fragments master - en to ro translation catalogue (217 entries)

en: bittorrent;torrent;magnet;download;p2p;
ro: bittorrent;torrent;magnet;download;p2p;torent;descărcare;descarcă;

en: A BitTorrent Client
ro: Un client BitTorrent

en: Fragments is an easy to use BitTorrent client. It can be used to transfer files via the BitTorrent protocol, such as videos, music or installation images for Linux distributions.
ro: Fragmente este un client BitTorrent ușor de utilizat. Poate fi utilizat pentru transferarea de fișiere prin protocolul BitTorrent, cum ar fi video-uri, muzică sau imagini de instalare pentru distribuțiile Linux.

en: Add Remote Connection
ro: Adaugă o conexiune la distanță

en: Cancel
ro: Anulează

en: _Connect
ro: _Conectare

en: Enter the address of a remote Fragments or Transmission session to connect to.
ro: Introduceți adresa unei sesiuni la distanță Fragmente sau Transmission la care să vă conectați.

en: Name
ro: Nume

en: Host
ro: Gazdă

en: Advanced Settings
ro: Configurări avansate

en: URL Path
ro: Cale URL

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Metered Network
ro: Rețea contorizată

en: Torrents have been paused to save data, as metered networks have data limits or charges associated with them.
ro: Torenții au fost întrerupți pentru a salva date, deoarece rețelele contorizate au limite de date sau taxe asociate acestora.

en: Resume Torrents
ro: Reia torenții

en: Get Some Torrents
ro: Obține niște torenți

en: Click a magnet link on a website
ro: Apăsați clic pe o legătura magnet pe o pagină web

en: Copy a magnet link to the clipboard
ro: Copiază o legătură magnet la clipboard

en: Choose a torrent file
ro: Alegeți un fișier torent

en: Drag and drop a torrent
ro: Trage și plasează un torent

en: Authentication required
ro: Autentificare necesară

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: Password
ro: Parolă

en: Authenticate
ro: Autentificare

en: Connection error
ro: Eroare de conexiune

en: Try Again
ro: Încearcă din nou

en: Remove connection
ro: Elimină conexiunea

en: Open
ro: Deschide

en: Open Containing Folder
ro: Deschide dosarul conținător

en: Download
ro: Descarcă

en: Sorting
ro: Sortare

en: Search
ro: Caută

en: Search for files…
ro: Caută după fișiere…

en: Select A_ll
ro: Selectează to_ate

en: D_eselect All
ro: D_eselectează toate

en: _Default
ro: _Implicit

en: _Name
ro: _Nume

en: _Size
ro: _Dimensiune

en: _Ascending
ro: _Ascendentă

en: _Descending
ro: _Descendentă

en: _Folders Before Files
ro: _Dosare înainte de fișiere

en: General
ro: Generale

en: Behavior
ro: Comportament

en: Inhibit _Suspend
ro: Inhibează _suspendarea

en: Prevent the computer from suspending while torrents are being downloaded
ro: Preveniți suspendarea calculatorului în timp ce torenții sunt descărcați

en: _Trash Torrent Files
ro: _Trimite la gunoi fișierele torent

en: Automatically moves torrent files to the trash after adding them
ro: Mută automat fișierele torent în coșul de gunoi după ce sunt adăugate

en: Notifications
ro: Înștiințări

en: _New Torrent Added
ro: Torent _nou adăugat

en: _Torrent Completely Downloaded
ro: _Torent descărcat complet

en: Remote Control
ro: Control la distanță

en: Remote Access
ro: Acces la distanță

en: Allow other devices on the local network to access the local Fragments session
ro: Permite altor dispozitive din rețeaua locală să acceseze sesiunea locală Fragmente

en: Open Webinterface
ro: Deschide interfața web

[ctx: A page title of the preferences dialog]
en: Downloading
ro: Se descarcă

en: These settings apply to the remote connection
ro: Aceste configurări se aplică conexiunii la distanță

en: Location
ro: Locație

en: _Download Directory
ro: Director de _descărcare

en: Where to store downloaded torrents
ro: Unde să se stocheze torenții descărcați

en: _Incomplete Torrents
ro: Torenți _incompleți

en: Store incomplete torrents in a different directory
ro: Stochează torenții incompleți într-un alt director

en: _Incomplete Directory
ro: Director _incomplet

en: Where to store incomplete torrents
ro: Unde să se stocheze torenții incompleți

en: Queue
ro: Coadă

en: Download Queue
ro: Coadă de descărcare

en: You can decide which torrents should be downloaded first
ro: Puteți decide ce torenți trebuie descărcați mai întâi

en: Maximum _Active Downloads
ro: Descărcări _active maxime

en: Number of maximum parallel downloads at the same time
ro: Numărul de descărcări paralele maxime în același timp

en: Automatically _Start Torrents
ro: _Pornește torenți automat

en: Automatically start downloading torrents after adding them
ro: Începe automat descărcarea torenților după ce îi adăugați

en: Network
ro: Rețea

en: Listening Port
ro: Port de ascultare

en: This port gets used by peers on the internet to connect to you. It's important that the communication works, otherwise you will have a limited ability to connect to other peers and suffer from slower download speeds.
ro: Acest port este utilizat de parteneri de pe internet pentru a se conecta. Este important ca comunicarea să funcționeze, altfel veți avea o capacitate limitată de a vă conecta la alți parteneri și veți suferi de viteze mai mici de descărcare.

en: Used for incoming connections
ro: Utilizat pentru conexiunile de intrare

en: _Random Port
ro: Port aleato_riu

en: Select a random port on each session startup, can improve privacy
ro: Selectează un port aleatoriu la fiecare pornire a sesiunii, poate îmbunătăți confidențialitatea

en: Port _Forwarding
ro: În_aintare de port

en: Try using UPnP/NAT-PMP for automatic port forwarding on your router
ro: Încercați să utilizați UPnP/NAT-PMP pentru înaintarea de port automată pe ruter

en: Router
ro: Ruter

en: Computer
ro: Calculator

en: You can verify your connection by asking <a href="https://transmissionbt.com">transmissionbt.com</a> to test connecting to your computer as peers would.
ro: Puteți verifica conexiunea solicitând <a href="https://transmissionbt.com">transmissionbt.com</a> să testeze conexiunea la calculator, așa cum ar face-o partenerii.

en: Test
ro: Testează

en: Peer Limits
ro: Limite partener

en: You may have to lower the limits if your router can't keep up with the demands of P2P.
ro: Poate fi necesar să reduceți limitele dacă ruterul nu poate ține pasul cu cerințele P2P.

en: Maximum Peers per _Torrent
ro: Numărul maxim de parteneri per _torent

en: Maximum Peers _Overall
ro: Numărul maxim de parteneri per t_otal

en: Connection Encryption Mode
ro: Modul de criptare a conexiunii

en: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_protocol_encryption">BitTorrent Protocol Encryption</a> can be used to improve privacy. It also can help to bypass ISP filters.
ro: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_protocol_encryption">Criptarea de protocol BitTorrent</a> poate fi utilizată pentru a îmbunătăți confidențialitatea. De asemenea, poate ajuta la ocolirea filtrelor ISP.

en: _Encryption
ro: _Criptare

en: Force
ro: Forțează

en: Prefer
ro: Preferă

en: Allow
ro: Permite

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ro: Arată scurtăturile

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
ro: Preferințe

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Ieși

[ctx: shortcut window]
en: Torrents
ro: Torenți

[ctx: shortcut window]
en: Add New Torrent
ro: Adaugă un torent nou

en: Statistics
ro: Statistici

en: These statistics are from the remote connection
ro: Aceste statistici sunt de la conexiunea la distanță

note: Transmission is the name of the torrent daemon. Don't translate it.
en: Transmission Daemon
ro: Serviciu Transmission

en: Version
ro: Versiune

en: Current Network Speed
ro: Viteza curentă a rețelei

en: Download Speed
ro: Viteză de descărcare

en: Upload Speed
ro: Viteză de încărcare

en: Torrent Count
ro: Număr de torenți

en: Active
ro: Activ

en: Paused
ro: Pauzat

en: Downloaded
ro: Descărcat

en: Usage
ro: Utilizare

en: This Session
ro: Această sesiune

en: Time Active
ro: Timp activ

en: Uploaded
ro: Încărcat

en: Added Files
ro: Fișiere adăugate

en: Started
ro: Pornit

en: Torrent Details
ro: Detalii torent

en: Overview
ro: Prezentare generală

en: Pause
ro: Pauzat

en: Continue
ro: Continuă

en: Remove
ro: Elimină

en: More
ro: Mai multe

en: A Problem Has Occurred
ro: A apărut o problemă

en: Peers
ro: Parteneri

en: Receiving Files Metadata…
ro: Se primesc datele meta ale fișierelor…

en: _Pause
ro: _Pauzat

en: _Continue
ro: _Continuă

en: Queue Move _Up
ro: Coadă mută în s_us

en: Queue Move _Down
ro: Coadă mută în j_os

en: _Open
ro: D_eschide

en: _Remove
ro: _Elimină

en: _More
ro: _Mai multe

en: _Copy Magnet Link
ro: _Copiază legătura magnet

en: _Ask Tracker for More Peers
ro: Cere tr_acker-ului pentru mai mulți parteneri

en: Set _Location…
ro: Stabilește _locația…

en: _Properties
ro: _Proprietăți

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Downloading
ro: Se descarcă

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Queued
ro: Plasat în coadă

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Seeding
ro: Se contribuie

en: Stopped
ro: Oprit

en: Downloading
ro: Se descarcă

en: Uploading
ro: Se încarcă

en: Delete
ro: Șterge

en: Queue – Move up
ro: Coadă – mută în sus

en: Queue – Move down
ro: Coadă – mută în jos

en: Add New Torrent
ro: Adaugă un torent nou

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: Remote Connection Menu
ro: Meniu conexiune la distanță

en: _Resume All
ro: _Reia toate

en: _Pause All
ro: _Pauză toate

en: _Remove Completed Torrents
ro: _Elimină torenții completați

en: _Statistics…
ro: _Statistici…

en: _Add Remote Connection…
ro: _Adaugă o conexiune la distanță…

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de _tastatură

en: _About Fragments
ro: _Despre Fragmente

en: Unable to copy magnet link to clipboard
ro: Nu se copia legătura magnet la clipboard

en: Copied magnet link to clipboard
ro: S-a copiat legătura magnet la clipboard

en: Remove Torrent?
ro: Eliminați torentul?

en: Once removed, continuing the transfer will require the torrent file or magnet link.
ro: Odată eliminat, continuarea transferului va necesita fișierul torent sau legătura magnet.

en: _Cancel
ro: _Anulează

note: Check button
en: Remove downloaded data as well
ro: Eliminați, de asemenea, și datele descărcate

en: Set Torrent Location
ro: Stabilește locația torentului

en: _Select
ro: _Selectează

en: Move Data?
ro: Mutați datele?

en: In order to continue using the torrent, the data must be available at the new location.
ro: Pentru a continua să utilizați torentul, datele trebuie să fie disponibile în noua locație.

en: _Only Change Location
ro: Modifică d_oar locația

en: _Move Data to New Location
ro: _Mută datele la o locație nouă

en: Unable to open file / folder
ro: Nu se poate deschide fișierul / dosarul

en: Could not open file
ro: Nu s-a putut deschide fișierul

en: Downloading data…
ro: Se descarcă datele…

en: Open Torrents
ro: Deschide torenți

en: Torrent files
ro: Fișiere torent

en: All files
ro: Toate fișierele

note: NOTE: Title of the modal when the user removes all downloaded torrents
en: Remove all Downloaded Torrents?
ro: Eliminați toți torenții descărcați?

en: This will only remove torrents from Fragments, but will keep the downloaded content.
ro: Acest lucru va elimina torenți doar de la Fragmente, dar va păstra conținutul descărcat.

en: Local Fragments session
ro: Sesiune Fragmente locală

en: Unable to stop transmission-daemon
ro: Nu se poate opri transmission-daemon

en: Unable to start transmission-daemon
ro: Nu se poate porni transmission-daemon

en: A BitTorrent Client – Based on Transmission Technology
ro: Un client BitTorrent – bazat pe tehnologia Transmission

en: Could not connect with “{}”:
    {}
ro: Nu s-a putut conecta cu „{}”:
    {}

en: The configured download directory cannot be accessed.
ro: Directorul de descărcări configurat nu poate fi accesat.

en: The configured incomplete directory cannot be accessed.
ro: Directorul de incomplete configurat nu poate fi accesat.

en: Connection with {} was lost.
ro: Conexiunea cu {} a fost pierdută.

en: Credentials could not be saved
ro: Acreditările nu au putut fi salvate

en: No connection found with UUID "{}"
ro: Nu s-a găsit nicio conexiune cu UUID-ul „{}”

en: Failed to establish a connection with the Transmission service (“{}”).
ro: Nu s-a putut stabili o conexiune cu serviciul Transmission („{}”).

en: This computer
ro: Acest calculator

en: {} / {}, {} item | {} / {}, {} items
ro[0]: {} / {}, {} element
ro[1]: {} / {}, {} elemente
ro[2]: {} / {}, {} de elemente

en: {}, {} item | {}, {} items
ro[0]: {}, {} element
ro[1]: {}, {} elemente
ro[2]: {}, {} de elemente

en: Unable to restart Transmission daemon
ro: Nu se poate reporni serviciul Transmission

en: Testing…
ro: Se testează…

en: Port is open. You can communicate with other peers.
ro: Portul este deschis. Puteți comunica cu alți parteneri.

en: Port is closed. Communication with other peers is limited.
    Check your router or firewall if port forwarding is enabled for your computer.
ro: Portul este închis. Comunicația cu alți parteneri este limitată.
    Verificați ruterul sau firewall-ul dacă înaintarea de port este activată pe calculator.

en: Test failed. Make sure you are connected to the internet.
ro: Testul a eșuat. Asigurați-vă că sunteți conectat la internet.

en: You are connected with “{}”
ro: Sunteți conectat cu „{}”

en: {} time | {} times
ro[0]: {} dată
ro[1]: {} ori
ro[2]: {} de ori

note: Translators: {} is *always* a number greater than 8
en: Show All {} Items
ro: Arată toate elementele {}

en: {} ({} active) | {} ({} active)
ro[0]: {} ({} activ)
ro[1]: {} ({} active)
ro[2]: {} ({} active)

note: Translators: First {} is the amount uploaded, second {} is the uploading speed Displayed under the torrent name in the main window when torrent download is finished
en: {} uploaded · {}
ro: {} încărcat · {}

note: Translators: First {} is the amount downloaded, second {} is the total torrent size Displayed under the torrent name in the main window when torrent is stopped
en: {} of {}
ro: {} din {}

note: Translators: First {} is the amount downloaded, second {} is the total torrent size, third {} is the download speed Displayed under the torrent name in the main window when torrent is downloading
en: {} of {} · {}
ro: {} din {} · {}

en: Remote control "{}"
ro: Control la distanță „{}”

en: New torrent added
ro: Torent nou adăugat

en: Torrent completely downloaded
ro: Torent descărcat complet

en: Add magnet link “{}” from clipboard?
ro: Adăugați legătura magnet „{}” din clipboard?

en: Add magnet link from clipboard?
ro: Adăugați legătura magnet din clipboard?

en: _Add
ro: _Adaugă

en: more than a day
ro: mai mult de o zi

en: {} day | {} days
ro[0]: {} zi
ro[1]: {} zile
ro[2]: {} de zile

en: {} hour | {} hours
ro[0]: {} oră
ro[1]: {} ore
ro[2]: {} de ore

en: {} minute | {} minutes
ro[0]: {} minut
ro[1]: {} minute
ro[2]: {} de minute

en: {} second | {} seconds
ro[0]: {} secundă
ro[1]: {} secunde
ro[2]: {} de secunde

note: i18n: "Queued" is the current status of a torrent
en: Queued
ro: Plasat în coadă

en: Checking…
ro: Se verifică…

en: Seeding…
ro: Se contribuie…

en: Select Download Directory
ro: Selectați directorul de descărcare

en: Select Incomplete Directory
ro: Selectați directorul de incomplete
