gnome-games 0 - en to hr translation catalogue (127 entries)

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, header of the row for choosing the number of players
en: Game type
hr: Vrsta igre

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, group "Game type", label of the button to choose to play first (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: when configuring a new game, row "Game start", label of the button to start (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first
hr: Igraj_prvi

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, group "Game type", label of the button to choose to play second (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: when configuring a new game, row "Game start", label of the button to play after the computer (with a mnemonic that app
en: Play _second
hr: Igraj _drugi

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, group "Game type", label of the button to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
hr: _Dva igrača

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing the number of players
en: Players
hr: Igrači

note: Translators: when configuring a new game, row "Players", label of the button to choose a one-player game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _One
hr: _Jedan

note: Translators: when configuring a new game, row "Players", label of the button to choose a one-player game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two
hr: _Dva

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing the level of the artificial intelligence
en: Difficulty
hr: Težina

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
hr: _Lagana

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
hr: _Srednja

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose a hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
hr: _Teška

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing whether to start or not
en: Game start
hr: Pokreni igru

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
hr: _Nova igra

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
hr: Pokreni novu igru

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
hr: Vrati se natrag na trenutnu igru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains shortcuts available during a game: "New game", "Undo last move"...
en: During a game
hr: Tijekom igre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
hr: Nova igra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
hr: Poništi posljednji potez

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Show a hint
hr: Prikaži savjet

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
hr: Uklj/Isklj izbornik igre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains shortucts for playing: Left/Right/Down
en: Play with keyboard
hr: Igraj s tipkovnicom

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; using arrows is the usual way select where to play
en: Select where to play
hr: Odaberi gdje igrati

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; shortcut for dropping the tile
en: Play in selected column
hr: Igraj u odabranome stupcu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; hitting number plays directly to the nth column
en: Play in given column
hr: Igraj u zadanome stupcu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains shortcuts available when configuring a new game
en: During game selection
hr: Tijekom odabira igre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"; how to launch a new game
en: Start new game
hr: Pokreni novu igru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"; how to go back to a running game, if any
en: Go back
hr: Idi natrag

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
hr: Izvorno

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
hr: Uklj/Isklj glavni izbornik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
hr: Prečaci tipkovnice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
hr: Priručnik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
hr: O programu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
hr: Zatvori

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button); please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
hr: Završetak!

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: Four-in-a-row
hr: Četiri u nizu

en: Make lines of the same color to win
hr: Učinite redak od istih boja za pobjedu

en: A family classic, the objective of Four-in-a-row is to build a line of four of your marbles while trying to stop your opponent (human or computer) from building a line of his or her own. A line can be horizontal, vertical or diagonal. The first player to connect four in a row is the winner!
hr: Klasična obiteljska igra, cilj igre Četiri u nizu je načiniti redak od četiri kuglica dok pokušavate spriječiti svojeg protivnika (čovjeka ili računalo) da načini vlastiti redak. Redak može biti okomit, vodoravan ili dijagonalan. Prvi igrač koji poveže četiri kuglice u redku je pobjednik!

en: Four-in-a-row features multiple difficulty levels. If you’re having trouble, you can always ask for a hint.
hr: Četiri u nizu sadrži više razina težine. Ako imate poteškoća, uvijek možete pitati za sljedeći potez.

en: The GNOME Project
hr: GNOME projekt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;
hr: igra;strategija;logika;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/first-player'
en: Who starts
hr: Tko započinje

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/first-player'
en: Specifies who will start the next one-player game. Ignored for two-player games.
hr: Određuje tko će pokrenuti sljedeću igru s jednim igračem. Zanemarenu u igri s dva igrača.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/num-players'
en: Number of players
hr: Broj igrača

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/opponent'
en: Opponent
hr: Protivnik

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/opponent'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest. Ignored for two-player games.
hr: Od 1, najlakše, do 3, najteže. Zanemareno za igru u dvoje.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/theme-id'
en: Theme ID
hr: ID teme

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/theme-id'
en: A number specifying the preferred theme.
hr: Broj koji određuje željenu temu.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/sound'
en: Sound
hr: Zvuk

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
hr: Treba li ili ne reproducirati zvukove događaja.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-left'
en: Move left
hr: Pomakni lijevo

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-left'
en: Key press to move left.
hr: Pritisni tipku za pomicanje u lijevo.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-right'
en: Move right
hr: Pomakni desno

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-right'
en: Key press to move right.
hr: Pritisni tipku za pomicanje u desno.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-drop'
en: Drop marble
hr: Ispusti kuglicu

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-drop'
en: Key press to drop a marble.
hr: Pritisni tipku za ispuštanje kuglice.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-width'
en: The width of the window
hr: Širina prozora

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
hr: Širina glavnog prozora u pikselima.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-height'
en: The height of the window
hr: Visina prozora

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
hr: Visina glavnog prozora u pikselima.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
hr: Oznaka za omogućavanje uvećanog stanja

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
hr: Ako je “true”, glavni prozor se pokreće u uvećanom načinu rada.

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Set the level of the computer’s AI
hr: Postavi razinu UI računala

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'four-in-a-row --help'
en: LEVEL
hr: RAZINA

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Turn off the sound
hr: Isključi zvuk

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Size of the board
hr: Veličina ploče

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'four-in-a-row --help'
en: SIZE
hr: VELIČINA

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Length of a winning line
hr: Duljina pobjedničkog redka

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the line length, see 'four-in-a-row --help'
en: TARGET
hr: ODREDIŠTE

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Turn on the sound
hr: Uključi zvuk

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Print release version and exit
hr: Prikaži inačicu izdanja i zatvori

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'four-in-a-row -s 2'
en: Size must be at least 4.
hr: Veličina mora biti najmanje 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'four-in-a-row -s 17'
en: Size must not be more than 16.
hr: Veličina ne smije biti veća od 16.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect line length request; try 'four-in-a-row -t 2'
en: Lines must be at least 3 tiles.
hr: Redci moraju sadržavati najmanje 3 pločice.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect line length request; try 'four-in-a-row -t 8'
en: Lines cannot be longer than board height or width.
hr: Redci ne mogu biti dulji od širine ili visine ploče.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'four-in-a-row -l 5'
en: Level should be 1 (easy), 2 (medium) or 3 (hard). Settings unchanged.
hr: Razina treba biti 1 (lagana), 2 (srednja) ili 3 (teška). Postavke nepromijenjene.

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
hr: I_zgled

note: Translators: hamburger menu entry with checkbox, for activating or disactivating sound (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
hr: _Zvuk

note: Translators: hamburger menu entry; opens the Keyboard Shortcuts dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
hr: _Prečaci tipkovnice

note: Translators: hamburger menu entry; opens the application help (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
hr: _Priručnik

note: Translators: hamburger menu entry; opens the About dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Four-in-a-row
hr: _O Četiri u nizu

note: Translators: text displayed on game end in the headerbar/actionbar, if the game is a tie
en: It’s a draw!
hr: To je crtež!

note: Translators: text displayed on a one-player game end in the headerbar/actionbar, if the human player won
en: You win!
hr: Vi ste pobjedili!

note: Translators: text displayed on a one-player game end in the headerbar/actionbar, if the computer player won
en: I win!
hr: Pobijedio sam!

note: Translators: text displayed during a one-player game in the headerbar/actionbar, if it is the human player's turn
en: Your Turn
hr: Vi ste na potezu

note: Translators: text displayed during a one-player game in the headerbar/actionbar, if it is the computer player's turn Translators: text *briefly* displayed in the headerbar/actionbar, when a hint is requested
en: I’m Thinking…
hr: Razmišljam…

note: blink n times Translators: text displayed in the headerbar/actionbar, when a hint is requested; the %d is replaced by the number of the suggested column
en: Hint: Column %d
hr: Savjet: Stupac %d

note: Translators: in the About dialog, indication about some themes origin
en: Based on the Faenza icon theme by Matthieu James
hr: Temeljeno na Faenza temi ikona od Matthieu Jamesa

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text
en: Copyright © 1999-2008 – Tim Musson and David Neary
hr: Autorsko pravo © 1999-2008 – Tim Musson i David Neary

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text
en: Copyright © 2014 – Michael Catanzaro
hr: Autorsko pravo © 2014 – Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text
en: Copyright © 2018 – Jacob Humphrey
hr: Autorsko pravo © 2018 – Jacob Humphrey

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
hr: Autorsko pravo © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text, introducing the game
en: Connect four in a row to win
hr: Povežite četiri u nizu za pobjedu

note: Translators: during a game, entry in the game menu, for undoing the last move
en: _Undo last move
hr: _Poništi posljednji potez

note: Translators: during a game, entry in the game menu, for suggesting where to play
en: _Hint
hr: _Savjet

en: Next _Round
hr: Sljedeća _runda

en: _Give Up
hr: _Predaj igru

note: Translators: hamburger menu entry; opens the Scores dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Scores
hr: _Rezultati

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
hr: _Pokreni igru

note: Translators: title of the Scores dialog; plural noun
en: Scores
hr: Rezultati

note: Translators: in the Scores dialog, label of the line where is indicated the number of tie games
en: Drawn:
hr: Neriješeno:

note: Translators: in the Scores dialog, label of the line where is indicated the number of games won by the human player
en: You:
hr: Vi:

note: Translators: in the Scores dialog, label of the line where is indicated the number of games won by the computer player
en: Me:
hr: Ja:

note: Translators: name of a black-on-white theme, for helping people with visual misabilities
en: High Contrast
hr: Visok kontrast

en: Circle
hr: Krug

en: Cross
hr: Križ

en: Circle:
hr: Krug:

en: Cross:
hr: Križ:

en: Circle wins!
hr: Krug je pobijedio!

en: Cross wins!
hr: Križ je pobijedio!

en: Circle’s turn
hr: Krug je na potezu

en: Cross’s turn
hr: Križ je na potezu

note: Translators: name of a white-on-black theme, for helping people with visual misabilities
en: High Contrast Inverse
hr: Obrnuti visoki kontrast

note: Translators: name of a red-versus-green theme
en: Red and Green Marbles
hr: Crvena i zelena kuglica

en: Red
hr: Crvena

en: Green
hr: Zelena

en: Red:
hr: Crvena:

en: Green:
hr: Zelena:

en: Red wins!
hr: Crveni je pobijedio!

en: Green wins!
hr: Zeleni je pobijedio!

en: Red’s turn
hr: Crveni je na potezu

en: Green’s turn
hr: Zeleni je na potezu

note: Translators: name of a blue-versus-red theme
en: Blue and Red Marbles
hr: Plava i crvena kuglica

en: Blue
hr: Plava

en: Blue:
hr: Plava:

en: Blue wins!
hr: Plavi je pobijedio!

en: Blue’s turn
hr: Plavi je na potezu

note: Translators: name of a red-versus-green theme with drawing on the tiles
en: Stars and Rings
hr: Zvijezdice i prstenovi
