fragments master - en to id translation catalogue (221 entries)

en: bittorrent;torrent;magnet;download;p2p;
id: bittorrent;torrent;magnet;unduh;p2p;

en: A BitTorrent Client
id: Klien BitTorrent

en: Fragments is an easy to use BitTorrent client. It can be used to transfer files via the BitTorrent protocol, such as videos, music or installation images for Linux distributions.
id: Fragments adalah klien BitTorrent yang mudah digunakan. Ini dapat digunakan untuk mentransfer berkas melalui protokol BitTorrent, seperti video, musik atau citra pemasangan untuk distribusi Linux.

en: Add Remote Connection
id: Tambah Koneksi Jarak Jauh

en: Cancel
id: Batal

en: _Connect
id: _Hubungkan

en: Enter the address of a remote Fragments or Transmission session to connect to.
id: Masukan alamat jarak jauh Fragment atau sesi Transmission yang akan disambungkan.

en: Name
id: Nama

en: Advanced Settings
id: Pengaturan Lanjutan

en: URL Path
id: Alamat URL

en: Preferences
id: Preferensi

en: Metered Network
id: Jaringan Berkuota

en: Torrents have been paused to save data, as metered networks have data limits or charges associated with them.
id: Torrent telah dijeda untuk menghemat data, karena jaringan berkuota memiliki batasan data atau biaya yang terkait dengannya.

en: Resume Torrents
id: Lanjutkan Torrent

en: Get Some Torrents
id: Dapatkan beberapa torrent

en: Click a magnet link on a website
id: Klik tautan magnet di situs web

en: Copy a magnet link to the clipboard
id: Salin tautan magnet ke papan klip

en: Choose a torrent file
id: Pilih berkas torrent

en: Drag and drop a torrent
id: Seret dan lepas torrent

en: Authentication required
id: Autentikasi diperlukan

en: Username
id: Nama pengguna

en: Password
id: Kata sandi

en: Authenticate
id: Autentikasi

en: Connection error
id: Koneksi bermasalah

en: Try Again
id: Coba lagi

en: Remove connection
id: Hapus koneksi

en: Open
id: Buka

en: Open Containing Folder
id: Buka Folder Pemuat

en: Download
id: Unduh

en: File progress
id: Kemajuan berkas

en: Sorting
id: Mengurut

en: Search
id: Cari

en: Search for files…
id: Cari berkas…

en: Search files
id: Cari berkas

en: Select A_ll
id: _Pilih Semua

en: D_eselect All
id: _Jangan Dipilih Semuanya

en: _Default
id: _Bawaan

en: _Name
id: _Nama

en: _Size
id: _Ukuran

en: _Ascending
id: N_aik

en: _Descending
id: T_urun

en: _Folders Before Files
id: _Folder Sebelum Berkas

en: General
id: Umum

en: Behavior
id: Perilaku

en: Inhibit _Suspend
id: Cegah _Suspensi

en: Prevent the computer from suspending while torrents are being downloaded
id: Cegah komputer agar tidak suspensi saat torrent sedang diunduh

en: _Trash Torrent Files
id: Buang Berkas Torrent ke _Tempat Sampah

en: Automatically moves torrent files to the trash after adding them
id: Secara otomatis memindahkan berkas torrent ke sampah setelah menambahkannya

en: Notifications
id: Notifikasi

en: _New Torrent Added
id: Torrent Baru Telah Ditambahka_n

en: _Torrent Completely Downloaded
id: _Torrent Sepenuhnya Diunduh

en: Remote Control
id: Kontrol Jarak Jauh

en: Remote Access
id: Akses Jarak Jauh

en: Allow other devices on the local network to access the local Fragments session
id: Izinkan perangkat lain pada jaringan lokal untuk mengakses sesi Fragment lokal

en: Open Webinterface
id: Buka Antarmuka Web

[ctx: A page title of the preferences dialog]
en: Downloading
id: Unduhan

en: These settings apply to the remote connection
id: Pengaturan ini diterapkan pada koneksi jarak jauh

en: Location
id: Lokasi

en: _Download Directory
id: _Direktori Unduhan

en: Where to store downloaded torrents
id: Tempat menyimpan torrent yang diunduh

en: _Incomplete Torrents
id: Torrent T_idak Lengkap

en: Store incomplete torrents in a different directory
id: Simpan torrent tidak lengkap di direktori berbeda

en: _Incomplete Directory
id: Direktori T_idak Lengkap

en: Where to store incomplete torrents
id: Tempat menyimpan torrent yang tidak lengkap

en: Queue
id: Antrian

en: Download Queue
id: Antrian Unduh

en: You can decide which torrents should be downloaded first
id: Anda dapat menentukan torrent yang diunduh terlebih dahulu

en: Maximum _Active Downloads
id: Unduhan _Aktif Maksimum

en: Number of maximum parallel downloads at the same time
id: Jumlah unduhan paralel maksimum pada saat yang sama

en: Automatically _Start Torrents
id: Mulai Torrent secara Otomati_s

en: Automatically start downloading torrents after adding them
id: Mulai mengunduh torrent secara otomatis setelah menambahkannya

en: Network
id: Jaringan

en: Listening Port
id: Port Mendengarkan

en: This port gets used by peers on the internet to connect to you. It's important that the communication works, otherwise you will have a limited ability to connect to other peers and suffer from slower download speeds.
id: Port ini digunakan oleh rekan di internet untuk terhubung dengan Anda. Koneksi ini penting agar Anda terhubung dengan rekan dan mencegah sambungan yang lambat.

en: Used for incoming connections
id: Digunakan untuk koneksi masuk

en: _Random Port
id: Po_rt Acak

en: Select a random port on each session startup, can improve privacy
id: Pilih port acak setiap memulai sesi, dapat meningkatkan privasi

en: Try using UPnP/NAT-PMP for automatic port forwarding on your router
id: Coba gunakan UPnP/NAT-PMP untuk port forwarding otomatis pada ruter

en: Router
id: Ruter

en: Computer
id: Komputer

en: You can verify your connection by asking <a href="https://transmissionbt.com">transmissionbt.com</a> to test connecting to your computer as peers would.
id: Anda dapat memeriksa koneksi dengan meminta <a href="https://transmission.com">transmission.com</a> untuk memeriksa komputer Anda seperti rekan.

en: Test
id: Periksa

en: Peer Limits
id: Batas Rekan

en: You may have to lower the limits if your router can't keep up with the demands of P2P.
id: Anda mungkin harus mengurangi batas apabila ruter Anda tidak dapat menyesuaikan permintaan dari P2P.

en: Maximum Peers per _Torrent
id: Rekan Maksimal per _Torrent

en: Maximum Peers _Overall
id: Rekan Maksimal _Keseluruhan

en: Connection Encryption Mode
id: Mode Koneksi Enkripsi

en: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_protocol_encryption">BitTorrent Protocol Encryption</a> can be used to improve privacy. It also can help to bypass ISP filters.
id: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_protocol_encryption">BitTorrent Protocol Encryption</a> dapat digunakan untuk meningkatkan privasi. Dapat juga digunakan untuk melewati batasan ISP.

en: _Encryption
id: _Enkripsi

en: Force
id: Paksa

en: Prefer
id: Lebih suka

en: Allow
id: Izinkan

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
id: Tampilkan Pintasan

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
id: Preferensi

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Torrents
id: Torrent

[ctx: shortcut window]
en: Add New Torrent
id: Tambahkan Torrent Baru

[ctx: shortcut window]
en: Search
id: Cari

en: Statistics
id: Statistik

en: These statistics are from the remote connection
id: Statistik ini berasal dari koneksi jarak jauh

note: Transmission is the name of the torrent daemon. Don't translate it.
en: Transmission Daemon
id: Daemon Transmisi

en: Version
id: Versi

en: Current Network Speed
id: Kecepatan Koneksi Sekarang

en: Download Speed
id: Kecepatan Unduh

en: Upload Speed
id: Kecepatan Unggah

en: Torrent Count
id: Cacah Torrent

en: Active
id: Aktif

en: Paused
id: Jeda

en: Downloaded
id: Terunduh

en: Usage
id: Penggunaan

en: This Session
id: Sesi Ini

en: Time Active
id: Waktu Aktif

en: Uploaded
id: Diunggah

en: Added Files
id: Berkas yang Ditambahkan

en: Started
id: Dimulai

en: Torrent Details
id: Rincian Torrent

en: Overview
id: Ringkasan

en: Pause
id: Jeda

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Remove
id: Hapus

en: More
id: Lebih

en: A Problem Has Occurred
id: Telah Terjadi Masalah

en: Peers
id: Rekan

en: Receiving Files Metadata…
id: Menerima Metadata Berkas…

en: _Pause
id: _Jeda

en: _Continue
id: _Lanjutkan

en: Queue Move _Up
id: _Naikan Antrian

en: Queue Move _Down
id: _Turunkan Antrian

en: _Open
id: _Buka

en: _Remove
id: _Hapus

en: _More
id: L_ebih

en: _Copy Magnet Link
id: _Salin Link Magnet

en: _Ask Tracker for More Peers
id: Mint_a Rekan pada Tracker

en: Set _Location…
id: Tetapkan L_okasi…

en: _Properties
id: _Properti

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Downloading
id: Mengunduh

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Queued
id: Antrian

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Seeding
id: Membibit

en: Stopped
id: Berhenti

en: Downloading
id: Mengunduh

en: Uploading
id: Mengunggah

en: Torrent progress
id: Kemajuan torrent

en: Delete
id: Hapus

en: Queue – Move up
id: Antrian Naik

en: Queue – Move down
id: Antrian Turun

en: Add New Torrent
id: Tambahkan Torrent Baru

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Remote Connection Menu
id: Menu Koneksi Jauh

en: Search torrents…
id: Cari torrent…

en: Search torrents
id: Cari torrent

en: _Resume All
id: _Lanjutkan Semua

en: _Pause All
id: _Istirahatkan Semua

en: _Remove Completed Torrents
id: Hapus To_rrent yang Sudah Lengkap

en: _Statistics…
id: _Statistik…

en: _Add Remote Connection…
id: T_ambah Koneksi Jauh…

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _About Fragments
id: Tent_ang Fragment

en: Unable to copy magnet link to clipboard
id: Tidak dapat menyalin tautan magnet pada papan klip

en: Copied magnet link to clipboard
id: Tautan magnet tersalin pada papan klip

en: Remove Torrent?
id: Hapus Torrent?

en: Once removed, continuing the transfer will require the torrent file or magnet link.
id: Setelah dihapus, melanjutkan transfer akan membutuhkan berkas torrent atau tautan magnet.

en: _Cancel
id: _Batal

note: Check button
en: Remove downloaded data as well
id: Hapus juga data yang diunduh

en: Set Torrent Location
id: Tetapkan Lokasi Torrent

en: _Select
id: _Pilih

en: Move Data?
id: Pindahkan Data?

en: In order to continue using the torrent, the data must be available at the new location.
id: Untuk terus menggunakan torrent, data harus tersedia di lokasi baru.

en: _Only Change Location
id: Hanya Ubah L_okasi

en: _Move Data to New Location
id: Pindahka_n Data ke Lokasi Baru

en: Unable to open file / folder
id: Tidak dapat membuka berkas/folder

en: Could not open file
id: Tak bisa membuka berkas

en: Downloading data…
id: Mengunduh data…

en: Open Torrents
id: Buka Torrent

en: Torrent files
id: Berkas torrent

en: All files
id: Semua berkas

note: NOTE: Title of the modal when the user removes all downloaded torrents
en: Remove all Downloaded Torrents?
id: Hapus semua Torrent yang terunduh?

en: This will only remove torrents from Fragments, but will keep the downloaded content.
id: Ini hanya akan menghapus torrent dari Fragment, tetapi akan menjaga konten yang diunduh.

en: Local Fragments session
id: Sesi Fragment lokal

en: Unable to stop transmission-daemon
id: Tidak dapat menghentikan transmission-daemon

en: Unable to start transmission-daemon
id: Tidak dapat memulai transmission-daemon

en: A BitTorrent Client – Based on Transmission Technology
id: Sebuah Klien BitTorrent – Berdasarkan Teknologi Transsmission

en: Could not connect with “{}”:
    {}
id: Tidak dapat terhubung pada “{}”:
    {}

en: The configured download directory cannot be accessed.
id: Direktori unduhan yang dikonfigurasi tidak dapat diakses.

en: The configured incomplete directory cannot be accessed.
id: Direktori tidak lengkap yang dikonfigurasi tidak dapat diakses.

en: Connection with {} was lost.
id: Koneksi dengan {} terputus.

en: Credentials could not be saved
id: Kredensial tak bisa disimpan

en: No connection found with UUID "{}"
id: Koneksi tidak ditemukan dengan UUID "{}"

en: Failed to establish a connection with the Transmission service (“{}”).
id: Gagal membuat koneksi dengan layanan Transmission (“{}”)

en: This computer
id: Komputer ini

en: {} / {}, {} item | {} / {}, {} items
id[0]: {} / {}, {} butir

en: {}, {} item | {}, {} items
id[0]: {}, {} butir

en: Unable to restart Transmission daemon
id: Tidak dapat memulai ulang Transmission daemon

en: Testing…
id: Memeriksa…

en: Port is open. You can communicate with other peers.
id: Port terbuka. Anda terkoneksi dengan rekan.

en: Port is closed. Communication with other peers is limited.
    Check your router or firewall if port forwarding is enabled for your computer.
id: Port tertutup. Komunikasi dengan rekan lain terbatas.
    Periksa ruter dan firewall Anda apabila port forwarding diaktifkan pada komputer Anda.

en: Test failed. Make sure you are connected to the internet.
id: Pemeriksaan gagal. Pastikan Anda terkoneksi dengan interent.

en: You are connected with “{}”
id: Anda terhubung dengan “{}”

en: {} time | {} times
id[0]: {} kali

en: Show All | Show All {} Items
id[0]: Tampilkan Semua

en: {} ({} active) | {} ({} active)
id[0]: {} ({} aktif)

note: Translators: First {} is the amount uploaded, second {} is the uploading speed Displayed under the torrent name in the main window when torrent download is finished
en: {} uploaded · {}
id: {} diunggah · {}

note: Translators: First {} is the amount downloaded, second {} is the total torrent size Displayed under the torrent name in the main window when torrent is stopped
en: {} of {}
id: {} dari {}

note: Translators: First {} is the amount downloaded, second {} is the total torrent size, third {} is the download speed Displayed under the torrent name in the main window when torrent is downloading
en: {} of {} · {}
id: {} dari {} · {}

en: Remote control "{}"
id: Kontrol jarak jauh "{}"

en: New torrent added
id: Torrent baru telah ditambahkan

en: Torrent completely downloaded
id: Torrent sepenuhnya terunduh

en: Add magnet link “{}” from clipboard?
id: Tambahkan tautan magnet “{}” dari papan klip?

en: Add magnet link from clipboard?
id: Tambahkan tautan magnet dari papan klip?

en: _Add
id: T_ambah

en: more than a day
id: lebih dari sehari

en: {} day | {} days
id[0]: {} hari

en: {} hour | {} hours
id[0]: {} jam

en: {} minute | {} minutes
id[0]: {} menit

en: {} second | {} seconds
id[0]: {} detik

note: i18n: "Queued" is the current status of a torrent
en: Queued
id: Terantrikan

en: Checking…
id: Memeriksa…

en: Seeding…
id: Membibit…

en: Select Download Directory
id: Pilih Direktori Unduh

en: Select Incomplete Directory
id: Pilih Direktori Tidak Lengkap
