fragments master - en to ja translation catalogue (68 entries)

en: BitTorrent Client
ja: BitTorrent クライアント

en: Download and share files using the BitTorrent protocol
ja: BitTorrent プロトコルでファイルをダウンロードして共有します

en: bittorrent;torrent;magnet;download;p2p;
ja: bittorrent;torrent;magnet;download;p2p;ビットトレント;トレント;マグネット;ダウンロード;

en: A BitTorrent Client
ja: BitTorrent クライアント

en: Fragments is an easy to use BitTorrent client for the GNOME desktop environment. It is usable for receiving files using the BitTorrent protocol, which enables you to transmit huge files, like videos or installation images for Linux distributions.
ja: Fragments は GNOME デスクトップ環境向けの使いやすい BitTorrent クライアントです。動画や Linux ディストリビューションのインストールイメージのようなサイズの非常に大きいファイルを、BitTorrent プロトコルで送受信することができます。

en: General
ja: 全般

en: Appearance
ja: 外観

en: Dark Mode
ja: ダークモード

en: Whether Fragments should use a dark theme
ja: ダークテーマを使用するかどうか

en: Download directory
ja: ダウンロードディレクトリ

en: Where to store downloaded torrents
ja: ダウンロードしたトレントをどこに保存するか

en: Maximum active downloads
ja: 最大同時ダウンロード数

en: Number of maximum parallel downloads at the same time
ja: 同時に並行してダウンロードする数

en: Notifications
ja: 通知

note: Send notification if new torrent gets added Translators: Message to display in notification center
en: New torrent added
ja: 新しいトレントが追加されたとき

note: Translators: Message to display in notifications center
en: Torrent completely downloaded
ja: トレントのダウンロードが完了したとき

en: Network
ja: ネットワーク

en: Connection encryption mode
ja: 接続の暗号化モード

en: Allow encryption
ja: 暗号化を許可する

en: Prefer encryption
ja: 暗号化を優先する

en: Force encryption
ja: 暗号化を強制する

en: Please wait…
ja: お待ちください…

en: Download
ja: ダウンロード

en: Seeders
ja: シーダー

en: Downloaded
ja: ダウンロード済み

en: Speed
ja: 速度

en: Upload
ja: アップロード

en: Leechers
ja: リーチャー

en: Uploaded
ja: アップロード済み

en: Request more peers
ja: 他のピアを要求

note: Translators: Button of the file chooser to select a torrent
en: Open
ja: 開く

en: Turbo Boost
ja: ターボブースト

en: Speeds up this torrent at the expense of others
ja: 他の速度を抑えてこのトレントの速度を上げます

en: Remove Completed Torrents
ja: 完了したトレントを削除

en: Preferences
ja: 設定

en: About Fragments
ja: Fragments について

en: Get some torrents
ja: トレントを入手するには

en: Click a magnet link on a website
ja: ウェブサイトのマグネットリンクをクリックする

en: Copy a magnet link to the clipboard
ja: マグネットリンクをクリップボードにコピーする

en: Choose a torrent file…
ja: トレントファイルを選択する…

en: Add
ja: 追加

note: Translators: Text displayed in the modal when the user removes all finished torrents
en: This will only remove torrents from Fragments, but will keep the downloaded content.
ja: ダウンロードしたものは維持したまま、Fragments からトレントのみを削除します。

note: Translators: Title of the modal when the user removes all finished torrents
en: Remove all finished Torrents?
ja: 完了したすべてのトレントを削除しますか?

note: Translators: Button in the modal when the user removes all finished torrents Translators: Button of the file chooser to select a torrent Translators: Button of the modal displayed after a user removed a torrent
en: Cancel
ja: キャンセル

note: Translators: Button in the modal when the user removes all finished torrents Translators: Button of the modal displayed after a user removed a torrent
en: Remove
ja: 削除

note: Translators: Title of the file chooser to select a torrent
en: Select download folder
ja: ダウンロードフォルダーを選択

note: Translators: First %i corresponds to the number of seeders, second %i to the number of active seeders
en: %i (%i active) | %i (%i active)
ja[0]: %i (アクティブ: %i)

en: more than a day
ja: 1 日以上

en: %u day | %u days
ja[0]: %u 日

en: %u hour | %u hours
ja[0]: %u 時間

en: %u minute | %u minutes
ja[0]: %u 分

en: %u second | %u seconds
ja[0]: %u 秒

note: Translators: First %s is the amount uploaded, second %s is the * uploading speed * Displayed under the torrent name in the main window when torrent * download is finished
en: %s uploaded · %s
ja: %s アップロード済み · %s

note: Translators: First %s is the amount downloaded, second %s is the * total torrent size * Displayed under the torrent name in the main window when torrent * is stopped
en: %s of %s
ja: %s / %s

note: Translators: First %s is the amount downloaded, second %s is the * total torrent size, third %s is the download speed * Displayed under the torrent name in the main window when torrent * is downloading
en: %s of %s · %s
ja: %s / %s · %s

en: Paused
ja: 一時停止

[ctx: Status of a single torrent]
en: Queued
ja: 待機

en: Checking…
ja: 確認中…

[ctx: Title of a list of torrents in the main window]
en: Downloading
ja: ダウンロード

[ctx: Title of a list of torrents in the main window]
en: Seeding
ja: シード

[ctx: Title of a list of torrents in the main window]
en: Queued
ja: 待機

note: Translators: Title of the file chooser when adding a torrent
en: Open torrents
ja: トレントを開く

note: Translators: Name of the filter in the file chooser when adding a torrent
en: All files
ja: すべてのファイル

note: Translators: Name of the filter in the file chooser when adding a torrent
en: Torrent files
ja: トレントファイル

en: Add magnet link “%s” from clipboard?
ja: クリップボードからマグネットリンク“%s”を追加しますか?

note: Translators: Message displayed in the modal after a user removed a torrent
en: Once removed, continuing the transfer will require the torrent file or magnet link.
ja: 削除したものの転送を再開する場合、トレントファイルかマグネットリンクが必要になります。

note: Translators: Titled of the modal displayed after a user removed a torrent
en: Remove Torrent?
ja: トレントを削除しますか?

note: Translators: Checkbox label in the modal after a user removed a torrent
en: Remove downloaded data as well
ja: ダウンロード済みのデータも削除する
