fprintd - en to hi translation catalogue (60 entries)

en: Verify a fingerprint
hi: फिंगरप्रिंट सत्यापित करें

en: Privileges are required to verify fingerprints.
hi: फिंगरप्रिंट सत्यापित करने के लिए विशेषाधिकार आवश्यक हैं।

en: Enroll or Delete fingerprints
hi: फिंगरप्रिंट नामांकित करें या मिटाएं

en: Privileges are required to enroll or delete fingerprints.
hi: फिंगरप्रिंट को नामांकित करने या मिटाने के लिए विशेषाधिकारों की आवश्यकता होती है।

en: Select a user to manage fingerprints for
hi: फिंगरप्रिंट प्रबंधित करने के लिए उपयोक्ता का चयन करें

en: Privileges are required to manage fingerprints for other users.
hi: अन्य उपयोक्ताओं के लिए फिंगरप्रिंट प्रबंधित करने के लिए विशेषाधिकारों की आवश्यकता होती है।

en: Device was not claimed before use
hi: उपयोग से पहले उपकरण का दावा नहीं किया गया था

en: Device already in use by another user
hi: उपकरण पहले से ही किसी अन्य उपयोक्ता द्वारा उपयोग में है

en: Place your finger on the fingerprint reader
hi: अपनी उंगली फिंगरप्रिंट रीडर पर रखें

en: Place your finger on %s
hi: अपनी उंगली %s पर रखें

en: Swipe your finger across the fingerprint reader
hi: फिंगरप्रिंट रीडर पर अपनी उंगली स्वाइप करें

en: Swipe your finger across %s
hi: अपनी उंगली को %s पर स्वाइप करें

en: Place your left thumb on the fingerprint reader
hi: अपना बायां अंगूठा फिंगरप्रिंट रीडर पर रखें

en: Place your left thumb on %s
hi: अपना बायां अंगूठा %s पर रखें

en: Swipe your left thumb across the fingerprint reader
hi: फिंगरप्रिंट रीडर पर अपना बायां अंगूठा स्वाइप करें

en: Swipe your left thumb across %s
hi: अपना बायां अंगूठा %s पर स्वाइप करें

en: Place your left index finger on the fingerprint reader
hi: अपनी बाईं तर्जनी को फिंगरप्रिंट रीडर पर रखें

en: Place your left index finger on %s
hi: अपनी बाईं तर्जनी को %s पर रखें

en: Swipe your left index finger across the fingerprint reader
hi: अपनी बाईं तर्जनी को फिंगरप्रिंट रीडर पर स्वाइप करें

en: Swipe your left index finger across %s
hi: अपनी बाईं तर्जनी को %s पर स्वाइप करें

en: Place your left middle finger on the fingerprint reader
hi: अपनी बाईं मध्यमा को फिंगरप्रिंट रीडर पर रखें

en: Place your left middle finger on %s
hi: अपनी बाईं मध्यमा को %s पर रखें

en: Swipe your left middle finger across the fingerprint reader
hi: अपनी बाईं मध्यमा को फिंगरप्रिंट रीडर पर स्वाइप करें

en: Swipe your left middle finger across %s
hi: अपनी बाईं मध्यमा को %s पर स्वाइप करें

en: Place your left ring finger on the fingerprint reader
hi: अपनी बाईं अनामिका को फिंगरप्रिंट रीडर पर रखें

en: Place your left ring finger on %s
hi: अपनी बाईं अनामिका को %s पर रखें

en: Swipe your left ring finger across the fingerprint reader
hi: अपनी बाईं अनामिका को फिंगरप्रिंट रीडर पर स्वाइप करें

en: Swipe your left ring finger across %s
hi: अपनी बाईं अनामिका को %s पर स्वाइप करें

en: Place your left little finger on the fingerprint reader
hi: अपनी बाईं कनिष्ठा को फिंगरप्रिंट रीडर पर रखें

en: Place your left little finger on %s
hi: अपनी बाईं कनिष्ठा को %s पर रखें

en: Swipe your left little finger across the fingerprint reader
hi: अपनी बाईं कनिष्ठा को फिंगरप्रिंट रीडर पर स्वाइप करें

en: Swipe your left little finger across %s
hi: अपनी बाईं कनिष्ठा को %s पर स्वाइप करें

en: Place your right thumb on the fingerprint reader
hi: अपना दायां अंगूठा फिंगरप्रिंट रीडर पर रखें

en: Place your right thumb on %s
hi: अपना दायां अंगूठा %s पर रखें

en: Swipe your right thumb across the fingerprint reader
hi: अपने दायें अंगूठे को फिंगरप्रिंट रीडर पर स्वाइप करें

en: Swipe your right thumb across %s
hi: अपने दायें अंगूठे को %s पर स्वाइप करें

en: Place your right index finger on the fingerprint reader
hi: अपनी दाईं तर्जनी को फिंगरप्रिंट रीडर पर रखें

en: Place your right index finger on %s
hi: अपनी दाईं तर्जनी को %s पर रखें

en: Swipe your right index finger across the fingerprint reader
hi: अपनी दाईं तर्जनी को फिंगरप्रिंट रीडर पर स्वाइप करें

en: Swipe your right index finger across %s
hi: अपनी दाईं तर्जनी को %s पर स्वाइप करें

en: Place your right middle finger on the fingerprint reader
hi: अपनी दाईं मध्यमा को फिंगरप्रिंट रीडर पर रखें

en: Place your right middle finger on %s
hi: अपनी दाईं मध्यमा को %s पर रखें

en: Swipe your right middle finger across the fingerprint reader
hi: अपनी दाईं मध्यमा को फिंगरप्रिंट रीडर पर स्वाइप करें

en: Swipe your right middle finger across %s
hi: अपनी दाईं मध्यमा को %s पर स्वाइप करें

en: Place your right ring finger on the fingerprint reader
hi: अपनी दाईं अनामिका को फिंगरप्रिंट रीडर पर रखें

en: Place your right ring finger on %s
hi: अपनी दाईं अनामिका को %s पर रखें

en: Swipe your right ring finger across the fingerprint reader
hi: अपनी दाईं अनामिका को फिंगरप्रिंट रीडर पर स्वाइप करें

en: Swipe your right ring finger across %s
hi: अपनी दाईं अनामिका को %s पर स्वाइप करें

en: Place your right little finger on the fingerprint reader
hi: अपनी दाईं कनिष्ठा को फिंगरप्रिंट रीडर पर रखें

en: Place your right little finger on %s
hi: अपनी दाईं कनिष्ठा को %s पर रखें

en: Swipe your right little finger across the fingerprint reader
hi: अपनी दाईं कनिष्ठा को फिंगरप्रिंट रीडर पर स्वाइप करें

en: Swipe your right little finger across %s
hi: अपनी दाईं कनिष्ठा को %s पर स्वाइप करें

en: Place your finger on the reader again
hi: अपनी उंगली फिर से रीडर पर रखें

en: Swipe your finger again
hi: अपनी उंगली फिर से स्वाइप करें

en: Swipe was too short, try again
hi: स्वाइप बहुत छोटा था, पुनः प्रयास करें

en: Your finger was not centered, try swiping your finger again
hi: आपकी उंगली केन्द्र में नहीं थी, अपनी उंगली को फिर से स्वाइप करने का प्रयास करें

en: Remove your finger, and try swiping your finger again
hi: अपनी उंगली हटाएं, और अपनी उंगली को फिर से स्वाइप करने का प्रयास करें

en: Verification timed out
hi: सत्यापन का समय समाप्त हो गया

en: Failed to match fingerprint
hi: फिंगरप्रिंट मिलान करने में विफल

en: An unknown error occurred
hi: एक अज्ञात त्रुटि हुई
