Freeciv 2.3.0 - en to it translation catalogue (325 entries)

en: Australian Aboriginal
it: Aborigeno Australiano

en: ?plural:Aborigines
it: Aborigeni

en: Australian Aborigines is a collective term for the original inhabitants of the Australian continent. Aborigines from different parts of Australia refer to themselves with different names, including Koori, Yamaji, Nunga, and Murri.
it: Gli Aborigeni Australiani è un termine che riunisce tutti gli abitanti originali del continente Australiano. Gli Aborigeni di diverse aree dell'Australia si riferiscono a loro stessi con differenti nomi, tra cui Koori, Yamaji, Nunga, e Murri.

en: Afghani
it: Afgano

en: ?plural:Afghanis
it: ?plural:Afgani

en: Afghanistan, often called the crossroads of Central Asia, has had a very turbulent history. Through the ages, the country has been occupied by many forces including the Persian Empire, Genghis Khan and Alexander the Great. The Afghanistan nation-state as it is known today came into existence in 1746 when Ahmad Shah founded the Durrani Empire.
it: L'Afghanistan, spesso chiamato il crocevia dell'Asia centrale, ha avuto una storia molto turbolenta. Nel corso dei secoli, il paese è stato occupato da molte forze straniere come l'Impero Persiano, Genghis Khan ed Alessandro Magno. La nazione Afghana moderna è nata nel 1746 quando Ahmad Shah ha fondato l'Impero Durrani.

en: The Ainu are the indigenous people of northern Japan, the Kuril islands, Sakhalin, and the southern part of the Kamchatka peninsula.
it: Gli Ainu sono popoli indigeni del nord del Giappone, delle isole Curili e Sakhalin e della parte meridionale della penisola di Kamchatka.

en: Algerian
it: Algerino

en: ?plural:Algerians
it: Algerini

en: Algeria is an Arabic nation in North Africa. It is historically inhabited by the Berber people.
it: l'Algeria è una nazione araba del nord Africa. Era storicamente abitata dalle popolazioni Berbere.

en: Antarctican
it: Antartico

en: ?plural:Antarcticans
it: Antartici

en: Independent South Pole, land of penguins.
it: Polo Sud indipendente, terra dei pinguini.

en: Aramean
it: Arameo

en: ?plural:Arameans
it: Aramei

en: According to legend, the Aramean people are the descendants of Aram, the grandson of Noah.
it: Secondo la leggenda, gli Aramei erano discendenti di Aram, il nipote di Noè.

en: Argentine
it: Argentino

en: ?plural:Argentines
it: ?plural:Argentini

en: Armenian
it: Armeno

en: ?plural:Armenians
it: Armeni

en: According to legend, the Armenian people are the descendants of Haik - the great-great-grandson of Noah. The modern Republic of Armenia gained independence from the Soviet Union in 1991.
it: Secondo la leggenda, il popolo Armeno discende da Haik - il figlio del pronipote di Noè. La moderna Repubblica di Armenia ha ottenuto l'indipendenza dall'Unione Sovietica nel 1991.

en: Assyrian
it: Assiro

en: ?plural:Assyrians
it: ?plural:Assiri

en: Assyria was an empire in northern Mesopotamia, named after its capital Ashur.
it: L'Assiria era un impero nel nord della Mesopotamia. Prendeva il nome dalla su capitale Assur.

en: Australian
it: Australiano

en: ?plural:Australians
it: ?plural:Australiani

en: ?plural:Aymaras
it: ?plural:Aymara

en: After the collapse of the Tiwanaku civilization in the Andes, their heirs reorganized into a set of culturally close Aymara kingdoms that thrived around the Titicaca lake until they were conquered by the Incas.
it: Dopo il crollo della civiltà Tiwanaku nelle Ande, i loro eredi si riorganizzarono in una serie di culturalmente vicine ai regni Aymara che prosperavano attorno al lago Titicaca fino a quando furono conquistati dagli Incas.

en: Azeri
it: Azero

en: ?plural:Azeris
it: ?plural:Azeri

en: The Azeris are the people of Azerbaijan. The territory of modern Azerbaijan was the scene of rises and falls of different ancient states of the Caucasus region. In 1813 Azerbaijan became part of the Russian Empire, which was followed by a short period of independence in 1918-1920 - as the first Islamic republic in history. Then Azerbaijan became part of the Soviet Union until its dissolution in 1991.
it: Gli Azeri sono il popolo dell'Azerbaigian. Il territorio della moderna dell'Azerbaigian è stata teatro dell'ascesa e della caduta di diversi antichi Stati della regione del Caucaso. Nel 1813 l'Azerbaigian divenne parte dell'Impero Russo, seguito da un breve periodo di indipendenza nel 1918-1920 - come la prima repubblica islamica nella storia. In seguito l'Azerbaigian è diventato parte dell'Unione Sovietica fino al suo scioglimento nel 1991.

en: Basque
it: Basco

en: ?plural:Basques
it: Baschi

en: Bavarian
it: Bavarese

en: ?plural:Bavarians
it: ?plural:Bavaresi

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: ?plural:Belarusians
it: Bielorussi

en: Belarus was part of the ancient Slavic state of Kievan Rus', then subsequently Lithuania, Rzeczpospolita, the Russian Empire and the Soviet Union. Belarus became independent in 1991 with the dissolution of the Soviet Union.
it: La Bielorussia era parte dell'antico stato slavo di Rus' di Kiev. In seguito diventò parte della Lituania, della Rzeczpospolita, dell'Impero Russo e infine dell'Unione Sovietica. La Bielorussia divenne indipendente nel 1991 con la dissoluzione dell'Unione Sovietica.

en: Belgian
it: Belga

en: ?plural:Belgians
it: ?plural:Belgi

en: ?plural:Bengalis
it: ?plural:Bengali

en: Boer
it: Boero

en: ?plural:Boers
it: ?plural:Boeri

en: Bosnian-Herzegovinian
it: Bosniano

en: ?plural:Bosnians
it: ?plural:Bosniaci

en: Bosnia and Herzegovina is a country in south-east Europe, and the home of three constituent peoples: Bosniaks, Serbs, and Croats.
it: La Bosnia Herzegovina è una nazione nel sud est Europa, ed ospita tre popolazioni costituenti: Bosniaci, Serbi e Croati.

en: Breton
it: Bretone

en: ?plural:Bretons
it: Bretoni

en: British
it: Britannico

en: The United Kingdom was created in 1707 as a negotiated agreement between the kingdom of England and the kingdom of Scotland. The country - also known as Great Britain - became the leading industrial and maritime power in the 19th century.
it: Il Regno Unito è stato istituito nel 1707 come negoziato tra il regno di Inghilterra ed il regno di Scozia. La nazione, conosciuta anche come Gran Bretagna, divenne una potenza industriale e marittima nel diciannovesimo secolo.

en: ?plural:Britons
it: Britannici

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: ?plural:Bulgarians
it: Bulgari

en: Bulgar leader Khan Asparukh led his people into the northern Balkans, and founded Bulgaria in 681. This was the first Slavic nation-state in history.
it: Il capo Bulgaro Khan Asparukh guidò il suo popolo a nord dei Balcani, e fondò la Bulgaria nel 681. Questa fu la prima nazione Slava della storia.

en: Burgundian
it: Burgundi

en: ?plural:Burgundians
it: Burgundi

en: The Union of Burma (officially "Myanmar") is the largest country in mainland Southeast Asia.
it: L'unione del Burma (ufficialmente "Myanmar") è la più grande nazione nel Sud Est del continente Asiatico.

en: A monarchy emerged in the Great Lakes region of East Africa in the 1100s, ruled by a Mwami (king) and several Ganwa (princes). It went through a period of expansion until the 1600s when it encompassed approximately the area of modern-day Burundi. In the late 1700s and early 1800s a succession dispute weakened the monarchy, and by the end of the century it had become a German colony. In the aftermath of World War I the colony fell to Belgium. Following international pressure after World War II, Burundi became an independent nation in January 1962.
it: Intorno al 1100 nacque una monarchia nella regione dei grandi laghi, guidata da un Mwami (Re) e da alcuni Ganwa (principi). Attraversò un periodo di espansione fino al 1600 quando comprendeva approssimativamente l'area del moderno Burundi. Nel tardo 1700 fino agli inizi del 1800 dispute sulla successione indebolirono la monarchia e, alla fine del secolo, divenne una colonia Tedesca. A seguito della prima guerra mondiale la colonia cadde in mano al Belgio. A seguito di pressioni internazionale, dopo la seconda guerra mondiale, il Burundi divenne indipendente nel gennaio del 1962.

en: Cambodian
it: Cambogiano

en: ?plural:Cambodians
it: Cambogiani

en: Kampuchea (known in English as Cambodia) is the modern successor state of the mighty Khmer Empire, which ruled most of the Indochinese Peninsula between the 11th and 14th centuries.
it: La Kampuchea (conosciuta in Italiano come Cambogia) è il moderno successore del potente impero Khmer, che governò buona parte della penisola Indocinese tra l'undicesimo ed il quattordicesimo secolo.

en: Canadian
it: Canadese

en: ?plural:Canadians
it: ?plural:Canadesi

en: Geographically, Canada is the second largest country in world. The magnetic north pole currently lies on Canadian territory.
it: Geograficamente, il Canada è la seconda nazione più grande del mondo. Il Polo Nord magnetico attualmente risiede sul territorio Canadese.

en: Catalan
it: Catalano

en: ?plural:Catalans
it: ?plural:Catalani

en: During the Middle Ages, Catalan kings conquered and presided over several kingdoms on the shores of the Mediterranean Sea, from the Iberian peninsula to parts of Italy and Greece. This confederation/empire became a major naval and trading power in the Mediterranean area. Catalans kept their self-rule after a dynastic union with the neighboring kingdom of Castile, and sided with England and Austria against France and Castile in the Spanish Succession War. In 1713, England signed the Treaty of Utrecht and dropped out of the alliance, and the Catalans were finally defeated in 1714, losing their national rights as a result.
it: Durante il medioevo, i Re Catalani conquistarono e occuparono diversi regni attorno al mar Mediterraneo, dalla penisola Iberica fino a parte dell'Italia e della Grecia. Questo impero confederale divenne una delle maggiori potenze navali e commerciali del Mediterraneo. I Catalani mantennero la loro indipendenza fino all'unione dinastica con il vicino regno Castigliano, e affiancarono l'Inghilterra e l'Austria contro la Francia e la Castiglia nella guerra di successione Spagnola. Nel 1713 l'Inghilterra firmò il trattato di Utrecht rompendo l'alleanza ed i Catalani furono alla fine sconfitti nel 1714, perdendo la loro sovranità nazionale.

en: Chilean
it: Cileno

en: ?plural:Chileans
it: ?plural:Cileni

en: ?plural:Cholas
it: Chola

en: Colombian
it: Colombiano

en: ?plural:Colombians
it: Colombiani

en: Colombia is a country in northern South America. The region was an Amerindian cultural center in pre-European time. The Spanish began settling Colombia's north coast around 1500. In 1819 the Republic of Colombia gained independence.
it: La Colombia è una nazione nel nord del Sud America. La regione era un centro culturale dei nativi d'America prima dell'arrivo degli Europei. Gli Spagnoli iniziarono a colonizzare il nord della Colombia intorno al 1500. Nel 1819 la Repubblica della Colombia ha guadagnato la propria indipendenza.

en: Confederate
it: Confederata

en: ?plural:Confederates
it: Confederati

en: Cornwall is a region in the extreme southwest of England, traditionally the home of the legendary King Arthur.
it: La Cornovaglia è una regione dell'estremo sud-ovest dell'Inghilterra, secondo la tradizione era la patria del leggendario Re Artù.

en: ?plural:Cree
it: Cree

en: The Cree are the largest native group in Canada with over 200,000 members who speak an Algonquian language and often call themselves "Iiyiyuu" or "Iinuu," meaning "people." They originally inhabited much of Quebec, Labrador, Alberta, Saskatchewan, Ontario and Manitoba.
it: I Cree erano la più ampia popolazione nativa del Canada con oltre 200.000 membri. Essi parlavano la lingua Algonquian e chiamavano loro stessi "Iiyiyuu" or "Iinuu" che significa "persone". Abitavano originariamente buona parte del Quebec, Labrador, Alberta, Saskatchewan, Ontario e Manitoba.

en: Croatian
it: Croato

en: ?plural:Croatians
it: ?plural:Croati

en: Cuban
it: Cubano

en: ?plural:Cubans
it: Cubani

en: Cuba came under Spanish control in the 16th century. In the following centuries, the island became one of the leading producers of tobacco, sugar and coffee in the world. Cuba was granted nominal independence in 1902.
it: Cuba cadde sotto il governo Spagnolo nel sedicesimo secolo. Nei secoli successivi l'isola divenne uno dei maggiori produttori di tabacco, zucchero e caffè del mondo. Cuba ottenne un'indipendenza nominale nel 1902.

en: Czech
it: Ceco

en: ?plural:Czechs
it: ?plural:Cechi

en: Today's Czech Republic was until 1993 part of Czechoslovakia, which had been until 1918 part of the Austro-Hungarian Empire.
it: L'odierna repubblica Ceca fu parte della Cecoslovacchia fino al 1993, che fu parte dell'impero Austro-Ungarico fino al 1918.

en: Dominican
it: Dominìcano

en: ?plural:Dominicans
it: Dominìcani

en: The island of Dominica was first sighted by Europeans, including Christopher Columbus, in 1493. Legend has it that the island was named so since the day of its first sighting was a Sunday. Officially the "Commonwealth of Dominica", the country should not be confused with the Dominican Republic, another Caribbean nation.
it: L'isola di Dominìca fu la prima avvistata dagli Europei, incluso Cristoforo Colombo, nel 1493. La leggenda dice che l'isola fu chiamata così perché il suo primo avvistamento avvenne di Domenica. Ufficialmente il "Commonwealth of Dominica" (o semplicemente Dominìca) non va confusa con la Repubblica Dominicana, altra nazione caraibica.

en: Emirati
it: Emirato

en: ?plural:Emiratis
it: Emirati

en: The history of the United Arab Emirates goes back to the 7th century. In the 19th century the Emirates became a dependency of the United Kingdom. In 1971 six emirates joined in a federative state as the United Arab Emirates. The following year, the seventh member emirate joined them.
it: La storia degli Emirati Arabi Uniti inizia da prima del settimo secolo. Nel diciannovesimo secolo gli Emirati guadagnarono indipendenza dal Regno Unito. Nel 1971 sei Emirati si unirono in uno stato federale chiamato Emirati Arabi Uniti. Negli anni seguenti tutti i diciassette Emirati si riunirono in esso.

en: Esperant
it: Esperanto

en: ?plural:Esperants
it: Esperanti

en: The Esperants are a world community united by the Esperanto language.
it: Gli Esperanti sono la comunità mondiale unita dalla lingua Esperanto.

en: Estonian
it: Estone

en: ?plural:Estonians
it: ?plural:Estoni

en: Estonia is a small country on the south shore of the eastern Baltic Sea.  Its people and language are closely related to those of Finland.
it: L'Estonia è una piccola nazione nella costa sud del mar Baltico orientale. La popolazione e la lingua sono strettamente legate a quelle della Finlandia.

en: European
it: Europea

en: ?plural:Europeans
it: Europei

en: The foundation for the European Union was laid in 1957 with the Treaty of Rome. The EU project has developed since then and is beginning to resemble a fledgeling super state. But the question remains: Does such a thing as a common European identity and nation actually exist?
it: La fondazione dell'Unione Europea è stata sancita dal trattato di Roma nel 1957. Il progetto Europeo si è sviluppato da allora fino all'idea di un super stato. Le questioni rimangono aperte, possono coesistere l'identità europea e quelle nazionali?

en: Filipino
it: Filippino

en: ?plural:Filipinos
it: ?plural:Filippini

en: After centuries of Spanish rule, the Philippines were ceded to the Americans in 1898. They attained home rule in 1935 and independence in 1946.
it: Dopo secoli di dominio Spagnolo, le Filippine furono cedute agli Americani nel 1898. Le Filippine ottennero un governo locale nel 1935 e l'indipendenza nel 1946.

en: Finnish
it: Finlandese

en: ?plural:Finns
it: ?plural:Finlandesi

en: Finland is a small, cold country on the northern fringe of Europe, noted for exporting timber, cellular phones, and world-class operating systems.
it: La Finlandia è una piccola e fredda nazione nel nord estremo dell'Europam nota nel mondo per l'esportazione di legname, telefoni cellulari e per il sistema operativo linux.

en: Galician
it: Galiziano

en: ?plural:Galicians
it: ?plural:Galiziani

en: Galicia is a region in the northwest of Spain, just above Portugal.
it: La Galizia è la regione nord ovest della Spagna, proprio sopra il Portogallo.

en: Gallic
it: Gallico

en: ?plural:Gauls
it: Galli

en: Georgian
it: Georgiano

en: ?plural:Georgians
it: Georgiani

en: ?plural:Gupta
it: Gupta

en: ?plural:Hackers
it: Hacker

en: Hawaiian
it: Hawaiano

en: ?plural:Hawaiians
it: Hawaiani

en: The Kingdom of Hawaii was established in 1810 by King Kamehameha the Great. Abolished in 1893, and subsequently annexed to the United States, the former kingdom became the 50th state of the United States on August 21, 1959.
it: Il regno del Hawaii è stato stabilito nel 1810 da Re Kamehameha il grande. Abolito nel 1893 e successivamente annesso agli Stati Uniti, il regno divenne il cinquantesimo stato degli Stati Uniti d'America il 21 Agosto del 1959.

en: Hellenic
it: Ellenico

en: ?plural:Hellenes
it: Ellenici

en: The Hellenic Republic - also known as Greece - was created when the Hellenic people gained independence from the Ottoman Empire in 1832.
it: La Repubblica Ellenica, conosciuta anche come Grecia, è stata fondata dalle popolazioni Elleniche quando guadagnarono indipendenza dall'impero Ottomano nel 1832.

en: Himyarite
it: Himyar

en: ?plural:Himyar
it: Himyariti

en: ?plural:Hopis
it: Hopi

en: A matrilineal culture in North America, who claim descent from the Hisatsinom. The Hopi live today on the Hopi Reservation in northeastern Arizona.
it: Cultura matriarcale del nord America che affermano di discendere dagli Anasazi. Gli Hopi vivono oggigiorno nella riserva Hopi nel nord est dell'Arizona.

en: Hungarian
it: Ungherese

en: ?plural:Hungarians
it: ?plural:Ungheresi

en: Legend says that Hungary was founded by Arpad in the 9th century.
it: La leggenda dice che L'Ungheria è stata fondata da Arpad nel nono secolo.

en: Icelandic
it: Islandese

en: ?plural:Icelanders
it: ?plural:Islandesi

en: Iceland was long one of the largest uninhabited islands in the world, until it was settled by Norwegian Vikings in the late 9th century. The island was kept initially under the Norwegian and later the Danish crown until independence from Denmark in 1944.
it: L'Islanda è stata una delle isola disabitate più grandi del mondo finché non è stata colonizzata dai Vichinghi Norvegesi alla fine del nono secolo. L'Islanda era inizialmente sotto il controllo Norvegese ed in seguito Danese fino all'indipendenza ottenuta nel 1944.

en: Illyrian
it: Illirico

en: ?plural:Illyrians
it: Illiri

en: ?plural:Inuits
it: Inuit

en: Iranian
it: Iraniano

en: ?plural:Iranians
it: Iraniani

en: Iran means "Land of the Aryans" - long known as Persia in the Western world. The country is today an Islamic Republic and a major power in the Middle East.
it: Iran significa "Terra degli Ariani", a lungo noto come Persia nel mondo occidentale. Il paese è oggi una repubblica islamica tra le maggiori potenze in Medio Oriente.

en: Iraqi
it: Iracheno

en: ?plural:Iraqis
it: Iracheni

en: Iraq was founded after the fall of the Ottoman empire. It is encompassing the ancient region of Mesopotamia at the confluence of the Tigris and Euphrates rivers.
it: L'Iraq fu fondata dopo la caduta dell'impero ottomano. Comprendeva l'antica regione della Mesopotamia alla confluenza dei fiumi Tigri ed Eufrate.

en: Irish
it: Irlandese

en: ?plural:Irish
it: ?plural:Irlandesi

en: Ireland held out against the Romans and Vikings but was conquered by the Normans in 1171.  It was ruled by the English until 1922 when most of the country was granted limited autonomy, becoming a republic in 1949.  The North of Ireland was settled in the 17th century by Scottish and English planters and is now part of the United Kingdom.
it: L'Irlanda riuscì a non farsi conquistare dai Romani e dai Vichinghi, ma fu conquistata dai Normanni nel 1171. Fu governata dagli Inglesi fino al 1922 quando alla maggior parte della nazione fu concessa una limitata autonomia, per diventare poi una repubblica indipendente nel 1949. Il nord dell'Irlanda fu colonizzato nel 17esimo secolo da contadini Inglesi e Scozzesi ed è al momento parte del Regno Unito.

en: Israeli
it: Israeliano

en: ?plural:Israelis
it: ?plural:Israeliani

en: ?plural:Kanem-Bornu
it: Kanem-Bornu

en: This empire lasted in some form from the 9th-century until 1893 in modern Chad and Nigeria and controlled much of the trans-Saharan trade.
it: Questo impero è esistito in diverse forme dal nono secolo dopo Cristo fino al 1893 nella zona dell'odierno Ciad e della Nigeria. Controllava gran parte del commercio trans-sahariano.

en: Kazakh
it: Kazako

en: ?plural:Kazakhs
it: Kazaki

en: Kenyan
it: Keniota

en: ?plural:Kenyans
it: ?plural:Kenioti

en: Kenya gained independence from Britain in December 1963.
it: Il Kenia ha guadagnato indipendenza dall'impero Britannico nel Dicembre 1963.

en: Khwarezmian
it: Corasmiano

en: ?plural:Khwarezmians
it: Corasmiani

en: Known by the Greeks as Chorasmia, Khwarezm was an urbanized, centralized, and militarized state south of the Aral sea in Central Asia, controlling portions of the Silk Road. It was loosely controlled as a satrapy under the Achaemenid and Sassanid Persian dynasties and was the mythic homeland of Zarathustra, the founder of Zoroastrianism. Following the introduction of Islam, Khwarezm tended to be divided into two separate kingdoms, but was united under the Turkic Anushtiginid dynasty, which lasted from 1097 until Chinggis Khan conquered it in 1231.
it: Conosciuta dai Greci come Chorasmia, la Corasmia era uno stato dell'Asia centrale che controllava parte della via della seta. È stato debolmente controllato come satrapo sotto le dinastie Persiane degli Achaemenidi e degli Sassanidi ed era la mirica residenza di Zarathustra, fondatore del Zoroastrismo. A seguito dell'introduzione dell'Islam, Corasmia tendeva ad essere divisa in due regni distinti, ma fu unita sotto la dinastia Turca degli  Anushtiginid che perdurò dal 1097 fino al 1231 quando fu conquistata da Gengis Khan.

en: Kongo
it: Congo

en: ?plural:Kongo
it: Congolesi

en: Kurdish
it: Curdo

en: ?plural:Kurds
it: Curdi

en: Kyrgyz
it: Kirghiza

en: ?plural:Kyrgyzs
it: Kirghizi

en: Lankese
it: Singalese

en: ?plural:Lankese
it: Singalesi

en: Laotian
it: Lao

en: ?plural:Laotians
it: Lao

en: The history of Laos starts with the Lan Xang kingdom created in the 14th century and ended in late 18th century with invasion of Siam (Thailand). In the end of the 19th century, Laos became part of French Indochina. French rule ended with independence in 1946 followed by 30 years of civil war. In 1975 the communist Pathet Lao established a strict socialist regime. However, in 1986 the liberalization and a gradual return to private enterprise started.
it: La storia del Laos inizia con il regno di Lan Xang nato nel quattordicesimo secolo che terminò nel tardo diciottesimo con invasione del Siam (Thailandia). Alla fine del diciannovesimo secolo, il Laos divenne parte dell'Indocina francese. La dominazione francese si è conclusa con l'indipendenza nel 1946 seguita da 30 anni di guerra civile. Nel 1975 il comunista Pathet Lao stabilì un rigoroso regime socialista. Tuttavia, nel 1986 è iniziato un processo di liberalizzazione ed un graduale ritorno alle imprese private.

en: Latvian
it: Lettone

en: ?plural:Latvians
it: ?plural:Lettoni

en: In the aftermath of World War I Latvia proclaimed its independence from Russia. In 1940, Latvia was forcibly occupied by the Soviet Union. After the collapse of Soviet Union in 1991 Latvia restored its independence.
it: All'indomani della prima guerra mondiale, la Lettonia proclamò la sua indipendenza dalla Russia. Nel 1940, la Lettonia fu occupata con la forza dall'Unione Sovietica. Dopo il crollo dell'Unione Sovietica nel 1991, la Lettonia ha ripristinato la sua indipendenza.

en: Libyan
it: Libico

en: ?plural:Libyans
it: Libici

en: The region that is now Libya was a Roman colony until it was conquered by the Arab civilization in the 7th century. In 1912 it came under the control of Italy and after the Second World War Libya was granted independence as a condition of the Allied peace treaty with Italy.
it: La regione dell'attuale Libia era una colonia romana finché non fu conquistata dalla civiltà araba nel settimo secolo. Nel 1912 passò sotto il controllo dell'Italia e dopo la seconda guerra mondiale la Libia ottenne l'indipendenza come condizione del trattato di pace Alleato con L'Italia.

en: Lithuanian
it: Lituano

en: ?plural:Lithuanians
it: ?plural:Lituani

en: ?plural:Lojbanistanis
it: ?plural:Lojbanistani

en: Lojbanistan is a fictional place where people speak Lojban. Lojban is a constructed language meant for human communication. Lojban is syntactically unambiguous ("Time flies like an arrow. Fruit flies like a banana."), culturally neutral and simple to learn.
it: Il Lojbanistan è un posto inventato dove le persona parlano il Lojban. Il Lojban è una lingua artificiale adatta a comunicazioni umane. Il Lojban è sintatticamente non ambigua, culturalmente neutra e semplice da imparare.

en: Malagasy
it: Malgascio

en: ?plural:Malagasies
it: Malgasci

en: The Malagasy are the people of Madagascar. For centuries, tribes from Indonesia, East Africa and the Arab world have gathered on the island.
it: I Malgasci sono popolazioni del Madagascar. Per secoli, le tribù dall'Indonesia, Est Africa e dal mondo arabo hanno colonizzato l'isola.

en: Malaysian
it: Malese

en: ?plural:Malaysians
it: ?plural:Malesi

en: Malaysia was started with the founding of Malacca (Melaka) by Parameswara in the early 14th century.
it: La Malesia è nata con la fondazione di Malacca (Melaka) da parte di Parameswara all'inizio del quattordicesimo secolo.

en: Malian
it: Mali

en: ?plural:Malians
it: Mali

en: Manchu
it: Mancese

en: ?plural:Manchus
it: Mancesi

en: The Manchus were a semi-nomadic people originating from the region called Manchuria in Northeast Asia. In the 17th century they conquered and ruled China as the Manchu Empire until 1911.
it: I Manciu erano una popolazione seminomade originarie della zona denominata Manciuria, nel nordest Asiatico. Nel diciassettesimo secolo conquistarono e dominarono la Cina come Impero Manciu fino al 1911.

en: The Maori are a Polynesian people that migrated to and settled the island group that is now New Zealand. According to archeological evidence, the migration commenced in the 900s and continued until the 1400s.
it: I Maori sono popolazioni Polinesiane che migrarono e colonizzarono l'isola denominata attualmente Nuova Zelanda. Secondo prove archeologiche la migrazione è iniziata nel 900 ed è continuata fino al 1400.

en: The Mapuche people successfully resisted the expansion of the Inka empire, halting them at the Maule river in what is now central Chile. They proved to be stubborn opponents of the Spanish, too, who, along with their Chilean successors, took 300 years to conquer them.
it: Il popolo Mapuche ha resistito con successo all'espansione dell'impero Inka, fermandoli al fiume Maule nel centro dell'odierno Cile. Hanno dimostrato di essere testardi oppositori anche degli spagnoli che, assieme i loro successori Cileni, hanno impiegato 300 anni per conquistarli.

en: Martian
it: Marziano

en: ?plural:Martians
it: ?plural:Marziani

en: Mexican
it: Messicano

en: ?plural:Mexicans
it: ?plural:Messicani

en: Moldovan
it: Moldavo

en: ?plural:Moldovans
it: Moldavi

en: ?plural:Muskogee
it: Muskogee

en: The Muskogee was a confederacy of North American tribes, including the Creek, Seminole, Choctaw, and Chickasaw. They were based in the area now encompassed by the U.S. states of Georgia and Alabama. Creek and Seminole tribes briefly formed a sovereign state known as the "State of Muskogee" during the early 1800s.
it: Il Muskogee era una confederazione di tribù del Nord America che includevano i Creek, i Seminole, i Choctaw ed i Chickasaw. Essi abitavano la zona degli odierni stati statunitensi della Georgia e Alabama. Le tribù dei Creek e dei Seminole formarono uno stato sovrano conosciuto come lo "Stato di Muskogee" durante i primi del 1800.

en: New Zealand
it: Neozelandese

en: ?plural:New Zealanders
it: Neozelandesi

en: The island group of New Zealand was annexed by Britain in 1840. Following a royal proclamation in 1907, the country became an independent dominion within the Commonwealth of Nations.
it: Il gruppo di isole della Nuova Zelanda furono annesse all'impero Britannico nel 1840. In seguito ad una direttiva reale nel 1907, la Nuova Zelanda divenne una nazione indipendente all'interno del Commonwealth.

en: Nigerian
it: Nigeriano

en: ?plural:Nigerians
it: ?plural:Nigeriani

en: Norman
it: Normanno

en: ?plural:Normans
it: Normanni

en: After several devastating Viking raids on what is today northern France and a siege of Paris, the Frankish king Charles the Simple granted the Viking leader Rollo a fiefdom in the area. This fief evolved into the Duchy of Normandy, of which the most famous duke is William II "the Conqueror" who invaded England in 1066.
it: Dopo varie devastanti incursioni vichinghe in quella che è oggi la Francia settentrionale e l'assedio di Parigi, il Re Francese Carlo il Semplice concesse al capo vichingo Rollo un feudo nella zona. Questo feudo si è successivamente evoluto nel Ducato di Normandia, da cui il famoso duca Guglielmo II "il Conquistatore" invase l'Inghilterra nel 1066.

en: North Korean
it: Nord Coreano

en: ?plural:North Koreans
it: Nord Coreani

en: Norwegian
it: Norvegese

en: ?plural:Norwegians
it: Norvegesi

en: ?plural:Nubians
it: Nubian

en: Numidian
it: Numida

en: ?plural:Numidians
it: Numidi

en: The Numidians were an ancient Berber people renowned for their horsemanship who were composed of two main tribes in modern Algeria and Tunisia: the Massyli in the east and the Massaesyli in the west. They were united under King Massinissa, whose position was guaranteed by his Roman allies after the 2nd Punic War in which he aided the Romans in their defeat of the Carthaginians. His unified kingdom was short-lived, however, as the west was given to the Mauretanian king by the Romans following the death of King Jugurtha. Eventually all of Numidia and Mauretania were added to the Roman realm.
it: I Numidi erano un antico popolo berbero, rinomati per l'equitazione, che erano composti da due tribù principali nella moderna Algeria e Tunisia: il Massyli a est e la Massaesyli a ovest. Essi erano stati unificati sotto il re Massinissa, la cui posizione era garantita dai suoi alleati romani dopo la seconda guerra punica, dato che egli aveva aiutato i Romani a sconfiggere i Cartaginesi. Il suo regno unificato fu di breve durata, tuttavia, in quanto l'Occidente fu dato al Re di Mauritania dai Romani in seguito alla morte del re Giugurta. Alla fine sia la Numidia che Mauritania sono stati inclusi nel regno Romano.

en: ?plural:Nuu-chah-nulth
it: Nuu-chah-nulth

en: The Nuu-chah-nulth are a Pacific Northwest people, one of the few Native American peoples to travel in the open ocean and hunt whales. They inhabited most of what is now western Vancouver Island and now number over 8,000 individuals. Like other people of the Pacific Northwest, they built large wooden canoes and houses and lived in clan systems.
it: I Nuu-Chah-nulth sono una popolazione del Pacifico Nord Occidentale, uno dei pochi popoli nativi americani che viaggiava in mare aperto e cacciava le balene. Hanno abitato la maggior parte dell'odierna isola di Vancouver e attualmente hanno una popolazione di oltre 8.000 individui. Come altre civiltà del Pacifico nord-occidentale, hanno costruito con il legno grandi canoe e le loro case e vivevano in un sistema di clan.

en: Ottoman
it: Ottomano

en: ?plural:Ottomans
it: Ottomani

en: In the beginning of the 14th century Osman, a leader of a minor Turkish tribe in western Anatolia, conquered all his neighboring tribes. A century later the Byzantine capital fell to Turkish rule which gave the Ottoman empire access to Europe. The Ottomans subsequently conquered large parts of south-eastern Europe, the Islamic Arab world as well as Egypt and much of North Africa, making it a regional superpower until its dissolution in the aftermath of World War I.
it: All'inizio del 14 ° secolo, il leader di una tribù minore turca in Anatolia occidentale chiamato Osman, conquistò tutte le tribù vicine. Un secolo dopo la capitale bizantina cedette al dominio Turco che dette all'Impero Ottomano l'accesso all'Europa. Gli Ottomani conquistarono poi gran parte del sud-est Europa, il mondo arabo islamico così come l'Egitto e gran parte del Nord Africa. Ciò li rese una superpotenza regionale fino alla sua dissoluzione, conseguenza della Prima Guerra Mondiale

en: Pakistani
it: Pakistano

en: ?plural:Pakistanis
it: Pakistani

en: The Federation of Pakistan was formed from the predominantly Muslim regions of British India in 1947.
it: La federazione del Pakistan è stata formata dalle regioni a predominanza Mussulmana dell'India britannica nel 1947.

en: Papuan
it: Papuano

en: ?plural:Papuans
it: Papuani

en: Peruvian
it: Peruviano

en: ?plural:Peruvians
it: Peruviani

en: Peru was the cradle of the Inca Empire and civilization. It is still today a major center of indigenous South American culture.
it: Il Perù è stata la culla dell'impero e della civiltà Inca. Oggi giorno è ancora uno dei più grandi centri di cultura indigena del Sud America.

en: Phoenician
it: Fenicio

en: ?plural:Phoenicians
it: ?plural:Fenici

en: Prussian
it: Prussiano

en: ?plural:Prussians
it: Prussiani

en: Prussia was originally the name of a pagan Baltic people, who in the 13th century were conquered by the German Teutonic Knight order. The knights established an independent state in this land, and in 1561 Grand Master Albrecht I proclaimed himself hereditary Duke of Prussia. Evolving into a regional military powerhouse, Prussia played an important role in uniting the German nation in 1871 and solidified its power during the Franco-Prussian war of the same year.
it: Prussia era il nome originale delle popolazioni pagane baltiche che, nel tredicesimo secolo, vennero conquistate dall'ordine dei cavalieri teutonici. I cavalieri stabilirono uno stato indipendente e, nel 1561, il gran maestro Albrecht I proclamò se stesso erede del Duca di Prussia. Evoluta in una potenza militare, la Prussia giocò un ruolo molto importante nell'unione della nazione tedesca nel 1871 e consolidò il suo potere durante la guerra Franco Prussiana nello stesso anno.

en: P'urhepecha
it: Tarasco

en: ?plural:P'urhepecha
it: Taraschi

en: Quebec is the largest province of Canada, housing the majority of the Francophone population of America.
it: Il Quebec è la più grande provincia del Canada, casa della maggioranza delle popolazioni francofone d'America.

en: Romanian
it: Rumeno

en: ?plural:Romanians
it: ?plural:Rumeni

en: Romania as a nation was formed at the beginning of the 20th century, when the states of Transylvania, Wallachia, and Moldavia merged. It is a country inhabited by people speaking a language reminiscent from the time of ancient Rome. Its history is convoluted as it was always at the borders of great empires: Roman, Ottoman, Austro-Hungarian, and Russian.
it: La Romania è una nazione che è stata formata all'inizio del ventesimo secolo, quando gli stati della Transilvania, Valacchia e Moldavia si unirono. È una nazione abitata da popolazioni di una lingua con reminiscenze dei tempi dell'antica Roma. Nella sua storia è sempre stata confine di grandi imperi: Romano, Ottomano, Austro-Ungarico e Russo.

en: Rwandan
it: Ruandese

en: ?plural:Rwandans
it: Ruandesi

en: Rwanda is a hilly and very fertile country in the Great Lakes region of eastern Africa. It supports the densest population of the continent.
it: Il Ruanda è una collinosa e fertile nazione nella regione dei grandi laghi nell'est Africa. Essa ha la più alta densità di popolazione del continente.

en: Ryukyuan
it: Ryukyuano

en: ?plural:Ryukyuans
it: ?plural:Ryukyuani

en: The Ryukyu Kingdom (1372-1879) was the Land of Propriety, a peaceful maritime trading nation eventually invaded, occupied, and annexed by Japan.
it: Il regno Ryukyuano (1372-1879) era una terra di proprietà, una pacifica nazione di commercio marittimo alla fine invasa, occupata ed annessa al Giappone.

en: The Sami are a people of northern Scandinavia. Their nation spans over the northernmost regions of the Scandinavian countries and northwestern Russia.
it: I Sami erano popolazioni del nord della Scandinavia. Le loro nazioni erano sparse nelle regioni del nord della Scandinavia ed a nord ovest della Russia.

en: Samogitian
it: Samogizio

en: ?plural:Samogitians
it: ?plural:Samogiziani

en: Saxon
it: Sassone

en: ?plural:Saxons
it: ?plural:Sassoni

en: The Electorate of Saxony was an independent hereditary electorate of the Holy Roman Empire from 1356-1806.
it: L'elettorato di Sassonia è stato un elettorato indipendente erede del Sacro Romano Impero dal 1356 al 1806.

en: Scottish
it: Scozzese

en: ?plural:Scots
it: ?plural:Scozzesi

en: Serbian
it: Serbo

en: ?plural:Serbians
it: ?plural:Serbi

en: Serbia is part of the region of the Southern Slavs that was conquered by the Ottomans after the collapse of the Byzantine Empire.  During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
it: La Serbia una delle regioni dei balcani, abitate da popolazioni slave, che furono conquistate dall'impero Ottomano dopo il collasso dell'impero Bizantino. Durante la maggiorparte del 20esimo secolo fece parte della federazione Yugoslava.

en: ?plural:Silesians
it: ?plural:Silesian

en: Silesia is a region of southern Poland that was at one time an independent kingdom.
it: La Slesia è una regione del sud della Polonia che un tempo era un regno indipendente.

en: Singaporean
it: Singaporeano

en: ?plural:Singaporeans
it: ?plural:Singaporeani

en: Singapore is a mercantile city-state located at the southernmost tip of the Malaysian Peninsula.
it: Singapore è una città-stato dedita al commercio situata nell'estremo sud della penisola Malese.

en: Slovakian
it: Slovacco

en: ?plural:Slovakians
it: ?plural:Slovacchi

en: Slovakia is a country in the heart of Europe. Formerly part of Czechoslovakia, until 1918 it was part of the Austro-Hungarian Empire.
it: La Slovacchia è una nazione nel cuore dell'europa. Fino al 1918 facente parte dell'imper Austro Ungarico era parte della Cecoslovacchia fino al 1993.

en: Slovenian
it: Sloveno

en: ?plural:Slovenians
it: ?plural:Sloveni

en: Slovenia was the most western and northern republic of the old Yugoslav Federation.
it: La Slovenia era la più occidentale e settentrionale delle repubbliche che erano parte della federazione Yugoslava.

en: South African
it: Sud Africano

en: ?plural:South Africans
it: ?plural:Sud Adricani

en: Dutch settlers began colonizing southern Africa in the 17th century. After many wars between primarily Boers (descendants of Dutch settlers), British forces and Zulus, the Union of South Africa was created in 1910. The South African government became notorious for its "apartheid" policy of legal inequality based on the color of a citizen's skin. Following the adoption of the country's first non-racist constitution in 1994, long-time political prisoner Nelson Mandela became the first truly democratically elected president of South Africa.
it: Gli esploratori Olandesi colonizzarono il sud Africa introno al diciassettesimo secolo. Dopo diverse guerre tra i Boeri (discendenti dei coloni Olandesi), le truppe Britanniche e gli Zulu, è stata creata l'unione del Sud Africa nel 1910. Il governo Sudafricano noto per la sua politica "Apartheid" di legale inequità basata sul colore della pelle. In seguito all'adozione nella nazione della prima costituzione non razzista, nel 1994, il prigioniero politico Nelson Mandela divenne il primo presidente eletto democraticamente nel Sud Africa.

en: South Korean
it: Sud Coreano

en: ?plural:South Koreans
it: ?plural:Sud Coreani

en: Formerly the site of a unified Korean state, the Korean peninsula is today divided into two states - North and South Korea - as a result of the stalemate after the Korean War in 1953. The South Korean government was formed from the nationalist and anti-communist "Provisional Government of the Republic of Korea" in 1948.
it: La penisola Coreana, precedentemente uno stato unico, è oggi diviso in due stati, la Corea del Nord e del Sud, come risultato dei trattati dopo la guerra del 1953. Il governo del Sud Corea è stato formato dai nazionalisti anti-comunisti "Governo Provvisorio della repubblica di Corea" nel 1948.

en: Soviet
it: Sovietico

en: ?plural:Soviets
it: ?plural:Sovietici

en: ?plural:Sudanese
it: ?plural:Sudanesi

en: In 1820 Sudan came under Egyptian rule and later British rule. Sudan became independent in 1956.
it: Nel 1820 il Sudan cade sotto il dominio Egiziano ed in seguito Inglese. Il Sudan divenne indipendente nel 1956.

en: ?plural:Swazis
it: Swazi

en: Swiss
it: Svizzero

en: ?plural:Swiss
it: ?plural:Svizzeri

en: Syrian
it: Siriano

en: ?plural:Syrians
it: Siriani

en: The modern Syrian Arab Republic was formed from a French mandate and gradually gained independence during the 1940s.
it: La moderna repubblica Siriana è stata formata da una colonia Francese e gradualmente ha guadagnato indipendenza durante gli anni 40 del diciannovesimo secolo.

en: ?plural:Taiwanese
it: ?plural:Taiwanesi

en: Tajik
it: Tagiki

en: ?plural:Tajiks
it: Tagiki

en: Knights Templar
it: Cavalieri templari

en: ?plural:Templars
it: ?plural:Templari

en: The Knights Templar were formed after the first Crusade in order to protect Pilgrims on their journeys in the Holy Land. The organization grew to immense power and wealth in the next 200 years, and were the innovators of many modern concepts such as Banking.
it: I Cavalieri Templari furono fondati dopo la prima crociata per proteggere i pellegrini nei viaggi verso la terra santa. L'organizzazione acquisì un immenso potere e vigore nei successivi 200 anni e furono innovatori di diversi concetti moderni come ad esempio le discipline bancarie.

en: Texan
it: Texano

en: ?plural:Texans
it: ?plural:Texani

en: Thracian
it: Traci

en: ?plural:Thracians
it: Traci

en: The second most numerous people in the ancient western world.
it: La seconda civiltà per numerosità nel mondo antico orientale.

en: Tibetan
it: Tibetano

en: ?plural:Tibetans
it: ?plural:Tibetani

en: The Tibetan homeland is sometimes called the "Roof of the World", the highest elevated region in the world. In the 7th century, Tibet emerged as a formidable empire under the leadership of king Songtsen Gampo, being recognized by both China and India. This dynasty lasted until the 11th century, when Tibet was overrun by the Mongols. Centuries later when Mongol rule had weakened, Lozang Gyatso - born 1617 and the 5th Dalai Lama - established a buddhist religious state under the control of the Gelugpa school of Tibetan Buddhism.
it: La terra Tibetana è spesso chiamata il "tetto del mondo" essendo tra le regioni più alte del mondo. Nel settimo secolo, il Tibet emerse come un formidabile impero sotto la guida del Re Songtsen Gampo, riconosciuto sia dalla Cina che dall'India. Questa dinastia perdurò fino all'undicesimo secolo, quando il Tibet venne conquistato dai Mongoli. Secoli dopo, quando la dominazione mongola si indebolì, Lozang Gyatso (nato nel 1617 e quinto Dalai Lama) instaurò uno stato religioso buddista sotto il controllo della scuola di Buddismo Tibetano "Gelugpa".

en: Tocharian
it: Tocaro

en: ?plural:Tocharians
it: ?plural:Tocari

en: Tunisian
it: Tunisino

en: ?plural:Tunisians
it: ?plural:Tunisini

en: Turkmen
it: Turkmeno

en: ?plural:Turkmens
it: ?plural:Turkmeni

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: ?plural:Ukrainians
it: ?plural:Ucraini

en: UN
it: Nazioni Unite

en: ?plural:UN
it: ?plural:Nazioni Unite

en: The United Nations believe in human rights and the protection of the weak.
it: Le Nazioni Unite credono nei diritti dell'uomo e nella protezione dei più deboli.

en: Uruguayan
it: Uruguaiano

en: ?plural:Uruguayans
it: ?plural:Uruguaiani

en: Uruguay, a small South American country sometimes referred to as "Switzerland of the Americas" due to its once highly developed social welfare system.
it: L'uruguay è una piccola nazione Sud Americana, spesso chiamata la "Svizzera delle Americhe" per il suo sistema di previdenza sociale  estremamente sviluppato.

en: Uyghur
it: Uiguro

en: ?plural:Uyghurs
it: ?plural:Uiguri

en: Uzbek
it: Uzbeco

en: ?plural:Uzbeks
it: ?plural:Uzbechi

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
it: La culla dell'antica civiltà Indiana è sulle rive del fiume Indo, nel moderno Pakistan.

en: Venezuelan
it: Venezuelano

en: ?plural:Venezuelans
it: ?plural:Venezuelani

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: ?plural:Vietnamese
it: ?plural:Vietnamiti

en: Welsh
it: Gallese

en: ?plural:Welsh
it: ?plural:Gallesi

en: The Welsh at one time controlled all of what is now England until being driven into the mountainous western reaches by invading Saxons.
it: I Gallesi un tempo controllava tutte le regioni che sono ora l'Inghilterra finché non furono costretti a ritirarsi nelle zone montagnose dell'ovest a causa degli invasori Sassoni.

en: Westphalian
it: Westfaliano

en: ?plural:Westphalians
it: ?plural:Westfali

en: Westphalia, before becoming a Prussian province, was the western region of the Duchy of Saxony. Today it makes up the northern part of the largest German federal state, North Rhine-Westphalia.
it: Westfalia, prima di diventare provincia Prussiana, fù la regione occidentale del ducato di Sassonia. Oggi è la parte nord del più grande stato federale Tedesco, il Nord Reno-Westfalia.
