freeciv - en to lt translation catalogue (262 entries)

en: Australian Aboriginal
lt: Australijos aborigenų

en: ?plural:Aborigines
lt: ?plural:Australijos aborigenai

en: Australian Aborigines is a collective term for the original inhabitants of the Australian continent. Aborigines from different parts of Australia refer to themselves with different names, including Koori, Yamaji, Nunga, and Murri.
lt: Australijos aborigenai yra bendras terminmas skirtas pavadinti vietiniams Australijos žemyno gyventojams. Aborigenai iš skirtingų Australijos vietų save vadina skirtingai, pavyzdžiui: koriai, jamajai, nungai ir muriai.

en: Afghani
lt: Afganistano

en: ?plural:Afghanis
lt: ?plural:Afganai

en: Afghanistan, often called the crossroads of Central Asia, has had a very turbulent history. Through the ages, the country has been occupied by many forces including the Persian Empire, Genghis Khan and Alexander the Great. The Afghanistan nation-state as it is known today came into existence in 1746 when Ahmad Shah founded the Durrani Empire.
lt: Afganistanas, dažnai vadinamas Centrinės Azijos kryžkele, turėjo labai neramią istoriją. Per amžius šalis buvo okupuota daugybės jėgų, tarp jų Persų imperijos, Čingischano ir Aleksandro Makedoniečio. Afganistanas, kaip tautinė valstybė, pradėjo egzistuoti 1746m., kai Ahmadas Šahas įkurė Duranų imperiją.

en: Algerian
lt: Alžyro

en: ?plural:Algerians
lt: ?plural:Alžyriečiai

en: Algeria is an Arabic nation in North Africa. It is historically inhabited by the Berber people.
lt: Alžyras yra arabų šalis šiaurės Afrikoje. Istoriškai nuo seno joje gyvena berberų tautybės žmonės.

en: Antarctican
lt: Antarktidos

en: ?plural:Antarcticans
lt: ?plural:Antarktidiečiai

en: Independent South Pole, land of penguins.
lt: Nepriklausomas Pietų ašigalis, pingvinų kraštas

en: Aramean
lt: Aramėjų

en: ?plural:Arameans
lt: ?plural:Aramėjai

en: According to legend, the Aramean people are the descendants of Aram, the grandson of Noah.
lt: Pasak legendos, aramėjai yra Aramo, Nojaus anūko, palikuonys.

en: Argentine
lt: Argentinos

en: ?plural:Argentines
lt: ?plural:Argentiniečiai

en: Armenian
lt: Armėnijos

en: ?plural:Armenians
lt: ?plural:Armėnai

en: Assyrian
lt: Asirijos

en: ?plural:Assyrians
lt: ?plural:Asirai

en: Assyria was an empire in northern Mesopotamia, named after its capital Ashur.
lt: Asyrija buvo imperija šiaurės Mesopotamijoje, pavadinta pagal savo sostinę Ašurą.

en: Australian
lt: Australijos

en: ?plural:Australians
lt: ?plural:Australai

en: Aymara
lt: Aimarų

en: ?plural:Aymaras
lt: ?plural:Aimarai

en: Basque
lt: Baskų

en: ?plural:Basques
lt: ?plural:Baskai

en: Bavarian
lt: Bavarijos

en: ?plural:Bavarians
lt: ?plural:Bavarai

en: Belarusian
lt: Baltarusijos

en: ?plural:Belarusians
lt: ?plural:Baltarusiai

en: Belgian
lt: Belgijos

en: ?plural:Belgians
lt: ?plural:Belgai

en: Bengali
lt: Bengalų

en: ?plural:Bengalis
lt: ?plural:Bengalai

en: Boer
lt: Būrų

en: ?plural:Boers
lt: ?plural:Būrai

en: Bosnian-Herzegovinian
lt: Bosnijos-Hercegovinos

en: ?plural:Bosnians
lt: ?plural:Bosniai

en: Bosnia and Herzegovina is a country in south-east Europe, and the home of three constituent peoples: Bosniaks, Serbs, and Croats.
lt: Bosnia ir Hercegovina yra šalis pietryčių Europoje ir gimtinė trims šią šalį sudarančioms tautoms: bosniams, serbams ir kroatams.

en: British
lt: Britanijos

en: ?plural:British
lt: ?plural:Britai

en: The United Kingdom was created in 1707 as a negotiated agreement between the kingdom of England and the kingdom of Scotland. The country - also known as Great Britain - became the leading industrial and maritime power in the 19th century.
lt: Jungtinė Karalystė buvo sukurta 1707m. įvykus susitarimui tarp Anglijos ir Škotijos karalysčių. Ši šalis, dar kitaip žinoma kaip Didžioji Britanija, tapo pirmaujančia pramonine ir jūrine jėga XIXa.

en: ?plural:Britons
lt: ?plural:Britai

en: Bulgarian
lt: Bulgarijos

en: ?plural:Bulgarians
lt: ?plural:Bulgarai

en: Bulgar leader Khan Asparukh led his people into the northern Balkans, and founded Bulgaria in 681. This was the first Slavic nation-state in history.
lt: Bulgarų vadas Khanas Asparukhas vedė savo žmones į šiaurės Balkanus  ir įkūrė Bulgariją 681 m. Tai buvo pirmoji slaviška valstybė istorijoje.

en: Burmese
lt: Birmiečių

en: ?plural:Burmese
lt: ?plural:Birmiečiai

en: The Union of Burma (officially "Myanmar") is the largest country in mainland Southeast Asia.
lt: Burmos Sąjunga (oficialiai "Mianmaras") yra didžiausia pietryčių Azijos šalis..

en: Cambodian
lt: Kambodžos

en: ?plural:Cambodians
lt: ?plural:Kambodžiečiai

en: Canadian
lt: Kanados

en: ?plural:Canadians
lt: ?plural:Kanadiečiai

en: Catalan
lt: Katalonijos

en: ?plural:Catalans
lt: ?plural:Katalonai

en: Chilean
lt: Čilės

en: ?plural:Chileans
lt: ?plural:Čiliečiai

en: Colombian
lt: Kolumbijos

en: ?plural:Colombians
lt: ?plural:Kolumbiečiai

en: Confederate
lt: Konfederacijos

en: ?plural:Confederates
lt: ?plural:Konfederatai

en: Cornish
lt: Kornių

en: ?plural:Cornish
lt: ?plural:Korniai

en: Cornwall is a region in the extreme southwest of England, traditionally the home of the legendary King Arthur.
lt: Kornvalis yra pačiuose Anglijos pietvakariuose. Jis laikomas legendinio karaliaus Artūro gimtine.

en: Croatian
lt: Kroatijos

en: ?plural:Croatians
lt: ?plural:Kroatai

en: Cuban
lt: Kubos

en: ?plural:Cubans
lt: ?plural:Kubiečiai

en: Cuba came under Spanish control in the 16th century. In the following centuries, the island became one of the leading producers of tobacco, sugar and coffee in the world. Cuba was granted nominal independence in 1902.
lt: Kuba tapo pavaldi Ispanijai XVIa. Vėlesniais šimtmečiais sala tapo viena pirmaujančių tabako, cukraus ir kavos gamintojų. Nominali nepriklausomybė suteikta 1902m.

en: Czech
lt: Čekijos

en: ?plural:Czechs
lt: ?plural:Čekų

en: Dominican
lt: Dominikos

en: Esperant
lt: Esperanto

en: ?plural:Esperants
lt: ?plural:Esperantai

en: The Esperants are a world community united by the Esperanto language.
lt: Esperantai yra pasaulio bendruomenė, vienijama esperanto kalbos.

en: Estonian
lt: Estijos

en: ?plural:Estonians
lt: ?plural:Estai

en: Estonia is a small country on the south shore of the eastern Baltic Sea.  Its people and language are closely related to those of Finland.
lt: Estija yra maža šalis rytiniame Baltijos jūros krante. Jos gyventojai ir kalba yra artimai susijusi su Suomija.

en: European
lt: Europos

en: ?plural:Europeans
lt: ?plural:Europiečiai

en: The foundation for the European Union was laid in 1957 with the Treaty of Rome. The EU project has developed since then and is beginning to resemble a fledgeling super state. But the question remains: Does such a thing as a common European identity and nation actually exist?
lt: Europos sąjunga buvo sukurta 1957 m. Romos sutartimi. ES projektas nuo to laiko buvo tobulinimas ir pradeda priminti jauną supervalstybę. Bet klausimas išlieka: ar toks dalykai kaip bendra europiečių tapatybė ir tauta iš tikrųjų egzistuoja?

en: Filipino
lt: Filipinų

en: ?plural:Filipinos
lt: ?plural:Filipiniečiai

en: Finnish
lt: Suomijos

en: ?plural:Finns
lt: ?plural:Suomiai

en: Finland is a small, cold country on the northern fringe of Europe, noted for exporting timber, cellular phones, and world-class operating systems.
lt: Suomija yra maža, šalta šalis šiauriniame Europos pakraštyje, žinoma dėl eksportuojamos medienos, mobiliųjų telefonų ir pasaulinės klasės operacinių sistemų.

en: Galician
lt: Galisų

en: ?plural:Galicians
lt: ?plural:Galisai

en: Galicia is a region in the northwest of Spain, just above Portugal.
lt: Galicija yra regionas šiaurės vakarų Ispanijoje, tiesiai virš Portugalijos.

en: Gallic
lt: Galų

en: ?plural:Gauls
lt: ?plural:Galai

en: Georgian
lt: Gruzijos

en: ?plural:Georgians
lt: ?plural:Gruzinai

en: Hacker
lt: Hakerių

en: ?plural:Hackers
lt: ?plural:Hakeriai

en: Hawaiian
lt: Havajų

en: ?plural:Hawaiians
lt: ?plural:Havajiečiai

en: Hellenic
lt: Graikijos

en: ?plural:Hellenes
lt: ?plural:Graikai

en: The Hellenic Republic - also known as Greece - was created when the Hellenic people gained independence from the Ottoman Empire in 1832.
lt: Helenų Respublika (kitaip Graikija) buvo sukurta, kai helenai (graikai) iškovojo nepriklausomybę nuo Osmanų imperijos 1832m.

en: Hungarian
lt: Vengrijos

en: ?plural:Hungarians
lt: ?plural:Vengrai

en: Legend says that Hungary was founded by Arpad in the 9th century.
lt: Legenda sako, kad Vengriją įkūrė Arpadas IX amžiuje.

en: Icelandic
lt: Islandijos

en: ?plural:Icelanders
lt: ?plural:Islandai

en: Iceland was long one of the largest uninhabited islands in the world, until it was settled by Norwegian Vikings in the late 9th century. The island was kept initially under the Norwegian and later the Danish crown until independence from Denmark in 1944.
lt: Islandija buvo atrasta ir apgyvendinta Norvegijos vikingų IX a. pabaigoje. Sala priklausė Norvegijos karūnai, vėliau – Danijos, kol gavo nepriklausomybę nuo Danijos 1944 m.

en: Illyrian
lt: Ilyrų

en: ?plural:Illyrians
lt: ?plural:Ilyrai

en: Inuit
lt: Inuitų

en: ?plural:Inuits
lt: ?plural:Inuitai

en: Iranian
lt: Irano

en: ?plural:Iranians
lt: ?plural:Iraniečiai

en: Iraqi
lt: Irako

en: ?plural:Iraqis
lt: ?plural:Irakiečiai

en: Iraq was founded after the fall of the Ottoman empire. It is encompassing the ancient region of Mesopotamia at the confluence of the Tigris and Euphrates rivers.
lt: Irakas buvo įkurtas po Otomanų imperijos žlugimo. Į jį įeina senieji Mesopotamijos regionai Tigro ir Eufrato upių santakoje.

en: Irish
lt: Airijos

en: ?plural:Irish
lt: ?plural:Airiai

en: Ireland held out against the Romans and Vikings but was conquered by the Normans in 1171.  It was ruled by the English until 1922 when most of the country was granted limited autonomy, becoming a republic in 1949.  The North of Ireland was settled in the 17th century by Scottish and English planters and is now part of the United Kingdom.
lt: Airija atsilaikė prieš romėnus ir vikingus bet buvo užkariauta normanų 1171m. Ją valdė Anglija iki 1922, kai didžiajai šalies daliai buvo suteikta ribota autonomija. Airija tapo respublika 1949m. Šiaurės Airija buvo apgyvendinta XVIIa. škotų ir anglų kolonistų ir dabar yra Jugtinės Karalystės dalis.

en: Israeli
lt: Izraelio

en: ?plural:Israelis
lt: ?plural:Žydai

en: Kazakh
lt: Kazachų

en: ?plural:Kazakhs
lt: ?plural:Kazakai

en: Kenyan
lt: Kenijos

en: ?plural:Kenyans
lt: ?plural:Keniečiai

en: Kenya gained independence from Britain in December 1963.
lt: Kenija nepriklausomybę nuo Didžiosios britanijos gavo 1963m.

en: Kurdish
lt: Kurdų

en: ?plural:Kurds
lt: ?plural:Kurdai

en: Kyrgyz
lt: Kirgizų

en: ?plural:Kyrgyzs
lt: ?plural:Kirgizai

en: Lankese
lt: Šri Lankos

en: ?plural:Lankese
lt: ?plural:Šri lankiečiai

en: Latvian
lt: Latvijos

en: ?plural:Latvians
lt: ?plural:Latviai

en: Libyan
lt: Libijos

en: ?plural:Libyans
lt: ?plural:Libiečiai

en: The region that is now Libya was a Roman colony until it was conquered by the Arab civilization in the 7th century. In 1912 it came under the control of Italy and after the Second World War Libya was granted independence as a condition of the Allied peace treaty with Italy.
lt: Regionas, dabar vadinamas Libija, buvo Romos kolonija iki VIIa. įvykusio arabų užkariavimo. 1912m. ją užėmė Italija, o po Antro pasaulinio karo Libijai suteikta nepriklausomybė pasirašius sąjunginę taikos sutartį su Italija.

en: Lithuanian
lt: Lietuvos

en: ?plural:Lithuanians
lt: ?plural:Lietuviai

en: Lojbanistani
lt: Lodžbano

en: ?plural:Lojbanistanis
lt: ?plural:Lodžbanistai

en: Malagasy
lt: Malagasijos

en: ?plural:Malagasies
lt: ?plural:Magalasiai

en: The Malagasy are the people of Madagascar. For centuries, tribes from Indonesia, East Africa and the Arab world have gathered on the island.
lt: Malagasiai yra Madagaskaro gyventojai. Šimtmečiais gentys iš Indonezijos, rytų Afrikos ir arabų pasaulio vykdavo į šią salą.

en: Malaysian
lt: Malaizijos

en: ?plural:Malaysians
lt: ?plural:Malajiečiai

en: Malaysia was started with the founding of Malacca (Melaka) by Parameswara in the early 14th century.
lt: Malaizijos valstybė prasidėjo nuo XIV a. Parameswaros įkurto Malacca (Melaka) miesto.

en: Malian
lt: Malio

en: ?plural:Malians
lt: ?plural:Maliečiai

en: Manchu
lt: Mandžūrijos

en: ?plural:Manchus
lt: ?plural:Mandžūrai

en: Maori
lt: Maorių

en: ?plural:Maori
lt: ?plural:Maoriai

en: The Maori are a Polynesian people that migrated to and settled the island group that is now New Zealand. According to archeological evidence, the migration commenced in the 900s and continued until the 1400s.
lt: Maoriai yra polineziečiai, kurie migravo ir kolonizavo salų grupę, dabar vadinamą Naująja Zelandija. Pasak archeologų, migracija  prasidėjo 900m. ir tęsėsi iki 1400m.

en: Martian
lt: Marso

en: ?plural:Martians
lt: ?plural:Marsiečiai

en: Mexican
lt: Meksikos

en: ?plural:Mexicans
lt: ?plural:Meksikiečiai

en: Moldovan
lt: Moldovos

en: New Zealand
lt: Naujosios Zelandijos

en: ?plural:New Zealanders
lt: ?plural:Naujieji zelandiečiai

en: The island group of New Zealand was annexed by Britain in 1840. Following a royal proclamation in 1907, the country became an independent dominion within the Commonwealth of Nations.
lt: Naujosios Zelandijos salų grupė buvo aneksuota Britanijos 1840 metais. Po 1907 karališkojo dekreto, šalis tapo neprikausoma dominija Britanijos tautų sąjungoje.

en: Nigerian
lt: Nigerijos

en: ?plural:Nigerians
lt: ?plural:Nigeriečiai

en: North Korean
lt: Šiaurės Korėjos

en: ?plural:North Koreans
lt: ?plural:Šiaurės korėjiečiai

en: Norwegian
lt: Norvegijos

en: ?plural:Norwegians
lt: ?plural:Norvegai

en: Ottoman
lt: Osmanų

en: ?plural:Ottomans
lt: ?plural:Osmanai

en: Pakistani
lt: Pakistano

en: ?plural:Pakistanis
lt: ?plural:Pakistaniečiai

en: Papuan
lt: Papuasų

en: ?plural:Papuans
lt: ?plural:Papuasai

en: Peruvian
lt: Peru

en: ?plural:Peruvians
lt: ?plural:Perujiečiai

en: Phoenician
lt: Finikijos

en: ?plural:Phoenicians
lt: ?plural:Finikiečiai

en: Prussian
lt: Prūsų

en: ?plural:Prussians
lt: ?plural:Prūsai

en: Quebecois
lt: Kvebekiečiai

en: ?plural:Quebecois
lt: ?plural:kvebekus

en: Quebec is the largest province of Canada, housing the majority of the Francophone population of America.
lt: Kvebekas yra didžiausia Kanados provincija, kur gyvena dauguma Amerikos prancūzų.

en: Romanian
lt: Rumunų

en: ?plural:Romanians
lt: ?plural:Rumunijos

en: Rwandan
lt: Ruandos

en: ?plural:Rwandans
lt: ?plural:Ruandiečiai

en: Ryukyuan
lt: Riūkiū

en: ?plural:Ryukyuans
lt: ?plural:Riūkiai

en: Sami
lt: Samių

en: ?plural:Sami
lt: ?plural:Samiai

en: Samogitian
lt: Žemaitijos

en: ?plural:Samogitians
lt: ?plural:Žemaičiai

en: Scottish
lt: Škotijos

en: ?plural:Scots
lt: ?plural:Škotai

en: Serbian
lt: Serbijos

en: ?plural:Serbians
lt: ?plural:Serbai

en: Serbia is part of the region of the Southern Slavs that was conquered by the Ottomans after the collapse of the Byzantine Empire.  During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
lt: Serbija yra dalis pietinių slavų regiono, kuris buvo nukariautas Osmanų imperijos po Bizantijos imperijos žlugimo. XX a. antroje puseje Serbija priklausė Jugoslavijos federacijai.

en: Silesian
lt: Silezijos

en: ?plural:Silesians
lt: ?plural:Sileziečiai

en: Silesia is a region of southern Poland that was at one time an independent kingdom.
lt: Silezija yra pietinės Lenkijos regionas, vienu metu buvęs nepriklausoma karalyste.

en: Singaporean
lt: Singapūro

en: ?plural:Singaporeans
lt: ?plural:Singapūriečiai

en: Singapore is a mercantile city-state located at the southernmost tip of the Malaysian Peninsula.
lt: Singapūras yra prekybinis miestas, esantis Malaizijos pusiasalio pietiniame iškyšulyje.

en: Slovakian
lt: Slovakijos

en: ?plural:Slovakians
lt: ?plural:Slovakai

en: Slovakia is a country in the heart of Europe. Formerly part of Czechoslovakia, until 1918 it was part of the Austro-Hungarian Empire.
lt: Slovakija yra šalis Europos širdyje. Anksčiau dalis Čekoslovakijos, kuri iki 1918 m. buvo dalis Austrijos-Vengrijos imperijos.

en: Slovenian
lt: Slovėnijos

en: ?plural:Slovenians
lt: ?plural:Slovėnai

en: Slovenia was the most western and northern republic of the old Yugoslav Federation.
lt: Slovėnia buvo pati vakariškiausia ir šiauriausia Jugoslavijos Federacijos respublika.

en: South African
lt: Pietų Afrikos

en: ?plural:South Africans
lt: ?plural:Pietų afrikiečiai

en: South Korean
lt: Pietų Korėjos

en: ?plural:South Koreans
lt: ?plural:Pietų korėjiečiai

en: Soviet
lt: Sovietų

en: ?plural:Soviets
lt: ?plural:Sovietai

en: Sudanese
lt: Sudano

en: ?plural:Sudanese
lt: ?plural:Sudaniečiai

en: In 1820 Sudan came under Egyptian rule and later British rule. Sudan became independent in 1956.
lt: 1820 m. Sudanas pateko Egipto valdžion. Vėliau jį užėmė britai. 1956 m. jis atgavo nepriklausomybę.

en: Swazi
lt: Svazilando

en: ?plural:Swazis
lt: ?plural:Svazilandiečiai

en: Swiss
lt: Šveicarijos

en: ?plural:Swiss
lt: ?plural:Šveicarai

en: Syrian
lt: Sirijos

en: ?plural:Syrians
lt: ?plural:Sirai

en: Taiwanese
lt: Taivano

en: ?plural:Taiwanese
lt: ?plural:Taivaniečiai

en: Tajik
lt: Tadžikų

en: ?plural:Tajiks
lt: ?plural:Tadžikai

en: Texan
lt: Teksaso

en: ?plural:Texans
lt: ?plural:Teksasiečiai

en: Tibetan
lt: Tibeto

en: ?plural:Tibetans
lt: ?plural:Tibetiečiai

en: The Tibetan homeland is sometimes called the "Roof of the World", the highest elevated region in the world. In the 7th century, Tibet emerged as a formidable empire under the leadership of king Songtsen Gampo, being recognized by both China and India. This dynasty lasted until the 11th century, when Tibet was overrun by the Mongols. Centuries later when Mongol rule had weakened, Lozang Gyatso - born 1617 and the 5th Dalai Lama - established a buddhist religious state under the control of the Gelugpa school of Tibetan Buddhism.
lt: Tibeto šalis dažnai vadinama „Pasaulio stogu“. Tai yra aukščiausiai iškilęs pasaulio regionas. 7-tame amžiuje Songtsen Gampo įkūrė Tibeto imperiją, kurią pripažino Kinija ir Indija. Imperija gyvavo iki 11 amžiaus, kol ją sunaikino mongolai. Po kelių šimtmečių susilpnėjus mongolų valdžiai Lozang Gyatso (gimęs 1617), penktasis Dalai Lama, įkūrė budistų religinę valstybę, kuriąvaldė Gelugpa Tibeto budizmo mokykla.

en: Tunisian
lt: Tuniso

en: ?plural:Tunisians
lt: ?plural:Tunisiečiai

en: Turkmen
lt: Turkmėnų

en: ?plural:Turkmens
lt: ?plural:Turkmėnai

en: Ukrainian
lt: Ukrainos

en: ?plural:Ukrainians
lt: ?plural:Ukrainiečiai

en: UN
lt: JT

en: ?plural:UN
lt: ?plural:JT

en: The United Nations believe in human rights and the protection of the weak.
lt: Jungtinės tautos tiki žmonių teisėmis ir silpnųjų užtarimu.

en: Uruguayan
lt: Urugvajaus

en: ?plural:Uruguayans
lt: ?plural:Urugvajiečiai

en: Uruguay, a small South American country sometimes referred to as "Switzerland of the Americas" due to its once highly developed social welfare system.
lt: Urugvajus yra maža Pietų Amerikos valstybė kartais vadinama "Amerikų Šveicarija" dėl savo kažkada gerai išvystytos socialinės sistemos.

en: Uyghur
lt: Ugrų

en: ?plural:Uyghurs
lt: ?plural:Ugrai

en: Uzbek
lt: Uzbekų

en: ?plural:Uzbeks
lt: ?plural:Uzbekai

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
lt: Senovinės Indijos civilizacijos lopšys yra  Indo upės slėnis šių dienų Pakistane.

en: Venezuelan
lt: Venesuelos

en: ?plural:Venezuelans
lt: ?plural:Venesueliečiai

en: Vietnamese
lt: Vietnamo

en: ?plural:Vietnamese
lt: ?plural:Vietnamiečiai

en: Welsh
lt: Velso

en: ?plural:Welsh
lt: ?plural:Velsiečiai

en: The Welsh at one time controlled all of what is now England until being driven into the mountainous western reaches by invading Saxons.
lt: Velsiečiai vienu metu kontroliavo šiuolaikinės Anglijos teritoriją. Nacija buvo išstumta į kalnuotas vakarines sritis saksų invazijos metu.

en: Westphalian
lt: Vestfalijos

en: ?plural:Westphalians
lt: ?plural:Vestfaliečiai

en: Westphalia, before becoming a Prussian province, was the western region of the Duchy of Saxony. Today it makes up the northern part of the largest German federal state, North Rhine-Westphalia.
lt: Vestfalija, prieš tapdama Prūsijos provincija, buvo vakarinė Saksonijos kunigaikštystės dalis. Šiandien regionas yra šiaurinė didžiausios Vokietijos federacinės žemės, Šiaurės Reino-Vestfalijos, dalis.
