fragments master - en to pt translation catalogue (188 entries)

en: bittorrent;torrent;magnet;download;p2p;
pt: bittorrent;torrent;magnet;magnética;descarregar;transferir;p2p;

en: A BitTorrent Client
pt: Um cliente BitTorrent

en: Fragments is an easy to use BitTorrent client. It can be used to transfer files via the BitTorrent protocol, such as videos, music or installation images for Linux distributions.
pt: O Fragments é um cliente BitTorrent fácil de usar. Pode ser utilizado para transferir ficheiros através do protocolo BitTorrent, tais como vídeos, música ou imagens de instalação para distribuições Linux.

en: Add Remote Connection
pt: Adicionar ligação remota

en: _Connect
pt: _Ligar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Enter the address of a remote Fragments or Transmission session to connect to.
pt: Insira o endereço da sessão remota do Fragments ou Transmission para se ligar.

en: Name
pt: Nome

en: Host
pt: Dispositivo

en: Advanced Settings
pt: Definições avançadas

en: Port
pt: Porta

en: URL Path
pt: Localização do URL

en: Preferences
pt: Preferências

en: Get Some Torrents
pt: Obter alguns torrents

en: Click a magnet link on a website
pt: Clique numa ligação magnética num website

en: Copy a magnet link to the clipboard
pt: Copiar uma ligação magnética para a área de transferência

en: Choose a torrent file…
pt: Escolha um ficheiro torrent…

en: Authentication required
pt: Autenticação necessária

en: Username
pt: Utilizador

en: Password
pt: Palavra-passe

en: Authenticate
pt: Autenticar

en: Connection error
pt: Erro de ligação

en: Try Again
pt: Tente novamente

en: General
pt: Geral

en: Appearance
pt: Aparência

en: _Dark Theme
pt: Tema _escuro

en: Whether Fragments should use a dark theme
pt: Se o Fragments deve usar um tema escuro

en: Notifications
pt: Notificações

en: _New Torrent Added
pt: _Novo torrent adicionado

en: _Torrent Completely Downloaded
pt: _Torrent completamente transferido

en: Remote Control
pt: Controlo remoto

en: Remote Access
pt: Acesso remoto

en: Allow other devices on the local network to access the local Fragments session
pt: Permitir o acesso de outros dispositivos na rede local à sessão local do Fragments

en: Open Webinterface
pt: Abrir a Webinterface

[ctx: A page title of the preferences dialog]
en: Downloading
pt: A transferir

en: These settings apply to the remote connection
pt: Estas definições aplicam-se à ligação remota

en: Location
pt: Localização

en: _Download Directory
pt: _Diretório de Transferências

en: Where to store downloaded torrents
pt: Onde armazenar os torrents transferidos

en: _Incomplete Torrents
pt: Torrents _incompletos

en: Store incomplete torrents in a different directory
pt: Armazena torrents incompletos num diretório diferente

en: _Incomplete Directory
pt: Diretório de _incompletos

en: Where to store incomplete torrents
pt: Onde armazenar os torrents incompletos

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Download Queue
pt: Fila de Transferência

en: You can decide which torrents should be downloaded first
pt: Pode decidir quais os torrents devem ser transferidos primeiro

en: Maximum _Active Downloads
pt: Máximo de transferências _ativas

en: Number of maximum parallel downloads at the same time
pt: Número máximo de transferências paralelas ao mesmo tempo

en: Automatically _Start Torrents
pt: _Iniciar torrents automaticamente

en: Automatically start downloading torrents after adding them
pt: Inicia automaticamente a transferência de torrents após adicioná-los

en: Network
pt: Rede

en: Listening Port
pt: Porta de escuta

en: This port gets used by peers on the internet to connect to you. It's important that the communication works, otherwise you will have a limited ability to connect to other peers and suffer from slower download speeds.
pt: Esta porta é usada por pares na Internet para se ligar a si. É importante que a comunicação funcione, caso contrário, terá uma capacidade limitada de se ligar a outros pares e sofrerá com velocidades de transferência mais lentas.

en: _Port
pt: _Porta

en: Used for incoming connections
pt: Usado para ligações recebidas

en: _Random Port
pt: Porta _aleatória

en: Select a random port on each session startup, can improve privacy
pt: Seleciona uma porta aleatória em cada arranque de sessão, pode melhorar a privacidade

en: Port _Forwarding
pt: _Redirecionamento de porta

en: Try using UPnP/NAT-PMP for automatic port forwarding on your router
pt: Tenta utilizar UPnP/NAT-PMP para redirecionamento automático de portas no seu router

en: Computer
pt: Computador

en: You can verify your connection by asking <a href="https://transmissionbt.com">transmissionbt.com</a> to test connecting to your computer as peers would.
pt: Pode verificar a sua ligação ao pedir a <a href="https://transmissionbt.com">transmissionbt.com</a> para testar a ligação com o computador da mesma forma que os pares fariam.

en: Test
pt: Teste

en: Peer Limits
pt: Limites de pares

en: You may have to lower the limits if your router can't keep up with the demands of P2P.
pt: Pode ter que reduzir os limites se o router não conseguir acompanhar as demandas de P2P.

en: Maximum Peers per _Torrent
pt: Máximo de pares por _torrent

en: Maximum Peers _Overall
pt: _Máximo de pares geral

en: Connection Encryption Mode
pt: Modo de encriptação da rede

en: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_protocol_encryption">BitTorrent Protocol Encryption</a> can be used to improve privacy. It also can help to bypass ISP filters.
pt: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_protocol_encryption">Encriptação de protocolo BitTorrent</a> pode ser usada para melhorar a privacidade. Também pode ser usada para contornar filtros do fornecedor de Internet.

en: _Encryption
pt: _Encriptação

en: Force
pt: Intensidade

en: Prefer
pt: Preferir

en: Allow
pt: Permitir

[ctx: shortcut window]
en: General
pt: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pt: Mostrar os atalhos

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
pt: Preferências

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: shortcut window]
en: Add New Torrent
pt: Adiciona novo torrent

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: These statistics are from the remote connection
pt: Estas estatísticas são da ligação remota

note: Transmission is the name of the torrent daemon. Don't translate it.
en: Transmission Daemon
pt: Daemon do Transmission

en: Version
pt: Versão

en: Current Network Speed
pt: Velocidade atual da rede

en: Download Speed
pt: Velocidade de transferência

en: Upload Speed
pt: Velocidade de envio

en: Torrent Count
pt: Contagem de torrents

en: Active
pt: Ativo

en: Paused
pt: Em pausa

en: Downloaded
pt: Transferido

en: Usage
pt: Utilização

en: This Session
pt: Esta sessão

en: Time Active
pt: Tempo ativo

en: Uploaded
pt: Enviados

en: Added Files
pt: Ficheiros adicionados

en: Started
pt: Iniciado

en: Torrent Details
pt: Detalhes do torrent

en: Pause
pt: Pausar

en: Continue
pt: Continuar

en: Open
pt: Abrir

en: Remove
pt: Remover

en: More
pt: Mais

en: A Problem Has Occurred
pt: Ocorreu um problema

en: _Pause
pt: _Pausar

en: _Continue
pt: _Continuar

en: Queue Move _Up
pt: Subir na _fila

en: Queue Move _Down
pt: Descer na _fila

en: _Open
pt: _Abrir

en: _Remove
pt: _Remover

en: _More
pt: _Mais

en: _Copy Magnet Link
pt: _Copiar ligação magnética

en: _Ask Tracker for More Peers
pt: _Pedir mais pares ao rastreador

en: Set _Location…
pt: Definir _localização…

en: _Properties
pt: _Propriedades

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Downloading
pt: A transferir

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Queued
pt: Na fila

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Seeding
pt: A semear

en: Delete
pt: Eliminar

en: Queue – Move up
pt: Fila - Subir

en: Queue – Move down
pt: Fila - Descer

en: Add New Torrent
pt: Adiciona novo torrent

en: Main Menu
pt: Menu principal

en: Remote Connection Menu
pt: Menu da ligação remota

en: _Resume All
pt: _Retomar tudo

en: _Pause All
pt: _Pausar tudo

en: _Remove Completed Torrents
pt: _Remover torrents concluídos

en: _Statistics…
pt: E_statísticas…

en: _Add Remote Connection…
pt: _Adicionar ligação remota…

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: _Keyboard Shortcuts
pt: _Teclas de atalho

en: _About Fragments
pt: _Acerca do Fragments

en: Local Fragments session
pt: Sessão local do Fragments

en: Unable to start transmission-daemon
pt: Não foi possível iniciar o transmission-daemon

en: A BitTorrent Client – Based on Transmission Technology
pt: Um Cliente BitTorrent – Baseado na tecnologia do Transmission

en: Could not connect with “{}”:
    {}
pt: Não foi possível estabelecer ligação com "{}":
    {}

en: Connection with {} was lost.
pt: A ligação com {} foi perdida.

en: Credentials could not be saved
pt: As credenciais não puderam ser guardadas

en: Invalid Download Directory
pt: _Diretório de transferências inválido

en: Unable to write data. The configured download directory cannot be accessed.
pt: Incapaz de gravar dados. O diretório de transferências configurado não pode ser acedido.

en: Invalid Incomplete Directory
pt: Diretório de _incompletos inválido

en: Unable to write data. The configured incomplete directory cannot be accessed.
pt: Incapaz de gravar dados. O diretório de incompletos configurado não pode ser acedido.

en: This computer
pt: Este computador

en: Unable to restart Transmission daemon
pt: Não foi possível reiniciar o daemon do Transmission

en: Testing…
pt: A testar…

en: Port is open. You can communicate with other peers.
pt: A porta está aberta. Pode se comunicar com outros pares.

en: Port is closed. Communication with other peers is limited.
    Check your router or firewall if port forwarding is enabled for your computer.
pt: A porta está fechada. A comunicação com outros pares é limitada.
    Verifique no seu router ou firewall se o redirecionamento de porta está ativado para o computador.

en: Test failed. Make sure you are connected to the internet.
pt: O teste falhou. Certifique-se que está ligado à Internet.

en: You are connected with “{}”
pt: Está ligado com “{}”

en: {} time | {} times
pt[0]: {} vez
pt[1]: {} vezes

en: {} ({} active) | {} ({} active)
pt[0]: {} ({} ativo)
pt[1]: {} ({} ativos)

note: Translators: First {} is the amount uploaded, second {} is the uploading speed Displayed under the torrent name in the main window when torrent download is finished
en: {} uploaded · {}
pt: {} enviado · {}

note: Translators: First {} is the amount downloaded, second {} is the total torrent size Displayed under the torrent name in the main window when torrent is stopped
en: {} of {}
pt: {} de {}

note: Translators: First {} is the amount downloaded, second {} is the total torrent size, third {} is the download speed Displayed under the torrent name in the main window when torrent is downloading
en: {} of {} · {}
pt: {} de {} · {}

en: Remote control "{}"
pt: Controlo remoto "{}"

en: New torrent added
pt: Novo torrent adicionado

en: Torrent completely downloaded
pt: Torrent completamente transferido

en: Add magnet link “{}” from clipboard?
pt: Adicionar a ligação magnética “{}” da área de transferência?

en: Add magnet link from clipboard?
pt: Adicionar a ligação magnética da área de transferência?

en: _Add
pt: _Adicionar

en: Failed to establish a connection with the Transmission service (“{}”).
pt: Erro ao estabelecer uma ligação com o serviço do Transmission (“{}”).

en: No connection found with UUID "{}"
pt: Nenhuma ligação encontrada com o UUID "{}"

en: Open Torrents
pt: Abrir torrents

en: Torrent files
pt: Ficheiros de torrent

en: All files
pt: Todos os ficheiros

note: NOTE: Title of the modal when the user removes all downloaded torrents
en: Remove all Downloaded Torrents?
pt: Remover todos os torrents tranferidos?

en: This will only remove torrents from Fragments, but will keep the downloaded content.
pt: Isto apenas vai remover os torrents do Fragments, mas vai manter o conteúdo transferido.

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: more than a day
pt: mais de um dia

en: {} day | {} days
pt[0]: {} dia
pt[1]: {} dias

en: {} hour | {} hours
pt[0]: {} hora
pt[1]: {} horas

en: {} minute | {} minutes
pt[0]: {} minuto
pt[1]: {} minutos

en: {} second | {} seconds
pt[0]: {} segundo
pt[1]: {} segundos

note: i18n: "Queued" is the current status of a torrent
en: Queued
pt: Na fila

en: Checking…
pt: A verificar…

en: Seeding…
pt: A semear…

en: Unable to copy magnet link to clipboard
pt: Não foi possível copiar a ligação magnética para a área de transferência

en: Copied magnet link to clipboard
pt: Ligação magnética copiada para a área de transferência

en: Could not show the containing folder
pt: Não foi possível mostrar a pasta de conteúdo

en: Could not open file
pt: Não foi possível abrir o ficheiro

en: Remove Torrent?
pt: Remover o torrent?

en: Once removed, continuing the transfer will require the torrent file or magnet link.
pt: Uma vez removido, a continuação da transferência exigirá o ficheiro torrent ou a ligação magnética.

note: Check button
en: Remove downloaded data as well
pt: Remover também os dados transferidos

en: Set Torrent Location
pt: Definir localização do torrent

en: _Select
pt: _Selecionar

en: Move Data?
pt: Mover dados?

en: In order to continue using the torrent, the data must be available at the new location.
pt: Para continuar a utilizar o torrent, os dados devem estar disponíveis na nova localização.

en: _Only Change Location
pt: Apenas alterar localização

en: _Move Data to New Location
pt: _Mover dados para nova localização

en: Select Download Directory
pt: Selecionar diretório de transferências

en: Select Incomplete Directory
pt: Selecionar diretório de incompletos
