gnome-games - en to sk translation catalogue (127 entries)

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, header of the row for choosing the number of players
en: Game type
sk: Typ hry

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, group "Game type", label of the button to choose to play first (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: when configuring a new game, row "Game start", label of the button to start (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: Play _first
sk: Hrať ako _prvý

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, group "Game type", label of the button to choose to play second (with a mnemonic that appears pressing Alt) Translators: when configuring a new game, row "Game start", label of the button to play after the computer (with a mnemonic that app
en: Play _second
sk: Hrať ako _druhý

note: Translators: when configuring a new game, on a thin window, group "Game type", label of the button to choose a two-players game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two players
sk: _Dvaja hráči

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing the number of players
en: Players
sk: Hráči

note: Translators: when configuring a new game, row "Players", label of the button to choose a one-player game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _One
sk: _Jeden

note: Translators: when configuring a new game, row "Players", label of the button to choose a one-player game (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Two
sk: _Dvaja

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing the level of the artificial intelligence
en: Difficulty
sk: Obtiažnosť

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose an easy-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Easy
sk: Ľa_hká

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose a medium-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Medium
sk: _Stredná

note: Translators: when configuring a new game, row "Difficulty", label of the button to choose a hard-level computer adversary (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Hard
sk: Ť_ažká

note: Translators: when configuring a new game, header of the row for choosing whether to start or not
en: Game start
sk: Začiatok hry

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
sk: _Nová hra

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
sk: Začne novú hru

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
sk: Prejde späť na aktuálnu hru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains shortcuts available during a game: "New game", "Undo last move"...
en: During a game
sk: Počas hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
sk: Nová hra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
sk: Vrátenie posledného ťahu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Show a hint
sk: Zobrazenie rady

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
sk: Prepnutie hernej ponuky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains shortucts for playing: Left/Right/Down
en: Play with keyboard
sk: Hra pomocou klávesnice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; using arrows is the usual way select where to play
en: Select where to play
sk: Výber miesta hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; shortcut for dropping the tile
en: Play in selected column
sk: Hra vo vybranom stĺpci

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Play with keyboard"; hitting number plays directly to the nth column
en: Play in given column
sk: Hra v zadanom stĺpci

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains shortcuts available when configuring a new game
en: During game selection
sk: Počas výberu hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"; how to launch a new game
en: Start new game
sk: Spustenie novej hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"; how to go back to a running game, if any
en: Go back
sk: Prejdenie späť

[ctx: shortcut window]
note: Translators: section of the Keyboard Shortcuts window; contains "Help", "About", "Quit"...
en: Generic
sk: Všeobecné

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
sk: Prepnutie hlavnej ponuky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
sk: Klávesové skratky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
sk: Pomocník

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
sk: O aplikácii

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
sk: Ukončenie

note: Translators: label of the game status button (in the headerbar, next to the hamburger button); please keep the string as small as possible (3~5 characters)
en: End!
sk: Koniec!

note: Translators: application name, as used in the window manager, the window title, the about dialog...
en: Four-in-a-row
sk: Štyri v rade

en: Make lines of the same color to win
sk: Vyhráte vytvorením radu kameňov rovnakej farby

en: A family classic, the objective of Four-in-a-row is to build a line of four of your marbles while trying to stop your opponent (human or computer) from building a line of his or her own. A line can be horizontal, vertical or diagonal. The first player to connect four in a row is the winner!
sk: Klasická rodinná hra, ktorej cieľom je postaviť líniu zo štyroch guľôčok a zároveň zabrániť protihráčovi (človek alebo počítač) postaviť jeho vlastnú líniu. Línia môže byť vodorovná, zvislá alebo uhlopriečna. Víťazom je hráč, ktorý pospája štyri guľôčky za sebo ako prvý.

en: Four-in-a-row features multiple difficulty levels. If you’re having trouble, you can always ask for a hint.
sk: Hra Štyri v rade ponúka viaceré stupne obtiažnosti. Ak sa neviete pohnúť ďalej, môžete požiadať o radu.

en: The GNOME Project
sk: Projekt GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;strategy;logic;
sk: hra;strategická;logická;stratégia;logika;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/first-player'
en: Who starts
sk: Kto začína

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/first-player'
en: Specifies who will start the next one-player game. Ignored for two-player games.
sk: Určuje, kto začne ďalšiu hru jedného hráča. Ignorované pri hre dvoch hráčov.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/num-players'
en: Number of players
sk: Počet hráčov

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/opponent'
en: Opponent
sk: Protihráč

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/opponent'
en: From 1, the easiest, to 3, the hardest. Ignored for two-player games.
sk: Od 1 - najľahšej, po 3 - najťažšiu. Ignorované pri hre dvoch hráčov.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/theme-id'
en: Theme ID
sk: Identifikátor témy

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/theme-id'
en: A number specifying the preferred theme.
sk: Číslo určujúce preferovanú tému.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/sound'
en: Sound
sk: Zvuk

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
sk: Určuje, či sa majú prehrať zvuky udalostí.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-left'
en: Move left
sk: Posun doľava

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-left'
en: Key press to move left.
sk: Kláves na posun doľava.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-right'
en: Move right
sk: Posun doprava

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-right'
en: Key press to move right.
sk: Kláves na posun doprava.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-drop'
en: Drop marble
sk: Pustiť

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/key-drop'
en: Key press to drop a marble.
sk: Kláves na pustenie guľôčky.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-width'
en: The width of the window
sk: Šírka okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
sk: Šírka hlavného okna v pixeloch.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-height'
en: The height of the window
sk: Výška okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
sk: Výška hlavného okna v pixeloch.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
sk: Príznak povoľujúci režim maximalizovaného okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Four-in-a-row/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
sk: Ak je hodnota „true“, hlavné okno bude spustené v maximalizovanom režime.

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Set the level of the computer’s AI
sk: Nastaví úroveň umelej inteligencie počítača

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a level, see 'four-in-a-row --help'
en: LEVEL
sk: ÚROVEŇ

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Turn off the sound
sk: Vypne zvuk

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Size of the board
sk: Veľkosť hracej plochy

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'four-in-a-row --help'
en: SIZE
sk: VEĽKOSŤ

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Length of a winning line
sk: Dĺžka víťazného radu

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the line length, see 'four-in-a-row --help'
en: TARGET
sk: CIEĽ

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Turn on the sound
sk: Zapne zvuk

note: Translators: command-line option description, see 'four-in-a-row --help'
en: Print release version and exit
sk: Vypíše verziu vydania a skončí

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'four-in-a-row -s 2'
en: Size must be at least 4.
sk: Veľkosť musí byť aspoň 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect game size request; try 'four-in-a-row -s 17'
en: Size must not be more than 16.
sk: Veľkosť nemôže byť väčšia ako 16.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect line length request; try 'four-in-a-row -t 2'
en: Lines must be at least 3 tiles.
sk: Rady musia pozostávať aspoň z 3 dlaždíc.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect line length request; try 'four-in-a-row -t 8'
en: Lines cannot be longer than board height or width.
sk: Rady nemôžu byť dlhšie ako je výška alebo šírka hracej plochy.

note: Translators: command-line error message, displayed for an incorrect level request; try 'four-in-a-row -l 5'
en: Level should be 1 (easy), 2 (medium) or 3 (hard). Settings unchanged.
sk: Úroveň môže byť 1 (ľahká), 2 (stredná) alebo 3 (ťažká). Nastavenia zostávajú nezmenené.

note: Translators: hamburger menu entry; "Appearance" submenu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: A_ppearance
sk: V_zhľad

note: Translators: hamburger menu entry with checkbox, for activating or disactivating sound (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
sk: Zv_uk

note: Translators: hamburger menu entry; opens the Keyboard Shortcuts dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
sk: Klávesové _skratky

note: Translators: hamburger menu entry; opens the application help (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
sk: _Pomocník

note: Translators: hamburger menu entry; opens the About dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _About Four-in-a-row
sk: _O aplikácii Štyri v rade

note: Translators: text displayed on game end in the headerbar/actionbar, if the game is a tie
en: It’s a draw!
sk: Remíza!

note: Translators: text displayed on a one-player game end in the headerbar/actionbar, if the human player won
en: You win!
sk: Vyhrali ste!

note: Translators: text displayed on a one-player game end in the headerbar/actionbar, if the computer player won
en: I win!
sk: Vyhral som!

note: Translators: text displayed during a one-player game in the headerbar/actionbar, if it is the human player's turn
en: Your Turn
sk: Ste na ťahu

note: Translators: text displayed during a one-player game in the headerbar/actionbar, if it is the computer player's turn Translators: text *briefly* displayed in the headerbar/actionbar, when a hint is requested
en: I’m Thinking…
sk: Rozmýšľam…

note: blink n times Translators: text displayed in the headerbar/actionbar, when a hint is requested; the %d is replaced by the number of the suggested column
en: Hint: Column %d
sk: Rada: Stĺpec %d

note: Translators: in the About dialog, indication about some themes origin
en: Based on the Faenza icon theme by Matthieu James
sk: Založené na téme ikon Faenza od autora Matthieu James

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text
en: Copyright © 1999-2008 – Tim Musson and David Neary
sk: Autorské práva © 1999-2008 – Tim Musson a David Neary

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text
en: Copyright © 2014 – Michael Catanzaro
sk: Autorské práva © 2014 – Michael Catanzaro

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text
en: Copyright © 2018 – Jacob Humphrey
sk: Autorské práva © 2018 – Jacob Humphrey

note: Translators: text crediting a maintainer, in the about dialog text; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
sk: Autorské práva © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text, introducing the game
en: Connect four in a row to win
sk: Spojte štyri kamene v rade a vyhrajte

note: Translators: during a game, entry in the game menu, for undoing the last move
en: _Undo last move
sk: V_rátiť posledný ťah

note: Translators: during a game, entry in the game menu, for suggesting where to play
en: _Hint
sk: _Rada

en: Next _Round
sk: Ďalšie _kolo

en: _Give Up
sk: _Vzdať sa

note: Translators: hamburger menu entry; opens the Scores dialog (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Scores
sk: _Skóre

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
sk: _Začať hru

note: Translators: title of the Scores dialog; plural noun
en: Scores
sk: Skóre

note: Translators: in the Scores dialog, label of the line where is indicated the number of tie games
en: Drawn:
sk: Remízy:

note: Translators: in the Scores dialog, label of the line where is indicated the number of games won by the human player
en: You:
sk: Vy:

note: Translators: in the Scores dialog, label of the line where is indicated the number of games won by the computer player
en: Me:
sk: Ja:

note: Translators: name of a black-on-white theme, for helping people with visual misabilities
en: High Contrast
sk: Vysoký kontrast

en: Circle
sk: Krúžok

en: Cross
sk: Krížik

en: Circle:
sk: Krúžok:

en: Cross:
sk: Krížik:

en: Circle wins!
sk: Krúžok vyhral!

en: Cross wins!
sk: Krížik vyhral!

en: Circle’s turn
sk: Na ťahu je krúžok

en: Cross’s turn
sk: Na ťahu je krížik

note: Translators: name of a white-on-black theme, for helping people with visual misabilities
en: High Contrast Inverse
sk: Inverzný vysoký kontrast

note: Translators: name of a red-versus-green theme
en: Red and Green Marbles
sk: Červené a zelené gulôčky

en: Red
sk: Červená

en: Green
sk: Zelená

en: Red:
sk: Červená:

en: Green:
sk: Zelená:

en: Red wins!
sk: Červený vyhral!

en: Green wins!
sk: Zelený vyhral!

en: Red’s turn
sk: Na ťahu je červený

en: Green’s turn
sk: Na ťahu je zelený

note: Translators: name of a blue-versus-red theme
en: Blue and Red Marbles
sk: Modré a červené gulôčky

en: Blue
sk: Modrá

en: Blue:
sk: Modrá:

en: Blue wins!
sk: Modrý vyhral!

en: Blue’s turn
sk: Na ťahu je modrý

note: Translators: name of a red-versus-green theme with drawing on the tiles
en: Stars and Rings
sk: Hviezdy a kruhy
