fragments - en to nl translation catalogue (187 entries)

en: A BitTorrent Client
nl: Een BitTorrent-cliënt

en: Fragments is an easy to use BitTorrent client. It can be used to transfer files via the BitTorrent protocol, such as videos, music or installation images for Linux distributions.
nl: Fragments is een eenvoudig te gebruiken BitTorrent-cliënt. Het kan gebruikt worden om bestanden over te zetten via het BitTorrent-protocol, waaronder video’s, muziek, of installatiemedia voor Linux-distributies.

en: Add Remote Connection
nl: Externe verbinding toevoegen

en: _Connect
nl: _Verbinden

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Enter the address of a remote Fragments or Transmission session to connect to.
nl: Voer het adres in van een externe Fragments- of Transmission-sessie om hiermee te verbinden.

en: Name
nl: Naam

en: Advanced Settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Port
nl: Poort

en: URL Path
nl: URL-pad

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Get Some Torrents
nl: Verkrijg torrents

en: Click a magnet link on a website
nl: Klik op een magnet-verwijzing op een website

en: Copy a magnet link to the clipboard
nl: Kopieer een magnet-verwijzing naar het klembord

en: Choose a torrent file…
nl: Kies een torrentbestand…

en: Authentication required
nl: Authenticatie vereist

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Authenticate
nl: Authenticeren

en: Connection error
nl: Verbindingsfout

en: Try Again
nl: Opnieuw proberen

en: Remove connection
nl: Verbinding verwijderen

en: General
nl: Algemeen

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: _Dark Theme
nl: _Donker thema

en: Whether Fragments should use a dark theme
nl: Bepaalt of Fragments een donker thema moet gebruiken

en: Notifications
nl: Meldingen

en: _New Torrent Added
nl: _Nieuwe torrent toegevoegd

en: _Torrent Completely Downloaded
nl: _Torrent volledig gedownload

en: Remote Control
nl: Externe bediening

en: Remote Access
nl: Externe toegang

en: Allow other devices on the local network to access the local Fragments session
nl: Toestaan dat andere apparaten op het lokale netwerk toegang krijgen tot de lokale Fragments-sessie

en: Open Webinterface
nl: Open webinterface

[ctx: A page title of the preferences dialog]
en: Downloading
nl: Downloaden

en: These settings apply to the remote connection
nl: Deze instellingen zijn van kracht op de externe verbinding

en: Location
nl: Locatie

en: _Download Directory
nl: _Downloadmap

en: Where to store downloaded torrents
nl: Waar gedownloade torrents moeten worden opgeslagen

en: _Incomplete Torrents
nl: _Onvoltooide torrents

en: Store incomplete torrents in a different directory
nl: Onvoltooide torrents in een andere map opslaan

en: _Incomplete Directory
nl: _Onvoltooide map

en: Where to store incomplete torrents
nl: Waar onvoltooide torrents moeten worden opgeslagen

en: Behavior
nl: Gedrag

en: Download Queue
nl: Downloadrij

en: You can decide which torrents should be downloaded first
nl: U kunt beslissen welke torrents eerst gedownload moeten worden

en: Maximum _Active Downloads
nl: Maximaal aantal _actieve downloads

en: Number of maximum parallel downloads at the same time
nl: Maximaal aantal gelijktijdige downloads

en: Automatically _Start Torrents
nl: Torrents automatisch _starten

en: Automatically start downloading torrents after adding them
nl: Automatisch torrents laten downloaden als deze worden toegevoegd

en: Network
nl: Netwerk

en: Listening Port
nl: Luisterpoort

en: This port gets used by peers on the internet to connect to you. It's important that the communication works, otherwise you will have a limited ability to connect to other peers and suffer from slower download speeds.
nl: Deze poort wordt gebruikt door peers op het internet om met u te verbinden. Het is belangrijk dat de communicatie werkt, anders zult u gelimiteerd kunnen verbinden met andere peers en last kunnen hebben van langzamere downloadsnelheden.

en: _Port
nl: _Poort

en: Used for incoming connections
nl: Gebruikt voor binnenkomende verbindingen

en: _Random Port
nl: Willekeu_rige poort

en: Select a random port on each session startup, can improve privacy
nl: Selecteer een willekeurige poort bij het begin van elke sessie, dit kan uw privacy verbeteren

en: Port _Forwarding
nl: Poort_doorsturen

en: Try using UPnP/NAT-PMP for automatic port forwarding on your router
nl: Probeer UPnP/NAT-PMP te gebruiken voor automatisch poortdoorsturen op uw router

en: You can verify your connection by asking <a href="https://transmissionbt.com">transmissionbt.com</a> to test connecting to your computer as peers would.
nl: U kunt uw verbinding verifiëren door <a href="https://transmissionbt.com">transmissionbt.com</a> te vragen om de verbinding met uw computer te testen net als peers dat zouden doen.

en: Test
nl: Testen

en: Peer Limits
nl: Peer-limieten

en: You may have to lower the limits if your router can't keep up with the demands of P2P.
nl: Het kan nodig zijn de limieten te verlagen indien uw router de eisen van P2P niet kan bijhouden.

en: Maximum Peers per _Torrent
nl: Maximaal aantal peers per _torrent

en: Maximum Peers _Overall
nl: Maximaal aantal peers in _totaal

en: Connection Encryption Mode
nl: Versleutelingsmodus voor verbinding

en: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_protocol_encryption">BitTorrent Protocol Encryption</a> can be used to improve privacy. It also can help to bypass ISP filters.
nl: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_protocol_encryption">BitTorrent-protocolversleuteling (Engels)</a> kan worden gebruikt om uw privacy te verbeteren. Het kan ook helpen om ISP-filters te omzeilen.

en: _Encryption
nl: V_ersleuteling

en: Force
nl: Vereisen

en: Prefer
nl: Voorkeur geven

en: Allow
nl: Toestaan

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
nl: Sneltoetsen tonen

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
nl: Voorkeuren

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Add New Torrent
nl: Nieuwe torrent toevoegen

en: Statistics
nl: Statistieken

en: These statistics are from the remote connection
nl: Deze statistieken zijn van de externe verbinding

note: Transmission is the name of the torrent daemon. Don't translate it.
en: Transmission Daemon
nl: Transmission-daemon

en: Version
nl: Versie

en: Current Network Speed
nl: Huidige netwerksnelheid

en: Download Speed
nl: Downloadsnelheid

en: Upload Speed
nl: Uploadsnelheid

en: Torrent Count
nl: Aantal torrents

en: Total
nl: Totaal

en: Active
nl: Actief

en: Paused
nl: Gepauzeerd

en: Downloaded
nl: Gedownload

en: Usage
nl: Gebruik

en: This Session
nl: Deze sessie

en: Time Active
nl: Tijd actief

en: Uploaded
nl: Geüpload

en: Added Files
nl: Toegevoegde bestanden

en: Started
nl: Gestart

en: Torrent Details
nl: Torrentdetails

en: Pause
nl: Pauzeren

en: Continue
nl: Hervatten

en: Open
nl: Openen

en: Remove
nl: Verwijderen

en: More
nl: Meer

en: A Problem Has Occurred
nl: Er is een probleem opgetreden

en: _Pause
nl: _Pauzeren

en: _Continue
nl: _Hervatten

en: Queue Move _Up
nl: Wachtrijplaats ver_hogen

en: Queue Move _Down
nl: Wachtrijplaats ver_lagen

en: _Open
nl: _Openen

en: _Remove
nl: Ve_rwijderen

en: _More
nl: _Meer

en: _Copy Magnet Link
nl: Magnet-verwijzing kopiëren

en: _Ask Tracker for More Peers
nl: Tracker _vragen om meer peers

en: Set _Location…
nl: _Locatie instellen…

en: _Properties
nl: _Eigenschappen

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Downloading
nl: Bezig met downloaden

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Queued
nl: In de wachtrij

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Seeding
nl: Bezig met seeden

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Queue – Move up
nl: Wachtrij – Verhogen

en: Queue – Move down
nl: Wachtrij – Verlagen

en: Add New Torrent
nl: Nieuwe torrent toevoegen

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Remote Connection Menu
nl: Menu voor externe verbinding

en: _Resume All
nl: Alles he_rvatten

en: _Pause All
nl: Alles _pauzeren

en: _Remove Completed Torrents
nl: Voltooide torrents _verwijderen

en: _Statistics…
nl: _Statistieken…

en: _Add Remote Connection…
nl: Externe verbinding _toevoegen…

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: _Keyboard Shortcuts
nl: _Sneltoetsen

en: _About Fragments
nl: _Over Fragments

en: Local Fragments session
nl: Lokale Fragments-sessie

en: Unable to start transmission-daemon
nl: Kon Transmission-daemon niet starten

en: A BitTorrent Client – Based on Transmission Technology
nl: Een BitTorrent-cliënt – Gebaseerd op Transmission-technologie

en: Could not connect with “{}”:
    {}
nl: Kon niet verbinden met ‘{}’:
    {}

en: Connection with {} was lost.
nl: Verbinding met {} verbroken.

en: Credentials could not be saved
nl: Kan inloggegevens niet opslaan

en: Invalid Download Directory
nl: Ongeldige downloadmap

en: Unable to write data. The configured download directory cannot be accessed.
nl: Kon gegevens niet schrijven. Geen toegang tot de ingestelde downloadmap.

en: Invalid Incomplete Directory
nl: Ongeldige onvoltooide map

en: Unable to write data. The configured incomplete directory cannot be accessed.
nl: Kon gegevens niet schrijven. Geen toegang tot de ingestelde onvoltooide map.

en: This computer
nl: Deze computer

en: Unable to restart Transmission daemon
nl: Kon Transmission-daemon niet herstarten

en: Testing…
nl: Bezig met testen…

en: Port is open. You can communicate with other peers.
nl: De poort is open. U kunt communiceren met andere peers.

en: Port is closed. Communication with other peers is limited.
    Check your router or firewall if port forwarding is enabled for your computer.
nl: De poort is gesloten. Communicatie met andere peers is gelimiteerd.
    Controleer of uw router of firewall poortdoorsturen toestaat voor uw computer.

en: Test failed. Make sure you are connected to the internet.
nl: Test mislukt. Zorg ervoor dat u met het internet bent verbonden.

en: You are connected with “{}”
nl: U bent verbonden met ‘{}’

en: {} time | {} times
nl[0]: {} keer
nl[1]: {} keer

en: {} ({} active) | {} ({} active)
nl[0]: {} ({} actief)
nl[1]: {} ({} actief)

note: Translators: First {} is the amount uploaded, second {} is the uploading speed Displayed under the torrent name in the main window when torrent download is finished
en: {} uploaded · {}
nl: {} geüpload · {}

note: Translators: First {} is the amount downloaded, second {} is the total torrent size Displayed under the torrent name in the main window when torrent is stopped
en: {} of {}
nl: {} van {}

note: Translators: First {} is the amount downloaded, second {} is the total torrent size, third {} is the download speed Displayed under the torrent name in the main window when torrent is downloading
en: {} of {} · {}
nl: {} van {} · {}

en: Remote control "{}"
nl: Externe bediening ‘{}’

en: New torrent added
nl: Nieuwe torrent toegevoegd

en: Torrent completely downloaded
nl: Torrent volledig gedownload

en: Add magnet link “{}” from clipboard?
nl: Magnet-verwijzing ‘{}’ van het klembord toevoegen?

en: Add magnet link from clipboard?
nl: Magnet-verwijzing van het klembord toevoegen?

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: Failed to establish a connection with the Transmission service (“{}”).
nl: Kon geen verbinding maken met de Transmission-dienst (‘{}’).

en: No connection found with UUID "{}"
nl: Geen verbinding gevonden met UUID ‘{}’

en: Open Torrents
nl: Torrents openen

en: Torrent files
nl: Torrentbestanden

en: All files
nl: Alle bestanden

note: NOTE: Title of the modal when the user removes all downloaded torrents
en: Remove all Downloaded Torrents?
nl: Alle gedownloade torrents verwijderen?

en: This will only remove torrents from Fragments, but will keep the downloaded content.
nl: Dit zal enkel de torrentbestanden uit Fragments verwijderen, maar zal de gedownloade gegevens behouden.

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: more than a day
nl: meer dan een dag

en: {} day | {} days
nl[0]: {} dag
nl[1]: {} dagen

en: {} hour | {} hours
nl[0]: {} uur
nl[1]: {} uur

en: {} minute | {} minutes
nl[0]: {} minuut
nl[1]: {} minuten

en: {} second | {} seconds
nl[0]: {} seconde
nl[1]: {} seconden

note: i18n: "Queued" is the current status of a torrent
en: Queued
nl: In de wachtrij

en: Checking…
nl: Bezig met controleren…

en: Seeding…
nl: Bezig met seeden…

en: Unable to copy magnet link to clipboard
nl: Kon magnet-verwijzing niet naar het klembord kopieeren

en: Copied magnet link to clipboard
nl: Magnet-verwijzing naar het klembord gekopieerd

en: Could not show the containing folder
nl: Kan de bovenliggende map niet tonen

en: Could not open file
nl: Kan bestand niet openen

en: Remove Torrent?
nl: Torrent verwijderen?

en: Once removed, continuing the transfer will require the torrent file or magnet link.
nl: Van zodra u een torrent verwijdert, heeft u het torrentbestand of de magnet-verwijzing nodig om de overdracht verder te zetten.

note: Check button
en: Remove downloaded data as well
nl: Gedownloade gegevens ook verwijderen

en: Set Torrent Location
nl: Torrentlocatie instellen

en: _Select
nl: _Selecteren

en: Move Data?
nl: Gegevens verplaatsen?

en: In order to continue using the torrent, the data must be available at the new location.
nl: Om de torrent te blijven gebruiken moeten de gegevens beschikbaar zijn op de nieuwe locatie.

en: _Only Change Location
nl: _Alleen locatie aanpassen

en: _Move Data to New Location
nl: Gegevens _verplaatsen naar nieuwe locatie

en: Select Download Directory
nl: Downloadmap selecteren

en: Select Incomplete Directory
nl: Onvoltooide map selecteren
