gnome-games master - en to kk translation catalogue (122 entries)

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, header of the row for choosing the number of players
en: Game type
kk: Ойын түрі

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, group "Game type", label of the button to choose to play first (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: when configuring a new game, row "Game start", label of the button to start (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first
kk: _Бірінші болып ойнау

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, group "Game type", label of the button to choose to play second (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: when configuring a new game, row "Game start", label of the button to play after the computer (with a mnemonic that app
en: Play _second
kk: Е_кінші болып ойнау

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, group "Game type", label of the button to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
kk: _Екі ойыншы

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing the number of players
en: Players
kk: Ойыншылар

note: Translators: when configuring a new game, row "Players", label of the button to choose a one-player game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _One
kk: _Бір

note: Translators: when configuring a new game, row "Players", label of the button to choose a one-player game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two
kk: _Екі

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing the level of the artificial intelligence
en: Difficulty
kk: Қиындық

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
kk: _Оңай

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
kk: О_рташа

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose a hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
kk: Қ_иын

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing whether to start or not
en: Game start
kk: Ойын бастауы

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
kk: Ж_аңа ойын

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
kk: Жаңа ойынды бастау

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
kk: Ағымдағы ойынға қайтып оралу

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains shortcuts available during a game: "New game", "Undo last move"...
en: During a game
kk: Ойын барысында

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
kk: Жаңа ойын

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
kk: Соңғы жылжытуды болдырмау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Show a hint
kk: Тұспалды көрсету

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
kk: Ойын мәзірін көрсету/жасыру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains shortucts for playing: Left/Right/Down
en: Play with keyboard
kk: Пернетақтамен ойнау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; using arrows is the usual way select where to play
en: Select where to play
kk: Қайда ойнауды таңдау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; shortcut for dropping the tile
en: Play in selected column
kk: Таңдалған бағанда ойнау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; hitting number plays directly to the nth column
en: Play in given column
kk: Берілген бағанда ойнау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains shortcuts available when configuring a new game
en: During game selection
kk: Ойын таңдау кезінде

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"; how to launch a new game
en: Start new game
kk: Жаңа ойынды бастау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"; how to go back to a running game, if any
en: Go back
kk: Артқа өту

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
kk: Жалпы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
kk: Басты мәзірді көрсету/жасыру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
kk: Пернетақта жарлықтары

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
kk: Көмек

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
kk: Осы туралы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
kk: Шығу

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button); please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
kk: Бітті!

en: Make lines of the same color to win
kk: Жеңу үшін бірдей түсті қатарлар жасаңыз

en: A family classic, the objective of Four-in-a-row is to build a line of four of your marbles while trying to stop your opponent (human or computer) from building a line of his or her own. A line can be horizontal, vertical or diagonal. The first player to connect four in a row is the winner!
kk: Отбасылық классикалық ойын, "Төртеуін қатарға" мақсаты — қарсыласына (адам немесе компьютер) өз қатарын салуға жол бермей тұра, өз шариктердің төртеуін бір қатарға салу. Қатар горизонталды, вертикалды немесе диагональді болуы мүмкін. Қатарынан төрт шарикті қосатын алғашқы ойыншы жеңімпаз болады!

en: Four-in-a-row features multiple difficulty levels. If you’re having trouble, you can always ask for a hint.
kk: "Төртеуін қатарға" ойынында бірнеше қиындық деңгейлері бар. Егер қиындық туындаса, әрдайым тұспал сұрауға болады.

en: The GNOME Project
kk: GNOME жобасы

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;
kk: game;strategy;logic;ойын;стратегия;логика;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/first-player'
en: Who starts
kk: Кім бастайды

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/first-player'
en: Specifies who will start the next one-player game. Ignored for two-player games.
kk: Келесі бір ойыншы ойынын кім бастайтынын көрсетеді. Екі ойыншы ойындарында еленбейді.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/num-players'
en: Number of players
kk: Ойыншылар саны

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/opponent'
en: Opponent
kk: Қарсылас

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/opponent'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest. Ignored for two-player games.
kk: Ең оңай, 1-ден, ең қиыны, 3-ке дейін. Екі ойыншы ойындарында еленбейді.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/theme-id'
en: Theme ID
kk: Тема ID-і

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/theme-id'
en: A number specifying the preferred theme.
kk: Қаланған теманы көрсететін сан.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/sound'
en: Sound
kk: Дыбыс

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
kk: Оқиға дыбыстарын ойнату немесе ойнамау.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-left'
en: Move left
kk: Солға жылжыту

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-left'
en: Key press to move left.
kk: Солға жылжу үшін пернелер басуы.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-right'
en: Move right
kk: Оңға жылжыту

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-right'
en: Key press to move right.
kk: Оңға жылжу үшін пернелер басуы.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-drop'
en: Drop marble
kk: Шарды қою

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-drop'
en: Key press to drop a marble.
kk: Шарды қою үшін перне.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-width'
en: The width of the window
kk: Терезе ені

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
kk: Басты терезенің ені, пиксельмен.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-height'
en: The height of the window
kk: Терезе биіктігі

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
kk: Басты терезенің биіктігі, пиксельмен.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
kk: Максималды режимін іске қосу жалаушасы

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
kk: Егер "true" болса, басты терезе максималды күйінде іске қосылатын болады.

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Set the level of the computer’s AI
kk: Компьютердің AI деңгейін орнату

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'four-in-a-row --help'
en: LEVEL
kk: ДЕҢГЕЙ

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Turn off the sound
kk: Дыбысты сөндіру

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Size of the board
kk: Тақтаның өлшемі

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'four-in-a-row --help'
en: SIZE
kk: ӨЛШЕМІ

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Length of a winning line
kk: Жеңетін қатардың ұзындығы

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the line length, see 'four-in-a-row --help'
en: TARGET
kk: МАҚСАТ

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Turn on the sound
kk: Дыбысты сөндіру

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Print release version and exit
kk: Нұсқа ақпаратын шығару және шығу

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'four-in-a-row -s 2'
en: Size must be at least 4.
kk: Өлшемі 4-тен кем болмауы тиіс.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'four-in-a-row -s 17'
en: Size must not be more than 16.
kk: Өлшемі 16-дан аспауы тиіс.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect line length request; try 'four-in-a-row -t 2'
en: Lines must be at least 3 tiles.
kk: Қатар кем дегенде 3 плиткадан тұруы тиіс.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect line length request; try 'four-in-a-row -t 8'
en: Lines cannot be longer than board height or width.
kk: Қатарлар тақтаның ені немесе биіктігінен ұзын болмауы тиіс.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'four-in-a-row -l 5'
en: Level should be 1 (easy), 2 (medium) or 3 (hard). Settings unchanged.
kk: Деңгейі 1 (оңай), 2 (орташа) немесе 3 (қиын) болуы тиіс. Баптаулар өзгертілмеді.

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
kk: Сырт _көрінісі

note: Translators: hamburger menu entry with checkbox, for activating or disactivating sound (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
kk: Д_ыбыс

note: Translators: hamburger menu entry; opens the Keyboard Shortcuts dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
kk: П_ернетақта жарлықтары

note: Translators: hamburger menu entry; opens the application help (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
kk: _Көмек

note: Translators: hamburger menu entry; opens the About dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Four-in-a-row
kk: "Төртеуін қатарға" тур_алы

note: Translators: text displayed on game end in the headerbar/actionbar, if the game is a tie
en: It’s a draw!
kk: Ешкім ұтпады!

note: Translators: text displayed on a one-player game end in the headerbar/actionbar, if the human player won
en: You win!
kk: Сіз жеңдіңіз!

note: Translators: text displayed on a one-player game end in the headerbar/actionbar, if the computer player won
en: I win!
kk: Мен жеңдім!

note: Translators: text displayed during a one-player game in the headerbar/actionbar, if it is the human player's turn
en: Your Turn
kk: Сіздің кезегіңіз

note: Translators: text displayed during a one-player game in the headerbar/actionbar, if it is the computer player's turn Translators: text *briefly* displayed in the headerbar/actionbar, when a hint is requested
en: I’m Thinking…
kk: Ойланудамын…

note: blink n times Translators: text displayed in the headerbar/actionbar, when a hint is requested; the %d is replaced by the number of the suggested column
en: Hint: Column %d
kk: Тұспал: Баған %d

note: Translators: in the About dialog, indication about some themes origin
en: Based on the Faenza icon theme by Matthieu James
kk: Matthieu James ұсынған Faenza таңбашалар темасы негізінде

note: Translators: about dialog text, introducing the game
en: Connect four in a row to win
kk: Жеңіске жету үшін қатарынан төртеуін қосыңыз

note: Translators: during a game, entry in the game menu, for undoing the last move
en: _Undo last move
kk: Соңғы жылжытуды болд_ырмау

note: Translators: during a game, entry in the game menu, for suggesting where to play
en: _Hint
kk: _Тұспал

en: Next _Round
kk: Келесі _раунд

en: _Give Up
kk: _Берілу

note: Translators: hamburger menu entry; opens the Scores dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Scores
kk: _Есептер

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
kk: Ба_стау

note: Translators: title of the Scores dialog; plural noun
en: Scores
kk: Есептер

note: Translators: in the Scores dialog, label of the line where is indicated the number of tie games
en: Drawn:
kk: Ешкім ұтпаған:

note: Translators: in the Scores dialog, label of the line where is indicated the number of games won by the human player
en: You:
kk: Сіз:

note: Translators: in the Scores dialog, label of the line where is indicated the number of games won by the computer player
en: Me:
kk: Мен:

note: Translators: name of a black-on-white theme, for helping people with visual misabilities
en: High Contrast
kk: Жоғары контраст

en: Circle
kk: Шеңбер

en: Cross
kk: Қиылысу

en: Circle:
kk: Шеңбер:

en: Cross:
kk: Қиылысу:

en: Circle wins!
kk: Шеңберлер жеңді!

en: Cross wins!
kk: Крестиктер жеңді!

en: Circle’s turn
kk: Шеңбердің жүру реті

en: Cross’s turn
kk: Крестиктің жүру реті

note: Translators: name of a white-on-black theme, for helping people with visual misabilities
en: High Contrast Inverse
kk: Жоғары контраст терістелген

note: Translators: name of a red-versus-green theme
en: Red and Green Marbles
kk: Қызыл және жасыл шарлар

en: Red
kk: Қызыл

en: Green
kk: Жасыл

en: Red:
kk: Қызыл:

en: Green:
kk: Жасыл:

en: Red wins!
kk: Қызыл жеңді!

en: Green wins!
kk: Жасыл жеңді!

en: Red’s turn
kk: Қызылдың жүру реті

en: Green’s turn
kk: Жасылдың жүру реті

note: Translators: name of a blue-versus-red theme
en: Blue and Red Marbles
kk: Көк және қызыл шарлар

en: Blue
kk: Көк

en: Blue:
kk: Көк:

en: Blue wins!
kk: Көк жеңді!

en: Blue’s turn
kk: Көктің жүру реті

note: Translators: name of a red-versus-green theme with drawing on the tiles
en: Stars and Rings
kk: Жұлдызшалар және сақиналар
