fragments - en to it translation catalogue (187 entries)

en: bittorrent;torrent;magnet;download;p2p;
it: bittorrent;torrent;magnet;scarica;p2p;

en: A BitTorrent Client
it: Un client BitTorrent

en: Fragments is an easy to use BitTorrent client. It can be used to transfer files via the BitTorrent protocol, such as videos, music or installation images for Linux distributions.
it: Fragments è un client BitTorrent facile da usare. È utilizzabile per trasferire i file tramite il protocollo BitTorrent, come video, musica o immagini di installazione di distribuzioni Linux.

en: Add Remote Connection
it: Aggiungi connessione remota

en: _Connect
it: _Connetti

en: Cancel
it: Annulla

en: Enter the address of a remote Fragments or Transmission session to connect to.
it: Inserire l'indirizzo di una sessione remota di Fragments o Trasmission da connettere.

en: Name
it: Nome

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Port
it: Porta

en: URL Path
it: Percorso URL

en: Preferences
it: Preferenze

en: Get Some Torrents
it: Ottieni alcuni torrent

en: Click a magnet link on a website
it: Fare clic su un collegamento magnetico su un sito web

en: Copy a magnet link to the clipboard
it: Copia un collegamento magnetico negli appunti

en: Choose a torrent file…
it: Scegli un file torrent…

en: Authentication required
it: Autenticazione richiesta

en: Username
it: Nome utente

en: Authenticate
it: Autentica

en: Connection error
it: Errore di connessione

en: Try Again
it: Riprova

en: General
it: Generale

en: Appearance
it: Aspetto

en: _Dark Theme
it: Tema _scuro

en: Whether Fragments should use a dark theme
it: Indica all'applicazione di usare il tema scuro

en: Notifications
it: Notifiche

en: _New Torrent Added
it: Aggiunto un _nuovo torrent

en: _Torrent Completely Downloaded
it: Scaricato completamente un _torrent

en: Remote Control
it: Controllo remoto

en: Remote Access
it: Accesso remoto

en: Allow other devices on the local network to access the local Fragments session
it: Consente ad altri dispositivi della rete locale di accedere alla sessione locale dell'applicazione

en: Open Webinterface
it: Apri interfaccia web

[ctx: A page title of the preferences dialog]
en: Downloading
it: Scaricamento

en: These settings apply to the remote connection
it: Queste impostazione saranno applicate alla connessione remota

en: Location
it: Posizione

en: _Download Directory
it: Directory di _scaricamento

en: Where to store downloaded torrents
it: Dove archiviare i torrent scaricati

en: _Incomplete Torrents
it: Torrent _non completi

en: Store incomplete torrents in a different directory
it: Archivia i torrent non completi in una differente directory

en: _Incomplete Directory
it: Directory _non completi

en: Where to store incomplete torrents
it: Dove archiviare i torrent non completi

en: Behavior
it: Comportamento

en: Download Queue
it: Coda di scaricamento

en: You can decide which torrents should be downloaded first
it: Si può decidere quali torrent devono essere scaricati per primi

en: Maximum _Active Downloads
it: Scaricamenti massimi _attivi

en: Number of maximum parallel downloads at the same time
it: Numero massimo di scaricamenti contemporanei

en: Automatically _Start Torrents
it: A_vviare automaticamente i torrent

en: Automatically start downloading torrents after adding them
it: Avvia automaticamente lo scaricamento dei torrent dopo averli aggiunti

en: Network
it: Rete

en: Listening Port
it: Porta in ascolto

en: This port gets used by peers on the internet to connect to you. It's important that the communication works, otherwise you will have a limited ability to connect to other peers and suffer from slower download speeds.
it: Questa porta viene usata dai nodi su Internet per connettersi al proprio dispositivo. È importante che la comunicazione funzioni, altrimenti si avrà una possibilità limitata di connettersi ad altri nodi e soffrire di velocità di scaricamento più lente.

en: _Port
it: _Porta

en: Used for incoming connections
it: Usata per le connessioni in entrata

en: _Random Port
it: Porta _casuale

en: Select a random port on each session startup, can improve privacy
it: Seleziona una porta casuale all'avvio di ogni sessione, può migliorare la privacy

en: Port _Forwarding
it: _Inoltro della porta

en: Try using UPnP/NAT-PMP for automatic port forwarding on your router
it: Prova a usare UPnP/NAT-PMP per inoltrare automaticamente la porta al router (port forwarding)

en: You can verify your connection by asking <a href="https://transmissionbt.com">transmissionbt.com</a> to test connecting to your computer as peers would.
it: Si può verificare la connessione chiedendo a <a href="https://transmissionbt.com"> trasmissionbt.com </a> di provare il collegamento al computer come se fosse un nodo.

en: Test
it: Verifica

en: Peer Limits
it: Limiti dei nodi

en: You may have to lower the limits if your router can't keep up with the demands of P2P.
it: Potrebbe essere necessario ridurre i limiti se il router non riesce a contenere le richieste del P2P.

en: Maximum Peers per _Torrent
it: Nodi massimi per _torrent

en: Maximum Peers _Overall
it: Nodi massimi c_omplessivi

en: Connection Encryption Mode
it: Modalità cifratura della connessione

en: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_protocol_encryption">BitTorrent Protocol Encryption</a> can be used to improve privacy. It also can help to bypass ISP filters.
it: Il <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_protocol_encryption">Protocollo di cifratura BitTorrent</a> può essere usato per migliorare la privacy. Può aiutare anche ad aggirare i filtri degli ISP.

en: _Encryption
it: Ci_fratura

en: Force
it: Forzata

en: Prefer
it: Preferita

en: Allow
it: Consetita

[ctx: shortcut window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
it: Mostra scorciatoie

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
it: Preferenze

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esce

[ctx: shortcut window]
en: Torrents
it: Torrent

[ctx: shortcut window]
en: Add New Torrent
it: Aggiunge un nuovo torrent

en: Statistics
it: Statistiche

en: These statistics are from the remote connection
it: Queste statistiche provengono dalla connessione remota

note: Transmission is the name of the torrent daemon. Don't translate it.
en: Transmission Daemon
it: Demone di Transmission

en: Version
it: Versione

en: Current Network Speed
it: Velocità attuale della rete

en: Download Speed
it: Velocità scaricamento

en: Upload Speed
it: Velocità caricamento

en: Torrent Count
it: Contatore torrent

en: Total
it: Totale

en: Active
it: Attivi

en: Paused
it: Fermati

en: Downloaded
it: Scaricati

en: Usage
it: Utilizzo

en: This Session
it: Questa sessione

en: Time Active
it: Tempo di attività

en: Uploaded
it: Caricati

en: Added Files
it: File aggiunti

en: Started
it: Avviati

en: Torrent Details
it: Dettagli torrent

en: Pause
it: Ferma

en: Continue
it: Continua

en: Open
it: Apri

en: Remove
it: Rimuovi

en: More
it: Altro

en: A Problem Has Occurred
it: Si è verificato un problema

en: _Pause
it: _Ferma

en: _Continue
it: _Continua

en: Queue Move _Up
it: Sposta _su nella coda

en: Queue Move _Down
it: Sposta _giù nella coda

en: _Open
it: _Apri

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: _More
it: A_ltro

en: _Copy Magnet Link
it: _Copia collegamento magnetico

en: _Ask Tracker for More Peers
it: C_hiedi al tracker più nodi

en: Set _Location…
it: Imposta _posizione…

en: _Properties
it: _Proprietà

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Downloading
it: In scaricamento

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Queued
it: In coda

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Seeding
it: In condivisione

en: Delete
it: Elimina

en: Queue – Move up
it: Coda – sposta su

en: Queue – Move down
it: Coda – sposta giù

en: Add New Torrent
it: Aggiungi un nuovo torrent

en: Main Menu
it: Menù principale

en: Remote Connection Menu
it: Menù connessione remota

en: _Resume All
it: _Riprendi tutti

en: _Pause All
it: _Ferma tutti

en: _Remove Completed Torrents
it: _Rimuovi torrent completati

en: _Statistics…
it: _Statistiche…

en: _Add Remote Connection…
it: _Aggiungi connessione remota…

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: _About Fragments
it: I_nformazioni su Fragments

en: Local Fragments session
it: Sessione locale di Fragments

en: Unable to start transmission-daemon
it: Impossibile avviare transmission-daemon

en: A BitTorrent Client – Based on Transmission Technology
it: Un client BitTorrent – Basato sulla tecnologia di Transmission

en: Could not connect with “{}”:
    {}
it: Impossibile connettersi con «{}»:
    {}

en: Connection with {} was lost.
it: Persa la connessione con {}.

en: Credentials could not be saved
it: Impossibile salvare le credenziali

en: Invalid Download Directory
it: Directory scaricamenti non valida

en: Unable to write data. The configured download directory cannot be accessed.
it: Impossibile scrivere i dati. La directory configurata per gli scaricamenti non è accessibile.

en: Invalid Incomplete Directory
it: Directory incompleti non valida

en: Unable to write data. The configured incomplete directory cannot be accessed.
it: Impossibile scrivere i dati. La directory configurata per gli incompleti non è accessibile.

en: This computer
it: Questo computer

en: Unable to restart Transmission daemon
it: Impossibile riavviare il demone di Transmission

en: Testing…
it: Verifica…

en: Port is open. You can communicate with other peers.
it: La porta è aperta. Si può comunicare con altri nodi.

en: Port is closed. Communication with other peers is limited.
    Check your router or firewall if port forwarding is enabled for your computer.
it: La porta è chiusa. La comunicazione con altri nodi è limitata.
    Verificare nel router o firewall se l'inoltro della porta è abilitato per il proprio computer.

en: Test failed. Make sure you are connected to the internet.
it: Verifica non riuscita. Assicurarsi di essere connessi a Internet.

en: You are connected with “{}”
it: Si è connessi con «{}»

en: {} time | {} times
it[0]: {} volta
it[1]: {} volte

en: {} ({} active) | {} ({} active)
it[0]: {} ({} attivo)
it[1]: {} ({} attivi)

note: Translators: First {} is the amount uploaded, second {} is the uploading speed Displayed under the torrent name in the main window when torrent download is finished
en: {} uploaded · {}
it: {} caricati · {}

note: Translators: First {} is the amount downloaded, second {} is the total torrent size Displayed under the torrent name in the main window when torrent is stopped
en: {} of {}
it: {} di {}

note: Translators: First {} is the amount downloaded, second {} is the total torrent size, third {} is the download speed Displayed under the torrent name in the main window when torrent is downloading
en: {} of {} · {}
it: {} di {} · {}

en: Remote control "{}"
it: Controllo remoto «{}»

en: New torrent added
it: Nuovo torrent aggiunto

en: Torrent completely downloaded
it: Torrent scaricato completamente

en: Add magnet link “{}” from clipboard?
it: Aggiungere il collegamento magnetico «{}» dagli appunti?

en: Add magnet link from clipboard?
it: Aggiungere il collegamento magnetico dagli appunti?

en: _Add
it: _Aggiungi

en: Failed to establish a connection with the Transmission service (“{}”).
it: Impossibile stabilire una connessione con il servizio di Transmission («{}»).

en: No connection found with UUID "{}"
it: Non è stata trovata nessuna connessione con UUID «{}»

en: Open Torrents
it: Apri i torrent

en: Torrent files
it: File torrent

en: All files
it: Tutti i file

note: NOTE: Title of the modal when the user removes all downloaded torrents
en: Remove all Downloaded Torrents?
it: Rimuovere tutti i torrent scaricati?

en: This will only remove torrents from Fragments, but will keep the downloaded content.
it: Questo rimuoverà solo i torrent dall'applicazione, ma il contenuto scaricato non sarà eliminato.

en: _Cancel
it: _Annulla

en: more than a day
it: più di un giorno

en: {} day | {} days
it[0]: {} giorno
it[1]: {} giorni

en: {} hour | {} hours
it[0]: {} ora
it[1]: {} ore

en: {} minute | {} minutes
it[0]: {} minuto
it[1]: {} minuti

en: {} second | {} seconds
it[0]: {} secondo
it[1]: {} secondi

note: i18n: "Queued" is the current status of a torrent
en: Queued
it: In coda

en: Checking…
it: Verifica…

en: Seeding…
it: In condivisione…

en: Unable to copy magnet link to clipboard
it: Impossibile copiare il collegamento magnetico negli appunti

en: Copied magnet link to clipboard
it: Collegamento magnetico copiato agli appunti

en: Could not show the containing folder
it: Impossibile mostrare la cartella contenitrice

en: Could not open file
it: Impossibile aprire il file

en: Remove Torrent?
it: Rimuovere il torrent?

en: Once removed, continuing the transfer will require the torrent file or magnet link.
it: Una volta rimosso, per continuare il trasferimento sarà necessario il file torrent o il collegamento magnetico.

note: Check button
en: Remove downloaded data as well
it: Rimuovere anche i dati scaricati

en: Set Torrent Location
it: Imposta posizione dei torrent

en: _Select
it: _Seleziona

en: Move Data?
it: Spostare i dati?

en: In order to continue using the torrent, the data must be available at the new location.
it: Per continuare a usare i torrent, i dati devono essere disponibili nella nuova posizione.

en: _Only Change Location
it: Modificare s_olo la posizione

en: _Move Data to New Location
it: _Spostare i dati alla nuova posizione

en: Select Download Directory
it: Seleziona directory di scaricamento

en: Select Incomplete Directory
it: Seleziona directory non completati
