fprintd - en to it translation catalogue (60 entries)

en: Verify a fingerprint
it: Verifica una impronta

en: Privileges are required to verify fingerprints.
it: Sono richiesti dei privilegi per verificare le impronte.

en: Enroll or Delete fingerprints
it: Registra o Cancella impronte

en: Privileges are required to enroll or delete fingerprints.
it: Sono richiesti dei privilegi per registrare o cancellare impronte.

en: Select a user to manage fingerprints for
it: Seleziona un utente per cui gestire le impronte

en: Privileges are required to manage fingerprints for other users.
it: Sono richiesti dei privilegi per gestire impronte per altri utenti.

en: Device was not claimed before use
it: Il device non è stato richiesto prima dell'uso

en: Device already in use by another user
it: Un altro utente sta già usando il device

en: Place your finger on the fingerprint reader
it: Posizionare il dito sul lettore di impronte

en: Place your finger on %s
it: Posizionare il dito su %s

en: Swipe your finger across the fingerprint reader
it: Passare il dito sul lettore di impronte

en: Swipe your finger across %s
it: Passare il dito su %s

en: Place your left thumb on the fingerprint reader
it: Posizionare il pollice sinistro sul lettore di impronte

en: Place your left thumb on %s
it: Posizionare il pollice sinistro su %s

en: Swipe your left thumb across the fingerprint reader
it: Passare il pollice sinistro sul lettore di impronte

en: Swipe your left thumb across %s
it: Passare il pollice sinistro su %s

en: Place your left index finger on the fingerprint reader
it: Posizionare l'indice sinistro sul lettore di impronte

en: Place your left index finger on %s
it: Posizionare l'indice sinistro su %s

en: Swipe your left index finger across the fingerprint reader
it: Passare l'indice sinistro sul lettore di impronte

en: Swipe your left index finger across %s
it: Passare l'indice sinistro su %s

en: Place your left middle finger on the fingerprint reader
it: Posizionare il medio sinistro sul lettore di impronte

en: Place your left middle finger on %s
it: Posizionare il medio sinistro su %s

en: Swipe your left middle finger across the fingerprint reader
it: Passare il medio sinistro sul lettore di impronte

en: Swipe your left middle finger across %s
it: Passare il medio sinistro su %s

en: Place your left ring finger on the fingerprint reader
it: Posizionare l'anulare sinistro sul lettore di impronte

en: Place your left ring finger on %s
it: Posizionare l'anulare sinistro su %s

en: Swipe your left ring finger across the fingerprint reader
it: Passare l'anulare sinistro sul lettore di impronte

en: Swipe your left ring finger across %s
it: Passare l'anulare sinistro su %s

en: Place your left little finger on the fingerprint reader
it: Posizionare il mignolo sinistro sul lettore di impronte

en: Place your left little finger on %s
it: Posizionare il mignolo sinistro su %s

en: Swipe your left little finger across the fingerprint reader
it: Passare il mignolo sinistro sul lettore di impronte

en: Swipe your left little finger across %s
it: Passare il mignolo sinistro su %s

en: Place your right thumb on the fingerprint reader
it: Posizionare il pollice destro sul lettore di impronte

en: Place your right thumb on %s
it: Posizionare il pollice destro su %s

en: Swipe your right thumb across the fingerprint reader
it: Passare il pollice destro sul lettore di impronte

en: Swipe your right thumb across %s
it: Passare il pollice destro su %s

en: Place your right index finger on the fingerprint reader
it: Posizionare l'indice destro sul lettore di impronte

en: Place your right index finger on %s
it: Posizionare l'indice destro su %s

en: Swipe your right index finger across the fingerprint reader
it: Passare l'indice destro sul lettore di impronte

en: Swipe your right index finger across %s
it: Passare l'indice destro su %s

en: Place your right middle finger on the fingerprint reader
it: Posizionare il medio destro sul lettore di impronte

en: Place your right middle finger on %s
it: Posizionare il medio destro su %s

en: Swipe your right middle finger across the fingerprint reader
it: Passare il medio destro sul lettore di impronte

en: Swipe your right middle finger across %s
it: Passare il medio destro su %s

en: Place your right ring finger on the fingerprint reader
it: Posizionare l'anulare destro sul lettore di impronte

en: Place your right ring finger on %s
it: Posizionare l'anulare destro su %s

en: Swipe your right ring finger across the fingerprint reader
it: Passare l'anulare destro sul lettore di impronte

en: Swipe your right ring finger across %s
it: Passare l'anulare destro su %s

en: Place your right little finger on the fingerprint reader
it: Posizionare il mignolo destro sul lettore di impronte

en: Place your right little finger on %s
it: Posizionare il mignolo destro su %s

en: Swipe your right little finger across the fingerprint reader
it: Passare il mignolo destro sul lettore di impronte

en: Swipe your right little finger across %s
it: Passare il mignolo destro su %s

en: Place your finger on the reader again
it: Posizionare nuovamente il dito sul lettore

en: Swipe your finger again
it: Passare nuovamente il dito

en: Swipe was too short, try again
it: Il passaggio è stato troppo corto, riprovare

en: Your finger was not centered, try swiping your finger again
it: Il dito non era centrato, riperete un altro passaggio

en: Remove your finger, and try swiping your finger again
it: Rimuovere il dito e ripetere un altro passaggio

en: Verification timed out
it: Verifica terminata

en: Failed to match fingerprint
it: Impossibile abbinare l'impronta digitale

en: An unknown error occurred
it: Si è verificato un errore sconosciuto
