Freeciv 2.2 - en to sv translation catalogue (309 entries)

en: Australian Aboriginal
sv: aboriginska

en: ?plural:Aborigines
sv: aboriginerna

en: Australian Aborigines is a collective term for the original inhabitants of the Australian continent. Aborigines from different parts of Australia refer to themselves with different names, including Koori, Yamaji, Nunga, and Murri.
sv: Australiska aboriginer är den gemensamma termen för Australiens ursprungsbefolkning. Aboriginer från olika delar av kontinenten kallar sig själva vid olika namn: t.ex. Koori, Yamaji, Nunga och Murri.

en: Afghani
sv: afghanska

en: ?plural:Afghanis
sv: afghanerna

en: Afghanistan, often called the crossroads of Central Asia, has had a very turbulent history. Through the ages, the country has been occupied by many forces including the Persian Empire, Genghis Khan and Alexander the Great. The Afghanistan nation-state as it is known today came into existence in 1746 when Ahmad Shah founded the Durrani Empire.
sv: Afghanistan kallas ofta Centralasiens korsning och har en mycket turbulent historia. Genom århundradena så har landet ockuperats av många olika styrkor; däribland styrkor från Persien, Djingis Khan och Alexander den Store. Den moderna staten Afghanistan har sitt ursprung i det 1746 av Ahmed Shah grundade riket Durrani.

en: The Ainu are the indigenous people of northern Japan, the Kuril islands, Sakhalin, and the southern part of the Kamchatka peninsula.
sv: Ainu är ett folk som bor i norra Japan, på Kurilöarna, Sakhalin och södra delen av Kamtjatkahalvön.

en: Akwe
sv: akwe-indianska

en: ?plural:Akwe
sv: akwe-indianerna

en: Algerian
sv: algeriska

en: ?plural:Algerians
sv: algerierna

en: Algeria is an Arabic nation in North Africa. It is historically inhabited by the Berber people.
sv: Algeriet är en Arabisk nation i Nordafrika, historiskt bebodd av berberfolket.

en: Antarctican
sv: antarktiska

en: ?plural:Antarcticans
sv: antarktikerna

en: Independent South Pole, land of penguins.
sv: Självständiga Sydpolen, pingvinernas paradis.

en: Aramean
sv: araméiska

en: ?plural:Arameans
sv: araméerna

en: According to legend, the Aramean people are the descendants of Aram, the grandson of Noah.
sv: Araméerna är enligt sagan ättlingarna till Aram, Noaks barnbarn.

en: Argentine
sv: argentinska

en: ?plural:Argentines
sv: argentinarna

en: Armenian
sv: armenska

en: ?plural:Armenians
sv: armenierna

en: Assyrian
sv: assyriska

en: ?plural:Assyrians
sv: assyrierna

en: Assyria was an empire in northern Mesopotamia, named after its capital Ashur.
sv: Assyrien var ett forntida storvälde i norra Mesopotamien, namngett efter dess huvudstad Ashur.

en: Australian
sv: australiska

en: ?plural:Australians
sv: australierna

en: Aymara
sv: aymara-indianska

en: ?plural:Aymaras
sv: aymara-indianerna

en: Azeri
sv: azeriska

en: ?plural:Azeris
sv: azerer

en: Basque
sv: baskiska

en: ?plural:Basques
sv: baskerna

en: Bavarian
sv: bajerska

en: ?plural:Bavarians
sv: bajrarna

en: Belarusian
sv: vitryska

en: ?plural:Belarusians
sv: vitryssarna

en: Belgian
sv: belgiska

en: ?plural:Belgians
sv: belgarna

en: Bengali
sv: bengaliska

en: ?plural:Bengalis
sv: bengalerna

en: Boer
sv: boerska

en: ?plural:Boers
sv: boerna

en: Bosnian-Herzegovinian
sv: bosniska

en: ?plural:Bosnians
sv: bosnierna

en: Bosnia and Herzegovina is a country in south-east Europe, and the home of three constituent peoples: Bosniaks, Serbs, and Croats.
sv: Bosnien och Herzegovian är ett land i sydöstra Europa och hemland för tre folkslag: bosniaker, serber och kroater.

en: Breton
sv: bretonska

en: ?plural:Bretons
sv: bretoner

en: British
sv: brittiska

en: The United Kingdom was created in 1707 as a negotiated agreement between the kingdom of England and the kingdom of Scotland. The country - also known as Great Britain - became the leading industrial and maritime power in the 19th century.
sv: Storbritannien bildades 1707 som en överenskommen sammanslagning av av kungadömenda England och Skottland. Landet blev under 1800-talet världens första industriland.

en: ?plural:Britons
sv: britterna

en: Bulgarian
sv: bulgariska

en: ?plural:Bulgarians
sv: bulgarerna

en: Bulgar leader Khan Asparukh led his people into the northern Balkans, and founded Bulgaria in 681. This was the first Slavic nation-state in history.
sv: Bulgarernas ledare Kan Asparukh ledde sitt folk till norra Balkan år 681 och grundade där Bulgarien. Detta var den första slaviska nationsstaten någonsin.

en: Burgundian
sv: burgunderna

en: ?plural:Burgundians
sv: burgunderna

en: Burmese
sv: burmesiska

en: ?plural:Burmese
sv: burmeserna

en: The Union of Burma (officially "Myanmar") is the largest country in mainland Southeast Asia.
sv: Burma - officiellt benämnt ”Myanmar” - är Sydostasiens till ytan största land.

en: Cambodian
sv: kampucheiska

en: ?plural:Cambodians
sv: kampucheerna

en: Kampuchea (known in English as Cambodia) is the modern successor state of the mighty Khmer Empire, which ruled most of the Indochinese Peninsula between the 11th and 14th centuries.
sv: Kampuchea (tidigare Kambodja) är den moderna efterföljaren till det storslagna Khmerriket, vilket styrde stora delar av Sydostasien mellan 1000- och 1400-talen.

en: Canadian
sv: kanadensiska

en: ?plural:Canadians
sv: kanadensarna

en: Catalan
sv: katalanska

en: ?plural:Catalans
sv: katalanerna

en: Chilean
sv: chilenska

en: ?plural:Chileans
sv: chilenarna

en: Colombian
sv: colombianska

en: ?plural:Colombians
sv: colombianerna

en: Colombia is a country in northern South America. The region was an Amerindian cultural center in pre-European time. The Spanish began settling Colombia's north coast around 1500. In 1819 the Republic of Colombia gained independence.
sv: Colombia är ett land i norra Sydamerika. Under föreuropeisk tid var regionen ett viktigt kulturcentrum för sydamerikanska indianer. Spanjorerna började bosätta Colombias nordkust på 1500-talet. Republiken Colombia blev självständig 1819.

en: Confederate
sv: sydstatska

en: ?plural:Confederates
sv: sydstatarna

en: Cornish
sv: korniska

en: ?plural:Cornish
sv: kornierna

en: Cornwall is a region in the extreme southwest of England, traditionally the home of the legendary King Arthur.
sv: Cornwall är en halvö i sydvästra England som enligt sagan var kung Arturs hemland.

en: Cree
sv: cree-indianska

en: ?plural:Cree
sv: cree-indianerna

en: Croatian
sv: kroatiska

en: ?plural:Croatians
sv: kroaterna

en: Cuban
sv: kubanska

en: ?plural:Cubans
sv: kubanerna

en: Cuba came under Spanish control in the 16th century. In the following centuries, the island became one of the leading producers of tobacco, sugar and coffee in the world. Cuba was granted nominal independence in 1902.
sv: Kuba hamnade inom den spanska intressesfären på 1500-talet. Landet blev sedermera världsledande inom tobaks-, socker- och kaffeindustrin. Kuba fick nominell självständighet 1902.

en: Czech
sv: tjeckiska

en: ?plural:Czechs
sv: tjeckerna

en: Today's Czech Republic was until 1993 part of Czechoslovakia, which had been until 1918 part of the Austro-Hungarian Empire.
sv: Dagens tjeckiska republik var fram till år 1993 en del av Tjeckoslovakien, som tillhörde Österrike-Ungern fram till år 1918.

en: Dominican
sv: dominikanska

en: Esperant
sv: esperantiska

en: ?plural:Esperants
sv: esperantister

en: The Esperants are a world community united by the Esperanto language.
sv: Esperantisterna är ett världsamfund förenat av språket Esperanto.

en: Estonian
sv: estniska

en: ?plural:Estonians
sv: ?plur:esterna

en: Estonia is a small country on the south shore of the eastern Baltic Sea.  Its people and language are closely related to those of Finland.
sv: Estland ligger vid Östersjön och har tillhört Tyska Orden, Danmark, Sverige, Ryssland och Sovjetunionen. Det var självständigt från 1918 till 1939 och blev självständigt igen när Sovjetunionen upplöstes.

en: European
sv: europeiska

en: ?plural:Europeans
sv: europeerna

en: Filipino
sv: filippinska

en: ?plural:Filipinos
sv: filippinarna

en: After centuries of Spanish rule, the Philippines were ceded to the Americans in 1898. They attained home rule in 1935 and independence in 1946.
sv: Filippinerna styrdes under århundraden av Spanjorerna fram till år 1898, då amerikaner tog över styret. Filipinerna blev självständigt år 1946.

en: Finnish
sv: finska

en: ?plural:Finns
sv: finnarna

en: Finland is a small, cold country on the northern fringe of Europe, noted for exporting timber, cellular phones, and world-class operating systems.
sv: Under den tidiga medeltiden levde kringvandrande folkstammar samt germanska och finska nybyggare i det område som nu kallas Finland. De svenska korstågen som började på allvar på 1100-talet ledde till att Finland införlivades i den svenska statsbildningen. Ryssland har ständigt tävlat mot Sverige om makten över Finland, och därigenom utsatt befolkningen för fruktansvärda härjningar, i synnerhet under 1400-talets sista år. Efter Sveriges svåra nederlag i Poltava år 1709 började Ryssland få övertaget och år 1809 hade Ryssland erövrat hela Finland. Finlands frigörelse möjliggjordes i december 1917 av världskriget, men det självständiga Finland drabbades omgående av inbördeskrig. Med hjälp från Tyskland och ett knappt 1000-tal frivilliga från Sverige besegrades de röda kommunisterna och kvarvarande ryska trupper. Finland drabbades av svåra landförluster till Sovjetunionen/Ryssland under krigen 1939-11-30 till och 1940-03-13 och 1941 till 1944.

en: Galician
sv: galiciska

en: ?plural:Galicians
sv: galicierna

en: Galicia is a region in the northwest of Spain, just above Portugal.
sv: Galicien är en region i nordvästra Spanien, strax ovanför Portugal.

en: Gallic
sv: galliska

en: ?plural:Gauls
sv: gallerna

en: Georgian
sv: georgiska

en: ?plural:Georgians
sv: georgierna

en: Hawaiian
sv: hawaiianska

en: Hellenic
sv: hellenska

en: ?plural:Hellenes
sv: hellenerna

en: The Hellenic Republic - also known as Greece - was created when the Hellenic people gained independence from the Ottoman Empire in 1832.
sv: Den Hellenska republiken - även känd som Grekland - bildades efter det grekiska folket gjort sig fria från det Osmanska riket 1832.

en: Hopi
sv: hopi-indianska

en: ?plural:Hopis
sv: hopi-indianerna

en: Hungarian
sv: ungerska

en: ?plural:Hungarians
sv: ungrarna

en: Legend says that Hungary was founded by Arpad in the 9th century.
sv: Sagan förtäljer att Ungern grundlades av Árpád på 800-talet.

en: Icelandic
sv: isländska

en: ?plural:Icelanders
sv: islänningarna

en: Iceland was long one of the largest uninhabited islands in the world, until it was settled by Norwegian Vikings in the late 9th century. The island was kept initially under the Norwegian and later the Danish crown until independence from Denmark in 1944.
sv: Island var länge en av de största obebodda öarna i världen, tills den bosattes av vikingar från Norge under sent 800-tal. Ön styrdes till en början under den norska samt sedermera den danska kronan, tills dess landet erhöll självständighet från Danmark år 1944.

en: Illyrian
sv: illyriska

en: ?plural:Illyrians
sv: illyrerna

en: Inuit
sv: inuitiska

en: ?plural:Inuits
sv: inuiterna

en: Iranian
sv: iranska

en: ?plural:Iranians
sv: iranierna

en: Iraqi
sv: irakiska

en: ?plural:Iraqis
sv: irakierna

en: Iraq was founded after the fall of the Ottoman empire. It is encompassing the ancient region of Mesopotamia at the confluence of the Tigris and Euphrates rivers.
sv: Irak grundades efter Osmanska rikets fall. Landet är beläget kring floderna Eufrat och Tigris, ett område som har tusentals år av kulturhistoria.

en: Irish
sv: irländska

en: ?plural:Irish
sv: irländarna

en: Ireland held out against the Romans and Vikings but was conquered by the Normans in 1171.  It was ruled by the English until 1922 when most of the country was granted limited autonomy, becoming a republic in 1949.  The North of Ireland was settled in the 17th century by Scottish and English planters and is now part of the United Kingdom.
sv: Irland höll ut mot romarna och vikingarna, men erövrades av normanderna år 1171. Det var under engelskt styre till 1922 då större delen av landet erhöll begränsad självständighet, samt blev en republik 1949. Norra Irland bosattes under 1600-talet av skotska och engelska bönder och är idag en del av Storbritannien.

en: Israeli
sv: israeliska

en: ?plural:Israelis
sv: israelerna

en: Kazakh
sv: kazakiska

en: ?plural:Kazakhs
sv: kazakerna

en: Kenyan
sv: kenyanska

en: ?plural:Kenyans
sv: kenyanerna

en: Kenya gained independence from Britain in December 1963.
sv: Kenya blev självständiga från britterna i december 1963.

en: Kongo
sv: kongolesiska

en: ?plural:Kongo
sv: kongoleserna

en: Kurdish
sv: kurdiska

en: ?plural:Kurds
sv: kurderna

en: Kyrgyz
sv: kirgisiska

en: ?plural:Kyrgyzs
sv: kirgiserna

en: Lankese
sv: lankesiska

en: ?plural:Lankese
sv: lankeserna

en: Laotian
sv: laotiska

en: ?plural:Laotians
sv: laotierna

en: Latvian
sv: lettiska

en: ?plural:Latvians
sv: letterna

en: In the aftermath of World War I Latvia proclaimed its independence from Russia. In 1940, Latvia was forcibly occupied by the Soviet Union. After the collapse of Soviet Union in 1991 Latvia restored its independence.
sv: Under efterdyningarna av det första världskriget utropade letterna sin självständighet från Ryssland. 1940 annekterades Lettland av Sovjetunionen. Efter Sovjetunionens kollaps 1991 återupprättades Lettlands självständighet.

en: Libyan
sv: libyska

en: ?plural:Libyans
sv: libyerna

en: The region that is now Libya was a Roman colony until it was conquered by the Arab civilization in the 7th century. In 1912 it came under the control of Italy and after the Second World War Libya was granted independence as a condition of the Allied peace treaty with Italy.
sv: Dagens Libyen var under romartiden koloni under Rom, tills dess regionen erövrades av araberna på 600-talet. År 1912 blev landet koloni under Italien fram tills dess självständighet erhölls efter andra världskriget.

en: Lithuanian
sv: litauiska

en: ?plural:Lithuanians
sv: litauerna

en: Malagasy
sv: madagaskiska

en: ?plural:Malagasies
sv: madagaskerna

en: The Malagasy are the people of Madagascar. For centuries, tribes from Indonesia, East Africa and the Arab world have gathered on the island.
sv: Madagaskerna är det folk som bor på Madagaskar. Under århundraden har stammar från Indonesien, Östafrika och Arabvärlden samlats på ön.

en: Malaysian
sv: malaysiska

en: ?plural:Malaysians
sv: malaysierna

en: Malaysia was started with the founding of Malacca (Melaka) by Parameswara in the early 14th century.
sv: Malaysiens historia börjar med anläggandet av staden Malakka under tidigt 1300-tal.

en: Malian
sv: maliska

en: ?plural:Malians
sv: malierna

en: Manchu
sv: manchuiska

en: ?plural:Manchus
sv: manchuerna

en: The Manchus were a semi-nomadic people originating from the region called Manchuria in Northeast Asia. In the 17th century they conquered and ruled China as the Manchu Empire until 1911.
sv: Manchufolket har gett namn till dagen Manchuriet, en region i norra Kina. På 1600-talet erövrade de Mingdynastin och styrde länge Kina under Qingdynastin.

en: Maori
sv: maoriska

en: ?plural:Maori
sv: maorierna

en: The Maori are a Polynesian people that migrated to and settled the island group that is now New Zealand. According to archeological evidence, the migration commenced in the 900s and continued until the 1400s.
sv: Maorierna är ett Polynesiskt folk som bosatte sig på ögruppen som idag går under namnet Nya Zeeland. Arkeologiska fynd visar att folkförflyttningen troligen inleddes under 900-taled och fortskred fram till 1400-talet.

en: Mapuche
sv: mapuche-indianska

en: ?plural:Mapuche
sv: mapuche-indianerna

en: The Mapuche people successfully resisted the expansion of the Inka empire, halting them at the Maule river in what is now central Chile. They proved to be stubborn opponents of the Spanish, too, who, along with their Chilean successors, took 300 years to conquer them.
sv: Mapuche-folket motstod framgångsrikt inkarikets frammarsch och stoppade denna vid Maule-floden i vad som i dag är centrala Chile. De visade sig också vara envisa motståndare till spanjorerna och det tog dessa och deras chilenska arvtagare 300 år att erövra deras rike.

en: Martian
sv: marsianska

en: ?plural:Martians
sv: marsianerna

en: Mexican
sv: mexikanska

en: ?plural:Mexicans
sv: mexikanarna

en: Moldovan
sv: moldaviska

en: ?plural:Moldovans
sv: moldaverna

en: Muskogee
sv: muskogee-indianska

en: ?plural:Muskogee
sv: muskogee-indianerna

en: New Zealand
sv: nyzeeländska

en: ?plural:New Zealanders
sv: nyzeeländarna

en: The island group of New Zealand was annexed by Britain in 1840. Following a royal proclamation in 1907, the country became an independent dominion within the Commonwealth of Nations.
sv: Ögruppen Nya Zeeland annekterades av Storbritannien år 1840. 1907 förklarade brittiska kronan denna en självständig besittning inom imperiet, en status som landet fortfarande innehar.

en: Nigerian
sv: nigerianska

en: ?plural:Nigerians
sv: nigerianerna

en: Norman
sv: normandiska

en: ?plural:Normans
sv: normanderna

en: North Korean
sv: nordkoreanska

en: ?plural:North Koreans
sv: nordkoreanerna

en: Norwegian
sv: norska

en: ?plural:Norwegians
sv: norrmännen

en: Nubian
sv: nubiska

en: ?plural:Nubians
sv: nubierna

en: Numidian
sv: numidiska

en: ?plural:Numidians
sv: numidierna

en: Ottoman
sv: osmanska

en: ?plural:Ottomans
sv: osmanerna

en: Pakistani
sv: pakistanska

en: ?plural:Pakistanis
sv: pakistanerna

en: The Federation of Pakistan was formed from the predominantly Muslim regions of British India in 1947.
sv: Den pakistanska federationen bildades av de huvudsakligen muslimska områdena i Brittiska Indien 1947.

en: Papuan
sv: papuanska

en: ?plural:Papuans
sv: papuanerna

en: Peruvian
sv: peruanska

en: ?plural:Peruvians
sv: peruanerna

en: Peru was the cradle of the Inca Empire and civilization. It is still today a major center of indigenous South American culture.
sv: Peru var inka-riket och inka-civilisationens vagga och är än i dag ett centrum för de sydamerikanska indianfolken.

en: Phoenician
sv: fenicier

en: ?plural:Phoenicians
sv: fenicerna

en: Prussian
sv: preussiska

en: ?plural:Prussians
sv: preussarna

en: P'urhepecha
sv: p'urhepecha-indianska

en: ?plural:P'urhepecha
sv: p'urhepecha-indianerna

en: Quebecois
sv: quebeciska

en: ?plural:Quebecois
sv: quebecarna

en: Quebec is the largest province of Canada, housing the majority of the Francophone population of America.
sv: Quebec är Kanadas största provins och hemvist för Amerikas största fransktalande befolkning.

en: Romanian
sv: rumänska

en: ?plural:Romanians
sv: rumänerna

en: Romania as a nation was formed at the beginning of the 20th century, when the states of Transylvania, Wallachia, and Moldavia merged. It is a country inhabited by people speaking a language reminiscent from the time of ancient Rome. Its history is convoluted as it was always at the borders of great empires: Roman, Ottoman, Austro-Hungarian, and Russian.
sv: Rumänien som en enad nation framträdde i början av 1900-talet då furstendömena Transsylvanien, Valakiet och Moldavien gick samman. Det är ett land som bebos av ett folk som talar ett språk som minner om det gamla Rom. Genom historien har Rumänien legat i periferin av mäktiga riken, så som det Romerska, Osmanska, Österrikisk-Ungerska och Ryska.

en: Rwandan
sv: rwandiska

en: ?plural:Rwandans
sv: rwandierna

en: Rwanda is a hilly and very fertile country in the Great Lakes region of eastern Africa. It supports the densest population of the continent.
sv: Rwanda är ett kuperat och mycket bördigt land i området runt de Stora Sjöarna i östra Afrika och är kontinentens mest tättbefolkade område.

en: Ryukyuan
sv: ryukyuiska

en: ?plural:Ryukyuans
sv: ryukyuerna

en: The Ryukyu Kingdom (1372-1879) was the Land of Propriety, a peaceful maritime trading nation eventually invaded, occupied, and annexed by Japan.
sv: Kungariket Ryukyu (1372-1879) var en välmående sjöfartsnation som sedermera invaderades, ockuperades samt annekterades av Japan.

en: Sami
sv: samiska

en: ?plural:Sami
sv: samerna

en: The Sami are a people of northern Scandinavia. Their nation spans over the northernmost regions of the Scandinavian countries and northwestern Russia.
sv: Samerna är ursprungsbefolkningen i norra Skandinavien. Deras nation sträcker sig de nordligaste områdena i Skandinavien och nordvästra Ryssland.

en: Samogitian
sv: samogitiska

en: ?plural:Samogitians
sv: samogitierna

en: Saxon
sv: sachsiska

en: ?plural:Saxons
sv: sachserna

en: Scottish
sv: skotska

en: ?plural:Scots
sv: skottarna

en: Serbian
sv: serbiska

en: ?plural:Serbians
sv: serberna

en: Serbia is part of the region of the Southern Slavs that was conquered by the Ottomans after the collapse of the Byzantine Empire.  During most of the 20th century it was part of the Yugoslav Federation.
sv: Serbien är en del av det sydslaviska område som erövrades av osmanerna efter det bysantinska rikets sammanbrott. Under större delen av 1900-talet tillhörde Serbien den Jugoslaviska Federationen.

en: Silesian
sv: schlesiska

en: ?plural:Silesians
sv: schlesierna

en: Silesia is a region of southern Poland that was at one time an independent kingdom.
sv: Schlesien var ett självständigt kungadöme i vad som idag är södra Polen.

en: Singaporean
sv: singaporiska

en: ?plural:Singaporeans
sv: singaporianerna

en: Singapore is a mercantile city-state located at the southernmost tip of the Malaysian Peninsula.
sv: Singapore är en handelsstadsstat på Malackahalvöns sydspets.

en: Slovakian
sv: slovakiska

en: ?plural:Slovakians
sv: slovakerna

en: Slovakia is a country in the heart of Europe. Formerly part of Czechoslovakia, until 1918 it was part of the Austro-Hungarian Empire.
sv: Slovakien är ett land i hjärtat av Europa. Tidigare den ena av två nationer i förbundsrepubliken Tjeckoslovakien, samt innan dess en del av kejsardömet Österrike-Ungern.

en: Slovenian
sv: slovenska

en: ?plural:Slovenians
sv: slovenerna

en: Slovenia was the most western and northern republic of the old Yugoslav Federation.
sv: Slovenien är en sydslavisk republik som tidigare tillhörde den Jugoslaviska Federationen.

en: South African
sv: sydafrikanska

en: ?plural:South Africans
sv: sydafrikanerna

en: South Korean
sv: sydkoranska

en: ?plural:South Koreans
sv: sydkoreanerna

en: Soviet
sv: sovjetiska

en: ?plural:Soviets
sv: sovjeterna

en: Sudanese
sv: sudanesiska

en: ?plural:Sudanese
sv: sudaneserna

en: In 1820 Sudan came under Egyptian rule and later British rule. Sudan became independent in 1956.
sv: Sudan kom 1820 under Egyptisk kontroll samt senare Brittisk kontroll. Landet fick självständighet 1956.

en: Swazi
sv: swaziska

en: ?plural:Swazis
sv: swazierna

en: Swiss
sv: schweiziska

en: ?plural:Swiss
sv: schweizarna

en: Syrian
sv: syriska

en: ?plural:Syrians
sv: syrier

en: Tairona
sv: tairona-indiansk

en: ?plural:Tairona
sv: tairona-indianerna

en: Taiwanese
sv: taiwanesiska

en: ?plural:Taiwanese
sv: taiwaneserna

en: Tajik
sv: tadjikiska

en: ?plural:Tajiks
sv: tadjikerna

en: Knights Templar
sv: tempelridderska

en: ?plural:Templars
sv: tempelriddare

en: The Knights Templar were formed after the first Crusade in order to protect Pilgrims on their journeys in the Holy Land. The organization grew to immense power and wealth in the next 200 years, and were the innovators of many modern concepts such as Banking.
sv: Tempelriddarna bildades efter det första korståget för att skydda pilgrimerna på deras resor till det Heliga Landet. Organisationen växte till oerhörd makt och rikedom under de därnäst följande 200 åren, och uppfann många moderna institutioner som t ex bankväsendet.

en: Texan
sv: texaska

en: ?plural:Texans
sv: texanerna

en: Thracian
sv: thrakiska

en: ?plural:Thracians
sv: thrakerna

en: The second most numerous people in the ancient western world.
sv: Det näst folkrikaste folkslaget i den forntida västvärlden.

en: Tibetan
sv: tibetanska

en: ?plural:Tibetans
sv: tibetanerna

en: The Tibetan homeland is sometimes called the "Roof of the World", the highest elevated region in the world. In the 7th century, Tibet emerged as a formidable empire under the leadership of king Songtsen Gampo, being recognized by both China and India. This dynasty lasted until the 11th century, when Tibet was overrun by the Mongols. Centuries later when Mongol rule had weakened, Lozang Gyatso - born 1617 and the 5th Dalai Lama - established a buddhist religious state under the control of the Gelugpa school of Tibetan Buddhism.
sv: Det tibetanska hemlandet ligger på den tibetanska högplatån, världens högst belägna region. Tibet framträdde på 600-talet som ett mäktigt välde under kung Songtsen Gampos ledarskap. Denna dynasti styrde landet tills 1000-talet då mongolerna invaderade. Flera hundra år senare då det mongolska väldets makt hade falnat, grundade Lozang Gyatso (född 1617 och den femte Dalai Lama) en buddhistisk stat baserad på Gelugpa-sekten inom tibetansk buddhism.

en: Tocharian
sv: tokhariska

en: ?plural:Tocharians
sv: tokharier

en: Tunisian
sv: tunisiska

en: ?plural:Tunisians
sv: tunisierna

en: Turkmen
sv: turkmeniska

en: ?plural:Turkmens
sv: turkmenerna

en: Ukrainian
sv: ukrainska

en: ?plural:Ukrainians
sv: ukrainarna

en: UN
sv: FN

en: ?plural:UN
sv: ?plural:FN

en: The United Nations believe in human rights and the protection of the weak.
sv: Förenta nationerna tror på mänskliga rättigheter och att skydda de svaga.

en: Uruguayan
sv: uruguyanska

en: ?plural:Uruguayans
sv: uruguyanerna

en: Uruguay, a small South American country sometimes referred to as "Switzerland of the Americas" due to its once highly developed social welfare system.
sv: Uruguay är ett litet land i Sydamerika som i bland kallas för ”Amerikas Schweiz” på grund av det en gång högt utvecklade välfärdssystemet.

en: Uyghur
sv: uiguriska

en: ?plural:Uyghurs
sv: uigurerna

en: Uzbek
sv: uzbekiska

en: ?plural:Uzbeks
sv: uzbekerna

en: The cradle of Ancient Indian civilization lay in the Indus river valley in modern-day Pakistan.
sv: Vaggan för den forntida indiska civilisationen låg i Indus-dalen i dagens Pakistan.

en: Venezuelan
sv: venezuelanska

en: ?plural:Venezuelans
sv: venezuelarna

en: Vietnamese
sv: vietnamesiska

en: ?plural:Vietnamese
sv: vietnameserna

en: Welsh
sv: walesiska

en: ?plural:Welsh
sv: walesarna

en: Westphalian
sv: västfalska

en: ?plural:Westphalians
sv: västfalerna

en: Westphalia, before becoming a Prussian province, was the western region of the Duchy of Saxony. Today it makes up the northern part of the largest German federal state, North Rhine-Westphalia.
sv: Västfalen utgjorde den västra delen av hertigdömet Sachsen, innan det föll under preussiskt styre. Idag är det den norra delen av den största tyska delstaten Nordrhein-Westfalen.
