gnome-games - en to da translation catalogue (125 entries)

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, header of the row for choosing the number of players
en: Game type
da: Spiltype

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, group "Game type", label of the button to choose to play first (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: when configuring a new game, row "Game start", label of the button to start (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first
da: _Første spiller

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, group "Game type", label of the button to choose to play second (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: when configuring a new game, row "Game start", label of the button to play after the computer (with a mnemonic that app
en: Play _second
da: _Anden spiller

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, group "Game type", label of the button to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
da: _To spillere

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing the number of players
en: Players
da: Spillere

note: Translators: when configuring a new game, row "Players", label of the button to choose a one-player game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _One
da: _En

note: Translators: when configuring a new game, row "Players", label of the button to choose a one-player game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two
da: _To

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing the level of the artificial intelligence
en: Difficulty
da: Sværhedsgrad

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
da: _Let

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
da: _Middel

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose a hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
da: _Svær

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing whether to start or not
en: Game start
da: Spilstart

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
da: _Nyt spil

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
da: Start et nyt spil

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
da: Gå tilbage til det nuværende spil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains shortcuts available during a game: "New game", "Undo last move"...
en: During a game
da: I et spil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
da: Nyt spil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
da: Fortryd sidste træk

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Show a hint
da: Vis et tip

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains shortucts for playing: Left/Right/Down
en: Play with keyboard
da: Spil med tastatur

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; using arrows is the usual way select where to play
en: Select where to play
da: Vælg hvor der spilles

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; hitting number moves directly to the nth column
en: Select the given column
da: Vælg kolonnen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; shortcut for dropping the tile
en: Play in selected column
da: Spil i den valgte kolonne

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains shortcuts available when configuring a new game
en: During game selection
da: Ved valg af spil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"; how to launch a new game
en: Start new game
da: Start nyt spil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"; how to go back to a running game, if any
en: Go back
da: Gå tilbage

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
da: Generisk

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
da: Hjælp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
da: Om

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
da: Afslut

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button); please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
da: Slut!

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: Four-in-a-row
da: Fire på stribe

en: Make lines of the same color to win
da: Dan linjer af samme farve for at vinde

en: A family classic, the objective of Four-in-a-row is to build a line of four of your marbles while trying to stop your opponent (human or computer) from building a line of his or her own. A line can be horizontal, vertical or diagonal. The first player to connect four in a row is the winner!
da: En familieklassiker. Målet i Fire på stribe er at danne en linje med fire kugler, mens du forhindrer menneske- eller computermodstanderen i at gøre det samme. En linje kan være vandret, lodret eller diagonal. Første spiller, der forbinder fire på stribe, vinder!

en: Four-in-a-row features multiple difficulty levels. If you’re having trouble, you can always ask for a hint.
da: Fire på stribe har flere sværhedsgrader. Hvis du er i problemer, kan du altid bede om et tip.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;
da: spil;strategi;logik;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/first-player'
en: Who starts
da: Hvem der starter

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/first-player'
en: Specifies who will start the next one-player game. Ignored for two-player games.
da: Angiver hvem der starter næste spil med én spiller. Ignoreres i spil med to spillere.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/num-players'
en: Number of players
da: Antal spillere

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/opponent'
en: Opponent
da: Modstander

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/opponent'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest. Ignored for two-player games.
da: Fra 1, det letteste, til 3, det sværest. Ignoreres i spil med to spillere.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/theme-id'
en: Theme ID
da: Tema-id

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/theme-id'
en: A number specifying the preferred theme.
da: Et tal der angiver det foretrukne tema.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/sound'
en: Sound
da: Lyd

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
da: Om lydhændelser skal afspilles.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-left'
en: Move left
da: Flyt til venstre

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-left'
en: Key press to move left.
da: Tastetryk for at flytte til venstre.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-right'
en: Move right
da: Flyt til højre

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-right'
en: Key press to move right.
da: Tastetryk for at flytte til højre.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-drop'
en: Drop marble
da: Slip kugle

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-drop'
en: Key press to drop a marble.
da: Tastetryk for at slippe en kugle.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-width'
en: The width of the window
da: Bredden på vinduet

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
da: Bredden på hovedvinduet i pixels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-height'
en: The height of the window
da: Højden på vinduet

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
da: Højden på hovedvinduet i pixels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
da: Et flag til at aktivere maksimeret tilstand

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
da: Hvis “true”, starter hovedvinduet i maksimeret tilstand.

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Set the level of the computer’s AI
da: Sæt niveauet for computerens kunstige intelligens

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'four-in-a-row --help'
en: LEVEL
da: NIVEAU

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Turn off the sound
da: Sluk for lyden

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Size of the board
da: Størrelsen på brættet

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'four-in-a-row --help'
en: SIZE
da: STØRRELSE

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Length of a winning line
da: Længden på en vinderlinje

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the line length, see 'four-in-a-row --help'
en: TARGET
da: MÅL

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Turn on the sound
da: Tænd for lyden

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Print release version and exit
da: Vis udgivelsesversion og afslut

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'four-in-a-row -s 2'
en: Size must be at least 4.
da: Størrelsen skal mindst være 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'four-in-a-row -s 17'
en: Size must not be more than 16.
da: Størrelsen må ikke være større end 16.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect line length request; try 'four-in-a-row -t 2'
en: Lines must be at least 3 tiles.
da: Linjer skal mindst være på 3 fliser.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect line length request; try 'four-in-a-row -t 8'
en: Lines cannot be longer than board height or width.
da: Linjer kan ikke være længere end brættets højde eller bredde.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'four-in-a-row -l 5'
en: Level should be 1 (easy), 2 (medium) or 3 (hard). Settings unchanged.
da: Niveauet skal være 1 (let), 2 (medium) eller 3 (svær). Indstillinger ikke ændret.

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
da: _Udseende

note: Translators: hamburger menu entry with checkbox, for activating or disactivating sound (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
da: _Lyd

note: Translators: hamburger menu entry; opens the Keyboard Shortcuts dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

note: Translators: hamburger menu entry; opens the application help (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
da: _Hjælp

note: Translators: hamburger menu entry; opens the About dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Four-in-a-row
da: _Om Fire på stribe

note: Translators: text displayed on game end in the headerbar/actionbar, if the game is a tie
en: It’s a draw!
da: Det blev uafgjort!

note: Translators: text displayed on a one-player game end in the headerbar/actionbar, if the human player won
en: You win!
da: Du vandt!

note: Translators: text displayed on a one-player game end in the headerbar/actionbar, if the computer player won
en: I win!
da: Jeg vandt!

note: Translators: text displayed during a one-player game in the headerbar/actionbar, if it is the human player's turn
en: Your Turn
da: Din tur

note: Translators: text displayed during a one-player game in the headerbar/actionbar, if it is the computer player's turn Translators: text *briefly* displayed in the headerbar/actionbar, when a hint is requested
en: I’m Thinking…
da: Jeg tænker …

note: blink n times Translators: text displayed in the headerbar/actionbar, when a hint is requested; the %d is replaced by the number of the suggested column
en: Hint: Column %d
da: Tip: søjle %d

note: Translators: in the About dialog, indication about some themes origin
en: Based on the Faenza icon theme by Matthieu James
da: Baseret på Faenza-ikontemaet af Matthieu James

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text
en: Copyright © 1999-2008 – Tim Musson and David Neary
da: Ophavsret © 1999-2008 – Tim Musson og David Neary

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text
en: Copyright © 2014 – Michael Catanzaro
da: Ophavsret © 2014 – Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text
en: Copyright © 2018 – Jacob Humphrey
da: Ophavsret © 2018 – Jacob Humphrey

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
da: Ophavsret © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text, introducing the game
en: Connect four in a row to win
da: Forbind fire på række for at vinde

note: Translators: during a game, entry in the game menu, for undoing the last move
en: _Undo last move
da: _Fortryd sidste træk

note: Translators: during a game, entry in the game menu, for suggesting where to play
en: _Hint
da: _Tip

en: Next _Round
da: _Næste runde

en: _Give Up
da: _Giv op

note: Translators: hamburger menu entry; opens the Scores dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Scores
da: _Resultater

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
da: _Start spil

note: Translators: title of the Scores dialog; plural noun
en: Scores
da: Resultater

note: Translators: in the Scores dialog, label of the line where is indicated the number of tie games
en: Drawn:
da: Uafgjort:

note: Translators: in the Scores dialog, label of the line where is indicated the number of games won by the human player
en: You:
da: Dig:

note: Translators: in the Scores dialog, label of the line where is indicated the number of games won by the computer player
en: Me:
da: Mig:

note: Translators: name of a black-on-white theme, for helping people with visual misabilities
en: High Contrast
da: Høj kontrast

en: Circle
da: Bolle

en: Cross
da: Kryds

en: Circle:
da: Bolle:

en: Cross:
da: Kryds:

en: Circle wins!
da: Bolle vinder!

en: Cross wins!
da: Kryds vinder!

en: Circle’s turn
da: Bolles tur

en: Cross’s turn
da: Kryds' tur

note: Translators: name of a white-on-black theme, for helping people with visual misabilities
en: High Contrast Inverse
da: Høj kontrast omvendt

note: Translators: name of a red-versus-green theme
en: Red and Green Marbles
da: Røde og grønne kugler

en: Red
da: Rød

en: Green
da: Grøn

en: Red:
da: Rød:

en: Green:
da: Grøn:

en: Red wins!
da: Rød vinder!

en: Green wins!
da: Grøn vinder!

en: Red’s turn
da: Røds tur

en: Green’s turn
da: Grøns tur

note: Translators: name of a blue-versus-red theme
en: Blue and Red Marbles
da: Blå og røde kugler

en: Blue
da: Blå

en: Blue:
da: Blå:

en: Blue wins!
da: Blå vinder!

en: Blue’s turn
da: Blås tur

note: Translators: name of a red-versus-green theme with drawing on the tiles
en: Stars and Rings
da: Stjerner og ringe
