Freeciv - en to ru translation catalogue (1895 entries)

en: Abkhaz
ru: Абхазы

en: ?plural:Abkhazians
ru: Абхазы

en: Ancestors of Abkhazians have lived in the western Caucasus since time immemorial. Short periods of independence alternated with domination by the Greeks, Romans, Byzantines, Turks, Russians and Georgians. Nowadays Abkhazia is a partially recognized republic.
ru: Предшественники современных абхазов жили на западных склонах Кавказских гор с незапамятных времён. Короткие периоды их независимости перемежались с владычеством греков, римлян, византийцев, турок, русских и грузин. В настоящее время Абхазия — частично признанное независимое государство.

en: Imam %s
ru: Имам %s

en: Imama %s
ru: Имама %s

en: Australian Aboriginal
ru: Аборигены

en: ?plural:Aborigines
ru: Аборигены

en: Australian Aborigines is a collective term for the original inhabitants of the Australian continent. Aborigines from different parts of Australia refer to themselves with different names, including Koori, Yamaji, Nunga, and Murri.
ru: Австралийские аборигены — собирательный термин для обозначения коренных жителей Австралийского континента. При этом сами аборигены в разных частях Австралии называют себя Коори, Ямаджи, Нунга и Мурри.

en: Principal Chief %s
ru: Верховный Вождь %s

en: ?female:Principal Chief %s
ru: Верховная Владычица %s

en: Elder %s
ru: Старейшина %s

en: ?female:Elder %s
ru: Старейшина %s

en: Great Chief %s
ru: Великий Вождь %s

en: ?female:Great Chief %s
ru: Великая Владычица %s

en: Abyssinian
ru: Абиссинцы

en: ?plural:Abyssinians
ru: Абиссинцы

en: Abyssinians - also known as Habesha or Ethiopians - are a Semitic people who ruled historical states in the Horn of Africa, the most prominent being the Aksumite Kingdom and the Ethiopian Empire.
ru: Абиссинцы, также известные как Хабеша или Эфиопы — семитский народ, который правил историческими государствами Африканского Рога, самыми выдающимися из которых были Королевство Аксумитов и Эфиопская империя.

en: Patriarch %s
ru: Патриарх %s

en: Matriarch %s
ru: Матриарх %s

en: Emperor %s
ru: Император %s

en: Empress %s
ru: Императрица %s

en: Acadian
ru: Франкоакадцы

en: ?plural:Acadians
ru: Франкоакадцы

en: Acadia was first founded in 1604 as the first French colony in North America. It was soon caught in the crossfire of French-English wars, leading Acadia to change hands frequently. This led Acadians to develop a separate identity and a form of self-government. Their lack of support for any side in these wars earned them the title of French neutrals, but also the distrust of British colonial authorities who would forcefully deport them in 1755. Acadians have since returned to their land and rebuilt.
ru: Акадия была основана в 1604 году как первая французская колония в Северной Америке. Вскоре она попала под перекрёстный огонь англо-французских колониальных войн, часто переходя из рук в руки. Это вынудило акадцев развить собственную национальную идентичность и сформировать самостоятельное правительство. Жёсткий нейтралитет, занятый ими в этих войнах, принёс им признанный французами статус нейтралов, но также и недоверие со стороны Британской колониальной администрации, которая силой депортировала их в 1755 году. За годы, прошедшие с тех времён, акадцы вернулись в свои земли и заново отстроились. В русскоязычной этнографической литературе этот народ принято именовать «франкоакадцы».

en: Premier %s
ru: Премьер %s

en: Premiere %s
ru: Премьер %s

en: Abbot %s
ru: Аббат %s

en: Mother Superior %s
ru: Игуменья %s

en: Acehnese
ru: Ачехцы

en: ?plural:Acehnese
ru: Ачехцы

en: The Sultanate of Aceh located on the western tip of the island of Sumatra was a regional power in the 16th and 17th centuries, controlling much of the trade through the Strait of Malacca. Aceh was subjugated by the Dutch in the bloody Aceh War of 1873-1903.
ru: Султанат Ачех располагался на западной оконечности острова Суматра и в течение XVI—XVII веков был серьёзной региональной силой, контролировавшей бóльшую часть торговли через Малакский пролив. Ачех был порабощён голландцами после серии кровопролитных Ачехских войн 1873—1903 гг.

en: Sultan %s
ru: Султан %s

en: Sultana %s
ru: Султанша %s

en: Governor %s
ru: Губернатор %s

en: ?female:Governor %s
ru: Губернатор %s

en: Acrean
ru: Акрийцы

en: ?plural:Acreans
ru: Акрийцы

en: Acre is the westernmost state of Brazil. The region was part of Bolivia until 1899, when Brazilian settlers revolted and declared an Independent State of Acre. Bolivia gave up its claims to the territory in the Treaty of Petropolis of 1903, after which Acre was annexed to Brazil. Acre is one of the world's most important rubber producing regions.
ru: Акри — самый западный штат современной Бразилии. Регион был частью Боливии до 1899 года, когда бразильские поселенцы подняли мятеж и провозгласили марионеточное Независимое Государство Акри, что фактически представляло собой попытку ряда бразильских землевладельцев получить контроль над всей каучуконосной Амазонией. В 1903 году был подписан Петрополисский Договор, по которому Боливия отказывалась от всех претензий на этот регион, и Государство Акри было сразу аннексировано Бразилией. Акри и сегодня остаётся важнейшим мировым производителем натурального каучука.

en: Baron %s
ru: Барон %s

en: Baroness %s
ru: Баронесса %s

en: Padre %s
ru: Святой Отец %s

en: Madre %s
ru: Преподобная Мать %s

en: Afghani
ru: Афганцы

en: ?plural:Afghanis
ru: Афганцы

en: Afghanistan, often called the crossroads of Central Asia, has had a very turbulent history. Through the ages, the country has been occupied by many forces including the Persian Empire, Genghis Khan and Alexander the Great. The Afghanistan nation-state as it is known today came into existence in 1746 when Ahmad Shah founded the Durrani Empire.
ru: Афганистан, называемый перекрёстком дорог Центральной Азии, имеет бурную историю. С древнейших времён страна неоднократно была объектом завоеваний и в разное время входила в Империи Персов, Чингисхана и Александра Македонского. Афганистан в сегодняшних границах известен с 1746 года, когда Ахмад-Шах основал Империю Дуррани.

en: Emir %s
ru: Эмир %s

en: Emira %s
ru: Эмира %s

en: General Secretary %s
ru: Генеральный Секретарь %s

en: ?female:General Secretary %s
ru: Генеральный Секретарь %s

en: Mullah %s
ru: Мулла %s

en: ?female:Mullah %s
ru: Мулла %s

en: African
ru: Африканцы

en: ?plural:Africans
ru: Африканцы

en: Africa: the cradle of humanity. It is the world's second largest continent and also its second most populous.
ru: Африка — колыбель человечества. Это второй по величине континент планеты и также второй по численности населения.

en: Ainu
ru: Айны

en: ?plural:Ainu
ru: Айны

en: The Ainu are the indigenous people of northern Japan, the Kuril islands, Sakhalin, and the southern part of the Kamchatka peninsula.
ru: Айны (или айну) — коренное население острова Хоккайдо (Эрзу), Курильских островов, Сахалина и южной части полуострова Камчатка.

en: Akwe
ru: Акве

en: ?plural:Akwe
ru: Акве

en: The Akwe are also known by three different tribal names in Portuguese, Xavante, Xakriaba and Xerente. They have a patrilineal clan system and live in Mato Grosso and Tocantins states of Brazil, though they have been forced to move by Brazilians several times through their history. Traditionally, they are ruled by councils of elders who elect a chief and have likely lived in large ring villages since about the 9th century CE. They are Ge speakers who farm maize, manioc, sweet potatoes and yams.
ru: Народ Акве, говорящий на языке ге, также известен по трём названиям племён на португальском языке: Шаванте, Шариба и Шеренте. Этот народ сохраняет патрилинейную систему кланов и проживает в Бразилии на территории штатов Мату-Гросу и Токантинш, причём они несколько раз за свою историю вынуждались бразильцами к переселению внутри страны. По традиции, управление внутри племён осуществляется советом старейшин, которые и выбирают вождя. Традиционным местом проживания являются деревни в виде большого круга, известные с IX века н. э. Акве — земледельцы, выращивающие маис, маниоку, батат и ямс.

en: Andalusi
ru: Андалусийцы

en: ?plural:Andalusis
ru: Андалусийцы

en: Al-Andalus was the parts of the Iberian peninsula that was under Muslim control during the Middle Ages. Muslim Andalusians are noted for their splendid architectural heritage. During the Reconquista the Christian kingdoms gradually pushed back the Islamic states of Al-Andalus. Their last city on the Iberian peninsula, Granada, fell in 1492.
ru: Аль-Андалус — название, под которым была известна Мусульманская Испания — территория Пиренейского полуострова во времена мусульманского владычества в Средние века (711—1492). Мавры-андалусийцы оставили после себя впечатляюще роскошное архитектурное наследие. В течение Реконкисты христианские королевства постепенно вытесняли исламские страны из Аль-Андалуса, их последний оплот на полуострове, город Гранада, пал в 1492 (год отплытия первой экспедиции Колумба).

en: Sheikh %s
ru: Шейх %s

en: Shaykha %s
ru: Шайха %s

en: Caliph %s
ru: Халиф %s

en: Calipha %s
ru: Халифа %s

en: Vizier %s
ru: Визирь %s

en: ?female:Vizier %s
ru: Визирь %s

en: Ålander
ru: Аландцы

en: ?plural:Ålanders
ru: Аландцы

en: Åland is an archipelago in the Baltic Sea, located between Sweden and Finland. The islands' inhabitants are Swedish speaking, but Åland is an autonomous province in Finland, a status that was reached in 1921 after a long period in which the islands were contested between Sweden and Finland. Åland's special and demilitarized status is protected by international law.
ru: Аландские острова (также Эландские или Оландские) — архипелаг в Балтийском море, расположенный между Швецией и Финляндией. Хотя более 90% населения островов говорит на диалекте шведского языка, архипелаг входит на правах автономной провинции в состав Финляндии. Швеция долгие годы оспаривала принадлежность островов и, после поражения Российской империи в Крымской войне, добилась включения условия демилитаризации архипелага, которое так и не было выполнено: российский гарнизон стоял на островах до 1917 года. По окончании Первой Мировой войны и образования самостоятельного финского государства Швеция при поддержке местного населения пыталась аннексировать острова, но в 1921 году Лига Наций оставляет Аланды в составе Финляндии.

en: Earl %s
ru: Эрл %s

en: ?female:Earl %s
ru: Эрл %s

en: Vicar %s
ru: Викарий %s

en: ?female:Vicar %s
ru: Викария %s

en: Alaska
ru: Аляскинцы

en: ?plural:Alaskans
ru: Аляскинцы

en: Alaska is a state in the United States of America that was purchased from the Russian Empire in 1867, it became an organized territory on May 11th, 1912 and eventually gained statehood as the 49th state on January 3rd, 1959. The question of Alaskan independence became more relevant with the election of Wally Hickel in 1990.
ru: Аляска — самый северный штат-эксклав Соединённых Штатов Америки. Аляска была приобретена у Российской Империи в 1867 году, стала организованной территорией в 1912-м, а права 49-го штата получила 3 января 1959 года. С избранием в 1990 году губернатором Уолли Хикеля встал вопрос о независимости Аляски от США.

en: Sheriff %s
ru: Шериф %s

en: ?female:Sheriff %s
ru: Шериф %s

en: Reverend %s
ru: Преподобный %s

en: ?female:Reverend %s
ru: Преподобная %s

en: Albanian
ru: Албанцы

en: ?plural:Albanians
ru: Албанцы

en: Inhabitants of the Balkan peninsula, the ethnic origins of the Albanians are uncertain, though it has been suggested they descend from the Illyrians of Classical Antiquity. Albania changed hands several times during its history. It has been an independent state again since 1912. For much of the 20th century Albania was ruled by communist dictator Envër Hoxha.
ru: Албанцы — одни из обитателей Балканского полуострова. Албанский язык не является родственным ни одному окрестному, а этническое происхождение албанцев остаётся неясным, но предполагается, что они произошли от иллирийцев, известных по классической истории Древнего Мира. В течение своей истории Албания неоднократно переходила из рук в руки, и только в 1912 году вновь стала независимым государством. Во второй половине XX века Албания была под властью коммунистического диктатора Энвера Ходжи.

en: Prince %s
ru: Князь %s

en: Princess %s
ru: Княгиня %s

en: First Secretary %s
ru: Первый Секретарь %s

en: ?female:First Secretary %s
ru: Первый Секретарь %s

en: Aleut
ru: Алеуты

en: ?plural:Aleuts
ru: Алеуты

en: The Unangan, or Aleut, lived in permanent subterranean homes in their hunting and fishing villages. They lived in the Aleutian islands for thousands of years prior to European contact. Unangan people developed ties to Russian missionaries and traders many converting to Russian Orthodox Christianity and intermarrying with Russians, and some even accompanied Russians to their other colonial entrepots such as Ft. Ross in northern California and Ft. Elizabeth in Hawai'i.
ru: Название народа «алеуты» — не совсем верное, оно было им дано русскими торговцами, неверно принявшими за самоназвание слово «алйутху» («община») вместо правильного «унанган» («подлинные люди»). Народ тысячелетиями жил на Алеутских островах до контакта с европейцами в XVI веке н. э. Унанганцы предоставляли бухты русским миссионерам и торговцам, многие приняли православие и породнились с русскими, а некоторые даже сопутствовали россиянам в экспедициях и переселились во основанные русскими колониальные фактории, такие как Форт-Росс в северной Калифорнии и Форт-Элизабет на Гавайях.

en: Shaman %s
ru: Шаман %s

en: ?female:Shaman %s
ru: Шаманка %s

en: Algerian
ru: Алжирцы

en: ?plural:Algerians
ru: Алжирцы

en: Algeria is an Arabic nation in North Africa. It is historically inhabited by the Berber people.
ru: Алжир — это арабское государство в Северной Африке. Оно исторически заселено берберскими племенами.

en: Secretary General %s
ru: Генеральный Секретарь %s

en: ?female:Secretary General %s
ru: Генеральный Секретарь %s

en: %s Dey
ru: %s-дей

en: ?female:%s Dey
ru: Дей %s

en: Alsatian
ru: Эльзасцы

en: ?plural:Alsatians
ru: Эльзасцы

en: Alsace is a region in Europe, on the border of France and Germany. During the Middle Ages Alsace was part of the Holy Roman Empire, and consisted of several quite wealthy city-states. In the 17th and 18th century the Alsatian cities were annexed by France one by one, but after that the region became one of the most contested parts of Europe, changing hands between Germany and France 4 times in less than a century. Since 1944 it has been in French hands.
ru: Эльзас — регион в Европе на границе между Францией и Германией. В средние века Эльзас был частью Священной Римской империи и состоял из нескольких зажиточных городов-государств. В течение XVII—XVIII вв. эльзасские города были один за одним аннексированы Францией, но вскоре регион стал одной из самых горячих точек Европы, четырежды переходя из рук в руки менее чем за век. С 1944 года Эльзас — провинция Франции.

en: Minister-President %s
ru: Министр-Президент %s

en: ?female:Minister-President %s
ru: Министр-Президент %s

en: Bailiff %s
ru: Бейлиф %s

en: ?female:Bailiff %s
ru: Бейлиф %s

en: Bishop %s
ru: Епископ %s

en: ?female:Bishop %s
ru: Епископ %s

en: Burgomaster %s
ru: Бургомистр %s

en: ?female:Burgomaster %s
ru: Бургомистр %s

en: Amazigh
ru: Берберы

en: ?plural:Imazighen
ru: Берберы

en: The Amazigh civilization is one of the oldest in the Mediterranean Basin, co-existing with ancient Egypt. The Imazighen people, which means "free men", are sturdy and strong but cheerful and generous with a great consideration for family and tribe. Every tribe has its own traditions and culture, which is the reason for the countless diversity of traditions in modern Morocco, Algeria, and Tunisia. The Imazighen speak old languages such as Tamazirt, Tachelhit or Tarifit, collectively known as Berber languages, using an age-old writing system called Tifinagh.
ru: Цивилизация берберов — одна из старейших в на берегах Средиземноморья, сосуществовавшая ещё с Древним Египтом. Самоназвание народа — амацирги («свободные люди»). Каждое отдельное племя имеет собственные традиции и культуру, что и является причиной огромного культурного разнообразия современных Марокко, Алжира и Туниса.

en: Amazonian
ru: Амазонки

en: ?plural:Amazons
ru: Амазонки

en: The Amazons are a fictional nation of women warriors which appear in Classical Greek writing and art. Authors have located them in the Ukraine, Asia Minor, or Libya. The Amazons were reported to remove their right breasts in order to better use the bow and other weapons.
ru: Амазонки — выдуманный народ женщин-воительниц из древнегреческих письменных и изобразительных источников. Авторы помещали их на Украину, в Малую Азию или Ливию. Согласно их описанию, амазонки отрезали себе правую грудь для того, чтобы лучше стрелять из лука и использовать другое оружие.

en: Andorran
ru: Андоррцы

en: ?plural:Andorrans
ru: Андоррцы

en: Andorra is a small country in the eastern Pyrenees. In 1278, a dispute between the bishop of Urgell and the Count of Foix ended with an agreement to share the sovereignty of Andorra. This arrangement is still in effect and their successors - the current bishop of Urgell and the President of the French Republic - bear the (mostly honorific) title of co-prince of Andorra.
ru: Андорра — карликовая страна в восточных Пиренеях. В 1278 году спор между епископом Ургельским и графом Фуа завершился подписанием пакта об обоюдном суверенитете над Андоррой. Этот договор до сих пор остаётся в силе и наследники сторон — нынешний епископ Ургельский и президент Французской Республики носят (в основном почётный) титул со-герцогов Андоррских.

en: Dictator %s
ru: Диктатор %s

en: ?female:Dictator %s
ru: Диктатор %s

en: Co-Prince %s
ru: Со-герцог %s

en: Co-Princess %s
ru: Со-герцогиня %s

en: Angolan
ru: Ангольцы

en: ?plural:Angolans
ru: Ангольцы

en: When the Portuguese arrived in Angola in the 15th century the region was controlled by several Bantu kingdoms. Angola became an important source of slave traders until well into the 19th century. After two decades of guerrilla war against the Portuguese colonial authorities Angola finally achieved independence in 1975. Soon the various guerilla groups started fighting each other. After half a century of war a peace agreement was finally reached in 2002.
ru: Когда португальцы в XV веке пристали к берегам Анголы, регион контролировался несколькими королевствами Банту. Ангола стала важнейшим источником для работорговцев практически до конца XIX века. После двух десятилетий партизанской войны против португальской колониальной администрации Ангола окончательно стала независимой в 1975 году, но вскоре различные группы повстанцев начали междоусобные военные действия, и лишь в 2002 году, после полувека непрерывных войн, было достигнуто мировое соглашение.

en: Anhaltian
ru: Ангальтцы

en: ?plural:Anhaltians
ru: Ангальтцы

en: Anhalt was a German state. Initially a county, it was split from Saxony in 1212. For most of its history, it was partitioned into several territories that were ruled by the same family. The counts of Anhalt were raised to dukes upon the dissolution of the Holy Roman Empire by Napoleon in 1806. Anhalt was reunited into a single duchy in 1863. Upon the downfall of the German monarchies in 1918, it became a free state. After World War II, Anhalt finally ceased to exist when the allies decided to merge it with the former Prussian Province of Saxony to form the state of Saxony-Anhalt.
ru: Ангальт — бывшее германское государство. Изначально графство, оно выделилось из состава Саксонии в 1212 году. На протяжении большей части своей истории Ангальт был разделён на несколько территорий, управляемых, однако, одной и той же семьёй. Графы Ангальтские были повышены до герцогов на этапе расформирования Священной Римской империи Наполеоном в 1806 году. Ангальт был объединён в единое герцогство в 1863 году и до падения германской монархии в 1918 году оставался независимым государством. После Второй Мировой войны Ангальт окончательно прекратил своё существование из-за решения союзников-победителей слить его с бывшей прусской провинцией Саксонией для формирования территории Саксония-Ангальт.

en: Count %s
ru: Граф %s

en: Countess %s
ru: Графиня %s

en: Grand Duke %s
ru: Великий Герцог %s

en: Grand Duchess %s
ru: Великая Герцогиня %s

en: Anishinaabe
ru: Анишинаабы

en: ?plural:Anishinaabeg
ru: Анишинаабы

en: The Anishinaabeg are a group of closely related Native American tribes in the North American Great Lakes region, including the Ottawa, Ojibwe, Algonkin and Potawatomi. They speak Algonquian languages. Together they are one of the most numerous indigenous peoples of North America.
ru: Анишинаабы (Анишинаабег) — группа близкородственных коренных американских племён, проживающих на территориях вокруг североамериканских Великих Озёр. Включают в себя племена Оттава, Оджибуэев, Алгонкинов и Потауатоми и говорят на алгонкинских языках. Вместе они составляют один из самых многочисленных коренных народов Северной Америки.

en: Great Shaman %s
ru: Верховный Шаман %s

en: ?female:Great Shaman %s
ru: Великая Шаманка %s

en: Antarctican
ru: Антаркты

en: ?plural:Antarcticans
ru: Антаркты

en: Independent South Pole, land of penguins.
ru: Независимый Южный полюс, страна пингвинов.

en: Antiguan and Barbudan
ru: Антигуанцы

en: ?plural:Antiguans and Barbudans
ru: Антигуанцы

en: Antigua and Barbuda is a country in the Eastern Caribbean consisting of the two eponymous islands as well as a number of smaller islets. The country has been independent from the United Kingdom since 1981.
ru: Антигуа и Барбуда — архипелаг в восточной части Карибского региона, состоит из наряду с двумя титульными островами ещё и множества небольших островков. Страна независима от Великобритании с 1981 года.

en: Antillean
ru: Антильцы

en: ?plural:Antilleans
ru: Антильцы

en: The islands of Aruba, Bonaire, Curacao, Saba, Saint Martin and Saint Eustatius were colonized by the Dutch in the 17th century. Their population is of mixed European, African and Latin American heritage. The Netherlands Antilles gained internal self governance in 1954, and were subsequently dissolved in 2010. Aruba, Curacao and Saint Martin are countries within the Kingdom of the Netherlands; the other three islands have been directly integrated into the Netherlands as special municipalities.
ru: Антильские острова — Аруба, Кюрасао, Саба, св.Мартина и св.Евстатия — были колонизированы голландцами в XVII веке. Их смешанное население — потомки европейцев, африканцев и латиноамериканцев. Нидерландские Антильские острова были разъединены в 2010 году, Аруба, Кюрасао и св.Мартин — ныне автономные территории в составе Королевства Нидерланды, а три других острова были прямо интегрированы в Нидерланды в качестве особых муниципалитетов.

en: Aragonese
ru: Арагонцы

en: ?plural:Aragonese
ru: Арагонцы

en: Aragon was formed as a Frankish county and was elevated to a kingdom in the 11th century. It expanded its territory southwards during the reconquista and subsequently managed to control a large part of the Mediterranean. In 1469 king Fernando II married Isabella of Castile, a union that would form the base of the Spanish unification. The kingdom was legally dissolved in 1707 but today Aragon continues to exist as an autonomous community of Spain.
ru: Арагон был сформирован как франкское графство и возвысилось до королевства в XI веке. Его территория расширялась на юг в течение Реконкисты и впоследствии Арагон управлял большой частью Средиземноморья. В 1469 году король Фернандо II женился на Изабелле Кастильской — союз, который положил начало современной испанской нации. Королевство прекратило своё существование в 1707 году и сегодня Арагон продолжает существовать как автономная область в составе Испании.

en: Aramean
ru: Арамейцы

en: ?plural:Arameans
ru: Арамейцы

en: According to legend, the Aramean people are the descendants of Aram, the grandson of Noah.
ru: Согласно легенде, арамейцы являются потомками Арама, внука Ноя.

en: Argentine
ru: Аргентинцы

en: ?plural:Argentines
ru: Аргентинцы

en: Argentina is located on the south-eastern coast of South America. Since independence from Spain in 1816, it has been plagued by several internal and external conflicts. In the decades after World War II, the country's politics was dominated by Juan Perón and his charismatic wife Eva "Evita" Perón.
ru: Аргентина расположена на юго-восточном побережье Южной Америки. Получив независимость от Испании в 1816 году, она участвовала в нескольких внутренних и внешних конфликтах. Десятилетия после Второй Мировой Войны политику государства определял диктатор Хуан Перон и его харизматичная жена Эва (Эвита) Перон.

en: Comandante %s
ru: Команданте %s

en: Comandanta %s
ru: Команданта %s

en: Caudillo %s
ru: Каудильо %s

en: Caudilla %s
ru: Каудилья %s

en: Cardinal %s
ru: Кардинал %s

en: Viceroy %s
ru: Наместник %s

en: Vicereine %s
ru: Наместница %s

en: Armenian
ru: Армяне

en: ?plural:Armenians
ru: Армяне

en: According to legend, the Armenian people are the descendants of Haik - the great-great-grandson of Noah. The modern Republic of Armenia gained independence from the Soviet Union in 1991.
ru: Согласно легенде, армяне являются потомками мифологического Айка — праправнука Ноя. Современная Республика Армения (самоназвание — Айастан) стала независимой в результате распада Советского Союза в 1991 году.

en: Usurper %s
ru: Узурпатор %s

en: ?female:Usurper %s
ru: Узурпатор %s

en: Ashanti
ru: Ашанти

en: ?plural:Ashantis
ru: Ашанти

en: The Ashanti were an ancient kingdom in a region that is currently a part of Ghana. The first Ashanti kingdom was founded in the 11th century.
ru: Королевства Ашанти располагались на части территории современной Ганы. Первое Королевство Ашанти было образовано в XI столетии.

en: Councillor %s
ru: Советник %s

en: ?female:Councillor %s
ru: Советница %s

en: Asantehene %s
ru: Ашантихене %s

en: ?female:Asantehene %s
ru: Ашантихене %s

en: Assamese
ru: Ассамцы

en: ?plural:Assamese
ru: Ассамцы

en: The Assam (Ahom) kingdom was founded in 1228 on the southeastern foothills of the Himalayas by a group of Shan people emigrating from what is today northeastern Burma. The Assamese kings famously defeated several expeditions by the mighty Mughal Empire, effectively halting the Mughals' eastward expansion.
ru: Королевство Ассам (Аом) было основано в 1228 году на юго-восточных склонах Гималаев группой переселенцев народа шан, эмигрировавших из страны, располагавшейся на территории, где сейчас находится северо-восточная Бирма. Ассамские короли одержали ряд знаменитых побед над экспедиционными корпусами могучей Империи Моголов, окончательно остановив её восточную экспансию.

en: Assyrian
ru: Ассирийцы

en: ?plural:Assyrians
ru: Ассирийцы

en: Assyria was an empire in northern Mesopotamia, named after its capital Ashur.
ru: Ассирия была империей в северной Месопотамии, названной так в честь своей столицы — Ашура.

en: Asturian
ru: Астурийцы

en: ?plural:Asturians
ru: Астурийцы

en: The Astures were a Celtic people which occupied most of the northern coast of Spain. They battled against the Roman Empire until their defeat by Caesar Augustus' legions between 29 and 19 BCE. Under the Visigothic kingdom of Toledo, there were uneasy relations between Visigoths and Asturians. In 722 CE, king Pelayo defeated the Umayyad Muslim troops at Covadonga, establishing the Asturian Kingdom, which lasted until 910 CE, when the capital town was moved from Oviedo to Leon. Nowadays, Asturias is an autonomous community of Spain.
ru: Астурийцы — кельтский народ, живущий на большей части северного (Бискайского) побережья современной Испании. Они сражались против римских легионов Цезаря Августа с 29 по 19 годы до н. э., но потерпели поражение. Во времена вестготского королевства Толедо отношения вестготов с астурийцами были весьма беспокойными. В 722 году король Пелайо нанёс поражение мусульманской армии Умаядов близ Ковадонги и основал Астурийское королевство, ставшее первым христианским государством на Пиренеях. В 924 году столица королевства была перенесена из Овьедо в Леон и название страны было изменено на королевство Леон, которое в 1230 году окончательно вошло в состав королевства Кастилия — основы современной Испании. В настоящее время Астурия — автономная область Испании.

en: Atlantean
ru: Атланты

en: ?plural:Atlantean
ru: Атланты

en: The mythical continent of Atlantis
ru: Мифический континент Атлантида

en: High King %s
ru: Высокий Король %s

en: High Queen %s
ru: Высокая Королева %s

en: Australian
ru: Австралийцы

en: ?plural:Australians
ru: Австралийцы

en: Australia was founded as a British penal colony in 1788 CE. Originally comprising several colonies (New South Wales, Victoria, Queensland, South Australia, Western Australia and Tasmania) it became a single country in 1902. It is the only country on Earth to occupy an entire continent.
ru: Австралия была основана как британская исправительная колония в 1788 году. Первоначально включала в себя несколько колоний (Новый Южный Уэльс, Виктория, Квинсленд, Южная Австралия, Западная Австралия и Тасмания) и стала единой страной в 1902. Это единственная страна в мире, которая занимает территорию всего континента.

en: Avar
ru: Авары

en: ?plural:Avars
ru: Авары

en: The Avars or Eurasian Avars were an ancient nomadic confederation of mixed origin. The dominant language of this group was presumably Proto-Bulgarian within the Turkic Oghuz language subgroup, but the true origin of the Avars is unknown. It is possible they were originally a Rouran or Hephthalite group. After settling in Pannonia they subjugated the local Slavic tribes. Gradually they lost power and political importance and eventually the Avars blended with Slavic peoples.
ru: Авары, или евразийские авары — древняя конфедерация кочевников смешанного происхождения. Доминирующим языком этой группы был прото-болгарский, принадлежащий тюркской Огузской группе языков, но точное происхождение аваров неизвестно. Возможно, они изначально были рурами или гепталитами. После расселения в придунайской Паннонии они покорили местные славянское племена, но постепенно потеряли власть и политический вес, смешавшись со славянскими народами.

en: %s Khan
ru: %s-хан

en: %s Khatan
ru: %s-хатан

en: %s Khagan
ru: Каган %s

en: ?female:%s Khagan
ru: Каганит %s

en: Aymara
ru: Айямары

en: ?plural:Aymaras
ru: Айямары

en: After the collapse of the Tiwanaku civilization in the Andes, their heirs reorganized into a set of culturally close Aymara kingdoms that thrived around the Titicaca lake until they were conquered by the Incas.
ru: Королевства Айямара, расположенные на берегах озера Титикака, образовались после гибели андской цивилизации Тиуанако, унаследовав часть её культуры. Впоследствии они были завоёваны инками.

en: Azeri
ru: Азербайджанцы

en: ?plural:Azeris
ru: Азербайджанцы

en: The Azeris are the people of Azerbaijan. The territory of modern Azerbaijan was the scene of rises and falls of different ancient states of the Caucasus region. In 1813 Azerbaijan became part of the Russian Empire, which was followed by a short period of independence in 1918-1920 - as the first Islamic republic in history. Then Azerbaijan became part of the Soviet Union until its dissolution in 1991.
ru: Азербайджанцы — это жители Азербайджана и северного Ирана. На территории современного Азербайджана достигали величия и приходили в упадок многие древние государства Кавказа. В 1813 году Азербайджан стал частью Российской Империи, в короткий период независимости 1918—1920 годов он был первой исламской республикой в истории. Затем Азербайджан входил в состав Советского Союза до его распада в 1991 году.

en: %s Shah
ru: %s Шах

en: %s Shahbanu
ru: Шахбану %s

en: Badian
ru: Баденцы

en: ?plural:Badians
ru: Баденцы

en: Baden was a country in Swabia, in southwestern Germany. After World War II it was merged with Wuerttemberg and Hohenzollern to form the land of Baden-Wuerttemberg.
ru: Баден был страной в Швабии, юго-западной Германии. После Второй Мировой войны объединением с Вюртембергом и Гогенцоллерном была образована земля Баден-Вюртемберг.

en: Margrave %s
ru: Маркграф %s

en: Margravine %s
ru: Маркграфиня %s

en: Bahamian
ru: Багамцы

en: ?plural:Bahamians
ru: Багамцы

en: The Bahamas are an island group in North America. It was somewhere in the Bahamas that Columbus first set foot on American soil. The Islands were subsequently depopulated and mostly ignored until they were settled by British colonists in the 17th century. The Bahamas have been an independent country within the Commonwealth since 1973. Nowadays the Bahamas are mostly famous for their beaches but it is also a major offshore financial center. The Bahamas are the most developed country of Latin America and the Caribbean as well as the world's wealthiest black-majority country.
ru: Багамы — архипелаг Северной Америки, расположенный в Карибском регионе. Это где-то на Багамах Колумб впервые ступил на американскую землю. Острова впоследствии опустели и большей частью игнорировались до того как на них в XVII веке обосновались британские поселенцы. С 1973 года Багамы — независимое государство, состоящее в Британском Содружестве. Сегодня Багамы известны как своими пляжами, так и своими офшорными банками. Багамы — самая развитая страна Латинской Америки и Карибского региона — также является богатейшей страной мира с чёрным большинством населения.

en: Bahraini
ru: Бахрейнцы

en: ?plural:Bahrainis
ru: Бахрейнцы

en: Bahrain is an island country in the Persian Gulf and the smallest country of the Middle East. Bahrain has been independent from Persia since the 18th century, although it was a British protectorate until 1971. The country became a constitutional monarchy in 2001 but a pro-democracy uprising in 2011 was violently crushed.
ru: Бахрейн — островное государство в Персидском заливе, самая маленькая ближневосточная страна. Бахрейн стал независимым от Персии с XVIII столетия, также был под британским протекторатом до 1971 года. Страна стала конституционной монархией в 2001 году, но про-демократическое восстание 2011-го было жестоко подавлено.

en: Mahdi %s
ru: Махди %s

en: ?female:Mahdi %s
ru: Махди %s

en: Bangladeshi
ru: Бангладешцы

en: ?plural:Bangladeshis
ru: Бангладешцы

en: The People's Republic of Bangladesh was formed from the former Pakistani territory of East Bengal following a war of independence.
ru: Народная Республика Бангладеш была образована из бывшей пакистанской восточно-Бенгальской территории после войны за независимость.

en: Raja %s
ru: Раджа %s

en: Rani %s
ru: Рани %s

en: Maharaja %s
ru: Магараджа %s

en: Maharani %s
ru: Магарани %s

en: Nabob %s
ru: Набоб %s

en: ?female:Nabob %s
ru: Набоб %s

en: Barbadian
ru: Барбадосцы

en: ?plural:Barbadians
ru: Барбадосцы

en: Barbados is an island country in the Atlantic Ocean, about 100 km east of the Windward Islands in the Caribbean. Originally inhabited by Arawaks, the island was discovered by the Portuguese around 1500. When the English first settled Barbados in 1627 they found the island depopulated. The island has been independent since 1966. Barbados is a major international tourist destination and one of the most developed countries of the Caribbean.
ru: Барбадос — островное государство в Атлантическом океане, в 100 км к востоку от карибских Наветренных островов. Изначально заселённый арауаками, остров был открыт португальцами около 1500 года. Когда англичане впервые заселили остров в 1627 году, они был безлюдным. Остров стал независимым в 1966 году. Барбадос — известный международный туристический центр и одна из самых развитых карибских стран.

en: Bashkir
ru: Башкиры

en: ?plural:Bashkirs
ru: Башкиры

en: The Bashkirs are a Turkic-speaking nation in the southern Urals. Since the end of the 16th century, the Bashkirs were vassals of the Russian tsar, but have since participated in several uprisings against the Russian government. Today most of the Bashkirs live in the Bashkortostan Republic which is part of the Russian Federation.
ru: Башкиры — тюркоговорящий народ на Южном Урале. С конца XVI века башкиры были вассалами русского царя, но неоднократно принимали участие в антиправительственных восстаниях. Сегодня большая часть башкир живёт на территории Башкортостана в составе Российской Федерации.

en: Basque
ru: Баски

en: ?plural:Basques
ru: Баски

en: The Basques have lived since ancient times by the western foothills of the Pyrenees. The Kingdom of Navarre was the last independent Basque state, which fell to Aragon in the 16th century. Today, the Basque Country, or "Euskal Herria", lays right in the borderlands between Spain and France, divided into seven historical provinces. Their language, Euskara, has no known relatives and its origins are unknown.
ru: Баски (эускалдунак) с древнейших времён жили в западных предгорьях Пиренеев. Королевство Наварра было последним независимым басконским государством, влившемся в Арагон в XVI веке. Сегодня Страна Басков расположена в восточной части испанско-французского пограничья, разделённая на семь исторических провинций. Баскский язык (эускара) не имеет никаких известных родственных языков и его происхождение не известно.

en: Leader %s
ru: Лидер %s

en: ?female:Leader %s
ru: Лидер %s

en: Lehendakari %s
ru: Лехендакари %s

en: ?female:Lehendakari %s
ru: Лехендакари %s

en: Bavarian
ru: Баварцы

en: ?plural:Bavarians
ru: Баварцы

en: Bavaria, before national unification in 1870 CE, was one of the largest of the German kingdoms.
ru: Бавария, до объединения Германии в 1870 году, была одним из крупнейших германских государств.

en: Duke %s
ru: Князь %s

en: Duchess %s
ru: Княгиня %s

en: Belarusian
ru: Белорусы

en: ?plural:Belarusians
ru: Белорусы

en: Belarus was part of the ancient Slavic state of Kievan Rus', then subsequently Lithuania, Rzeczpospolita, the Russian Empire and the Soviet Union. Belarus became independent in 1991 with the dissolution of the Soviet Union.
ru: Белоруссия (Беларусь) — часть древнего славянского государства Киевская Русь, прародителя Литвы, Речи Посполитой, Российской Империи и Советского Союза. Белоруссия стала независимой в 1991 году после распада Советского Союза.

en: Tsar %s
ru: Царь %s

en: Tsaritsa %s
ru: Царица %s

en: Belgian
ru: Бельгийцы

en: ?plural:Belgians
ru: Бельгийцы

en: Belgium gained independence from the Dutch Kingdom in 1830. Belgium is mainly characterized by its movement from a unified state to a federal one. This is the result of the Flemish and the Walloon's nationalist (almost) peaceful fights.
ru: Бельгия получила независимость от Королевства Нидерланды в 1830 году. Бельгия в основном характеризуется движением от унитарного правительства к федеральному, по причине националистической, но (относительно) мирной борьбы фламандцев (бельгийских голландцев) и валлонов (франко-бельгийцев).

en: Prime Minister %s
ru: Премьер-министр %s

en: ?female:Prime Minister %s
ru: Премьер-министр %s

en: Stadtholder %s
ru: Штатгальтер %s

en: Stadtholdress %s
ru: Штатгальтер %s

en: Belgic
ru: Белги

en: ?plural:Belgae
ru: Белги

en: The Belgae were an Ancient Celtic tribe that inhabited the area that would later become the Roman province of Gallia Belgica. Their origin was perhaps mixed Celtic and Germanic, because they had come to Gaul from behind the Rhine and included some Germanic elements, but the names of their chiefs were Gallic. Julius Caesar famously called the Belgae the bravest amongst the inhabitants of Gaul. They put up stiff resistance against Caesar's legions but eventually succumbed to the Romans. The modern country of Belgium derives its name from the Belgae.
ru: Белги — общее название древних племён, около 300 гг. до н. э. населявших территорию, позже ставшую римской провинцией Галльская Белгика. Их происхождение, скорее всего — смешанное кельтско-германское, так как они пришли в Галлию из-за Рейна, но известные имена их вождей были галльскими. Юлий Цезарь, покоривший Галлию к 51-му году до н. э., называл белгов самыми храбрыми воинами среди всех галлов — они дольше всех сопротивлялись римлянам, но всё же уступили. Название современной Бельгии произошло именно от белгов.

en: High Druid %s
ru: Высший Друид %s

en: ?female:High Druid %s
ru: Высшая Друидка %s

en: Brother %s
ru: Брат %s

en: Sister %s
ru: Сестра %s

en: Spokesman %s
ru: Оратор %s

en: Spokeswoman %s
ru: Оратор %s

en: Speaker %s
ru: Спикер %s

en: ?female:Speaker %s
ru: Спикер %s

en: Belizean
ru: Белизцы

en: ?plural:Belizeans
ru: Белизцы

en: Belize is the smallest country of Central America. Once part of the Maya region, it was settled by British pirates and loggers in the 17th century. Belize, then known as British Honduras, became a crown colony in 1862. It has been an independent country since 1981. Belize is ethnically extremely diverse, its population consisting of Creoles, Mayans, Spanish-speaking mestizos, Garifunas, Chinese, Mennonites, and Indians.
ru: Белиз — самая маленькая страна континентальной Центральной Америки. Будучи частью региона Майя, он был в XVII столетии заселён британскими пиратами и буканьерами. Белиз, прежде известный как Британский Гондурас, в 1862 году стал коронной колонией. С 1981 года Белиз — независимое государство. Белиз чрезвычайно разнообразен этнически, его население состоит из креолов, индейцев майя, испаноговорящих метисов, гарифунов, китайцев, меннонцев и индусов.

en: Superintendent %s
ru: Суперинтендент %s

en: ?female:Superintendent %s
ru: Суперинтендент %s

en: Bengali
ru: Бенгальцы

en: ?plural:Bengalis
ru: Бенгальцы

en: Bengal is a region in the easternmost part of the Indian subcontinent. The first recorded independent king of the Bengali is Shashanka who reigned around 606 CE. Today the People's Republic of Bangladesh occupies the eastern part of the region, while the western part is the Indian state of West Bengal.
ru: Бенгалия — самая восточная область полуострова Индостан, впервые заявившая себя как самостоятельное государство под властью царя бенгальцев Шашанка в 606 году н. э. Сегодня Народная Республика Бангладеш занимает восточную часть области Бенаглия, в то время как в западной части располагается индийский штат Западная Бенгалия.

en: Beninese
ru: Бенинцы

en: ?plural:Beninese
ru: Бенинцы

en: Once the site of the Dahomey kingdom, the country was colonized by France in the 19th century. Dahomey became independent in 1960. Marxists seized power in 1972 and renamed the country Benin three years later. Multiparty rule returned in 1990.
ru: Будучи частью королевства Дагомея, страна была колонизирована французами в XIX веке. Дагомея стала независимой в 1960 году, в 1972 году к власти пришли марксисты и тремя годами позже переименовали страну в Бенин. Многопартийность вернулась в 1990-м.

en: Benin
ru: Бини

en: ?plural:Benin
ru: Бини

en: Not to be confused with the modern republic of Benin, the Kingdom of Benin was founded by Edo speakers sometime between the 12th and 14th centuries. Benin united a large area of land west of the Niger river delta, reaching its peak in the 16th century. Eweka I founded the Uzama, or Councilors of State, to aid in the accession of a new Oba, or king. Its fortunes waned as Europeans chose other kingdoms to trade with after Benin's main port silted up. The Kingdom finally ended in 1897 when the British assumed control.
ru: Народами бини и йоруба между XII и XIV веками было образовано Бенинское царство (самоназвание — Эдо, не путать с современным Бенином, являющимся частью Дагомеи). Бенин объединил большую территорию к западу от дельты Нигера, достигнув пика могущества в XVI столетии. Эвека I основал Узаму, или Совет государства, для помощи вступлению на престол нового обы (короля). Государство начало клониться к закату из-за того, что европейцы выбрали другие страны для торговли, так как главный порт Бенина зарос илом. Королевство окончательно исчезло после взятия его под контроль Британией в 1897 году.

en: Bhutanese
ru: Бутанцы

en: ?plural:Bhutanese
ru: Бутанцы

en: Located in the Himalayas, Bhutan is one of the most isolated countries in the world. Bhutan has not been conquered or occupied by foreign invaders for a millennium if not more. In the 17th century Bhutan became a unified nation under Shabdrung Ngawang Namgyal, who repelled a Mongol invasion and united the rivaling Bhutanese tribes.
ru: Расположенная в Гималаях, Бутан — одна из самых изолированных стран мира. Бутан ни разу не был никем завоёван или оккупирован на протяжении тысячелетия, если не больше. В XVII веке бутанцы стали единой нацией (самоназвание — Друк Юл), их объединил Нгаванг Намгьял (Шабдрунг), отразивший монгольское вторжение и объединивший враждующие бутанские племена.

en: Lama %s
ru: Лама %s

en: ?female:Lama %s
ru: Лама %s

en: Dragon King %s
ru: Драконовый Король %s

en: Dragon Queen %s
ru: Драконовая Королева %s

en: Biafran
ru: Биафрийцы

en: ?plural:Biafrans
ru: Биафрийцы

en: Biafra declared independence from Nigeria in 1967 after years of ethnic, religious and economic tensions in newly independent Nigeria. A war between Nigeria and Biafra followed, which claimed up to two million lives, mostly because of famine and disease caused by the blockade of Biafran ports. Biafra surrendered in 1970.
ru: Биафра декларировала независимость от Нигерии в 1967 году после многолетних этнических, религиозных и экономических трений в ставшей независимой Нигерии. Последовала война между Нигерией и Биафрой, которая унесла до двух миллионов жизней, в основном от голода и эпидемий, вызванных блокадой биафрийских портов. Биафра капитулировала в 1970 году.

en: Colonel %s
ru: Полковник %s

en: ?female:Colonel %s
ru: Полковник %s

en: Bissau-Guinean
ru: Бисау-гвинейцы

en: ?plural:Bissau-Guineans
ru: Бисау-гвинейцы

en: Guinea-Bissau is a country in West Africa. Formerly known as Portuguese Guinea, it declared independence in 1973.
ru: Гвинея-Бисау — страна в западной Африке. Ранее известная как Португальская Гвинея, она декларировала независимость в 1973 году.

en: Captain-Major %s
ru: Капитан-майор %s

en: ?female:Captain-Major %s
ru: Капитан-майор %s

en: Boer
ru: Буры

en: ?plural:Boers
ru: Буры

en: The Boers were descendants of Dutch colonists who settled in South Africa after 1650 CE. After migrating into the hinterland after the British takeover of South Africa, they briefly controlled a number of republics, including the Transvaal and the Orange Free State, before being defeated by the British in the war of 1899-1902.
ru: Буры (это английское именование, сами себя буры называют исключительно африканерами) — потомки голландцев, с 1650 года начавших колонизировать южную Африку. После захвата в 1806 Британией Капштадта (ныне Кейптаун) и всей Капской колонии буры были вынуждены мигрировать во внутренние области материка, со временем организовав там несколько республиканских государств, в том числе Трансвааль и Оранжевую Республику, которые после поражения буров в англо-бурской войне 1899—1902 гг. были включены в состав британской Южной Африки.

en: General %s
ru: Генерал %s

en: ?female:General %s
ru: Генерал %s

en: State President %s
ru: Статпрезидент %s

en: ?female:State President %s
ru: Статпрезидент %s

en: Boian
ru: Бойи

en: ?plural:Boii
ru: Бойи

en: The Boii were an ancient Celtic tribe or tribal confederation inhabiting Central Europe and Northern Italy. The names of both Bohemia and Bavaria probably derive from this people.
ru: Бойи — группа кельтских племён, вытеснившая в V—VI вв. до н. э. из северной Италии этрусков. На протяжении III—I веков до н. э. бойи успешно противостояли римлянам, пока в 58 году до н. э. не были побеждены Юлием Цезарем. Остатки племени были вытеснены на север, в Центральную Европу и к концу I века до н. э. сведения о бойях из римских источников исчезают. От слова бойи происходят названия современных исторических областей Богемия в Чехии и Бавария в Германии.

en: Bolivian
ru: Боливийцы

en: ?plural:Bolivians
ru: Боливийцы

en: Bolivia is a landlocked country in South America with a large indigenous heritage. The country is named after Simón Bolivar. Independent since 1825, the country was wrecked by instability and lost its Pacific coast to Chile. The 1932-1936 Chaco war against Paraguay led to another humiliating defeat. Discontent with Bolivia's oligarchic regime led to a revolution in 1952. After a series of military coups in the 1970s the country returned to democratic rule in the 1980s. In 2006 Evo Morales became the country's first indigenous president.
ru: Боливия — континентальная страна в Южной Америке с большим древним наследием — названа в честь Симона Боливара. Независимая с 1825 года, страна из-за нестабильности потеряла своё тихоокеанское побережье, отошедшее к Чили, а в 1932—1936 годах в войне с Парагваем за нефтеносное плато Чако потерпела унизительное поражение. Недовольство олигархическим режимом вылилось в революцию 1952 года. После серии военных хунт 1970-х, в 1980-х страна вернулась к демократической форме правления. В 2006-м году Эво Моралес стал первым президентом — представителем коренного населения.

en: Archbishop %s
ru: Архиепископ %s

en: Bosnian-Herzegovinian
ru: Боснийцы

en: ?plural:Bosnians
ru: Боснийцы

en: Bosnia and Herzegovina is a country in south-east Europe, and the home of three constituent peoples: Bosniaks, Serbs, and Croats.
ru: Босния и Герцеговина — страна на юго-востоке Европе — дом для трёх национальностей: боснийцев, сербов и хорватов.

note: TRANS: Ban = Duke
en: Ban %s
ru: Бан %s

en: ?female:Ban %s
ru: Бана %s

en: Bosporan
ru: Боспорцы

en: ?plural:Bosporans
ru: Боспорцы

en: The Bosporan Kingdom was an ancient state in eastern Crimea and the Taman Peninsula on the shores of the Cimmerian Bosporus.
ru: Боспорское царство — древнее государство на берегах Керченского полуострова Крыма и Таманского полуострова.

en: Despot %s
ru: Деспот %s

en: ?female:Despot %s
ru: Деспот %s

en: Consul %s
ru: Консул %s

en: ?female:Consul %s
ru: Консул %s

en: Botswanan
ru: Ботсванцы

en: ?plural:Botswanans
ru: Ботсванцы

en: The Republic of Botswana is a country in Southern Africa. It gained independence from the UK in 1966. Botswana is considered the least corrupt country in Africa and it has a rapidly developing economy.
ru: Республика Ботсвана — страна в Южной Африке. Она получила независимость от Великобритании в 1966 году. Ботсвана считается наименее коррумпированной африканской страной и имеет самую динамично развивающуюся экономику.

en: Brandenburgian
ru: Бранденбуржцы

en: ?plural:Brandenburgians
ru: Бранденбуржцы

en: Formerly the Northern March of East Francia, Brandenburg became an electorate of the Holy Roman Empire in the 12th century. The rulers of Brandenburg acquired Prussia in 1618 and was absorbed by Prussia in 1701. Brandenburg kept its nominal independence until 1806, when it became a province of Prussia. Currently it is one of the states of the Federal Republic of Germany.
ru: Бывшая Северная Марка Восточной Франкии, Бранденбург в XII веке стал курфюрстатом Священной Римской империи. Правители Бранденбурга в 1618 году захватили Пруссию, но, в свою очередь, в 1701 году Бранденбург был присоединён к Пруссии, но сохранял номинальную независимость до 1806 года, когда стал провинцией Прусского королевства. Сегодня — одна из земель Федеративной Республики Германия.

en: Elector %s
ru: Курфюрст %s

en: Electress %s
ru: Курфюрстина %s

en: Breton
ru: Бретонцы

en: ?plural:Bretons
ru: Бретонцы

en: Known to the Romans as Armorica, Brittany had been Celtic speaking for many centuries before Britons arrived in the peninsula as mercenaries, colonists and refugees in response to the chaos in Gaul and the invasion of Britain by Germanic tribes in the fifth century CE. Over the centuries, use of the Breton language has been pushed towards the west of the peninsula, with people speaking French instead. The Dukedom of Brittany itself was formally annexed to France in 1491.
ru: Известная древним римлянам как Арморика, Бретань была населена кельтскими племенами многие столетия до прихода на полуостров бриттов — торговцев, поселенцев и беженцев от беспорядков в Галлии и вторжения германских племён на Британские острова в V веке н. э. Столетия бретонский язык отступал на запад полуострова под натиском французского. Само герцогство Бретань формально было аннексировано Францией в 1491 году.

en: British
ru: Британцы

en: ?plural:British
ru: Британцы

en: The United Kingdom was created in 1707 as a negotiated agreement between the kingdom of England and the kingdom of Scotland. The country - also known as Great Britain - became the leading industrial and maritime power in the 19th century.
ru: Соединённое Королевство было образовано в 1707 году в результате соглашения между королевствами Англия и Шотландия. Страна также называется Великобритания и являлась в XIX веке крупнейшей в мире индустриальной и морской державой.

en: Pretender %s
ru: Претендент %s

en: ?female:Pretender %s
ru: Претендентка %s

en: Lord %s
ru: Лорд %s

en: Lady %s
ru: Леди %s

en: Lord Protector %s
ru: Лорд-Протектор %s

en: Lady Protector %s
ru: Леди-Протектор %s

en: Briton
ru: Бритты

en: ?plural:Britons
ru: Бритты

en: The Britons were the inhabitants of most of Great Britain during the Iron Age. They spoke Brythonic Celtic languages and are the ancestors of the modern Welsh, Cornish and Breton people.
ru: Бритты обитали на большей части территории Великобритании в течение Железного Века. Они говорили на бриттских кельтских языках и являлись предшественниками современных Валлийцев, Корнуэльцев и Бретонцев.

en: Chieftain %s
ru: Вождь %s

en: ?female:Chieftain %s
ru: Владычица %s

en: Druid %s
ru: Друид %s

en: ?female:Druid %s
ru: Друидка %s

en: Bruneian
ru: Брунейцы

en: ?plural:Bruneians
ru: Брунейцы

en: Brunei Darussalam is a country on Borneo in the Malay achipelago. The sultanate dates from the 14th century and became a fairly powerful state a century later thanks to its control of the maritime trade in much of Southeast Asia. Brunei was a British protectorate from 1888 to 1984.
ru: Султанат Бруней (Бруней Даруссалам) — страна на острова Борнео Малайского архипелага — известен с XIV века, и в XV веке стал довольно мощным благодаря контролю над морской торговлей в большей части Юго-Восточной Азии. Бруней был под британским протекторатом с 1888 по 1984 годы.

en: Grand Mufti %s
ru: Верховный Муфтий %s

en: ?female:Grand Mufti %s
ru: Верховный Муфтий %s

en: Bulgarian
ru: Болгары

en: ?plural:Bulgarians
ru: Болгары

en: Bulgar leader Khan Asparukh led his people into the northern Balkans, and founded Bulgaria in 681. This was the first Slavic nation-state in history.
ru: Лидер булгар хан Аспарух привёл свой народ к северным Балканам и основал Болгарию в 681 году. Это было первое в истории славянское государство.

en: Burgundian
ru: Бургундцы

en: ?plural:Burgundians
ru: Бургундцы

en: After the fall of the Western Roman Empire, a Germanic people known as the Burgundians settled in the river valleys of eastern Gaul, lending their name to the region. Centuries later, the Duchy of Burgundy was a prosperous country with the court in Dijon outshining that of Paris. Today, it is one of the regions of France.
ru: После падения Западной Римской империи германские племена, известные как бургунды, обосновались в речных долинах восточной Галлии, дав название этой области. Столетия спустя герцогство Бургундия стало зажиточной страной со столицей в Дижоне, по своему величию затмившей Париж. Сегодня это одна из областей Франции.

en: Chancellor %s
ru: Канцлер %s

en: ?female:Chancellor %s
ru: Канцлер %s

en: Burgundic
ru: Бургунды

en: ?plural:Burgunds
ru: Бургунды

en: The Burgundians were an ancient East Germanic people who probably originated on Bornholm island. After leaving Bornholm they lived between the Oder and Vistula rivers. During the Migration Period, along with other Germanic peoples they invaded the Roman Empire, and in 472 CE, some of them sacked Rome. Their first kingdom was founded in Worms, but after its destruction by the Huns they moved to what is today Savoy and Burgundy, where they founded their second kingdom. Eventually they were subordinated by the Frankish Kingdom. The Burgundians gave their name to the later Romance nation and region of Burgundy.
ru: Бургунды — одно из древних восточногерманских племён, происходящее, возможно с острова Бронхольм. Покинув остров, племя расселилось в междуречье Вислы и Одера. В III—V веках бургунды неоднократно как сражались с римлянами, так и нанимались империей для защиты её рубежей и сражений с другими германскими племенами, в 472 году некоторые бургунды в союзе с вандалами разграбили город Рим. Первое бургундское государство было образовано в 411 году нижнем течении Рейна со столицей в Вормсе, но было сначала в 435 году разгромлено римлянами, а через год — полностью уничтожено гуннами. Остатки населения переселились в местность, которая ныне делится на Савойю и Бургундию, где основали второе бургундское государство со столицей в Женеве, которое было позже поглощено Франкским королевством. Народ дал имя позднероманской нации и региону Бургундия.

en: Burkinabé
ru: Буркинабы

en: ?plural:Burkinabés
ru: Буркинабы

en: Formerly Upper Volta, Burkina Faso is a country in inland West Africa. It achieved its independence from France in 1960.
ru: Бывшая Верхняя Вольта, Буркина-Фасо («страна честных людей») — страна в западной Африке. Она получила независимость от Франции в 1960 году.

en: Burmese
ru: Бирманцы

en: ?plural:Burmese
ru: Бирманцы

en: The Union of Burma (officially "Myanmar") is the largest country in mainland Southeast Asia.
ru: Объединение Бирма (официально — Республика Мьянма) — крупнейшее материковое государство в юго-восточной Азии.

en: Burundian
ru: Бурундийцы

en: ?plural:Burundians
ru: Бурундийцы

en: A monarchy emerged in the Great Lakes region of East Africa in the 1100s, ruled by a Mwami (king) and several Ganwa (princes). It went through a period of expansion until the 1600s when it encompassed approximately the area of modern-day Burundi. In the late 1700s and early 1800s a succession dispute weakened the monarchy, and by the end of the century it had become a German colony. In the aftermath of World War I the colony fell to Belgium. Following international pressure after World War II, Burundi became an independent nation in January 1962.
ru: Монархия появилась в области Великих озер Восточной Африки в XII веке н. э., власть принадлежала Мвами (королю) и нескольким Ганва (принцам). Так было до XVII века, когда эта власть распространилась на территории, примерно соответствующей территории современной Бурунди. В конце XVIII — начале XIX века внутренние конфликты ослабили монархию, и к концу столетия страна стала германской колонией. После Первой Мировой войны колония перешла к Бельгии. После Второй Мировой войны под международным давлением в январе 1962 года Бурунди получила независимость.

en: Buryat
ru: Буряты

en: ?plural:Buryats
ru: Буряты

en: According to Mongolian historical annals, the Buryats were forest dwelling Mongolian tribes living around Lake Baikal. In 1207 they were subjugated by Jochi, the eldest son of Genghis Khan. When the Buryat homeland was annexed to Russia through treaties in 1689 and 1728, they became politically separated from other Mongolians and started developing a distinct national identity. Today, the Buryat Republic is home to the majority of the roughly half-million Buryats in the world as well as the center of Buddhism in Russia.
ru: Согласно монгольским историческим хроникам, буряты были монгольским племенем, обитавшем в лесах вокруг озера Байкал. В 1207 они были покорены Чохом, старшим сыном Чингисхана. Когда Бурятия была договорами 1689 и 1728 годов присоединена к Российскому государству, она была политически отделена от других монгольских наций и начала вырабатывать свою национальную идентичность. Сегодня Бурятия — дом для большинства из полумиллиона бурятов в мире и буддистский центр России.

en: Californian
ru: Калифорнийцы

en: ?plural:Californians
ru: Калифорнийцы

en: California is the largest US state by population and economy. First populated by Native Americans, it was colonized by Spanish missionaries in the 18th century. California became a territory of Mexico upon that country's independence. During the Mexican-American War local American settlers proclaimed the 'Bear Flag Republic', which was incorporated into the United States shortly thereafter. The 1848 Gold Rush brought massive numbers of immigrants to California. In the 20th century the state became a center of the world's entertainment and technology industries.
ru: Калифорния — самый большой штат США по числу населения и объёму экономики. Первоначально населённая индейцами, она была в XVIII веке колонизирована испанскими миссионерами. Калифорния вошла в состав испанской Мексики. Во время мексиканско-американской войны местные американские поселенцы провозгласили республику «Медвежьего флага», позже вошедшую в состав США. В 1848 году «золотая лихорадка» привлекла в Калифорнию огромное число иммигрантов. В XX веке штат стал центром мировой развлекательной и высокотехнологичной промышленности.

en: Cambodian
ru: Камбоджийцы

en: ?plural:Cambodians
ru: Камбоджийцы

en: Kampuchea (known in English as Cambodia) is the modern successor state of the mighty Khmer Empire, which ruled most of the Indochinese Peninsula between the 11th and 14th centuries.
ru: Кампучия (известная также как Камбоджа) — современный наследник могучей империи Кхмеров, владевшей большей частью полуострова Индокитай между XI и XIV веками.

en: Cameroonian
ru: Камерунцы

en: ?plural:Cameroonians
ru: Камерунцы

en: Cameroon is a country in West Central Africa. Colonized by the Germans, it was divided between Britain and France after World War I. It has been independent since 1960.
ru: Камерун — страна на западе Центральной Африки. Изначально колонизированная Германией, страна была разделена между Британией и Францией после Первой Мировой войны. Камерун — независимое государство с 1960 года.

en: Canadian
ru: Канадцы

en: ?plural:Canadians
ru: Канадцы

en: Geographically, Canada is the second largest country in world. The magnetic north pole currently lies on Canadian territory.
ru: Канада — вторая по площади территории страна в мире. Магнитный Северный Полюс в данное время находится на территории Канады.

en: Cañari
ru: Каньяри

en: ?plural:Cañaris
ru: Каньяри

en: The Cañaris were a pre-Columbian civilization in what is now Ecuador, whose existence can be traced from the 6th century onwards. They were one of the few Andean cultures not to worship the sun. The Cañari language was probably related to the Mochica language of Peru, but by the time of the Spanish conquest the Cañaris had mostly switched to Quechua. The Cañaris formed a loose confederation with their main political center in Guapdondelig, currently the city of Cuenca, capital of the province of Azuay. They were subjugated by the Incas in the late 15th century, though they put up a fierce resistance. They rebelled during the Incan civil war and sided with the Spanish during their conquest of the Inca empire.
ru: Каньяри — доколумбова цивилизация на территории современного Эквадора, чьё существование можно проследить начиная с VI века н. э. Они были одной из немногих андских культур, не являвшимися солнцепоклонниками. Язык каньяри предположительно был родственным перуанскому языку мохита, но во времена испанского завоевания каньяри начали говорить на кехуа. Каньяри сформировали свободную конфедерацию с главным политическим центром в городе Гуапдонделиг (ныне — город Куэнка в эквадорской провинции Асуай), но в конце XV века были покорены империей инков, несмотря на ожесточённое сопротивление. Они восстали во время гражданской войны в империи Инков и встали на сторону испанцев во время их инкских завоеваний.

en: Cantonese
ru: Кантонцы

en: ?plural:Cantonese
ru: Кантонцы

en: The Cantonese are a sub-group of the Chinese people originating from Guangdong Province in Southern China comprising about 70 million people. The Cantonese are renowned for their music and food and constitute an important element in Overseas Chinese communities worldwide. They also form a majority of the population in the Special Autonomous Regions of Hong Kong and Macao. In the second century BCE, the Cantonese-dominated kingdom of Nanyue ruled over much of Southern China and dominated Vietnam. In 111 BCE Nanyue was incorporated into Han Dynasty China. Cantonese is the second most spoken Chinese language after Mandarin.
ru: Кантонцы (юэ) — субэтнос народности хань (основного населения Китая), происходящий из провинции Гуандун на юге страны и насчитывающий около 70 млн. человек. Прибрежное расположение провинции и близость к открытым даже в период цинского изоляционизма городам Гонконг и Макао привели к тому, что большая часть китайских эмигрантов-хуацяо — именно кантонцы. В 207 году до н.э. после распада империи Цинь на территории Гуандун и северного Вьетнама было провозглашено королевство Намвьет (Наньюэ) и династия Чьеу, но в 111 году до н. э. королевство было завоёвано империей Хань и окончательно привело территорию в сферу влияния Китая.

en: Cape Verdean
ru: Кабовердианцы

en: ?plural:Cape Verdean
ru: Кабовердианцы

en: Cape Verde is an archipelago off the coast of West Africa. Before the islands were settled by the Portuguese in the 15th century they were probably uninhabited. Cape Verde subsequently became a major center for the Atlantic slave trade. The islands declared independence from Portugal in 1975. The Cape Verdean population is of mixed European and African descent.
ru: Кабо Верде (острова Зелёного Мыса) — архипелаг у берегов западной Африки. До заселения португальцами в XV веке они были скорее всего незаселены. Впоследствии архипелаг стал главным перевалочным центром атлантической работорговли. Острова декларировали независимость от Португалии в 1975 году. Их население — потомки европейцев и африканцев.

en: Admiral %s
ru: Адмирал %s

en: ?female:Admiral %s
ru: Адмирал %s

en: Carantanian
ru: Хорутане

en: ?plural:Carantanians
ru: Хорутане

en: The Carantanians or Alpine Slavs were an Early Medieval confederation of South West Slavic tribes who settled in modern-day Austria. The Duchy of Carantania was one of the earliest Slav states, existing since the seventh century CE. In the eighth century, it fell into dependence on the Frankish kingdom, which led to the adoption of Christianity in the Latin rite by duke Gorazd. In 819 years Carantania joined the revolt of the Croatian duke Ljudevit Posavski. After its fall in 822 the state was abolished and incorporated directly into the realm of the Franks. Slovenians are the modern descendants of the Carantanians.
ru: Хорутане, альпийские славяне — древнеславянское племенное объединение, населявшее в раннем Средневековье приальпийские области современной Австрии. Княжество Хорутания (Каринтия) — одно из самых ранних славянских государственных образований, существовавшее с середины VII века н. э. В середине VIII века хорутане впали в вассальную зависимость от Франкскому королевству, к 800 году при правлении князя Горазда приняли христианство западного образца. В 819 году Каринтия присоединилась к антифранкскому восстанию паннонских хорватов под предводительством Людевита Посавского, после поражения которого в 822 году княжество было упразднено, а территория стала частью Франкской империи. Хорутане — предки современных словенцев, они были упомянуты в Повести временных лет рядом с сербами и хорватами.

en: Castilian
ru: Кастильцы

en: ?plural:Castilians
ru: Кастильцы

en: Castile emerged to become the most powerful of the medieval Spanish kingdoms. It absorbed Leon and later formed a personal union with Aragon. Its current territory is divided over several autonomous communities of Spain.
ru: Кастилия — самое могущественное из средневековых испанских королевств. Она присоединила Леон и позже сформировала личную унию с Арагоном, став основой современного испанского государства. Сегодня её территория разделена между несколькими автономными областями Испании.

en: Catalan
ru: Каталонцы

en: ?plural:Catalans
ru: Каталонцы

en: During the Middle Ages, Catalan kings conquered and presided over several kingdoms on the shores of the Mediterranean Sea, from the Iberian peninsula to parts of Italy and Greece. This confederation/empire became a major naval and trading power in the Mediterranean area. Catalans kept their self-rule after a dynastic union with the neighboring kingdom of Castile, and sided with England and Austria against France and Castile in the Spanish Succession War. In 1713, England signed the Treaty of Utrecht and dropped out of the alliance, and the Catalans were finally defeated in 1714, losing their national rights as a result.
ru: В средние века королями Каталонии были завоёваны несколько государств на побережье Средиземного моря, от Пиренейского полуострова до частей территории Италии и Греции. Эта конфедерация/империя была могущественной военно-морской и торговой державой в этой части Средиземноморья. Каталонцы сохранили самоуправление после династического союза с соседним королевством Кастилия, но в войне за испанское наследство примкнули к Англии и Австрии против Франции и Кастилии. После подписания Англией в 1713 году Утрехтского мирного договора и выхода из союза, Каталония в 1714 году потерпела окончательное поражение и потеряла независимость.

en: Celtiberian
ru: Кельтиберы

en: ?plural:Celtiberians
ru: Кельтиберы

en: The Celtiberians were a people from East-Central Spain that lived during the last millennium BCE. They were of mixed Celtic and Iberian descent and were defeated by Rome in the Numantian War.
ru: Кельтиберы — группа плёмен, жившая в центральной части Пиренейского (Иберийского) полуострова в первое тысячелетие до н. э., они имели смешанное кельтско-иберийское происхождение. Были побеждены римлянами в Нумантийской войне около 133г до н. э.

en: Central African
ru: Центральноафриканцы

en: ?plural:Central Africans
ru: Центральноафриканцы

en: The Central African Republic is a country in Central Africa, formerly known as the French African territory of Ubangi-Shari. It was ruled briefly as a dictatorship in the 70s under Emperor Bokassa I during which it was called the Central African Empire.
ru: Центральноафриканская Республика (ЦАР) — государство в Центральной Африке, ранее известное как Французская Африканская территория Убанги-Шари — провозгласила независимость в 1960 году. Но недолгие периоды демократического правления перемежались столь же недолгими военными хунтами. Самым одиозным из диктатором был Жан-Бедель Бокасса, даже провозгласившим себя в 1976 году императором Бокассой I.

en: Central American
ru: Центральноамериканцы

en: ?plural:Central Americans
ru: Центральноамериканцы

en: During the colonial era Central America formed the Captaincy General of Guatemala. Central America declared independence from Spain in 1821, shortly joined Mexico, and then formed a federal republic. Struggles between Guatemala and the other provinces and between liberals and conservatives led to the federation's demise. By 1840 the federation had ceased to exist. Later attempts of reunification all failed, though since 1993 the Central American republics cooperate in the Central American Integration System (SICA).
ru: В колониальную эру в центральной Америке существовало генерал-капитанство Гватемала, провозгласившее в 1821 году независимость под названием Соединённые Провинции Центральной Америки, ненадолго вошедшее в состав Мексики, а позже сформировавшее федеральную республику. Борьба между Гватемалой и остальными провинциями (ныне Белиз, Гондурас, Сальвадор, Никарагуа, Коста-Рика и Панама), а также между либералами и консерваторами привели к распаду федерации в 1840 году. Более поздние попытки объединиться заново проваливались до 1993 года, когда была образована Система Центральноамериканской Интеграции (SICA).

en: Supreme Director %s
ru: Верховный Директор %s

en: Supreme Directrice %s
ru: Верховный Директор %s

en: Central Lithuanian
ru: Срединнолитовцы

en: ?plural:Central Lithuanians
ru: Срединнолитовцы

en: Lithuanian Poles are an ethnic minority in Lithuania, mainly in the Aukshtota region. They are a remnant of the Polish-Lithuanian Commonwealth - the Commonwealth of Two Nations, which was founded with the Union of Lublin in 1569. This state united the Kingdom of Poland with the Grand Duchy of Lithuania and was founded by the Lithuanian grand duke Jogaila, who was baptized with the name Władysław. The presence of the first Polish community in Lithuania dates back to duke Mindaugas of Lithuania. The first Poles came to Lithuania as prisoners of war taken during raids on the frontier lands (mainly to Mazovia). After uniting the two countries there was a very strong Polonization of the Lithuanian nobility. The Polish-speaking community in Lithuania survived the collapse and partition of the Polish state, co-existing with Lithuanian-speaking people. In 1920, the rebellious general Żeligowski announced the creation of a Republic of Central Lithuania, which was then incorporated into Poland. After World War II most of the Lithuanian Poles were displaced to Poland's new western territories.
ru: Литовские поляки — этническое меньшинство в современной Литве, в основном в исторической области Аукштайтия. Они — наследие Речи Посполитой, содружества двух наций, узаконенного в 1569 году Люблинской унией, хотя Польское королевство и Великое княжество Литовское были впервые объединены в одно государство ещё в 1385 году литовским князем Ягайло, женившемся на польской королеве Ядвиге и крещённым в католичество под именем Владислав. Поляки в Литве появились ещё во времена Миндовга, первого великого князя, правда в качестве пленников, доставленных из рейдов в Мазовию. После объединения двух стран знать Литвы подверглась сильной полонизации. Польскоговорящее сообщество вместе с литовскоговорящим пережило закат и неоднократные разделы Речи Посполитой. В 1920 году во время советско-польской войны генерал Желиговский, имитируя неподчинение польскому командованию уроженцев Виленского края, занял часть территории нейтральной Литвы и провозгласил республику Срединная Литва с центром в городе Вильно, которая в 1922 году вошла в состав Польши. После Второй Мировой войны бóльшая часть литовских поляков была переселена на новые польские западные территории.

en: People's Commissar %s
ru: Народный Комиссар %s

en: ?female:People's Commissar %s
ru: Народный Комиссар %s

en: Chadian
ru: Чадцы

en: ?plural:Chadians
ru: Чадцы

en: Chad is a landlocked country in Africa. Once the site of the Kanem-Bornu Empire, Chad was colonized by France in 1900. Independent since 1960, Chad remains one of the poorest countries of the world. From 1982 to 1990 Hissene Habré led a notoriously brutal dictatorship.
ru: Чад — не имеющее выхода к морю государство в Центральной Африке, ранее бывшее одной из территорий государства Канем-Борну, колонизировано Францией в 1900 году. Став независимым государством в 1960 году, Чад остаётся одной из беднейших стран мира.

en: Cham
ru: Тямы

en: ?plural:Chams
ru: Тямы

en: Champa was the name of a group of closely related polities in what is now the southern half of Vietnam. From the time of the earliest historical records, the Champa kings were Hindus who worshipped Shiva in particular. Involved with conflicts with the neighboring Khmer and Dai Viet states for centuries, Champa was essentially subdued by Dai Viet in the late 15th century. By this time, most of the Cham nobility had converted to Islam. The majority of Muslims in modern Vietnam are of Cham ethnicity.
ru: Тямпа (Чампа) — наименование группы близкородственных государств, лежавших на территории южной части современного Вьетнама. Со времён самых ранних исторических записей правителями государств были индусы, поклонявшиеся Шиве и Бхагавати. Вовлечённая в многолетний конфликт между соседними государством Хмеров и страной Дайвьет, Чампа была в конце XV века покорена Дайвьетом. В настоящее время большая часть тямской аристократии приняла ислам, и большинство мусульман в современном Вьетнаме — из тямского этноса.

en: Chananean
ru: Кинокефалы

en: ?plural:Chananeans
ru: Кинокефалы

en: Reports of chynocephaly (having the head of a dog or jackal) can be traced to Greek Antiquity. The physician Ctesias and the traveler Megasthenes placed them in India. In the middle ages, Giovanni da Pian and Marco Polo made reference to them, while the theologian Ratramnus debated whether they should be considered human or not. Various stories have placed them in Scotland, Canaan, Cyrenaica, and the Andaman Islands. The country 'Chananea' comes from the German poet Walter of Speyer. In the account by Sir John Mandeville, the people were known as the Nacumerians.
ru: Кинокефалы (псоглавцы) — вымышленные люди с собачьими, либо шакальими головами. Сообщения о кинокефалии могут быть отслежены до Античности, историк Ктесий и путешественник Мегасфен помещали их в Индию. В средневековье ссылки на них встречаются у Блаженного Августина и Марко Поло, а теолог Ратрамн рассуждал о том, могут ли они считаться людьми. Различные мифы помещают их в Шотландию, в Ханаан (Ближний Восток), в Киренаику (часть Ливии) и на Андаманские острова. Название страны 'Ханаан' впервые употребил германский средневековый поэт и епископ Вальтер фон Шпейер, а Джон Мандевилль упоминал народ Накумериане.

en: %s Alpha
ru: Альфа-самец %s

en: ?female:%s Alpha
ru: Альфа-самка %s

en: Chechen
ru: Чеченцы

en: ?plural:Chechens
ru: Чеченцы

en: Chechnya is an ancient nation in the Caucasus, currently part of the Russian Federation. In 1588, the Chechens voluntarily subjected themselves as vassals to the Moscovite tsar. Nevertheless, they have repeatedly waged war against Russia. In the 1990s, after the breakup of the Soviet Union, a civil war erupted when Chechen separatists proclaimed an independent Chechen Republic of Ichkeria.
ru: Чеченцы — древний кавказский народ, современная Чеченская республика — часть Российской Федерации. В 1588 году часть чеченцев добровольно признали себя вассалами московского царя, но, несмотря на это, чеченцы регулярно поднимали антироссийские восстания. В 1990-х, после развала Советского Союза, чеченские сепаратисты провозгласили независимую Чеченскую Республику Ичкерия, и разразилась гражданская война, продолжавшаяся с перерывами до 2009 года.

en: Chiapanec
ru: Чьяпанеки

en: ?plural:Chiapanecs
ru: Чьяпанеки

en: Chiapas is a state in southern Mexico. It was governed from Guatemala during the colonial era, but in 1824, after a brief independence, it chose to join Mexico. Chiapas has a sizeable indigenous (predominantly Mayan) population. Much of Chiapas' history has been characterized by struggles between indigenous peasants and the mostly Ladino elite. The state's colonial cities, Mayan peoples and natural wealth have made it one of Mexico's major tourist destinations.
ru: Чьяпас — штат в южной Мексике, в колониальную эру управлялся из Гватемалы, а 1824 году, после короткого периода независимости, выбрал присоединение к Мексике. В Чьяпасе очень высокий процент индейского (в основном майя) населения. Бóльшая часть истории Чьяпаса отмечена вооружённой борьбой между индейскими крестьянами и по большей части латинской элитой. Колониальные города штата, майянские народы и природное богатство сделали его одним из важнейших туристических направлений Мексики.

en: Chickasaw
ru: Чикасо

en: ?plural:Chickasaws
ru: Чикасо

en: One of the so-called Five Civilized Tribes, the Chickasaw occupied primarily what is today the northern part of the U.S. state of Mississippi at the time of first contact with Europeans. The name "Mississippi" itself originates from a Chickasaw word meaning "Without Source."
ru: Одно из так называемых «пяти цивилизованных племён», чикасо на момент первого контакта с европейцами жили в основном на северной территории современного американского штата Миссисипи. Само слово «Миссисипи» происходит из фразы «река без истока» на языке чикасо.

en: Chilean
ru: Чилийцы

en: ?plural:Chileans
ru: Чилийцы

en: Chile is located on the south-western coast of South America. Chile declared its independence from Spain in 1810. At the expense of Bolivia, Peru and the indigenous Mapuche people, Chile more than doubled its territory in the 19th century. Often having been more stable and prosperous than its neighbors, Chile currently is the most developed country of Latin America.
ru: Республика Чили расположена на западных склонах Анд, в юго-западной части Южной Америки. Чили получила независимость от Испании в 1810 году. В течение XIX века территория страны увеличилась более чем в два раза за счёт земель, ранее принадлежавших Боливии, Перу и коренному народу мапуче. Будучи всегда более стабильной и состоятельной чем её соседи, ныне Чили — самая развитая страна Латинской Америки.

en: Captain General %s
ru: Капитан-Генерал %s

en: ?female:Captain General %s
ru: Капитан-Генерал %s

en: Chimu
ru: Чиму

en: ?plural:Chimu
ru: Чиму

en: Inheritors of the Moche cultural tradition, Chimor began its expansion in the 12th century from the Moche river valley in what is now northern Peru. Their expansion continued until they were halted and conquered by the rising Inka Empire in 1470. Their last king, Minchancaman, was captured and led to the Inka capital Qosqo. Chimu artisans contributed greatly to the manufacture of Inka artistic wares. Until its fall, Chimor controlled perhaps 2/3 of the population of the northern Andes.
ru: Наследники культурных традиций андских племён моче, чиму начали свою экспансию в XII веке из долины реки Моче, что в северном Перу. Рост королевства Чимор продолжался, пока их сначала не остановила, а потом и к 1470 году захватила находящаяся на подъёме империя Инков. Последний король чиму, Минчанкаман, был схвачен и привезён в инкскую столицу Коско. До своего падения Чимор контролировал, возможно, две трети населения северных Анд. Ремесленники чиму внесли огромный вклад в художественные промыслы инков.

en: Chinook
ru: Чинуки

en: ?plural:Chinooks
ru: Чинуки

en: The Chinook Confederacy was a group of communities with common customs and language. They were a sedentary people living along the Columbia river in present-day Oregon and Washington in the United States. Chinook regional influence can be seen in the fact that their tongue became the base of a pidgin language for trade and communication between Native Americans and Whites throughout Oregon, Washington, British Columbia and all the way to Alaska.
ru: Конфедерация Чинуков была группой общин с общими обычаями и языком. Они были оседлым народом, живущим вдоль реки Колумбия на территории современных штатов США Орегон и Вашингтон. Огромное региональное влияние чинуков можно отследить по тому факту, что их язык стал основой для пиджина (лингва-франка) для торговли и общения между индейцами и белыми по всей территории Орегона, Вашингтона, канадской Британской Колумбии и далее по всему пути на Аляску.

en: Choctaw
ru: Чокто

en: ?plural:Choctaws
ru: Чокто

en: One of the so-called Five Civilized Tribes, the Choctaw traditionally occupied much of the middle and south of today's U.S. state of Mississippi. First encountered by Spanish explorers in the 16th century, they became long-time French allies before siding with the Confederate States during the American Civil War. The majority of Choctaw today live in Oklahoma following forced removal from their homeland under president Andrew Jackson in 1831, but there is also a vibrant band in Mississippi made up of Choctaw who managed to escape removal and stay behind. The word "Oklahoma" itself is derived from a Choctaw language term meaning "red people".
ru: Одно из так называемых «пяти цивилизованных племён», чокто жили в основном в южной и центральной части территории современного американского штата Миссисипи. Впервые столкнувшись с испанскими исследователями в XVI веке, позже они стали долговременными союзниками французов, а в Гражданской войне в США приняли сторону конфедератов. Сегодня большая часть чокто живёт в Оклахоме (слово «оклахома» пришло из языка чокто, и означает «красные люди»), из-за того, что в 1831 году при президенте Джексоне они были согнаны со своих исконных территорий, но и в Миссисипи осталась избежавшая высылки часть чокто.

en: Chola
ru: Чола

en: ?plural:Cholas
ru: Чола

en: The Cholas were a Tamil dynasty centered in southern India that was unusually influential in northern India. They began as a tributary state to the Pallavas, but in the 9th century their power began to grow. During the 11th century, they led expeditions against other Indian states as far north as Bengal, as well as against the Maldives, Sri Lanka and even the Indonesian kingdom of Sri Vijaya. They collapsed, however, in the 1250s as other southern Indian states rose up.
ru: Чола — тамильская династия, сконцентрировавшая свою власть в южной части Индии и имевшая слабое влияние на север. Будучи сначала данниками империи Паллавов (в середине первого тысячелетия н. э.), в IX веке чола начали увеличивать свою мощь. На протяжении XI столетия они организовывали экспедиции против других индийских государств — Бенгалии на севере, Мальдивских островов и Шри-Ланки (Цейлона), и даже против индонезийского королевства Шри-Виджайя на юге. В упадок государство пришло в 1250-ых годах, когда началось усиление других южных индийских государств.

en: Chrobatian
ru: Белые Хорваты

en: ?plural:Chrobatians
ru: Белые Хорваты

en: Chrobatia was an Early Medieval, semi-legendary Slavic state organized by the White Croats in a part of Central Europe that can not be conclusively identified today. The main source of the existence of a White Croatian state is a mention by the Byzantine Emperor Constantine VII Porphyrogennetos. White Croatia is sometimes associated with a prince Slavnik, lord of Libice, whose influence extended to the region of Silesia and the land of Krakow.
ru: Белая Хорватия (Хробатия) — раннесредневековое полулегендарное государство хорватов в Центральной Европе, точное местоположение которого достоверно установить не удалось. Оно известно по его упоминанию в своём историческом труде византийским императором Константином VII Багрянородным. Белая Хорватия также иногда ассоциируется с именем князя Славника, правившего Зличанским княжеством с центром в городе Либице, чьё влияние распространялось на всю Силезию и Краков. Белые хорваты упоминаются и Повести Временных Лет: «А се ти же словѣни: хорвате бѣли и серьб и хорутане».

en: Voivode %s
ru: Воевода %s

en: ?female:Voivode %s
ru: Воевода %s

en: Priestess %s
ru: Жрица %s

en: Grand Prince %s
ru: Великий Князь %s

en: Grand Princess %s
ru: Великая Княгиня %s

en: Chumash
ru: Чумаши

en: ?plural:Chumash
ru: Чумаши

en: Inhabiting the Santa Barbara Channel Islands and the southern California coastline between Malibu and Paso Robles inland towards the San Joaquin valley, the Chumash lived in large permanent villages and maintained a semi-monetized economy. These villages came to be ruled by hereditary chiefs, who could be male or female. At time of contact, the population was likely 8-18,000 people, though perhaps as high as 22,000. The Spanish established five missions in Chumash land. As a result of disease and other byproducts of colonial rule, the population fell to less than 3,000 in 1831.
ru: Обитая на островах канала Санта-Барбара и на побережье южной Калифорнии между Малибу и островом Пасо Роблес и в глубь до долины св.Хоакина, чумаши жили в больших постоянных деревнях и поддерживали наполовину натуральную, а наполовину — денежную экономику. Деревни управлялись наследственными вождями, как мужчинами, так и женщинами. На момент контакта с европейцами их численность по разным оценкам составляла около 8-18 тысяч человек, но не более 22. Испанцы основали пять миссий на земле чумашей, и из-за болезней и других издержек колониального управления их число сократилось до менее трёх тысяч в 1831 году.

en: Chuvash
ru: Чуваши

en: ?plural:Chuvashes
ru: Чуваши

en: Chuvashes are a Turkic ethnic group in Eastern European Russia and Western Siberia. They may be descendants of Old Bulgarian Turkic tribes and possibly Huns. Today there are about 1.8 million Chuvashes, about half of them in the Republic of Chuvashia, which is part of the Russian Federation.
ru: Чуваши (народ чаваш) — тюркоязычная этническая группа, проживающая как на европейской территории России, так и в западной Сибири. По некоторым данным, они являются потомками древних тюркских булгарских племён и, возможно, гуннов. Ныне чуВашей около 1,8 миллиона, примерно половина из которых живёт в Республике Чувашия в составе РФ.

en: Circassian
ru: Черкесы

en: ?plural:Circassians
ru: Черкесы

en: The Circassians are the indigenous peoples of the Northwest Caucasus. The Circassian or Adyghe language is part of the Northwest Caucasian language family, related to Kabardian, Abkhaz and Ubykh. The Circassians first emerged as a coherent entity some 6000 years ago. They were rarely politically united; nevertheless they successfully managed to resist countless invasions from great empires throughout their history. Circassians were never fully subjugated in their long history until the middle of the 19th century, when they were defeated and subjected to genocide at the hands of the Russian Empire. Today less than 10% of the Circassian population lives in their original homeland.
ru: Черкесы — один из коренных народов северо-западного Кавказа. Черкесский (или адыгский) язык — часть кавказской языковой семьи, родственен кабардинскому и абхазскому. Впервые черкесы как народ проявились около 6 тысяч лет назад и демонстрировали редкостную политическую сплочённость, успешно отражая бессчётные нашествия великих империй. Черкесы никогда не были полностью покорены на протяжении своей долгой истории, пока в XIX веке они не были побеждены Российской Империей и подвергнуты истреблению. Сегодня менее 10% черкесов проживают на исконных землях.

en: %s Bey
ru: %s-бей

en: ?female:%s Bey
ru: Бей %s

en: Colombian
ru: Колумбийцы

en: ?plural:Colombians
ru: Колумбийцы

en: Colombia is a country in northern South America. The region was an Amerindian cultural center in pre-European time. The Spanish began settling Colombia's north coast around 1500. In 1819 the Republic of Colombia gained independence.
ru: Колумбия — страна на севере Южноамериканского континента. Область была индейским культурным центром в период до европейской колонизации. Испанцы начали заселять северное побережье Колумбии около 1500 года. В 1819 Колумбия стала республикой, получив независимость.

en: Comanche
ru: Команчи

en: ?plural:Comanches
ru: Команчи

en: The Comanche or Numunu are a Native American ethnic group whose historic range (the Comancheria) consisted of present-day eastern New Mexico, southern Colorado, northeastern Arizona, southern Kansas, all of Oklahoma, and most of northwest Texas.
ru: Команчи (или Нумуну) — этническая группа коренных американцев, чья историческая область обитания включала в себя восток Нью-Мексико, юг Колорадо, северо-восток Аризоны, юг Канзаса, Оклахому и бóльшую часть северо-западного Техаса.

en: Comorian
ru: Коморцы

en: ?plural:Comorians
ru: Коморцы

en: The Comoros is an island country in the Mozambique channel, consisting of Grande Comore, Moheli and Anjouan, although the Comoran government also claims Mayotte, which is currently a French overseas departement. Having been under Arab influence since the 8th century, the Comoros is the southernmost Muslim-majority country in the world.
ru: Коморы — островная страна в Мозамбикском проливе (Индийский океан), на архипелаге, состоящем из Большого Комора, Моэли и Ажуана, также коморское правительство претендует на Майотт, являющийся заморской территорией Франции. Будучи под влиянием ислама с VIII века, Коморы — самая южная страна мира с мусульманским большинством населения.

en: Chairman %s
ru: Председатель %s

en: Chairwoman %s
ru: Председатель %s

en: Conch
ru: Конки

en: ?plural:Conch
ru: Конки

en: In 1982, as part of a protest to a US Border Patrol station near Monroe County, Florida, the city of Key West declared that they were seceding from the US as the Conch Republic. They then declared war against the US, by breaking a loaf of stale Cuban bread over the head of a man dressed as a sailor. They surrendered after one minute, and then requested one billion dollars of foreign aid. The faux-secession of the Conch Republic helped bring awareness to issues of the Florida Keys, and the border patrol station was quietly removed. To this day, Key West sells Conch Republic memorabilia to tourists, and the Conch Republic has been involved in other protests by Key West and the Florida Keys.
ru: Как часть протеста против выставления пограничного поста США в округе Монро штата Флорида, в 1982 году город Ки-Уэст заявил о выходе из состава США и провозгласил республику Конк (Conch Republic, где слово конк (Conch) пришло из диалекта соседних Багамских островов — там им называют местных жителей европейского происхождения). Сразу после этого свежепровозглашённая республика объявила Соединённым Штатам войну, а через минуту заявила о своей капитуляции и запросила милилард долларов иностранной помощи. Провозглашение фейковой республики привлекло внимание к флоридским островам Ки, а пограничный пост тихо исчез. На текущий момент Республика Конк и её атрибутика являются по сути аттракционом для туристов, однако может быть использована и используется как антураж при прочих протестах.

en: Confederate
ru: Конфедераты

en: ?plural:Confederates
ru: Конфедераты

en: The Confederate States of America was a splinter nation of the United States, formed by eleven Southern states, existing from 1861 to 1865. The states seceded from the United States because of political and cultural differences with the North, most prominently the issue of slavery, which they feared the government of the recently elected United States president Abraham Lincoln would abolish. The Confederate capital was Richmond, Virginia, and Jefferson Davis was the country's only president. The American Civil War pitted the Confederacy against the United States. After several military defeats by United States troops the southern states had to abandon their claims of independence; much of their territory laid in ruins. Furthermore, the Union victory in the Civil War opened the way for the abolition of slavery in the United States.
ru: Конфедерация Штатов Америки — отколовшаяся от САСШ группа, сформированная одиннадцатью южными штатами, просуществовавшая с 1861 по 1865 годы. Конфедераты отделились от остальной страны из-за непримиримых политических и культурных разногласий с Севером, в основном по поводу рабства, которое недавно избранный президентом Авраам Линкольн собирался отменить. Столицей конфедератов стал Ричмонд, штат Вирджиния, а Джефферсон Дэвис — единственным президентом страны. Разногласия привели к Американской гражданской войне, и после нескольких военных поражений от войск Севера Юг был вынужден отказаться от своих претензий на независимость — их страна лежала в руинах. В итоге победа федералистов в войне открыла путь к отмене рабства в Соединённых Штатах, но расовая сегрегация продлилась ещё более ста лет, а некоторые её проявления есть и поныне.

en: Brazzaville-Congolese
ru: Браззавильские конголезцы

en: ?plural:Brazzaville-Congolese
ru: Браззавильские конголезцы

en: The Republic of the Congo is a country in Central Africa, not to be confused with the Democratic Republic of the Congo. Congo has been independent from France since 1960. From 1970 to 1991 it was governed as a Marxist-Leninist one party state; in this period the country was known as the People's Republic of the Congo. The country's economy relies heavily on the export of petroleum.
ru: Республика Конго (или просто Конго) — центральноафриканская страна со столицей в Браззавиле; не путайте с Демократической Республикой Конго (ДР Конго) со столицей в Киншасе. Конго получила независимость от Франции в 1960 году. В 1970—1991 годах управлялась марксистской партией и именовалась Народной Республикой Конго. Экономика страны основывается на экспорте нефти.

en: Congolese
ru: Конголезцы

en: ?plural:Congolese
ru: Конголезцы

en: The Democratic Republic of the Congo is a big country in Central Africa. Despite (or because of) its wealth of natural resources it has been in ruins for most of its modern history. In 1885 Congo was awarded to Léopold II of Belgium as his personal possession, the Congo Free State, which turned the country into a slaughterhouse. At least twenty per cent of the population perished and after an international outcry it became a Belgian colony in 1906. It achieved independence in 1960. The Mobutu dictatorship started a new round of pillaging. When Mobutu was toppled the country sank into a civil war, causing five million deaths, the bloodiest event since World War II.
ru: Демократическая Республика Конго (ДР Конго, столица — Киншаса) — большая центральноафриканская страна (не путайте с Конго, столица Браззавилль). Благодаря (или назло) богатству природными ресурсами, страна бóльшую часть современной истории пролежала в руинах. В 1885 году Конго была подарена в качестве личного владения, Свободного Государства Конго, Леопользу II, королю Бельгии, который превратил её в бойню. Как минимум 20% населения погибло, и только после отчаянного призыва к международной общественности страна в 1906 году стала бельгийской колонией. Независимость получена в 1960 году, но при правлении диктатора Мобуту начался новый период грабежей, перешедший в гражданскую войну, унёсшую 5 миллионов жизней — самое кровавое побоище со времён Второй Мировой войны.

en: Cornish
ru: Корнуэльцы

en: ?plural:Cornish
ru: Корнуэльцы

en: Cornwall is a region in the extreme southwest of England, traditionally the home of the legendary King Arthur.
ru: Корнуолл — регион на крайнем юго-западе Англии, традиционно считается родиной короля Артура.

en: Corsican
ru: Корсиканцы

en: ?plural:Corsicans
ru: Корсиканцы

en: For most of its history, Corsica has been ruled by foreign powers. Greeks, Etruscans, Romans, Vandals, Visigoths, Byzantines, Saracens, Lombards, the Papal States and Genoese all held sway over Corsica at one time or another. The 18th century saw a war of independence inspired by Enlightenment values. Pasquale Paoli managed to kick out the Genoese and from 1755 to 1769 Corsica was an independent republic with the first modern constitution in the world. Genoa sold its claim to France, after which a French invasion force defeated the Corsicans and Corsica was incorporated into France.
ru: Бóльшую часть своей истории средиземноморский остров Корсика принадлежал разным странам. Греки, этруски, римляне, вандалы, вестготы, византийцы, сарацины, ломбардийцы, паписты и генуэзцы в разное время устанавливали на острове свою власть. XVIII век увидел войну за независимость, вдохновлённую ценностями Просвещения. Паскале Паоли руководил выдворением генуэзцев, и с 1755 по 1769 годы Корсика была независимой республикой с первой современной конституцией в мире. Генуя продала свои претензии Франции, и с момента поражения корсиканцев от вторгшихся французских войск Корсика принадлежит Франции.

en: General-in-Chief %s
ru: Генерал-аншеф %s

en: ?female:General-in-Chief %s
ru: Генерал-аншеф %s

en: Cossack
ru: Казаки

en: ?plural:Cossacks
ru: Казаки

en: The Zaporozhian Cossacks lived in Zaporozhia, in Central Ukraine. They were a multi-ethnic community with Ruthenians being the dominant element, organized in a military manner.
ru: Запорожские казаки жили за порогами Днепра, в центральной Украине, в районе современного города Запорожье. Они представляли собой сплочённое многонациональное общество с доминирующей ролью южнорусских народов, организованное на военный лад.

en: Hetman %s
ru: Гетман %s

en: ?female:Hetman %s
ru: Гетман %s

en: Costa Rican
ru: Костариканцы

en: ?plural:Costa Ricans
ru: Костариканцы

en: Costa Rica became an independent republic in 1840. It has been without an army since 1949 and is one of the most democratic and wealthy countries of Latin America.
ru: Коста-Рика стала независимой респубикой в 1840 году. До 1949 года страна не имела вооружённых сил. Ныне страна — одна из самых демократичных и богатых стран Латинской Америки.

en: Cree
ru: Кри

en: ?plural:Cree
ru: Кри

en: The Cree are the largest native group in Canada with over 200,000 members who speak an Algonquian language and often call themselves "Iiyiyuu" or "Iinuu," meaning "people." They originally inhabited much of Quebec, Labrador, Alberta, Saskatchewan, Ontario and Manitoba.
ru: Кри — наибольшая народность коренных жителей Канады, насчитывающая более 200 тысяч человек и говорящая на алгонкинском языке и называющая себя «иинуу», что означает «люди». Изначально индейцы-кри населяли бóльшую часть современных провинций Квебек, Лабрадор, Альберта, Саскачеван, Онтарио и Манитоба.

en: Cretan
ru: Критяне

en: ?plural:Cretans
ru: Критяне

en: Crete is an island in the Mediterranean Sea, the largest of the Greek Archipelago. In the 3rd and 2nd millennia BCE Crete was the site of Europe's first advanced civilization, the Minoan culture. An eruption of nearby Thera destroyed the Minoan civilization. Crete then became part of the Greek cultural realm, and was subsequently conquered by the Romans, Arabs, Byzantines, Venetians and Ottoman Turks. After having been a semi-independent state for 15 years, Crete finally became part of Greece in 1913.
ru: Крит — остров в Средиземном море, крупнейший в Греческом архипелаге. В 3-2 тысячелетиях до н. э. на Крите процветала первая развитая европейская цивилизация, Минойская, трагически погибшая в результате катастрофического извержения вулкана Фера (Санторин), вызвавшего сильные землетрясения и цунами. После этого Крит стал частью сферы культурного влияния Греции, а позже последовательно завоёвывался римлянами, арабами, византийцами и турками-османами. После 15-летнего пребывания в качестве полунезависимого государства, в 1913 году Крит окончательно стал территорией Греции.

en: Crimean Tatar
ru: Крымские татары

en: ?plural:Crimean Tatars
ru: Крымские татары

en: Historical feudal state on the Crimean Peninsula, existing from the 15th to the 18th century. Crimean Tatars invaded Poland and Russia, which caused wars with Turkey.
ru: Крымское ханство — историческое феодальное государство, существовавшее с XV по XVIII века на полуострове Крым. Крымские татары совершали инспирированные Турцией опустошительные набеги на территории Польши и России, и были окончательно побеждены только во времена правления Екатерины II.

en: Croatian
ru: Хорваты

en: ?plural:Croatians
ru: Хорваты

en: Croatia is a country in Southeast Europe. In the 7th century they migrated into the region and established a duchy which evolved to a kingdom in the 10th century under Tomislav. After the Trpimirović dynasty followed a period of symbiotic regimes with varying foreign powers, mostly notably with Austria-Hungary and the Ottoman Empire. In 1918, Croatia proclaimed independence from Austria-Hungary alongside other Southeast European nations. In World War II, the Axis installed a fascist puppet government that was later dismantled by resistance. Croatia was a member state of the newfound Yugoslav Federation until 1991 when they proclaimed independence leading to four years long conflict resulting in Croatia securing its autonomy.
ru: Хорватия — страна в Юго-Восточной Европе, расположенная на побережье Адриатического моря. В VI-IX вв. бывшие римские провинции Иллирия, Истрия и Далмация были заселены славянами, преимущественно из племени хорватов. К IX веку уже существовали раннесредневековые княжества, которые были объединены в государство, банская Хорватия, зависимое от королей франков, а в 925 году бан Томислав был впервые назван Папой королём. После упадка династии Трпимировичей в конце XI в. земли Хорватии попали под власть венгров. На рубеже XV-XVI веков бóльшая часть хорватских земель перешла под власть Османской империи, а знать северных территорий принесла вассальную присягу Габсбургам. В 1918 году Хорватия наряду с другими Балканскими государствами провозгласила независимость от Австро-Венгрии и вошла в состав новообразованного Королевства Сербов, Хорватов и Словенцев, переименованного в 1929 году в Королевство Югославия. В апреле 1941 года Югославия была захвачена Германией, которая разделила её территорию между Венгрией, Италией, Румынией и Болгарией, установив на ней марионеточные режимы. После освобождения от фашистов была провозглашена Федеративная Народная Республика Югославия, переименованная в 1963 году в СФРЮ. В 1991 году республика Хорватия провозгласила независимость, однако, в отличие от Словении, мирно "развестись" с Югославией не получилось — разразилась четырёхлетняя гражданская война, сопровождавшаяся выселением с обжитых мест сербов, хорват и боснийцев, а также этническими чистками со всех сторон. Лишь в 1998 году Хорватия вернула себе все территории республики Хорватия в составе СФРЮ. В 2013 году Хорватия стала членом ЕС.

en: Crusader
ru: Крестоносцы

en: ?plural:Crusaders
ru: Крестоносцы

en: The Crusades were a series of wars in which European armies tried to re-establish Christian control over the Holy Land. The First Crusade was called by Pope Urban II in 1095. The crusaders managed to wrestle control of much of the Levant from Muslim hands and established a number of states led by noblemen from European Christian dynasties. The most powerful of crusader states was the Kingdom of Jerusalem; other states included the County of Tripoli, the Principality of Antioch and the Country of Edessa. Later crusades were less successful. Muslim (Arab and Turkic) armies managed to push back the Crusaders and the last Crusader controlled city, Acre, fell to the Mamluks in 1291.
ru: Крестовые Походы — серия войн, в ходе которых европейские сборные армии пытались восстановить контроль христиан над Святой Землёй. Первый Крестовый поход был инициирован Папой Урбаном II в 1095 году. Крестоносцам удалось отвоевать у мусульман Левант и они организовали несколько христианских государств под властью знати из европейских христианских династий. Самым мощным было Иерусалимское королевство; другие — графства Эдесса и Триполи, а также княжество Антиохия. Последующие Крестовые походы были гораздо менее успешны. Мусульмане (арабы и турки-сельджуки) в конечном итоге одолели крестоносцев, последний контролируемый ими город, Акра, пал в 1291 году под натиском мамлюков.

en: Cuban
ru: Кубинцы

en: ?plural:Cubans
ru: Кубинцы

en: Cuba came under Spanish control in the 16th century. In the following centuries, the island became one of the leading producers of tobacco, sugar and coffee in the world. Cuba was granted nominal independence in 1902.
ru: С XVI века остров Куба находился под властью Испании. На протяжении веков остров был в числе ведущих производителей табака, сахара и кофе. Страна стала номинально независимой в 1902 году, после поражения Испании в войне с США, но де факто была под американским контролем. В 1959 году кубинские революционеры под руководством Фиделя Кастро свергли ставленника США диктатора Батисту и построили первое социалистическое государство в западном полушарии. С развалом СССР находящаяся под жёсткой американской экономической блокадой Куба лишилась своего главного покупателя и покровителя, что привело к резкому снижению уровня жизни в стране. В настоящее время на Кубе проводятся некоторые демократические преобразования, но остров так и находится в полу-изолированном положении.

en: Curonian
ru: Курши

en: ?plural:Curonians
ru: Курши

en: The Duchy of Courland and Semigallia was created as the result of the secularization of the Teutonic Order State. The dukes of Courland were vassals of Poland until its collapse. Duke Jakob Kettler led the failed attempts of colonization in South America and Africa.
ru: Герцогство Курляндия и Семигалия появилось в результате секурялизации государства Тевтонского ордена. Курляндские герцоги были вассалами польской короны до исчезновения Польши с карты Европы. Герцог Якоб Кеттлер организовывал попытки колонизации территорий в Африке, Центральной и Южной Америке, но все они провалились из-за недостатка ресурсов у небольшой страны.

en: Cuyavian
ru: Куявы

en: ?plural:Cuyavians
ru: Куявы

en: Cuyavia is a historical region in Northern-Central Poland, bordered to the East by Masovia, on the West by Greater Poland and on the North by Pomerania.
ru: Куявия — историческая область на севере Центральной Польши со столицей в городе Быдгощ, граничащая на востоке с Мазовией, на юге и западе — с Великой Польшей, а на севере — с Померанией.

en: Cypriot
ru: Киприоты

en: ?plural:Cypriots
ru: Киприоты

en: Cyprus became an independent republic on 16th August 1960. It is a Eurasian island country located in the eastern Mediterranean, south of Turkey and west of Syria and Lebanon.
ru: Кипр — остров в восточной части Средиземного моря, южнее Турции и к западу от Сирии и Ливана. Кипр стал независимой республикой 16 августа 1960 года, но в настоящее время северная часть острова оккупирована Турцией.

en: Cyrenaican
ru: Киренцы

en: ?plural:Cyrenaicans
ru: Киренцы

en: Cyrenaica is a historical region in Eastern Libya. In Classical Antiquity the region was part of the Greek cultural realm. From the 7th century onwards the region was controlled by various Arab dynasties. Cyrenaica was occupied by Italy in 1911. After World War II a short-lived Emirate of Cyrenaica existed, of which the ruling Senussi dynasty established a united Libyan Kingdom in 1951. Cyrenaica has been a hotbed of resistance against the Gaddafi regime. The site of much of Libya's oil reserves, Cyrenaica has seen renewed calls for autonomy following the overthrow of Gaddafi.
ru: Киренаика — историческая область в Северной Африке, на востоке Ливии. В античности область была заселена греческими колонистами, основавшими город Кирена. С VII века и поныне регион контролируется различными арабскими династиями. В 1911 году Киренаика, находившаяся под властью закатывавшейся Османской империи, была оккупирована Италией. В 1951 году было основано королевство Ливия под властью Идриса I ас-Сенусси, объединившее Триполитанию, Киренаику и Феццалу. В 1969 группой офицеров под руководством Муаммара Каддафи король был свергнут. После свержения в 2011 году уже режима Каддафи в 2012-м Киренаика объявила о своей автономии. В регионе находятся огромные месторождения нефти и газа.

en: Czechoslovakian
ru: Чехословаки

en: ?plural:Czechoslovakians
ru: Чехословаки

en: Czechoslovakia was founded in 1918. It was long the only democracy in Eastern Europe until it was overrun by the Nazis in 1939 and the Soviet Union in 1948. Four years after the fall of communism it was split into the Czech and Slovak republics.
ru: Чехословакия, осколок Автро-Венгрии со славянским населением чехов и словаков, была основана в 1918 году. Она долго была единственной демократией Восточной Европы до оккупации германскими нацистами в результате Мюнхенского сговора 1938 года, а по окончании Второй Мировой войны ЧССР находилась под контролем Советского Союза, восстание 1968 года (пражская весна) было подавлено при помощи ввода советских танков. Через 4 года после распада СССР страна под названием ЧСФР мирно разделилась на Чехию и Словакию.

en: Czech
ru: Чехи

en: ?plural:Czechs
ru: Чехи

en: Today's Czech Republic was until 1993 part of Czechoslovakia, which had been until 1918 part of the Austro-Hungarian Empire.
ru: Нынешняя Чешская Республика была до 1993 года частью Чехословакии, которая до 1918 года входила в состав Австро-Венгрии.

en: Prophet %s
ru: Пророк %s

en: Prophetess %s
ru: Пророчица %s

en: Dacian
ru: Даки

en: ?plural:Dacians
ru: Даки

en: The Dacians were ancient tribes who lived on the left bank of the Lower Danube in Dacia in what is now Romania. They were probably related to the Thracians and other Paleo-Balkanic tribes. The unification of Dacian tribes occurred during the reign of king Burebista. After the wars with Rome, they were defeated in 106 CE. Dacia became a Roman province and succumbed to Roman colonization. The remains of the Dacians mingled with East Germanic tribes and later with Slavs.
ru: Даки — группа предположительно фракийских племён, в античные времена населявшая левый берег нижнего течения Дуная (на территории современных Румынии и Молдавии); даки были известны грекам с V века до н. э. Унификация гето-дакских племён относится ко времени правления царя Буребисты (82—44 гг. до н. э.), сумевшего объединить племена и создать Дакийское государство. В 86—106 гг. н. э. царь дакийцев Децебал вёл войны с римлянами и в начале своего правления успешно им противостоял, но с приходом к власти императора Траяна Дакия была окончательно завоёвана, превращена в провинцию Римской империи, а население подвергнуто жёсткой ассимиляции. Остатки дакийцев смешались с восточно-германскими племенами, а позже — со славянами.

en: Dagestan
ru: Дагестанцы

en: ?plural:Dagestani
ru: Дагестанцы

en: Dagestan is a republic of Russia situated in North Caucausus along the Caspian sea, it is one of the most ethnically diverse of Russia's republics, it was one of the first people within the modern borders of Russia to become Muslims after the Arab conquest of the region in 643. Dagestan was later raided by the Mongols in 1221. Dagestan eventually came under the control of Russia in 1813 and was firmly in the control of Imperial Russia as of 1828. Due to high taxation and general dissatisfaction with the Russian government, it rose up multiple times against Russia, once in 1828, and again in 1917, it eventually became an autonomous republic under the Soviet Union in 1921.
ru: Дагестан — республика в составе Российской Федерации, расположена на Северном Кавказе, вдоль западного берега Каспийского Моря. Дагестан — один из самых этнически разнообразных регионов России. В результате арабского завоевания в 643 году в регион пришёл ислам. В 1221 году Дагестан был завоёван расширяющейся Монгольской империей Чингисхана. В конце концов территория Дагестана в 1813 году перешла под протекторат России, а с 1828 года стала частью Российской Империи. Высокие налоги и неуклюжее управление имперскими чиновниками привели к ряду восстаний. В 1921 году Дагестан стал автономной республикой в составе СССР, а с 1991 года — в составе РФ.

en: Dahomean
ru: Дагомейцы

en: ?plural:Dahomeans
ru: Дагомейцы

en: The southern third of modern Benin was once a historic kingdom known variously as Agbome (c. 1600 - c. 1700), Danhome (c. 1700 - 1730), and Dahomey (1730 - 1894). In 1730 the country became a tributary of the neighboring kingdom of Oyo. It was conquered by France in the second Franco-Dahomean war (1892 - 1894) and was split into Agbome and Alada.  In the 18th and 19th centuries Dahomey was known for its fierce ahosi (gbeto) warriors: an army of women who were the king's official bodyguards and celibate wives.
ru: Южная треть современного Бенина была одним из исторических королевств, в разные времена называвшемся Агбоме (ок.1600 — ок.1700), Дангоме (ок.1700 — 1730) и Дагомея (1730 — 1894). С 1730 страна стала данником соседнего королевства Ойо. После Второй Дагомейской войны (1892—1894) страна была завоёвана Францией и разделена на территории Агбоме и Алада.  В течение XVIII—XIX веков Дагомея прославилась своими свирепыми женщинами-воинами аоси (гбето), бывшими официальными телохранительницами и ритуальными жёнами короля.

en: Darfuri
ru: Форы

en: ?plural:Darfuris
ru: Форы

en: The Sultanate of Darfur was an eastern so-called Sahelian state that from its location in the region just south of the Sahara benefited and prospered from trans-Saharan trade. The region had previously been dominated by the Daju and Tunjur ethnic groups, the latter of which is traditionally thought to have introduced Islam to the region. By the 16th century CE an ethnic group known as the Fur had gained the upper hand and under Sultan Sulayman established a long-lasting sultanate. The word Darfur means the Land of the Fur.
ru: Форы (фуры) — население султаната Дафур, также называемого Сахелийской страной из-за того, что он был удачно расположен к югу от Сахары и богател от транссахарской торговли. Раньше в регионе жили преимущественно племена дажу и танжуров, и традиционно считалось, что именно они первыми приняли ислам, но по современным данным в XVI веке с севера через Сахару перешёл народ форов и Сулейман основал султанат, под властью которого эта территория осталась надолго. Слово «дафур» означает «земля форов».

en: Djiboutian
ru: Джибутийцы

en: ?plural:Djiboutians
ru: Джибутийцы

en: Djibouti is one of the smallest countries of Africa, located on the Gulf of Aden. It has been independent from France since 1977. Djibouti's main ethnic groups are the Afar and the Somalis. The country has one of the hottest climates in the world.
ru: Джибути — одна из самых маленьких стран Африки — расположена на побережье Аденского (Аравийского) пролива. Страна стала независимой от Франции в 1977 году, но в настоящее время, по сути, контролируется Францией и США, имеющими на её территории военно-морские базы. Основные этнические группы Джибути — афары и сомалийцы, её климат — один из самых жарких в мире.

en: Dominicano
ru: Доминиканцы

en: ?plural:Dominicanos
ru: Доминиканцы

en: The Dominican Republic is located on the eastern two thirds of the Caribbean island of Hispaniola. Its capital - Santo Domingo - became the first permanent European settlement in the Americas when it was founded by Bartholomew Columbus in 1498.
ru: Доминиканская Республика расположена карибском острове Эспаньола и занимает его восточную часть (около двух третей по размеру). Её столица — Санто-Доминго — первое постоянное европейское поселение в Америке, было основано в 1498 году Бартоломео Колумбом.

en: Dominican
ru: Доминикцы

en: ?plural:Dominicans
ru: Доминикцы

en: The island of Dominica was first sighted by Europeans, including Christopher Columbus, in 1493. Legend has it that the island was named so since the day of its first sighting was a Sunday. Officially the "Commonwealth of Dominica", the country should not be confused with the Dominican Republic, another Caribbean nation.
ru: Остров Доминика был первым, увиденным европейцами, в том числе Христофором Колумбом в 1493 году. Согласно легенде, название острова происходит из-за того что день, когда он был обнаружен, был воскресеньем (доминика — воскресная католическая месса). Официально страна называется «Содружество Доминики», и её не следует путать с Доминиканской Республикой, другой карибской страной.

en: Donetsk
ru: Дончане

en: ?plural:Donchyani
ru: Дончане

en: The Donetsk People's Republic is an unrecognised republic of Russia in the occupied parts of eastern Ukraine's Donetsk Oblast, with its capital in Donetsk. The DPR was created by Russian-backed aramilitaries in 2014, and it initially operated as a breakaway state Until it was annexed by Russia in 2022. Following Ukraine's Revolution of Dignity in 2014, pro-Russian, counter-revolutionary unrest erupted in the eastern part of the country. Russia annexed Crimea from Ukraine, while the armed separatists seized government buildings and proclaimed the Donetsk People's Republic and Luhansk People's Republic as independent states. This sparked the war in Donbas, part of the wider Russo-Ukrainian War. The DPR and LPR are sometimes described as puppet states of Russia during this conflict. They received no international recognition from United Nations member states before 2022. On 21 February 2022, Russia recognised the DPR and LPR as sovereign states. Three days later, Russia launched a full-scale invasion of Ukraine, partially under the pretext of protecting the republics. Russian forces captured more of Donetsk Oblast, which became part of the DPR. In September 2022, Russia proclaimed the annexation of the DPR and other occupied territories, following illegitimate referendums. The United Nations General Assembly passed a resolution calling on countries not to recognise what it called the "attempted illegal annexation" and demanded that Russia "immediately, completely and unconditionally withdraw."
ru: Донецкая Народная Республика (ДНР) — бывшая Донецкая область Украины, самопровозглашённое, непризнанное, с 21 февраля 2022 года частично признанное государство, а с сентября 2022 года — регион в составе Российской Федерации. ДНР возникла как ответ на государственный переворот в Украине, который жители Донецкой области не признали. Новые "власти" Украины в свою очередь назвали дончан сепаратистами и террористами и развязали против ДНР полномасштабную войну. С февраля 2022 года в войну на стороне ДНР явно вступила Россия.

en: Kremlin %s
ru: Князь %s

en: ?female:Kremlin %s
ru: Княгиня %s

en: Dryad
ru: Дриады

en: ?plural:Dryads
ru: Дриады

en: Dryads are creatures of Greek myth; they are a type of nymph associated with trees. Dryads were generally considered to be shy and long-lived. They are usually female and are often depicted as beautiful young women.
ru: Дриады — персонажи древнегреческой мифологии, тип нимф, связанных с деревьями. Дриады считались очень застенчивыми и пугливыми долгоживущими существами. Обычно они — женщины, и часто описываются как прекрасные юные девушки с волосами в виде ветвей.

en: East German
ru: Восточные немцы

en: ?plural:East Germans
ru: Восточные немцы

en: The German Democratic Republic was founded in the Soviet Occupation Zone of postwar Germany in 1949. It was part of the Soviet dominated eastern bloc during the Cold War. The GDR was known for the Berlin Wall and its vast internal security apparatus, the Stasi. In 1989 the communist regime collapsed and one year later it was annexed to the Federal Republic of Germany.
ru: Германская Демократическая республика была основана в 1949 году на территории Советской зоны оккупации побеждённой нацистской Германии. Во время Холодной войны ГДР была частью Восточного блока (страны Варшавского договора). В 1956 году столицу страны, Берлин, рассекла стена, отделившая Западный Берлин, анклав, управлявшийся сначала западными союзниками, а затем ФРГ, от Восточного. Ещё одним известным артефактом была секретная служба Штази. В 1989 году коммунистический режим Хонеккера пал, и годом позже страна была присоединена к Федеративной Республике Германия.

en: Enemy of the People %s
ru: Враг Народа %s

en: ?female:Enemy of the People %s
ru: Враг Народа %s

en: Commissar %s
ru: Комиссар %s

en: ?female:Commissar %s
ru: Комиссар %s

en: East Timorese
ru: Восточные тиморцы

en: ?plural:East Timorese
ru: Восточные тиморцы

en: A former Portuguese colony, East Timor declared independence in 1975 but was overrun by Indonesian forces shortly thereafter. East Timor became the first newly sovereign state of the 21st century when Indonesia relinquished control on May 20, 2002.
ru: Бывшая португальская колония, Восточный Тимор провозгласил независимость в 1975 году, но вскоре после этого был оккупирован индонезийскими войсками. Восточный Тимор стал первым суверенным государством XXI века, после того как Индонезия отказалась от контроля 20 мая 2002 года.

en: Ecuadorian
ru: Эквадорцы

en: ?plural:Ecuadorians
ru: Эквадорцы

en: Ecuador is a country in western South America. It is divided into three very distinct geographic regions: the coastal lowlands, the mountains of the Andes and the jungles of the Oriente. The Galápagos islands are also part of Ecuador. The country gained independence from Spain in 1821 and from Colombia in 1830. Ecuador's history has been marked by rivalry between the coast (Guayaquil) and the mountains (Quito). It also fought numerous border wars with both Colombia and Peru. Nowadays Ecuador is one of the main oil producing countries of South America.
ru: Эквадор — страна в северо-западной части Южной Америки. Она достаточно чётко разделена на три географических региона: низины у берегов Тихого океана, горы в Андах и джунгли Ориэнте. Также Эквадору принадлежат Галапагосские острова. Страна получила независимость от Испании в 1821 году, а от Колумбии — в 1830-м. История Эквадора отмечена конкуренцией между побережьем (Гайякиль) и предгорьем (Кито), также происходил ряд пограничных стычек с Колумбией и Перу. Сегодня Эквадор — один из главных нефтедобытчиков Южной Америки.

en: Egyptian Arab
ru: Арабы-египтяне

en: ?plural:Egyptian Arabs
ru: Арабы-египтяне

en: Modern Egypt is the most populous Middle Eastern country as well as one of the most populous in Africa. It is located on the site of one of the world's most ancient civilizations.
ru: Современный Египет (Миср) — самая населённая страна Ближнего Востока и одна из самых населённых в Африке. Он расположен на территории одной из самых древних мировых цивилизаций.

en: Elamite
ru: Эламиты

en: ?plural:Elamites
ru: Эламиты

en: Elam was an ancient civilization located in the area of modern southwest Iran, which arose around 3100 BCE. The Elamite language, written in cuneiform, is of unknown origin. In 643 BCE the Elamite civilization was destroyed by the Assyrians under Assurbanipal.
ru: Элам — древняя цивилизация, располагавшаяся в юго-западной части современного Ирана, возникшая около 3100 года до н. э. Происхождение эламитского языка и его клинописного письма неизвестно. В 643 году д.н. э. эламитская цивилизация была уничтожена ассирийцами во главе с Ашурбанипалом.

en: Emirati
ru: Эмиратцы

en: ?plural:Emiratis
ru: Эмиратцы

en: The history of the United Arab Emirates goes back to the 7th century. In the 19th century the Emirates became a dependency of the United Kingdom. In 1971 six emirates joined in a federative state as the United Arab Emirates. The following year, the seventh member emirate joined them.
ru: История Объединённых Арабских Эмиратов начинается с VII века н. э. В XIX веке Эмираты стали зависеть от Британской Империи. В 1971 году шесть эмиратов объединились в федеративное государство Объединённые Арабские Эмираты (ОАЭ), через один год к ним присоединился седьмой эмират.

en: Epirote
ru: Эпироты

en: ?plural:Epirotes
ru: Эпироты

en: The Epirotes were the ancient inhabitants of the Epirus region in northwestern Greece. Their most powerful ruler Pyrrhus launched a campaign against Rome in Italy, which ended in the famous "Pyrrhic Victory".
ru: Эпироты — древние обитатели региона Эпир в северо-западной части современной Греции. Их самый известный царь, Пирр, начал итальянскую кампанию против римлян, завершившуюся знаменитой «пирровой победой».

en: Tyrant %s
ru: Тиран %s

en: ?female:Tyrant %s
ru: Тиран %s

en: Equatoguinean
ru: Фанг

en: ?plural:Equatoguineans
ru: Фанг

en: Equatorial Guinea is a country in Africa. It is divided into a mainland part (Rio Muni) and the islands of Bioko and Annobon. Formerly Spanish Guinea, the country achieved independence in 1968. Equatorial Guinea is one of the wealthier countries of Africa but also one of the most unequal.
ru: Фанг проживают в африканское стране Экваториальная Гвинея. Она разделена на материковую часть (долина реки Рио Муни) и острова Биоко и Аннобон. Бывшая Испанская Гвинея, страна получила независимость в 1968 году. Экваториальная Гвинея — одна из богатейших стран Африки, но в то же время одна из самых социально расслоённых.

en: Eritrean
ru: Эритрейцы

en: ?plural:Eritreans
ru: Эритрейцы

en: Eritrea is a country in eastern Africa which borders Sudan, Ethiopia, and Djibouti. It was once the Kingdom of D'mt and was later conquered by Italy. In 1951 it was federated with Ethiopia, which led to the development of an independence movement in the 1960s. In 1991 the 31-year war ended with Eritrea gaining independence.
ru: Эритрея — страна в восточной Африке, граничащая с Суданом, Эфиопией и Джибути. Некогда называвшаяся империей д'Мт, была завоёвана Италией, а в 1951 году была объединена с Эфиопией. Борьба за независимость после 31-летней войны закончилась её получением в 199 году.

en: Esperant
ru: Эсперантисты

en: ?plural:Esperants
ru: Эсперантисты

en: The Esperants are a world community united by the Esperanto language.
ru: Эсперантисты — сообщество людей со всего мира, разговаривающих на языке эсперанто.

en: Estonian
ru: Эстонцы

en: ?plural:Estonians
ru: Эстонцы

en: Estonia is a small country on the south shore of the eastern Baltic Sea.  Its people and language are closely related to those of Finland.
ru: Эстония — небольшая страна на южном берегу восточной части Балтийского моря.  Её народ и язык близко родственны народу и языку Финляндии.

en: Protector %s
ru: Покровитель %s

en: ?female:Protector %s
ru: Покровитель %s

en: Etruscan
ru: Этруски

en: ?plural:Etruscans
ru: Этруски

en: The Etruscans were an ancient civilization in Etruria, Italy, known for their artistic achievements and building of necropolises. Their language is only partly deciphered and their origins are still debated. They called themselves Rasna and formed a confederation of twelve cities. In the 6th century the Etruscan civilization started to crumble after Roman and Gallic incursions. Rome itself probably originated as a city state that threw off Etruscan domination. As a result, Roman sources often put the Etruscans in a negative light, depicting them as a sexually licentious culture. However, Roman civilization owes a lot to their Etruscan predecessors.
ru: Этруски — древняя цивилизация в Этрурии, Италия, известная своими художественными достижениями и строительством некрополей. Их язык только частично расшифрован и их истоки до сих пор обсуждаются; сами себя этруски называли Расна. Их страна была конфедерацией 12 городов.В VI веке до н. э. цивилизация этрусков начала разрушаться под воздействием римских и галльских нашествий. Сам Рим, по допущениям, был городом-государством, отпавшим от страны этрусков. В результате, римские источники часто отражают этрусков в негативном свете, описывая их как сексуально распущенную культуру, однако, римская цивилизация обязана многим своим предшественникам-этрускам.

en: European
ru: Европейцы

en: ?plural:Europeans
ru: Европейцы

en: The foundation for the European Union was laid in 1957 with the Treaty of Rome. The EU project has developed since then and is beginning to resemble a fledgeling super state. But the question remains: Does such a thing as a common European identity and nation actually exist?
ru: Начало создания Европейского Союза было положено в 1957 году подписанием Римского договора. С этого момента ЕС начал своё развитие и по своей структуре он напоминает неоперившееся сверхгосударство. Но остаётся неразрешённый вопрос: противоречия общеевропейской идентичности и национальной самобытности.

en: Pope %s
ru: Папа %s

en: Popess %s
ru: Папесса %s

en: Commissioner %s
ru: Комиссар %s

en: ?female:Commissioner %s
ru: Комиссар %s

en: Evenki
ru: Эвенки

en: ?plural:Evenks
ru: Эвенки

en: The Evenks are a Tungusic ethnic group in Siberia, Mongolia, and northern China. Historical evidence suggests that they have lived in the Baikal area on today's Russian-Mongolian border since the Stone Age. When encountered by the Russians in the 17th century, the Evenks were tribal hunter-gatherers and reindeer herders.
ru: Эвенки — тунгусская этническая группа в Сибири, Монголии и северном Китае. Есть исторически обоснованные предположения, что они жили в районе Байкала на современной российско-монгольской границе со времён каменного века. Обнаруженные в XVII столетии русскими исследователями, эвенки были племенем охотников-собирателей и оленеводов.

en: Faroese
ru: Фарерцы

en: ?plural:Faroese
ru: Фарерцы

en: The Faroe Islands are an archipelago in the Northern Atlantic ocean. According to the sagas, they were first settled by Norsemen who fled the tyranny of Norway's king Harald Fairhair. The islands became a Norwegian possession in 1035 and passed to Denmark in 1814. The Faroes have home rule since 1948.
ru: Фарерские острова — архипелаг на севере Атлантического океана. Согласно сагам, они были впервые заселены древними скандинавами, сбежавшими от тирании норвежского короля Харальда Светловолосого. С 1035 года острова являлись норвежским владением, а в 1814 году были переданы Дании. Местное самоуправление на Фарерах появилось в 1948 году.

en: Fijian
ru: Фиджийцы

en: ?plural:Fijians
ru: Фиджийцы

en: Fiji is the most populous of the small Oceanian island states. It consists of Viti Levu, Vanua Levu and hundreds of smaller islands. Settled by Polynesians, it became a British colony in the 19th century. Fiji has been independent from Britain since 1970. Since then the country's politics have been characterized by ethnic tensions between Indo-Fijians and indigenous Fijians.
ru: Фиджи — самое населённое из полинезийских островных микрогосударств. Оно состоит из Вити Леву, Вануа Леву и сотен меньших островов. Заселённый полинезийцами, в XIX веке Фиджи стало британской колонией. С 1970 года страна независима от Великобритании, и с тех ситуация в Фиджи характеризуется этническими трениями между индофиджийцами и коренными полинезийцами.

en: Paramount Chief %s
ru: Высший Вождь %s

en: ?female:Paramount Chief %s
ru: Небесная Владычица %s

en: Filipino
ru: Филиппинцы

en: ?plural:Filipinos
ru: Филиппинцы

en: After centuries of Spanish rule, the Philippines were ceded to the Americans in 1898. They attained home rule in 1935 and independence in 1946.
ru: После столетий испанского правления, Филиппины в 1898 году были переданы США. Они получили самоуправление в 1935 году, и независимость в 1946.

en: Finnish
ru: Финны

en: ?plural:Finns
ru: Финны

en: Finland is a small, cold country on the northern fringe of Europe, noted for exporting timber, cellular phones, and world-class operating systems.
ru: Финляндия — это маленькая холодная страна на северной окраине Европы, известная экспортом леса, мобильных телефонов и операционных систем мирового класса.

en: ?female:Archbishop %s
ru: Архиепископ %s

en: Flemish
ru: Фламандцы

en: ?plural:Flemings
ru: Фламандцы

en: In the Middle Ages, Flanders was a county on the border of France and the Holy Roman Empire. In the 15th century, it came under Habsburg domination and subsequently it became one of the Seventeen Netherlands. Only after its conquest by Revolutionary France was the county legally dissolved. Nowadays the name is applied to the Dutch (or Flemish) speaking part of Belgium.
ru: В средние века Фландрия была графством Франции и Священной Римской империи. В XV столетии она перешла из-под власти династии Габсбургов в Семнадцать Нижних земель (Нидерландов), но только после её завоевания революционной Францией графство было окончательно упразднено. Ныне словом фламандцы называют говорящую на нидерландском (фламандском) языке часть населения Бельгии.

en: Florentine
ru: Флорентийцы

en: ?plural:Florentines
ru: Флорентийцы

en: The Florentine Republic was founded upon the overthrow of the Margraviate of Tuscany in 1115. Despite its seemingly endemic political intrigues, it became the most magnificent city-state of its era. Florence was the cultural and philosophical leader of Italy and indeed Europe in Renaissance, bringing forth such luminaries as Dante, Savonarola, Michelangelo, Da Vinci and Machiavelli. The De' Medici family eventually managed to consolidate its hold on Florence, and in the 16th century the Republic was turned into the Grand Duchy of Tuscany. In 1859 it was annexed by Italy.
ru: Флорентийская Республика была основана после свержения Тосканского маркграфства в 1115 году. Несмотря на по-видимому внутренние политические интриги, Флоренция была самым великолепным городом-государством своего времени, культурным и философским центром Италии, и следовательно Европы эпохи Возрождения, известным такими своими светилами как Данте, Савонарола, Микеланджело, да Винчи и Маккиавелли. Но в конечном счёте династия Медичи сумела в XVI веке присоединить Флоренцию к своему Великому герцогству Тосканскому. С 1859 году Флоренция принадлежит Италии.

en: Condottiere %s
ru: Кондотьер %s

en: Condottiera %s
ru: Кондотьера %s

en: Fra %s
ru: Фра %s

en: Captain %s
ru: Капитан %s

en: ?female:Captain %s
ru: Капитан %s

en: Floridian
ru: Флоридцы

en: ?plural:Floridians
ru: Флоридцы

en: Florida is the third most populous state of the USA and is well known for its tourism. It was repeatedly colonized by Spain and Great Britain before the "Florida Patriots" proclaimed the Republic of East Florida in 1812. Despite being suppressed by Spain the first time, in 1817 adventurers establied the Republic of the Floridas on Amelia Island which was incorporated by the USA with the rest of modern Florida in 1822. It joined the Confederacy in 1861 but rejoined the USA in 1868 and has since been the site of the Apollo 11 Space Launch, which let humans land on the moon for the first time in history.
ru: Флорида — третий по численности населения штат США, расположенный на юго-востоке страны, в основном на одноимённом полуострове. Благодаря тёплому климату, широко известен как центр туризма, а также как территория выращивания цитрусовых. Флорида несколько раз колонизировалась Испанией и Великобританией до того как Война патриотов 1811-13 годов положила начало серии военных конфликтов, завершившихся присоединением Флориды к США в 1822 году. На востоке Флориды находится мыс Канаверал — главный космодром NASA.

en: Formosan
ru: Гаошань

en: ?plural:Formosans
ru: Гаошань

en: Taiwan is home to fourteen officially recognized and twelve unrecognized tribes, all of whom are traditionally speakers of a group of Austronesian languages known as Formosan. Historical linguists consider the island to be the home of the Austronesian family, as it is host to the most diverse set of Austronesian languages. Many of the tribes are traditionally matrilineal. Starting in the 17th century, European and East Asian colonists vied for control of the island, encroaching on aboriginal lands. Today, Formosans constitute around 2% of the population of Taiwan.
ru: Остров Тайвань — родина для четырнадцати официально признанных и двенадцати непризнанных племён, говорящих на языках австронезийской семьи. Лингвисты-историки предполагают, что коренное население острова дало начало всему разнообразию австронезийских языков. Многие из этих племён сохраняют традиционную матрилинейную структуру. С XVII века европейские и восточноазиатские колонизаторы соперничали за контроль над островом, вытесняя аборигенов с их земель. Тайваньских аборигенов обычно называют гаошань (кит. «коренное население») или формозцы (от европейского названия острова Тайвань — Формоза). На сегодняшний день народы гаошань насчитывают около 500 тыс. человек, что составляет около 2% населения Тайваня.

en: Franconian
ru: Франконцы

en: ?plural:Franconians
ru: Франконцы

en: Franconia was one of the stem duchies of the Holy Roman Empire. Founded in the 9th century, unlike the other stem duchies it didn't manage to consolidate itself and by the 12th century it had completely disappeared. Franconia continues to exist as a cultural region in the modern states of Bavaria, Thuringia and Baden-Wuerttemberg.
ru: Франкония — одно из столбовых герцогств Священной Римской империи. Основанное в IX веке, оно не смогло консолидироваться, и в отличие от остальных столбовых герцогств, в XII веке полностью исчезло. Франкония продолжает своё существование как культурный регион в немецких землях Бавария, Тюрингия и Баден-Вюртемберг.

en: Prince-Bishop %s
ru: Герцог-епископ %s

en: Frankish
ru: Франки

en: ?plural:Franks
ru: Франки

en: The Franks were a Germanic confederation that formed in what is now Northwest Germany in the 3rd century CE. In the late 5th century their leader Clovis converted to Christianity, united the Frankish tribes and conquered much of Gaul. Clovis' successors expanded Frankish rule over much of Central Europe. The Frankish kingdom mixed Germanic and Roman elements and would lay the foundation for much of European Medieval culture, society and politics. After a period of stagnation the Frankish realm was reunited in the 8th century. In 800 the Frankish king Charlemagne was crowned emperor by the pope. Upon his death the Frankish Empire was divided once again. By the 10th century CE the Frankish empire had broken up for good into West Francia, which later became France, and East Francia, which later became the Holy Roman Empire or Germany.
ru: Франки — союз западногерманских племён, первое упоминание о котором датируется III веком н. э. Франкское государство было образовано Хлодвигом из династии Меровингов в конце V века, присоединившим другие родственные племена и завоевавшим бóльшую часть Галлии. Потомки Хлодвига распространили власть королевства практически на всю Центральную Европу. Смешение германских и римских элементов культуры Франкского государства дало основу культуре, политике и общественной жизни всего европейского Средневековья. После периода стагнации, разделений, восстаний и воссоединений на престол взошёл Карл I Великий, при котором государство достигло пика могущества, простираясь от севера Испании на западе до Дуная и Балкан на востоке, а он сам был коронован Папой Римским в качестве императора. Но, как это часто бывает, империя не пережила своего создателя и была разделена на 3 части; к 987 году Западная Франкия стала Францией, а Восточная положила начало Священной Римской империи Германской нации.

en: Mayor of the Palace %s
ru: Майордом %s

en: ?female:Mayor of the Palace %s
ru: Майордом %s

en: Frisian
ru: Фризы

en: ?plural:Frisians
ru: Фризы

en: Romans already mentioned the Frisii but historians are unsure whether they were the ancestors of today's Frisians or not. In the early Middle Ages the Frisians controlled a kingdom stretching from the Scheldt to Jutland. Although eventually defeated by the Franks, they kept enjoying the famous Frisian freedom, refusing to recognize the rule of any feudal lord. In the 15th and 16th centuries Frisian territory was eventually carved up, the core becoming a province of the United Netherlands. In 1782 the Estates of Friesland was the first foreign government to recognize the independence of the United States of America.
ru: В римских источниках находятся упоминания о Фризии, но историки не уверены, являлись они предшественниками современных фризов, или нет. В раннем средневековье фризы контролировали королевство на протяжении от Шельды до Ютланда. Будучи однажды побеждены франками, они продолжали пользоваться некоторой свободой, не подчиняясь ни одному феодальному лорду. В XV—XVI веках фризская территория была раздроблена, а ядро стало провинцией Соединённого королевства Нидерланды. В 1782 году превительство земли Фрисланд стало первым иностранным правительством, признавшим США.

en: Friulian
ru: Фриулы

en: ?plural:Friulian
ru: Фриулы

en: Friuli is a region in north-eastern Italy. A duchy of the Lombards and then a march of the Franks, it was ruled by the Patriarchs of Aquileia from the 11th century onward. In the 15th century Friuli was divided between Venice and Austria. The Friulian language is closely related to the Romansh language spoken in Switzerland.
ru: Фриулия — регион в северо-восточной Италии. В средние века управлялся Ломбардским герцогством, королевством Франков, а с XI века — Аквильскими патриархами. В XV веке Фриулия была разделена между Венецией и Австрией. Фриульский язык родственен современному ретороманскому, на котором говорят в Швейцарии.

en: Fulani
ru: Фульбе

en: ?plural:Fulani
ru: Фульбе

en: The Fulani or Fulbe are an ethnic group in West Africa. Originally pastoralists, in the 18th and 19th centuries they led the Fulani Jihads, founding a number of states across the region. The biggest Fulani state was the Sokoto Caliphate, founded by Usuman dan Fodio during the Fulani Jihad of 1809. It was one of the most powerful empires in Sub-Saharan Africa prior to the European conquest and colonization. The caliphate remained extant through the colonial period and afterwards, though with reduced power.
ru: Фульбе (фулани, фула) — народ, проживающий на обширной территории в Западной Африке: от Мавритании, Гамбии, Сенегала и Гвинеи на западе до Камеруна и даже Судана на востоке. О народе фула упоминают ещё арабские источники начала XI века н. э. как о скотоводах, кочевавших от севера Сенегала по всей саванне Западной Африки. Крупнейшее государство фула, Халифат Сокото, основанное Усуманом дан Фодио в 1809 году, пережило британскую колонизацию, а потомки первого халифа и его эмиров и поныне считаются духовными лидерами мусульман Нигерии.

en: Gabonese
ru: Габонцы

en: ?plural:Gabonese
ru: Габонцы

en: Gabon is a country on the Atlantic coast of Central Africa. Gabon, then inhabited by Bantu peoples, became a French protectorate in the 19th century. It has been an independent republic since 1960. It is considered one of the most developed countries of Sub-Saharan Africa, in part because of its position as a major oil exporter.
ru: Габон — страна на атлантическом побережье Центральной Африки. Населённый народностями банту, в XIX веке Габон попал под французский протекторат, а с 1960 года — независимая республика. Габон — одна из самых развитых стран присахарской Африки во многом благодаря экспорту нефти.

en: Gaelic
ru: Гэлы

en: ?plural:Gaels
ru: Гэлы

en: The Gaels were Celtic people, they may have originated in Spain but were first reported in Ireland. During the Migration Period the Gaels also moved to Scotland. They are the ancestors of the modern Irish, Scots and Manx. Today, Gaelic speaking areas remain in Ireland, Scotland, the Isle of Man and the Canadian province of Nova Scotia.
ru: Гэлы — кельтский народ, произошедший, по видимому, из испанских кельтов, однако первые упоминания о нём относятся к Ирландии. В период Великого Переселения народов гэлы также перебрались и в Шотландию. Они являются предшественниками современных ирландцев, шотландцев и мэнцев, и сегодня области с большим количеством говорящих на гэльских языках есть в Шотландии, Ирландии, на острове Мэн и в канадской провинции Новая Шотландия.

note: TRANS: Taoiseach = Prime Minister
en: Taoiseach %s
ru: Премьер-министр %s

en: ?female:Taoiseach %s
ru: Премьер-министр %s

en: Galician
ru: Галисийцы

en: ?plural:Galicians
ru: Галисийцы

en: Galicia is a region in the northwest of Spain, just above Portugal.
ru: Галисия — регион на северо-западе Испании, севернее Португалии.

en: Gallic
ru: Галлы

en: ?plural:Gauls
ru: Галлы

en: The Gauls were a Celtic people occupying what is now France and Belgium. They lived in chiefdom-level societies that grew increasingly centralized and stratified under the influence of the Greek and Roman merchants and soldiers who came to Gaul. Julius Caesar launched his eight year invasion of Gaul in 59 BCE. He claimed to have killed one million people and enslaved another million out of an original population of three million. The Gauls united and rallied under Vercingetorix, who defeated Caesar at the battle of Gergovia, but was later crushed by him at the battle of Alesia.
ru: Галлы — кельтские племена, жившие на территории современных Франции и Бельгии. Живя племенными общинами, галлы постепенно под влиянием греческих и римских торговцев и военных начали централизацию. В 59 веке до н. э. Юлий Цезарь начал восьмилетнее вторжение в Галлию. Он утверждал, что его армии убили один миллион человек и обратили в рабство другой из общего трёхмиллионного населения Галлии. Галлы объединились под предводительство вождя Верцингеторига, победившего Цезаря в битве при Герговии, но затем потерпевшего поражения в битве при Алезии.

en: Gambian
ru: Гамбийцы

en: ?plural:Gambians
ru: Гамбийцы

en: The Gambia is a small country in West Africa, straddling both banks of the Gambia river. It achieved independence from the United Kingdom in 1965.
ru: Гамбия — небольшая страна в западной Африке, расположенная по обоим берегам реки Гамбия. Она получила независимость от Великобритании в 1965 году.

en: Mansa %s
ru: Манса %s

en: ?female:Mansa %s
ru: Манса %s

en: Genoese
ru: Генуэзцы

en: ?plural:Genoese
ru: Генуэзцы

en: The Most Serene Republic of Genoa (Italian: Repubblica di Genova) was an independent state in Liguria on the northwestern Italian coast from the 11th century to 1797, when it was invaded by armies of Revolutionary France under Napoleon. It was then succeeded by the Ligurian Republic, which existed until 1805 before being annexed by the French Empire. Although its restoration was briefly proclaimed in 1814, following the defeat of Napoleon, this was short-lived, and the Republic was ultimately annexed by the Kingdom of Sardinia.
ru: Светлейшая Республика Генуи (ит. Repubblica di Genova) с XI века по 1797 год — независимое государство в Лигурии (северо-западное побережье Италии), завоёванное армией революционной Франции под предводительством Наполеона. Наследница Генуи, Лигурийская Республика, просуществовала недолго, в 1805 году вновь завоёванная Французской империей. Очередная недолгая реставрация в 1814 году закончилась после аннексии Лигурии королевством Сардиния.

en: Doge %s
ru: Дож %s

en: Dogaressa %s
ru: Дожаресса %s

en: Georgian
ru: Грузины

en: ?plural:Georgians
ru: Грузины

en: The Georgians were one of the first peoples in history to adopt Christianity, in the 300s CE.
ru: Грузины были одним из первых народов в истории, принявших христианство. Это произошло в IV веке н. э.

en: Gepid
ru: Гепиды

en: ?plural:Gepids
ru: Гепиды

en: The Gepids were a group of ancient East Germanic tribes, closely related to the Goths. Their original settlement was located on the Scandinavian Peninsula. By the time of the wake of the Goths from Scandinavia they had relocated to the southern coast of the Baltic. According to Jordanes, they inhabited a land called Specis, near the mouth of the Vistula, probably located on the Elblag Uplands. After the migration of the Goths on the Black Sea, the Gepids extended their possessions in Pomerania. In the 3rd century CE they moved to Dacia. From the 4th to the mid 5th century they were under the authority of the Huns. After the death of Attila the Gepids moved to Pannonia, where they defeated the Huns in the Battle of the River Nedao and won a place to live east of the River Tisza. In Pannonia they fought constantly against the Longobards west of the Danube. In 567 the Longobards allied themselves with the nomadic Avars against the Gepids and defeated them, breaking up their country. Gepids formed part of the Avar Khaganate, founded on former Gepid territory.
ru: Гепиды — древнее восточногерманское племя, родственное готам. Их изначальные поселения располагались на территории Скандинавского полуострова. Во времена исхода готов из Скандинавии, около II века н. э., гепиды переселились на южное побережье Балтийского моря, в район устья Вислы, а в течение III века, двигаясь вслед за готами на юг, расселились в Дакии. В IV—V веках гепиды были в союзе с гуннами, а их вождь Ардарих был советником Аттилы; он выводил свое войско в 451 году на Каталаунские поля на стороне гуннов. Но после смерти их вождя (в 453 году) Ардарих не пожелал подчиняться его сыновьям, поднял свое племя и ряд других племен против гуннов и в победоносном сражении на реке Недао (454 год) завоевал для гепидов гуннские земли на левом берегу Дуная, главным образом на Тиссе. В 567 году гепиды были окончательно побеждены лангобардами и аварами и на бывшей территории государства гепидов был основан Аварский Каганат.

en: Presbyter %s
ru: Пресвитер %s

en: ?female:Presbyter %s
ru: Пресвитер %s

en: Great Warrior %s
ru: Великий Воин %s

en: ?female:Great Warrior %s
ru: Великая Воительница %s

en: German Belgian
ru: Бельгийские немцы

en: ?plural:German Belgians
ru: Бельгийские немцы

en: The German-speaking Community is one of the three federal communities of Belgium, part of the Walloon Region in the extreme east of the country. The area was annexed by Belgium after the First World War to compensate the country for the German occupation during that war. With about 75,000 inhabitants the German-speaking Community comprises less than one percent of Belgium's population. Long neglected, the German-speaking Belgians now enjoy the same rights as their Flemish and French-speaking compatriots. As a result, they are often dubbed 'the best protected minority of Europe' and 'the last true Belgians'.
ru: Немецкоязычное сообщество — наименьшее из трёх языковых сообществ Бельгии, проживающее в Валлонии, на востоке провинции Льеж; эта территория была аннексирована Бельгией у Германии после Первой Мировой войны в качестве компенсации за оккупацию. Долгое время население территории подвергалось дегерманизации, но ныне около 75 тыс. немецкоязычных бельгийцев пользуются такими же правами как франко- и фламандскоговорящее население, а сами бельгийские немцы считаются самым защищённым языковым меньшинством Европы, и сейчас, в эпоху евроинтеграции, позиционируют себя как «последние истинные бельгийцы».

en: Germanic
ru: Германцы

en: ?plural:Germanics
ru: Германцы

en: The Germanic peoples are an ethno-linguistic complex in Northern and Northwestern Europe. The Germanic languages descended from a hypothetical Proto-Germanic language within the Indo-European language family. The first origins of the Ancient Germanic peoples are rather hypothetical; the Germanic languages contain numerous features that are nonexistent in other Indo-European languages. First attested on the North German Plain and in Southern Scandinavia, they clashed with the Romans from the second century BCE onward. Eventually, by the Early Middle Ages, Germanic kingdoms were established on what was once the Western Roman Empire. By this time most Germanic peoples had changed their ancestral polytheistic religion for Christianity.
ru: Германские народы — этнолингвистическое сообщество на территории северной и северо-западной Европы. Германские языки происходят от гипотетического протогерманского языка в составе индоевропейской языковой семьи. Происхождение древнегерманских народов неясно, а германские языки содержат ряд признаков, отсутствующих в других индоевропейских языках. Первые свидетельства их существования на Немецкой равнине и в южной Скандинавии связаны со столкновениями германцев с римлянами начиная со II века до н. э. В конце концов, в раннем Средневековье был основан ряд германских государств на территории, ранее занимаемой Западной Римской Империей. К этому времени большинство германцев сменили исторические языческие верования предков на христианство.

en: Ghanaian
ru: Ганцы

en: ?plural:Ghanaian
ru: Ганцы

en: Ghana takes its name from the old Ghana Empire. Known as the Gold Coast by the Europeans, the Portuguese, Dutch and Swedes founded outposts but in the 19th century Ghana became a British colony. In 1957 Kwame Nkrumah proclaimed Ghana's independence.
ru: Гана получила своё название от старой Империи Ганы, известной европейцам как Золотой Берег. Португальцы, голландцы и шведы имели на нём свои базы, но в XIX веке Гана стала Британской колонией. В 1957 году Кваме Нкрума провозгласил независимость Ганы.

en: Ghana
ru: Вагады

en: ?plural:Ghana
ru: Вагады

en: The Ghana or Wagadou Empire existed in West Africa from the 9th to the 13th centuries CE. It takes its name from the king, whose title 'ghana' means 'great warrior'. The Ghana Empire grew rich thanks to the trans-Saharan trade and the goldmines in its territory. The modern Republic of Ghana takes its name from the Ghana Empire, even though the empire was located in what is now Mali and Mauretania.
ru: Империя Гана или Вагаду существовала в западной Африке с IX по XIII века. Она получила своё название по титулу «гана», означавшему «великий воин». Империя росла благодаря транссахарской торговле, а также золотым приискам на её территории. Современная Республика Гана взяла своё название от этой империи, несмотря на то, что та располагалась на территории современных Мали и Мавритании.

en: Ghana %s
ru: Гана %s

en: ?female:Ghana %s
ru: Гана %s

en: Ghaznavid
ru: Газневиды

en: ?plural:Ghaznavids
ru: Газневиды

en: The Ghaznavids were a Sunni Muslim dynasty of Turkish origin, reigning from 977 to 1186 CE in Afghanistan and Northern India, and at the peak of their power also in eastern Iran and Central Asia.
ru: Газневиды — исламская династия суннитского толка тюркского происхождения, властвовавшая с 977 по 1186 годы на территории современных Афганистана и северной Индии, а также, на пике своего могущества, в восточном Иране и Средней Азии.

en: Göktürk
ru: Гектюрки

en: ?plural:Göktürks
ru: Гектюрки

en: The Göktürk or Old Turkic Khaganate was ruled by the Ashina dynasty which derived its legendary origins from the red she-wolf. The Göktürks were ancestors of the modern Turkic nations in Asia and Eastern Europe. They were the creators of a vast military empire, which covered the steppe areas from the Kuban river in the West to Korea in the East.
ru: Гектюрк (Гоктюрк) — древний тюркский Каганат, которым правила династия Ашина, по легендам, ведущая своё происхождение от красной волчицы. Гектюрки — прародители современных тюркских народов Азии и Восточной Европы, они были создателями громадной военизированной империи от реки Кубань на западе до Корейского полуострова на востоке.

en: Golden Horde
ru: Ордынцы

en: ?plural:Golden Horde
ru: Ордынцы

en: The Golden Horde was a historical Mongol and Tatar state, founded around 1240 in the western part of the empire of Genghis Khan by his grandson Batu Khan, with its capital at Sarai Batu. After the conquests its greatest extent covered the territories from the Irtysh to the mountains of the Caucasus, Black Sea and the Volga and Kama basins. In 1375 the whole country was conquered by Tamerlane and became vassalized. From the 14th century the country gradually descended into instability, which at the beginning of the 15th century led to the complete disintegration of the state.
ru: Золотая Орда — историческое монголо-татарское государство, которое около 1240 года в западной части империи Чингисхана основал его внук, хан Батый. В результате завоеваний в момент наивысшего расцвета территория страны простиралась от Иртыша до Кавказа, Чёрного моря и бассейнов Волги и Камы. В 1375 году страна была завоёвана Тамерланом и стала его вассалом. С XIV века началось медленное погружение в нестабильность, завершившееся полным распадом страны в начале XV века.

en: Gothic
ru: Готы

en: ?plural:Goths
ru: Готы

en: The Goths were an East Germanic people who originated in what is now Poland or possibly in Scandinavia. They dominated Southeastern Europe in the fourth century CE. The Goths played a major role in the fall of the Roman Empire, sacking Rome itself in 410 CE. The Visigoths conquered Roman Iberia while the Ostrogoths founded a kingdom in Italy.
ru: Готы — восточногерманский народ, происходящий из Скандинавии или с севера современной Польши. В IV веке н. э. они доминировали в юго-восточной Европе. Готы сыграли важнейшую роль в падении Римской империи, захватив и разграбив в 410 году город Рим. Западная ветвь готов, вестготы или визиготы, захватила римскую Иберию, в то время как восточная, остготы или остроготы, основали королевство в Италии.

en: Greater Polish
ru: Велькополяки

en: ?plural:Greater Poles
ru: Велькополяки

en: Greater Poland or Wielkopolska is a historic and geographic region of central-western Poland.
ru: Велькопольска (Великая Польша) — исторический и географический регион в средне-западной Польше.

en: Greenlander
ru: Гренландцы

en: ?plural:Greenlanders
ru: Гренландцы

en: Legend says that the Great Shaman Qitdlarssuaq led the Inuit people to Thule (Qaanaaq) on the west coast of Greenland in the 10th century. Around the same time, Scandinavian settlers arrived at the fjords on the southwestern tip of the island. Today, Greenland is a self-governing country within the Kingdom of Denmark with mixed Inuit and Scandinavian population.
ru: Легенды гласят, что Великий Шаман Кильярссуак (Qitdlarssuaq) в X веке привёл народ инуитов (мы их называем эскимосами) в Туле (Канаак) на западном побережье Гренландии. Примерно в то же время скандинавские переселенцы достигли фьордов на юго-западной оконечности острова. Сегодня Гренландия — самоуправляемая территория в составе Королевства Дания со смешанным эскимосско-скандинавским населением.

en: Grenadian
ru: Гренадцы

en: ?plural:Grenadians
ru: Гренадцы

en: Grenada is an island nation in the Caribbean. It gained independence from the United Kingdom in 1974. The main island was known as Camahogne by the indigenous Caribs.
ru: Гренада — островная страна в Карибском море. Она получила независимость от Великобритании в 1974 году. Главный одноимённый остров коренные карибцы называли Камаонь.

en: Guanche
ru: Гуанчи

en: ?plural:Guanches
ru: Гуанчи

en: The Guanches were the original inhabitants of the Canary Islands. Little is known of their origins, but it appears that they were related to the Berbers. In the 15th century they were subjugated by Castile.
ru: Гуанчи — изначальные обитатели Канарских островов. Мало что известно об их происхождении, но, по некоторым сведениям, они родственны берберам. В XV веке они были порабощены Кастилией.

en: Guarani
ru: Гуарани

en: ?plural:Guarani
ru: Гуарани

en: Numbering perhaps as many as 400,000 people at the time of European contact, the Aba (more popularly known as Guarani) lived primarily in what is now Paraguay in agricultural villages. Today their Guarani language is spoken by over 4 million people and is an official language of the nation of Paraguay.
ru: Насчитывая около 400 тысяч ко времени контакта с европейцами, народ аба (более известный как гуарани) жил преимущественно на территории современного Парагвая в сельскохозяйственных деревнях. Сегодня на языке гуарани говорят около 4 миллионов человек, и он наряду с испанским является государственным языком Парагвая.

en: Guatemalan
ru: Гватемальцы

en: ?plural:Guatemalans
ru: Гватемальцы

en: The ancient heartland of the Mayas, Guatemala was conquered by the Spanish in the 16th century. It became independent in 1821 but was part of the United States of Central America until 1840. It has endured political turmoil for much of its history. Guatemala lived through one of the most brutal civil wars of the 20th century until a peace agreement was signed in 1996.
ru: Сердце древней страны майя, Гватемала, была завоёвана испанцами в XVI веке. Она стала независимой в 1821 году, но оставалась частью конфедерации государств Центральной Америки до её распада в 1840 году. Страна пребывала в политическом беспорядке бóльшую часть своей истории и пережила одну из самых жестоких гражданских войн XX века, закончившуюся подписанием мирного договора только в 1996 году.

en: Guinean
ru: Гвинейцы

en: ?plural:Guinean
ru: Гвинейцы

en: Guinea declared independence from France in 1958. Its first president Ahmed Sékou Touré continued to rule the country until his death in 1984. Guinea is not to be confused with neighboring Guinea-Bissau.
ru: Гвинея стала независимой от Франции в 1958 году. Её первый президент, Ахмед Секу Туре правил страной до своей смерти в 1984 году. Не путайте Гвинею с соседней страной Гвинея-Бисау.

en: Gupta
ru: Гупты

en: ?plural:Gupta
ru: Гупты

en: The Gupta Empire was one of the great classical empires. It ruled northern India from around 240 to 550 CE.
ru: Империя Гупта — одна из великих империй, существовавшая на севере Индии в период с 240 по 550 год н. э.

en: Guyanese
ru: Гайанцы

en: ?plural:Guyanese
ru: Гайанцы

en: Originally inhabited by the Arawk, Guyana was colonized by the Dutch but became a British colony after the Napoleonic Wars. It gained independence in 1966. Under Forbes Burnham Guyana became a Marxist oriented country, but in the 1980s it started its transition to a market democracy.
ru: Изначально населённая ароками, Гвиана была колонизирована голландцами, но после наполеоновских войн страна была разделена на территории под французским (Французская Гвиана), голландским (Суринам) и британским (Гайана) управлением. Последняя получила независимость в 1966 году, и под управлением Форбеса Бёрнхэма стала социалистически-ориентированным государством, но в 1980-х она стала преобразовываться в рыночную демократию.

en: Executive President %s
ru: Исполнительный Президент %s

en: ?female:Executive President %s
ru: Исполнительный Президент %s

en: Hacker
ru: Хакеры

en: ?plural:Hackers
ru: Хакеры

en: ?title:Hacker %s
ru: Хакер %s

en: ?female:Hacker %s
ru: Хакерша %s

en: ?title:1337 %s
ru: 1337 %s

en: ?female:1337 %s
ru: 1337 %s

en: Haitian
ru: Гаитяне

en: ?plural:Haitians
ru: Гаитяне

en: A slave rebellion led Haiti to independence in 1804. It was the first independent black republic and the second independent country in the Americas.
ru: Восстание рабов принесло Гаити независимость в 1804 году. Страна стала первой независимой республикой с чёрным населением и второй независимой страной в Америке.

en: President-for-Life %s
ru: Пожизненный Президент %s

en: ?female:President-for-Life %s
ru: Пожизненный Президент %s

en: Hanoverian
ru: Ганноверцы

en: ?plural:Hanoverians
ru: Ганноверцы

en: Hanover was a state in Northern Germany, in current Lower Saxony. From 1714 to 1837 Hanover and the United Kingdom were united in a personal union. In 1866 it was gobbled up by Prussia.
ru: Ганновер — бывшее государство в северной Германии, на территории нынешней Нижней Саксонии. С 1714 по 1837 годы Ганновер и Великобритания находились в личной Унии. В 1866 году страна была поглощена Пруссией.

en: Princess-Bishop %s
ru: Принцесса-епископ %s

en: Han
ru: Ханьцы

en: ?plural:Han
ru: Ханьцы

en: The Han people are the majority ethnic group in China, tracing their lineage back to "Yandi" (the Yan Emperor) and "Huangdi" (the Yellow Emperor), legendary god-kings of prehistory.
ru: Народ хань — основная этническая группа Китая, с родословной, просматриваемой до доисторических времён «яньди» (императора Ян) и «хуаньди» (Желтого Императора).

en: Empress Dowager %s
ru: Вдовствующая Императрица %s

en: Hanseatic
ru: Ганзейцы

en: ?plural:Hanseatic League
ru: Ганзейцы

en: The Hanseatic League was a powerful alliance of trading cities which existed from the 12th to the 19th century. Hanseatic cities were found in the North Sea and Baltic regions. Members of the league had their own law system and occasionally the Hansa went to war with rival powers.
ru: Ганзейский Союз — влиятельный альянс торговых городов, просуществовавший с XII по XIX века. Ганзейские города находились на побережье Северного и Балтийского морей, а также на берегах Ладожского озера.

en: Hasinay
ru: Хайсинайцы

en: ?plural:Hasinay
ru: Хайсинайцы

en: A Caddoan political league from East Texas, the Hasinay Confederacy consisted of a group of agricultural villages. Though they were involved in trade networks connecting them with people as far west as the Puebloan polities of the American Southwest, their cultural ties were more strongly in line with the other mound-building cultures of the Southeast. The word Texas is derived from Caddoan word for "Friend."
ru: Хайсинайская конфедерация или лига Кэддо — политическое объединение на территории современного восточного Техаса — состояла из группы сельскохозяйственных деревень. Они были вовлечены в торговлю, соединяющую их со странами юго-запада Америки, их культурные связи были более тесными с курганными культурами юго-востока. Слово «Техас» произошло от кэддоанского слова «друг».

en: Hawaiian
ru: Гавайцы

en: ?plural:Hawaiians
ru: Гавайцы

en: The Kingdom of Hawaii was established in 1810 by King Kamehameha the Great. Abolished in 1893, and subsequently annexed to the United States, the former kingdom became the 50th state of the United States on August 21, 1959.
ru: Королевство Гавайи было основано в 1810 году королём Камеамеа Великим. Упразднено в 1893 году в результате захвата Соединенными Штатами, и 21 августа 1959 года стало 50-м штатом США.

en: Hellenic
ru: Греки

en: ?plural:Hellenes
ru: Греки

en: The Hellenic Republic - also known as Greece - was created when the Hellenic people gained independence from the Ottoman Empire in 1832.
ru: Республика Эллас, также известная как Греция, была образована после завоевания греками независимости от Османской Империи в 1832 году.

en: Helvetian
ru: Гельветы

en: ?plural:Helvetians
ru: Гельветы

en: The Helvetians (Latin: Helvetii) were an Ancient Celtic people, inhabiting what is now Switzerland and adjacent parts of France and Germany. Helvetians sometimes helped in the internal conflicts of Rome, for example, on the side of Cicero. They were a big, expansive tribe, striving for domination over the tribes of Gaul. The campaigns of the Helvetian chieftain Orgetorix were used by Caesar as a pretext to conquer Helvetia and the rest of Gaul. The Helvetians succumbed to the Romans and became Romanized during the following centuries.
ru: Гельветы — древний кельтский народ, живший на территории современной Швейцарии (лат. Гельветия) и близлежащей территории Германии и Франции. Гельветы иногда вмешивались во внутриримские конфликты, например, на стороне Цицерона. Это был большой народ с экспансионистскими устремлениями, боровшийся за доминирование с галлами. Кампании гельветского вождя Оргеторикса были использованы Цезарем в качестве повода для завоевания Гельвеции и остатков Галлии. В течение последующих веков подверглись романизации и были полностью ассимилированы.

en: Hephthalite
ru: Эфталиты

en: ?plural:Hephthalites
ru: Эфталиты

en: The Hephthalites were a Central Asian nomadic confederation of the 5th and 6th centuries CE. Their precise origins and composition remain obscure. They may have been of mixed Iranic, Tocharian and Turkic origin, but their main language is unknown. Although they were also known as the White Huns, a connection with the Huns is considered unlikely. The Hephthalites were crushed by the Göktürks and Sassanids in the 6th century, but on the Indian subcontinent some Hephthalite successor kingdoms survived until the late 7th century.
ru: Эфталиты — центральноазиатская конфедерация кочевников, существовавшая в V—VI веках н. э. Их происхождение и состав остаются неясными. Возможно, они представляли собой смешанные племена иранского, точарского и тюркского происхождения, но их основной язык неизвестен. Также они известны как Белые Гунны, хотя их связь с гуннами вызывает сомнения. Эфталиты были сокрушены гоктюрками и Сассанидами в VI веке, но на Индостане некоторые эфлатитские королевства просуществовали до конца VII века.

en: Hessian
ru: Гессы

en: ?plural:Hessians
ru: Гессы

en: Hesse became a landgraviate of the Holy Roman Empire in the 13th century. In the 16th century it splintered into a number of smaller territories. Many Hessians fought in the American Revolution as mercenaries on both sides. Currently Hesse is one of the states of the Federal Republic of Germany.
ru: Гессы — раннесредневековое население германской исторической провинции Гессен, название которой (Hessen, от лат. Hassia) происходит из названия древнегерманского племени хаттов, предшественников гессов. В XIII веке Гессен стал ландграфством Священной Римской империи. В XVI веке страна раскололась на несколько мелких территорий. В период Американской революции многие гессенцы воевали наёмниками с обеих сторон. Ныне Гессен — одна из земель Федеративной Республики Германия.

en: Landgrave %s
ru: Ландграф %s

en: Landgravine %s
ru: Ландграфиня %s

en: Himyarite
ru: Химьяриты

en: ?plural:Himyar
ru: Химьяриты

en: The Himyar were originally a mountain tribe in what is now Yemen that conquered the other South Arabian kingdoms, including Sabaea in 115 BCE, which were rich from the incense trade. The Himyar were castle-builders, finding it necessary to erect citadels to protect against Bedouin raids. The Axumite kingdom from Ethiopia ruled Sabaea from 340 to 378 CE, but the area was reconquered by Himyar forces in 525. The fall of the nation was a slow process involving the Christian states of Axum and the Byzantine Empire on one side, the Mandean Sassanid Empire of Persia on the other, and various South Arabian factions split between. The country switched from Axumite rule to Sassanid in 575 and in 628, the fifth Sassanid satrap of "al-Yaman" converted to Islam and Southern Arabia was incorporated into the new, expanding Muslim empire.
ru: Химьяриты — горные племена с территории современного Йемена, завоевавшие другие южно-аравийские царства, в том числе Сабейское в 115 году до н. э. и разбогатевшие на торговле ладаном. Химьяриты, будучи искусными строителями, воздвигли цепочку крепостей для защиты от набегов бедуинов. Эфиопское Аксумское царство управляло Сабеей в короткий период с 340 по 378 годы н. э., но его территория вновь была отвоёвана химьяритами в 525 году. Падение их государства было медленным процессом, на который влияли как христианские государства Аксум и Византийская Империя с одной стороны, а персидская Империя Сасанидов — с другой, так и внутренние распри на юге Аравии. Страна переходила от Аксума к Сасанидам в 575 и 628 годах, а пятый сасанидский сатрап территории «аль Йаман» принял ислам, и юг Аравийского полуострова вошёл в новую Исламскую империю.

en: Holy Roman
ru: Цесарцы

en: ?plural:Holy Romans
ru: Цесарцы

en: The Holy Roman Empire was considered the successor to the Roman Empire, but as Voltaire once quipped it was neither Holy, nor Roman nor even less an Empire. Nonetheless it proved to be extremely durable, and lost territory only very slowly. For most of its existence it was a complex patchwork consisting of an uncountable number of counties, duchies, electorates, imperial free cities and other territories. In 1806 it was dissolved by Napoleon and replaced by the Confederation of the Rhine.
ru: Священная Римская Империя позиционировала себя как наследница древнего Рима, но, как однажды остроумно заметил Вольтер, она не была ни священной, ни римской, ни даже империей. Тем не менее, она просуществовала достаточно долго, очень медленно теряя территории. На протяжении практически всей своей истории империя представляла собой лоскутное одеяло из бесчисленных герцогств, графств, архи- и просто епископств, вольных городов и прочих территорий. Империя была ликвидирована в 1806 году в результате наполеоновских войн, на смену ей пришёл Германский Союз. В российских документах наравне с официальным наименованием империи с XVII века использовался и термин Государство Цесарское.

en: Papal
ru: Паписты

en: ?plural:Papal States
ru: Паписты

en: The Papal States were the territories on the Italian Peninsula and elsewhere under the direct sovereign rule by the Roman Catholic popes. Established in the 8th century CE from territory donated to the Church by the pious and the wealthy, the Papal States grew to become the dominant power in Italy for centuries.
ru: Папская Область — территории на Апеннинском полуострове и кое-где ещё под прямым управлением понтификов Римской католической церкви. Основанная в VIII веке н. э. из территории, подаренной церкви набожными богачами, Папская Область выросла до ведущей силы Италии на протяжении нескольких веков.

en: Antipope %s
ru: Антипапа %s

en: Antipopess %s
ru: Антипапесса %s

en: Grand Master %s
ru: Гроссмейстер %s

en: Grand Mistress %s
ru: Гранд Дама %s

en: Honduran
ru: Гондурассцы

en: ?plural:Hondurans
ru: Гондурассцы

en: Honduras has been an independent republic since the dissolution of the Central American Federation in 1840. The archetypical 'banana republic', periods of dictatorship and of more or less democratic rule have followed each other. Its current constitution was adopted in 1982.
ru: Гондурас стал независимой республикой после распада Центральноамериканской Федерации в 1840 году. Друг друга сменяли периоды существования типичной «банановой республики», военные хунты и более или менее демократические правительства. Современная конституция была принята в 1982 году.

en: Hopi
ru: Хопи

en: ?plural:Hopis
ru: Хопи

en: A matrilineal culture in North America, who claim descent from the Hisatsinom. The Hopi live today on the Hopi Reservation in northeastern Arizona.
ru: Матрилинейная культура Северной Америки, считающаяся произошедшей от исациномов. Сегодня хопи проживают в резервации на северо-востоке Аризоны.

en: Hungarian
ru: Венгры

en: ?plural:Hungarians
ru: Венгры

en: Legend says that Hungary was founded by Arpad in the 9th century.
ru: Легенда гласит, что Венгрия была основана Арпадом в IX веке н. э.

en: Iberian
ru: Иберы

en: ?plural:Iberians
ru: Иберы

en: The Iberians were non-Indo-European inhabitants of the ancient Iberian Peninsula. Very little is known about their history. They were subjugated by Rome in the last centuries BCE.
ru: Иберы — древние народы на Пиренейском (Иберийском) полуострове, чьи языки не входили в индоевропейскую семью. Об их происхождении и истории известно очень мало. Иберы были покорены и полностью ассимилированы римлянами в последние столетия до н. э.

en: Icelandic
ru: Исландцы

en: ?plural:Icelanders
ru: Исландцы

en: Iceland was long one of the largest uninhabited islands in the world, until it was settled by Norwegian Vikings in the late 9th century. The island was kept initially under the Norwegian and later the Danish crown until independence from Denmark in 1944.
ru: Остров Исландия долго был одним из самых больших необитаемых островов в мире, пока не был заселён норвежскими викингам в конце IX века. Остров сначала был под властью Норвежской, затем Датской короны, до получения независимости в 1944 году.

en: Illyrian
ru: Иллирийцы

en: ?plural:Illyrians
ru: Иллирийцы

en: Illyrians were Indo-European tribes who appeared in the western part of the Balkan Peninsula before 1000 BCE, including Corcyra island and Ambracia bay in prehistoric Epirus to the south. They mixed with Thracians in Dardania to the east, and settled Messapia across the Adriatic Sea. Illyrian kingdoms were independent for centuries, until conquered by the Roman Republic.
ru: Иллирийцы — племена индоевропейской группы, появившиеся на западе Балканского полуострова до 1000 года до н. э., в том числе и на острове Корфу (Керкира) и заливе Амбракия на юге доисторического Эпира. Они смешались с фракийцами в Дардании на востоке и, переплыв через Адриатическое море, заселили Мессапы. Иллирийские государства сохраняли независимость на протяжении многих столетий, пока не были завоёваны Римской Республикой.

en: Indo-European
ru: Индоевропейцы

en: ?plural:Indo-Europeans
ru: Индоевропейцы

en: The Indo-Europeans were a hypothetical ancient people who were linguistically ancestral to modern peoples in Europe and South and West Asia. They probably existed about 5000 years ago somewhere on the Eurasian steppes, but their true origins remain a mystery. The existence of this people has been inferred from the analysis of Indo-European languages, on the basis of which attempts to reconstruct the Proto-Indo-European language have been made. One of the first scientists who noted the similarities between these languages was Sir William Jones.
ru: Индоевропейцы — гипотетический древний народ, чей язык является прародителем языков современных народов Европы, южной и западной Азии. Вероятно, они жили около 5000 лет назад где-то в евразийских степях, но их подлинное происхождение — загадка. Существование этого народа — один из выводов из анализа современных и ранних индоевропейских языков, на основе которого была сделана попытка реконструировать прото-индоевропейский язык. Одним из первых лингвистов, подметивших сходства между такими языками, был сэр Уильям Джонс.

en: Inuit
ru: Эскимосы

en: ?plural:Inuits
ru: Эскимосы

en: The Inuits are a group of peoples inhabiting the Arctic areas of North America and Siberia. The Canadian territory of Nunavut has a majority population of Inuits; the name of the territory means "our land" in Inuktitut.
ru: Эскимосы (инуиты) — группа народов, живущая в арктических областях Северной Америки и Сибири. Канадская территория Нунавут имеет эскимосское большинство населения, её название на языке инуктитут означает «наша земля».

en: Iranian
ru: Иранцы

en: ?plural:Iranians
ru: Иранцы

en: Iran means "Land of the Aryans" - long known as Persia in the Western world. The country is today an Islamic Republic and a major power in the Middle East.
ru: Название государства Иран происходит от древнеперсидского слова, означавшего «земля ариев». В Западном мире страна долгое время называлась Персией. Сегодня Иран — исламская республика и мощная сила на Ближнем Востоке.

en: Ayatollah %s
ru: Аятолла %s

en: ?female:Ayatollah %s
ru: Аятолла %s

en: Iraqi
ru: Иракцы

en: ?plural:Iraqis
ru: Иракцы

en: Iraq was founded after the fall of the Ottoman empire. It is encompassing the ancient region of Mesopotamia at the confluence of the Tigris and Euphrates rivers.
ru: Ирак был основан после падения Османской империи. Его территория охватывает район древней Месопотамии — междуречья Тигра и Евфрата.

en: Irish
ru: Ирландцы

en: ?plural:Irish
ru: Ирландцы

en: Ireland held out against the Romans and Vikings but was conquered by the Normans in 1171.  It was ruled by the English until 1922 when most of the country was granted limited autonomy, becoming a republic in 1949.  The North of Ireland was settled in the 17th century by Scottish and English planters and is now part of the United Kingdom.
ru: Ирландия сохраняла независимость от римлян и викингов, но была завоёвана норманнами в 1171 году.  Страна находилась под властью англичан до 1922 года, когда большая часть страны получила ограниченную автономию, а в 1949 стала республикой.  Север Ирландии был в XVII веке заселён английскими и шотландскими плантаторами и ныне является частью Соединённого Королевства.

en: Israeli
ru: Израильтяне

en: ?plural:Israelis
ru: Израильтяне

en: The nation of Israel was founded in 1948 as a scattered collection of cantons in British Palestine, and has gradually expanded through winning wars in 1948, 1967 and 1973.
ru: Государство Израиль было основано в 1948 году как группа рассеянных кантонов в британской Палестине и постепенно расширялось благодаря победам в войнах 1948, 1967 и 1973 годов.

en: Kibbutznik %s
ru: Кибуцник %s

en: ?female:Kibbutznikit %s
ru: Кибуцница %s

en: Rabbi %s
ru: Ребе %s

en: ?female:Rabbi %s
ru: Ребе %s

en: Israelite
ru: Израилиты

en: ?plural:Israelites
ru: Израилиты

en: Israel was a Jewish kingdom on the eastern shore of the Mediterranean founded around 1000 BCE. Much of its history is told in the holy books of the Abrahamic religions. The last Jewish kingdom was destroyed by the Romans in the 1st century CE, leaving the Jews scattered around the world for nineteen centuries.
ru: Израиль или Иудея — иудейское царство на восточном берегу Средиземного моря, основанное семитскими народами около 1000 года до н. э. Многое из его истории рассказано в священных книгах авраамистских религий. Последнее иудейское царство было уничтожено римлянами в I веке н. э., разбросав евреев по миру на 19 последующих столетий.

en: Judge %s
ru: Судья %s

en: ?female:Judge %s
ru: Судья %s

en: Italian Greek
ru: Итальянские Греки

en: ?plural:Italian Greeks
ru: Итальянские Греки

en: Ancient Magna Graecia was a complex of Greek cities-colonies on the coasts of Italy and Sicily, founded during the Greek Colonization. They played an important role in the development of Etruscan and Roman cultures. In the 5th century BCE Magna Graecia was dominated by the city-state of Syracuse, a great center of Greek culture. Other major urban centers included Taranto, Croton, Sybaris and Messana. Magna Graecia was gradually conquered by Rome, a conquest that was completed by 272 BC. After the fall of the Western Roman Empire, Southern Italy was temporarily part of the Byzantine Empire as the Catepanate of Italia. A Greek-speaking population has survived in these areas to modern times.
ru: Античная Великая Греция являлась конгломератом греческих колоний, городов-государств на побережье южной Италии и Сицилии, основанных во времена древнегреческой колонизации Средиземноморья начавшейся в VIII веке до н. э. Эти города сыграли важную роль в развитии сначала этрускской, а затем и римской культуры. В V веке до н. э. в Великой Греции доминировало город-государство Сиракузы (на о.Сицилия), важнейший центр древнегреческой культуры. Другими важными центрами были города Кротон, Сибарис и Занкла (совр. Мессина). Великая Греция была постепенно поглощена Римом, завоевание Сиракуз было завершено в 212 году до н. э. После падения Западной Римской империи Южная Италия некоторое время являлась провинцией Византийской империи под названием Катепанат Италии (от гр. катепан — воевода). Грекоговорящее население южной Италии пережило все нашествия и сохранилось до сих пор.

en: Tyranne %s
ru: Тиран %s

en: Ivoirian
ru: Ивуарийцы

en: ?plural:Ivoirian
ru: Ивуарийцы

en: Ivory Coast or Côte d'Ivoire achieved independence in 1960. It has been relatively stable compared to other West African countries, but in the 2000s it lived through a civil war.
ru: Берег Слоновой Кости, или Кот д'Ивуар получил независимость в 1960 году. Страна была достаточно стабильной по африканским меркам, но в первом десятилетии XXI века пережила гражданскую войну.

en: Jaffna
ru: Джафнийцы

en: ?plural:Jaffnas
ru: Джафнийцы

en: The Jaffna Kingdom was a medieval Tamil kingdom based in the north of Sri Lanka. It was a successful southern rival to the Chola Empire on the Indian mainland.
ru: Королевство Джафна — средневековое тамильское государство на севере острова Шри-Ланка (Цейлон). Оно было успешным южным соперником империи Чола на территории материковой Индии.

en: Jamaican
ru: Ямайцы

en: ?plural:Jamaicans
ru: Ямайцы

en: Columbus landed on Jamaica in 1494. The island was colonized by the Spanish but in 1655 it was conquered by the English, who turned the island into a slave-based plantation economy. Slavery was abolished in 1834. The country became an independent country within the Commonwealth in 1962. Jamaica is famous around the world for its music; genres such as reggae and ska originated on the island.
ru: Колумб пристал к берегам Ямайки в 1494 году. Остров был колонизирован испанцами, но в 1655 году был захвачен англичанами, превратившими его в рабовладельческую плантацию. Рабство было отменено лишь в 1834 году. Ямайка стала независимым государством в составе Британского Содружества в 1962 году. Ямайка известна всему миру своими музыкальными стилями — такие жанры как регги и ска впервые появились именно на этом острове.

en: Rasta %s
ru: Раста %s

en: ?female:Rasta %s
ru: Раста %s

en: Jolof
ru: Волоф

en: ?plural:Jolof
ru: Волоф

en: Also called Wolof, the Kingdom was formed between the Senegal and Gambia rivers in the 14th century. The King, or Burba Jolof, was beholden to a handful of powerful regional noblemen who acknowledged kinship with the king but developed personal power bases as well. By the early 1500s, the Burba Jolof could field as many as 100,000 infantry and 10,000 cavalry. Fulani and Berber incursions coupled with political weakness eroded away the power of the Burba Jolof. Various Wolof-speaking states established unions with one another, with their heads assuming the powers of Burba Jolof. The 19th century brought with it French colonization and a conversion to Islam fueled in large part by anti-European sentiment.
ru: Империя Волоф (также известная как Джолоф) была образована между реками Сенегал и Гамбия в XIV веке. Король, или Бурба Джолоф — выходец из немногочисленной местной аристократии. в начале 1500-х на пике своего могущества Бурба Джолоф мог выставить армию в составе около 100.000 пехоты и 10.000 кавалерии. Нашествия фуланов и берберов, вызванные политическим ослаблением, разрушили власть Бурбы Джолоф. Разные народы, говорящие на волоф, основывали между собой союзы, пытаясь вновь достичь могущества времён империи. Произошедшая в XIX веке колонизация Францией и обращение в ислам разожгли мощные антиевропейские настроения.

en: Jordanian
ru: Иорданцы

en: ?plural:Jordanian
ru: Иорданцы

en: The Hashemite Kingdom of Jordan is a country in the Middle East. During Antiquity the country was the site of numerous ancient civilizations, including the Nabateans who built the city of Petra. The country has been Arab since the 7th century. Conquered by the Ottoman Turks in 1519, it became a British League of Nations mandate after World War II. The Hashemite clan, which had led a revolt against the Turks during the war, was established as Jordan's ruling dynasty. The country finally became independent in 1946.
ru: Хашемитское королевство Иордания — страна на Ближнем Востоке. В античности на берегах реки Иордан возникали, достигали расцвета и приходили в упадок различные древние цивилизации, в том числе набатеи, построившие город Петра. Страна была завоёвана арабами в VII веке н. э., Османской Империей — 1519 году, а после Второй Мировой войны управлялась Великобританией по мандату Лиги Наций. Клан Хашемитов, возглавивший антитурецкое восстание во время войны, основал правящую династию. Независимой страна стала в 1946 году.

en: Kalmyk
ru: Калмыки

en: ?plural:Kalmyks
ru: Калмыки

en: The Kalmyks are a Western Mongolian ethnic group living in Kalmykia in southern Russia. They migrated to the Caspian plains in the 17th century and formed a khanate that was allied with Russia. The Kalmyks are the only Buddhist nation of Europe.
ru: Калмыки — западномонгольская этническая группа, живущая на территории Республики Калмыкия в южной России. Они иммигрировали из прикаспийских степей в XVII веке и основали союзное Российской Империи ханство. Калмыки — единственная европейская нация, исповедующая буддизм.

en: Kanem-Bornu
ru: Канемцы

en: ?plural:Kanem-Bornu
ru: Канемцы

en: This empire lasted in some form from the 9th-century until 1893 in modern Chad and Nigeria and controlled much of the trans-Saharan trade.
ru: Империя Канем-Борно существовала в разных формах с IX века н. э. по 1893 год на территории современных Чада и Негерии и контролировала торговые пути через Сахару.

en: Karabakhi
ru: Карабахцы

en: ?plural:Karabakhis
ru: Карабахцы

en: Although mainly inhabited by Armenians, Nagorno-Karabakh was awarded to the Azeri SSR after the Soviet Union overran the Caucasus in the 1920s. Shortly before the collapse of the Soviet Union, the region declared its independence from Azerbaijan, leading to a war between Nagorno-Karabakh and Armenia on one side against Azerbaijan on the other side. A ceasefire was agreed on in 1994, but the conflict remains unsettled. The Nagorno-Karabakh Republic is de facto independent but not recognized by any UN member. In Armenian the region is also known as Artsakh, named after a province of the ancient Armenian kingdom.
ru: Несмотря на преимущественно армянское население, Нагорный Карабах после установления советской власти на Кавказе в 1920-х годах был передан советским правительством Азербайджанской ССР. Незадолго до распада Советского Союза регион провозгласил независимость от Азербайджана — началась война между Карабахом и Арменией с одной стороны и Азербайджаном с другой. Соглашение о прекращении огня было заключено в 1994 году, но конфликт остаётся неурегулированным. Нагорно-Карабахская республика — де-факто независимое государство, но оно не признано ни одним членом ООН. По-армянски этот регион также называется Арцах, в честь провинции древнего Армянского царства.

en: Karelian
ru: Карелы

en: ?plural:Karelians
ru: Карелы

en: The Karelians are a Finno-Ugric people inhabiting Karelia, a region currently divided between Finland and Russia. They are closely related to the Finns.
ru: Карелы — финно-угорский народ, проживающий в Карелии, регионе, на данный момент разделённом между Финляндией и Россией. Карелы — очень близкие родственники финнам.

en: Karen
ru: Карены

en: ?plural:Karens
ru: Карены

en: Karens are a hardy mountain people who have lived on the western fringes of Burmese kingdoms throughout recorded history. Their own oral history suggests that they at some point migrated southwards through the Gobi Desert to reach their current homeland. With the independence of Burma from the United Kingdom in 1948, a heterogeneous Karen armed independence movement was initiated that continues to this day.
ru: Карены — высокогорный народ, живший на западной окраине различных Бирманских царств на протяжении всей письменной истории. Их собственные изустные предания предполагают, что они однажды пересекли пустыню Гоби на юг, достигнув их нынешней территории расселения. С получением Бирмой (Мьянмой) независимости от Великобритании в 1948 году началась и собственная вооружённая борьба каренов за свою независимость, продолжающаяся и по сей день.

en: Kashmiri
ru: Кашмирцы

en: ?plural:Kashmiris
ru: Кашмирцы

en: The Kashmir valley is situated by the western foothills of the Himalayas. Having been inhabited for millennia, it is a melting pot of Hindu, Tibetan, and Islamic culture.
ru: Долина Кашмир расположена среди западных предгорий Гималаев. Бывшая необитаемой тысячелетиями, со временем долина стала плавильным чаном, в котором смешались тибетская, хинди и исламская культура. В настоящее время штат Кашмир — предмет территориальных разногласий между Индией и Пакистаном.

en: Kashubian
ru: Кашубы

en: ?plural:Kashubians
ru: Кашубы

en: Kashubia is a historical region of north-central Poland. The name of the land, whose etymology is still unknown, was first mentioned in the 13th century. Considered as an ethnic group of the Polish nation, Kashubians have language and culture that are quite different from the rest of Poland. Today, a lively Kashubian community cultivates their speech, literature and customs through, among others, local radio and television programmes, comic books, and even several fully Kashubianized distributions of Linux operating system.
ru: Кашубия — историческая область в северной и центральной Польше. Название земли, происхождение которого неизвестно, впервые отмечено в источниках XIII века. Считающиеся этнической группой польского народа, кашубы имеют немного отличающиеся от остальных поляков язык и культуру. Сегодня сообщество кашубов культивирует свою речь, литературу и производит также, среди прочего, радио- и телепередачи, юмористические книги, и даже полностью кашубинизированные дистрибутивы операционной системы Linux.

en: Katangan
ru: Катанганцы

en: ?plural:Katangans
ru: Катанганцы

en: Katanga, the southernmost part of the Democratic Republic of the Congo, rich in minerals and once home to the Yeke Kingdom. The region seceded from Congo a few days after that country's independence from Belgium in 1960. The state, protected by Belgian mining industrialists and foreign mercenaries, was led by Moise Tshombe. Katanga was reincorporated into Congo after a Congolese and UN military campaign.
ru: Катанга, самая южная часть Демократической Республики Конго, богатая полезными ископаемыми, когда-то была домом для царства Йеке. Регион отделился от ДР Конго спустя несколько дней после получения страной в 1960 году независимости от Бельгии. Катанга, защищавшаяся бельгийскими горнодобывающими компаниями и их иностранными наёмниками, управлялась Моисе Цхомбе. Страна была снова включена в состав ДР Конго после совместной военной операции конголезских войск и ООН.

en: Kazakh
ru: Казахи

en: ?plural:Kazakhs
ru: Казахи

en: Kazakhs are descendants of Turkic and Mongolian nomadic tribes. Conquered by Russia in the 18th century, Kazakhstan became independent in 1991 with the dissolution of the Soviet Union. It is one of the ten largest states in the world by area.
ru: Казахи — потомки тюрских и монгольских кочевых племён. Присоединённый в XVIII веке к Российской Империи, Казахстан стал независимым государством в 1991 году, после распада Советского Союза. По размеру своей территории он входит в первую десятку стран мира.

en: Kenyan
ru: Кенийцы

en: ?plural:Kenyans
ru: Кенийцы

en: Kenya gained independence from Britain in December 1963.
ru: Кения получила независимость от Великобритании в декабре 1963 года.

en: Khazar
ru: Хазары

en: ?plural:Khazars
ru: Хазары

en: The Khazars founded a steppe empire on the plains of Southern Russia in the Early Middle Ages. Originally shamanists, they adopted Judaism as their state religion.
ru: Хазары основали степную империю на южнорусских равнинах в раннем средневековье. Изначальные приверженцы шаманизма, они использовали в качестве государственной религии адаптированный иудаизм.

en: Tarkhan %s
ru: Тархан %s

en: ?female:Tarkhan %s
ru: Тархан %s

en: Khoisan
ru: Койсаны

en: ?plural:Khoisan
ru: Койсаны

en: Khoisan speakers are typically divided between the Khoikhoi, traditionally herders, and the San, traditionally hunter gatherers. They are traditionally among the most egalitarian societies on the planet. San society in particular is organized around the institutions of family and band. Khoisan peoples carry some of the most ancient genetic lineages in the world. Today there are over 300,000 Khoisan people, forming significant minorities in and around the Kalahari desert in Namibia, Botswana, South Africa, and Angola.
ru: Койсанские народы, живущие в окрестностях пустыни Калахари на западе южной Африки, обычно делятся на кой-коин (готтентоты, традиционные скотоводы) и сан (бушмены, охотники-собиратели); их общество традиционно считается одним из самых эгалитарных на планете, в частности общество сан организовано вокруг семьи и рода. Койсанские народы с древнейших времён были изолированы от остального человечества, среди них были обнаружены группы, живущие порознь в течение 30 тысяч лет. Сегодня общая численность койсан превышает 300 тыс. человек, образуя существенные меньшинства в Намибии, Ботсване, ЮАР и Анголе.

en: Khwarezmian
ru: Хорезмийцы

en: ?plural:Khwarezmians
ru: Хорезмийцы

en: Known by the Greeks as Chorasmia, Khwarezm was an urbanized, centralized, and militarized state south of the Aral sea in Central Asia, controlling portions of the Silk Road. It was loosely controlled as a satrapy under the Achaemenid and Sassanid Persian dynasties and was the mythic homeland of Zarathustra, the founder of Zoroastrianism. Following the introduction of Islam, Khwarezm tended to be divided into two separate kingdoms, but was united under the Turkic Anushtiginid dynasty, which lasted from 1097 until Chinggis Khan conquered it in 1231.
ru: Известный грекам как Хорасмия, Хорезм был урбанизированным, централизованным и военизированным государством на юге Аральского моря в Центральной Азии, контролировавшим эту часть Шёлкового Пути. Имел широкие полномочия, являясь сатрапией под вассалитетом персидских династий Ахеменидов и Сасанидов, а также мифической родиной Заратуштры, основателя зороастризма. После принятия Хорезмом ислама появилась тенденция к разделению на два отдельных государства, но он был сплочён под властью тюркской династии Ануштегинов в 1097 году, которая просуществовала до завоевания Хорезма Чингисханом в 1231 году.

en: Satrap %s
ru: Сатрап %s

en: ?female:Satrap %s
ru: Сатрап %s

en: Kiribati
ru: Кирибатийцы

en: ?plural:I-Kiribati
ru: Кирибатийцы

en: The Gilbert Islands, known in Gilbertese as Tungaru, are an island chain in the Pacific Ocean. Inhabited by Micronesians since prehistoric times, they were united under a common chiefdom in the late 19th century. Together with the Ellice Islands they were annexed by the British in 1892 who established the colony of Gilbert and Ellice Islands. Upon independence in 1976, the people of the Gilbert Islands adopted Kiribati (the Gilbertese rendering of "Gilberts") as the name of the newly established republic.
ru: Острова Гилберта, также известные как Тунгару — островная цепь в Тихом океане. Заселённый микронезийцами с доисторических времён, архипелаг вместе с островами Эллис в 1892 году был аннексирован Британией, основавшей на них колонию «острова Гилберта и Эллис». С получением независимости в 1976 году население стало использовать слово Кирибати (искажённое английское «острова Гилбертс») в качестве названия страны.

en: Kittitian and Nevisian
ru: Сенткитцы

en: ?plural:Kittitians and Nevisians
ru: Сенткитцы

en: Saint Kitts and Nevis is a nation in the Caribbean located on the eponymous two islands. It is the smallest country in the Americas and the world's smallest federation. Saint Kitts was the site of some of the earliest French and English colonization attempts in the New World.
ru: Сент-Китс и Невис — входящее в Британское Содружество государство в Карибском море, расположенное на титульных островах. Это самое маленькое государство Америки и самая маленькая федерация мира. Остров Сент-Китс — место начальных попыток Англии и Франции основать колонию в Новом свете. Современное население островов — потомки негров-рабов, завезённых из Африки плантаторами.

en: Komi
ru: Коми

en: ?plural:Komi
ru: Коми

en: The Komi are a Finno-Ugric people living in the northern part of European Russia. In the Middle Ages, the area inhabited by people of Komi was dominated by the Republic of Novgorod. In the 15th century, the Komi were subordinated to Moscow, becoming part of Russia.
ru: Коми — финно-угорский народ, живущий в северной части европейской России. В Средние Века территория, на которой кочевали коми, была заселена восточными славянами, войдя в состав Новгородской республики, а в XV веке территории коми вошли в состав Московского княжества, став частью России.

en: Kongo
ru: Конго

en: ?plural:Kongo
ru: Конго

en: This Kingdom, lasting from roughly 1400 CE until the late 19th century, existed in the present-day countries of Angola and the Democratic Republic of the Congo. Soon after its formation, Portuguese explorers, missionaries and slavers began to arrive and exerted considerable influence in the Kingdom.
ru: Королевство Конго существовало примерно с 1400 года до конца XIX века на территории современных Анголы и ДР Конго. Сразу после его формирования в него стали прибывать португальские исследователи, миссионеры и работорговцы, оказавшие на него огромное влияние.

en: Kosovar
ru: Косовары

en: ?plural:Kosovars
ru: Косовары

en: Kosovo is a country on the Balkans. It declared independence in 2008. Serbia claims Kosovo as a province and its independence is not universally recognized.
ru: Косово — страна на Балканах, объявившая о независимости от Сербии в 2008 году, но страна считается лишь частично признанной.

en: Kuna
ru: Куна

en: ?plural:Kunas
ru: Куна

en: The Kunas are a Chibchan people living on the Isthmus of Darien, where North and South America meet. In 1925 Kuna chief Nele Kantule led a revolt against the Panamanian authorities. Since then Panama has granted significant autonomy to Kuna Yala, the Kuna homeland. Currently Kuna Yala (also known as San Blas) is known worldwide as a tourist center and the Kunas have established something of a reputation for managing to combine tradition and modernity.
ru: Куна — индейский народ группы чибча, живущий на Панамском перешейке, соединяющем Северную и Южную Америки. В 1925 году вождь Неле Кантуле поднял восстание против панамской администрации, известное как революция Туле, в результате которого автономная страна Куна (Куна Йала) получила более широкую автономию.

en: Kurdish
ru: Курды

en: ?plural:Kurds
ru: Курды

en: The Kurds are a distinct ethno-linguistic group speaking an Indo-Aryan language. Their traditional homeland Kurdistan is situated in the northern Middle East and partitioned between Iraq, Turkey, Syria, and Iran. The medieval era saw the rise of several principalities ruled by Kurdish dynasties, including Shaddadid, Rawadid, Hasanwayhid, Annazid, and Marwanid. Subsequently subdued by the Ottomans, the Kurds' struggle for self-rule and independence took off again after the fall of the Ottoman Empire and the end of the colonial era. Today, Iraq's Kurdistan Autonomous Region is the only Kurd-dominated political entity in the world.
ru: Курды — отдельная этнолингвистическая группа, говорящая на индо-арийском языке. Их исконной родиной является Курдистан, область расположенная на севере Ближневосточного региона между Ираком, Турцией, Сирией, и Ираном. Возвысившиеся в средние века княжества управлялись курдскими династиями Шаддадидов, Равадидов, Хасанвайхидов, Анназидов и Марванидов. Впоследствии покорённые Османской империей, курды боролись за самоуправление и независимость. Борьба разгорелась с новой силой после падения Османской империи в конце колониальной эры. Сегодня, Автономный регион Курдистан в составе Ирака — единственный юридически признанный субъект международного права под контролем курдского большинства.

en: Kushan
ru: Кушаны

en: ?plural:Kushans
ru: Кушаны

en: The Kushans were an ancient Indo-European people, perhaps of Tocharian origin, originally leading a nomadic life in Central Asia. Under pressure from Turkic peoples they left their old lands and migrated to India. In India they founded a vast empire whose rulers converted to Buddhism. The Kushans used the Greek alphabet to write their language. The Kushan empire maintained trade relations with Rome and China. They were subordinated to the Persian Sassanids and replaced by a Persian vassal kingdom. The last remnants of the Kushans eventually succumbed to the Hephthalites.
ru: Кушаны — индоиранский народ, вероятно родственный тохарам (юэчжи), живший кочевой жизнью на территории Средней Азии. Под натиском тюркских племён кушаны мигрировали в северную Индию, где в I веке н. э. основали Кушанское царство. Кушаны использовали для письма греческий алфавит — наследие Александра Македонского — переняв его у завоёванного ими Греко-бактрийского царства; основной религией страны был буддизм. В период расцвета Кушанская империя была одной из крупнейших мировых держав, охватывающей значительную часть Средней Азии, территорию современного Афганистана, бóльшую часть Пакистана и север Индии. Кушаны имели торговые и дипломатические отношения с Римом и Ханьским Китаем. В IV веке ослабевшее царство было завоёвано персидской династией Сасанидов, а в V веке остатки кушанского мира были поглощены эфталитами («белыми гуннами»).

en: Guru %s
ru: Гуру %s

en: ?female:Guru %s
ru: Гуру %s

en: Kuwaiti
ru: Кувейтцы

en: ?plural:Kuwaitis
ru: Кувейтцы

en: Kuwait is an Arab country, bordered by Iraq, Saudi Arabia and the Persian Gulf. It was founded in 1756 by the Sabah dynasty, who has ruled the country ever since. In 1990 the country was occupied by Iraqi forces, who were subsequently ejected after an international military intervention. Economically, Kuwait is one of the most developed countries in the Middle East. Despite its relatively small size, the country has about ten percent of the world's proven oil reserves.
ru: Кувейт — арабская страна, граничащая с Ираком и Саудовской Аравией и расположенная на берегу Персидского залива — была основана в 1756 году династией Сабах, которая правит страной и поныне. В 1990 году Кувейт был оккупирован иракскими войсками, но был освобождён в результате международной военной операции. Кувейт — одна из самых развитых стран Среднего Востока, поскольку, несмотря на относительно небольшую территорию, доказанные запасы нефти в стране составляют около 10% общемировых.

en: Kyrgyz
ru: Киргизы

en: ?plural:Kyrgyzs
ru: Киргизы

en: Nation in Central Asia. Conquered by the Russian Empire in the 19th century, Kyrgyzstan got independence from the Soviet Union in 1991.
ru: Народ в Средней Азии. Завоёванный Российской Империей в XIX веке, Кыргызстан получил независимость после распада Советского Союза в 1991 году.

en: Langobardic
ru: Лангобарды

en: ?plural:Langobards
ru: Лангобарды

en: The Langobards were an ancient Germanic people. They originated from Scandinavia but settled in the area on the lower Elbe. In 166 CE they participated in the attack on the Roman provinces of Pannonia and Noricum. Their first state was established on the Danube. Having defeated the Gepids in an alliance with the Avars, the Langobards under king Alboin invaded Italia in 568. They founded a new kingdom with its capital in Pavia. The modern region of Lombardy derives its name from the Lombards.
ru: Лангобарды или ломбарды — древнегерманское племя, пришедшее из Скандинавии и расселившееся в низовьях Эльбы. В 166 году н. э. они приняли участие в захвате римских провинций Паннония и Норик. В V веке на берегах Дуная было основано первое ломбардское государство. После победы в союзе с аварами над гепидами, в 568 году ломбарды вторгаются в Италию и, завоевав северную часть страны (нынешнюю Ломбардию), основали Лангобардское государство со столицей в Павии.

en: Lankese
ru: Ланкийцы

en: ?plural:Lankese
ru: Ланкийцы

en: Prince Vijaya came to Sri Lanka from Orissa, in north-eastern India, during the 6th century BCE and founded the Sinhalese kingdom there. During British colonialism the country was known as Ceylon.
ru: В VI веке до н. э. князь Виджайя переселился на Шри-Ланку из Орисса, что на северо-востоке Индии, и основал Сингальское царство. Во времена британского колониального владычества страна была известна под названием Цейлон.

en: Supreme Commander %s
ru: Верховный Главнокомандующий %s

en: ?female:Supreme Commander %s
ru: Верховная Главнокомандующая %s

en: Laotian
ru: Лаосцы

en: ?plural:Laotians
ru: Лаосцы

en: The history of Laos starts with the Lan Xang kingdom created in the 14th century and ended in late 18th century with invasion of Siam (Thailand). In the end of the 19th century, Laos became part of French Indochina. French rule ended with independence in 1946 followed by 30 years of civil war. In 1975 the communist Pathet Lao established a strict socialist regime. However, in 1986 the liberalization and a gradual return to private enterprise started.
ru: История Лаоса начинается с создания королевства Наньчжао в XIV веке н. э. и заканчивается в XVIII веке вторжением Сиамского королевства (Тайланд). В конце XIX века Лаос стал частью французского Индокитая. Французское правление прекратилось в 1946 году, после чего началась 30-летняя гражданская война. В 1975 году коммунист Патхет Лао установил в стране социализм. Однако, в 1986 началась либерализация и постепенное возвращение к частной собственности.

en: Latin
ru: Латиняне

en: ?plural:Latins
ru: Латиняне

en: The Latin Empire was a Medieval state created by Crusaders after their capture of Constantinople during the Fourth Crusade in 1204, intended as a Roman Catholic-friendly replacement of the Byzantine Empire. In Greek history the period of rule by the Latin Empire and its successor splinter realms is known as the "Frankokratia", rule of the Franks. The Empire ceased to exist when Constantinople was recaptured by the Byzantines in 1261.
ru: Латинская Империя — средневековое государство, созданное крестоносцами в 1204 году после захвата ими Константинополя во время Четвёртого Крестового похода, позиционировавшее себя как прокатолическое государство-наследник Византийской Империи. В греческих источниках период латинского владычества назван Франкократией, власть франков-французов. В 1261 году греки-византийцы отвоевали Константинополь обратно и Латинская империя в целом прекратила своё существование, хотя её осколки просуществовали вплоть до завоевания Анатолии османами в XV веке.

en: Latvian
ru: Латыши

en: ?plural:Latvians
ru: Латыши

en: In the aftermath of World War I Latvia proclaimed its independence from Russia. In 1940, Latvia was forcibly occupied by the Soviet Union. After the collapse of Soviet Union in 1991 Latvia restored its independence.
ru: После Первой Мировой войны Латвия объявила свою независимость от России, но в 1940 году была занята войсками Красной армии. После распада Советского Союза в 1991 году Латвия восстановила свою независимость.

en: Lebanese
ru: Ливанцы

en: ?plural:Lebanese
ru: Ливанцы

en: Located in the Levant, the Eastern shore of the Mediterranean, Lebanon houses some of the oldest traces of human civilization. The old homeland of the Phoenicians, Lebanon has since been ruled by many empires. It was part of the Ottoman Empire for over four centuries and became a French mandate after World War I. Lebanon proclaimed its independence in 1943.
ru: Расположенный в Леванте, на восточном побережье Средиземного моря, Ливан помнит древнейшие шаги человеческой цивилизации. Древняя родина финикийцев, Левант повидал множество империй. Он являлся частью Османской империи более четырёх столетий и являлся французской мандатной территорией после Первой Мировой войны. Ливан провозгласил свою независимость в 1943 году.

en: Lendian
ru: Ляхи

en: ?plural:Lendians
ru: Ляхи

en: The Lendians were a confederation of West Slavic, Lechitic tribes inhabiting the borderland areas of today's Poland and Ukraine. Their land was the object of rivalry between Poland and the Kievan Rus' at the time of the early Piast dynasty. The Lendians succumbed to Ruthenization as a result of deportation actions organized by Kievan princes and the activities of the Orthodox Church.
ru: Ляхи — конфедерация западно-славянских, лехитских племён, обитавших на территории современных Польши и Украины. Их земля во времена династии Пястов была предметом спора между ранним Польским государством и Киевской Русью. Ляхи были подвергнуты русификации в результате деятельности киевских князей и Православной церкви.

en: Leonese
ru: Леонцы

en: ?plural:Leonese
ru: Леонцы

en: Leon was a medieval kingdom in the northwestern part of the Iberian peninsula. Currently Leon is part of the Spanish autonomous community of Castile and Leon.
ru: Леон — средневековое королевство в северо-западной части Пиренейского полуострова. Сегодня Леон — часть испанской автономной области Кастилия-и-Леон.

en: Lesothoan
ru: Лесотцы

en: ?plural:Lesothoans
ru: Лесотцы

en: Lesotho first formed a unified polity in the early 19th century under king Moshoeshoe I, who united the Sotho clans. Moshoeshoe sought protection from the British against Boer incursions and in 1869 the country turned into the British protectorate of Basutoland. Although surrounded by South Africa on all sides, that country's apartheid policies prevented its integration into South Africa. In 1966 Basutoland became the independent Kingdom of Lesotho.
ru: Лесото было впервые сформировано как унитарное государство в начале XIX века королём Мошоешу I, объединившим кланы сото. Мошоешу искал протекции у Британии против притеснений буров и в 1869 году страна была преобразована в Британский протекторат Басотоланд. Несмотря на то, что страна полностью окружена территорией ЮАР, политика апартеида в последней не позволила Лесото превратиться в одну из её провинций. В 1966 году Басотоланд стал независимым Королевством Лесото.

en: Liberian
ru: Либерийцы

en: ?plural:Liberians
ru: Либерийцы

en: Liberia is a country in West Africa, founded in the first half of the 19th century as a country for liberated African-American slaves. Liberia's history has been characterized by tensions between the dominant Americo-Liberian minority and the indigenous majority. The Americo-Liberians organized themselves within the True Whig Party, which held power for no less than 102 years, longer than any other political party worldwide. The indigenous population was enfranchised in the 1960s and the True Whigs were overthrown in 1980, which led to a period of instability and civil wars. A fragile peace returned in 2003.
ru: Либерия — страна в западной Африке, основанная в первой половине XIX века как государство освобождённых афроамериканских рабов. История Либерии характеризуется многочисленными трениями между доминирующим американо-либерийским меньшинством и коренным населением. Американо-либерийцы со-организовались в партию Истинных Вигов, удерживающую власть на протяжении более чем ста лет, дольше, чем какая-либо другая политическая партия мира. Коренное население страны получило избирательные права в 1960-х годах и виги были свержены в 1980 году, что стало началом периода нестабильности и гражданских войн. Хрупкий мир вернулся только в 2003 году.

en: Liburnian
ru: Либурны

en: ?plural:Liburnians
ru: Либурны

en: The Liburnians were an ancient Indo-European tribe living along the Northeastern Adriatic coast in modern Croatia. They were probably distinct from their neighbors, the Illyrians, and spoke an Italic language. They were Romanized after the annexation of their land by Rome.
ru: Либурны — древнее индоевропейское племя, говорившее а италийских языках и жившее на северо-восточных берегах Адриатического моря, на территории современной Хорватии. По всей вероятности, либурны были ассимилированы сначала иллирийцами, а затем и римлянами после аннексии ими иллирийских земель.

en: Libyan
ru: Ливийцы

en: ?plural:Libyans
ru: Ливийцы

en: The region that is now Libya was a Roman colony until it was conquered by the Arab civilization in the 7th century. In 1912 it came under the control of Italy and after the Second World War Libya was granted independence as a condition of the Allied peace treaty with Italy.
ru: До завоевания арабами в VII веке н. э. Ливия была колонией Рима. В 1912 она была взята под контроль Италией, а после Второй Мировой войны Ливия получила независимость согласно условий мирного договора между Союзниками и Италией.

en: Liechtensteiner
ru: Лихтенштейнцы

en: ?plural:Liechtensteiners
ru: Лихтенштейнцы

en: The Principality of Liechtenstein is a tiny, doubly landlocked alpine country in Western Europe, bordered by Switzerland to its west and by Austria to its east. The Principality was formed by the merger of Vaduz and Schellenberg in 1719.
ru: Княжество Лихтенштейн — крошечная альпийская страна, граничащая со Швейцарией на западе и с Австрией на востоке. Княжество было сформировано в результате слияния Вадуца и Шелленберга в 1719 году.

en: Liegean
ru: Льежане

en: ?plural:Liegeans
ru: Льежане

en: Liege was constituted in ecclesiastic principalty in 985, when Bishop Notger was granted the control of several cities in current Belgium. As a federated state of the Holy Roman Empire, it was characterized with large civil liberties for which liegean struggled strongly for. It lasted until 1792, when the recently formed Republic of Liege voted the union with revolutionary France. Liege played later a major role in the Belgian independence.
ru: Льеж — город на реке Маас и провинция в Бельгии. Во времена Римской империи город носил название Лео́дикум у римлян и Люттихь у германцев. В конце X века при князе-епископе Нотгере провинция стала епископством в составе Священной Римской империи, взяв под свой контроль несколько окрестных городов. В Средние века город был одной из арен антиклерикальной и антидворянской борьбы за гражданские права. Во времена Великой Французской революции льежское епископство вошло в состав Франции, а в 1830-х сыграло одну из главных ролей в провозглашении независимости Бельгии. Льеж с начала XVI века и поныне является одним из центров европейской оружейной промышленности.

en: ?female:Princess %s
ru: Принцесса %s

en: ?female:Prime Ministress %s
ru: Премьер-министр %s

en: Regent %s
ru: Регент %s

en: Ligurian
ru: Лигуры

en: ?plural:Ligurians
ru: Лигуры

en: The Ligures were a pre-Roman tribal complex in what is now Northwestern Italy and Southern France. Their language is of uncertain origin, perhaps Para-Celtic or Pre-Indo-European.
ru: Лигуры (устар. лигурийцы) — собирательное наименование древних племён, населявших в середине 1-го тысячелетия до н. э. северо-западную Италию и юго-восточную Галлию. Последние лигуры были завоёваны римлянами в III в. до н. э. и были полностью ассимилированы. Лигуры говорили на языке неизвестного происхождения, возможно кельтского или даже доиндоевропейского; многие топонимы, такие как Генуя, восходят к лигурскому языку.

en: Paramount Ruler %s
ru: Поднебесный Правитель %s

en: ?female:Paramount Ruler %s
ru: Небесная Правительница %s

en: Lipka Tatar
ru: Липки

en: ?plural:Lipka Tatars
ru: Липки

en: The Lipka Tatars are descendants of Tatars who migrated to the Polish-Lithuanian Commonwealth from the Crimean Khanate and the Golden Horde. Their name comes from the Turkish name of Lithuania. In addition to Lithuania, they also live in Poland and Belarus. Some Lipka Tatars have preserved their culture and traditional religion to the present day.
ru: Липки — потомки татар, мигрировавших в польско-литовский союз, Речь Посполитую из Крымского Ханства и Золотой Орды. Их название произошло от тюркского Названия Литвы. Помимо современной Литвы, их потомки живут также в Польше и Белоруссии, некоторые из них сохранили свою культуру и традиционную религию до наших дней.

en: Lippian
ru: Липпейцы

en: ?plural:Lippians
ru: Липпейцы

en: Lippe was a historical state in Germany. It was located between the Weser River and the southeast part of the Teutoburg forest.
ru: Липпе (Липпе-Детмольд, 1123—1918) — историческое германское государство. Оно было расположено между рекой Везер и юго-восточной частью Тевтобургского леса.

en: Lithuanian
ru: Литовцы

en: ?plural:Lithuanians
ru: Литовцы

en: Lithuania is a small country on the south coast of the Baltic Sea, northeast of Poland. Lithuanian is the most archaic and complex of the northern Indo-European languages.
ru: Литва — небольшое государство на южном берегу Балтийского моря, к северо-востоку от Польши. Литовский язык — наиболее архаичный и сложный из всех северных индоевропейских языков.

en: Lojbanistani
ru: Лойбанистанцы

en: ?plural:Lojbanistanis
ru: Лойбанистанцы

en: Lojbanistan is a fictional place where people speak Lojban. Lojban is a constructed language meant for human communication. Lojban is syntactically unambiguous ("Time flies like an arrow. Fruit flies like a banana."), culturally neutral and simple to learn.
ru: Лойбанистан — вымышленное место, где люди говорят на языке лойбан. Лойбан — искусственный язык, предназначенный для общения между людьми. Лойбан синтаксически однозначен, нейтрален и лёгок в изучении.

en: Lorrain
ru: Лотарингцы

en: ?plural:Lorrains
ru: Лотарингцы

en: Lorraine or Lotharingia was formed as the middle kingdom when the Frankish empire was split in three in 843. Initially stretching from the North Sea to the Mediterranean, its territory was mutilated during the struggles between the various Frankish dynasties. What was left of Lorraine became a duchy that both France and Germany were continuously eyeing for. Lorraine became a province of France in 1766.
ru: Лоррейн или Лотарингия было образовано 843 году как среднее королевство при разделении Франкского государства на 3 части после смерти Карла IX. Изначально протянувшееся от Северного до Средиземного моря, оно неоднократно меняло очертания на протяжении борьбы между разными франкскими династиями. То, что осталось от Лотарингии, стало герцогством и, вместе с Эльзасом, яблоком раздора между Францией и Германией. Лоррейн стал провинцией Франции в 1766 году.

en: Louisianian
ru: Луизианцы

en: ?plural:Louisianians
ru: Луизианцы

en: Louisiana is a state in the Deep South of the United States of America known for its distinct French culture, on January 26, 1861, the state voted to secede from the United States, existing independently for a short time until February 26, 1861 when it finally joined the Confederate States of America. The state was formally admitted back into the union on July 9, 1868.
ru: Луизиана — один из южных штатов США, бывшая колония Франции. В январе 1861 года штат вышел из США, чтобы в феврале того же года присоединиться к Конфедерации (КША). В июле 1868 года штат формально вернулся в состав США.

en: Kingfish %s
ru: Король Рыб %s

en: Queenfish %s
ru: Королева Рыб %s

en: Governeror %s
ru: Губернатор %s

en: ?female:Governeror %s
ru: Губернатор %s

en: Luhansk
ru: Луганчане

en: ?plural:Luhansk
ru: Луганчане

en: The Luhansk People's Republic, abbreviated as LPR is an unrecognised republic of Russia in the occupied parts of eastern Ukraine's Luhansk Oblast, with its capital in Luhansk. The LPR was created by Russian-backed paramilitaries in 2014, and it initially operated as a breakaway state until it was annexed by Russia in 2022. Following Ukraine's Revolution of Dignity in 2014, pro-Russian, counter-revolutionary unrest erupted in the eastern part of the country. Russia annexed Crimea from Ukraine, while the armed separatists seized government buildings and proclaimed the Luhansk People's Republic (LPR) and Donetsk People's Republic (DPR) as independent states. This sparked the war in Donbas, part of the wider Russo-Ukrainian War. The LPR and DPR are sometimes described as puppet states of Russia during this conflict They received no international recognition from United Nations member states before 2022. On 21 February 2022, Russia recognised the LPR and DPR as sovereign states. Three days later, Russia launched a full-scale invasion of Ukraine, partially under the pretext of protecting the republics. In September 2022, Russia proclaimed the annexation of the LPR and other occupied territories, following illegitimate referendums which were illegal under international law.
ru: Луганская Народная Республика (ЛНР) — бывшая Луганская область Украины, самопровозглашённое, непризнанное, с 21 февраля 2022 года частично признанное государство, а с сентября 2022 года — регион в составе Российской Федерации. ЛНР возникла как ответ на государственный переворот в Украине, который жители Луганской области не признали. Новые "власти" Украины в свою очередь назвали луганчан сепаратистами и террористами и развязали против ЛНР полномасштабную войну. С февраля 2022 года в войну на стороне ЛНР явно вступила Россия.

en: Luwian
ru: Лувийцы

en: ?plural:Luwians
ru: Лувийцы

en: The Luwians were an ancient Indo-European Anatolian people who lived in the late Bronze Age. For a time after the fall of the Hittite Empire they took a dominant role in the region. One of the most important Neo-Hittite states was Tabal (biblical Tubal), located in Syria and Southeastern Anatolia.
ru: Лувийцы — древняя индоевропейская народность, родственная хеттам, населявшая западное и юго-западное побережье Анатолии в позднем Бронзовом веке. После падения Хеттского царства под натиском «народов моря» лувийцы стали играть доминантную роль в Малой Азии. Одно из важнейших пост-хеттских государств, княжество Табал (библейский Фувал), располагавшееся на территории Сирии и юго-восточной Анатолии, основали именно лувийцы. Начиная с конца II тысячелетия до н. э. лувийцы, наряду с хурритами и урартами, участвовали в процессе сложения армянской народности.

en: Luxembourgish
ru: Люксембуржцы

en: ?plural:Luxembourgians
ru: Люксембуржцы

en: One of Europe's smaller countries, Luxembourg was founded as a county in 963. In 1815 it was elevated to a Grand Duchy in a personal union with the Netherlands, which was severed in 1890.
ru: Одна из самых маленьких стран Европы, Люксембург был основан как герцогство в 963 году. В 1815 было повышено до Великого Герцогства в персональной унии с Нидерландами, закончившейся в 1890 году.

en: Lycian
ru: Ликийцы

en: ?plural:Lycians
ru: Ликийцы

en: Lycia was an ancient Southwest Anatolian state which existed from the 15th to the 6th century BCE. Lycians were allies of Troy during the Trojan War, when they were led by the legendary heroes Sarpedon and Glaucus. Their state was subordinated to the Persian Empire in the 6th century BCE.
ru: Ликийцы — народность, жившая на юго-западном побережье Анатолии около I тысячелетия до н. э. Ликийское государство существовало с XV до VI вв. до н.э. Согласно мифам, ликийцы под предводительством мифических героев Сарпедона и Главка были союзниками Трои во времена Троянских войн. В VI веке до н. э. ликийское государство исчезло, а остатки ликийцев были ассимилированы персами и греками.

en: Maasai
ru: Масаи

en: ?plural:Maasais
ru: Масаи

en: The Maasai are an indigenous African ethnic group of semi-nomadic people located in Kenya and northern Tanzania. Due to their distinctive customs and dress and residence near the many game parks of East Africa, they are among the most well known of African ethnic groups.
ru: Масаи — коренная африканская этническая группа полукочевых народов в Кении и северной Танзании. Они — одна из самых известных африканских этнических групп, благодаря своим обычаям и одежде и проживанию близ всемирно известных парков дикой природы.

en: Macedonian
ru: Македонцы

en: ?plural:Macedonians
ru: Македонцы

en: The Republic of Macedonia is located in the south-central part of the Balkan peninsula. It declared independence from Yugoslavia in 1991.
ru: Республика Македония расположена в южно-центральной части Балканского полуострова, провозгласила независимость от Югославии в 1991 году.

en: Macedon
ru: Македоняне

en: ?plural:Macedons
ru: Македоняне

en: The Kingdom of Macedonia was located in the southern Balkans. Under Alexander the Great it became one of the most powerful states in the world but it splintered into several states after Alexander's death. Macedonia was eventually conquered by Rome in 146 BCE.
ru: Королевство Македония было расположено в южных Балканах. При правлении Александра Великого оно стало одним из величайших государств мира, но после его смерти было разделено на несколько стран. Македония была окончательно завоёвана Римом в 146 году до н. э.

en: Diadochos %s
ru: Диадох %s

en: Diadocha %s
ru: Диадоха %s

en: Majapahit
ru: Маджапахитцы

en: ?plural:Majapahit
ru: Маджапахитцы

en: This empire began in 1293 CE when a local prince used invading Yuan dynasty troops to his own advantage by having them defeat his enemies and then expelling them. The Majapahit, centered in eastern Java, was heavily influenced by Buddhism and Hinduism and was a major regional power in the insular Southeast Asian world, a position which allowed them to control much of the trade between China, India and the Middle East. They lasted until 1500 when they were eclipsed by the Sultanate of Malacca and the rise of Islam in the Indonesian world.
ru: Империя Маджапахит возникла в 1293 году н. э. на части территории современной Индонезии после того как местный князь привлёк войска вторгнувшейся династии Юань для борьбы со своими собственными врагами, и, получив преимущество, одержал победу и изгнал проигравших с островов. Империя, изначально расположенная на восточном побережье острова Ява, была под огромным влиянием буддизма и индуизма и доминировала в островной юго-восточной Азии, что позволяло управлять торговлей между Китаем, Индией и Ближним Востоком. Величие продлилось до 1500 года, померкнув с возвышением Малаккского Султаната и укреплением ислама в Индонезийском регионе.

en: Malagasy
ru: Малагасийцы

en: ?plural:Malagasies
ru: Малагасийцы

en: The Malagasy are the people of Madagascar. For centuries, tribes from Indonesia, East Africa and the Arab world have gathered on the island.
ru: Малагасийцы — народ, населяющий остров Мадагаскар. В течение многих столетий на этом острове селились переселенцы из Индонезии, восточной Африки и арабского мира.

en: High Commissioner %s
ru: Верховный Комиссар %s

en: ?female:High Commissioner %s
ru: Верховный Комиссар %s

en: Malawian
ru: Малавийцы

en: ?plural:Malawians
ru: Малавийцы

en: Called Nyasaland by the British, Malawi adopted its current name, referring to the old Maravi Empire upon independence in 1964. The country's politics were dominated by Dr. Hastings Banda for three decades, until he was stripped of his titles in 1993.
ru: Названная британцами Ньясаландией, государство Малави получило своё нынешнее название, отсылающее к старой Империи Малави, после получения независимости в 1964 году. Тридцать лет политика страны определялась доктором Гастингсом Бандой, пока он не был лишён всех титулов в 1993 году.

en: Malaysian
ru: Малайцы

en: ?plural:Malaysians
ru: Малайцы

en: Malaysia was started with the founding of Malacca (Melaka) by Parameswara in the early 14th century.
ru: История государства Малайзия берёт своё начало в XIV веке с основанием Парамесварой страны Малакка (Мелака).

en: Maldivian
ru: Мальдивцы

en: ?plural:Maldivians
ru: Мальдивцы

en: The Maldives are an archipelago in the Indian Ocean and the smallest country of Asia. According to tradition, the Maldives became a united sultanate when the Cholas were expelled in the 12th century. The islands were a British protectorate from 1887 to 1965. The monarchy was abolished three years after independence. Today, the Maldives are above all known as a tourist destination.
ru: Мальдивы — архипелаг в Индийском океане и самая маленькая страна Азии. Согласно хроникам, Мальдивы стали объединённым султанатом в XII веке после изгнания народа чола. Острова были под британским протекторатам с 1887 по 1965 годы, монархия была ликвидирована через 3 года после получения независимости. Сегодня Мальдивы — прежде всего, туристический рай.

en: Malian
ru: Малийцы

en: ?plural:Malians
ru: Малийцы

en: Mali is a large country in Western Africa. Once part of French Sudan, it gained independence together with Senegal in 1959.
ru: Мали — большая страна в западной Африке. Будучи частью Французского Судана, она получила независимость вместе с Сенегалом в 1959 году.

en: Maltese
ru: Мальтийцы

en: ?plural:Maltese
ru: Мальтийцы

en: Malta was first settled around 5200 BCE. Over the centuries, the islands have been ruled by the Phoenicians, Romans, Fatimids, Sicilians, Knights Hospitaller, French, and British. Malta became independent in 1964 and joined the EU in 2004.
ru: Мальта была впервые заселена около 5200 г. до н. э. На протяжении столетий островом владели финикийцы, римляне, арабы-фатимиды, сицилийцы, орден Госпитальеров, французы и британцы. Мальта стала независимой страной в 1964 году и присоединилась к ЕС в 2004-м.

en: Master %s
ru: Магистр %s

en: Mistress %s
ru: Леди-Магистр %s

en: Mamluk
ru: Мамелюки

en: ?plural:Mamluks
ru: Мамелюки

en: The Mamluks were an Egyptian warrior caste who were recruited from slaves of Turkish or Caucasian origin. The Mamluks were known as elite military units. They held important roles in several Muslim countries. In 1250, they created their own state in Egypt. The Mamluk Sultanate was ruled by two dynasties Mamluks until it was conquered by the Ottoman Turks in 1517.
ru: Мамелюки — египетские воины, набиравшиеся из рабов турецкого и кавказского происхождения. Мамелюки были известны как элитные войска, они играли важную роль в нескольких мусульманских странах. В 1250 году они создали своё собственное государство в Египте. Мамелюкский Султанат управлялся двумя династиями Мамелюков до его завоевания турками-османами в 1517 году.

en: %s Pasha
ru: %s-паша

en: ?female:%s Pasha
ru: %s-паша

en: Manchu
ru: Манчжуры

en: ?plural:Manchus
ru: Манчжуры

en: The Manchus were a semi-nomadic people originating from the region called Manchuria in Northeast Asia. In the 17th century they conquered and ruled China as the Manchu Empire until 1911.
ru: Маньчжуры вели полукочевой образ жизни и проживали в Маньчжурии на северо-востоке Азии. В XVII столетии они завоевали весь Китай и правили им как Империей Манчжоу-го до 1911 года.

en: Manx
ru: Мэнцы

en: ?plural:Manx
ru: Мэнцы

en: The Isle of Man is an island in the British Isles located between Britain and Ireland. Formally not a part of United Kingdom, it is a self-governing British Crown Dependency. In the Middle Ages it was the center of the Kingdom of Mann and the Isles, and later of the Lordship of Man. Man is noted for having the oldest still functioning parliament in the world, the Tynwald, which has existed since 979 CE. Since 1765 the island depends on Great Britain.
ru: Остров Мэн расположен в Ирландском море между Великобританией и Ирландией. Формально не являясь частью Великобритании, он — самоуправляемый протекторат Британской короны. В 1079 году остров вошёл в состав Королевства Мэн и (других) Островов, а после  1275 года стал лордством Мэн, многократно переходящим от Шотландии к Англии и наоборот. В 1765 году остров был выкуплен британским парламентом у лорда Мэн, с тех пор Мэн — зависимая от Великобритании территория. Достопримечательность Мэна — самый старый после исландского Альтинга непрерывно действующий парламент в мире, Тинвалд, существующий с 979 года н. э.

en: Chief Minister %s
ru: Главный Министр %s

en: ?female:Chief Minister %s
ru: Главный Министр %s

en: Maori
ru: Маори

en: ?plural:Maori
ru: Маори

en: The Maori are a Polynesian people that migrated to and settled the island group that is now New Zealand. According to archeological evidence, the migration commenced in the 900s and continued until the 1400s.
ru: Маори — народ Полинезии переселившийся на группу островов Аотеароа, которая сейчас называется Новой Зеландией. Согласно археологическим находкам, переселение началось в X веке н. э. и продолжалось до XV века.

en: Mapuche
ru: Мапуче

en: ?plural:Mapuche
ru: Мапуче

en: The Mapuche people successfully resisted the expansion of the Inka empire, halting them at the Maule river in what is now central Chile. They proved to be stubborn opponents of the Spanish, too, who, along with their Chilean successors, took 300 years to conquer them.
ru: Народ мапуче успешно сопротивлялся экспансии Империи Инков и остановил её у реки Мауле в той части, что сейчас является центром Чили. Они также сопротивлялись Испании, и на их завоевание у испанцев и их чилийских преемников ушло 300 лет.

en: Marathi
ru: Маратхи

en: ?plural:Marathis
ru: Маратхи

en: The Marathi are people who inhabit the state of Maharashtra in India. In the 17th century, the Marathi prince Shivaji established the Maratha confederacy, waging war on the Moghul empire and eventually replacing the Moghuls as the main power on the Indian subcontinent.
ru: Маратхи — народ в Индии, основное население штата Махараштра. В XV веке у маратхи побывал русский купец Афанасий Никитин. В течение ряда столетий маратхи вели упорную борьбу против империи Великих Моголов, и в XVII веке под руководством князя Шиваджи организовали Государство маратхов (Маратхская конфедерация), вскоре ставшее сильнейшим на Индостане. Но после ряда англо-маратхских войн (1775—1818) маратхи попали в вассальную зависимость к британской Ост-Индской компании.

en: High Brahmin %s
ru: Высший Брахмани %s

en: ?female:High Brahmin %s
ru: Высшая Брахмани %s

en: Marshallese
ru: Маршалльцы

en: ?plural:Marshallese
ru: Маршалльцы

en: The Marshall Islands is a country in the Western Pacific, just north of the Equator, consisting of a large number of islands and atolls. Populated primarily by Micronesians, the islands became an independent republic in free association with the United States in 1986. In the mid-20th the United States carried out numerous nuclear tests on the islands.
ru: Маршалловы острова — архипелаг в западной части Тихого океана, чуть севернее экватора, состоящий из трёх десятков атоллов. Населённые преимущественно коренным микронезийским населением, острова являются независимой республикой в свободной ассоциации с США. Во середине XX века атоллы Бикини и Эниветок служили полигонами для американских ядерных испытаний.

en: Martian
ru: Марсиане

en: ?plural:Martians
ru: Марсиане

en: Marsmen landed on Earth in 4000 BCE!
ru: Марсиане высадились на Земле в 4000 году до н. э.!

en: Mauritanian
ru: Мавританцы

en: ?plural:Mauritanians
ru: Мавританцы

en: Mauritania is a country in North West Africa, where the Arab and Sub-Saharan African worlds meet. Mauritania became Islamized from the 11th century onwards. Colonized by France in the 19th century, the country became an independent republic in 1960.
ru: Мавритания — страна в северо-западной Африке, где встречаются арабский и присахарский миры. Мавритания была исламизирована в XI веке. Колонизированная Францией в XIX веке, страна стала независимой республикой в 1960 году.

en: Mauritian
ru: Маврикийцы

en: ?plural:Mauritians
ru: Маврикийцы

en: Mauritius is an island in the Indian Ocean. It was first settled by the Dutch, who named it after Maurice of Nassau. The island is famous for being the habitat of the dodo, which was was brought to extinction within a century after its discovery. The Dutch abandoned the island in 1710 and Mauritius was subsequently settled by the French. During the Napoleonic Wars the island was captured by the British. The island became independent in 1968. Nowadays, Mauritius is one of the most developed countries of Africa. The population is mostly of Indian, African and European origin.
ru: Маврикий — остров в Индийском океане. Он был первоначально заселён голландцами, назвавшими остров в честь Мориса из Нассау. Остров известен как место обитания дронтов, птиц, исчезнувших менее чем через сто лет после их нахождения. Голландцы оставили остров в 1710 году и Маврикий был заселён французами. Во время наполеоновских войн остров был захвачен британцами. Маврикий независим с 1960 года и является отдной из самых развитых стран Африки. Его население имеет в основном индийское, африканское и европейское происхождение.

en: Mazovian
ru: Мазовцы

en: ?plural:Mazovians
ru: Мазовцы

en: Mazovia is a historic and geographic region of central-eastern Poland.
ru: Мазовия — историческая и географическая область в центрально-восточной Польше.

en: Mecklenburgian
ru: Мекленбуржцы

en: ?plural:Mecklenburgians
ru: Мекленбуржцы

en: Mecklenburg was erected in the 12th century. Its ruling house, the Obrodites, were of Slavic origin - unique amongst the German states. The dynasty remained in power for eight centuries. The Duchy was divided into Mecklenburg-Strelitz and Mecklenburg-Schwerin. In the 19th century Mecklenburg got the reputation of being the most backward of the German states; its feudal institutions were abolished only at the downfall of the monarchy in 1918. Currently Mecklenburg forms the western two thirds of the German state of Mecklenburg-Cispomerania.
ru: Мекленбург был возведён в XII веке. Его правящий дом, Обродиты, имели славянское происхождение — уникальный случай для германских государств. Династия оставалась у власти на протяжении восьми столетий, пока герцогство не было разделено на Мекленбург-Штрелиц и Мекленбург-Шверин. В XIX веке Мекленбург заслужил репутацию самого отсталого из германских государств, но его феодальные институты были отменены только с падением германской монархии в 1918 году. Сегодня Мекленбург формирует западные две трети германской земли Мекленбург-Сиспомерания.

en: Median
ru: Мидяне

en: ?plural:Medians
ru: Мидяне

en: Media was an ancient Iranian state that was created by a Western Iranic people, the Medes, relatives of the European Scythians. Their state preceded the Persian Achaemenid Empire, which was formed as a result of a rebellion of the Persians against the Median ruler Astyages. It was the first multi-ethnic empire and controlled a vast area spanning from the Halys river to what is now Afghanistan.
ru: Мидия — античное иранское государство, созданное мидянами, западноиранским арийским народом, простиравшееся от реки Галис в северной Анатолии до территории современного Афганистана. Около 550 года до н. э. при царе Иштувегу (Астиаг) Мидия была захвачена родственным народом, персами во главе с царём Киром II Великим, и стала вассальным царством в персидской империи Ахеменидов — первом полиэтническом государстве в мире.

en: %s Shahanshah
ru: Шахиншах %s

en: Messapian
ru: Мессапы

en: ?plural:Messapians
ru: Мессапы

en: The Messapii were an Indo-European tribe that inhabited, in ancient times, Apulia, the south-eastern peninsula of Italy, before being absorbed by the Romans.
ru: Мессапы — древний индоевропейский народ, населявший юго-восточную оконечность, «каблук», Италии (Апулия). Считаются потомками иллирийцев, переселившихся с Балкан через Адриатическое море. К началу н. э. покорены римлянами и романизированы.

en: Métis
ru: Метисы

en: ?plural:Métis
ru: Метисы

en: The Métis are a people of mixed First Nations (Native American) and European (mostly French) descent living mainly in the Canadian prairie provinces. Together with the First Nations and the Inuit they form one of the three indigenous groups of Canada. In the 19th century the Métis repeatedly rebelled against the British and Canadian authorities.
ru: Метисы — народ смешанного индейско-европейского (в основном французского) происхождения, живущий в основном на прериях равнинных провинций Канады. Вместе с индейцами и иннуитами (эскимосами) они представляют одну из трёх основных групп коренного населения страны. В XIX веке метисы неоднократно восставали против британских и канадских правительств.

en: Mexican
ru: Мексиканцы

en: ?plural:Mexicans
ru: Мексиканцы

en: Mexico borrows its name from the Mexica people, another name for the Aztecs. It achieved independence from Spain in 1821. For most of the 19th century the country was wrecked by rebellions and foreign invasions losing more than half of its territory to the United States. A liberal constitution was proclaimed in 1857, leading to ten years of civil war between liberals and conservatives, in which the latter crowned Maximilian of Austria as emperor under French occupation. The French and conservatives were ultimately defeated by the liberals of Benito Juárez in 1867. Mexico entered the modern era under Porfirio Díaz (1876-1911) but social inequality and political repression led to the Mexican Revolution of 1910 which left more than a million dead. The Revolution led to the establishment of a corporatist one party state in 1929. Only in 2000 did Mexico see its first democratic transfer of power.
ru: Мексика получила своё название от народа мексика, более известного как ацтеки. Она получила независимость от Испании в 1821 году. На протяжении почти всего XIX века страна разрывалась на части восстаниями и иностранными вторжениями, в итоге уступив больше половины своей территории Соединённым Штатам. В 1857 году была провозглашена либеральная конституция, после чего началась гражданская война между либералами и консерваторами, защищавшими недавно коронованного Максимилиана Австрийского в качестве императора под французской оккупацией. Последние в 1867 году потерпели сокрушительное поражение от либералов под командованием Бенито Хуареса. Мексика перешла в современную эпоху под руководством Порфирьо Диаса (1876—1911), но социальное неравенство и политические репрессии привели к Мексиканской революции 1910 года, сопровождавшейся более чем миллионом жертв. Революция привела к установлению однопартийной корпоративной власти, и лишь в 2000 году Мексика увидела свою первую демократическую передачу власти.

en: Miao
ru: Мяо

en: ?plural:Miao
ru: Мяо

en: According to Chinese legend, the Yellow Emperor of Huaxia battled and defeated Chi You, leader of the Nine Li tribe, at the Battle of Zhuolu in the 26th century BCE. For the Miao people of modern-day China, Chi You - whom they refer to as "Txiv Yawg" - is a mythical king and founding father of their nation. Most Miao live in southern China, but there is a significant diaspora in southeast Asian countries as well as Europe and North America, of which many belong to the "Hmong" sub-group.
ru: Согласно китайскому мифу, Жёлтый Император победил Чи Ю, лидера Девяти племён Ли, в Битве при Жуолю в XXVI веке до н. э. Для современного южнокитайского народа мяо (они же мео и хмонги) Чи Ю, которого они называют Тксив Яуг — их легендарный царь и отец всей нации. Большинство мяо живёт в южном Китае, но есть и существенные диаспоры как в странах Юго-Восточной Азии, так и в Европе и Северной Америке.

en: Micronesian
ru: Микронезийцы

en: ?plural:Micronesian
ru: Микронезийцы

en: Micronesia is located in the Central Western Pacific. The site of several ancient seafaring cultures, nowadays most of the region is governed by the Federated States of Micronesia.
ru: Микронезия расположена в центральной части запада Тихого океана. Родина нескольких культур мореплавателей, сегодня большая часть региона управляется Федеративным государством Микронезия.

en: Mi'kmaq
ru: Микмаки

en: ?plural:Mi'kmaq
ru: Микмаки

en: Today numbering roughly 25,000, the Mi'kmaq inhabited (and largely continue to) Nova Scotia. The first Mi'kmaq to convert to Christianity did so in 1610 under French suzerainty. French rule gave way to English and English to Canadian.
ru: С современной численностью около 25 тысяч человек, микмаки жили (и большей частью продолжают жить) в канадской Новой Шотландии. Первые микмаки приняли христианство в 1610 году под французским суверенитетом.

en: Milanese
ru: Миланцы

en: ?plural:Milanese
ru: Миланцы

en: Milan is the capital of Lombardy, a region in Northern Italy. From 1395 to 1797 it was the seat of the Duchy of Milan. Lombardy came under Austrian domination after the Napoleonic War. In 1859 it was annexed by Italy.
ru: Милан — столица Ломбардии, региона на севере Италии. С 1395 по 1797 годы город был резиденцией Миланских герцогов. После наполеоновских войн Ломбардия перешла под власть Австрии, а в 1859 году была аннексирована Италией.

en: Minnesotan
ru: Миннесотцы

en: ?plural:Minnesotans
ru: Миннесотцы

en: Minnesota is a state located in the American Midwest notable for its cold environment and many lakes present. It was admitted into the union as a state on May 11th, 1858.
ru: Миннесота — штат на "Среднем Западе" США, известный своим сравнительно холодным климатом и обилием озёр. Миннесота вошла в состав США 11 мая 1858 года.

en: Miskito
ru: Мискито

en: ?plural:Miskito
ru: Мискито

en: Living along the eponymous Miskito Coast of Nicaragua and Honduras, the Miskito now number around 200,000 people. In 1625, the Miskito came into a long-lasting political relationship with the British Empire, whose interests in the Caribbean were contrary to those of the Spanish Empire. A loosely constructed Miskito 'kingdom' was formed in that year and a dynasty established by kings who went by English names and came under formal British protectorate status in 1740. Official protectorate status ended a century later and in 1894 the Nicaraguan government incorporated the territory.
ru: Живущий на одноимённом побережье Мискито в Никарагуа и Гондурасе, народ мискито (москито) насчитывает около 200 тысяч человек. В 1625 году мискито вступили в длительные политические отношения в Британией, чьи интересы на Карибах были диаметрально противоположны испанским. В этом году было основано свободное «королевство» и установлена династия королей, правивших под английскими именами в стране, формально ставшей британским протекторатом только в 1740 году. Столетием спустя протекторат закончился и в 1894 году правительство Никарагуа включило в свой состав эту территорию.

en: Mitanni
ru: Митаннийцы

en: ?plural:Mitanni
ru: Митаннийцы

en: Mitanni was an ancient Hurrian kingdom in what is now Northern Syria and Iraq. Mitanni was at the height of its power during the 14th century BCE, during which it rivalled Egypt.
ru: Митанни — древнее государство на территории северной Месопотамии, там где сейчас северная Сирия и Ирак, население которого говорило на хурритском языке. Митанни достигло пика своего могущества в течении XIV века до н. э., на протяжении которого оно соперничало с Египтом.

en: Mixtec
ru: Миштеки

en: ?plural:Mixtecs
ru: Миштеки

en: The Mixtecs or Ñuu Savi were one of the major Mesoamerican civilizations. The Mixtec territory was formed by a large number of city states. The Mixtec ruler Eight Deer 'Jaguar Claw', who ruled Tilantongo around 1100 CE, was famous in all of ancient Mexico. In the late 15th century most of the Mixtec territory was occupied by the Aztecs, though parts remained independent until the arrival of the Spanish. Nowadays there are about 700,000 Mixtecs living in the Mexican states of Oaxaca, Guerrero and Puebla, as well as in emigrant communities in Northern Mexico and the US.
ru: Миштеки — один из мезоамериканских народов. Их территория была образована больши́м количеством городов-государств. Миштекский лидер Восемь Оленей по прозвищу «Челюсть Ягуара», правивший Тилантонго около 1100 года н. э., был известен всей древней Мексике. В конце XV века бóльшая часть миштекской территории была оккупирована ацтеками, а меньшая оставалась независимой до появления испанцев. Сегодня около 700 тысяч миштеков живут как в мексиканских штатах Оахака, Герреро и Пуэбла, так и в эмигрантских общинах северной Мексики и США.

en: Moldovan
ru: Молдаване

en: ?plural:Moldovans
ru: Молдаване

en: Moldova was conquered by the Ottomans in the 16th century. Then in 1812 Moldova became part of the Russian Empire. From 1918 Moldova was part of Romania until inclusion in the Soviet Union in 1940. The modern Republic of Moldova gained independence from the Soviet Union in 1991.
ru: Молдавия была завоёвана Османской Империей в XVI веке. Затем, в 1812 году Молдавия стала частью Российской Империи. С 1918 года Молдавия входила в состав Румынии до своего включения в состав Советского Союза в 1940 году. Современная Республика Молдова стала независимой в 1991 году.

en: Moluccan
ru: Молуккцы

en: ?plural:Moluccans
ru: Молуккцы

en: The Moluccas, known as the Spice Islands during the era of colonizations, are an island group in the Indonesian archipelago. Inhabited by Malay peoples, the islands were contested by the Spanish, Portuguese and English but ended up under firm Dutch control by the 16th century. During the decolonization process many Moluccans sided with the Dutch East Indies Army. This, and the centralism exerted by Java after Indonesia's independence in 1949, led to the proclamation of the Republic of the South Moluccas in 1950. The rebellion was crushed, but a government in exile continues to operate, not recognized by any country.
ru: Молукканские острова, также в колониальную эру известные как Острова пряностей — группа островов Индонезийского архипелага. Населённые малайскими народами, острова оспаривались Испанией, Португалией и Британией, но а XVI веке стали владением Голландии. В процессе деколонизации многие молуккцы встали на сторону Голландской ост-индской армии в противостоянии яванскому централизму после независимости Индонезии в 1949 году. В 1950 году восставшие провозгласили Республику Южных Молукк, и, хотя революция провалилась, не признанное ни одной страной правительство в изгнании продолжает действовать.

en: Monegasque
ru: Монегаски

en: ?plural:Monegasque
ru: Монегаски

en: With only two square kilometers, Monaco is the second smallest country in the world. It has been ruled by the Grimaldi dynasty ever since the country was founded in 1297. In 1861 Monaco lost more than 95 percent of its territory to France. The principality is noted for its absence of income taxes, its casino and its Formula 1 track. Foreigners make up more than 80 percent of the population. In terms of GDP per capita Monaco is the wealthiest country in the world by a large margin.
ru: Со всего двумя квадратными километрами территории, княжество Монако — вторая в списке самых маленьких стран мира. В момента основания государства в 1297 году им правит династия Гримальди. В 1861 году более 95% территории Монако отошло Франции. Княжество знаменито отсутствием налогов, своим казино и трассой Формулы-1. Иностранцы составляют более 80% населения Монако. В списке стран с самым большим доходом на душу населения Монако лидирует с огромным отрывом.

en: Minister of State %s
ru: Государственный Министр %s

en: ?female:Minister of State %s
ru: Государственный Министр %s

en: Mon
ru: Моны

en: ?plural:Mons
ru: Моны

en: The Mon people were among the earliest inhabitants of Southeast Asia and instrumental in the spread of Buddhism in the region.
ru: Народ мон был одним из самых ранних обитателей Юго-Восточной Азии и орудием распространения буддизма в регионе.

en: Montenegrin
ru: Черногорцы

en: ?plural:Montenegrins
ru: Черногорцы

en: Montenegro is a small country on the Balkans, the last to be conquered by the Ottomans and the first to become independent again. Part of Yugoslavia in the 20th century, it dissolved its union with Serbia in 2006.
ru: Черногория — небольшая балканская страна, последняя территория, захваченная Османской Империей и первая, ставшая снова независимой. Часть Югославии XX века, в 2006 году вышедшая из союзного государства с Сербией.

en: Moravian
ru: Моравы

en: ?plural:Moravians
ru: Моравы

en: Great Moravia was a Slavic medieval monarchy whose center was located in the areas of modern Moravia region in Czech Republic. Moravia conquered areas of Bohemia, Slovakia, Pannonia and large parts of southern Poland and Lusatia. The first ruler and founder of this state was duke Mojmir I. The Great Moravian state was destroyed as a result of the Hungarian invasion from the eastern steppes. After the defeat of the Hungarians by the Holy Roman Empire, Moravia was turned into a principality, which was in a personal union with Bohemia for most of its history.
ru: Великая Моравия — средневековая славянская монархия, центр которой находился на территории современной области Моравия Чешской Республики. Моравия захватила части Богемии, Словакии, Паннонии и большие области южной Польши и Лужицы. Основателем и первым правителем государства был князь Моймир I. Великая Моравия была уничтожена в результате венгерского вторжения из восточных степей. После поражения мадьяр от Священной Римской Империи, Моравия была преобразована в княжество, бывшее в личной унии с Богемией бóльшую часть своей истории.

en: Mordvin
ru: Мордовцы

en: ?plural:Mordvins
ru: Мордовцы

en: The Mordvins are a Finnic people consisting of two subgroups: the Erzya and the Moksha. Mordvins live mainly in the Republic of Mordovia, a subdivision of the Russian Federation.
ru: Мордва — финно-угорский народ, делящийся на два субэтноса, эрзя и мокша. Мордовцы в основном живут на территории Республики Мордовия в составе Российской Федерации.

en: Moroccan
ru: Марокканцы

en: ?plural:Moroccans
ru: Марокканцы

en: Modern Morocco gained independence in 1956. However, the area has been inhabited since at least 8000 BCE. In classical times the region was known as Mauretania.
ru: Современное Марокко получило независимость в 1956 году, однако его территория обитаема как минимум с 8-го тысячелетия до нашей эры. В античности этот регион носил имя Мавретания.

en: Mozambican
ru: Мозамбикцы

en: ?plural:Mozambicans
ru: Мозамбикцы

en: Mozambique is a country in Southeast Africa. It gained independence from Portugal in 1975.
ru: Мозамбик — страна на побережье Индийского океана в юго-восточной Африке. Она получила независимость от Португалии в 1975 году.

en: Mughal
ru: Моголы

en: ?plural:Mughals
ru: Моголы

en: The Mughal Empire ruled most of the Indian subcontinent throughout the early modern era.
ru: Империя Моголов правила большей частью Индостана в первом тысячелетии нашей эры.

en: Muscovite
ru: Московиты

en: ?plural:Muscovites
ru: Московиты

en: Moscow emerged as a regional power and successor to the Kievan Rus' in the 12th century CE. Under the Rurikid dynasty, the Muscovites consolidated power through alliances with the Golden Horde and the Orthodox Church, eventually subduing surrounding cities and principalities including the Novgorod Republic.
ru: По легендам, Москва была основана в 1147 году и к концу XII века стала ядром объединения русских земель и преемницей Киева. При правлении Рюриковичей Московское княжество заключило союз с Золотой Ордой и подчинило своей власти окрестные княжества и свободные города, в том числе и Новгородскую республику. В 1547 году Иван IV Грозный венчался на трон Московского царя, и страна стала называться Русским царством.

en: Muskogee
ru: Маскоги

en: ?plural:Muskogee
ru: Маскоги

en: The Muskogee was a confederacy of North American tribes, including the Creek, Seminole, Choctaw, and Chickasaw. They were based in the area now encompassed by the U.S. states of Georgia and Alabama. Creek and Seminole tribes briefly formed a sovereign state known as the "State of Muskogee" during the early 1800s.
ru: Маскоги — конфедерация племён Северной Америки, включавшая в себя племена криков, семинолов, чокто и чикасо. Они располагались на территории современных штатов Джорджия и Алабама. Племена криков и семинолов в начале XIX века основали недолго просуществовавшее независимое «государство Маскоги».

en: Mwiska
ru: Чибча-муиски

en: ?plural:Mwiska
ru: Чибча-муиски

en: Comprising five states, variously described as chiefdoms and kingdoms, the Mwiska (a.k.a. Muisca) likely numbered between half a million to one million people at the time of Spanish conquest. The two largest of the Mwiska states, Zipa and Zaque, were at conflict with one another when the Spanish came on the scene, with the former being more successful than the latter. Spanish conquest was fairly quick, however, and no rebellion took place after 1541 and the language went extinct in the 18th century.
ru: К концу XV века конфедерация Чибча (страна муисков на территории современной Колумбии) насчитывала по разным источникам от 5 до 9 государств или племенных союзов с населением от полумиллиона до миллиона человек на момент появления испанцев. В это время два крупнейших государства муисков, Сипа и Саке находились в состоянии междоусобной войны, так что испанское завоевание прошло очень быстро. К середине XVIII века культура и язык чибча полностью вымерли.

en: Cacique %s
ru: Касик %s

en: ?female:Cacique %s
ru: Касиня %s

en: Namibian
ru: Намибийцы

en: ?plural:Namibians
ru: Намибийцы

en: Although European Powers long neglected the desertic African Southwest, the German Empire established a colony there in the late nineteenth century. After losing World War I, the territory became a mandate under the responsibility of the Union of South Africa. It finally became independent in 1990, under the name of Namibia.
ru: Хотя европейские державы давно забыли про пустыню на юго-западе Африки, Германская империя в конце XIX века основала там колонию. После поражения в Первой Мировой войне территория стала мандатом под управлением Южно-Африканского Союза. Страна стала независимой в 1990 году под названием Намибия. На наречии местного народа нами название пустыни Намиб означает «место, где ничего нет».

en: Nauruan
ru: Науруанцы

en: ?plural:Nauruans
ru: Науруанцы

en: Called Pleasant Island by the European colonizers, Nauru is an island in the South Pacific. The island was first settled by Austronesian peoples around 1000 BCE. European contacts led to internecine tribal warfare which decimated the population. Nauru was annexed by the German Empire in 1888 but was occupied by Australia during World War I. In 1968, the Republic of Nauru became independent. Thanks to its enormous phosphate resources, Nauru was for some time the most developed third world country and one of the world's richest countries per capita. With the exhaustion of the phosphate reserves the country has fallen on economic hard times. Offshore banking, immigrant detention centers and musicals have proven unsuccessful to replace phosphate as source of income. Nauru is the world's third smallest country by size, second smallest by population. It is the smallest country in the Southern Hemisphere and the world's smallest republic.
ru: Остров Науру, прозванный европейскими колонистами Приятным, расположен в южной части Тихого океана, в 42 км к югу от экватора. Остров был заселён микронезийскими и полинезийскими народами около 1000 года до н. э., к моменту появления первых европейцев в начале XIX века на нём жило 12 племён. После контакта с чужеземцами население острова сократилось более чем в 10 раз из-за спаивания, болезней и междоусобиц, ставших более кровопролитными после появления огнестрельного оружия. В 1888 году Науру был аннексирован Германской империей, но во время Первой Мировой войны был захвачен австралийскими войсками, а в 1923 году попал под совместное управление Австралии, Новой Зеландии и Великобритании. В 1968 году Республика Науру стала независимым государством. Благодаря огромным залежам фосфатов, Науру был в течение некоторого времени наиболее развитым государством третьего мира и страной с одним из самых высоких уровней дохода на душу населения. С истощением фосфатных месторождений в стране начались трудные времена. Оффшорные банки и центры содержания под стражей иммигрантов не смогли заменить полезные ископаемые в качестве источника дохода. Науру — третья в списке самых маленьких стран мира по площади и вторая — по численности населения. Это самая маленькая страна в Южном полушарии и самая маленькая республика в мире.

en: Navajo
ru: Навахо

en: ?plural:Navajo
ru: Навахо

en: The Navajo or Diné are the most populous Native American nation of the United States. They are closely related to the Apache. Their language is famous for being one of the world's most complex.
ru: Навахо (или дине) — самый многочисленный индейский народ США, близко родственный апачам. Язык навахо очень сложен, и во Второй Мировой войне он использовался американской армией для шифрования сообщений.

en: Neapolitan
ru: Неаполитанцы

en: ?plural:Neapolitans
ru: Неаполитанцы

en: For centuries the Kingdom of Naples was the largest country on the Italian Peninsula. Many European powers showed interest in the kingdom and its throne changed hands many times. After the Napoleonic Era it was merged with the Kingdom of Sicily.
ru: На протяжении столетий Неаполитанское Королевство было крупнейшим государством на Апеннинском полуострове. Многие европейские страны были заинтересованы в королевстве и корона неоднократно переходила из рук в руки. После эры Наполеона Неаполь был присоединён к королевству Сицилия.

en: Nenets
ru: Ненцы

en: ?plural:Nenets
ru: Ненцы

en: The Nenets are a people living in north-western Russia and the most populous among the Samoyed peoples.
ru: Ненцы — народ, живущий на северо-западе России и на полуострове Ямал, самый многочисленный среди обитателей европейского Заполярья — самоедов.

en: Nepali
ru: Непальцы

en: ?plural:Nepalis
ru: Непальцы

en: Nepal is a landlocked country located in the Himalayas. Long a multi-cultural and multi-lingual nation, its history is characterized by its location between India and China. The Nepalese principalities were united into one kingdom in the 18th century. Nepal became a republic in 2008.
ru: Непал — полностью окружённая сушей страна в Гималаях. История этой многкультурной и многонациональной страны характеризуется её местоположением между Индией и Китаем. Непальские княжества в XVIII веке объединились в единое королевство. В 2008 году Непал стал республикой.

en: Nestorian
ru: Несторианцы

en: ?plural:Nestorians
ru: Несторианцы

en: Legends of Prester John circulated in Europe from the 12th through 17th centuries. The stories told of a Nestorian Christian nation beyond the boundaries of the European world; over time the location of the kingdom moved from India to Central Asia to Ethiopia. The land contained unbelievable riches and creatures, and bordered Earthly Paradise. Because the country was believed to be on the other side of the Muslim world, many Europeans hoped Prester John would be a valuable ally in their quest to end Muslim rule of the Holy Land.
ru: Легенды о пресвитере Иоанне циркулировали в Европе с XII по XVII века. Рассказывали истории о несторианском христианском народе за границей обжитого европейцами мира. Со временем местоположение царства было передвинуто из Индии в центральную Азию, а затем — в Эфиопию, о нём говорили как о содержащем несметные богатства и невиданных существ рае на земле. Поскольку страна, по поверьям, находилась по другую сторону исламского мира, многие европейцы надеялись, что пресвитер Иоанн будет ценным союзником в походах за избавление Святого города и Святой Земли от мусульманского владычества.

en: Newfoundland
ru: Ньюфаундлендцы

en: ?plural:Newfoundlanders
ru: Ньюфаундлендцы

en: In precolumbian times Newfoundland and Labrador were settled by the Beothuk, though around 1000 CE for a short time Vikings also settled there. From the late 15th century onward Newfoundland was visited by the Portuguese and English. England and France contested the island until 1713, when France relinquished its claims. Newfoundland became a dominion in 1907. Badly hit by the Great Depression, in 1934 it voluntarily surrendered its sovereignty to the UK. Newfoundland passed to Canada in 1949; currently it is known as the Province of Newfoundland and Labrador.
ru: В доколумбовы времена Ньюфаундленд и Лабрадор были населены беотуками, а также, около 1000 года н. э., там находились поселения викингов. Начиная с конца XV века Ньюфаундленд посещали португальцы и англичане. Британия и Франция спорили за остров вплоть до 1713 года, когда Франция оказалась от своих претензий на него. В 1907 году Ньюфаундленд стал британским доминионом. Тяжело переживший Великую Депрессию, остров в 1934 году добровольно отказался от суверенитета, а в 1947-м был передан Великобританией Канаде, став провинцией Ньюфаундленд и Лабрадор.

en: New Zealand
ru: Новозеландцы

en: ?plural:New Zealanders
ru: Новозеландцы

en: The island group of New Zealand was annexed by Britain in 1840. Following a royal proclamation in 1907, the country became an independent dominion within the Commonwealth of Nations.
ru: Группа островов Новой Зеландии была аннексирована Британской Империей в 1840 году. Согласно королевскому указу 1907 года, страна получила статус независимого доминиона в Содружестве Наций.

en: Nicaraguan
ru: Никарагуанцы

en: ?plural:Nicaraguans
ru: Никарагуанцы

en: The largest of the Central American republics, Nicaragua is known for its turbulent history. The country lived through numerous civil wars and foreign interventions until Anastasio Somoza established a notoriously corrupt dictatorship in the 1930s. His family continued to rule until 1979, when the last Somoza was overthrown by sandinista revolutionaries, starting 11 years of civil war between the sandinista government and the contras.
ru: Самая большая из республик Центральной Америки, Никарагуа известна своей турбулентной историей. Страна прошла через ряд гражданских войн и иностранных интервенций, пока Анастасио Сомоса не установил в 1930-х годах явную коррупционную диктатуру. Его семья продолжала править до 1979 года, когда последний Сомоса был свергнут сандинистским фронтом национального освобождения. Гражданская война между сандинистским правительством и контрас продолжалась без малого 11 лет.

en: Nigerian
ru: Нигерийцы

en: ?plural:Nigerians
ru: Нигерийцы

en: Nigeria won full independence from British rule in 1960. It is the most populous country of Africa.
ru: Нигерия добилась полной независимости от Великобритании в 1960 году. Это самая населённая страна Африки.

en: Nigerien
ru: Нигерцы

en: ?plural:Nigeriens
ru: Нигерцы

en: Niger is a country in the Sahel region of West Africa, named after the Niger river. It achieved independence from France in 1960. Since then it has been ruled intermittently by civil and military governments. One of the poorest countries in the world, Niger ranks rock bottom in international rankings such as the Human Development Index. Niger has both the highest fertility rate and infant mortality rate in the world. Niger should not be confused with Nigeria.
ru: Нигер (не путать с Нигерией) — названная по имени реки Нигер страна в западной Африке, 80% территории которой занято пустыней Сахара, а остальные 20% — полупустыней Сахель. Она стала независимой от Франции в 1960 году, и с тех пор страна управляется сменяющими друг друга военными и гражданскими правительствами. Одна из беднейших стран мира, Нигер держит твёрдое последнее место во многих рейтингах, таких как Индекс развития человеческого потенциала (HDI), также находится в первых рядах как по уровню рождаемости, так и по уровню младенческой смертности.

en: Nimíipuu
ru: Не-персе

en: ?plural:Nimíipuu
ru: Не-персе

en: The Nimíipuu, or the 'Real People', in their own language, are better known as the 'Nez Percé'. This Native American nation covered parts of Washington, Oregon, Montana and Idaho and consisted of more than 70 permanent villages in 1800. At this time the population numbered about 6,000. After a defeat by the American cavalry on October 5, 1877, the Nimíipuu were moved to reservations. The elected Nez Percé Tribal Executive Committee now governs tribal affairs.
ru: Не-персе — индейский народ в США. Самоназвание — нимиипуу, буквально «мы, люди», а название «не-персе» (от французского «проколотый нос») сложилось под впечатлением от амулетов, которые носили в носу далеко не только они, но и ряд других племён. Этот народ в 1800 году проживал на территории штатов Вашингтон, Орегон, Монтана и Айдахо и состоял из более 70 деревень. В настоящий момент их численность составляет примерно 6000 человек. После поражения от американской кавалерии в 1877 году проживают в резервации в штате Айдахо.

en: Norman
ru: Норманны

en: ?plural:Normans
ru: Норманны

en: After several devastating Viking raids on what is today northern France and a siege of Paris, the Frankish king Charles the Simple granted the Viking leader Rollo a fiefdom in the area. This fief evolved into the Duchy of Normandy, of which the most famous duke is William II "the Conqueror" who invaded England in 1066.
ru: После нескольких опустошительных походов викингов на территорию современной северной Франции и осады Парижа, король Франков Карл III Простоватый даровал вождю викингов Ролло лен, который в будущем стал герцогством Нормандским. Самым известным нормандским герцогом был Вильгельм II Завоеватель, в 1066 году захвативший Англию.

en: Northern Irish
ru: Североирландцы

en: ?plural:Northern Irish
ru: Североирландцы

en: Northern Ireland is a part of the United Kingdom that occupiesthe northeastern part of the island of Ireland. Northern Ireland has acomplex history of conflict and cooperation between the British unionists,who want to remain in the U.K., and the Irish nationalists, who seek torejoin the Republic of Ireland. The 1998 Good Friday Agreement ended theviolent period known as 'The Troubles' and established a power-sharinggovernment that gives both sides a say in the affairs of the region.Northern Ireland is known for its scenic landscapes and cultural heritage.
ru: Северная Ирландия — автономия в составе Соединённого Королевства Великобритании и Северной Ирландии, занимающая северо-восточную часть острова Ирландия. История Северной Ирландии — летопись конфликтов и содействия между т.н. "юнионистами", отстаивающими место региона в Королевстве, и ирландскими националистами, борющимися за воссоединение с Республикой Ирландия. В 1998 году было подписано Белфастское "Соглашение Страстно́й пятницы", завершившее "горячую" фазу противостояния, и утвердившее разграничение полномочий между великобританским и локальным правительствами. Северная Ирландия известна своими живописными ландшафтами и богатым культурным наследием.

en: First Minister %s
ru: Первый Министр %s

en: ?female:First Minister %s
ru: Первый Министр %s

en: North Korean
ru: Северокорейцы

en: ?plural:North Koreans
ru: Северокорейцы

en: In 1945 Korea was split by the Soviet Union and the United States into two states along the 38th parallel, forming North Korea and South Korea. 60 years on, North Korea remains a communist state of the Stalinist type.
ru: После окончания Корейской войны в 1950 году Корейский полуостров был разделён вдоль 38-й параллели на два государства, Северную и Южную Корею. На протяжении всей своей 60-летней истории Северная Корея остаётся коммунистическим государством сталинистского типа.

en: Dear Leader %s
ru: Возлюбленный Лидер %s

en: ?female:Dear Leader %s
ru: Возлюбленный Лидер %s

en: Great Leader %s
ru: Великий Вождь и Учитель %s

en: ?female:Great Leader %s
ru: Великая Владычица и Учитель %s

en: Northumbrian
ru: Нортумбрийцы

en: ?plural:Northumbrians
ru: Нортумбрийцы

en: The Northumbria was a Medieval kingdom of the Angles, in what is now northern England and southern Scotland. It was created after the unification of Bernicia and Deira by king Aethelfrith. One of the main states of the Anglo-Saxon heptarchy, in the 10th century it was incorporated into England.
ru: Нортумбрия — средневековое королевство англов, занимавшее территорию севера современной Англии и юга Шотландии. Оно было образовано около 654 года н. э. королём Этельфритом из Берниции и Дейдры. В IX веке территория Нортумбрии была завоёвана сначала королевством Уэссекс, став одним из главных государств англо-саксонской гептархии, а затем датчанами. В X веке Нортумбрия была окончательно присоединена к Англии.

en: Norwegian
ru: Норвежцы

en: ?plural:Norwegians
ru: Норвежцы

en: After centuries of Danish rule, the Norwegians made their own constitution in Eidsvoll, 1814 CE. Finally, in 1905 CE the Norwegians got their independence after a union with Sweden.
ru: После многовекового датского правления Норвегия в 1814 году в городе Эидсволл создала свою конституцию. В 1905 году Норвегия получила независимость, выйдя из унии со Швецией.

en: Novgorodian
ru: Новгородцы

en: ?plural:Novgorodians
ru: Новгородцы

en: The Novgorod Republic was was a large Medieval Russian state that stretched from the Baltic Sea to the Ural Mountains. It existed between the 12th and 15th centuries and was centered on the city of Novgorod.
ru: Новгородская республика — русское средневековое государство, простиравшееся от Балтийского моря до Уральских гор. Оно существовало с 1136 года. В течение XIV—XV веков Тверское, Московское княжества и Великое княжество Литовское не оставляли попыток подчинить себе Новгород, и лишь Великий князь Московский Иван III в 1478 году окончательно его покорил.

en: Nubian
ru: Нубийцы

en: ?plural:Nubians
ru: Нубийцы

en: A succession of kingdoms stretching roughly from the 1st to the 6th cataracts of the Nile river in modern Sudan and Egypt, Nubia was ancient Egypt's perennial neighbor, competitor, trading partner, enemy, and source of gold, slaves and soldiers to the south. The border between the two nations fluctuated time and time again. Lower Nubia was at times ruled by Egypt. The 25th Dynasty of Egypt, however, was a Nubian dynasty, and one that saw conflict with Assyria, which eventually wrested Egypt from Nubia. Brief conflict occurred with Rome in 24 BCE when Nubian armies routed the Roman garrison with its famed archers. Nubia was a nation shaped by its position between the Mediterranean world and the African interior. Large Nubian states centered on Napata and later Meroe broke into smaller Christian kingdoms which persisted into medieval times before being conquered by Muslim Arabs.
ru: Нубия — историческая область, расположенная с 1-го по 6-й пороги Нила, на территории современных Египта и Судана — была многолетним соседом, конкурентом, торговым партнёром, врагом, а также источником золота, рабов и солдат для Древнего Египта. Граница между этими двумя государствами всё время менялась, нижняя Нубия время от времени управлялась Египтом. Однако, 25-ая Династия Египта была нубийской, что привело к конфликту с Ассирией, и отторжению Нубии от Египта. В древности на территории Нубии последовательно существовали различные культуры и государства, столицей в то время был город Мероэ. В VII—XIV веках здесь находилось несколько христианских государств нубийцев. Затем Нубия была исламизирована и частично заселена арабскими племенами.

en: Pharaoh %s
ru: Фараон %s

en: ?female:Pharaoh %s
ru: Наложница %s

en: Great Pharaoh %s
ru: Великий Фараон %s

en: ?female:Great Pharaoh %s
ru: Великая Наложница %s

en: Numidian
ru: Нумидийцы

en: ?plural:Numidians
ru: Нумидийцы

en: The Numidians were an ancient Berber people renowned for their horsemanship who were composed of two main tribes in modern Algeria and Tunisia: the Massyli in the east and the Massaesyli in the west. They were united under King Massinissa, whose position was guaranteed by his Roman allies after the 2nd Punic War in which he aided the Romans in their defeat of the Carthaginians. His unified kingdom was short-lived, however, as the west was given to the Mauretanian king by the Romans following the death of King Jugurtha. Eventually all of Numidia and Mauretania were added to the Roman realm.
ru: Нумидийцы — древний берберский народ, знаменитый своей искусной верховой ездой, состоял из двух основных племён на территории современных Алжира и Туниса: Массыли на востоке и Массаесыли на западе. Они объединились при короле Массиниссе, который использовал своё положение римского союзника во Второй Пунической Войне, помогавшего завоеванию Карфагена. Однако, объединённое королевство просуществовало недолго, его западная часть была передана Римом королю Мавритании после смерти короля Джугурты. Но в итоге вся Нумидия и Мавритания вошли в Римскую Империю.

en: Nuu-chah-nulth
ru: Нутка

en: ?plural:Nuu-chah-nulth
ru: Нутка

en: The Nuu-chah-nulth are a Pacific Northwest people, one of the few Native American peoples to travel in the open ocean and hunt whales. They inhabited most of what is now western Vancouver Island and now number over 8,000 individuals. Like other people of the Pacific Northwest, they built large wooden canoes and houses and lived in clan systems.
ru: Нутка, или нуу-ча-нульт — народ северо-западного побережья Тихого океана, один из немногих коренных народов Америки, путешествовавших в открытом океане и охотившихся на китов. Населяет большинство островов на запад от Ванкуверского острова, и сейчас насчитывает больше 8.000 человек. Как и другие народы северо-западного побережья Тихого океана, они строили большие деревянные каноэ и дома и жили системой кланов.

en: Occitan
ru: Окситанцы

en: ?plural:Occitans
ru: Окситанцы

en: Although Occitania never had a real political unity (it consisted of several counties and duchies in today's southern France), its culture enjoyed great prestige all over Europe during the 11th, 12th and 13th centuries, Occitan being the language of troubadours. Its religious freedom allowed the flourishing of Catharism, which was declared heretic by the Pope, and the French kings took advantage of the subsequent crusade to annex its territory.
ru: Несмотря на то, что Окситания никогда не была единой страной (она состояла из нескольких графств и герцогств в современной южной Франции), её культура в XI—XIII веках пользовалась большим влиянием — окситанский был языком трубадуров. Её религиозная свобода способствовала процветанию катаризма, которое Папа объявил еретическим учением и выдал французским королям преимущественное право на владение этой территорией.

en: Viscount %s
ru: Виконт %s

en: Viscountess %s
ru: Виконтесса %s

en: Ohlone
ru: Олони

en: ?plural:Ohlone
ru: Олони

en: Gatherers, hunters and fishermen, the Ohlone lived in over 40 bands stretching from the San Francisco Bay south to the Salinas Valley. They spoke eight distinct yet related languages and though they shared many cultural traits common to other Native Californian peoples, the Ohlone were also diverse in some finer aspects of culture. Their way of life changed dramatically when the Spanish arrived in 1769 and disease and the injustices of Mission life came to replace their earlier lives. Though the last fluent speaker of an Ohlone language died in 1939, the Ohlone are today federally recognized as 7 tribes.
ru: Собиратели, охотники и рыбаки, олони жили на более чем 40 участках, простирающихся от залива Сан-Франциско на юг, к долине Салинас. Они говорили на восьми различных, но родственных языках, и, хотя у них были многие общие с другими индейскими народами культурные черты, калифорнийские олони отличались некоторыми тонкими чертами. Их образ жизни резко изменился после прибытия испанцев в 1769 году — болезни и несправедливость миссионеров пришли на смену их раннему укладу. И, хотя последний говорящий на своём языке олони умер в 1939 году, олони входят в 7 из признанных правительством США племён.

en: Oldenburgian
ru: Олденбуржцы

en: ?plural:Oldenburgians
ru: Олденбуржцы

en: Initially a vassal of the dukes of Saxony, Oldenburg became a county directly suzerain to the Holy Roman Emperor in the 12th century. In 1450, when count Christian VI became king Christian I of Denmark, the country entered into a personal union with Denmark. A second union with Denmark existed from 1667 to 1773. Oldenburg's dynasty also ruled Schleswig-Holstein, Russia and Sweden at some point in time. Oldenburg became a grand duchy in 1815 and a republic in 1918. In 1931 it was the first German state to vote the Nazi Party into power. After World War II, Oldenburg was merged with Hanover to form the state of Lower Saxony.
ru: Изначально вассальный герцогам Саксонии, Олденбург в XII веке стал графством, прямо подчинённым императору Священной Римской империи. В 1450 году, когда граф Христиан VI стал датским королём Христианом I, страна вошла в личную унию с Данией. Вторая уния с Данией существовала с 1667 по 1773 годы. Олденбургская династия в разное время также правила Шлезвиг-Голштейном, Россией и Швецией. В 1815 году Олденбург стал Великим Герцогством, а в 1918 — республикой. В 1931 году он стал первой германской провинцией, проголосовавшей на выборах за нацистов. После Второй Мировой войны Олденбург был слит с Ганновером и стал землёй Нижняя Саксония.

en: Old Prussian
ru: Пруссы

en: ?plural:Old Prussians
ru: Пруссы

en: The Prussians were Baltic peoples inhabiting the area between the Pomerania, Mazovia, Lithuania and the Baltic Sea (Baltic coast between the lower Vistula and lower Nemen). They were conquered and germanized by the Teutonic Order.
ru: Пруссы — говоривший на балтийских языках народ, обитавший между Померанией, Мазовией, Литвой и Балтийским морем (на балтийском побережье между устьями Вислы и Немана). Они были завоёваны и германизированы Тевтонским Орденом.

en: Omani
ru: Оманцы

en: ?plural:Omanis
ru: Оманцы

en: Oman is an Arab country in southwest Asia on the southeast coast of the Arabian Peninsula. Before the arrival of Islam Oman was controlled by Achaemenids, Parthians and Sassanids.
ru: Оман — арабская страна на юго-восточном побережье Аравийского полуострова. До появления ислама Оман управлялся Ахеменидами, парфянами и Сасанидами.

en: General Commander %s
ru: Верховный Командующий %s

en: ?female:General Commander %s
ru: Верховная Командующая %s

en: Ossetian
ru: Осетины

en: ?plural:Ossetians
ru: Осетины

en: Modern Ossetians are the successors of the Alans of Ancient history, who fled into the mountains during the Hunnic invasions. Around 800 CE an Alanic kingdom emerged in the Northern Caucasus, which continued to exist until the Mongol invasions. Nowadays Ossetians live in the Republic of North Ossetia (part of the Russian Federation) and in the partially recognized Republic of South Ossetia.
ru: Современные осетины — наследники древнего племени аланов, пришедших на Кавказ во времена вторжений гуннов. Около 800 года н. э. Аланское царство влилось в Северокавказское, просуществовавшее до монгольского нашествия. Сегодня осетины живут в Республике Северная Осетия в составе РФ и в частично признанном государстве Южная Осетия.

en: Ostrogothic
ru: Остготы

en: ?plural:Ostrogoths
ru: Остготы

en: The Ostrogoths or Greuthungi (meaning people of the steppe, in contrast to the Visigoths-Tervingi, living in the more wooded areas) were an East Germanic people, one of the two tribes of Goths. They conquered Italy from Odoacer and founded their kingdom there. In the 5th century the Ostrogothic kingdom was crushed by the Byzantines in a war that depopulated much of Italy.
ru: Остготы (они же остроготы или грейтунги) составляли восточную ветвь готского племенного объединения, распавшегося к середине III века на две племенные группы: вестготов и остготов. Они завоевали Италию, где правил Одоакр, и основали там своё королевство. В V веке н. э. Остготское королевство было завоёвано Византией после жесточайшей войны, оставившей почти всю Италию практически без населения.

en: Otomí
ru: Отоми

en: ?plural:Otomíes
ru: Отоми

en: The Otomí are one of the most ancient peoples of Mexico. They have lived in Central Mexico ever since the development of agriculture or even longer. A warlike people, they served as mercenaries in the armies of many Mesoamerican civilizations and got their name from the otmitl, the crack military order of the Aztecs, in which many of them served. In their own language they are called Hñähñu. With more than half a million people the Otomí are still one of the biggest indigenous groups of Mexico.
ru: Отоми — один из древнейших народов Мексики. Они жили в центральной Мексике со времён появления сельского хозяйства, или даже дольше. Воинственный народ, отоми служили наёмниками в армиях многих мезоамериканских цивилизаций, и даже своё прозвание получили от слова «отмитль», означавшее военное построение ацтеков, при этом самоназвание народа — хняхню. Более полумиллиона отоми являются одним из крупнейших коренных народов Мексики.

en: Ottoman
ru: Османы

en: ?plural:Ottomans
ru: Османы

en: In the beginning of the 14th century Osman, a leader of a minor Turkish tribe in western Anatolia, conquered all his neighboring tribes. A century later the Byzantine capital fell to Turkish rule which gave the Ottoman empire access to Europe. The Ottomans subsequently conquered large parts of south-eastern Europe, the Islamic Arab world as well as Egypt and much of North Africa, making it a regional superpower until its dissolution in the aftermath of World War I.
ru: В начале XIV века Осман, лидер небольшого тюркского племени в западной Анатолии, завоевал все соседние племена. Столетие спустя Византийская Империя пала под турецким натиском, и это открыло доступ Османской империи в Европу. Османы завоевали бóльшую часть юго-восточной Европы, весь исламский арабский мир, а также Египет и бóльшую часть Северной Африки. Османская Империя, крупнейшая держава этого региона, распалась после Первой Мировой войны.

en: Padishah %s
ru: Падишах %s

en: ?female:Padishah %s
ru: Падишахиня %s

en: Ozite
ru: Озиты

en: ?plural:Ozites
ru: Озиты

en: The land of Oz was created by L. Frank Baum in 1900 in 'The Wonderful Wizard of Oz' and was subsequently embellished in a number of other books. The country consists of four main territories: Winkie Country, Quadling Country, Munchkin Country, and Gillikin Country. Oz is surrounded by an impassable desert.
ru: Страна Оз — вымышленная волшебная страна из книги Лаймена Фрэнка Баума «Удивительный Волшебник из Страны Оз» и серии других книг разных писателей, в том числе А.М. Волкова. Страна состоит из четырёх основных районов: страна мигунов (Жёлтая), жевунов (Голубая), гилликинов (Фиолетовая) и болтунов (Розовая). Страна Оз со всех сторон окружена непроходимой пустыней.

en: Wizard %s
ru: Волшебник %s

en: Witch %s
ru: Волшебница %s

en: Paeonian
ru: Пеоны

en: ?plural:Paeonians
ru: Пеоны

en: The Paeonians were an ancient people that inhabited the areas north of Macedon, between the Thracian and Illyrian tribes. Their language probably had a mixed Thraco-Illyrian origin. The seat of the Paeonian kings was Bylazora. In 360-359 BCE, southern Paeonian tribes launched raids into Macedon, but the Macedons defeated and conquered them. A Paeonian military contingent participated in the expedition of Alexander the Great to Persia.
ru: Пеоны — древний народ, населявший территории на севере Македонии, между фракийскими и иллирийскими племенами. Их язык, по мнению древних авторов, родственен фригийскому языку. Столицей Пеонийского царства был город Билазора на месте нынешнего Велеса. Около 360 года до н. э. южные пеонийские племена начали набеги в Македонию, но македоняне победили и захватили их. Пеонийский военный контингент участвовал в персидском походе Александра Македонского.

en: Pakistani
ru: Пакистанцы

en: ?plural:Pakistanis
ru: Пакистанцы

en: The Federation of Pakistan was formed from the predominantly Muslim regions of British India in 1947.
ru: Федерация Пакистан была сформирована в 1947 году из областей Британской Индии с преимущественно исламским населением.

en: Palatinate
ru: Курпфальццы

en: ?plural:Palatinate Germans
ru: Курпфальццы

en: The Electoral Palatinate was one of the electorates of the Holy Roman Empire, located on the banks of the Rhine. It had a volatile political history, continuously splitting and reuniting. Elector Frederick V's capture of the Bohemian throne sparked the Thirty Years War in 1618, in which much of the area was devastated. The Palatinate was united in a personal union with Bavaria in 1777. Currently it is part of the German state of Rhineland-Palatinate, with smaller areas in Baden-Wuerttemberg and Bavaria.
ru: Курпфальц — один из курфюрстатов Священной Римской империи, расположенный на берегах Рейна. Он имел нестабильную политическую историю, непрерывно разделяясь и вновь сливаясь. Курфюрст Фридрих V в 1618 году захватил трон Богемии, но чешское восстание против него переросло в Тридцатилетнюю войну, в течение которой территория Курпфальца практически обезлюдела. В 1777 году Курпфальц был объединён личной унией с Баварией. В Курпфальц в разное время входили части германских земель Баден-Вюртемберг, Рейнланд-Пфальц, Гессен, Бавария (Верхний Пфальц), Саарланд, а также принадлежащий в настоящее время Франции регион Эльзас.

en: Count Palatine %s
ru: Пфальцграф %s

en: Countess Palatine %s
ru: Пфальцграфиня %s

en: Palauan
ru: Палауанцы

en: ?plural:Palauans
ru: Палауанцы

en: Palaos is a very little country, with only 20000 inhabitants approximately. It is composed of more than 300 islands of volcanic origin.
ru: Республика Пала́у — очень маленькая страна с населением около 20 тысяч человек. Архипелаг Палау, состоящий из более 300 островов вулканического происхождения, входит в состав Каролинских островов, расположенных в западной части Тихого океана, в Микронезии.

en: Palestinian
ru: Палестинцы

en: ?plural:Palestinian
ru: Палестинцы

en: Palestinians are the Arab inhabitants of the former British mandate of Palestine.
ru: Палестинцы — арабское население бывшей британской подмандатной территории Палестина.

en: Palmyrene
ru: Пальмирцы

en: ?plural:Palmyrenes
ru: Пальмирцы

en: Palmyra was a breakaway Roman state in Asia governed by queen Zenobia. In 273 CE Aurelian brought it back under Roman control.
ru: Пальмирское царство — сепаратистское государство с центром в Пальмире, образованное на территории Римской империи во время её кризиса в III веке н.э. В него входили провинции Сирия, Палестина, Египет и большая часть Малой Азии. В 273 году Пальмира вернулась под римский контроль.

en: Dictatrix %s
ru: Диктатор %s

en: Panamanian
ru: Панамцы

en: ?plural:Panamanians
ru: Панамцы

en: Located on a narrow isthmus connecting North and South America, Panama is world famous for the Panama canal. Panama declared independence from Colombia in 1903 under US protection. Panamanian politics remained dominated by the United States for most of the 20th century, most notably in 1989 when the United States launched a military invasion to unseat and arrest General Noriega. Sovereignty over the Canal Zone was transferred to Panama in 1999. Panama is one of the few countries in the world without a standing army.
ru: Расположенная на узком перешейке, соединяющем Северную и Южную Америку, Панама известна всему миру благодаря Панамскому каналу. Панама объявила о независимости от Колумбии в 1903 году, перейдя под протекторат США. Панамская политика оставалась под контролем США на протяжении почти всего XX века, особенно в 1989 году, когда США начали военное вторжение, чтобы свергнуть и арестовать генерала Норьегу. Суверенитет над зоной Канала был возвращён Панаме в 1999 году. Панама — одна из немногих стран мира без постоянной армии.

en: Papua New Guinean
ru: Новогвинейцы

en: ?plural:Papua New Guineans
ru: Новогвинейцы

en: Papua New Guinea is a country occupying the eastern part of the island of New Guinea. Inhabited since time immemorial by Papuan peoples, it was colonized by the British and Germans in the late 19th century. During World War I Papua New Guinea was transferred to Australia. It became an independent country in 1975.
ru: Папуа — Новая Гвинея — страна в восточной части острова Новая Гвинея. Обитаемая с незапамятных времён народами папуа, страна была колонизирована Британией и Германией в конце XIX века. В течение Первой Мировой войны ПНГ была передана Австралии, а с 1975 года — независимое государство.

en: Governor-General %s
ru: Генерал-губернатор %s

en: ?female:Governor-General %s
ru: Генерал-губернатор %s

en: Papuan
ru: Папуасы

en: ?plural:Papuans
ru: Папуасы

en: The Papuans are the indigenous inhabitants of the island of New Guinea. They are the descendants of the people who first settled the island 40,000 years ago. Agriculture was developed in the New Guinean Highlands about 6,000 years ago, though many Papuan tribes, especially those on the coast, continue to live as hunter-gatherers. Some Papuan tribes are still uncontacted. The various Papua groups are highly diverse culturally, ethnically and linguistically; New Guinea harbors no less than a quarter of the world's languages. The western part of the island was colonized by the Dutch, the eastern part by the Germans, the British, the Japanese and finally the Australians. The eastern part has been independent as Papua New Guinea since 1975. West Papua was occupied by Indonesia upon the withdrawal of the Dutch in 1963, though indigenous activists have been struggling for independence ever since.
ru: Папуасы — коренное население острова Новая Гвинея. Они — потомки людей, которые около 40 тысяч лет назад первыми прибыли на остров. Около 6000 лет назад на территории горной части Новой Гвинеи появилось сельское хозяйство, в то время как племена на побережье продолжали жить как охотники-собиратели. Некоторые папуасские племена до сих пор не контактировали с цивилизованным миром. Племенные группы папуа сильно отличаются друг от друга культурно, этнически и лингвистически — на территории Новой Гвинеи присутствует не меньше четверти всего разнообразия мировых языков. Западная часть острова была колонизирована голландцами, а восточная — немцами, британцами, затем японцами и, наконец, австралийцами. С 1975 года восток острова — независимое государство Папуа — Новая Гвинея. Западная Новая Гвинея была в 1963 году сразу после ухода с острова Нидерландов оккупирована Индонезией и с тех пор активисты из коренного населения борются за независимость.

en: Paraguayan
ru: Парагвайцы

en: ?plural:Paraguayans
ru: Парагвайцы

en: Paraguay is located in the heartland of South America. It was conquered by the Spanish in the late 16th century. The colony was mostly controlled by the Jesuits until their expulsion in 1767. In 1811, Paraguay was the first South American country to achieve independence from Spain. A number of highly authoritarian rulers governed the country as a tyranny but also turned it into a military and economic powerhouse. The War of the Triple Alliance of 1864-1870 led to the near annihilation of Paraguay, which lost half of its territory and eighty per cent of its male population. Paraguay's history remains marked by instability and authoritarianism, although it managed to defeat Bolivia in the Chaco War of 1932-1936. For much of the 20th century the country was ruled by General Stroessner, who provided a safe haven for Nazi war criminals. Around the turn of the millennium however Paraguay started to see a democratic system of government and an impressive economic growth.
ru: Парагвай расположен в сердце Южной Америки. Он был завоёван испанцами в конце XVI века, и колония контролировалась иезуитами вплоть до их изгнания в 1767 году. В 1811 году Парагвай стал первой южноамериканской страной, добившейся независимости от Испании. Страной управлял ряд авторитарных правителей, но тирания сопровождалась ростом военной и экономической мощи. Война 1864—1870 с Тройственным Союзом привела к практически полному уничтожению Парагвая, потерявшего больше половины своей территории и 80% мужского населения. История Парагвая остаётся отмеченной нестабильностью и авторитаризмом, так в Войне за плато Чако 1932—1936 годов военное правительство Парагвая нанесло поражение Боливии, а почти половину XX века страна была под диктатом генерала Стресснера, обеспечившего безопасное убежище многим нацистским военным преступникам. Однако, на рубеже нового тысячелетия в Парагвае начала складываться демократическая система управления, что дало стране впечатляющий экономический рост.

en: Parthian
ru: Парфяне

en: ?plural:Parthians
ru: Парфяне

en: The Parthians were originally a nomadic people from Central Asia who inhabited the Parthia region of the Seleucid Empire. Under the leadership of the satrap Arsakes they drove the Seleucids from Iran, where they created their own strong empire. Their culture was Hellenistic.
ru: Парфяне — изначально кочевой центральноазиатский народ скифского происхождения, населявший регион Парфия иранской империи Селевкидов. Около 250 года до н. э. парфяне во главе с Аршаком отторгли Парфию от Ирана, а в середине II века до н. э. ими были захвачены и титульные персидские земли. Парфянская империя просуществовала до 226 года н. э. Падение империи, несмотря на её успехи в борьбе с Римом, произошло в результате внутренних раздоров; власть захватила персидская династия Сасанидов.

en: Shah %s
ru: Шах %s

en: Shahbanu %s
ru: Шахбану %s

en: Pashtun
ru: Пуштуны

en: ?plural:Pashtuns
ru: Пуштуны

en: The Pashtuns are an ethnic group that lives mainly in Afghanistan and Pakistan. They speak Pashto, a language closely related to Persian, and live by an age-old code of honor known as Pashtunwali.
ru: Пуштуны — этническая группа, живущая, в основном в Афганистане и Пакистане. Они говорят на языке пушту, близкородственном персидскому-фарси и живут по древнему кодексу чести Пуштунвалай.

en: Pelasgian
ru: Пеласги

en: ?plural:Pelasgians
ru: Пеласги

en: Pelasgians or Pelasgoi were an ancient pre-Greek people of Greece. Much is still unknown about them, but it is probable they were of pre-Indo-European origin.
ru: Пеласги — название, которое древнегреческие авторы дали народам, населявшим Грецию до возникновения Крито-Микенской цивилизации, а также существовавшим некоторое время после прихода греков. Про них мало что известно, некоторые исследователи относят пеласгов в состав «народов моря» — в основном доиндоевропейского населения запада Малой Азии.

en: Peruvian
ru: Перуанцы

en: ?plural:Peruvians
ru: Перуанцы

en: Peru was the cradle of the Inca Empire and civilization. It is still today a major center of indigenous South American culture.
ru: Перу — колыбель Империи Инков и их цивилизации, и до сих пор страна остаётся основным центром коренной южноамериканской культуры.

en: Phoenician
ru: Финикийцы

en: ?plural:Phoenicians
ru: Финикийцы

en: Phoenicia was an ancient civilization, based in what is now the coastal regions of Lebanon and Syria. They spoke a Canaanite language related to Hebrew and were famed mariners. Their alphabet served as the source of the Greek alphabet, and from there evolved into the Etruscan and Latin alphabets as well. The Greeks and Romans knew them for their manufacture of purple dye from the murex shell, which gave them their Greek and Latin names. They referred to themselves as Kan'ani and their Punic (Carthaginian) descendants in St. Augustine's day called themselves Chanani.
ru: Финикия — древнейшая цивилизация с центром на побережье современных Ливана и Сирии. Они говорили на семитском ханаанском языке, родственному ивриту, и были великими мореплавателями. Их алфавит послужил основой для создания греческого алфавита, повлиявшего на этрусский и латинский алфавиты. Грекам и римлянам они были известны как поставщики и производители пурпура — фиолетовой краски из морских раковин. Финикийцы называли себя «ханаанеи» и имели поселения на всём Средиземном море, самое известное из которых — Карфаген.

en: Phrygian
ru: Фригийцы

en: ?plural:Phrygians
ru: Фригийцы

en: The Phrygians were an ancient Indo-European people, probably related to the Greeks or Thracians. They arrived in Anatolia around the twelfth century BCE, at the time of the invasion of the Sea Peoples in the Eastern Mediterranean region. The arrival of the Phrygians has been associated by some historians with the fall of the Hittite State. After the Macedonian conquest of the Achaemenid Empire and after the arrival of the Galatians to Anatolia, the Phrygians succumbed to Hellenization.
ru: Фригийцы — древний индоевропейский народ, вероятно родственный грекам и фракийцам. Они появились на Анатолийском полуострове около XII века до н. э. во времена вторжения «народов моря» в восточное Средиземноморье. Фригийское царство было основано в конце II тысячелетия до н. э. и сыграло значительную роль в падении Хеттского государства. После завоевания империи Ахеменидов македонянами и нашествия около 275 года до н. э. галатов в Анатолию Фригия была элленизирована, а в 133 году до н. э. отошла к Риму.

en: Pictish
ru: Пикты

en: ?plural:Picts
ru: Пикты

en: The Picts were the indigenous inhabitants of Caledonia, Ancient Scotland. They were probably Celtic or maybe Celticized pre-Indo-Europeans. They were given the name Picts, 'painted people', by the Romans because of their custom of tattooing their bodies. The Picts survived until well into the Middle Ages but by the 11th century they had been assimilated by the Gaelic Scots.
ru: Пикты — коренные обитатели Каледонии, древней Шотландии. Они, по всей вероятности, были кельтами, или кельтизированными пра-индоевропейцами. Название «пикти» — «раскрашенные» — они получили от римлян за большое количество татуировок на теле. Пикты дожили до средних веков, но в XI веке были ассимилированы гэльскими скоттами.

en: Piedmontese
ru: Пьемонтцы

en: ?plural:Piedmontese
ru: Пьемонтцы

en: Piedmont was formed when the Duchy of Savoy elevated itself to the status of a kingdom in 1720. Officially it was a constituent part of the Kingdom of Sardinia-Piedmont. The area was occupied by Napoleon in 1796 but reasserted its independence in 1814. Sardinia-Piedmont was one of the leading states of the Risorgimiento, Italy's national rebirth. In 1861 it was merged into the newly formed kingdom of Italy, the last Piedmontese king becoming the first king of Italy. Currently it is one of the regions of Italy.
ru: Пьемонт был сформирован после того как Савойское герцогство в 1720 году провозгласило себя королевством. Официально оно было составной частью королевства Сардиния-Пьемонт. Область была оккупирована Наполеоном в 1796 году, но вновь заявила о своей независимости в 1814. В 1861 году вокруг Сардинского королевства (фактически, вокруг Пьемонта) произошло объединение Италии (Рисорджименто), а последний сардинско-пьемонтский король стал первым королем Италии. В настоящее время Пьемонт является одним из регионов Италии.

en: Pontic
ru: Понтийцы

en: ?plural:Pontians
ru: Понтийцы

en: Pontus is a region on the Black Sea coast of Asia Minor, currently part of Turkey but historically part of the Greek cultural realm. A Hellenistic Kingdom of Pontus was founded in the 3rd century BCE, which reached its greatest splendor under Mithridates the Great before succumbing to Rome. After centuries of Roman and Byzantine rule, Pontus became an independent state again when in 1204 the Empire of Trebizond was founded as one of the successors of the crumbling Byzantine Empire. Under the Komnenos dynasty, Trebizond held out as the very last remnant of the Roman Empire until it finally fell to the Ottomans in 1461. During the Turkish-Greek population transfers after World War I, most Pontic Greeks were deported, and today the population of Pontus is almost exclusively Turkish.
ru: Понт — регион на черноморском побережье Малой Азии, ныне принадлежащий Турции, исторически входил в греческую сферу влияния. В IV веке до н. э. Трапезунд занял ведущую роль среди греческих черноморских колоний, и в 281 до н. э. Митридатом I Понтийским было основано Понтийское царство. В 65 году до н. э. Понт был побеждён Римом, однако государство сохранилось как вассалитет сначала Рима, а затем — Византии, под названием Боспорское царство с центром на Керченском полуострове Крыма. После захвата в 1204 году Константинополя крестоносцами Понт возродился как независимая Трапезундская империя под властью династии Комнинов — последний осколок агонизирующей Восточной Римской империи, просуществовавший до её окончательного падения в 1461 году под натиском османов. После Первой Мировой войны греческое население Понта было депортировано и сегодня Понт населён в основном только турками.

en: Poyais
ru: Пояис

en: Poyaisians
ru: Пояис

en: Poyais is a totally real nation founded by Gregor MacGregor that lasted from 1821 to 1837 located in Central America, totally not a scam devised by MacGregor to sell people fake government bonds for land ill fit for farming.
ru: Пояис (Poyais) — вымышленная территория в Центральной Америке, в Британском Гондурасе, которую выдумал шотландский авантюрист и соратник Симона Боливара Грегор МакГрегор. В 1821 году МакГрегор, спасаясь от преследования испанской армией, бежал в Лондон, где объявил себя "Касиком территории Пояис", якобы выкупленной им у туземного вождя за виски и ружья. В период с 1821 по 1837 годы МакГрегор продавал в Англии и Франции бонды на заселение и колонизацию новых земель. Обманутые им колонисты прибывали на незаселённый заболоченный берег, где заболевали лихорадкой — только части из них удалось выбраться в британский Белиз и выжить.

en: Cazique %s
ru: Касик %s

en: Cazica %s
ru: Касика %s

en: Prussian
ru: Пруссаки

en: ?plural:Prussians
ru: Пруссаки

en: Prussia was originally the name of a pagan Baltic people, who in the 13th century were conquered by the German Teutonic Knight order. The knights established an independent state in this land, and in 1561 Grand Master Albrecht I proclaimed himself hereditary Duke of Prussia. Evolving into a regional military powerhouse, Prussia played an important role in uniting the German nation in 1871 and solidified its power during the Franco-Prussian war of the same year.
ru: Изначально Пруссией называлась территория расселения языческих балтийских племён, покорённых в XIII веке германским Тевтонским Орденом. Рыцари создали на этой территории независимое государство и в 1561 году Гроссмейстер Ордена Альбрехт объявил себя наследственным герцогом Пруссии. Развиваясь как мощная военная организация, Пруссия сыграла важную роль в объединении немецкой нации в 1871 году и укрепила свою мощь во время франко-прусской войны того же года.

en: Puerto Rican
ru: Пуэрториканцы

en: ?plural:Puerto Ricans
ru: Пуэрториканцы

en: The smallest of the Greater Antilles, Puerto Rico was inhabited by the indigenous Taino people when it was conquered by the Spanish. It was conquered by the United States in 1898, just one year after Spain had granted autonomy to the island. Currently it is a US commonwealth, but its definitive status is still being discussed.
ru: На Пуэрто-Рико, самом маленьком из группы Больших Антильских островов, до появления в XVI веке испанцев жили индейцы таино. В 1898 году остров был захвачен США, всего лишь через год после получения им автономии от Испании. На сегодня Пуэрто-Рико является ассоциированной с США территорией, но его политический статус по-прежнему до конца не определён.

en: P'urhepecha
ru: Пурепеча

en: ?plural:P'urhepecha
ru: Пурепеча

en: The P'urhepecha or Tarascans are a people native to the modern Mexican state of Michoacán, the heart of a former empire known to them as Irechikua Ts'intsuntsani, meaning the "lands of Tzintzuntzan," their capital city. Their kings were the perennial enemy of the Aztec empire, who attempted an unsuccessful invasion of the P'urhepecha lands. When the Spanish arrived and began their conquest of Mexico in 1519, the Aztecs sent an embassy seeking the support of the P'urhepecha, but were rebuffed. The conquistadores' reputation preceded them and the P'urhepecha offered to become a subject state of the King of Spain rather than meet the same fate as their former enemies, the Aztecs. Nevertheless, the transition to Spanish rule was not smooth and devolved into violence. The empire, founded around 1450 CE, collapsed in 1530.
ru: Пурепеча, или тараско — индейский народ Мексики, населяющий северо-запад штата Мичоакан, сердце древнего государства Тараско со столицей в городе Цинцунцан. Его правители были многолетними врагами империи ацтеков, которая предпринимала попытки вторжения на земли пурепеча, закончившиеся неудачами. Когда прибыли испанцы и в 1519 году начали своё завоевание Мексики, ацтеки в поисках поддержки отправили посольство к пурепеча, но получили отказ. Зная репутацию конкистадоров, пурепеча сами первыми предложили присоединить их земли к владениям короля Испании, чтобы избежать ужасной судьбы своих бывших врагов, ацтеков, но переход под испанское владычество не был гладким и сопровождался насилием. Государство, основанное около 1450 года н. э., к 1530 году исчезло.

en: Qatari
ru: Катарцы

en: ?plural:Qataris
ru: Катарцы

en: Qatar is an emirate located on a peninsula on the Persian Gulf. It is one of the wealthiest countries of the world in terms of GDP per capita. Qatar is one of the world's few absolute monarchies.
ru: Катарцы — катарские арабы, коренное население Государства Катар, расположенного на полуострове в Персидском заливе. Катар — одна из богатейших стран мира по доходу на душу населения, и является одной из немногих современных абсолютных монархий.

en: Quebecois
ru: Квебекцы

en: ?plural:Quebecois
ru: Квебекцы

en: Quebec is the largest province of Canada, housing the majority of the Francophone population of America.
ru: Квебек — крупнейшая провинция Канады, в которой проживает большинство франкоговорящего населения Америки.

en: Rapa Nui
ru: Рапануйцы

en: ?plural:Rapa Nui
ru: Рапануйцы

en: The Rapa Nui are the native Polynesian inhabitants of Easter Island. They have inhabited the island since the end of the first millennium CE. They are famous for having built large statues called moai. This civilization was destroyed due to internal conflicts; in 1888 the island was annexed by Chile. Their script Rongorongo has never been deciphered.
ru: Рапануйцы — коренное население тихоокеанского острова Пасхи (Рапа-Нуи), заселившее остров в конце первого тысячелетия н. э. Они знамениты благодаря строительству каменных истуканов — моаи. Цивилизация острова была практически уничтожена наступившими из-за перенаселения экологической катастрофой и внутренними конфликтами ещё до появления европейцев (Джеймс Кук указывал численность населения 3000 человек, хотя в XVI—XVII веках на острове жило от 10 до 15 тысяч). Секрет рапануйской письменности, ронго-ронго, был утерян в середине XIX века из-за вывоза всего работоспособного населения в чилийское рабство, а 1888 году остров был аннексирован Чили.

en: Rarámuri
ru: Тараумара

en: ?plural:Rarámuris
ru: Тараумара

en: The Rarámuri or Tarahumara live in the canyons of the Sierra Madre Occidental in the north of Mexico. They are well known for their endurance; their traditions include running long distances while kicking wooden balls in races that last up to several days. In 1891 a Rarámuri uprising in Tomochi was brutally repressed by the Mexican authorities.
ru: Тараумара — индейский народ, проживающий в гористой местности Сьерра Мадре Оксиденталь (также называемой Медный каньон) в штате Чиуауа на севере Мексики. Слово тараумара — искажённое испанцами самоназвание «рарамури» («лёгкие ноги»), тараурама известны своей выносливостью, их традиции включают бег на большие расстояния с перепиныванием деревянного мяча, что в прошлом длилось до нескольких дней. В 1891 году восстание рарамури в Томочи было жестоко подавлено мексиканскими властями.

en: Rhenish
ru: Рейнцы

en: ?plural:Rhenish
ru: Рейнцы

en: The Rhineland was the site of three electorates of the Holy Roman Empire, Cologne, Trier and Mainz, as well as numerous smaller territories. The Rhenish statelets were gradually absorbed by Prussia from the 17th century onwards. The Prussian Rhine Province was erected in 1822. During the Industrial Revolution the region became the economical and industrial heartland of Germany. Since the end of World War II the Rhineland is divided between the German states of North Rhine-Westphalia, Rhineland-Palatinate and Saarland.
ru: Рейнская область, или Райнланд — совокупное название как трёх курфюрстатов Священной Римской империи, Кёльна, Трира и Майнца, так и множества меньших территорий. Райнланд начиная с XVII века постепенно поглощался Пруссией, и в 1822 году появилась прусская Рейнская провинция. Во время промышленной революции регион стал экономическим и промышленным центром Германии. С окончанием Второй Мировой войны Райнланд был разделён между немецкими землями Северный Рейн-Вестфалия, Рейнланд-Пфальц и Саар.

en: Riffian
ru: Эр-Рифцы

en: ?plural:Riffians
ru: Эр-Рифцы

en: The Confederal Republic of the Tribes of the Rif was a short-lived nation founded in September 1921 when Riffians revolted against the Spanish and Moroccans. The country was conquered by the Spanish and French in 1926. The area is now part of Morocco.
ru: Конфедеративная республика племён Эр-Рифа — не долго просуществовавшее государство, основанное в сентябре 1921 года восставшими против марокканского султана и европейских колонизаторов жителями Эр-Рифа (горной области на севере Марокко), и прекратившее своё существование в 1926 году в результате испанско-французского вторжения. Сегодня Эр-Риф входит в состав Марокко.

en: Rio-Grandense
ru: Риу-Грандцы

en: ?plural:Rio-Grandenses
ru: Риу-Грандцы

en: The Rio-Grandense Republic or Piratini Republic existed in the Brazilian state of Rio Grande do Sul from 1836 to 1845. It fought the War of Tatters against the Brazilian Imperial Army and was supported by Giuseppe Garibaldi amongst others.
ru: Республика Риу-Гранди, также известная как Республика Пиратини — самопровозглашённое государство, существовавшее на территории Бразильского штата Риу-Гранди-ду-Сул с 11 сентября 1836 года по 5 марта 1845 года. В войне Фаррапус в составе войск Республики Риу-Гранди против императорской армии Бразилии сражались не только бразильцы, но и революционные эмигранты из Аргентины, Уругвая и других стран, в том числе и итальянец Джузеппе Гарибальди, который присоединился к движению в 1839 году и возглавил флот восставших.

en: Romanian
ru: Румыны

en: ?plural:Romanians
ru: Румыны

en: Romania as a nation was formed at the beginning of the 20th century, when the states of Transylvania, Wallachia, and Moldavia merged. It is a country inhabited by people speaking a language reminiscent from the time of ancient Rome. Its history is convoluted as it was always at the borders of great empires: Roman, Ottoman, Austro-Hungarian, and Russian.
ru: Румыния как государство сформировалось в начале XX века, когда объединились три области — Трансильвания, Валахия и Молдавия. Румыны говорят на языке, вызывающем воспоминания о временах Древнего Рима. История Румынии была сильно извилистой из-за того, что страна всегда находилась на границе великих империй: Римской, затем Османской, Австро-Венгерской и Российской.

en: Director-President %s
ru: Президент-Директор %s

en: ?female:Director-President %s
ru: Президент-Директор %s

en: Romansh
ru: Романши

en: ?plural:Romansh
ru: Романши

en: The Rumantsch or Romansh people are inhabitants of the Swiss canton of Grisons who speak Romansh, a Romance language that retains some unique characteristics and with a rich oral tradition. Although Romansh is one of the four national languages of Switzerland and projects are being undertaken to save the language, it is losing terrain as many of its speakers switch to German. Before the Napoleonic Era, the Three Leagues of Grisons were the only territory of Europe where decision making was organized by taking votes.
ru: Романши — романский народ в Швейцарии, говорящий в основном на романшском (ретороманском) языке и проживающий в основном в кантоне Граубюнден (Гризон), в котором три официальных языка: немецкий, итальянский и романшский.

en: Rusyn
ru: Русины

en: ?plural:Rusyns
ru: Русины

en: The Rusyns are an ethnic group on the western periphery of the East Slavic nations. They live mainly in the Polish-Ukrainian-Slovak borderland and in the Vojvodina. In medieval times the Rusyn homeland was the site of the Duchy of Galicia–Volhynia and the Kingdom of Rus. In later times the lands were under Polish and later Austrian rule. Rusyns formed two ephemeral states after World War I: the Lemko-Rusyn Republic and the Komancza Republic.
ru: Русины — этнос на западной окраине восточнославянского мира, живущий в основном в Закарпатье, в исторической области Лемковщина на стыке современных польско-словацко-украинских границ, а также в сербской Воеводине. В Средние Века эта территория входила в состав Галицко-Волынского княжества и Королевства Русь, позже — была под управлением Речи Посполитой и Австро-Венгрии. После Первой Мировой войны на территории Северных Карпат недолго просуществовали эфемерные образования Лемко-Русинская Республика и Республика Команча, позднее завоёваные Польшей.

en: Kievan Rus'
ru: Русь

en: ?plural:Kievan Rus'
ru: Русь

en: The Kievan Rus' were a Medieval Slavic monarchy. It was centered in Kiev after that city was conquered by Oleg of Novgorod. In the 13th century the Rus' succumbed to a Mongol invasion. The Rus' were the precursors of the modern East Slavic nations.
ru: Русь либо «русьскыи люди» (ед.ч. — русин) — население Киевской Руси, средневекового славянского государства со столицей в Киеве. Киевская Русь была основана новгородским князем Олегом (Вещим). В XIII веке Русь подверглась монголо-татарскому нашествию. Русь — предшественники современных восточно-славянских народов.

en: Rwandan
ru: Руандийцы

en: ?plural:Rwandans
ru: Руандийцы

en: Rwanda is a hilly and very fertile country in the Great Lakes region of eastern Africa. It supports the densest population of the continent.
ru: Руанда — холмистая страна с очень плодородной почвой в районе Великих озер Восточной Африки. На её территории наибольшая плотность населения на Африканском континенте.

en: Ryukyuan
ru: Рюкюсцы

en: ?plural:Ryukyuans
ru: Рюкюсцы

en: The Ryukyu Kingdom (1372-1879) was the Land of Propriety, a peaceful maritime trading nation eventually invaded, occupied, and annexed by Japan.
ru: Королевство Рюкю (1372—1879) — мирная морская торговая страна, располагавшаяся на архипелаге Рюкю, протянувшемся на 1200 км от Тайваня до японского острова Кюсю. В XVII веке территория Рюкю была захвачена вторгшимися японскими войсками, а в XIX веке архипелаг Рюкю был окончательно аннексирован Японией.

en: Sabine
ru: Сабины

en: ?plural:Sabines
ru: Сабины

en: The Sabines were an Italic tribe whose language was closest to Umbrian. They had an impact on the history of Rome. The Sabines and the early Roman Republic regularly warred against each other, but eventually the Sabines were assimilated into the Roman culture. Several Roman families prided themselves on their Sabine origins.
ru: Сабины — народ италийской группы, язык которых находился в ближайшем родстве с оскским и умбрским языками, и в более отдалённом — с латинским языком. Жили в античной Италии до основания Рима, на территории современных административных районов Лацио, Умбрия и Абруццо. В 290 году до н. э. племя было окончательно покорено римлянами, впоследствии сабины быстро утратили свой язык и латинизировались.

en: Tribune %s
ru: Трибун %s

en: ?female:Tribune %s
ru: Трибун %s

en: Sahrawi
ru: Сахрави

en: ?plural:Sahrawis
ru: Сахрави

en: The Sahrawi are the inhabitants of the Western Sahara, a former Spanish colony. Morocco currently controls most of the area, which is considered an illegal occupation by most of the international community. The Moroccan Army and Sahrawi Polisario rebels have been fighting each other since 1975.
ru: Сахрави (дословно «люди из пустыни») — жители Западной Сахары, бывшей испанской колонии. В настоящее время бóльшую часть территории страны контролирует Марокко, но международным сообществом это расценивается как незаконная оккупация. Боевые действия между марокканской армией и национальным фронтом Полисарио ведутся с перерывами начиная с 1975 года.

en: Saint Lucian
ru: Сентлюсийцы

en: ?plural:Saint Lucian
ru: Сентлюсийцы

en: Saint Lucia is an island nation in the Eastern Caribbean. During the colonial era, Saint Lucia changed hands between France and Britain no less than fourteen times until the British finally secured it in 1814. The island became independent in 1979. It a member both of the Commonwealth and La Francophonie. The economy is based on tourism, bananas and sugar.
ru: Хотя остров Сент-Люсия был открыт Колумбом ещё в 1502 году, лишь в период с 1605 по 1638 годы англичане несколько раз пытались основать колонию, однако попытки были неудачны из-за сопротивления местных жителей — индейцев-карибов. Наконец, в 1650 году французы, заключив договор с островитянами, смогли основать поселение. С середины XVII века начался массовый ввоз африканских рабов для работ на тростниковых плантациях. Со временем в составе населения стали доминировать африканцы и мулаты. В течение всей колониальной эры, пока в 1814 году остров не перешёл окончательно под британскую юрисдикцию, Сент-Люсия была ареной непрекращающегося конфликта между Англией и Францией, она переходила из рук в руки 14 раз, привлекая своей удобной бухтой Кастри. В 1979 году остров получил независимость, при этом входит как в Британское Содружество, так и в Франкофонию. Экономика основана на туризме, выращивании бананов и сахарного тростника.

en: Saka
ru: Саки

en: ?plural:Saka
ru: Саки

en: The Saka were an ancient Iranian tribe from the Central Asian steppes. They were very closely related to the European Scythians, and were probably descendants of the Andronovo culture.
ru: Саки — собирательное название группы ираноязычных кочевых племён, живших в центральноазиатских степях в первом тысячелетии до н. э. — первых веках н. э. Саки упоминаются в античных источниках и считаются близкородственными европейским скифам. Существует версия, что саки — наследники Андроновской культуры.

en: Salishan
ru: Салиши

en: ?plural:Salishans
ru: Салиши

en: The Salishans are a cultural-linguistic group of peoples in the Pacific Northwest region of the United States and Canada. Among the most famous Salishans is Chief Seattle, leader of the Duwamish tribe, after whom the city of Seattle is named. Other well known Salishan tribes include the Bella Coola (Nuxalk), Spokane and Coeur d'Alene. The Salishan languages are famous for their unusual characteristics. They have a large inventory of consonants and some even feature words without any vowels.
ru: Салиши (сэлиши) — культурно-лингвистическая группа индейских народов на северо-западе США и юго-западе Канады, численностью около 50 тысяч человек. Одним из самых известных салишей был вождь Сиатль, лидер племён суквомиш и дувамиш, в честь которого названа столица штата Вашингтон, город Сиэтл. Салишская языковая семья известна своими необычными фонетическими конструкциями, большим набором согласных и наличием слов, в которых нет ни одной гласной.

en: Salvadoran
ru: Сальвадорцы

en: ?plural:Salvadorans
ru: Сальвадорцы

en: Originally inhabited by Pipil Indians, in the 16th century El Salvador was conquered by the Spanish. It joined the Central American federation upon independence and became a fully independent republic in 1840. Although formally El Salvador has been a democracy for most of its independence, in reality the country's government is highly oligarchic, the 'fourteen families' having dominated the country's political and economic life since independence. In the 1930s general Hernández Martínez established a dictatorship. A nonviolent revolution overthrew Hernández in 1944 but the country remained unstable and from 1979-1992 the country lived through another bloody civil war.
ru: Изначально населённый индейцами пипили и ленка, в XVI веке Сальвадор был завоёван испанцами. После получения независимости Сальвадор входил в Центральноамериканскую Конфедерацию, но с 1840 года — самостоятельное государство. Несмотря на формальные признаки демократии, Сальвадор со времён установления независимости находился под олигархической властью «четырнадцати семей». В 1930-х годах генерал Эрнандес Мартинес установил военную диктатуру, которая была ненасильственно свергнута в 1944 году, но страна осталась в нестабильном состоянии и в 1979—1992 годах прошла через кровавую гражданскую войну.

en: Sami
ru: Саамы

en: ?plural:Sami
ru: Саамы

en: The Sami are a people of northern Scandinavia. Their nation spans over the northernmost regions of the Scandinavian countries and northwestern Russia.
ru: Саамы (лопари) — народ, живущий на севере Европы. Территория расселения саамов протянулась с востока на запад более чем на полторы тысячи километров — от восточной оконечности Кольского полуострова через север Финляндии и Норвегии до центральной части Скандинавского полуострова.

en: Sammarinese
ru: Санмаринцы

en: ?plural:Sammarinese
ru: Санмаринцы

en: San Marino is a tiny landlocked country on the Italian Peninsula. It is the oldest independent republic in the world. According to legend, it was founded by Saint Marinus in 301 CE.
ru: Санмаринцы — основное население крошечной республики Сан-Марино на Апеннинском полуострове. Сан-Марино, по легенде, считается независимым государством с 301 года, когда каменотёс Марино, лидер одной из первых христианских общин, нашёл убежище в Апеннинах, на вершине горы Монте-Титано.

en: Captain-Regent %s
ru: Капитан-регент %s

en: ?female:Captain-Regent %s
ru: Капитан-регент %s

en: Samnite
ru: Самниты

en: ?plural:Samnites
ru: Самниты

en: The Samnites were an ancient confederation of Italic tribes who spoke the Oscan language and inhabited Central Italy, South of the Sabines. After losing the wars with Rome the Samnites were subjected to Rome and became Romanized. They were good soldiers and famed as Roman gladiators.
ru: Самниты — древний италийский народ, говоривший на языке оскской группы, обивший в горах Средней Италии к югу от Сабины. В результате Самнитских войн (343—290 гг. до н. э.) были покорены Римом и довольно быстро латинизировались. Самниты считались хорошими солдатами и прославились в гладиаторских боях.

en: Samoan
ru: Самоанцы

en: ?plural:Samoans
ru: Самоанцы

en: Samoa is a country occupying the Western part of the Samoan islands of the Central Pacific; the Eastern part is governed by the United States as American Samoa. Samoa was settled by Austronesian peoples around 1500 BCE. It was probably from Samoa that the Polynesians started the expansion throughout the Pacific. Colonized by Germany and New Zealand, Samoa became independent in 1962.
ru: Самоа — страна, занимающая западную часть территории архипелага Самоа в Тихом океане (восточная часть — Американское Самоа — находится под управлением США). Самоа был заселён австронезийскими племенами около 1500 года до н. э. По некоторым данным, именно с Самоа шло освоение полинезийцами островов и атоллов центральной и восточной части Тихого океана. Колонизированное Германией и Новой Зеландией, Западное Самоа стало независимым государством в 1962 году, а в 1997 страна получила своё нынешнее название.

en: Chief of the Government %s
ru: Глава правительства %s

en: ?female:Chief of the Government %s
ru: Глава правительства %s

en: Samogitian
ru: Жемайты

en: ?plural:Samogitians
ru: Жемайты

en: Samogitia - historical country near the Baltic Sea - home to the last pagans in Europe (official until 1413). Today, Samogitia is a region of Lithuania.
ru: Жемайтия (Жамойтия, Жмудь) — историческое государство вблизи Балтийского моря, дом последних язычников Европы (официально до 1413 года). Сегодня Жемайтия — область Литвы.

en: Santomean
ru: Сантомейцы

en: ?plural:Santomeans
ru: Сантомейцы

en: São Tomé and Príncipe are two islands in the Atlantic Ocean off the coast of Africa. The main island was named after Saint Thomas by the Portuguese sailors who first discovered the island on the saint's feast day around 1470. The islands turned into the first major European plantation colony. Slavery was abolished in the 19th century and the country became independent in 1975. The islands' economy remains dependent on the export of cocoa.
ru: Сан-Томе и Принсипи — островное государство в Гвинейском заливе у берегов Африки, расположенное на одноимённом архипелаге. Главный остров был назван в честь апостола Фомы открывшими его около 1470 года португальскими мореплавателями. Острова стали первой большой колонией-плантацией — к середине XVI века с использованием рабского труда африканцев португальцы превратили их в крупнейшего поставщика сахара на европейские рынки. Рабство было отменено в XIX веке, а страна стала независимой в 1975 году. Сегодня экономика островов базируется на экспорте какао.

en: Sardinian
ru: Сарды

en: ?plural:Sardinians
ru: Сарды

en: Sardinia is an island in the Mediterranean Sea and an autonomous region of Italy. The site of the Nuraghic civilization in prehistory, the island passed to Phoenician and then Roman rule. Upon the collapse of the Roman Empire Sardinia was occupied by the Vandals and later by the Byzantines, but foreign rule quickly eroded and by the 9th century the Byzantine representatives had formed their own autonomous states. By the end of the Middle Ages however, the Aragonese had established dominance over the island. In 1718 Sardinia was handed to the house of Savoy, and it became a constituent part of the Kingdom of Piedmont-Sardinia, which eventually led Italy to its national unification in 1861.
ru: Сарды — коренное население Сардинии, острова Средиземного моря, ныне являющегося автономным регионом Италии. Центр доисторической Нурагической цивилизации, Сардиния была в древние времена колонизована сначала финикийцами, а затем — римлянами. После падения Римской империи в V веке н.э. Сардиния была захвачена вандалами, однако в VI в. Велизарий в ходе карфагенской кампании вернул Сардинию в состав Византии. После греков островом владели мавры, а после их изгнания в X веке наступила эпоха феодальной раздробленности. С 1326 года Сардиния находилась под властью Арагонской династии, позже принадлежала Испании. В 1708 году, в ходе Войны за испанское наследство, была захвачена Австрией, а в 1720 — передана Савойской династии, в результате чего Пьемонт, Савойя и Сардиния были объединены в Сардинское королевство, вошедшее в состав Италии после её объединения в 1861 году.

en: Sarmatian
ru: Сарматы

en: ?plural:Sarmatians
ru: Сарматы

en: The Sarmatians were Iranian pastoral tribes from Central Asia and Southwest Siberia. They were closely related to the Saka and the Scythians. The myth of the origin from the Sarmatians formed the basis of the Polish culture from the 15th to the 18th century.
ru: Сарматы — общее название кочевых скотоводческих ираноязычных племён населявших с IV века до н. э. по IV век н. э. степные районы от Южного Урала и Западного Казахстана до Дуная. Согласно некоторым мифам, популярным в XV—XVIII веках, польская шляхта ведёт своё происхождение от сарматов.

en: Saudi
ru: Саудиты

en: ?plural:Saudis
ru: Саудиты

en: Saudi Arabia is located on the Arabian Peninsula and includes Mecca and Medina, the holiest sites of Islam. The First Saudi state was established in 1744. Current Saudi Arabia dates from the union of Hejaz and Nejd in 1925. Named after its ruling dynasty, the house of Saud, Saudi Arabia is one of the last countries retaining an absolute monarchy. It has the largest proven oil reserves of the world.
ru: Саудовская Аравия расположена на Аравийском полуострове, в этой стране находятся священные города мусульман — Мекка и Медина. Первое саудовское государство было основано в 1744 году, его основатели, Мухаммад ибн Сауд и Мухаммад Абдуль-Ваххаб заключили союз, который положил начало правящей по сей день династии Саудов. Нынешняя Саудовская Аравия, третье Саудовское государство, ведёт свой отсчёт с союза провинций Неджд и Хиджаз, ставшего страной в 1932 году. Династия Саудов правит одной из последних в мире абсолютных монархий. Саудовская Аравия обладает крупнейшими в мире доказанными запасами нефти.

en: Savoyard
ru: Савойцы

en: ?plural:Savoyards
ru: Савойцы

en: Savoy emerged in the Western Alps after the disintegration of the Burgundian Kingdom. Its dynasty established control over Sardinia and Piedmont and later all of Italy. Savoy's growth and survival over the centuries were not based on spectacular conquests, but on gradual territorial expansion through marriage and methodical and highly manipulative political acquisitions. Savoy itself was annexed by France in 1860.
ru: Савойя — историческая область на юго-востоке Франции, у подножия Альп. Впервые упоминается в IV веке н. э. как местность в Римской Галлии, а в 443 году её, с разрешения римлян, заняли остатки побеждённых гуннами бургундов, которые сделали её базой для своих завоеваний в долине Роны. После распада государства Каролингов Савойя вошла в состав Бургундии. В 1032 году Савойя вместе с Бургундией вошла в состав Священной Римской империи. Первым графом Савойи стал Гумберт Белая Рука, а его потомки со временем путём удачных браков и интриг прибрали к рукам сначала Пьемонт, затем Сардинию, а в конечном итоге и всю Италию. После европейских потрясений начала XIX века провинция Савойя была в 1860 году аннексирована Францией.

en: Saxon
ru: Саксонцы

en: ?plural:Saxons
ru: Саксонцы

en: The Electorate of Saxony was an independent hereditary electorate of the Holy Roman Empire from 1356-1806.
ru: Курфюрстат Саксония — независимый наследуемый курфюрстат в составе Священной Римской империи с 1356 по 1806 годы.

en: Scanian
ru: Сканцы

en: ?plural:Scanians
ru: Сканцы

en: Scania is the southernmost region of Sweden. Historically one of many petty kingdoms in Viking age Scandinavia, it became in medieval times part of Denmark but was ceded to Sweden through the Treaty of Roskilde in 1658. Scania saw something of a national revival in the late 20th century with calls for greater autonomy within the Kingdom of Sweden.
ru: Скания (Сконеланд) — регион на юге Швеции, состоящий из трёх бывших датских провинций — Сконе, Халланда и Блекинге. До 1658 года Скания входила в состав Датского Королевства под названием Восточных провинций. Остров Борнхольм, оспаривавшийся Швецией и Данией, также иногда включается в состав Скании. Скания была и остаётся главным сельскохозяйственным регионом Швеции.

en: Schleswig-Holsteinian
ru: Шлезвиг-Гольштейнцы

en: ?plural:Schleswig-Holsteinians
ru: Шлезвиг-Гольштейнцы

en: For much of its history, the duchies of Schleswig and Holstein have been contested by Germany and Denmark. The territories were united in a personal union in 1375. In the 19th century, Schleswig-Holstein's confused status led to two wars between Denmark and Prussia, and in 1866 Schleswig-Holstein became a Prussian province. After World War I, Northern Schleswig was annexed by Denmark. Currently Schleswig-Holstein is a state of the Federal Republic of Germany.
ru: На протяжении своей истории герцогства Шлезвиг и Гольштейн были предметом спора между Данией и Германией. Территории были объединены личной унией в 1375 году. В XIX веке спорный статус Шлезвиг-Гольштейна привёл к двум датско-прусским войнам, и в 1866 году Шлезвиг-Гольштейн стал провинцией Пруссии. После Первой Мировой войны северный Шлезвиг был аннексирован Данией, но сейчас Шлезвиг-Гольштейн — одна из земель Федеративной Республики Германия.

en: Scottish Gaelic
ru: Скотты

en: ?plural:Scottish Gaels
ru: Скотты

en: Both Gaels and the Gaelic language were brought to Scotland by the Dalriada dynasty from Ireland. They first settled in Argyll (Earra Ghaidheal or the Coastland of the Gael) and soon expanded further into territory held by the indigenous Picts and culminating in Kenneth MacAlpin uniting the kingdoms of the Picts and Gaels around 843 CE. By the time of Malcolm III, Gaelic was the majority language of Scotland, as far south as Strathclyde, Galloway and parts of Lothian and the Borders. Today some 60,000 speakers of Gaelic remain, about half of which live in the Scottish Highlands and Islands, the other half living all over Scotland, in particular the Central Belt.
ru: Скотты, чаще называемые «шотландские гэлы», или хайлендеры (горцы) — ирландские кельты-гэлы, переселившиеся на север острова Британия и вместе с пиктами участвовавшие в образовании шотландской народности: история Шотландского королевства традиционно берёт свой отсчёт с 843 года н. э., когда Кеннет МакАльпин стал королём объединённого королевства скоттов и пиктов. Со времён Малькольма III гэльский был основным языком Шотландии, и далее на юг до Стрэтклайда, Галлоуэя, частично Лотиана и Границ. Сегодня на гэльском языке говорят около 60 тысяч человек, живущих на северо-западе Шотландии и Гебридских островах.

en: Clan Chief %s
ru: Вождь Клана %s

en: ?female:Clan Chief %s
ru: Вождь Клана %s

en: Scottish
ru: Шотландцы

en: ?plural:Scots
ru: Шотландцы

en: Scotland, originally settled in late Roman times by Irish raiders who displaced the native Picts, was an independent kingdom from around 1034 CE to the Union of Crowns with England in 1701.
ru: Шотландия была заселена в позднюю Римскую эпоху ирландскими переселенцами, которые ассимилировали местных аборигенов-пиктов. Шотландия была независимым королевством начиная с 843 года до коронной унии с Англией, которой в 1707 году было образовано королевство Великобритания.

en: Scythian
ru: Скифы

en: ?plural:Scythians
ru: Скифы

en: The Scythians or Scyths were an Ancient Iranian people of horse-riding nomadic pastoralists who throughout Classical Antiquity dominated the Pontic-Caspian steppe, known at the time as Scythia. By Late Antiquity the closely-related Sarmatians came to dominate the Scythians in this area. Much of the surviving information about the Scythians comes from the Greek historian Herodotus (c. 440 BCE) in his Histories and Ovid in his poem of exile Epistulae ex Ponto, and archaeologically from the exquisite goldwork found in Scythian burial mounds in Ukraine and Southern Russia.
ru: Скифы — группа народов, обитавших в Восточной Европе, Средней Азии и Сибири в эпоху античности. Древние греки называли территорию, где обитали скифы, Скифией. Под скифами обычно понимают ираноязычных кочевников, занимавших в прошлом территории Украины, Молдавии, Южной России, Казахстана и части Сибири.

en: Seleucid
ru: Селевкиды

en: ?plural:Seleucids
ru: Селевкиды

en: The Seleucid Empire was one of the diadochi states founded when Alexander the Great's generals carved up his empire after his death. It was named after its founder Seleucus I Nicator. Centered in Syria, the Seleucids were the most powerful of the diadochi states but eventually succumbed to Rome in the last century BCE.
ru: Государство Селевкидов — монархия, образованная около 312 года до н. э. при распаде империи Александра Македонского Селевком I, бывшим одним из диадохов (генералов) Александра. Ядром государства был Ближний Восток, а на вершине своего могущества оно включало часть Малой Азии, Сирию, Финикию, Палестину, Месопотамию, Иран, ряд областей Средней Азии и нынешнего Пакистана. Пика могущества империя достигла в III веке до н. э., но уже в 190-м году была частично завоёвана парфянами, а в 64 году до н. э. Помпей завоевал последний оплот Селевкидов, Сирию, обратив её в римскую провинцию.

en: Seljuk
ru: Сельджуки

en: ?plural:Seljuks
ru: Сельджуки

en: The Seljuks were a Turkic horde whose name comes from their founder Seljuk. After the victory over the Ghaznavids in 1040 CE they created their own state. In 1055 CE the Seljuks took Baghdad, and their leader Tughril Beg took the title sultan. The Seljuks are famous for the defeat they inflicted upon the Byzantines at the battle of Manzikert in 1071. After the collapse of the Great Seljuk Empire in the 12th century the Seljuks continued to rule in the Sultanate of Rum, which would later form the basis of the Ottoman Turks.
ru: Турки-сельджуки — ветвь огузов из племени кынык, которые, подобно туркменам, османам, гагаузам и азербайджанцам принадлежат к западным тюркам. Своё название сельджуки получили от главного вождя своей орды, Сельджука, поселившегося, по преданию, в 955 году в Дженде на реке Сырдарье. После победы над Газневидами в 1040 году н. э. сельджуки основали своё собственное государство, Сельджукский (Конийский, Румский) султанат, просуществовавшее с 1077 по 1307 годы. После распада султаната на мелкие княжества одно из них, бейлик (округ) Османа, стало ядром набиравшего в начале XIV века силу Османского государства — предшественника современной Турции.

en: Seminole
ru: Семинолы

en: ?plural:Seminoles
ru: Семинолы

en: The Seminole people emerged in the 18th century through a process of ethnogenesis, out of groups of lower Creek emigrants who fled the encroachment of White settlers in the U.S. state of Georgia and elsewhere, south to the Florida peninsula which at that time was under Spanish control. They intermingled with remnants of other tribes plus a significant number of Black African freedmen. Seminole leaders sided with the United States during the so-called Seminole wars against Spain, the outcome of which was the ceding of Florida to the U.S., and the removal of a majority of Seminoles to Indian Territory in what is now Oklahoma. Together with the Cherokee, Choctaw, Muskogee, and Chickasaw, the Seminole are known as one of the "Five Civilized Tribes" for their relatively amiable relationships with White European settlers during the early era of U.S. expansion.
ru: Племя семинолов возникло в начале XVIII века в результате объединения индейцев (в основном племён криков), проживавших на территории современных штатов Джорджия, Миссисипи и Алабама, а также беглых негров-рабов из Южной Каролины и Джорджии. В середине XIX века большинство семинолов было насильственно перемещено американскими властями из Флориды в индейскую резервацию в Оклахоме. Небольшая часть племени, от 300 до 500 человек, осталась на юге Флориды, в Эверглейдс, и оказала ожесточённое сопротивление армии США, потерявшей в боях с семинолами около 1500 солдат. Флоридские семинолы так и не сдались белым американцам и гордо именуют себя «Непокорённым народом», они являются единственным индейским племенем, не подписавшим формального мирного договора с США, но в то же время семинолы входят в состав «пяти цивилизованных племён», дружелюбно отнёсшихся к европейским переселенцам в эпоху раннего освоения США.

en: Senegalese
ru: Сенегальцы

en: ?plural:Senegalese
ru: Сенегальцы

en: Senegal is the westernmost country of mainland Africa. It has been independent from France since 1960. Senegal is relatively stable and democratic compared to its neighbors.
ru: Сенегал — самая западная страна континентальной Африки. Сенегал получил независимость от Франции в 1960 году. По сравнению с соседями, Сенегал — относительно стабильная и демократическая страна. Основные этнические группы Сенегала — волоф, фульбе и серер.

en: Serbian
ru: Сербы

en: ?plural:Serbians
ru: Сербы

en: Serbia is part of the region of the Southern Slavs that was conquered by the Ottomans after the collapse of the Byzantine Empire.  During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
ru: Сербия — часть территории южных славян, захваченная Османской империей после падения Византии.  В течение большей части XX века она была ядром Федеративного государства Югославии.

en: Seychellois
ru: Сейшельцы

en: ?plural:Seychellois
ru: Сейшельцы

en: The Seychelles is an archipelagic country off the coast of Eastern Africa in the Indian Ocean. The Islands have been visited by Austronesian, Maldivian and Arab merchants in antiquity but by the time of the European discoveries the Seychelles had no indigenous population. The Seychelles were intermittently under French and British possession until becoming independent in 1976. Its population consists of people of African, Chinese, European, Indian and Malagasy descent. The Seychelles are the least populated country of Africa and have the highest human development of the continent.
ru: Сейшельские острова — архипелаг в Индийском океане, расположенный у восточного побережья Африки севернее Мадагаскара. В античности острова посещались австронезийскими, мальдивскими и арабскими купцами, но к моменту открытия их европейцами они не имели коренного населения. Сейшелы находились под властью попеременно Франции и Британии до обретения островами независимости в 1976 году. Основная этническая группа населения — франко-африканские мулаты, но есть также белые, негры, индусы, китайцы и арабы. Сейшелы — самое ненаселённое государство Африки.

en: Shan
ru: Шаны

en: ?plural:Shans
ru: Шаны

en: The Shans are an ethnic group related to the Thais and the Laotians. After the fall of the Burmese dominated Bagan Kingdom to the Mongols in 1287, a succession of Shan kingdoms known by historians as the Shan States controlled much of today's Myanmar, Laos, Thailand, as well as China's Yunnan Province.
ru: Шаны — народность в Юго-Восточной Азии, родственная лаосцам. В 1287 году, после падения под ударами монголов контролировавшегося Бирмой Королевства Баган, государства шанов контролировали бóльшую часть территории современных Мьянмы, Лаоса, Таиланда, а также китайской провинции Юньнань.

en: Shawnee
ru: Шавнии

en: ?plural:Shawnee
ru: Шавнии

en: An Algonquian people, the Shawnee were led by Tikamthi (better known as Tecumseh) and his brother Tenskwatawa in trying to create a pan-native alliance against American expansionism but were ultimately unsuccessful and made to resettle in the Indian Territory (modern Oklahoma).
ru: Шауни (шавнии, шони) — индейский народ Северной Америки алгонкинской группы. Название предположительно происходит от алгонкинского слова шауан — южане. Изначально обитали на территории нынешних штатов Огайо, Западная Виргиния, Мэриленд, Кентукки и Пенсильвания. Были вытеснены из своих земель ирокезами, но после ряда переселений снова оказались в Огайо. В дальнейшем шавнии были депортированы в Миссури, а затем, после наплыва белых поселенцев — в Канзас и Оклахому. Ныне численность шавниев составляет 6 тыс. человек, проживающих в основном в штате Оклахома.

en: Sherpa
ru: Шерпы

en: ?plural:Sherpas
ru: Шерпы

en: Sherpas are an ethnic group who settled in the Himalaya region of modern-day Nepal in the 15th century. They are of Tibetan stock and speak a language related to modern Tibetan though they are not mutually intelligible. After a few centuries of autonomy, Sherpa communities came by the 18th century under military pressure from encroaching Hindu polities, such as the Bengal based Sen Empire. By the 18th century the Sherpa homeland had been annexed into the Kingdom of Nepal. Following the democratization of Nepal in the beginning of the 21st century, there have been calls for greater autonomy for the Sherpas within the federal republic.
ru: Шерпы — потомки тибетцев, переселившихся в XV веке на юг Гималаев, на территорию современного Непала. После нескольких столетий изолированной автономии в XVIII веке общины шерпов попадают под военный пресс индусов-бенгальцев. В течение века земли шерпов были аннексированы королевством Непал. С демократизацией Непала в начале XXI века земли стали шерпской автономией в составе федеральной республики.

en: Siberian
ru: Сибиряки

en: ?plural:Siberians
ru: Сибиряки

en: Siberia is a historical and geographical region of Russia and the USSR. During the reign of the czars separatist sentiments prevailed amongst some Slavic colonists. In 1918 a Siberian Republic was proclaimed but it was annexed by the USSR after only a few months.
ru: Сибирь — обширный исторический и географический регион России и СССР, ограниченный с запада Уральскими горами, а с востока — Верхоянским хребтом, часто делится по реке Енисей на Западную и Восточную Сибирь. Происхождение слова «Сибирь» точно не известно, но наиболее вероятно заимствование из одного из тюркских языков. Во времена Российской монархии Сибирь была как направлением исследований и экспансии, так и местом ссылки для разного рода диссидентов. В 1918 году Сибирь провозгласила независимость, однако, Сибирская республика просуществовала всего лишь несколько месяцев.

en: Sicilian
ru: Сицилийцы

en: ?plural:Sicilians
ru: Сицилийцы

en: Sicily is the largest island of Italy. It has been ruled by Greeks, Carthaginians, Romans, Vandals, Ostrogoths, Byzantines and Arabs. In the 11th century the Normans founded the Kingdom of Sicily which gradually became one of Italy's more powerful states. In 1816 it was merged with Naples into the Kingdom of the Two Sicilies which was united with Italy in 1861.
ru: Сицилия — крупнейший остров Италии. В разные времена Сицилия находилась под владычеством греков, римлян, вандалов, остготов, византийцев и арабов. В XI веке норманны основали Королевство Сицилия, которое постепенно стало одним из мощнейших италийских государств. В 1816 году Сицилия была объединена с Неаполем в Королевство Двух Сицилий, которое было объединено с Италией в 1861 году.

en: Sierra Leonean
ru: Сьерра-Леонцы

en: ?plural:Sierra Leoneans
ru: Сьерра-Леонцы

en: Sierra Leone is a country in West Africa. It was founded in 1792 as a home for liberated slaves and quickly passed to become a British dependency. Sierra Leone has been an independent republic since 1961. In the 1990s the country passed through a civil war. Today, Sierra Leone remains one of the poorest countries in the world.
ru: Сьерра-Леоне — страна в западной Африке, её название на португальском языке означает «львиные горы». Она была основана в 1792 году как дом освобождённых рабов и быстро перешла в британскую зависимость. С 1961 года Сьерра-Леоне — независимая республика. В 90-х годах XX века в стране прошла гражданская война, и сегодня Сьерра-Леоне — одна из беднейших стран мира.

en: Sikh
ru: Сикхи

en: ?plural:Sikhs
ru: Сикхи

en: Sikhs are the followers of a monotheistic religion originating from the Indian Subcontinent in the 15th century. The Punjab, on the border of Pakistan and India, is the heartland of Sikhism. In the 19th century a Sikh Empire existed in the region.
ru: Сикхи — приверженцы монотеистической религии, основанной в XV веке в Пенджабе (северо-западная часть Индийского субконтинента) гуру Нанаком. В 1716—1849 годах существовало Сикхское государство. Сегодня насчитывается более 20 миллионов сикхов.

en: Sikkimese
ru: Сиккимцы

en: ?plural:Sikkimese
ru: Сиккимцы

en: Wedged between Nepal and Bhutan, the Himalayan kingdom of Sikkim was ruled by a lineage of monarchs known as chogyals for centuries, until becoming the 22nd state of India in 1975.
ru: Вклиненная между территориями Непала и Бутана, гималайская монархия Сикким на протяжении XVII—XX веков управлялась династией Намгьял, правители из которой, титуловались как чогьялы, пока в 1975 году Сикким не стал 22-м штатом Индии. Сикким — самый маленький по числу жителей штат миллиардной Индии, в нём проживает около 600 тысяч человек.

en: Silesian
ru: Силезцы

en: ?plural:Silesians
ru: Силезцы

en: Silesia is a region of southern Poland that was at one time an independent kingdom.
ru: Силезия — воеводство в южной Польше, бывшее одно время независимым королевством.

en: Singaporean
ru: Сингапурцы

en: ?plural:Singaporeans
ru: Сингапурцы

en: Singapore is a mercantile city-state located at the southernmost tip of the Malaysian Peninsula.
ru: Сингапур — торговый город-государство, расположенный на южной оконечности Малайского полуострова.

en: Sinhalese
ru: Сингалы

en: ?plural:Sinhalese
ru: Сингалы

en: The Sinhalese people of Sri Lanka trace their ancestry to the semi-legendary Prince Vijaya who settled the island of Sri Lanka together with 700 followers in 543 BCE.
ru: Сингалы — население Шри-Ланки. Эти выходцы из Индии прослеживают свою историю до полулегендарного князя Виджайя, который вместе с 700 последователями поселился на острове Цейлон в 543 году до н. э.

en: Slavic
ru: Славяне

en: ?plural:Slavs
ru: Славяне

en: The Slavs are a modern linguistic group of several nations in Eastern Europe with common historical roots. The origin of the Slavs is not known precisely, therefore there are many hypotheses trying to explain them. Their sudden appearance in the history of civilized Europe may be related to the arrival of Iranian peoples and the expansion of the Huns.
ru: Славяне — крупнейшая в Европе этноязыковая общность с общими историческими корнями. Происхождение славян точно не известно, есть много гипотез, пытающихся его объяснить. Их внезапное появление на карте цивилизованной Европы может быть связано с переселением иранских народов, а также с нашествием гуннов. Существует достаточно чёткое деление славян на 3 группы: западные славяне (поляки, чехи, словаки, кашубы и лужичане), южные славяне (болгары, сербы, хорваты, боснийцы, македонцы, словенцы и черногорцы) и восточные славяне (русские, украинцы и белорусы).

en: Slovakian
ru: Словаки

en: ?plural:Slovakians
ru: Словаки

en: Slovakia is a country in the heart of Europe. Formerly part of Czechoslovakia, until 1918 it was part of the Austro-Hungarian Empire.
ru: Словакия — страна в самом центре Европы. В прошлом была частью Чехословакии, а до 1918 года входила в состав Австро-Венгерской Империи.

en: Slovenian
ru: Словенцы

en: ?plural:Slovenians
ru: Словенцы

en: Slovenia was the most western and northern republic of the old Yugoslav Federation.
ru: Словения была самой северной и западной республикой Югославии.

en: Solomon Islander
ru: Соломониты

en: ?plural:Solomon Islanders
ru: Соломониты

en: Solomon Islands is a country in Melanesia, located between Papua New Guinea and Vanuatu. Inhabited by Austronesian peoples since 4000 BCE, the islands became a British protectorate in the 19th century. The islands were the site of some fierce fighting during World War II, including the famous battle of Guadalcanal. Solomon Islands has been independent since 1978.
ru: Соломоновы Острова — страна в Меланезии, расположенная между Новой Гвинеей и атоллом Вануату и насчитывающая около тысячи островов. Первые поселенцы, родственные папуасам, стали прибывать на Соломоновы Острова около 30 тысяч лет назад, а народности, говорящие на австронезийских языках — около 4000 года до н. э. В 1893 году Британия объявила свой протекторат над Соломоновыми островами. Острова были полем битвы во время Второй Мировой войны, наиболее известно сражение за остров Гуадалканал. В июле 1978 года Соломоновы Острова получили независимость от Великобритании.

en: Somaliland
ru: Сомалилендцы

en: ?plural:Somalilanders
ru: Сомалилендцы

en: The Republic of Somaliland is an unrecognized state in Northern Somalia, roughly concurrent with former British Somaliland. It declared independence upon the collapse of Somalia in 1991. Although it enjoys more stability and a somewhat higher standard of living than the rest of Somalia it remains internationally unrecognized.
ru: Республика Сомалиленд — непризнанное самопровозглашённое государство в северной части африканского полуострова Сомали (Африканский Рог) на территории бывшей британской колонии. В 1991 году Сомали (объединённые в 1960 году бывшие британская и итальянская колонии) по сути перестало существовать как государство, и если на территории бывшего Итальянского Сомали образовалось множество удельных княжеств во главе с постоянно конфликтующими между собой полевыми командирами, то на территории Сомалиленда обстановка была сравнительно мирной, а уровень жизни — намного выше. Референдум 2003 года был попыткой узаконить сложившееся де факто положение, но в настоящее время Сомалиленд не признан ни одной страной мира.

en: Somali
ru: Сомалийцы

en: ?plural:Somalis
ru: Сомалийцы

en: Somalia is a country in the Horn of Africa. In ancient times Somalia was a trading hub. At the end of the 19th century it was colonized by Britain and Italy. Somalia regained its independence in 1960. The military under general Siad Barre seized power in 1969. Siad Barre unsuccessfully tried to root out the country's clan system. In 1991 he was overthrown. The country has been without a functioning government ever since.
ru: Сомали — в настоящее время фактически распавшаяся страна на полуострове Сомали (Африканский Рог). В древние времена территория Сомали была на пересечении торговых путей. В конце XIX века Сомали была колонизирована Британией и Италией, но в 1960 году получила независимость. В 1969 году в результате военного переворота к власти пришёл генерал Мохаммед Сиад Барре, безуспешно пытавшийся выкорчевать сложившуюся в стране клановую систему. В 1991 году Сиад Барре был свергнут и страна погрузилась в хаос, по сей день оставаясь без легитимного функционирующего правительства.

en: Sorbian
ru: Лужичане

en: ?plural:Sorbs
ru: Лужичане

en: The Sorbs are West Slavic people living in the East of Germany in Eastern Saxony and Southern Brandenburg (Lusatia). The region has historically been associated with Poland and Bohemia.
ru: Лужичане (сорбы, лужицкие сербы) — западно-славянский народ, остаток славянского населения восточной Германии. В настоящее время проживают на территории Лужицы, исторической области, входящей в состав современной Германии.

en: Sotho
ru: Сото

en: ?plural:Basotho
ru: Сото

en: A Bantu people in Southern Africa, the ancestors of the Basotho first arrived in the region by the end of the first millennium CE. The Basotho first formed a unified polity in the early 19th century under king Moshoeshoe I. Today, there are about 2 million Sotho in the Kingdom of Lesotho and almost twice that number in South Africa.
ru: Сото (суто) — народ группы банту в южной Африке, предки современного народа басуто, переселившиеся на территорию современного Лесото в конце первого тысячелетия н. э.

en: South African
ru: Южноафриканцы

en: ?plural:South Africans
ru: Южноафриканцы

en: Dutch settlers began colonizing southern Africa in the 17th century. After many wars between primarily Boers (descendants of Dutch settlers), British forces and Zulus, the Union of South Africa was created in 1910. The South African government became notorious for its "apartheid" policy of legal inequality based on the color of a citizen's skin. Following the adoption of the country's first non-racist constitution in 1994, long-time political prisoner Nelson Mandela became the first truly democratically elected president of South Africa.
ru: Голландские поселенцы начали колонизировать южную Африку в XVII веке. После многочисленных войн между бурами (потомками голландских поселенцев), Британской Империей и племенами зулусов в 1910 году был создан Южно-Африканский Союз. Южноафриканское правительство стало печально известно благодаря своей политике апартеида — расовой сегрегации, неравенства граждан в зависимости от цвета кожи. После принятия первой нерасистской конституции страны в 1994 году, недавний политический заключенный Нельсон Мандела стал первым действительно демократически избранным президентом ЮАР.

en: South American
ru: Южноамериканцы

en: ?plural:South Americans
ru: Южноамериканцы

en: The Union of South American Nations was formed in 2008, modeled after the European Union, but panamericanism has already existed since the 19th century.
ru: Союз южноамериканских наций, или содружество Декларации Куско — политическое и экономическое объединение государств Южной Америки, созданный 8 декабря 2004 года по образцу Европейского Союза как наследник идей панамериканизма, реально существовавших с XIX века.

en: South Korean
ru: Южнокорейцы

en: ?plural:South Koreans
ru: Южнокорейцы

en: Formerly the site of a unified Korean state, the Korean peninsula is today divided into two states - North and South Korea - as a result of the stalemate after the Korean War in 1953. The South Korean government was formed from the nationalist and anti-communist "Provisional Government of the Republic of Korea" in 1948.
ru: Бывшая территория единой страны Корё, Корейский полуостров сегодня разделён на два государства — Северную и Южную Корею — в результате безвыходного положения, сложившегося после Корейской Войны в 1953 году. Южнокорейское правительство было сформировано из националистов и антикоммунистов как «Временное Правительство Республики Кореи» в 1948 году.

en: South Sudanese
ru: Южносуданцы

en: ?plural:South Sudanese
ru: Южносуданцы

en: A long civil war pitted Southern Sudan, inhabited mostly by black Africans and predominantly Animist and Christian, against the Muslim and Arab North. The war left two million dead and many more displaced until a ceasefire was signed in 2005. Southern Sudan achieved full independence in 2011.
ru: Длительная гражданская война привела к отделению негритянского Южного Судана, преимущественно христиан и приверженцев традиционных верований, от арабского, мусульманского Северного. Война унесла более двух миллионов жизней, ещё больше людей осталось без крова. В 2005 году было достигнуто соглашение о прекращении огня, а с 2011 года Южный Судан — признанное независимое государство.

en: South Vietnamese
ru: Южновьетнамцы

en: ?plural:South Vietnamese
ru: Южновьетнамцы

en: South Vietnam, officially the Republic of Vietnam, was the American-backed state during the Vietnam War. The country was reunited with North Vietnam after it was conquered by communist forces in 1975.
ru: Южный Вьетнам, официально — Республика Вьетнам, существовавшее в 1954—1975 годах государство на части территории современного Вьетнама южнее 17 параллели, прикрываясь правительством которого США вели войну против северного, коммунистического Вьетнама. После поражения США во Вьетнамской войне Южный Вьетнам был объединён с Северным и Вьетнам стал единой страной.

en: Madame %s
ru: Мадам %s

en: South Yemeni
ru: Южные йеменцы

en: ?plural:South Yemenis
ru: Южные йеменцы

en: The area around Aden was colonized by the British in 1839. South Yemen declared independence in 1967 and joined the communist bloc. It was united with North Yemen in 1990.
ru: Окрестности порта Аден в 1839 году были колонизированы британцами. Южный Йемен в 1967 году объявил о независимости и под названием Народно-Демократическая Республика Йемен вошёл в коммунистический блок. В 1990 году Южный Йемен объединился с северной Йеменской Арабской Республикой.

en: Soviet
ru: СССР

en: ?plural:Soviets
ru: СССР

en: The history of the Soviet Union starts in November 1917, when under Lenin's leadership a Bolshevik revolution occurred. On December 31 1922, four Soviet republics integrated into one country. The Soviet Union became one of the most powerful states in the 20th century, but by the end of 1991 it had disintegrated into fifteen independent countries due to social and economic problems.
ru: История Советского Союза начинается с 7 ноября 1917 года, когда под руководством В.И. Ленина произошла Октябрьская революция и на части территории Российской Империи была провозглашена Советская Россия. 31 декабря 1922 года четыре советские республики (РСФСР, УССР, БССР и ЗСФСР) объединились в одно единое государство. Советский Союз стал одним из мощнейших государств XX века, но к концу 1991 года вследствие многих социальных потрясений Советский Союз распался на пятнадцать независимых государств.

en: Sri Vijaya
ru: Шривиджайцы

en: ?plural:Sri Vijaya
ru: Шривиджайцы

en: Sri Vijaya was an empire centered on Palembang in eastern Sumatra and extended its control through much of the coastal regions of Sumatra, Java, Borneo and the Malay peninsula. It was founded sometime in the 3rd century CE and lasted until roughly 1400, falling first to Jambi, then to Singhasari and other regional powers, including the South Indian Chola dynasty.
ru: Шривиджайя — древнее малайское царство со столицей в городе Палембанге в восточной части острова Суматра, выросшее за счёт подчинения большей части Суматры, Явы, Борнео и Полуострова Малакка. Государство было основано примерно в III веке н. э. на месте государства Кантоли и достигло пика расцвета в VII—XI веках. Но с XII века началось его медленное угасание — сначала от него отделилось царство Джамби, затем часть территории перешла в подчинение империи царя Сингхасари, а в конце XIII века уже вся территория находилась в вассальной зависимости от яванской империи Маджапахит. В 1292 году, когда Суматру посетил Марко Поло, Шривиджайя уже распалась на восемь отдельных королевств, в 1377 войска Маджапахита взяли штурмом Палембангу, а в 1397 году Маджапахит окончательно покончил с самостоятельностью остатков Шривиджайи.

en: Sudanese
ru: Суданцы

en: ?plural:Sudanese
ru: Суданцы

en: In 1820 Sudan came under Egyptian rule and later British rule. Sudan became independent in 1956.
ru: С 1820 году Суданом владел Египет, а затем Британия. Судан получил независимость в 1956 году, а в 2011 разделился на северное (арабское) и южное (негритянское) государства.

en: Suebian
ru: Свевы

en: ?plural:Suebians
ru: Свевы

en: The Suebians were an ancient West Germanic tribal confederation, which may have been formed by Ariovistus for his expedition to Gaul. The Suebians included the Germanic tribes from the Elbe river basin belonging to the Herminonic language group, such as the Marcomanni and Quadi. Between the first and fourth centuries CE they were a threat to Rome, often encroaching on the Danube provinces of the empire. In 405-406 CE the Suebians were forced to leave their lands by the Huns and during New Year's night in 405 CE they crossed the frozen Rhine together with the Vandals and the Alans. They settled in the northwest of the Iberian Peninsula, where they established their own kingdom, which was conquered by the Visigoths in 585 CE.
ru: Свевы (свебы) — собирательное название населения полиэтничной Восточной Германии, занимавшего в I в. до н. э. — II веке н. э. бассейн верхнего Рейна вплоть до Эльбы. В 58 году до н. э. римский полководец Юлий Цезарь нанёс поражение свевам во главе с Ариовистом, перешедшим около 71 до н. э. Рейн и пытавшимся обосноваться в юго-восточной части Галлии. В течение I—IV веков свевы были непрерывной угрозой Риму, неоднократно набегая на придунайские провинции империи. Зимой 405—406 гг. под натиском гуннов свевы вместе с вандалами и аланами были вынуждены оставить свои земли — перейдя замёрзший Рейн, они вышли из-под удара. В дальнейшем свевы мигрировали на северо-западное побережье Пиренейского полуострова, основав там своё королевство, которое было завоёвано вестготами в 585 году.

en: Surinamese
ru: Суринамцы

en: ?plural:Surinamese
ru: Суринамцы

en: Suriname is the smallest independent country of South America. Originally it was inhabited by Arawak Indians. It was first colonized by the English who traded it with the Dutch for New Amsterdam, modern New York, in 1667. Suriname was granted self government in 1954 and became fully independent in 1975.
ru: Суринам (бывшая Голландская Гвиана) — самое маленькое независимое государство Южной Америки. Изначально на территории Гвианы жили индейские племена араваков. Первыми территорию Гвианы колонизировали британцы, но в 1667 году они обменяли Суринам на голландский Нью-Амстердам, ставший Нью-Йорком. С 1922 года страна официально перестала называться колонией и превратилась в Присоединённую территорию Королевства Нидерландов, в 1954 году она получила автономию, а с 1975 года стала независимой республикой Суринам.

en: Sergeant %s
ru: Сержант %s

en: ?female:Sergeant %s
ru: Сержант %s

en: Swahili
ru: Суахили

en: ?plural:Swahili
ru: Суахили

en: The Swahili are a Bantu ethnic group living along the Eastern Coast of Africa. From about the 9th century onwards the region, at the crossroads of Islamic and African cultural influences, saw the rise of Swahili city states, including Zanzibar, Kilwa Kisiwani, Mozambique and Sofala. The cities grew to prominence thanks to their ivory, gold, slave and spice trade. The arrival of the Portuguese around 1500 coincided with the decline of the Swahili polities, but the Swahili remained a dominant cultural element in Eastern Africa. Today, the Swahili language (Kiswahili) is used as lingua franca by more than 50 million people in Eastern Africa and is an official language of Kenya, Tanzania, Uganda, the Comoros and the African Union.
ru: Суахили (от арабского «берег») — потомки коренного населения центра Восточной Африки, смешавшиеся с переселявшимися сюда (с первых веков н. э.) индийцами, арабами, персами, а также с представителями других племён, вывезенными арабами в качестве рабов из внутренних областей Африки. Начиная с IX века переживают связанный с общим расцветом исламской цивилизации подъём города-государства суахили, такие как Занзибар, Килва-Кисивани, Мозамбик и Софала, благодаря их удобному расположению для вывоза слоновой кости, золота, пряностей и рабов. С прибытием около 1500 года португальцев их слава клонится к закату, но культурное влияние суахили на Восточную Африку остаётся доминантным. Сегодня язык суахили (кисуахили) используется как язык межэтнического общения более чем 70 миллионами человек и имеет официальный статус в Кении, Танзании, Уганде, на Коморских островах, а также является рабочим языком Африканского Союза.

en: Swazi
ru: Свази

en: ?plural:Swazis
ru: Свази

en: The Swazi are a Bantu people of southern Africa. Under the leadership of Mswati II (1820 - 1868), the Swazis expanded their territory and stabilized the southern frontier with the Zulus.
ru: Свази (ама-нгвани) — народ из группы банту в южной Африке. В 1836 году вождь свази Собхуза одержал решающую победу над зулу, подчинил других вождей и создал государство свази. Следующий вождь свази, король Мсвати I, в конце 1830-х годов присоединил новые земли на севере страны, а при Мсвати II (1820—1868) территория государства свази уже более чем в два раза превышала площадь современного Свазиленда.

en: Swiss
ru: Швейцарцы

en: ?plural:Swiss
ru: Швейцарцы

en: Switzerland has existed as a state in its present form since the adoption of the Swiss Federal Constitution in 1848. The precursors of modern Switzerland established a protective alliance at the end of the 13th century, forming a loose confederation of states which persisted for centuries.
ru: Швейцария как государство существует в нынешнем состоянии с момента принятия Федеральной Конституции в 1848 году. Предшественники современной Швейцарии в конце XIII века основали оборонительный альянс, сформировав свободную конфедерацию государств, просуществовавшую несколько столетий.

en: Federal Councillor %s
ru: Федеральный Канцлер %s

en: ?female:Federal Councillor %s
ru: Федеральный Канцлер %s

en: Syrian
ru: Сирийцы

en: ?plural:Syrians
ru: Сирийцы

en: The modern Syrian Arab Republic was formed from a French mandate and gradually gained independence during the 1940s.
ru: Современная Сирийская Арабская Республика была сформирована из подмандатной территории Франции и постепенно, в течение 40-х годов XX века, получила независимость.

en: Tahitian
ru: Таитяне

en: ?plural:Tahitians
ru: Таитяне

en: The islands of what is now French Polynesia were first settled by Polynesian peoples in the 3rd century CE. France established a protectorate over Tahiti, the main island of the archipelago, in 1842. In 1889 the entire area was declared a French colony. The islands remain an overseas collectivity of France today but they enjoy a large internal autonomy. Because of its lush vegetation and Polynesian culture, Tahiti has become the archetypical exotic island.
ru: Острова, которые сейчас называются Французской Полинезией, были заселены полинезийцами в период с III века до н. э. по III век н. э. В 1842 году Франция установила протекторат над Таити, главным островом архипелага, а в 1887 году вся территория стала французской колонией. Острова и по сей день остаются заморской территорией Франции, хотя и пользуются большой внутренней автономией. Благодаря пышной растительности и полинезийской культуре, Таити является известным туристическим центром.

en: Tairona
ru: Тайрона

en: ?plural:Tairona
ru: Тайрона

en: A Chibchan-speaking people related to the Kuna of Panama and the Muisca of central Colombia, the Tairona inhabit the modern Magdalena and La Guajira Departments of northern Colombia. Their city of Teyuna was founded sometime around 500 BCE. The Tairona, living in a mountainous area, built stone steps and terraces on steep hillsides in order to farm the region. Though they fought against the Spanish for 75 years, eventually they succumbed to the various pressures that all Native American peoples were subject to during this period.
ru: Тайрона — древняя культура, объединявшая несколько относительно независимых территорий, существовавшая на территории современного региона Сьерра-Невада-де-Санта-Марта в Колумбии. Самые ранние известные памятники относятся примерно к I веку н. э., а расцвет приходится на XI век и связан со значительным ростом населения. Упадок культуры начался в XVI веке из-за испанского завоевания, когда культура Тайрона была принудительно включена в испанскую систему «энкомьенда» (аналог крепостного права). Народы Тайроны говорили на чибчанских языках, и родственны народностям куна (Панама) и муиска (центральная Колумбия).

en: Taiwanese
ru: Тайваньцы

en: ?plural:Taiwanese
ru: Тайваньцы

en: The Republic of China was established in 1912 as the successor state of the Qing Empire, ending over two millennia of imperial rule in China. When the Chinese Nationalists who ruled the Republic lost a civil war against the Chinese Communists in 1949, the Nationalist government evacuated to the island of Taiwan, establishing Taipei as the provisional capital of the Republic of China.
ru: Китайская Республика была основана в 1912 году как государство-наследник империи Цин, закончив историю более чем двухтысячелетнего имперского правления в Китае. Китайская Республика контролировала почти весь материковый Китай и Монголию, а после Второй Мировой войны — и группу островов Тайвань и Пэнху. Однако, правящая партия Гоминьдан потерпела поражение в гражданской войне 1946—1950 годов и руководство республики бежало на Тайвань, сделав город Тайбэй временной столицей Китайской Республики.

en: Tajik
ru: Таджики

en: ?plural:Tajiks
ru: Таджики

en: Tajikistan is a nation in Central Asia. The Tajiks trace the foundation of their nation back to the Samanid Empire, one of the first Persian states to appear after the Arab conquest.
ru: Таджикистан — страна в Центральной Азии. Таджики отслеживают историю своего государства со времён империи Саманидов в IX—X веках н. э., ставшей одним из первых персидских государств после арабского нашествия.

en: Tanganyikan
ru: Танганьика

en: ?plural:Tanganyikans
ru: Танганьика

en: Inhabited by Bantu tribes since the beginning of the Common Era, Tanganyika became a German colony in the late 19th century. It was conquered by the British during World War I and declared independence in 1961. Three years later it merged with Zanzibar to form the Union of Tanzania.
ru: Побережье озера Танганьика было населено различными племенами группы банту с начала нашей эры. В конце XIX века территория стала частью колонии Германская Восточная Африка. Во время Первой мировой войны колония была завоёвана Великобританией, а в 1961 году Танганьика получила независимость. В 1964 году Танганьика и Занзибар образовали Республику Танганьика и Занзибар, позже переименованную в Объединённую Республику Танзания.

en: Tanzanian
ru: Танзанийцы

en: ?plural:Tanzanians
ru: Танзанийцы

en: Tanzania was formed as a merger of the former British colonies of Tanganyika and Zanzibar in 1964. For two decades the country was ruled by Julius Nyerere, who followed the tenets of African socialism. In 1985 Nyerere was the first African head of state to voluntarily step down.
ru: Объединённая Республика Танзания была образована в 1964 году слиянием бывших британских колоний Танганьика и Занзибар. Два десятилетия страной правил Джулиус Ньерере, объявивший о программе строительства социализма в Танзании, но в 1985 году он ушёл из власти, став первым африканским лидером, добровольно оставившим свой пост.

en: Tatar
ru: Татары

en: ?plural:Tatars
ru: Татары

en: The Tatars are a Turkic-speaking nation. Various Tatar states existed in the Middle Ages: Kazan, Crimea, Astrakhan, Sibir and other khanates. Nowadays Tatars live in many places in the former USSR. They have their own republic called Tatarstan in the Russian Federation and the Autonomous Republic of Crimea in Ukraine.
ru: Татары — тюркский народ, живущий в центральных областях европейской части России, в Поволжье, Приуралье, в Сибири, Казахстане, Средней Азии, Синьцзяне, Афганистане и на Дальнем Востоке. В средние века существовало несколько различных татарских государств — Казанское, Крымское, Астраханское, Сибирское и другие ханства. Сегодня существует республика Татарстан в составе Российской Федерации и татарское самоуправление в автономной республике Крым в составе Украины.

en: Knights Templar
ru: Тамплиеры

en: ?plural:Templars
ru: Тамплиеры

en: The Knights Templar were formed after the first Crusade in order to protect Pilgrims on their journeys in the Holy Land. The organization grew to immense power and wealth in the next 200 years, and were the innovators of many modern concepts such as Banking.
ru: Рыцарский Орден Тамплиеров был сформирован в 1119 году н. э. после Первого Крестового похода для защиты паломников, путешествующих в Святую Землю. С ростом Ордена в течении 200 лет росла его власть и богатство, и внутри него сформировались многие современные концепции, такие как Банковское дело.

en: Teutonic
ru: Тевтоны

en: ?plural:Teutonic Order
ru: Тевтоны

en: The Teutonic Order led a series of crusades against pagan Balts during the High Middle Ages. In 1224 it founded the 'Ordenstaat' or State of the Order, which remained a powerful country for three centuries. The State was secularized and replaced by the Duchy of Prussia in the 16th century.
ru: В Средние века Тевтонский Орден возглавлял серию крестовых походов против языческих балто-славянских племён. Орден как влиятельная сила просуществовал до начала XVI века, а окончательно распущен был в 1809 году после завоевания западной части балтийского побережья Наполеоном.

en: Texan
ru: Техасцы

en: ?plural:Texans
ru: Техасцы

en: Texas, "the Lone Star State" is the second largest and second most populous state of the USA, famous for its "larger than life" cowboy culture and Mexican heritage. After the famous Battle of the Alamo, The Texians defeated the Mexicans at San Jacinto and declared independence. The Republic of Texas lasted from 1836 to 1846, after which it became the 28th state of the United States. Historically, Texas was ruled in full or in part by six nations: France, Spain, Mexico, the Republic of Texas, the Confederacy, and the USA, as expressed in the slogan "six flags over Texas".
ru: Техас, «штат одинокой звезды» — второй по величине и численности населения штат США, знаменитый своим ковбойским менталитетом и мексиканским наследием. После знаменитой Битвы при Аламо (1836), в которой немногочисленные защитники крепости были полностью уничтожены, а также казни 400 человек в Голиаде техасцы разгромили мексиканскую армию при Сан-Хасинто, взяв в плен президента-диктатора Санта-Анну, и провозгласили независимость Республики Техас, которая просуществовала 10 лет, войдя в конце 1845-го года 28-м штатом в США. В течение своей истории Техас целиком или частично управлялся шестью странами: Францией, Испанией, Мексикой, Техасской Республикой, Конфедерацией и США, что породило известный слоган «шесть флагов над Техасом».

en: Thracian
ru: Фракийцы

en: ?plural:Thracians
ru: Фракийцы

en: The second most numerous people in the ancient western world.
ru: Второй по численности народ в древнем западном мире.

en: Thuringian
ru: Тюрингенцы

en: ?plural:Thuringians
ru: Тюрингенцы

en: The Thuringians were an ancient Germanic confederation in what is now Central Germany, established after the defeat of the Huns. Defeated by the Franks in the 8th century, Thuringia later became a landgraviate of the Holy Roman Empire. After the extinction of the ruling family in the 13th century, the War of the Thuringian Succession left the region badly splintered even for Holy Roman Empire standards, which was exacerbated by the Thuringian (or rather Saxon) tradition of dividing territory amongst all male heirs. Thuringia was a hotbed of the Protestant Reformation and the Wars of Religion, and saw a cultural apogee during the Enlightenment when the duke of Saxe-Weimar invited luminaries such as Johann Wolfgang von Goethe and Friedrich Schiller to his court. Thuringian political fragmentation survived Napoleon and the German unification; only after the fall of the German monarchies in 1918 was a united Free State of Thuringia established, which currently exists as one of the states of Germany.
ru: Тюрингия — историческая область в центральной части современной Германии, которая получила своё название от германского народа тюрингов, основавших на этих землях государство, простиравшееся во второй половине V века от Дуная до Нижней Эльбы. Конфедерация Тюрингия была в VIII веке завоёвана государством франков, а позже стала ландграфством Священной Римской империи. В 1247 году после смерти не имевшего наследников Генриха Распе началась продолжительная война за тюрингенское наследство, регион расщеплялся и снова собирался очень часто даже по меркам нестабильной Священной Римской империи, вдобавок это было усугублено традицией делить территорию между сыновьями. Тюрингия была очагом протестантской Реформации и религиозных войн, а также видела расцвет культуры в эпоху Просвещения, когда герцог Саксен-Веймар пригласил ко своему двору таких светил, как Иоганн Вольфганг фон Гёте и Фридрих Шиллер. Тюрингенская политическая раздробленность пережила и Наполеона, и объединение Германии, и даже её раздел после Первой Мировой войны — единая земля Тюрингия появлялась на карте Германии в 1920 году после падения немецкой монархии, но в 1952 была вновь разделена в ходе административной реформы ГДР. В 1990 году Тюрингия была восстановлена в статусе федеральной земли.

en: Tibetan
ru: Тибетцы

en: ?plural:Tibetans
ru: Тибетцы

en: The Tibetan homeland is sometimes called the "Roof of the World", the highest elevated region in the world. In the 7th century, Tibet emerged as a formidable empire under the leadership of king Songtsen Gampo, being recognized by both China and India. This dynasty lasted until the 11th century, when Tibet was overrun by the Mongols. Centuries later when Mongol rule had weakened, Lozang Gyatso - born 1617 and the 5th Dalai Lama - established a buddhist religious state under the control of the Gelugpa school of Tibetan Buddhism.
ru: Родина тибетцев иногда зовётся «крышей мира» — это самая высокогорная из населённых территорий. Тибет был объединён под властью Сонгцена Гампо около 640 года н. э., а в конце VI — начале VII века н. э. Ярлунгская династия постепенно подчинила себе соседние племена и создала царство Тубо, признанное соседними Китаем и Индией. Во второй половине IX века Тубо пришло в упадок, за которым последовал 300-летний период раздробленности. В середине XIII века Тибет попал в зависимость от Монгольской империи. Несколько столетий спустя, когда власть монголов ослабла, V-й Далай-лама Нгаванг Лобсанг Гьяцо в 1642 году установил в Тибете буддийскую теократию под властью школы гелуг. В 1950 году Тибет был захвачен вновь образованной Китайской Народной республикой, начав проводить в регионе политику ассимиляции; часть правительства Тибета вместе с Далай-Ламой и десятками тысяч других тибетцев бежали в Индию, на территории которой с 1959 года функционирует тибетское правительство в изгнании.

en: Dalai Lama %s
ru: Далай-Лама %s

en: ?female:Dalai Lama %s
ru: Далай-Лама %s

en: Timurid
ru: Тимуриды

en: ?plural:Timurids
ru: Тимуриды

en: Timur was a military genius who claimed lineage from Chinggis Khan and from his capital in Samarkand conquered all of Central Asia as well as parts of the Middle East and India. The court culture of Timurid Empire was heavily Persianized, while the imperial administration and military organization displayed influences from the Timurid ruling elite's Mongolian and Turkic origins.
ru: Тамерлан (Тимур) — потомок Чингисхана, выдающийся полководец и завоеватель Средней Азии. В XIV веке Тамерлан основал империю со столицей в Самарканде. Его потомки (Тимуриды) правили в Средней Азии, Иране и Индии до 1858 года.

en: Tocharian
ru: Тохары

en: ?plural:Tocharians
ru: Тохары

en: The Tocharians were an Indo-European people living in what is now Xinjiang in western China. Because of their unique geopolitical position, their kingdoms of Shanshan, Kucha, and Khotan (as well as other, smaller ones) were influenced by Chinese, Persian, Indian, Sogdian, Scythian, and Tibetan cultures. Their religion, dress, writing, and art all reflect these varied influences. They lived in oasis towns and cities along the Silk Road, along which Buddhism was carried into China. The area was at various times a military protectorate of China, such as during the Han and Tang dynasties. During the decline of the latter dynasty, the Turkic Uyghur tribe moved into the Tarim basin, settling in and expanding their khanate through the Tocharian lands. The Uyghur intermarried with the Tocharians and supplanted their language for all but liturgical purposes. Even this use fell when Islam spread and took the place of Buddhism as the predominant religion in the region.
ru: Тохары — индоевропейский народ Центральной Азии, живший на территории сегодняшнего Синьцзянь-Уйгурского Автономного Района (СУАР) Китая. Уникальное геополитические положение царств Шаншан, Куча и Хотан позволило им многое взять у соседей: китайцев, персов, индусов, согдийцев, скифов и тибетцев. Их религия, одежда, письменность и искусство вобрали в себя частичку каждой из них. Тохары жили в городах-оазисах вдоль Шёлкового Пути, по которому в Китай пришёл буддизм. Этот регион постоянно был в зоне интересов Китая и во времена династий Хань и Тан был под его властью. Ослабление последней привело к захвату земель тохаров тюркскими племенами уйгуров, наступавших вдоль русла реки Тарим. Тохарцы смешались с уйгурами и их язык практически исчез. Ещё в больший упадок народ пришёл с наступлением ислама, который пришёл на место буддизма, когда-то преобладающей религии в регионе.

en: Togolese
ru: Тоголезцы

en: ?plural:Togolese
ru: Тоголезцы

en: Togo became a German protectorate in 1885 and was conquered by the French and British in World War II. Togo became independent in 1960. Since the late 1960s the country's politics have been dominated by general Gnassingbe Eyadema, who was succeeded by his son Faure upon his death in 2005.
ru: В 1884 году Того вместе с частью территории Ганы стали германским протекторатом, а во время Первой мировой войны Тоголенд был оккупирован Великобританией и Францией. В 1956 году Того получило официальный статус автономной республики в составе Франции, а в 1960 — Тоголезская Республика провозгласила независимость. В 1967 году в результате военного переворота к власти пришёл генерал Гнассингбе Эйадема, а после его смерти в 2005 году военные передали власть его сыну, Фор Эссозимну Гнассингбе.

en: Toki Ponan
ru: Токипона

en: ?plural:Toki Ponans
ru: Токипона

en: Toki Pona is a conlang created by Sonja lang in 2001 which is notable for its extremely small size, consisting of 14 letters and anywhere from 120 words to 137 words.
ru: Токипона — искусственный язык, созданный канадской лингвисткой Соней Ланг в 2001 году. Он характеризуется исключительно малым размером словаря — от 120 до 137 слов.

en: Toltec
ru: Тольтеки

en: ?plural:Toltecs
ru: Тольтеки

en: The Toltecs were a Meso-American civilization that existed from the 10th to the 12th century. The Toltec Empire was founded by Ce Tecpatl Mixcoatl, who led his nomadic people from the north to settle on the Mexican High Plain. Mixcoatl was murdered by his enemies but was later avenged by his son Ce Acatl Topilitzin Quetzalcoatl, who would lead the Toltec civilization to untold heights. Toltec culture continued to thrive until the 12th century. Their capital Tollan was violently destroyed in 1168 and the Toltec area fragmented into rivaling city-states. Toltec cultural influences have been identified from New Mexico to Nicaragua, though historians do not agree on the political history of the Toltecs. Since most of the history of the Toltecs is based on Aztec mythology, some claim there was never a Toltec Empire, but that Aztec references to the Toltecs were an allegory for civilization.
ru: Тольтеки — индейский народ юто-ацтекской языковой семьи, живший на территории средневековой Мезоамерики. В VIII веке н. э. тольтеки вторглись с севера в Центральную Мексику, где в IX веке создали государство со столицей в Серро-де-ла-Эстрелья, а затем в Толлане (на разных языках — Тула, Тлиллан-Тлапаллан, Толула, Чолула, Чолула-Коа). Тольтеки, как и ацтеки, говорили на одном из языков группы науа. Как их предшественники, майя, они строили величественные храмы на вершинах пирамид и имели высокий уровень цивилизации. В X веке военные отряды тольтеков подчинили отдельные группы майя на Юкатане и в горной Гватемале, где находились крупные города-государства — Чичен Ица, Ушмаль, Майяпан, Гумарках, Ишимче и другие. В то же время, в результате внутренних конфликтов в империи тольтеков, от них откололась и мигрировала на территорию современного Сальвадора большая группа населения, влившаяся в цивилизацию Пипилей. Во второй половине XII века н. э. новое нашествие с севера воинственных племён, последней волной которых были ацтеки, положило конец владычеству тольтеков в Мексике. Ко времени испанского завоевания (XVI век) тольтеки давно стали легендарным народом; им приписывались все культурные достижения прошлого.

en: Tongan
ru: Тонганцы

en: ?plural:Tongans
ru: Тонганцы

en: An island group in the Southern Pacific, Tonga was settled by Polynesians around 1000 BCE. Although the islands became a British protectorate in the 19th century, they are the only country in Oceania to have escaped actual colonization.
ru: Тонга, группа островов на юге Тихого океана, была заселена полинезийцами около 1000 года до н. э. В XIX веке н. э. Тонга, попав под британский протекторат, остались единственным тихоокеанским государством, избежавшим реальной колонизации.

en: Transnistrian
ru: Приднестровцы

en: ?plural:Transnistrians
ru: Приднестровцы

en: Transnistria was added to the Moldavian SSR by Stalin, although it was mostly inhabited by Russians and Ukrainians. After the collapse of the Soviet Union Transnistria declared its independence from Moldova. Although the country is de facto independent, it is not recognized by any UN member. Power is still in the hands of the old communist elite.
ru: Приднестровье (Транснистрия, от молд. «Нистру» — Днестр) было присоединено к Молдавской ССР в годы правления Сталина, так что оно населено в основном русскими и украинцами. После развала СССР Приднестровье заявило о своей независимости от Молдавии, но, хотя страна де факто независима, она не признана ни одним членом ООН. Власть в Приднестровье остаётся в руках бывшей советской элиты.

en: Transylvanian
ru: Трансильванцы

en: ?plural:Transylvanians
ru: Трансильванцы

en: Transylvania is a historical territory in what is now Romania, inhabited by Romanians, Hungarians and Saxon Germans. Transylvania became a principality under nominal Hungarian suzereignty when that country started to crumble under the Ottoman incursions. During the Reformation, Transylvania was the first country in Europe to proclaim religious freedom. The principality lost its independence to Habsburg Austria in 1711.
ru: Трансильвания — историческая область на северо-западе Румынии, населённая румынами, венграми и германцами-саксами. В античную эпоху Трансильвания составляла ядро государства даков, в начале II века н. э. земли даков стали римской провинцией Дакия. В период Великого переселения народов через территорию Трансильвании прошло огромное количество наций и племён, последними по времени из которых были кочевые мадьяры. По преданию, в 1003 году венгерский король Иштван I разбил местного князя Дьюлу и присоединил Трансильванию к Венгрии. Поражение от турок-осман в битве при Мохаче (1526) отрезала Трансильванию от венгерских владений и превратило её в самостоятельное княжество, которое в 1566 году признало верховенство турецкого султана. В 1687 году после неудачной для турок осады Вены княжество было занято войсками Габсбургов, а в 1699 году султан окончательно отказался от претензий на обладание Трансильванией. После создания Австро-Венгерской империи Трансильвания вошла в состав Венгерского королевства, а по окончании Первой Мировой войны — в состав Румынии.

en: Trinidadian and Tobagonian
ru: Тринидадцы

en: ?plural:Trinidadians and Tobagonians
ru: Тринидадцы

en: Trinidad and Tobago is a country in the Caribbean, consisting of the two eponymous islands. It is the most populous country of the Lesser Antilles. Trinidad was sighted by Columbus in 1498, and remained a Spanish colony until it was conquered by the British during the Napoleonic wars; Tobago was colonized by Curonians, Spanish, Dutch, French and Swedes but eventually also ended up in British hands. The islands have been independent since 1962. The islands' economy is based on oil and is relatively developed when compared to its Caribbean neighbors. Trinidad and Tobago is famous for its music and its Carnival.
ru: Тринидад и Тобаго — страна в Карибском море, состоящая из двух титульных островов Малой Антильской группы, являющаяся самой населённой из них. Впервые обнаруженный Колумбом в 1498 году, Тринидад оставался испанской колонией до его захвата британцами во время Наполеоновских войн; Тобаго колонизировался испанцами, голландцами, французами, шведами и даже эстонцами-куршами, но в итоге всё равно оказался в британких руках. Острова получили независимость в 1962 году, их экономика базируется на добыче нефти и по сравнению с соседями страна является относительно развитой.

en: Tswana
ru: Тсвана

en: ?plural:Batswana
ru: Тсвана

en: The Batswana are a Bantu people in Southern Africa. With about 20% of the population they are the dominant ethnicity of Botswana, which is named after them. In South Africa they count about four million Batswana and in the Apartheid era they had the Bantustan of Bophuthatswana.
ru: Народ тсвана из группы банту — доминирующий этнос Ботсваны, страны в Южной Африке, 70% территории которой приходится на пустыню Калахари. В 1966 году страна получила независимость от Великобритании. Ботсвана считается наименее коррумпированной африканской страной и имеет самую динамично развивающуюся экономику.

en: Tuareg
ru: Туареги

en: ?plural:Tuaregs
ru: Туареги

en: The Tuareg or Imuhagh are a pastoralist nomadic Berber people inhabiting the interior of the Sahara Desert, mostly in Algeria, Niger and Mali. Despite their matrilineal organization they are followers of Islam. For many centuries they engaged in slave hunting, even influencing the slave trade to the Americas.
ru: Туареги (имощаг) — народ группы берберов, кочующий в присахарской северной Африке на территории Мали, Нигера, Буркина-Фасо, Марокко, Алжира и Ливии. Несмотря на приверженность исламу, туареги сохраняют традиционную матрилинейную родовую организацию.

en: Tunisian
ru: Тунисцы

en: ?plural:Tunisians
ru: Тунисцы

en: The Phoenicians founded Carthage in the area where Tunisia is today. Carthage later became a major power in the Mediterranean region until it was defeated by the Romans in 146 BCE. Later the Arab Muslim conquest in the 7th century led to migration from the Arab and Ottoman countries. But there were also a lot of Jews and Spanish Moors who moved there at the end of the 16th century. Tunisia became mostly autonomous from the Ottoman empire in 1861. But in 1881 Tunisia was invaded by the French and was made a French protectorate. The country became independent in 1956.
ru: На территории современного Туниса в IX веке до н. э. финикийцы основали город Карфаген, который, после угасания основной части финикийской Ханаанской империи, к III веку до н. э. стал главной силой Средиземноморья. В 146 году до н. э. в результате серии Пунических войн Карфаген был захвачен и разрушен римлянами. В VII веке н. э. на тунисскую землю пришли арабы-мусульмане, а в XVI веке Тунис вошел в состав Османской Империи, тогда же сюда переселилось большое количество испанских евреев и мавров, бежавших из Европы от религиозных преследований. К 1705 году тунисские беи добились фактической независимости государства от Стамбула, хотя автономию Тунис получил только в 1861 году. В 1881 году Тунис попал под французский протекторат, ликвидированный только в 1957 году, одновременно с упразднением монархии.

en: Turkish Cypriot
ru: Турки-киприоты

en: ?plural:Turkish Cypriots
ru: Турки-киприоты

en: Turks first settled in Cyprus after the Ottomans conquered the island in 1571. Political unrest and ethnic tensions between Turkish and Greek Cypriots led to an invasion by the Turkish military in 1974, followed by the declaration of independence of the Turkish Republic of North Cyprus in 1983. Currently, the only country that recognizes the independence of the TRNC is Turkey.
ru: Турки впервые поселились на Кипре после его завоевания османами в 1571 году. В 1974 году в результате греко-турецких межэтнических конфликтов, вызванных политической и экономической нестабильностью, на остров под предлогом защиты этнических турок высадились войска Турции, что привело к декларации 1983 года об образовании независимой Турецкой республики Северного Кипра, которая в настоящее время признана только Турцией.

en: Turkmen
ru: Туркмены

en: ?plural:Turkmens
ru: Туркмены

en: Turkmen tribes were first united in the 11th century CE under Togrul Beg, second ruler of the Seljuk Empire. As the Seljuk state broke down under the pressure from encroaching Mongols, the Turkmens started a westward migration. They eventually settled in the lands between the Amu Darya river and the Caspian Sea, approximately the location of today's Turkmenistan.
ru: Туркменские племена были впервые объединены в XI веке н. э. огузами-сельджуками под правлением Тогрул-бека. В XIII веке государство сельджуков было разрушено надвигающимися монголами, вынудивших туркменов мигрировать на запад, в земли между рекой Амударья и Каспийским морем, где и находится современный Туркменистан.

en: Turkmenbashi %s
ru: Туркменбаши %s

en: ?female:Turkmenbashi %s
ru: Туркменбаши %s

en: Tuvaluan
ru: Тувалуанцы

en: ?plural:I-Tuvaluan
ru: Тувалуанцы

en: The Ellice Islands are an island chain in the Pacific Ocean. Inhabited by Micronesians since prehistoric times, they were united under a common chiefdom in the late 19th century. Together with the Gilbert Islands they were annexed by the British in 1892 who established the colony of Gilbert and Ellice Islands. The islands became independent in 1978, under the name Tuvalu, which means 'Eight standing together', referencing the eight inhabited islands.
ru: Острова Эллис — островная цепь в Тихом океане. Заселённый микронезийцами с доисторических времён, архипелаг вместе с островами Гилберта в 1892 году был аннексирован Британией, основавшей на них колонию «острова Гилберта и Эллис». Острова Эллис получили независимость в 1978 году под названием Тувалу, что означает "восемь в ряд" — ссылка на 8 необитаемых островов архипелага.

en: Tuvan
ru: Тувинцы

en: ?plural:Tuvans
ru: Тувинцы

en: Tuvans are a Turkic people living in the Autonomous Republic of Tuva in the south of Siberia. Tuva split off from China in 1921 and then formed the independent republic of Tannu Tuva allied with the Soviet Union. In 1940 Tannu Tuva had the distinction of seeing the first non-monarchic female head of state of Modern History when Khertek Anchimaa-Toka became chairperson of the republic. In 1944 it was incorporated in the Soviet Union as a part of the Russian Soviet Federative Socialist Republic.
ru: Тувинцы — тюркоговорящий народ, проживающий в Автономной республике Тува (самоназвание — Тыва) в Южной Сибири, в географическом центре Азии. После Монгольской национальной революции 1911 года и китайской Синьхайской революции (1913), приведшей к падению китайской династии Цин, Тува вышла из состава цинского Китая и в апреле 1914 года перешла под протекторат Российской империи под названием Урянхайский край. В 1921 году была образована независимая Народная Республика Танну-Тува, переименованная в 1926 году в Тувинскую Народную Республику. Во Второй мировой войне республика воевала на стороне СССР, став первым союзником подвергшейся агресси страны. ТНР поставляла в Красную Армию боевых коней, скот, лыжи, одежду, продукты и медикаменты, причём в основном безвозмездно, а с мая 1943 года в Красную Армию начали вступать тувинские добровольцы, В 1944 году Тува вошла в состав СССР на правах Автономной союзной республики. В 1991 году Тувинская АССР была переименована в Республику Тува, а с 1993 года официальное название республики было приведено в соответствие с тувинским самоназванием — Республика Тыва. По действующему законодательству написания Тува и Тыва равнозначны.

en: Tyrolian
ru: Тирольцы

en: ?plural:Tyrolians
ru: Тирольцы

en: Tyrol was a county in the Alps. In the 16th century its own dynasty died out and the region passed to Habsburg Austria. The southern part was annexed by Italy after World War I.
ru: Тироль — историческая область в Восточных Альпах, епископство, а затем графство в составе Священной Римской империи. С XIV века графство неоднократно оспаривалось различными ветвями династии Габсбургов, пока не вошло в XVI веке в состав Австрийской Империи. Южная часть Тироля после Первой Мировой войны была аннексирована Италией.

en: Princely Count %s
ru: Княжий Граф %s

en: Princely Countess %s
ru: Княжая Графиня %s

en: Ugandan
ru: Угандийцы

en: ?plural:Ugandans
ru: Угандийцы

en: The Republic of Uganda is located in eastern Africa. The country contains part of Lake Victoria, which is also in Kenya and Tanzania. In the past, the southern part of the country was part of the Buganda kingdom. Modern Uganda gained independence in 1962.
ru: Республика Уганда расположена в восточной Африке и включает в себя часть озера Виктория, расположенного также на территории Кении и Танзании. В прошлом южная часть страны была частью королевства Буганда. Современная Уганда получила независимость в 1962 году.

note: TRANS: There are two titles for king, kabaka and ;    mujaguzo. Kabaka is the material king, while ;    mujaguzo is the spiritual king, and is represented ;    by royal drums. These titles come from Buganda, an ;    ancient kingdom which occupied much of present-day ;    Uganda.
en: Kabaka %s
ru: Кабака %s

en: ?female:Kabaka %s
ru: Кабака %s

en: Ukrainian
ru: Украинцы

en: ?plural:Ukrainians
ru: Украинцы

en: Ukraine is a vast region on the westernmost marches of the former Soviet Union. It includes some of the most fertile black-soil cropland on Earth.
ru: Украина — обширная страна в юго-западных пределах бывшего СССР. На её территории находится одна из самых плодородных почв в Европе — чернозём.

en: UN
ru: Ооновцы

en: ?plural:UN
ru: Ооновцы

en: The United Nations believe in human rights and the protection of the weak.
ru: Организация Объединённых Наций (ООН) призвана быть гарантом соблюдения прав человека и защиты слабых. ООН имеет вооружённые силы («голубые каски»), выполняющие в основном миротворческие и разграничительные функции.

en: Secretary-General %s
ru: Генеральный Секретарь %s

en: ?female:Secretary-General %s
ru: Генеральный Секретарь %s

en: Urartian
ru: Урарты

en: ?plural:Urartians
ru: Урарты

en: Urartu was an ancient Hurrian state located around Lake Van in the eastern part of Anatolia. The earliest historical mention of Urartu comes from texts of the Assyrian king Shalmaneser I dating from the 13th century BCE. It is thought that Urartu was a multiethnic state in which Hurrian tribes likely formed the dominant element. Urartu played an important role in shaping the modern Armenian people.
ru: Урарту (Арарат, Биайнили, Ванское царство) — древнее государство в юго-западной Азии, располагавшееся на территории Армянского нагорья (современные Армения, восточная Турция и северо-западный Иран). О существовании союза племён Урарту достоверно известно с начала XIII века до н. э. Расцвет Царства Урарту приходится на IX—VIII века до н. э., позже оно попадает в вассальную зависимость от Ассирии. Царство прекратило существование в начале VI века до н. э. когда скифы и киммерийцы с севера, а мидийцы с юго-востока постепенно захватили его земли и разрушили все города и крепости. Урарту сыграло ключевую роль в формировании современного армянского народа.

en: Uruguayan
ru: Уругвайцы

en: ?plural:Uruguayans
ru: Уругвайцы

en: Uruguay, a small South American country sometimes referred to as "Switzerland of the Americas" due to its once highly developed social welfare system.
ru: Уругвай — небольшая страна в Южной Америки, иногда называемая «американской Швейцарией» из-за высокого уровня социального обеспечения.

en: Uyghur
ru: Уйгуры

en: ?plural:Uyghurs
ru: Уйгуры

en: Uyghur was an east Turk empire and civilization. At its height in 820 CE it controlled most of Central and North Asia. After clashing with the Chinese for several centuries, they were finally subdued by the Qing dynasty in the 1700s. Today, descendants of the Uyghur form the populations of the Central Asian states of Uzbekistan, Kazakhstan and Kyrgyzstan. They are also the main minority of the Xinjiang province of China.
ru: Уйгуры населяли восточную часть кочевой империи тюрков. В период расцвета, в 820 году н. э., под их контролем находилась бо́льшая часть Северной и Центральной Азии. После нескольких столетий столкновений с Китаем страна уйгуров в XVIII веке была покорена династией Цин. Современные уйгуры живут в Узбекистане, Казахстане и Киргизии, а также составляют основное национальное меньшинство в Синьцзян-Уйгурском Автономном Районе Китая (Восточный Туркестан).

en: Uzbek
ru: Узбеки

en: ?plural:Uzbeks
ru: Узбеки

en: The Central Asian nation of Uzbekistan has been the site of many ancient states such as Khwarezm, the Khanate of Bukhara, and the Khanate of Kokand. The Uzbeks regard themselves as descendants of Timur, founder of the Timurid dynasty, who ruled from his capital at Samarkand.
ru: Узбекистан, страна в Средней Азии, расположена на территории древнейших государств Хорезм, Бухара и Коканд. Узбекистан был завоёван в XIX веке Российской Империей, независимость получил после распада Советского Союза в 1991 году. Узбеки считают себя потомками Тимура, основателя династии Тимуридов, правившего из своей столицы в Самарканде.

en: Vampire
ru: Вампиры

en: ?plural:Vampires
ru: Вампиры

en: Bloodsucking creatures of legend.
ru: Легендарные кровососущие создания.

en: Vandalic
ru: Вандалы

en: ?plural:Vandals
ru: Вандалы

en: The Vandals were an East Germanic people originating from what is now Southern Poland and Slovakia. They entered the Roman Empire in the early 5th century CE. Led by Geiseric, they eventually founded a kingdom in Carthage. The Vandals are perhaps best known for their sack of Rome in 455 CE. In 534 CE Belisarius conquered the Vandalic kingdom for the Byzantine Empire.
ru: Вандалы — древнегерманский народ, близкий готам, происходящий из местности, находящейся ныне в южной Польше и в Словакии. Во времена Великого Переселения Народов в начале V века н. э. вандалы вторглись в пределы Римской империи, основав своё государство на территории Карфагена, а в 455 году под предводительством Гейзериха разграбили и разрушили Рим. В 534 году Королевство вандалов и аланов было завоёвано Визинтийской империей.

en: Vanuatuan
ru: Вануату

en: ?plural:Ni-Vanuatu
ru: Вануату

en: Vanuatu, formerly known as the New Hebrides, is a country in Melanesia, consisting of about 80 islands. First inhabited by Melanesians, the islands were contested by the British and French in the late 19th century. In 1906 both colonial powers agreed to rule the New Hebrides together as a condominium. The Republic of Vanuatu declared its independence in 1980.
ru: Республика Вануату — страна в Меланезии, состоящая из около 80 островов. Первым островом, замеченным европейцами, стал Эспириту-Санто, открытый испанским мореплавателем Педро Фернандесом Киросом в 1606 году, но в колониальную зависимость острова попали только в 1906 году, став кондоминиумом Британии и Франции под названием «Новые Гебриды». В 1980 году острова получили независимость под названием «Республика Вануату».

en: Vedic
ru: Веды

en: ?plural:Vedics
ru: Веды

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
ru: Колыбель древнейшей индийской цивилизации, зародившейся в долине реки Инд на территории современного Пакистана.

en: Mahatma %s
ru: Махатма %s

en: ?female:Mahatma %s
ru: Махатма %s

en: Veletian
ru: Велеты

en: ?plural:Veletians
ru: Велеты

en: The Veletians or Lutici were a medieval West Lechitic tribal confederation in what is nowadays the northeastern part of Germany (Brandenburg and Mecklenburg). Their tribes were of mixed Slavic and Germanic origin, which was visible in their language. The basis for the existence of the Veletian confederation was to preserve the Slavic pagan religion and to resist the expansion of Germany and the Polanian state. The Veletians eventually succumbed to Germanization or were murdered following the Crusades and the German settlement on their lands.
ru: Велеты, известные также как вильтины или вильцы — самоназвание группы средневековых западнославянских племён, проживавшей на северо-востоке современной Германии между реками Эльба и Одер. К X веку велеты становятся известны как лютичи. С формированием ранних германских государств, таких как Мекленбург и Брандербург, лютичи подвергаются насильственной германизации, которая усиливается с наступлением христианства, а к 1147 году, после Крестового Похода против славян, достигает максимума.

en: Venda
ru: Венда

en: ?plural:Vhavenda
ru: Венда

en: The Vhavenda are a Bantu people in South Africa and Zimbabwe. Once the rulers of the Mapungubwe Kingdom, they now count about one million members, mostly in the province of Limpopo. During the Apartheid Era there existed a Bantustan of Venda.
ru: Венда (вавенда) — народ группы банту, проживающий в основном на севере ЮАР вдоль границы с Зимбабве. Венда происходит из региона Конго, переселившись за реку Лимпопо в период экспансии банту. С 1973 по 1994 год в ЮАР существовал бантустан Венда. Легенда гласит, что князья венда произошли от легендарного героя Тохо йа Ндоу, который привел свой народ из Зимбабве в Северный Трансвааль, а после основания столицы исчез в озере Фундузи, где живёт и сегодня.

en: Venetian
ru: Венецианцы

en: ?plural:Venetians
ru: Венецианцы

en: The Republic of Venice emerged from the shadows of history when refugees from barbarian marauders gathered on the safety of the islands of a lagoon in northeast Italy. Originally a loyal subject of the Eastern Roman empire, it gradually acquired its independence and ranked among the superpowers of the Middle Ages. Its merchants grew rich on trade, and its navy was respected throughout the Mediterranean sea. After a long decline, it eventually fell to the armies of Bonaparte in 1796.
ru: Республика Венеция вынырнула из тени истории в тёмные времена после заката и падения Западной Римской империи, когда пираты и разбойники начали угрожать безопасности островов северо-восточной Италии, и стала влиятельнейшей силой Средиземноморья в течение всех Средних Веков. На бумаге лояльные подданные Священной Римской империи, на деле венецианцы проводили независимую политику, разбогатев на торговых операциях. После долгого периода упадка, в 1796 году Венеция пала под ударами армии Бонапарта.

en: Venetic
ru: Венеты

en: ?plural:Veneti
ru: Венеты

en: The Veneti were an ancient Indo-European people who inhabited an area roughly coinciding with the modern Italian region of Veneto. Their language is of unknown origin, but probably from Central Europe, because it shares some features with Celtic and Germanic languages. The Veneti allied with the Romans during the Punic Wars. By the 1st century BCE they had been absorbed into the Roman Republic and the region gradually Romanized.
ru: Венеты — группа племён, с XII—XI веков до н. э. населявших северное побережье Адриатического моря к северо-востоку от реки По. Позднее этот регион получил название Венетия (город Венеция и современный регион Венето). Венеты были союзниками римлян в их борьбе с кельтскими племенами и против карфагенского полководца Ганнибала. В начале II века до н. э. началась римская колонизация области расселения венетов, которая с 183 года до н. э. вошла в состав римской провинции Цизальпийская Галлия. В 89 году до н. э. венеты получили права латинского гражданства, что привело к середине I века н. э. к их окончательной романизации.

en: Venezuelan
ru: Венесуэльцы

en: ?plural:Venezuelans
ru: Венесуэльцы

en: Venezuela is the northernmost country in South America. Having been a Spanish colony since the 16th century, the country gained independence on July 5th 1811 under the leadership of El Libertador Simón Bolivar - The Liberator. Venezuela has one of the largest proven oil and gas reserves of the world; during the oil boom of the 1970s it was the wealthiest country of Latin America. The country is known for its varied landscapes and high biodiversity.
ru: Венесуэла — самая северная страна в Южной Америке. Будучи испанской колонией с XVI века, страна получила независимость 5 июля 1811 года после вооружённой борьбы под предводительством Симона «Освободителя» Боливара. Венесуэла имеет одни из самых больших в мире доказанных запасов нефти и газа; в течение «нефтяного бума» в середине 1970-х страна была богатейшей в Латинской Америке. Венесуэла знаменита своими ландшафтами и высочайшим уровнем биологического разнообразия.

en: Vermont
ru: Вермонтцы

en: ?plural:Vermonters
ru: Вермонтцы

en: Vermont was an independent state for 14 years before it joined the United States in 1791. Currently it is one of the smallest states of the United States, both in population and area. Vermont is famous for its dairy products and maple syrup.
ru: Появление государства Вермонт связано с территориальным спором между британскими провинциями Нью-Йорк и Нью-Гэмпшир. С 1777 по 1791 г. Вермонт существовал как независимая Республика Вермонт, где была принята одна из первых и наиболее передовых конституций, запрещавшая рабство, дававшая всеобщее избирательное право для всех мужчин и гарантировавшая финансирование общеобразовательных школ. 4 марта 1791 Вермонт вошёл в состав Соединённых Штатов Америки, став четырнадцатым штатом.

en: Vietnamese
ru: Вьетнамцы

en: ?plural:Vietnamese
ru: Вьетнамцы

en: The Vietnamese nation was founded in the first century CE by twin sisters who became the war leaders of a revolt against a Chinese military governor.
ru: Вьетнам был основан в первом веке нашей эры сестрами-близнецами, которые стали военными вождями восстания против китайского военного правителя.

en: Vincentian
ru: Винсентцы

en: ?plural:Vincentians
ru: Винсентцы

en: Saint Vincent and the Grenadines were amongst the last Caribbean islands to be colonized, as local Carib Indians intermarried with runaway slaves and fought off European colonizers. In the 18th century the islands were contested by the French and British. In 1783 the French relinquished their claims. Saint Vincent and the Grenadines became independent from Britain in 1979 and are currently a Commonwealth realm.
ru: Острова Сент-Винсент и Гренадины были колонизированы последними из Карибских островов. Сент-Винсент был открыт Христофором Колумбом 22 января 1498 года, в День св.Винсента. К моменту открытия архипелаг был обитаем: сначала его заселили индейцы араваки, перебравшиеся с территории южноамериканского континента примерно в III веке н. э., затем они были покорены воинственными индейцами-карибами. После начала колонизации карибы оказали ожесточённое сопротивление испанцам, и только в середине XVIII века сопротивление индейцев было окончательно подавлено. В XVII—XVIII веках Сент-Винсент попеременно переходил под контроль Великобритании и Франции. С 1838 года острова входили в состав британской колонии Наветренные острова. В 1969 году Сент-Винсент и Гренадины получили статус «ассоциированного государства» с правом полного внутреннего самоуправления, а полностью независимым государством в составе Британского Содружества стали в 1979 году.

en: Visigothic
ru: Вестготы

en: ?plural:Visigoths
ru: Вестготы

en: The Thervingi or Visigoths were an East Germanic people, one of the two tribes of the Goths. They probably originated from Scandinavia. In the 3rd century they migrated south, to modern Ukraine. They then crossed the Danube and sacked Rome in 410 CE. Recognized by the Romans as foederati, they eventually settled around Toulouse where they formed a kingdom. The Visigoths managed to conquer all of the Iberian Peninsula and moved their capital to Toledo. They lost all their territories north of the Pyrenees to the Franks but Visigothic rulers continued to rule the Romanized Iberians until the peninsula was eventually overrun by Muslim invaders in 711.
ru: Вестготы (визиготы) — древнегерманское племя, составлявшее западную ветвь готского племенного объединения. После раскола в середине III века н. э. вестготы двигались с территории современной Украины на юго-запад, пересекли Дунай, в 410 году разграбили Рим, но после гибели вождя Алариха покинули Италию и переселились сначала в Аквитанию, основав королевство со столицей в Тулузе, а затем и за Пиренеи, в Испанию, перенеся столицу в Толедо. К VII веку вестготы потеряли территории севернее Пиренеев, завоёванные франками, а в начале VIII века Толедское королевство было завоёвано маврами. Наряду со свевами вестготы считаются одними из предков современных испанцев и португальцев.

en: Vistulan
ru: Висляне

en: ?plural:Vistulans
ru: Висляне

en: Vistulans were a West Slavic tribe inhabiting what is today the area of Lesser Poland. Little is known about their history. Many historians agree that throughout the early Middle Ages Vistulans were one of the strongest Slavic tribes of today's Poland, but conflicts with Great Moravia and Magyars prevented them from forming a stable and lasting state. Eventually, the lands of Vistulans and several other Slavic tribes were unified by Polonians, who formed the first Polish state in the 10th century.
ru: Висляне — западнославянское племя, жившее с VII века в Малой Польше. В IX веке висляне образовали государство с центрами в Кракове, Сандомире и Страдуве. В конце столетия были покорены королём Великой Моравии Святополком I и были вынуждены принять крещение. В X веке земли вислян были завоёваны полянами и включены в состав Польши.

en: Volapükan
ru: Волапюки

en: ?plural:Volapükans
ru: Волапюки

en: Volapük is an international auxiliary language constructed by the German priest Johann Martin Schleyer in 1879. It enjoyed a brief popularity in the late 19th century. The language is often considered unnecessarily complex when compared with alternatives like Esperanto, which had almost completely displaced Volapük by the turn of the century. Today only a few dozen Volapük speakers remain.
ru: Волапюк — международный искусственный язык, созданный в 1879 году немецким католическим священником Иоганном Мартином Шлейером. К концу XIX века язык приобрёл большое количество почитателей, но его унаследованные от немецкого языка изъяны, а также нежелание автора упростить язык вызвали уход многих поклонников волапюка в другие языковые проекты, такие как более этимологически и грамматически простой эсперанто, чьё появление в 1887 году ещё более усугубило положение волапюка. В России в 1990-е волапюком называли текст, написанный по-русски латиницей.

en: Volga Bulgar
ru: Булгары

en: ?plural:Volga Bulgars
ru: Булгары

en: The Volga Bulgars were Medieval Turkic people inhabiting the middle Volga region. They may have been descendants of European Huns who migrated from the Ukrainian Steppe to the North. Their descendants are the modern Chuvashes and Volga Tatars.
ru: Булгары (поволжские болгары) — тюркоязычный племенной союз скотоводов и земледельцев, населявших с IV века н. э. прикаспийские и причерноморские степи. Во 2-й половине VII века булгары мигрировали частично на Дунай, а частично — в Среднее Поволжье и ряд других регионов. Предки современных татар, чуВашей, болгар, балкарцев, карачаевцев и башкир, булгары передали своё имя современному государству Болгария.

en: Volga German
ru: Поволжские немцы

en: ?plural:Volga Germans
ru: Поволжские немцы

en: The Volga Germans were ethnic Germans who lived along the River Volga in Southern Russia, around the city of Saratov and to the South. They were recruited as immigrants in the 18th century. The Russian authorities allowed them to cultivate their German language and traditions. From 1918 to 1941 there was a Volga German ASSR within the Soviet Union. After the attack of the Third Reich in the USSR, the autonomous republic was abolished by a decree of Stalin. Volga Germans were sent to other parts of the Soviet Union, mainly to Kazakhstan and Siberia.
ru: Поволжские немцы — один из народов, сформировавшийся в России к началу XX века из потомков переселенцев преимущественно из германских государств, расселённых в Нижнем Поволжье в 1760-е годы и проживавших там вплоть до 1941 года. После 1917 года получили территориальную автономию — АССР Немцев Поволжья. В 1941 году после начала Великой Отечественной войны были насильственно депортированы в Сибирь и Казахстан.

en: Walloon
ru: Валлоны

en: ?plural:Walloons
ru: Валлоны

en: The Walloons are the French speaking inhabitants of Belgium. In the 19th century, Wallonia was first region on the European continent to industrialize and the second in the world after England. It subsequently became a hotbed of socialist and labor union activity.
ru: Валлоны — франкоязыное население Бельгии. В XIX веке Валлония стала первым регионом континентальной Европы, пережившим индустриализацию, вторым в мире после Великобритании.

en: Welsh
ru: Валлийцы

en: ?plural:Welsh
ru: Валлийцы

en: The Welsh at one time controlled all of what is now England until being driven into the mountainous western reaches by invading Saxons.
ru: Валлийцы в свое время контролировали всю современную Англию, пока не были изгнаны в гористую западную часть вторгшимися саксами.

en: Werewolf
ru: Вервольфы

en: ?plural:Werewolves
ru: Вервольфы

en: A werewolf is a human who under certain circumstances is transformed into a wolf-like beast. During the Middle Ages in Europe, werewolves were believed to terrorize villages in search of human flesh and were often blamed for unexplained or particularly brutal killings.
ru: Вервольфы (оборотни) — мифические люди, способные в некоторых условиях превращаться в волкоподобных зверей. В Средние Века население Европы верило, что именно оборотни терроризируют деревни, похищают детей и оставляют следы жестокой кровавой бессмысленной расправы.

en: Western Pomeranian
ru: Померанцы

en: ?plural:Western Pomeranians
ru: Померанцы

en: Western Pomerania is a geographical and historical region in North West Poland and the extreme North East of Germany. Initially an independent Slavic state, Western Pomerania was twice conquered by the Polish. Later, Western Pomerania succumbed to Germanization and was divided into smaller feudal principalities which were gradually conquered by Brandenburg. For many years this land was part of Germany but in 1945 it was attached to Poland.
ru: Западная Померания — историческая область на юге Балтийского моря, находившаяся в разные эпохи в составе различных государств. В настоящее время Западная Померания является частью германской земли Мекленбург-Передняя Померания. Изначально независимое славянское государство, населённое словинцами и кашубами, Западная Померания начиная с XIV века н. э. подвергается германизации и разделяется на мелкие феодальные княжества. Многие годы эта земля принадлежала германским государствам, но после Второй Мировой войны отошла к Польше.

en: Western Roman
ru: Западные римляне

en: ?plural:West Romans
ru: Западные римляне

en: The Roman Empire was first divided by Diocletian in 286 and split for good upon Theodosius' death in 395. Unlike its Eastern counterpart, the Byzantine empire, the Western Roman Empire was not capable of resisting barbarian invasions and economic disintegration. The last Western Roman emperor was deposed in 476 CE.
ru: Единая Римская Империя была впервые разделена Диоклетианом в 286 году н. э. и после этого неоднократно воссоединялась и разделялась вновь. Последний правитель единой империи, Феодосий I, в 395 году завещал западную половину государства своему сыну Гонорию. Слабеющая империя постепенно теряла территории, а 455 году вандалы напали на сам Рим и разграбили его. Правителем государства стал вождь племени свевов Рицимер, предпочитавший осуществлять власть посредством зависимых от него императоров. В 476 году фактически уже не существовавшая империя пала окончательно, когда после очередного переворота германский наёмник Одоакр отослал императорские регалии в Константинополь.

en: %s Augustus
ru: %s Август

en: %s Augusta
ru: %s Августа

en: West Indian
ru: Вест-индцы

en: ?plural:West Indians
ru: Вест-индцы

en: The West Indies, known for pirates, rum, cricket and beaches. The British West Indies formed the short-lived West Indies Federation in 1958. The federation failed to consolidate because of tensions between Trinidad, Jamaica and the smaller members. The federation fell apart in 1962. Some islands became independent countries, others returned to the status of a British dependency.
ru: Вест-Индия известна своими пиратами, ромом, пляжами и игрой крикет. В процессе деколонизации Великобритании в 1958 году была образована Вест-Индская федерация — объединение британских островных владений в Карибском море. Но трения между Тринидадом, Ямайкой и мелкими островами к 1962 году привели к её распаду. Часть островов стала независимыми государствами, другие вернулись под британскую руку.

en: Westphalian
ru: Вестфальцы

en: ?plural:Westphalians
ru: Вестфальцы

en: Westphalia, before becoming a Prussian province, was the western region of the Duchy of Saxony. Today it makes up the northern part of the largest German federal state, North Rhine-Westphalia.
ru: Вестфалия, прежде чем стать провинцией Пруссии, была западной провинцией Герцогства Саксония. Сегодня Северная Рейн-Вестфалия — самая большая по площади земля на севере Федеративной Республики Германия.

en: Wuerttembergian
ru: Вюртембергцы

en: ?plural:Wuerttembergians
ru: Вюртембергцы

en: Wuerttemberg was a country in Swabia, in southwestern Germany. After World War II it was merged with Baden and Hohenzollern to form the land of Baden-Wuerttemberg.
ru: Вюртемберг — историческая область на юго-западе Германии, часть региона Швабия, центром которого был город Штутгарт. Герцогство, а затем королевство Вюртемберг с ликвидацией монархии стало свободным государством в составе Веймарской республики, которое было упразднено после Второй Мировой войны. С 1952 года — в составе федеральной земли Баден-Вюртемберг.

en: Xhosa
ru: Коса

en: ?plural:amaXhosa
ru: Коса

en: The Xhosa are Bantu people in South Africa, having arrived there from the Great Lakes region by the 17th century. During the apartheid era there were two Xhosa Bantustans, Transkei and Ciskei. Many of the leading anti-apartheid activists, including Nelson Mandela and Desmond Tutu, were Xhosa.
ru: Ко́са (амакоса) — народ в Южно-Африканской Республике, относящийся к группе народов банту. Первые поселения южных банту появились на территории коса между VIII и X вв. н. э. К моменту первых контактов с европейцами в XVIII в. южной границей продвижения вождеств коса была река Грейт-Фиш. В период апартеида коса составляли основное население бантустанов Сискей и Транскей. До последнего времени представители народа коса занимали лидирующие позиции в руководстве Африканского национального конгресса (АНК), в частности, коса по национальности являются президенты ЮАР Нельсон Мандела и Табо Мбеки.

en: Xiongnu
ru: Хунну

en: ?plural:Xiongnu
ru: Хунну

en: The Xiongnu, also known as Asiatic Huns, were an ancient tribal confederation of mixed origin. Their language is unknown; it may have belonged to the Altaic or Yeniseian language family. The Xiongnu created a strong state in the plains of the eastern part of Central Asia, which was an important threat to China. From the second century onwards the northern wing of the Xiongnu was known as Xianbei, while another group of the Xiongnu emigrated to the west.
ru: Хунну (сюнну) — древний кочевой народ, с III века до н. э. по II век н. э. населявший степи к северу от Китая. Для защиты от их набегов Цинь Шихуаньди построил Великую китайскую стену. Хунну вели активные войны с китайской империей Хань, в ходе которых консолидировались в единую державу, подчинившую племена соседних кочевников. Позже в результате войн с Китаем и междоусобиц Хуннское государство распалось. По одной из версий, часть хунну дошла до Европы и, смешавшись с уграми, дала начало новому народу, который в Европе известен под названием гунны.

en: Yakut
ru: Якуты

en: ?plural:Yakuts
ru: Якуты

en: Oral tradition indicates that the Yakuts - or Sakha as they call themselves - migrated north from the Central Asian steppes to the shores of Lake Baikal in the 10th century CE. They intermarried with the native population and established a nation along the Lena river, having diplomatic relations with at least the Chinese, the Mongols, and the various Turkic peoples of the region. By the 1620s, Cossacks had arrived in Yakut territory as agents of an expansionist Russia, eventually subduing the Yakut kings and securing Russian hegemony over Yakutia. Numbering about a million today, the Yakuts make up roughly half of the population of the vast Sakha Republic of Russia's Far Eastern district.
ru: Якуты (саха́) к X веку н. э. переселились из степей Центральной Азии на берега Байкала, а к XII веку несколькими волнами мигрировали в бассейн Лены, Алдана и Вилюя, где они частично ассимилировали, а частично вытеснили эвенков и юкагиров, живших здесь ранее. Включение якутов в состав Русского государства изменило их стиль жизни: если в XVII—XIX веках главным занятием якутов было скотоводство, то со второй половины XIX века значительная часть населения стала заниматься земледелием. Во второй половине XVIII века бо́льшая часть якутов была обращена в христианство, однако сохранялось и шаманство. Сегодня якуты — основное население обширной Республики Якутия (Саха) на Дальнем Востоке России.

en: Yemeni
ru: Йеменцы

en: ?plural:Yemenis
ru: Йеменцы

en: Yemen is the only republic on the Arabian Peninsula. Although it was the site of several ancient civilizations, Yemen only exists in its current form since North Yemen annexed South Yemen in 1990.
ru: Йемен — единственная республика на Аравийском полуострове. На территории Йемена в древние времена сменяли друг друга разные цивилизации. Современный Йемен появился на карте после аннексии Северным Йеменом просоветского Южного в 1990 году.

en: Yucatecan
ru: Юкатеки

en: ?plural:Yucatecans
ru: Юкатеки

en: Yucatán is a peninsula of Mexico, famous for its Maya heritage and its white beaches. Its name is often claimed to mean "we don't understand you" in Yucatec Maya. On two occasions in the 19th century Yucatán declared independence from Mexico. Currently it is divided into three states: Yucatán, Campeche and Quintana Roo.
ru: Юкатан — полуостров в Мексике, знаменитый богатым наследием цивилизации майя. Наименование полуострова происходит от индейских слов, которые означают «мы Вас не понимаем» — эту фразу услышали конкистадоры на вопрос майянцам «Как называется эта земля?». Юкатеки — собирательное название всех племён майя. В XIX веке существовала Республика Юкатан, провозгласившая независимость, но к 1901 году по окончании Кастовой войны полуостров вернулся в состав Мексики, в состав штатов Кампече, Кинтана-Роо и Юкатан.

en: Yugoslav
ru: Югославы

en: ?plural:Yugoslavs
ru: Югославы

en: Yugoslavia was a state consisting of the Slavic nations of the western Balkans. It was a kingdom until 1941, when it was occupied by the Axis powers. After a national liberation war the communists threw out the occupants and continued to rule until the 1980s. The 1990s saw the bloody breakup of Yugoslavia into independent republics.
ru: Югославия — государство южнославянских народов западных Балкан, образовавшееся в 1918 году, по окончании Первой Мировой войны и просуществовавшее до 1990 года. В конце XX века от Югославии отделились Словения, Босния и Герцеговина, Хорватия и Македония, а окончательно Югославия прекратила своё существование с выходом Черногории из союза с Сербией 3 июня 2006 года.

en: Zambian
ru: Замбийцы

en: ?plural:Zambians
ru: Замбийцы

en: Zambia was inhabited by Bantu peoples when it was colonized by the British in the 19th century. Governed as Northern Rhodesia by the British, Zambia gained its independence in 1964.
ru: Замбия (до 1964 года — Северная Родезия) — страна в центральной части южной Африки. Около тысячи лет назад из Центральной Африки пришли племена банту, вытеснив готтентотов. Банту занимались земледелием, скотоводством, кузнечным ремеслом. В XVIII веке на территории Замбии существовала страна Баротсе, в это время португальцы и арабы уже закупали здесь слоновую кость и медь. В XIX веке регион стал британским протекторатом, а британская Южно-Африканская компания, созданная Сесилем Родсом, получила от британского правительства монопольное право на освоение территории от истоков Конго до Замбези. В 1895 году территории, где работала БСАК, получили наименование Южной, Северо-Западной и Северо-Восточной Родезии (название, образованное от фамилии Родса) — две последние были объединены в 1911 году в Северную Родезию. В 1963 году Северная Родезия получила конституцию и самоуправление, а в 1964 страна получила независимость и имя — Республика Замбия.

en: Zanzibari
ru: Занзибарцы

en: ?plural:Zanzibaris
ru: Занзибарцы

en: An archipelago off the coast of Eastern Africa, Zanzibar has been an international trading center since time immemorial. Zanzibari traders controlled much of the spice and slave trade in the western part of the Indian Ocean. Periods of relative independence and foreign control by Persians, Portuguese, Omanis and British followed each other. Occupied by the British in 1893, Zanzibar achieved independence in 1963. Shortly thereafter, the last sultan was overthrown and Zanzibar joined with Tanganyika to form the United Republic of Tanzania.
ru: Занзибар — архипелаг в Индийском океане у восточного берега Африки. Из-за своего удобного расположения острова с незапамятных времён были центром международной торговли пряностями, рабами и слоновой костью. Один за другим следовали периоды владычества персов, португальцев, оманцев и британцев, оккупировавших архипелаг в 1893 году. В 1963 году британское правительство передало Занзибар арабскому султану, но вскоре после ухода британцев на острове началось восстание: чёрное население не захотело больше быть под властью арабов и свергло её. В 1964 году власти Занзибара и Танганьики подписали соглашение о создании единого государства — Танзании.

en: Zapotec
ru: Сапотеки

en: ?plural:Zapotecs
ru: Сапотеки

en: The Zapotecs or Binnizá live in the Mexican state of Oaxaca. They formed one of the oldest and most resilient Mesoamerican civilizations. The most notable Zapotec center, Monte Albán, was built on a razed mountain top. Benito Juárez, Mexico's first indigenous president, was a Zapotec.
ru: Сапотеки — индейский народ в Мексике, живущий в штате Оахака и в некоторых районах штатов Чьяпас, Герреро и Веракрус. Государство сапотеков в долине Оахака — одна из самых долгоживущих мезоамериканских цивилизаций, просуществовавшая с VI века до н. э. до появления европейцев в 1521 году. Самое известное поселение сапотеков — Монте-Альбан — расположено на вершине искусственно выровненного холма на 400 метров выше уровня окрестных долин. Первый президент независимой Мексики, Бенито Хуарес, был по национальности сапотек.

en: Zhuang
ru: Чжуаны

en: ?plural:Zhuang
ru: Чжуаны

en: The Zhuang people live in far southwestern China, an ancient border region that has long separated Sinitic civilization from the aboriginal peoples of Southeast Asia. Known for their unique irrigation and scenic terraced rice paddies, they were under pressure from various Chinese dynasties for most of the Ancient era. By the 10th century CE the Zhuang were under harsh rule by the Chinese Song dynasty. After a rebellion in 1052 led by folk-hero Nong Zhigao was crushed, many Zhuang migrated southward forming the basis of the Lao, Thai, and Shan nations. After the Han, the Zhuang are the most populous ethnic group of the People's Republic of China.
ru: Чжуаны (бучжуан, бубу, бунун) — коренной народ южного Китая, самое большое национальное меньшинство страны (около 16 млн). В древние времена современный Гуанси-Чжуанский автономный район являлся пограничным регионом, отделявшим сино-тибетские цивилизации от туземных племён Индокитая. Известные своими уникальными технологиями ирригации и строительства каскадных террасных рисовых полей, чжуаны в античные времена регулярно подвергались прессингу как разных китайских династий, так и племён Индокитая. Будучи с IX века н. э. под жёстким владычеством династии Сун, в 1052 году чжуаны подняли восстание под руководством Нонга Чжигао, после подавления которого многие чжуаны мигрировали на юг, сформировав базис современных народов лао, тхай и бирманских шанов.

en: Zimbabwean
ru: Зимбабвийцы

en: ?plural:Zimbabweans
ru: Зимбабвийцы

en: Zimbabwe is a country in Southern Africa, named after the old Zimbabwe kingdom. It became a British colony called South Rhodesia in 1898. The white minority in South Rhodesia unilaterally declared independence in 1965. Prime Minister Ian Smith installed a racist regime which excluded blacks from power. A civil war forced Smith to end white minority rule in 1979. Since 1980 the country has been governed by Robert Mugabe, who has received an equally poor reputation internationally as the previous regime.
ru: Зимбабве — страна в южной Африке, названа по имени столицы первого государства на этой территории — империи Мономотапа, основным населением которой был народ гокомере, предки преобладающих ныне шона. В 1895 году войска Британской Южно-Африканской компании захватили центр и север Зимбабве и с начала XX века начинается заселение Южной Родезии белыми поселенцами. В 1965 году премьер-министр Южной Родезии Ян Смит провозгласил независимость, но проводимая им в Родезии политика сегрегации привела к вооруженным восстаниям (Вторая Чимуренга). В 1978 году страна получила название Зимбабве-Родезия, а на всеобщих выборах 1980 года победу одержало радикальное крыло ЗАНУ (Африканского национального союза Зимбабве) под руководством Роберта Мугабе, ставшего президентом. В 1999 году началось насильственное выселение белых фермеров с передачей их земель чёрным (в основном, соратникам Мугабе), что привело к резкому спаду продуктивности в сельском хозяйстве и катастрофическому росту цен, приведшему к гиперинфляции.
