fprintd - en to it translation catalogue (69 entries)

en: Verify a fingerprint
it: Verifica un'impronta

en: Privileges are required to verify fingerprints.
it: Sono necessari maggiori privilegi per la verifica delle impronte.

en: Enroll or Delete fingerprints
it: Aggiungi o Dimentica impronte

en: Privileges are required to enroll or delete fingerprints.
it: Sono richiesti maggiori privilegi per aggiungere o dimenticare impronte.

en: Select a user to manage fingerprints for
it: Seleziona l'utente di cui gestire le impronte

en: Privileges are required to manage fingerprints for other users.
it: Sono necessari maggiori privilegi per gestire le impronte degli altri utenti.

en: Device was not claimed before use
it: Il dispositivo non è stato inizializzato prima dell'uso

en: Device already in use by another user
it: Un altro utente sta già utilizzando il dispositivo

en: Place your finger on the fingerprint reader
it: Tocca il lettore di impronte con il dito

en: Place your finger on %s
it: Tocca %s con il dito

en: Swipe your finger across the fingerprint reader
it: Sfiora il dito sul lettore di impronte

en: Swipe your finger across %s
it: Sfiora il dito su %s

en: Place your left thumb on the fingerprint reader
it: Tocca il lettore di impronte con il pollice sinistro

en: Place your left thumb on %s
it: Tocca %s con il pollice sinistro

en: Swipe your left thumb across the fingerprint reader
it: Sfiora il pollice sinistro sul lettore di impronte

en: Swipe your left thumb across %s
it: Sfiora il pollice sinistro su %s

en: Place your left index finger on the fingerprint reader
it: Tocca il lettore di impronte con l'indice sinistro

en: Place your left index finger on %s
it: Tocca %s con l'indice sinistro

en: Swipe your left index finger across the fingerprint reader
it: Sfiora l'indice sinistro sul lettore di impronte

en: Swipe your left index finger across %s
it: Sfiora l'indice sinistro su %s

en: Place your left middle finger on the fingerprint reader
it: Tocca il lettore di impronte con il medio sinistro

en: Place your left middle finger on %s
it: Tocca %s con il medio sinistro

en: Swipe your left middle finger across the fingerprint reader
it: Sfiora il medio sinistro sul lettore di impronte

en: Swipe your left middle finger across %s
it: Sfiora il medio sinistro su %s

en: Place your left ring finger on the fingerprint reader
it: Tocca il lettore di impronte con l'anulare sinistro

en: Place your left ring finger on %s
it: Tocca %s con l'anulare sinistro

en: Swipe your left ring finger across the fingerprint reader
it: Sfiora l'anulare sinistro sul lettore di impronte

en: Swipe your left ring finger across %s
it: Sfiora l'anulare sinistro su %s

en: Place your left little finger on the fingerprint reader
it: Tocca il lettore di impronte con il mignolo sinistro

en: Place your left little finger on %s
it: Tocca %s con il mignolo sinistro

en: Swipe your left little finger across the fingerprint reader
it: Sfiora il mignolo sinistro sul lettore di impronte

en: Swipe your left little finger across %s
it: Sfiora il mignolo sinistro su %s

en: Place your right thumb on the fingerprint reader
it: Tocca il lettore di impronte con il pollice destro

en: Place your right thumb on %s
it: Tocca %s con il pollice destro

en: Swipe your right thumb across the fingerprint reader
it: Sfiora il pollice destro sul lettore di impronte

en: Swipe your right thumb across %s
it: Sfiora il pollice destro su %s

en: Place your right index finger on the fingerprint reader
it: Tocca il lettore di impronte con l'indice destro

en: Place your right index finger on %s
it: Tocca %s con l'indice destro

en: Swipe your right index finger across the fingerprint reader
it: Sfiora l'indice destro sul lettore di impronte

en: Swipe your right index finger across %s
it: Sfiora l'indice destro su %s

en: Place your right middle finger on the fingerprint reader
it: Tocca il lettore di impronte con il medio destro

en: Place your right middle finger on %s
it: Tocca %s con il medio destro

en: Swipe your right middle finger across the fingerprint reader
it: Sfiora il medio destro sul lettore di impronte

en: Swipe your right middle finger across %s
it: Sfiora il medio destro su %s

en: Place your right ring finger on the fingerprint reader
it: Tocca il lettore di impronte con l'anulare destro

en: Place your right ring finger on %s
it: Tocca %s con l'anulare destro

en: Swipe your right ring finger across the fingerprint reader
it: Sfiora l'anulare destro sul lettore di impronte

en: Swipe your right ring finger across %s
it: Sfiora l'anulare destro su %s

en: Place your right little finger on the fingerprint reader
it: Tocca il lettore di impronte con il mignolo destro

en: Place your right little finger on %s
it: Tocca %s con il mignolo destro

en: Swipe your right little finger across the fingerprint reader
it: Sfiora il mignolo destro sul lettore di impronte

en: Swipe your right little finger across %s
it: Sfiora il mignolo destro su %s

en: Place your finger on the reader again
it: Posizionare nuovamente il dito sul lettore

en: Swipe your finger again
it: Sfiora di nuovo il dito

en: Swipe was too short, try again
it: Lo sfioramento è stato troppo corto, prova di nuovo

en: Your finger was not centered, try swiping your finger again
it: Il dito non è stato centrato, sfiora il sensore di nuovo

en: Your finger was not centered, try touching the sensor again
it: Il dito non è stato centrato, tocca il sensore di nuovo

en: Remove your finger, and try swiping your finger again
it: Allontana il dito e prova a sfiorare nuovamente il sensore

en: Remove your finger, and try touching the sensor again
it: Allontana il dito e prova a toccare nuovamente il sensore

en: Swipe was too fast, try again
it: Lo sfioramento è stato troppo rapido, prova di nuovo

en: Finger scan was too fast, try again
it: La scansione è stata troppo rapida, prova di nuovo

en: An unexpected error happened during fingerprint verification
it: Errore inatteso durante la verifica dell'impronta

en: An unexpected error happened during finger verification
it: Errore inatteso durante la verifica dell'impronta

en: The fingerprint has been already enrolled. Try using another finger.
it: L'impronta è già stata aggiunta. Prova ad usare un altro dito.

en: An unexpected error happened during fingerprint enrollment
it: Errore inatteso durante l'aggiunta dell'impronta

en: An unexpected error happened during finger enrollment
it: Errore inatteso durante l'aggiunta dell'impronta

en: Verification timed out
it: Tempo della verifica scaduto

en: Failed to match fingerprint
it: Impossibile identificare l'impronta digitale

en: An unknown error occurred
it: Si è verificato un errore sconosciuto
