fprintd - en to ja translation catalogue (56 entries)

en: Verify a fingerprint
ja: 指紋の検証

en: Privileges are required to verify fingerprints.
ja: 指紋を検証するには特権が必要になります。

en: Device was not claimed before use
ja: 装置が使用前に要求されませんでした

en: Device already in use by another user
ja: 装置がすでに他のユーザーにより使用されています

en: Place your finger on the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に指を置いてください

en: Place your finger on %s
ja: %s に指を置いてください

en: Swipe your finger across the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に指をなぞってください

en: Swipe your finger across %s
ja: %s に指をなぞってください

en: Place your left thumb on the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に左の親指を置いてください

en: Place your left thumb on %s
ja: %s に左の親指を置いてください

en: Swipe your left thumb across the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に左の親指をなぞってください

en: Swipe your left thumb across %s
ja: %s に左の親指をなぞってください

en: Place your left index finger on the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に左の人指し指を置いてください

en: Place your left index finger on %s
ja: %s に左の人指し指を置いてください

en: Swipe your left index finger across the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に左の人指し指をなぞってください

en: Swipe your left index finger across %s
ja: %s に左の人指し指をなぞってください

en: Place your left middle finger on the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に左の中指を置いてください

en: Place your left middle finger on %s
ja: %s に左の中指を置いてください

en: Swipe your left middle finger across the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に左の人指し指をなぞってください

en: Swipe your left middle finger across %s
ja: %s に左の中指をなぞってください

en: Place your left ring finger on the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に左の薬指を置いてください

en: Place your left ring finger on %s
ja: %s に左の薬指を置いてください

en: Swipe your left ring finger across the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に左の薬指をなぞってください

en: Swipe your left ring finger across %s
ja: %s に左の薬指をなぞってください

en: Place your left little finger on the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に左の小指を置いてください

en: Place your left little finger on %s
ja: %s に左の小指を置いてください

en: Swipe your left little finger across the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に左の小指をなぞってください

en: Swipe your left little finger across %s
ja: %s に左の小指をなぞってください

en: Place your right thumb on the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に右の親指を置いてください

en: Place your right thumb on %s
ja: %s に右の親指を置いてください

en: Swipe your right thumb across the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に右の親指をなぞってください

en: Swipe your right thumb across %s
ja: %s に右の親指をなぞってください

en: Place your right index finger on the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に右の人指し指を置いてください

en: Place your right index finger on %s
ja: %s に右の人差し指を置いてください

en: Swipe your right index finger across the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に右の人差し指をなぞってください

en: Swipe your right index finger across %s
ja: %s に右の人指し指をなぞってください

en: Place your right middle finger on the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に右の中指を置いてください

en: Place your right middle finger on %s
ja: %s に右の中指を置いてください

en: Swipe your right middle finger across the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に右の中指をなぞってください

en: Swipe your right middle finger across %s
ja: %s に右の中指をなぞってください

en: Place your right ring finger on the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に右の薬指を置いてください

en: Place your right ring finger on %s
ja: %s に右の薬指を置いてください

en: Swipe your right ring finger across the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に右の薬指をなぞってください

en: Swipe your right ring finger across %s
ja: %s に右の薬指をなぞってください

en: Place your right little finger on the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に右の薬指を置いてください

en: Place your right little finger on %s
ja: %s に右の小指を置いてください

en: Swipe your right little finger across the fingerprint reader
ja: 指紋読取装置に右の薬指をなぞってください

en: Swipe your right little finger across %s
ja: %s に右の小指をなぞってください

en: Place your finger on the reader again
ja: もう一度読み取り装置に指を置いてください

en: Swipe your finger again
ja: もう一度指をなぞってください

en: Swipe was too short, try again
ja: なぞる幅が短すぎます、もう一度試してください

en: Your finger was not centered, try swiping your finger again
ja: 指が真ん中にありませんでした、もう一度指をなぞってみてください

en: Remove your finger, and try swiping your finger again
ja: 指をどかして、もう一度指をなぞってみてください

en: Verification timed out
ja: 検証がタイムアウトしました

en: Failed to match fingerprint
ja: 指紋の検証に失敗しました

en: An unknown error occurred
ja: 不明なエラーが発生しました
