fragments master - en to da translation catalogue (217 entries)

en: bittorrent;torrent;magnet;download;p2p;
da: bittorrent;torrent;magnet;download;hent;p2p;

en: A BitTorrent Client
da: En BitTorrent-klient

en: Fragments is an easy to use BitTorrent client. It can be used to transfer files via the BitTorrent protocol, such as videos, music or installation images for Linux distributions.
da: Fragments er en BitTorrent-klient, som er let at bruge. Den kan bruges til at overføre filer med BitTorrent-protokollen såsom videoer, musik eller installationsaftryk til Linux-distributioner.

en: Add Remote Connection
da: Tilføj fjernforbindelse

en: Cancel
da: Annullér

en: _Connect
da: _Tilslut

en: Enter the address of a remote Fragments or Transmission session to connect to.
da: Indtast adressen på en Fragments- eller Transmission-session, du vil forbinde til.

en: Name
da: Navn

en: Host
da: Vært

en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

en: URL Path
da: URL-sti

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Metered Network
da: Forbrugsafregnet netværk

en: Torrents have been paused to save data, as metered networks have data limits or charges associated with them.
da: Torrents er blevet sat på pause for at spare data, da forbrugsafregnede netværk har datagrænser eller omkostninger.

en: Resume Torrents
da: Genoptag torrents

en: Get Some Torrents
da: Hent nogle torrents

en: Click a magnet link on a website
da: Klik på et magnetlink på et websted

en: Copy a magnet link to the clipboard
da: Kopiér et magnetlink til udklipsholderen

en: Choose a torrent file
da: Vælg en torrentfil

en: Drag and drop a torrent
da: Træk og slip en torrent

en: Authentication required
da: Godkendelse kræves

en: Username
da: Brugernavn

en: Password
da: Adgangskode

en: Authenticate
da: Godkend

en: Connection error
da: Forbindelsesfejl

en: Try Again
da: Prøv igen

en: Remove connection
da: Fjern forbindelse

en: Open
da: Åbn

en: Open Containing Folder
da: Åbn ophavsmappe

en: File progress
da: Filfremgang

en: Sorting
da: Sorterer

en: Search
da: Søg

en: Search for files…
da: Søg efter filer …

en: Search files
da: Søg filer

en: Select A_ll
da: _Vælg alle

en: D_eselect All
da: Fravælg _alle

en: _Default
da: _Standard

en: _Name
da: _Navn

en: _Size
da: _Størrelse

en: _Ascending
da: _Stigende

en: _Descending
da: _Faldende

en: _Folders Before Files
da: _Mapper før filer

en: General
da: Generelt

en: Behavior
da: Opførsel

en: Inhibit _Suspend
da: _Hindr hviletilstand

en: Prevent the computer from suspending while torrents are being downloaded
da: Undgå, at computeren går i hviletilstand, mens der downloades torrents

en: _Trash Torrent Files
da: _Smid torrentfiler i papirkurv

en: Automatically moves torrent files to the trash after adding them
da: Flytter automatisk torrentfiler til papirkurven, efter de er tilføjet

en: Notifications
da: Underretninger

en: _New Torrent Added
da: _Ny torrent tilføjet

en: _Torrent Completely Downloaded
da: _Torrent er hentet i sin helhed

en: Remote Control
da: Fjernkontrol

en: Remote Access
da: Fjernadgang

en: Allow other devices on the local network to access the local Fragments session
da: Tillad, at andre enheder på det lokale netværk får adgang til den lokale Fragments-session

en: Open Webinterface
da: Åbn Webinterface

[ctx: A page title of the preferences dialog]
en: Downloading
da: Henter

en: These settings apply to the remote connection
da: Disse indstillinger gælder for fjernforbindelsen

en: Location
da: Placering

en: _Download Directory
da: _Hentet mappe

en: Where to store downloaded torrents
da: Hvor hentede torrents skal gemmes

en: _Incomplete Torrents
da: _Ufuldstændige torrents

en: Store incomplete torrents in a different directory
da: Gem ufuldstændige torrents i en anden mappe

en: _Incomplete Directory
da: _Ufuldstændig mappe

en: Where to store incomplete torrents
da: Hvor udfuldstændige torrents skal gemmes

en: Queue
da: Kø

en: Download Queue
da: Kø til hentede

en: You can decide which torrents should be downloaded first
da: Du kan bestemme, hvilke torrents der først skal hentes

en: Maximum _Active Downloads
da: _Højeste antal aktive hentninger

en: Number of maximum parallel downloads at the same time
da: Højeste antal parallelle hentninger på samme tid

en: Automatically _Start Torrents
da: _Start torrents automatisk

en: Automatically start downloading torrents after adding them
da: Begynd automatisk hentning af torrents, efter de er tilføjet

en: Network
da: Netværk

en: Listening Port
da: Port der lyttes til

en: This port gets used by peers on the internet to connect to you. It's important that the communication works, otherwise you will have a limited ability to connect to other peers and suffer from slower download speeds.
da: Denne port bruges af andre peers på internettet til at oprette forbindelse til dig. Det er vigtigt, at kommunikationen fungerer, da du ellers vil have begrænset mulighed for at oprette forbindelse til andre peers og dermed få lavere hastigheder for hentning.

en: Used for incoming connections
da: Bruges til indgående forbindelser

en: _Random Port
da: _Tilfældig port

en: Select a random port on each session startup, can improve privacy
da: Vælg en tilfældig port ved hver opstart af sessionen, hvilket kan forbedre privatlivet

en: Port _Forwarding
da: _Viderestilling af port

en: Try using UPnP/NAT-PMP for automatic port forwarding on your router
da: Prøv at bruge UPnP/NAT-PMP til automatisk viderestilling af porte på din router

en: You can verify your connection by asking <a href="https://transmissionbt.com">transmissionbt.com</a> to test connecting to your computer as peers would.
da: Du kan bekræfte din forbindelse ved at bede <a href="https://transmissionbt.com">transmissionbt.com</a> om at teste forbindelsen til din computer, ligesom andre peers ville gøre det.

en: Peer Limits
da: Peergrænser

en: You may have to lower the limits if your router can't keep up with the demands of P2P.
da: Det kan være nødvendigt at sænke grænserne, hvis din router ikke kan holde trit med P2P-kravene.

en: Maximum Peers per _Torrent
da: _Største antal peers per torrent

en: Maximum Peers _Overall
da: S_tørste antal peers i alt

en: Connection Encryption Mode
da: Krypteringstilstand for forbindelse

en: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_protocol_encryption">BitTorrent Protocol Encryption</a> can be used to improve privacy. It also can help to bypass ISP filters.
da: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_protocol_encryption">BitTorrent-protokolkryptering</a> kan bruges til at forbedre privatlivet. Det kan også bruges til at komme uden om filtre fra internetudbydere.

en: _Encryption
da: _Kryptering

en: Force
da: Gennemtving

en: Prefer
da: Foretræk

en: Allow
da: Tillad

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelle

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
da: Vis genveje

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
da: Indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Add New Torrent
da: Tilføj ny torrent

[ctx: shortcut window]
en: Search
da: Søg

en: Statistics
da: Statistik

en: These statistics are from the remote connection
da: Denne statistik er fra fjernforbindelsen

note: Transmission is the name of the torrent daemon. Don't translate it.
en: Transmission Daemon
da: Transmission-dæmon

en: Current Network Speed
da: Nuværende netværkshastighed

en: Download Speed
da: Hastighed for hentning

en: Upload Speed
da: Hastighed for sendning

en: Torrent Count
da: Antal torrents

en: Total
da: I alt

en: Active
da: Aktive

en: Paused
da: Sat på pause

en: Downloaded
da: Hentet

en: Usage
da: Forbrug

en: This Session
da: Denne session

en: Time Active
da: Aktiv tid

en: Uploaded
da: Sendt

en: Added Files
da: Tilføjede filer

en: Started
da: Begyndt

en: Torrent Details
da: Torrent-detaljer

en: Overview
da: Oversigt

en: Pause
da: Sæt på pause

en: Continue
da: Fortsæt

en: Remove
da: Fjern

en: More
da: Mere

en: A Problem Has Occurred
da: Der opstod et problem

en: Receiving Files Metadata…
da: Modtager filers metadata …

en: _Pause
da: _Sæt på pause

en: _Continue
da: _Fortsæt

en: Queue Move _Up
da: Flyt _op i køen

en: Queue Move _Down
da: Flyt _ned i køen

en: _Open
da: _Åbn

en: _Remove
da: _Fjern

en: _More
da: _Mere

en: _Copy Magnet Link
da: _Kopiér magnetlink

en: _Ask Tracker for More Peers
da: _Anmod Tracker om flere peers

en: Set _Location…
da: Angiv placering …

en: _Properties
da: _Egenskaber

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Downloading
da: Henter

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Queued
da: Sat i kø

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Seeding
da: Seeder

en: Stopped
da: Standset

en: Downloading
da: Downloader

en: Uploading
da: Uploader

en: Torrent progress
da: Torrentfremgang

en: Delete
da: Slet

en: Queue – Move up
da: Flyt op i køen

en: Queue – Move down
da: Flyt ned i køen

en: Add New Torrent
da: Tilføj ny torrent

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Remote Connection Menu
da: Fjernforbindelsesmenu

en: Search torrents…
da: Søg torrents …

en: Search torrents
da: Søg torrents

en: _Resume All
da: _Genoptag alle

en: _Pause All
da: _Sæt alle på pause

en: _Remove Completed Torrents
da: _Fjern færdige torrents

en: _Statistics…
da: _Statistik …

en: _Add Remote Connection…
da: _Tilføj fjernforbindelse …

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _About Fragments
da: _Om Fragments

en: Unable to copy magnet link to clipboard
da: Kunne ikke kopiere magnetlink til udklipsholderen

en: Copied magnet link to clipboard
da: Kopierede magnetlink til udklipsholderen

en: Remove Torrent?
da: Fjern torrent?

en: Once removed, continuing the transfer will require the torrent file or magnet link.
da: Hvis den fjernes kræves torrentfilen eller magnetlinket for at kunne fortsætte overførslen.

en: _Cancel
da: _Annullér

note: Check button
en: Remove downloaded data as well
da: Fjern også hentet data

en: Set Torrent Location
da: Angiv placering af torrent

en: _Select
da: _Vælg

en: Move Data?
da: Flyt data?

en: In order to continue using the torrent, the data must be available at the new location.
da: For at kunne fortsætte med at bruge torrent'en, skal dataene være tilgængelige på den nye placering.

en: _Only Change Location
da: _Skift kun placering

en: _Move Data to New Location
da: _Flyt data til ny placering

en: Unable to open file / folder
da: Kunne ikke åbne fil/mappe

en: Could not open file
da: Kunne ikke åbne filen

en: Downloading data…
da: Downloader data …

en: Open Torrents
da: Åbn torrents

en: Torrent files
da: Torrentfiler

en: All files
da: Alle filer

note: NOTE: Title of the modal when the user removes all downloaded torrents
en: Remove all Downloaded Torrents?
da: Fjern alle hentede torrents?

en: This will only remove torrents from Fragments, but will keep the downloaded content.
da: Det fjerner kun torrents fra Fragments, men det hentede indhold bevares.

en: Local Fragments session
da: Lokal Fragments-session

en: Unable to stop transmission-daemon
da: Kan ikke stoppe transmission-daemon

en: Unable to start transmission-daemon
da: Kan ikke starte transmission-daemon

en: A BitTorrent Client – Based on Transmission Technology
da: En BitTorrent-klient baseret på Transmission-teknologi

en: Could not connect with “{}”:
    {}
da: Kunne ikke forbinde til “{}”:
    {}

en: The configured download directory cannot be accessed.
da: Den angivne mappe til hentede filer kan ikke tilgås.

en: The configured incomplete directory cannot be accessed.
da: Den angivne mappe til ufuldstændigt hentede filer kan ikke tilgås.

en: Connection with {} was lost.
da: Mistede forbindelsen til {}.

en: Credentials could not be saved
da: Legitimationsoplysninger kunne ikke gemmes

en: No connection found with UUID "{}"
da: Fandt ingen forbindelse med UUID “{}”

en: Failed to establish a connection with the Transmission service (“{}”).
da: Kunne ikke etablere en forbindelse til Transmission-tjenesten (“{}”).

en: This computer
da: Denne computer

en: {} / {}, {} item | {} / {}, {} items
da[0]: {} / {}, {} element
da[1]: {} / {}, {} elementer

en: {}, {} item | {}, {} items
da[0]: {}, {} element
da[1]: {}, {} elementer

en: Unable to restart Transmission daemon
da: Kunne ikke genstarte Transmission-dæmonen

en: Testing…
da: Tester…

en: Port is open. You can communicate with other peers.
da: Porten er åben. Du kan kommunikere med andre peers.

en: Port is closed. Communication with other peers is limited.
    Check your router or firewall if port forwarding is enabled for your computer.
da: Porten er lukket. Kommunikation med andre peers er begrænset.
    Kontrollér din router eller firewall, om viderestilling af porte er aktiveret for din computer.

en: Test failed. Make sure you are connected to the internet.
da: Testen mislykkedes. Sørg for, at du har forbindelse til internettet.

en: You are connected with “{}”
da: Du er forbundet til “{}”

en: {} time | {} times
da[0]: {} gang
da[1]: {} gange

en: Show All | Show All {} Items
da[0]: Vis alle
da[1]: Vis alle {} elementer

en: {} ({} active) | {} ({} active)
da[0]: {} ({} aktiv)
da[1]: {} ({} aktive)

note: Translators: First {} is the amount uploaded, second {} is the uploading speed Displayed under the torrent name in the main window when torrent download is finished
en: {} uploaded · {}
da: {} sendt · {}

note: Translators: First {} is the amount downloaded, second {} is the total torrent size Displayed under the torrent name in the main window when torrent is stopped
en: {} of {}
da: {} af {}

note: Translators: First {} is the amount downloaded, second {} is the total torrent size, third {} is the download speed Displayed under the torrent name in the main window when torrent is downloading
en: {} of {} · {}
da: {} af {} · {}

en: Remote control "{}"
da: Fjernkontrol “{}”

en: New torrent added
da: Ny torrent tilføjet

en: Torrent completely downloaded
da: Torrent er hentet i sin helhed

en: Add magnet link “{}” from clipboard?
da: Tilføj magnetlinket “{}” fra udklipsholderen?

en: Add magnet link from clipboard?
da: Tilføj magnetlink fra udklipsholderen?

en: _Add
da: _Tilføj

en: more than a day
da: mere end én dag

en: {} day | {} days
da[0]: {} dag
da[1]: {} dage

en: {} hour | {} hours
da[0]: {} time
da[1]: {} timer

en: {} minute | {} minutes
da[0]: {} minut
da[1]: {} minutter

en: {} second | {} seconds
da[0]: {} sekund
da[1]: {} sekunder

note: i18n: "Queued" is the current status of a torrent
en: Queued
da: Sat i kø

en: Checking…
da: Tjekker …

en: Seeding…
da: Seeder …

en: Select Download Directory
da: Vælg mappe til hentede filer

en: Select Incomplete Directory
da: Vælg mappe til ufuldstændigt hentede filer
