fragments - en to es translation catalogue (229 entries)

en: bittorrent;torrent;magnet;download;p2p;
es: bittorrent;torrent;magnet;magnético;descargar;p2p;

note: General
en: Manage torrents
es: Gestionar torrents

en: An easy to use BitTorrent client. Fragments can be used to transfer files via the BitTorrent peer-to-peer file-sharing protocol, such as videos, music or installation images for Linux distributions.
es: Un cliente de BitTorrent sencillo de usar. Fragments se puede usar para transferir archivos mediante el protocolo de intercambio de archivos entre pares BitTorrent, como vídeos, música o imágenes de instalación para distribuciones Linux.

en: Overview of all torrents grouped by status
es: Vista general de todos los torrents agrupados por estado

en: Schedule the order of downloads with a queue
es: Planifique el orden de descargas con una cola

en: Automatic detection of torrent or magnet links from the clipboard
es: Detección automática de enlaces torrent o magnéticos desde el portapapeles

en: Manage and access individual files of a torrent
es: Gestione y acceda a archivos individuales de un torrent

en: Connect to remote Fragments or Transmission sessions
es: Conéctese a sesiones remotas de Fragments o Transmission

en: Fragments uses the Transmission BitTorrent project under the hood.
es: Fragments usa internamente el proyecto de BitTorrent Transmission.

en: Add Remote Connection
es: Añadir conexión remota

en: Cancel
es: Cancelar

en: _Connect
es: _Conectar

en: Enter the address of a remote Fragments or Transmission session to connect to.
es: Introduzca la dirección de una sesión remota de Fragmentos o Transmission a la que conectarse.

en: Name
es: Nombre

en: Host
es: Equipo

en: Advanced Settings
es: Configuración avanzada

en: Port
es: Puerto

en: URL Path
es: Ruta del URL

en: Preferences
es: Preferencias

en: Metered Network
es: Red de uso medido

en: Torrents have been paused to save data, as metered networks have data limits or charges associated with them.
es: Los torrents se han pausado para ahorrar datos, ya que las redes de uso medido tienen límites o cargos asociados al uso de datos.

en: Resume Torrents
es: Reanudar torrents

en: Get Some Torrents
es: Obtener algunos torrents

en: Click a torrent link on a website
es: Pulse en un enlace torrent en un sitio web

en: Copy a torrent link to the clipboard
es: Copie un enlace torrent al portapapeles

en: Choose a torrent file
es: Elija un archivo torrent

en: Drag and drop a torrent
es: Arrastre y suelte un torrent

en: Authentication required
es: Autenticación requerida

en: Username
es: Nombre de usuario

en: Password
es: Contraseña

en: Authenticate
es: Autenticar

en: Connection error
es: Error de conexión

en: Try Again
es: Intentarlo de nuevo

en: Remove connection
es: Quitar conexión

en: Open
es: Abrir

en: Open Containing Folder
es: Abrir carpeta contenedora

en: Download
es: Descarga

en: File progress
es: Progreso del archivo

en: Sorting
es: Orden

en: Search
es: Búsqueda

en: Search for files…
es: Buscar archivos…

en: Search files
es: Buscar archivos

en: Select A_ll
es: Se_leccionar todo

en: D_eselect All
es: Anular s_elección de todo

en: _Default
es: _Predeterminado

en: _Name
es: _Nombre

en: _Size
es: _Tamaño

en: _Ascending
es: _Ascendente

en: _Descending
es: _Descendente

en: _Folders Before Files
es: _Carpetas antes que archivos

en: Behavior
es: Comportamiento

en: Inhibit _Suspend
es: Inhibir _Suspender

en: Prevent the computer from suspending while torrents are being downloaded
es: Evitar que el equipo entre en suspensión mientras se descargan torrents

en: _Trash Torrent Files
es: Eliminar archivos _torrent

en: Automatically moves torrent files to the trash after adding them
es: Mover automáticamente los archivos torrent a la papelera después de añadirlos

en: Notifications
es: Notificaciones

en: _New Torrent Added
es: Añadido _nuevo torrent

en: _Torrent Completely Downloaded
es: _Torrent descargado por completo

en: Remote Control
es: Control remoto

en: Remote Access
es: Acceso remoto

en: Allow other devices on the local network to access the local Fragments session
es: Permitir a otros dispositivos de la red local acceder a la sesión local de Fragmentos

en: Open Webinterface
es: Abrir interfaz web

[ctx: A page title of the preferences dialog]
en: Downloading
es: Descargando

en: These settings apply to the remote connection
es: Esta configuración no se aplica a la conexión remota

en: Location
es: Ubicación

en: _Download Directory
es: Carpeta de _descargas

en: Where to store downloaded torrents
es: Dónde guardar torrents descargados

en: _Incomplete Torrents
es: Torrents _incompletos

en: Store incomplete torrents in a different directory
es: Guardar los torrents incompletos en otra carpeta

en: _Incomplete Directory
es: Carpeta de _incompletos

en: Where to store incomplete torrents
es: Dónde guardar los torrents incompletos

en: Queue
es: Cola

en: Download Queue
es: Cola de descarga

en: You can decide which torrents should be downloaded first
es: Puede decidir qué torrents se deben descargar primero

en: Maximum _Active Downloads
es: Número máximo de descargas _activas

en: Number of maximum parallel downloads at the same time
es: Número máximo de descargas en paralelo al mismo tiempo

en: Automatically _Start Torrents
es: _Iniciar torrents automáticamente

en: Automatically start downloading torrents after adding them
es: Descargar los torrents automáticamente después de añadirlos

en: Network
es: Red

en: Listening Port
es: Puerto en escucha

en: This port gets used by peers on the internet to connect to you. It's important that the communication works, otherwise you will have a limited ability to connect to other peers and suffer from slower download speeds.
es: Este puerto lo usan los pares de Internet para conectarse a su equipo. Es importante que la comunicación funcione, ya que si no es así tendrá una capacidad limitada de conectarse a otros pares y tener velocidades de descarga más bajas.

en: _Port
es: _Puerto

en: Used for incoming connections
es: Usado para conexiones entrantes

en: _Random Port
es: Puerto aleato_rio

en: Select a random port on each session startup, can improve privacy
es: Seleccionar un puerto aleatorio en cada inicio de sesión puede mejorar la privacidad

en: Port _Forwarding
es: Reenvío de _puertos

en: Try using UPnP/NAT-PMP for automatic port forwarding on your router
es: Pruebe a usar UPnP/NAT-PMP para el reenvío automático de puertos en su enrutador

en: Router
es: Encaminador

en: Computer
es: Equipo

en: You can verify your connection by asking <a href="https://transmissionbt.com">transmissionbt.com</a> to test connecting to your computer as peers would.
es: Puede verificar su conexión haciendo una prueba en <a href="https://transmissionbt.com">transmissionbt.com</a> para ver cómo se conectaría a su equipo como lo harían los pares.

en: Test
es: Probar

en: Peer Limits
es: Límites del par

en: You may have to lower the limits if your router can't keep up with the demands of P2P.
es: Puede tener que bajar los límites si su enrutador no puede mantener la demanda de P2P.

en: Maximum Peers per _Torrent
es: Número máximo de pares por _torrent

en: Maximum Peers _Overall
es: Número máximo _general de pares

en: Connection Encryption Mode
es: Modo de cifrado de la conexión

en: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_protocol_encryption">BitTorrent Protocol Encryption</a> can be used to improve privacy. It also can help to bypass ISP filters.
es: El <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/BitTorrent_protocol_encryption">Protocolo de cifrado de BitTorrent</a> se puede utilizar para mejorar la privacidad. también sirve para sortear filtros de los ISP.

en: _Encryption
es: _Cifrado

en: Force
es: Forzar

en: Prefer
es: Preferir

en: Allow
es: Permitir

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
es: Mostrar atajos

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
es: Preferencias

[ctx: shortcut window]
en: Quit
es: Salir

[ctx: shortcut window]
en: Add New Torrent
es: Añadir nuevo torrent

[ctx: shortcut window]
en: Search
es: Buscar

en: Statistics
es: Estadísticas

en: These statistics are from the remote connection
es: Estas estadísticas son de la conexión remota

note: Transmission is the name of the torrent daemon. Don't translate it.
en: Transmission Daemon
es: Demonio de Transmission

en: Version
es: Versión

en: Current Network Speed
es: Velocidad actual de la red

en: Download Speed
es: Velocidad de descarga

en: Upload Speed
es: Velocidad de subida

en: Torrent Count
es: Conteo de torrents

en: Active
es: Activar

en: Paused
es: Pausado

en: Downloaded
es: Descargado

en: Usage
es: Uso

en: This Session
es: Esta sesión

en: Time Active
es: Tiempo activo

en: Uploaded
es: Subido

en: Added Files
es: Archivos añadidos

en: Started
es: Iniciado

en: Torrent Details
es: Detalles del torrent

en: Overview
es: Vista general

en: Pause
es: Pausar

en: Continue
es: Continuar

en: Remove
es: Eliminar

en: More
es: Más

en: A Problem Has Occurred
es: Ha ocurrido un problema

en: Peers
es: Pares

en: Receiving Files Metadata…
es: Recibiendo metadatos de archivos…

en: _Pause
es: _Pausar

en: _Continue
es: _Continuar

en: Queue Move _Up
es: _Subir en la cola

en: Queue Move _Down
es: _Bajar en la cola

en: _Open
es: Ab_rir

en: _Remove
es: Quita_r

en: _More
es: _Más

en: _Copy Magnet Link
es: _Copiar enlace magnético

en: _Ask Tracker for More Peers
es: _Pedir al rastreador más pares

en: Set _Location…
es: Establecer _ubicación…

en: _Properties
es: _Propiedades

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Downloading
es: Descargando

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Queued
es: En cola

[ctx: The title of a group of torrents (downloading/queued/seeding)]
en: Seeding
es: Compartiendo

en: Stopped
es: Detenido

en: Downloading
es: Descargando

en: Uploading
es: Subiendo

en: Torrent progress
es: Progreso del torrent

en: Delete
es: Eliminar

en: Queue – Move up
es: Cola - subir

en: Queue – Move down
es: Cola - bajar

en: Add New Torrent
es: Añadido nuevo torrent

en: Main Menu
es: Menú principal

en: Remote Connection Menu
es: Menú de conexión remota

en: Search torrents…
es: Buscar torrents…

en: Search torrents
es: Buscar torrents

en: _Resume All
es: _Reanudar todo

en: _Pause All
es: _Pausar todo

en: _Remove Completed Torrents
es: _Eliminar torrents completados

en: _Statistics…
es: E_stadísticas…

en: _Add Remote Connection…
es: _Añadir conexión remota…

en: _Preferences
es: Prefere_ncias

en: _Keyboard Shortcuts
es: Atajos del _teclado

en: _About Fragments
es: _Acerca de Fragments

en: Unable to copy magnet link to clipboard
es: Copie un enlace magnético al portapapeles

en: Copied magnet link to clipboard
es: Copie un enlace magnético al portapapeles

en: Remove Torrent?
es: ¿Eliminar torrent?

en: Once removed, continuing the transfer will require the torrent file or magnet link.
es: Una vez eliminado para continuar la transferencia se necesitará el archivo .torrent o el enlace magnético.

en: _Cancel
es: C_ancelar

note: Check button
en: Remove downloaded data as well
es: Eliminar también los datos descargados

en: Set Torrent Location
es: Establecer ubicación del torrent

en: _Select
es: _Seleccionar

en: Move Data?
es: ¿Quiere mover los datos?

en: In order to continue using the torrent, the data must be available at the new location.
es: Para seguir usando el torrent los datos deben estar disponibles en la nueva ubicación.

en: _Only Change Location
es: Cambiar sól_o la ubicación

en: _Move Data to New Location
es: _Mover datos a la nueva ubicación

en: Unable to open file / folder
es: No se pudo abrir el archivo / carpeta

en: Could not open file
es: No se pudo abrir el archivo

en: Downloading data…
es: Descargando datos…

en: Unsupported file format
es: El formato de archivo no es compatible

en: Open Torrents
es: Abrir torrents

en: Torrent files
es: Archivos torrent

en: All files
es: Todos los archivos

note: NOTE: Title of the modal when the user removes all downloaded torrents
en: Remove all Downloaded Torrents?
es: ¿Quitar todos los torrents descargados?

en: This will only remove torrents from Fragments, but will keep the downloaded content.
es: Esto sólo eliminará los torrents de Fragmentos, pero conservará el contenido descargado.

en: Local Fragments session
es: Sesión local de Fragmentos

en: Unable to stop transmission-daemon
es: No se puede detener el demonio de Transmission

en: Unable to start transmission-daemon
es: No se puede iniciar el demonio de Transmission

en: The configured download directory cannot be accessed.
es: No se puede acceder a la carpeta de descargas configurada.

en: The configured incomplete directory cannot be accessed.
es: No se puede acceder a la carpeta de incompletos configurada.

en: Connection with {} was lost.
es: Se perdió la conexión con {}.

en: Credentials could not be saved
es: No se han podido guardar las credenciales

en: No connection found with UUID "{}"
es: No se ha encontrado ninguna conexión con UUID «{}»

en: Failed to establish a connection with the Transmission service (“{}”).
es: Falló al establecer una conexión con el servicio de Transmission («{}»).

en: This computer
es: Este equipo

en: {} / {}, {} item | {} / {}, {} items
es[0]: {} / {}, {} elemento
es[1]: {} / {}, {} elementos

en: {}, {} item | {}, {} items
es[0]: {}, {} elemento
es[1]: {}, {} elementos

en: Unable to restart Transmission daemon
es: No se puede reiniciar el demonio de Transmission

en: Testing…
es: Comprobando…

en: Port is open. You can communicate with other peers.
es: El puerto está abierto. Se puede comunicar con otros pares.

en: Port is closed. Communication with other peers is limited.
    Check your router or firewall if port forwarding is enabled for your computer.
es: El puerto está cerrado. La comunicación con otros pares está limitada.
    Compruebe en su enrutador o cortafuegos si el reenvío de puertos está activado para su equipo.

en: Test failed. Make sure you are connected to the internet.
es: Falló la prueba. Asegúrese de que está conectado a Internet.

en: You are connected with “{}”
es: Está conectado con «{}».

en: {} time | {} times
es[0]: {} vez
es[1]: {} veces

en: Show All | Show All {} Items
es[0]: Mostrar todo
es[1]: Mostrar todos los {} elementos

en: {} ({} active) | {} ({} active)
es[0]: {} ({} activo)
es[1]: {} ({} activos)

note: Translators: First {} is the amount uploaded, second {} is the uploading speed Displayed under the torrent name in the main window when torrent download is finished
en: {} uploaded · {}
es: {} subido · {}

note: Translators: First {} is the amount downloaded, second {} is the total torrent size Displayed under the torrent name in the main window when torrent is stopped
en: {} of {}
es: {} de {}

note: Translators: First {} is the amount downloaded, second {} is the total torrent size, third {} is the download speed Displayed under the torrent name in the main window when torrent is downloading
en: {} of {} · {}
es: {} de {} · {}

en: Remote control "{}"
es: Control remoto «{}»

en: New torrent added
es: Añadido nuevo torrent

en: Torrent completely downloaded
es: Torrent descargado por completo

en: Add magnet link “{}” from clipboard?
es: ¿Añadir enlace magnético «{}» desde el portapapeles?

en: Add magnet link from clipboard?
es: ¿Añadir enlace magnético desde el portapapeles?

en: _Add
es: _Añadir

en: Add torrent from “{}”?
es: ¿Añadir torrent desde «{}»?

en: Add “{}” from clipboard?
es: ¿Añadir «{}» desde el portapapeles?

en: more than a day
es: más de un día

en: {} day | {} days
es[0]: {} día
es[1]: {} días

en: {} hour | {} hours
es[0]: {} hora
es[1]: {} horas

en: {} minute | {} minutes
es[0]: {} minuto
es[1]: {} minutos

en: {} second | {} seconds
es[0]: {} segundo
es[1]: {} segundos

note: i18n: "Queued" is the current status of a torrent
en: Queued
es: En cola

en: Checking…
es: Comprobando…

en: Seeding…
es: Compartiendo…

en: Select Download Directory
es: Seleccionar carpeta de descarga

en: Select Incomplete Directory
es: Seleccionar la carpeta de incompletos
