freeciv 2.5.5 - en to uk translation catalogue (1431 entries)

en: Abkhaz
uk: Абхази

en: ?plural:Abkhazians
uk: Абхази

en: Ancestors of Abkhazians have lived in the western Caucasus since time immemorial. Short periods of independence alternated with domination by the Greeks, Romans, Byzantines, Turks, Russians and Georgians. Nowadays Abkhazia is a partially recognized republic.
uk: Нащадки Абхазів жили на західному Кавказі з незапам’ятних часів. Короткі періоди незалежності змінювались пануванням греків, римлян, візантійців, турків, росіян та грузинів. Нинішня Абхазія є частково визнаною республікою.

en: Imam %s
uk: Імам %s

en: Imama %s
uk: Імамка %s

en: Australian Aboriginal
uk: Австралійські аборигени

en: ?plural:Aborigines
uk: Аборигени

en: Australian Aborigines is a collective term for the original inhabitants of the Australian continent. Aborigines from different parts of Australia refer to themselves with different names, including Koori, Yamaji, Nunga, and Murri.
uk: Австралійськи аборігени це збиральний термін для місцевих жителів австралійського континенту. Аборігени із різних частин Австралії називають себе по різному, включно, Коорі, Ямаджі, Нунг та Муррі.

en: Principal Chief %s
uk: Верховний Вождь %s

en: ?female:Principal Chief %s
uk: Верховна Вождиня %s

en: Elder %s
uk: Старійшина %s

en: ?female:Elder %s
uk: Старійшина %s

en: Great Chief %s
uk: Великий Вождь %s

en: ?female:Great Chief %s
uk: Велика Вождиня %s

en: Abyssinian
uk: Абіссинці

en: ?plural:Abyssinians
uk: Абіссинці

en: Abyssinians - also known as Habesha or Ethiopians - are a Semitic people who ruled historical states in the Horn of Africa, the most prominent being the Aksumite Kingdom and the Ethiopian Empire.
uk: Абіссинці - також знані як Габеша або Ефіопи - семітський народ, що правив історичними державами Рогу Африки, найяскравішими були Аксумське Царство та Ефіопська Імперія.

en: Patriarch %s
uk: Патріарх %s

en: Matriarch %s
uk: Матріарх %s

en: Emperor %s
uk: Імператор %s

en: Empress %s
uk: Імператриця %s

en: Acadian
uk: Акадійці

en: ?plural:Acadians
uk: Акадійці

en: Acadia was first founded in 1604 as the first French colony in North America. It was soon caught in the crossfire of French-English wars, leading Acadia to change hands frequently. This led Acadians to develop a separate identity and a form of self-government. Their lack of support for any side in these wars earned them the title of French neutrals, but also the distrust of British colonial authorities who would forcefully deport them in 1755. Acadians have since returned to their land and rebuilt.
uk: Акадія заснована 1604 року - перша Французська колонія в Північній Америці. Невдовзі попала під перехресний вогонь англо-Французських воєн, через що Акадія часто переходила з рук в руки. Це змусило акадійців виробити окремішність і самоврядування. Нестача підтримки кожній із сторін в цих війнах зробила їм славу французських нейтралів, але також зневірила і британських колоніальних урядовців, котрі силоміць виселили їх у 1755. Акадійці після того повернулись на свою землю і відбудувались.

en: Premier %s
uk: Прем'єр %s

en: Premiere %s
uk: Прем'єр %s

en: Abbot %s
uk: Абат %s

en: Mother Superior %s
uk: Верховна Мати %s

en: Acehnese
uk: Ачехці

en: ?plural:Acehnese
uk: Ачехці

en: The Sultanate of Aceh located on the western tip of the island of Sumatra was a regional power in the 16th and 17th centuries, controlling much of the trade through the Strait of Malacca. Aceh was subjugated by the Dutch in the bloody Aceh War of 1873-1903.
uk: Султанат Ачех, що знаходився на західному кінці острову Суматра був місцевою силою в XVI та XVII століттях, контролюючи більшу частину торгівлі протокою Малака. Голландці підкорили Ачех в кривавій війні 1873-1903 рр.

en: Sultan %s
uk: Султан %s

en: Sultana %s
uk: Султана %s

en: Governor %s
uk: Губернатор %s

en: ?female:Governor %s
uk: Губернатор %s

en: Acrean
uk: Акрійці

en: ?plural:Acreans
uk: Акрійці

en: Acre is the westernmost state of Brazil. The region was part of Bolivia until 1899, when Brazilian settlers revolted and declared an Independent State of Acre. Bolivia gave up its claims to the territory in the Treaty of Petropolis of 1903, after which Acre was annexed to Brazil. Acre is one of the world's most important rubber producing regions.
uk: Акре - найзахідніший штат Бразилії. Регіон був частиноб Болівії до 1899, коли Бразильські поселенці повстали і проголосили Незалежну Державу Акре. Болівія забрала свої претензії на територію в Петропольській Угоді 1903 року, після якої Акре була анексована Бразилією. Акре - один з найважливіших регіонів виробництва ґуми.

en: Baron %s
uk: Барон %s

en: Baroness %s
uk: Баронеса %s

en: Padre %s
uk: Падре %s

en: Madre %s
uk: Мадре %s

en: Afghani
uk: Афганці

en: ?plural:Afghanis
uk: Афганці

en: Afghanistan, often called the crossroads of Central Asia, has had a very turbulent history. Through the ages, the country has been occupied by many forces including the Persian Empire, Genghis Khan and Alexander the Great. The Afghanistan nation-state as it is known today came into existence in 1746 when Ahmad Shah founded the Durrani Empire.
uk: Афганістан, який часто називають перехрестям Центральної Азії, мав дуже бурхливу історію. Напротязі сторіччь країна була окупована багато разів, включно Перською імперією, Чингізханом та Александром Македонським. Афганістан як національна держава відома сьогодні з'явився у 1746 році, коли Ахмад Шах заснував Імперію Дуррані.

en: Emir %s
uk: Емір %s

en: Emira %s
uk: Еміра %s

en: General Secretary %s
uk: Генеральний Секретар %s

en: ?female:General Secretary %s
uk: Генеральна Секретарка %s

en: Mullah %s
uk: Мулла %s

en: ?female:Mullah %s
uk: Мулла %s

en: African
uk: Африканці

en: ?plural:Africans
uk: Африканці

en: Africa: the cradle of humanity. It is the world's second largest continent and also its second most populous.
uk: Африка - колиска людства. Це другий по величині та населенню континент.

en: Ainu
uk: Аіну

en: ?plural:Ainu
uk: Аіну

en: The Ainu are the indigenous people of northern Japan, the Kuril islands, Sakhalin, and the southern part of the Kamchatka peninsula.
uk: Аіну це місцевий народ північної Японії, Курильских островів, Сахаліну та південної частини півострова Камчатка.

en: Akwe
uk: Акве

en: ?plural:Akwe
uk: Акве

en: The Akwe are also known by three different tribal names in Portuguese, Xavante, Xakriaba and Xerente. They have a patrilineal clan system and live in Mato Grosso and Tocantins states of Brazil, though they have been forced to move by Brazilians several times through their history. Traditionally, they are ruled by councils of elders who elect a chief and have likely lived in large ring villages since about the 9th century CE. They are Ge speakers who farm maize, manioc, sweet potatoes and yams.
uk: Акве також знані під трьома різними племінними іменами Португальською - Ксаванте, Ксаріаба і Ксеренте. Мають патрілінійну кланову систему і живуть у штатах Мату-Гросу і Токантинс, проте історично Бразильці змушували їх переселятись кілька разів. Традиційно, ними правлять ради старійшин, котрі вибирають вождів, живуть у великих кільцевих селищах десь з ІХ століття н.е. Розмовляють мовою Ге, садять маїс, маніоку, солодкі картоплі і ямс.

en: Andalusi
uk: Андалузи

en: ?plural:Andalusis
uk: Андалузи

en: Al-Andalus was the parts of the Iberian peninsula that was under Muslim control during the Middle Ages. Muslim Andalusians are noted for their splendid architectural heritage. During the Reconquista the Christian kingdoms gradually pushed back the Islamic states of Al-Andalus. Their last city on the Iberian peninsula, Granada, fell in 1492.
uk: Аль-Андалус це частини Піренейського півострова, що були під мусульманським пануванням протягом середніх віків. Мусульмани-Андалузи відомі своїм широким архітектурним спадком. Під час Реконкісти християнські королівства значно потіснили ісламські держави Аль-Андалуза. Останнє їх місто на півострові - Гранада впала 1492 року.

en: Sheikh %s
uk: Шейх %s

en: Shaykha %s
uk: Шейха %s

en: Caliph %s
uk: Халіф %s

en: Calipha %s
uk: Халіфа %s

en: Vizier %s
uk: Візир %s

en: ?female:Vizier %s
uk: Візир %s

en: Earl %s
uk: Ярл %s

en: ?female:Earl %s
uk: Ярл %s

en: Vicar %s
uk: Вікарій %s

en: ?female:Vicar %s
uk: Вікарій %s

en: Sheriff %s
uk: Шериф %s

en: ?female:Sheriff %s
uk: Шериф %s

en: ?female:Reverend %s
uk: Преподобна %s

en: Albanian
uk: Албанці

en: ?plural:Albanians
uk: Албанці

en: Prince %s
uk: Князь %s

en: Princess %s
uk: Принцеса %s

en: First Secretary %s
uk: Перший Секретар %s

en: ?female:First Secretary %s
uk: Перша Секретар %s

en: Aleut
uk: Алеути

en: ?plural:Aleuts
uk: Алеути

en: The Unangan, or Aleut, lived in permanent subterranean homes in their hunting and fishing villages. They lived in the Aleutian islands for thousands of years prior to European contact. Unangan people developed ties to Russian missionaries and traders many converting to Russian Orthodox Christianity and intermarrying with Russians, and some even accompanied Russians to their other colonial entrepots such as Ft. Ross in northern California and Ft. Elizabeth in Hawai'i.
uk: Унангани або Алеути, жили в постійних землянках у мисливських та рибальських селищах. Прожили тисячі років на Алеутських островах до контакту з євпропейцями. Унанганські люди прив’язалися до російських місіонерів і торговців і багато перейшло в російське православ’я, та переженилися з росіянами, деякі навіть супроводжували росіян до інших колоніальних надбань, як форт Росс в пн Каліфорнії та форт Єлизавети на Гаваях.

en: Shaman %s
uk: Шаман %s

en: ?female:Shaman %s
uk: Шаманка %s

en: Algerian
uk: Алжирці

en: ?plural:Algerians
uk: Алжирці

en: Algeria is an Arabic nation in North Africa. It is historically inhabited by the Berber people.
uk: Алжир - арабська нація у північній Африці. Історично населена народом берберів.

en: Secretary General %s
uk: Генеральний секретар %s

en: ?female:Secretary General %s
uk: Генеральна секретарка %s

en: %s Dey
uk: Дей %s

en: ?female:%s Dey
uk: Дей %s

en: Alsatian
uk: Ельзасці

en: ?plural:Alsatians
uk: Ельзасці

en: Minister-President %s
uk: Міністр-Президент %s

en: ?female:Minister-President %s
uk: Міністр-Президент %s

en: Bailiff %s
uk: Бейліф %s

en: ?female:Bailiff %s
uk: Бейліфф %s

en: Bishop %s
uk: Єпископ %s

en: ?female:Bishop %s
uk: Єпископ %s

en: Burgomaster %s
uk: Бургомістр %s

en: ?female:Burgomaster %s
uk: Бургомістр %s

en: Amazigh
uk: Амазиги

en: ?plural:Imazighen
uk: Амазиги

en: The Amazigh civilization is one of the oldest in the Mediterranean Basin, co-existing with ancient Egypt. The Imazighen people, which means "free men", are sturdy and strong but cheerful and generous with a great consideration for family and tribe. Every tribe has its own traditions and culture, which is the reason for the countless diversity of traditions in modern Morocco, Algeria, and Tunisia. The Imazighen speak old languages such as Tamazirt, Tachelhit or Tarifit, collectively known as Berber languages, using an age-old writing system called Tifinagh.
uk: Цивілізація Амазигів одна з найстаріших в середземномор’ї, співіснувала з древнім Єгиптом. Люди з народу Амазигів, що означає "вільні люди", стійкі і сильні але гостинні і привітні з великою шаною до родини і племені. Кожне плем’я має свої традиції та культуру - що стало причиною нескінченого різноманіття звичаїв в сучасних Марокко, Алжирі та Тунісі. Амазиги розмовляють старими мовами - Тамазірт, Тахелхіт чи Тарифіт, котрі вкупі відомі під назвою Берберських і використовують віковічну писемність Тіфінаг.

en: Amazonian
uk: Амазонки

en: ?plural:Amazons
uk: Амазонки

en: The Amazons are a fictional nation of women warriors which appear in Classical Greek writing and art. Authors have located them in the Ukraine, Asia Minor, or Libya. The Amazons were reported to remove their right breasts in order to better use the bow and other weapons.
uk: Амазонки - це вигаданий народ жінок-воїнів, згадуються в класичних грецьких творах та мистецтві. Вважається, що вони жили в Україні, Малій Азії або Лівії. Кажуть, що Амазонки видаляли собі праву молочну залозу, щоб краще вправлятися з луком та іншою зброєю.

en: Andorran
uk: Андорці

en: ?plural:Andorrans
uk: Андорці

en: Andorra is a small country in the eastern Pyrenees. In 1278, a dispute between the bishop of Urgell and the Count of Foix ended with an agreement to share the sovereignty of Andorra. This arrangement is still in effect and their successors - the current bishop of Urgell and the President of the French Republic - bear the (mostly honorific) title of co-prince of Andorra.
uk: Андорра - маленька країна в східних Піренеях. У 1278 спір між єпископом Ургельским і графом Фуа скінчився домовленістю розділити суверенітет Андорри. Цей договір ще в силі і наступники - нинішній єпископ Ургельський і Президент Французької Республіки - носять (здебільшого почесні) титули співкнязів Андорри.

en: Dictator %s
uk: Диктатор %s

en: ?female:Dictator %s
uk: Диктаторка %s

en: Co-Prince %s
uk: Спів-Князь %s

en: Co-Princess %s
uk: Ко-Принцеса %s

en: Angolan
uk: Ангольці

en: ?plural:Angolans
uk: Ангольці

en: Anhaltian
uk: Ангальтці

en: ?plural:Anhaltians
uk: Ангальтці

en: Count %s
uk: Граф %s

en: Countess %s
uk: Графиня %s

en: Grand Duke %s
uk: Великий Герцог %s

en: Grand Duchess %s
uk: Велика Герцогиня %s

en: Anishinaabe
uk: Анішінаабе

en: ?plural:Anishinaabeg
uk: Анішінаабе

en: Great Shaman %s
uk: Великий Шаман %s

en: ?female:Great Shaman %s
uk: Велика Шаманка %s

en: Antarctican
uk: Антарктидці

en: ?plural:Antarcticans
uk: Антарктидці

en: Independent South Pole, land of penguins.
uk: Незалежна держава Південний Полюс, земля пінгвінів.

en: Antiguan and Barbudan
uk: Антигуанці і Барбадосці

en: ?plural:Antiguans and Barbudans
uk: Антигуанці і Барбадосці

en: Antillean
uk: Антільці

en: ?plural:Antilleans
uk: Антильці

en: Aragonese
uk: Арагонці

en: ?plural:Aragonese
uk: Арагонці

en: Aramean
uk: Арамейці

en: ?plural:Arameans
uk: Арамейці

en: According to legend, the Aramean people are the descendants of Aram, the grandson of Noah.
uk: Згідно з легендою, народ арамейців є нащадками Авраама, онука Ноя.

en: Argentine
uk: Аргентинці

en: ?plural:Argentines
uk: Аргентинці

en: Comandante %s
uk: Команданте %s

en: Comandanta %s
uk: Команданта %s

en: Caudillo %s
uk: Каудільо %s

en: Caudilla %s
uk: Кауділья %s

en: Cardinal %s
uk: Кардінал %s

en: Viceroy %s
uk: Віцекороль %s

en: Vicereine %s
uk: Віцекоролева %s

en: Armenian
uk: Вірмени

en: ?plural:Armenians
uk: Вірмени

en: According to legend, the Armenian people are the descendants of Haik - the great-great-grandson of Noah. The modern Republic of Armenia gained independence from the Soviet Union in 1991.
uk: За легендою, Вірмени - це нащадки Хайка, пра-правнука Ноя. Сучасна Республіка Вірменія здобула незалежність від Радянського Союзу в 1991.

en: Usurper %s
uk: Узурпатор %s

en: ?female:Usurper %s
uk: Узурпаторка %s

en: Ashanti
uk: Ашанті

en: ?plural:Ashantis
uk: Ашантійці

en: The Ashanti were an ancient kingdom in a region that is currently a part of Ghana. The first Ashanti kingdom was founded in the 11th century.
uk: Ашанті -були древнім королівством в регіоні, що зараз є частиною Гани. Перше королівство Ашанті засноване у 11-му столітті. Ашанті - народ групи акан.

en: Councillor %s
uk: Канцлер %s

en: ?female:Councillor %s
uk: Канцлер %s

en: Asantehene %s
uk: Асантегене %s

en: ?female:Asantehene %s
uk: Асантегене %s

en: Assamese
uk: Асамці

en: ?plural:Assamese
uk: Асамці

en: Assyrian
uk: Ассирійці

en: ?plural:Assyrians
uk: Ассирійці

en: Assyria was an empire in northern Mesopotamia, named after its capital Ashur.
uk: Ассирія була імперією у північній Месопотамії, названою за ії столицею Ашур.Айсо́ри або ассирійці (самоназва — атурая) .

en: Asturian
uk: Астурійці

en: ?plural:Asturians
uk: Астурійці

en: Atlantean
uk: Атланти

en: ?plural:Atlantean
uk: Атланти

en: The mythical continent of Atlantis
uk: Загадковий континент Атлантида

en: High King %s
uk: Великий Король %s

en: High Queen %s
uk: Велика Королева %s

en: Australian
uk: Австралійці

en: ?plural:Australians
uk: Австралійці

en: Australia was founded as a British penal colony in 1788 CE. Originally comprising several colonies (New South Wales, Victoria, Queensland, South Australia, Western Australia and Tasmania) it became a single country in 1902. It is the only country on Earth to occupy an entire continent.
uk: Австралія була заснована у 1788 як британська каторжна колонія. Спершу вона складалася з декількох колоній (Новий Південний Уельс, Вікторія, Квінсленд, Південна Австралія, Західна Австралія і Тасманія), але у 1902 стала однією країною. Це єдина країна на Землі, що займає цілий континент.

en: Avar
uk: Авари

en: ?plural:Avars
uk: Авари

en: The Avars or Eurasian Avars were an ancient nomadic confederation of mixed origin. The dominant language of this group was presumably Proto-Bulgarian within the Turkic Oghuz language subgroup, but the true origin of the Avars is unknown. It is possible they were originally a Rouran or Hephthalite group. After settling in Pannonia they subjugated the local Slavic tribes. Gradually they lost power and political importance and eventually the Avars blended with Slavic peoples.
uk: Погибоша аки обри.

en: %s Khan
uk: %s Хан

en: %s Khatan
uk: %s Хатан

en: %s Khagan
uk: %s Каган

en: ?female:%s Khagan
uk: %s Каган

en: Aymara
uk: Аймари

en: ?plural:Aymaras
uk: Аймари

en: After the collapse of the Tiwanaku civilization in the Andes, their heirs reorganized into a set of culturally close Aymara kingdoms that thrived around the Titicaca lake until they were conquered by the Incas.
uk: Після занепаду цивілізації Тіуанако в Андах, їхні нащадки сформували декілька королівств Аймара зі спорідненою культурою, що процвітали навколо озера Тітікака, допоки не були завойовані Інками.

en: Azeri
uk: Азербайджанці

en: ?plural:Azeris
uk: Азербайджанці

en: The Azeris are the people of Azerbaijan. The territory of modern Azerbaijan was the scene of rises and falls of different ancient states of the Caucasus region. In 1813 Azerbaijan became part of the Russian Empire, which was followed by a short period of independence in 1918-1920 - as the first Islamic republic in history. Then Azerbaijan became part of the Soviet Union until its dissolution in 1991.
uk: Азербайджанці є народом Азербайджану. Територія сучасного Азербайджану була сценою розквіту та занепаду багатьох древніх цивілізацій кавказського регіону. У 1813 Азербайджан став частиною Російської імперії, потім був короткий період незалежності у 1918-1920 як першої ісламської республіки у історії. Потім Азербайджан став частиною СРСР та незалежним у 1991 році.

en: %s Shah
uk: %s Шах

en: %s Shahbanu
uk: %s Шахбану

en: Badian
uk: Баденці

en: ?plural:Badians
uk: Баденці

en: Margrave %s
uk: Маркграф %s

en: Margravine %s
uk: Маркграфиня %s

en: Bahamian
uk: Багамці

en: ?plural:Bahamians
uk: Багамці

en: Bahraini
uk: Бахрейнці

en: ?plural:Bahrainis
uk: Бахрейнці

en: Mahdi %s
uk: Магді %s

en: ?female:Mahdi %s
uk: Магді %s

en: Bangladeshi
uk: Бангладешці

en: ?plural:Bangladeshis
uk: Бангладешці

en: Raja %s
uk: Раджа %s

en: Rani %s
uk: Рані %s

en: Maharaja %s
uk: Магараджа %s

en: Maharani %s
uk: Магарані %s

en: Nabob %s
uk: Набоб %s

en: ?female:Nabob %s
uk: Набоб %s

en: Barbadian
uk: Барбадосці

en: ?plural:Barbadians
uk: Барбадосці

en: Bashkir
uk: Башкіри

en: ?plural:Bashkirs
uk: Башкіри

en: Basque
uk: Баски

en: ?plural:Basques
uk: Баски

en: Leader %s
uk: Великий Лідер %s

en: ?female:Leader %s
uk: Лідер %s

en: Lehendakari %s
uk: Легендакарі %s

en: ?female:Lehendakari %s
uk: Легендакарі %s

en: Bavarian
uk: Баварці

en: ?plural:Bavarians
uk: Баварці

en: Bavaria, before national unification in 1870 CE, was one of the largest of the German kingdoms.
uk: Баварія, перед національним об'єднанням у 1870, була одним з найбільших німецьких королівств.

en: Duke %s
uk: Герцог %s

en: Duchess %s
uk: Герцогиня %s

en: Belarusian
uk: Білоруси

en: ?plural:Belarusians
uk: Білоруси

en: Belarus was part of the ancient Slavic state of Kievan Rus', then subsequently Lithuania, Rzeczpospolita, the Russian Empire and the Soviet Union. Belarus became independent in 1991 with the dissolution of the Soviet Union.
uk: Білорусь була частиною древньої славяньскої держави Київська Русь, потім Литви, Речі Посполітої, Російської Імперії та Радяньского Союзу. Білорусь стала незалежною після розпаду Радяньского Союзу у 1991.

en: Tsar %s
uk: Цар %s

en: Tsaritsa %s
uk: Цариця %s

en: Belgian
uk: Бельгійці

en: ?plural:Belgians
uk: Бельгійці

en: Belgium gained independence from the Dutch Kingdom in 1830. Belgium is mainly characterized by its movement from a unified state to a federal one. This is the result of the Flemish and the Walloon's nationalist (almost) peaceful fights.
uk: Бельгія отримала незалежність від Голандського Королівства у 1830. Для Бельгії характерний рух від унітарної держави до федерації. Це є результатом (майже) мирної боротьби між фламандськими та валонськими націоналістами.

en: Prime Minister %s
uk: Прем`єр-міністр %s

en: ?female:Prime Minister %s
uk: Прем`єр-міністр %s

en: Stadtholder %s
uk: Стадтгольдер %s

en: Stadtholdress %s
uk: Стадтгольдер %s

en: Belgic
uk: Бельгійці

en: ?plural:Belgae
uk: Бельгійці

en: High Druid %s
uk: Вищий Друїд %s

en: ?female:High Druid %s
uk: Вища Друідка %s

en: Brother %s
uk: Брат %s

en: Sister %s
uk: Сестра %s

en: Spokesman %s
uk: Спікер  %s

en: Spokeswoman %s
uk: Спікерка  %s

en: Speaker %s
uk: Спікер %s

en: ?female:Speaker %s
uk: Спікер %s

en: Belizean
uk: Белізці

en: ?plural:Belizeans
uk: Белізці

en: Superintendent %s
uk: Суперінтендант %s

en: ?female:Superintendent %s
uk: Суперінтендант %s

en: Bengali
uk: Бенгальці

en: ?plural:Bengalis
uk: Бенгальці

en: Bengal is a region in the easternmost part of the Indian subcontinent. The first recorded independent king of the Bengali is Shashanka who reigned around 606 CE. Today the People's Republic of Bangladesh occupies the eastern part of the region, while the western part is the Indian state of West Bengal.
uk: Бенгалія - найсхідніший регіон індійському субконтиненті. Перший відомий незалежний король бенгальців Шашанка отримав владу приблизно у 606 році н.е. Зараз Народна Республіка Бангладеш займає східну частину регіона, у той час як західну частину займає індійський штат Західний Бенгал.

en: Beninese
uk: Бенінці

en: ?plural:Beninese
uk: Бенінці

en: Benin
uk: Бенін

en: ?plural:Benin
uk: Бенін

en: Bhutanese
uk: Бутанці

en: ?plural:Bhutanese
uk: Бутанці

en: Lama %s
uk: Лама %s

en: ?female:Lama %s
uk: Лама %s

en: Dragon King %s
uk: Король Дракон %s

en: Dragon Queen %s
uk: Королева Дракон %s

en: Biafran
uk: Біафри

en: ?plural:Biafrans
uk: Біафри

en: Colonel %s
uk: Полковник %s

en: ?female:Colonel %s
uk: Полковник %s

en: Bissau-Guinean
uk: Біссау-Гвінейці

en: ?plural:Bissau-Guineans
uk: Біссау-Гвінейці

en: Captain-Major %s
uk: Капітан-Майор %s

en: ?female:Captain-Major %s
uk: Капітан-Майор %s

en: Boer
uk: Бури

en: ?plural:Boers
uk: Бури

en: The Boers were descendants of Dutch colonists who settled in South Africa after 1650 CE. After migrating into the hinterland after the British takeover of South Africa, they briefly controlled a number of republics, including the Transvaal and the Orange Free State, before being defeated by the British in the war of 1899-1902.
uk: Бури - це Голандські колоністи на підконтрольних Британії територіях у Південній Афріці з 1650. Вони контролювали дві республіки, Трансвааль та  Оранжеву Республіку, до поразки від Британії у війні 1899-1902.

en: General %s
uk: Генерал %s

en: ?female:General %s
uk: Генерал %s

en: State President %s
uk: Президент Держави %s

en: ?female:State President %s
uk: Президент Держави %s

en: Boian
uk: Бойї

en: ?plural:Boii
uk: Бойї

en: Bolivian
uk: Болівійці

en: ?plural:Bolivians
uk: Болівійці

en: Archbishop %s
uk: Архієпископ %s

en: Bosnian-Herzegovinian
uk: Боснійці-Герцоговинці

en: ?plural:Bosnians
uk: Боснійці

en: Bosnia and Herzegovina is a country in south-east Europe, and the home of three constituent peoples: Bosniaks, Serbs, and Croats.
uk: Боснія та Герцеговина - це країна на північному сході Європи, та домівка трьох народів: боснійців, сербів та хорватів.

note: TRANS: Ban = Duke
en: Ban %s
uk: Бан %s

en: ?female:Ban %s
uk: Бані %s

en: Bosporan
uk: Боспорці

en: ?plural:Bosporans
uk: Боспорці

en: Despot %s
uk: Деспот %s

en: ?female:Despot %s
uk: Деспотка %s

en: Consul %s
uk: Консул %s

en: ?female:Consul %s
uk: Консул %s

en: Botswanan
uk: Ботсванці

en: ?plural:Botswanans
uk: Ботсванці

en: Brandenburgian
uk: Брандербужці

en: ?plural:Brandenburgians
uk: Брандербужці

en: Elector %s
uk: Виборщик %s

en: Electress %s
uk: Вибрана %s

en: Breton
uk: Бретонці

en: ?plural:Bretons
uk: Бретонці

en: Known to the Romans as Armorica, Brittany had been Celtic speaking for many centuries before Britons arrived in the peninsula as mercenaries, colonists and refugees in response to the chaos in Gaul and the invasion of Britain by Germanic tribes in the fifth century CE. Over the centuries, use of the Breton language has been pushed towards the west of the peninsula, with people speaking French instead. The Dukedom of Brittany itself was formally annexed to France in 1491.
uk: Відома римлянам як Арморика, Бретань була кельтською протягом багатьох століть до того, як Брити прибули на цей півострів у якості найманців, колоністів та біженців внаслідок хаосу в Галії та вторгнення германських племен у Британію в 5 столітті до н.е. Протягом століть, бретонська мова витіснялася в західну частину півострова франкомовним населенням. Герцогство Бретань було формально приєднане до Франції у 1491.

en: British
uk: Британці

en: ?plural:British
uk: Британці

en: The United Kingdom was created in 1707 as a negotiated agreement between the kingdom of England and the kingdom of Scotland. The country - also known as Great Britain - became the leading industrial and maritime power in the 19th century.
uk: Об'єднане Королівство було створено у 1707 за угодою між королівствами Англії та Шотландії. Держава, також відома як Велика Британія,  стала провідною силою на морі та у виробництві у 19-му строріччі.

en: Pretender %s
uk: Претендент %s

en: ?female:Pretender %s
uk: Претендентка %s

en: Lord %s
uk: Лорд %s

en: Lady %s
uk: Леді %s

en: Lord Protector %s
uk: Лорд Захисник %s

en: Lady Protector %s
uk: Леді Захисниця %s

en: Briton
uk: Брити

en: ?plural:Britons
uk: Брити

en: Chieftain %s
uk: Вождь %s

en: ?female:Chieftain %s
uk: Вождь %s

en: Druid %s
uk: Друїд %s

en: ?female:Druid %s
uk: Друідка %s

en: Bruneian
uk: Брунейці

en: ?plural:Bruneians
uk: Брунейці

en: Grand Mufti %s
uk: Великий Муфтій %s

en: ?female:Grand Mufti %s
uk: Велика Муфтія %s

en: Bulgarian
uk: Болгари

en: ?plural:Bulgarians
uk: Болгари

en: Bulgar leader Khan Asparukh led his people into the northern Balkans, and founded Bulgaria in 681. This was the first Slavic nation-state in history.
uk: Булгарський лідер хан Аспарух привів свій народ до північних Балкан, та заснував Болгарію у 681 році. Це була перша славянська держава у історії.

en: Burgundian
uk: Бургундці

en: ?plural:Burgundians
uk: Бургундці

en: After the fall of the Western Roman Empire, a Germanic people known as the Burgundians settled in the river valleys of eastern Gaul, lending their name to the region. Centuries later, the Duchy of Burgundy was a prosperous country with the court in Dijon outshining that of Paris. Today, it is one of the regions of France.
uk: Після падіння Західної Римської Імперії, германський народ, відомий як Бургундці, оселився в долині Рейну та надав цьому регіону своє ім'я. Минули віки, і Герцогство Бургундія стало процвітаючою країною, двір якої у Діжоні затьмарював паризький. Тепер це один з регіонів Франції.

en: Chancellor %s
uk: Канцлер %s

en: ?female:Chancellor %s
uk: Канцлер %s

en: Burgundic
uk: Бургунди

en: ?plural:Burgunds
uk: Бургунди

en: Burmese
uk: Бірманці

en: ?plural:Burmese
uk: Бірманці

en: The Union of Burma (officially "Myanmar") is the largest country in mainland Southeast Asia.
uk: Союз Бірми (офіційно "Мьянми") є найбільшою континентальною країною у південній Азії.

en: Burundian
uk: Бурундійці

en: ?plural:Burundians
uk: Бурундійці

en: Buryat
uk: Буряти

en: ?plural:Buryats
uk: Буряти

en: Californian
uk: Каліфорнійці

en: ?plural:Californians
uk: Каліфорнійці

en: Cambodian
uk: Камбоджійці

en: ?plural:Cambodians
uk: Камбоджійці

en: Kampuchea (known in English as Cambodia) is the modern successor state of the mighty Khmer Empire, which ruled most of the Indochinese Peninsula between the 11th and 14th centuries.
uk: Кампучія (також відома як Камбоджа) є сучасним нащадком країни могутньої імперії Кхмерів, яка панувала на півострові Індокитай між 11-м та 14-м сторіччами.

en: Cameroonian
uk: Камерунці

en: ?plural:Cameroonians
uk: Камерунці

en: Canadian
uk: Канадці

en: ?plural:Canadians
uk: Канадці

en: Geographically, Canada is the second largest country in world. The magnetic north pole currently lies on Canadian territory.
uk: Канада географічно є другою за розміром країною у світі. Магнітний північний полюс зараз знаходиться на території Канади.

en: Cantonese
uk: Кантонці

en: ?plural:Cantonese
uk: Кантонці

en: Cape Verdean
uk: КапеВерде

en: ?plural:Cape Verdean
uk: КапеВерде

en: Admiral %s
uk: Адмірал %s

en: ?female:Admiral %s
uk: Адмірал %s

en: Carantanian
uk: Карантанці

en: ?plural:Carantanians
uk: Хорутани

en: Castilian
uk: Кастильці

en: ?plural:Castilians
uk: Кастильці

en: Catalan
uk: Каталонці

en: ?plural:Catalans
uk: Каталонці

en: During the Middle Ages, Catalan kings conquered and presided over several kingdoms on the shores of the Mediterranean Sea, from the Iberian peninsula to parts of Italy and Greece. This confederation/empire became a major naval and trading power in the Mediterranean area. Catalans kept their self-rule after a dynastic union with the neighboring kingdom of Castile, and sided with England and Austria against France and Castile in the Spanish Succession War. In 1713, England signed the Treaty of Utrecht and dropped out of the alliance, and the Catalans were finally defeated in 1714, losing their national rights as a result.
uk: Протягом Середніх Віків, каталонські королі захопили та правили декількома королівствами на берегах Середземного моря, від Іберійського півострова до частин Італії та Греції. Ця конфедерація/імперія стала основною морською та торговою силою Середземномор'я. Каталонці зберегли своє самоуправління після династичного союзу із сусіднім королівством Кастилія, ще й виступили разом з Англією та Австрією проти Франції та Кастилії у Війні за іспанську спадщину. У 1713 Англія підписала Утрехтський мир і вийшла з альянсу, відтак у 1714 Каталонці зазнали поразки і втратили свої національні права.

en: Celtiberian
uk: Кельтібери

en: ?plural:Celtiberians
uk: Кельтібери

en: Central African
uk: Центральноафриканці

en: ?plural:Central Africans
uk: Центральноафрикаці

en: Central American
uk: Центральноамериканці

en: ?plural:Central Americans
uk: Центральноамериканці

en: Supreme Director %s
uk: Верховний Директор %s

en: Supreme Directrice %s
uk: Верховна Директриса %s

en: Central Lithuanian
uk: Центральні Литовці

en: ?plural:Central Lithuanians
uk: Центральні Литовці

en: People's Commissar %s
uk: Народний Комісар %s

en: ?female:People's Commissar %s
uk: Народний Комісар %s

en: Chadian
uk: Чадяни

en: ?plural:Chadians
uk: Чадяни

en: Cham
uk: Чамці

en: ?plural:Chams
uk: Чамці

en: Chananean
uk: Ханааняни

en: ?plural:Chananeans
uk: Ханааняни

en: %s Alpha
uk: Альфа %s

en: ?female:%s Alpha
uk: Альфа %s

en: Chechen
uk: Чеченці

en: ?plural:Chechens
uk: Чеченці

en: Chilean
uk: Чілійці

en: ?plural:Chileans
uk: Чілійці

en: Captain General %s
uk: Генерал-капітан %s

en: ?female:Captain General %s
uk: Генерал-капітан %s

en: Chimu
uk: Чіму

en: ?plural:Chimu
uk: Чіму

en: Chinook
uk: Чінуки

en: ?plural:Chinooks
uk: Чінуки

en: Chola
uk: Чоласці

en: ?plural:Cholas
uk: Чоласці

en: Chrobatian
uk: Білі Хорвати

en: ?plural:Chrobatians
uk: Великі Хорвати

en: Voivode %s
uk: Воєвода %s

en: ?female:Voivode %s
uk: Воєвода %s

en: Priestess %s
uk: Жриця %s

en: Grand Prince %s
uk: Великий князь %s

en: Grand Princess %s
uk: Велика княгиня %s

en: ?plural:Chumash
uk: Чумаші

en: Chuvash
uk: Чуваші

en: ?plural:Chuvashes
uk: Чуваші

en: Circassian
uk: Черкеси

en: ?plural:Circassians
uk: Черкеси

en: %s Bey
uk: %s Бей

en: ?female:%s Bey
uk: %s Bey

en: Colombian
uk: Колумбійці

en: ?plural:Colombians
uk: Колумбійці

en: Colombia is a country in northern South America. The region was an Amerindian cultural center in pre-European time. The Spanish began settling Colombia's north coast around 1500. In 1819 the Republic of Colombia gained independence.
uk: Колумбія - це держава на півночі Південної Америки. Цей регіон був америндіанським культурним центром у доєвропейські часи. Іспанці почали заселяти північне узбережжя Колумбії близько 1500 року. У 1819 Республіка Колумбія здобула незалежність.

en: Comanche
uk: Команчі

en: ?plural:Comanches
uk: Команчі

en: Comorian
uk: Коморці

en: ?plural:Comorians
uk: Коморці

en: Chairman %s
uk: Голова %s

en: Chairwoman %s
uk: Голова %s

en: Confederate
uk: Конфедерати

en: ?plural:Confederates
uk: Конфедерати

en: Congolese
uk: Конго

en: ?plural:Congolese
uk: Конго

en: Cornish
uk: Корнуельці

en: ?plural:Cornish
uk: Корнуельці

en: Cornwall is a region in the extreme southwest of England, traditionally the home of the legendary King Arthur.
uk: Корнуел це регіон на крайньому південному-заході Англії, традиційна домівка легендарного Короля Артура.

en: Corsican
uk: Корсиканці

en: ?plural:Corsicans
uk: Корсиканці

en: General-in-Chief %s
uk: Генера́л-анше́ф %s

en: ?female:General-in-Chief %s
uk: Генера́л-анше́ф %s

en: Cossack
uk: Козаки

en: ?plural:Cossacks
uk: Козаки

en: Hetman %s
uk: Гетьман %s

en: ?female:Hetman %s
uk: Гетьманка %s

en: Costa Rican
uk: Коста-Ріканці

en: ?plural:Costa Ricans
uk: Коста-Ріканці

en: Cree
uk: Крі

en: ?plural:Cree
uk: Крі

en: Cretan
uk: Крітяни

en: ?plural:Cretans
uk: Крітяни

en: Crimean Tatar
uk: Кримські Татари

en: ?plural:Crimean Tatars
uk: Кримські Татари

en: Croatian
uk: Хорвати

en: ?plural:Croatians
uk: Хорвати

en: Crusader
uk: Хрестоносці

en: ?plural:Crusaders
uk: Хрестоносці

en: Cuban
uk: Кубинці

en: ?plural:Cubans
uk: Кубинці

en: Cuba came under Spanish control in the 16th century. In the following centuries, the island became one of the leading producers of tobacco, sugar and coffee in the world. Cuba was granted nominal independence in 1902.
uk: Куба потрапила під владу Іспанії у 16 столітті. З часом цей острів став одним з найбільших світових виробників тютюну, цукру та кави. У 1902 Кубі було надано номінальну незалежність.

en: Curonian
uk: Курші

en: ?plural:Curonians
uk: Курші

en: Cuyavian
uk: Куяви

en: ?plural:Cuyavians
uk: Куяви

en: Cypriot
uk: Кіпріоти

en: ?plural:Cypriots
uk: Кіпріоти

en: Cyrenaican
uk: Кіренайці

en: ?plural:Cyrenaicans
uk: Кіренайці

en: Czechoslovakian
uk: ЧехоСловаки

en: ?plural:Czechoslovakians
uk: ЧехоСловаки

en: Czech
uk: Чехи

en: ?plural:Czechs
uk: Чехи

en: Today's Czech Republic was until 1993 part of Czechoslovakia, which had been until 1918 part of the Austro-Hungarian Empire.
uk: Сучасна Чеська республіка існувала до 1993 як частина Чехословакії, що була частиною Австро-Угорської імперії до 1918.

en: Prophet %s
uk: Пророк  %s

en: Prophetess %s
uk: Пророчиця  %s

en: Dacian
uk: Даки

en: ?plural:Dacians
uk: Даки

en: Dahomean
uk: Дагомейці

en: ?plural:Dahomeans
uk: Дагомейці

en: Djiboutian
uk: Джибуті

en: ?plural:Djiboutians
uk: Джибуті

en: Dominicano
uk: Домініканці

en: ?plural:Dominicanos
uk: Домініканці

en: Dominican
uk: Домініка

en: ?plural:Dominicans
uk: Домініка

en: The island of Dominica was first sighted by Europeans, including Christopher Columbus, in 1493. Legend has it that the island was named so since the day of its first sighting was a Sunday. Officially the "Commonwealth of Dominica", the country should not be confused with the Dominican Republic, another Caribbean nation.
uk: Острів Домініка європейці, на чолі з Христофором Колумбом, побачили у 1493. Згідно легенди, його так назвали через те, що вперше його побачили в Неділю. Офіційно це "Співдружність Домініка", яку не слід плутати з іншою карибською нацією - Домініканською Республікою.

en: Dryad
uk: Дріади

en: ?plural:Dryads
uk: Дріади

en: East German
uk: Східні Німці

en: ?plural:East Germans
uk: Східні Німці

en: Enemy of the People %s
uk: Ворог народу %s.

en: ?female:Enemy of the People %s
uk: Ворог народу %s

en: Commissar %s
uk: Комісар %s

en: ?female:Commissar %s
uk: Комісар %s

en: East Timorese
uk: Східні Тиморці

en: ?plural:East Timorese
uk: Східні Тиморці

en: Ecuadorian
uk: Еквадор

en: ?plural:Ecuadorians
uk: Еквадорці

en: Egyptian Arab
uk: Єгипетські Араби

en: ?plural:Egyptian Arabs
uk: Єгипетські Араби

en: Elamite
uk: Еламіти

en: ?plural:Elamites
uk: Еламіти

en: Emirati
uk: Еміратці

en: ?plural:Emiratis
uk: Еміратці

en: The history of the United Arab Emirates goes back to the 7th century. In the 19th century the Emirates became a dependency of the United Kingdom. In 1971 six emirates joined in a federative state as the United Arab Emirates. The following year, the seventh member emirate joined them.
uk: Історія Об'єднаних Арабських Еміратів розпочинається у 7 столітті. У 19 столітті Емірати стали залежними від Великобританії. У 1971 шість еміратів об'єдналися у федеративну державу Об'єднані Арабські Емірати. Наступного року до них приєднався сьомий емірат.

en: Epirote
uk: Епіроти

en: ?plural:Epirotes
uk: Епіроти

en: Tyrant %s
uk: Тиран %s

en: ?female:Tyrant %s
uk: Тиран %s

en: Eritrean
uk: Еритрейці

en: ?plural:Eritreans
uk: Еритрейці

en: Esperant
uk: Есперантисти

en: ?plural:Esperants
uk: Есперантисти

en: The Esperants are a world community united by the Esperanto language.
uk: Есперантисти - це світова спільнота, об'єднана інтересом до язика есперанто.

en: Estonian
uk: Естонці

en: ?plural:Estonians
uk: Естонці

en: Estonia is a small country on the south shore of the eastern Baltic Sea.  Its people and language are closely related to those of Finland.
uk: Естонія - це маленька країна на південному березі сходу Балтійського моря. Її населення та мова дуже подібні до Фінляндських.

en: Protector %s
uk: Протектор %s

en: ?female:Protector %s
uk: Протекторка %s

en: Etruscan
uk: Етруски

en: ?plural:Etruscans
uk: Етруски

en: European
uk: Європейці

en: ?plural:Europeans
uk: Європейці

en: The foundation for the European Union was laid in 1957 with the Treaty of Rome. The EU project has developed since then and is beginning to resemble a fledgeling super state. But the question remains: Does such a thing as a common European identity and nation actually exist?
uk: Заснування Європейского Союзу було розпочато у 1957 році із Римської угоди. З тих часів проект ЄС розвивався та починає ставати молодою супердержавою. Проте залишається відкритим питання: Чи існує єдина європейска нація та ідентичність насправді?

en: Pope %s
uk: Папа %s

en: Popess %s
uk: Папеса %s

en: Commissioner %s
uk: Комісар %s

en: ?female:Commissioner %s
uk: Комісар %s

en: Evenki
uk: Евенки

en: ?plural:Evenks
uk: Евенки

en: Faroese
uk: Фарозці

en: ?plural:Faroese
uk: Фарозці

en: Fijian
uk: Фіджійці

en: ?plural:Fijians
uk: Фіджійці

en: Paramount Chief %s
uk: Великий Вождь %s

en: ?female:Paramount Chief %s
uk: Велика Вождиня %s

en: Filipino
uk: Філіпінці

en: ?plural:Filipinos
uk: Філіпінці

en: After centuries of Spanish rule, the Philippines were ceded to the Americans in 1898. They attained home rule in 1935 and independence in 1946.
uk: Після звільнення від Іспанського керування, Філіппіни були захоплені Американцями у 1898. Вони отримали самоврядування у 1935 та незалежність у 1946.

en: Finnish
uk: Фіни

en: ?plural:Finns
uk: Фіни

en: Finland is a small, cold country on the northern fringe of Europe, noted for exporting timber, cellular phones, and world-class operating systems.
uk: Фінляндія це невелика, холодна країна на півночі Європи, що відома експортом деревини, мобільних телефонів та операційних систем світового рівня.

en: ?female:Archbishop %s
uk: Архієпископ %s

en: Flemish
uk: Фламандці

en: ?plural:Flemings
uk: Фламандці

en: Florentine
uk: Флорентійці

en: ?plural:Florentines
uk: Флорентійці

en: Condottiere %s
uk: Кондотьєр %s

en: Condottiera %s
uk: Кондотьєра %s

en: Fra %s
uk: Фра %s

en: Captain %s
uk: Капітан %s

en: ?female:Captain %s
uk: Капітан %s

en: Formosan
uk: Гаошань

en: ?plural:Formosans
uk: Гаошань

en: Franconian
uk: Франконійці

en: ?plural:Franconians
uk: Франконійці

en: Prince-Bishop %s
uk: Принц-єпископ %s

en: Frankish
uk: Франки

en: ?plural:Franks
uk: Франки

en: Mayor of the Palace %s
uk: Мажордом %s.

en: ?female:Mayor of the Palace %s
uk: Майордом %s

en: Frisian
uk: Фризи

en: ?plural:Frisians
uk: Фризи

en: Friulian
uk: Фріульці

en: ?plural:Friulian
uk: Фріульці

en: Friuli is a region in north-eastern Italy. A duchy of the Lombards and then a march of the Franks, it was ruled by the Patriarchs of Aquileia from the 11th century onward. In the 15th century Friuli was divided between Venice and Austria. The Friulian language is closely related to the Romansh language spoken in Switzerland.
uk: Фріулі - регіон на північному сході Італії. Герцогство Ломбардів і марка Франків - керувалося Патріархами Аквілеї починаючи з 11-го століття. В XV сторіччі Фріульців поділили між Венецією та Австрією. Фріульська мова дуже споріднена з Романшською (Ретороманською) -  якою говорять у Швейцарії.

en: Fulani
uk: Фульбе

en: ?plural:Fulani
uk: Фула

en: Gabonese
uk: Габонці

en: ?plural:Gabonese
uk: Габонці

en: Gaelic
uk: Ґели

en: ?plural:Gaels
uk: Ґели

note: TRANS: Taoiseach = Prime Minister
en: Taoiseach %s
uk: Тішек %s

en: ?female:Taoiseach %s
uk: Тішек %s

en: Galician
uk: Ґалісійці

en: ?plural:Galicians
uk: Ґалісійці

en: Galicia is a region in the northwest of Spain, just above Portugal.
uk: Ґаліція є північнозахідним регіоном Іспанії, розташованим поруч з Португалією.

en: Gallic
uk: Галли

en: ?plural:Gauls
uk: Галли

en: Gambian
uk: Гамбійці

en: ?plural:Gambians
uk: Гамбійці

en: Mansa %s
uk: Манса %s

en: ?female:Mansa %s
uk: Манса %s

en: Genoese
uk: Ґенуезці

en: ?plural:Genoese
uk: Ґенуезці

en: Doge %s
uk: Дож %s

en: Dogaressa %s
uk: Дожаресса %s

en: Georgian
uk: Грузини

en: ?plural:Georgians
uk: Грузини

en: The Georgians were one of the first peoples in history to adopt Christianity, in the 300s CE.
uk: Грузини були однією із перших націй, що сприйняла християнство у 300 році н.е.

en: Gepid
uk: Гепіди

en: ?plural:Gepids
uk: Гепіди

en: Presbyter %s
uk: Пресвітер %s

en: ?female:Presbyter %s
uk: Пресвітерка %s

en: Great Warrior %s
uk: Великий Воїн %s

en: ?female:Great Warrior %s
uk: Велика Воїтелька %s

en: German Belgian
uk: Германські Бельгійці

en: ?plural:German Belgians
uk: Німецькі Бельгійці

en: Germanic
uk: Германці

en: ?plural:Germanics
uk: Германці

en: Ghanaian
uk: Ґана

en: ?plural:Ghanaian
uk: Ґанці

en: Ghana
uk: Ганці

en: ?plural:Ghana
uk: Гана

en: Ghana %s
uk: Гана %s

en: ?female:Ghana %s
uk: Гана %s

en: Ghaznavid
uk: Газневиди

en: ?plural:Ghaznavids
uk: Газневиди

en: Golden Horde
uk: Золотоординці

en: ?plural:Golden Horde
uk: Золотоординці

en: Gothic
uk: Готи

en: ?plural:Goths
uk: Готи

en: Greater Polish
uk: Великополяки

en: ?plural:Greater Poles
uk: Великополяки

en: Greenlander
uk: Гренландці

en: ?plural:Greenlanders
uk: Гренландці

en: Grenadian
uk: Гренадці

en: ?plural:Grenadians
uk: Гренадці

en: Guanche
uk: Гуанчі

en: ?plural:Guanches
uk: Гуанчі

en: Guarani
uk: Гуарані

en: ?plural:Guarani
uk: Гуарані

en: Guatemalan
uk: Гватемальці

en: ?plural:Guatemalans
uk: Гватемальці

en: Guinean
uk: Гвінейці

en: ?plural:Guinean
uk: Гвінейці

en: Gupta
uk: Гупта

en: ?plural:Gupta
uk: Гупта

en: The Gupta Empire was one of the great classical empires. It ruled northern India from around 240 to 550 CE.
uk: Імперія Ґупта була однією з великих класичних імперій. Вона займала територію північної Індії приблизно від 240 до 550 н.е.

en: Guyanese
uk: Ґайанці

en: ?plural:Guyanese
uk: Гаянці

en: Executive President %s
uk: Виконавчий Президент %s

en: ?female:Executive President %s
uk: Виконавча Президент %s

en: Hacker
uk: Хакери

en: ?plural:Hackers
uk: Хакери

en: ?title:Hacker %s
uk: Хакер %s

en: ?female:Hacker %s
uk: Хакер %s

en: ?title:1337 %s
uk: 1337 %s

en: ?female:1337 %s
uk: 1337 %s

en: Haitian
uk: Гаїтійці

en: ?plural:Haitians
uk: Гаїтійці

en: President-for-Life %s
uk: Довічний Президент %s

en: ?female:President-for-Life %s
uk: Довічна Президент %s

en: Hanoverian
uk: Ганноверці

en: ?plural:Hanoverians
uk: Ганноверці

en: Princess-Bishop %s
uk: Принцеса-єпископ %s

en: Han
uk: Хань

en: ?plural:Han
uk: Хань

en: Empress Dowager %s
uk: Вдова Імператора %s

en: Hanseatic
uk: Ганзейці

en: ?plural:Hanseatic League
uk: Ганзейська Ліга

en: Hasinay
uk: Гасінаї

en: ?plural:Hasinay
uk: Гасінаї

en: Hawaiian
uk: Гавайці

en: ?plural:Hawaiians
uk: Гавайці

en: The Kingdom of Hawaii was established in 1810 by King Kamehameha the Great. Abolished in 1893, and subsequently annexed to the United States, the former kingdom became the 50th state of the United States on August 21, 1959.
uk: Гавайське королівство було засноване у 1810 році королем Камехамехою Великим. У 1893 монархію було повалено, і у 1898 територію анексували США. 21 серпня 1959 року колишнє королівство стало 50-м штатом США.

en: Hellenic
uk: Сучасні Греки

en: ?plural:Hellenes
uk: Сучасні Греки

en: The Hellenic Republic - also known as Greece - was created when the Hellenic people gained independence from the Ottoman Empire in 1832.
uk: Грецька Республіка - також відома як Греція - була створена, коли грецький народ отримав незалежність від Отоманьскої Імперії у 1832 році.

en: Helvetian
uk: Гельвети

en: ?plural:Helvetians
uk: Гельвети

en: Hephthalite
uk: Ефталіти

en: ?plural:Hephthalites
uk: Ефталіти

en: Hessian
uk: Гессенці

en: ?plural:Hessians
uk: Гессенці

en: Landgrave %s
uk: Ландграф %s

en: Landgravine %s
uk: Ландграфиня %s

en: Himyarite
uk: Хім'ярці

en: ?plural:Himyar
uk: ?plural:Хім'ярці

en: Holy Roman
uk: Священний Рим

en: ?plural:Holy Romans
uk: Священноримляни

en: Papal
uk: Папці

en: ?plural:Papal States
uk: Папські Держави

en: Antipope %s
uk: Антипапа %s

en: Antipopess %s
uk: Антипапеса %s

en: Grand Master %s
uk: Великий Магістр %s

en: Grand Mistress %s
uk: Велика Майстриня %s

en: Honduran
uk: Гондурасці

en: ?plural:Hondurans
uk: Гондурасці

en: Hopi
uk: Хопі

en: ?plural:Hopis
uk: ?plural:Хопі

en: A matrilineal culture in North America, who claim descent from the Hisatsinom. The Hopi live today on the Hopi Reservation in northeastern Arizona.
uk: Матриархальна культура у Північній Америці, яка вважається нащадками Хісатсіном. Хопі зараз живуть у резервації Хопі у північносхідній Аризоні.

en: Hungarian
uk: Угри

en: ?plural:Hungarians
uk: Угорці

en: Legend says that Hungary was founded by Arpad in the 9th century.
uk: Згідно з легендою Угорщину било засновано Арпадом у 9-му сторіччі.

en: Iberian
uk: Ібери

en: ?plural:Iberians
uk: Ібери

en: Icelandic
uk: Ісландці

en: ?plural:Icelanders
uk: Ісландці

en: Iceland was long one of the largest uninhabited islands in the world, until it was settled by Norwegian Vikings in the late 9th century. The island was kept initially under the Norwegian and later the Danish crown until independence from Denmark in 1944.
uk: Ісландія довго була одним із найбільших ненаселенних островів у світі, доки не була заселена норвежськими вікінгами наприкінці 9-го сторіччя. Спочатку остів був під владою норвежської, а потім датської корони, доки не отримав незалежності у 1944 році.

en: Illyrian
uk: Ілірійці

en: ?plural:Illyrians
uk: Ілірійці

en: Illyrians were Indo-European tribes who appeared in the western part of the Balkan Peninsula before 1000 BCE, including Corcyra island and Ambracia bay in prehistoric Epirus to the south. They mixed with Thracians in Dardania to the east, and settled Messapia across the Adriatic Sea. Illyrian kingdoms were independent for centuries, until conquered by the Roman Republic.
uk: Іллірійці були індоєвропейськими племенами, які з'явилися перед 1000 р. до н.е. у західній частині Балканського півострова, включно з островом Корфу та Амбракійською затокою в доісторичному Епірі на південь. Вони змішалися з Фракіцями у Дарданії на сході та заселили Мессапію на протилежному боці Адріатичного моря. Іллірійські королівства були незалежними протягом століть, поки їх не завоювала Римська Республіка.

en: Indo-European
uk: ІндоЄвропейці

en: ?plural:Indo-Europeans
uk: ІндоЄвропейці

en: Inuit
uk: Інуіти

en: ?plural:Inuits
uk: Ескімоси

en: Iranian
uk: Іранці

en: ?plural:Iranians
uk: Іранці

en: Iran means "Land of the Aryans" - long known as Persia in the Western world. The country is today an Islamic Republic and a major power in the Middle East.
uk: Іран означає "Земля Аріїв" - тривалий час на Заході його називали Персією. Зараз ця країна є ісламською республікою, однією з найвагоміших на Середньому Сході.

en: Ayatollah %s
uk: Аятола %s

en: ?female:Ayatollah %s
uk: Аятола %s

en: Iraqi
uk: Іракці

en: ?plural:Iraqis
uk: Іракці

en: Iraq was founded after the fall of the Ottoman empire. It is encompassing the ancient region of Mesopotamia at the confluence of the Tigris and Euphrates rivers.
uk: Ірак було засновано після розпаду Оттоманської імперії. Він охоплює територію древньої Месопотамії біля злиття річок Тігра та Ефрата.

en: Irish
uk: Ірланці

en: ?plural:Irish
uk: Ірланці

en: Ireland held out against the Romans and Vikings but was conquered by the Normans in 1171.  It was ruled by the English until 1922 when most of the country was granted limited autonomy, becoming a republic in 1949.  The North of Ireland was settled in the 17th century by Scottish and English planters and is now part of the United Kingdom.
uk: Ірландія оборонилася від римлян та вікінгів, проте була захоплена норманами у 1171. Була пів владою Англії до 1922, коли більша частина країни отримала обмежену автономію, та стала республікою у 1949. Північ Ірландії задселений із 17-го сторіччя шотландськими та англійськими фермерами та є зараз частиною Сполученого Королівства.

en: Israeli
uk: Ізраїльтяни

en: ?plural:Israelis
uk: Ізраїльтяни

en: The nation of Israel was founded in 1948 as a scattered collection of cantons in British Palestine, and has gradually expanded through winning wars in 1948, 1967 and 1973.
uk: Державу Ізраїль було засновано у 1948 як об'єднання розкиданих кантонів у Британській Палестині, та суттєво розширено після перемог у декількох війнах, що велись проти Ізраїлю у 1948, 1967 та 1973.

en: Kibbutznik %s
uk: Кібуцник %s

en: Rabbi %s
uk: Раввин %s

en: ?female:Rabbi %s
uk: Ребе %s

en: Israelite
uk: Ізраеліти

en: ?plural:Israelites
uk: Ізраеліти

en: Judge %s
uk: Суддя %s

en: ?female:Judge %s
uk: Суддя %s

en: Italian Greek
uk: Італійські Греки

en: ?plural:Italian Greeks
uk: Італійські Греки

en: Tyranne %s
uk: Тиран %s

en: Ivoirian
uk: Кот’д’Івуарці

en: ?plural:Ivoirian
uk: Кот’д’Івуарці

en: Jaffna
uk: Джафнійці

en: ?plural:Jaffnas
uk: Джафнійці

en: Jamaican
uk: Ямайці

en: ?plural:Jamaicans
uk: Ямайці

en: Rasta %s
uk: Раста %s

en: ?female:Rasta %s
uk: Раста %s

en: Jolof
uk: Йолоф

en: ?plural:Jolof
uk: Йолоф

en: Jordanian
uk: Йорданці

en: ?plural:Jordanian
uk: Іорданці

en: Kalmyk
uk: Калмики

en: ?plural:Kalmyks
uk: Калмики

en: Kanem-Bornu
uk: Канем-Борну

en: ?plural:Kanem-Bornu
uk: ?plural:Канем-Борну

en: This empire lasted in some form from the 9th-century until 1893 in modern Chad and Nigeria and controlled much of the trans-Saharan trade.
uk: Ця імперія існувала у різних видах від 9-го сторіччя до 1893 року на території сучасних Чаду та Нигерії та контролювала більшу частину торгівлі у районі Сахари.

en: Karabakhi
uk: Карабахи

en: ?plural:Karabakhis
uk: Карабахи

en: Karelian
uk: Карели

en: ?plural:Karelians
uk: Карели

en: Karen
uk: Карени

en: ?plural:Karens
uk: Карени

en: Kashmiri
uk: Кашмірці

en: ?plural:Kashmiris
uk: Кашмірці

en: Kashubian
uk: Кашуби

en: ?plural:Kashubians
uk: Кашуби

en: Katangan
uk: Катанга

en: ?plural:Katangans
uk: Катанга

en: Kazakh
uk: Казахи

en: ?plural:Kazakhs
uk: Казахи

en: Kazakhs are descendants of Turkic and Mongolian nomadic tribes. Conquered by Russia in the 18th century, Kazakhstan became independent in 1991 with the dissolution of the Soviet Union. It is one of the ten largest states in the world by area.
uk: Казахи нащадки тюркських та монгольских кочовиків, Захоплений Росією у 18-му строріччі, Казахстан став незалежним із розпадом Радянського Союзу у 1991 році. Казахстан є однією із десяти найбільших за розмром країн.

en: Kenyan
uk: Кенійці

en: ?plural:Kenyans
uk: Кенійці

en: Kenya gained independence from Britain in December 1963.
uk: Кенія здобула незалежність від Британії у грудні 1963.

en: Khazar
uk: Хозари

en: ?plural:Khazars
uk: Хозари

en: Tarkhan %s
uk: Тархан %s

en: ?female:Tarkhan %s
uk: Tarkhan %s

en: Khoisan
uk: Койсани

en: ?plural:Khoisan
uk: Койсани

en: Khwarezmian
uk: Хорезмійці

en: ?plural:Khwarezmians
uk: Хорезмійці

en: Satrap %s
uk: Сатрап %s

en: ?female:Satrap %s
uk: Сатрапка %s

en: Kiribati
uk: Кірибаті

en: ?plural:I-Kiribati
uk: Кірибаті

en: Kittitian and Nevisian
uk: Кіттс і Невіс

en: ?plural:Kittitians and Nevisians
uk: Кіттс і Невіс

en: Komi
uk: Комі

en: ?plural:Komi
uk: Комі

en: Kongo
uk: Конголезці

en: ?plural:Kongo
uk: Конголезці

en: Kosovar
uk: Косовари

en: ?plural:Kosovars
uk: Косовари

en: Kuna
uk: Куна

en: ?plural:Kunas
uk: Куна

en: Kurdish
uk: Курди

en: ?plural:Kurds
uk: Курди

en: Kushan
uk: Кушани

en: ?plural:Kushans
uk: Кушани

en: Guru %s
uk: Гуру %s

en: ?female:Guru %s
uk: Гуру %s

en: Kuwaiti
uk: Кувейтці

en: ?plural:Kuwaitis
uk: Кувейтці

en: Kyrgyz
uk: Киргизи

en: ?plural:Kyrgyzs
uk: Киргизи

en: Nation in Central Asia. Conquered by the Russian Empire in the 19th century, Kyrgyzstan got independence from the Soviet Union in 1991.
uk: Нація у Центральній Азії. Захоплений Російскою Імепрією у 19-му сторіччі, Киргизстан отримав незалежність від Радянского Союзу у 1991.

en: Langobardic
uk: Лангобарди

en: ?plural:Langobards
uk: Лангобарди

en: Lankese
uk: Ланкійці

en: ?plural:Lankese
uk: Ланкійці

en: Supreme Commander %s
uk: Головнокомандувач %s

en: ?female:Supreme Commander %s
uk: Головнокомандуюча %s

en: Laotian
uk: Лаосці

en: ?plural:Laotians
uk: Лаосці

en: The history of Laos starts with the Lan Xang kingdom created in the 14th century and ended in late 18th century with invasion of Siam (Thailand). In the end of the 19th century, Laos became part of French Indochina. French rule ended with independence in 1946 followed by 30 years of civil war. In 1975 the communist Pathet Lao established a strict socialist regime. However, in 1986 the liberalization and a gradual return to private enterprise started.
uk: Історія Лаосу починається із створення королівства Лан Ксанг, заснованого у 14-му сторіччі та проіснувавшему до кінця 18-го, коли Сіам (Таіланд) вторгся до нього. На прикінці 19-го сторіччя Лаос став частиною Французського Індокитаю. Влада Франції скінчилась із набуттям незалежності у 1946, після чього розпочалася 30-річна громадянська війна. У 1975 комуністичний рух Патхет Лао встановив жорсткий соціалістичний режим. Проте в 1986 розпочалася лібералізація та повільне повернення до приватної властності.

en: Latin
uk: Латиняни

en: ?plural:Latins
uk: Латиняни

en: Latvian
uk: Латиші

en: ?plural:Latvians
uk: Латиші

en: In the aftermath of World War I Latvia proclaimed its independence from Russia. In 1940, Latvia was forcibly occupied by the Soviet Union. After the collapse of Soviet Union in 1991 Latvia restored its independence.
uk: Після Першої світової війни Латвія проголосила незалежність від Росії. У 1940 році Латвію окупував Радянський Союз. Після розпаду Радянського Союзу у 1991 Латвія відновила свою незалежність.

en: Lebanese
uk: Ліванці

en: ?plural:Lebanese
uk: Ліванці

en: Lendian
uk: Ляхи

en: ?plural:Lendians
uk: Ляхи

en: Leonese
uk: Леонці

en: ?plural:Leonese
uk: Леонці

en: Lesothoan
uk: Лесото

en: ?plural:Lesothoans
uk: Лесото

en: Liberian
uk: Ліберійці

en: ?plural:Liberians
uk: Ліберійці

en: Liburnian
uk: Лібурни

en: ?plural:Liburnians
uk: Лібурни

en: Libyan
uk: Лівійці

en: ?plural:Libyans
uk: Лівійці

en: The region that is now Libya was a Roman colony until it was conquered by the Arab civilization in the 7th century. In 1912 it came under the control of Italy and after the Second World War Libya was granted independence as a condition of the Allied peace treaty with Italy.
uk: Регіон, який зарав відомий як Лівія, раніше був римською колонією, доку ії не захопили арабські цивілізації у 7-му сторіччі. У 1912 вона підпала під контроль Італії, та після Другої світової війни Лівія отримала незалежність як частина угоди між Італією та союзниками.

en: Liechtensteiner
uk: Ліхтенштейнці

en: ?plural:Liechtensteiners
uk: Ліхтенштейнці

en: Ligurian
uk: Лігури

en: ?plural:Ligurians
uk: Лігури

en: Paramount Ruler %s
uk: Великий Правитель %s

en: ?female:Paramount Ruler %s
uk: Велика Правителька %s

en: Lipka Tatar
uk: Татари-липки

en: ?plural:Lipka Tatars
uk: Татари-липки

en: Lippian
uk: Ліппе

en: ?plural:Lippians
uk: Ліппе

en: Lithuanian
uk: Литовці

en: ?plural:Lithuanians
uk: Литовці

en: Lithuania is a small country on the south coast of the Baltic Sea, northeast of Poland. Lithuanian is the most archaic and complex of the northern Indo-European languages.
uk: Литва - це невелика країна на південному узбережжі Балтійського Моря, напівнічний схід від Польщі. Литовська є найбільш архаїчною та складною з північних Індо-Європейських мов

en: Lojbanistani
uk: Ложбаністанці

en: ?plural:Lojbanistanis
uk: Ложбаністанці

en: Lojbanistan is a fictional place where people speak Lojban. Lojban is a constructed language meant for human communication. Lojban is syntactically unambiguous ("Time flies like an arrow. Fruit flies like a banana."), culturally neutral and simple to learn.
uk: Ложбаністан це вигадане місце, де люді розмовляють ложбаньскою. Ложбаньска це сконструйована мова спеціально для людьского спілкування. Ложбаньска синтаксично однозначна ("Time flies like an arrow. Fruit flies like a banana."), культурно нейтральна та легка у вивченні.

en: Lorrain
uk: Лотаринжці

en: ?plural:Lorrains
uk: Лорейнці

en: Luwian
uk: Лувійці

en: ?plural:Luwians
uk: Лувійці

en: Luxembourgish
uk: Люксембуржці

en: ?plural:Luxembourgians
uk: Люксембуржці

en: Lycian
uk: Лікійці

en: ?plural:Lycians
uk: Лікійці

en: Maasai
uk: Масаї

en: ?plural:Maasais
uk: Масаї

en: Macedonian
uk: Македонці

en: ?plural:Macedonians
uk: Македонці

en: The Republic of Macedonia is located in the south-central part of the Balkan peninsula. It declared independence from Yugoslavia in 1991.
uk: Республіка Македонія розташована у південно-центральній частині Балканського півострова. Вона проголосила незалежність від Югославії у 1991.

en: Macedon
uk: Давні Македонці

en: ?plural:Macedons
uk: Македонці

en: The Kingdom of Macedonia was located in the southern Balkans. Under Alexander the Great it became one of the most powerful states in the world but it splintered into several states after Alexander's death. Macedonia was eventually conquered by Rome in 146 BCE.
uk: Королівство Македонія було розташоване на півдні Балкан. За часів Александра Великого воно стало одною з наймогутніших держав світу, але після смерті Александра розділилося на декілька держав. Згодом Македонію підкорив Рим, у 146 до н.е.

en: Diadochos %s
uk: Діадох %s

en: Diadocha %s
uk: Діадоха %s

en: Majapahit
uk: Маджапахіт

en: ?plural:Majapahit
uk: Маджапахіт

en: Malagasy
uk: Малагасійці

en: ?plural:Malagasies
uk: Малагасійці

en: The Malagasy are the people of Madagascar. For centuries, tribes from Indonesia, East Africa and the Arab world have gathered on the island.
uk: Малагасці - народ Мадагаскару. Продовж століть племена з Індонезії, Східної Африки там арабського світу збиралися на острові.

en: High Commissioner %s
uk: Верховний Уповноважений %s

en: ?female:High Commissioner %s
uk: Верховна Уповноважена %s

en: Malawian
uk: Малавійці

en: ?plural:Malawians
uk: Малавійці

en: Malaysian
uk: Малайці

en: ?plural:Malaysians
uk: Малайзійці

en: Malaysia was started with the founding of Malacca (Melaka) by Parameswara in the early 14th century.
uk: Малайзія почалася із заснування Малаккі (Мелакі) Парамесварою на початку 14-го сторіччя.

en: Maldivian
uk: Мальдівці

en: ?plural:Maldivians
uk: Мальдівці

en: Malian
uk: Малійці

en: ?plural:Malians
uk: Малійці

en: Maltese
uk: Мальтійці

en: ?plural:Maltese
uk: Мальтійські

en: Master %s
uk: Магістр %s

en: Mistress %s
uk: Пані %s

en: Mamluk
uk: Мамелюки

en: ?plural:Mamluks
uk: Мамелюки

en: %s Pasha
uk: %s Паша

en: ?female:%s Pasha
uk: %s Паша

en: Manchu
uk: Маньчжури

en: ?plural:Manchus
uk: Маньчжури

en: The Manchus were a semi-nomadic people originating from the region called Manchuria in Northeast Asia. In the 17th century they conquered and ruled China as the Manchu Empire until 1911.
uk: Маньчжури були напівкочовим народом, що походив з Маньчжурії у північно-східній Азії. У 17 столітті вони підкорили Китай та правили ним як Маньчжурською Імперією до 1911 року.

en: Manx
uk: Менці

en: ?plural:Manx
uk: Менці

en: Chief Minister %s
uk: Головний Міністр %s

en: ?female:Chief Minister %s
uk: Головна Міністр %s

en: Maori
uk: Маорі

en: ?plural:Maori
uk: Маорі

en: The Maori are a Polynesian people that migrated to and settled the island group that is now New Zealand. According to archeological evidence, the migration commenced in the 900s and continued until the 1400s.
uk: Маорі - це полінезійський народ, що заселив острови Нової Зеландії. Згідно археологічних доказів, їх міграція туди розпочалася у 900х і тривала до 1400х.

en: Mapuche
uk: Мапуче

en: ?plural:Mapuche
uk: Мапуче

en: The Mapuche people successfully resisted the expansion of the Inka empire, halting them at the Maule river in what is now central Chile. They proved to be stubborn opponents of the Spanish, too, who, along with their Chilean successors, took 300 years to conquer them.
uk: Народ Мапуче успішно чинив опір експансії імперії Інків, зупинивши їх просування на річці Мауле у центральному Чилі. Вони також вперто боронилися від іспанців, яким, враховуючи їх чилійських наступників, знадобилося 300 років, щоб скорити Мапуче.

en: Marathi
uk: Маратхі

en: ?plural:Marathis
uk: Маратхі

en: High Brahmin %s
uk: Вищий Брамін %s

en: ?female:High Brahmin %s
uk: Висока Брахманка %s

en: Marshallese
uk: Маршальці

en: ?plural:Marshallese
uk: Маршальці

en: Martian
uk: Марсіани

en: ?plural:Martians
uk: Марсіани

en: Marsmen landed on Earth in 4000 BCE!
uk: Марсіани висадились на Землі у 4000 до н.е.!

en: Mauritanian
uk: Мавританці

en: ?plural:Mauritanians
uk: Маври

en: Mauritian
uk: Маврикійці

en: ?plural:Mauritians
uk: Маврикійці

en: Mazovian
uk: Мазовшани

en: ?plural:Mazovians
uk: Мазовшани

en: Mecklenburgian
uk: Мекленбуржці

en: ?plural:Mecklenburgians
uk: Мекленбуржці

en: Median
uk: Мідійці

en: ?plural:Medians
uk: Мідійці

en: %s Shahanshah
uk: %s Шахиншах

en: Messapian
uk: Месапи

en: ?plural:Messapians
uk: Месапії

en: Mexican
uk: Мексиканці

en: ?plural:Mexicans
uk: Мексиканці

en: Miao
uk: Мяо

en: ?plural:Miao
uk: Мяо

en: Micronesian
uk: Мікронезійці

en: ?plural:Micronesian
uk: Мікронезійці

en: ?plural:Mi'kmaq
uk: Мікмаки

en: Milanese
uk: Міланці

en: ?plural:Milanese
uk: Міланці

en: Miskito
uk: Міскіто

en: ?plural:Miskito
uk: Міскіто

en: Mitanni
uk: Міттані

en: ?plural:Mitanni
uk: Міттані

en: Mitanni was an ancient Hurrian kingdom in what is now Northern Syria and Iraq. Mitanni was at the height of its power during the 14th century BCE, during which it rivalled Egypt.
uk: Міттані було Хурритським королівством там де зараз північна Сирія та Ірак.Міттані досягло своєї найвищої сили протягом 14-го століття до н.е., коли змагалося з Єгиптом.

en: Mixtec
uk: Міштеки

en: ?plural:Mixtecs
uk: Міштеки

en: Moldovan
uk: Молдавани

en: ?plural:Moldovans
uk: Молдавани

en: Moldova was conquered by the Ottomans in the 16th century. Then in 1812 Moldova became part of the Russian Empire. From 1918 Moldova was part of Romania until inclusion in the Soviet Union in 1940. The modern Republic of Moldova gained independence from the Soviet Union in 1991.
uk: Молдавія була захоплена Оттоманами у 16-му строріччі. Потім у 1812 Молдова стала частиною Російської Імперії. З 1918 Молдова була частиною Румунії доки не була включена до Радянського Союзу у 1940. Сучасна Республіка Молдавія отримала незалежність після розпаду Радянського Союзу у 1991.

en: Moluccan
uk: Молукці

en: ?plural:Moluccans
uk: Молукці

en: Monegasque
uk: Монегаски

en: ?plural:Monegasque
uk: Монегаски

en: Minister of State %s
uk: Міністр Держави %s

en: ?female:Minister of State %s
uk: Міністр Держави %s

en: Mon
uk: Мони

en: ?plural:Mons
uk: Мони

en: Montenegrin
uk: Чорногорці

en: ?plural:Montenegrins
uk: Чорногорці

en: Moravian
uk: Морави

en: ?plural:Moravians
uk: Морави

en: Mordvin
uk: Мордва

en: ?plural:Mordvins
uk: Мордва

en: Moroccan
uk: Марокканці

en: ?plural:Moroccans
uk: Марокканці

en: Mozambican
uk: Мозамбік

en: ?plural:Mozambicans
uk: Мозамбікці

en: Mughal
uk: Моголи

en: ?plural:Mughals
uk: Моголи

en: Muscovite
uk: Московити

en: ?plural:Muscovites
uk: Московити

en: Muskogee
uk: Мускогі

en: ?plural:Muskogee
uk: Мускогі

en: Mwiska
uk: Муїска

en: ?plural:Mwiska
uk: Чибча-Муїска

en: Cacique %s
uk: Кацик %s

en: ?female:Cacique %s
uk: Касіка %s

en: Namibian
uk: Намібійці

en: ?plural:Namibians
uk: Намібійці

en: Nauruan
uk: Науру

en: ?plural:Nauruans
uk: Науруанці

en: Navajo
uk: Навахо

en: ?plural:Navajo
uk: Навахо

en: Neapolitan
uk: Неаполітанці

en: ?plural:Neapolitans
uk: Неаполітанці

en: Nenets
uk: Ненеки

en: ?plural:Nenets
uk: Ненеки

en: Nepali
uk: Непальці

en: ?plural:Nepalis
uk: Непальці

en: Nestorian
uk: Несторіанці

en: ?plural:Nestorians
uk: Несторіанці

en: Newfoundland
uk: Ньюфаундлендці

en: ?plural:Newfoundlanders
uk: Ньюфаундлендці

en: New Zealand
uk: Новозеландці

en: ?plural:New Zealanders
uk: Новозеландці

en: The island group of New Zealand was annexed by Britain in 1840. Following a royal proclamation in 1907, the country became an independent dominion within the Commonwealth of Nations.
uk: Група островів Нової Зеландії стала англійською колонією в 1840 році, коли вожді тубільних племен маорі визнали верховну владу англійської королеви, діставши при цьому права британських підданих і зберігши певною мірою племінну автономію. Згідно з королівською прокламацією, у 1907 країна стала незалежним домініоном в межах Співдружності Націй.

en: Nicaraguan
uk: Нікарагуанці

en: ?plural:Nicaraguans
uk: Нікарагуанці

en: Nigerian
uk: Нігерійці

en: ?plural:Nigerians
uk: Нігерійці

en: Nigeria won full independence from British rule in 1960. It is the most populous country of Africa.
uk: Нігерія здобула повну незалежність від Британії у 1960. Це найбільш населена країна Африки.

en: Nigerien
uk: Нігерці

en: ?plural:Nigeriens
uk: Нігерці

en: Norman
uk: Нормани

en: ?plural:Normans
uk: Нормани

en: First Minister %s
uk: Перший Міністр %s

en: ?female:First Minister %s
uk: Перша Міністр %s

en: North Korean
uk: Північні Корейці

en: ?plural:North Koreans
uk: Північні Корейці

en: In 1945 Korea was split by the Soviet Union and the United States into two states along the 38th parallel, forming North Korea and South Korea. 60 years on, North Korea remains a communist state of the Stalinist type.
uk: У 1945 Корея була поділена Радянським Союзом та Сполученими Штатами на дві країни упродовж 38-ї паралелі. Цими країнами стали Північна та Південна Кореї. Навіть 60 років потому Північна Корея продовжує залишатися комуністичною країною сталіністького типу.

en: Dear Leader %s
uk: Дорогий Керівник %s

en: ?female:Dear Leader %s
uk: Дорога Керівниця %s

en: Great Leader %s
uk: Великий Вождь %s

en: ?female:Great Leader %s
uk: Велика Вождиня %s

en: Northumbrian
uk: Нортумбрійці

en: ?plural:Northumbrians
uk: Нортумбрійці

en: Norwegian
uk: Норвежці

en: ?plural:Norwegians
uk: Норвежці

en: After centuries of Danish rule, the Norwegians made their own constitution in Eidsvoll, 1814 CE. Finally, in 1905 CE the Norwegians got their independence after a union with Sweden.
uk: Після століть данського правління, Норвежці створили власну конституцію у Ейдсволі у 1814. Врешті, після унії зі Швецією, Норвегія здобула незалежність у 1905.

en: Novgorodian
uk: Новгородці

en: ?plural:Novgorodians
uk: Новгородці

en: Nubian
uk: Нубійці

en: ?plural:Nubians
uk: Нубійці

en: Pharaoh %s
uk: Фараон %s

en: ?female:Pharaoh %s
uk: Фараон %s

en: Great Pharaoh %s
uk: Великий Фараон %s

en: ?female:Great Pharaoh %s
uk: Велика Фараон %s

en: Numidian
uk: Нумідійці

en: ?plural:Numidians
uk: Нумідійці

en: Nuu-chah-nulth
uk: Нуу-чах-нулт

en: ?plural:Nuu-chah-nulth
uk: Нуу-чах-нулт

en: Occitan
uk: Окситанці

en: ?plural:Occitans
uk: Окситанці

en: Viscount %s
uk: Віконт %s

en: Viscountess %s
uk: Віконтеса %s

en: Ohlone
uk: Олоні

en: ?plural:Ohlone
uk: Олоні

en: Oldenburgian
uk: Ольденбурці

en: ?plural:Oldenburgians
uk: Ольденбурзці

en: Old Prussian
uk: СтароПруси

en: ?plural:Old Prussians
uk: СтароПруси

en: Omani
uk: Оманці

en: ?plural:Omanis
uk: Оманці

en: General Commander %s
uk: Верховний Командувач %s

en: ?female:General Commander %s
uk: Верховна Командувачка %s

en: Ossetian
uk: Осетини

en: ?plural:Ossetians
uk: Осетини

en: Ostrogothic
uk: Остготи

en: ?plural:Ostrogoths
uk: Остготи

en: Ottoman
uk: Оттомани

en: ?plural:Ottomans
uk: Оттомани

en: In the beginning of the 14th century Osman, a leader of a minor Turkish tribe in western Anatolia, conquered all his neighboring tribes. A century later the Byzantine capital fell to Turkish rule which gave the Ottoman empire access to Europe. The Ottomans subsequently conquered large parts of south-eastern Europe, the Islamic Arab world as well as Egypt and much of North Africa, making it a regional superpower until its dissolution in the aftermath of World War I.
uk: На початку 14 століття Осман, лідер невеликого турецького племені у західній Анатолії, завоював усі сусідні племена. Століттям пізніше, столиця Візантії впала під натиском турків, і це дало Османській імперії доступ до Європи. Османи послідовно завоювали значні частини південно-східної Європи, ісламський арабський світ, Єгипет та частину Північної Африки, і стали регіональною суперсилою, аж до розпаду імперії після Першої Світової Війни.

en: Padishah %s
uk: Падишах %s

en: ?female:Padishah %s
uk: Падишахиня %s

en: Ozite
uk: Озити

en: ?plural:Ozites
uk: Озці

en: Wizard %s
uk: Чарівник %s

en: Witch %s
uk: Відьма %s

en: Paeonian
uk: Пеони

en: ?plural:Paeonians
uk: Пеони

en: Pakistani
uk: Пакистанці

en: ?plural:Pakistanis
uk: Пакистанці

en: The Federation of Pakistan was formed from the predominantly Muslim regions of British India in 1947.
uk: Федерація Пакістану била сформована на основі переважно мусульманських регіонів Британської Індії у 1947.

en: Palatinate
uk: Пфальцсьці

en: ?plural:Palatinate Germans
uk: Пфальцсьці

en: Count Palatine %s
uk: Пфальцграф %s

en: Countess Palatine %s
uk: Пфальцграфиня %s

en: Palestinian
uk: Палестинці

en: ?plural:Palestinian
uk: Палестинці

en: Palmyrene
uk: Пальмірці

en: ?plural:Palmyrenes
uk: Пальмірці

en: Dictatrix %s
uk: Диктаторка %s

en: Panamanian
uk: Панамці

en: ?plural:Panamanians
uk: Панамці

en: Papua New Guinean
uk: Папуановогвінейці

en: ?plural:Papua New Guineans
uk: Папуановогвінейці

en: Governor-General %s
uk: Генерал-губернатор %s

en: ?female:Governor-General %s
uk: Генерал-Губернаторка %s

en: Papuan
uk: Папуаси

en: ?plural:Papuans
uk: Папуаси

en: Paraguayan
uk: Парагвайці

en: ?plural:Paraguayans
uk: Парагвайці

en: Parthian
uk: Парфяни

en: ?plural:Parthians
uk: Парфяни

en: Shah %s
uk: Шах %s

en: Shahbanu %s
uk: Шахбану %s

en: Pashtun
uk: Пуштуни

en: ?plural:Pashtuns
uk: Пуштуни

en: Pelasgian
uk: Пелазги

en: ?plural:Pelasgians
uk: Пелазги

en: Peruvian
uk: Перуанці

en: ?plural:Peruvians
uk: Перуанці

en: Peru was the cradle of the Inca Empire and civilization. It is still today a major center of indigenous South American culture.
uk: Перу було колискою імперії інків та їх цивілізації. І зараз воно видатний центр місцевої південно-американської культури.

en: Phoenician
uk: Фінікійці

en: ?plural:Phoenicians
uk: Фінікійці

en: Phoenicia was an ancient civilization, based in what is now the coastal regions of Lebanon and Syria. They spoke a Canaanite language related to Hebrew and were famed mariners. Their alphabet served as the source of the Greek alphabet, and from there evolved into the Etruscan and Latin alphabets as well. The Greeks and Romans knew them for their manufacture of purple dye from the murex shell, which gave them their Greek and Latin names. They referred to themselves as Kan'ani and their Punic (Carthaginian) descendants in St. Augustine's day called themselves Chanani.
uk: Фінікія була древньою цивілізацією, розташованою на території сучасного узбережжя Ливану та Сирії. Фінікійці розмовляли ханаанською мовою, близькою до єврейської, та були прославленими мореплавцями. Їхний алфавіт слугував основою грецького, а відтак етрускського та латинського також. Вони були відомими грекам та римлянам як виробники пурпурної фарби з мушель мурекса, що і дало їм їхні грецьку та латинську назви. Самі ж вони називали себе Хан'ані, як і їхні пунічні (карфагенські) нащадки.

en: Phrygian
uk: Фриги

en: ?plural:Phrygians
uk: Фриги

en: Pictish
uk: Пікти

en: ?plural:Picts
uk: Пікти

en: Piedmontese
uk: П’ємонтці

en: ?plural:Piedmontese
uk: П’ємонтці

en: Pontic
uk: Понтійці

en: ?plural:Pontians
uk: Понтійці

en: Prussian
uk: Пруси

en: ?plural:Prussians
uk: Пруси

en: Puerto Rican
uk: Пуерторіканці

en: ?plural:Puerto Ricans
uk: Пуерторіканці

en: P'urhepecha
uk: П'юрхепеча

en: ?plural:P'urhepecha
uk: П'юрхепеча

en: Qatari
uk: Катарці

en: ?plural:Qataris
uk: Катарці

en: Quebecois
uk: Квебекці

en: ?plural:Quebecois
uk: Квебекці

en: Quebec is the largest province of Canada, housing the majority of the Francophone population of America.
uk: Квебек є найбільшою провінцією Канади, надаючи домівку більшості франкомовного населення Америки.

en: Rapa Nui
uk: Рапа Нуї

en: ?plural:Rapa Nui
uk: Рапа Нуї

en: Rhenish
uk: Рейнці

en: ?plural:Rhenish
uk: Рейнці

en: Riffian
uk: Риф’яни

en: ?plural:Riffians
uk: Риф’яни

en: Rio-Grandense
uk: Ріо-Гранденці

en: ?plural:Rio-Grandenses
uk: Ріо-Гранденці

en: Romanian
uk: Румуни

en: ?plural:Romanians
uk: Румуни

en: Director-President %s
uk: Директор Президент %s

en: ?female:Director-President %s
uk: Директор Президент %s

en: Romansh
uk: Романш

en: ?plural:Romansh
uk: Романш

en: Rusyn
uk: Русини

en: ?plural:Rusyns
uk: Русини

en: Kievan Rus'
uk: Русь

en: ?plural:Kievan Rus'
uk: Київські Руси

en: Rwandan
uk: Руандійці

en: ?plural:Rwandans
uk: Руандійці

en: Rwanda is a hilly and very fertile country in the Great Lakes region of eastern Africa. It supports the densest population of the continent.
uk: Руанда є холмистою та дуже родючою країною у районі Великих Озер східної Африки. Це найбільш густозаселена країна континенту.

en: Ryukyuan
uk: Рюкюанці

en: ?plural:Ryukyuans
uk: Рюкюсці

en: The Ryukyu Kingdom (1372-1879) was the Land of Propriety, a peaceful maritime trading nation eventually invaded, occupied, and annexed by Japan.
uk: Ванство Рюкю (1372-1879) було мирною приморською торговою державою, яку врешті захопила та приєднала Японія.

en: Sabine
uk: Сабіни

en: ?plural:Sabines
uk: Сабіни

en: Tribune %s
uk: Трибун %s

en: ?female:Tribune %s
uk: Трибун %s

en: Sahrawi
uk: Сахраві

en: ?plural:Sahrawis
uk: Сахраві

en: Saint Lucian
uk: СантаЛучійці

en: ?plural:Saint Lucian
uk: СантаЛучійці

en: Saka
uk: Саки

en: ?plural:Saka
uk: Саки

en: Salishan
uk: Салиші

en: ?plural:Salishans
uk: Салиші

en: Salvadoran
uk: Сальвадорці

en: ?plural:Salvadorans
uk: Сальвадорці

en: Sami
uk: Саами

en: ?plural:Sami
uk: Саами

en: The Sami are a people of northern Scandinavia. Their nation spans over the northernmost regions of the Scandinavian countries and northwestern Russia.
uk: Саами - народ північної Скандинавії. Іх нація поділена між північними регіонами скандинавських країн та пінічно-західною Росією.

en: Sammarinese
uk: Сан-Маринці

en: ?plural:Sammarinese
uk: Сан-Маринці

en: Captain-Regent %s
uk: Капітан-Регент %s

en: ?female:Captain-Regent %s
uk: Капітан-Регент %s

en: Samnite
uk: Самніти

en: ?plural:Samnites
uk: Самніти

en: Samoan
uk: Самоанці

en: ?plural:Samoans
uk: Самоани

en: Chief of the Government %s
uk: Керівник Уряду %s

en: ?female:Chief of the Government %s
uk: Керівник Уряду %s

en: Samogitian
uk: Жемайти

en: ?plural:Samogitians
uk: Жемайти

en: Samogitia - historical country near the Baltic Sea - home to the last pagans in Europe (official until 1413). Today, Samogitia is a region of Lithuania.
uk: Жемайтія - історична область біля Балтійського моря, останній притулок поган у Європі (офіційно, до 1413). Зараз Жемайтія входить до складу Литви.

en: Santomean
uk: Сантомейці

en: ?plural:Santomeans
uk: Сантомейці

en: Sardinian
uk: Сардинці

en: ?plural:Sardinians
uk: Сардінці

en: Sarmatian
uk: Сармати

en: ?plural:Sarmatians
uk: Сармати

en: Saudi
uk: Сауди

en: ?plural:Saudis
uk: Сауди

en: Savoyard
uk: Савої

en: ?plural:Savoyards
uk: Савої

en: Saxon
uk: Саксонці

en: ?plural:Saxons
uk: Саксонці

en: The Electorate of Saxony was an independent hereditary electorate of the Holy Roman Empire from 1356-1806.
uk: Курфюрство Саксонія було незалежним спадковим курфюрством Священної Римської Імперії у 1356-1806.

en: Scanian
uk: Скани

en: ?plural:Scanians
uk: Скани

en: Schleswig-Holsteinian
uk: Шлезвіг-Гольштейнці

en: ?plural:Schleswig-Holsteinians
uk: Шлезвіг-Гольштейнці

en: Scottish Gaelic
uk: Шотландські Ґели

en: ?plural:Scottish Gaels
uk: Шотландські Ґели

en: Clan Chief %s
uk: Клану Вождь %s

en: ?female:Clan Chief %s
uk: Клану Вождиня  %s

en: Scottish
uk: Шотландці

en: ?plural:Scots
uk: Шотландці

en: Scotland, originally settled in late Roman times by Irish raiders who displaced the native Picts, was an independent kingdom from around 1034 CE to the Union of Crowns with England in 1701.
uk: Шотландія, заселена у пізні Римські часи ірландськими завойовниками, що витіснили тубільних Піктів, була незалежним королівством з 1034 року аж до "Об'єднання корон" з Англією у 1701.

en: Scythian
uk: Скіфи

en: ?plural:Scythians
uk: Скіфи

en: Seleucid
uk: Селевкіди

en: ?plural:Seleucids
uk: Селевкіди

en: Seljuk
uk: Сельджуки

en: ?plural:Seljuks
uk: Сельджуки

en: Seminole
uk: Семіноли

en: ?plural:Seminoles
uk: Семіноли

en: Senegalese
uk: Сенегальці

en: ?plural:Senegalese
uk: Сенегальці

en: Serbian
uk: Серби

en: ?plural:Serbians
uk: Серби

en: Serbia is part of the region of the Southern Slavs that was conquered by the Ottomans after the collapse of the Byzantine Empire.  During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
uk: Сербія - це частина регіону Південних Слов'ян, що була захоплена Оттоманською імперією після розпаду Візантії. На протязі переважної частини 20 сторіччя була частиною Югославської Федерації.

en: Seychellois
uk: Сейшельці

en: ?plural:Seychellois
uk: Сейшельці

en: Shan
uk: Шань

en: ?plural:Shans
uk: Шань

en: Shawnee
uk: Шауні

en: ?plural:Shawnee
uk: Шауні

en: Sherpa
uk: Шерпи

en: ?plural:Sherpas
uk: Шерпи

en: Siberian
uk: Сибіряки

en: ?plural:Siberians
uk: Сибіряки

en: Sicilian
uk: Сицилійці

en: ?plural:Sicilians
uk: Сицилійці

en: Sierra Leonean
uk: Сьєрралеонці

en: ?plural:Sierra Leoneans
uk: Сьєрралеонці

en: Sikh
uk: Сікхи

en: ?plural:Sikhs
uk: Сікхи

en: Sikkimese
uk: Сіккімці

en: ?plural:Sikkimese
uk: Сіккімці

en: Silesian
uk: Сілезці

en: ?plural:Silesians
uk: Сілезці

en: Silesia is a region of southern Poland that was at one time an independent kingdom.
uk: Сілезія це регіон на півдні Польщі, що колись був незалежним королівством.

en: Singaporean
uk: Сінгапурці

en: ?plural:Singaporeans
uk: Сінгапурці

en: Singapore is a mercantile city-state located at the southernmost tip of the Malaysian Peninsula.
uk: Сингапур - це торгівельне місто-країна, розташоване у найпівденнішій точці Малайзійського півострова.

en: Sinhalese
uk: Сенегальці

en: ?plural:Sinhalese
uk: Сенегальці

en: Slavic
uk: Слов'яни

en: ?plural:Slavs
uk: Слов'яни

en: Slovakian
uk: Словаки

en: ?plural:Slovakians
uk: Словаки

en: Slovakia is a country in the heart of Europe. Formerly part of Czechoslovakia, until 1918 it was part of the Austro-Hungarian Empire.
uk: Словаччина - це країна у центрі Європи. Колишня частина Чехословаччини, до 1918 вона була у складі Австро-Угорської імперії.

en: Slovenian
uk: Словенці

en: ?plural:Slovenians
uk: Словенці

en: Slovenia was the most western and northern republic of the old Yugoslav Federation.
uk: Словенія це найбільш західна та північна республіка старої Югославської Федерації.

en: Solomon Islander
uk: Соломоновіостровитяни

en: ?plural:Solomon Islanders
uk: Соломоноострів’яни

en: Somaliland
uk: Сомаліландці

en: ?plural:Somalilanders
uk: Сомаліландці

en: Somali
uk: Сомалійці

en: ?plural:Somalis
uk: Сомалійці

en: Sorbian
uk: Лужицькі Серби

en: ?plural:Sorbs
uk: Лужицькі Серби

en: The Sorbs are West Slavic people living in the East of Germany in Eastern Saxony and Southern Brandenburg (Lusatia). The region has historically been associated with Poland and Bohemia.
uk: Лужицькі Серби - це західнослов'янський народ, що живе на сході Німеччини у Східній Саксонії та Південному Бранденбургу (Лужиці). Цей регіон історично пов'язаний із Польщею та Богемією.

en: Sotho
uk: Суто

en: ?plural:Basotho
uk: Басото

en: A Bantu people in Southern Africa, the ancestors of the Basotho first arrived in the region by the end of the first millennium CE. The Basotho first formed a unified polity in the early 19th century under king Moshoeshoe I. Today, there are about 2 million Sotho in the Kingdom of Lesotho and almost twice that number in South Africa.
uk: Народ Банту в Південній Африці, предки Басото вперше прибули в регіон наприкінці першого тисячоліття н.е. Басуто об’єднались в першу політичну силу на початку 19 століття королем Мошошо І. Нині близько 2 мільйонів Сото живе в Королівстві Лесото, і вдвічі більше в Південній Африці.

en: South African
uk: Південні африканці

en: ?plural:South Africans
uk: Південні африканці

en: South American
uk: Південні Американці

en: ?plural:South Americans
uk: Південні Американці

en: South Korean
uk: Південні Корейці

en: ?plural:South Koreans
uk: Південні Корейці

en: Formerly the site of a unified Korean state, the Korean peninsula is today divided into two states - North and South Korea - as a result of the stalemate after the Korean War in 1953. The South Korean government was formed from the nationalist and anti-communist "Provisional Government of the Republic of Korea" in 1948.
uk: Колись єдина країна, зараз Корейський півострів розділений між двома державами - Північною та Південною Кореями - як результат патової ситуації, що склалася наприкінці Корейської війни 1953-го року. Південно-корейский уряд було сформовано із націоналістичного та антікомуністичного "Тимчасового уряду Республіки Корея" у 1948.

en: South Sudanese
uk: Південні Суданці

en: ?plural:South Sudanese
uk: Південні Суданці

en: South Vietnamese
uk: Південні В'єтнамці

en: ?plural:South Vietnamese
uk: Південні В`єтнамці

en: Madame %s
uk: Мадам %s

en: South Yemeni
uk: Південні Єменці

en: ?plural:South Yemenis
uk: Південні Єменці

en: Soviet
uk: Совіцькі

en: ?plural:Soviets
uk: Радянські

en: The history of the Soviet Union starts in November 1917, when under Lenin's leadership a Bolshevik revolution occurred. On December 31 1922, four Soviet republics integrated into one country. The Soviet Union became one of the most powerful states in the 20th century, but by the end of 1991 it had disintegrated into fifteen independent countries due to social and economic problems.
uk: Історія Радянського Союзу почалась в листопаді 1917, коли під керівництвом Леніна відбулася більшовицька Велика Жовтнева Революція. 31 грудня 1922 чотири радянські республіки об'єдналися в одну країну. Радянський союз став однією з наймогутніших держав 20-го століття, але наприкінці 1991 він розпався на п'ятнадцять незалежних республік, через соціально-економічні негаразди.

en: Sri Vijaya
uk: Шрі Віджая

en: ?plural:Sri Vijaya
uk: Шрі Віджая

en: Sudanese
uk: Суданці

en: ?plural:Sudanese
uk: Суданці

en: In 1820 Sudan came under Egyptian rule and later British rule. Sudan became independent in 1956.
uk: У 1820 Судан підпав під египетську, та потім під британьску владу. Судан став незалежним у 1956.

en: Suebian
uk: Свеви

en: ?plural:Suebians
uk: Свеви

en: Surinamese
uk: Суринамці

en: ?plural:Surinamese
uk: Суринамці

en: Suriname is the smallest independent country of South America. Originally it was inhabited by Arawak Indians. It was first colonized by the English who traded it with the Dutch for New Amsterdam, modern New York, in 1667. Suriname was granted self government in 1954 and became fully independent in 1975.
uk: Сурінам - це найменша незалежна країна Південної Америки. Спочатку там жили індіанці Араваки. Вперше його колонізували англійці, які потім обміняли його голандцям на Новий Амстердам, сучасний Нью-Йорк, у 1667. Сурінаму надали самоуправління у 1954, а у 1975 він став цілком незалежним.

en: Sergeant %s
uk: Сержант %s

en: ?female:Sergeant %s
uk: Сержант %s

en: Swahili
uk: Суахілі

en: ?plural:Swahili
uk: Суахілі

en: Swazi
uk: Свазі

en: ?plural:Swazis
uk: Свазі

en: The Swazi are a Bantu people of southern Africa. Under the leadership of Mswati II (1820 - 1868), the Swazis expanded their territory and stabilized the southern frontier with the Zulus.
uk: Свазі - це народність Банту південної Африки. Під керівництвом Мсваті ІІ (1820 - 1868), Свазі розширили свою територію та зміцнили південний кордон із Зулусами.

en: Swiss
uk: Швейцарці

en: ?plural:Swiss
uk: Швейцарці

en: Federal Councillor %s
uk: Федеральний Канцлер %s

en: ?female:Federal Councillor %s
uk: Федеральна Канцлер %s

en: Syrian
uk: Сирійці

en: ?plural:Syrians
uk: Сирійці

en: The modern Syrian Arab Republic was formed from a French mandate and gradually gained independence during the 1940s.
uk: Сучасна Сирійська Арабська Республіка була сформована із французської мандата та поступово отримала незалежність на протязі 1940-х років.

en: Tahitian
uk: Таїті

en: ?plural:Tahitians
uk: Таїтійці

en: Tairona
uk: Таірона

en: ?plural:Tairona
uk: Таірона

en: Taiwanese
uk: Тайванці

en: ?plural:Taiwanese
uk: Тайванці

en: Tajik
uk: Таджики

en: ?plural:Tajiks
uk: Таджики

en: Tanganyikan
uk: Танганьяки

en: ?plural:Tanganyikans
uk: Танганьяки

en: Tanzanian
uk: Танзанійці

en: ?plural:Tanzanians
uk: Танзанійці

en: Tatar
uk: Татари

en: ?plural:Tatars
uk: Татари

en: Knights Templar
uk: Лицарі Тамплієри

en: ?plural:Templars
uk: Тамплієри

en: The Knights Templar were formed after the first Crusade in order to protect Pilgrims on their journeys in the Holy Land. The organization grew to immense power and wealth in the next 200 years, and were the innovators of many modern concepts such as Banking.
uk: Лицарський орден тамплієрів було засновано після Першого Хрестового походу для захисту пілігримів у їх мандрівках до Святої Землі. Протягом наступних 200 років орден досяг неймовірної сили та багатства, зокрема, завдяки своєму винаходу - банківській справі.

en: Teutonic
uk: Тевтонці

en: ?plural:Teutonic Order
uk: Тевтонці

en: Texan
uk: Техасці

en: ?plural:Texans
uk: Техасці

en: Thracian
uk: Фракійці

en: ?plural:Thracians
uk: Фракійці

en: The second most numerous people in the ancient western world.
uk: Друга за чисельністю нація у древньому західному світі.

en: Thuringian
uk: Тюринжці

en: ?plural:Thuringians
uk: Тюринжці

en: Tibetan
uk: Тибетці

en: ?plural:Tibetans
uk: Тибетці

en: Dalai Lama %s
uk: Далай Лама %s

en: ?female:Dalai Lama %s
uk: Далай Лама %s

en: Timurid
uk: Тимуриди

en: ?plural:Timurids
uk: Тимуриди

en: Tocharian
uk: Тохари

en: ?plural:Tocharians
uk: Тохари

en: Togolese
uk: Тоголезці

en: ?plural:Togolese
uk: Тоголезці

en: Toltec
uk: Тольтеки

en: ?plural:Toltecs
uk: Тольтеки

en: Tongan
uk: Тонган

en: ?plural:Tongans
uk: Тонганці

en: Transnistrian
uk: Придністровці

en: ?plural:Transnistrians
uk: Придністровці

en: Transylvanian
uk: Трансільванці

en: ?plural:Transylvanians
uk: Трансільванці

en: Trinidadian and Tobagonian
uk: Тринідад і Тобаго

en: ?plural:Trinidadians and Tobagonians
uk: Тринідад і Тобаго

en: Tswana
uk: Тсвана

en: ?plural:Batswana
uk: Ботсвана

en: Tuareg
uk: Туареги

en: ?plural:Tuaregs
uk: Туареги

en: Tunisian
uk: Тунісці

en: ?plural:Tunisians
uk: Тунісці

en: Turkish Cypriot
uk: Турецькі Кіпріоти

en: ?plural:Turkish Cypriots
uk: Туркокіпріоти

en: Turkmen
uk: Туркмени

en: ?plural:Turkmens
uk: Туркмени

en: Turkmenbashi %s
uk: Туркменбаші %s

en: ?female:Turkmenbashi %s
uk: Туркменбаші %s

en: Tuvan
uk: Тувинці

en: ?plural:Tuvans
uk: Тувинці

en: Tyrolian
uk: Тірольці

en: ?plural:Tyrolians
uk: Тірольці

en: Princely Count %s
uk: Граф Князь %s

en: Princely Countess %s
uk: Графиня Княгиня %s

en: Ugandan
uk: Угандці

en: ?plural:Ugandans
uk: Угандійці

note: TRANS: There are two titles for king, kabaka and ;    mujaguzo. Kabaka is the material king, while ;    mujaguzo is the spiritual king, and is represented ;    by royal drums. These titles come from Buganda, an ;    ancient kingdom which occupied much of present-day ;    Uganda.
en: Kabaka %s
uk: Кабака %s

en: ?female:Kabaka %s
uk: Кабака %s

en: Ukrainian
uk: Українці

en: ?plural:Ukrainians
uk: Українці

en: Ukraine is a vast region on the westernmost marches of the former Soviet Union. It includes some of the most fertile black-soil cropland on Earth.
uk: Україна це велика країна на заході колишнього Радянського Союзу. У ній найбільші родючі черноземи на Землі.

en: UN
uk: ООН

en: ?plural:UN
uk: ООН

en: The United Nations believe in human rights and the protection of the weak.
uk: Об'єднані Нації вірять у права людини та захист слабого.

en: Secretary-General %s
uk: Генеральний секретар %s

en: ?female:Secretary-General %s
uk: Генеральна секретар %s

en: Urartian
uk: Урарту

en: ?plural:Urartians
uk: Урарту

en: Uruguayan
uk: Уругвайці

en: ?plural:Uruguayans
uk: Уругвайці

en: Uruguay, a small South American country sometimes referred to as "Switzerland of the Americas" due to its once highly developed social welfare system.
uk: Уругвай, маленька держава у південній Америці, іноді називається "Швейцарією Америк" через свою високо розвинену систему соціальної підтримки.

en: Uyghur
uk: Уйгури

en: ?plural:Uyghurs
uk: Уйгури

en: Uyghur was an east Turk empire and civilization. At its height in 820 CE it controlled most of Central and North Asia. After clashing with the Chinese for several centuries, they were finally subdued by the Qing dynasty in the 1700s. Today, descendants of the Uyghur form the populations of the Central Asian states of Uzbekistan, Kazakhstan and Kyrgyzstan. They are also the main minority of the Xinjiang province of China.
uk: Уйгури були східною тюркьскою імперією та цивілізацією. У період свого розквіту у 820 році н.е. вона контролювала більшість центральної та північної Азії. Після сутичок із китайцями на протязі декількох сторічь, уйгури були зрештою підкорені дінастією Кінг у 1700-х роках. Зараз нащадки уйгуров становлять населення країн у центральній Азії, таких як Узбекістан, Казахстан та Киргизстан. Також вони головна меньшина у китайській провінції Ксінжіанг.

en: Uzbek
uk: Узбеки

en: ?plural:Uzbeks
uk: ?plural:Узбеки

en: The Central Asian nation of Uzbekistan has been the site of many ancient states such as Khwarezm, the Khanate of Bukhara, and the Khanate of Kokand. The Uzbeks regard themselves as descendants of Timur, founder of the Timurid dynasty, who ruled from his capital at Samarkand.
uk: Розташований у Центральній Азії Узбекистан був центром древніх держав, таких як Хорезм, Бухарське ханство та Кокандське ханство. Узбеки вважають себе нащадками Тимура, засновника династії Тимуридів, правителя Самарканду.

en: Vampire
uk: Вампіри

en: ?plural:Vampires
uk: Вампіри

en: Bloodsucking creatures of legend.
uk: Кровопивці з легенд і казок.

en: Vandalic
uk: Вандали

en: ?plural:Vandals
uk: Вандали

en: Vanuatuan
uk: Вануату

en: ?plural:Ni-Vanuatu
uk: Ні-Вануату

en: Vedic
uk: Ведичні

en: ?plural:Vedics
uk: Ведійці

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
uk: Колиска древної індійської цивілізації лежить у долині ріки Інд, зараз у Пакістані.

en: Mahatma %s
uk: Махатма %s

en: ?female:Mahatma %s
uk: Махатма %s

en: Veletian
uk: Велети

en: ?plural:Veletians
uk: Лютичі

en: Venda
uk: Венда

en: ?plural:Vhavenda
uk: ВгаВенда

en: Venetian
uk: Венеціанці

en: ?plural:Venetians
uk: Венеціанці

en: Venetic
uk: Італійські Венети

en: ?plural:Veneti
uk: Венети

en: Venezuelan
uk: Венесуельці

en: ?plural:Venezuelans
uk: Венесуельці

en: Vermont
uk: Вермонтці

en: ?plural:Vermonters
uk: Вермонтці

en: Vietnamese
uk: В`єтнамці

en: ?plural:Vietnamese
uk: В`єтнамці

en: The Vietnamese nation was founded in the first century CE by twin sisters who became the war leaders of a revolt against a Chinese military governor.
uk: Нація в'єтнамців була заснована у першому сторіччі нашої ери двома сестрами що були лідерами повстання проти Кітайської військової адміністрації.

en: Vincentian
uk: Вінсентійці

en: ?plural:Vincentians
uk: Сент-Вінсент-і-Гренадинці

en: Visigothic
uk: Візиготи

en: ?plural:Visigoths
uk: Вестготи

en: Vistulan
uk: Вісляни

en: ?plural:Vistulans
uk: Вісляни

en: Volga Bulgar
uk: Волзькі Булгари

en: ?plural:Volga Bulgars
uk: Волзькі Булгари

en: The Volga Bulgars were Medieval Turkic people inhabiting the middle Volga region. They may have been descendants of European Huns who migrated from the Ukrainian Steppe to the North. Their descendants are the modern Chuvashes and Volga Tatars.
uk: Волзькі Булгари були середньовічним тюркським народом в середній течії Волги.Можливо нащадки Європейських гунів - що мігрували з Українських степів на північ. (де вони взяли такі дані??). Нащадки булгар - сучасні Чуваші та Волзькі Татари.

en: Volga German
uk: Волзькі Німці

en: ?plural:Volga Germans
uk: Волзькі Німці

en: Walloon
uk: Валлони

en: ?plural:Walloons
uk: Валлони

en: Welsh
uk: Валійці

en: ?plural:Welsh
uk: Валійці

en: The Welsh at one time controlled all of what is now England until being driven into the mountainous western reaches by invading Saxons.
uk: Валійці контролювали Англію до тих пір доки не були видворені Саксонціями у гористий захід острова.

en: Werewolf
uk: Вовкулаки

en: ?plural:Werewolves
uk: Вовкулаки

en: Western Pomeranian
uk: Західні Поморці

en: ?plural:Western Pomeranians
uk: Західні Поморці

en: Western Roman
uk: Західні Римляни

en: ?plural:West Romans
uk: Західні Римляни

en: %s Augustus
uk: %s Август

en: %s Augusta
uk: %s Аугуста

en: West Indian
uk: ЗахідноІндійці

en: ?plural:West Indians
uk: Західні Індійці

en: Westphalian
uk: Вестфальці

en: ?plural:Westphalians
uk: Вестфальці

en: Westphalia, before becoming a Prussian province, was the western region of the Duchy of Saxony. Today it makes up the northern part of the largest German federal state, North Rhine-Westphalia.
uk: Вестфалія, перед тим, як стати провінцією Прусіі, била західним регіоном графства Саксоніі. За наших часів вона складається з Північної частини найбільш великої німецької федеральної землі, Північної Рейн-Вестфалії.

en: Wuerttembergian
uk: Вюртемберзці

en: ?plural:Wuerttembergians
uk: Вюртембержці

en: Xhosa
uk: Хоса

en: ?plural:amaXhosa
uk: Хоса

en: Xiongnu
uk: Хунну

en: ?plural:Xiongnu
uk: Хунну

en: Yakut
uk: Якути

en: ?plural:Yakuts
uk: Якути

en: Yemeni
uk: Єменці

en: ?plural:Yemenis
uk: Єменці

en: Yucatecan
uk: Юкатанці

en: ?plural:Yucatecans
uk: Юкатанці

en: Yugoslav
uk: Югослави

en: ?plural:Yugoslavs
uk: Югослави

en: Zambian
uk: Замбійці

en: ?plural:Zambians
uk: Замбійці

en: Zanzibari
uk: Занзібарці

en: ?plural:Zanzibaris
uk: Занзібарці

en: Zapotec
uk: Сапотеки

en: ?plural:Zapotecs
uk: Сапотеки

en: Zhuang
uk: Жуані

en: ?plural:Zhuang
uk: Жуані

en: The Zhuang people live in far southwestern China, an ancient border region that has long separated Sinitic civilization from the aboriginal peoples of Southeast Asia. Known for their unique irrigation and scenic terraced rice paddies, they were under pressure from various Chinese dynasties for most of the Ancient era. By the 10th century CE the Zhuang were under harsh rule by the Chinese Song dynasty. After a rebellion in 1052 led by folk-hero Nong Zhigao was crushed, many Zhuang migrated southward forming the basis of the Lao, Thai, and Shan nations. After the Han, the Zhuang are the most populous ethnic group of the People's Republic of China.
uk: Народ Жуанів живе в південно-західному Китаї, древній прикордонний регіон, що довго відділяв Синьську цивілізацію від корінних народів Південно-Східної Азії. Відомі своєю унікальною ірригацією, сценічними терасами для вирощування рису, вони були під гнітом різних Китайських династій довшу частину стародавніх часів. На десяте століття н.е. Жуані були під залізною п’ятою китайської династії Сун. Після того як повстання 1052 р під проводом народного героя Нунґ Жиґао було придушене, багато жуанів мігрувало на південь, сформувавши основу народів Ляо, Тайців і Шань. Після Хань, Жуані найчисленіша етнічна група в Китайській Народній Республіці.

en: Zimbabwean
uk: Зімбабве

en: ?plural:Zimbabweans
uk: Зімбабвійці

en: Zimbabwe is a country in Southern Africa, named after the old Zimbabwe kingdom. It became a British colony called South Rhodesia in 1898. The white minority in South Rhodesia unilaterally declared independence in 1965. Prime Minister Ian Smith installed a racist regime which excluded blacks from power. A civil war forced Smith to end white minority rule in 1979. Since 1980 the country has been governed by Robert Mugabe, who has received an equally poor reputation internationally as the previous regime.
uk: Зімбабве - це країна в Південній Африці, названа на честь давнього царства Зімбабве. Стала британською колонією і називалась Південна Родезія в 1898. Біла меншість в Південній Родезії одноосібно проголосила незалежність у 1965. Прем’єр міністер Ян Сміт встановив расистський режим, що виключив чорних  з влади. Громадянська війна змусила Сміта правління білої меншості у 1979. З 1980 країною правив Роберт Мугабе, погана репутація якого стала такою ж як і в попереднього режиму.
