gnome-games - en to ca translation catalogue (123 entries)

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, header of the row for choosing the number of players
en: Game type
ca: Tipus de joc

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, group "Game type", label of the button to choose to play first (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: when configuring a new game, row "Game start", label of the button to start (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first
ca: _Juga primer

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, group "Game type", label of the button to choose to play second (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: when configuring a new game, row "Game start", label of the button to play after the computer (with a mnemonic that app
en: Play _second
ca: J_uga segon

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, group "Game type", label of the button to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
ca: _Dos jugadors

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing the number of players
en: Players
ca: Jugadors

note: Translators: when configuring a new game, row "Players", label of the button to choose a one-player game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _One
ca: _Un

note: Translators: when configuring a new game, row "Players", label of the button to choose a one-player game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two
ca: _Dos

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing the level of the artificial intelligence
en: Difficulty
ca: Dificultat

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
ca: _Fàcil

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
ca: _Mitjana

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose a hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
ca: _Difícil

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing whether to start or not
en: Game start
ca: Inici partida

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
ca: _Partida nova

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
ca: Comença una partida nova

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
ca: Torna a la partida actual

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains shortcuts available during a game: "New game", "Undo last move"...
en: During a game
ca: Durant una partida

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
ca: Partida nova

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
ca: Desfés l'última jugada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Show a hint
ca: Mostra una pista

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
ca: Commuta el menú de la partida

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains shortucts for playing: Left/Right/Down
en: Play with keyboard
ca: Jugueu amb el teclat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; using arrows is the usual way select where to play
en: Select where to play
ca: Seleccioneu on jugar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; shortcut for dropping the tile
en: Play in selected column
ca: Juga en la columna seleccionada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; hitting number plays directly to the nth column
en: Play in given column
ca: Juga en la columna donada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains shortcuts available when configuring a new game
en: During game selection
ca: Durant la selecció del joc

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"; how to launch a new game
en: Start new game
ca: Comença una partida nova

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"; how to go back to a running game, if any
en: Go back
ca: Tornar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
ca: Genèric

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
ca: Commuta el menú principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
ca: Dreceres de teclat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
ca: Ajuda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
ca: Quant a

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
ca: Surt

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button); please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
ca: Finalitza

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: Four-in-a-row
ca: Quatre en ratlla

en: Make lines of the same color to win
ca: Per guanyar feu línies del mateix color

en: A family classic, the objective of Four-in-a-row is to build a line of four of your marbles while trying to stop your opponent (human or computer) from building a line of his or her own. A line can be horizontal, vertical or diagonal. The first player to connect four in a row is the winner!
ca: Un clàssic familiar, l'objectiu del Quatre en ratlla és construir una línia de quatre boles mentre s'intenta evitar que l'oponent (ja sigui humà o l'ordinador) faci la seva pròpia línia. Una línia pot ser horitzontal, vertical o en diagonal. El primer jugador que aconsegueixi posar quatre boles en línia guanya!

en: Four-in-a-row features multiple difficulty levels. If you’re having trouble, you can always ask for a hint.
ca: El Quatre en ratlla té múltiples nivells de dificultat. Si no sabeu on tirar la bola, sempre podeu demanar una pista.

en: The GNOME Project
ca: El projecte GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;
ca: joc;estratègia;lògica;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four- in-a-row/first-player'
en: Who starts
ca: Qui comença

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/first-player'
en: Specifies who will start the next one-player game. Ignored for two-player games.
ca: Específica qui començarà en la següent partida d'un jugador. S'ignora per a partides amb dos jugadors.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four- in-a-row/num-players'
en: Number of players
ca: Nombre de jugadors

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four- in-a-row/opponent'
en: Opponent
ca: Oponent

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/opponent'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest. Ignored for two-player games.
ca: Des 1, el més fàcil, fins a 3 el més difícil. S'ignora per a partides amb dos jugadors.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four- in-a-row/theme-id'
en: Theme ID
ca: Id. del tema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/theme-id'
en: A number specifying the preferred theme.
ca: Un nombre que especifica el tema preferit.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four- in-a-row/sound'
en: Sound
ca: So

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
ca: Si s'han de reproduir els esdeveniments de so.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four- in-a-row/key-left'
en: Move left
ca: Mou a l'esquerra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-left'
en: Key press to move left.
ca: Tecla per moure a l'esquerra.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four- in-a-row/key-right'
en: Move right
ca: Mou a la dreta

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-right'
en: Key press to move right.
ca: Tecla per moure a la dreta.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four- in-a-row/key-drop'
en: Drop marble
ca: Deixa caure una bola

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-drop'
en: Key press to drop a marble.
ca: Tecla per deixar caure una bola.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four- in-a-row/window-width'
en: The width of the window
ca: L'amplada de la finestra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
ca: L'amplada de la finestra principal en píxels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four- in-a-row/window-height'
en: The height of the window
ca: L'alçada de la finestra

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
ca: L'alçada de la finestra principal en píxels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four- in-a-row/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
ca: Un senyalador per habilitar el mode a pantalla completa

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
ca: Si és «true» (cert), la finestra principal s'inicia maximitzada.

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Set the level of the computer’s AI
ca: Estableix el nivell d'IA de l'ordinador

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'four-in-a-row --help'
en: LEVEL
ca: NIVELL

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Turn off the sound
ca: Desactiva el so

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Size of the board
ca: Mida del tauler

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'four-in-a-row --help'
en: SIZE
ca: MIDA

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Length of a winning line
ca: Longitud de la línia guanyadora

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the line length, see 'four-in-a-row --help'
en: TARGET
ca: OBJECTIU

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Turn on the sound
ca: Activa el so

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Print release version and exit
ca: Mostra la informació de la versió i surt

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'four-in-a-row -s 2'
en: Size must be at least 4.
ca: La mida ha de ser com a mínim de 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'four-in-a-row -s 17'
en: Size must not be more than 16.
ca: La mida no pot ser més de 16.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect line length request; try 'four-in-a-row -t 2'
en: Lines must be at least 3 tiles.
ca: Les línies han de ser com a mínim de 3 fitxes.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect line length request; try 'four-in-a-row -t 8'
en: Lines cannot be longer than board height or width.
ca: Les línies no poden ser més grans que l'alçada o l'amplada del tauler.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'four-in-a-row -l 5'
en: Level should be 1 (easy), 2 (medium) or 3 (hard). Settings unchanged.
ca: El nivell ha de ser 1 (fàcil), 2 (mitjà) o 3 (difícil). No s'han canviat els paràmetres.

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
ca: A_parença

note: Translators: hamburger menu entry with checkbox, for activating or disactivating sound (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
ca: _So

note: Translators: hamburger menu entry; opens the Keyboard Shortcuts dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
ca: Dreceres de te_clat

note: Translators: hamburger menu entry; opens the application help (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
ca: A_juda

note: Translators: hamburger menu entry; opens the About dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Four-in-a-row
ca: _Quant al Quatre en ratlla

note: Translators: text displayed on game end in the headerbar/actionbar, if the game is a tie
en: It’s a draw!
ca: Empat!

note: Translators: text displayed on a one-player game end in the headerbar/actionbar, if the human player won
en: You win!
ca: Heu guanyat!

note: Translators: text displayed on a one-player game end in the headerbar/actionbar, if the computer player won
en: I win!
ca: He guanyat!

note: Translators: text displayed during a one-player game in the headerbar/actionbar, if it is the human player's turn
en: Your Turn
ca: El vostre torn

note: Translators: text displayed during a one-player game in the headerbar/actionbar, if it is the computer player's turn Translators: text *briefly* displayed in the headerbar/actionbar, when a hint is requested
en: I’m Thinking…
ca: Hi estic pensant…

note: blink n times Translators: text displayed in the headerbar/actionbar, when a hint is requested; the %d is replaced by the number of the suggested column
en: Hint: Column %d
ca: Suggeriment: columna %d

note: Translators: in the About dialog, indication about some themes origin
en: Based on the Faenza icon theme by Matthieu James
ca: Basat en el tema d'icones Faenza d'en Matthieu James

note: Translators: about dialog text, introducing the game
en: Connect four in a row to win
ca: Connecteu quatre boles en línia per guanyar

note: Translators: during a game, entry in the game menu, for undoing the last move
en: _Undo last move
ca: _Desfés l'última jugada

note: Translators: during a game, entry in the game menu, for suggesting where to play
en: _Hint
ca: _Pista

en: Next _Round
ca: _Propera ronda

en: _Give Up
ca: _Abandona

note: Translators: hamburger menu entry; opens the Scores dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Scores
ca: Puntuacion_s

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
ca: _Inicia la partida

note: Translators: title of the Scores dialog; plural noun
en: Scores
ca: Puntuacions

note: Translators: in the Scores dialog, label of the line where is indicated the number of tie games
en: Drawn:
ca: Empat:

note: Translators: in the Scores dialog, label of the line where is indicated the number of games won by the human player
en: You:
ca: Vós:

note: Translators: in the Scores dialog, label of the line where is indicated the number of games won by the computer player
en: Me:
ca: Jo:

note: Translators: name of a black-on-white theme, for helping people with visual misabilities
en: High Contrast
ca: Contrast alt

en: Circle
ca: Cercle

en: Cross
ca: Creu

en: Circle:
ca: Cercle:

en: Cross:
ca: Creu:

en: Circle wins!
ca: Guanya els cercles

en: Cross wins!
ca: Guanyen les creus!

en: Circle’s turn
ca: Torn pels cercles

en: Cross’s turn
ca: Torn per les creus

note: Translators: name of a white-on-black theme, for helping people with visual misabilities
en: High Contrast Inverse
ca: Contrast alt invers

note: Translators: name of a red-versus-green theme
en: Red and Green Marbles
ca: Boles vermelles i verdes

en: Red
ca: Vermell

en: Green
ca: Verd

en: Red:
ca: Vermell:

en: Green:
ca: Verd:

en: Red wins!
ca: Guanyen els vermells

en: Green wins!
ca: Guanyen els verds

en: Red’s turn
ca: Torn pels vermells

en: Green’s turn
ca: Torn pels verds

note: Translators: name of a blue-versus-red theme
en: Blue and Red Marbles
ca: Boles blaves i vermelles

en: Blue
ca: Blau

en: Blue:
ca: Blau:

en: Blue wins!
ca: Guanyen els blaus

en: Blue’s turn
ca: Torn pels blaus

note: Translators: name of a red-versus-green theme with drawing on the tiles
en: Stars and Rings
ca: Estrelles i anells
