイン語(ドミニカ共和国)

en: Spanish (Ecuador)
ja_JP: スペイン語(エクアドル)

en: Spanish (El Salvador)
ja_JP: スペイン語(エルサルバドル)

en: Spanish (Guatemala)
ja_JP: スペイン語(グァテマラ)

en: Spanish (Honduras)
ja_JP: スペイン語(ホンジュラス)

en: Spanish (Latin America)
ja_JP: スペイン語(ラテンアメリカ)

en: Spanish (Modern)
ja_JP: スペイン語(現代)

en: Spanish (Nicaragua)
ja_JP: スペイン語(ニカラグア)

en: Spanish (Panama)
ja_JP: スペイン語(パナマ)

en: Spanish (Paraguay)
ja_JP: スペイン語(パラグアイ)

en: Spanish (Peru)
ja_JP: スペイン語(ペルー)

en: Spanish (Puerto Rico)
ja_JP: スペイン語(プエルトリコ)

en: Spanish (Traditional)
ja_JP: スペイン語(歴史的)

en: Spanish (United States)
ja_JP: スペイン語(アメリカ合衆国)

en: Spanish (Uruguay)
ja_JP: スペイン語(ウルグアイ)

en: Spanish (Venezuela)
ja_JP: スペイン語(ベネズエラ)

en: Spanish Mexico
ja_JP: スペイン語(メキシコ)

en: Specials
ja_JP: 特殊文字

en: Specify bitmap sizes to be regenerated
ja_JP: 再生成するビットマップのサイズを指定してください

en: Square
ja_JP: 四角い

en: Square Cove
ja_JP: 角型凹面型セリフ

en: St_orage:
ja_JP: ストレージ(_O):

en: St_yle
ja_JP: スタイル(_Y)

en: St_yles
ja_JP: スタイル(_Y)

en: Stack
ja_JP: スタック

en: Stack (TrueType)
ja_JP: スタック(TrueType)

en: Stack got too big in %s
ja_JP: グリフ %s 内でスタックが大きくなりすぎました

en: Stack underflow on binary operator in %s
ja_JP: グリフ %s 内の二項演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on callothersubr in %s
ja_JP: グリフ %s 内の callothersubr 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on callsubr in %s
ja_JP: グリフ %s 内の callsubr 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on hhcurveto in %s
ja_JP: グリフ %s 内の hhcurveto 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on hlineto/hmoveto in %s
ja_JP: グリフ %s 内の hlineto/hmoveto 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on hsbw in %s
ja_JP: グリフ %s 内の hsbw 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on hstem in %s
ja_JP: グリフ %s 内の hstem 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on hstem3 in %s
ja_JP: グリフ %s 内の hstem3 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on hvcurveto in %s
ja_JP: グリフ %s 内の hvcurveto 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on ifelse in %s
ja_JP: グリフ %s 内の ifelse 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on rlineto/rmoveto in %s
ja_JP: グリフ %s 内の rlineto/rmoveto 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on rrcurveto in %s
ja_JP: グリフ %s 内の rrcurveto 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on sbw in %s
ja_JP: グリフ %s 内の sbw 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on seac in %s
ja_JP: グリフ %s 内の seac 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on setcurrentpoint in %s
ja_JP: グリフ %s 内の setcurrentpoint 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on unary operator in %s
ja_JP: グリフ %s 内の単項演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on vhcurveto in %s
ja_JP: グリフ %s 内の vhcurveto 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on vlineto/vmoveto in %s
ja_JP: グリフ %s 内の vlineto/vmoveto 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on vstem in %s
ja_JP: グリフ %s 内の vstem 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Stack underflow on vstem3 in %s
ja_JP: グリフ %s 内の vstem3 演算子がスタックアンダーフローを起こしました

en: Standard
ja_JP: 標準

en: Standard Ligatures
ja_JP: 標準の合字

en: Star
ja_JP: 星形

en: Start contours at e_xtrema
ja_JP: 輪郭を極値で開始(_X)

en: State %4d Cur:
ja_JP: 状態 %4d 現在:

en: State %4d Flags:
ja_JP: 状態 %4d フラグ:

en: State %4d Mark:
ja_JP: 状態 %4d マーク:

note: GT: You're in a state machine, and this is describing the %4d'th state of GT: that machine. From the state the next state will be a list of GT: state-numbers which are appended to this string.
en: State %4d Next:
ja_JP: 状態 %4d 次:

en: State %d,  %.40s
ja_JP: 状態 %d,  %.40s

en: Stems
ja_JP: ステム

en: Step into
ja_JP: ステップ実行

en: Step out of current function
ja_JP: 関数の最後まで実行

en: Step over (Next)
ja_JP: 次の行まで実行

en: StopAtJoin
ja_JP: 接合後に一旦停止

en: Storage
ja_JP: ストレージ

en: Storage %d has not been initialized, yet the previous instruction read it
ja_JP: ストレージ %d が初期化されていないのに直前の命令によって読み込まれました

en: Storage %d was changed from %d (%.2f) to %d (%.2f) by the previous instruction
ja_JP: ストレージ %d が直前の命令によって %d (%.2f) から %d (%.2f) に移動しました

en: Storage (TrueType)
ja_JP: ストレージ(TrueType)

en: Straight Arms/Double Serif
ja_JP: 直線アーム/二重セリフ

en: Straight Arms/Horizontal
ja_JP: 直線アーム/水平

en: Straight Arms/Single Serif
ja_JP: 直線アーム/単一セリフ

en: Straight Arms/Vertical
ja_JP: 直線アーム/垂直

en: Straight Arms/Wedge
ja_JP: 直線アーム/楔形

en: Stretch:
ja_JP: 語間の伸長度:

en: Strike %d@%d
ja_JP: ストライク %d@%d

en: Strike %d@%d missing from %s
ja_JP: ストライク%d@%dが%sにはありません

en: Strike Information for %.90s
ja_JP: %.90s のストライク情報

en: Strikeout
ja_JP: 取り消し線

en: Strikes in %s but not in %s
ja_JP: %sに含まれるストライクが%sにはありません

en: String
ja_JP: 文字列

en: String ID
ja_JP: 文字列ID

en: Stroke
ja_JP: ストローク

en: Stroke _Variation
ja_JP: ストロークの種類(_V)

en: Stroke _Width:
ja_JP: ストローク幅(_W):

en: Stroking...
ja_JP: 線の太さを変更中...

en: Strong Left to Right
ja_JP: 左から右へ(強制的)

en: Strong Right to Left
ja_JP: 右から左へ(強制的)

en: Style Name:
ja_JP: スタイル名:

en: Style Set 1
ja_JP: スタイルセット1

en: Style Set 10
ja_JP: スタイルセット10

en: Style Set 11
ja_JP: スタイルセット11

en: Style Set 12
ja_JP: スタイルセット12

en: Style Set 13
ja_JP: スタイルセット13

en: Style Set 14
ja_JP: スタイルセット14

en: Style Set 15
ja_JP: スタイルセット15

en: Style Set 16
ja_JP: スタイルセット16

en: Style Set 17
ja_JP: スタイルセット17

en: Style Set 18
ja_JP: スタイルセット18

en: Style Set 19
ja_JP: スタイルセット19

en: Style Set 2
ja_JP: スタイルセット2

en: Style Set 20
ja_JP: スタイルセット20

en: Style Set 3
ja_JP: スタイルセット3

en: Style Set 4
ja_JP: スタイルセット4

en: Style Set 5
ja_JP: スタイルセット5

en: Style Set 6
ja_JP: スタイルセット6

en: Style Set 7
ja_JP: スタイルセット7

en: Style Set 8
ja_JP: スタイルセット8

en: Style Set 9
ja_JP: スタイルセット9

en: Style _ID:
ja_JP: スタイル_ID:

en: Styles (SubFamily)
ja_JP: スタイル(サブファミリー)

en: Stylistic Alternatives
ja_JP: 審美的別字形

en: Sub/Super
ja_JP: 上つき/下つき

en: Sub1:
ja_JP: 下付き1:

en: Sub2:
ja_JP: 下付き2:

en: SubDrop:
ja_JP: 下付き突出:

en: SubFonts|_All
ja_JP: すべて(_A)

en: SubFonts|_None
ja_JP: なし(_N)

en: Subroutine number out of bounds in %s
ja_JP: グリフ %s 内で, サブルーチン番号が境界を超えています

en: Subscript
ja_JP: 下つき文字

en: Subscripts and Superscripts
ja_JP: 下付きおよび上付き文字

en: Substitute glyph out of bounds in 'mort'/'morx' table %d
ja_JP: 'mort'/'morx' テーブル %d の境界を越えた置換先グリフがあります

en: Substitutions
ja_JP: 置換

en: Subtable extends beyond end of GPOS table
ja_JP: サブテーブルが GPOS テーブルの終わりを越えて延びています

en: Subtable extends beyond end of GSUB table
ja_JP: サブテーブルが GSUB テーブルの終わりを越えて延びています

en: Sum Around:
ja_JP: 許容誤差:

en: Sundanese
ja_JP: スンダ文字

en: Sundanese (roman)
ja_JP: スンダ語(ローマ字)

en: Sup1:
ja_JP: 上付き1:

en: Sup2:
ja_JP: 上付き2:

en: Sup3:
ja_JP: 上付き3:

en: SupDrop:
ja_JP: 上付き突出:

en: Super Condensed
ja_JP: 超コンデンス

en: Super Extended
ja_JP: 超エクステンド

en: Super Wide
ja_JP: 非常に広い

en: Super and Sub scripts
ja_JP: 上付き・下付き文字

en: Superscript
ja_JP: 上つき文字

en: Supplemental Arrows-A
ja_JP: 矢印補助A

en: Supplemental Arrows-B
ja_JP: 矢印補助B

en: Supplemental Math Operators
ja_JP: 数学の演算子補助

en: Supplemental Punctuation
ja_JP: 句読点補助

en: Supplemental Symbols and Arrows
ja_JP: 記号および矢印補助

en: Supplementary Ideographic Plane
ja_JP: 追加漢字面

en: Supplementary Multilingual Plane
ja_JP: 追加多言語面

en: Supplementary Private Use Area-A
ja_JP: 追加私用領域A

en: Supplementary Private Use Area-B
ja_JP: 追加私用領域B

en: Supplementary Special-purpose Plane
ja_JP: 追加特殊用途面

en: Suri
ja_JP: スリ語

en: Surrogate High
ja_JP: 上位代用対

en: Surrogate High, Non Private Use
ja_JP: 上位代用対, 非私用面

en: Surrogate High, Private Use
ja_JP: 上位代用対, 私用面

en: Sutu
ja_JP: スツ語

en: Svan
ja_JP: スバン語

en: Swadaya Aramaic
ja_JP: 現代アラム語

en: Swahili
ja_JP: スワヒリ語

en: Swahili (Kenyan)
ja_JP: スワヒリ語(ケニア)

en: Swash
ja_JP: スワッシュ字形

en: Swash Variance
ja_JP: スワッシュ

en: Swazi
ja_JP: スワジ語

en: Swedish
ja_JP: スウェーデン語

en: Swedish (Finland)
ja_JP: スウェーデン語(フィンランド)

en: Swedish (Sweden)
ja_JP: スウェーデン語(スウェーデン)

en: Sy Miscellaneous
ja_JP: Sy/その他

en: Sy Mixed Serif
ja_JP: Sy/セリフ混在

en: Sy Neo-grotesque Sans Serif
ja_JP: Sy/ネオグロテスクサンセリフ

en: Sy Old Style Serif
ja_JP: Sy/オールドスタイルセリフ

en: Syloti Nagri
ja_JP: シロティ・ナーガリー文字

en: Symbol
ja_JP: シンボル

en: Symbol Charset
ja_JP: シンボル

en: Symbolic
ja_JP: シンボル(Sy)

en: Symbols
ja_JP: シンボル

en: Symbols Misc.
ja_JP: その他の記号

en: Symbols and Arrows Supplement
ja_JP: 記号および矢印補助

en: Synchronize
ja_JP: 同期

en: Syntax error while parsing type3 glyph: %s
ja_JP: Type3 グリフ %s の解析中に構文エラーが発生

en: Syntax errors while parsing Type3 font headers
ja_JP: Type3フォトのヘッダを解析中に構文エラーが発生

en: Syriac
ja_JP: シリア文字

note: GT: Top/Left (side) bearing
en: TBearing:
ja_JP: 上サイドベアリング:

en: TH-Cree
ja_JP: TH-クリー語

en: TS Direct Line
ja_JP: TS/実線

en: TS Miscellaneous
ja_JP: TS/その他

en: TS Script
ja_JP: TS/スクリプト体

en: TT
ja_JP: TTF

en: TT Instrs
ja_JP: TrueType命令

en: TTF Names
ja_JP: TTF名

en: TTFFoundry
ja_JP: TTFファウンドリ

en: T_reatment
ja_JP: 塗り(_R)

en: T_ypo Descent Offset:
ja_JP: 組版上の深さのオフセット(_Y):

en: Tabasaran
ja_JP: タバサラン語

en: Table '%c%c%c%c' has a bad checksum.
ja_JP: テーブル '%c%c%c%c' のチェックサムが正しくありません.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 32 or 6 but is %d.
ja_JP: テーブル '%c%c%c%c' の長さが正しくありません. 32または6でなければなりませんが, %d になっています.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 36 but is %d.
ja_JP: テーブル '%c%c%c%c' の長さが正しくありません. 36でなければなりませんが, %d になっています.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 54 but is %d.
ja_JP: テーブル '%c%c%c%c' の長さが正しくありません. 54でなければなりませんが, %d になっています.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 78, 86 or 96 but is %d.
ja_JP: テーブル '%c%c%c%c' の長さが正しくありません. 78, 86, 96のいずれかでなければなりませんが, %d になっています.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be even.
ja_JP: テーブル '%c%c%c%c' の長さが正しくありません. 偶数でなければなりません.

en: Table length should not be odd
ja_JP: テーブルの長さは奇数であってはなりません

en: Tabular Numbers
ja_JP: 表用数字

en: Tag must be 4 characters long
ja_JP: タグの長さは4文字でなければなりません

en: Tag too long
ja_JP: タグが長すぎます.

en: Tagalog
ja_JP: タガログ(バイバイン)文字

en: Tagbanwa
ja_JP: タグバンワ文字

en: Tags
ja_JP: タグ文字

en: Tahitian
ja_JP: タヒチ語

en: Tai Le
ja_JP: タイ・ロ文字

en: Tai Lue
ja_JP: タイ・ロ語

en: Tai Tham
ja_JP: ラーンナー文字

en: Tai Viet
ja_JP: タイ・ダム文字

en: Tai Xuan Jing Symbols
ja_JP: 太玄経記号

en: Tajik
ja_JP: タジク語

en: Tajiki
ja_JP: タジク語

en: Tamazight (Arabic)
ja_JP: タマズイフト語(アラビア文字)

en: Tamazight (Latin)
ja_JP: タマズイフト語(ラテン文字)

en: Tamil
ja_JP: タミル文字

en: Tatar
ja_JP: タタール語

en: Tatar (Tatarstan)
ja_JP: タタール語(タタールスタン)

en: TeX Table
ja_JP: TeXテーブル

en: Technical Symbols Misc.
ja_JP: その他の技術用記号

en: Telugu
ja_JP: テルグ文字

en: Temne
ja_JP: テムネ語

en: Terminal Forms
ja_JP: 語尾形

en: Terminal Forms #2
ja_JP: 語尾形2

en: Terminal Forms #3
ja_JP: 語尾形3

en: Text and Background
ja_JP: テキストと背景

en: Tfm Save Failed
ja_JP: TFMの保存に失敗しました.

en: Thaana
ja_JP: ターナ文字

en: Thai
ja_JP: タイ文字

en: The %1$s hints in glyph "%2$.30s" in font %3$.30s do not match those in %4$.30s (different number or different overlap criteria)
ja_JP: フォント%3$.30sのグリフ"%2$.30s"に含まれるヒント%1$sは,%4$.30sに含まれるものと一致しません(個数または重なり合い方の特徴が異なります)

en: The %1$s in the search dialog contains a reference to %2$.20hs which does not exist in the new font.
    Should I remove the reference?
ja_JP: %1$s には, 新しいフォントには含まれないグリフ %2$.20hs への参照が含まれています.
    参照を削除しますか?

en: The %s differs. In %s it is (
ja_JP: %sが異なります. %sでは(

en: The %s is missing in %s. Whilst in %s it is (
ja_JP: %sは%sにはありません. その一方%sでは(

en: The %s list is not ordered
ja_JP: %sリストは整列されていません

en: The 'NFNT' bitmap format is not used under OS/X (though you still need to create a (useless) bitmap font if you are saving a type1 PostScript resource)
ja_JP: 'NFNT'ビットマップフォーマットはOS Xでは使用されていません(ただし,Type1 PostScriptリソースを保存するときには,(無意味な)ビットマップフォントが必要です).

en: The 'NFNT' bitmap format is obsolete
ja_JP: 'NFNT'ビットマップフォントは廃止されています

en: The 'POST' type1 format is probably deprecated
ja_JP: 'POST' Type1 フォーマットはおそらく廃止されるでしょう.

en: The 'cvt ' table in instance %.30s is a different size from that in the default font
ja_JP: インスタンス%.30sに含まれる'cvt 'テーブルは,デフォルトフォントにあるものとサイズが異なります

en: The 'name' table contains (at least) two strings for the %s in language %s, the first '%.12s...' the second '%.12s...'.
    Which do you prefer?
ja_JP: 'name'テーブルには %s を表す(少なくとも)2つの文字列が言語%sに対して存在します. 最初は '%.12s...' で、2番目は '%.12s... です'.
    どちらを残しますか?

en: The AFM file contains metrics information that many word-processors will read when using a PostScript® font.
ja_JP: AFMファイルには, 多くのワープロがPostScript®フォント
    使用時に読み込むメトリック情報が含まれています.

en: The AFM format allows some information about composites
    (roughly the same as mark to base anchor classes) to be
    included. However it tends to make AFM files huge as it
    is not stored in an efficient manner.
ja_JP: AFMフォーマットでは,合成グリフ(大まかに言えば,マークから
    基底グリフへのアンカークラスと同等です)に関する情報を
    含めることが可能です. しかしながら,それは効率良く格納
    されないので,AFMファイルが巨大化する傾向にあります.

en: The Edit->Join command will join points which are this close together
    A value of 0 means they must be coincident
ja_JP: (JoinSnap)
    編集(E)→線の接合(J) コマンドは,線端同士の距離が
    この値より近くにあるときに端点を統合します. 値が
    0の時は,点同士が重なりあっている必要があります

en: The Merge operation cannot be reverted.
    Do it anyway?
ja_JP: この操作は取り消し不能です. それでも実行しますか?

en: The PFM file contains information Windows needs to install a PostScript® font.
ja_JP: PFMファイルには, PostScript®フォントをインストール
    するときにWindowsが必要とする情報が含まれています.

en: The PfaEdit table is an extension to the TrueType format
    and contains various data used by FontForge
    (It should be called the FontForge table,
    but isn't for historical reasons)
ja_JP: PfaEditテーブルはTrueTypeフォーマットの拡張で,
    FontForgeが用いるさまざまなデータを含みます
    (これはFontForgeテーブルという名前であるべき
    ですが,歴史的理由で違う名前になっています)

en: The PostScript Language Reference Manual (Appendix B) says that
    an interpreter need not support paths with more than 1500 points.
    I think this count includes control points. From PostScript's point
    of view, all the contours in a character make up one path. Modern
    interpreters tend to support paths with more points than this limit.
    (Note a truetype font after conversion to PS will contain
    twice as many control points)
ja_JP: The PostScript Language Reference Manual (Appendix B) は,
    インタプリタは1500個を超える点を含むパスをサポートする
    必要が無いと定めています. PostScriptの視点からは, 
    1個の文字に含まれるすべての輪郭が1個のパスを構成します.
    現代的なインタプリタはこの上限よりも多くの点を持つパスを
    サポートする傾向にあります.
    (TrueTypeフォントをPSに変換すると,制御点の個数は元の2倍に
    なることに注意してください)

en: The PostScript font name "%.63s" is invalid.
    It should be printable ASCII,
    must not contain (){}[]<>%%/ or space
    and must be shorter than 63 characters
ja_JP: PostScriptフォント名"%.63s"は不正です.
    印字可能なASCII文字でなければならず, (){}[]<>%%/ や
    空白を含まない63文字以内の文字列でなければなりません.

en: The TeX table is an extension to the TrueType format
    and the various data you would expect to find in
    a tfm file (that isn't already stored elsewhere
    in the ttf file)
ja_JP: TeXテーブルはTrueTypeフォーマットの拡張で,
    TFMファイルから取得可能な各種のデータ(のうち,
    TTFファイルの他の箇所から取得不可能な物)を格納しています.

en: The Type 2 Charstring Reference (Appendix B) says that
    subroutines may not be nested more than 10 deep. Each
    nesting level for references requires one subroutine
    level, and hints may require another level.
ja_JP: The Type 2 Charstring Reference (Appendix B) は,サブ
    ルーチンは10重を超える入れ子になってはならないと定めています.
    参照の入れ子レベル1個につきサブルーチンレベル1段が必要で,
    それに加え,ヒントによりもう1レベルが必要となるでしょう.

en: The Type 2 Charstring Reference (Appendix B) says that
    there may be at most 96 horizontal and vertical stem hints
    in a character.
ja_JP: The Type 2 Charstring Reference (Appendix B) は,1個の
    文字には最大96個の水平および垂直のステムヒントを
    含んでよいと定めています.

en: The X coordinate of the anchor point in this glyph
ja_JP: グリフのアンカー点のX座標

en: The Y coordinate of the anchor point in this glyph
ja_JP: グリフのアンカー点のY座標

en: The amount of space between words when using this font
ja_JP: このフォントを使用したときの単語間スペースの量

en: The amount of stretchable space between words when using this font
ja_JP: このフォントを使用したときの, 単語間スペースの拡大可能な量

en: The amount the space between words may shrink when using this font
ja_JP: このフォントを使用したときの, 単語間スペースの縮小可能な量

en: The code point U+%1$04X occurs in groups %2$.30s and %3$.30s
ja_JP: コードポイントU+%1$04Xが%2$.30sと%3$.30sの2つのグループに含まれています.

en: The context/chaining subtable %s in %s fails to match %s in %s
ja_JP: %s(%s内)にある文脈(連鎖)依存の照合は, %s(%s内)の中に一致するものがありません

en: The control point above the selected point is near the italic angle
ja_JP: 選択された点の上の制御点はイタリックの傾きとほぼ同じです.

en: The control point above the selected point is nearly horizontal
ja_JP: 選択された点の上の制御点はほぼ水平です.

en: The control point above the selected point is nearly vertical
ja_JP: 選択された点の上の制御点はほぼ垂直です.

en: The control point above the selected point is outside the spline segment
ja_JP: 選択された点の上の制御点は曲線の一部ではありません.

en: The control point below the selected point is near the italic angle
ja_JP: 選択された点の下の制御点はイタリックの傾きとほぼ同じです.

en: The control point below the selected point is nearly horizontal
ja_JP: 選択された点の下の制御点はほぼ水平です.

en: The control point below the selected point is nearly vertical
ja_JP: 選択された点の下の制御点はほぼ垂直です.

en: The control point below the selected point is outside the spline segment
ja_JP: 選択された点の下の制御点は曲線の一部ではありません.

en: The control point left of the selected point is near the italic angle
ja_JP: 選択された点の左の制御点はイタリックの傾きとほぼ同じです.

en: The control point left of the selected point is nearly horizontal
ja_JP: 選択された点の左の制御点はほぼ水平です.

en: The control point left of the selected point is nearly vertical
ja_JP: 選択された点の左の制御点はほぼ垂直です.

en: The control point left of the selected point is outside the spline segment
ja_JP: 選択された点の左の制御点は曲線の一部ではありません.

en: The control point right of the selected point is near the italic angle
ja_JP: 選択された点の右の制御点はイタリックの傾きとほぼ同じです.

en: The control point right of the selected point is nearly horizontal
ja_JP: 選択された点の右の制御点はほぼ水平です.

en: The control point right of the selected point is nearly vertical
ja_JP: 選択された点の右の制御点はほぼ垂直です.

en: The control point right of the selected point is outside the spline segment
ja_JP: 選択された点の右の制御点は曲線の一部ではありません.

en: The convention is that PostScript fonts should have an Em-Size of 1000. But this font has a size of %d. This is not an error, but you might consider altering the Em-Size with the Element->Font Info->General dialog.
    Do you wish to continue to generate your font in spite of this?
ja_JP: 通例,PostScriptフォントはEMの大きさを1000グリッドに設定することになっていますが,このフォントは%dグリッドとなっています. これはエラーではありませんが,EMサイズを エレメント(L)→フォント情報(F)→[一般情報] ダイアログで変更することを検討すべきでしょう.
    それでもフォントをこのまま出力しますか?

en: The convention is that TrueType fonts should have an Em-Size which is a power of 2. But this font has a size of %d. This is not an error, but you might consider altering the Em-Size with the Element->Font Info->General dialog.
    Do you wish to continue to generate your font in spite of this?
ja_JP: 通例,TrueTypeフォントはEMの大きさを2の冪乗に設定することになっていますが,このフォントは%dグリッドとなっています. これはエラーではありませんが,全角グリッドを エレメント(L)→フォント情報(F)→[一般情報] ダイアログで変更することを検討すべきでしょう.
    それでもフォントをこのまま出力しますか?

en: The counters between these hints are not the same size, bad for a stem3 hint
ja_JP: これらのヒントの間のカウンタは同じ幅ではないので,stem3ヒントとしては不適切です

en: The current encoding contains glyphs which I cannot map to CIDs.
    Should I delete them or add them to the end (where they may conflict with future ros definitions)?
ja_JP: 現在のエンコーディングには, 対応するCIDが見つからないグリフがあります.
    削除しますか, それとも末尾に追加しますか (将来, 補遺集合が追加された
    時に互換性がありません)?

en: The default font does not have a 'cvt ' table, but the instance %.30s does
ja_JP: デフォルトフォントには'cvt 'テーブルが含まれていないのに,インスタンス%.30sには存在します

en: The default size of the Em-Square in a newly created font.
ja_JP: (NewEmSize)
    新規作成フォントのEM正方形のサイズの初期値

en: The different instances of this mm have a different number of glyphs
ja_JP: このマルチプルマスターの各インスタンスに含まれるグリフの個数が異なります

en: The entry "%1$.20s" is not present in the private dictionary of both %2$.30s and %3$.30s
ja_JP: 項目"%1$.20s"は,%2$.30sと%3$.30sのどちらのプライベート辞書からも見つかりません

en: The extra glue place above and below displayed limits
ja_JP: ディスプレイ数式の上限・下限の上下に追加されるグルースペース

en: The following error occurred on the selected glyphs: %.100s
ja_JP: 選択中のグリフで以下のエラーが発生しました: %.100s

en: The font %.30s contains cubic splines. It must be converted to quadratic splines before it can be used in an apple distortable font
ja_JP: フォント%.30sには3次スプラインが含まれています。Apple変形可能フォントで使用できるようにするためには,まず2次スプラインに変換しなければなりません

en: The font %.30s contains quadratic splines. It must be converted to cubic splines before it can be used in a multiple master
ja_JP: フォント%.30sは2次スプラインを含んでいます. マルチプルマスターで使用できるようにするためには,まず3次スプラインに変換しなければなりません

en: The font %.30s is assigned to two master designs
ja_JP: フォント%.30sが複数のマスターデザインに割り当てられています

en: The font %s is one of the standard fonts. It isn't actually in the file.
ja_JP: フォント%sは標準フォントの1つです. 実際にはファイル内に含まれていません.

en: The font comment can contain whatever you feel it should
ja_JP: フォントコメントにはあなたが必要だと感じるものを何でも含めることができます

en: The font database already contains a bitmap
    font with this pixelsize (%d)
    Do you want to overwrite it?
ja_JP: フォントデータベースには, 既にこのピクセルサイズ
    (%d ドット)のビットマップフォントが含まれています.
    上書きしますか?

en: The font database does not contain a bitmap of size %d and depth %d
ja_JP: フォントデータベースにサイズ%d,深さ%dのビットマップが含まれていません

en: The font does not contain a glyph named %s.
ja_JP: %sというグリフはこのフォントに含まれていません.

en: The fontname begins with the utf8 byte order sequence. This is illegal. %s
ja_JP: フォント名 %s の先頭に UTF-8 のバイトオーダマークがついています. これは間違いです.

en: The fonts %1$.30s and %2$.30s have a different number of glyphs or different encodings
ja_JP: フォント%1$.30sと%2$.30sは,含まれるグリフの個数かエンコーディングに食い違いがあります

en: The fonts %1$.30s and %2$.30s use different types of splines (one quadratic, one cubic)
ja_JP: フォント%1$.30sと%2$.30sはスプラインの次数が異なります(片方が2次,片方が3次)

en: The generated font won't work with ATM
ja_JP: 生成されたフォントはATMで動きません

en: The glyph %1$.30s has a different number of contours in font %2$.30s than in %3$.30s
ja_JP: グリフ%1$.30sは,フォント%2$.30sと%3$.30sに含まれているものの間で輪郭の個数が異なります

en: The glyph %1$.30s has a different numbering of points (and control points) on its contours than in the various instances of the font
ja_JP: グリフ%1$.30sは,フォントに含まれる多数のインスタンスのどれかと,輪郭上の点(と制御点)の番号づけが異なります

en: The glyph %1$.30s in %2$.30s has both references and contours. This is not supported in a font with variations
ja_JP: %2$.30sに含まれるグリフ%1$.30sは輪郭と参照の両方を含んでいます. これはバリエーションを含むフォントではサポートされていません

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different hint mask on its contours than in %3$.30s
ja_JP: フォント%2$.30s内のグリフ%1$.30sは,%3$.30sに含まれるものと異なるヒントマスクを含んでいます

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different number of points (or control points) on its contours than in %3$.30s
ja_JP: フォント%2$.30s内のグリフ%1$.30sは,%3$.30sに含まれるものと輪郭上に含まれる点(または制御点)の個数が異なります

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different number of references than in %3$.30s
ja_JP: フォント%2$.30s内のグリフ%1$.30sは,含んでいる参照の個数が%3$.30sにあるものと異なります

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different set of kern pairs than in %3$.30s
ja_JP: フォント%2$.30s内のグリフ%1$.30sは,%3$.30sにあるものとカーニングペアの個数が異なります

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has contours running in a different direction than in %3$.30s
ja_JP: フォント%2$.30s内のグリフ%1$.30sは,%3$.30sに含まれるものと輪郭の向きが逆になっている部分があります

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has references with different scaling or rotation (etc.) than in %3$.30s
ja_JP: フォント%2$.30s内のグリフ%1$.30sは,%3$.30sにあるものと異なる回転または拡大/縮小をもつ参照を含んでいます

en: The glyph %1$.30s is defined in font %2$.30s but not in %3$.30s
ja_JP: グリフ%1$.30sはフォント%2$.30sで定義されていますが,%3$.30sには存在しません

en: The glyph at CID %d is mapped to more than %d encodings. Only the first %d are handled.
ja_JP: CID %d のグリフには, %d 個より多くのエンコーディングが
    割り当てられています. 最初の %d 個のみが処理されます.

en: The glyph at encoding %d is named ".notdef" but contains an outline. Because it is called ".notdef" it will not be included in the generated font. You may give it a new name using Element->Glyph Info. Do you wish to continue font generation (and omit this character)?
ja_JP: エンコーディング%dのグリフは".notdef"という名前がついています. 名前が".notdef"になっているために,生成されたフォントにはこのグリフは含まれません. エレメント(L)→グリフ情報(I) で新しい名前をつけることができます. (このグリフを飛ばして)フォントの生成を続けますか?

en: The glyph name "%1$.30s" occurs in groups %2$.30s and %3$.30s
ja_JP: グリフ名"%1$.30s"が%2$.30sと%3$.30sの両方に含まれています.

en: The glyph, %.80s, can't be found in the sfd file
ja_JP: グリフ%.80sはsfdファイルの中に見つかりません.

en: The glyph, %.80s, is not in the font
ja_JP: グリフ%.80sはフォントにありません.

en: The height of the lower case letters with flat tops
ja_JP: 上端が平らな小文字の高さ

en: The hint you have just selected overlaps with <%.2f,%.2f>. You should deselect one of the two.
ja_JP: いま選択したヒントは<%.2f,%.2f>で重なり合っています. どちらか片方を選択解除してください.

en: The instructions for %.80s have changed. Do you want to lose those changes?
ja_JP: %.80s の命令が変更されました. これらの変更を失っても構いませんか?

en: The kerning class subtable %s in %s fails to match %s in %s
ja_JP: %sという名前の%s内のカーニングクラスは, %sという%s内のそれと一致しません

en: The kerning values for class 0 ("Everything Else") should always be 0
ja_JP: クラス0("その他すべて")のカーニング値は,必ず0でなければなりません

en: The list of current pixel bitmap sizes
ja_JP: 現在含まれるビットマップのピクセル数のリスト

en: The master designs are not positioned in the expected order. FontForge will be unable to suggest a ConvertDesignVector for you. Is this what you want?
ja_JP: マスターデザインが予期どおりの順番に並んでいません. FontForgeはConvertDesignVectorを推測することができません. 本当にこれでよろしいですか?

en: The maximum number of Undoes/Redoes stored in a glyph
ja_JP: (UndoDepth)
    1個のグリフに格納されるアンドゥ/リドゥの最大回数

en: The minimum distance between a limit's baseline and a large displayed
    operator when the limit is above the operator
ja_JP: ディスプレイ数式の大型演算子の上に(積分範囲などの)
    上限値が来たとき,そのベースラインと演算子の間に置かれる
    空きの最小量

en: The minimum distance between a limit's baseline and a large displayed
    operator when the limit is below the operator
ja_JP: ディスプレイ数式の大型演算子の下に(積分範囲などの)
    下限値が来たとき,そのベースラインと演算子の間に置かれる
    空きの最小量

en: The minimum glue space above a large displayed operator
ja_JP: ディスプレイ数式の大型演算子の上に置かれる最小グルースペース

en: The minimum glue space below a large displayed operator
ja_JP: ディスプレイ数式の大型演算子の下に置かれる最小グルースペース

en: The name of glyph %.40s has changed. This is what I use to find the glyph in the file, so I cannot revert this glyph.
    (You will not be warned for subsequent glyphs.)
ja_JP: グリフ%.40sは名称変更されています. ファイルのグリフを検索するのにはこの名前を使ってきたので,このグリフを復元することができません
    (これ以降のグリフでは警告は省略されます.)

en: The number of em-units by which an arrow key will move a selected point
ja_JP: (ArrowMoveSize)
    矢印キーを押した時に, 選択した点が何em-unitだけ移動するか

en: The number of entries in the design settings must match the number in normalized settings
ja_JP: デザイン設定に含まれる項目の個数は正規化された設定のものと一致しなければなりません

en: The ofm and cfg files contain information Omega needs to process a font.
ja_JP: OFM,CFGの両ファイルには, Omegaがフォントを処理するのに
    必要な情報が含まれています.

en: The only valid values for bits/pixel are 1, 2, 4 or 8
ja_JP: ピクセル階調のビット数として使える値は 1, 2, 4, 8 だけです.

en: The outlines of glyph %2$.30s were not found in the font %1$.60s
ja_JP: グリフ%2$.30sのアウトラインはフォント%1$.60sに含まれていません

en: The paths that make up this glyph intersect one another
ja_JP: このグリフを構成するパス同士が交差しています.

en: The percentage of an em by which an accent is offset from its base glyph in Build Accent
ja_JP: (AccentOffsetPercent)
    [アクセントつきグリフの構築]で, アクセントを下のグリフから離す
    オフセットの大きさ (em に対する百分率で)

en: The points have been changed. This may mean that the truetype instructions now refer to the wrong points and they may cause unexpected results.
ja_JP: 点が変更されました. それにより,現在TrueType命令が間違った点を指し示しているので,予想外の結果がもたらされるでしょう.

en: The push count must be a number between 0 and 255
ja_JP: push番号は0から255の間の数でなくてはなりません

en: The range of sizes (in points) to which this face applies.
    Lower bound is exclusive, upper bound is inclusive.
ja_JP: この書体が適用されるサイズの範囲(ポイント数).
    下限値を含まず,上限値を含みます.

en: The requested file, %.100s, does not exist
ja_JP: 指定されたファイル %.100s は存在しません.

en: The results produced by applying the NormalizeDesignVector and ConvertDesignVector functions were not the results expected. You may need to change these functions
ja_JP: 関数NormalizeDesignVectorまたはConvertDesignVectorを適用して生成された結果は予期したものと異なります. これらの関数を変更する必要があるでしょう

en: The search pattern was not found again in the font %.100s
ja_JP: 検索パターンはフォント%.100sの中にはこれ以上ありませんでした.

en: The search pattern was not found in the font %.100s
ja_JP: 検索パターンはフォント%.100sの中にはありませんでした.

en: The selected line segment is near the italic angle
ja_JP: 選択された線分の傾きはイタリックの傾きとほぼ同じです.

en: The selected line segment is nearly horizontal
ja_JP: 選択された線分はほぼ水平です.

en: The selected line segment is nearly vertical
ja_JP: 選択された線分はほぼ垂直です.

en: The selected point is near a horizontal stem hint
ja_JP: 選択された点は水平ステムヒントの近くです.

en: The selected point is near a vertical stem hint
ja_JP: 選択された点は垂直ステムヒントの近くです.

en: The selected points are too close to each other
ja_JP: 選択された2つの制御点は互いに近すぎます.

en: The selection should be scaled so that it will cover the path's length
ja_JP: 選択したアウトラインを, パスの長さをちょうど覆うように拡大/縮小します.

en: The set of positions, %.30s, is not specified in any design (and should be)
ja_JP: 位置の組合せ%.30sは,どのデザインでも指定されていません(その必要があるはずです)

en: The set of positions, %.30s, is not specified in any design.
    Is that what you want?
ja_JP: 位置の組合せ%.30sは,どのデザインでも指定されていません.
    本当によろしいですか?

en: The set of positions, %.30s, is used more than once
ja_JP: 位置の組合せ%.30sが2回以上使用されています

en: The size (in points) for which this face was designed
ja_JP: この書体デザインが意図しているサイズ(ポイント数)

en: The smaller number must be selected first in a pair of bluevalues
ja_JP: BlueValue値の対では小さい値を先に選ばなければなりません

en: The tfm and enc files contain information TeX needs to install a PostScript® font.
ja_JP: TFM,ENCの両ファイルには, PostScriptフォントをインストール
    するときにTeXが必要とする情報が含まれています.

en: The transformation matrix specifies how the points in
    the source glyph should be transformed before
    they are drawn in the current glyph.
     x(new) = tm[1,1]*x + tm[2,1]*y + tm[3,1]
     y(new) = tm[1,2]*x + tm[2,2]*y + tm[3,2]
ja_JP: この変換行列は, 元のグリフに含まれる制御点を,
    現在のグリフの中で描画する前にどう変形するかを指定します.
     x(new) = tm[1,1]*x + tm[2,1]*y + tm[3,1]
     y(new) = tm[1,2]*x + tm[2,2]*y + tm[3,2]

en: The truetype encoding specified by platform=%d specific=%d (which we map to %s) is not supported by your version of iconv(3).
ja_JP: プラットフォームID=%d, 固有ID=%d で指定されたTrueType エンコーディング (%s に変換されます) はインストールされている iconv(3) ではサポートされていません

en: The truetype instructions on glyph %s are out of date.
    Do you want to proceed anyway?
ja_JP: グリフ%sのTrueType命令が現状に合っていません.
    それでも続けますか?

en: The two selected points are the endpoints of an open path
ja_JP: 選択された2つの制御点は開いたパスの両端点です.

en: The typo ascent&descent fields are>supposed<
    to specify the line spacing on windows.
    In fact usually the win ascent/descent fields do.
    (The descent field is usually negative.)
    If the "[] Is Offset" checkbox is clear then
    any number you enter will be the value used in OS/2.
    If set then any number you enter will be added to the
    Em-size. You should leave this
    field 0 and check "[*] Is Offset" in most cases.
    
    NOTE: Typo Descent is a NEGATIVE number for
    things below the baseline
ja_JP: 組版上の高さ/深さフィールドはWindowsでの行間隔を
    指定するもの《ということ》になっていますが,
    実際上はWinAscent/Descentフィールドがその役割を
    果たしています.
    (深さフィールドは通常負の値です.)
    "[] オフセットを指定"にチェックが入っていない場合,
    入力した任意の値がそのままOS/2テーブルで使われます.
    チェックを入れてある場合,入力した値がEmの定義の
    高さ/深さの値に加えられます.
    ほとんどの場合,このフィールドを0に設定し,
    "[*] オフセットを指定"にチェックを入れておく
    べきでしょう.

en: The use of names 'alefmaksurainitialarabic' and 'alefmaksuramedialarabic' is discouraged.
ja_JP: 'alefmaksurainitialarabic' および 'alefmaksuramedialarabic' の名前は非推奨です.

en: The weights for the default version of the font must sum to 1.0
ja_JP: デフォルト版のフォントの重みの合計は1.0にならなければなりません

en: The width of %s is too big to fit in a tfm fix_word, it shall be truncated to the largest size allowed.
ja_JP: %s の幅が大きすぎてTFMのfix_wordに収まらないので,可能な最大サイズに切り詰めます

en: The width of one em
ja_JP: 1emの横幅

en: The x coord of the selected point is near the specified value
ja_JP: 選択された点のX座標は指定された値の近くです.

en: The y coord of the selected point is near the ascender height
ja_JP: 選択された点のY座標はアセンダの高さの近くです.

en: The y coord of the selected point is near the baseline
ja_JP: 選択された点のY座標はベースラインの近くです.

en: The y coord of the selected point is near the cap height
ja_JP: 選択された点のY座標はキャップハイトの近くです.

en: The y coord of the selected point is near the descender height
ja_JP: 選択された点のY座標はディセンダの高さの近くです.

en: The y coord of the selected point is near the specified value
ja_JP: 選択された点のY座標は指定された値の近くです.

en: The y coord of the selected point is near the xheight
ja_JP: 選択された点のY座標はxハイトの近くです.

en: There are more hints in this glyph than the maximum allowed
ja_JP: このグリフには最大許容値よりも多くのヒントが含まれています

en: There are more points in this glyph than the maximum allowed
ja_JP: このグリフには最大許容値よりも多くの点が含まれています

en: There are multiple files in this archive, pick one
ja_JP: このフォントには複数のフォントが含まれているので, 1個を選択します.

en: There are multiple fonts in this file, pick one
ja_JP: このフォントには複数のフォントが含まれているので, 1個を選択します.

en: There are so few glyphs selected that it seems unlikely to me that you will get a representative sample of this aspect of your font. If you deselect everything the command will apply to all glyphs in the font
ja_JP: 選択したグリフが少なすぎて,このフォントの特徴を知るにはサンプルが不足しているようです. すべて選択解除すれば,フォント内の全グリフに対して適用されます

en: There are two open fonts with the current family name and the same style. %.30s and %.30s
ja_JP: 現在開かれているフォントのうち,ウィンドウを操作中のフォントと同じファミリー名をもつ%.30sと%0.30sの2つのフォントのスタイルが同一です.

en: There is a character (%d) which cannot be encoded
ja_JP: 符号化できない文字 (%d) があります.

en: There is a character (%d) which is not normally in the encoding
ja_JP: エンコーディングに通常含まれない文字 (%d) があります.

en: There is a single byte character (%d) using one of the slots needed for double byte characters
ja_JP: 2バイト文字の1バイト目と重なる1バイト文字 (%d) があります.

en: There is already a glyph with this Unicode encoding
    (named %1$.40s, at local encoding %2$d).
    Is that what you want?
ja_JP: Unicodeに変換した時の文字コードがこの値
    (文字名:%1$40s,固有の文字コード:%2$d)
    になるグリフが既にあります. このまま続けますか?

en: There is already a glyph with this name,
    do you want to swap names?
ja_JP: この名前を持つグリフが既にあります.
    名前を交換しますか?

en: There is already an anchor point named %1$.40s in %2$.40s.
ja_JP: %1$.40sという名前のアンカーポイントは既に%2$.40sにあります.

en: There is no ForceBoldThreshold entry in the weighted font, but there is a ForceBold entry in font %30s
ja_JP: 重みづけされたフォントに項目ForceBoldThresholdは存在しないにもかかわらず,フォント%30sにはForceBoldエントリーが存在します

en: There must be at least one match coverage table
ja_JP: 最低1個の一致範囲テーブルが必要です

en: These expressions may contain the operators +,-,*,/,%,^ (which means raise to the power of here), and ?: It may also contain a few standard functions. Basic terms are real numbers, x and y.
    Examples:
     x^3+2.5*x^2+5
     (x-300)*(y-200)/100
     y+sin(100*x)
ja_JP: これらの数式では +,-,*,/,%,^(冪乗演算子)と ?: を使うことができます. また,いくつかの標準的な関数を使うことができます. 基本となる項は実数と x,y です.
    例:
      x^3+2.5*x^2+5
     (x-300)*(y-200)/100
     y+sin(100*x)

en: These results are those of the freetype autohinter. They do not reflect the truetype instructions.
ja_JP: これらの結果はFreeTypeの自動ヒントづけ機能によるものです. これはTrueTypeのヒント命令を反映していません

en: These two lines share a common endpoint, I can't make them parallel
ja_JP: 2本の直線は端点を共有しているので, 平行にすることができません.

en: Third Widths
ja_JP: 幅の1/3の位置

en: Third argument of imagemask must be a boolean.
ja_JP: imagemask の 3 番目の引数は boolean でなければなりません.

en: This anchor class already is associated with a point in this character
ja_JP: このアンカークラスは,既にこの文字内の点に割り当てられています.

en: This blank outline glyph has an unexpected bitmap version
ja_JP: このグリフはアウトラインが空白ですが,ビットマップ版が存在します.

en: This checks if the character almost, but not exactly,
    conforms to the requirements for a stem3 hint.
    That is, either vertically or horizontally, there must
    be exactly three hints, and they must have the same
    width and they must be evenly spaced.
ja_JP: stem3ヒントの必要条件に非常に近く(ただし正確にではなく)
    一致するヒントが文字に含まれているかをチェックします. 
    この条件は,水平方向と垂直方向を問わず,ちょうど3個の
    ヒントが存在し,同じ幅を持っていて等間隔に並んで
    いなければならないというものです.

en: This doesn't look like an ofm file, I don't know how to read it.
ja_JP: これは OFM ファイルではないようです. これを読み込む方法が解りません.

en: This feature code is already used
ja_JP: この機能コードは既に使われています

en: This feature, setting combination is already used
ja_JP: この機能と設定の組み合わせは既に使われています

en: This feature, setting combination is already used
    Do you really wish to reuse it?
ja_JP: この機能と設定の組み合わせは既に使われています.
    本当に再使用しますか?

en: This file contains an unnamed encoding, which cannot be named in a script
ja_JP: このファイルには,スクリプトでは名前をつけることのできない名無しのエンコーディングを含んでいます.

en: This file contains no SVG fonts.
ja_JP: このファイルには SVG フォントが含まれていません.

en: This font contains a "UniqueId" variable, but the correct name for it is
    	"UniqueID" (postscript is case concious)
ja_JP: このフォントには "UniqueId" という名の変数がありますが, 正しくは	"UniqueID" です (PostScriptでは大文字と小文字は区別されます)

en: This font contains at least one translucent layer, but type3 does not support that (anything translucent or transparent is treated as opaque). Do you want to proceed anyway?
ja_JP: このフォントには最低1個の半透明なレイヤーが含まれていますが,Type3ではサポートされていません(半透明または透明な部分は不透明なものとして扱われます). それでも続けますか?

en: This font contains both a 'kern' table and a 'GPOS' table.
      The 'kern' table will only be read if there is no 'kern' feature in 'GPOS'.
ja_JP: このフォントには'kern'テーブルと'GPOS'テーブルの両方が含まれています.
      'kern'テーブルは'GPOS'に'kern'の機能がない場合のみ読み込まれます.

en: This font contains both a TrueType 'glyf' table and an OpenType 'CFF ' table. FontForge can only deal with one at a time, please pick which one you want to use
ja_JP: このフォントはTrueTypeの'glyf'テーブルとOpenTypeの'CFF 'テーブルの両方を含んでいます. FontForge は一度にどちらか片方しか扱えないので,どちらを使うか選んでください.

en: This font contains both truetype and PostScript glyph descriptions
      only one will be used.
ja_JP: このフォントにはtruetypeとPostScriptの両方のグリフが含まれています.
      片方のみが使用されます.

en: This font contains neither "CFF " nor "glyf"/"loca" tables
ja_JP: このフォントは"CFF "と"glyf"/"loca"テーブルのどちらも含まれていません

en: This font contains no glyphs with unicode encodings.
    Would you like to use a "Symbol" encoding instead of Unicode?
ja_JP: このフォントにはUnicodeエンコーディングをもつ文字がありません.
    Unicodeではなく"Symbol"エンコーディングを使用しますか?

en: This font contains no glyphs with unicode encodings.
    You will probably not be able to use the output.
ja_JP: このフォントにはUnicodeエンコーディングをもつグリフがありません.
    出力されたフォントはおそらく使用できないでしょう.

en: This font does not have vertical metrics enabled.
    Use Element->Font Info to enable them.
ja_JP: このフォントでは, 縦書きメトリックが利用可能になっていません.
    エレメント(L)→フォント情報(F) で利用を可能にする設定を行ってください.

en: This font does not specify font-face
ja_JP: このフォントには font-face の指定がありません

en: This font does not specify units-per-em
ja_JP: このフォントには em ユニット数の指定がありません

en: This font is based on the charset %1$.20s-%2$.20s-%3$d, but the best I've been able to find is %1$.20s-%2$.20s-%4$d.
    Shall I use that or let you search?
ja_JP: このフォントは %1$.20s-%2$.20s-%3$d に基づいていますが,
    見つかったうちで最も近いのは %1$.20s-%2$.20s-%4$dです.
    これを使いますか, 場所を指定しますか?

en: This font is erroneous: it has a GPOS extension subtable that points to
    another extension sub-table.
ja_JP: このフォントには, GPOS 拡張サブテーブルが他の拡張サブテーブルを参照している間違いがあります

en: This font is erroneous: it has a GSUB extension subtable that points to
    another extension sub-table.
ja_JP: このフォントには, GSUB 拡張サブテーブルが他の拡張サブテーブルを参照している間違いがあります

en: This font is marked with an FSType of 2 (Restricted
    License). That means it is not editable without the
    permission of the legal owner.
    
    Do you have such permission?
ja_JP: このフォントのFSTypeは2 (制限付き
    ライセンス)に設定されています. これは, フォントを編集するには法的な権利を持つ
    所有者の許諾を得なければならないという意味です. あなたは許諾を受けていますか?

en: This font, %s, has multiple GPOS 'size' features. I'm not sure how to interpret that. I shall pick one arbitrarily.
ja_JP: このフォント %s は複数の GPOS 'size' 機能を含んでいます. これをどう解釈したらよいのか解りません. 適当に 1 個を取り出すことにします.

en: This glyph can use a stem3 hint
ja_JP: このグリフはstem3ヒントを使うことができます

en: This glyph contains a different number of contours in different instances
ja_JP: このグリフは,別のインスタンスと異なる個数の輪郭を含んでいます

en: This glyph contains a different number of hints in different instances
ja_JP: このグリフは,異なるインスタンスごとに,含んでいるヒントの個数が異なります

en: This glyph contains a different number of references in different instances
ja_JP: このグリフは,異なるインスタンスごとに,含んでいる参照の個数が異なります

en: This glyph contains a horizontal hint near the specified width
ja_JP: このグリフは指定された幅に近い水平ヒントを含んでいます.

en: This glyph contains a substitution or ligature entry which refers to an empty char
ja_JP: このグリフには,空のグリフを参照する置換えまたは合字のエントリが含まれています.

en: This glyph contains a vertical hint near the specified width
ja_JP: このグリフは指定された幅に近い垂直ヒントを含んでいます.

en: This glyph contains both contours and references.
    (or contains a reference which has a bad transformation matrix and counts as a contour).
    This cannot be expressed in the TrueType glyph format.
ja_JP: このグリフには輪郭と参照の両方が含まれています.
    (または,不正な変換行列を含む参照があり,それが輪郭として認識されています).
    これはTrueTypeのグリフフォーマットでは表現できません.

en: This glyph contains control points which are probably too close to the main points to alter the look of the spline
ja_JP: このグリフには,あまりに端点に近すぎて曲線の形状を変える役に立たない制御点が含まれています.

en: This glyph contains different kerning pairs in different instances
ja_JP: このグリフは,別のインスタンスと異なるカーニングペアを含んでいます

en: This glyph has four hints, but if this one were omitted it would fit a stem3 hint
ja_JP: このグリフには4つのヒントが含まれていますが,この1つを省略すればstem3ヒントに適合します

en: This glyph is defined in more than one of the CID subfonts
ja_JP: このグリフは複数のCIDサブフォントで定義されています.

en: This glyph is defined in one instance font but not in another
ja_JP: このグリフはあるインスタンスフォントで定義されていて,他のフォントでは定義されていません

en: This glyph is not defined in any of the CID subfonts
ja_JP: このグリフはどのCIDサブフォントでも定義されていません.

en: This glyph's advance width is different from the standard width
ja_JP: このグリフの送り幅は標準の幅と異なります

en: This glyph's vertical advance is different from the standard width
ja_JP: この文字の縦書き時の送り幅は標準の幅と異なります

en: This hint does not control any points
ja_JP: このヒントはどの点も制御していません.

en: This hint has the wrong width for a stem3 hint
ja_JP: このヒントはstem3ヒントに合致しない幅を持っています

en: This index is much larger than the closest neighbor
ja_JP: このインデックスは,隣の最も近い値と比べて大きすぎます.

en: This involves opening more than 10 windows.
    Is that really what you want?
ja_JP: これを行うと10個より多くのウィンドウが開かれます.
    本当に行ってよろしいですか?

en: This is an identifying number shared by all members of
    this font family with the same style (I.e. 10pt Bold and
    24pt Bold would have the same id, but 10pt Italic would not
ja_JP: この値は,これと同じスタイルをもつフォントファミリーの
    全フォントが共有する識別番号です. (例えば,
    10ポイントのボールドと24ポイントのボールドは
    同じ値ですが,10ポイントのイタリックは違う値となります).

en: This is probably a valid URW font, but it is in a format (%c%c) which FontForge
    does not support. FontForge only supports 'IK' format fonts.
ja_JP: これはおそらく正規のURWフォントでしょうが, FontForgeがサポートして
    いないフォーマット(%c%c)です. FontForge は'IK'フォーマットの
    フォントのみをサポートしています.

en: This is the approximate location of the vanishing point.
    It does not include the offset induced by "Center of selection"
    nor "Last Press".
ja_JP: これは消失点の近似位置です.
    これには"選択領域の中心点"や
    "最後に選んだ点"によるオフセットは含みません.

en: This kerning pair (%.20s and %.20s) is currently part of a kerning class with a 0 offset for this combination. Would you like to alter this kerning class entry (or create a kerning pair for just these two glyphs)?
ja_JP: このカーニングペア(%.20sと%.20s)は現在,
    この組み合わせに対するオフセットが0となっている
    カーニングクラスの一部です.
    カーニングクラスのこの項目を変更してよろしいですか
    (それとも,この2個のグリフだけを含む新しいカーニング
    ペアを作成しますか)?

en: This ligature index is already in use
ja_JP: この合字インデックスは既に使用されています.

en: This looks like a level1 (or level2) ofm. FontForge only supports level0 files, and can't read a real level1 file.
ja_JP: これはレベル 1 (またはレベル 2) OFM のように見えます. FontForge がサポートしているのはレベル 0 ファイルのみであり, 真のレベル 1 ファイルは読み込めません

en: This looks like an ikarus format which I have seen examples of, but for which
    I have no documentation. FontForge does not support it yet.
ja_JP: これは私が実例を見たことのあるIkarusフォーマットのように見えますが,それに関する文書を持っていません. FontForgeではまだサポートしていません.

en: This looks like one of FontForge's SplineFont DataBase files.
    Not one of TeX's SubFont Definition files.
    An unfortunate confusion of extensions.
ja_JP: これはFontForgeのSplineFont DataBaseファイルのようです.
    TeXのSubFont Definitionファイルではありません.
    拡張子が混乱しているのは残念ですね.

en: This mark class (%s) was used in lookup %s
ja_JP: マーククラス '%s' は既に %s で使われています.

en: This mark set (%s) was used in lookup %s
ja_JP: マークセット '%s' は既に %s で使われています.

en: This multiple master font has %1$d instance fonts, but FontForge can only handle %2$d master fonts for %3$d axes. FontForge will not be able to edit this correctly
ja_JP: このマルチプルマスターフォントには%1$d個のインスタンスフォントが含まれていますが,FontForgeは%3$d軸のフォントでは%2$d個のマスターフォントしか扱えません。FontForgeはこのフォントを正しく編集できません

en: This multiple master font has %1$d instance fonts, but it needs at least %2$d master fonts for %3$d axes. FontForge will not be able to edit this correctly
ja_JP: このマルチプルマスターフォントには%1$d個のインスタンスフォントが含まれていますが, %3$d軸のフォントには最低でも%2$d個のインスタンスフォントが必要です. FontForgeはこのフォントを正しく編集できません

en: This namelist contains at least one non-ASCII glyph name, namely: %s
ja_JP: この名前リストには少なくとも1文字の非ASCIIグリフ名 (%s) が含まれています

en: This namelist is based on a namelist which contains non-ASCII glyph names
ja_JP: この名前リストは,非ASCIIのグリフ名を含む名前リストを基にしています

en: This operation cannot be undone, do it anyway?
ja_JP: この操作は取り消し不能です. それでも実行しますか?

en: This outline glyph is missing a bitmap version
ja_JP: このアウトライングリフにはビットマップ版がありません.

en: This outline glyph's advance width is different from that of the bitmap's
ja_JP: このアウトライングリフの送り幅はビットマップの幅と異なります

en: This path should have been drawn in a clockwise direction
ja_JP: のパスは反時計回りに書かれていなければならないはずです.

en: This path should have been drawn in a counter-clockwise direction
ja_JP: このパスは反時計回りに書かれていなければならないはずです.

en: This pdf file has no fonts
ja_JP: この PDF ファイルにはフォントが含まれていません

en: This provides a set of names used to identify the
    style of this font. Names may be translated into multiple
    languages (English is required, others are optional)
    All fonts with the same Style ID should share this name.
ja_JP: これは,このフォントのスタイルを識別するのに
    用いられる名前の組を指定します.
    名前は複数の言語に翻訳可能です(英語は
    必須で,その他の言語は省略可能です)
    同じスタイルIDをもつフォントはすべて
    同じIDを共有することになります

en: This reference has a transformation matrix which cannot be expressed in Type1/2 fonts.
    No scaling or rotation allowed.
ja_JP: この参照には,Type1/2フォーマットで表現不可能な変換行列が含まれています.
    拡大/縮小や回転は使用できません.

en: This reference has been flipped, so the paths in it are drawn backwards
ja_JP: この参照は裏返しになっているので,この中で描画されるパスは逆に書かれます.

en: This reference uses point-matching but it refers to a glyph
    (or a previous reference refers to a glyph)
    whose points have been renumbered.
ja_JP: この参照は点の照合処理を行っていますが,点の番号付けが
    更新されてしまったグリフを参照しています
    (または,前の参照が,そのようなグリフを参照しています).

en: This setting is already used
ja_JP: この設定は既に使われています

en: This specifies the dash pattern for a line.
    Leave this field blank for a solid line.
    Otherwise specify a list of up to 8 integers
    (between 0 and 255) which give the dash pattern
    in em-units. So "10 10" will draw the first
    10 units of a line, leave the next 10 blank,
    draw the next 10, and so on.
ja_JP: 線に適用される破線パターンを指定します.
    直線の場合,この欄は空にします.
    破線の場合,ダッシュパターンをemユニットで
    指定した(0から255までの)
    8個以内の整数を並べたものです. 例えば
    "10 10"は最初の10ユニットが線で、続く10ユニットは
    隙間で,再び10ユニットの実線…と繰り返されます

en: This specifies the line spacing on the mac.
    (The descent field is usually negative.)
    If the "[] Is Offset" checkbox is clear then
    any number you enter will be the value used in hhea.
    If set then any number you enter will be added to the
    font's bounds. You should leave this
    field 0 and check "[*] Is Offset" in most cases.
    
    NOTE: hhea Descent is a NEGATIVE value for things
    below the baseline
ja_JP: これはMacにおける行間を指定します.
    (深さフィールドは一般的に負の値です)
    "[] オフセットを指定"にチェックが入って
    いない場合,入力した任意の値がそのままhheaテーブルで使われます. ほとんどの場合,
    このフィールドを0に設定し,
    "[*] オフセットを指定"にチェックを
    入れておくべきでしょう.

en: Tibetan
ja_JP: チベット文字

en: Tibetan (PRC)
ja_JP: チベット語(中国)

en: Tibetan Bhutan
ja_JP: チベット語(ブータン)

en: Tifinagh
ja_JP: ティフィナグ(ベルベル)文字

en: Tifinagh (Berber)
ja_JP: ティフィナグ(ベルベル)文字

en: Tigre
ja_JP: ティグレ語

en: Tigrinya
ja_JP: ティグリニア語

en: Tigrinya Ethiopia
ja_JP: ティグリニア語(エチオピア)

en: Tigrinyan Eritrea
ja_JP: ティグリニア語(エリトリア)

en: Tile Path
ja_JP: パスのタイル敷き

en: Tile Pattern...
ja_JP: タイルパターン...

en: Tile _Path...
ja_JP: パスのタイル敷き(_P)...

en: Tiny Selection
ja_JP: 選択グリフが少なすぎます

en: Titling
ja_JP: タイトル用字形

en: To P_DF File
ja_JP: PDFに出力(_D)

en: To _File
ja_JP: ファイルに出力(_F)

en: To _Hundredths
ja_JP: 1/100単位(_H)

en: To _Int
ja_JP: 整数に(_I)

en: To create a new name, left click on the <New> button, and select a locale (language).
    To change the locale, left click on it.
    To change the feature, left click on it.
    To change the text, left click in it and then type.
ja_JP: 新しい名前の作成: <新規>ボタンをクリックしてから,ロケールを選択します.
    ロケールの変更: ロケール名を左クリックします.
    機能の変更: 文字列を左クリックします.
    テキストの変更: テキストを左クリックしてから新しい文字列をタイプします.

en: To create a new name, left click on the <New> button, and select a locale (language).
    To change the locale, left click on it.
    To change the text, left click in it and then type.
ja_JP: 新しい名前の作成: <新規>ボタンをクリックしてから,ロケールを選択します.
    ロケールの変更: ロケール名を左クリックします.
    テキストの変更: テキストを左クリックしてから新しい文字列をタイプします.

en: To create a new name, left click on the <New> button, and select a locale.
    To change the locale, left click on it.
    To change the string type, left click on it.
    To change the text, left click in it and then type.
    To delete a name, right click on the name & select Delete from the menu.
    To associate or disassociate a truetype name to its postscript equivalent
    right click and select the appropriate menu item.
ja_JP: 新しい名前の作成: <新規>ボタンをクリックしてから,ロケールを選択します.
    ロケールの変更: ロケール名を左クリックします.
    文字列タイプの変更: 文字列を左クリックします.
    テキストの変更: テキストを左クリックしてから新しい文字列をタイプします.
    名前の削除: 名前を右クリックしてからメニューの[削除]を選択します。.
    TrueType名との関連付けの有効化・無効化: 名前を右クリックしてから
     該当するメニュー項目を選択します.

en: To generate a Mac family file, the current font must have plain (Normal, Regular, etc.) style, and there must be other open fonts with the same family name.
ja_JP: Macのファミリーファイルを出力するには,ウィンドウを操作中のフォントが標準(Normal,Regular等)で,同じファミリー名をもつフォントを開いている必要があります.

en: To:
ja_JP: 指定値:

en: Todo
ja_JP: トド語

en: Tonga
ja_JP: トンガ語(ニヤサ地方)

en: Tongan
ja_JP: トンガ語(トンガ諸島)

en: Too Big
ja_JP: 大きすぎます.

en: Too Complex or Bad
ja_JP: 複雑すぎるか不正です

en: Too Many Breakpoints
ja_JP: ブレークポイントが多すぎます

en: Too Many Glyphs
ja_JP: グリフが多すぎます

en: Too Many Hints
ja_JP: ヒントが多すぎます

en: Too Many Kerns
ja_JP: カーニングが多すぎます

en: Too few items on stack for blend in %s
ja_JP: グリフ %s 内で, スタック上に置かれたデータの個数が blend を実行するのに少なすぎます

en: Too few items on stack for get in %s
ja_JP: グリフ %s で, スタック上の要素の個数が get を実行するのに少なすぎます

en: Too few items on stack for put in %s
ja_JP: グリフ %s で, スタック上の要素の個数が put を実行するのに少なすぎます

en: Too many Unique Font IDs
ja_JP: ユニークフォントIDが多すぎます

en: Too many axis positions specified in /BlendDesignPositions.
ja_JP: /BlendDesignPositions で指定された軸の位置が多すぎます.

en: Too many dashes (at most %d allowed)
ja_JP: 破線パターンが大きすぎます (最大%d個まで)

en: Too many entries in CharStrings dictionary "%s
ja_JP: CharStrings辞書%sの項目が多すぎます

en: Too many features %d
ja_JP: カーニングが多すぎます (%d 個)

en: Too many glyphs
ja_JP: グリフが多すぎます

en: Too many kern pairs
ja_JP: カーニングペアが多すぎます

en: Too many layers
ja_JP: レイヤーが多すぎます

en: Too many lookups %d
ja_JP: 表引きが多すぎます (%d 個)

en: Too many mapping data points specified in /BlendDesignMap for axis %s.
ja_JP: 軸 %s の /BlendDesignMap で指定された写像データの点が多すぎます.

en: Too many scripts %d
ja_JP: 用字系が多すぎます (%d 個)

en: Too many subroutine calls in %s
ja_JP: グリフ %s 内のサブルーチン呼出しが多すぎます

en: Too many subroutines. We can deal with at most 14 (0-13)
ja_JP: サブルーチンが多すぎます. 最大14個(0〜13)までしか扱えません

en: Tool_s
ja_JP: ツール(_S)

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Tools_2
ja_JP: ツール_2

en: Top Bearing does not change.
ja_JP: 上ベアリングは変更されません.

en: Trademark
ja_JP: 商標

en: Traditional Chinese
ja_JP: 繁体字中国語

en: Traditional Forms
ja_JP: 旧字体

en: Traditional Name Forms
ja_JP: 人名漢字表許容字体

en: Trailing Jamo Forms
ja_JP: ハングル字母終声形

en: Transform _All Layers
ja_JP: すべてのレイヤーを変形する(_A)

en: Transform _Guide Layer Too
ja_JP: ガイドレイヤーも変形する(_G)

en: Transform _Width Too
ja_JP: 文字幅も変形する(_W)

en: Transform kerning _classes too
ja_JP: カーニングクラスも変形する(_C)

en: Transform simple positioning features & _kern pairs
ja_JP: 単純位置指定とカーニングペアも変形する(_K)

en: Transform:
ja_JP: 変形:

en: Transformation Matrix
ja_JP: 変換行列

en: Transformation Matrix Changed
ja_JP: 変換行列が変更されました.

en: Transformed
ja_JP: 変換を適用済み

en: Transformed by:
ja_JP: 適用する変換行列:

en: Transforming...
ja_JP: 変形中...

en: Transitional Serifs
ja_JP: トランジショナルセリフ(TS)

en: Triangle
ja_JP: 三角型セリフ

en: TrueType (Resource)
ja_JP: TrueType (リソース)

en: TrueType Hints
ja_JP: TrueType ヒント

en: TrueType Instructions for %.50s
ja_JP: %.50s のTrueType命令

en: TrueType Point _Matching:
ja_JP: TrueType点の重ね合わせ(_M):

en: TrueType does not support mixed references and contours.
    If you want instructions for %.30s you should either:
     * Unlink the reference(s)
     * Copy the inline contours into their own (unencoded
        glyph) and make a reference to that.
ja_JP: TrueTypeでは参照と輪郭を同じグリフに含めることができません.
    %.30s に命令を追加したいならば, 以下のいずれかが必要です:
     * リンクを解除する
     * グリフ内の輪郭を独立した(文字符号を持たない)グリフに
         コピーして, そのグリフへの参照を作成する.

en: TrueType does not support references which
    are scaled by more than 200%%.  But %1$.30s
    has been in %2$.30s. Any instructions
    added would be meaningless.
ja_JP: TrueTypeは200%%を超える拡大/縮小率の参照を
    使用することができません. しかし%2$.30sには
    %1$.30sが含まれています. 追加された命令はすべて
    無意味です.

en: TrueType glyphs can either contain references or contours.
    Not both.
ja_JP: TrueTypeグリフは参照か輪郭の両方を含むことはできず,どちらか
    片方のみを含んでいなければなりません.

en: TrueType requires that all scaling and rotational
    entries in a transformation matrix be between -2 and 2
ja_JP: TrueTypeでは変換行列に含まれる拡大/縮小と回転に
    関する値は全て-2〜2の間になければなりません.

en: Tsonga
ja_JP: ツォンガ語

en: Tswana
ja_JP: ツワナ語

en: Tulu
ja_JP: トゥル語

en: Tundra Nenets
ja_JP: ツンドラ・ネネツ語

en: Turkish
ja_JP: トルコ語

en: Turkmen
ja_JP: トルクメン語

en: Turoyo Aramaic
ja_JP: トゥロヨ・アラム語

en: Tuvin
ja_JP: トゥバ語

en: Twi
ja_JP: トゥイ語

en: Twilight Zone Point Count
ja_JP: トワイライトゾーンの点の個数

en: Type of distortable font:
ja_JP: 変形可能フォントの種類:

en: Type1 and 2 fonts only support translation of references.
    The first four entries of the transformation matrix should be
    [1 0 0 1].
ja_JP: Type1とType2フォントがサポートしているのは参照の平行移動
    だけです. 変換行列の最初の4項目の値は常に [1 0 0 1] で
    なければなりません.

en: Type2 fonts do not support the Type1 callothersubrs operator
ja_JP: Type2 フォントは Type1 の callothersubrs 演算子をサポートしていません

en: Type2 fonts do not support the Type1 setcurrentpoint operator
ja_JP: Type2 フォントは Type1 の setcurrentpoint 演算子をサポートしていません

en: Type:
ja_JP: 種類:

en: Typing a normal character in the glyph view window changes the window to look at that character
ja_JP: (GlyphAutoGoto)
    グリフビューウィンドウで通常の文字をタイプすると
    編集グリフがその字に切り替わります

en: Typo Ascent Offset:
ja_JP: 組版上の高さのオフセット:

en: Typo Ascent:
ja_JP: 組版上の高さ:

en: Typo Descent Offset:
ja_JP: 組版上の深さのオフセット:

en: Typo Descent:
ja_JP: 組版上の深さ:

en: Typo Line _Gap:
ja_JP: 組版上の行間アキ(_G)

en: U_nlink Reference
ja_JP: 参照を解除(_N)

en: Udmurt
ja_JP: ウドムルト語

en: Ugaritic
ja_JP: ウガリト文字

en: Ukrainian
ja_JP: ウクライナ語

en: Unable to parse the pdf objects that make up %s
ja_JP: %sをマークアップするPDFオブジェクトが解析できません

en: Unassigned Bit 123
ja_JP: 未割り当てビット123

en: Unassigned Bit 124
ja_JP: 未割り当てビット124

en: Unassigned Bit 125
ja_JP: 未割り当てビット125

en: Unassigned Bit 126
ja_JP: 未割り当てビット126

en: Unassigned Bit 127
ja_JP: 未割り当てビット127

en: Unassigned Code Points
ja_JP: 未割り当ての符号位置

en: Undefined substitution
ja_JP: 未定義の置換

en: Underline _Position:
ja_JP: 下線の位置(_P):

en: UndoDepth
ja_JP: アンドゥの上限

en: Uneven Weighting
ja_JP: 不均一な太さ

en: Unexpected EOF in gf
ja_JP: GFファイルが途中で切れています

en: Unexpected PST type in GetPosSub (%d).
ja_JP: GetPosSub (%d) 内に予期しないの PST 型が含まれています.

en: Unexpected charset format in cff: %d
ja_JP: CFF にないはずの文字セットフォーマット %d が使われています

en: Unexpected density
ja_JP: 密度が想定外の値です

en: Unexpected encoding format in cff: %d
ja_JP: CFF にないはずのエンコーディングフォーマット %d が使われています

en: Unexpected end of file found in morx chain.
ja_JP: morx 連鎖の途中でファイルが突然切れています

en: Unexpected end of file in GSUB ligature sub-table.
ja_JP: GSUB 合字サブテーブルの途中でファイルが終わっています.

en: Unexpected end of file in GSUB sub-table.
ja_JP: GSUB サブテーブルの途中でファイルが終わっています.

en: Unexpected end of file in contextual chaining subtable.
ja_JP: 文脈依存サブテーブルの途中でファイルが終わっています.

en: Unexpected error
ja_JP: 想定外のエラーです

en: Unexpected number
ja_JP: 想定外の値です

en: Unexpected size for font info section of URW font (expected 12, got %d)
ja_JP: URWフォントのフォント情報セクションが想定外の値です (12の筈ですが%dとなっています)

en: Unexpected size for name section of URW font (expected 55, got %d)
ja_JP: URLフォントのnameセクションが想定外のサイズです (55の筈ですが%dとなっています)

en: Unexpected token after expression end.
    before ...%40s
ja_JP: 現れないはずのトークンが式の終わった後ろ,
    ...%40s の前に出て来ました.

en: Unexpected token.
    before ...%40s
ja_JP: 現れないはずのトークンが
    ...%40s の前に出て来ました.

en: Unexpected value in dictionary %d
ja_JP: 辞書 %d に不正な値が含まれています

en: Unicase
ja_JP: 大小文字混在形

en: Unicode 2.0+, BMP only
ja_JP: Unicode 2.0 以降, BMP のみ

en: Unicode 2.0+, all planes
ja_JP: Unicode 2.0 以降, すべての面

en: Unicode Basic Multilingual Plane
ja_JP: Unicode 基本多言語面

en: Unicode C_har:
ja_JP: Unicode文字(_H):

en: Unicode Ranges
ja_JP: Unicode範囲

en: Unicode Ranges:
ja_JP: Unicode範囲:

en: Unicode Supplementary Ideographic Plane
ja_JP: Unicode 追加漢字面

en: Unicode Supplementary Multilingual Plane
ja_JP: Unicode 追加多言語面

en: Unicode Supplementary Special-purpose Plane
ja_JP: Unicode 追加特殊用途面

en: Unicode _Value:
ja_JP: Unicode値(_V):

en: Unicode value (%x) not in font, ignored
ja_JP: フォントに含まれていないUnicode値 (%x) を無視しました.

en: Unicode value not in font
ja_JP: そのUnicode値はフォント内にありません.

en: UnicodeGlyphNames
ja_JP: グリフ名にUnicodeを使用:

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ja_JP: 統合カナダ先住民音節

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
ja_JP: 統合カナダ先住民音節拡張

en: Uninterpreted code in gf: %d
ja_JP: GFファイルの位置 %d に予想外のコードがありました

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Unknown GPOS sub-table type: %d
ja_JP: GPOS サブテーブルタイプ %d は未知の値です

en: Unknown GSUB sub-table type: %d
ja_JP: GSUB サブテーブルタイプ %d は未知の値です

en: Unknown Language
ja_JP: 不明な言語

en: Unknown character after backslash in literal string.
ja_JP: 文字列リテラル内で, バックスラッシュの後に不明な文字が含まれています.

en: Unknown class table format: %d
ja_JP: クラステーブルフォーマット %d には見覚えがありません

en: Unknown operator in %s: %x
ja_JP: %s に未知の演算子 %x があります

en: Unknown string type
ja_JP: 文字列型が不明です

en: Unknown subtable '%c%c%c%c' in 'PfEd' table, ignored
ja_JP: 'PfEd' テーブルに '%c%c%c%c' という不明なサブテーブルがあります. 無視しました

en: Unknown subtable '%c%c%c%c' in 'TeX ' table, ignored
ja_JP: 'TeX ' テーブルに '%c%c%c%c' という不明なサブテーブルがあります. 無視しました

en: Unknown type '%c' found in path specification
ja_JP: パス指定の中に未知のタイプ '%c' が含まれています

en: Unlikely Ofm File
ja_JP: OFM ファイルではないようです

en: Unlikely count of ligature components (%d), I suspect this ligature sub-
     table is garbage, I'm giving up on it.
ja_JP: 合字要素の個数が考えられない値 (%d) です. この合字サブテーブルにはゴミが
    入っているのかと思います. このデータの解析は諦めることにします.

en: Unlikely length for table, so I'm ignoring it. %u
ja_JP: テーブルの長さに見えないので, %u を無視することにします

en: Unlikely script count (%d), I suspect the JSTF-
     table is garbage, I'm giving up on it.
ja_JP: 用字系の個数が考えられない値 (%d) です. このJSTFサブテーブルにはゴミが
    入っているのかと思います. このデータの解析は諦めることにします.

en: Unlink
ja_JP: リンクを解除

en: Unlink All
ja_JP: リンクをすべて解除

en: Unparsed characters found after end of groups file (last line parsed was %d).
ja_JP: グループファイルの末尾よりも後に解析されない文字があります
    (解析した最後の行は%dです).

en: Unsupported filter: %s
ja_JP: フィルタ %s はサポートしていません

en: UpdateFlex
ja_JP: flexヒントを更新

en: Upper Case in Lower Case
ja_JP: 大文字様小文字

en: Upper Sorbian
ja_JP: 上ソルブ語

en: Upright/Extreme Wrapping
ja_JP: 正立/極度の装飾

en: Upright/More Wrapping
ja_JP: 正立/多めの装飾

en: Upright/No Wrapping
ja_JP: 正立/装飾無し

en: Upright/Some Wrapping
ja_JP: 正立/少ない装飾

en: Urdu
ja_JP: ウルドゥー語

en: Urdu (India)
ja_JP: ウルドゥー語(インド)

en: Urdu (Pakistan)
ja_JP: ウルドゥー語(パキスタン)

en: Use CID Map
ja_JP: CID Mapを使用

en: Use FreeType
ja_JP: FreeTypeを使う

en: Use Kerning Class?
ja_JP: カーニングクラスを使用しますか?

en: Use UniqueID
ja_JP: UniqueIDを使う

en: Use XUID
ja_JP: XUIDを使う

en: Use _First
ja_JP: 最初を使う(_F)

en: Use _Second
ja_JP: 2番目を使う(_S)

en: Use cubic (that is postscript) splines to hold the outlines of all
    layers of this font. Cubic splines are generally easier to edit
    than quadratic (and you may still generate a truetype font from them).
ja_JP: すべてのレイヤーで輪郭を格納するのに3次（postscript）スプラインを使用します.
    3次スプラインは一般的に2次スプラインよりも編集が容易です.
    (3次スプラインのままでもtruetypeフォントを生成することができます)

note: GT: This is part of the PostScript language. "exit" should not be translated GT: as it is a PostScript keyword. (FF contains a small PostScript interpreter GT: so it can understand some PostScript fonts, and can generate errors when GT: handed bad PostScript).
en: Use of "exit" when not in a loop
ja_JP: ループの中にいないのに "exit" を使おうとしました

note: GT: This is part of the PostScript language. Neither "stop" nor "stopped" GT: should be translated as both are PostScript keywords.
en: Use of "stop" when not in a stopped
ja_JP: stopped 状態でないのに "stop" を使おうとしました

en: Use of a range offset of 0xffff to mean a missing glyph in cmap table
ja_JP: cmap テーブル中では範囲オフセット 0xffff は存在しないグリフを表します

en: Use of obsolete blend operator.
ja_JP: 廃止された blend 演算子を使用しています.

en: Use quadratic (that is truetype) splines to hold the outlines of all
    layers of this font rather than cubic (postscript) splines.
ja_JP: すべてのレイヤーで輪郭を格納するのに3次（postscript）スプラインではなく
    2次（truetype）スプラインを使用します.

en: Use spacing accents (Unicode: 02C0-02FF) rather than
    combining accents (Unicode: 0300-036F) when
    building accented glyphs.
ja_JP: (PreferSpacingAccents)
    アクセント付き文字を構築するときに
    結合型アクセント(Unicode:0300〜036F)ではなく
    幅のあるアクセント(Unicode:02C〜02FF)を使用する

en: Use the FreeType rasterizer (when available)
    to rasterize glyphs in the font view.
    This generally results in better quality.
ja_JP: (FreeTypeInFontView)
    (利用可能なら)FreeTypeをフォントビューでの
    グリフのラスタライズに使用します. 一般に,
    より良い表示品質が得られます.

en: Uyghur
ja_JP: ウイグル語

en: Uzbek
ja_JP: ウズベク語

en: Uzbek (Cyrillic)
ja_JP: ウズベク語(キリル文字)

en: Uzbek (Latin)
ja_JP: ウズベク語(ラテン文字)

note: GT: Abbreviation for "Visible"
en: V
ja_JP: 視

en: VHead _Column Spacing:
ja_JP: (vheaテーブルの)縦書きの行間アキ(_C):

en: VKern By Classes
ja_JP: クラス毎の縦書きカーニング...

en: VKern By Classes...
ja_JP: クラス毎の縦書きカーニング...

en: VKern From HKern
ja_JP: 横書きカーニングを縦書きに

en: VKern:
ja_JP: 縦書きカーニング:

en: VStem
ja_JP: 垂直ステム

en: VWidth
ja_JP: 高さ

en: Vai
ja_JP: ヴァイ文字

en: Validating...
ja_JP: 検証中...

en: Value
ja_JP: 値

en: Value out of bounds in spline.
ja_JP: スプライン内に範囲外の値が含まれています.

en: Value out of range
ja_JP: 範囲外の値です.

en: Vanishing Point:
ja_JP: 消失点:

en: Variation Selectors
ja_JP: 異体字セレクタ

en: Variation Selectors B
ja_JP: 異体字セレクタB

en: Various errors occurred at the selected glyphs
ja_JP: 選択中のグリフでさまざまなエラーが発生しました

en: Various specifications of PIXEL_SIZE do not match in %s
ja_JP: %sで,いくつかのPIXEL_SIZEの指定が一致しません

en: Venda
ja_JP: ヴェンダ語

en: Vendor ID:
ja_JP: ベンダID

en: Vendor URL
ja_JP: ベンダのURL

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Version, Major:
ja_JP: バージョン, メジャー:

en: Vertical
ja_JP: 垂直

en: Vertical Baselines
ja_JP: 縦書きベースライン

en: Vertical Forms
ja_JP: 縦書き用の字形

en: Vertical Fractions
ja_JP: 縦型の分数

en: Vertical Kana Alternates
ja_JP: 縦書き用仮名

en: Vertical Kerning
ja_JP: 縦書きカーニング

en: Vertical Kerning Class
ja_JP: 縦書きカーニングクラス

en: Vertical Only
ja_JP: 縦書き専用

en: Vertical Rotation & Alternates
ja_JP: 縦書き字形と回転済み文字

en: Vertical _Metric Lines
ja_JP: 縦書きメトリックライン(_M)

en: Very Condensed
ja_JP: 非常にコンデンス

en: Very Expanded
ja_JP: 非常にエクステンド

en: Very Extended
ja_JP: 非常にエクステンド

en: Very High
ja_JP: 超高

en: Very Light
ja_JP: 極細

en: Very Low
ja_JP: 超低

en: Very Narrow
ja_JP: とても狭い

en: Very Wide
ja_JP: とても広い

en: Vietnamese
ja_JP: ベトナム語

en: View
ja_JP: 表示

en: View Point
ja_JP: 視点

en: Vowel Jamo Forms
ja_JP: ハングル字母母音形

en: WWS Family
ja_JP: WWS ファミリー

en: WWS Subfamily
ja_JP: WWS サブファミリー

en: W_hitespace Glyphs
ja_JP: 空白グリフ(_H)

en: W_ithin Rectangle
ja_JP: 長方形の範囲(_I)

en: Wa
ja_JP: ワ語

en: Wagdi
ja_JP: ワーグリー語

en: Wansung (Korean)
ja_JP: Wansung (韓国語)

en: Warn if _unlinked references
ja_JP: 参照リンクの解除時に警告(_U)

en: Warn if one glyph contains an outline while the other contains a reference (but the reference describes the same outline)
ja_JP: 片方のグリフがアウトラインを含んでおり,もう片方が参照を含んでいる(が,その参照が同じアウトラインを記述している) 場合に警告します

en: Warning
ja_JP: 警告する

en: Warning: %dth axis value (%g) is outside the allowed range [%g,%g]
ja_JP: 警告: %d 番目の軸の値 (%g) は可能な範囲 [%g,%g] の外にあります

en: Warning: %s has a different family name than does %s (GenerateFamily)
ja_JP: 警告: %s のファミリー名は %s (GenerateFamily) と異なります

en: Warning: %s(%s) is both extended and condensed. That's impossible.
ja_JP: 警告: %s(%s) はエクステンディドかつコンデンストです. それは不可能です.

en: Warning: 'cvar' contains intermediate tuple data.
     FontForge doesn't support this.
ja_JP: 警告: 'cvar' には中間タプルデータが含まれています.
      FontForge はこれをサポートしていません

en: Warning: Both extended and condensed. That's impossible.
ja_JP: 警告: エクステンディドとコンデンストを同時指定しています. それは不可能です.

en: Warning: Byte swapped font mark in palm font.
ja_JP: 警告: Palmフォントのフォントマークのバイト順が反転しています.

en: Warning: Encoding %d (0x%x) is mapped to at least two locations (%s@0x%02x and %s@0x%02x)
     Only one will be used here.
ja_JP: 警告: 符号位置%d(0x%x)は少なくとも2つの位置
    (%s@0x%02xと%s@0x%02x)に対応づけられています.
    ここでは,どちらか片方のみが使用されます.

en: Warning: Font Bucket version 4 treated as 0.
ja_JP: 警告: Font Bucket Version の 4 は 0 として扱います.

en: Warning: Font contained no glyphs
ja_JP: 警告: フォント内にグリフがありません.

en: Warning: Glyph %d contains either private or intermediate tuple data.
     FontForge supports neither.
ja_JP: 警告: グリフ %d はプライベートまたは中間タプルデータを含んでいます.
      FontForge はどちらもサポートしていません.

en: Warning: Mac and Unicode entries in the 'name' table differ for the
     %s string in the language %s
     Mac String: %s
    Mac Unicode String: %s
ja_JP: 警告: 'name' テーブルの Mac と Unicode の項目で文字列 %s が言語 %s
          版において一致しません.
     Mac の文字列: %s
     Mac Unicode の文字列: %s

en: Warning: Mac and Windows entries in the 'name' table differ for the
     %s string in the language %s
     Mac String: %s
    Windows String: %s
ja_JP: 警告: 'name' テーブルの Mac と Windows の項目で文字列 %s が言語 %s
          版において一致しません.
     Mac の文字列: %s
     Windows の文字列: %s

en: Warning: Mac string is a subset of the Unicode string in the 'name' table
     for the %s string in the %s language.
ja_JP: 警告: 'name' テーブルの文字列 %s の %s 言語版において,
    Mac 文字列は Unicode 文字列のサブセットです

en: Warning: Mac string is a subset of the Windows string in the 'name' table
     for the %s string in the %s language.
ja_JP: 警告: 'name' テーブルの文字列 %s の %s 言語版において,
    Mac 文字列は Windows の文字列のサブセットです

en: Warning: No characters selected in AddDHint(%d,%d %d,%d %d,%d)
ja_JP: 警告: AddDHint(%d,%d,%d,%d,%d,%d) で文字が選択されていません

en: Warning: No characters selected in AddHint(%d,%d,%d)
ja_JP: 警告: AddHint(%d,%d,%d) で文字が選択されていません

en: Warning: Unable to parse token %s, some features may be lost
ja_JP: 警告: トークン %s を解析できません. 機能がいくつか失われるでしょう

en: Warning: Unreasonably big splines. They will be ignored.
ja_JP: 警告: 異常に巨大なスプラインが含まれています. それらは無視します.

en: Warnings
ja_JP: 警告

en: Watch Points not supported in glyphs with references
ja_JP: 参照を含むグリフでは監視点はサポートしていません

en: Watch all selected points
    (stop when a point moves)
ja_JP: 選択した点を監視
    (点が動いた時に中断)

en: Watched Cvt Change
ja_JP: 監視中のcvtの変更

en: Watched Store Change
ja_JP: 監視中のストレージの変更

en: We don't understand this font
ja_JP: このフォントを解釈することができません

en: Welsh
ja_JP: ウェールズ語

en: West-Cree
ja_JP: 西クリー語

en: What is the pixel size of the font in this file?
ja_JP: このファイル内のフォントのピクセル数は幾つですか?

en: What type(s) of palm font records do you want?
ja_JP: どの種類のPalmフォントレコードが必要か?

en: When FontForge detects that an expanded stroke will self-intersect,
    then setting this option will cause it to try to make things nice
    by removing the intersections
ja_JP: 拡張した輪郭線が自己交差していることを
    FontForgeが検出したとき,このオプションがセットされていると,
    線の交差を取り除いて結果を改善しようと試みます

en: When building an Apple distortable font, you must specify at least one name for the axis
ja_JP: Apple変形可能フォントを構築するときは, 軸の名前を最低1個は指定しなければなりません

en: When centering an accent over a glyph, should the accent
    be centered on the highest point(s) of the glyph,
    or the middle of the glyph?
ja_JP: (CharCenterHighest)
    グリフの上にあるアクセントを中心揃えするとき,
    グリフの最も高い点に合わせるか, グリフの幅の
    中央に合わせるか

en: When copying glyphs from the font view, also copy the
    glyphs' metadata (name, encoding, comment, etc).
ja_JP: (CopyMetadata)
    フォントビューからグリフをコピーする時に,
    グリフのメタデータ(名前・符号位置・コメント等)もコピーする

en: When dragging points in the outline view a join may occur
    (two open contours may connect at their endpoints). When
    this is On a join will cause FontForge to stop moving the
    selection (as if the user had released the mouse button).
    This is handy if your fingers are inclined to wiggle a bit.
ja_JP: (StopAtJoin)
    アウトラインビュー上で点をドラッグしすると,
    線を一体化することができます(2本の開いた
    輪郭線は,端点同士で結合可能です).
    このフラグがオンのときは,結合が行われると,
    FontForgeは選択部分の移動を停止します
    (ユーザがマウスボタンを離した時と同様です).
    これは指先が震えやすい人には便利です

en: When generating a Mac Type1 resource font, you MUST generate at least one NFNT bitmap font to go with it. If you have not created any bitmaps for this font, cancel this dlg and use the Element->Bitmaps Available command to create one
ja_JP: MacのType1リソースフォントを生成するときは,最低1個のNFNTビットマップフォントを出力しないとうまく動きません. このフォントに全くビットマップを作成していないなら,このダイアログをキャンセルしてエレメント(L)→使用するビットマップ(A)コマンドでビットマップを作成してください

en: When generating a set of BDF fonts ask the user
    to specify the screen resolution of the fonts
    otherwise FontForge will guess depending on the pixel size.
ja_JP: (AskBDFResolution)
    指定時には, 一組のBDFフォントを生成する時に,
    ユーザに画面解像度を指定するように求めます.
    無指定時にはFontForgeはピクセルサイズから
    解像度を推測します.

en: When generating a truetype or opentype font it is occasionally
    useful to know the mapping between truetype glyph ids and
    glyph names. Setting this option will cause FontForge to
    produce a file (with extension .g2n) containing those data.
ja_JP: TrueTypeまたはOpenTypeフォントを生成する時,TrueTypeのグリフIDと
    グリフ名の間の対応が分かると便利なことがよくあります. このオプションを
    セットすると,FontForgeはその情報を含む(拡張子.g2nのついた)ファイル
    を作成します

en: When loading a truetype or opentype font which has both a unicode
    and a CJK encoding table, use this flag to specify which
    should be loaded for the font.
ja_JP: (PreferCJKEncodings)
    UnicodeとCJKエンコーディングテーブルの両方を
    含むフォントを読み込む時,どちらを読み込みに
    使用するか,このフラグで指定します.

en: When merging two CID keyed fonts, they must have the same Registry and Ordering, and the font being merged into (the mergee) must have a supplement which is at least as recent as the other's. Furthermore the mergee must have at least as many subfonts as the merger.
ja_JP: CIDフォントを合併するときには,レジストリとグリフ集合名が等しく,グリフが追加される方の補遺番号がもう片方と同じか大きい必要があります. それに加え,追加される側は追加分と同じかより多い個数のサブフォントを含んでいる必要があります

en: When placing grave and acute accents above letters, should
    FontForge center them based on their full width, or
    should it just center based on the lowest point
    of the accent.
ja_JP: (AccentCenterLowest)
    アクサングラーブとアクサンテギュをグリフの上に置くとき,
    両幅の空きが同じになるように置くか, アクセントつき
    グリフの底が中央になるようにするか

en: When the hint's position is changed
    adjust the postion of any points
    which lie on that hint
ja_JP: ヒントの位置が変更された時,
    そのヒント上に位置するすべての点の位置を移動する

en: When the mouse pointer is within this many pixels
    of one of the various interesting features (baseline,
    width, grid splines, etc.) the pointer will snap
    to that feature.
ja_JP: (SnapDistance)
    マウスポインタが, 興味を引く対象 (ベースライン, 幅,
    グリッドスプラインなど) にスナップするのは,対象から
    何ピクセル以内に近づいたときか

en: Whether fonts loaded from the disk should retain their splines
    with the original order (quadratic or cubic), or whether the
    splines should be converted to the default order for new fonts
    (see NewFontsQuadratic).
ja_JP: (LoadedFontAsNew)
    フォントがディスクから読み込まれた時にスプラインを
    オリジナルの次数(2次か3次)のままで保持するか,それとも
    新規作成フォントのデフォルトの次数に変換するかどうか
    (NewFontQuadratic 参照)

en: Whether new fonts should contain splines of quadratic (truetype)
    or cubic (postscript & opentype).
ja_JP: (NewFontsQuadratic)
    フォントに含まれる曲線を2次式で扱う(TrueType)か
    それとも3次式で扱う(PostScriptおよびOpenType)か.

en: White Space
ja_JP: 空白文字

en: Wide
ja_JP: 広い

en: Width
ja_JP: 幅

en: Width _Class
ja_JP: 幅のクラス(_C)

en: Width or height arguments to imagemask contain invalid values
    (either negative or they require more data than provided).
ja_JP: imagemask 演算子の width または height 引数の値が正しくありません
    (負の値か, 与えられた値よりも多くの値を必要としています).

en: Width:
ja_JP: 幅:

en: Width: %d
    Count: %d
    Percentage of Max: %d%%
ja_JP: 幅: %d
    個数: %d
    最大の百分率: %d%%

en: Width: %d-%d (%d)
    Count: %d (%d)
    Percentage of Max: %d%%
ja_JP: 幅: %d-%d (%d)
    個数: %d (%d)
    最大の百分率: %d%%

en: Wild Brush - Drips a lot
ja_JP: 激しいブラシ(インクが飛び散る)

en: Win Ascent Offset:
ja_JP: Win Ascentのオフセット:

en: Win Descent Offset:
ja_JP: Win Descentのオフセット

en: Win _Ascent Offset:
ja_JP: Win _Ascentのオフセット(_A):

en: Win _Descent Offset:
ja_JP: Win Descentのオフセット:(_D)

en: Window
ja_JP: ウィンドウ

en: Windows will reject fonts with an OS/2 version number of 0
ja_JP: WindowsはOS/2バージョン番号が0のフォントを拒否します

en: Windows will reject otf (cff) fonts with an OS/2 version number of 1
ja_JP: WindowsはOS/2バージョン番号が1のotf (cff)フォントを拒否します

en: Woff Major Version:
ja_JP: WOFFメジャーバージョン:

en: Woff Minor Version:
ja_JP: WOFFマイナーバージョン:

en: Wolof
ja_JP: ウォロフ語

en: Woods Cree
ja_JP: 森クリー語

en: Wrong number of entries in %s
ja_JP: %sに含まれる項目数が不正です

en: Wrong type of SFD file
ja_JP: SFDファイルのタイプが違います.

en: X Bitmap
ja_JP: Xビットマップ

note: GT: an expression describing the transformation applied to the X coordinate
en: X Expr:
ja_JP: Xの式:

en: X Movement
ja_JP: X方向の移動量

en: X Scale Factor
ja_JP: X方向の拡大率

en: X11 bitmap only sfnt (otb)
ja_JP: X11 ビットマップのみの sfnt (otb)

en: XHeight:
ja_JP: Xハイト:

en: XUID-Base
ja_JP: XUIDの基底

en: Xhosa
ja_JP: コサ語

note: GT: an expression describing the transformation applied to the Y coordinate
en: Y Expr:
ja_JP: Yの式:

en: Y Movement
ja_JP: Y方向の移動量

en: Y Scale Factor
ja_JP: Y方向の拡大率

en: Y-Cree
ja_JP: Y-クリー語

en: Yakut
ja_JP: ヤクート語

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yes to _All
ja_JP: 全部はい(_A)

en: Yi
ja_JP: 彝文字

en: Yi Classic
ja_JP: 彝語 (古文)

en: Yi Modern
ja_JP: 規範彝文

en: Yi Radicals
ja_JP: 彝文字部首

en: Yi Syllables
ja_JP: 彝文字音節

en: Yi Syllables/Radicals
ja_JP: 彝文字

en: Yiddish
ja_JP: イディッシュ語

en: Yijing Hexagram Symbols
ja_JP: 易経記号

en: Yoruba
ja_JP: ヨルバ語

en: You appear to have an old editing session on %s.
    Would you like to recover it?
ja_JP: %s を編集していた古いセッションがあるようです。修復しますか?

en: You are attempting to clear %.30s which is referred to by
    another character. Are you sure you want to clear it?
ja_JP: 他の文字から参照されている文字 %.30s を消去しようとしています.
    本当に消去してよろしいですか?

en: You are attempting to paste a reference to %1$s into %2$s.
    But %1$s does not exist in this font, nor can I find the original character referred to.
    It will not be copied.
ja_JP: %1$s への参照を %2$s に貼りつけようとしていますが,この
    フォントには %1$s は存在せず, 参照された元のグリフも見つかりません.
    コピーは行われません.

en: You are attempting to paste a reference to %1$s into %2$s.
    But %1$s does not exist in this font.
    Would you like to copy the original splines (or delete the reference)?
ja_JP: %1$s への参照を %2$s に貼りつけようとしていますが,
    このフォントには %1$s は存在しません.
    元の曲線をコピーしますか? (それともこの参照を
    削除しますか?)

en: You are attempting to paste glyph instructions from one font to another. Generally this will not work unless the 'prep', 'fpgm' and 'cvt ' tables are the same.
    Do you want to continue anyway?
ja_JP: あるフォントから別のフォントへグリフ命令を貼りつけようとしています. これがうまくいくのは'prep','fpgm'および'cvt'テーブルが等しいフォントに限られ,一般には別のフォントでは動作しません.それでも続けますか?

en: You are attempting to save a CID font in a non-CID format. This is ok, but it means that only the current sub-font will be saved.
    Is that what you want?
ja_JP: CIDフォントをCIDに対応していないフォーマットで
    保存しようとしています. 保存は可能ですが,
    選択中のサブフォントしか保存されません.
    よろしいですか?

en: You are deleting the last anchor point in this character.
    Doing so will cause this dialog to close, is that what you want?
ja_JP: この文字の最後のアンカー点を削除しようとしています.
    削除するとこのダイアログを閉じますが, よろしいですか?

en: You changed the point numbering
ja_JP: 点の番号づけを変更しました

en: You do not have permission to read %.100s
ja_JP: %.100s の読み取り権限がありません.

en: You have changed the transformation matrix, do you wish to use the new version?
ja_JP: 変換行列が変更されました. 新しいバージョンを使いますか?

en: You have changed this font's name without changing the UniqueID (or XUID).
    This is probably not a good idea, would you like me to
    generate a random new value?
ja_JP: UniqueID (または XUID) を変更せずにフォント名を変更しました.
    これはたいがいの場合は得策ではありません.
    ランダムな新しい値を生成してよろしいですか?

en: You may change the default instance of this font
ja_JP: 各マスターデザインの寄与分を明示的に指定するか,

en: You may create a script menu containing up to 10 frequently used scripts
    Each entry in the menu needs both a name to display in the menu and
    a script file to execute. The menu name may contain any unicode characters.
    The button labeled "..." will allow you to browse for a script file.
ja_JP: よく使うスクリプトを10個まで登録することができます.
    メニューの各項目には, メニューに表示する名前と, 
    実行するスクリプトを指定する必要があります.
    メニュー名には任意のUnicode文字を使用することが
    できます. "..."というラベルがついたボタンを押すと,
    スクリプトファイルを見ることができます.

en: You may create a script menu containing up to 10 frequently used scripts.
    Each entry in the menu needs both a name to display in the menu and
    a script file to execute. The menu name may contain any unicode characters.
    The button labeled "..." will allow you to browse for a script file.
ja_JP: よく使うスクリプトを10個まで登録することができます.
    メニューの各項目には, メニューに表示する名前と, 
    実行するスクリプトを指定する必要があります.
    メニュー名には任意のUnicode文字を使用することが
    できます. "..."というラベルがついたボタンを押すと,
    スクリプトファイルを見ることができます.

note: GT: The following strings should be concatenated together, the result GT: translated, and then broken into lines by hand. I'm sure it would GT: be better to specify this all as one string, but my widgets won't support GT: that
en: You may specify the new instance of this font
ja_JP: このフォントの新しいインスタンスを指定する必要があります

en: You must provide at least one name here
ja_JP: 少なくとも1個の値を指定する必要があります

en: You must select a glyph before you can import an image into it
ja_JP: 画像の取り込みを行う前に,対象となるグリフをどれか1つ選択する必要があります.

en: You must select a lookup subtable to contain this kerning pair
ja_JP: カーニングペアを含めるためのサブテーブルを選択する必要があります.

en: You must select at least one language.
    Use the "Default" language if nothing else fits.
ja_JP: 少なくとも1個の言語を選択する必要があります.
    他の選択肢の中に適切な言語名がない場合は
    言語名として"デフォルト"を選んでください.

en: You must specify a standard type1 extension (.pfb or .pfa)
ja_JP: 標準のType1拡張子(.pfbか.pfa)を指定しなければなりません

en: You should only specify the TrueType Unique Font Identification string in one language. This font has more. Do you want to continue anyway?
ja_JP: TrueType のユニークフォントIDは,1言語のみで指定するべきです. このフォントにはいくつか指定されています. それでも保存しますか?

en: Your font has a 2 byte encoding, but you are attempting to save it in a format that only supports one byte encodings. This means that you won't be able to access anything after the first 256 characters without reencoding the font.
    
    Do you want to proceed anyway?
ja_JP: このフォントには2バイトエンコーディングが含まれていますが,
    いま保存しようとしているフォーマットは1バイト符号化方式
    のみをサポートしています. すなわち,フォントのエンコーディング
    再変換を行わなければフォントの最初の256文字より後には
    アクセスできません.
    
    それでも続けますか?

en: Your font is missing the dotlessi glyph,
    please add it and remake your accented glyphs
ja_JP: このフォントにはdotlessiという名前のグリフがありません.
    グリフを追加して, アクセントつきグリフを再作成してください.

note: GT: Adobe decided that a dotless j glyph was needed, assigned a code GT: point to it in the private use area, and named it "dotlessj". Then GT: years later the Unicode people decided one was needed and assigned GT: it U+0237, so that's now the official code point and it is named GT: "uni0237". The n
en: Your font is missing the uni0237 glyph,
    and the deprecated dotlessj glyph,
    please add the former and remake your accented glyphs
ja_JP: このフォントにはuni0237にグリフが存在せず,
    現在使われないdotlessjという名前のグリフもありません.
    前者を追加して, アクセントつきグリフを再作成してください.

en: Z_oom out
ja_JP: 縮小(_O)

en: Zande
ja_JP: ザンデ語

en: Zapf Dingbats
ja_JP: 装飾記号

en: Zone:
ja_JP: ゾーン:

en: Zones
ja_JP: ゾーン

en: Zoom _in
ja_JP: 拡大(_I)

en: Zulu
ja_JP: ズールー語

en: _128 pixel outline
ja_JP: マスの大きさ: 128ピクセル(_1)

en: _16x4 cell window
ja_JP: 16×4マス表示(_1)

en: _24 pixel outline
ja_JP: マスの大きさ: 24ピクセル(_2)

en: _36 pixel outline
ja_JP: マスの大きさ: 36ピクセル(_3)

en: _3D Rotate
ja_JP: 3D 回転

en: _48 pixel outline
ja_JP: マスの大きさ: 48ピクセル(_4)

en: _72 pixel outline
ja_JP: マスの大きさ: 72ピクセル(_7)

en: _8x2  cell window
ja_JP: 8×2マス表示(_8)

en: _96 pixel outline
ja_JP: マスの大きさ: 96ピクセル(_9)

en: _AA
ja_JP: 階調表示(_A)

en: _About...
ja_JP: このソフトウェアについて(_A)...

en: _Accept inexact
ja_JP: 不正確な一致を許容(_A)

en: _Add
ja_JP: 追加(_A)

en: _Add Anchor
ja_JP: アンカーを追加(_A)

en: _Add Diff Outlines to Background
ja_JP: アウトラインの差分を背景に追加(_A)

en: _Add Encoding Slots...
ja_JP: エンコーディングスロットを追加(_A)...

en: _Add HHint
ja_JP: 水平ヒントを追加(_A)

en: _Advance Width only
ja_JP: 送り幅のみ(_A)

en: _All Fonts
ja_JP: すべてのフォント(_A)

en: _Anchor Control...
ja_JP: アンカーの制御(_A)...

en: _Anchored Pairs
ja_JP: アンカーつきペア(_A)

en: _Anchors
ja_JP: アンカー(_A)

en: _Anti Alias
ja_JP: アンチエイリアス(_A)

en: _Anti-Aliased
ja_JP: アンチエイリアス(_A)

en: _Apply
ja_JP: 適用(_A)

en: _Apply to All
ja_JP: 全てに適用(_A)

en: _Apply to Selection
ja_JP: 選択範囲に適用(_A)

en: _Arm Style
ja_JP: アームのスタイル(_A)

en: _Around
ja_JP: 周辺も(_A)

en: _Ascent:
ja_JP: 高さ(_A):

en: _Ask
ja_JP: 尋ねる(_A)

en: _Aspect
ja_JP: 様相(_A)

en: _Aspect Ratio
ja_JP: 高さの比率(_A)

en: _Auto
ja_JP: 自動(_A)

en: _Auto Width...
ja_JP: 幅の自動設定(_A)...

en: _BDF Info...
ja_JP: _BDF情報...

note: GT: Background, make it short
en: _Back
ja_JP: 背面(_B)

en: _Base Filename:
ja_JP: 基底ファイル名(_B):

en: _Base:
ja_JP: 基点(_B):

en: _Bigger Pixel Size
ja_JP: ピクセルサイズ拡大(_B)

en: _Bigger Point Size
ja_JP: ポイントサイズ拡大(_B)

en: _Blend to New Font...
ja_JP: 補間結果を新フォントに(_B)...

note: GT: You might not want to translate this, it's a keyword in PostScript font files
en: _BlueValues
ja_JP: _BlueValue

en: _Both
ja_JP: 両方(_B)

en: _Bottom
ja_JP: 末尾へ(_B)

en: _Bottom:
ja_JP: 下限(_B):

en: _Browse
ja_JP: ファイルを見る(_B)

en: _Build Accented Glyph
ja_JP: アクセントつきグリフを構築(_B)

en: _Build Syllables
ja_JP: 音節を構築する(_B)

en: _CID
ja_JP: CID(_C)

en: _Cancel
ja_JP: キャンセル(_C)

en: _Center in Width
ja_JP: 幅の中央に(_C)

en: _Change Supplement...
ja_JP: 補遺番号を変更(_C)...

en: _Changed Glyphs
ja_JP: 変更されたグリフ(_C)

en: _Class
ja_JP: クラス(_C)

en: _Clear HStem
ja_JP: 水平ステムヒントを削除(_C)

en: _Clear Hints
ja_JP: ヒントを削除(_C)

en: _Close
ja_JP: 閉じる(_C)

en: _Cluster
ja_JP: 近い値をまとめる(_C)

en: _Compact
ja_JP: 定義済みのグリフのみ表示(_C)

en: _Condense/Extend...
ja_JP: 幅(_C)...

en: _Configure
ja_JP: 設定(_C)

en: _Contrast
ja_JP: コントラスト(_C)

en: _Control Point Info
ja_JP: 制御点の情報を表示(_C)

en: _Control Points near horizontal/vertical
ja_JP: 水平/垂直に近い制御点(_C)

en: _Convert to CID
ja_JP: CIDに変換(_C)

en: _Copies:
ja_JP: 部数(_C):

en: _Copy
ja_JP: コピー(_C)

en: _Correct Direction
ja_JP: アウトラインの向きを修正(_C)

note: GT: Here (and following) MM means "MultiMaster"
en: _Create MM...
ja_JP: MMを作成(_C)...

en: _Curve
ja_JP: 曲線上の点(_C)

en: _Debug...
ja_JP: デバッグ(_D)...

en: _Delete
ja_JP: 削除(_D)

en: _Descent:
ja_JP: 深さ(_D):

en: _Deselect All
ja_JP: すべて選択解除(_D)

en: _Detach Glyphs
ja_JP: グリフの切り離し(_D)

en: _Diagonal Hints
ja_JP: 斜めのヒント(_D)

en: _Disable
ja_JP: 無効化(_D)

en: _Display Compositions...
ja_JP: 組合せを表示(_D)...

en: _Displayed Font
ja_JP: 表示されているフォント(_D)

en: _Docked Palettes
ja_JP: パレットを連結表示(_D)

en: _Don't AutoHint
ja_JP: 自動ヒントを停止(_D)

en: _Don't Expand
ja_JP: 幅をつけない(_D)

en: _Don't Save
ja_JP: 保存しない(_D)

en: _Done
ja_JP: 完了(_D)

en: _Down
ja_JP: 下へ(_D)

en: _Earlier
ja_JP: 前に(_E)

en: _Edges near horizontal/vertical
ja_JP: 水平/垂直に近い辺(_E)

en: _Edit
ja_JP: 編集(_E)

en: _Edit Instructions...
ja_JP: ヒント命令の編集(_E)...

en: _Edit...
ja_JP: 編集(_E)...

en: _Em Size:
ja_JP: EMの大きさ(_E):

en: _Embeddable
ja_JP: 埋め込み可能(_E)

en: _Enable
ja_JP: 有効化(_E)

en: _Enabled
ja_JP: 有効(_E)

en: _Encoding Hex
ja_JP: 符号位置(16進)による(_E)

en: _Error Limit:
ja_JP: 誤差の限界(_E):

en: _Exact
ja_JP: 正確に(_E)

en: _Exclude
ja_JP: 重複部分を除去(_E)

en: _Expand Stroke...
ja_JP: 輪郭を太らせる(_E)...

en: _Extrema
ja_JP: 極大点を表示(_E)

en: _FDEF
ja_JP: _FDEF:

en: _FF
ja_JP: FF(_F)

en: _Family Name:
ja_JP: ファミリー名(_F):

en: _Feature:
ja_JP: 機能(_F):

en: _File
ja_JP: ファイル(_F)

en: _Fill
ja_JP: 塗りつぶし(_F)

en: _Filter
ja_JP: フィルタ(_F)

en: _Find Intersections
ja_JP: 交点を見つける(_F)

en: _First
ja_JP: 最初(_F)

en: _First Point
ja_JP: 最初の端点(_F)

en: _Fit
ja_JP: 枠に揃える(_F)

en: _Flatten
ja_JP: 単一化(_F)

en: _Flatten bumps on lines
ja_JP: 線上の凹凸を平らにする(_F)

en: _Font Info...
ja_JP: フォント情報(_F)...

en: _Force Encoding
ja_JP: エンコーディングを強制(_F)

en: _Forget about it
ja_JP: 修復しない(_F)

en: _From this class
ja_JP: このクラスから(_F)

en: _Full Font Display
ja_JP: フォント内の全グリフを印刷(_F)

en: _Gap:
ja_JP: 間隔(_G):

en: _Generate
ja_JP: 生成(_G)

en: _Generate Fonts...
ja_JP: フォントを出力(_G)...

en: _Give Up
ja_JP: あきらめる(_G)

en: _Glyph Image
ja_JP: 画像による(_G)

en: _Glyph Info...
ja_JP: グリフ情報(_G)...

en: _Glyph Tabs
ja_JP: グリフタブ(_G)

en: _Glyphs Worth Outputting
ja_JP: 出力に値するグリフ(_G)

en: _Goto
ja_JP: 移動(_G)

en: _Guess
ja_JP: 推測(_G)

note: GT: Guide layer, make it short
en: _Guide
ja_JP: ガイド(_G)

en: _HHead Ascent Offset:
ja_JP: _hheaの高さのオフセット

en: _HStem
ja_JP: 水平ステム(_H)

en: _HVCurve
ja_JP: 接線が垂直/水平な曲線上の点(_H)

en: _Hangul
ja_JP: ハングル(_H)

en: _Height:
ja_JP: 高さ(_H):

en: _Help
ja_JP: ヘルプ(_H)

en: _Hinting Needed
ja_JP: 自動ヒントが必要なグリフ(_H)

en: _Hints controlling no points
ja_JP: 点を制御しないヒント(_H)

en: _Histogram
ja_JP: 柱状グラフ(_H)

en: _Horizontal Baselines...
ja_JP: 横書きベースライン(_H)...

en: _Horizontal Hints
ja_JP: 水平ヒント(_H)

en: _IBM Family:
ja_JP: IBMファミリー分類(_I)

en: _IDEFs
ja_JP: _IDEF:

en: _Import
ja_JP: 取り込み(_I)

en: _Import...
ja_JP: 取り込み(_I)...

en: _Index
ja_JP: 索引(_I)

en: _Inline
ja_JP: インライン(_I)

en: _Interpolated
ja_JP: 補間される点(_I)

en: _Intersect
ja_JP: 重複部分を抽出(_I)

en: _Invert Selection
ja_JP: 選択範囲を反転(_I)

en: _Italic Angle:
ja_JP: イタリックの傾き(_I):

en: _Italic...
ja_JP: イタリック(_I)...

en: _Join
ja_JP: 線の接合(_J)

en: _Kern Pairs
ja_JP: カーニングペア(_K)

en: _Kerning only
ja_JP: カーニングのみ(_K)

en: _Kind
ja_JP: 種別(_K)

en: _Language
ja_JP: 言語(_L)

en: _Language:
ja_JP: 言語(_L):

en: _Last
ja_JP: 最後(_L)

en: _Layers
ja_JP: レイヤー(_L)

en: _Left
ja_JP: 左(_L)

en: _Letterform
ja_JP: 文字の形状(_L)

en: _License...
ja_JP: ライセンス(_L)...

en: _Ligatures
ja_JP: 合字(_L)

en: _Lining
ja_JP: 線描き(_L)

en: _Load
ja_JP: 読み込み(_L)

en: _Load Encoding...
ja_JP: エンコーディングを読み込み(_L)...

note: GT: Make this (selected) point the first point in the glyph
en: _Make First
ja_JP: 開始点に設定(_M)

en: _Maximum distance between points in a region
ja_JP: 領域内の点同士の最大距離(_M)

en: _Merge
ja_JP: 合併(_M)

en: _Merge Feature Info...
ja_JP: 機能情報の統合(_M)...

en: _Merge Fonts...
ja_JP: フォントの統合(_M)...

en: _Metrics
ja_JP: メトリック(_M)

en: _Midline
ja_JP: 中心線(_M)

en: _Min:
ja_JP: 最小(_M):

en: _Mixed
ja_JP: 混在(_M)

en: _Modify Composition...
ja_JP: 組合せを修正(_M)...

en: _Mono
ja_JP: 白黒(_M)

en: _More Info
ja_JP: 詳細情報(_M)

en: _More hints than:
ja_JP: ヒントの個数の上限(_M):

en: _More points than:
ja_JP: 点の個数の上限(_M):

en: _Move Points
ja_JP: 点を移動する(_M)

en: _Multi Size Glyph
ja_JP: サイズを変えてグリフを印刷(_M)

en: _Multi Size Glyphs
ja_JP: サイズを変えてグリフの列を印刷(_M)

en: _Name
ja_JP: 名前による(_N)

en: _Name Contour
ja_JP: 輪郭に名前を付ける(_N)

en: _Name:
ja_JP: 名前(_N):

en: _New Composition...
ja_JP: 新しい組合せを定義(_N)...

en: _Next
ja_JP: 次(_N)

en: _Next >
ja_JP: 次(_N) >

en: _Next Glyph
ja_JP: 次のグリフ(_N)

en: _Next Point
ja_JP: 次の端点(_N)

en: _No
ja_JP: いいえ(_N)

en: _Non Linear Transform...
ja_JP: 非線形の変形(_N)...

en: _None
ja_JP: なし(_N)

en: _Normal
ja_JP: 通常(_N)

en: _OK
ja_JP: OK(_O)

en: _OS/2 Version
ja_JP: _OS/2バージョン

en: _Off
ja_JP: オフ(_O)

en: _Open
ja_JP: 開く(_O)

en: _Order
ja_JP: 順序(_O)

en: _Other
ja_JP: その他(_O)

en: _Outline
ja_JP: アウトライン(_O)

en: _Outline Font
ja_JP: アウトラインフォント(_O)

en: _Outline...
ja_JP: アウトライン(_O)...

en: _Overlapped hints
ja_JP: 重なりあうヒント(_O)

en: _Overview
ja_JP: 概要(_O)

en: _Palettes
ja_JP: パレット(_P)

en: _Parse
ja_JP: 解析(_P)

en: _Paste
ja_JP: 貼り付け(_P)

en: _Point
ja_JP: 点(_P)

en: _Point of View Projection...
ja_JP: 透視変換(_P)...

en: _Points
ja_JP: 点を表示(_P)

en: _Points too far
ja_JP: 遠すぎる点(_P)

en: _Pointsize:
ja_JP: ポイントサイズ(_P):

en: _Prev Glyph
ja_JP: 前のグリフ(_P)

en: _Prev Point
ja_JP: 前の端点(_P)

en: _Print
ja_JP: 印刷(_P)

en: _Print...
ja_JP: 印刷(_P)...

en: _Printer:
ja_JP: プリンタ(_P):

en: _Proportion
ja_JP: 幅の比率(_P)

en: _Python
ja_JP: Python(_P)

en: _Quit
ja_JP: 終了(_Q)

en: _Radius:
ja_JP: 半径(_R):

en: _Redo
ja_JP: やり直し(_R)

en: _Reencode
ja_JP: エンコーディング変換(_R)

en: _References...
ja_JP: 参照一覧(_R)...

en: _Remove
ja_JP: 削除(_R)

en: _Remove Font
ja_JP: フォントを削除(_R)

en: _Remove Overlap
ja_JP: 重なり合う図形を結合(_R)

en: _Replace
ja_JP: 上書き(_R)

en: _Replace Glyph...
ja_JP: グリフを入れ換える(_R)...

en: _Retain
ja_JP: そのまま(_R)

en: _Revert
ja_JP: 元に戻す(_R)

en: _Revert File
ja_JP: ファイルを再読込(_R)

en: _Review Hints...
ja_JP: ヒントを確認(_R)...

en: _Right
ja_JP: 右(_R)

en: _Rotate 90° CW
ja_JP: 右回りに90°回転(_R)

en: _Round To Grid
ja_JP: グリッド単位に丸める(_R)

en: _Rulers
ja_JP: ルーラー(_R)

en: _Save
ja_JP: 保存(_S)

en: _Save Namelist of Font...
ja_JP: フォントの名前リストを保存(_S)...

en: _Scale
ja_JP: 拡大/縮小(_S)

en: _Scale Outlines
ja_JP: 輪郭を拡大/縮小(_S)

en: _Search
ja_JP: 検索(_S)

en: _Select
ja_JP: 選択(_S)

en: _Serif Variant
ja_JP: セリフの種類(_S)

en: _Serifs
ja_JP: セリフ(_S)

en: _Shades
ja_JP: 階調(_S)

en: _Shadow
ja_JP: 陰つき(_S)

en: _Show
ja_JP: 表示(_S)

en: _Show ATT
ja_JP: ATTを表示(_S)

en: _Show Exact *stem3
ja_JP: 精確な*stem3かを表示(_S)

en: _Side Bearings
ja_JP: サイドベアリングを表示(_S)

en: _Simplify
ja_JP: 単純化(_S)

en: _Size:
ja_JP: サイズ(_S):

en: _Skew...
ja_JP: 傾き(_S)...

en: _Skip
ja_JP: スキップ(_S)

en: _Skip for now
ja_JP: 今回はしない(_S)

en: _Smaller Pixel Size
ja_JP: ピクセルサイズ縮小(_S)

en: _Smaller Point Size
ja_JP: ポイントサイズ縮小(_S)

en: _Space Points
ja_JP: 点の間隔を均等に(_S)

en: _Spacing
ja_JP: スペーシング(_S)

en: _Stop
ja_JP: 中止(_S)

en: _String Type
ja_JP: 文字列のタイプ(_S)

en: _Stroked Font
ja_JP: ストロークフォント(_S)

en: _Substitutions...
ja_JP: 置換一覧(_S)...

en: _Tag:
ja_JP: タグ(_T):

en: _Tangent
ja_JP: 曲線の開始点(_T)

en: _Thirds in Width
ja_JP: 両幅の空きを1:2に(_T)

en: _Tile
ja_JP: 繰り返し(_T)

en: _Tool
ja_JP: ツール(_T)

en: _Tools
ja_JP: ツール(_T)

en: _Top
ja_JP: 先頭へ(_T)

en: _Top:
ja_JP: 上限(_T):

en: _Topology
ja_JP: 形態(_T)

en: _Transform Pen:
ja_JP: ペンを変形(_T):

en: _Transform...
ja_JP: 変形(_T)...

en: _Transformations
ja_JP: 変形(_T)

en: _TrueType Instructions
ja_JP: TrueType命令(_T)

en: _Twilight Pnt Cnt:
ja_JP: トワイライトポイントの個数(_T):

en: _Type3 Multi Layered Font
ja_JP: Type3複数レイヤーフォント(_T)

en: _Typo Ascent Offset:
ja_JP: 組版上の高さのオフセット(_T):

en: _Undo
ja_JP: 元に戻す(_U)

en: _Unicode
ja_JP: Unicodeによる(_U)

en: _Unlink
ja_JP: リンクを解除(_U)

en: _Unlink All
ja_JP: リンクをすべて解除(_U)

en: _Up
ja_JP: 上へ(_U)

en: _Use It
ja_JP: これを使う(_U)

en: _Use My Metrics
ja_JP: この参照のメトリックを使用(_U)

en: _VStem
ja_JP: 垂直ステム(_V)

en: _VWidth
ja_JP: 高さ(_V)

en: _Version
ja_JP: バージョン(_V)

en: _Version:
ja_JP: バージョン(_V):

en: _Vertical
ja_JP: 縦書き(_V)

en: _Vertical Baselines...
ja_JP: 縦書きベースライン(_V)...

en: _Vertical Hints
ja_JP: 垂直ヒント(_V)

en: _View
ja_JP: 表示(_V)

en: _Warn if inexact
ja_JP: 不正確な一致を警告(_W)

en: _Weight
ja_JP: ウェイト(_W)

en: _Weight Class
ja_JP: ウェイトクラス(_W)

en: _Width
ja_JP: 幅(_W)

en: _Width:
ja_JP: 幅(_W):

en: _Window
ja_JP: ウィンドウ(_W)

en: _Wireframe
ja_JP: 縁どり立体化(_W)

en: _Wireframe...
ja_JP: 縁どり立体化(_W)...

en: _X Resource Editor...
ja_JP: _X リソースエディタ...

en: _X-Ascent
ja_JP: _xの高さ

en: _X-Height
ja_JP: Xハイト(_X)

en: _Yes
ja_JP: はい(_Y)

en: _Zone:
ja_JP: ゾーン(_Z):

en: _Zones:
ja_JP: ゾーン(_Z):

en: alternate subs
ja_JP: 選択型置換

note: GT: The dialog looks like: GT:   Interpolating between <fontname> and: GT: <list of possible fonts> GT:   by  <50>% GT: So "by" means how much to interpolate.
en: by
ja_JP: 比率:

en: can't create temporary file
ja_JP: 一時ファイルを作成できません.

en: classes
ja_JP: クラス

en: copyright notice
ja_JP: 著作権表示

en: couldn't write encodings file
ja_JP: エンコーディングファイルに書き出せませんでした

en: coverage
ja_JP: 範囲

en: coverage table extends beyond end of table
ja_JP: 範囲テーブルが親テーブルの末尾をはみ出しています

en: cursive entry
ja_JP: 筆記体の始点

en: cursive exit
ja_JP: 筆記体の終点

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Script", ignore "cursive|" GT: English uses "script" to me a general writing style (latin, greek, kanji) GT: and the cursive handwriting style. Here we mean cursive handwriting.
en: cursive|Latin: Handwritten
ja_JP: ラテン: 筆記体

note: GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Script", ignore "cursive|" GT: English uses "script" to me a general writing style (latin, greek, kanji) GT: and the cursive handwriting style. Here we mean cursive handwriting.
en: cursive|Script
ja_JP: スクリプト体

en: either by explicitly entering the contribution
ja_JP: 各軸のデザイン値を入力することによって,この

en: em-units
ja_JP: ユニット

en: end of subroutine reached with no return in %s
ja_JP: グリフ %s で, return が呼ばれないままサブルーチンが終わっています

en: family name
ja_JP: ファミリー名

en: font name
ja_JP: フォント名

en: full name
ja_JP: フルネーム

en: glyphs
ja_JP: グリフ

en: if smaller than
ja_JP: これより小さい場合

note: GT: here "tan" means trigonometric tangent
en: if tan less than
ja_JP: よりも傾きが小さい場合

en: kern pair
ja_JP: カーニングペア

en: ligature
ja_JP: 合字

en: longer than
ja_JP: 長さは少なくとも

en: mark
ja_JP: マーク

en: multiple subs
ja_JP: 複数の置換先

en: of each master design, or by entering the design
ja_JP: フォントのデフォルトインスタンスを変更する

en: pair
ja_JP: ペア

en: palm
ja_JP: Palm

en: pixels
ja_JP: ピクセル

en: png
ja_JP: PNG

en: points|_Merge
ja_JP: 合併(_M)

en: position
ja_JP: 位置指定

en: ppem is different in the two fonts, cowardly refusing to compare glyphs
ja_JP: EMあたりピクセル数が2つのフォントで異なるので,卑怯にもグリフの比較を拒否します

en: return when not in subroutine in %s
ja_JP: グリフ %s 内で, サブルーチンの中でないのに return しようとしました

en: roll out of range in %s
ja_JP: グリフ %s で範囲外の領域をローテートしようとしました

en: substitution
ja_JP: 置換

en: subtable
ja_JP: サブテーブル

en: values for each axis
ja_JP: ことができます

en: version
ja_JP: バージョン

en: weight
ja_JP: ウェイト

note: GT: English uses "script" to mean a general writing system (latin, greek, kanji) GT: and the cursive handwriting style. Here we mean the general writing system. GT: See the long comment at "Property|New" GT: The msgstr should contain a translation of "Script", ignore "writing system|" GT: English us
en: writing system|Script
ja_JP: 用字系

en: xCD => CDx
ja_JP: xCD ⇒ CDx

en: xCD => DCx
ja_JP: xCD ⇒ DCx

en: xD => Dx
ja_JP: xD ⇒ Dx

note: GT: The string "{Everything Else}" is used in the context of a list GT: of classes (a set of kerning classes) where class 0 designates the GT: default class containing all glyphs not specified in the other classes
en: {Everything Else}
ja_JP: {その他すべて}

en: {Start of Input}
ja_JP: {入力の先頭}

en: {Start of Line}
ja_JP: {行の先頭}
